HERSTEL van het katholieke gezinsleven Hervorming van de openbare mentaliteit x* Manus Oly is eindelijk gepakt Klopjacht op Zondagmorgen r Minister trekt goedkeurings bevoegdheid voor bouw werken tot zich PATROUILLE-ACTIVITEIT OVER 38ste BREEDTEGRAAD Naar het brandpunt van de wereld Om PRIJZEN LAAG te houden Manus OlygeenApril want ie kan niet meer doen wat hij wil r Eind van Parijse staking in zicht Nederlands aanvullingsdetachement vertrok met bestemming Korea r Bier 5 ct. duurder Maandag 2 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Kinderbi jslag is geen aalmoes „Uit ons aller hart" Arme stakkers" en arme stakers Dief-inbreker onder keukentafel verborgen M m 1 J Gevonden projectiel explodeerde Emigratie-Zondagen van de K.R.O Nieuwe maatregel om „ijdel bouwen te voorkomen V Hogere consumptieve uitgaven in Januari Communistisch tegenoffensief verwacht Massaal knapenkoor in St. Pieter J Hospitaalschip op de terugweg V. De honderdduizend Zó vielen de punten: T extielhandelaren bepleiten productie van volksgoederen A WEERBERICHT De stem van het gezonde gezin Vijanden van het gezin Grote gezin niet onsociaal Gebruik de rede Resolutie «pif - Jongeman gedood, oude man deerlijk gewond MINISTER LICHT MAAT REGELEN TOE Vreemdsoortige tips Via Zeedijk naar de Amstel „Ha, die Manus Voornamelijk voor duurzame goederen sn n m m 3000 Zangertjes juchten de Paus toe Géén picnic Succes bij Uw taak Gedeeltelijke demobilisatie in Zuid-Korea (T Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidt: Wisselende bewolking met aanvankelijk voor namelijk in het binnei '.and enkele buien en morgen flinke opklaringen. Overwegend matige Westelijke wind. Iets kouder des nachts, mor gen overdag iets zachter dan vandaag. Dinsdag 3 April: Zon op 6.13 uur, onder 19.15 uur; Maan op 5.22 uur, onder 35.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSC "«■aiSt. COURANT (Van onze Brabantse redacteur Het Katholieke Gezinscongres, dat Zaterdag en Zondag j.l. te s-Hertogen- bosch werd gehouden, en dat georganiseerd was door de Kath. Bond «V oor het Gezin" en de Kath. Vlaamse Bond „Familieleven", bracht ons in een waarachtig familiale sfeer; een sfeer, die zich als het ware aan liet gehele congres mededeelde. Het was prachtig, zoals op verschillende wijzen de vruchtbaarheid, de sociale kracht en de hoge godsdienstzin die voortvloeit uit het Sacrament van het Huwelijk, werden besproken. Soms geschiedde dit met een plezierige en toch diep in het hart grijpende welsprekendheid, zoals de Belgische oud-minister Verbist dit deed. verenigingen, organen eri instituten, óók Katholieke' Het gezin blijft immers zó bloedeloos achter. Maar één hechte orga nisatie kan mevr. Terlingen aanbevelen: de organisatie van gezinnen onderling, die elkaar hulp en steun geven in het Katho lieke leven, vervat in kleine kernen. Frankrijk is daarmee zonder luidruchtig heid reeds voorgegaan en met succes! Tenslotte pleitte zij nog voor het stich ten van een Nederlandse Gezinsraad, op dat de stem van het gezonde gezin in den lande gehoord zou kunnen worden. In de avond van deze eerste congresdag sprak mr P. Jooris, voorzitter van „Vlaams Familieleven" over „Wij jonge ren"- Hij vergeleek het gezin van de ,oude stempel" met dat van de „nieuwe s.em- pel". Vooral door de gelijkschakeling der geslachten is er verandering gekomen m de familieverhoudingen. In het oude ge zin overheerste de. plichtsidee tussen man en vrouw. In het „nieuwe" Katho lieke gezin is er een samenwerken van beide ouders bij de opvoeding, terwijl de kinderen niet meer onder de ouders Het zette uitvoerig, geïllustreerd door pakkende voorbeelden, uiteen hoe