Een heiligenleven met een vreemd slot m igj^ m I gj «t De jongeren en de politiek Maximum wolprijzen in de V.S. Een avond in het sprookjesland HOE BISSCHOPPEN „TROUW" ZWOEREN „MARIS STELLA" College voor late priesterroepingen Een betoog getoetst aan de feiten De inconsequentie van Gerard Walschap Steekpartij bij huis- Pan-Amerikaanse conferentie geëindigd Ondememings- personeel gearresteerd Verdoving en electrische schokken Een nieuwe koers ZATERDAG 7 APRIL 19= PAGINA 6 PURGACEEN tabletten Geloof en ongeloof Beeld van een uitverkorene Ridderlijk maar inconsequent DEENSE BOTERUITVOER NAAR ENGELAND Prijsverhoging met 71/* pCt, waarschijnlijk NIET BESTAANDE AUTO „GESTOLEN" Beroving bij Surabaja LEVENSBESCHRIJVING TITUS BRANDSMA EMIGRANTENCURSUSSEN IN HET BISDOM HAARLEM i TREIN ROTTERDAM—A'DAM HAD OPONTHOUD - THEO BAYLé'S AFSCHEID Ijverig en oplettend volgen de studenten de lessen WOL TE LONDEN WEER LAGER Ey-i» noffiirfdi gewicht houdt nauw verodnci met een goede stoelgang waarborgen U 'n gezonde regelmaat Vrijdagavond is op een plenaire ritting de Pan-Amerikaanse conferentie afgeslo- „Zuster Virgilia" Is een heiligenleven, en in al zijn eenvoud een groots heiligenleven, zonder zoetsappigheid of femelarij. Wal schap, die zijn afwijzende houding tegen over het geloof van zjjn jeugd niet onder stoelen of banken steekt, heeft in de figuur van een heilige Vlaamse kloosterzuster de zegevierende Kerk verheerlijkt op een wijze die de meest overtuigde katholiek zich niet vromer, zuiverder en glorierij ker zou kunnen wensen. Maar ook hieT wil hij het correctief van een objectieve maatstaf aanbrengen. Daarom plaatste hij tegenover zuster Vir- gilia dat stralend beeld van heiligheid enige figuren die het scepticisme en ï*'-V."? Gerard Walschap houdt zich gaarne bezig met uitersten, met grens gevallen van dë menselijke ziel. Bij voorkeur portretteert hij deze uitersten, onverschillig of het geestelijk abnormalen zijn" of hedonisten, landverra ders of heiligen, met een welbewuste objectiviteit, die ten doel heeft de bij de massa al te gretig aanvaarde normen van dwaas en wijs, goed en kwaad, schuldig of onschuldig te corrigeren. De contrastwerking is door gaans het instrument waarmee hij laat zien dat goed niet altijd zo goed is als men denkt en slecht niet altijd zo slecht. Met deze objectieve kijk is Walschap de publieke opinie te lijf gegaan op het terrein van de psychologie en van de politiek. Iri zijn jongste roman „Zuster Virgilia" die dezer dagen verschijnt, past hij deze contrastwerking toe op het gebied van de godsdienst. kan, wanneer alle omstandigheden be kend zijn, onschuldig blijken te zijn. Van iets dat wit en zwart genoemd wordt, kan men bij objectieve beschouwing wel licht de grijsheid vaststellen. Maar wie een heel boek lang zich beijvert om de stralende witheid van iets te doen be wonderen, maakt een vreemde indruk door aan het slot te verklaren dat het ook zwart zou kunnen zijn. Is dit in de natuurlijke orde reeds ab surd, wanneer er sprake is van het boven natuurlijke, waar geen tweeslachtigheid maar alleen absolute waarden gelden, wordt dit soort objectiviteit volslagen waardeloos. Wie een heilige hartstochte lijk bewondert omdat zij naar geest ge heel richtte op een Rijk dat niet van deze wereld is, verliest zijn recht haar te ver wijten dat zij haar geest niet richtte op het wereldse geluk, dat de humanistische levensbeschouwing te bieden heeft. Wie de bovennatuurlijke kracht van het geloof toegeeft, heeft het debat over het gelijk van de ongelovige bij voorbaat verloren. Het is de inconsequentie van Wal- schap's objectiviteit in één roman tege lijk het geloof en het ongeloof, de ver werping van het aardse omwille van God en het gelukkig zijn op aarde zonder God te hebben willen verdedigen. Afgezien van deze aan het slot tot uiting komende inconsequentie is „Zus ter Virgilia" echter een prachtige bio grafie van een Vlaamse heilige. Van een gezond, mooi boerenmeisje wier leven in één kaarsrecht getrokken lijn naar de hemel wijst. We leren Alberta van Calcken eerst kennen temidden van haar huisgenoten, een zelfbewust sterk ras, uiteenlopend van aard maar eensgezind op één punt: in verafgoding van hun zusje Bert, die als een kleine heilige, nederig, gedienstig en met hartelijke offervaardigheid het huishouden bered dert. We zien haar opgang zich duidelijk aftekenen wanneer zij blijmoedig