MAC ARTHUR SPRAK ALS SOLDAAT Vastberaden rede zonder enige bitterheid Eerder waarschuwing verdediging dan Vleesprijzen zullen STIJGEN X „Geen redelijke hoop meerr tekort gehele dienst voorheen 660 millioen Raming 785 tegen Extra fiscale eenmalige baten 530 a 580 millioen m Veel uitstel maar geen afstel Generaal en minister constateerden nog al tekort op hun gebied Goodbye MacArthur .,Haak"iiL ruim 7 ton Vrijdag 20 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ..Geen pleitbezorger van een partij" Bliktekort halveerde vleeswaren export Het zoeken naar de Affraywordt intussen voortgezet Dag der bakkers" Begrotmgstekori gestegen Leningen zullen 255 a 205 millioen moeten opleveren Gromyko sprakeloos.... Situatie op de wolmarkt Lager dividend Stoom vaart Mij „Nederland" N WEERBERICHT V. .,1 ormosa moet behouden blijven De oorlog in Korea Lagere vleesprijzen Per hoofd 35 Kg. Paardenstapel De Britse admiraliteit heeft Donderdagavond, vijf en zeventig nur na het spoorloze verdwijnen van de duikboot, medegedeeld dat er geen redelijke hoop meer bestaat, dat er alsnog opvarenden van de „Affray" kunnen worden gered. Het zoeken wordt voortgezet om de juiste positie van de „Affray" vast te stellen. Ook zal alles in het werk worden gesteld om de oorzaak van de ramp te vinden. Goed verloop van actie „Wie wint de pot?" Militaire uitgaven 1,5 milliard Oorlogsslachtoffers moeten lapger wachten MINDER YOOR OORLOGS SLACHTOFFERS Enkele grote beperkingen van uitgaven Civiele uitgaven op de gewone dienst en de buitengewone dienst 1 Belastingen zullen meer opbrengen Een nieuw evenwicht op lager niveau I>e weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vrijwel overal droog weer met hier en daar tijdelijk meer bewolking Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land aan vankelijk veranderlijke wind, overigens matige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Zaterdag 21 April: Zon op 5.33 uur, onder 19.46 uur; Maan op 19.46 uur, onder 5.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Onder luide toejuichingen van een duizendkoppige menigte, heeft generaal Mac Arthur zich gistermiddag naar het Kapitool te Washington begeven om daar voor beide huizen van liet Amerikaanse Congres zijn aan gekondigde rede te houden. Een officieel comité van democratische en repu- ldikeinse Congresleden begeleidde hem langs een weg, die versierd was met vlaggen en grote portretten van de generaal. Bij het Kapitool stond een erewacht opgesteld Een daverend gejuich begroette de generaal, toen hij niet ernstige en vast beraden blik, de vergaderzaal van het Huis van Afgevaardigden betrad. Alle afgevaardigden en senatoren verhieven zich van hun zetels en juichten hem toe. MacArthur begon direct niet zijn toespraak. Hoewel hM met nadruk heeft ver klaard, niet van plan te zijn in dc poli tiek te gaan, wordt Washington over- atroomd door propaganda als: MacArthur moet president worden". Daarom begon de generaal zijn rede met te verklaren, niet te spreken als pleitbezorger van een poli tieke party. „Het aan de orde zijnde vraagstuk is van fundamentele betekenis en het gaat veel verder dan partyoverwe gingen". zo zeide hy. „Het Amerikaanse congres", aldus ver volgde de generaal „belichaamt de hoop en het streven van het gehele menselijke ras. Ik spreek u toe in de schemering van Generaal MacArthur weigert de rol te «pelen, die de republikeinse P®^V.lang. had toebedacht! Dat is de allerbelanfi^ rijkste conclusie die men uit ZÜ- voor intense belangstelling Goodbye*' het Congres mag trekken. Gooooye Duidelijker had hij