Nijdig protest tegen Berlijnse revolverschutters Rode fantasie verzon wanordelijkheden RIJKE PERZEN VLUCHTEN Go Auriol als pleitbezorger voor zijn land Feestvertoon en zakelijke besprekingen PRACTISCHE EMIGRANTEN- VOORBEREIDING i Naar een katholieke staatskerk in Roemenië Het Kankerinstituut een kwart millioen rijker Eerste „Thunderjet" in Nederland DE KLEINZOONS VAN AURIOL NG Nieuwe tarieven voor knippen en scheren Toch netjes blijven v.. Vrijdag 30 Maart 1951 DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN ..Diepgaand" onderzoek werd toegezegd Emigranten terug naar IJmuiden Streven naar een Pan- Amerikaans verdedi gingspact Ook tweede vredes aanbod door Peking afgewezen? Stakingskoorts loopt nog op Knippen en scheren duurder LAGEN Speciale cursussen in het gehele land Communisme vond aanhangers onder afvalligen Opkomst lichting 1951-1 Mgr Beran in Jhr mr H. van Vreden- burch ernstig gewond Wat loterijen en prijsvraag mogelijk maakten Proefvlucht van vliegbasis Yolkel Rozmital? Ridder M. W. O. WEERBERICHT Russische fantasie Brandje in machinekamer van de „Oldenbarngvelt" "mt Ook het permanenten kost meer BIJNA 900.000 Krans voor La Fayette V' b De verwachting, geldig vam heden- tot morgen avond. luidt: Vannacht: weinig bewolking en zwakke wind: bijna overal zware nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag: geleidelijk toenemende bewolking met aan het einde van de middag kans op enige neerslag. Matige en in de kust provincies later tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag .11 Maart: Zon op 6.20 uur, onder 19.10 uur. Maan op 4.22 uur, onder 11.34 uur.J AMSCHE COURANT Het incident op de Potsdamerplatz te dagavond de volgende verklaring gepu- Borlijn, waarbii leden van de Oostduitse bliceerd: „In verband met het uitdagende volkspolitie het vuur openden op een met optreden van Amerikaanse miluairen in Amerikaanse toeristen, waaronder mili tairen .geladen legerbus is zowel voor de commandant van de Britse sector, op de grens van wiens gebied de schietpartij plaats had, als voor zijn Amerikaanse collega aanleiding geweest om zich met gespierde protesten te wenden tot de Rus sische autoriteiten. De Amerikaan, gene raal Matthewon is mondeling gaan pro testeren, de Brit. generaal Bourne, deed het schriftelijk. Hij schreef o.a.: „Ik eis, dat de schuldigen ter verant woording geroepen ep gestraft zullen worden, en Ik sta erop, dat u duidelijke orders geeft aan de politie van de Ooste lijke sector, die onder uw contróle staat, om te verzekeren, dat dergelijke inciden ten niet meer kunnen voorvallen". Zonder met een woord te reppen van de geallieerde protesten heeft het officiële Oostduitse persbureau „A.D.N. Donder- Het ws. „Johan van Oldenbamevelt", dat Donderdag uit Amsterdam met 143!.' Nederlandse emigranten naar Australië vertrok, vaart op het ogenblik terug naar IJmuiden. De gezagvoerder heeft de Mo Nederland gerapporteerd, dat in de ma chinekamer een begin van brand heelt gewoed. Het vuur kon spoedig worden geblust en heeft geen ernstige gevolgen gehad, doch de gezagvoerder achtte bet raadzaam de technische staf van de maat schappij te raadplegen en zonodig reserve onderdelen en uitrusting mee te nemen, alvorens de reis te vervolgen. Het schip was ter hoogte van, het eiland Wight toen d« brand begon. Het SChip werd vanmiddag omstreeks twaalf uur te Umuiden verwacht, doch zal uiteraard zo spoedig mogelijk weer zee kiezen. Passagiers en bemanning 'ul- Jen het schip niet kunnen verlaten en ook geen contact met de wal kunnen neb ben. