met grote kansen SENEGAL en NIGER worden bevaarbaar gemaakt Ik val aanvolg mij Lente k wam Liefde» laatste strohalm van een „pessimist" rn Mensenhand achterpritkeldraad. mm-mm Negende druk van de noodkreet „Het vijf en twintigste uur' -- r» - a Zondag droog maar frisjes 2atenlagse mijmeringen J .Piet Bakker schreef een boek over de slag in de Javazee Observator. Morgen eerste Bollen- Zondag De pater en het pierement I 4' Boek van smartelijk lijden llany Prikker ZATERDAG 21 APRIL 1951 PAGINA I Do wereld had zeven wereldwonderen. Ze heeft thans zeven wat men noemt onontwikkelde gebieden. En in deze gebieden, die 51 pet. van de oppervlakte van de aanlbol beslaan, woont 16 pet. van de me_ wereldbevolking, intussen bijzonder ongelijkmatig verdeeld, zodat b.v. in Afrika sl'-dit» tientallen millioenen mensen let en in gebieden. Het arbcidersprobleem heeft in waar in Azië honderden nuliioeneri samengeperst zitten. West-Europa, de Verenigde Stalen en Canada, alsmede Australië niet Nieuw Zeeland behoren tot de gebieden, die als voldoende ontwikkeld kurtnen worden beschouwd. Ze beslaan echter slechts 25 pet. van de aardoppervlakte en er woont 23 pet. der wereld bevolking. Senegal en Niger De dode delta van de Niger N J H*V* v v. -« 11 4&G? H *4? yl>t prt - cm* Eén enkel uur van liefde Gebed van een gefolterde Prikkeldraad slechts een symbool Jtidruktvekkende litho van Van Dobbenburgh Kort na het lezen van dit boek zag ik een litho van Aart van Dobben burgh, welke een geweldige indruk op me maakte, omdat deze tekening een huiveringwekkende samenballing is van het gehele drama, waar Ghe orghiu meer dan driehonderd blad zijden aan heeft gewijd. Een hand achter prikkeldraad een mensen hand, in gevangenschap reikend naar de vrijheid. Deze hand zegt alles omtrent de mens, aan wie hij toebe hoort. Op grootse wijze heeft van Dobbenburgh het drama van een ge marteld mens in een enkele hand uitgebeeld: het hunkeren van een vervolgde naar een straaltje liefde en hoop. En vóór die hand is prikkel draad, door mensen aangebracht om andere mensen van het laatste te beroven, dat zij bezaten: vrijheid. Gheorghiu naar Nederland t West-Afrika open Niger van loop en eindeloze streken ver dorden, Bij Timboektoe bleet een groot moeras ever, de z.g. dode delta van do Niger. Hier wordt thans rijst verbouwd on men hoopt, ook met rijstaanpla.otin.gen elders in hot stroomgebied van de Niger geheel Frans West-Afrika wat rijst be treft „self supporting" te maken, zodat dit voedsel wiet meer behoeft te worden ingevoerd. De invoering van moderne landbouwmethoden zal er bovendien toe leiden, dat allengs meer arbeiders voor de zich ontwikkelende industrie beschik- ']1 act A 4. - I - a «trn <v De zeven onontwikkelde gebieden j zijn Zuid-Amerika, Afrika, Oost- Europa, met inbegrip van Grieken- j land en Turkije, het Nabije Oosten, j Zuid-Azië, met inbegrip van Indo nesië, Zuid-Oost Azië en Oceanië met Nieuw-Guinea. Al deze gebieden zou den gezamenlijk voldoende voedsel kunnen opbrengen en zulk een wel vaartspeil kunnen bereiken, dat er een veel grotere bevolking een be hoorlijk bestaan zou kunnen vinden. Elk afzonderlijk zijn ze noodlijdend. Het verschil tussen de ontwikkelde en onontwikkelde gebieden kan in ge'd worden uitgedrukt en wel volgens het gemiddelde inkomen der bewoners. Bij de eerste staan de Verenigde Staten bo venaan met een gemiddeld jaarinkomen per inwoner van 1543 dollar. West Euro- na volgt met 473 dollar, dan Zuid Ame rika met 152 dollar, Afrika met 118 do1" lar. het Nabije Oosten met 89 doilar, Zuid Azië met 55 dollar en Zuid Oost Azië met 30 dollar. Opvallend is het betrekkelijk hoge in komen in Afrika, zeker in vergelijking met b.v. het Nabije Oosten. Men zou on willekeurig verwachten, dat het zwarte werelddeel bij de armste gebieden ffloa»' •worden ingedeeld. In werkelijkheid vele streken van Afrika de lev daard veel beter dan in talvanUnden van Zuid Amerika en Azië- En dit is in niet