Truman de laat steek HIJ WENST VERLENGING VAN DE MARSHALL-HULP Nog vier Amer. divisies op komst Europa niet in Sombere vooruitzichten voor de agrarische export Machtige troepenconcentratie der Chinezen in Korea Ruim half millioen man tegen over verbonden legers N.-ATLANTISCH LEGER WERKELIJKHEID Waarom de STEENKOOL zo schaars en duur is Door ONDERHANDELINGEN NAAR DE VREDE Europa kan rekenen op Truman en Ike moed houden parool Mysterie rond Globemaster Eisenhower heeft zijn taak officieel opgenomen Gespannen internationale toestand de voornaamste oorzaak BELANGRIJKE VERKLARING OVER PRIJSBEHEERSING Dinsdag 3 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De loon-bijslag Bespreking over varkensprij'zen Ontmaskering van rode propa ganda-stunt Marinier krijgt M.W.O. Nederl. ambassadeur in Bonn Hevige brand in olie- fabriek Hedenmiddag in de Kamer Nog niet op voor oorlogs peil Engels minister duidt Moskou zijn koers aan WEERBERICHT J Presdent Truman heelt in een boodschap ter gelegenheid van het drie-jarig bestaan van «Ie b.C.A. medegedeeld, dat hij het Congres zal verzoeken de Marshall-hulp niet met April 1952 te laten eindigen, doch deze in stand te houden. Extra bedrag voor atoom ondersoek Sabotage of jacht, op atoomgeheimen Taxi-bedrijven vragen dispensatie Bacon-export op Engeland bedreigd OMVANGRIJKE DOORDRAAI VAN JONGE GROENTEN TE VERWACHTEN '■■■■■V::: V' NATUUR EN LEER Nadat in gepubliceerde rapporten van de V. N.-luchtmacht reeds herhaaldelijk van een intens verkeer van vijandelijke troepen en materieel was blijk gegeven, meldt het officiële communiqué van MacArthur van hedenochtend, dat de Chinezen en Noord-Koreanen thans even boven de 38ste breedtegraad de tot dusver machtigste troepenconcentratie uit de gehele Koreaanse campagne op de been hebben gebracht. Niet minder dan drie en zestig divisies, d.w.z. meer dan 500.000 man. liggen thans opgesteld tegenover de langzaam oprukkende troepen der verbonden legers. „NIEUW AMSTERDAM" ZATERDAG IN ROTTERDAM INTERPELLATIE LONEN EN PRUZEN Per radio uitgezonden Schade loopt in de honderdduizenden Ongunstige omstond iaheden Buitenlands import Egalisatie-fonds Stille Oceaan-pact wordt opgesteld Verbruik gestegen De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige re- g!en. Matige, later vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. Woensdag 4 April: Zon op 6.11 uur, onder 19.17 uur; Maan op 5.34 uur, onder 17.12 uur. NIEUWE DAMSCHE COURANT omgedaan te-maken" De stemmenverhou ding was 67 tegen 20. President Truman heeft gisteren het Congres verzocht _om een aanvullend be drag van ruim vijftig millioen d-ollar voor de commissie voor atoomonderzoek In de aankondiging wordt niet nader omschre ven waarvoor het geld gebruikt zal wor den Het bedrag is bestemd voor het lo pende belastingjaar dat op 30 J-uni eindigt. voor dc regering, die gekant was tegen elke beperking van de bevoegdheid van de president om troepen voor het buiten land te bestemmen. Er was weinig verzet in de Senaat tegen de uitzending van de voorgestel de vier divisies. De grote strijdvraag ging om de zeggenschap van het Con gres bij eventuele nieuwe troepentrans porten naar het buitenland. Twee maal werd over deze kwestie gestemd. De eerste keer was er een meerderheid van twee stemmen tegen het amendement, dat voor het Congres zeggenschap op eiste, maar de tweede keer was er een kleine meerderheid ten gunste van het amendement. De Senaat verwierp voorts met 62 te gen 27 stemmen een republikeinse motie, inhoudend een verbod om Amerikaan-se infanteristen beneden de 20 jaar in te delen in het Noordatlantische leger van generaal Eisenhower. Ondanks oppositie van democratische leiders werd ook nog een amendement aangenomen, waarin gezegd werd, dat Amerika moet proberen voorzieningen in het Italiaanse vredesverdrag, die de gewapende macht van Italië beperken. In zijn verklaring, welke op een bijeen komst van E.C.A.