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. de democratische sector van Berlijn heeft de vertegenwoordiger van de sovjet-con trolecommissie voor Duitsland Donderdag een schrijven gezonden aan de bevelheb ber van de Amerikaanse sector, generaal- majoor Matthewson. Hierin word gewezen op het feit, dat op 28 Maart een groep uit de Westelijke sectoren van Berlijn komende Ameri kaanse militairen, die zich in vier auto bussen bevonden, steun verleende aan een aantal woestelingen die poogden wanordelijkheden te verwekken op de Potsdamerplats. De bussen met Ame rikaanse militairen reden twee leden der Oostduitse volkspolitie aan. die ern stig werden gewond. De verantwoorde lijken voor deze misdaad vluch'en naar de Westelijke sectoren van Berlijn. De vertegenwoordiger van de Russische contröle-commissie heeft de comman dant van de Amerikaanse sector van Berlijn verzocht maatregelen te nemen om overeenkomstige daden van ^Ameri kaanse militairen te voorkomen Een Amerikaanse woordvoerder wie verzocht werd commentaar op de sovjet- verklarine te seven, zeiue. ,,De ócschul— dfgingen zijn vin A tot Z onwaar Zij zijn fantastisch". Het bureau van de bevelhebber der Amerikaanse sector van Berlijn heeft la te,. in een communiqué medegedeeld, dat de vertegenwoordiger van de sovjet-con- trölecommissie voor Duitsland. Dengin. generaal-majoor Matthewson heeft ver zekerd een diepgaand onderzoek naar de toedracht van het incident op de „Pots damerplatz" te zullen doen instellen, het geen de Russen niet weerhield van het afleggen van bovenstaande onzinnige ver klaring. De V.S., Brazilië, Columbia, San Sal vador, Paraguay en Uruguay hebben op de conferentie der één en twintig Ameri kaanse ministers van buitenlandse zaken een resolutie ingedierid, waarin eén be roep wordt gedaan op de andere Ameri kaanse republieken hun landsverdediging zodanig in te richten, dat elke staat die militaire taak verricht, waarvoor hij in het kader van de gemeenschappelijke ver dediging van het Amerikaanse vasteland het meest geschikt is. Volgens berichten uit Formosa zou de leider der Chinese communisten, Mao Tse Toeng, gisteren het voorstel van de V,N.-commissie van goede diensten om te onderhandelen over een vredesregeling in de Koreaanse oorlog, hebben afgewe zen. Hjj zou ook de spot hebben gedreven met het vredesaanbod van MacArthur, zeggende dat dc oorlog „niet alleen in Korea zal worden voortgezet, maar na de bevrijding van dit land ook elders". Het secretariaat van de V. N. en de com missie van drie hebben echter nog geen enkele bevestiging ontvangen van de mededelingen, welke Formosa zou heb ben opgevangen van Radio-Peking. In de laatste 48 uur ts te Bagdad, de hoofdstad van Irak, een stroom van auto's uit Perzië aangekomen met, naar het schijnt, welgestelde Perzische onderdanen en hun gezinnen, die over het algemeen via Irak naar Syrië en de Libanon gaan. V erschéidene vervoersondernemingen hebben van haar vertegenwoordigers in Teheran, de Perzische hoofdstad, dringend verzoek ontvangen om een groot aantal autobussen naar Teheran te zenden. Men voorziet namelijk de mogelijkheid, dat de uittocht uit Perzië zich ook zal uitbreiden tot de midden-klassen. Als gevolg van het in staking gaan van arbeiders der voor de Perzische oliebe- drijven werkende vervoersbedrijven is het aantal tot werkloosheid gedwongen werk nemers ih deze industrie tot tien duizend gestegen. De eigenlijke staking in de olie