duikplaats aan de grond geraakt Ligging ongeveer zestig meter diep Kinderbijslag van vierde kind af Gong Internationale dievenbende zou naar ons land komen Westelijken geven Gromyko weer wat toe SPAARACTIE VOOR DE WONINGBOUW De encycliek-herdenking in het Feijenoord-Stadion r „Als een dief in de nachtvervaltZie bericht op voorpagina Het contact met de „Sea Devil" Vroegere duikboot-rampen Grote koffie- smokkel ontdekt Woensdag 18 April 1951 DAGBLAD l 'OORSCHIEDAM EN OMSTREKEN J V. met 4 cent per dag verhoogd Weer moeilijkheden bij Berlijnse spoorwegen LAGEN Winkeliers en hotelhoudersopgepast! Maar de Rus is nog niet tevreden Dat is ook toevallig! Geen eieren naar Engeland J\ Mogelijke storing in werkgelegenheid wordt nauwkeurig hekeken De 25.000 Priester-havenwerker bij arbeid gedood Mgr Huibers en prof. Romme spreken „Van Galen" in Honkong WEERBERICHT Bijna tweehonderd schepen en tientallen vliegtuigen hebben van gistermorgen af onafgebroken in het Kanaal gezocht naar de Britse duikboot „Affray", die Maandagavond om kwart over negen ten Zuiden van het eiland Wight was ondergedoken en Dinsdagmorgen om half negen weer boven water had moeten komen. Direct nadat was gebleken, dat de onderzeeër niet aan deze opdracht had voldaan, werden grootscheepse opsporingsdiensten georganiseerd. De tragische uren van gespan nen afwachting, welke men zich aan de Engelse zuidkust nog zo goed herinnert van 12 Jan. 1950, toen de duikboot Truculent in de monding van de Theems na een aanvaring was gezonken, waren teruggekeerd. Elk uur namen de angst en onzek erheid toe en de Britse admiraliteit verheelde niet, dat ook zij de kans op een ongeluk zeer groot ac htte. Vannacht om 1.50 uur kon zij een bericht publiceren, dat wel niet alle onzekerheid wegnam, maar dan toch de hoop deed herleven: „De duikboot „Sea Devil heeft contact kunnen krijgen met de „Affray". Verflauwde hoop WETSVOORSTEL thans INGEDIEND W: juichend »an< In verband hiermede is het wenselijk, dat alle kinderbijslagen ingevolge de kinderbijslagwet van het vierde kind af met 4 cents per dag worden verhoogd. Kosten 3 a 3Vs millioen GERAFFINEERD OPTREDEN maximaal zeven man op uit. Al wande lende kijken zij uit naar een voor hun doei De mogelijkheid bestaat, dat een 49 man geschikte winkel. Ontdekken zij er een, tellende internationale dievenbende in dan £aan twee bendeleden, meestal een hoofdzaak Hongaren binnenkort in ons man en een vrouw, naar binnen. De an- land zal opduiken, aldus vernemen wij deren stellen zich op voor de etalages om van de criminele voorlichtingsdienst in Ikter een voor een naar binnen te gaan. Den Haag. Deze bende is kortgeleden in Daardoor ontstaat er in de zaak een piot- Brutaal Export naar Duitsland hervat? lD Jfe viJfde klasse gisteren de f nummer 15 4 51. Lagere bouwprijzen REEDS 22 EXTRA-TREINEN WAT DUURT HET LANG Weense politie verricht 30 arrestaties Zaterdag wordt de „Evertsen" afgelost ">k De weerverwachting, geldig van' heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt en 05 de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht plaatselijk lich te nachtvorst. Morgen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. Donderdag 19 April: z0n op 5.37 uur, onder 19.43 uur; Maan op I6.53 uiur_ on<jer 4.39 uur. SCHIEDA HE COURANT nalen van de „Affray" De vrees, dat de onderzeeër op één van de mijnen was gevaren, welke bij de jongste lentestormen zijn gaan drijven, bleek ongegrond te zijn. Naar de „Sea Devil" had kunnen vaststellen lag haar zusterschip ongeveer 60 meter 'onder het wateropppervlak en was vermoedelijk op de bodem, vastgerdakt. Op deze diepte kunnen duikers opereren. Alle aan de opsporing deelnemende schepen kregen direct opdracht, zich naar de plek té begeven, waar de „Affray moet liggen. Behalve Britse en Ameri kaanse schepen, namen ook Franse en een