TOE TJES van rabarber De wraak der liefde „EXCELLENTIE, U heeft toch werkelijk niet te klagen?" Modepraat je Fa rij se mode en HOE BESTEL IK MIJN PATROON? J. S. Fletcher n« Ons land le klein voor helicopters J verd Lam. spor be pa In van het van I. 1. i. i. Of ZATERDAG 21 APRIL 1951 PAGINA 4 RECEPTEN Rabarbermoes in flessen Rabarber in Keulse potten PURGACEEN tabletten DOOR BRIEF VAN GERARD RUTTEN AAN MINISTER RUTTEN ONDERJURK VOOR ZW4RE FIGUREN "ir Hei Nede' wat 1 Itjk b< balspi op ge loze lnroe diend Ma niet t reden landg W\j neme gevot vergii sinds overv van Vo( brPki wist NoVe samei Oran, Olytn revar Hoi beure Belgi: schijn het voort verd. de „r U r heer ien h natio selecl vóór aan, i Heysi (Schs H DE De bijzo van dan De driez z'n a is 'n or; tv; Dat va 11e wekl O Ins No (tem Wt gTOU nog zeide 1. en 1. nog D of No dreij l. bere No lost Norc N. G Teef Nc H. Tills, Nc -T v Rots Smith keek Hextall aan met een glim lach van stille trots om de slimheid van zijn kTerk. Een slimme jongen hè? grinnikte hij. Je zult zien, dat alles juist is, vast en zeker! Wat denkt je. dat 't betekent? vroeg Hextall. Smith en Styler keken elkaar aan. Bei den glimlachten. Aha, antwoordde Smith. We kun nen je wel eerlijk bekennen, dat we daar nog niets van weten .Daar het e-ch.er ongetwijfeld om Portland gaat, dennen w,e e kostbare krabbel slaat op een plannetje, dat in verband staat met ae een of andere heer, die op het ogenbl.k gevangenisstraf ondergaat in dat gebou-v. En daar we nog enige dagen tijd hebben eer het de achttiende is, gaan Styler n ik morgen per eerste gelegenheid na.<r Weymouth, teneinde de dingen op de plaats zelf te gaan onderzoeken HOOFDSTUK XVII. Juffrouw Broek. Hextall glimlachte om de speurzin van Smith en stond op om heen te gaan. Maar de advocaat hield hem tegen. Wacht even, zei hij. Dat is m t alles. Nu we je zoveel verteld hebben Hextall, kunnen we je ook nog meer ver- tellen. Ik denk, dat je nog wel weet., c. t ik je gistermiddag in de tuin van Lym e Court vertelde, dat Styler gedurende zi.a kort bezoek een interessante ontdekkr j had gedaan en dat hij naar de stad was te; uggegaan om m verband ctagrmee ec.» en ander te onderzoeken. Dat herinner ik mij, antwoordde Hextall. Ik zei je toen, dat ik je later over die ontdekking zou vertellen, vervolgde Smith. Goed, ik zal het je nu vertellen, dan heb je alle feiten bij elkaar. Je her innert je misschien wel, dat toen we met Styler in Lynne kwamen, wij een gesprt k hadden met Fowler en de inspecteur van politie in de herberg. Daarna gingen vy;j samen naar het huis en bleef Styier ach ter omandere zaken te behartigen. Goed. Bij het behartigen van die zaken kwam Styler bij een aardig klein buiten huisje in het bos bij Lynne Court. Dit huisjo ligt ongeveer een halve mijl van de plek waar het lichaam van Kesteven werd gevonden. De herbergier had hem van dat huisje verteld. Het was eerst kortgeleden gemeubileerd betrokken door een oude heer,' een zekere Samuel Peg- ge. Styler kwam bij dit landelijk verblijf en zag mijnbeer Pegge druk bezig met het onschuldige v-'erk van koo lp linten. Stol je eens voor, Hextail. Diezelfde mor- gép, nog m'aipr «jen' paar' uur 'sèje^eh, was er'een halve mijl bij bèta vandaan «en moord geoeurd ónder eigenaardige; ge heimzinnige bm >iandiglhedén en hu plant te mijnheer Pegge bedaard zijn kool met een landbouwwerktuig, dat men, ik meen, een pootstok noemt. Verbeeld je eens! Vertel me maar liever wat je te zeggen hebt, Smith, zei Hextall. Laten we de verbeelding maar liever er buiten laten. (Wordt vervolgd). een poosje naar de stad te verhuizen. Je woning daar is groot genoeg voor jou en je zuster en broertje, nietwaar? Dat is een goed voorstel en dat doen we ook, antwoordde Dariell. Natuur lijk is de flat groot genoeg voor ons drieën en we gaan onmiddellijk. Sinds die geschiedenis heb ik voorlopig genoeg van Lynne Court. Zeg, we hebben geen woord van juffrouw Broek gehoord. De gouvernante? Neen., dat is een tweede mysterie, antwoordde HextalL Wat weet je van haar? Niets! Paquita ep ik vonden, dat de jongen een gouvernante moest hebben en toevallig zeiden we dat legen Kesteven. Hij vertelde onmiddellijk, dat hij juist de geschikte persoon daarvoor wist en toen kwam juffrouw Btock. Zeg., denk je, dat zy soms meer weet van die geschie denis? Dat is een vraag, gaf Hextall ten antwoord, die evenais zovele andere, op het ogenblik niet Deantwoord kan worden. Et is heel wat geneimzinnigheid aan deze geschiedenis verbonden, Tress, en ik ben bang, dat we er nog pas 't begin van hebben gehad. Ik zou wel eens willen weten wat Smith en zijn klerk hebben gedaan. Zodra hij die middag in Londen kwam, reed hy regelrecht naar de kamers van Smith. De advocaat en Styler waren druk bezig met het bekijken van kaarten en papieren. Voor hij hun enig nieuws vroeg, vertelde hij wat er die nacht gebeurd was