„We moeten leven binnen ons inkomen Communisten tot staan gebracht Na bijzonder hevige strijd Werk classificatie kan ethisch gunstig worden beoordeeld Militair accoord V.S.—Japan DE MOEILIJKHEDEN IN „DE WITTENBERG" Open plaatsen in Engels kabinet weer gevuld Nogmaals lonen en prijzen, klaar betoog op KA B-driedaagse Grote zelfbeheersing van arbeiders en ondernemers noodzakelijk v Woensdag 25 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lonen en prijzen op K.A.B.-eongres Onze kwetsbare export Wederom pseudo- vogelpest in Bameveld LAGEN Generaal Ridgway wil troepen van Tsjang Kai Sjek inschakelen K.A.B.-driedaagse De bijslag op <le lonen Koud voorjaarsweer vertraagde groenten- oogst Prins Bernhard Buenos Aires Heteluchtmotor binnenkort in productie Bataljons- en compagnies-commandant uit Commando ontzet Labour meent dat crisis voorlopig voorbij is Katholieke partijleiders in Polen veroordeeld WEERBERICHT V. A. !?ften van °nze be- talingsbalans uitsluitend afhangt van BELEID VERBONDSBESTUUR GOEDGEKEURD Aardbeien onder glas slaan er goed voor in VERANTWOORDELIJKHEID HUN GING DE DOOD VOORBIJ. De ^rerwachting, geldig van heden- tot mor.iwi^vji, luidt: Voor hei Noorden van het land: tijdelijk overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noorc -Oost. Morgen overdag lagere temperatu ren dan vandaag. Voor het overige deel van het land: Droog en overdag overwegend zonnig weer met zwaKKe tot matige wind tussen Noord en Noord-Oost en iets lagere temperaturen dan vandaag. Donderdag 26 April: Zon op 5-2^_S11"',,? 19.54 uur; Maan op 1.34 uur, onder 7.59 uur. j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT fcjftsMRï... (J an onze Ltrechlse redacteur „De samenhang tussen verschillende economische verschijnselen en het samenhangen van het economische met het sociale, vormen telkens nieuwe problemen" Met deze woorden leidde prof. dr J. linbergen, directeur van het Centraal Planbureau, lid van de S.E.R., in liet algemeen adviseur van de regering, de heldere voordracht in, die hij gisteren te Utrecht voor de Verbondsraadsvergadering van de K.A.B. hield. Een man, aan wiens gevoelens tegenover de arbeiders men niet behoeft te twijfelen en met groot respect voor hetgeen de vakbeweging in het bijzonder na de oorlog heeft gepresteerd. Zo tekende de Verbondsvoor zitter, de heer A. C. de Bruijn de spreker en het deed prof. Tinbergen zichtbaar goed aldus aan de vergadering te worden voorgesteld. Dit portret werd scherper naarmate prof. Tinbergen zijn toehoorders inzicht verschafte in het moeilijke en gecompliceerde vraagstuk van lonen en prijzen, ge plaatst tegen de achtergrond van de sociaal-economische, monetaire en budgetaire situatie van Nederland. paard gaat, maar erger dan dit verlies is, wanneer we onze exportproducten in het geheel'niet kunnen afzetten. De prijzen der export-producten Daarom moeten we het prijspeil van onze export-producten zo matig moge lijk houden, wat slechts bereikt kan worden, als wij alle elementen daarvan zo matig mogelijk houden. Die elemen ten zijn: het invoergedeelte, het ar- beiasgedeelte en de ondernemingsmar ge, welke alle ongeveer even belang rijk zijn. De kern van onze moeilijkheden is, dat Nederland de invoerprijzen niet kan beïnvloeden. Wij moeten practisch voor 1 milliard meer dan in 1949 exporteren om onze import te betalen. Aan die prijs stijging is voorshands wel een zeker ein de gekomen, de prijzen zijn iets aarze lend, maar het is nog heel niet zeker, dat die prijsdaling op de internationale markt verder door zal gaan. Wij kunnen slechts invloed uitoefenen op arbeidsbeloning en ondernemingsbeloning. Het reële inkomen, dat Nederland zich veroorloven kan, is te lager naarmate de invoerprijzen meer stijgen en te hoger naarmate de uitvoerprijzen meer stijgen. Het laaghouden van de binnenlandse elementen der prijzen betekent dat (a) de lonen per eenheid product en (b) de ondernemersmarge per eenheid product zo