Belgisch schip aan de reddingspogingen deel. Duikers stonden aan boord van een hulnvaartuig, de „Keclaim gereed om direct in het'water af te dalen Sommigen van hen waren speciaal per ynegtuig uit Schotland cehaald. De mogelijkheid bestaat, da, de „Arfrsy uit de modder kan worden bevrijd. Ze bevat voldoende lucht voor minstens drie dagen -en daarna zou een speciaal soort zuurstofkaar5..,kD0nen; worden aangesto ken. "welke meer zuurstof kan verschaf ten- Dit zou eventueel de opvarendep nog verscheidene dagen in het leven kunnen houden. De „Affray" heeft vijf en zeventig man aan boord, onder wie twintig Jonge re- cruten, die hun eerste zeereis maken, met het doel hun gelegenheid te geven, het leven en werk aai) boord van een onder zeeër te leren kennen. De meesten hun ner ün onder de twintig jaar. De commandant, luitenant John Black-, burn is acht en twintig jaar en wegens zijn moedig gedrag in de oorloje onder scheiden. Eén van de opvarendem is een overlevende van dö ramp - culent". De normale be™a"" "nd terus „Affray" was pas Maandagavond terug gekomen van een PaasvacanUe va tien dagen. Terwijl gisteren overdag de icnepen vliegtuigen koortsachtig aan het zoenen waren, verzamelde zich aan de kust een grote menigte, onder wie familieleden van de mannen, die zich aan boord van de duikboot bevinden. De spanning oereikte een hoogtepunt, toen het bericht kW 3m> dat een Duits vrachtschip een olievlek had waargenomen ten Noorden van Alderney, één van de eilanden in het Kanaal. Direct Werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek. dat de olie riiet afkomstig kon zijn Van de „Affray", daar deze een andere «oort gebruikt. admiraliteit werd onafgebroken op moet- door angstige mensen, die om in- „y",rt8.en vroegen. Aanvankelijk werd het geruststellende antwoord gegeven, dal de commandant misschien de instructies ver- uea t„tegrepen had e" een andere route had gekozen. Maar toen de uren /erstre- Vte„"®ca Dev'l" verkreeg vannacht om half contact met de .Affray" door middel van geluidssignalen van de gezonken onderzeeër, die langs supersonische weg konden worden waargenomen. Men kon uit de opgevangen seinen voor lopig opmaken, dat „tenminste enkele" van de opvarenden van de „Affray" in leven waren. Later vingen de onderzeeër „Scythian" en het radarschip „Boxer" geluidssignalen op, die er op schenen te wijzen, dat de instrumenten kamer niet onder water staat. Echter werd dit niet als een bewijs be schouwd, dat de andere ruimen njet vol gelopen waren. De mogelijkheid bestaat, dat de gezon ken duikboot met ce neus in dê modder is geraakt en dat de tanks gesprongen zijn, waardoor zij hulpeloos op de zee bodem moést blijven liggen. ken en taal noch teken van de vermiste boot werd vernomen, moest men deze mo gelijkheid wel uitschakelen. Verzekerd werd echter, dat alle opva renden uitstekende reddingspakken heb- ben- welke lichtgevend zijn en dus in het donker kunnen worden waargenomen, n .°°^S' dat de reddingspogingen de gehele nacht zouden worden voortgezet- De op sporingsdienst is één van de best geoutil leerde die men ooit gekend heeft Direct, nadat het bericht was ontvan gen, dat de „Sea Devil" contact met de vermiste duikboot had gekregen en haar positie had vastgesteld op 30 mijl ten Zuidwesten van het eiland Wight dit is op het punt, waar zij Maandagavond dook —.