zich niet kunnen uit drukken. Met dit ene woord dtstancieerde hij zich van de regerings-oppositie. En met dit ene woord hééft generaal MacArthur aan tij" land waarschijnlijk voor het laa&t, 'n allergewichtigst? dieast bewezen door het yoor een zee- gevaar lijke verdeeldheid te behoeden Het valt zeer te betwijfelen, of de republikeinse partij, zonder dit paradepaard in staat zal zijn met haar innerlijke verdeeldheid op het stuk der buitenlandse politiek het vaste, zij het niet geheel bevredigende beleid van president Truman te ver lammen. De situatie in Amerika, die n» de dramatische beslissing van verleden week zÓ n dreigend verloop scheen te wilen zon mes .„„ins opgeklaard Het nemen 1 een super-München'" is schrikbeeld van een herha,,n? en door president T weggenomen, met grote besHstheid. w is^,en aan Amerika's vaste Wil niet _„vvpiHk tot de rode agressors is nadr^ J-maire uiting gebracht En de grote mil- lame corypheëen. als Marshall en Brad ben hun gewicht zonder voorbehoud schaal van de president geworpen w.' triomftocht van de terugkerende Mac Arthur, door de deelneming van republi keinen als van democraten, door de aan wezigheid van Marshall en de hoogste legerleiding tot 'n nationale eerbetuiging is uitgegroeid, welke door MacArthur's verklaring te San Francisco beslist niet in de politiek te zuilen gaan werd ver gemakkelijkt en door zijn rede in het Congres is bekroond, zal het de regering wellicht gemakkelijker vallen af te reke nen met degenen die speculeerden op de hausse van^ een irrationele ontevreden heidsbeweging onder de bevolking van Amerika. Dieper dan de huidige ontevredenheid over de militaire gang Van zaken in Korea ligt in het Amerikaanse volk immers het verlangen naar vrede De opvatting van de president dat dóór beperking van het conflict tot Korea de uitbarsting van een aldus begon de generaal: „vanuit mili tair oogpunt gezien was dit echter een gezonde beslissing. De Ver. Naties waren er dichtbij, hun doeleinden in Korea te verwezenlijken, toen het communisti sche China ingreep. Dit vereiste diplo matieke beslissingen, die evenwel met genomen zijn." „Om de nieuwe vijand te verslaan is het noodzakelijk, bepaalde maatregelen te nemen. Deze omvatten in dit geval een blokkade van de Chinese kust en het uit voeren van luchtverkenmngen boven Chi nees gebied." „Er is en wel voornamelijk door net buitenland heftige critiek op mij uit geoefend, omdat ik het nemen van deze maatregelen aanbeval, doch elke militaire mijn leven en zonder enige bitterheid. Ik ken slechts één doel. de Ver. Staten te dienen". Hierna zette MacArthur zijn inzichten betreffende de in het Verre Oosten 'e voeren politiek uiteen. „Het is piet moge lijk tegenover het communisme in Azié een politiek van verzoening, gebaseerd op concess.es, tc moeren, zonder hierdoor tevens onze strijd tegen het communisti sche gevaar in Europa te ondermijnen. Sommigen ziJn van mening, dat de Ver Staten niet sterk genoeg zijn om zowel op het Aziatische als op het Europese front weerstand te bieden aan het communisme. Ik moet u zeggen dat ik mij geen groter defaiüsme kan indenken dan dit. Dc Ver. Staten beheersen in het westo- liike gedeelte van de Stille Oceaan een keten van eilanden. Zij kunnen van hieruit l10.' c,. iatlsche vasteland van Wladiwostok tot Singapore met hun zee- en luchtmacht beheersen en zij kunnen elkh bewegmg van een vijand in de richting van de Stille Zuidzee verhinderen. Deze eilandenketen w een natuurlijke verdedigingslinie, cue kan worden behouden met een minimum ash militaire krachtsinspanning en uitga