geringe mate te danken aan de enor me pioniersarbeid, er door West-Europa verricht. Deze pioniersarbeid wordt op de dag van heden vrijwel in stilte voort gezet, hetgeen niet verhindert, dat er steeds meer de aandacht op begint te val'en. Kenschetsend voor wat thans gebeurt, is de werkzaamheid der Fransen in West Afrika, van Senegal tot Dahomey* in de driehoek Dakar-Timtooektoe-Lomé. Het geen de Fransen in Noord Afrika, van Tunis tot Marokko gepresteerd heb oen, is genoegzaam bekend. De verbazingwek kende opbloei t<yan Marokko gedurende de laatste tientallen jaren is gegrond vest op een fundament, door de Srote kolonisator, maarschalk Lyauty gelegd. Het openleggen van West-Afrika is inmiddels een feit, dat alleszins onze belangstelling verdient. Trouwen», onze belangstelling gaat er als het ware van zelf naar uit, want wij Nederlanders hebben als kolom- satoren deelgenomen aan de eerste Onze artikelenreeks over de po- gingen van Afrika een vooi taad- schuur voor Europa te makenzet ten we vandaag voort met een overzicht van hetgeen de Fransen in West-Afrika ter hand hebben genomen. In een vorig artikel werd de aandacht gevestigd op de acti viteit der Engelsen en aangetoond, dat er in Midden-Afrika heel wat gedaan wordt, om een bijdrage te leveren tot oplossing van het voed selprobleem, waarvoor de wereld zichdoor eigen schuld geplaatst ziet. Er schuilen elders in Afrika nog grote mogelijkheden, ook voor blanken. Zo maakte onlangs het Engelse blad „Daily Mail" bekend- dat gedurende de afgelopen jaren niet minder dan 75.000 personen Z. Afrika hebben verlaten, teneinde zich in Rhodesia te vestigen Inmiddels proberen de Fra.nsen ook in hun West-Afrika een uitlaat voor de Europese energie te ere- eren. Frans West-Afrika een merkwaardig aspect. In de vruchtbare kuststreken, speciaal aan de Ivoorkust, waar uiterst rijke plantages liggen en koffie, cacao, bananen de voornaam ste producten vormen, wonen be trekkelijk weinig mensen, terwijl in het binnenland, dat veel minder vruchtbaar is en vooral in de Soe dan, voldoende arbeidskrachten aan wezig zijn, maar niet voldoende werk is. exploratie van West-Afrika. Langs de kusten van verschillende landen van West-Afrika verheffen zich nog steeds de contouren tan oude forten, door Nederlandse gouverneurs ter plaatse gebouwd en in de geschiedenis van talrijke plaatsen zijn Nederlandse episodes. In dit licht gezien, doet het enigszins pijnlijk aan, dat Nederland nauwe lijks enig aandeel in de huidige acti viteit heeft, ofschoon het thans met een overschot van mensen zit, die weten, wat bet is, in de tropen te pionieren. Wellicht wordt dit enigs zins anders, wanneer de groot scheepse pogingen van de E. C. A. en andere wereldorganisaties in het kader der Verenigde Naties de krachten van al die naties zullen weten te organiseren in één grote poging, om de wereld heter bewoon baar te maken, het mensdom heter te voeden en tot hogere ontwikt-e- T"g in geésfeüïke- zowel als stoffe ls1 e zin te. brengen. IX- Fransen hehb enons uit West-Afri- 'gedrongen, in de dagen, dat dc De Fransen hebben ons uit West-Aïri- «e koloniale gebieden betwisten en ru Act ene, dan het andere al of niet sovvekl van eigenaar verwisselde. Maai- we zullen ons hier niet in de his torie gaar. verdiepen en gulweg ere ge ven wie ere toekomt. En het mag onge twijfeld gezegd worden, dat de Fransen thans We.t-Afrika open leggen met een voortvarendheid en inzicht, die niet an ders dan voor heel de wereld en zeker voor West-Europa belangrijke resultaten moeten opleveren. W ant in het reusachtige gebied zal binnen afzienbare tijd behoefte komen aan talrijke industrieproduc ten en ook aan mensen: medici, technici, onderwijskrachten, land bouwdeskundigen, fruittelers enz. Van de ruinj zestig millioen in woners is slechts een klein gedeelte blank en wel een flinke dertig dui zend, afgezien dan van enkele stam» men die ofschoon ze negerhloed in htm aderen hebben, tot de blanken