uit stekend juist in het katholieke ge zonde gezin de ouders de kinderen als van nature de beste opvoeding geven, die mogelijk is. Hij schetste hoe juist het grote gezin de grootste gemeenschaps mensen kweekt, de beste staatsburgers. In een groot gezin immers is geen sprake van verwennen; men moet zioh schikken en later krijgt men offervaardige mensen. Tenslotte ook tekende hij, hoe in het christelijk gezin het kind als het ware spelenderwijze de godsdienst krijgt ge schonken, die het later tot hemelburger zal maken- En toen Mgr Mutsaerts, bisschap van Den Bosch, na de heer Verbist het po dium besteeg dankte Z. H. Exc. in ont roerde woorden deze spreker, omdat hij het „uit ons aller hart haalde" wat wij allemaal hebben meegemaakt in onze jeugd, toen we zelf nog kind waren in zo'n gezond, groot gezin. Het was een echte vaderlijke zegen voor één groot gezin, toen hierop Mgr de Pauselijke Ze gen gaf aan geknielde congressisten. Bracht ons dit alles reeds in een hoog gestemde en tegelijkertijd warme, innige sfeer. mevr. Terlingen sloeg een geest drift los, die zich vaak uitte in spontaan applaus. Met vrouwelijke scherpte soms, maar steeds met fervente toewijding ge selde zij de inwendige vijanden van het gezin: genotzucht en gebrek aan offerzin en de uitwendige' de sociale ellende, de evenals dé' bewuste vijanden, zoals „Boad voor. Sexuele hervorming" load voor. Sexuele hervorming Krachtig pleitte spreekster voor posi tieve maatregelen tot propagering van het goede huwelijksleven. Waarom geen eer sterangs katholieke gezinsfilms? Het herstel van het Katholieke gezinsleven is intussen al begonnen Deze eeuw bracht immers sterk het sacramenteel karakter van het huwelijk naar voren. Toch moe ten we nog strijden tegen de „uitholling van het gezin: het overnemen van ge zinstaken door allerlei instanties, bonden, Het Communistische Parljae. avondblad „Ce Soir" signaleert het feit, dat een „rondgaan met de hoed" bil 167 communistische par lementsleden, die een salaris van meer dan 180.000 francs per maand genieten, een be4la§ van slechts 40.000 francs heeft opgeleverd dat is nog geen 250 francs per man, De „arme stakkers" konden blijk baar niet meer missen voor de arme stakers, die door de commu- nistisch-geleide C.G.T. in hun sta- kingsstreven zo geestdriftig wor den gesteund. Tegelijk met de hierboven aan gegeven cijfers werd het bedrag gepubliceerd, tot dusver door de C.GT. voor het stakingsfonds bij een gekregen. Het beliep 3 mil- lioen francs. Men vergelijke dit be drag met het jaarsalaris van een communistisch parlementslid,, dat meer dan 2.160.000 francs bedraagt. Arme stakers, overgeleverd aan die „arme stakkers"! staan, maar de ouders staan rondom de kinderen. De liefde komt bij dit alles meer op de voorgrond. Zondagochtend woonde het congres een pontificale H. Mis bij, opgedragen door mgr Mutsaerts, in de kerk van de H. Leonardus, die vooi deze gelegenheid met groen en tapijten was getooid. En 's middags kregen we dan het forse einde van deze schone congresdagen. Als het ware met slaande argumenten atta queerde mr Jan Derks, de spot van de vijanden van onze gezinnen, spot die vaak jalouzie bedekt Ook zette hij de praatjes, dat grote gezinnen onsociaal ztfn, hard handig recht Juist het grote gezin be wijst sociale diensten aan de maatschap- Pij!, zo beriep zich spreker op de woor den van de Paus. Juist om deze sociale diensten moeten kinderbijslag en derge lijke maatregelen nooit gezien worden als een aalmoes, maar als een rechtmatige schadeloosstelling voor die bewezen dien sten. De verkeerde mentaliteit betreffende het gezin kan men o.a. veranderen door de officiële instellingen