ven." Onder langdurige toejuichingen vervolg de MacArthur: „Ik heb er in liet verleden met nadruk op gewezen, dat het, uit mili tair oogpunt gezien, een dwingende nood zaak is dat Formosa onder geen enkele om standigheid iu communistische handen valt. Indieti dit wel zou gebeuren, zou de vrijheid van de Philippijnen en Japan onmiddellijk bedreigd worden en wij zou den mogelijk gedwongen zijn ons op dc Callfornische kust of zelfs in de staten Oregon. Washington terug te trekken". (De staat Washington ligt aan de Ameri kaanse Stille Oceaankust). De aandacht in de zaal was zeer ge spannen, toen MacArthur over de ge beurtenissen in Korea ging spreken. „Ik werd niet geraadpleegd, toen presi dent Truman in Juni 1950 besloot de Zuidkoreaanse republiek te helpen," Nu is de lente toch in aantocht, al is de wind nog wat schraal. Een meisje uit de bollenstreek biedt 't passerend verkeer prachtige slingers te koop aan. Ze heeft zich zelf ook maar met zo iets fraais getooid. leider, die met de Koreaanse veldtocnt had te maken (de chefs der Amerikaanse generale staven inbegrepen) was het met mij eens." „Mijn inzichten m.b.t. de in het Verre Oosten te volgen politiek zijn verwrongen weergegeven.Men heeft beweerd, dat ik „aanhitste tot oorlog" doch niets is meer bezijden de waarheid doch wanneer de Ver. Staten een oorlog wordt opgedron gen, hebben wij slechts één antwoord: hem met alle ten dienste staande middelen tot een spoedig einde te brengen. Het enige doel van een oorlog is: het bevechten van de overwinning en nimmer besluiteloos heid zonder einde". De generaal verhief zijn stem en ver volgde: „Er zijn politici, die tegenover het rode China een op concessies geba seerde verzoeningspolitiek willen voe- bye!" ren. Zij geven blijk geen kennis te dragen van de duidelijke lessen der ge schiedenis, dat sussingspolitiek tot nieuwe en bloediger oorlogen leidt. Zij legt de basis voor nieuwe en steeds ver dergaande eisen van de tegenstander." „Mijn soldaten vroegen mij: Waarom worden de op net slagveld bevochten mili taire voordelen weer aan de vijand prijs gegeven?", aldus riep MacArthur uit. En met van ontroering trillende stem voegde hij hieraan toe: „Ik kon hun vraag niet beantwoorden." Alleen het einde van zyn rede kreeg een bitter accent. De generaal zeide n.l., dat de hoop en dromen, die hem beziel den toen hij 52 jaar geleden werd opge nomen in de gelederen van het Ameri kaanse leger, hem sinds lang verlaten hadden. „Er is een oud soldatenliedje, dat zegt: „Oude soldaten sterven nooit, zij worden schimmen en verdwijnen". „Ik ben nu zover: een oude soldaat, die heeft gepoogd zijn plicht te doen, zoals die hem door ;God werd voorgeschreven. Good De vleesprijzen zullen in de toekomst i rundvlees per kg zonder been 3.83 tegen hoger worden, omdat de grondstoffen 4.04 in September 1950 en voor varkens- duurder zijn geworden, dear een deel van het subsidie op het veevoeder is wegge nomen. Dit deelde de heer Joban de Veer voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, gisteren in Den Haag mede, waar de commissie van bijstand van dit bedrijf schap een openbare vergadering hield. Hij drong er op aan, dat het publiek volledig wordt ingelicht in zake de exporthande lingen, opdat het niet de indruk zou krij gen, dat de slagers het aansturen op prijs- opdryving. De voorzitter deelde mee, dat de toe stand op het ogenblik zo is, dat er een surplus is, dat export mogelijk maakt. Zou de vleespositie moeilijker worden er. gevaar opleveren voor de binnenlandse voorziening dan wordt die export naar mate verminderd. Primair