Zullen de Duitsers ooit tot inzicht komen? Reacties na de vrijlating van Yon Falkenhausen Verdubbeling van weeldetarief der omzetbelasting Meer plannen dan moeili jkhede. Communisten verli Britse vakverenigingen Maar niet hun greep op industrie Nieuw kabinet in Suriname BEPERKTE UITZETTING VAN DE BANKBILJETTENOMLOOP Verhoging officiële tinprijs in de V.S. Toch wetenswaardig Nieuwe belastingverhogingen Accijns gedistilleerd moet f475 320worden Nederlandsche Bank netto-deviezenpositie Dante als illustrator Japan en de V.N. Geen Britse ministers naar Straatsburg Werkverband van lcath. burgemeesters Primaat van Polen naar Rome WOENSDAG 4 APRIL 1951 PAGTNA 5 Voordracht voor regeringsraad JEUGDIGE MIJNWERKERS SPAARDEN ACHT TON BLIJFT DALEN Netto deviezenpositie verder gedaald EINDHOVEN KRIJGT NIEUWE BRANDWEER- KAZERNE Burgemeester Kolfschoten stak eerste spade in de grond BANDAR RUBBER EN OLIEPALMEN Stakingen drukken productie cijfers NIEUWE DOCHTERONDER NEMING BATAAFSE RUBBER MIJ. LENINGSVOORWAARDEN lagere publiekrechtelijke lichamen COMEDIA GAAT ELIOT'S „COCKTAILPARTIJ" SPELEN Tinbesprekingen vinden nog voortgang (Door DOUGLAS HYDE) DR VAN BEURDEN-HUIS VOOR BOSSCHE MIDDEN STAND Oprichtingsbijeenkomst in Nijmegen BESSIE WAGGELDE DOOR DE STRAAT NIEUWE ENCf-FABRIEK: f 15 MILLIOEN RUSTOORD VOOR MIJN- BEAMBTEN (Van onze bijzondere correspondent) BONN, 2 April 1951. Generaals zijn meestal geen gelukkige figuren geweest in de Duitse politiek, vroeger niet en ook thans met. Generaal Von Falkenhausen heeft zo pas weer eens blijk gegeven van een weinig gelukkige mentaliteit, nadat de grootmoedigheid der Belgische justitie hem de gelegenheid gegeven had naar het vaderland terug te keren. Zijn eerste werk na het over schrijden van de grens was meteen ook maar binnen te stappen in de porceleinwinkel van de verstandhouding tussen Duitsland en de voormalige westelijke slachtoffers van het apparaat, waarvan hijzelf een niet onbedui dend onderdeel geweest is. Het „ondankbare" België zou zijn gebeente niet hebben, zeide hij, alsof het land veel reden tot dank zou hebben en alsof het erop uit was Duits gebeente te verzamelen. En voor een van hem overigens niet verlangde militaire rol was hij niet te vinden, zo lang er nog Duitse soldaten in geallieerde gevangenissen zuchtten, van een oude heer Nu zijn de "if^.^chtscommandan in B:.gTrvanal^rre belang dan de real t es die z« in het Duitse publiek wekken. De Duitsers zijn bard op weg om de man nen van het verleden als nationale helder te vieren onverschillig of deze Hitiers moordbevelen ^ViTt hebben^itr'"'11^ jjrjncj of uit bestialiteit hebben uitgevoerd. Het recente geweeklaag over de gevan "enen van Landsberg en de wijze, waaror de heer Krupp weer m Essen is ingehaald, als ware hij een weldoener der mensheid, spreken boekdelen. De meest geliefd'.- lectuur in de vele tijdschriften, die hie. verschijnen, zijn hooggestemde herinne- ringen en omhullingen over de groten van het nazi-regiem. Zij worden voor hei Duitse volk geleidelijk aan weer uitge schilderd als helden. Dit doet bij niet wei nigen de hoop en de gedachten weer teruggaan naar het rijk der groten, wier kwaliteiten en hebbelijkheden nu weer in mémoires die het met de waarheid meestal zo nauw niet nemen worden uiteengerafeld. Hoezeer dit gift werkt bii de tallozen in Duitsland, die nog altijd met zekere weemoed terug denken aan hun zwarte laarzen en bruine uniformen is nog pas bewezen, aan den lijve van' de president van het parlement, dr Ehlers. Hij werd door nationaal-socialistischo heethoofden in Lueneburg uit een verga derzaal gejouwd en moest onder politic- bescherming een heenkomen zoeken. Het is al weer zo in sommige streken van Duitsland, dat de democratie door het grauw wordt weggejaagd en dit grauw wordt driester en zelfbewuster, naarmate de geallieerden clementie tonen. Het eerherstel der nazi's is des temeer bedenkelijk, nu het zich aftekent in do periode, waarin Duitsland zijn zelfstan digheid gaat terug krijgen. In de bestuurs- bureaux van de naar haar souvereimteit klimmende bondsrepubliek hebben zich een niet onaanzienlijk getal voormalige partijgenoten genesteld, die steeds minder schuchter worden omtrent hun verleden. Hoezeer de instelling tegenover het ver- ieden zich gewijzigd heeft, blijkt wel uit het feit. dat steeds meer stemmen opgaan, die de befaamde twintigste Juli 1944 van andere zijde belichten, als nog maar een paar jaren geleden. In de tijd van de nu zo verguisde Neurenbergse processen werden de be- ramers van de aanslag op Hitier nog vrn- wel unaniem beschouwd als mannen, die uit hoog verantwoordelijkheidsgevoel voor 'and en volk hadden gehandeld. Thans begint meer en meer de these opgeld te doen, dat Stauffenberg en de deelnemers aan zijn complot niets anders dan land- en Inbraak in pastorie. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben dieven hun slag geslagen in de pastorie van pastoor G. Engelen van de parochie H. Maria Onbevlekte Ontvangenis te Heeten. Een groot bedrag aan geld werd ontvreemd. Dodelijk ongeluk. Gistermiddag is de ongeveer 50-jarige brievenbesteller F. van H. uit Hooglanderveen bij het over steken van de rijksstraatweg onder de gemeente Amersfoort door een passe rende auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. Gedenkplaat onthuld. De Commissa ris der Koningin in Zeeland, heeft gister middag in het gebouw der provinciale stoombootdiensten te Vlissingen een bronzen gedenkplaat onthuld ter herin nering aan de dertien leden van het per soneel, die tijdens de oorlog het leven lieten bij de uitoefening van hun taak. Stagnatie veerdienst. In verband met een reparatie van de fuik te Breskens, zal de veerdienst VlissingenBreskens van Zaterdagavond tot Zondagmorgen a.s. gestagneerd zijn. De eerste raapstelen. Op de Venlose veiling werden de eerste raapstelen aan gevoerd. De prijs bedroeg dertig cent per kilo. De kassia het merendeel is be- ctemd voor Duitsland liep tot 25 per 100 stuks terug. Nieuwe studio's voor Radio Vatican». Zondag j.l. heeft kardinaal Canali, presi dent van de Staatscommissie van Vati caanstad, in tegenwoordigheid van tal rijke kerkelijke en wereldlijke hoogwaar digheidsbekleders, de nieuwe studio's van Radio Vaticana ingewijd. Onder de aan wezigen bevond zich mgr Canisius van Lierde, de Nederlandse vicaris-generaal van Vaticaanstad en sacrista van Z. H. de Paus. ^Verduistering door textielfabrikant. Voor de Amsterdamse rechtbank is van morgen 1 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 42-jarige statenloze tex tielfabrikant S. R. uit Den Haag wegens verduistering van 25.000 ten nadele van een andere textielfabrikant. Het betrof een partij regenjassen, waarvoor betaling uitbleef. Kinderen onder betonblok. Aan de kolenopslagplaats van de Coöperatie te Krommenie schoot gistermiddag een rwaar betonblok uit een takel en kwam terecht op twee kinderen, broertje en zusje, die naar deze werkzaamheden stonden te kijken- Het 4-jarig knaapje liep slechts lichte verwondingen op, maar het 3-jarige meisje, Marianne de H. werd door het blok dodelijk getroffen. Studentenstaking in Madrid. Gisteren is het in Madrid tot een botsing geko men tussen de politie en stakende stu denten van de medische en scheikundige faculteit, toen de studenten probeerden tramwagens omver te werpen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De studenten eisten, dat de voor hen geldende gocdkr ie '-eistarieven worden uitgebreid tot alle lijnen. Afschaffing spoorwegen. De regering van Cyi rus heeft beskoten, de spoorwe gen op te heffen. Viijdag zullen alle smoorwegarb-iders van het eiland een dag staken als protest tegen deze maat regel. De voornaamste spoorlijn is onge veer 65 km lang. De exploitatie, die door de regering geschiedt, is niet winstge vend. Experimentele straaljager verongelukt. Dinsdagmiddag is de Hawker P 1081, een straaljager met terugwijkende vleugels, bestemd voor hoge snelheden, in Zuid- Rngeland verongelukt. De piloot, de zeer bekende Engelse in vlieger Wade, kwam 4.:a het leven- hoogverraders geweest zijn. De Duitsers hebben in grote meerderheid het reclit van Neurenberg nooit willen aanvaarden, aangezien het voor hen het recht van de overwinnaar jegens de overwonnene is ge bleven. Doch men zou van hen mogen verwachten, dat zij tenminste de historie van Neurenberg niet meer achteloos zou den voorbij gaan. Dit schijnt nochtans de grote massa van dit volk te doen. wanneer men ten minste afgaat op het telkens weer gedemonstreerde onbegrip voor de ge voelens, die een jong verleden in de weste lijke landen tegenover de Duitsers heeit nagelaten. Elk vertraagd proces dat in Frankrijk, België of Nederland tegen deel hebbers aan een barbaars bezettingsre giem wordt gevoerd, roept in Duitsland een geveinsde verontwaardiging op en wordt er afgeschreven op het toch al niet zeer grote vertrouwen in de op rechtheid der westelijke politiek. Meer en meer neemt ook de officiële politiek aan deze verontwaardiging deel en wanneer van hoogste zijde dan ai een bedekte waarschuwing aan de middelen der publiciteit wordt gegeven om bij de beoordeling der dingen met de psyche van het buitenland rekening te houden, dan geschiedt dat meestal opvallend con- tre-coeur. Bij al wat er wellicht aan deug delijke juridische argumenten tegen som mige van de Neurenbergse en Dachauer processen kan worden aangevoerd, blijft toch wel de algemene indruk, die m'en van de stemming in Duitsland krijgt, dat het voor een gezonde instelling van dn volk tegenover de volken, die zo plotse ling van zijn vijanden tot zijn partners rijn geworden, zeer wenselijk zou zijn. ui- dien er eens wat vaker herinnerd zou wor den aan de materiële inhoud van de bewijsstukken, die bij deze processen op tafel zijn gelegd. Von Falkenhausen kon zeggen, dat België zijn gebeente niet zou hebben. Maar tienduizenden ontvoerde Belgen hebben dat niet van Duitsland kunnen getuigen: zij hebben de weg nooit terug gevonden. De heren Lim A Po en Findlay, die werden aangewezen voor het vormen van een regeringsraad In Suriname, hebben de volgende personen voorgedragen voor benoeming