laag mogelijk gehouden moeten wor den. Dat eist een grote zelfbeheersing van zowel arbeiders als ondernemers. Zelfbeheersing De arbeiders hebben, aldus prof. Tin hergen, die zelfbeheersing opgebracht en daarmee het volk, maar ook zichzelf een dienst bewezen. Er moet in de komende maanden ook een grote zelfbeheersing aan de dag gelegd worden door de on dernemer. Zij hebben dit reeds getoond en bij de prijsbepaling wil men uitgaan van de période Juni '49Mei '50 plus 3 pet. Als het verbruiksoffer groter dan 5 pet moet zijn, kan, zoals men weet, opnieuw ■yet de regering worden gesproken en „et_j .rt met terugwerkende kracht worden teruggebracht. Prof. Tinbergen g-ng allereerst in op de grote betekenis van een vrij handels verkeer voor Nederland, pmdat telkens de vraag opduikt, hoe wij moeilijkheden kunnen opl°ssen door beperkingen aan dit handelsverkeer op te leggen. Dit kan wel eens nodjë zlJn' doch wij moeten niet te lichtvaardig met deze voorstellen komen. Wij voeren voornamelijk semi-luxe ar tikelen uit en met producten, d:e beho ren tot de meest elementaire levensbe hoeften en aan de recente moeilijkheden met Duitsland hebben wij gezien, hoe licht een land grijpt naar de gelegenheid om bepaalde Nederlandse producten bui ten zijn grenzen te houden. Daarbij kun nen wij wel eens met onz? artikelen aan het kortste eind trekken. Het is nu nodig, dat wij exporteren: goederen en dien stem om te kunnen importeren. Om te - nen produceren moeten middelen, grondstoffen en hal«ahr>Katen invoeren, waaruit voor wellicht 86 pet onze invoer bestaat. De n0°dzaak export geldt des te sterker tenlandse hulp langzaam gaat afn< Met nadruk poneert prof Tinbergen de stelling, dat een hoge werkgelegen heid bUna onverbrekelijk verbonden is aan een hoge stand van onze uitvoer Dit is de sleutel tot het begrip van onze economische toestand. Daalt {ie mogelijkheid tot exporteren naar bepaalde Tanden (Duitsland), dan moeten we des te meer trachten uit te voeren naar andere landen Dat betekent in de regel: betere kwaliteit of lagere prijzen of beide. We moeten dus bereid zijn zekere prijs- concessies te doen. wat met verlies ge- bui- afnemen. In de gemeente Barneveld is vermoe delijk wederom Pseud0'V0gev^o!thuh:en" stateerd, thans in het dorp Vo°r4"le5\' In verband hiermede is een °Ph°kgebod afgekondigd voor alle pluimvi derachtigen, ganzén, eenden en kaïKoe en voor honden en katten in dat geo dat begrensd wordt door de spoorlij Amersfoort Apeldoorn, Nijkerkerweg, Rijksweg, Hoofdstraat, Molenweg, Stroe- erweg tot Garderbroekerweg en de Gar- derbroekerweg tot de spoorlijn, Dit op- hokgebod geldt ook voor genoemde dier soorten van hen, woonachtig buiten dit gebied, die op de aangeduide wegen uit gang hebben. In het gehele gebied zal loslopend pluimvee zonder waarschuwing in beslag genomen en vernietigd wordfen In dit betoog wordt alleen gelet op de kwestie van het sluitend maken van de betalingsbalans, maar niet bij welk niveau van werkgelegenheid die sluiting tot stand komt. Het betalingsevenwicht uitsluitend door monetaire maatregelen tot stand brengen, zou onze export door hoge prijzen in gevaar kunnen brengen en de werkgelegenheid beperken. Het is erom te doen, dat we werk hebben voor geheel ons volk. Veel erger is, wanneer we grote groepen zouden doemen tot werkloosheid, wat zeker minder inkomsten betekent. Op het ogenblik kan men de toe stand van de arbeidsmarkt nog bevre digend noemen. Het werkloosheidscij fer is de laatste maanden vergeleken bü de overeenkomende maanden van vorig jaar iets gunstiger. Wij moeten ons rigoureus houden, zo vervolgde prof. Tinbergen, aan wat door de regering en vakbeweging is afgespro ken om de lonen en prijzen in de hand te houden en spr vond het bijzonder be langrijk, dat de vakbeweging zich op het standpunt heeft gesteld van een 5 pet loonsverhoging. Per 1 April was de zo goed mogelijk geschatte achterstand in de rei*e tien bij Sept. '49 iets