en wat Walters hem verteld had. De getuigenis van die knecht zou nog wel eens van groot belang kunnen zijn, merkte Smith op. Ik hoop dat je hem vertrouwen kunt. Ben je daar zeker va"; Uitstekend. Natuurlijk is Kesteven niel dood geschoten waar hij gevonden is. J is daarheen gebracht.. &at ta vasL beginnen er te komen, Hextall - y en ik hebben de laatste vmrentwintig uur ook niet stil gezeten, dat kan ik je ver- zclcsrsn Ik ben benieuwd, zei Hextall, terwijl hij naar de met papieren bezaaide lesse naar van Smith keek. In orde, luister maar. Op de eerste plaats zal je je wel hennneren dat Styler speciaal naar de flat van I ress is gegaan voor dat oude pak van Kesteven. waarin hij een poosje geleden die huwelijksacté vond. Ik heb je toch verteld, nietwaar, dat Fowler hem een sleutel van de flat had gegeven? Zeker, dat herinner ik me, zei Hex tall. Vertel dr. Hextall eens wat je gister avond bij je bezoek aan de flat gevonden hebt, Styler, beval Smith, terwijl hij zich tot de klerk wendde. Ik zag, dat iemand me voor was geweest dr. Hextall, antwoordde Styler onmiddellijk. En nog wel iemand, die hetzelfde doel had. Wie het dan ook is geweestdegene is regelrecht afge gaan op hetgeen hij of zij Zij zij! mompelde Smith. zij. zonder enige twijfel. Goed. op hetgeen zij wilde hebben, vervolgde Styler. Alleen ben ik er niet zo van overtuigd, dat het een zij is als u, mijnheer. In de kamer, die door Kesteven bewoond werd, lag de jas op 't bed en iemand had de geheime zak open gescheurd. En natuurlijk was de huwe- lijksacte verdwenen. Maar je hebt er toch een copie van? vroeg Hextall. We hadden liever het origineel ge had, antwoordde Smith droogjes. Maar dat is ons ontsnapt. In ieder geval.... weten we waar dat huwelijk plaats vond. Waarom ben je ervan overtuigd, dat een vrouw die huwelijksacte wegnam? vroeg Hextall. Je zegt, dat het een „zij" was? Het was 'n vrouw, bevestigde Smith. En die vrouw was de gouvernante, juffrouw Broek. Daar verwed ik een rnil- lioen onder! Styler is er niet zo zeker van als ik.maar we zullen zien. in tussen, Hextall. hebben we bet geheim van die zonderlinge kaart °PgePat wil zeggen: Styler heeft het gevonden Ik heb je wel gezegd, dat Styler enorm verstandig is: hij wordt no« een tweede Sherlock Holmes. Leg het dr. Hextali maar uit, Styler. Styler, die zoals gewoonlijk weer on der de inkt zat, snuffelde m de vele pa- pieren, die tussen hem en Sonitfo inlagen. u bent te zeker van uw zaak mijn heer, zei hij ke®eheiden. u moest zeg gen, dat ik geloof dat ik het heb opgelost. Maar toch puk ik, dat ik niet ver van de waarheid ben. Als u eens naar de tekening wilt kijken, die mijnheer Smith maakte dan zult u opmerken, dat deze in vorm heel veel lijkt op een schapenpoot; 5®? .ls feitelijk een zeer onregelmatige driehoek. En u ziet, dat er op bepaalde punten van de tekening cijfers staan. En cijfers corresponderen op de letters tekening. Nu heb ik mijn her sens de hele nacht gepijnigd over dat dmg en nog een gedeelte van de morgen ook. Ploteslniig kreeg ik het idee, dat die kaart gedeelte van de kust voorstelt. Ik moest dus een atlas nemen en onze kust nagaan. En toen ik die erbij haalde, werd het me duidelijk. Kijk eens! Dat schets kaartje is Portland niet een stukje van het achterland. De W. betekent Wey- moutb.. De letters P. G. beduiden: Port- land Gevangenis. Met de letters K. v. D. wordt natuurlijk de kroeg bedoeld aan de weg, de Koning van Denemarken. De I. slaat op de inham een paar mijl aan de kust. Wat zegt u ervan, dokter Hex tall? Knap gevonden, Styler! zei Hextall. Het hangt natuurlijk allemaal van de betekenis van de letters af, vervolgde Styier. Mgar daar in Portland komen al die letters voor en nergens anders aan de kustnergens vind'je een "W, een P. <5., een K. v'. 'D. 'en een l tesamen. 'En nu d« rest U ziet deze regel: tedere avond 12e, 18e. Ik denk, dat dit betekent, dat iemand Dat wil zeggen Tickellal? dat zijn ware naam was, mompelde Smith. Iemand waarschijnlijk Tickell iemand anders kon ontmoeten, hetzij in det Koning van Denemarken of anders bij die inham, iedere avond tussen de 12e en de 18e van deze maand en tussen half negen en half tien. Wat de letters P. en W. betreft en de woorden die er achter staan, dat is duidelijk genoeg. P. betekent parool en het parool is inspanning. W. beteken wachwoord en het wachtwoord is uitvoering. Tenminste volgens mij. da; op zo dappere en deskundige wijze; strijd voert voor de goede en artistiek; verantwoorde film en tegen de exploitatie van de „Kitsch" en de wansmaak, waar aan velen in „het bedrijf" zich schuldig maken, toejuichen. Verschenen is no. 9 van „Katholieke Filmkeuring", waarin de keuringsuitslagen van de K.F.C. gedurende het tweede half jaar van 1950 gijn opgenomen. Uit een afzonderlijk overzicht blijkt, da' in genoemde periode 232 hoofdfilms en 362 korte films, dus in totaal 