in de nieuwe regeringsraad: J. Drielsma, Binnenlandse Zaken; A. Albcrga, Justitie en Financiën; F. Oli- viera, Landbouw; A Smit, Openbare Werken en Verkeer; W. Juglall, Onder wijs; A- Cusrie, Economische en Sociale Zaken- Het ligt in de bedoeling J. Buiskool in de regeringsraad op te nemen voor Volks gezondheid en Algemene Zaken. Voor arbeiders in het mijnbedrijf be neden de leeftijd van 25 jaar werd een spaaractie georganiseerd. De cijfers tot 31 December zijn bekënd gemaakt. In hei mijnbedrijf waren 9554 personen onder ge noemde leeftijd werkzaam. Hiervan deden er 4228 mee aan de spaaractie. Deze personen spaarden circa achthonderd dui zend gulden. In dit bedrag zijn rente en de 15 pet. die de directie der mijnen be schikbaar stellen, njet inbegrepen. Een van de meest opmerkelijke mu taties die de jongste weekstaat te zien geeft, is ongetwijfeld de geringe aan was welke de bankbiljettenomloop niettegenstaande het zeker niet ge makkelijke verloop van de maandwis- seling te zien heeft. Nadat de vo rige week reeds een stijging van ruim 29 millioen had plaats gevonden, bleef ditmaal de verdere uitzetting be perkt tot 15.5 millioen. Dit betekent dat netto, met bijna 45 millioen, een ultimo is gefinancierd, waarvoor een jaar geleden, nog ruim 80 millioen benodigd bleek, toen de algemene geld behoefte ongetwijfeld kleiner was dan thans het geval is. m°,et Znen wel bedenken dat bo- venstaande bedragen saldi voorstellen, die dus de resultante vormen van diverse factoren met zowel een geldverminde- rend als -vermeerderend karakter. Wan neer we nu nagaan welke geldvermeer- derende factoren thans een belangrijke rol spelen, dan moet als een van de ber langrjjkste categoriën hiervan het aflo pend schatkistpapier dat niet wordt her- belegd, worden genoemd. Tot de tegen werkende factoren behoort allereerst de interne financiering van de Marshall- hulp. De handel moet n.l. ter verkrijging van de hieruit voortvloeiende importen, evenals dit voor het normale importver- keer geldt, guldens op tafel leggen, die uit het maatschappelijk verkeer worden geput. Het belangrijke importoverschot draagt tot de daarmede gepaard gaande drainage van het geldverkeer, in sterke mate bij. Dat dit importoverschot niet 's' wijst de deviezenaderlating, t.11?? uit' De deflatoire werking van ste t«delne tfac.toren' schijnt nu de ïaat- fcïrow.f te zijn' dat het inflatoire or ®chatkistpapierlossingen hPt dpfïltn^r! r wortJt bekort. Dat het deflatoire effect echter, zo pregnant pLddpVnHwp°rkltreedt moi?t echter ook aan de uitwerking van nog andere fac toren worden toegeschreven. De toenemende illiquiditeit, waardoor men in tegenstelling tot b.v. een jaar ge leden niet meer zo gemakkelijk in staat is om bepaalde bronnen, die voorheen geldcreërend werkten, thans aan te bo- ren, is wel een van de meest belangrijke factoren, die er toe bijdragen, dat de elasticiteit aanmerkelyk is afgenomen, waardoor de werking van de grote infla toire en deflatoire krachten veel sterker tot uiting kon komen dan vroeger. Men ziet hierin een van de opmerke lijkste structurele wijzigingen gedemon streerd, welke de laatste maanden zo kenmerkend zijn voor de ontwikkeling van de maatschappelijke liquiditeit. Een daling van de bankbiljettenuitzetting met bijna 50 pet., in de thans afgelopen drie weken, vergeleken met de ontwik keling in dezelfde periode van het vorig jaar, zegt in dit verband meer dan ge noeg, en is ongetwijfeld een verdere overweging ten volle waard. Hier dekken enkele dorre cijfers een realiteit, die in niet betaalde rekenin gen, in versterking van de leveranciers- credietbehoefte, voorts in sterke over schrijding van crediettermijnen en ten slotte in zwarte lijsten van hen die niet meer voor crediet in aanmerking ko men, hun levende expressie vinden. Als men de bankbiljettenomloop van thans vergelijkt met die van een jaar terug op hetzelfde tijdstip, dan h'ijkt er een daling van 220 millioen te heb ben plaats gevonden. Ook in de afgelo pen week zal er vermoedelijk weer voor een flink bedrag aan schatkistpapier tot aflossing zijn gekomen. Het tegoed van de schatkist vertoont weliswaar, slechts een daling van circa 9 millioen, maar de inkrimping hier, zal wellicht voor een belangrijk deel geremd zijn door de om standigheid, dat een bepaald bedrag van de tegenwaarde van de Marshallhulp die voorlopig geblokkeerd werd gehou den, op de Vóórrekening ressorterend onder de Andere Saldi, naar de schat kist is overgeboekt. De Andere Saldi zijn n.l. met niet min der dan 114 millioen gedaald waarvan een deel slechts, n.l. 69 millioen,' ten goede is gekomen, aan de definitieve ge blokkeerde rekening n.l. de Bijzondere Rekening van de Schatkist, welke hier door steeg tot 1454.5 miliioen. Het restant dus circa 45 millioen zal nu naar de schatkist zün overgeheveld, zijn de de tegenwaarde van de zgn. giften. Niettegenstaande het vervallend schat kist papier is de stijging van het Tegoed der banken tot ruim 5 millioen be perkt gebleven terwijl daartegen over zelfs nog voor bijna 10 millioen van de