gerei ;nd moeten worden, aangezien ze verwant zijn aan de Berbers en de Al ibieren. Elk dezer stammen, de More'i, de Toearegs en de Foelah s zijn inmiddels niet talrijker dan enkele honderdduizenden. Het bevaarbaar, maken der twee grote rivieren, de Senegal en de Niger, behooit tot de eerste, grote projecten, 'welke de Fransen ter hand hebben genomen. Voorts houden ze zich bezig met. het aanleggen van autowegen, spoorlijnen en irrigatie- werken, terwijl ze zopas gereed zijn ge komen met het aanleggen van de nieuwe haven Abidjan aan de Ivoorkust. Voorts staan er kanalen op het programma. Evenals bij de haven van Abidjan is er voor Nederlandse aannemers en wegen bouwers iets te doen in West-Afrika! De Fransen doen alles, om het parti culiere kapitaal aan te trekken. Tal van projecten zullen, door particulieren moe ten worden uitgevoerd, eventueel met steun van de overheid zo b.v. het aan legen vap een* kanaal, aat a-e -verschil lende lagunes van de Ivoorkust met el kander verbinden moet. Een groot project is reeds verwezen lijkt/mede dank zij de hulp van het Marshallplan, waardoor een flink snik van het in Frans West-Afrika liggende gedeelte dér Sahara vruchtbaar is ge maakt. De oude delta van de Niger in de buurt van Timboektoe werd ar oog- gelegd, waartoe de Economic Co-opera tion Adm'nistration (zoeven .reeds kort weg ails E.C.A. aangeduid) een van .36 millioen dollar beschikbaar stelde. Dé Niger is een rivier met een league van- bijna vier duizend kilometer en ze stroomt v.oor de helft'door Frans west- Afrl'ka, waar ze. trouwens in Guinea ont staat, om tenslotte in de Golf van Guinea in de Atlantische Oceaan uit te monden. Ir. pre-historische tijden moet de Niger een der grootste rivieren zijn geweest, die de Sahara vruchtbaar maakten. Maar door geologische oorzaken veranderde de De oorzaak? Aan de kust hebben sla venhandel en onder -i<je oorlogen de vorsten de bevolking nog tot in deze eeuw gedecimeerd, terwijl in het binnenland heersers over gróte gebisdep :n staat bleken, de vrede te handhaven, waardoor ae oévofking zich vermeerderen kon. Men heeft een tijdlang met dwangar beid en contractarbeid geprobeerd, om in het tekort aan arbeidskrachten te voor zien. In 1944 bepaalde de Franse regering echter, dat alle arbeid in Frans West- Af'-'ka on basts van vriiwilligheid moest geschieden. Deze bepaling heeft gun- s..ge gevolgen gehaa. v'ourai voor de Paul Bernard, oud minister en gou- verneur van Frans West-Afrika waar blanken zeer goed zouden kunnen wonen. In de junglestreken van Gumea, de Ivoorkust en Dahomey is het heet en nat, terwijl het stroomgebied van de Niger, Senegal, het Noordelijke gedeelte van de Ivoorkust en Frans Soedan een kl.maat bezitten, waarin Europeanen zich heel goed thuisvoelen. Voonop g s het voor de blanke in w est Afrika echter zaak, elke dag kunne te slikken tegen de malaria en hij doet er ook goed aan, steeds een tropenhelm en een zonnebril te dragen. Tussen Decemoer en M. irt is de hitte er het minst druk kend. Er valt dan weinig regen, wat tot nadeel he-'t, dat de rivieren laag staan waardoor het reizen nog zeer bemoeilijkt wordt. In sommige streken komen twee regentijden voor. Het grote kuur- en ontspanningsoorc in Frans West-Afrika is Delaba, dat aar: de Kokkoure-rivier ligt, in een bergland van meer dan duizend meter hoogte. Hier is een Je"r mooiste gedeelten van heel Frans West-Afrika. waar vooral de jager op groot wild zün hart kan ophalen tn dit Frans West-Afrika, wel'ks De. ten en denkbeelden blijkt aan te passen verschillende volken zijn zeer intelli gent wonen ongeveer tien m-ritoen heidenen (animisten) en vijf milliioen Mohammedanen, die echter nog een ster ke, animistische inslag hebben Ongeveei een kwart millioen is Christen. Missaona rissen heboen er een groot aandeel in de kerstening. Maar men staat er nog aan het begin- Om zich in Frans West-Afrika onder de talrijke volken te kunnen bewegen, moet men minstens vijf talen