Schitterende activiteit van een Italiaans priester 300.000 pechvogels uit de nood PARIJSE METRO EN BUSSEN RIJDEN WEER Nieuwe belastingvoor stellen van de regering W est-Duitsland moeilijkheden Gebrek, prijsverhoging en staking in ernstige ïA/mmm ■Mém Met een harmonica trekt Don Zeno door het land om geld Verhoging van vermogens-, successie-, omzet- en motorrijtuigenbelasting Voor het eerst in 's Konings rok j Staking bij Albert Heijn in Zaandam Montgomery in Nederland Na vijf jaar werken van wegenwacht KiT"-» •«*-«. Na ultimatum van de regering TT eeldetarief omzetbelasting stijgt van 15 tot 30 procent Mariniers droegen Volkel over De Jaarbeurs geopend Scotland Yard weet wie Scone-stone stalen WOENSDAG 4 APRIL 1951 PAGINA 9 h Recruten in Harderwijk opgekomen Personeelska n stelde looneisen j De regering heeft thans nadere mededelingen gedaan betreffende haar plannen tot verhoging der belastingen. Naast de reeds eerder bekend gemaakte maatregelen zullen de komende wetsontwerpen inhouden: 1. Een matige verhoging van de vermogensbelasting tot 0.6 pet. oplopend tot 0.7 pet. 2. Een beseheiden verzwaring van de successiebelasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd bij ver ervingen anders dan aan kinderen en tussen echtgenoten. 3. Een verboging van het weeldetarief der omzetbelasting van 15 tot 30 pet. en verhoging van het groothandelstarief der omzetbelasting van V* tot 1 pet. 4. Een verhoging van de motorrijtuigenbelasting met 30 pet. voor vrachtauto's, 40 pet. voor motorrijwielen en 60 tot 120 pet voor personenauto's. De „Thunderjet" maakte noodlanding Nomadelfia, de stad der weesjes ttv; r - x s' Ergens op de hoek van een straat staat een priester in een versleten pak, met een alpino op en over een schouder een harmonica. Hij vertelt aan de mensen, die zich om hem heen verzamelen, verhaaltjes. Verhaaltjes over de kinderen en de moeders van Nomadelfia. Dan geeft hij een num mertje op zijn instrument en vervolgens gaat li ij rond, om een gave voor Nomadelfia, de stad der broederschap. velen Don Zeno Saltini is voor reeds een bekende verschijning.^ Eli zijn naam staat wat voor sommigen in Italië wordt gekenschetst als een revolutie op het gebied van de Katholieke Charitas. Kard. Schuster v an Milaan heeft van de kansel af zijn werk geprezen en de H. Con gregatie der Riten heeft hem toege staan, zeven leden van de Orde der Dienaars van Maria, die hun kloos ters hadden verlaten, in zijn stad der broederlijke liefde te herbergen, waar ze vrijwillig deelnemen aan het grote werk der alles omvattende broederschap, dat zijn ontstaan dankt aan Don Zenos sociale roeping. Don Zeno heeft zidh op het Standpunt gesteld, dat het eenvoudig een plich. is, om de tienduizenden (kinderen, wel'ke nog steeds ouderloos en zonder toezicht dp.°" Italia zwerven het lijkt ongelofelijk, maar het is helaas waar niet alleen een dak hoven het hoofd, maar minstens een moeder te verschaffen. Hij accepteert dan ook geen aalmoezen, maar slechts bijdra gen, geld en goed. dat verstrekt wordt met de gedachte, dat de een Italiaanse burger de andere en zeker niet de kleine, weerloze, zo maar mag laten verkomme ren en dat de Christen als eerste plicht heeft, zijn naaste bij te staan, volledig, zoals het Evangelie dit beveelt. De naam Nomadelfia is in Italië thans ais het ware een wachtwoord geworden en van alle kanten komen daar mensen, die zich op de hoogte willen stellen van hetgeen er gebeurt, om daarna te trach ten, zelf elders iets dergelijks op te rich ten- Nomadelfia is een klinkend protest tegen de onverschilligheid van de mensen tegenover het lijden van hun evennaaste. De oorlog, zo geeft Don Zeno toe, heeft hen. hard