industrie omvat thans drie duizend man. De autoriteiten in Zuid Perzië zijn er zeker van, dat de Stakingen zijn uitge lokt en worden bevorderd door de com munistische Toedeh-partij, die bij de cam pagne van het niet-communislische „na tionale front", dat nationalisatie der Perzische olie-industrie eist, de rol van de lachende derde speelt De „Anglo-Iranian oil company" heeft in pamfletten medegedeeld dat de grie ven der arbeiders in benandeling zullen worden genomen, wanneer zij het werk hebben hervat. Volgens de „Daily Mail" zijn 15 buiten landse adviseurs van de Perzische rege ring o.w enige Engelsen ontslagen. De enige buitenlandse adviseurs zijn nu nog acht Zwitserse olie-evperts en enige Deense spoorweg-ingenieurs, aldus het blad. Toen de schooltcëdstrijden wegens regen en sneeuw definitief waren afgelast, gingen de knapen als grote kerels ook al demonstrerenMaar toen ze een bouwterrein passeerden, was het gedaan en vloog de bal spoedig op e/i neer in een vriendschappelijke wedstrijd. Het hoofdbestuur van de Ned. Kappers- bond heeft in verbaiÉ! met de stijging der kosten en de herhaalde verhoging van de lonen van het kapperspersoneel zijn le den en daarmede alle ondernemers in het kappersbedrijf geadviseerd verhoogde minimumprijzen te gaan berekenen, die er op neerkomen dat als het advies wordt opgevolgd o.a. de volgende prijzen zullen gelden: Herenvak: Knippen: f 0.65 in de volks zaken, f 0-80 in de middenstandszaken, f 0.90 in de eerste klas zaken en f 1.10 in de luxezaken Voor scheren zijn deze prijzen resp. f 0.25, f 0.35, f 0.40 en f 0.50 en voor kinderknippen-f 0.35, f 0.55, f 0-65 en f 0.75. Damesvak: Knippen en kinderknippen (zelfde prijzen als boven): onduleren s Acht Nederlandse vrouwen vertoeven op het ogenblik in Moskou om ald» ir op uitnodiging van het anti-fascistisch vrou wencomité de internationale vrouwendag mee te vieren. Een van haar, Betty Zeehandelaar, heeft voor radio-Moskou een speechje gehou den. Terwijl deze rode juffrouw hier van de jeugd op de vraag: „wat verwacht jij van het leven" alsmaar antwoorden krijgt, waaruit zou blijken, dat de moei lijkheden en teleurstellingen zodanig zijn, dat van de huidige maatschappij niets te verwachten is, constateerde Betty, dat in Rusland de jongeren leven en opgroeien in omstandigheden, die hun alles schen ken, wat zij van het leven kunnen ver wachten. Nu kan dat op zich best een mirakel beetje zijn, doch zo bedoelde me juffrouw Zeehandelaar het niet. We zijn werkelijk blij dat er tenminste één land in de wereld is, waar de jeugd f 1.35, f 1.65, f 2.25 en f 2.50, w assen «i zontjer zorg ^an 0pgr()eien. Doch dat het; I Z.OU en. I o. jn Nederland nu 7.0 hii de beesten af" watergolven f 1.65, f2. permanenten met vlakwikkeltoestel f 5.75, f 8.—, f 10.— en f 15.50; met spi- raalwikkeltoestel f 13.f 13.75, f 16.— en f 22.en zonder toestel f 10.f 12. f 15.— en f 22.—. De agenda van de tweede dag van het staatsie-bezoek, dat de president van de Franse republiek en mevrouw Auriol aan de V. S. brengen, ver meldde des ochtends een besloten onderhoud tussen president Auriol en president Truman, in de „kabinets-kamer" van het Witte Huis. Alleen de ministers Schuman en Acheson, en een tolk, waren bierbij aanwezig. Na afloop van dit, gesprek werd een communiqué uitgegejven. waarin gezegd wordt, dat president Auriol nogmaals de vaste wil van Frankrijk tot uiting heeft gebracht, om weerstand te bie den aan elkeaggressie en dat het in deze geest allé steun zal