kennen. Het is een waar Baby lon en dit is één der grootste moei lijkheden bij het onderwijs en in bestuursaangelegenheden. Het F rans breekt zich onder de betere standen steeds meer baan en de Fransen zor gen zelf door bet oprichten van scholen en andere onderwijsinstitu ten, dat bun taal het onontbeerlijk bindmiddel van dit nieuwe gemene best gaat worden. Wat de economische ontwikkeling be treft. zien de Fransen voor West-Afrika nog grotere mogelijkheden in de visvangst en daaraan verbonden industrie. Voorts zal het enorme hoeveelheden ijzer kun nen opleveren. Er zijn reeds plannen ge maakt, om millioenen tonnen ijzererts naar het Roergebied. Frankrijk, het Saar- gehied en Engeland te doen vloeien als mede naar de Beneluxlanden, Italië en de Verenigde Staten Maar het eerste er van 70I nas in (952 plaats vinden. Ook hier isde Marshall-hulp van pas ge- .tomen, voor iet aanschauen van n.euwe mijnmachinerieën. In 1952 moeten de Conakry-mijnen 500.000 ton ijzererts per jaar produceren. Engeland, België en Luxemburg hebben zch reeds aangemeld als afnemers van het ijzererts uit Frans West-Afrika. De Conacry mijnmaatschappij bestond -eeds vóór de oorlog. Ze voerde toen enkele tienduizenden tonnen ijzererts per laar uit naar het Roergebied, België en het Saargebied. In de raad van comm.s- jarissen zetelt een neger, Almamy Ibra- hima Sory, geestelijk en wereldlijk op- psrnoofd van de bewoners van Fouta- Djalion, die groot-aandeelhouder van de Corporation is... En in Abidjan, de nieuwe haven van Fians Wesi-Afrika, heerst een „boom". Duizenden gelukzoekers uit alle delen van de wereld zijn er heengekomen, om te trachten, een aandeel te verwerven in de toekomstige rijkdom Frans 'West- Afrika, dat wordt opengelegd. Onder de talloze oorlogsromans was er tot dusver geen gewijd aan de heroïsche wapenfeiten van een handjevol manschappen der Nederlandse marine in de Javazee. En dat is begrijpelijk. Het is nu eenmaal geen attrac tieve taak gebeurtenissen te romantiseren die tot een zware nederlaag hebben geleid Maar toch. wie de weergaloze heldenmoed kent. waarmee enkele duizenden Nederlanders zich in de beruchte slag in de Javazee doodvochten tegen een overmachtige Japanse invasievloot. zal het toe juichen dat deze dapperen, al is het bijna tien jaar na hun tragisch helden feit, hun litterair monument hebben gekregen. Litterair monument is vel een wat zwaarwichtig woord voor ..De slag" hei boek waarin Piet Bakker een levendig beeld geeft van die wanhopige zeeoorlog in het Verre Oosten Iedere pretentie van het monumentale ontbreekt in dit een voudige boek over vliegeniers, zeesolda ten en marinestrijders, hun nuchtere held haftigheid hun vreugde en hun vrees in de dagen van de Japanse opmais hun ont roerende kameraadschap op de grens van leven en dood. En „litterair" kan men net boek in strikte zin ook niet noemen. Daarvoor zijn de karakters te weinig uitgediept, te zeet genivelleeid tot nuances van één gemeen- schapnelijk karakter dat van de tymsch Nederlandee held met zijn -anzelfspre- kende dapperheid, zijn zuivei gevoel voot de situatie zijn in schijn onverstoorbare zin voor humor die hem in de spanning vóór het gevecht over angst en sentimen. heen helpt. Bakker moge met zijn. boek de hoogste prijs der litteraire critiek mislopen Hij toont zich weer de bekwame ensceneur de sappige verteller en de kenner van ae rake. met humor gekruide volkstaal zoals we hem uit vroegere boeken kennen nu verstaat de kunst zakelijk ie zijn. en wee, goede tonelen voor zijn drama te kiezen arbeiders, die betere lonen kregen. Voor j volk.ng zich snei aan turopese gewoon de werkgevers is het een voordeel, dat het voornamelijk om seizoenarbeid gaat. Wanneer er langs de kust geoogst moet worden, is er in het binnenland niet veel te doen en omgekeerd. Ofschoon Frans West-Afrika vrijwel ge heel in de tropen ligt varieert het kli maat er toch grotelijks. Er zijn gedeelten De nieuwste mode in Frans