-empIoyé's werd voor gelezen door Averell Hamman, speciaal assistent van Truman, zeide de president o.m.: „Ik ben van plan om bij het Con gres aanbeveling te doen de E C.A. te handhaven, teneinde hulp te kunnen blij ven bieden bij de uitvoering van pro gramma's. welke van essentieel belang zijn voor de vrije wereld. Er Is nog veel te doen in Europa, Azië en andere delen van de wereld om de vrije landen te steunen bij de opbouw van hun militaire en economische kracht tegen agressie van buiten en tegen ondermijnende binnen landse acties". Dean Acheson, de minister van buiten landse zaken, verklaarde in een speciale boodschap o.m.: „Het Europese herstel is een van de inspirerendste ontwikke lingen van deze tijd. Het belang van dit herstel voor de rest van de wereld was jjet ^je men;ntg van senaat is, dat voorzien door president Truman en A generaal Marshall, die begrepen dat het niet alleen ging om het welzijn van de Europese volken, maar ook om de wereldvrede. De kracht van Europa is beslissend voor deze wereldvrede". „Wij achten", aldus vervolgt de bood schap, „dit ogenblik geschikt om tevens een woord van grote waardering te rich ten tot Robert Schuman, de Franse minis ter van buitenlandse zaken en een staats man, die een van de meest vooraanstaan de Europese leiders Is. Hij heeft met zijn plan de weg gewezen naar de oplossing van een van Europafs ernstigste en critiêkste problemen, nl. de rivaliteit, welke heeft bestaan tussen zijn land en Puitslang". De Amerikaanse senaat heeft gisteren de plannen van president Truman om nog vier Amerikaanse divisies naar Euro pa te zenden, goedgekeurd. Verdere troe penzendingen zullen echter vooraf de toestemming van het Congres behoeven Deze laatste bepaling wordt in Washing ton beschouwd als een ernstige tegenslag Het zoeken naar de Amerikaanse Globe master, die verleden week met 53 man aan boord spoorloos verdwenen is. is weer opgevat omdat volgens deskundigen „alles wijst op sabotage" Het zoeken werd J.l. Vrijdag na zeven dagen afgelast, maar is Zondag hervat. Er bestaat geen hoop meer, dat nog een der inzittenden in het leven zoo kunnen zMn maar de tot nog toe gevonden wrakstukken van het vliegtuig wijzen in de richting van sabotage en be paalde andere wrakstukken zijn nodig om deze theorie te bewijzen. Reeds direct nadat tien dagen geleden het vermissen van het vliegtuig werd ge meld, deden geruchten de ronde dat het geheime materialen of installaties, die met de atoomenergie in verband stonden aan boord zou hebben gehad. Dit is thans bevestigd door een Amerikaanse officier op 't vliegveld Shannon (Eire), van waar uit de opsporingsdiensten geleid worden. Volgens deze zegsman wijst alles er op, dat bepaalde wrakstukken van het vlieg tuig door onbevoegden zijn opgevist. Dat de opsporing wordt voortgezet dient zon der twijfel in de eerste plaats om de kans, dat alsnog iets van de geheime voorwer pen, welke het vliegtuig vervoerde, in verkeerde handen zou komen, zo gering mogelijk te maken. De werkgevers in het huurauto- *n taxi-bedrijf, zomede de ambulante onder nemers, hebben gebruik gemaakt van de door de regering geboden gelegenheid om Heden zijn tussen het ministerie van Landbouw en de Stichting voor de Land bouw besprekingen gevoerd over de prij zen van varkens. Naar de mening van het bedrijfsleven heeft het gedeeltelijk afschaffen van het subsidie op varkensvoer doorslaggevende invloed op de productieprijs van varkens De bacon-export op Engeland wordt ern stig bedreigd omdat zware varkens sterk in prijs gestegen zijn Aangezien voor October van dit jaar tegen contractprijs 30.000 ton bacon aan Engeland geleverd moet zijn en in de drie daarop volgende maanden nog 9000 ton moet worden ver scheept tegen dan nieuw vast te stellen prijzen, vraagt men zich af