te hervormen. Het flinke gezin dient het normale te worden, waarop zich de wetten baseren- Spr. pleitte voor sociale maatregelen, óók voor de zelfstandigen, juist omdat die sociale diensten ook door niet-loontrekkende huisvaders met hun gezinnen worden be wezen. Met dat 3l verklaart de Kerk nooit, aldus mr Derks, dat men maar raak kinderen moet voortbrengen. Men heeft ook de rede, die men dient te gebrui ken. Nadat hij een hoofdartikel uit „De Maasbode" geciteerd had, verklaarde mr Derks. dat door de huidige prijsverhogin gen van de eerste levensbehoeften het grote gezin wel zéér zwaar wordt getrof fen. De overheid diene er niet voor terug te schrikken het kleine gezin zwaarder te belasten dan het grotere. Mgr Feron, vicaris-generaal van het Roermondse diocees, hield de slotrede over „Het ideale gezin" In stoere woor den schilderde deze spreker het mysterie dat wij in het. gezin aantreffen.. Door de zondeval immers glijdt het individu tel kens af, maar als man en vrouw sanum een gezin vormen, wordt er een onver brekelijke eenheid gevormd. De punten om te komen tot een Ideaal gezin waren volgens mgr Feron: lichame lijke gezondheid, economische mogelijk heid, het samen moeten kunnen groeien tot geestelijke eenheid, en geduld, aanpas- singswil en goedheid. Het gehele congres stond onder leiding van de patriarchale figuur van voorzit ter Van Meegeren er, soms van de Vla ming mr P. Jooris. Beiden oefenden hun taak charmant fit. Van Meegeren wist de sprekers in zijn inleidende toespraak met gepaste zwier het hunne te geven, ter wijl hij gelijktijdig de kern van de zaak raakte, iets wat op het einde in een reso lutie tot uitdrukking werd gebracht, ge richt aan de ministerraad en de volksver tegenwoordiging. In deze resolutie werd aan de rege ring gévraagd de totstandkoming te wil len bevorderen van een waarlijk Neder landse gezinsraad met adviserende be voegdheid aan de regering, in overweging genomen vraagstukken zoals hnisvesting voor groeiende gezinnen, of sociale recht, vaardigheid in loon-, belasting- en prijs politiek. Minister Teulings, burgemeester Loeff van Den Bosch en enige Kamerleden wa ren naast de hierboven reeds genoemden op het congres aanwezig. Mevr. Den Ouden, echtgenote van de gesneuvelde commandant in Korea, deelt pakjes uit aan de vertrekkende manschappen. Een warme handdruk bezegelt deze gift, terwijl een der jongemannen nog gauw een pakje sigaretten in zijn broekzak geduwd krijgt. a Mgr Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, staande voor de bestuurstafel, spreekt het congres toe. Men schijnt het niet te willen leren, dat spelen met projectielen een spel met de dood is. In Nieuw-Helvoet op Voorne en Putten in Zuid-Holland heeft zulk een spel Zondag weer zeer ernstige gevolgen gehad: een 17-jarige jongen werd gedood en een 73-jarige oude man zo deerlijk ge wond, dat men voor zijn leven vreest. De oude man J. S. vond Zondagmiddag in de duinen een projectiel, dat hij mee naar huis nam. Hier probeerde de jonge man A. L- het wapen te demonteren. Om wonenden hoorden plotseling een zware explosie. Toen zij naderbij waren geko men, zagen zij het verschrikkelijke ge- beureji. L. werd dood aangetroffen. S. had beide benen verloren. Zijn toestand ls zorgwekkend. Hij is naar het Zuider ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. 99 Om te voorkomen, dat met de onder de huidige omstandigheden beperkte middelen bouwwerken worden uitgevoerd, die niet van de allergrootste urgentie zijn, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting met ingang van 1 April 1931 de bevoegdheid tot het goedkeuren van bouw werken door de Gemeente-besturen beperkt. Goedkeuring voor alle objecten met ceu bouwsom hoger dan f 100.000 (voordien f 150.