„Tandarts" Lieftinck spaart spotprenten Minister van Financiën in aanval en verdediging Rood offensief werd gestuit Communisten missen steun van een luchtmacht Schrikbewind in Rood-China Sigaren-winkeliers weer in actie Vlaggen wapperen Missie in Indonesië, trots ereplicht van Nederland op Flores en Gromyko gaf geschiedenisles BALLON UIT EINDHOVEN u Lieftinck krijgt nog meer baantjesMaar hij blijft optimistisch v.. Vliegramp bij Florida Nieuwe Koffiebon rrv Donderdag 26 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mogelijkheid aanwezig om uit moeilijkheden te komen Gevaren voor Duitse boeren Executies op enorme schaal Heel de Kath. wereld bidt voor Indonesië Churchill zou Cleopatra doen blozen 43 slachtoffers te betreuren Ned. troepen oefenen in Duitsland bracht ministeries en geheime dienst in volle actie WEERBERICHT De oogst en de hagelbui ,"S v,„ d« Staatslening en disconto verhoging lnvoerstop voor groenten, fruit en boter gevraagd M, Geen aanleiding tot pessimisme Geen potverteren „Ik kan critiek verdragen Uit de berichten van de fronten in Korea valt op te maken, dat de V, N.-troepen zich stevig in hun nieuwe verdedigingsstellingen hebben genesteld en met de hulp van de luchtmacht er in slagen de rode stormloop te stuiten. Deze stellingen liggen alle ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Reeds konden de verliezen die de V.N.-troepen op de eerste dagen van het communistische lente-offensief leden, worden geteld. Deze worden „naar omstandigheden licht" genoemd. Bij de eerste Chinese doorbraak aan het centrale front is „enige waardevolle uitrusting" verloren gegaan. Peking staat stevig, meent Rau HET BETREKKELIJKE ONDERMAANSE TEGEN AUTOMAAT-VERKOOP EN „NIEUWE-MERKEN-KOORTS" Op 12000 M. hoogte „JFaar is het andere f De weerverwachtmg, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met morgen enkele plaatselijke buien. Vannacht in het binnenland nog zwakke wind, overigens matige wind, hoofd zakelijk tussen Noord en West. Morgen overdag op de meeste plaatsen belangrijk lagere tempe raturen dan vandaag. Vrijdag 27 April: Zon op 5.20 uur, onder 18.56 uur; Maan op 2.22 uur, onder 9.21 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HP-IIPPW*. Bindend element of ergernis 's-GRAVENHAGE, 25 April 195J. Vleii kan de zee van critiek, welke over liet arme hoofd van minister Lieftinck gisteren en vanmorgen werd uitgestort eigenlijk het beste weer geven met het trieste heeld, dat de heer Van de Kieft (P. v. d. A. als laatste spreker hedenmorgen minister Lieftinck voor ogen toverde. Hij noemde liet budgetaire beeld droevig. Er was een tekort op de betalingsbalans, dat niet systematisch werd ingeperkt. Er was een industrieel program, waarmee nog moest worden begonnen, er was geen steun voor het risico-dragend kapitaal, er was een staatsschuld, die ons dreigde te verpletteren en er was een begrotingstekort, dat geen uitkomst bood. De heer an de Kieft was nieuwsgierig naar de therapie en in verband daarmee vroeg liij naar de preciese en concrete maatregelen, welke de regering wenste te nemen. Ja, dat tekort op de betalingsbalans. Met betrekking daartoe was door heel wat sprekers critiek geoefend op enkele posten van de bezuinigingsnota, die men geen werkelijke bezuiniging noemde. Dat waren de z.g. uitstel-posten. Posten, waarbij de lasten eenvoudig naa',. h.et volgende jaar werden verschoven- Minis ter Lieftinck gaf dat toe, dit was ook een verschuiving van lasten, lasten, die net volgende jaar dubbel zo zwaar zijn. „Maar", zo zeide minister Lieftinck, nu reeds ben ik deze lasten voor het volgende jaar aan het hezien. Ik heb daarover reeds een nota bij de mmister- raad .ngedfend En het volgende jaar zal ik deze dan in het nieuwe beleid dienen in te oassen". Het beeld van de betalings balans was beïnvloed le door de devalu atie 2e door de liberalisatie van het han delsverkeer en 3de door de repercussies van Korea. De bewindsman van Financiën was jiet echter niet eens met de bewering, dat de regering zich voor haar huidige beleid geheel zou verschuilen achter Korea