blijft de bin nenlandse voorziening. Nam de uitvoer van vleeswaren in de laatste maanden grote vormen aan, het tekort aan blik halveerde vrij plotseling de export en leidde tot een stopzetting van de import. Er zijn nog geen middelen gevonden om in het bliktekort te voor zien. De beperking van de vleeswarenex- port mag niet ten koste gaan van de uit voer naar de V.S., doch zal neer moeten komen op die naar andere landen, met name naar Engeland, dat verreweg de grootste afnemer is. In zijn uiteenzetting 0ver de huidige toestand merkte de heer De Veer op, Jat de vleesmarkt sinds het najaar een con stant karakter vertoont. De consumenten prijzen voor vlees hebben zelfs enige ver laging ondergaan. In Maart bedroegen de gemiddelde consumentenprijzen voor vlees 3,25 resp. 3.33. Ten opzichte van 1949 is de binnen landse vleesproductie in 1950 met ca 50 pet toegenomen (in 1949: ca. 265.000 ton en in 1950: bijna 400.000 ton). De invoer van vlees met inbegrip van slachtvee vertegenwoordigde ca. 18.000 ton vlees met been, de uitvoer 72.000 ton. Het totale vleesverbruik in het binnenland bedroeg bijna 360.000 ton, d.i. ruim 35 kg per hoofd van de bevolking. Zonder in te willen gaan op de ont wikkeling van de veestapel wilde de neer De Veer toch een uitzondering maken voor wat betreft de paardenstapel. Naar zijn mening komt men in ons land hier in een kwetsbare positie. Werden er in Mei 1939 nog ca 325.000 landbouwpaar- den geteld, in Mei 1950 waren dit er slechts ruim 250.000 stuks De aanfok in Mei heeft de 20.000 stuks zeker niet overtroffen, waarvan er nog ca. 6.000 werden geslacnt. Bovendien werden er nog 24.000 stuks van de Nederlandse stapel geslacht. Uitgevoerd werden 3.000 stuks, terwijl het aantal des. tructies op 6.000 stuks kan worden ge raamd. Men moet derhalve rekenen op een verdere inkrimping van de paarden stapel met 20.000 stuks in een jaar tijds. De voorzitter liet hier een waarschu wend woord horen aan paardenfokkers en -houders en degenen, die de mechani satie in hun bedrijven te ver hebben door gevoerd. dat ook zij een taak hebben voor de economische weerbaarheid van ons volk in deze tijd van politieke onrust. Het Marineopnemingsvaartuig „Luymes" dat Zaterdagmiddag 4 uur op de werf „Gusto" te water zal worden gelaten. Naar aanleiding van deze mededeling van de admiraliteit, heeft koning George van Engeland de volgende boodschap tot de Britse minister van marine gericht: .Wilt u de innige gevoelens van mede leven van de koningin en mij aan de familieleden van hen, die hun leven ver- toren hebben bij de tragische ramp van de onderzeeboot „Affray", overbrengen" „j (Van onze correspondent) De lotenverkoop voor „Wie wint de not" het loterij-spel, dat op 5 Mei, de nationale feestdag, tenbate ..Eereschuld en Dankbaarheid In het Nijmeegse Goffert- stadion ml worden opgevoerd, verloopt naar wens. Om nog n laatste grootscheep se actie te ontplooien organiseren de Ne derlandse bakkers op Donderdag 26 April een „dag der bakkers In talrijke steden zullen de bakkers op tochten houden, allen steken de vlag uit en 12 geluidswagens zullen door het land rijden om met het ganzenbord nog weer eens de aandacht op d -J e vestigen. Alleen in Amsterdam weiden loten verkocht, in het gelijk zal stellen Maar hier ligt tevens de zwakte van de Amerikaanse strategie. Het probleem van he( schaakmat op het s!trijdttoneel is niet weg genomen. Tenslotte hangt veel af van de bedoelingen van de tegenstander. Tegen over de lichte verheldering die ln Amerika vermoedelijk op zal treden, blijft de houding van de Chmezen een duister