Nieuwe geld„zuigersin petto Overheidspersoneel krijgt ook zijn deel MORGEN Financiële catastrophe Nederland Als West-Duitse betalings moeilijkheden voortduren voor OOK DE BRITTEN OVER DE BREEDTEGRAAD Verhoging kinderbijslag kleine zelfstandigen gevraagd 300 millioen minder voor het Ook de woningbouw moet veer laten een TRUMAN'S PERSCONFERENTIE IN FLORIDA P\i r Kinderbijslag heeft alle aandacht; in Parijs ook optimisme mmmm Donderdag 5 April 1951 fe» DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN -A Meer kinderbijslag van liet 4e kind af Prijzen-commissies l Eerste Vrijdag WINST DOOR VERLIEZEN A/na tor. Saragat-socialisten uit Italiaanse regering Tientallen millioenen staan op het spel Groeiend Chinees verzet Kamerlid Hooy dringt op spoed aan Bouwstop niet ineensman de haan WEERBERICHT J Tredend in de algemene beschouwin gen over de prijs- en loonpolitiek merkte dr Drees verder op, dat we aardig op weg waren om ln 1952 economisch op eigen beneh te staan, maar dat de stij ging der grondstoffenprijzen tengevolge van vooorraadvormlngen over heel de wereld, roet in het eten heeft gegooid Ten aanzien van de hogere goederen- prijzen, zou men van een ontwaarding van de gulden kunnen spreken. Nog meer maatregelen Loonbijslag overheidspersoneel De prijsstijging Moties Ned. Spaarraad VERANTWOORDELIJKHEIDS BESEF Verslechtering van de betalingsbalans? KLEINSTE BOEK TER WERELD VOOR H. VADER „Geschiedenis van Miinchen" ter grootte van een dubbeltje W- Landelijk tafereel midden in de stad. In het weggebombardeerde Bezuiden- hout, in het hartje van Den Haag, liet gisteren een schaapherder zijn kudde grazen. De weel-verwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht langdurige opklarin gen maar morgen weer toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen West en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. Vrijdag 6 April: Zon op 8.06 uur, onder 19.20 uur; Maan op S.54 uur, onder 19.47 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Loonsverhoging en versobering zijn samen tien procent VGRAVENHAGE, 4 April 1951. Het resultaat van de tweedaagse gedachtenwisseling naar aanleiding van de interpellatie van de heer Nederhorst omtrent de gevolgen, welke de jongste loonronde en de stijging van de grondstoffen-prijzen voor liet levens- peil nebben, en over e te dien aanzien van de Regering te verwachten maatregelen is geweest, dat de interpellant de door hem ingediende motie introk, dat een motie \an de heer Andriessen waarin een nader onderzoek werd gevraag naar 1 e omvang van het consumptie-offer, dat moet worden gebracht, werd aangenomen en dat een tweede motie-Andriessen, betref- fende een on erzoe naar de economische moeilijkheden van de grote gezinnen, eneiens een tweetal communistische moties, werden verworpen. Nadat minister v. d. avondvergadering van D-'nsdag reed! verschillende opmerkingen ten aanzien van de economische zjjde van dHoon" en prijspolitiek had beantwoord kwam Woensdagmiddag de minister-president, dr Drees, aan het woord. Op verzoek van minister v. d. Brink, die ziin ver- trek naar Parijs thans niet aanwezig kon z;jn, gaf dr Drees nog een tweetal aanvullingen op de rede van de minister van Economische Zaken. De eerste was, dat aan het verzoek van de interpellant om bij een wet prijzencommissies met enquête-bevoegdheid in te stellen, Seen gevolg kan worden gegeven, omdat deze commissies dan van technische hulp zouden moeten worden voorzien, wat grote kosten zou meebrengen, terwijl commissies zonder wettelijke basis of enquêterecht zoals gebleken is, toch ook zeer nuttig werk kunnen doen. In antwoord op een door de heer Hooy (K.V.P.) gestelde vraag deelde de minis ter-president vervolgens