en de herbewapening. Hij ge- bruiktè hiervoor het volgende beeld: Een landman heeft met zorg akker geploegd en het zaad gezaaid. Er is zon gekomen en regen, alles op tijd en het xaad is opgekomen. Maar toen kwamen er stormen en daarna droogte en ten slotte vernietigde een hagelbui de oogst. Toen dat geschied was, kwam 7ijn huurman bij hem en zeide hem; Gii verschuilt TJ achter die hagelbui. Dat is niet juist. Die oogst van U deugt niet" Minister Lieftinck ging liever mee met zegd had. dat men de gebeurtenwsen oer laatste jaren moest me®re^";er Lwff die gebeurtenissen rekende ml" k t rJ tinck vooral de Nederlandse poWiek ten aanzien van Indonesië, welke zvfa ten had veroorzaakt, lasten, dieJ1111 l' ren hadden nagelaten op onze *ina "Lt positie. Hij herinnerde er daarbij aan, aai deze politiek ons enkele milliarden naa gekost en tevens, dat wij ten tijde van de Ronde Tafel Conferentie Indonesië twee millard van zijn schuld hadden moe ten kwijtschelden. Zelfs nu nog stond er voor Indonesië een bedrag van 150 milli- oen op de begroting. Wat de monetaire politiek betreft, be- De president van het Duitse Boeren verbond dr Hermes heeft in een brief aan dr Adenauer bezwaren geopperd te gen de door de OEES getroffen maat regelen ten aanzien van de Duitse in voer. HU heeft onmiddellijke maatrege len geeist om de gevaren te overwin nen, die naar de mening van het boeren- verbond voor de Duitse landbouw drei gen als gevolg van de door de OEES toegelaten importen. In het bijzonder heeft dr Hermes opnieuw de onmidde- lpke afkondiging van een algemeen gel dende invoerstop voor groenten en fruit tot de voornaamste oogsttijd gevraagd. Dezelfde gesloten periode moest volgens hem ook voor boterinvoer worden afge kondigd in de tpd, waarin de Duitse melkproductie het hoogst is. volgens liermes zpn door de vorming van een OEES commissie voor de controle van de Duitsri import onoverzienbare gevaren voor de Duitse boeren ontstaan. antwoordde minister Lieftinck de opmer king van de heer Pollema, dat de dis- conto-venhoging zo spoedig na de uitgifte °e£ek "1Jt van de staatslening van 200 millioen VerKeel en waterstaat weinig fraai was geweest. De minister noemde dit een ongelukkige coinciden- tiecé, welke was terug te voeren tot het verschil van taken voor de minister van Financiën en voor de president der Ned. Bank. De minister van Financiën was ver antwoordelijk voor een staatslening, de president van de Ned. Bank voor het disconto. tiënt, die bij de tandarts komt. Tijdens de behandeling trekt hij een pijnlijk ge zicht maar hij gaat heen van de tandarts met een vriendelijke handdruk, „Maar", zo. zeide minister Lieftinck, „men moet mij geen bedoelingen in de schoenen schuiven, die mij vreemd zijn". Zo zag hij b.v. het verwijt, dat de staatsschuld sinds 31 December 1946 was gestegen van 18 tot 26 milliard. „Dit is geen reële stijging, daar .ij geen gevolg is van 't financiële beleid van de regering. In deze toeneming van de staatsschuld is ver disconteerd de gehele schuld aan mate- "iële oorlogsschade over al de jaren, waarover deze is uitgestreken. Ook is erin verdisconteerd de overneming van 't rijks- markengeld. Als men dit dan nog ziet als een toeneming van de staatsschuld en dit zo stelt, dan zaait men onrust en def=itisme. De heer De Wilde had ook gesteld, dat de minister van Financiën zich niet met sociale politiek had bezig te houden. Dat doe ik ook niet", antwoordde rr; ter Lieftinck' „dat laat ik over aan nijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Maar in mijn belastingpolitiek houd ik wel terde ge rekening met de sociale gevolgen daarvan". De minister zag zelfs in zijn zeer lange rede er niet tegen op, de heer Regout te antwoorden op diens opmerkingen, over de uitgaven van de PTT. Spoorwegen en defensie, waarop, volgens deze senator, ook nog zou kunnen worden bezuinigd. Terecht merkte de bewindsman op, dat deze zaken beter bij de begrotingen van en van Oorlog konden worden behandeld. Maar hij wil de er toch wel iets van zeggen. En dat deed hij op een wijze, alsof hij en passant ook nog