mogelijkheid tot het opnemen van Voor schotten, rechtstreeks bij de Bank, ge bruik moest worden gemaakt. De financiering van de importquote, monetair bezien, een van de meest be langrijke geldinkrimpende factoren, geeft nu voor wat haar reflex op de de viezenpositie betreft, de volgende ont wikkeling te zien. Allereerst blijkt uit de verhouding; binnen de Betalingsunie, dat onze schuld hieraan met ruim 30 mil lioen is toegenomen, waartegenover ech ter onze guldensvorderingen ook een stijging te zien geven n.l. met ruim 15 millioen. Het hieruit resulterende nade lige verschil ad 15 millioen levert met de aderlating van de valutapost ad 15.5 millioen, voorts met een uitbreiding van onze schuld via de posten „Andere Saldi van niet Ingezetenen" en „Saldi in Bui tenlands geld" ad 14 millioen. een bruto nadelig resultaat op van 44 mil lioen. Doordat echter het bezit aan schat kistpapier, waarin Vreemde Circulatie banken hun guldensaldi beleggen (wél ke post als een deviezenschuld wordt aangemerkt), daalde met 16.3 millioen, bleef het nettoverlies tot 27.6 millioen (v.w. 64 5 millioen) beperkt. De door de Ned. Bank geregistreerde deviezen voorraad daalde hierdoor van 1315.9 millioen tot 1288.3 millioen. 27 Maart 2 Aoril ACTIVA: (in 1000) Wissels in disconto 1.498 1.878 Schatkistpapier van de Staat overgenomen 1.500 000 1.500.000 Voorschot in rek.-cour. 101.174 110813 Gouden munt en mater. 1.174.602 1.174.602 Zilveren munt en mater. 18.014 18.005 Vore', en papier in bui tenlandse- geldsoorten 944.515 929586 Buitenl. betaalmiddelen 2.466 2.301 Vorder, in guldens uit betalingsaccoorden 276.116 291.418 Diverse rekeningen 234.866 235.492 PASSIVA: Bankbiljetten (oude) 52.684 52.276 Bankbiljetten (nieuwe) 2.761.246 2.776.(24 Rek.-crt. saldi schatkist 81.741 72.320 Rek.-crt. saldi schatkist bijzondere rekening 1.385.5061.454 544 Saldi banken in Nederl. 33.226 38.428 Saldi voortvloeiende uit betalingsaccoorden 367.387 397.877 Andere saldi van niet- ingezetenen 104.631 108316 Andere saldi 228.541 114.268 Saldi in buitenl. geld 475 452 485 453 Diverse rekeningen 263.910 254.599 Circulatie muntbiljetten 135.638 135930 Ned. schatk.panier waar in guldens uit betal.- accoorden zijn belegd 134.400 118.100 (Van onze correspondent) Met enig ceremonieel neeft burgemees ter mr H. Kolfschoten Dinsdagmiddag de eerste spade in de grond gestoken vcor de bouw van Eindhovens nieuwe, moderne brandweerkazerne, die binnen twee jaar aan de Edenstraat juist buiten het cen trum van de stad zal verrijzen. Zoals in de meeste andere, ook grotere plaatsen het geval is, heeft de Eindhovense ge meentebrandweer zich op "net gebied van behuizing jarenlang moeten behelpen. Werkelijke brandweerkazernes, die in elk opzicht aan hun doel beantwoorden, zijn dan ook zeer schaars in Nederland. Die van Eindhoven wordt er echter zo een, met een ruim voorplein voor het aanrij den der wagens, een centraie hal die van uit elke hoek van het gebouw gemakke lijk te bereiken is, een grote remise voor acht brandweerauto's, slangen- en ladder wagens, een kleine remise, reparatieruim. ten. slangen wasserij en droogtoren, admi nistratieruimten, slaapzalen, cantine, turn zaal, zalen voor instructies en cursussen etc. Het gebouw is ontworpen door ir W. Vroom en het zal, wanneer het eenmaal voltooid is. een fraaie en doelmatige in druk maken. Opmerkelijk voor Eindho ven is nog, dat in verband met de oude zwakke grondlaag ter plaatse driehonderd palen negen meter diep geheid zullen moeten worden, voordat met de eigen lijke bouw een begin Kan worden ge maakt. De stakingen, langzaam-aan-acties en omvangrijke rubberdief-4allen nebben ook op de Bandar Rubbermij hun invloed niet gemist. De productiecijfers over de eerste drie maanden van dit iaar wiizen een scherpe daling aan, over Ja nuari tot en met Maart 1951 beliepen zij slechts 143.000 kg. rubber tegenover vorig iaar gedurende dezelfde periode 3*11000 kg. rubber, derhalve een daling van meer dnn 50 pet. Van de in 1951 georodu-eeide 143.000 kg. is tot op Heden verkocht t"0 009 kg voor een gemiddelde netto-prijs van Ind. gulden 10,19 per kg. Ook de Bandar Olieoalmencultuur Mij N.V. heeft van de staking te lijden gehad. Gedurende Fe bruari 1951 heeft de fabriek volkomen stil gelegen. De productiecijfers weerspie gelen het effect hiervan, ook al is de da ling hier niet zo sterk als bij de Bandar Rubbermij. Gedurende Januari tot en met Maart werd nl. 2294 ton palmolie en 632 ton palmkernen eenmduceerd tegen over vori» iaar in dezelfde periode resp. 2669 en 680 ton. (Vervolg van pagina 3.) Afgezien is van het doen van een voorstel tot een algemene verhoging van de inkomstenbelasting Voorshands acht de minister het oeter het onlangs vastge stelde tarief thans niet te verzwaren, mede in aanmerking nemende de tenge volge van de werking van de subsidie verminderingen en van andere factoren reeds opgetreden priisstiiffine De mi nister acht echter wel termen aanwezig om een voorziening te treffen voor d'e geval'en waar de inkomstenbelasting, bii gebreke van het in aanmerking