de wereld verlaten heeft om haar levens doel in liefde en gebed geheel op God te riohten. De novicemeesteres van het klooster voortreffelijk getekend tn haar meedogenloze strengheid van africhtster voor de dienst van God herkent in Alberta onmiddellijk de ne derigheid, de vurigheid en de stralende onschuld van een uitverkorene en de Jonge novice ontwikkelt zich geleidelijk tot de hoogste graad van volmaaktheid zonder haar natuurlijke eenvoud en blijheid te verliezen. „Het heilig zuster- ke" noemt het dorp haar wanneer zij als onderwijzeres in de kleuterklas iedereen voor zich inneemt en wanneer de geruchten over haar wonderbaarlijke visioenen en voorspellingen beginnen door te dringen. Met subtiele klaarheid heeft Walschap dit leven van onvoorwaardelijke gehoor' zaamheid, boete, en zelfopoffering gestalte gegeven Zelden lazen wij een hagiografie waarin de heilige ons zo nabij komt. De overgang van Alberta's opgewekte gedien stigheid thuis naar zuster Virgilia's van de wereld afgekeerde blijmoedige vroom heid, die door een bijzondere genade uit' stijgen mag tot de mystieke aanschouwing van God en tot de door wondertekenen bevestigde uitverkiezing, is met grote na tuurlijkheid uitgebeeld. Nergens wordt het contact met het menselijke verloren. Dit tere fijngevoelige heiligenbeeld met zijn stoer, op de handeling geconcentreerd proza volbracht te hebben is geen geringe verdienste voor Walschap. De zinloosheid van het slot nemen wij daarbij dan maar op de koop toe. P. N.a.v. „Zuster Virgilia" door Gerard Wal schap. Uitg. Vink, Amsterdam, Antwerpen. Gerard Walschap het ongeloof van de wereld vertegenwoor digen. Dit betekent echter niet dat „Zus ter Virgilia" een doorlopende discussie geworden is, waarin het katholicisme ge confronteerd wordt met de opvattingen der vrijzinnigen. Walschap discussieert niet, hij schildert. Hij schildert in klare, transparante kleuren het portret van een geroepene tot de volmaaktheid, een heilige kloos terlinge, aan wie Jesus genaden en blijdschap schonk waartegen alle werelds geluk verbleekt Maar aan het einde van zijn roman, bij zuster Virgi lia's dood na een leven van gebed, offer en versterving, laat Walschap haar af vallige broer Robert en haar liberale oom Steven aan het woord komen om namens de heidense wereld te verkla ren dat het werelds geluk niet had mogen geofferd worden aan blijdschap- pen, verkregen in een leven van ver nedering en zelfkastijding. Na enige honderden pagina's lang de hemelse genade erkend te hebben als de bron van de onbegrijpelijke kracht en de alles overwinnende moed der heiligen, tracht Walschap de lezer in de laatste blad zijden te overtuigen dat de kracht en de moed van zün heilige verspild werden aan een ideaal dat niet meer van deze tijd is. We hebben bewondering voor de rid derlijkheid van de auteur wiens boek bijna 300 bladzijden lang een onweerstaanbare apologie is voor het bovennatuurlijke leven, waarin hij zegt zelf niet te gelo ven. Maar zijn corrigerend contrast treft deze maal geen doel Het heeft ongetwijfeld zin een heer sende mening te corrigeren door het tegendeel ervan objectief te belichten Een mens, die voor schuldig doorgaat, Naar aangenomen wordt heeft Enge land aangeboden 7%- pet meer te betalen voor Deense boter, als gevolg van de Brits-Deense handelsbesprekingen. In kringen van de levensmiddelenhandel te Londen verwacht men voorts met vrij grote zekerheid, dat meer zal worden betaald voor Deens bacon en Deense eieren. Een prijsverhoging van 7% pet is het maximum dat mogelijk is volgens de bepalingen van het bestaande ver drag tussen beide landen. De vorige prijs, welke Engeland voor Deense boter betaalde was 5,17 kronen per kilogram. De Denen wensen echter thans geen overeenkomst te tekenen, welke slechts op enkele artikelen betrekking heeft, doch willen dat alle hangende vraag stukken eerst worden geregeld. De onderhandelingen tussen Engeland en Argentinië betreffende vleesleveraa- ties zijn nog gaande. Do recherche te Deventer heeft een weinig voorkomend geval van oplichting achterhaald en de daaraan schuldigen, twee schilderpatroons K. en R. uit Gro ningen. compagnons, in hechtenis geno men. De beide schilders, die een werk ult- v ierden te Wjjhe, kwamen in Maart j.l. bij de politie te Deventer aangifte doen, dat. hun auto, een Morris-Oxford was gestolen van een parkeerplaats op de Stromarkt. De recherche stelde