deze twee begrotingen maar voor zijn rekening nam. tinck. „dat ik het bindend element moet zijn. Maar dat durf ik niet meer te zeg gen met het oog op de bescheidenheid die de heer De Wilde mij heeft aanbevo len. Ik geloof, dat ik meer een element van ergernis ben". Maar toch meende de minister dat de mogelijkheid om uit de budgetaire, monetaire en betalings-balans moeilijkheden te komen aanwezig is. Bij de replieken toonde vooral de heer Van de Kieft zich onvoldaan. Hij vroeg of de geld-politiek (disconto-verhoging en crediet-beperking) en onze belastings politiek ons wel zouden kunnen redden Of deze zo onze verteringen zouden beïn vloeden, dat daarmede het tekort op de betalingsbalans van 1100 millioen zou worden opgeheven. Minister Lieftinck ging toen nog eens uitvoerig in op de politiek der regering, zonder, wat de heer Van de Kieft feitelijk had gevraagd, met concrete en bepaalde maatregelen aan te duiden. Hiermede waren de financiële beschou wingen ten einde.. De Kamer zal eerst weer op 8 Mei bijeenkomen. F.S. ,s Bijna drie uur had de minister van Fi- nancii\ voor zijn antwoord-rede nodig. De heer Molenaar had nog een vraag ^an hët einde haakte hij nog eens op- of, in verband met wat hij noemde hei nieuw aan aan de rede van de heer Pol- slechte resultaat vayi deze leningde lema. die gezegd had, dat er geen aan- regermg soms van plan was voor vol- leiding bestond voor pessimisme. Als men gende jaren bij het uitschrijven van 2jej wat jn jaar tot stand gekomen leningen een hogere rente aan te bie- js ^an jcan men niet wanhopen. „De heer den dan 3>/2 procent De minister zeide j Regout heeft gezegd", aldus minister Lief dit m hoge mate foutief te achten en daarmee was de vraag van de heer Molenaar voldoende beantwoord. De senator was ook de mening toege daan, dat de kabinetscrisis er toe had bijgedragen, dat er nu eindelijk eens opening van zaken was gekomen. Ook dit bestreed Z. Exc. Wat het vorige ka binet had voorbereid, zou eerder naar buiten zijn getreden, indien er geen ka binetscrisis was geweest. De kabinets crisis had dit veeleer vertraagd. Daar door waren de maatregelen der regering ook later gekomen en de minister was tijdens de kabinetscrisis uitermate be zorgd geweest over het tij dsverlies dat toen optrad. Uitvoerig ging de heer Lieftinck in op net verwijt, dat de regering sind? de be vrijding aan potverteren zou hebben ge daan. Tot April 1948 had ons land geen enkele buitenlandse hulp gehad en had "'J dus het herstel van het land uit eigen middelen moeten financieren. Deze pe- Ji1 geduu-rd van 1945 tot April 1948. Deze jaren noemde de minister de donkerste jaren na de oorlog, waarin, „lik ken er geen ander woord voor", £ea .Jv/L™?n\xr'eJai"oorT°gsco,njunct-uur had geheerst Wij hadden toen ingeteerd op enze buitenlandse deviezenvoorraad, maar met meer dan 50 miliioen dollar van ons Amerikaanse-effectenbezit, terwijl honderden millioenen daarvan vriiwilli^ waren gekomen Daarna Was m April 1048 de Marshall-hulp gekomen. Was het juist, dat deze Maishali-hulp de regering tot een laakbare schijnwei vaart had gebracht. Volgens minister Lieftinck allerminst. „Wat met de Marsh all-hu lp wordt tot stand gebracht, zeide hij, ook via de bin nenlandse investeringen, ontlast de toe komst". In die tijd, na April 1948, zijn er geen leningen meer in Jjet ^"itenland geplaatst, veeleer is er toen aan het bui tenland terugbetaald. Er is geen intering meer geweest op buitenlandse deviezen en de Marshall-gelden zijn verk®®r,i gebruikt 51 en moet dus niet meer spre ken van potverteren. Zeer uitvoerig heeft de V„er^" volgens geantwoord op de nogal zure cri tiek. die de heer De Wilde (AR) daags te Voren in een lange rede op h(a™ laten horen. De heer De Wilde dem°" streerde hier nadrukkelijk, dat hij noë leeft in het verleden. In een verledea, waarin hij zelf minister van financien was en waarvan hij zich niet kan losmaken. Zijn verwijt was, dat de vrijheid te veei aan banden was gelegd, omdat hij n0» altijd niet kon begrijpen, welk een ver schil er is tussen de vrijheid van dertig jaar geleden