-zijn van Portsmouth kleine sche pen met dokters en verpleegsters uitge varen, zodat, zo nodig, ogenblikkelijk me dische hulp kan worden verleend. De onzekerheid over de vraag, of alle opvarenden in leven zijn bleef heden tn de vroege morgenuren bestaan. Nadat het daglicht reeds twee uren was doorgebroken, was er op de plaats van de ramp nog geen zogen, werk- boei verschenen, welke door eventuele overlevenden van een gezonken duik boot kan worden losgelaten, om de plaats aan te ddiden, waar hun vaartuig zich bevindt. Daardoor werd de levendige hoop, welke gewekt was door de omstandig heid, dat de onderzeese ligplaats van de Affray was vastgesteld, merkbaar ver kleind. Men had verwacht, dat manschappen van de gezonken onderzeeër bij het eerste daglicht met behulp van het .ontsnappings-apparaat" boven water zouden zyn gekomen en door de gereed liggende reddingsvaartuigen aan boord hadden kunnen worden genomen, maar deze verwachting liep op een teleur stelling uit. De meeste duikboten, die in de laatste vijftig jaar zijn verongelukt, waren Engel se. De eerste ramp vond plaats in 1901, toen de periscoop van de onderzeeër „A- 1" vernield werd door een aanvaring met de lijnboot „Berwick Castle". Elf opvarenden kwamen hierbij om het leven. Van de daarna volgende rampen geven wij het jaartal en het aantal slachtoffers: 1905 vijftien doden. 1912 veertien doden 1917 twee en dertig doden 1921 zeven en vijftig doden 1924 drie en veertig doden 1929 vier en twintig doden 1932 zestig doden 1939 zes en twintig doden. Deze ramp (in Mei) gold een Amerikaanse duikboot met 59 opvarenden, van wie er 33 konden worden gered. 1939 negen en negentig doden. Dit grootste ongeluk (in Juni) in de geschiedenis van het Britse duik bootwapen vond plaats tien da gen na de vorige ramp. 1949 zes en zeventig doden. Bij de po gingen om deze duikboot, een Amerikaanse, te bereiken, kwa men bovendien nog zes leden van de bemanning van een an dere onderzeeër om het leven. 1950 Vier en zestig doden, toen de „Truculent", na een botsing in de monding vain de Theems, zonk. Al deze rampen waren het gevolg van een ongeluk. Tengevolge van oorlogshan delingen gingen in de laatste wereld oorlog 74 Britse onderzeeërs verloren, de meeste met man en muis. Duitsland, Italië en Japan verloren resp. 778, 100 en 131 duikboten. Bij de Tweede Kamer is thans In gediend het wetsontwerp: Wiizizine van de Kinderbijslagwet e„ Ki"! "r- bljslagwet voor invaliditeits-, oudcr- doms- en wezenrentetrekkers.» Aan de memorie van toelichting ontlenen we het volgende: Gelijktijdig met de op 1 Januari j.L ingevoerde huurverhoging is, zoals be kend, een aantal belastingmaatregelen in werking getreden, die, _wat hun effect ;n den uit de opbrengst van het bijdrage- gedeelte van de premie ingevolge de Kin derbijslagwet, zodat verhoging van de premie hiervoor niet nodig is. Gezien het verband, dat steeds is gelegd tussen de kinderbijslag ingevolge de Kin derbijslagwet en die ingevolge de Kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, is 'n overeenkom stige verhoging van laatstbedoelde kinder bijslag voorgesteld. De kosten hiervan, wel ke voor rekening van het rijk komen, kunnen op 100.000 worden geraamd. Het ligt voor de hand om, evenals de mgaan. Prins Bomhard kon do verleiding niet weerstaan en met een Chileense schoneMarpol» Loyola danste hij, temidden van zijn gastheren, op ■igedwongen wijze de spectaculaire Chileense volksdans „Cueca met de zakdoek in de handDe omstan ders moedigden hem de particuliere huishoudingen betreft, met huurverhoging en de belastingverlaging de verhoging van de huren zijn gecoordi-I ook de voorgestelde verhoging van de neerd. De van dit complex van belasting- kinderbijslagen per 1 Januari 1951 te doen maatregelen deel uitmakende verlaging van de inkomstenbelasting en de loonue- lasting komt echter onvoldoende tegemoet san de verzwaring van lasten van hen, die door hun kindertal reeds voor de verla ging geen of weinig belasting verschuldigd waren. De kosten, waarop deze verhoging van de kinderbijslag zal neerkomen, kunnen worden geraamd op 3 3V2 millioen gul den. Deze kosten kunnen worden bestre- He Russische controle-commissie voor Duitsland heeft gisteren schriftelijk ge protesteerd tegen beweerde inmenging door de Westberlflnse politie in het Ber- Hjnse spoorwegverkeer, nl. door „onwet tige arrestaties van spoorwegpersoneel, het doorzoeken van stations in West-Ber- lljn en het verwijderen van aanplak biljetten". „Dit optreden der Westberlijnse politie", aldus wordt gezegd: „is erop gericht het Berlijnse spoorwegverkeer te ontwrich ten". Geëist wordt dat de gearresteerde employé's onmiddellijk worden vrijgelaten. Amerikaanse autoriteiten wijzen er op, dat de bedoelde arrestaties werden uitge voerd op grond van een verleden jaar door de Westerse bevelhebbers van Ber- b.in uitgevaardigde order, waarin alle communistische propaganda in de Weste- 1J sectoren van Berlijn werd verboden. Op de weg van Twello naar Deventer ls de wielrijder v. E. toen hij zonder teken te geven plotseling overstak, door een juist passerende auto gegrepen. Met een schedelbasisfractuur ls de man naar het ziekenhuis in Deventer overgehracht. Daar is hij aan de gevolgen overleden. De automobilist, die In Enschedé woont, treft geen schuld. Een torpedoboot jager van de Engelse Marine doorkruiste 't Kanaal op soek naar aanwijzingen, die konden leiden tot het vinden van de vermiste Britse duikboot „Affray". s Oostenrijk en West-Duitsland gesigna leerd. Zij heeft daar in hotels, juweliers- selinge drukte, overzicht over die het personeel het de „klanten" doet verlie- zaken, winkels in fotoartikelen, zaken in zen en van deze verwarring maakt een der wollen en zijden stoffen en In bontwinkels bendeleden gebruik om een kostbaar haar slag geslagen. De leden van deze bende, mannen zowel als vrouwen, wekken de indruk welge stelde buitenlanders te zijn. Zij zijn naar de laatste mode gekleed en maken bil voorkeur gebruik van gehuurde personen auto's. De bende gaat er in groepen van De drie Westelijke afgevaardigden ter Parjjse conferentie van de plaatsvervan gers der „grote vier" hebben gisteren een nieuwe poging gedaan om de kloof tussen de Oostelijke en Westeiitke standpunten te overbruggen. De Amerikaan Jessup diende daartoe een herziening van de ontwerp-agenda in. welke zo meende hti, in belangriike mate tegemoet kwam aan de wensen van Gromyko, de Russische gedelegeerde. De voornaamste wijzigingen betreffen de volgende punten: De vredesverdragen met Roemenië. Bul garije en HongarQe (het vorige ontwerp In de nacht van Maandag op Dinsdag brak brand uit in een schuur op het erf van de familie K aan de Goorsestraat te Diepen- heim. Toevalligerwijs passeerde een groepje brandweerlieden uit Hen gelo, dat deel had genomen aan een kegelconcours te Brummen. Door hun kordate ingrijpen kon vee uit de schuur worden gered en met be hulp van de inmiddels gewekte boe renfamilie en omwonenden een in de nabijheid staande timmerlouds en een woonhuis worden gespaard. Verzekering dekt de schade. voegde hieraan toe: met inbegrip van de voorzieningen in zake de rechten van de mens. de militaire 'clausules en de slot- clausules betreffende het regelen van ge schillen). Het vraagstuk Triëst (dit punt werd in 't vorige ontwerp genoemd- het nakomen van het huidige vredesverdrag met Italië in zake Triëst). Gromyko was niet bijzonder In zijn schik met de nieuwe, wijzigingèn Hij vond dat de vermindering van de be wapening weer op de achtergrond ge- voorwerp te stelen. In textielzaken opere ren altijd twee mannelijke bendeleden. Een van hen laat zich steeds weer andere coupons tonen. Als er een grote stapel stoffen voor hem ligt en de verkoper zich een ogenblik heeft afgewend, verdw'int het andere bendelid met enkele coupons. Hun optreden In hotels getuigt even eens van een grote brutaliteit. Twee leden der bende (een man en een vrouw) nemen een kamer in een hotel, bij voorkeur het Voornaamste hotel In de stad. Gedurende hun verblijf in het hotel bestuderen zij de gewoonten van de rijkste gasten. De aldus verkregen wetenschap dragen zij over aan andere leden van de benden die wanneer