geven aan de Atlantische verdediging, alsook de communistische dreiging in Indo-China. tezamen rr 2t de troepen van de ver bonden staten, zal blijven bestrijden Vele onderwerpen, o.a. Korea, waren tevens ter sprake gekomen. Naar men zegt. greep minister Schu- man de gelegenheid aan om met Ache son de verdediging van de Middelland se Zee te bespreken. Volgens Franse kringen had Schuman het stam/punt van zijn land duidelijk uiteengezet. Het onderhoud zou ten gevolge heb ben, dat de Fransen in sterkere mate aij toekomstige besprekingen over dit onderwerp betrokken zouden worden- Men was thans geneigd tot „afzonder lijke regionale regelingen", waarbij Frankrijk een belangrijk aantóel zou krijgen. De wrevel van de Fransen over het feit, dat zij niet tot de confe rentie op Malta waren uitgenodigd verminderde snel en het zag er naar uit, dat de Franse regering niet meer zou „nakaarten", aldus geroemde kringen Na oït zakelijke" onderhoud, waar over beide partijen „zeer voldaan" wa ren. begaf president Auriol zich naar de „Nationale perscluib" te Washington, waar hij de gast was van de bloem der Amerikaanse publicisten Het lag voor de hand, dat de president zich hier tot pleitbezorger van zijn land maakte. In zijn toespraak trachtte hij duidelijk te maken, dat het in Amerika nogal ver- breide denkbeeld van een zwak en aar zelend Frankrijk niet op feiten geba seerd is. Hij wees op het krachtige her stel, tót zijn land na de oorlog heeft te zien gegeven. Hij herinnerde aan de moed- die de Franse ondergrondse in de orlog aan de dag had gelegd, aan het aandeel van öe vrije Franse troepen in oe strijd tegen de vijand, „vanaf het Tsjaad-meer ir. Tunis, tot de intocht van generaal Leclerc in Berchtesgaden". De president beproefde voorts een uit voerige verklaring te geven van de poli tieke structuur van zijn land. met zijn coalitie-regeringen, cn wees er op, hoe ondanks de talrijke regeringscrises, de continuïteit van 't beleid gehandhaafd bleef. Een meer spectaculair onderdeel van het programma was de kranslegging bij net beeld van La Fayette, ,.de held van twee werelden", dat voor het Witte Huis staat opgericht, uit dankbaarhek.1 -oor het Franse aandeel in de Ameri kaanse vrijheidsstrijd. De oude banden tussen Franxrijk, de helper van 't eerste uur, en de V. S„ werden hierdoor nog eens duidelijk in de herinnering terug geroepen. De dag werd besloten met een diner, dat door minister Acheson werd aange boden. Na een voorbereidingstijd van ruim een Jaar wordt thans de laatste hand gelegd aan de verwezenlijking van de plannen tot het organiseren van een doeltreffende en verantwoorde voorbereiding van emi granten. Er is thans besloten tot oprich ting van een stichting „practische emi granten-voorbereiding". Deze zal onde' meer over het gehele Tand speciale cur sussen voor emigranten gaan verzorgen. De stichting wordt opgericht door de Algem. Ned. Onderwijzers Federatie te Amsterdam, het Nederlands Instituut voor Middelbare en Hogere Technici te Den Haag en het Internationaal Technisch Studiecentrum. In de raad van beheer zullen naast de vertegenwoordigers der hierboven ge noemde lichamen als deskundigen zitting hebben prof. ar D. N. U. Harting en prof. dr. I C van Houte, resp hoog'eraar in de Engelse taal en letterkunde en in ce psychologie en paedagog ek te Amster dam Bovendien zal een raad van toe- Onlangs is in Vondst in het zoek' licht" verteld, hoe trots president Vin cent, Auriol van Frankrijk is op zijn twee flinke 