nog mede, dat het de bedoeling der Regering is om de artikelen, waarvoor de handelsmarge stop niet zal gelden, In een afzonderlijke beschikking op te nemen. Opzettelijke devaluatie heeft echter nooit in de bedoeling van deze Regering ggjggcn. Intussen staat onze gulden vergeleken bij andere valuta's er niet slecht voor. De geldzuivering, blokkering en heffin gen hebben de gulden gerei Wat betreft het streven om het te kort op de betalingsbalans op te hef fen zeide de minister-president, dat naast de reeds aangekondigde maat regelen er nog andere zullen komen, die nog niet medegedeeld kunnen wor den, omdat anders bij voorbaat de werking daarvan zou worden te niet gedaan. De opmerkingen van de communisten, dat de economische moeilijkheden te ELK MENS kijkt wel eens terug op zijn afgelegde levensweg. Bijna iedereen vindt daarin stukken, die hij ongaarne nog eens zou begaan. Waren de situaties moeilijk door een ongunstig sociaal karakter, dan is het zaak er voor te zorgeii dat de naaste door onze sdhuld nooit zo iets overkomt: waren het toe standen van geestelijke ellende dan is het eveneens zaak zich tegen dergelijke pe rioden te pantseren. Een der sterkste pantsers is een stevige H. Hartdevotie, In talloze openbaringen is de H. Margaretha Maria zulks duidelijk gemaakt. In het noviciaat kostte het de zuster grote moeite een bepaald offer te bren gen. Haar werd het H. Hart getoend, doorwond uit liefde. St. Margaretha ant woordde dat zij bezweek onder de last van haar zwakheid- En toen kwamen er woorden los van opbeuring en'troost, die nrk vandaag voor ons nog hun waarde hebben. Wanneer Ge Mij zoekt, zal Ik u met Mijn kracht omgeven. Voorts moest St. Margaretha zich in Hem neerstorten als ;n een afgrond, zich in Hem „verliezen". In den blinde beminnen en lijden. In dat Hart mocht de Heilige ook lezen: Mijn Hart heerst in het lijden, het zegeviert in d ootmoed en het geniet, in de eenheid". Lange gesprekken zijn niet nodig. Geen geleerde woorden, geen prachtige teksten. Alleen deze zin werd de zuster geleerd: Mijn God, mijn emg en mijn al. 7.o geraakt men tot de bron der genade en de oven van liefde. De lezerskring, die ons tot zover nog volgde zal mogelijkerwijze twee opmer kingen maken. Of „zover kan ik toch met komen" of „prachtig, maar dan moest ik niet zoveel kopzorg hebben Ten aanzien van de eerste opmerk*n0 dit St Margaretha was een eenvoudige zuster maar een volhoudster ondanks haar «ebreken. En wat de tweede opmer. Mn* betreft: Oefen zo veel mogelijk in de H Fa'-tdevotie, want er is geen bion waar men weldadiger vrede rust en licht ontvangt dan bij het H. Ha Fr is alleen maar winst door zich dat Hart te verliezen. Het is Zijn eigen uitspraak: En God spreekt Zich met. tegen. wijten zijn aan het „kapitalistisch sy steem", beantwoordde dr Drees met er op te wijzen dat het' levensniveau in niet-kapitalistische landen, zoals Rus land en de satellietstaten, een stuk lager ligt dan hier te lande, terwijl hij dit ook met feiten en gegevens aantoon de. De communisten wisten hierop niets anders dan met rumoer en interrupties te antwoorden, waarvoor zij door de voorzitter tot de orde moesten worden geroepen. Dat er wel eens meningsverschil is tussen de vakcentrales en de Regering tijdens het overleg over te nemen maat regelen, behoeft volgens de bewindsman niet te verwonderen, daar de vakcen trales de belangen van hun leden be hartigen en de Regering op de eerste plaats ziet naar het algemeen belang. Dr Drees deelde mede, dat ln de f i. Maandag gehouden ministerraad is be sloten om een soortgelijke loonsverhn- ifi voor het particuliere personeel 5 j °°'1 *oe te kennen aan het over heidspersoneel. Deze loonsverhoging zal