gemaakt en zelf lijden ze vaak ontbering en is hun toestand onzeker en mijmeren ze over de goede dagen van weleer, die voor altijd voorbij zijn- Maar dat is nog volstrekt geen reden, zegt hij, om nog maar alleen aan je zelf te denken. En hij mag dit zeggen, want deze priester heeft een mooie toekomst opgeofferd, om zich aan de armen te wij den. Hij tverd in 1900 in het plaatsje Carpi bij Modena in Noord-Italië gebo ren, studeerde rechten, werd advocaat, maar voelde zich tot de sociale zorg aan getrokken. Mede om hierin werkzaam te zijn, ging hjj voor priester studeren. In 1931 droeg hij zijn eerste H. Mis op. Hij vierde die dag, door een rondzwervende wees tot zich te nemen en het liefdewerk der Kleine Apostelen te stichten. Toen was de toestand in Italië nog lang zo ernstig niet als tijdens de oorlog en daarna, maar Don Zeno was in staat, de grondslag te leggen voor een werk, dat thans rijke vruchten begint af te werpen. Het weesje, dat hij tot zich nam, was uit een verbeteringsgesticht ontsnapt. Hij wist het Jongetje door een goede behan deling en een goed voorbeeld tot eén op passend jongeman te doen opgroeien, tegelijkertijd zijn zegenrijk werd voort zettend. Een grote en zware taak wachtte hem toen de oorlog uitbrak en SffiC merhand aan een ontzettende verwarring ten Pi'001 viel. Het begon al in 194^ toen de partisanen hier en daar hun activiteit begonnen en burgers elkander zonder het „even van pardon bestreden. De eerste ouderloze kinderen kwamen In de Willem George Fred^k^fn™e te Harderwijk is gisteren een deel nieuwe lichting opgekomen. De gebouwen en de uitzonderlijke ug ging in de Veluwse bossen z_ulle" pruten stellig enigszins met hun toe ttige verblijf hebben verzoend. De jnandant van het regiment veldartui- „Prins Maurits", lt.-kol. Van der Hoog, i.side, dat deze kazerne de mooiste en modernste van geheel Nederland is. ar zsjn vier paviljoens voor de manschap pen, een kerkgebouw, een cantinegebouw, een gebouw voor de geneeskundige dienst, een badlokaal met 50 douchecel len, enz. Het grote veld voor het hoofd gebouw is gebruikt voor de aanleg van eetn zwembad en een voetbalveld. De recruten, die uit alle delen van het lapd zijn gekomen, ontvangen de eerste vier maanden een basisopleiding. Daarna worden zij geselecteerd. Na deze periode wordt beslist welke recruten voor kader- of officiersopleiding m aanmerking ko men. De opleiding en selectie wordt ge leid door 80 tot 100 instructeurs, waar onder veel oud-KNIL-militairen. Een moedervan Nomadelfia met haar kinderschaar op zijn weg. Hij stelde zich van het be gin af aan op het standpunt, dat het niet aanging, deze zo pas van ouderzorg be roofde kinderen zonder meer in een wees huis te doen opnemen. Het was hem dui delijk geworden, dat niet alleen eten en onderdak voor die arme slachtoffers van burgerstrijd en oorlog een vergoeding waren voor het leed, hun aangedaan. Don Zeno ging op zoek naar moe ders. En aangezien hjj er in die verwarde tijden te weinig in slaagde, voor het een of ander weeskind geschikte pleegouders te vinden, besloot hij, een aantal kinde ren aan jonge vrouwen toe te vertrou wen, die bereid waren, alles op te offeren, om in waarheid moeder te zijn voor zijn kleine beschermelingen. Zijn eerste „moeder"' was, nu tien jaar geleden, een aChttlen-jarig meisje, Irene genaamd. Zij moedert nu over twintig „kinderen". Maar dat is dan ook wel het maximum, al moeten de grootste kinde ren weer over de kleinste „moederen" en haar aldus helpen. Telkens weer vond Don Zeno een jonge vrouw bereid, met hem mee te trekken naar de barakken, waarin hij zijn kinde ren huisvestte. Een twintigjarig meisje, Corinna genaamd, verliet haar