West-Afrika (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen dagen zijn we zeker een stukie dichter bij het voorjaar gekomen, maar meer dan een stukje is liet nog niet. De verbetering bestaat eigenlijk alleen uit het wegblijven van de regen. Vier dagen achter elkaar is het nu droog ge weest en naar het zich vanmorgen liet aanzien, zal dit aantal van vier zeker tot zes uitdijen, want zowel vandaag als mor gen zal de regen op het program van het weer ontbreken. Nu is de regen wel een belangrijke, maar niet de enige factor, die het weer bepaald. De temperatuur spreekt ook een hartig woordje mee en juist in dit opzicht wil het niet erg vlotten. De nachten blij ven koud; in de afgelopen nacht vroor het zelfs op tal van plaatsen m de oostelijke helft van het land 1 graad, terwijl overdag vaak een koude wind waait, die er ons aan herinnert, dat de winter nog niet tot een ver verleden behoort. Dit alles maakt, dat in de grasmaand het gras nog niet zo bar hard gegroeid en de boomgaarden en bollenvelden hun mooiste stadium nog niet hebben kunnen bereiken. Voor morgen is ér niet veel verandering in het heersende weertype te verwachten. Boven de Noordzee is een nieuw gebied van hoge druk gearriveerd, waaromheen de koude lucht uit het Noorden via Scan dinavië naar onze omgeving en de Britse eilanden stroomt. Deze lucht is vrij droog, hetgeen het weer een schraal karakter geeft, temeer daar er vandaag nogal wat wind is. Morgen zal de wind vermoedelijk wat minder zijn, zodat de temperatuur iets hoger zal kunnen worden dan van daag, maar het echte zachte voorjaars weer is niet in zicht. Ook al is de warme lucht reeds boven Frankrijk gearriveerd. Wij zullen de Voorjaarswarmte dus nog zelf moeten fabriceren door Zwarte Jan met veel zwarte hapjes te verwennen. Wanneer het mooie weer aanhoudt, ver- wacht de bollenstreek Zondag a s de eer- 1 ste grote bollen-Zondag Tussen Haarlem en Leiden zijn thans overal uitgestrekte j narcissenvelden. in bloei gekomen d|e worden afgewisseld door kleurrijke hyacinthenvelden terwijl hier en daar ook de eerste tulpen In bloei komen. De „Keukenhof" te Lisse begint zich ook al in volle pracht te ontplooien. (Van onze verslaggever.) Een aantal Eindhovenaren, uit ziend naar middelen om hun stad nog meer fleur en luister bij te zetten, heeft geld bijeengebr-ich; voor een pierement. B en W. von den dit idee dermate sympathiek, dat zij ijlings een gemeenteveror dening, welke muziek langs de openbare weg in de weg stond, hebben veranderd, te meer daar het de bedoeling is om het geld dat met dit luisterrijk instrument opge haald wordt, aan het Benedictus Labre-Huis te Eindhoven te schen ken. waar. zoals bekend, zwervers een onderdak vinden. De zeereerw. pater C Mijnsbergen OESA. toog onmiddellijk voor zijn zwervers naar Amsterdam om een straator gel te keuren; men speelde een samba voor hem en hield de zeer- eerwaarde tegelijk reeds het bakje voor. „Prachtig", zei de pater, „ik vind het mooie muziek". Op 5 Mei zuJlen nu de bassen en trillers tegen Eindhovens gevels weerklinken Burgemeester Kolf schoten zelf zal het eerste nummer draaien, waarna een der inwoners van het Benedictus Labrehuis het wiel overneemt. Misschien, maa' dat is nog niet zeker, gekleed als Benedictus Labre vroeger, vertelde onze zegsman. „Met alle gezelschap?", vroegen wij. „Dat lastige geze'schap krijgen is niet moeilijk", zei de pater, „maar hoe raak je er weer af" Overigens droomt de pater zich gouden ber gen en hü heeft al vast speciale bakjes laten maken waar de Rib beltjes wel in kunnen, maar niet zonder moeite er weer uit. Een centje vóór de orgelbaas, Eindhovenaren! En de wijze waarop hij het plastisch,: smeuïge leoerjargon weet te hanteren, is onverbeterlijk. Reportage „De slag", is geen rechtstreekse ge schiedschrijving en ook geen toman Mo., zou het een reeks gereconstrueerde repm tages kunnen noemen, maar dan repor tages waarbij .gebeurtenissen gezien wor den door de ogen van