594 films bij de KF.C. ter keuring zbn aangeboden. Bij }84 films week de K.F.C. niet a.f van de centrale keuring, bij de hoofdfilms ging zij over tot een hogere classificatie, ter wijl 10 hoofdfilms ontoelaatbaar werden verklaard. Moderne coiffure met sterk naar achter wijkende lijn. De voorpartij van het hqq.r is in een fraaie golf op het voorhoofd gelegd. Model „Haute Coiffure Frangaise". Net als appelmoes kan ook rabarber zowel als groente als bij wijze van toetje gegeten worden. De rode stelen van de rabarberplant hebben immers een geu rige, frisse vruchtensmaak, waarom zij faarne bij de maaltijden worden gebruikt. >egenen, die zelf rabarber verbouwen, weten bi) ervaring dat daar niet veel kosten en moeite aan verbonden zijn. Het oogsten kan van April af geschieden. Een nadeel van rabarber is echter, dat ze veel suiker vraagt. Vooral nu de sui kerprijs is gestegen, doet dit bezwaar zich wel degelijk gevoelen. Gelukkig is er wel een hulpmiddel om iets van de zure smaak te verzachten: men kan nl. een theelepeltje zuiver krijt (bij de dro gist verkrijgbaar) per kg rabarber toe voegen, wanneer het moes gaar is. Ook bespaart men suiker, wanneer men deze pag toevoegt als de rabarber na het ko ken van het vuur is genomen. Rabarber is zeer geschikt cm te wor den ingemaakt, omdat ze niet gesterili seerd of gepasteuriseerd hoeft te worden. De grote hoeveelheid zuur werkt vol doende conserverend. De rabarbersteiep wassen (niet schil len), in stukjes snijden met aanhangend water opzetten en snel tot moes koken. Wijdmondse flessen (ook melkflessen kunnen dienst doen) en bijpassende kur ken uitkoken of uitzwavelen. De flessen vullen met het hete raberbermoes. De kurken stevig in de flessen drukken en ze luchtdicht afsluiten door ze in ge smolten lak, kaarsvet of paraffine te dompelen. Deze methode van rabarber inmaken is nog niet algemeen bekend. Toch is het zeer goed mogelijk om rabarber in Keul se potten in te maken en op een koele, donxere frisse plaats 649 maanden goed te houden. De rabarberstelen wassen (niet schil len), in stukjes snijden en tot moes. ko ken met aanhangend water. Het moes af laten koelen. De Keulse potten goed schoonborstelen met heet sodawater en naspoelen met schoon heet water. Ze goed uit laten lekken op 'n schone doek, doch niet afdrogen. Het rabarbermoes overdoen in de potten en deze tot boven aan toe vullen. Gesmolten paraffine op het moes gieten. Vochtig gemaakt cel- lophaanpapier over de potten spannen en dit met een touwtje om de rand vast maken. Deze Inmaak moet af en toe gecontro leerd worden, daar zich, evenals bij zuur kool, enige kim kan vormen. De kim dan verwijderen, de rand van de pot met een schoon doekje afvegen, de paraffine af spoelen en even opsmelten, waarna ze weer op de rabarber gegoten kan worden en men het cellophaan er weer over kan spannen. Rabarberkoekjes 2oo g (ruim 2 kopjes) bloem en 10 g bakpoeder, of 200 g zelfrijzend bak meel, plm. 2% dl (1% kopje) water of melk, zout, 130 g (plm. 1 steel) rabar ber, suiker, boter, margarine of olie. De rabarber schoonmaken, wassen en in dunn.e reepjes snijden. De2e ongeveer H uur met iets suiker wegzetten. De bioem met het bakpoeder of het zelf rijzend bakmeel en zout in een kom doen en aanmengen met het vocht. Wat boter, margarine of olie in de koekenpan heet laten worden, steeds dunne laagjes beslag in de pan doen, de stukjes rabarber er op leggen en ieder koekje afdekken met een dun laagje beslag De koekjes langzaam aan weers zijden bruin en gaar bakken en opdienen met suiker. Het uitgetrokken rabarber- vocht kan er, desgewenst gebonden met aangemengd aardappelmeel, als saus bij gegeven worden. (Van onze mode-medewerkster) De coy.turière Carven uit Parijs zot begin Mei met Franse mannequins en haar nieuwe zomer-collectie naar Nederlandkomen. Niet alleen de nieuu ste créaties van dezg bekende mode-ontwerpster gaq.ii echter bij die gelegenheid otize aandac,it vragen, liet kapsel, belangrijk onderdeel van het totaalbeeld der modi., komt can vooral in het brandpunt der belangstelling te staan! Nederlandse kappen., aangeslo ten bij het „Syndicat Haute Coiffure Frangaise." krijgen dan namelijk ae gelegenheid, de Franse mannequins, die de Carventoiletten lanceren, naar eigen inzicht te kappen. Een dergelijke grandiose demonstratie van Nederlandse coiffure-kunst in een Franse omgeving is uniek voor ons land. Kopstukken uit de hoogste regionen dér Parijse kappers-wereld hebben hun medewerking verleend, dit contact tussen Nederlandse coiffeurs en de Parijse mode lot stand te brengen. De Haute Coiffure" in Parijs streeft er steeds naar nauw samen te werken met de couturiers en vooral de modistes. Het. nieuwe lente-kapsel, dat door de voor naamste Franse kappers is gecreëerd, is dan ook geheel aangepast aan de hoeden- lijn, die nu en vogue is. De hoedjes ko men dit seizoen weer recht