welgestel de ouders en toen haar vader stierf, schonk ze hetgeen ze erfde aan de ge meenschap der broederlijke liefde. Hoe groter de verwarring werd, boe meer slachtoffers bombardementen, oor log en burgeroorlog maakten, des te om vangrijker Don Zeno's taak werd. Maar hij bleef voortgaan en enkele jaren gele den kreeg hij verlof, het voormalige con centratiekamp van Fossoli bij Grosseto te betrekken, om er zijn Nomadelfia, zijn stad van de broederlijke liefde te stich ten. Thans zijn daar ruim twaalf honderd weesjes bijeengebracht. Dagelijks komen er nog bij. Maar regelmatig vindt Don Zeno geschikte pleegouders en dan vindt er een afscheid plaats in het Kinderte huis Toch blijven vele kinderen ach ter. Echter niet als weeskinderen, die „en masse" verzorgd worden. De „moeders" mogen dan twintig kinderen hebben,, elk kind ontvangt een deel van de moeder lijke en broederlijke liefde, welke het devies van Nomadelfia is. Tijdens een bezoek aan dergelijke kin dertehuizen in Duitsland een er van was een barakkenkamp, waarin tijdens de oorlog Nederlandse arbeiders gehuis vest waren, in 1949, hebben wc ons hart voelen ineenkrimpen bij de aanblik van honderden oorlogskinderen, die daar verzorgd werden door enkele verpleeg sters, wie de vermoeidheid op het gezicht te lezen stond. De Katholieke Charitas deed hier prachtig werk. De kinderen bleken dankbaar en meestal ook wel ge willig. Foto's toonden aan, hoezeer ze in korte tijd waren opgeknapt. Maar deze massaverzorging leek toch iets te missen. Er zat iets kazemeachtigs in. En daar waren (kinderen, wie de behoefte aan wat liefde en tederheid uit de ogen keiken, kinderen, die tijdens en na de oorlog het ergste hadden meegemaakt, slachtoffertjes van de communistische terreur in de Rus sische zone van Duitsland- We herinne ren ons nog levendig dat meisje. Elf jaar oud, was het op een zwerftocht van meer dan een jaar een moedertje geweest voor haar vijf-jarig broertje, dat zich nog steeds aan haar vastklampt. Maar waar was de moederlijke zorg voor dit ouder loze meisje? Tientallen jonge vrouwen zijn in Noma delfia de moeders elk van tien tot twintig kinderen, die op hun 'beurt niets anders dan zusjes en broertjes voor elkander zijn. Elke moeder heeft haar gezin en de kinderen noemen haar ook moeder. Er zijn „moeders" in Nomadelfia, die een aanzoek hebben afgewezen, omdat ze niet van haar aangenomen kinderen scheiden konden. Als een bazuinstoot schalt Don Zeno's boodschap van de broederlijke liefde door het land. Hij brengt een revolutie in de wezenzorg te weeg. want hij zal niet rus ten, vooraleer het Italiaanse volk de kin deren, die het slachtoffer zijn geworden van de oorlog, tot zich neemt; niet als weeskinderen, waarvoor men nu en dan een aalmoes over heeft, maar als eigen kinderen Van de 400 arbeiders die in de fabriek van Albert Heyn in Zaandam werkzaam I zijn, hebben gistermiddag ongeveer 300 het werk neergelegd en de fabriek ver- I laten uit protest tegen het feit, dat de directie geweigerd had de door haar op geheven personeelskern in ere te herstel len. Het waren hoofdzakelijk meisjes, die staakten, doch zij werden in haar actie gesteund door een aantal jongemannen en mannen. In een afdeling, waar 40 vol wassen mannen werken, bleven 8 perso nen aan de arbeid. De personeelskern had anderhalve week geleden de eis gesteld van 5 pet. loonsverhoging. De directie had toen medegedeeld, dat eerst toestemming van de regering moest worden verkregen en dat na het afkomen hiervan deze loons verhoging met terugwerkende kracht zou worden uitbetaald. De directie is van oordeel, dat een personeelskern geen in stituut is om looneisen te stellen; dat is h.i. eventueel de taak van de vakbonden. Om deze reden zo deelde de directie medeheeft zij de kern uitgeschakeld en voorts het kernfonds, waarin perso neel en directie bijdroegen, opgeheven. Nu heeft de directie, geheel voor eigen rekening, een ondersteuningsfonds ga slicht. De staking verliep gisteren rustig. He den in de loop van de dag zou door het stakingscomité een beslissing worden ge nomen over hetgeen verder gedaan zal worden. 