'Ijleinzonea. Voor zijn ver trek heeft hij met tweetal op een ^iube precies natgegain. boe hij naar Amerika zou varen, naar New-York, om can naar Canada te reizen en ten slotte .per vliegtuig r.aar Parijs teru-g te keren. Grootvader Auriol speelt graag met zijn kleinzoons, die kinderen zijn van zijn zoon Paul. Aangezien Fsul chef is van bet kabinet van het Elisée. het paleis, waarin de president zetelt, kunnen de twee jongens gemakkelijk bij grootvader komen en dit leeft helemaal met hen :nee. Bovenstaand plaatje vonden we te aardig, om het onze lezers te onthouden. Het laat ons de familie Auriol zien, links madama Auriol, de presidente en 53-jarige grootmoeder, staande ri.. Auriol. Zittend, met z'n kleinzoons. Vin- 1 ent Auriol, de president, en zijn schoon dochter. Vóór zijn vertrek beloofde de -•resident het tweetal, van Washington uit te zullen opbellen. En de jongens beloofden van hun kant, tijdens zijn af wezigheid goed op te zullen, passen en flink'te leren. Ze zijn er allebei in stilte irots op, dat ze meer van het Engels afweten dan hun overigens toch wel heel knappe grootvader. Maar ze laten het hem natuurlijk nooit merken........ Vrant zij moéten wel Engels 0lokken. Grootvader behoefde dit als jongen met. V dims grootvader was geen presi- 1 „n Frankrijk. Volgens een bericht van het officiële Roemeense persagentschap AgerpreSs zijn tweehonderdvijftig afgevallen priesters en 'eken in de universiteit van Ciuj in Roe menië bijeengekomen om 'e beraadslagen over de oprichting van een staatskerk onder contróle van de communistische re gering, aldus meldt K.N.P Tijdens deze vergadering werd een raad van bestuur gekozen, die verantwoordelijk zal zijn voor de activiteit van de pseudo-Katho- 'ieke Kerk. Agerpress maakt verder be kend, dat de apostaat Grtgore Fodor, een der deelnemers aan de Dijeenkomst, een verklaring heeft afgelegd waarin hij o.m. zei, dat het een „heilige plichi van pries ters en ge'-rigen is om zich bij de strijd van de volkeren voor het verkrijgen van een altijddurende vrede aan te sluiten". De Roemeense regering heeft thans de meest gunstige voorwaaiden geschapen voor de geestelijke bewerking van de Ka tholieke bewoners van Roemenië, De Ka tholieke Kerk in Roemenie die reeds lan ge tijd was lamgeslagen, doordat haar Mfff'MOT» wazen gtUowdceid sa ha&r geestelijkheid was gedecimeeid wordt door de stichting van deze communisti sche staatskerk automatisch m de og der regering onwettig en overooa g. De nieuwe Kerk, die in Haar plaats zal moeten treden, zal geen zelfstandig li chaam zijn. doch slechts een hand en een middel van de communistische - gering tot de algehele bolsjewisenng het land. De Katholieke Kerk in Roemenie heelt uiterlijk voor het communistische ge wei a het onderspit gedolven, doch oek voor de Kerk in Roemenië geldt het woora, dat de poorten der hel Haar niet zullen overweldigen. Op 3, 4 en 5 April a.s. zullen ruim 12.000 dienstplichtigen van de Kon. Landmacht, die zijn ingedeeld bij de voorjaarsploeg van de lichting 1951, in verschillende gar nizoenen voor eerste oefening onder de wapenen komen. zicht worden gevormd, die uit ten min ste 5 leden zal bestaan. Om het monde ling onderwijs over het gehele land te kunnen geven is in overleg met de ANOF het land in 30 rayons verdeeld In elk rayon zal een rayonhoofd als centraal punt voor de leerkrachten in zijn rayon optreden Voor Zaterdag 31 Maart is een grote algemene bijeenkomst georgani seerd, waar bestuursleden der hierboven genoemde