minder dan de dotfr de vakbeweging aanvaarde 5 pet Tegenover de opmerking, die wel eens gehoord wordt, dat de verdeling van het nationale inkomen sinds 1947 ten on gunste van de arbeiders is veranderd, stelde spr., dat het inderdaad iets gunsti ger is voor de ondernemers, doch men moet niet vergeten, dat de investeringen met het oog op de komende werkgelegen heid zijn toegenomen. Het peil van de investeringen is nog nooit zo hoog ge weest en bedraagt wellicht 20 pet van ons nationale inkomen tegen 10 pet vóór de oorlog. f Zekere gradatie in het inkomen blijft nodig In de commissie van de S. E. R. zal be studeerd worden, wat onder rechtvaar dige verdeling van het inkomen moet verstaan worden, in verband waarmee prof. Tinbergen er wel op wil wijzen, dat onze maatschappij een ingewikkeld ge heel is met verschillende functies en er door een zekere gradatie in het inkomen een stimulans moet zijn voor het naar voren brengen van geschoolde krachten en leidinggevende functionarissen. Wat zou er gebeuren als de lonen of de ondernemersmarges verder ver hoogd worden? De export prijzen zou den stijgen, de binnenlandse afzet zou verhoogd worden, onze export zou da-, Ien onze monetaire reserves zouden slinken. Op een niet ver verwijderd ogenblik zou de invoer van grondstof fen stopgezet moeten worden en zou massale werkloosheid optreden. Dit gevaar moeten we ons altijd be wust zijn. Het is van belang, wanneer het kader van de vakbeweging dit steeds meer beseft. Prof. Tinbergen noemde de opgang van onze vakbeweging verheugend en constructief. Zij is een voorbeeld voor an dere landen. Niet alleen de zorg voor lonen, maar ook de zorg voor werkgelegenheid moe ten we zien als de integrale taak van de vakbeweging. Ook andere groepen brengen offers Bij het beantwoorden van verschillen de opmerkingen zette prof. Tinbergen nog uiteen, hoe ook andere groepen dan de arbeiders offers brengen door ver mindering der subsidies, belastingen enz. De» kwestie om de arbeiders mede de in vesteringen, die door hun versobering mogelijk zijn geworden, te doen beheren, wordt door bedoelde commissie van de S.E.R. eveneens bekeken, waarbij een nuttig gebruik gemaakt kan worden van het rapport der commissie-Cobben- hagen over bezitsspreiding. Op een auto rijverbod op Zondag moet men zich vol gens prof. Tinbergen niet blind staren. Voor zover het plaats heeft, geschiedt het uit handelspolitieke overwegingen. Het distributie-apparaat in ons land vei-beteren is niet zo eenvoudig, doch men moet daaraan gestadig werken. Het is niet gebleken, dat massale coöperatie hef beter doet dan de middenstand. Een algemene prijsstop in het vrije handels verkeer is technisch moeilijk te verwe zenlijken. Morgen hoopt H. M. de Koningin de spuisluis op het eiland Rozenburg in werking te stellen. Overzichtsfoto van het nieuwe gebouw. Op de voorgrond het Spuikanaal. De verbonden troepen hebben heden morgen de opmars der communistische strijdkrachten aan het centrale front in Korea tot staan gebracht, aldus seint Reuter uit Tokio. De communistische strijdkrachten, die in minder dan drie dagen veertig kilometer waren gevor derd. zijn tijdens bittere gevechten van de weg tussen Seoel en Tsjoentsjon af vijf kilometer teruggedreven. De weg, die van belang is voor de' bevoorrading der verbondenen, bevindt zich thans stevig In geallieerden handen. De posities van de verbondenen in deze sector van het front liggen thans ongeveer twaalf kilometer ten Zuiden van de 88ste breedtegraad. Het Zuidelijke saillant van de in het centrum der geallieerde linies geslagen bres is opgeruimd, zodat het front weer is recht getrokken. Hierdoor is in de, centrale frontsector de gevaarlijkste bres, die door het jongste offensief der Chi nese communisten V- as geslagen, ge dicht. De strijd was bijzonder bloedig. De 4 4 Leven „binnen ons inkomen" "^'"bergen vergelijkt dan zijn wordf "?et een betoog, dat ook Inet gebruikmaking van moderne economische