de gelegenheid gunstig is in de hotelka mers hun slag slaan. De criminele voor lichtingsdienst in Den Haag heeft alle politie instanties in Nederland voor deze bende gewaarschuwd. De onderhandelingen met Engeland over de export van Nederlandse eieren schoven was evenals de ontwapening z''"' naar verluidt, op niets uitgelopen, van Duitsland Wat betreft de Balkan-' En£,®land wenste niet meer dan ƒ8.20 landen was de nieuwe formulering Pf stuks te betalen en op deze prfls weliswaar korter, maar z.l de inhoud dezelfde gebleven, dus kon hij er niet mee accoord gaan. Hij gaf toe, dat de Invoeging van de kwestie-Triest een stap voorwaarts be tekende maar hij hoopte dat de Weste lijke mogendheden de Russische formu lering van dit punt zouden overnemen. Vooral viel Gromyko er over dat ook 't nieuwe Westelijke ontwerp niet spreekt van het Noordatlantisch pact en de Amerikaanse bases cverzee. terwijl de Sovjetdelegatie er op staat, dat dit punt wordt opgenomen. Hoewel Gromyko dus weinig enthousiast zun de onderhandelingen vastgelopen, en Nederland voelde er niets voor de eieren voor dit bedrag uit te roeren, hetgeen begrijpelijk is, ah men weet, dat de zgn. kale kostprijs rond 10 ets ligt en met inbegrip van de ondernemerswinst op 12 cents komt te liggen. Goede vooruitzichten voor de eier- handei zou thans echter Duitsland bieden. Men verwacht, dat Nederland nog deze week een millioen dollar krijgt toege wezen om met de uitvoer te beginnen en zodoende de hangende moeilijkheden te overwinnen. Dit zou eveneens de volgende week geschieden. De Duitse handelaren zouden was beter dan weest was. zjj de laatste malen ge Ten behoeve van de woningbouw zal tallngsbalans, een tekort, dat moet wor- een speciale spaarcampagne met plaatse- den opgeheven door zowel op de consump- Hjk karakter worden georganiseerd Aldus tieve uitgaven als op de investeringen te heeft de minister van wederopbouw en beperken. Waf de bouw betreft die nog Volkshuisvesting, ™r dr J. tn 't Veld. steeds een derde deel van de investerin- gistcravond meegedeeld op een bjjeen- gen uitmaakt bij de kabinetsformatie is Icorast van de Alg Ned. bong uam bouw- hieromtrent overeengekomen een beper- arbeiders, die in de Blauwe y,aal te king van 300 millioen in acht te nemen, Rotterdam werd gehouden. Nadere ge- j waarbij de woningbouw zou worden ont- gevens kon hij nog niet verstrekken;^ dezien. Alles, wat bezuinigd kan worden, lachend en is -tfUKK- dfss? 250006 ^vaUen^op onderhandelingen tnet 7Ün ambtgenoot van Financiën waren nog gaande. De Ned. vereniging van gemeenten, de Nationale I Woningraad, het Kath. Instituut foor Volkshuisvesting, de Stichting van de Arbeid, de voorzitter van de Spaarraad en enkele personen uit de bankwereld, zpn bU deze actie ingeschakeld. Er zijn reeds enige suggesties gedaan in verband met deze spaarcampagne. Zo zal men in overweging nemen de arbeiders, indien deze hiertoe bereid worden ge vonden, enkele uren te laten overwerken, terwijl de werkgevers hierbij dan een zelfde bedrag als deze arbeidsprestaties waard zijn, moeten voegen Op deze wijze zou een bedrag van 30 40 millioen bijeengebracht kunnen worden Eventueel zou men hiermee een premielening kun nen combineren. Voorts bestaat er het voorstel jonge mensen te laten sparen. Later zouden deze dan voorrang kunnen verkrijgen bij het verstrekken van woon vergunningen. Minister In 't Veld deed deze mede deling aan het slot van een lezing over „Werkgelegenheid in het bouwbedrijf". Hierin zette hij uiteen hoe Nederland In de tegenwoordige tijd in een zeer moei lijke positie is komen te verkeren. Aan de hand van duidelijke voorbeelden ver klaarde spr. het grote tekort op de be komt ten goede aan de woningbouw. Geen al te ongunstige situatie Overigens moet men de zaken niet al te somber inzien. Het (verminderd) wo ningbouwprogramma