Ó00) zal nog slechts door de minister kunnen geschieden. Gemeentebesturen zullen goedkeu, ring meer mogen geven voor de bou gymnastieklokalen en kleuterscholen, verbouwingen, die uitsluitend verfraaiing ten doel hebben (b.v. winkelpuien'- v de bouw en verbouw van benzinestatio bioseopen en an-iere inrichtingen van ver maak, sociëteiten, schouwburgen en musea. Op aanvragen voor de bouw van kerKe- lijke gebouwen, kantoorgebouwen, vereni gingslokalen, gebouwen voor sociale zorg en badhuizen zal door de minister worden beslist en slechts bij hoge uitzondering goedkeuring worden gegeven. Voor nieuwbouw, herbouw, verbouw, onderhoud en herstel niet-oorlogsschade van bedrijfsgebouwen, gebouwen voor handel en verkeer en scholen mogen door de gemeenten slechts goedkeuringen wor- Minister In 't Veld, zal vanavond om vijf minuten over acht over beide radiozenders spreken over het regeringsbeleid ten aanzien van het bouwprogramma. De K.R.O. zal begin Mei in samenwer king met de Katholieke Centrale Emigra tiestichting zijn programma van de Zon dag wflden aan het emigratie-vraagstuk Onder meer zal men trachten in een reeks van klankbeelden een idee te geven van de problemen, die zlcb afspelen rondom de emigratie. (Van onze Amsterdamse redacteur) Zonder dat een achót is gevallen en zonder burengerucht te maken heeft de districtsrecherche van de Rijkspolitie en de centrale recherche van Amsterdam gistermorgen de beruchte in- en uitbre ker Manus Oly in een huis in de Paar denstraat nabij de Amstel, in de hoofd stad gearresteerd. Na ruim anderhalve maand is hij weer in een cel opgeborgen en hiermede is een bewogen historie in 's mans leven afgesloten, een periode waarin hij in het middelpunt van de be langstelling stond en waarin hij zijn ge wiekste gaven heeft getoond, zodat hij in de onderwereld als, een held werd be schouwd en door de burgermaatschappij zelfg met een vergevingsgezinde glim lach werd tegemoet getreden, omdat men het grappig vond hoe hij steeds weer de politie te slim af was. Zijn einde is dit keer niet erg roemvol geweest. Tijdens een klopjacht die nog geen vijf minuten duurde, werd hij ontdekt onder een keukentafeltje. De grote moeilijkheid bij lieden die in het middelpunt Van de publiciteit staan, is dat er een •overvloedig aantal tips by de politie finnen kamen, waar gezocht moet worden of waar iemand is gesignaleerd. In de Oiy-zaak hebben zich op dit gebied de vreemdste dingen afgespeeld. Gistermiddag nog kwamen op het hoofdbureau van politie nog te lefonische berichten binnen, dat Manus daar en daar was gesignaleerd. Zelfs het American Hotel werd genoemd, een plaats waar hij wel nooit naar toe zou gaan. Een ambtenaar van de belastin gen is bijna de dupe geworden van een burenrancune. Men beidé naar de poli tie waarbij het adres van de ambtenaar genoemd werd, omdat daar Manus zou zijn gesignaleerd, in de noop dat er wel een tiental rechercheurs op de man zijn dak zouden neerstrijken Uit betrouwbare bron werd echter ver nomen dat Manus in Amsterdam moest zitten. Na de Zaandaamse affaire trok de politie verschillende conclusies. Een ervan was, dat Manus in geldnood zat en wel uit zijn schuilhoeken moest komen. Hij was n.L bij eèn ex-caféhouder geweest. Manus drinkt zelfs nauwelijks een borreltje, maar hij heeft in kroegkringen toch wel de nodige bekendheid. Het ligt voor de hand, dat hij door die kringen uit de nood werd geholpen en zijn ontvluchtingspo gingen met nasleep door hen werden ge financierd. Maar toen hij zich vijf weken stil had gehouden, was de loï er af en dus