inzichten: dat de vraag of we leven „binnen ons in- komen Nodig is daarbijlo dat we ons vermo gen li®*- 1 bedrijfsleven |een nieuwe «ed eten opneemt; 3o de regering geen nieuwe credieten opneemt. (Van onze Utrechtse redacteur) In de besloten vergadering van de Verbondsraad der K.A.B. is op voorstel van het bestuur, zonder discussie, be sloten. het voorstel van de Katholieke Metaalbewerkersbond betreffende de bedri'fsgewijze organisatie van de arbeidersbeweging, van deze agenda af te voeren. Uitvoerig heeft de besloten vergadering aandacht geschonken aan de organisato rische kant van deze kwestie. De vergadering keurde het door het Verbondsbestuur gevoerde beleid goed. Zij onderschreef ten volle de juistheid van het in de openingsrede van de heer A. C. de Bruijn tot uiting gebrachte, dat de werkclassificatie te aanvaarden, waar tegen het Verbondsbestuur geen bezwaar had. Problemen van de jeugd Mgr J. Cardijn, algemeen proost van de K.A.J. in België, door de Verbonds voorzitter genoemd een van de meest be kende veteranen in de strijd om de ver heffing van de jeugd, hield een rede over „Problemen van de jeugd". Markant in al zijn bitterheid schetste mgr Cardijn de grote geestelijke nood van de arbeidersjeugd in heel veel lan den, die niet aan zichzelf overgelaten kan worden Er moet een organische band zijn tussen de jeugdbeweging en de bewe ging der volwassenen en men kan vol gens spr. het arbeidsvraagstuk met op lossen, indien men de belangrijkheid en het diepste wezen van de arbeidersjeugd- beweging niet inziet. Vurig en vol tempe- deze tijd een krachtige, door eenheid I rament schilderde mgr Cardijn de zege- Chinese stoottroepen vielen ln golven aan, zonder dekking te zoeken. Het aan tal doden moet buitengewoon groot zijn. Aan de Westelijke sector van het front in Korea houdt de communistische druk aan. De verbondenen moesten hier enig terrein prijs geven. Volgens generaal-majoor Whitney, de persoonlijke adviseur van generaal MacArthur, heeft generaal Ridgway, de huidige opperbevelhebber in Korea, „na een analyse van de toestand een in krach- De groep internationale radio-reporters, die een reis door Nederland maken, werd gisteren door H M., de Koningin op Soestdijk ontvangen. sterke, gecentraliseerde KatJh. Arbeiders beweging noodzakelijk maakt en dat ver zwakking van binnenuit niet kan worden geduld. Het rapport inzake het coöperatie- vraagstuk, dat gistermiddag in de open bare vergadering werd afgehandeld, zal worden aangevuld met enige bij de dis cussies gemaakte opmerkingen. W erkclassificatie Uitvoerig werd stilgestaan bij het rap port over de werkclassificatie, waarop de neer J. g. v. d. Brink een toelichting gaf. Ue commissie, waarvan hij voorzitter was, had tot taak te bevorderen of het van katholiek standpunt uit geoorloofd w mede te werken aan wetenschappelijke werkclassificatie. De werkclassificatie rechtvaardige verdeling van de loonsom en voorkomen, dat arbeid koop- is. ratie mag de werkclassifi- hfir WlJzen en zal deskundigen in «if ho^ïf ®°eten aantrekken. Op zich- kan d« werkclassificatie wg gorden beoordeeld, t,ufoJff {VHoutb ewerkersbo nd staat er huiverig tegenover en noemde het rap port onaanvaardbaar. De Kath. Fabrieks- arbeidersbond wenste het rapport en de conclusies als leidraad bij het werk van de betreffende bonden op het gebied van Tuaalf bedrijfstakken vroegen dispensatie Bij het College van Hijksbemiddelaars zijn ingekomen verzoeken tot tl P - van de beschikking ..Bijslag op 1 salarissen" van 22 Maart 1951 v°^lstr," volgende bedrijfstakken: hoeptlinüusirie, steenlossers Amsterdam, nettenboetsi Vlaardingen, onoverdekte zwem"11'0'' gen en zeebaden, huurauto- en taxi'beaj" jt, kru deniersbedrijf, fotografisch beoriji, melkdetailhandel. rietcultuur Overijssel, bosbouw, tuinbouw, boomkwekerijen bui ten Boskoop. De verzoeken voor de eerstgenoemde vier bedrijfstakken zijn sindsdien inge trokken; de verzoeken betreffende huur