voor 1951 is altijd nog gelijk aan hetgeen er in 1950 in wer kelijkheid is uitgevoerd. In geld althans enJ*oewel men °P °ëenblik voor het zelfde geld minder zal kunnen bouwen, maakt dit wel duidelijk, dat de situatie niet al te ongunstig is. Een lichte werkloosheid ls wel moge lijk. Het vraagstuk heeft echter de voort durende aandach* van de minister, die er voor zal waken, dat geen al te ern stige storingen zullen optreden. Zonder enige invloed is deze vermindering op het bouwprogramma nn eenmaal niet door te voeren. Iedereen zal moeten meewerken om de zaak weer in orde te krijgen. Ook de bouwarbeiders en hoewel het alle schijn heeft van een probaat middel te zijn om werkloosheid te voorkomen, is langzaam werken eenvoudig funest en zal het een zeer ongunstige invloed op de bouwprijzen hebben. In verband hier mede wees de minister er op, dat hier nog een taak ligt voor de werkgevers, de architecten ca de gemeentediensten, die was, betoonde hl) zich volgens Westelijke zodoende tijd hebben de quota te verdelen waarnemers heel redelijk De sfeer, aldus Door deze gang van zaken, zou de export werd na afloop van de vergadering, die naar Duitsland met 20 millioen tot 25 twee-en-een-half urn duurde, verklaard, „ldllioen stuks kunnen gorden hervat. Ook op de Amerikaanse markt vindt het Nederlands ei zijn weg, zij het in beperkte mate. De naar de Verenigde Staten te verzenden eieren worden in het vervolg geolied. De eerste zending werd gewoon verzonden. Zoals men weet, werken een aantal Franse priesters in fabrieken en in de havens, teneinde aldus in contact te ko men met arbeiders, die zij anders niet zouden kunnee bereiken voor de ziel zorg. Een dier geestelijken, de eerwaarde heer Michel Tavereau, die als priester arbeider in de haven van Bordeaux werkte, ls dezer dagen gedood bij het lossen van een schip. De dood van deze priester wekte diepe ontroering en ontsteltenis onder de ar beidersbevolking in t havengebied. Zelfs het plaatselijke eomiMÉistisehe blad bracht hulde - aan de (Brleden geeste lijke. alle voor een zo goedkoop mogelijke en rationele bouw dienen te zorgen. De perspectieven zijn overigens weer wat gunstiger dan enige tijd geleden. Op de wereldmarkt doet zich een da lende tendens in de prijzen kenbaar maken en wanneer deze tendens blij vend zal zijn, is dit natuurlijk in het voordeel van de bouwprijzen. In ieder geval is een en ander er de oorzaak van geweest, dat de handelaren wat voorzichtiger zijn geworden met be trekking tot het aanleggen van grote voorraden materialen. In antwoord op een vraag deelde de minister mede. dat vrijlating van de par ticuliere woningbouw hem niet gewenst leek. Hiermee toch zou men diegenen, die over veel geld beschikken, bevoordelen. Daarom .wordt slechts binnen bepaalde grenzen particuliere woningbouw toege staan. Op deze wijze zouden dit jaar on geveer» 8000 woningen worden gebouwd Zowel Z. H. Exc. Mgr J. P. Huibers als prof. C. P. M. Romme zullen tijdens de plechtige herdenkingsbijeenkomst van de K. A. B. op Zaterdag 26 Mei in het Feijenoord-stadion te Rotterdam het woord voeren. In verband met de ontvangst van de vele hoge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten zal voor de eretribune een erewacht De- trokken worden, bestaande uit een deta chement politiemannen, leden van de Ned. R.K. Bond voor Politiepersoneel St. Mi- chaël en een van de onderofficieren, leden van da Ned. R.K. Bond van Onderofficie ren St. Martinus, welke organisatie zich onlangs bij de K.A.B. heeft .aangesloten Voorts zullen onder meer vier muziek corpsen in het stadion de talrijke bezoe kers voor de aanvang en tijdens de pauze bezig houden. Niet minder dan 22 extra- treinen zijn gepland, om de bezoekers uit de grotere afdelingen te vervoeren. Meer dan 45.000 aanvragen om kaarten zijn intussen ratds ontvangen. Onder