Twee vleugels in de K.Y.P. Ned. R.K.Bond van Lichamelijk Gebrekkigen ,,St. Liduina" Pokken blijven zich uitbreiden Grenadiers wonnen de pot in Nijmeegs Goffert-stadion De pot uit de lucht Zes Belgische toeristen omgekomen Autobus reed in Rotterdam te water Wie wint de pot is gemakkelijker in ons land dan in Korea Pater Stokman: Moeizaam verkregen rechten zullen verloren gaan De Paus tot de K. A. O Tienjarig bestaan van „Ereschuld en Dankbaarheid" Kajotters naar Rome T i/: Maandag 7 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN O Eisenhower naar Nederland Zó vielen de punten: Oude man door bed gezakt en gestikt Nog geen Oostenrijkse president Relieken van Paus Pius X in Sarcophaag Luclitramp eist 23 doden Lanterfantend op de lente-remous Tragisch einde van uitstapje naar de bollen WEERBERICHT Voetbal-uitslagen van de Eerste-hlassers LUSTRUM-CONGRES IN ROTTERDAM OOK GELDROPSE PASTOOR ONDER DE SLACHTOFFERS m. Ég Een vaderlijke vermaning Monument onthuld Wie wint de pot 5 p In Rotterdam heeft gisterenavond een verschrikkelijk verkeers ongeluk plaats gehad. Een Belgische autobus, waarin veertien toeristen zaten, is daar omstreeks half acht op de Abraham van Stolkweg uit de bocht gevlogen. Na een betonnen paaltje omver te hebben gereden, is de wagen ter plaatse in de Delfshavense Schie gestort. Slechts twee van de inzittenden zijn ongedeerd gebleven. Ondanks alle pogingen om hen in het leven te behouden zijn zes personen omgekomen en de andere zes zijn gewond. Van twee hunner is de toestand ernstig. Te water Snel en grootscheeps reddingswerk Hevig ontdaan kwamen terstond enige mensen toegelopen en drie hunner be zonnen zich niet lang, wat hun te doen stond. Gekleed sprongen zjj te water en geholpen door een paar mensen, in ple ziervaartuigjes die in de buurt lagen, wisten zij een vijftal mensen te redden Een voorbijrijdende bus stelde terstond een zware kabel beschikbaar en met be hulp daarvan kon een van de bussen de verdronken wagen zover lichten, dat men de mensen daarin gemakkelijker kon be reiken. De slachtoffers Doorgereden De verw^_. .,ng, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met in de Noord-Wes telijke helft van het land hier en daar en in de Zuid-Oostelijke heleft van het land op de meeste plaatsen enige regen. Matig tot vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Noord. Vrij koud voor de tijd van het jaar. Dinsdag 8 Mei: Zon op 4.59 uur, onder 20.14 uur; Maan op 5.30 uur, onder 23.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMS ïM#'1' «•jPSlfelfeUj „Valt de K V.P in twee of meer groepen uiteen, dan zullen geleidelijk alle door de katholieken verkregen rechten verloren gaan," verklaarde Pater mag. dr J. G. Stokman O.F.M., lid van de Tweede Kamer, gisteren op een studiebijeenkomst van de K.\ -P.-jongerenorganisatie uit de kringen Den Haag, Rotterdam, Leiden en Dordrecht, in Restaurant „Boslust" te Den Haag, waarin het thema „Godsdienst en politiek" behandeld werd. Na er op gewezen te hebben, dat men in de dagelijkse politiek zeer vaak te maken heeft met beginselen, behandelde pater Stokman de vraag of het beleid van de K.\ ,P. in strijd is geweest met de katholieke sociale leer. Hij richtte zich daarbij vooral tégen een artikel van prof. Duynstee in »*De Maasbode", doch tijdens de na zijn rede gehouden gedachtenwisseling verklaarde hij, dat ook hij uitingen als van de Nijmeegse hoogleraar nuttig en nodig achtte als prikkel voor de K.V.P. om zich te bezinnen op haar organisatievorm en beleid. Het zou niet goed zijn, als de katholieken binnenskamers zouden mopperen, maar naar buiten er het zwijgen toe jiouden doen. Men kan, aldus pater Stokman, bij het beoefenen yan de practische politiek riet maar naar een boekenkast gaan en er •en boek uitnemen over de katholieke fociale doctrine in de verwachting daar- voor elk concreet geval een oplossing t» vinden. De beginselen moeten het richtsnoer zijn, maar bij de toepassing van die beginselen in de practijk moet men rekening houden met de mogelijk heden en de bestaande omstandigheden. Die methode wordt door de K.V.P. ge- vogld. De bewering, als zou de K.V.P., wat de inhoud van haar be-Ieid betreft, zijn afgeweken van