en de noodzakelijke beper kingen, welke de omstandigheden ons thans opleggen. Voor een groot deel heeft minister Lief tinck die critiek over zich heen laten gaan „Ik kan critiek verdragen", zei hij. „Als ik dat niet kon, zat ik allang niet meer achter de regeringstafel. Ik verza mel spotprenten en ik heb er tientallen waarop ik sta afgebeeld als een struik rover. Dat is niet erg. Ik weet. dat ik harde maatregelen heb genomen en dat ik nog harde maatregelen zal moeten ne men. Maar ik beschouw dit als een pa- In Westminster Abbey te Londen werd gisteren een herdenkingsdienst gehouden voor oud-minister Bevin. Attlee, de minister-president en Churchill, leider van de oppositie, verlaten hier na de dienst het kerk gebouw. In het midden achter hen mevr. Attlee. De verliezen van de tegenstander wor den op gemiddeld 8 000 per dag geschat, d. i. ongeveer de sterkte van een Chinese divisie. Alleen al aan het centrale front VcBgens mededelingen van de commu- landeigenaren, aldus- deze zegsman, wiens nistischChinese radio is Woensdag te Kanton ten overstaan van een volksver gadering voor het mausoleum van de grondvester van de Chinese re ubliek, Soen Yat Sen. een massa-proces tegen vijanden van het nieuwe China gevoerd. In zijn requisitoir nodigde de openbare aanklager de menigte uit de beklaagden te vernederen. Het proces eindigde met de ter dood veroordeling van talrijke contra-revo- lutionnairen Slechts de namen van vier veroordeelden werden openlijk bekend ge maakt. Een Engelsman, die juist uit Cliina in Hongkong was aangekomen, heeft mee gedeeld, dat duizenden Chinezen op open bare bijeenkomsten aan de kaak zijn ge steld en ter dood veroordeeld. Hij schatte, dat de communisten in de afgelopen zes maanden ongeveer een millioen personen hadden geëxecuteerd. Volgens officiële meldingen waren in Hankou en omgeving reeds fiO.OOO per sonen terechtgesteld, waaronder politieke tegenstanders van het communisme en naam niet bpkend kon worden gemaakt met het oog op eventuele represailles tegen degenen, die zich voor hem hadden garant gesteld. De permanente vertegenwoordiger van India bij de V. N. sir Benegal Rau, heeft in een lezing in de Victoria-universiteit te Toronto als zijn mening te kennen ge geven, dat er weinig kans bestaat, dat het communistische bewind in China door binnenlandse oppositie ten val wordt ge bracht. Hij zei, dat China verkeerde in „een overgangsstadium met een eigen gematigd communisme of socialisme als een ver doel". „Er is niet gepoogd de politiek van het land door de Cominform te laten leiden en de Sovjet-Unie schijnt „ten volle de afwijking van het Chinese comman sme te erkennen en te aanvaarden", aldus sir Benegal Rau. zouden Dinsdag ongeveer 2.000 commu nisten zijn uitgeschakeld door de artille rie der V.N. De luchtmacht, die onafge broken in actie is, berokkent eveneens de tegenstander zware verliezen. Volgens de laatste gegevens is de toe stand aan het front als volgt: communis tische troepen, die ten Zuiden van de rivier de Imdjin eenheden der verbon denen hebben afgesneden ontvingen ver sterkingen. De geallieerde infanterie le Zij is vooral hevig in het gebied ten Noord-Oosten van de Moensan, dat van vitale betekenis is voor de beheersing van de weg naar Seoel. In alle andere Koreaanse frontsectoren blijkt de druk der communisten afgeno men te zijn. In de oostelijke frontsector zijn de verbondenen te Zuiden van Jontsjon, opnieuw op zuidelijker gelegen stellingen teruggetrokken. Twee batal jons van de tegenstander waren er hier in geslaagd achter de linies der verbonde nen te komen, doch de hierdoor met om singeling bedreigde geallieerde eenheden wisten via een andere weg te ontkomen. Volgens waarnemers der V. N. moet het huidige communistische offensief, evenals de voorgaande, zonder krachtige steun uit de lucht doodlopen Tot nu toe hebben nog geen communistische vliegtuigen aan de strijd deelgenomen. Te Lake Success houdt men zich bezig met de vraag, of hierin verandering zal komen. Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de Ver. Naties zeide met betrekking tot deze kwestie, dat het vaststaat, dat bij eventuele he vige luchtaanvallen door de Chinese communisten, hun bases in China zelf door vliegtuigen der Ver. Naties zullen worden gebombardeerd. De woordvoerder zeide, dat deze aan gelegenheid te Wasnington was bespro- ken met de diplomatieke vertegenwoor- OP het driedaagse congres der Katho lieke Arbeidersbeweging zijn o.m. door de Verbondsvoorzitter de heer De Bruijn spijkers met koppen geslagen en het was raak. Toch schijnt men niet zo gemakkelijk de spijker op zijn kop te slaan, want terwijl de heer De Bruijn veel voelde voor een rijverboa op Zondag voor auto's, bleek de spreker op het congres prof. Tinbergen geen voorstander te zijn van zo'n rijverbod. Wie, aldut genoemde directeur van het Centraal Planbureau, met zijn auto niet op Zondag voor zijn genoegen gaat rijden, gaat in de week. De genomen belastingmaatregelen werken veel beter. Ja, alles op dit ondermaanse is be trekkelijk. Zulks blijkt ook weer met het geval van de afgetreden Engelse minister van Gezondheid Bevan. Deze minister van de gratis gebitten en brillen was een te genstander van bezuiniging op die koste loze verstrekking. Hij meende wellicht, dat de mensen, nu zij meer op een houtje uilen moeten gaan bijten, over een goed gebit dieren te beschikken. Anderen ech ter oordeelden mogelijk, dat de hoog no dige consumptiebeperking juist gediend zou worden, wanneer de gebitten van de consumenten niet al te best zijn. En dat het. niet zo denderend is in de huidige maatschappij, voelt een ieder aan de lijve; daarvoor behoeft men geen bril op te Afwillen, nu de zon de laatste dagen zo vriendelijk schijnt, geen bedrukt ge zicht zetten, maar de nieuwe lente heeft voor ons toch ook een meer somber ge luid De kachel blijft uit en wij verheug den'ons er al op, nu geen uitgaven meer te moeten doen voor dure kolen. Echter alles is, zoals gezegd, betrekkelijk; ook deze vreugde Amper brak de zon door, of onze dochters klaagden, dat zij voor de lente en de zomer „niets hebben om aan te doen" En wat doet men dan als vader, wie de openbare zedelijkheid ter harte gaat Kolen zijn toch voordeliger AN ALo 1 vert nu, tezamen met de haar te hulp ge- j digers der veertien staten, die strijd- snelde colonne gevechtswagens, slag met i krachten in Korea hebben. Hij ontkende de vijand om contact te maken met de j evenwel de juistheid van een perstoe- boofdmacht der verbondenen. richt, volgens hetwelk deze vertegen- In de westelijke frontsector blijft de i woordigers zouden hebben ingestemd communistische druk overal aanhouden: met het bombarderen der Chinese bases. (Van onze Amsterdamse redactie! „Laten we weten, wat we doen. Het is niet nodig, dat we ons al die nieuwe sigaretten-merken laten opdringen en de kostbare reclames maar etaleren. Laten we naar voren brengen, wat we zelf wil len." Dit standpunt ontvouwde de landelijke voorzitter van de Nederlandse R.K. Bond van Sigarenwinkeliers „St, Antonius", de heer Pannekeet uit 'sGravenhage, gister avond in een kernachtig speech] e in een gezamenlijke vergadering van de afde ling Amsterdam van de R.K. en Aige- °P het eiland Flores, dit trotse succes £an ™e Katholieke missie in Indonesië heerst dezer dagen een jubelende vreug de. Gisteren, 25 April, is te Larantuka de eerste inheemse bisschop van de Kleine Sunda-eilanden gewyd. Na Mgr Sugija- pranata is mgr Gabriël Manek de tweede inheemse bisschop van Indonesië. In de loop van de maand Mei zullen, zoals men weet, nog twee andere nieuwe Aposto lische Vicarissen worden gewijd. Op 3 Mei mgr A- Thijssen, Apostolisch Vicaris van Endeh en op 13 Mei mgr W, van Bekkum, Apostolisch Vicaris van Ruteng Dit zijd gloriedagen voor de missie van Flores, OPwelk eiland d* heift van het totaal »antai Katho eken in Indonesië woont. 