telkens dezelfde figuren De schrijver tekende enkele tvrven zoals ze ongetwijfeld in onze marine anno 1942 geleefd hebben en groepeerde rondom hen de feiten uit de luttele maan den tussen Pearl Harbour en de slag in de Javazee. Zo is daar de officier-vlieger Ducar- dus. een levenslustige hartenveroveraar zolang de oorlog slechts een latent ge vaar was; na Pearl Harbour een ver beten vechter, een ten dode gedoemde die reeds voor hij zijn onafwendbare dood vond afgerekend had r et het le ven. al brengt het toeval hem midden in. oorlogstijd nog een laatste diep-tra- gische romance. Of de duikbootcommandant Kruide- ring met wie we de hachelijke ontsnap ping uit een ring van vijandelijke bo- A" de ®tr?at van Makassar bele ven Of de stijve, humorloze overste Jonckheere die in het uur van het ge vaar plotseling mens wordt Zij allen, de officieren en matrozen, de vliegers en de mecaniciens weten wat zij voor het laatst met hun onvolwaardige kracht uithalen tegen een oppermachtige vijand, wanneer vice-admiraai Kuhlmann het is niet moeilijk hierin een werke lijke vlootvoogd te herkennen zijn trotse leuze „Ik val aan, volg mij" laat rondseinen. De slae in de Javazee op die gedenk waardige 27ste Februari 1942. de slag die in feite een eind maakte aan ons Imperium en die aan duizenden land genoten het leven kostte was daarom zo tragisch omdat zij geen enkele kans op succes kón hebben en toch, voor ons prestige, niet ontweken mocht worden. Met doodsverachting hebDen de hel den van de Javazee deze feiten onder ogen gezien en zij zijn al veentend tegen een veel te sterke trgenstander, roemvol ondergegaan Het is de verdienste van Piet Bakker iets van deze bewogen episode uit de roemrijke historie van onze marine tot leven te hebben gebracht De mannen zoals Piet Bakker ze typeerae waren de mannen van de slag. Hun oelevenissen heeft de schrijver zo nauwkeurig mogelijk gereconstrueerd en verwerkt m zijn pittig geschreven boek dat zoal geen litteraire prijs dan toch een zeer brede belangstel ling verdient. P. N.av. „De slag" door Piet Bakker Uitg Elsevier A'dam. w.v" S. i J. N - Van „Het vijf en twintigste uur", het boek dat bij zijn verschijnen een schok deed gaan door de gehele Westerse wereld, wordt door de Uitgeverij Pax te 's-Gravenhage de negende druk van de Nederlandse editie voorbereid. Vooral in pnze dagen, waarin wij gebukt gaan onder, de druk van onzekerheid en angst, wil het heel wat zeggen, dat een boek zo vol men selijke ellende en sombere voorspellingen in brede kringen gelezen wordt: Men heeft im mers waarlijk weinig behoefte aan deprime rende lectuur. Dat „Het vijf en twintigste uur" keer op keer herdrukt moest worden bewijst, dat de Nederlanders het boek hebben begre pen als een waarschuwing; dat zij vooralsnog weigeren te geloven, dat het vijf en twintigste uur - het uur na 't laatste al is aangebroken al beseffen zij dan, dat het klokslag twaalf is. Virgil Gheorghiu Er zijn stemmen opgegaan, vol gens welke ook Gheorghiu geen enkel lichtpunt meer ziet; maar als men de'ontróerende bladzijde leest Aan deze onverwachte en overweldigen- -T de belangstelling voor dit boek is naar over de liefde tussen Johann Moritz ik geioof en hoop geen andere uitleg en Suzanna, zijn vrouw, die, na der- te seven. Zeker, men zou kunnen aanvoe- .- j. ren" dat een soort nieuwsgierigheid de t,en Jaren gescheld» n te zijn „eweest lezers drijft en dat de schrijver, Virgil en oud te zijn geworden door onnien- Gheorghiu uiterst suggestief en boeiend gelijk lijden, weer even gelukkig met vertelt. Maar dat verklaart nog niet, dat J„ het publiek beu van oorlogsverhalen e!kaar zijn ais in bun jeugd, dan kan ér. andere triestige lectuur dit boek vol men dit toch moeilijk volhouden. menselijke ^e Zeker' h«» liefde behoedt hen niet immers wel andere gesenrmen aa.. .e wijzen, die ook knap en fascinerend ge- voor nieuwe ellende, maar zij is als schreven zijn en die toch zo goed als on- een lichtend