dan ook Ingaan met 15 Maart J.I. Voor een verhoging van de pensioe nen van ex-overheidspersoneel ligt een wetsontwerp gereed, da» binnenkort bü de Kamer zal worden ingediend. Wat betreft doorberekening van de 5 pet. in de prijzen van de landbouwpro ducten. waarover de heren Hooy (KVP.) en De Ruiter (CH.) vragen hadden ge steld, deelde minister Mansholt mede. dat de prijzen van landbouwproducten, waar voor een vrije prijsvorming geldt, door J j' me*. beïnvloed kunnen worden Met de Stichting voor de Landbouw worden thans besprekingen gevoerd om na te gaan, in hoeverre de prijs van bacon var kens in verband met de verho ging der veevoederprijzen moeten wor den herzien. In de melkprijs is voorlopig geen wij ziging te verwachten omdat in de zomer maanden weinig of geen krachtvoer wordt gegeven. De prijsverhoging van melk zal pas gaan spelen in het najaar j nister Joekes zette nog eens uiteen. Prijsstijging door de regering mppnt Lr* «end °P 10 Pct He regering 5 .Pet hiervan moet worden A°°r, consumptie-beperking. waarmee de vakcentrales zich accoord hebben verklaard. terwij, de andere 5 pet in de loonsverhoging zijn verdiscon teerd Om de prijsstijging niet hoger te doen zijn dan 10 pet., is het van belang, dat de loonsverhoging zo weinig mogelijk wordt doorberekend. De motie-Gortzak om nog eens 10 pet. loonsverhoging toe te kennen wees de minister van de hand nis volstrekt in strijd met het regeringsbeleid. Op de agenda van het eerstvolgend overleg met de Stichting van de Arbeid staat de besprêking van het effect van de loonsverhoging op sociale maatregelen Na dit overleg zal de regering overwegen of en in hoeverre voorstellen bii de Kamer moeten wor den gedaan in betrekking tot de kinder bijslag de ouden van dagen en do rente-trekkers Worden maatregelen te dien aanzien genomen, dan zullen zij met terugwerkende kracht worden toe gepast. De grote gezinnen Wat betreft de zorg voor de grote ge zinnen verwees minister Joekes de heer Andriessen naar hetgeen daarover gezegd is in de Regeringsverklaring. Binnenkort zal een wetsontwerp verschijnen, waarbij de kinderbijslag vanaf het vierde kind met 4 cent per dag wordt verhoogd. Een progressie in de kinderbijslag kent de huidige regeling reeds. Óver een alge mene verhoging van deze bijslag zou eerst overleg moeten worden gepleegd met de Stichting van de Arbeid Daarna pas zal de regering haar standpunt kun nen bepalen. Bij de replieken deelde de heer Neder horst mede, dat hij. ofschoon hij het niet eens was met de argumenten, welke van de regeringstafel tegen zijn motie waren aangevoerd, deze motie toch maar introk. De tijd zou volgens nem toch wel leren, dat hij gelijk had gehad. De heer Andriessen diende een tweetal moties in. In de eerste werd de Regering uitgenodigd in oyerleg met de Stichting van de Arbeid te onderzoeken of het consurnpt'e-offer tot 5 pet beperkt kan blijven, en in de tweede motie werd de Regering verzocht op korte termijn na te gaan. of fer van een onevenredige ach teruitgang van de koopkracht van grote gezinnen sprake is en zo ja, voorstellen te doen tot opheffing daarvan Van de heer Hoogcarspel kwam een motie om de ouden van dagen, de pen- sioentrekkenden en de DÜW-arbeiders alvast een voorschot te geven op de te verhogen uitkeringen. Minister-president Drees deelde nog mede dat het de bedoel ng is om. wat de suikerspeculaties betreft, na te gaan waar zi'cb de abnormale suikervoorraden bevinden en te voorkomen, dat daarop extra winsten worden gemaakt. Nadat minister Joekes de beide mo ties als overbodig had gekwalificeerd, omdat in de door de voorsteller gewenste richting reeds stappen worden gedaan en de motie-HoogcSrspel als een voor uitlopen op het overleg, kwamen