vraagstuk Het aftreden van generaal MacArthur leidde niet tol enige stap van Peking Wellicht ziet de vPa™ er zelfs ten onrechte een zekere v wakking van Amerika in Het z.g vredesaanbod van Pjongjang /.ou daarop kunnen wijzen. reeds 80.000 lutcu -- cjj-. """"nu'iü Het staat thans vast, dat het o VUI, nnancien meaeueuugcu resp. derde werelkan worden voor- cus Strassburger aan het ganzenbordspe over beniinicrlntsmaatreeelen Waar- komen bezit tenslotte meer aantrekkelijks Zal meedoen. Tijdens de opvoering van uimBin0smac voor 'de gemiddelde burger dan het „wie wint de pot" zal een KLM-vliegtuig ">e de regering t.a.v. de Rijksbegroting riskante voornemen van MacArthur. boven het stadion vliegen en gezagvoerder 1951 heeft besloten en over de budgetaire Het is voor ae «eneie wereld te hopen, Van UIzen zal dan 'n gesprek hebben metvooruitzichten voor het lonende begr0. dat de loop der gebeurtenissen Truman Carel Briels, de organisator van het h)te-en V00J het lopende oe.„. o rij-speh Dit gesprek zal door luidsprekers ™a" a*n de hand van de nieuwste worden uitgezonden. In totaal zullen 800 gesevens, personen, waaronder 230 Nijmeegse schoolkinderen, het spel uitvoeren. De Minister van Financiën lieeft een nienwe raming opgesteld van het budgetaire beeld voor 1951. Daaruit blijkt dat het nieuw berekende tekort van de gehele dienst thans uitkomt op f 785 millioen tegen f 660 millioen in zijn brief aan de Tweede Kamer van 21 October 1950 en f 520 millioen in de oorspronkelijke begroting voor 1951. Hiertegenover staan extra-fiseale eenmalige baten van f 530 a f 580 millioen. Het verschil tussen bet nieuw geraamde tekort en de genoemde fiscale baten, t.w. f 255 a f 205 millioen zal uit leningen moeten worden gedekt. Tn een tweetal nota's aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal doet de Mi nister van Financiën mededelingen resp. Door de „Haak-In-actie" van de N.C.R.V.is thans reeds ruim 7 ton bijeen gebracht. «Vi-'j; In zijn brief van 21 October 1950 had de minister, rekening houdende met de destijds bestaande verwachtingen om trent additionele uitgaven en hogere mid delenopbrengsten. het tekort op de Ge wone Dienst, de Buitengewone Dienst I en de begroting van het Landbouw Ega lisatiefonds nader geraamd op 257 mil lioen (oorspronkelijk 117 millioen in de Millioenennota 1951). Op 15 November werden besparingen ter grootte van 100 a 150 millioen aangekondigd. Da*rna is de gehele begroting opnieuw onderzocht- Nieuwe belastingvoorstellen zijn inge diend. Het budgetaire beeld voor 1951 wordt thans als volgt: Buit. D. I en Landb. 1. Gewone Dienst, Eg. Fonds. Tekort v. brief 21 Oct. j.l. Voordelige factoren: a. bezuinigingen 201 min b. accres middelen 361 min 257 min 562 min Nadelige factoren: a. hogere uitg. milit. se tor 274 min b. hogere uitg. civ. sect. 224 min 498 min Ter herinnering aan de .4nierikanen, die een groot deel van Limburg be vrijdden, zal op hel Koningsplein te Maastricht een der vier in Nederland op te richten Nationale Oorlogsmonumenten worden geplaatst. Wij geven opname n<" ile '»ucll"ne beeldengroep, die Ch. Eijck boetseerde Nieuw ber. tekort 25,7—562+498= 193 min 2. Buitengewone Dienst II Tekort volg. de Millioenennota 403 min Voordelige factoren: bezuinigingen 18 min Nadelige factoren: hogere uitg. mil. sector 192 min. Idem civiele sector15 min een 207 min Nieuw ber. tekort 40318+207 592 min Op grond van de hierboven berekende tekorten bedraagt het begrotingsdeficït voor de gehele dienst 1951 193+592=785 min. Tegenover dit tekort voor 1951 staan in de eerste plaats de volgende