nemen van de totale gezins'"komoten. in een mmder iuiste verhouding staat tot de zware druk op anderen. Hiertoe is betaald rte kinderaftrek te beperken tot d'e gfvall»n waaraan hij zi't hestaansgrond ontleent, dat is tot Kinderen van wie kan wordpn aanvent- m»T. dat 7'i ten laste van de onders ko men. Voor kinderen van 16 laar en onder zal voortaan dan ook sleehts kin deraftrek worden verleend. Indien zii daeonderw«s gen Won of niet 'n s'aat znn in eigen onderhond te voorzien Daartegenover komt-het hlfzondere ver hoogde tar'ef voor inwonpnl'e minder jarige kinderen te vervallen. Vorenstaande maatregelen op het ge bied van de directe belastingen beogen een deel van het benodigde bedrag te verrrhaffen. een andpi deel zal worden gevonden door een verhoging van ver bruiksbelastingen. Hot hphnoft volgpns de minister in ver hand met d° daaraan verbonden bezwa ren geen betoog, dat een algemene ver hoging van de omzetbe'astin<r thans niet in aanmerking komt. Wel worden hier enkele hjjzondere voorzieningen "oorge- stelrj. die een verhoogde bate zullen af werpen. De voornaamste er van zijn een ver hoging van het tarief van de weeldebe lasting voor een belangrijk aantal goe deren van 15 pet. tot 30 pet Het onder werpen aan het weeldetarief van 15 pet. van goederen, die on abnormaal duro wijze zijn verpakt. Het verhogen, in het algemeen, van het groolhandelstarief van Vi tot pet. voor leveringen aan kleinhandelaren en het onderwerpen van meer goederen oek weeldegoederen aan een verhoogde heffing h'i invoer ter voorkoming van pon ongemotiveerd eon- nrrentie voordeel voor ineovoerde goe deren boven de binnenlandse productie Bij voerenbedoeide keuze van wijzi gingen in de omzetbelasting worden de gevolgen voor het normale huishoudbud get tot een minimum beperkt. Voorts wordt voorgesteld een verho ging van de motorrijtuigenbelasting van welkp belasting de tarieven tot dusver niet zijn aangepast aan het na-norlogse prijsniveau. Hierbij wordt ondersohoid n-pmnskt tussen nersonenaiitomobïeier enerzijds en vrachtauto's, autobussen taxi's en motorriiwielen anderziids, voor laatstbedoelde groep wordt een gerin gpm verhoging toegepast dan voor eerst bedoelde groep, voor welke laatste groep overigens de verhoging meer zal bedra gen al naar gelang de automobiel zwaar- der is. De ontwerpen van wet inzake de om zetbelasting en de motorrijtuigenbelas ting zullen eveneens zeer spoedig worden ingediend. Tot het dekkingsplan rekent de minister van financiën voorts ook de In de memorie van antwoord on het wetsontwerp betreffende de unificatie van aceiinzen reeds aangekondigde ver hoging van de gedistilleerd-accijns van f 320 tot f 475. De hierboven uiteengezette belasting voorstellen zijn ingegeven door de be staande buitengewone onmstandigheden In verhand daarmede zal in de desbe treffende wetsontwerpen een bepaling worden opgenomen ingevolge welke de werkingsduur ervan tot een periode van rond 5 jaar zal zijn beperkt Die beper king zal nochtans niet gelden voor die voorzieningen voor een belangrijk deel van technische aard welke op zich zelve als verbeteringen van de fis cale wetgeving kunnen worden aange merkt. De naar globale schatting, te ver wachten jaarlijkse opbrengst in mil- lioenen guldens van de in deze nota om schreven voorzieningen worden als volgt weergegeven: min. gld. 1. Verhoging, met ingang van 1951 van het tarief van ds vennoot schapsbelasting van 40 pet. tot 45 pet. met een tot 50 pet. oplopend tarief voor hogere winsten h" 2. Verhoging, met ingang van 1951, van het tarief van de in komstenbelasting voor wat betreft de bedrijfswinst uitgaande boven 8000, met 5 pet. oplopende tot 7% pet. voor winst boven 100.000 20 3. Beperking, voor wat betreft toekomstige investeringen van de vervroegde afschrijving, welke op een jaarwinst mag worden toege past, tot 10 pet. van de aansehaf- fingskosten van het bedrijfsmiddel 10 4. Beperking van de kinderaftrek voor de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting, gepaard gaan de met het vervallen van het bij zondere tarief voor inwonende kin deren. met ingang van 1952 15 5. Verhoging, met ingang van 1951, van de vermogensbelasting' tot 0,6 pet. oplopende tot 0,7 pet. voor vermogens van meer dan 1.100.000' 15 6. Verhoging van het successie recht, ingaande onverwijld na de totstandkoming van de wijzigings wet 12 7. Wiizigingen In de omzetbelas ting, ingaande onverwijld na de totstandkoming van de wijzigings wet 75 8. Verhoging van de motorrijtui genbelasting (vrachtaulo's enz 30 pet., motorrijwielen 40 net perso- nenautomohielen 60120 prt. van de bestaande belasting», ingaande onverwijld na de totstandkoming van de wijzigingswet IS 9. Verhoging van de gedistil- leerdaceijns, ingaande onverwijld na de totstandkoming van de wij zigingswet 30 Totale meer opbrengst 245 Tenslotte deelt de minister mefe dat binnenkort een wijziging in het ontwerp van wet houdende voorzieningen inzake de financiële verhouding van het rijk en de gemeenten zal worden ingediend, strekkende om de opbrengst van de on« derhavige fiscale maatregelen geheel aan het rijk ten goede te doen kortien. Slachtoffer van verkeersongeval. Te Westerbroek had gisteren een ernstig on geluk plaats, dat het leven kostte aan de 66-jarige G. N. van de Borgweg, N. stak namelijk de Groningerweg over om naar de scheepswerf van de firma Broerken te gaan, toen hij gegrepen werd door een personenauto. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis. De in de Sovjet-Unie geboren pro fessor Teodoro Riba heeft bekend ge maakt in de bibiotheck van het Vati caan een origineel handschrift van Dante te hebben gevonden, dat de grote 13de eeuwse Fiorentijr.se dichter in de kantlijn zou hebben geïllustreerd. Het is een fragment van het ..Purga- toric". Professor Riba heeft de inkt langs chemische weg vergeleken met die van Dante. Hij is er van overtuigd, dat ook dit nieuwe handschrift echt is. Dante deelt in zijn „Vita Nuova" mee, dat hij een goed schilder is, maar tot nog toe was op dit gebied geen werk van zijn hand gevonden. De persdienst van het Vaticaan zal het verbaal van professor Riba's ontdekking publiceren De voor zitter van de Italiaanse Dante-Vereni- ging. professor Vittorio Emmanueie Orlando, zal het voorwoord schrijven. De N.V. Bataafse Rubber Mij. zal in Maastricht een dochteronderneming-vBsti- gen. Op 14 April wordt de N.V. Radium Natex in gebruik gesteld, een fabriek die sehuimrubberartikelen gaat fabriceren. De directie van de nieuwe N V. is gelijk luidend aan die van de N.V. Bataafse Rubber Mij. Naar aanleiding van de aankondiging van de emissie der 3*4 pet Nederlandse Staatslening 1951 heeft het A N P zien tot de bevoegde instanties gewend met de vraag of thans ook wijziging is ge bracht in de voorwaarden, waartegen de lagere publiekrechtelijke licnamer. leningen kunnen aangaan. Vernomen werd dat dit inderdaad het geval is De hoogste rentenorm voor deze lenin gen is thans 3% pet. en geldt voor Ie ningen met gelijke jaarlijkse aflossingen met een looptijd van ten mi-.ste 36 iaar dan wel voor leningen met niet geliiKt* jaarlijkse aflossingen met een gemid delde looptiid van ten minste 15 iaar Indien de looptijd ener regelmatige aflossende Ien'ng ten minste 40 jaar be draagt kan de uitgifte 1 pet beneden pari plaats vinden. Voor regelmatig aflossende leningen met een looptijd van ten minste 10 iaar is de hoogst toelaatbare rente gesteld op 3pet voor soortgelijke leningen meteen looptijd van ten minste 20 jaar op 3!a pet Naar aanleiding van de berichten als zou het toneelgezelschap Comedia in moeilijkheden verkeren, verklaarde de directie van Comedia: „De moeilijkheden, waarmede Comedia te kampen heeft zijn niet groter dan die van welk gezelschap ook. Als u ons re pertoire ziet, zult u wel merken, dat wij meer met onze plannen bezig zijn dan met onze moeilijkheden". De directie stelt zich voor in de toe komst niet meer dan ongeveer 350 voor stellingen per seizoen te geven. Zoals men weet zal Comedia niet meer dou bleren: in verband hiermede werd het gezelschap ingekrompen. Het tableau de la troupe is thans als volgt samengesteld: Vera Bondam, Bep Dekker, Rie Gilhuys, Rika Hopper, Mag- da Janssens, R. van Slingelandt, Elisa beth Versluys. Cor Hermus, Joan Rem- melts, John Cobau, Wim Hart, Guus Hermus, Wim van Sierenberg de Boer, John Soer, Stije van Brandenberg, Bob Verstraete, Jules Verslraete. Met Jan Teulings is overeengekomen, dat hij in het komende seizoen als gastacteur en regisseur zal optreden. Over het repertoire kan gezegd wor den, dat de directie in principe besloten heeft in het komende seizoen een keuze te maken uit de volgende stukken: „Veel gemin, veel gewin" van Sha- kespaere in de vertaling van Jacques Bloem, „Cocktailpartij" van Eliott in de vertaling van Nij-hoff, „Philomena Mar- turano" van Eduardo de Filippo, een na- politaans stuk, waarin Magda Janssens ter gelegenheid van haar jubileum de hoofdrol zal spelen aan het begin van het seizoen, „Amphitrion" van Max Crois- set, „Bobosse" van Rousseau „Spoken" van Ibsen, „Landgut Stepankowo" van Dostojewski. „Hamlet" van Shakespeare en „Rathenau" van Arthur Bauer. De Amerikaanse Reconstruction Finance Corporation, die met ingang van 12 Maart lot enige tin-importeur in de Ver Staten aangewezen werd heeft op 28 Maart de prijs waartegen zij tin op de markt van New York verkoopt verhoogd van 3 134 tot S 1.45 per Ib. en hiermede de notering meer aangepast aan het buitenlandse prijs peil. Als gevolg hiervan stegen de termijn- noteringen voor tin te New York met 8 10 S-cts ner 1b De Mei-notering steeg van 1 3539 op 23 Maart tot 1.42'i op 29 Maart en tot 1 50%51 op 2 April. Te Londen, waar het vastlopen van de tinconferentie als gunstig voor de Lon- dense tinmarkt beschouwd werd. steeg -ie notering voor loco-tin scherp van 1220- 1225 op 29 Maart tot 1300—1310 per ton op 30 Mna-t. doch daalde echter op 2 April weei tot 1290—1300 en tot 1260—1270 per ton op 3 April Voor 3 rmds-t.in wa ren deze noteringen respectievelijs Met Pasen begint elk jaar in Engeland wat we zouden willen noemen: bet seizoen van de vakverenigingseonferentie. Immers, reeds