moest Manus zelf geld oijeen scharrelen. Zijn diefstallen hadden hem te weinig op gebracht. Al spoedig hoort de politie, dat Manus zich ophield mei figuren van de Zeedijk. Begin vorige week berichtten insidjers dat Manus was gesignaleerd met „Rode Betje", een omvangrijke figuur van .de Zeedijk. De politie ging naar gangen na en al spoedig bleek, dat zij steeds haar schreden richtte naar de Paardenstraat bij de Amstel, Het nummci van het huis waar zjj binnenging, was nog onbekend Na 'n paar dagen wat dat ook ontdekt en toen vond de politie het tjjd om toe te slaan. Zondagmorgen omstreeks half zes, nog in de schemer, togen vijftien recher cheurs en acht geüniformeerde agenten op pad. Besloten werd in Faardenstraat, Wagenstraat, Amstelstraat en Amstel in vallen te doen Dit was geen gemakke lijke taak, omdat de daken daar afwisse lend hoog en laag zijn. Binnen enkele minuten waren drie re chercheurs het perceel Paardenstraat nummer negen binnenged- ongen. waar zij alle deuren openden In een van de ver trekken werd „Rode Betje" aangetroffen, met de sokken en de das van Oly. Maar de man om wie het ging was er niet, Was hij weer ontsnapt? De rechercheurs vlogen naar het dak, waar zy hoorden van degenen die daar op post stonden, dat Manus had ge tracht het dak te bereiken, maar toen h\j bemerkte dat deze weg was afge sneden, door een raam in het perceel naast nummer negen was gevlucht. Op de tweede verdieping werd hij onder een keukentafeltje gevonden. Op het „Ha, die Manus" stak hij direct zijn handen omhoog eh gaf zich over. Hij wilde eerst nog zonder boeien op straat, maar voor de zekerheid heeft de politie hem tóch maar in de handboeien geslagen en in een auto naar het hoofd bureau van politie vervoerd. Daar rust hij nu nog uit van de vermoeienissen. Na dat hij was gefouilleerd bleek hij nog over dè somma van één cent te beschik ken. Volkomen berooid wacht de 37-jarige man nu op zijn straf. Hij heeft nog 19 maanden voorwaardelijk te goed, plus nog de diverse straffen voor de wagens en fietsen die hij heeft gestolen. Het stakingscomité te Parijs zou volgens berichten van hedenochtend vroeg bereid zijn rde aan de Metro- en buspersonelen aangeboden loonsverhoging van 12?= pet. (de stakers hadden tot nu toe 25 pet. ge- eist) te aanvaarden. Echter op voorwaar de, dat loon zou worden uitbetaald over de dagen, waarop niet is gewerkt. De regering stelde voor, dat de door de staking ontstane leemte in de lonen „uit gesmeerd" zou worden over een periode van 5 maanden. Daarover zonden de sta kers beraadslagen. Reuter meldde later In de morgen, dat de ParUse Metro- en busstaking tekenen vertoonde van heden nog op een einde te lopen. Het stakingscomité zou, volgens hetgeen daaromtrent is uitgelekt, bereid zijn „op elke basis, behalve een ultimatum" te on derhandelen. De consumptieve uitgaven in Januari j.l., de maand van de opruiming waren, wat hoeveelheid betreft, 5 pet. hoger dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar, zo deelt het C. B. S. mede. De meerdere uitgaven komen vrijwel geheel voor rekening van de groep duurzame consumptiegoederen, w.o. textielgoederen, woninginrichting, huisraad en schoeisel. In totaal is het hocveelheidsindexcüfer van deze groep artikelen 15 pet. hoger dan In Januari 1950. Bij de berekening van de hoeveelheids- indexcijfers is uitgegaan van constante prijzen. In de prijsstijging van de ove rige goederen en diensten is o.a. de ver hoging van de huurprijzen inbegrepen. Onderstaand staatje geeft een over zicht van het verloop van de prijs- en hoeveelheidsindexcijfers van de con sumptieve uitgaven (basis 1947 100): Jan. Nov. Dec. Jan. 1950 1956 