400.000 Katholieken zijn verspreid over deze nieuwe Apostolische Vicaria ten, waarvan de herders nu worden ge wijd. Naast deze grote vreugde, die een be- Toen de Tweede Kamer gistermiddag zou stemmen over de verhoging van de gedistilleerd-accijns, loog namens de distilleerderijen deze historische, figuur naar de. Ridderzaal om daar aan minis"* Lieftinck een bezwaar- schrift aan te bieden Tweemaal hebben Woensdag m Parijs de Westelijke plaatsvervangers onderling besprekingen gevoerd. De tweede keet- in bijzijn van de Franse minister van bui tenlandse zaken, Schuman. Zijn tegen woordigheid wordt in Parijs beschouwd als tekenend voor de ernst van de imvas- se. waarin de conferentie zich bevindt. Naar verluidt is gesproken over de houding van de Sovjetrussische plaats vervanger. Gromyko. tijdens net gisteren gehouden noenmaal, waarbij, naar men gelooft, de wederzijdse standpunten nog maals zijn uiteen gezet Na de bespreking van de Westelijke gedelegeerden met Schuman begon in het rose paleis de 37ste bijeenkomst met Gro myko. Ook thans werd geen enkel resultaat geboekt Gromyko hield een urenianfi betoog doorspekt met citaten figuren, hetgeen de zaak h„f der bracht. Bovendien deed hij een tige aanval op Churchill. H« diens rede over de defensie m he- - Lagerhuis „de verklaring van een 3&re." sor", en verklaarde te geloven dat. ae „kannibaalse oproepen tot oorlo0 van Churchill en de Labourregermg „zeiis Cleopatra zouden doen blozen' Toen Gromyko hierop door voorzitter Parodi tot de orde geroepen werd, ant woordde hij, dat hij, indien nodig, ver klaringen zou afleggen, die nog onaan genamer zouden zijn. Hij herhaalde, dat het punt van "e Westelijke agenda betreffende het ver minderen van de bewapening voor de Sovjet-Unie onaanvaardbaar blijft. wijs is van het succes der missie, staat echter nog altijd de bezorgdheid, wat er van de missie in Indonesië zal worden. Na de onafhankelijkheidsverklaring van Indonesië heeft de Indonesische regering op alle mogelijke manieren betu gd en ook in haar grondwet vastgelegd., dat zij God niet alleen erkent, maar Hem ook stelt als middelpunt van het maatschap pelijke leven. Zij heeft de godsdienstvrij heid grondwettelijk vastgelegd. Toch Is er nog altijd bezorgdheid om de toe komst. Het grootste gedeelte van de be volking van Indonesië is nog altijd Isla miet. Het is inderdaad waar. dat velen van hen slechts in naam Islam et zijn, doch het Mohammedanisme heeft grote invloed in het maatschappelijke leven en als gevolg daarvan ook in het politieke leven van Indonesië. Nog dezer dagen zijn wij getuige geweest van de plotse linge angst, die over de Katholieke mis sie kwam door een besluit van de rege ring om het godsdienstonderwijs op de staatsscholen en de scholen die door de staat worden gesubsidieerd, in handen te geven van de officiële autoriteiten der regering. De bisschoppen hebben hun be zorgdheid daarover openlijk verklaard Door de grote invloed van de Mohamme danen immers op de regering is het n;et uitgesloten, dat door deze nieuwe rege ling betreffende het godsdienstonderwijs op de staatsscholen het Mohammedanis me niet alleen een voorrang zou krijgen, maar dat daardoor tevens een grote mo gelijkheid tot propaganda voor het Mo hammedanisme wordt geopend. Van officiële zijde is daarna wel ver klaard, dat het geenszins de bedoel ng der regering was de godsdienstvrijheid hoe dan ook aan te tasten, doch door een versterking- van het Mohammedanisme zou de uitbreidingsmogelijkheid voor de Katholieke missie zeker worden ver kleind. Het zal daarom een zorg blijven voor de Katholieke rn.ssie in Indonesië niet alleen te behouden, wat zij heeft, maar ook de wegen open te houden voor een verdere geloofsverbreiding. Het is op dit ogenblik, dat de H. Vader heel bijzonder ons aller gebed vraagt voor het Katholicisme in Indonesië. Dit gebed kan op de allereerste plaats zijn een gebed van grote dankbaarheid, Er is reden om dankbaar te zijn. De 800.000 Kathol eken, die Indonesië telt, de bijna 80 inheemse priesters, waarvan nu reeds 2 tot de bisschoppelijke waardigheid zijn verheven, zijn het werk van de Neder landse missionarissen, die in de koloniën van het eigen vaderland alle moeilijkhe den hebben getrotseerd om dit tot stand te brengen. Het geeft niet de indruk van een groot resultaat te zijn, als men bedenkt, dat Indonesië 70.000.000 