de moties in stemming. De motie-Gortzak, vragende een nieuwe loonsverhoging van 10 pct. werd verwor pen' met 79 tegen 6 stemmen. Alleen de Communisten stemden er voor. De motie-Andriessen over onderzork naar het consjimptle-offer werd aan genomen met 78 tegen 7 stemmen. Met de Communisten stemde ook de heer Gerbrandy (AR) tegen. Nadat de motie-Hoogcarspel met 77 tegen 8 stemmen was verworpen, werd de tweede motie van de heer Andries sen over de kinderbijslag door de Kamer afgewezen en wei met 46 tegen 39 stemmen. Tot de 39 vóórstemmers behoorden de KVP, de heer Weiter en enkele leden van de P.v.d,A. Na de interpellatie-Nederhorst werden de replieken over de begroting van Fi nanciën voortgezet. Minister -Lieftinck verzette zich tegen het amendement van de heer Ritmeester om de post voor de Nationale Spaar raad met 1 te verlagen. Door dit amen dement werd te kennen gegeven, dat op verdere handhaving van het instituut van de Spaarraad geen prijs meer wordt ge- steld De minister wees er op. dat hij zelf de betrokken post reeds van 218.000 tot 90.000 had verlaagd Het is nog niet overbodig betoogde hij, om de jeugd te Ieren sparen, en de particuliere spaar- instellingen tonen grote belangstelling voor de activiteiten van de Spaarraad De heren Hofstra (PvdA) en Janssen (KVP) zagen belangrijke nuttige facet ten in de Spaarraad er verklaarden zich tegen het amendement-Ritmeester? De indiener van het amendement be toogde, dat, nu op de scholen het sparen reeds wordt aangemoedigd, de Spaarraad overbodig is. Uit bezuimgings overwegin gen wilde hij het instituut opheffen. De belangstelling in de Kamer op dat I late uur het was inmiddels half 8 ge worden was miniem. Behalve de mi nister en de voorzitter waren nog slechts 5 leden aanwezig. Stemming over het amendement en de begroting kon dus nog niet plaats hebben. Dé voorzitter bepaalde deze op a,s. Vrijdag. Drie ministers en vier onderministers, welke lid zijn van de socialistische partij van Saragat, hebben zich gisteren uit het Italiaanse kabinet-de Gasperi teruggetrok ken. Deze stap volgt op de samenstelling van de socialistische partij van Saragat met die van Romita. Het aftreden van de ministers was een der punten van de -la. lezers, dat dachten wij ook aan-, paalde vraagstukken ten beste te geven, overeenkomst, die de twee leiders hebben vankelijk. En wel, dat we een foto voorHarry S. Truman draagt ditmaal gèen gesloten om tot een socialistische eenheids partij te komen. Uitgetreden zijn de ministers voor de ons zagen van het een of ander plecht-hevi2 gebloemd, loshangend hemd, zoals statig bezoek bü een stamhoofd ergens'hiJ dle tijdens zijn verblijf te Key West Qtiiio met voorliefde droeg, net als alle andere buitenlandse handel, voor de koopvaardij 'j zo is het toch niet. We zien hier de pre-! ^fw^ed^costuuhiFDeldjaóurnaUsten "ad- datVpremier ^e^aspe'^d^^^cUes'dopr sfd,ent der Verenigde Staten zoals hij den zich echter merendeels aan de voor- drie der zitting hebbende ministers zalItljdens ziJn vacantle m Flonda de man- geschreven vacantiedracht gehouden. En komen zijn. laten waarnemen Een wijziging van net i nen van de pers ontving, om evenals dit zij zijn het eigenlijk, die ons zo op het \r zijn echter nog andere ongelukken, kabinet wordt pas na de gemeenteraads-1te Washington gebruikelijk is, hun vrageneerste gezicht aan mensen van de Zuidzee- verkiezingen, over tien weken verwacht. te beantwoorden en zijn'opinie over be-1 eilanden deden denken. De lectuur van de dagbladen is de laat- re dagen weer verre van opwekkend, bezorgdheid en de roep om versobering yoeren de boventoon, terwijl de dreiging 'an het ergste in mineurstemming houdt. Wy zijn. allen verantwoordelijk