auto- en taxibedrijf, kruideniersbedrijf, fotografisch bedrijf, melkdetailhandel, rietcultuur Overijssel en bosbouw zijn door het College afgewezen, terwijl de besliss ng op de verzoekenvóór de be drijfstakken tuinbouw en boomkweke rijen door het college u aangehouden. De Japanse minister-president, Sjigo- roe Josjida, heeft gisteren medegedeeld, dat een overeenkomst tussen de Verenig de Staten en Japan is gesloten over de legering van Amerikaanse troepen in Japan. Deze overeenkomst is voorbereid in besprekingen van John Foster Dulles, Trunians speciale afgezant, met de Ja panse premier. t De besprekingen over de veiligheid van Japan waren in feite reeds beëindigd in Februari bij het eerste bezoek van Dul les. Vrijwel alle aspecten van het vredes verdrag waren eveneens besproken. De mogelijkheid bestond echter, dat de thans opgestelde tekst van het verdrag alsnog onder de dwang van uitwendige omstan digheden gewijzigd zou moeten worden. Josjida zeide verder, dat Japan eerst tot stabiliteit van zijn economie zou moeten komen voordat het een handelsverdrag op voet van gelijkheid met de Verenigde Staten zou kunnen vragen. De Japanse regering zoekt nog naar middelen om uiting te geven aan haar dankbaarheid jegens generaal MacArthur aldus Josjida. Inmiddels is John Foster Dulles uit Tokio te Washington teruggekeerd. Hij verklaarde bij aankomst. „Er zijn on miskenbare bewijzen, dat de communis tische partijen van Rusland China en Japan de vredesregeling, waarop de hoop van het Japanse volk gevestigd is, willen verhinderen". Dulles zei te ver- trouwen, dat de communisten hun doel niet kunnen bereiken, „mits de vrije wereld snt;l handelt". Anderzijds verluidt dat de overeen komst zou voorzien in het legeren van vier Amerikaanse divisies met sterke lucht- en vlooteenheden op de Japanse eilanden. De V. S. zouden deze ongeveer 120.000 mara sterke macht onderhouden en Japan zou grond beschikbaar stellen voor de legering en waarschijnlijk d« kosten van enige diensten dragen. ningen van een beweging als de K.A.J., die in België op heerlijke resultaten van haar apostolaatswerk mag wijzen. De laatste ronde van deK.A B-drie daagse draait vandaag geheel in besloten kring. Dfr groentegewassen in de open grond ondervonden in sterke mate een na delige invloed van het aanvankelijk koude en gure voorjaarsweer, zo deelt men ons van de zijde van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mede. Ook bij de ont wikkeling van verschillende onder glas geteelde gewassen was de invloed van deze weersgesteldheid melkbaar. De stand van de onder glas geteelde aardbeien overtreft het gemiddelde van de laatste jaren met bijna 20 pet Het ge. was heeft zich gunstig ontwikkeld. Gelet op de bloei en vruchtzetting mag dan ook op een goede oogst worden gerekend. Bloemkool onder glas is nog slechts weinig geoogst. In normale jaren is de teelt hiervan in druivenkassen omstreeks deze tijd afgelopen: thans moet als ge volg van de weersomstandigheden het product nog worden geoogst. Het gewas vertoont evenwel een goede stand en be looft een bevredigende opbrengst. De bloemkool in de volle grond is zeer ver waaid, gevreesd wordt, dat het verschijn sel van klemharten veel zal optreden. De ontwikkeling van de kaskomkom- mers liet aanvankelijk te wensen over. Thans echter kan de stand normaal wor den genoemd. De platglaskomkommers ontwikkelen zich tot dusver slechts matig. Peen vertoont een goede stand, maar is evenals alle andere gewassen dit jaar laat. Sla onder glas heeft zich de laatste weken goed hersteld en geeft thans een bevredigende stand te zien. Het vollegronds product staat er echter matig voor. Ook de ontwikkeling van de in de opengrond geteelde spinazie is matig. De stand van tomaten is vrij goed tot goed. tige termen vervatte boodschap aan het Amerikaanse departement van defensie gezonden waarin hij op gebruikmaking van de nationalistische Chinese strijd krachten aandringt ter