16 April zal het vj|f jaar geledenderweg in ons land door de Wegenwacht dat de eerste zeven gele Wegen- bijgestaan. Nederlands Op zijn, wachtmotoren, na een inspectie door de verkcersautoriteiten op het Haagse bin nenhof, hun entree op de Nederlandse wegen maakten. Daarmee hadden de reeds van voor de oorlog daterende plannen van de A. N. W. B. tot oprichting van een mobiele hulpdienst ten behoeve van het gemotori seerde wegverkeer in eerste instantie hun verwezenlijking bereikt. De belangstelling der weggebruikers voor deze nieuwe service, welke aanvan kelijk alleen op de drukke wegen in het Westen des lands kon worden geboden, bleek overweldigend. Uit alle delen van het land drong men op uitbreiding van het uiteraard in de aanvang zeer beschei den patrouille-schema aan, hetgeen de bond noopte, sneller dan men oorspron kelijk van plan was, ook de provincie in de Wegenwachtservice te betrekken. Nog voor bet einde van 1946 reden de gele rijders", zoals de volksmond hen had gedoopt, in alle delen van het land en was het corps tot 25 manschappen en machines uitgebreid. Thans zwermen dagelijks ruim honderd wegenwachten uit over hun respectieve routes, vier inspecteurs en een hoofdin specteur dragen voor de contróle zorg. hun contróle-werkzaamheden maken deze inspecteurs gebruik van gele auto's waarmede zij ook de materieel-bevoorra- mng der wegenwachten regelen. Zo nodig. ,zi'i echter ook onderweg de auto- ™s' °t motorrijder met pech, de hel pende hand. „if? fr.°elde dit initiatief van de ANWB metvrdienst, die in de vijf jaren ■mo nnn (taan reeds aan een kleine Naast al de verwisselde banden, verhol- "SC,UVClen etc' verleenden 1 Liï Ln" ruiln 4000 ongevallen eerste hulp, doofden met hun snelblus- sers een 400-tal autobranden en verleen den in 17.000 gevallen persoonlijke dien sten aan weggebruikers, zoals het door geven van telefoon- en telegram-bood schappen. Zij boden voorts hun hulp bij de meest uiteenlopende voorvallen, regelden bij op stoppingen het verkeer, brachten losge broken vee in de weiden terug, spoorden vermiste kinderen op, bezorgden verlo ren voorwerpen weer aan de eigenaars, vervoerden in spoedgevallen medicamen ten Ook vele buitenlanders werden on- Het personeel van de Parijse bus- en van de metrodiensten heeft lies]oten de staking, die negentien dagen heeft geduurd, te beëindigen. Naar Nederlands voorbeeld ging ook België over tot instelling van een Wegen wacht. De eerste tien manschappen van deze dienst „Touring secours" geheten ontvingen bij de A.N.W.B. hun oplei ding. Nog steeds is de samenwerking zeer hecht: Nederlandse Wegenwachtleden worden ook 4p België geholpen en omge keerd. Het aantal Wegenwachtleden heeft in middels bijna de honderdduizend bereikt, een cijfer, dat in dit lustrum-jaar wel ruim zal worden overschreden. Veldmaarschalk Montgomery, viee- opperbevelhebber van het Europese com mando, arriveerde gistermiddag om kwart over vier op het vliegveld Valken burg. Gedurende zijn tweedaags bezoek aan Nederland verblijft hjj op de Britse ambassade, waar hjj gisteravond bespre kingen voerde met Engelse autoriteiten. Vandaag ontving Montgomery Neder landse militaire autoriteiten, n.l. de chef van de Generale Staf de chef Marine staf en de chef van de