voor het welzijn van ons zelf en onze mede mensen en hebben als leden van staat en naatschappij een plicht. En deze is thans neer dan ooit: te streven naar een wel- aartspeilhetwelk bij alle versobering gehandhaafd kan worden. Gezien het feit, lat nieuwe goederen zeer moeilijk en lechts tegen buitengewoon hoge kosten erworven kunnen worden, volgt hieruit mherroepelijk voort, dat dé uiterste zorg gedragen dient te worden voor dat, wat nen zelf en anderen bezitten. Aan dit verantwoordelijksheidsbesef uitbreekt echter maar ol te veel. Bepalen vij ons slechts tot de branden, waarvan 'e laatste weken weer melding gemaakt toest worden. Voor kapitalen aan woon- elegenheid, fabrieks- en Kantoorruimte hng in de vlammen op en de schade aan •ernielde goederen valt niet by benade- ing te schatten. Nu weten wij wel, dat Ue ongelukken niet te voorkomen zijn: en ongeluk ligt soms in een klein hoekje. 'joch wanneer men kennis neemt van de •orzaken van verschillende dezer brar- 'en. dan geven deze blijk van een ont- rellende en zelfs misdadige slordigheid. )e ene keer wordt met benzine gewassen onder de vereiste voorzorgsmaatregelen; een ander maal wordt gedacht aan een droog gekookte ketel; dan luidt de ver onderstelling: „kortsluiting" en vraagt men zich af, of wel voldoende wordt toe gezien op de toestand, waarin de electri- sche installatie zich bevindt; verder wordt er te hard gestookt en is de schoor steen niet in orde. Alles bijeen blijkt, dat met meer zorg diverse branden te voor- „Indien de komende besprekingen over de Europese Betalings Unie te Parijs niet op zeer korte termijn een oplossing van de Duitse betalingsmoeilijkheden geven, dan gaan wij in Nederland een ca tastrofale ontwikkeling tegemoet", aldus de mening in leidende Nederlandse be- drljfskringen. Aller hoop is gevestigd op het optreden van de ministers Stikker en van den Brink, die deze besprekingen Vrijdag in de O.E.E.S. als voorzitter en gedelegeerde zullen meemaken. Voor Nederland staan hierbij alleen al voor de komende maanden tientallen millioenen guldens op het spel. Wij kun nen onze aan bederf onderhevige pro ducten als jonge groenten, boter, kaas, eieren, spek, haring en bloemen thans niet langer aan West-Duitsland kwijt, In dien men bedenkt, dat de Duitse markt tot dusver ruim een kwart van de totale Nederlandse export opnam, dan kan men nagaan welke rampen dreigen. Berekend wordt, dat door het sluiten van de Duitse grens alleen de tuinbouw reeds tot 1 Juni een verlies van dertig millioen gulden zal lijden. Het wegvallen van de export leidt tot vernietiging van maandenlang voorbereide producten, dus van kapitaal. Maar ook verwacht men een binnenlandse ineenstorting van prij zen. Men ziet in bedrijfskringen het spook Een van de zeer belangrijke vragen, die men zich in bedrijfskringen stelt, is hoe de thans bestaande situatie zich in het tekort ,op de Nederlandse betalingsbalans zal weerspiegelen Men acht het niet uit gesloten, dat dit tekort bij voortduring van de Westduitse importstop Van de geraamde anderhalf milliard tot min stens twee milliard gulden zal stijgen. Het afsluiten van Duitsland zal zich im mers ook in het Nederlandse handelsver keer met andere landen doen gelden. „Het is van Nederland geen kwestie van onwil, doch van onmacht om deze situatie, ontstaan door eenzijdig optreden van West-Duitsland, te aanvaarden", al dus de opvatting in deze kringen. Alge meen wordt de wens geuit, dat de Neder landse delegatie te Parijs onwrikbare eisen zal stellen en dat by eventueel niet-aanvaarden daarvan de Nederlandse welke groot verlies veroorzaken. Denk slechts aan het verkeer! En ook hier zou meer verantwoordelijkheidsbesef veel lichamelijke en