lichamen bijeenkomen met de 30 rayonhoofden om de gang van zaken nader toe te lichten Bij de voorbereiding zal in eerste in stantie gestreefd worden naar het vor men van een basis voor het verstaan in spreken van de taal, het bijbrengen van kennis omtrent land en volk. sociale ar. maatschappelijke toestanden en andere het aanleren van een beperkte vakterm! noloigie en, in het bijzonder waar het de vrouwen betreft, het vertrouwd maken met huishoudelijke gewoonten, benamin gen enz. Dank zij de verbindingen in de Engels sprekende immigratielanden is voorts de mogelijkheid geschapen, de emigrant na aankomst verdere hulp op het gebied van de vakvorming en het verkrijgen van aldaar erkende diploma's te verlenen. Er bleek de wenselijkheid te bestaar, zo mogelijk een aanvullend continu radio programma in te schakelen. Hiervoo werd contact opgenomen met de stich ting Ned. Radio Ünie. Het geheel van voorbereidingen zou be staan uit: a. mondelinge lessen, zo mogelijk on dersteund door radio-uitzendingen; b. lesdictaten en syllabi, waarin de in houd van mondelinge lessen isvervat in woord en beeld; c. boekjes, die het geheel aanvullen en door rijke illustratie het voorstellings vermogen ondersteunen; d. filmvertoningen over land en volk, eveneens ter ondersteuning van het voorstellingsvermogen. Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan schonk de Standard Am. Petr. Comp. aan de Ned. Jeugd herberg Centrale f 100.000 voor de stichting van een jeugdherberg te Princenhage. De heer B. Klaare (rechts), directeur van „Esso", over handigt het kostbare papier aan mr Tupkêr van de N. J. H. C. in Nederland nu zo „bij de beesten af" slecht is voor de jeugd, geloven we nu ook niet. Elke wereldperiode en elk tijdsbestek in het leven heeft eigenaardigheden. Da een komt daar wel, de ander niet door heen. Om te blijven staan, is allereerst karaktervorming noodzakelijk en daar naast materiële voorziening. Tot het scheppen van goede voorwaar den in beide opzichten zijn de vakbonden van grote betekenis. Was er in de afge lopen vijf jaar geen hona-fide vakbewe ging geweest, dan zou Nederland waar schijnlijk het toneel,van een hoop ellendo zijn geweest. De leiders zijn en worden niet altijd begrepen en gewaardeerd, maar een feit is het dat door hen, vele medebestuurders en een groot aantal le- den-met-rijp-begrip ons land voor veel terreur en materiële nood is behoed. En dat ondanks het pijnlijk en onverantwoor delijk gedoe van rode intriganten en som mige helemaal niet of weinig psycholo gisch ingestelde werkgevers. 't Is daarom met voldoening, dat kan worden geconstateerd, dat bijna 900.000 Nederlanders in de grote organisaties van K.A.B., C.N.V. en N.V.V. zijn opgenomen. Ook 1950 bracht voor de drie groepen weer groei. Nóg was er werfkracht on danks de moeilijke omstandigheden. Toch kunnen zich tienduizenden nog organise ren. En zo lang het mlllioen niet vol is. mag er van tevredenheid-op-lauweren geen sprake zijn. Ieder begrijpe toch de tijd. Vakbonds- geld lijkt wel eens duur, maar men ver geet, dat de progressieve georganiseerden ook voor de conservatieve ongeorganiseer den op de bres staan en voor hen de maatschappelijk voordelige kastanjes uit het vuur halen. Wie de sociaal-economische geschiede nis de laatste 25 jaar heeft gevolgd en nóg niet is georganiseerd, moest morgen met schaamrood op het gelaat kantoor, win kel of werkplaats binnentreden. HENK VAN DER MAZE. Iraanse gezant in Turkije bedreigd. De Iraanse gezant in