1030 1931 Voedlngs- en genotmidd. Prijsindexcijfers 180 1ST 128 128 Hoeveelheidsindexcijfers 93 114 Duurzame cons.goederen Prij smdexcijf ers 113 125 130 Hoeveelhel dsi ndexcijfers 109 113 10.7 186 Over goed. en diensten Prijsindexcijfers 100 114 119 Hoeveelheidsindexdjfers 96 96 90 93 Totaal Prijsindexcijfers 115 123 132 125 H o ev eelheidsindexeij f ers 07 169 HO 102 De laatste berichten van het Koreaanse trokken. Een colonne passeerde de grens front meiden een langzame opmars van tussen Noord en Zuid-Korea ten Noorden de verbonden legers over de gehele breed te van het front, dat thans ongeveer sa menvalt met de 38ste breedtegraad Er heerst sterke patronille-aetiviteit tenein de de positie van de vijand, die, blijkens druk verkeer in de Westelijke sector, een nieuw tegenoffensief schijnt voor tjr be reiden. te peilen. Hier en daar hebben ontmoetingen met de commnntsten plaats van plaatselflk karakter, waarbli soms verbitterd wordt gevochten. Twee Amerikaanse tankcolonnes zijn gisteren over de 38ste breedtegraad ge- Gistermorgen droeg Z. H. de Paus een H Mis op' in de St. Pieter met zang van 3009 knapen. Ter gelegenheid van het Tweede Congres van Knapenkoren te Rome zongen hier de „Petits chanteurs de la Croix de bois" uit twintig verschil lende landen onder leiding van abbé Maillet, De gehele absis van de St. Pieter was gevuld met de duizenden zangertjes m witte alben met een houten kruis op de borst. Nederland was vertegenwoor digd door een deputatie van het Haags Matrozenkoor- Het was precies vijf minuten over twee Zaterdagmiddag, dat er licht lussen wal en schip kwam aan de Lloydkade in de Rotterdamse haven. De „General McRae", het blauw-grijs geschilderde Amerikaanse transport schip, behorend tot de United States Transport Fleet Atlantic, was de lange, lange reis begonnen naar 's werelds brandpunt: Korea. En mèt haar voer mee het Aanvullings-detachement-Nederland voor Korea, bestaande uit 229 man onder aanvoering van majoor A. C. v, d. Meyde. Maar eigenlijk waren het 226 mannen, want drie Nederlandse verpleegsters maken de reis mee om hun beste zorgen te wijden aan de gewonde Nederlandse Korea.vrijwilligers, die in lokio worden verpleegd. In het najaar maakten we het vertrek van de „Zuiderkruis" naar Korea mee. En al was er dan veel hetzelfde: de drukte en het geroezemoes van de inscheping, 't „eiacht met allerlei onmisbare papieren, de schetterende klanken van de Kon. Militaire Kapel, de dreun van een samba- en bebop-giHende luidspreker, - toch was er bij dit afscheid een ernstiger sfeer een zekere geladenheid bij allen, die dit meemaakten. Ging de eerste groep het grote avontuur tegemoet, ju.st toen het leek alsof hun komst m het Verre Oosten eigenlijk overbodig^ was, de voorbije maanden hebben het wel anders geleerd. En zij, die nu gingen, weten let terlijk wat ze tegemoet gaan. de mod der, de onophoudelijke, verrassende aan vallen van een niets en niemand ont ziende, wrede communistische vijand. door de minister aan de gemeenten ver leende bevoegdheden. Dezè zijn voor drie verschillende groepen van gemeenten be paald op onderscheidenlijk, f 100.000. f 50.000.— en f 20.000.