materiële schaden kun nen voorkomen. Ten slotte zou er heel wat bespaard worden, zo allen met het goed van anderen ojpgingen als met hun eigendommen. Nog eens, wij moeten zuinig zijn met het huidige bezit. Hiervoor zijn wij allen verantwoordelijk! Helaas kan niet gezegd, dat het besef daarvan tot allen doorgedrongen is en dat algemeen daarnaar gehandeld wordt. ANALYST. regering niet zal schromen om uiterst krasse maatregelen te nemen. Opening van het Duitse achterland is voor ons een levenskwestie". Op een vraag, hoe men zich »in deze kringen een toekomstig optreden van Nederland voorstelt, indien de Duitse importkwestie in een voor ons ongunsti ge zin wordt opgelost, zeide men, dat Nederland dan wellicht gedwóngen zal zijn bepaalde internationale verplichtin gen op te zeggen. Zonder export kan geen import plaats vinden, zodat dan welhaast vanzelfsprekend maatregelen getroffen zullen moeten worden om de import uit West-Duitsland zo veel mo gelijk tot zeer essentiële producten te beperken Inkrimping van import uit andere landen zou bovendien overwogen moeten worden. Ook de Britse gemenebesttroepen zijn1 ten en Britten het gewonnen terrein van than:; de breedtegraad overgetrokken, vijanden zuiverden. van faillissementen "en werkloosheid in! "fidenochtend. in de schemer, zetten zii Inmiddels heeft het 8ste leger de eerste de aerarische^sector reeds opdoemwf als e b®weRinS 7,rh h« de andere. Noordkoreaanse plaatsen veroverd: Jong- ae agrariscne sector reeas opaoemen, ais reeds eerder opgerukte eenheden van de pjojig en Jongong, enige kilometers ten ook de gevaren voor een aaiing van deverhonden legers te voegen. Australische Noorden van de grens vielen in hun han- koopkracht voor de Nederlandse indus- bajonetten baanden de weg, gedekt door den. D iB h"D ha" trle- 1 Nicuwzeelands kanonvuur, terwijl Schot- De Chinese tegenstand neemt echter sterk toe. Geweldige prikkeldraadverster kingen en mijnenvelden bemoeilijken de geallieerde opmars door het uiterst ge vaarlijke niemandsland. Vooral in het Westen van de centrale sector stuit men op verbeten vijandelijk verzet De luchtmacht voert een non-stop bom bardement uit op de aanvoerwegen en troepenconcentraties. Sam Rayburn. voorzitter van het Hui» van Afgevaardigden, heeft Woensdag ver klaard. dat er in Mandsjoerije troepen Het Tweede-Kamerlid de heer Hooy i keringen niet nog langer vertraagd wor- (KVP) heeft een drietal amendementen den. Het wetsontwerp is bijna een jaar ®a"len®etro'c^en werden „en niet alleen ingediend op het wetsontwerp kinderbij-* geleden bij de Kamer aangeboden; de -inese commumsten In de loop van de komende zomer zal de voormalige Duitse onderzeeboot- bunker in IJmuiden, die aanvankelijk als koelhuis voor haring dienst deed, als kalk-zandsteenfabriék in gebruik worden genomen. luxueuze1 uitvoering dan aanvankelijk de Gisteren is op de 56s»e Nederlandse Jaarbeurs de bouwdag gehouden, die bezocht werd door een aanzienlijk aan tal vertegenwoordigers van opdracht gevers, architecten en bouwpatroons. De dag werd geopend door de voor zitter van de raad van beheer, dr F. Fen- tener van Vlissingen. Deze zeide o.m., dat de bouwmaterialen-afdeling ter beurze zo goed bezet is, dat zij de vergelijking met die van andere grote beurzen glans rijk kan doorstaan. Ten aanzien van het gebrek aan ruimte wees dr Van Vlissin gen er nog eens op, dat de uitbreiding der gebouwen niet van de baan is, maar dat deze zal xecdiieden ia minder bedoeling was. Na deze begroeting verspreidde de deel nemers zich over de beurs. Bouwplan en betalingsbalans Des middags heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een korte inleiding gehouden over het onder werp: „De huidige aspecten van de be talingsbalans in verband met het bouw- plan-1951". De minister zei o.m-.