Luchtmachtstaf. Gisteravond bracht de veldmaarschalk in gezelschap van de Britse ambassa deur Sir Philip Nicholls, een bezoek aan de door de „Old Vic" gegeven opvoe ring van „Captain Brassbound's Conver sion" in de Koninklijke Schouwburg. Montgomery was in burger. As. Vrijdagavond geeft de zanger Theo Baylé in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een opera- concert. Hij geeft dit concert, naar hij zeide. om hen. die door zijn weigering om in de stadsschouwburg te zingen te leurgesteld waren, in de gelegenheid te stellen hem nog eens te horen. Zijn op treden in het Concertgebouw is voorts bedoeld om de opera-liefhebbers te dan ken voor de waardering, die zij voor Bayié's kunst steeds hebben getoond. In de regeringsverklaring van 17 Maart j.l. is medegedeeld, dat boven het voor 1951 geraamde bedrag van pl.m. 1 mil liard gulden voor de eerstkomende ja ren te rekenen valt met een extra uit gave voor defensiedoeleinden van 500 miliioen per jaar. aldus de minister van financiën in een nota aan de Tweede Kamér. Het staat vast dat, hoe gewichtige bezwaren het hoger opvoeren van de belastingen ook medebrengt, de be staande middelen ontoereikend zijn om daaruit een redelijk deel der bijzondere defensie-uitgaven te bestrijden en dat het derhalve onvermijdelijk is, nieuwe bronnen aan te boren. Vanuit een economisch gezichtspunt gezien is het raadzaam geoordeeld de noodzakelijke belastingverzwaring mede dienrtbaar te maken aan de bestrijding van het betalingsbalanstekort Het is bekend, datde regering van mening is, dat daartoe beperking van investerin gen en van consumptie onmisbaar is, waarbij op beidé gebieden een beper king van ongeveer gelijke omvang zal worden nagestreefd. De in het oog gevatte differentiatie in de belastingmaatregelen wordt voor een deel beheerst door overwegingen van economische aard, maar voor een belang rijk deel ook door overwegingen van Gisteren opende de Voorjaarsbeurs te Utrecht haar poorten, 's Ochtends was het bezoek al groot. satie voor de prijsstijgingen geëist en zich uitdrukkelijk gekeerd tegen de op vatting als zou de toespitsing van de de- vlezennood een algemene daling van het levenspeil noodzakelijk maken. beperkingen behoeven volgens de Don Zeno van Nomadelfia met zijn harmonica Pit besluit volgde op een waarschu wing van het Franse ministerie van ver voer, volgens welke het slechts de arbei ders, die zich Woensdag melden om het werk te hervatten, toegestaan zal zijn de \on gevolge van de staking geleden loon aerving over een termijn van vijf maan- n te verdelen. In plaats van de 25 act. oonsverhoging, die zij eisten, zullen de stakers twaalf-en-een-half pet. krijgen. Tegelijkertijd heeft het kabinet van de minister-president de ambtenaren ge waarschuwd om niet te staken. De rege ring, aldu# werd gezegd, stond op het punt, om de benodigde crediefcen voor de salarisherziening aan het parlement te vragen en een staking zou slechts de Kan sen op verbetering verkleinen. In enkele andere Franse plaatsen zijn nieuwe stakingen uitgebroken of duren de oude voort. Alle 300 havenarbeiders van La Pallice hebben het werk neer gelegd om looneisen kracht bij te zetten. Zij hadden gisteren een Amerikaans vrachtschip, de „Wild Ranger", moeten lossen, dat 1660 ton goederen uit Ameri kaanse legéropslagplaatsen aanvoerde. Te Lyon zijn de bus- en tra* (conducteurs in staking gegaan. In de tuighuizen der Franse marine in geheel het land zal ge durende 21 uur hetwerk worden neer gelegd. De staking van de arbeiders In de arse nalen te Brest en Quimper ging vandaag de twaalfde dag üv De Westduitse regering zal. naar in Bonn verwacht wordt, deze week een econo misch hoofdprogramma