alles in het werk om het voertuig op te sporen, doch slaagde daarin niet. Dezer dagen poog den K. en R. het bedrag, waarvoor de auto was verzekerd, circa 5.000 bjj de verzekeringsmij. te innen. By onder zoek bleek aan de recherche te Deven ter dat K. en R. geen auto hadden ge had en door een valse aangifte van de diefstal de verzekeringspenningen in be zit wilden krijgen. Op vermoedelijk valse papieren hadden zij de niet bestaande auto in de belasting aangegeven en daar na doen verzekeren. R. en K., die zich thans in hechtenis bevinden, verklaar den tot hun daad te zijn gekomen, omdat zij financieel .aan de grond waren ge raakt, De Indonesische militaire politie van Pandjaren heeft Vrijdagnacht acht arres taties verricht. In hechtenis werden ge nomen de heren O.' E. H. baron Bentinck, administrateur der onderneming Wana- sari en voorzitter van de plaatselijke planterskring, R. J. Coenraad. employé van dezelfde onderneming, J. R. A. Bis schop, administrateur van de onderne ming Tjigiruan, Poerawinara, employé der onderneming Perbasari, J. Wolzak, oud-commandant van de „Gerak Tjepat" (ontstaan uit de vroegere ondernemings- wacht) en de heren Brown en Dadeng. Voorzover kan worden nagegaan, werden ook politiemensen gearresteerd. Over de aanleiding tot deze arrestaties wilde men van officiële zijde niets mededelen. Deze zou, naar verluidt, misschien het bezit van wapenen kunnen zyn. Op de weg van Surabaja naar de sui kerfabriek Tulangan is een schoolbus dezer onderneming aangehouden. De in zittenden werden van hun bezittingen beroofd. Een jeep van de onderneming, welke doorreed, werd beschoten en twee geëmployeerden, de heren L. van Haren en W. J. F. Dockman, gewond. In de bus zaten dames, die te Surabaja hadden gewinkeld. ten. In een „slotresolutie" werden negen ei twintig eerder goedgekeurde resolutie aanvaard. Zaterdagnamiddag zullen dez' resoluties plechtig ondertekend worder 7ftplfin(r Er zijn belangrijke besluiten omtrent d /jiJLlVllIg j verdediging van het continent genomer Bij een huiszoeking te Enschede zijn'evenals omtrent het mobiliseren der eco Donderdag twee rechercheurs, de herer. j nomische hulpbronnen Ook is een es TT niik-stra en B T T Fros aanaevall-, Iutle aanvaard ter versterking der veilig doo^debewoner, de 39-jarige J P Dej heidsmaatvegelei'.. Men heeft beslot' rechercheurs stelden 'n onderzoek in, om dat vermoed werd, dat in de v/oning ge stolen textielgoederen waren verborgen. Dit vermoeden bleek inderdaad juist. P.. die erg zenuwachtig was, ging de recher cheur D., toen deze gehurkt zat voor een kast, met een slagersmes te lijf. D. werd ernstig in de rug gewond, doch hij was riGg in de gelegenheid zijn collega, die in een andere kamer een onderzoek insteide. te waarschuwen. Deze raakte met de man slaags en liep vier messteken in de arm op. Buiten gekomen trachtte P. een agent van politie, die te hulp was geschoten, eveneens te treffen, doch deze trok zijn revolver en loste een waarschuwingsschot. P gaf zich hierna gewonnen en is. in het politiebureau opgesloten. De wonden van rechercheur D. zijn zo ernstig, dat de man in het ziekenhuis moest worden opgeno men. In het najaar 1951 zal bij de uitgeverij Paul Brand N.V. te Bussum een uitvoe rige levensbeschrijving verschijnen van pater Titus Braiïdsma. Dit werk, dat in opdracht van de hoogeerw. pater provin ciaal der Carmelieten is geschreven door dr Brocardus Meijer OCarm., bevat te vens alle officiële documenten, terwijl er bovendien vele foto's, die op het le ven van pater Titus Brandsma betrek king hebben, in zijn opgenomen, GRONINGEN: Docht, rechten: H. Hes«c cand. wis- en nat. (d): E. G. Kuiper. tegenover alle agressie verenigd te blij ven". (Van onze Romeinse correspondent) ROME, S April Gedurende de Paasdagen zijn enkele vluchtelingen uit Tsjechoslowakije erin geslaagd, uit hun vaderland te ontkomen en een voorlopig onderdak te vinden in Italië. Tegenover het ondergronds persbureau „Veritas", dat hier onlangs door een groep Tsjechische ballingen is opgericht, hebben zij belangwekkende verklaringen afgelegd over de jongste gebeurtenissen in de Tsjechoslówaakse volksrepubliek en met name over het met zoveel ophef door de Praagse nieuwsagentschappen op 12 Maart j.l gelanceerde bericht, dat vier katholieke bisschoppen de eed van trouw aan de regering hadden gezworen. In de laatste dagen van Maart werd dit bericht gevolgd