—. Voor investeringen in openbare werken ue "emeemen zullen binnenkort nog afzonderlijke re den afgegeven binnen de grenzen van de gelingen worden getrotlen. Dat ze tóch gaan, deze mannen, is hun onvergankelijke eer en roem. Wanl dit zijn ze zich ondanks alle uiterlijke branie fel bewust: het is géén picnic, waarheen ze trekken. En dat bewust zijn was merkbaar bij dit vertrek, waar aan grote luidruchtigheid vreemd was En dat dit zó ging. was goed gezien. Om half een begon de inscheping. In de Borneo-loods aan de Lloydkade wer den de laatste toebereidselen getroffen: vele hoge militaire autoriteiten kwamen bier hun beste wens on aan commandant en troep aanbieden. En treffend was het te zien, dat iedere vertrekkende soldaa! uit handen van mevr. Den Ouden, de echtgenote van de gesneuvelde eerste commandant van de Nederlandse Korea- vrijwilligers, van mevr. Eekhout. de echt genote van de tegenwoordige comman dant in Korea erf van mevr. v. d. Meyde. echtgenote van de commandant van het aanvullings-detachement een pakket kreeg als laatste groet uit het vaderland Snel ging toen alles in zijn werk. Bin nen drie kwartier waren allen aan boord en luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden sprak, van de wal af. het Korea- detachement namens de regering toe. „Gij", aldus de generaal, „gaat heen om het Koreaanse volk zijn vrijheid terug te brengen en om Nederlandse collega's in staat te stellen te bekomen van hun in spanningen. Het vaderland en de regering zijn trots op U. Ik wens U de kracht toe de U gestelde doelen in goede kameraad schap en in nauwe samenwerking met de troepen der Verenigde Naties met succes te voltooien. De regering wenst U succes bij het vervullen van de vrijwillig op U genomen taak." De generaal besloot met een driewerf hoera voor H.M. de Koningin, die via een telegram van de chef van haar militair huis. de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, het aanvullings-detachement haar- beat» wensenhad doen toekomen. De „General Mc. Rae" bleek bijna geheel zonder passagiers in Rot terdam gearriveerd te zijn. Enige tijd geleden was bericht, dat ook Zweedse vrijwilligers aan boord zouden zijn. Ze waren er echter niet. Het zal vermoedelijk wel in de bedoeling liggen, dat dit troepen schip uit andere landen vrijwilli gers zal opnemen. Daar echter on der verzegelde orders wordt ge varen, konden over de route en eventuele aanlegplaatsen geen na dere mededelingen worden gedaan Men nam aan, dat de reis ongeveer vijf weken in beslag zou nemen Onder de 229 leden van het aan vullings-detachement bevinden zich ook enkele personen van Poolse origine. Aan boord bevond zich een aan tal verplegers, die in dienstverband van de Verenigde Naties, deze reis meemaken. Wij vernamen, dat het in de bedoeling ligt, dat de „Gene ral Mc Rae" op de terugweg ge wonden aan boord neemt, die dan naar de verschillende landen van hun herkomst zullen worden ver voerd. Namens Prins Bernhard was kolonel G. J. Le Fèvre aanwezig. De familieleden niet groot in ge tal waren inmiddels op de kade toe gelaten; een laatste groet werd nog over en weer geroepen, sigaretten werden gegooid van het schip naar de wal en andersom (met kennelijke spijt zag een soldaat het laatste doosje sigaretten van zijn moeder in het water belandden) en al spoedig werd de afstand te groot om nog woorden te verstaan, kon men al leen nog wuiven, totdat het schip ten slotte op het midden van de rivier snel ler gang kreeg en reeds spoedig een wazige, grijze schim werd. De reis naar het verre Korea was be gonnen w van Oeidjoengboe vanochtend vroeg, en de tweede op een andere, niet genoemde plaats, enige aren later. De tanks trok ken zich later voor de nacht op sterke stellingen terng. Aan het centrale front bij Tsioentsjon, waar gisteren hevige ge vechten boven de 38ste breedtegraad wer den gemeld tussen Zuidkoreanen en Chi nese eenheden, is thans de rust weer in getreden. Het hoofdkwartier van de luchtmacht in Korea heeft Zondag bekend gemaakt, dat gedurende de maand Maart de vijfde luchtmacht-groep 20.000 vluchten heeft uitgevoerd, dat is 6000 meer dan in Ja nuari. Grote schade aan vijandelijke