leiding van mevrouw Franklin D. Roosevelt is Maandag de commissie voor menselijke rechten van de Verenigde Naties haar zevende zitting begonnen. „Information „Centre" te Londen zond ons een uitvoerige voorbeschouwing om trent de omvangrijke agenda der nieuwe conferentie alsmede omtrent de resultaten die het comité sinds zijn stichting in 1946 wist te behalen. De resultaten zijn merendeels uit publicaties reeds bekend, doch jammer is, dat de commissie moet verklaren, dat haar taak zo ontzettend moeilijk is en bepaalde onderdelen a* ontzettend veel tijd in beslag nemen. Het is inderdaad naar het schijnt, niet gemakkelijk om ondanks de grote lijn der tien geboden, de menselijke rechten vast te stellen enxe geëerbiedigd te krijgen. De meerderheid der commissie zit bovendien nog voor de moeilijkheid dat zij geen apparaat of instantie heeft om de aanvaarde rechten kracht bij te zetten, wanneer die, blijkens klachten van perso nen of groepen, geweld zijn aangedaan. De Russen zijn helemaal tegen een inter nationale instantie, omdat 'haar optreden wel eens zou kunnen indruisen tegen da nationale wetgeving of in botsing komen met de staatssouvereiniteit. Alsof zo'n commissie zidh met een loonronde zou bemoeien. Maar van 'n toezien op terreur, dwang arbeid en dergelijke kwellingen moet Moskou niets hebben. Het heeft geen pottenkijkers nodig achter het gordijn. Heel bijzondere aandacht zal de com missie besteden aan mr Lie's voorstel om een 20-jaren-program klaar te maken, dat de vrede zou verzekeren. Maar als de commissie daarbij van mening is, dat zij op een desbetreffend verzoek methoden moet bestuderen inzake eerbied voor menselijke rechten en funda- mentale vrijheid, zal zij nog wel enige malen mogen vergaderen. De landen zittén merendeels nog zo danig in eigen foutieve netten verstrikt, dat van een loyaal aanvaarden of liever van een royaal toepassen niet zo ge makkelijk sprake is. r Maar tja. daar is het dan ook heel wijselijk een 20-jaren-plan voor. HENK VAN DER MAZF-. Maandag j.l. publiceerden wij een verhaal van een Baarnse uitvinder, die de „lente" gevangen had. De man had n.l. een nieuw procédé ontdekt voor het bewaren van biolo gische praeparaten, zoals insecten, bloemen, enz. ,die in glasheldere kunsthars werden ingesloten. Bij de boekhandel Van Heteren op het Amsterdamse Rokin kan men nu een expositie zien van deze „ingeblikte lente". Een bezoekster bewondert een vleermuis in plastic. In verband met het op grote schaal smokkelen van koffie en Amerikaanss sigaretten van Nederland naar Oostenrijk iieeft de Weense politie Dinsdag dertig arrestaties verricht. Volgens een officiële verklaring van ae politie was de Oostenrijkse politie sinds enige maanden op de hoogte van het op treden van een wijdvertakte smokkel bende, die koffie en Amerikaanse sigaret ten van Nederland naar Duitsland en Oos tenrijk bracht. De goederen worden in Rotterdam geladen en vervolgens tezamen met goederen, welke in Oostenrijk mogen worden ingevoerd, over de grens gebracht. Dinsdagmorgen vroeg kwam de Weense politie in actie, in samenwerking met agenten van de opsporingsafdeiing van de belastingkantoren voor Neder-Oostenrijk en Burgenland. Volgens het politierapport hadden al verscheidene van de dertig arrestanten bekend. Vandaag werd de torpedobootjager „Van Galen" onder bevel van kapitein luitenant ter zee A. M. Valkenburg te Hongkong verwacht. Zaterdag zal het schip zjjn taak als onderdeel van de zee strijdkrachten der Verenigde Naties in het Verre Oosten overnemen van de tor pedobootjager „Evertsen", welke bodem op 24 April de thuisreis naar Nederland zal aanvaarden. Van 4 tot 7 Mei bevindt de „Evertsen" zich te' Colombo. Voorts ligt het in de bedoeling Tanger te bezoe ken. Op 2 Juni wordt het schip te Den Helder verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1