inwoners telt, d.w.z. dat slechts 1 pet van hen Katholiek is en dit percentage wordt over het geheel nog veel minder als men berekent, dat 400.000 Katholieken alleen op het eiland Flores wonen. Doch men bedenke, dat dit het resultaat is van nauwelijks een halve eeuw missie-arbeid en dat deze missie- arbeid moest worden voltrokken tegen zeer veel moeilijkheden in. Niet alleen immers het ondoordringbare Mohamme danisme was een moeilijkheid voor de missie, maar ook de oude Calvinistische invloeden in de Nederlandse regering van Indonesië hebben de missie in haar werk zeer bemoeilijkt. Ondanks dit alles heeft de Katholieke missie zich sterk gevestigd in Indonesië. Het onderwijs is er in al zijn vormen vertegenwoordigd en het zijn de onder wijsinstellingen van de Katholieke missie, die het onafhankelijke Indonesië op het ogenblik niet graag zou willen missen. Ook in het politieke leven hebben de Katholeken een behoorlijke Invloed. Zij hebben een eigen partij en zij hebben mensen, die door de Indonesische rege ring en door het gehele volk hogelijk worden gewaardeerd. Aan de vorming van een inheemse geestelijkheid wordt hard en met grote zorg gewerkt. Geheel Indonesië, dat tot aan het begin van 1900 slechts één Apostolisch Vicariaat was, is nu verdeeld in 26 kerkelijke gebieden. In deze kerkelijke geb eden tezamen zijn nu 653 Nederlandse en 77 Indonesische priesters werkzaam, verder 405 Neder landse broeders en 66 Indonesische broe ders, 1486 Nederlandse en 409 Indone sische zusters. Tegelijkertijd mogen wij God dan ook bidden, dat Hij ons de moed en de kracht alsmede de overtuiging en de liefde geeft om dit werk op dezelfde manier voort to zetten en ondanks de gewijzigde poli tieke omstandigheden Indonesië toch te blijven beschouwen als het geb ed, waar wij als Katholieken een ereplicht hebben te vervullen. Wanneer over de gehele wereld in de maand Mei het gebed van alle gelovigen wordt gevraagd voor de missie in Indo nesië. dan zal Nederland op de allereer ste plaats moeten staan met een vurig en sterk gebed. mene Bond van Sigarenwinkeliers. De sigarenwinkeliers zijn in. het geweer ge komen vanwege de onhoudbare toestand in hun zaken. Zij menen bij de regering te weinig gehoor te vinden voor de moei lijkheden en van de zijde van de tabak en de sigaretten-industrie niet de winst marge te ontvangen, waarop zij aan spraak menen te mogen maken. De heren Westerloo en Rummenie, voorzitters van de afdelingen Amsterdam van resp. de R.K. en de Algemene Bond hebben de bezwaren van de zijde van de tabaks-detaillisten nog eens nauwkeurig omschreven naar voren gebracht: de al gemene moeilijkheden van de kleine zelfstandigen, vergroot door het niet in- griipen van de overheid tegen de slecnte naleving van de Vestigings- en de Ta bakswet en te lage winstmarge. Bijzonder de ongebreidelde automaat-verkoop, welke in feite neerkomt op ontduiking van de winkelsluitingswet en de verkoop van en het leuren met rook-artikelen door niet bona fide tabaks-detaillisten in café- verkoop e.d., vormen de zeer zware grie ven van de sigarenwinkeliers, die zich hierdoor bij een door de omstandigheden toch al daiende omzet, nog meer voelen benadeeld. Het telkens op de markt brengen door fabrikanten en importeurs van nieuwe merken sigaretten, eist bo vendien voor velen van hen een investe ring in rookartikelen, welke het bedrijfs kapitaal doet indrogen, zoal niet geheel opteert. Verhoging van de winstmarge, bijzonder voor nieuwe merken en het stipte uitvoeren van de bepalingen van Vestigings-, Tabaks- en Winkelsluitings wet worden dan ook van primair belang geacht om een catastrophe in deze tak van kleine zelfstandigen te voorkomen. Een viermotorig verkeerstoestel var, de lijn MiamiHavana en een oefenvlieg tuig van de Amerikaanse marine zijn Woensdag in de buivt van Key West (Florida) met elkaar in botsing geko men en vervolgens beiden op een sfstand van ongeveer anderhalve kilometer van deze plaats in zee gestort. Volgens ooggetuigen kwam het marine- toestel onmiddellijk na de botsing in een vrille naar beneden. Het verkeersvlieg