haken van hoop in een gelezen ziin gebleven; omdat zij. geen enkel i r lichtpunt boden en de mens inplaats van liefdeloze wereld, een straaltje hoop het. gevpel van: „Er is niets meer aan te dóen, de wereld is ver loren" bijbrachten. Dit wil niet zéggen, dat Gheorghiu zij a hij er zelf een der zwaarstgefolterde slachtoffers van werd. Deze Trajan leed dubbel hij doorleefde de ramp vóór deze werkelijkheid werd en daar kreeg hij haar te beleven een vlucht baatte hem niet. Maar ziet. hoe hij achter het prikkel draad voor een door gevangenen uit pro- zsische voorwerpen q.m. een rantsoen- kaart gemaakt Christusbeeld knielt en bidt tot de mensgeworden liefde: „Nu voel ik. dat ik met Uw lichaam verenigd bon, Jezus, mijn Heer, ons eeuwig „rantsoen van hoop." Het boek. is dus niet een uiting van vol slagen radeloosheid, het is met de afschrij ving van een laatste post van hoop. Maar hoe beangstigend klein laat Gheorgh.u dit restantje zijn! Hoeveel liefdeloosheid, onrecht, onmenselijkheid is. in dit boek beschreven mateloos, soms nauwelijKs te geloven. Niets bespaart de schrijver ons, maar toch moet de werkelijkheid duizend voudig erger zijn geweest. (AI is het ver haal zelf gefantaseerd, het moet wel gèbouwd zijn op feiten!). En het vrese lijkste van alles is, dat dit leed mensen door evenmensen is aangedaan. Dertien jaar gevangenschap door gebracht in^ honderd en vijf kam pen. één enkel uur van liefde en daarna nieuwe verschrikkingen! Hét doet er niet toe, dat deze getallen absoluut fictief zijn: 't is schokkend, dat zij in de huidige wereld niet totaal onmogelijk behoeven te zijn. Ook de eventuele bedenking, dat de belevenissen 'van Johann zowel als Trajan wel wat gezocht zijn, geldt om dezelfde reden niet. En werkelijk beschamend zou het zijn, als men tegen dit boek wilde aanvoeren, dat de figuur van Johann Moritz wel watj a! te naïef is. Dit zou immers op ontstel lende wijze aanduiden, hoe wij in !e wereld van vandaag afgedwaald zijn van het Evangelie met zijn grootse uitspraken over de simpelen van geest en over net de ni'.'uice haren van Al>i"jan aan. dc Ivoorkust kunnen grote oceaan stomers langs de kaden meren. Voorts is er een passage, waarin het gelijk worden aan de kinderen. In deze hartstochtelijke gebed beschreven wordt tijd van de aanslag op de persoonlijkheid lezers overlaadt met hoop; integendeel, van 'de geestelijk gefolterde Trajan Ko- door de overheersing van techniek - hij geeft'angstwekkende toekomstbeelden ruga, een groot schrijver, die als een fijn- angstaanjagende beelden geeft Gheorgniu en reduceert de kansen van de wereld tot besnaard instrument de wereldtragedie hiervan! zou. dan zelfs een Christen het een minimum.'Hij'wijst slechts één enkelevoorvoeld heeft en haar wilde beschrijven, doodvonnis over de mens, die iets van het en-laatste strohalm aan, de -liefde. [dooh-daar geen kans meer toe kreeg omdat kind behield uitspreken. Kampen, kilometers prikkeldraad, dos siers, martelwerktuigen, cellenMaar de waarschuwing heeft wijder strekking, veel wijder, want het prikkeldraad voor duizenden bittere werkelijkheid is voor ons slechts symbool. Nóg!.... Het laatste uur nadert angstwekkeno. Gheorghiu wijdt aan de oorzaken vele be schouwingen, die wij weliswaar niel ge heel en al zouden durven of kunnen on derschrijven, maar die 'alle reden tot bezinning geven! Zij zijn alle te herleiden tot één oorzaak, liefdeloosheid. Wij kun nen hier helaas niet nader op ingaan. En door de tekening heen staat; „God, zijn wij verloren?" Toch voelt men. dat ook Van Dobbenburgh niet volslagen wan hoop wilde uitdrukken, doch een nood kreet laten horen en evenals de Apostelen wilde uitroepen: „Heer redt ons. want wij vergaan'", in de zekerheid van het ant woord; „Gij kleingelovigenmet daar aan voor deze tijd toegevoegd: „Gij lief delozen." Want de kilometers prikkeldraad, door mensen gemaakt als symbool van de lief deloosheid, zouden rozen kunnen zijn ais het heerlijkste symbool