toe voerwegen en uitrusting werd daarbij aangericht. Een gloeiende tegenstand van vijande lijke straaljagers, werd ontmoet, aldus het communiqué, een M.I.G -jager van Russische type werd neergeschoten, een andere waarschijnlijk vernietigd en achttien beschadigd. Twee vijandelijke jagers kwamen in botsing en stortten neer en een derde viel neer na een botsing met een Amerikaanse „shoo- ting-star". Het Zuidkoreaanse hoofdkwartier heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat er plannen zijn om een deel van het Zuidkoreaanse leger te demobiliseren. Mannen boven de 26 jaar, die tot de reserve behoren of ziek zijn zullen uit de dienst ontslagen worden met het oog 0^«it e gr0'e behoefte aan arbeidskrachten Men neemt aan. dat ongeveer 70.000 man gedemobiliseerd zal worden Er zullen daarna nog 100 000 tot 120 000 man in de „nationale garde" en ongeveer 150 000 man in het eigenlijke leger overblijven. Het bier wordt met onmiddellijke in gang duurder. In volkszaken zal de prijs per glas voor zwaar bier met circa 5 ct. verhoogd worden (afhangende van de grootte van het glas). Betreffende deze verhoging van de prijzen per glas in de hotel - café - Restaurant - bedrijven zullen door de bedriifshoreca, na overleg met belanghebbenden, nog nadere adviezen worden gegeven. In slijterijen en winkels zal een fles zwaar bier van 45 centiliter van 36 cents tot 40 cents verhoogd worden, aldus het Centraal Brouwerij Kantoor. Op nummer 1078 van de 512e Staats loterij vjjfde klasse, 5e Hjst, is vandaag de prijs van honderdduizend gulden ge vallen. A: GVAVZwolse Boys 20 Leeuwarden—HSC 62 Sneek—Frisia 11 VeiocltasGo Ahead 11 C: De VoiewijckersVSV HaarlemBlauw Wit HBS—SVV 2—2 3—4 D: NOADTSC l—\ LONGA—RBC og Xerxes—BW l—l gost. De Baronie—Willem II 1—4 E: Helmondia-Sportcl. Emma 11 PSV—Limburgia 01 BleijerheideSittardia 00 Tijdens een in het American Hotel te Amsterdam gehouden ledenvergadering "an de Alg. Bond van Textielhandelaren „Demotex", heeft de voorzitter, de heer D, J. ten Cate een pleidooi gehouden om de distributiekosten van textiel zo laag mogelijk te houden. De textielhandelaren zijn er van overtuigd, dat dit mogelijk is wanneer zij over de nodige vrjjheid beschikken om hun eigen verkooppoli- tiek te voeren, niet gebonden door prjjs- beperkende overheidsbepalingen die in wezen prijsverhogend werken. Reeds in November van het vorig jaar, aldus de heer Ten Cate, deden wij een voorstel om te geraken tot goedkopere volksgoederen. Er zijn inmiddels weer bijna 5 maanden verstreken en er is niets gedaan om het Ned. volk aan d« nodige textiel te helpen, die het moet hebben en kan betalen Spreker herhaalde nu de oproep aan de autoriteiten die het aan gaat. om de nodige volksgoederen even tueel volgens het utility-systeem te pro duceren. V an de kant van de handel kon de heer Ten Cate de verzekering geven, dat deze er voor zal zorgen, dat deze goe deren met een minimumwinst zullen worden doorgeleverd. Wanneer er vol doende aan de markt komt, zorgt overi gens de concurrentie daar wel voor. In het verdere verloop van deze ver gadering werd van Twentse zijde er over geklaagd, dat de daar gevest gde fabri kanten door het verstrekken van textiel goederen tegen belachelijk lage prijzen aan hun werknemers eenzijdig een ver kapte loonsverhoging toepassen. De heer J. Scheltema, directeur van het Economisch Instituut voor de midden stand, stelde in een rede de middenstand voor de harde keus: ondergang, nog ver der doorgevoerde soberheid of beperxing van het assortiment. Bij dit laatste speelt een verantwoorde inkooppolitiek e«n grote rol. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1