versterking van de positie der V. N.. Whitney zei dat alle hoge officieren in het Verre Oosten dit standpunt delen. Door MacArthur is de sterkte van Tsjang Kai Sjek's troepen op Formosa op 600.000 man geschat. Zoals bekend, vormde de kwestie van de eventuele inschakeling van Chinese nationalistische troepen een der geschil punten tussen MacArthur en Truman. Ridgway heeft gisteren zijn eerste be zoek als opperbevelhebber aan het front gebracht. Na zijn terugkeer te Tokio ver klaarde hij: „Het huidige offensief is de zwaarste communistische aanvalspoging die tot hog toe in deze oorlog werd ver richt. Toch heeft de aanval nog niet zijn hoogtepunt bereikt. Het is mogelijk, dat deze strijd beslissend wordt." Prins Bernhard is uit Tres Arroyos in Buenos Aires aangekomen, vergezeld van de Nederlandse buitengewone gezant en gevolmachtigde minister in Argentinië, de heer Daubanton. De Prins zal als officiële gast nog enkele dagen m de Areentjjnse hoofdstad blijven. President Peron zou de Prins gisteren een in Argentinië gefokt paard aanbie den. Prins Bernhard heeft zijn bezoek aan Cordoba laten vervallen, daar hij wil uitrusten, voordat hij Donderdag de te rugreis naar Nederland aanvangt. Als alles goed staat met O. L. Heer moet het de mens persoonlijk onverschil lig kunnen zijn, dat hij de aarde verlaat. Er zijn echter ook gevallen, dat het af scheid van het leven zwaar kan vallen. En die omstandigheden doen zich voor als men als vader of moeder nog voor een grote taak staat ten aanzien van jonge kinderen, van Ouders of een onderneming, bij de val waarvan vele werknemers en hun gezinnen zouden worden getroffen. Al zal de Voorzianigheid zaken en gezin nen leiden, da persoonlijke verantwoor delijkheid, kan is een zwaar juk druk ken. We gebruiken de term zwaar juk spe ciaal, omdat uit besprekingen, voordrach ten en rapporten zo dikwijls de klacht over gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel naar voren wordt gebracht. Onlangs viel in een publicatie te lezen hoeveel materiaal en gereedschap ver loren ging door onoordeelkundig gebruik en slordigheid bij het opbergen of liever niet opbergen. Geeft men zijn ogen goed de kost dan zal men zonder veel moeite of speciaal zoeken grote blaasjes zien pikken. Dezer dagen nog kwam de klacht af, dat jongeren zich veel te weinig voor vakexamens interesseren. Onder hen is al gemene vervlakking en weinig interesse. Terwijl het daarnaast merkwaardig was. dat van de 1700 ingeschreven werkloze bouwvakarbeiders bij een Gewestelijk Arbeidsbureau niet een een vakdiploma had. Een vorige maal reeds schreven we, dat elke mens een taak heeft. Doch eenvoudig is die opgave in de regel niet. En nu kan men overeenkomstig de sociale rechtvaar digheid een reeks wetten en maatregelen opstellen om de met hoofd en hart wer kende mens een behoorlijke zekerheid, een menswaardig bestaan te verschaffen, elk individu heeft als arbeidskracht en datzelfde geldt ook bij het vaderschap plichten van staat dwz. zich voor zijn plaats kennis te verzamelen en toe te pas sen, alsmede die eigenschappen zoals ar- beidsiust, activiteit en ernst en voorzicn- tigheid aan te wenden, die kunnen bij dragen tot 'n goed georganiseerde en zui nig werkende onderneming. Zodra gesproken wordt over opvoering van productie zijn er altijd, die als door een wesp gestoken, driftig overeind vlie gen. De hardste schreeuwers zijn in de regel niet de vlugste en de bekwaamste medewerkers. Er moet nu eenmaal hard worden ge werkt, gepaard aan een zekere soberheid Hij, die terdege de wereldsituatie volgt in al de aspecten, zal toegeven, dal we serieuze ondernemers en werknemers, ernstige vaders en moeders nodig hebben. De statistieken wijzen op vele materiële tekorten, doch het gebrek aan verant woordelijkheid is een manco, dat heel diep invreet. Men wil van alles, men eisf van alles, doch verantwoordelijkheid dragen bete kent voor velen een zwaar jujc, ondraag lijk zelfs. Maar