welke maat regelen de overheid zal nemen om de baconproductie te verzekeren. De prijzen voor baconvarkens immers liggen vast, die voor zware varkens zijn vrij. Bij stij gende productieprijzen is dus mesten van zware varkens aanlokkelijker. In doorgaans welingelichte kringen te Den Haag is men van mening, dat bij gunstig verloop der besprekingen >ver de varkensprijzen binnen enkele dagen net standpunt van de overheid te dien aanzien zal kunnen worden bekendge maakt. De vooruitzichten voor de Nederlandse agrarische export op Duitsland zijn bij de huidige stand van zaken uiterst som- oer. Weliswaar is bereikt, dat lopende contracten voor agrarische producten ook na 1 April nog mogen worden ge realiseerd, doch zulks is slechts een druppel op eer gloeiende plaat. Voor de tuinbouw-export is bilvoorbeeid op het ogenblik nog f 700.000 beschikbaar, zo dat dit contingent binnen enkele dagen zal zijn uitgeput. Met de Westduitse regering is einde- Los onderhandeld om leveringen op cre- diet of langs bilaterale weg mogelijk te maken. Bonn heeft echter steeds nul op 1'Gts request gegeven. De Nederlandse tuinbouw zal dus waarschijnlijk reeds deze dagen de rampzalige gevolgen van een totale stop- r-IAnfa van_ae Duitse import gaan on- ?r,"te kapitalen zijn in het met kostbare verwarming van jonge voorjaarsgroenten geïnvesteerd f f P" 6 deur dicht gaat - zij stond tot dusverre nog 0p een kiertje - moet met aanzienlijke kapitaalvernie tiging rekening gehouden worden Indien geen andere exportmogetijiti,,,,,,.,, op(joe. nen, verwacht men omvangrijke door draai van het jonge .dure goed op de veilingen en aangezien conservering er van niet mogelijk is, zullen de kwekers dar met de grote stroppen blijven zitten en zulks ondanks het feit, dat de Duitse bonden van kwekers en importeurs ver- eden week adviezen van geen bezwaai vegen Ge import van Neder landse jonge groenten gedurende de maanden April en Mei hebben uitgegeven, omdat in die 'ijd in West-Duitsland schaarste aan deze :n cducten zal bestaan. Ten aanzien van zuivelproducten, in het bijzonder van boter en kaas, wordt de toestand eveneens precair, ook al is de export daarvan niet zozeer afhanke lijk van de Duitse markt als die van de Hiinbouwproducten. De export zal na uitvoering van het lopende contract ook totaal stil gaan lig gen Op enige vernieuwing van levering van dit product schijnt niet veel kans te bestaan, aangezien de Westduitse rege ring een contract voor eieren met Hon garije heeft gesloten Dit land behoort niet tof de Euronese Betalings-Unie Bo vendien is de handelsverhouding tussen West-Duitsland en dit land gunstiger dan die met diverse EB TT-landen De voor uitzichten voor de eier-export zijn dan ook droevig. In Den Haag bestaat nog geringe hoop. dat enkele Nederlandse agrarische pro ducten zullen gaan vallen onder de maandelijkse 140 millioen, welke West Duitsland voor zijn meest essentiële im porten zal gaan besteden Op realisering van het bestaande handelsverdrag bestaat naar veler mening echter geen kans. 4 -L:4- >- r i 5 I De directeur van de luchthaven Schiphol, de heer Dellaert, herdacht Maandag de dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van de gemeente Amsterdam. In de Noorderzaal van de grote cantine op Schiphol vond een receptie plaats, ivelke door velen werd bijgewoond. De heer A. Plesman, president-directeur van de K. L. M., biedt de jubilaris (midden) een geschenk aan. Links mevrouw Dellaert. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar Mei een Britse korporaal zijn eenheid in West-Duitsland zonder toestemming verliet om naar de Sovjet-zóne te gaan. De communistische autoriteiten hebben dat voorval toen zeer opgeblazen en alles gedaan om er propaganda mee te maken. Zij lieten de korporaal, John Waller, een persconferentie houden, waarop hij het communisme verheerlijkte en het Westen van oorlogsophitserij beschuldigde. Tijdens de Paasdagen is Waller echter Het is geen April-mop: Manus Oly zit weer achter slot en grendel. Tenminste wij veronderstellen, dat hij op het ma. mentwaarop dit stukje in de krant ver. schijnt, geen kans gezien heeft om op nieuw de vrijheid te verkiezen. Na zeven en veertig dagen is alzo aan deze bedenkelijke klucht, waarbij het weer in West-Duitsland teruggekeerd prestige van de politie danig in de knel volkomen genezen van het communisme, indien hij er ooit iets voor mocht hebben gevoeld. Hij werd gearresteerd wegens desertie en gisteren werd voor een krijgs- gerecht twee jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Hij verklaarde, dat hij ge dwongen was geweest, de persconferentie te houden en dat hem was voorgeschreven v/at hij moest zeggen. Hij beweerde niet naar de sovjet-zóne te zijn gegaan omdat hij communistische sympathieën zou heb ben gehad, maar om zijn verloofde te gaan halen. Overigens had hij in de afgelopen tien maanden genoeg van het communisme ge leerd, om er voor altijd een afschrik van te hebben. Naar zijn verdediger verklaar de, dat Waller de Britse militaire autori teiten enkele belangrijke inlichtingen kun nen verstrekken. Tegenover deze numerieke overmacht van de vijand stc-lde TiVacArthur als „com penserende factoren" de grote kwetsbaar heid der vijandelijke verbindingslinies en zijn beperkte verplaatsingscapaciteit". Het communiqué zegt verder, dat de systematische opmars der V. N.-legers wordt voortgezet. Het rept daarbij niet van de 38ste breedtegraad, ofschoon uit andere berichten blijkt, dat deze in de afgelopen dagen bij herhaling is over schreden Van een algemene overschrij ding is echter geen sprake De Britse com monwealth-brigade graaft zich thans in ongeveer één kilometer ten Zuiden van de fatale grens tussen Noord- en Zuid- Korea. Voor de eerste maal in het Koreaans conflict zijn gisteren straaljagers ingezet, Zaterdag a.s. wordt het s.s. „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika Lijn na een afwezigheid van vier maan den in ons land terug verwacht. Zoals wij iestijds berichtten, maakte het-schip een zestal toe.-istenreizen in de Ameri kaanse wateren. Bij de passagiers, die zich te New Vork inscheepten, bevinden zich o.a. de zan ger Richard Crooks en de bekende con certpianist Alexander Brailowsky. De eerste zal in Le Havre debarkeren, doch wanneer Alexander Brailowsky zijn reisroute niet verandert, komt hij naar ons land. want de passagierslijst vermeldt als zijn einddoel: Rotterdam. kwam, een einde gekomen, alsmede aan de uitstapjes, welke de uitbreker waar schijnlijk nog wel zullen opbreken. Ongetwijfeld hebben de nasporingen veel energie en geld gekost en dat alle maal, omdat men destijds blijkbaar niet voldoende alle maatregelen had genomen of aangewend om de ontsnapping onmoge lijk te maken. Enfin, wij hebben reeds eerder over deze en andere ontkomingen van gedetineerden het onze gezegd; du» slot daarmede. Intussen is bij deze arrestatie weer ge bleken, dat nog steeds opgeld doet „Cherchez la femme", zoekt de vrouw! Manus kon niet nalaten om zijn vrouwe lijke kennis op te zoeken en de politie zocht mede naar deze dame. Met tot ge volg, dat deze, ongetwijfeld ongewild, het zoeken tot een succes maakte. Toen men n.l. de vrouw vond. behoefde de re cherche slechts deze te schaduwen om in de schaduw van Manus tc komen. Dat was de schaduwzijde van Manus' amou reuze uitstapjes. Men zal zich wellicht, afvragen, waar om de politie dit trucje onthulde. Och kom, het is op de eerste plaats helemaal niet origineel en verder öltjkt de natuur nu eenmaal vaak sterker dan de leer. Dat ondervinden de mensen maar al te dik wijls tot hun eigen schade. En tenslottede liefde schijnt er nu eenmaal te zijn om domme dingen te doen...' ANALYST. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Militaire Willemsorde der 4e klasse de korporaal der mariniers G. N. Hakkenberg. Hedenavond zal via de zender Hil versum I om 21.30 uur een reportage worden gegeven van de interpellatie in de Tweede Kamer over lonen en prijzen. die opereerden vanaf vliegdekschepen. De toestellen die met een catapult van het schip werden afgeschoten bombardeerden doelen in Noord-Oost-Korea. Bij K.B. is het hoofd van de Nederlandse missie bij de geallieerde Hoge Commissie voor West-Duitsland, vice admiraal S. de "f«^fl1ELsc„n^owe,r beeft gistermor- Eisenhower hield gisteren op zijn Pa- Booy. tot Nederlands ambassadeur bij de ff? bevei <>P genomen I njse hoofdkwartier een persconferentie. West-Duitse bondsrepubliek benoemd. De hebber v»nP£«i .LJiem als opperbevel- Op de vraag of hij dacht, dat Europa ver- missie is tot ambassade verheven. De atlantisch nart Noord- aedigd kon worden antwoordde hij: „Ik nieuwbenoemde ambassadeur zal op 4 at"" en weHre *,V" "m ^er met gekomen om naar het April z«n geloofsbrieven aan bondspresi-m ntJïïaeM N65' tem? te trekken. dent professor Theodor Heuss overhand!-j jand omvatten SHi? j niet b« me opgekomen gen hoveni T? deAe,r ?,agr?n f.nI,An HlJ zelde „dlt om »<Je verkeerde indruk i r, r, v at ,j„1 bovendien de Britse Atlantische strjjd- Vice-admiraal De Booy behoudt krachten waartoe eenheden van de functie van hoofd van de Nederlandse mi luchtmacht en kleine oorlogsvaartuigen l'-taire missie bij de geallieerde controle- j behoren ter beschikking van de gene- raad in Berlijn. 'raai worden gesteld. Generaal Eisenhower heeft gistermor- In de nacht van Zondag op Maandag is de perserij van de oliefabriek Crok en Laan te Wormcrveer geheel door brand verwoest. De perserij was ondergebracht in het pand Engel IH. Toen de fabrleks- brandweer er niet in slaagde de felle vuur zee te doven, kwamen de brandweren van de gehele Zaanstreek in actie. Met veertig stralen werd het vuur bestreden, maar| eerst tegen zes uur in de ochtend was het gevaar bezworen. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, bedraagt hon- derdtiïizenden guldens. De oorzaak is nog dispensatie aan te vragen van de Jongste niet bekend, maar men denkt aan broeiing algemene loonbijslag van 5 pet. van copra. laren1aststellinS bij groot- en kleinhande- Naar ons ter ore komt, zou dc minister vun Economische Zaken gedurende liet debat over de lonen en prijzen, «lat he denmiddag in dc Tweede Kamer zou aanvangen, een belangrijke verklaring afleggen over het beleid van de rege ring op het gebied van de prijsbeheersing. Er zal een algemene regeling komen, waarbij de winstmarges in geld worden begrensd. Men herinnert zich, dat er om de prij zen van textiel te beheersen een speciale textielmargebeschikking is a^kondigd in September, welke de handelsmarges heeft vastaeleed Op 27 September 1950 is deze pfyzenbeschikking handelsmar ges textielgoederen in de Staatscourant gepubliceerd. De regeling geldt voor de deze reseling werd bepaald; dat de vervangingswaarde voor deze goederen reu-en ha"del slechts mag worden in gebracht, voor zover reeds de- door de nagenoeg dezelfde goederen te- het prlJzen zijn ingekocht en in dfenSi lanUeenaPWezig zljn' De goederen Sn a?n een leverancier ce worden ge kocht die geregeld in dele goederen handelt. Als handelsmarge mag niet meer worden berekend dan een bedrag dat gelijk is aan de handelsmarge in geld die laatstelijk in rekening werd gebracht voor hetzelfde of nagenoeg hetzelfde goed gedurende de periode van 1 Juni 1949— 31 Mei 1950. Het ligt nu in de bedoeling deze re geling voor textiel over de gehele linie toe te gaan passen. Staatsmijn Wilhelminate Terwinselen. Van onze Limburgse redacteur) Voor de laatste wereldoorlog produceerden de Limburgse mijnen vol doende kolen om in de behoeften van ons land te voorzien. Wel was het toen noodzakelijk om