extra fiscale baten: a. de extra-bate voor éénmaal uit hoofde van de gedeelteiyke versnelde afdracht der per kwartaal geheven belastingen 80 min b. by de raming der vennoot schapsbelasting is geen reke ning gehouden met bot voorne men, nog in 1951 over het boekjaar 1951 voorlopige aan slagen op te leggen ten be- lope van 50 pet van de aanslag over het voorafgaande boek jaar. Voor de rekening 1951 zal hieruit een extra-bate voor één maal voortvloeien van ca 200 min c. de verdere bate uit hoofde van inhaal van belastingachter stand 250 300 min Financiën een samenvatting van het totaal van uitgaven en middelen rekening hou dend zowel met de gunstige als met de on gunstige factoren, die zich sedert 21 Octo ber 1950 hebben voorgedaan. Omtrent de militaire uitgaven deelt de minister het volgende mede: In de inge diende begroting voor 1951 was op de Ge wone Dienst, de Buitengewone Dienst I en de Buitengewone Dienst II gezamenlijk rekening gehouden met de volgende mili taire uitgaven: hoofdstuk VIIIA (Oorlog) 580 min. hoofdstuk VIITB (Marine) 280 min. hoofdstuk XIIIB (Uniezaken en Overzeese Rijksdelen) 21 min 530 580 min verhoogde effiency; 10,7 millioen voor uitstel subsidiëring kleuteronderwijs: 9 millioen voor beperking der bijdragen wegens derving schoolgelden tot f 6 mil lioen (de schoolgeldvermindering voor het middelbaar onderwfls in het vooruitzicht gesteld blijft gehandhaafd, die voor het lager en hoger onderwijs zal geringer worden), kinderbijslag kleine zelfstandi gen 7,5 millioen wegens later in wer king treden van de wet. De grote bezuiniging van Econ Zaken is voor 7.632.500 te danken aan de ver schuiving van de bijdragen aan het Al gemeen Mijnwerkersfonds naar 't Brand stoffen-Egalisatiefonds Onder Sociale Za ken is f 16 millioen te danken aan het uitstel van de inwerkingtreding van de Werkloosheidswet. Aangenomen wordt dat deze in werking zal treden op 1 October 1951. Op de Buitengewone Dienst I bedraagt de bezuiniging 88 230.000. Hiervan komt voor rekening van de begrotingshoofd stukken: Justitie i 210.000 Financiën f40 millioen. Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening 720.000 Sociale Zaken f 2.3 millioen, Landbouw-Egalisatiefonds 45 millioen. Opgemerkt dient te worden dat het grote bedrag van Financiën is gevonden door het uitsmeren over een langere pe riode van de uitkeringen oorlogsschade. Op deze wijze is een vermindering van uitgaven bereikt bjj dc oorlogsschade roerende goederen 20 millioen, oorlogs- Gewone Dienst met 113.251.697 beperkt, schade aan huisraad 15 millioen, finan ciering van het landbouwherstel 5 millioen. Bij de Buitengewone Dienst II bedragen de bezuinigingen 17.796.000, waarvan 14 millioen voor rekening komt van beperking der investeringen bij de P.T.T. In zijn tweede Nota, inzake de bud getaire vooruitzichten voor het lopende begrotingsjaar, geeft de Minister van Na de aankondiging van bezuinigingen op 15 November is in de daarop volgende maanden de gehele begroting met inbe grip van de Buitengewone Dienst II (Kapitaaldienst) aan een nauwgezet on- i derzoek onderworpen. Daarbij is zowel aandacht geschonken aan bezuinigingen op het staatsapparaat als aan inkrimping 1 en temporisering van bestaande voor zieningen, resp het achterwege laten van voorgenomen nieuwe maatregelen Ook zijn de ramingen van de oorspronkelijke begroting van uitgaven nog eens scherp onder de loupe genomen in het licht van de voorlopige uitkomsten over 1950. Dit onderzoek, dat in verband met het vele overleg, dat nodig bleek, geruime tijd gevergd heeft ook de kabinetscrisis i