op het hoofd te staan en vertonen zelfs een sterk naar voren hellende lijn. Dit m tegenstelling met de hoofddeksels van deze winter, die juist het achterhoofd bedekten. Het nieuwe hoeden-model legt het ac cent van het kapsel vooral op de hals partij. Aan de zijkanten wordt het haar bij de moderne coiffure geheei naar ach teren gekamd en in de hals, waar het haar bijzonder kort is gehouden, even opgebor steld. Het vóór- en bovennaar wordt daarentegen zoveel mogelijk naar voren gekapt. Dóór deze harmonische verdeling van de haarpartijen krijgt de coiffure of een asymmetrische óf een ..envelopperen- de" lijn. die de vorm van het hoofd geheel volgt. Naar gelang de gelaalsvorm van de draagster worden deze beide types toe gepast. Enkele bij de Nederlandse sectie van het „Syndicat" aangesloten kappers uit Amsterdam, Rotterdam en Dgn Haag, gaven ons in een demonstratie reeds een voorproefje van hetgeen ae Neder landse vrouw tijdens de show van Car ven op het gebied der coiffures te zien gaat krijgen. Zowel enkele dag- als avond-kapsels in nieuwe coupe werden Een jeugdig zeer kort geknipt kapsel met accent op de halspartij. Model „Syndicat Haute Coiffure Fransaisé". daarbij getoond. Dat ook een kórt en zelfs een zeer kort kapsel een vrouwe lijke allure kan hebben, bleek bij deze coiffures wel heel duidelijk. Hoewel de lengte van het haar slechts tussen de 3 d 5 cm varieert, weet de geroutineerde coiffeur dit zo te bewerken, dat het kap sel tenslotte een flatteuze en charmant vrouwelijke indruk maakt. De in Parijs aangegeven richtlijnen voor de moderne korte coiffure worden door de Nederlandse kappers aangepast aap het type van de vrouw m ons land. Met heel eenvoudige middelen is een der gelijk kort kapsel ook gemakkelijk tot een meer effectief avond-kapsel om te werken. Sierlijke ornamenten van veren, nylon, (Juweel, kant of gelakt haar en ?elfs sleehtg enkele bloemen qtoen in dit opzicht reeds wonderen. En wat vooral belangrijk is: deze spor tieve ep toch sierlijke kapsels zijn dooi de speciale coupe in de P ragt ijk makke! ik in het model te houden. Wie daaraan n->g mocht twijfelen, kreeg tijdens deze de monstratie een overtuigend bewijs. E n van de vrouwen, die als model fungeer'e, kamde, zelfs zonder spiegel. :o enkele mi nuten de pas aangelegde coiffure op, zon der dat aan de lijn van het kapsel iets bedorven werd. De „Stichtipg Hefschroefvliegtuigen" zal haar werk wegens gebrek aan werkkapi taal móeten staken. Haar doel: het -n- derzoek van de mogelijkheden van ;st hefsehroefvliegtuig. is in hoofdzaak be reikt. „Na al onze onderzoekingen is on :e eindconclusie dat dit toestel een belang rijke rol zal gaan spelen in de lychtvae'l. De stichting heeft nuttig werk verricht -n daardoor de basis gelegd voor het gebr k van helicoptèrs en misschien ook w,'! voor de bouw van helicoptèrs in ons iar. Dit deelde de voorzitter der sticht, g, de heer T. van Houwelingen, gistermk. i in Den Haag mede, tijdens een bijeenkor =t waarop een afsluitend verslag werd uit gebracht over de verrichtingen der stin ting. Proefvluchten uitgevoerd In opdra -ht van de Ned. Spoorwegen, Avio Diep' ;u, KLM en PTT, hebben uitgewezen, dat is land te klein is om door middel van et hefsehroefvliegtuig een belangrijke tij i- winst te boeken in vergelijking met de »- staande middelen van vervoer. Daar k ut nog bij dat de capaciteit van de huid; e, niet voor „research" bedoelde, helicopi. 'i te gering is en de kosten daardoor in verhouding te hoog zijn. Advertentie Een gezond uiterlijk houdt nauw verband met een goede stoelgang waarborgen U 'n gezonde regelmaat i-d AiML,^?nv£%r,£PR,ESZ1JDE van een briefkaart naast en behalve de hrankeERZEGEL het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels an zend deze aan: ATELIER CROON BEATR1JSSTRAAT 4 ROTTERDAM Schrijf aan de andere zijde duidelijk naam - adres - woonplaats - mjmmei (staat ondei de afbeelding) en maat van het gewenste model. Plak nooit meer dan L— op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen op nummer 2 712 91 eveneens ten name van Atelier Croon. Afhalen elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur, behalve Zaterdags. KORTE INHOUD VAN HET VOORAF GAANDE Kesteven, een „vriend" van Darrell Tress, wordt vermoord ge vonden op Lynne Court, het land goed van Darrell en diens zuster Paquita. Dr. Hextall en zijn vriend, de advocaat John Smith, trachten uit te vinden wie de moordenaar is. Op een avond ontdekt Hextall dat Paquita slaapwandelt en m deze toe stand naar de plek gaat waar Keste ven werd omgebracht. 