afkondigen ten' einde het hoofd te bieden aan een crisis in het economische apparaat, die zich steeds duidelijker aankondigt ia de vorm van stagnaties in de productie en van een broeiende sociale onrust In regeringS' kringen maakt men zich vooral in ver band met de deviezennood ernstig onge' rust over de dalende tendens dei* produc tie. die in de meeste gevallen wordt toe geschreven aan gebrek aan grondstoffen en aan kolen. De stopzetting van een voor de export zo belangrijk bedrijf als de volkswagenfabriek te Wolfsburg bij ge brek aan staal heeft het ministerie van economische zaken te Bonn volkomen verrast, ook al had de stagnatie in de levering van kolen en staal een week te voren reeds geleid tot een tijdelijke on derbreking der productie van de Opelfa- brieken te Ruesselsheim. In het Ruhrge- bied zijn zelfs een aantal hoogovens ge doofd moeten worden en zo regent het m de laatste tijd in Bonn jobstijdingen, die bij yde waarnemers de vraag hebben doen rijzen of de gebeurtenissen niet de centrale leiding over het hoofd groeien, Prijzen blijven stijgen Een der ernstigste zorgen is daarbij het feit, dat de prijzen over de gehele UJn blijven stijgen nadat de regering voor enkele weken genoodzaakt is geweest in het vooruitzicht van een dreigende boe- renstaking de prijzen van de .eerste le vensmiddelen drastisch te verhogen. Deze maatregel werd genomen nadat de binnenlandse broodgranen in zodanige mate als veevoeder verbruikt waren, dat een acute broodcrisis dreigde. De minister van voedselvoorziening, professor Niklas heeft in de afgelopen week een zucht 'van verlichting geslaakt toen de Amerikaanse Marshall-missie te Frankfurt zich bereid verklaarde het ont stane tekort van ongeveer 900.000 ton broodgraan aan te vullen, waardeer de periode tot de volgende oogst overbrugd kan worden. De prijsstijgingen hebben ernstige on rust onder de bevolking doen ontstaan. Deze uit zich in demonstraties in steden 3b, alle landen van d* bomdsrepufeiisfc» waarbij vaak op transparanten de eis „weg met Adenauer" wordt meegedra gen. Eisen om loonsverhoging Arbeiders en ambtenaren zjjn in het gehele gebied der federatie met loonac- ties begonnen, waarbij in sommige ge vallen een duurtetoeslag van liefst dertig procent werd geëist. Gedeeltelijke sta kingen zijn aan de orde van de dag en looneontracten worden ln reeksen opge zegd. Het lijkt uitgesloten, dat stakingen op grote schaal kunnen worden voorkomen, indien de regering niet aan de drang tot aanzienlijke loonsverhogingen zal toege ven, zelfs de vakbond der ambtenaren heeft een dreigbrief aan dr Adenauer gezonden, waarin de kanselier gewezen wordt op de groeiende stakingsdrang, die ónder deze meest rustige categorie der loon trekken den bestaat. De regering heeft nu reeds erkMo maanden zonder zichtbaar resultaat aan noodvoorzieningen gedokterd en zij is daarbij overstelpt geworden door reek sen al dan niet gevraagde adviezen. Aan zienlijke vertraging is ingetreden door het feit, dat in de regering geen overeen stemming bestond over de te volgen koers. De ministers Erhard van econo mische zaken en Schaeffer van finan cien hebben scherp tegenover elkaar ge staan en hebben eerst thans een princi piële, ofschoon nog niet gedetailleerde overeenstemming bereikt Hun beider plannen om enkele milliarden bijeen te brengen voor de dringend nodige inves teringen in de grondstoffen-industrie zijn gecoördineerd, tesamen met een plan van de president der herstelbank, dr Abs, tot het afromen van de afschrijvingen in bedrijven. D t laatste was ook door de vakbonden aanbevolen, zij het in veel drastischer vórm dan de 20 procent, die Abs wil nemen. Vakbeweging wil geen offers brengen 