speciale kolensoorten welke onze mijnen niet pro duceren uit het buitenland te betrekken. Daar stond tegenover dat Nederland kolensoorten uit de Limburgse mijnen, waarnaar bij ons weinig of geen vraag was. aan andere landen verkocht. Ook werden grote hoeveel' heden cokes uitgevoerd. Invoer en uitvoer waren ongeveer aan elkander gelijk. Na de bevrijding is in deze toestand een grote verandering gekomen, omdat sindsdien veel meer steenkool verbruikt wordt dan onze mijnen produceren. Op het ogenblik is de toestand zo, dat de consumptie van kolen aanmerkelijk hoger is dan voor de oorlog het geval was, ter wijl de productie het vooroorlogse peil nog niet bereikt lieeft. Daarom werd de regering gedwongen steeds grotere hoe veelheden steenkool in te voeren. Gedurende de laatste maanden is de kolensituatie in ons land zelfs zo zorg wekkend geworden, dat de regering ich onlangs genoodzaakt heeft gezien een be roep op de mijnwerkers te »en om tijde lijk langer te willen werken. De gespannen internationale toestand, veroorzaakt door de oorlog in Korea, is er grotendeels de schuld van, dat de situatie op de Westeuropese kolenmarkt precair geworden i*. Daarbij komt, dat de Nederlandse ko- lenproductie nog altijd beneden het peil van voor de oorlog gebleven is. Verschil lende oorzaken zijn daarvoor aan te wij zen- Vooreerst sukkelen onze mijnen nog altijd met een tekort aan geschoolde ar beidskrachten. De ervaren houwers be horen veelal tot de oudere garde, een verschijnsel, dat zich op het ogenblik ook in de mijnen van het Ruhrgebied voor doet. Vervolgens zijn de mijnbouwtechnische problemen in het Zuid-Limburgse kolen bekken groter dan in buitenlandse kolen- revieren gewoonlijk het geval is. Want de geologische omstandigheden zoals de ko- lenrijkdom, dikte der lagen, enz., zijn in Nederland aanmerkelijk ongunstiger dan in de meeste steenkooldistricten van het buitenland. Teneinde de concurrentie met andere landen onder deze omstandigheden te kunnen volhouden moeten de directies onzer mijnen de steenkoollagen noodge dwongen beter laten ontginnen dan over het algemeen bij buitenlandse onder nemingen gebeurde. Door betere organisatie in het bedrijf en het toepassen van een wetenschappe lijke methode in de mijnbouw hebben zij voor de oorlog zo goede resultaten be haald. dat de arbeidsprestatie in onze mijnindustrie per man en per dienst 100 150 pet hoger lag dan elders zonder dat de mijnwerker harder behoefde te wer ken. Na de oorlog is men deze „Scientific management" ook in het buitenland op ruime schaal gaan toepassen, waardoor wij op dit gebied onze voorsprong verlo ren hebben. Tenslotte levert de onder grondse mechanisatie in buitenlandse mij nen reeds bevredigende resultaten op. Bij ons verkeert dit systeem nog steeds in een aanvangs-stadium, omdat de moeilijkbe den in ons Zuid-Limburgse kolenbekken in verband met de bodemgesteldheid lig. ging der kolenlagen enz. over het alge meen groter zijn dan elders. de industrie tijdelijk met een vijfde te verminderen. Omdat anthracie! en an- aere kolen die voor huisbrand besteuiu zijn, grotendeels door onze mijnindus trie geproduceerd worden, waren daar voor geen beperkende maatregelen noodzakelijk. Op dit gebied is Neder land van het buitenland onafhankelijk. Tot voor kort werd ons kolentekort hoofdzakelijk met invoer uit Duitsland aangevuld- De import uit Engeland en België was van minder betekenis. Omdat de kolensituatie in Duitsland gedurende de laatste maanden précair geworden is is de invoer uit het Ruhrgebied sterk ge daald. Plannen om een groter quantum kolen uit België te betrekken, stuitten af op het hoge prijspeil van onze Benelux- partner dat een onoverkomelijk struikel blok bleek te zijn. Thans worden weer kolen uit Amerika geïmporteerd, die echter veel duurder zijn dan de Duitse. Het prijspeil van de geïmporteerde steenkool