12). Dat waren de feiten. in het kort uit die toestand halen. Die wetenschap! maakte dat Hextall een excuus bedacht om Paquita de volgende morgen zo vroeg mogelijk te bezoeken. Hij vond haar goed en normaal en overtuigde zichzelf ervan, dat zij absoluut niets wist van haar nach telijk avontuur. De theorie betreffende hypnose ging hierdoor natuurlijk over boord. Er was geen hypnose toegepast, ver zekerde hij zich zelf, het was een geval van gewoon slaapwandelen. Later op de dag slaagde Hextall er in Paquita en haar twee verpleegsters uit huis te krijgen door hen uit te sturen voor| een ritje. Toen zocht hu Darrell op en nam hem mee naar Paquita s kamer. Nu is er iets, begon hjj, dat we verteld. En Walters had niet gezegd.i onmiddellijk moeten doen, Tress. We moe- tenminste Darrell had niet verteld dat hij ten die geschiedenis van die revolver eens zoiets had gezegd dat zijn jonge mees- nagaan. Walter zegt dat je zuster een teres in haar slaap wandelde. Hij had revolver bij zich had. Dus.die revolver alleen verteld dat hij haar op een bepaald moet in haar kamer zijn. Je moet hem uur had gezien op een bepaalde plaats I vinden. terwijl zij een revolver bij zich had. Mis-Dat zal niet moeilijk zijn, antwoordde schien had hij niet gezien dat zij in haar Darrell. Paquita en ik zijn altijd ge- slaap wandelde. Hij zou wel niet dicht bij woon geweest een paar revolvers bij de haar zijn geweest. Het was ook waarschijn-j hand te hebben sinds we kinderen waren lijk, dat de mogelijkheid van slaapwande-i we woonden op een eenzame plek voor we len nog nooit bij de knecht was opgeko- naar Engeland kwamen. Hij ligt waar- reen. En het was waarschijnlijk, dat het niet langer zou duren of de man zou tot schijnljjk in de la van haar toilettaie Binnen een paar minuten was de revo!- zchzelf gaan zeggen: Nu loopt die Tickell ver gevonden. Hij lag in een klein kastje een enortn gevaar opgehangen te worden naast Paquita's bed. Het was een revol- >oor de moord op Kesteven en toch kan ver met zes kamers en uit een daarvan ik bewijzen dat Kesteven waarschijnlijk haalde Darrell een lege huls. c oor mijn meesteres werd doodgeschoten. ;v eens iets toevalligs gebeurde.... xtall trachtte zich alles te herinnere ais er Iiextau tracnue zich alles te herinneren -vat hij van slaapwandelen wist. Hij wist dat er verschillende soorten van slaap wandelaars waren. Er was een soort slaap wandelen, waarbij de zintuigen niet hele maal sliepën..., een soort van halfslaap. .Dan was er het gewone slaapwandelen, HOOFDSTUK XVI Deductie door methodische redenering. De twee mannen zagen elkaar zwijgend aan toen Darrell revolver en hulp op 'n tafeltje legde en het duurde lang eer Hextall sprak. Dat, zei hij met zachte Stem, kan waarbij iemand uit zijn bed stapt en rond- we' de Patr00in z'Jn; d'f Je zuster by on- wandelt. gewoonlijk schijnbaar zonder doel Seluk afvuurde op je nat in Londen, voor ogen, doordat een geestelijk proces Maar Darrell schudde verslagen het gedurende de slaap wordt voortgezet hoofd. Maar er was ook een derde manierde Neen, mompelde hij. Want het is slaap die veroorzaakt werd door hypnoti- niet dezelfde revolver. Ik heb die, welke sche invloed. In dat geval, dat wist hij, ze daar had weggenomen of Keste- lijkt het precies alsof het slachtoffer m ven heeft het gedaan. Hoe dan ook, die het volle bezit van zijn zintuigen is, alsof revolver is achter slot en grendel in mijn hij inderdaad klaar wakker is. terwijl nij slaapkamer in Londen, in werkelijkheid absoluut onder de invloed Hextall nam het wapen van het tafel is van degene, die hem hypnotiseert. Hijtje en bekeek het. wist ook. dat iemand uit een dergelijke Ik heb weinig verstand van die din- slaap niet op de gewone manier gewekt gen, antwoordde hij. Jij misschien? Kun kan worden: alleen de hypnotiseur die de je me ook vertellen of dat ding onlarg3 «laap verwekt heeft, kan hem ook weer1 is afgevuurd? Darrell nam de patroonhuls op en keek bijna onverschillig naar de kamer. Ik zou zeggen van wel, antwoordde hij. Hij nam de revolver van Hextall over, haalde er de overgebleven patronen uit en stopte ze in zyn zak. Ik zal eens zoe ken, of Paquita er misschien nog meer heeft, vervolgde hij. Als ze gewend is aan slaapwandelen te doen en zuike dingen bij zich draagt, komen er ongelukken van, Maar wat moeten we doen, Hextall? Wat bedoel je? vroeg Hextall, die trachtte over het geval na te denken- De manier, waarop Darrell hem aan keek, was veelbetekenend. Die Walter*, antwoorde hij. Grote goden, die heeft ons in zijn macht! Ver onderstel Veronderstel niets, viel Hextall hem in de rede. Houd je kalm. Ik zal met Walters praten. Ik zal het onmiddellijk doen. Maar terwijl hij dit zei, bedacht hij meteen, dat alles, wat hy tegen de knecht kon zeggen, nutteloos zou zijn. Als de man vertelde, wat hy wist, zouden er zich zeker complicaties voordoen, waar van niemand het einde zou kunnen voor zien. Hij stelde zich al voor, dat de politie dit nieuwtje kreeg' Het zou voor een door tastende detective een kans zyn, zoals maar zelden voorkwam. Iets van hetgeen hij dacht moet op zijn gezicht te lezen zijn geweest, want Darrell, die hem aan zag, kreunde. Alles goed en