zonder aanvaarding vau dit juk blijft het een pan. HENK VAN DER MAZE. Twee jongens te Vught zagen gister middag het cadaver van een hond iri een sloot drijven. Zij zochten een paar stenen en wierpen die naar het dode beest. Tot hun hevige schrik had er in de sloot op eens een zware ontploffing plaats, die tot ver in de omtrek te horen was. Gras zoden werden de lucht ingeslingerd en beide knapen waren onherkenbaar door de modder en het vuile slootwater, waar mee zij werden overdekt. Daar bleef het gelukkig bjjGebleken is, dat door die steenworp een zware landmijn, die in de sloot lag, op slechts enkeiè meters der niets vermoedende jongens tot ex plosie gekomen was. Een vrijwel geruisloos klein aggregaat voor stroomopwekking, de eerste hete luchtmotor van Philips, zal over enige tijd in fabricage komen, aldus deelde ir F. J. Philips gisteren mede. Na langdurige research en grondige bestudering van de materie en waarne mingen is Philips thans zover, dat men, deze heteluchtmotor speciaal voor stroomopwekking geschikt hesft weten te maken. Het aggregaat zal zware bat terijen en accumulatoren in van stroom verstoken gebieden kunnen gaan vervan gen. Dit. betekent b.v. voor tropische ge bieden, voor expedities en waarschijnlijk ook voor meetdoeleinden een belangrijke aanwinst. De Clief van Generale Staf heeft aan luit.-kol. Beaumont zijn volledige instemming betuigd met de door deze hoofdofficier getroffen maatregelen hij de moeilijkheden welke zich in het kamp „De Wittenberg" hebben voorgedaan. De Chef van de Generale Staf heeft voorts een reserve-majoor, com mandant van een der hetaljons van voor herhalings-oefeningen onder de wapenen zijnde manschappen, wegens gebrek aan bezieling bij de uitoefe- was hij in-een prikkelbare ning van de dienst uit zijn commando ontzet en een Majoor van het Hoofdkwartier van de Generale Staf in diens plaats benoemd. Ook eèn der compagnies-commandanten is uit zijn commando ontzet. Alfred Robins Is benoemd tot minister van arbeid en sir Hartley Shawcross tot minister van handel als opvolgers van resp. Bevan en Wilson, aldus Is officieel te Londen bekend gemaakt. Verder is sir Frank Soskice benoemd tot attorney-generaalA. L. Ungoed Thomas tot advocaat-generaal en de nieuwe minis ter van landbouw, Alfred Robins, tot lid van de Kroonraad. Ungoed-Thomas Is door koning George geridderd, aldus deze officiële aankondi ging. Voorts is het aftreden bekend gemaakt van John Freeman ais parlementaire secretaris Van het ministerie van bevoor rading, die zich *s morgens met Bevan solidair had verklaard. Gistermorgen hield de Labourfractie een spoedbijeen komst, om de gevolgen van Bevans en Wilsons optreden te be spreken. Bevan, die hierbij tegenwoordig was werd door de vergadering koel ontvangen Betreffende het voorgevallene deelt de legervoorlichtingsdienst ons thans het volgende mede: Bij de aanvang van de herhalingsoefe ningen was door de legerplaatscomman dant, de luit.-kolonel J. Beaumont be paald. dat de militairen na het einde van de dienst het kamp Wittenberg mochten verlaten en zich vrijelijk in het garnizoen Apeldoorn konden bewegen en bij het avondappèl in het kamp terug behoorden te zijn. De daarop volgende dag is leze faciliteit in het belang van de betrokke nen zodanig uitgebreid, dat ZÜ met laatste bus uit Apeldoorn in het kam;p mochten terugkeren. Op Zaterdagmorgen, 21 April, wendde de waarnemend garnizoenscommandant van Apeldoorn, luit.-kol der kon. mare chaussee G. J W. Gelderman. zich tot luit.-kol. Beaumont, met de mededeling, dat een aantal militairen van het kamp Wittenberg zich ernstig had misdragen. De luit.-kol. Beaumont werd derhalve verzocht de nodige maatregelen te nemen om herhaling van wanordelijkheden te voorkomen. Kamp-arrest Na bespreking van de situatie met de bataljons- en compagniescommandanten heeft luit.