door mededelingen over een nieuwe samenwerking tussen de kerkelijke hiërarchie en de communistische partij De Raad van Overleg in het bisdom Haarlem schrijft ons: De Raad van Overleg organiseert mo menteel in enkele grote plaatsen van het bisdom een emigranten-cursus. Les wordt gegeven in de vakken: Engels, Gods dienst, huwelijksvoorlichting, EHBO, zie kenverpleging, kinderhygiëne en kennis van land en volk. Deze cursussen worden door bekwame en bevoegde leraren ge leid. Gezien de talrijke aanmeldingen, ook uit andere delen van het bisdom, is be- j sloten het aantal cursussen uit te breiden i en die dus ook in de andere plaatsen te geven. Nu emigratie hier en daar min of meer afhankelijk zal worden gesteld van het volgen van een goede emigranten-cursus, is het dus aan te raden, dat katholieke adspirant-emigranten gebruik maken van de cursussen der eigen sociale verenigin gen in de Raad van Overleg. Deelnemers uit het gehele bisdom dienen zich uitslui tend te richten óf tot hun eigen plaatse lijke organisatie óf rechtstreeks tot het bureau van de Raad van Overleg, Ant. Duyckstraat 91 te Den Haag. De trein, die vanmorgen om 7.15 uit Rotterdam D.P. is vertrokken in de richting Amsterdam, heeft op het station Schiedam ongeveer twintig minuten op onthoud gehad door een storing in de electrische apparatuur in een der aan gekoppelde treinstellen. Het voorste treingedeelte kon tenslotte doorrijden, het achterste gedeelte moest in Schiedam blijven. Door dit oponthoud had ook de trein Rotterdam—Hoek van Holland ver traging. De „New Australia" is Vrijdagmiddag van Surabaja naar Nederland vertrok ken met 1580 K-L.-militairen en Ambo- nese militairen van het voormalige KNIL. 8e Semarang zouden nog meer mensen aan boord gaan. Uit de zeer nabije omgeving van een der bisschoppen, die volgens radio-Praag de eed van trouw aan de regering zouden hebben gezworen, mgr Trochta, bisschop van Litomeric, wordt bericht, dat aan deze prelaat injecties zijn gegeven, na dat hij steeds geweigerd had op de eis tot ondertekening van de eed van trouw in te gaan- De andere bisschoppen zijn door middel van electrische schokken ge dwongen de eed af te leggen, inzover deze schokken namelijk hun wil volko men machteloos maakten en aan sommige prelaten zelfs het gebruik van hun me morie ontnamen. Het ondergronds verzet in Tjechoslo- wakye heeft deze mededelingen ontvan gen direct van degenen, die belast waren met de behandeling van de bisschoppen en die, nolens volens. hun bewondering te kennen moesten geven voor de held haftige weerstand, waarvan de prelaten hebben blijk gegeven. Toen deze gege vens zich in het land verspreidden, heeft de communistische politie verscheidene arrestaties moeten verrichten in haar eigen gelederen van „verraders" die er van verdacht werden, deze inlichtingen aan het publiek te hebben verstrekt De verklaring van de H. Congrega tie van het Consistorie van 17 Maart waarin ook de door de regering benoem de vicaris-generaal Stehlik door een excommunicatie werd getroffen, heeft onder de gelovigen van Tsjechoslowakye grote dankbaarheid gewekt. De kerke lijke situatie, die in de loop van de laat ste weken min of meer chaotisch was geworden, is er door ten zeerste verhel derd, omdat de katholieke Kerk met dit decreet de trouw gebleven bisschoppen en priesters duidelijk onder haar protectie heeft genomen, In Tsjechoslowakije verwacht men algemeen, dat de in de afgelopen maand door de regering genomen maatregelen slechts een schakel zyn in een keten van een vooraf bepaalde politiek, die tot doel heeft, een complete scheiding tot stand te brengen tussen Kerk en Staat in het land. Minister Fierlinger is vast beslo ten, de katholieke Kerk in Tsjechoslo wakye volledig te liquideren, zoals dit is bepaald in het zogenaamde protocol van Karlovy Vary, uitgewerkt door de Sovjet- Russische minister yisjinsky, in samen werking met de Tsjechen Nejedly, Ko- pecky en Nosek. Men verwacht dan ook binnenkort een maatregel, waardoor alle religieuze Orden en Congregaties zullen worden opgeheven en haar goederen ver beurd verklaard. Het college Maris Stella" te Wijk aan Zee Van de weg, die langs „Maris Stella" te Wijk aan Zee gaat, kan men de gol vende lijn van de duinen zien, welke boven de vlakke grasvelden oprijzen en aan het landschap een karakter geven, dat bijna on-Hollands aandoet. De toeris ten en vacantiegangers, die deze