de katholieke beginselen, is moeilijk waar te maken. Op welk ge bied zou dit zijn geschied? De KVP°is op vele punten afgeweken van het La- bourbeleid in Engeland, de wet op de P.B.O- is dank zij het optreden van de K.V.P. en van minister Van den Brink aanmerkelijk naar de katholieke opvat tingen omgevormd en op belastinggebied heeft de K.V.P. lang niet in alles de lei ding van de P. v. d. A. gevolgd. Intus sen kan men over de juistheid van een concrete maatregel van mening verschil len. zoals ook prof. Duynstee toegeeft. Het vormen van twee vleugels in de K.VP., een rechter- en een linkervleu gel, waarlangs meningsverschillen r.icn zouden kunnen doen gelden, wees pater Stokman op practische gronden van de hand- Zo'n tweevleugelpartij zou gebrek aan vormende kracht betekenen en er zou geen concreet program opgesteld kunnen worden. Zonder concreet nro- gram zouden de kiezers niet weten, waar zij met de toekomstige afgevaar digden aar. toe zijn en de kabinetsforma teur zou in hetduister tasten omtrent hetgeen hij van de partij kan verwach ten. in het. vertegenwoordigende lichaam zouden de led eb van de linker- en van de rechtervleugel elkaar rustig kunnen bestrijden, terwijl zij toch oip één lijst gekozen zijn. Hoe sou men bij de candidaatstelling moeten uitmaken, hoeveel leden van de link-ir- en hoeveel van de rechtervleu gel op de lijst moeten komen? En moe ten de fractievergaderingen gezamenlijk warden gehouden, of moeten de Imker en de rechtervleugel afzonderlijk verga- deren? Bij gemeenschappelijk vergaderen zcuden grote spanningen kunnen ont slaan en vergadert elke groep afzonder- Generaal Dwight d. Eisenhower zal de volgende week een tweedaags bezoek aan Nederland brengen. Op Dinsdag 8 Mei a.s. wordt de generaal te 16.00 op Schiphol verwacht. Het doei van zijn be zoek is zich op de hoogte te stellen van de opbouw van de Nederlandse strijd krachten. waarvoor besprekingen zullen worden gehouden met militaire leiders en enkele bezoeken aan opleidingen w-orden gebracht. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND PSV—DWS 6—1 A: AchillesGVAV 11 VelocitasZwolse Boys 1—0 Go AheadHSC j HeerenveenZwartemeer 9— 2 Leeuwarden—Sneek i_3 O. HBS-VSV 2—o EDO—KFC 13 Promotie naar de le klas: West I: HVCElinkwjjk 0 Zuid I: DoskoTheole 1—2 Noord: Oosterpark.Emmen 2—1 lijk, dan wordt men het zeker niet eens. Nemen op de vergadering van het ver tegenwoordigende lichaam de linker- en de rechtervleugel in belangrijke zaken een verschillend standpunt in, dan zullen de katholieke kiezers van de politiek nog minder begrijpen. Het vormen van twee vleugels in de K.V.P. kan alleen een bewijs zijn van onvermogen der katholieken om het eens te worden óp punten van practisch be leid. Wij zouden dan prijs geven ons ideaal om gemeenschappelijk te trach'en een christelijke staat op te bouwen, waarin men zijn christelijke beginselen kan uitleven. In hun Vastenbrief van 1948 manen de bisschoppen tot het bewaren van de staatkundige eenheid voor het behaud van hogere goederen Door het vormen van twee vleugels zou men tegen de wens van de bisschoppen ingaan, om^at dan na enkele jaren de staatkundige een heid zou zijn verdwenen. En men kan er zeker van zijn. dat dan ook de moeizaam door het katholieke volksdeel verkregen rechten verloren zullen gaan. Met een zo breed mogelijk overleg met alle groepen en kringen van katholie ken kon pater Stokman volkomen ac- coord gaan, hetzij dit geschiedt jn col leges van overleg of advies, of hoe dan ook. Hoe dit zal geschieden, daarmee zullen de bisschappen zich niet be moeien, als het resultaat maar is, dat de staatkundige eenheid behouden blijft. Na de pauze belichtte pater dr B. yan Bilsen OF.M, professor van het semi- nari der paters Franciscanen, het vraag stuk „Godsdienst en politiek" van pnUo- sophische en theologische zijde. Kij kwam daarbij tot de conclusie, dat Kerk en staat elk hun eigen terrein hebban, maar dat beide terreinen elkaar soms zeer dicht naderen. In Groningen heeft zich een zeer tra gisch ongeluk voorgedaan dat het leven kostte aan de 83-jarige J. de V. in de Martenstraat. In de loop van de nacht is de oude man door zijn bed gezakt waardoor zjjn 79-jarige echtgenote