ligt hoger dan dat van onze Limburgse kolen. De kostenbalans van beide categorieën wordt door het brand stoffen-egalisatiefonds zoveel mogelijk in evenwicht gehouden, zodat de verbruikers zowel voor binnen- als buitenlandse kolen dezelfde prijs betalen. Door middel van een extra-heffing op onze Limburgse kolen financiert het fonds de te importe ren voorraden. van een foutief geciteerde en uit haar verband gerukte verklaring", die hij op 12 Maart in Washington aflegde en welke inderdaad de indruk wekte, dat zijn stra tegische plannen gericht waren op de verdediging van het Bretonsche schier eiland te verbeteren. Eisenhower heeft gisteren de Franse vice-admiraal Lemonier tot zijn plaats vervanger voor de vlootoperaties oe- noemd. Volgens de diplomatieke correspondent van de „New York Times" willen de Ver. btaten het hoofdkwartier van het Noord- atlantisch pact splitsen door het militaire gedeelte in Parijs te laten en de politieke en economische afdelingen te Londen te vestigen. Tot nog toe bestond te Washing ton juist het streven, alle bureaux te Parijs te concentreren. Doch mogelijk wil Eisenhower met de splitsing het Franse en het Engelse volk bèwijzen. dat zij beiden een integrerende rol spelen in de leiding en de ontwikkeling van de inter nationale samenwerking. Berichten in de Amerikaanse pers melden, dat ambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken deze week beginnen aan het op stellen van een plan voor een verdedi gingsverdrag voor het Stille-Oceaange- bied. Dat pact zou de Ver. Staten, Au stralië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen en mogelijk andere landen van het ge bied van de Stille Oceaan omvatten. Van welingelichte zijde werd te Londen vernomen, dat Engeland vermoedelijk zijn aanvankelijke bezwaren tegen het opnemen van de Philippijnen in het voor gestelde verdedigingsveraiag voor het gebied van de Stille Oceaan zal laten varen. Men verwacht, dat bet Britse ka binet nog deze week ovei dit vraagstuk een beslissing zal nemen. Door de aanwas onzer bevolking, de voortschrijdende industrialisatie, hogere gasproductie en toename van het ge bruik van electrische stroom is .iet kolenverbruik in belangrijke mate toe genomen. Omdat de aanvoer van kolen uit het buitenland verminderde werd de regering genoodzaakt met ingang van 1 Februari j.l. de kolentoewijzing voor Herbert Morrison heeft gisteren in zijn eerste grote rede, sinds hij als op volger van Bevin minister van buiten landse zaken van Groot-Brittannië werd, Moskou verzekerd, dat Engeland blijft geloven, dat alle internationale proble men door onderhandelingen kunnen worden opgelost. „Het is voor Rusland niet te laat om zich bij de rest van de wereld te voegen voor de grote taken van opbouw, die ons wachten", zo zeide de minister: „Wij zullen geen goede ge legenheid voorhij laten gaan om door geduldige onderhandelingen te streven naar ontspanning van de internationale toestand". waarin wij geloven, te ver- Morrison voegde hier echter direct aan toe: „Als iemand zich zou laten verleiden te trachten met geweld een oplossing op te leggen, dan zal hij om gereed vinden Peking. om datgene, dedigen". Over de conferentie van de plaatsver vangers te Parijs zei Moinson. dat men de werkelijke vraagstukken onder ogen moet zien, „Als men slecnu over de klei nere verschillen tracht te piaten, zal het onmogelijk zijn om tot overeenstemming te komen" Wat Korea betreft, zal naar de mening van de minister een oplossing van dit vraagstuk alleen niet alle oroblemen in het Verre Oosten wegnemen maar niette min moet alles en juist nu gedaan worden om de strijd in Korea tot een einde te brengen. Met betrekking tot de Chinese com munistische regering zeide Morrison, dat de Britse regering blijft streven naar het onderhouden van normale relatie»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1