rustige badplaats bezoeken, worden door dit uit zicht getroffen en gaan onwillekeurig 't hoge gebouw voorbij, dat onder de be scherming van de „Sterre der Zee" ge plaatst is. De gevel van dit huis heeft enige dis tinctie; hij staat wat teruggetrokken van de weg en steekt hoog uit boven de naast gelegen huisjes, maar verder heeft hij weinig opmerkeiyks om de blik van de wandelaar te trekken. Niettemin ver bergt dit huis binnen zijn muren een ge heim van vele jongemannen, die plot seling gegrepen zijn door een ideaal en hun leven een nieuwe richting geven. Men zou een roman kunnen schryven over elk van deze jongelieden, want wat is er aan.grijpelijker dan de geschie denis van een mensenziel? Grootser en verhevener dan de helden uit de klas sieke Griekse drama's, die ten offer vie len aan het „Noodlot", zyn deze jonge mannen gevangen door die ontzettende kracht van de H. Geest, die we genade noemen. Met één slag heeft Hij hun we reldlijke carrière vernietigd om de basis te leggen voor een nieuwe geestelijke loopbaan. Als de apostelen, die Christus volgden met lege, eeltige hónden, hebben deze jongemannen hun stiel verlaten. Hun hamer, beitel en schaaf zijn over gegaan in andere handen, maar zy zul len de fakkel van het geloof verder dra gen üoor de wereld, tot geluk en vrede van ons allen. Zo hebben, nadat zij zich dikwyls reeds een behoorlijke positie verworven had den de timmerman, de loodgieter, de i bakker, de boekhouder en de winkelbe- diende elkaar hier gevonüen op de schoolbanken, om zich gezamenlijk aen de voorbereidende studies van het H- Priesterschap te wijden. Hoewel er voor de zogenaamde „late roepingen" de laatste tiental jaren een ruimere gelegenheid bestaat om de stu dies te beginnen dan voordien, is het college „Maris Stella" van de Missiona rissen van de H. Familie, dat enige tyd geleden in Wyk-aan-Zee geopend werd, voor jongemannen, die reeds in een of ander beroep werkzaam zijn, het enige Internaat in Nederland, waar aar de late roepingen een volledige gymnasiale cur sus wordt gegeven en de gehele vorming is aangepast aan de leeftijd en mentali teit van oudere leerlingen. Het is geen toevallige omstandigheid, dat de Missionarissen van de H. Familie het werk van de late Priesterroepingen ter hand genomen hebben. Hun stichter pater Jean Berthier heeft zyn volgelin gen dit werk speciaal toevertrouwd en hoewel de Congregatie altyd een grote zorg heeft gehad voor de late roepin gen, kon zy nu eerst pater Berthlers ideaal volledig verwezeniyken. Als ooit een tyd rijp was voor de vor ming van oudere Priesterstudenten, dan is het zeker wel de onze. Het is alsof pater Berthier, die in 1895 In Grave in een zeer romantische maar weinig luxe omgeving zün eerste college begon, zün tyd ver vooruit was. Want nu meer dan ooit wordt van de priester néést zyn geesteiyke arbeid een groot inzicht geëist in de materiële en sociale noden van onze maatschappij. Wie zal deze be ter kunnen begrijpen, dan de jonge pries ter, die zelf het gereedschap heeft ge hanteerd en die weet, welke gevaren er schuilen in de fabrieken en werkplaatsen. De priesterarbeiders in Parijs zyn een bewijs, hoezeer men daar de noodzaak inziet van een hecht contact tussen priesters en werkers. Zo zy al niet in de zelfde vorm zullen arbeiden en hun ar beidsveld zelfs eerder zal liggen in de missie, hebben de late roepingen op so ciaal terrein een voorsprong op hun jongere collega-studenten, die later van niet te onderschatten waarde zal biy- ken. Als de badgasten het kleine plaatsje bevolken, zullen de studenten op vacantie zyn, maar op andere tyden, als het strand verlaten is en de wind de golven opdrijft, kan men hen er vinden op de wandeling: een jolige groep jongeman nen, die hun eigen sprankelende humor hebben, die men wellicht eerst goed kan waarderen, als men een van de hunnen is. Men zal in hen maar moeilijk de vroe. gere handwerklieden herkennen ieder vak. ook de studie, drukt een byzonder stempel op de mens maar diep in hun hart hebben zy de herinnering bewaard aan Hem, die lange jaren schaafde en zaagde voor Hg uittrok om te prediken. K. (Van onze Utrechtse redacteur) Het is in ons blad reeds uitvoerig ver teld, dat de textiel-jaarbeurs in Utrecht een expositie te zien geeftdie voor Ne derland werkelijk uniek genoemd mag worden. Een gracieus spel van lijn en kleur, op geraffineerde wijze uitgevoerd, dank zij de geest