wel, Hextall, zei hij. maar we zijn in zijn macht. Als we hem laten merken, dat We moeten hem niets laten merken, viel Hextall hem in de rede. Ik wil hem spreken hem de pas afsnyden. Walters, die naar Darrell's studeerka mer geroepen werd, stond voor zyn heer en dr Hextall met een ernstig, oplettend gelaat. Hij antwoordde kalm en beleefd op alle vragen van de dokter. Het was inderdaad waar, dat hy juffrouw Tress had gezien op de avond van Kesteven's dood en onder de omstandigheden, die hij al beschreven had. Hij was niet erg dicht bij haar geweest, maar hij had opgemerkt, dat zij een revolver in de hand hie^d. Hij had met niemand over de zaak gesproken behalve met mynheer Tress- Hij luis, terde met aandacht, toen Hexta'i met hem sprak. Juffrouw Tress was de iaatsie tijd geestelijk zeer overspannen, vertelde Hextall en zij had blijkbaar de gewoonte aangenomen te slaapwandelen. Vermoe delijk had de een of andere gedachten- associatie veroorzaakt, dat zij de revolver had meegenomen in die bewuste nacht. Hoe dan ook het zou het beste zijn als Walters voor het ogenblik tenminste, met niemand over de kwestie wilde spre ken. Walters knikte begrypend. Ik zal niets zeggen, dokter, zei hy. Ik was nooit van plan iets te zeggen. Ik meende, dat het myn plicht was met mynheer Tress erover te spreken, maar het is nooit in me opgekomen om er met anderen over te praten. U kunt op mij rekenen, dokter. Goed, antwoordde Hextall. Daar ben ik bly om. Nu wilde ik je nóg wat vra gen, Walters. Je vertelt my, dat je op die avond van mynheer Kesteven's dood on geveer om middernacht over de terreinen en in het park hebt gewandeld. Wel een uur dokter, antwoordde Walters. Van ongeveer kwart voor twaalf tot tien voor één. Was het een kalme nacht? vroeg Hextall. De nachten zyn hier altyd stil, dok ter. Je hoort hier niets, oehalve een en kele keer het blaffen van een hond op een boerderij of een trein m de verte. Juist. Hoorde je in het uur dat je buiten wandelde, een schot lossen? Neen dokter beslist niet. Ik heb daar zelf ook aan gedacht toen ik die revolver in de hand van de juffrouw zag., tenminste, ik dacht eraan, toen ik de volgende dag hoorde, dat mynheer Kesteven dood was. Als er ergens in het park, in het veld of in de tuin om die tijd een schot was gelost toen je buiten was zou je het dan gehoord hebben? Dat moest ik gehoord hebben, dok ter. Het geluid zelfs van een klein revol- vertje zou ver geklonken nebben in een stille nacht. En daarom was ik er zeker van, dat juffrouw Tress lie revolver niet afgeschoten had, terwyl zy buiten was. Ik ben niet ver weg geweest van het huis en ik zou ieder schot gehoord moeten hebben, dat een myl in de omtrek was afgeschoten. Ik ben biy dat je daaraan gedacht hebt, merkte Hextall op Hy wendde zich tot Darrell toen de knecht was weg gegaan na een hernieuwde belofte om te zwygen en hij glimlachte bemoedigend. Dat is het beste nieuws^ dat we nog hebben gehad, Tress, zei hij. Ik moet dat dadelyk aan Smith vertellen, zei hij. Begrijp je niet, wat het oetèkent.dat Walters helemaal geen schot hoorde? fliet direct, antwoordde Darrell. Het betekent wat ai meer van ons hadden opgemerkt, zei KextalL Het betekent, dat er veel reden is om te ge loven, dat Kesteven niet werd doodge schoten, daar waar hij gevonden werd, maar elders. Zijn lichaam is later in de nacht naar dat bosje georacht. Ik moet dit Smith onmiddellijk uiten weten, als ik vanmiddag in de stad kcm. Ga je weg? riep Darrell spijtig uit. Ik moet wel., ik heb maar twee dagen vrij genomen. Maar ik heb je een voorste] te doen. Ik zou je zuster graag nog wat langer onder behandeling heb ben. Bovendien geloof ik niet, dat het bepaald goed voor haar is hier te blijven. Ik geloof, dat je er goed aan zou doen „In „Cinemagla.", het orgaan van de Nederlandse cineasten, publiceert de Ne derlandse filmer Gerard Kutten onder de titel „Aan Rutten van Rutten", een arti kel, waarin hy zön naamgenoot de mi nister van Onderwiis, Kunsten en Weten schappen, prof. dr F. J Th. Rutten, enige vragen stelt en hem tegeiykertyd enkele suggesties aan de hand doet met betrek king tot de Nederlandse filmindustrie. Het artikel van Rutten opent op deze belangrijke kwestie zeker geen gezichts punten, die al niet eens eerder in deze rubriek ter sprake zfln geweest. Maar de persoon van de schrijver en vooral de sarcastische, maar geestige wyze waar/ip hy zijn gedachten, die in vele Nederland se filmliefhebbers leven, aan het papier heeft toevertrouwd, geven ons aanleiding, er enige aandacht aan te besteden. „Verleden jaar", aldus opent Rutten rijn brief aan de minister, „heeft u het initiatief genomen om de „Nederlandse Film" te stimuleren door het originele idee van een „Prijsvraag". Een prijsvraag voor "n filmmanuscript over een „Neder lands onderwerp". Om de toekomstige deelnemers aan deze Nationale Prijsvraag een Idee reap, een