Ankara, tevens oud minister-president van zijn land, Moham med Said, is per telefoon door een land genoot met de dood bedreigd. „U /uit worden neergeschoten zoals de verrader Razmara, wanneer u de tegenwoordige Iraanse regering verdedigt", aldus de telefonische mededeling. De Turkse po litie stelt een onderzoek in. De Nederlandse administrateur van de internationale zóne van Tangei. jhr mr H. F L. C. van Vredenburcn is bij een be zoek aan een scheepstimmerwerf ernstig gewond. Door een val van geringe hoogte liep hij een schedelbasisfiactuur op. De artsen verklaren pas over enkele dagen een duidelijk beeld te kunnen geven van zijn toestand. Het Nederlandse Kankerinstituut is in het afgelopen jaar 250.000 rijker geworden, door de netto-opbrengst van twee nationale loterijen en een mer- kenprijsvraag. En met dat kwart millioen heeft men prachtige dingen kunnen doen om de strijd tegen de ge vreesde ziekte beter te kunnen voeren. Op de eerste plaats namelijk werd uit die opbrengst het radiumbezit uitgebreid van 364 milligram tot 1050 milligram. Bovendien werd het nu mogelijk de ver pakking in gouden en platina naalden, tubes, enz. van verschillende lengten en ladingen zodanig te kiezen volgens een in 't instituut uitgewerkt systeem dat een nauwkeurige dosering van de radiumbestraling van elk daarmee te be handelen gezwel mogelijk is geworden. Om dit kostbare bezit te kunnen be waren moest een 1500 kg zware radium- Volgens radio Vaticana zou de aarts bisschop van Praag, mgr Beran, zich in het kasteel van Rozmital, zestig k.m. van de Tsjechoslowaakse hoofdstad verwij derd, in huisarrest bevinden. Het zou hem toegestaan zijn, zich binnen de grenzen van het landgoed te bewegen. Het slot, dat aan de aartsbisschop toebehoorde, is korte tijd geleden in regeringsbezit over gegaan, De eerste .Thunder jct"-straal jager van de in totaal ongeveer honderd door de Ver. Staten aan Nederland, in het ka der van het militaire hulpprogramma, ter beschikking gestelde vliegtuigen van dit type is onlangs in ons land aangekomen. De straaljager is hier gemonteerd en heeft Woensdag, bestuurd door een Ame rikaanse invlieger, boven ons land, o.a 's Gravenhage proefgevlogen. Deze straal jager is vooruit gestuurd om het tech nische personeel van de luchtmacht Ne derland met dit voor ons land nieuwe toestel vertrouwd te maken. Het vliegtuig startte Woensdagmorgen van de Vliegbasis Volkel in N. Brabant Deze eerste vlucht van de „Thunderjet" die voorzien was van de Nederlandse luchtmachtkentekenen, duurde 49 minu ten. Om 14.51 u. startte majoor-vlieger W. Bakker voor een vlucht; hij bleef 43 mi nuten in d:e lucht. Majoor Bakker is de eerste Nederlandse luchtmacht-vlieger die met een Nederlandse „Thunderjet" vloog. Het toestel is één der modernste ver sies van de „Thunderjet" de F 84e. Het werd door de technische dienst van de Nederlandse luchtmacht op de vliegbasis Völkel geassembleerd. De F 84e, die uitgerust is met drtrV-cabine en uit- schietbare stuurstoel, ia Iets sneller dan de standaard-alarmjager van de Neder- iandte luchtmacht, dc Cüaster-,.meteor De Nederlandse vliegers, die na de eerste vlucht van majoor Bakker het toe stel hebben gevlogen, toonden zich, evenals deze, zee1' tevreden over de eigenschappen van het vliegtuig. Kclqpel Hoover van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland is op het ogenblik tijdelijk gestationneerd op Vol kel om onze ztliegors in de beginperiode te helpen bij het vertrouwd raken met dit nieuwe