werkte in dezen vertragend heeft tot 'I I resultaat geleid, dat vergeleken met het in de brief van 21 October 1.1 gegeven begrotingsbeeld, een beperking van uit gaven kon worden bereikt van in totaal 219 millioen. Hierin is begrepen de terugbrenging van het nadelig saldo van het Landbouw- Egalisatiefonds tot 175 min. hetgeen ver geleken met de ramingen in de brief van 21 October 1950 een verlaging van 45 min betekent. Voorts omvat het totaal bedrag verminderingen op posten van de Buitengewone Dienst II ad 18 min. De verlagingen op de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I omvatten derhalve een bedrag van 156 min. In totaal worden de uitgaven op de Wat nu de specificatie van de voor naamste posten van de hierboven vermel de hoofdstukken betreft diene dat onder de „overige verminderingen" o.a voor komen: 25 millioen bezuiniging door Totaal 881 min. In de brief van 21 October 1950 was rekening gehouden met hogere militaire uitgaven ten bedrage van 150 min: Als ge volg van de 5 pet salarisverhoging, ingaan de 1 September 1950. kwam hier nog 7 min. bij. Het totaal der militaire uitga ven steeg daardoor tot 1038 min. Op deze uitgaven zullen, zoals in de bezuinigings nota is medegedeeld, bezuinigingen wor den toegepast tot een bedrag van rond 4 mnl waardoor het totaal aan militaire uit gaven zou daten tot '1034 min. Dit totaal zal voor 1951 moeten worden opgevoerd tot 1500 min. Derhalve zullen additionele militaire credieten ten bedrage van 466 min worden aangevraagd. Op grond van een zeer voorlopige raming wordt aangenomen, dat van dit bedrag 192 min ten laste van de Buitengewone Dienst II dient 'te worden gebracht, zodat voor de Gewone Dienst 274 min. resteert. Ook in de civiele sector moet rekening worden gehouden met een aantal addi tionele uitgaven, welke in de brief van 21 October 1950 nog niet konden worden voorzien, en wel tot een bedrag van 224 millioen. Voor een belangrijk deel (69 min.) vloeien deze additionele uitgaven voort uit de laatste loonronde en de daarmee ver band houdende sociale compensaties. Voor een ander aanzienlijk deel (76 min) zijn de hogere uitgaven gevolgen van de nieu we verhouding met Indonesië. Weer een ander deel der additionele uitgaven (21 min.) heeft betrekking op uitgaven over afgesloten dienstjaren. De nog resterende verhogingen (58 min.) betreffen voor een bedrag ad 35,5 min. te laag gebleken ra. mingen (o.m. voor wachtgelden, noodvoor ziening ouden van dagen en kosten van emi gratie). Voorts is thans ook rekening ge houden met een bedrag voor een over eenkomstig vorige jaren beperkt gehouden vacantietoeslag voor ambtenaren wier salarissen direct of indirect ten laste van het Rijk komen en waarvoor een bedrag van 15 min. is uitgetrokken. De dan nog resterende nieuwe uitgaven ad 7,5 mhi. hangen óf samen met de algemene toe stand óf met in het kader van het Rege ringsprogramma getroffen maatregelen (o.a. hulp aan Korea, uitbreiding van het prijzenapparaat, hogere uitgaven voor ge vestigde schuld). In totaal voor de civiele sector en de militaire sector gezamenlijk bedraagt de stijging van de Gewone Dienst en de Eui- tengewone Dienst I 224+274=498 millioen. Deze ongunstige ontwikkeling aan de uit gavenzijde wordt althans gedeeltelijk ge compenseerd door een hogere raming der middelen. Naar het zich laat aanzien kan de op brengst der belastingen vergeleken met de ramingen in de brief van 21 October 1950 ƒ361 millioen hoger worden gesteld,! waarin begrepen 66 millioen wegens te verwachten extra bate in 1951 van de j voorgestelde belastingherzieningen ad