van'de Par ij se artist Jean Saint Martin, die er m slaagde een complete symphonie te componeren, waar in we de „klankeii" van alle voorname Nederlandse en Belgische textielfabrikan ten beluisteren. Er staan dus geen stands in de vorm van hokjes en kastjes, hoe voortreffeiyk verzorgd die ieder op zich zouden kunnen zyn, maar een algeheel schouwbeeld. Dank zij de toepassing van gelaste metalen bui zen, waarmee geheel nieuwe v/egen van expositie-techniek zyn ingeslagen en een transparant-idee verwerkelijkt is wordt een goed overzicht van het geheel ver kregen. Het zou jammer zyn, wanneer dit feeë rieke schouwspel tot bezoekers, die nu eenmaal uit zakelyke overwegingen de jaarbeurs moeten bezoeken, beperkt bleef en daarom is het toe te juichen, dat net jaarbeursbestuur besloten heeft hy wyze van uitzondering de textiel-beurs °°k twee maal in de avonduren voor het ge wone publiek tegen sterk verminderde entree-prijs open te stellen. Maandag en Dinsdag 10 April des avonds van 7 tot 110 uur wordt aan ieder de gelegenheid 'geboden de fraaie textielproducten te be zichtigen. Bovendien blijkt, dat eerst bij kunstlicht de schepping van Jean Saint Martin op het gebied van étaleer- en dra- peerkunst ten volle tot haar recht komt. Zoals wy nu deze expositie van alle mogelijke textielgoederen zagen, belicht door een 600-tal iampen, terwyl het dag licht door het duister verdreven was, waanden wy ons werkelyk in een sprook jesland. Het afscheid van Theo Baylé die de volgende week naar Wenen vertrekt om zijn contract met de Weense Staatsopera te vervullen is enigszins ongewoon ge weest. De operazanger kon tengevolge van het incident dat hli de vorige week in de Stadsschouwburg te Amsterdam verwekte niet meer op de planken van de Stadsschouwburg verschijnen Daarom gaf hij gisteravond begeleid door ztjn echtgenote, een zangrecital om zijn be wonderaars gelegenheid te geven voor een afscheidshulde. Daaraan heeft het in de grote zaal van het Concertgebouw gister avond niet ontbroken. De ongeveer dui zend toehoorders hebben de zanger geest driftig toegejuicht en verschillende ariae moesten gebisseerd worden. Een schat van bloemen die aan het slot aan de schei dende zanger werd aangeboden onder streepte de hulde van het publiek. ,J>e katholieke jonge generatie zal slechts tot politieke belangstelling ontwaken uit een verlammende apathie, indien men erin slaagt haar op te voeden tot politiek bewustzijn". Aldus luidt een der conclusies, waartoe pater S. Jelsma M.S.C. komt in een artikel. Het is er dus deze priester, die zich het lot van de jeugd heeft aange trokken, om te doen de katholieke jonge mensen wakker te schudden ook uit hun onverschilligheid voor het staatkundige leven, waarbij zij huns ondanks allen be trokken worden en hun daadwerkelijke belangstelling voor het beoefenen- der politiek bij te brengen. Vele jongeren zijn echter, na deze opzet te hebben vast gesteld, al lezende ertoe gekomen zich te verbazen over de manier, waarop de scribent heeft gemeend de huidige situatie te moeten belichten. maar minister Lieftlnck onmiddellijk en uitsluitend aan militairen of belasting denkt, wanneer ergens het woord „jeugd valt. Onlogisch ook Is het te bewerea: er ts geen belangstelling en er wordt geen be langstelling gewekt; de partijen doen ongetwijfeld haar best jongeren aan te trekken en warm te maken, maar feitelijk haalt het niet veel alt, omdat de politiek zélf voor hen volkomen naast de werke lijkheid staat. Het tweede deel van een dergelijke bewering spreekt het eerste tegen, want er wordt dus wèl gepoogd belangstelling te wekken. En wat te den ken van een passage als deze: „W'f zal hnn aan het verstand brengen, dat het nodig was nienwe auto's aan te schaf fen voor alle nieuwe ministers uitgezon derd voor één, die het wel met de wagen van zijn voorganger afkon? Dit is een vrij sterk, ofschoon niet te controleren gerucht, dat, ook als het vals Is. niet zal nalaten het wantrouwen der jongeren te vergroten". Wy hebben dat niet te contro leren gerucht even gecontroleerd pater Jelsma kan dat zelf nèg doen bfl de af deling Voorlichting van het departement van Verkeer en Waterstaat, by de Ryks Automobiel-Centrale en bH de Algemene Rekenkamer en zijn tot de bevind! ïg gekomen, dat de 10 „oude" ministers in hun „oude" wagens zijn blijven zitten, dat de 5 nieuwe bewindslieden In de rechten en plichten en daarmee ook