inspiratie te geven en het 'begrip „Nederlands onderwerp" te verduidelijken, kwam u op de brillante en originele gedachte om als voorbeeld van een echt Nederlands filmonderwerp de „strijd tegen het water" te noemen. Aan dat onderwerp had nog nooit iemand gedacht.... en velen hebben dan waar schijnlijk ook dankbaar van deze magni fieke suggestie gebruik gemaakt I" Na er aan te hebben herinnerd, dat de minister tien „letterkundigen" had uit genodigd om aan de prijsvraag deel te nemen, die dan, ongeacht de kwaliteit van hun inzending („Men moet in alles groot blijven!", merkt Rutten sarcastisch op) het vorsteiyke bedrag van 300 gulden van de Staat der Nederlanden zouden ontvan gen vervolgt hy: „Maandenlang worstelde de jury met de berg papier en waanzin, die in uw Departement binnengestroomd was. Velen droomden van roem en geld en Hollywood, of minstens Duivendrecht. Want.... (welk een groots, maar vaag voornemen!) Uwe Excellentie zou „be vorderen", dat één van de bekroonde manuscripten „verfilmd" zou worden. Dat zou dan betekenen, dat de, ten dele toch ook onder Staatstoezicht staande Woon- echepenwerf Cinetone (by gebrek asm filmwerk vervaardigt het technische per soneel in de studio's van Duivendrecht woonschepen Red.) weer aan haar oor spronkelijke bestemming teruggegeven zon worden en wellicht zouden de schyn- werpers weer hun stralen kunnen wer pen op onze edele nationale kunstenares Henriëtte en de microfoons zouden weer de meeslepende klanken van een Lou Bandy of Kees Pruis kunnen opvangen". ér Gerard Rütten vraagt zich vervolgens af waarom het rapport van de Jury, die uit raak over de Prijsvraag moest doen. og steeds niet is verschenen: „Tenslotte willen we toch - behalve het vele geld opstrijken - ook nog wat leren Nadrukkelijk verklaart Rutten, dat hij goen eisen, maar bescheiden vragen stelt: Van ons, Nederlandse Filmkunstenaars- ressorterende onder Uw Departement, onder de Afdeling „Kunsten", onderaf deling .film", bent U slechts bescheiden heid en geduld gewend. U heeft toch werkelijk niet te klagen.... vindt U? Nog geen enkele „cineast" (het woord is niet van mij) heeft ooit één Uwer j woonschepen tot zinken gebracht als pro test tegen het misbruik van een mooie en kostbare studio voor dergelijk tim-1 merwerk. Integendeel.... een aantal van! ons zwerft nederig en eerbiedig en vaak zeer vroom om Uw Departement, in de hoop eens een mooi klein opdrachtje te krygen. Of een klein grappig subsidietje om dan weer eens een beetje met een camera te kunnen spelen". ,.Ik weet natuurlijk", gaat Rutten voort, „dat op Uw begroting de „steun" aan de Nederlandse film tot uitdrukking is ge bracht met het cyfer van 80 000 gulden. Dat is natuurlijk iets, dat alle waarde-1 ring en bewondering verdientDei .film" brengt in ons land per jaar i 14.188-000.- op aan vermakelijkheidsbe- i lastingen en daarvan gaat het bedrag van 80.000 gulden weer terug om de Nationale Filmkunst te steunen. Ik las dezer dagen, dat een uur schieten bij een mllitoire oefening 20.000 gulden kost. De Nationale Filmkunst is dur vier uren „schieten" waard. Men moet klein en onwelwillend van geest zyn, om daar iets op aan te merken! Voor de waarde van vier uren' schieten mogen enkele van onze 84 aan gesloten „cineasten" zioh - dank zij Uw generositeit - uitleven in hun geliefde celluloid. Het is geen wonder, dat er reeds enige opwindende meesterwerken ontstonden en dat enige honderden film- scenarioschrijvers hun pennen sneden cm deze filmkunstenaars nieuwe onderwer pen te kunnen toevertrouwen." Rotten stelt de minister dan voor om bijvoorbeeld 10 procent van de door de film opgebrachte vermakelijkheidsbelas ting af te zonderen voor een fonds om de Nationale Filmindustrie daadwerkelijk te steunen. Een zyner argumenten - een ar gument. waarvoor de minister van finan ciën byzonder gevoelig is - is de devie zen besparing, welke bijvoo»-beeld de ver toning van vier Nederlandse sneelfilms per jaar in de bioscooen zou meebrengen: „Vie Nederlandse films per jaareen voudige. goede filmsgeen pogingen om Hollywood te imiterenWe heb ben geen schrijvers", zegt U (of iemand anders). Om eens bij één voorbeeld te blijven. Jan de Hartog's toneelstuk is net in Parijs verfilmd. Had ook hier kunnen gebeuren. Een goed. sterk onderwerp - binnen de mogelijkheden liggend van ons (voorlooig) technisch en artistiek kun nen. „Wij hebben geen regisseurs, geen cameramensen, architecten, cutters, soe- lers! roept het koorZe zyn er alle maal en hun capaciteiten ziin zeker niet minder dan wat men - in doorsnee - in de buitenlandse studio's vindt. Om DAT te bewijzen, behoeft men slechts gere geld de doorsnee films in onze bioscopen te gaan zien. steun, die zeer terecht gegeven wordt. Men kan werkelijk NTEMAND in Ne derland het verwijt maken, dat hy geen kapitaal op tafel legt en tegen ons zegt. „vooruit, jongensmaak een