1>e regering staat tegenover een wei gering van de vakbonden om .een daling van het reële loonpeil te aanvaarden. De vakbonden hebben «es volledige compco- vakbonden slechts bij de gefortuneerde kringen plaats te hebben en voorts moe ten de winsten van producenten en han delaren worden beperkt teneinde het prijspeil te drukken, Dr Semier, de vroegere economische leider van de toenmalige Bizone die on langs ook als mogelijke opvolger van professor Erhard werd genoemd, heeft zojuist in een rede voor ondernemers to Wiesbaden zijdelings erkend, dat in de zienswijze der vakbonden een kern van waarheid schuilt. Semier heeft niet al leen de regering scherp aangevallen om haar besluiteloosheid en om haar ver zuim de thans ingetreden toestand, met inbegrip van de eis van een economische verdedigingsbijdrage door de levering van grondstof en kolen, tijdig te voorzien, hij heeft daarnaast ook scherpe critiek tot de ondernemers gericht. Deze hadden, al dus Semier, milliarden-winsten gemaakt en tegelijk hadden zij (inzake medezeg genschap) zo weinig gevoel voor sociale politiek gehad, dat zij gevaar liepen „hun eigen graf te graven". Semier eiste de volle medewerking der ondernemers ta.v. maatregelen om de prijsstijgingen te stop pen. Zo niet dan zou het nodig zijn „de zondaars in de gevangenis te brengen' en dan zou het politiek moeilijk zijn de ondernemers nog verder in bescherming te nemen. Wanneer de prijzen nog verder blijven stijgen, dan zou men volgens Sem ier spoedig de grens van het concurren tievermogen der exportindustrie berei ken, nog voor de herfst zou dan, r.ldus Semier, een sterke drang naar devaluatie ontstaan, die catastrophale gevolgen zou hebben. Ook van andere zijde is er op gewezen, dat de komende ..planning" in de Duitse economie straffer zal moeten zijn. Naar mate de ondernemers minder discipline aan de dag leggen, dat een vrij sterke mate van „planning" dei" kern zal vor men van het nieuwe noodprogramma der regering staat wel bij voorbaat vast. Dit s enkele weken geleden reeds duidelijk geworden toen professor Erhard. overi gens kampioen der vrije economie, in het parlement toegaf dat het nodig was zijn toevlucht tot bindingen te nemen, die niet veel -minder waren dan de welke dooa' zijn socialistische tegenstander pro fessor Noelting, prediker van austerity in de Engelse vorm, geëist werden. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken heeft aangekon digd dat de regering zich de bevoegdheid wil verzekeren om exportproduct! c voor rang tc geven bij de verdeling van grond stoffen en energie. sociale aard en zulks ln het bijzonder voor zoveel betreft de op beperking van de consumptie gerichte maatregelen. Het verbruik van noodzakelijke levensbehoef ten zal behoren te worden ontzien. Een verbruiksbeperklng door middel van fis cale maatregelen zal vooral moeten wor den nagestreefd met betrekking tot goe deren, die als „weelde", of althans, in de huidige omstandigheden, als nlnfc strikt noodzakelijk kunnen worden be schouwd. In de eerste plaats Is gezocht naar fiscale maatregelen, welke reeds bekend zijn geworden, op het gebied van de di recte belastingen. Gemeend is voorts dat tn het kade van de defensie-inspanning ook een fiscale bijdrage in de vermogenssfeer behoort te worden geëist. Daartoe zijn gekozen een matige ver hoging van de vermogensbelasting, met enige opklimming van het tarief voor de grotere vermogens en een bescheiden verzwaring van de successiebelasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefs verhoging is gelegd bij de verervingen anders dan aan kinderen en tassen echt genoten. De indiening yam daartoe strekkende wetsontwerpen is op zeer korte