in de wagens van hun voorgangers zijn getreden en dat, tenslotte, wellicht over enige tild een van deze 5 wagens aan een staats secretaris zal worden overgedragen cn door een andere zal worden vervangen Wij gevoelen niet de minste behoefte om op een zekere representatievorm ge stelde dienaren van de Kroon ae "and boven het hoofd te houden. Wel menen we ons te mogen afvragen, of net verant woord is, dat een leider of aan de/e nu een departement dan wel een groot deel van de Nederlandse jeugd is toe vertrouwd zijn toevlucht neemt tot ge ruchten, „die zelfs als ze vals zijn het wantrouwen kunnen vergroten". Wanneer we dan even verder nog een citaat krijgen opgediend uit „Karakter"; het iS zo. dat we nu pas een oorlog achter de rug hebben en ons al weer moeten voorberei den op de volgende", dan is men zelfs geneigd naar de telefoon te grijpen om de schrijver stante nede te kunnen vragen, of hij er wel zeker van is dat dit citaal niet aan de Waarheid" in 'plaats van aan katholieke jongerenblad werd ont- In zijn beschouwing vergeiykt pater Jelsma wat God te verkondigen heeft over het lyden met hetgeen dr Drees had mede te delen over de leniging van de nood der natie. Voor het ene gingen de katholieke jongeren met duizenden door de stromen de regen naar speciale Vastenmeditaties, het andere interesseert hun echter nauwe lijks Men zou hier tegenover kunnen poneren: stel je voor. dat het omgekeer de het geval was, of dat de katholieke jongeren zelfs voor Gods woord al geen belangstelling meer hadden. Steekhouden der lijkt ons evenwel het argument, dat het Evangelie en een regeringsverklaring toch wel zeer ongelijke grootheden zijn en men het allesomvattende bezwaarlijk naast het uiteraard beperkt politieke kan stellen. Is het verder wel geheel juist te betogen, dat de reële economische, sociale, culturele ep morele noden der jongeren niet genoemd, „laat staan in beginsel ter oplossing aangepakt" worden, alsook dat de „vage Indruk" van jonge mensen, door veel regeerders en politici slechts als toe komstige soldaten en belastingbetalers te worden gezien, wellicht niet helemaal ver keerd is? Kén men dan zó maar over het hoofd zien, hoe van overheidswege worden ge steund en bevorderd de geestelijke ver zorging In het leger, een zo goed mogelijke plaatsing in de burgersamenleving na demobilisatie, de vorming buiten school verband, de culturele ontwikkeling door middel van speciale kunstmanifestaties ten behoeve van de jeugd, de academische studie via beurzen en voorschotten en de algemene ontwikkeling vla het onderwijs in zyn geheel, waaraan tonnen worden besteed? Veel hiervan mag dan als van zelfsprekend worden gezien, het is langs parlementaire weg, dat een belangrijk deel van dit alles in het leven geroepen. In stand gehouden en telkens weer verbeterd en uitgebreid wordt. Zeker, aan talloze gerechtvaardigde ver langens dient nog tegemoet te worden gekomen, niet. in het minst aan de tot een noodkreet uitgegroeide vraag om woonruimte voor verloofden en jong gehuwden. Maar moeten niet tal van wen sen helaas voorlopig onvervuld blijven, omdat de armoede van het land en de dreiging van buiten af die vervulling thans nog niet of nog slechts zeer ge deeltelijk toelaten? Een min of meer be dekte beschuldiging van een tekortschie ten door Regering en Volksvertegen woordiging lykt ons te minder op zyn plaats in een artikel, dat juist belang stelling voor en medeleven met het wer van 's lands hoogste colleges vvil weK Pater Jelsma gelooft toch zelf nie een F.v.d.A.- of K.V.P.-fractie of zelfs het leend. "V I*aat men echter serieus na, of de poli tieke belangstelling onder de katholieke jongeren nu wel zo opvallend gering 's, dan komt men op zijn beurt tot de con clusie, dat het nogal meevalt. Tijdens het afgelopen weekend hield de Jongeren- Organisatie der K.V.P een geslaagde Landdag voor de kringen Leiden en Haarlem en kwam het topkader van deze organisatie bijeen op het Vormings instituut te Baarn om zich onder leiding van prof. mr Schlicbting uit Nijmegen en het lid der Tweede Kamer, de heer Th. Koersen, op „taak en plaats der politieke partyen in de huidige democratie" te be zinnen. Ongetwijfeld gaat het hier nog niet om de katholieke jeugd maar om katholieke jongeren. Doch daar staat tegenover, dat een geringe politieke be langstelling onder oud èn jong geen ver schijnsel is van vandaag of gisteren. In 1915, toen het socialisme nog in zijn volle opkomst en in zijn onstuimigste strijd- periode verkeerde, schreef de Duitse socioloog Michels zyn standaardwerk „Parteisoziologie". Hieruit blijkt, dat zelfs tn die tijd de socialistische vergaderingen uitermate slecht werden bezocht en alleen met attracties en lichtbeelden over onder werpen die bezyden de politiek stonden een noemenswaardig aantal „belangstel lenden" kon worden verwacht. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat moet worden getracht, een grotere belangstel ling los te slaan. Maar al te weinig is het onderwys er nog op ingesteld ai wordt hard gewerkt aan een plan tot modernise ring de leerlingen burgerzin bij te brengen. Een beweging als „Dit is leven" wil de katholieke jongeren van massa mens tot all round-persoonlijkheden ma ken, burgers van Kerk en van staat, die door hun positief christelijk voorbeeld apostolaatswerk verrichten ten opzichte van hun omgeving. Allerminst lijkt ons dit loffelijk streven echter gediend met een artikel, als het hierbij gewraakte, dat naar onze smaak meer op stemming makerij lijkt dan op een poging tot het kweken van meer begrip en interesse, niet voor „het politieke gedoe", zoals pater Jelsma vrij tendentieus schrijft, doch voor het bestuur van het land en van de in vloed van het volk daarop. Schrijver besluit zijn artikel met de ge volgtrekking, dat de katholieke jeugd al leen zal meedoen, „indien men erin slaagt haar een beeld voor ogen te stellen van politieke bedrijvigheid, welke recht aan stuurt op het doelwit der politiek: het scheppen der tijdelijke voorwaarden voor de vervulling van de zin van ons leven". Laten we aannemen, dat de katholieke jongeren onder de vervulling van deze voorwaarde wèl een collectieve belang stelling zouden tonen. Maar verlangt Pater Jelsma met deze ets te stellen niet het onmogelijke? Hij zal moeilijk staande kunnen houden, dat een K.V.P. in be ginsel en activiteit zich niet op het door hem gestelde doel richt. Als politiek be langstellende moet hem ook bekend zijn, dat deze party slechts een minderheid uitmaakt en moet samenwerken met en oproeien tegen partijen, die over ..de zin van ons leven" zeer verschillend denken. Zijn dagelijkse arbeid in het kader van het Una Sancta-werk en zyn contact met de Katholieke Werkgemeenschap in de P v.d.A., waarvoor hij bij tijd en wijle lezingen pleegt te houden, zullen he.n bovendien voldoende irenisch hebben ge stemd om ervan doordrongen te zijn, dat zo'n minderheid haar opvattingen maar niet zonder meer aan een meerderhe d kan en mag opdringen. In heel veel ge vallen moet men dus genoegen nemen met minder dan het volledige beeld, dat men zou willen scheppen. Wij hebben, summa summarum, de indruk, dat pater Jelsma in zijn artikel slechts een aanloop heeft genomen en een volgende maal min der theoretiserend doch meer rekening houdend met de werkelijkheid en de ver antwoordelijkheid welke ten opzichte daarvan in acht moet worden genomen, zijn standpunt nog eens nader en concreter zal formuleren. Namens een aantal jongeren, W. M. A. PETERS. Het Amerikaanse bureau voor prijs- stabilisatie beeft met onmiddeliyke ingang maximumpryzen afgekondigd voor termyn-wol. De hoogste prys zal 8 3.5314 per lb. mogen bedragen; voor topsoort»*n is de maximumprijs bepaald op S 4.36'4. Ambtenaren deelden mede dat nu de tcrmynhandcl in wol op de katoenbeurs tc New York, die sinds Januari gesloten is geweest, hervat kan worden. De genoemde pryzen hebben niet be trekking op loco-wol, waarvoor de algemene prysbeheersingsmaatregeien gelden. De nieuwe maximumpryzen zyn gebaseerd op de hoogste Mei-noteringen, die in de periode van 19 December tot 25 Januari behaald werden en zijn ongeveer 3 pet. lager dan de hoogste pryzen voor levering in Maart en onge veer 1015 pet. lager dan de nu geldende loco-noteringen op de wereldmarkten. Op de wolveiling te Londen zette de prijsdaling van Donderdag zich gisteren voort, waarbij clothing merinos ongeveer 5 pet. lager kwamen. Medium crossbreds die Donderdag nog stegen daalden nu 71a10 pet. In sommige kringen wordt verwacht dat Donderdag a.s. bij de her vatting van de veilingen, de prijzen nog verder zullen dalen. Te Port Elizabeth daalden gisteren op de wolveiling de prijzen van medium en short wol scherp met 1015 pet. Kamwol kwam echter slechts 5 pet. lager.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6