mooie film'" Deze zin voor de reahteit ont breekt ons werkelijk niet. Maar dat NIE MAND dat durft of KAN, is onder meer Uw schuld U zult zeggenmijn De partement heeft geen geld!" Maar het is Uw taak als minister om te zorgen, dat de belemmeringen voor een Nationale Film industrie op zy geschoven worden, en dat die onzinnige vermakelijkheidsbelastingen voor producten van eigen bodem vermin derd worden, of dat van deze enorme in komsten een redelijk percentage terug vloeit in een fonds ter WERKELIJKE bevordering van een Nationale Filmin dustrie- Waarom krijgt, b.v. de opera een grote steun van Uw Departementen het Concertgebouwen het Theater? Een maar legt U ons, „cineasten" nu eens eindelijk uit, waarom de Nederlandse film afgescheept wordt met het belache-1 lijke sommetje van 80.000 gulden?? Ik weet van tevoren al de argumenten!. Het eeuwige liedje. Er is geen gelden: het geld dat er is, is in de eerste plaats nodig om te kunnen schieten. Ik zal de' laatste zyn om de enorme uitgaven voor bewapening voor de eventuele verde diging va» onze vryheid te beerjtiseren, maar met kanonnen ep vliegtuigen alleen komen we er toch niet. Film is een mach tig medium en dat medium wordt volko. men verwaarloosd. Geef ons Nederlandse cineasten de mogelijkheden, waarop wij recht hebben. Wij kunnen zeer zeker één of meer productiegroepen vormen, die voor een gedeelte ook voor een productiekapitaal zorg kunnen dragen, mits U de belem meringen wegneemt, een gezonde commer ciële basis mogelijk maakt en voor een eerste periode de eventuële risico's op vangt. Geef ons Cinetone tegen redeiyke voor waarden en laat die woonschepen het IJ opvaren. De tonnen, die, Cinetone gekost heeft, krUgen dan tenminste zin en alles wat wy in vaak lange en moeilijke ja- Ten van on? vak hebben geleerd, waarde. Velen van ons vinden beslist geen be vrediging in het maken van films over het Bier is Best" of „Gebruik Pin Up" Daarvoor vinden we ops te goeden terecht". In de Hollywoodse filmwereld maakt een bedrag van 80.000 gulden per jaar wel een heel armzalige indruk, als men weet, dat daar de filmproducent Howard Hughes de Britse acteur Robert Newton en diens medespelers een sommetje van 2400.— per dag uitbetaald krygen om-.,, niets te doen. Maar mr Hughes kan zich zo iets veroorloven. Behalve films maakt hij ook vliegtuigen en bezit hij een stelletje luch - lijnen. Bovendien is hij multi-millionnaïr in de olie. Zijn inkomen wordt dan ook geschat op ruim 100.000.— per dag. Newton en de andere acteurs waren op 22 Maart j.l. door Hughes geëngageerd om te spelen in de filmversie, die van G. B. Shaw's „Androcles and the Lion" wordt gemaakt. Maar Hughes wilde de komiek Alan Young voor de rol van Androcles hebben en Young is niet beschikbaar vóór 15 Mei. Dus krijgt iedereen tot die datum een prachtige vacantie met behoud van volledig salaris. Toch bespaart Hughes nog geld op deze affaire, want hy heeft zyn vrouweiyke ster, Jean Simmons, tot 15 Mei aan een andere studio „uitgeleend" voor de film Queen Bess" en in Hollywood schat men het salaris van Jean op „iets boven de tienduizend gulden per week" Het strijdbare filmtijdschrift Film front-Filmstudiën", dat 'enkele maanden niet is uitgekomen, is thans weer versche nen, echter in een nieuwe gedaante. Hoe wel de drukkosten by het bepalen van deze nieuwe gedaante zonder twijfel een zeer grote rol zullen hebben gespeeld, merkt de hoofdredacteur A. van Domburg in zyn artikel „Hergroepering", waarmee hy het blad in zyn nieuwe vorm introdu ceert: ..Filmfront is dus een strydblad en de redactie is tenslotte met de uitgever overeengekomen, dat het militante karak ter van Filmfront ook in het uiteriyk waarneembaar moest zijn. Daarom zijn wy overgegaan tot het formaat, dat doet denken aan een krant, niet aan een tyd- schrift, houwel Filinfront een tijdschrift blijft". Ofschoon de trouwe lezers van „Film front" zullen betreuren, dat hun tijdschrift zyn vroegere, veel meer aantrekkelyke, vorm heeft verloren, zullen zij zonder twijfel het voortbestaan van dit orgaan, °T ROMANBIJVOEGSÉL] Voor zware figuren is het evenals vóór alle kle ding, ook zeer moeilijk een goed passende onder jurk te krygen. De wijdte zou dikwijls nog wel gaan, maar de lengte is het grootste bezwaar. Voorai onder een dunne japon staat het niet mooi als er zo'n korte onderjurk onder zit. Oók houden de meeste dames die iets zwaarder zyn, niet van smalle schouders. Nevenstaand model is met aangeknipte schouder, rond armgat en vierkante hals. De rok is iets klokkend. Het lijfje valt van voren schuin over elkaar en is iets ruim aan de rok gezet, welke van voren met een puntje omhoog loopt. Het geheel is afgewerktmet een smal kantje. Het patroon is verkrijkbaar in maat: 40 44 46 48 50 52 af 0,50. 2,50 tot 3.00 meter stof van 90 cm breed is er voor nodig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4