termijn te verwachten. Bij de overdracht van het hefel over het kampement Volkel (bij Uden) door de mariniers aan de luchtmacht, werden gisteren demonstraties gegeven met de pas nit Amerika gearriveerde „Thunder- jet'-straaijagers, die gevlogen werden door Nederlandse piloten, die slechts enkele dagen hadden kunnen oefenen op dit voor hen onbekende type. Twee vlie gers gaven een demonstratie, doch het toestel van majoor Bakker kreeg een technische storing. Er schoot een steek vlam uit de straalbnis. waardoor de vlie ger genoodzaakt was de demonstratie af te breken en een voorzorgslanding te maken. Majoor Bakker maakte een keu rige landing op het veld. Volkel, oorspronkelijk een door de Duitsers aangelegde vliegbasis, is na de oorlog niet als vliegveld in gebruik ge weest. Ruim 4 jaar heeft het korps ma riniers het als opleidingskamp gebruikt. In de loop van het vorig jaar echter kwam de luchtmacht om aan Volkel de oorspronkelijke bestemming terug te ge ven. Geleidelijk aan groeide Volkel uit tot een volledige luchtmachtbasis. De overdracht geschiedde met een uitgebreid ceremonieel in tegenwoordgheid van burgerlijke en militaire autoriteiten. Na de demonstratie met de Thunderjels kwam een défilé, waakaan o.m. een for matie Gloster „Meteori'-straaljagers deel nam. In de middaguren werd het afscheid nog eens op sportieve wijze gevierd. Wedstrijden tuien mariniers en militai ren van de luchtmacht vormden een af sluiting van deze belangrijke dag in de geschiedenis van het korps mariniers en de luchtmacht. Onder een stralende lentezon en bij feestelijke klanken van de tamboers er. hoornblazers van de drumband van het garnizoen is gisteren te Utrecht de 56ste Jaarbeurs geopend. De eerste twee dagen de exportdagen zijn in hoofdzaak bedoeld aan de buiten landse inkopers de gelegenheid te geven met de Nederlandse fabrikanten in contact te komen. De eerste buitenlander, die zich gis teren in het buitenlandse paviljoen meldde, was de Deense importeur A. P. Christensen uit Kopenhagen. Zijn bezoek heeft tot doel zich te oriënteren, welke artikelen Nederland eventueel- aan Dene marken kan leveren op het gebied van gereedschappen, rijwielonderdelen, stof zuigers enz. Hij plaatste reeds verscheidene orders, o.a. een van 400.000 Deense kronen. De eerste buitenlandse bezoeker op het Croeselaan-terrein was de heer P. E. Plancke uit België, die ter beurze grond stoffen en halffabrikaten van de draad- verwerkende industrie wil kopen. Op de eerste dag van de Utrechtse Jaarbeurs heeft de Belgische ambassa deur, de heer E. Graeffe aan de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr J. Milius, mededeling gedaan van diens benoeming tot officier in de Kroonorde van België. De onderscheiding werd uitgereikt in het Belgische paviljoen van de Utrechtse Jaarbeurs. Scotland Yard heeft een dossier over de historische kroningssteen van Scone die op eerste Kerstdag door Schotse nationa listen uit de abdij van Westminster werd gehaald, aan de Britse lustitie overhan digd. Deze kan besluiten of een vervol ging moet worden ingesteld De politie zou de gehele geschiedenis van de dief stal hebben gereconstrueerd en hem toe schrijven aan „zes samenzweerders". Drie duizend studenten van de univer siteit van Glasgow hebben gedreigd met een „mars naar Londen" in Schotse rokjes en met doedelzakken! als er ar restaties worden verricht. Intussen ver vaardigen Schotse nationalisten zilveren medailles voor degenen, die de steen heb ben weggenomen. Het zoeken naar de steen wordt voort gezet, maar men heeft nog geen spoor ontdekt. Wel staat het vast, dat de steen zich in Schotland bevindt,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3