ƒ245 millioen. Premier Attlee heeft een soortgelijke boodschap aan de admiraliteit gezonden. Men koesterde niettemin enige hoop de vermiste onderzeeboot „Affray" nog te vinden, toen het bergingsvaartuig „Reclaim" meldde, dat het „Asdic"-contact had gemaakt met een onbekend voor werp op 70 m. diepte. De admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de „Reclaim" een duiker omlaag heeft gestuurd. Het contact werd gemaakt ongeveer 50 km. ten Zuid-Westen van de „Needies". Op die plaats zouden geen oude wrakken liggen. De parlementaire ondersecretaris van de admiraliteit, Callaghan, heeft Donderdag middag in het lagerhuis verklaard, dat een reddingsploeg trachtte de identiteit van het voorwerp vast te stellen. Aan de theorie, dat de „Affray", na op een of ander obstakel gevaren te zijn ge kanteld is en op haar zijde is komen te liggen, zodat de opvarenden niet via de luiken konden ontsnappen, hebben ma rinedeskundigen een tweede toegevoegd. Zij achten het nl. mogelijk, dat bij een botsing de batterijen van de „Affray" gesprongen zijn, waardoor giftige gassen konden ontsnappen met noodlottig ge volg voor de bemanning. Ook de moge lijkheid van sabotage wordt niet uitge sloten, maar de admiraliteit wilde niet» loslaten over de wijze, waarop volgens haar deze sabotage zich eventueel zou hebben kunnen toegedragen. Het ongeluk met de Britse duikboot „Affray" doet de vraag rijzen, waarom het zo moeilijk is met de bemanning van een gezonken duikboot in seincontact te komen. Al zal ook ieder begrijpen, dat de buitenboordantenne na een ongeluk allicht niet meec bruikbaar is, voor de teek is het niet direct duidelijk waar om niet van het inwendige van de duik boot uit morse- of radiotekens kunnen worden uitgezonden op een kamer- of raamantenne. Dit nu is echter onder water niet mo gelijk want de uitgezonden signalen wor den door het water geabsorbeerd. Een soortgelijk verschijnsel constateren auto mobilisten, die onder de Maastunnel te Rotterdam doorrijden. Onder de tunnel valt het geluid van een radiotoestel weg en pas wanneer de tunnel gepasseerd is, hebben zij weer ontvangst. De moderne duikboten zijn behalve met een radio-installatie uitgerust met de z.g. „Asdic", die werkt volgens het prin cipe van het echo-effect en een super sonische golf uitzendt, d.w.z. een geluids golf, waarvan het aantal trillingen uit gaat boven het aantal van de voor ons oor direct waarneembare geluidsgolven. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der „grote vier" hebben gisteren hun tot dusver kortste vergadering gehouden. Zij duurde 10 mi nuten. „Er heerste ongeveer acht minu ten stilte, omdat Gromyko geen instruc ties uit Moskou had ontvangen en der halve ook de andere plaatsvervangers niets te zeggen hadden", aldus vertelde een woordvoerder. De commissie van Londense wolhande laren heeft medegedeeld, dat momenteel aangenomen kan worden, dat de wol markt na de scherpe prijsdaling en de onzekerheden als gevolg van het buiten de markt blijven van de Amerikaanse kopers een nieuw evenwicht gevonden heeft. De huidige vraag komt met de verbruiksbehoeften overeen. Totdat enige klaarheid gebracht is in Amerika's toe komstige wolpolitiek zal het probleem, hoe de hoge wolprijzen aan de consu ment door te berekenen de grootsie moeilijkheden geven. Naar wij van de N.V. Stoomvaart Mij. .Nederland" vernemen zal aan de alge mene vergadering van aandeelhouders, die op 17 Mei a.s. wordt gehouden worden voorgesteld over het jaar 1950 een divi dend van 3 (12) pet. uit te keren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1