tuig bleef nog ongeveer een minuut lang in de ludht. alvorens neer te storten. Zes vaartuigen van de marine en een bestuurbare ballon trachtten onmiddel lijk hulp te verlenen, maar van overle venden was geen spoor te bekennen. Kort na het ongeval kwamen stukken wrak hout naar het oppervlak. Bij deze ramip vielen drie en veertig slachtoffers te betreuren. Het verkeers toestel had, naast de vijfkoppige beman ning, vier en dertig passagiers aan boord; het marinetoestel vier. Drie uur na de ramp, die door honder den badgasten werd gezien, waren zestien lijken geborgen. De botsing maakte e-ii geluid als van een hevige explosie, dat tot op het strand te horen was. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 504 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 April a.s. worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 12 Mei. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 7 Juni geschieden. De minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, deelde gistermiddag bij zijn bezoek aan de 13e regiments gevechts groep op de Veluwe aan verslaggevers mede, dat thans definitief besloten is de lichting 1950 II in September voor korte tijd naar Duitsland te zenden. De militai ren van deze lichting zullen daar deelne men aan Britse manoeuvres. Niet wetend waar het nahr toe zou gaan en wat er mee zou kunnen gebeuren, liet de negenjarige Chris Rietveld uit Eind hoven verleden jaar September op de rijdende OEES-tentoonstelling een lucht ballonrietje op. Aan de ballon was een kaart bevestigd, waarop een groet en de naam van Chris stonden vermeld. Chris heeft de ballon nog even nagekeken en is toen met zijn zusje tevreden naar huis gegaan. Maar de ballon zweefde Intussen met duizenden soortgenoten door het wijde luchtruim. Het vloog over landen en stoorde zich niet aan grenzen Al spoedig kwamen uit talrijke Europese landen de antwoordkaarten terug, maar or was geen kaart bij voor Chris Rietveld. Weken en maanden verstreken, maar er kwam geen antwoord binnen. Dat Chrisje niets hoorde, betekende niet dat zijn ballon niet was gevonden Want een patrouille Italiaanse Alpenja gers trof het gele ballonnetje met de pa pieren staart en de kaart op 12.000 voet hoogte in de sneeuw van de Alpen. De luitenant bekeek het ballonnetje van alle kanten en vond het maar een beetje vreemd. Hij dacht aan geheimzinnige vliegende schotels en besloot het ding aan zijn commandant te sturen. Die stuurde het door naar de bataljonscommandant en van die ging het regelrecht naar de regi mentscommandant. Ook de laatste fronste zijn wenkbrauwen en zond het ding naar de minister van Oorlog. Deze vond het zaakje net iets voor de Geheime Dienst, 'aar werd alles met de grootste nauw keurigheid bekeken en bepraat en een officier kwam tenslotte tot de conclusie, dat de ballon uit het buitenland moest komen en naar alle waarschijnlijkheid uit Nederland. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd opgebeld, ken. Dit ministerie kon ook al geen op- ossine geven en vroeg de Italiaanse lega tie in Den Haag om opheldering. De le- -p ondernam stappen bij het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken Tot haar spijt kon deze instantie ook niet helpen en zij verwees de •'aak vrien delijk naar het ministerie van Economi sche Zaken en daar kon men eindelijk alle gewenste inlichtingen geven. Maar waar was het Jallonnetje inmid dels gebleven? De diverse ministeries en diensten werden aangeschreven. De ene ef volgde op de andere. De Italiaanse delegatie bij de Organisatie voor Euro- e Economische Samenwerking werd gevraagd haar bemiddeling te verlenen. "t eind van het liedje was dat enkele weken geleden een officier van de Ita liaanse Geheime Dienst de ballon plech tig aan een vertegenwoordiger van de ECA in Italië heeft overhandigd. En nu heeft Chris Rietveld hem terug gekregen. Hij begreep niet zo erg veel van de ingewikkelde gang van zaken. Zijn commentaar was: „Ik heb toch twee ballonnetjes opgelaten. Waar is nu dat an dere gebleven?"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1