van de liefde De schrijver van „Het vijf en twintig-1 ste tiur, Virgil Gheorghiu, een Roemeen van .geboorte, hoopt medio Mei naar Nederland te komen om een aan'ai lezingen te geven. Hij zal deze, teneinde door zoveel mogelijk mensen verstaan te worden, in hét Duits houden. Tegen die tijd zal ook de negende druk1 van de Nederlandse bewerking van Frans van Oldenburg Ermke gereed zijn Het boek is door „Pax" fraai uitgegeven Men zou slechts kunnen wensen, dat in een volgende editie de indrukwekkende litho van Aart van Dobbenburgh als' titelplaat werd opgenomen. H. tt. NAAR aanleiding van de „kift" over kinderbijslag, waarover oxi. gisteravond in „Gongslagen" werrd geschreven, heeft het wellicht nut, hier de „gang van zaken" te publiceren aan de hand. van het staatje, dat in de jongste Opmarsis af gedrukt. Onderstaande cijfers geven een indruk hoe de kinderbijslagregeling voor de werknemers in het particuliere bedrijfs leven zich de laatste jaren heeft ontwik keldBoven de verschillende kolom metjes staat de datum waarop de wijzi ging in werking is getreden. In elke kolom staat het bedrag der daguitkering. 1-10- 1-10- 1-1- 1-10- 1-1- 1946 1948 1350 1950 1951 40 40 lste kind 2de kind 3de kind 4de en elk volgend kind 40 40 44 44 42 46 46 44 49 49 50 54 57 60 44 49 49 64 OVER cijfers geschreven. General Mo tors, de grote Amerikaanse automobiel fabrieken. hebben in 1950 een topprestatie geleverd Met 834.044.039 nebben zij de grootste winst gemaakt, welke ooit door een particulier concern m Amerika is behaald. Deze winst kwam foi stand met een om iet van 7.531.086.846. In totaal werden er in Amerika en Canada vorig jaar 8.400.000 auto's en vrachtwagens .ge produceerdhiervan kwamen er 3.800.000 voor rekening van General Motors, wat 38 pet meer was dan in 1949. Aan belas tingen moest 1.119.000.000 onzy gelegd worden. Aan lonen werd uitbetaald 1.809.218.043 aan gemiddeid 465.239 employee's. HIER zijn nog meer getallen. In totaal zfjn in de jaren 19461350 ruim 57.000 personen geëmigreerd, waarvan 673 iit 1946 en 21.330 in 1950. Ongeveer 1/3 der emigranten behoort tot de beroepsbevol king, aldus meldt de Econ. Voorl. Dienst. Hieronder volgt een overzicnt van de aantallen emigranten (gezinsleden inbe grepen). die in 1950 naar de verschillen de landen vertrokken: Argentinië lf>8 Australië 9208; Brazilië 281Canada 7033; Nieuw-Zetland 5C3: U.S.A. 2883: Zuid-Afrika 1153 en overige landen 101. CONTROLE-APPARATEN zijn in de regel onaangename dingen voor de mens. Voor de luie of simulerende vanzelf, maar ook voor de 'hardarbeidende werker. Nu ligt het er veel aan, hoe controle wordt toegepast. Het Is alleen vreemd, dat in een satellietland als, Hongarije waar vol gens de publicaties van ,De Waarheid" de merkers ongeveer voor hun pie: ier sjouwen, ook nog controle nodig is. Maar het moet gezegd, ze hebben daarbij een aardige methode. Halen arbeiders livn productie niet of komen ze te laat. dae krijgen ze bezoek van een neer met een hoge hoed. die „vermomd" is ais preside':'. Truman en hen komt feliciterenVol gens- het Hongaarse blad ..Vilagosr-aC' voelen de arbeiders zich dan erg schuld en beloven zij beterschap. NEEN. over de encycliekviering in hei Stadion te Rotterdam hier yten .coord meer. Als men nu nóg geen aanvraag heeft ingediend om dat jubelfeest mee te maken drage men ook de consequenties van het verzuim. MORGEN is het weer Zondag. Mis de bus voor de nieuwe kerken in het Bis dom Haarlem niet. In het epistel ver maant St. Jacobus om niet haastig te zijn met toornig te worden, maar aanvaar den in zachtmoedigheid. Leeft St. Jacobus nog? St. Johannes verzeken in het Evangelie de komst van de Heer. om aan de wereld te bewijzen, hut zij in het ongelijk is met haar zonde, haar ge rechtigheid en veroordeling. Zou Hij niet komen, het leven zou voor velen een marteling zijn. Voor de rest een plezierige Zondag met een opgeruimd gelaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3