-kol. Beaumont daarop besloten de algemene vergunning om zich na af loop van de dienst naar Apeldoorn te oe- geven, voor alle voor herhalingsoefenin gen opgekomenen voor de Zaterdag en Zondag in te trekken. Hij heeft dit bij de aanvang van het middagappèl per soonlijk in het gehele kamp bekendge maakt, onder duidelijke vermelding, dat de genomen maatregel het gevolg was van de ernstige misdragingen van een aantal militairen in Apeldoorn. Uiteraard waren de officieren en de onder-officieren der bataljons mede in de maatregel betrokken, omdat officieren en onderofficieren bij hun trdep behoren Van enige onaangename stemming over de maatregel, anders dan gericht jegens de militairen, die deze door hun wange drag hadden nodig gemaakt, is niets ge bleken. - De drje bataljons hebben Maandagmor gen op ;de vastgestelde tijd in de beste orde en goede stemming het kamp ver iaten. stemming. Zowel hij als Wilson zetten uiteen, dat het niet hun bedoeling was de regering ten val te brengen. Een paar Naar verluidt stond de grote meerder heid achter Gaitskell, die zijn beleid met veel elan verdedigde. Andere regerings leiders sloten zich aan bij de wooraen van Chuter Ede en riepen op de eenheid in de partij te bewaren. Na afloop werd in een officiële ver klaring gezegd, dat het aftreden van de twee ministers „volledig en openhartig" besproken was en dat alle sprekers de nadruk hadden gelegd op hun trouw jegens de Labourpartij. In Labourkringen had men na de bijeenkomst sterk het gevoel, dat men althans voor het ogenblik de crisis meester was gebleven en dat men de al gemene verkiezingen niet voor de herfst behoefde te verwachten. Des middags luisterde het Lagerhuis naar de afgetreden minister van handel, Wilson, die" in een rede zijn aftreden nader verklaarde- Zijn rede had dezelfde strekking als die van Bevan op Maandag. Wilson zei, dat het bewapeningsDro- gramtna niet uitgevoerd kan worden met de grondstoffen, die Engeland ter be schikking staan en dat Engeland niet een billijk deel van de wereldvoorraad aan grondstoffen krijgt. De Amerikanen zouden moeten kiezen tussen de verdedigingsprogramma's van hun bondgenoten enerzijds en hun eigen voorraadvorming en het verbruikspeil van hun burgerbevolking anderzijds, aldus Wilson. Hij zegde het kabinet echter toe, dat hij al het mogelijke zou doen om de Labourpartij en de regering te steunen in de moeilijke tijden, die zij voor de boeg hebben. In tegenstelling tot Bevanj rede van Maandag werd na de rede van Wilson door de Labourfractie geapplaudisseerd. TUdens de avondzitting keurde het Lagerhuis het wetsontwerp goed. waarbij als principe wordt ingevoerd, dat voor brillen en kunstgebitten de halve kost prijs in rekening wordt gebracht Deze wet was aanleiding voor minister Bevan om heen te gaan Hij verklaarde zich thans echter niet tegen het ontwerp, en daar de conservatieven zich onder de voorstemmers schaarden, werd 't ont werp zonder stemming aangenomen. Te Warschau is het proces tegen de leiders van de reeds lang geliquideerde Katholieke Arbeiderspartij van Polen ge ëindigd met hoge gevangenisstrajfen. die variëren van levenslang tot 15 jaar. De hoofdpersonen van het proces, Josef Kwasiborski en Jan Hoppe werden bei den tot levenslang veroordeeld. De ande ren, Stanislaw Bukowski, Anïoni Antczak en Cecilie Weker allen tot 15 jaar. De aangeklaagden werden ervan be schuldigd gelden te hebben aangeno men van de Poolse emigrantenregering te Londen voor hun spionnafte-activitei- ten en op instigatie van mgr Kaczynski, hoofdredacteur van het opgeheven Ka tholiek Pools Persbureau, die reeds meer dan twee jaar gevangen zit. be sprekingen over deze activiteit te heb ben gevoerd met vertegenwoordigers van het Poolse episcopaat. De rechtbank stelde bovendien vast, dat de beklaagden tijdens de laatste wereld oorlog met de nazi's zouden hebben ge collaboreerd. Volgens communistische bladen in Po len zou dit proces dienen als een voor bereiding op het proces tegen mgr Kac zynski.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1