sinds vele jaren hebben de meeste der Britse vakverenigingen haar jaarlijkse conferenties, óf met Pasen, of met Pinksteren gehouden. De besluiten, die op deze conferenties worden genomen, zijn beslissend voor de door de vakverenigingen te volgen politiek in de eerstvolgende 12 maanden. Zo gezien, zijn ze altijd van betekenis en belangrijk geweest. Maar vooral hierom kunnen haar besluiten van doorslag gevende betekenis worden, daar wij bier een Labour-regering hebben en een boog peil van sociale voorzieningen, waarbij de vakverenigingen een onmisbare rol spelen. Wat de conferenties, die dit jaar met Pasen gehouden zijn, gekenmerkt heeft, is het feit, dat een groeiend aantal vakver enigingen vastbesloten blijkt, de invloed der° communisten te breken en te maken, dat geen communist een of andere leiden de positie binnen haar organisatie kan '"Misschien is het voor de niet volkomen georiënteerde lezer van belang te weten, dat hel Britsp vakverenigingsleven op niet-confesslnnele grondslag is opgetrok ken. Katholieken protestanten commu nisten. socialisten en zelfs conservatieven zijn alien ledei van dezelfde vakvereni ging in welke industrie men wil In de laatste laren vooral zijn de com munisten als gevolg van het concentreren van hun invloed op het vakverenigings leven, erin geslaagd, vele leidende posi ties te veroveren. Op deze wijze waren zij soms in staat, hun politiek op te leeggen aan organisaties, die honderdduizenden niet-communistische leden telden. Dit is de voornaamste oorzaak geweest van de grote invloed, die zij hebben op nationaal-politiek terrein en op de econo misch. en lndustrieel-politieke gebieden. Tijdens de Paasdagen hebben twee vak verenigingen. waarin de communisten tot nu toe aanzienlijke invloed hadden, stel ling tegen hen genomen. De nationale vereniging van kantoorbedienden nameliik besloot op haar jaarlijkse conferentie alle communisten van bepaalde functies in de vereniging uit te sluiten Hierdoor wer den een aantal communisten, die invloed rijke posities in de organisatie bezet hiel den. op slag gediskwalificeerd. Op de conferentie van de vereniging van winkelbedienden en soortgelijke werk nemers werden bijna alle commun.sten. die een functie in die organisatie be kleedden ..weggestemd". Van het bestuur, dat uit 17 personen bestaat, is thans nog slechts één enkel lid communist terwijl er iaren lang een sterke communistische meerderheid in zitting had. En niet één enkel bekend communistisch partijlid is gekozen in de delegatie van 26 leden, welke naar het Congres der vakvereni gingen afgevaardigd wordt, waarbij al de voornaamste vakverenigingen zijn aan gesloten. Dit betekent een belangrijke nederlaag voor de betrokkenen, want deze vereni ging heeft een lange traditie van baarheid'-' in de politiek en in het be drijfsleven. Een soortgelijke actie is ondernomen door de „Co-operative Party we,-:e eveneens deze week haar con erentie ge houden heeft Deze partij is de polilie..;e vleugel van de coöperatieve verbrutks verenigingen en zij heeft in het verleden communisten in haar gelederen toegelaten. Op de jongste conferentie echter heeft zij ze uitgebannen. Er zijn dus sterke aanwijzingen dat het getij zo zeer ten ongunste van de com munisten verloopt, dat hun invloed in het industriële leven aanmerkelijk verzwakt zal worden. Wat dit in de praktijk kan betekenen, wordt geïllustreerd door het feit, dat een vereniging, waarin communisten sterk domineerden, verleden jaar erin slaagde, door het Congres der vakverenigingen een resolutie te doen aannemen, waardoor letterlijk een einde werd gemaakt aan de regeringspolitiek tot stabilisatie der lonen. De eisen tot vaststelling van een nieuwe loonronde. die daarop volgden en aangewakkerd werden door de groeiende duurte, hebben tot de huidige onrust in de indus'rie geleid. Maar, ofschoon de communisten thans sommige van hun meest vooraanstaande posities in de vakverenigingen verliezen zai hun greep op de industrie pas defrni- tief verlamd zijn wanneer zij tevens zijn verwijderd uil de werkplaa'sen en fabrie ken. Want het is juist daar dat ze de grootste macht hebben, om onheil aan te richten. En zoals de zaken op het ogenblik staan, is de Britse arbeider, die in de regel toch al geen bijzonder logisch denker is, vol komen bereid, de communisten te volgen, als deze ijveren voor hoger loon, of schoon hij hun politieke inzichten niet deelt. Maar voor de communisten behoren ijveren voor hoger loon en politiek onaf scheidelijk bij elkaar. 