* „In het regeringsprogramma is er van uitgegaan, dat uit dit oogpunt het bouw programma een vermindering zal moeten ondergaan vap rond 300 millioen gulden, waarbij echter de woningbouw zoveel mogelijk zal worden ontzien. Tot deze vermindering zullen vrijwel alle sectoren moéten bijdragen, niet het minst de sector openbare werken. Nauw keurige bedragen kan ik nog niet geven Het herziene bouwprogramma moet nog door de ministerraad worden behandeld. Ook de woningbouw zal niet ongerept kunnen blijven, al zal ik mijn best doen, de teruggang ïot het uiterste te beperken. De gevolgen van deze eventuele terug gang zullen zich intussen niet vóór 1952 doen gevoelen, gezien het grote aantal woningen, dat nog in uitvoering is. De bouwstop (of liever: „goedkeuring- stop") staat los van de noodzaak om de Investeringen te beperken. Een aantal van meer dan 53.000 woningen tegelijk in uitvoering is te hoog. Hoe lang de „stop" precies zal duren, Is nog niet te voorspel len. Dit kan ik wel zeggen: dat de kraan niet weer geheel ineens zal opengaan. Overleg zal worden gepleegd over een systeem, dat mij in staat zal stellen de zaak in de hand te houden. Ook de vrije sector zal weer worden opengesteld, met dien verstande, dat woningen met een In houd van meer dan 500 M3. voorlopig niet gebouwd zullen mogen worden. Vervolgens sprak prof- dr ir J. F- Mazure, hoogleraar te Delft, over „De waarde van objectieve voorlichting over en de objectieve beoordeling van bouw materialen en bouwmachinea". slag kleine zelfstandigen. behandeling heeft dus grote vertraging In het eerste amendement wordt voor- ondergaan. Wanneer dit amendement niet gesteld in art. 9, eerste lid, het bedrag van de kinderbijslag te rekenen van net vierde kind beneden 16 jaar per dag en per kind te verhogen van 0,30" tot 0,34. De reden van deze verhoging is gelegen in het feit, dat ook de kinderbij slagen voor de arbeiders zijn of binnen kort zullen worden verhoogd. Daar de regering op het standpunt staat, „dat de bedragen van de toe te kennen kinderbij slagen gesteld dienen te worden op de helft van het bedrag, dat thans de loon arbeider aan kinderbijslag ontvangt", lijkt het redelijk deze wijziging aan te bren-j gen. In het tweede amendement wordt voor-| gesteld, deze wet in werking te doen treden met ingang van 1 April 1951. De heer Hooy acht het billijk, dat de uii» wordt aangebracht, bestaat de mogelijk heid, dat de uitkeringen eerst over het 3de kwartaal plaats vinden. In het derde amendement stelt de heer Hooij voor, de wet te doen vervallen na twee jaar tn plaats van drie. Nu sinds de indiening van het ontwerp reeds bijna een jaar verlopen is, kan drie jaar gere delijk veranderd worden in twee jaar. Op.de, naar aaneiding van deze duistere uitlating, gestelde vragen wenst hij echter niet nader In te gaan. De Australische minister van handel heeft medegedeeld, dat Engeland er in heeft toegestemd hogere prijzen te betalen voor Australische boter, kaas en eieren. De nieuwe prijzen zouden met terugwer kende kracht op I Juli van het vorige jaar ingaan. Een Duitse arbeider, Valentin Kaufmann, uit München, heeft de Paus een boekje ter grootte van een dubbeltje ten geschenke gege ven. De inhoud van dit boekje is de geschiedenis van de stad München en telt 10.000 woorden. Men neemt aan, dat dit 100 pagi na's bevattende werkje het klein ste boek ter wereld is. De tekst werd met behulp van een loupe geschreven. Kaufmann kwam op het idee dit boekje te maken, toen hij hoorde, dat de bibliotheek van het Vaticaan een reuzenbijbei rijk is, die 175 kg. weegt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1