jagertype, bovendien zijn er enkele technici aanwezig van de fabriek. d: deze straaljager bouwt. De „Thunderjet" is een éénpersoons, één-motorije straaljager, gebouwd door de Republic Vliegtuigenfabriek te Long Island in de staat New 'York. Zij heeft een laag aangebrachte vleu gel, driewielig landingsgestel (met neus- wiell één Allison turbinestraalmotor, die in de romp achter óe vleugel is inge bouwd De motor '-an in vijftig minuten worden vervangen door een andere. De spanwiidte van het vliegtuig is 1140 meter, lengte 1160 meter, hoogtp 3 90 meter. Leeggewieht 4540 kg.. ma ximum gewicht 9080 kg. Maximum snel heid op zee-niveau meer dan 960 kilo meter per uur, diensthoogte meer dan 13.725 meter, gevechts-actieradius 1360 kilome' >r. In October 1949 vlogen voor het eerst twee F 84e-toestellen over de Noord- Atlantische Oceaan van Amerika naar Engeland Deze machines werden Hjdens dc vlucht van brandstof voorzien. kluis worden gebouwd. Deze nadert haar voltooiing. Voorts werd een nieuwe radiumkamer ingericht, waar de reini ging en verdere verzorging der applica- toren geschiedt Toen dit alles verzorgd was kwamen de wetenschappelijke laboratoria voor kankeronderzoek van het Anthony van Leeuwenhoekhuls aan de beurt. De „muizenstal" werd belangrijk uit gebreid en de capaciteit werd gebracht van 14.090 op 24.000 bewoners. Een tweede onderdeel, dat een re-installatie eis'e;, was de zogenaamde weefselkweek- afdeling. Hier wordt dierlijk weefsel, ook kankerweefsel, buiten het lichaam ge kweekt teneinde dit aan verschillende onderzoekingen te kunnen onderwerpen. De nieuwe weefselkweekafdeling be staande uit zes kamers kreeg een belang rijke uitbreiding van apparatuur, onder andere koel- en diepvriesinrichting, spe ciale ciiltuurstoven. sterilisatoren enz. Een derde object was de installatie van de physische afdeling van het labora torium. Mede met het oog op vraagstuk ken der kernphysica moest er voor deze afdeling meer ruimte en moesten er nieuwe instrumenten komen. Zij zijn ge komen, dank zi) de opbrengst van de loterijen en de prijsvraag. Maar boven dien kon de instrumentmakerij met enkele belangrijke machines worden uit gebreid. Een van de laatste vernieuwingen be treft de röntgenapparatuur. De in en na de oorlog ontwikkelde technieken be ogen enerzijds het opvoeren van het vol tage, waardoor een grotere dieptewer king wordt verkregen, anderzijds de toe passing van roterende of slingerbewegin gen van de stralenbron rond het gezwel. Hierdoor kunnen betere resultaten wor den bereikt, terwijl het gezonde weefsel minder aan de stralen wordt blootge steld. Een algehele modernisering van de röntgenapparatuur is een program, waarvan de verwezenlijking over enkele jaren verdeeld zal moeten worden. Niet alleen wegens de daaraan verbonden hoge kosten (enige honderdduizenden guldens), maar ook wegens de levertij den, die de industrie zich moet voorbe houden. Dank zij het grote bedrag dat het vorig jaar binnenkwam kunnen reeds nu de eerste bestellingen daarvoor worden ge plaatst. De tijdelijk benoemde reserve eerste luitenant voor algemene dienst L. M. Snij ders is door H.M. de Kon.ngin ben->emd tot ridder der vierde klasse van de mlli- taire Willemsorde. De heer Snijders -h»eft enige tijd geleden eervol ontslag v*verc- gen uit de militaire dienst. Voorts 1» bh K.B. aan een aantal personen, in hoofd zaak militairen de Bronzen Leeuw het Bronzen Kruis en het Kruis van verdien ste toegekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1