1150—1155: 1230—1235, 1230— 1240 en 1200—--205 Intussen worden de tin-besprekingen voortgezet en te Washington is men ge matigd optimistisch dat binnenkort een officiële conferentie betreffende het op stellen van een toewijzingssysteem gehou den zal kunnen worden. Gisteren heeft de Reconstruction Fi nance Corporation de tinprijs verhoogd tot 1.50% per Ito. John Foster Dulles, de republikeinse raadgever van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken. heeft Dinsdag bij de oan-Amerikaanse confe rentie od aangedrongen na te gaan of er mogelijkheden bestaan om het Russische veto m b-t. aanvragen van landen voor het lidmaatschap der Ver. Naties, buiten werking te stellen. Dulles liet er geen twiifel over bestaan, of bii had vooral de toekomst van Japan oo het oog. Hij zeide n.l. te verwachten, dat. wanneer er eenmaal een vredesver drag met Japan zou zijn gesloten, de Sovjet-unie haar veto zou uitbrengen te gen een Japanse aanvrage om het lid maatschap der Ver. Naties. „Dit zou het moeiiiik maken een goed werkend veilig heidsstelsel voor het gebied van de Stiï'e Oceaan te organiseren", aldus Foster Dulles, de opsteller van het ontwero- vredesverdrag met Japan. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft giste ren m°dngpdee!d dat de regering beslo ten heeft geen ministers te laten deelne men aan de b°sprekingen van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa die in Mei a.s. in Straatsburg zal vergaderen. Zij nam dit besluit om te voorkomen dat leden der delegatie gezien zouden wo-den als spreekbuis van de po litiek der Britse regering. In Londense parlementaire kringen was men verbaasd over deze stap van de re gering. Bij vorige gelegenheden heeft de Engelse delegatie onder leiding gestaan van leden der regering. (Van onze correspondent) Ten dienste van de Bossche Diocesane Midd-nstandsbond zal er in Den Bosch een dr Van Beurden-Huis geopend wor den. door welke benam'ng men tevens de nagedachten!eert van de onvermoeide midcDnstandsemanrinator wijlen dr H v Beurden van-de abdij Berne te Heeswijk Het dr Van Beurden-Huis is bedoeld als centraal administratiegebouw voor de diocesane middenstandsbond, waarin zul len worden ondergebracht: algemene za ken, middenstandsontwikkeling. juridische afdeling, kadervorming, soc.-charitatief werk, godsdienstig-zedelijk werk en de culturele afdeling. Het veelzijdige nut van een zodenige stichting erkennend, heeft de minister toestemming verleend ten bate van dit dr Van Beurden-Huis een grootscheepse loterij te organiseren. Het hoofdbestuur van de A.R.K.A., de Kath. Ambtenaren Vereniging, belegt op Donderdag 12 April een bijeenkomst voor alle katholieke burgemeesters van Nederland in de raadszaal van het ge meentehuis van Nijmegen, teneinde te komen tot de oprichting van een Werk verband van Kath. Burgemeesters. Twee sprekers zullen het woord voeren, namelijk rector L. Sander» te Wassenaar over „Beroepskerstening"' er, ir H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom over „De taak van de oaigemeesters in verband met de zelfstandigheid van do gemeente". Mgr. Stefan Wyszinsky, de primaat van Polen en aartsbisschop van War schau, is Dinsdag vergezeld van de bis schop van Lodz, mgr Michel Klepoz, naar Rome vertrokken. Hij zal tijden., dit eerste bezoek aan het Vaticaan sinds hij in 1949 benoemd werd, door Z. H. de Paus in audiëntie worden ontvangen. Naar mgr Wyszinsky tijdens het opont houd van de trein te Wenen zeide, zul len „uiteraard enkele tegenstellingen tussen Kerk en staat in Polen" tijdens deze audiëntie besproken worden. De bewoners van een straat in' Southend kwamen er niet over uitgepraat. Het was dan wel erg. wat Bessie te vertonen had gegeven: laat ze daar midden op de dag in een ge vorderde kennelijke staat door de straat zwaaien. En éérlijk de buur vrouw van rechts driehoog zou er haar hand voor in het vuur willen steken op tien meter afstand rook je de lucht van een stevige whiskey. Het liep na tuurlijk mis en tenslotte nam een poli- tie-agent haar mee naai het bureau. Daar kon ze blijven tol de roes weer voorbij was. Om ons zelf niet schuldig te maken aan praatjes. Bessie is een Airdale-terrier, die kans had gezien in een kelder te komen van een bar. Een fles viel om en Bessie en de whiskey deden de rest. (Van onze correspondent) De vijfde schoorsteen (hoogte 110 m.) van de Enci te Maastricht, de eerste schoorsteen van de nieuwe cementfabriek, is gereed. De bouwwerkzaamheden van de nieuwe fabriek zijn thans zover gevorderd, dat op 1 Juli a.s. de nieuwe oven in gebruik kan worden genomen. Dan zal worden begonnen met de fabricage van klinker, de grondstof voor de cement. In Septem ber zal worden begonnen met het eigen lijke cementdraaien en tevens zal dan de nieuwe fabriek officieel in gebruik ge steld worden. De totale kosten van de fabriek zullen bijna 15 millioen be dragen. Het buitengoed „De Bedelaar", gelegen in de bosrijke streken te Haelen nabij Roermond, is aaneekocht door de Kath. Vereniging van Mijnbeamoten. De be stemming is een rustoord waar leden die rust nodig hebben op verhaal kunnen komen. Zaterdig a.s. wordt .De Bedelaar" als zodanig in gebruik genomen. Overdracht van Amerikaanse torpedo- bootjagers. De V. S. zuilen 24 torpedo- bootjagers aan bevriende landen over dragen op grond van wederkerige defen sie-overeenkomsten. Van de eerste groep van negen schepen zouden Frankrijk. De nemarken en Uruguay ieder twee en Peru drie schepen krijgen. De vijftien andere vaartuigen zijn voor Engeland, Frankrijk en Brazilië bestemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5