boven op hem is ge rold. De vrouw is reeds enkele jaren ziek en kan zich vrijwel niet bewegen. De man was niet in staat zich nit zfln hache lijke positie te bevrijden en is gestikt. Het kleinzoontje ontdekte des morgens dat de gordijnen van de woning zijner grootouders nog dicht waren. Hjj waar schuwde zijn oom, die zich toegang ver schafte tot het huis. Daar deed hjj de vreselijke ontdekking. De man was reeds overleden. Ongeveer vler-en-een-half millioen Oos. ten rijkers hebben Zondag deelgenomen aan de presidentsverkiezingen. De strijd ging hoofdzakelijk tussen de socialistische burgemeester van Wenen de T8-far!ge dr Theodor Koemer en de candidaat van de volkspartij, de 58-jarige dr Hetnrich Gleissner. die R K. ts. Daar een candidaat om te werden ge kozen bfj de eerste stemming, de abso lute meerderheid moet behalen en Gleiss ner nle» hoger kwam dan 4# pet terwijl Koerner 39.1 pel behaalde, zal een tweede stemming moeten worden gehouden waar bij z(j de enige candidaten znllen zijn. De communistische candidaat behaalde gisteren 3.1 pet. Vijf jaar bestaat de Ned. R.K. Bond van Lichamelijk Gebrekkigen „St. Liduina" en ter gelegenheid van dit eerste lustrum had er in Rotterdam Zondag een congres plaats, waarop afgevaardigde» van de vijf tien afdelingefn in het land vertegenwoor digd waren. Btj deze gelegenheid reci pieerde het hoofdbestuur In de Rotonde van het Beursgebouw en velen kwamen voormannen van deze vereniging ge- Jukwensen met het feit, dat het eerste lus- 1)r."jn gevierd kon worden van deze vere- ...„08j die zo veel en zo goed werk doet in lichamelijk gebrekkigen, die zich maar ifn».dele afhankelijk willen achten, aanvaarden11' VaD d® meer validen graaB H° 5 be8°nnen met een gezongen adviseur vlndragBn do°rde geestelijke Burcksen. Na een3'nt L>dulna" rector bijt, eveneens inVemeenschapprfijk ont- begon om half tw rar,ciK- Gasfhu 1 s van het Beursgebouw ee" deL e" Deze werd geopend ■ff de Heer w u, or de bondsvoor zitter, de neer w. Winnubst die de nn- richting en de geschiedenis de °P_ ging ^Ufjarenplan ont vouwde om de vereniging nog hechter en sterker te maken. Het jaarverslag, dat uitgebracht werd door de secretaresse, mej. c. Thiel ge waagde van veel activiteiten en bracht on een keurig verzorgde wijze het We] yvee van „St. Liduina m het afgej0 jaar nog eens weer. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. Rodoo werd uitvoerig besproken en van verschil- 2,*?.® zÜden nader belicht. Tijdens de vergadering kreeg «"gewaardeerde bezoek van Deken .1 H. Niekel, die in een toespraak zijn ideeën over de invalidenbond uiteenzette en er op wees. dat voor deze vereniging op so ciale grondslag 0ok de hulp van de vali den noodzakelijk is. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Luyten (Venlo), terwijl de penning meester. de heer j. Rodoe (Rotterdam) werd herkozen. Een belangrijke statutenwijziging werd aangenomen, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat de vereniging kan onderverdeeld worden in diocesane bonden. Voorlopig heeft zich deze vorm alleen nog in Limburg ontwikkeld daar men in de andere bisdommen alleen nog de plaatselijke afdelingen kent. Nadat de ziekte zich Zaterdag rustle bad gehouden er deden zich toen na melijk geen nieuwe gevallen van pokken voor moest de iiist van Datiënten Zondag weer met zes namen worden uitgebreid. \«f van hen woonden in Til burg, de zesde in Geldron. Verontrus- tend was deze uitbreiding echter niet zu oordeelden de autoriteiten, omdat rJle zogenaamde ..contactgevalTen" waren, die reeds sedert 1 Mei in hun woning waren geïsoleerd en onder controle stonden Het totale aantal positieve ge- vallen is hierdoor tot 33 gestegen. In het Cenakel. waar geen nokkenrw- tiën.'en worden vernleead ziin thans twee en veertig „contacten" opgenomen. Het totaal aantal gevaccineerden tot en met Zondag bedraagt ruim 9n.ono Naar schatting van de G.G. en G.D. ziin er in Tilburg 22 a 4-0 000 personen. c?ie nog nooit gevaccineerd werden. Wanneer ter revaceinatie de eerstvolgende dagen nog een kleine achtduizend Dersor.en zich melden, kan gezegd worden dat vrijwel de gehele Tilburgse bevolking geievaccineerd1 is- Het nemen van drastische maatrege len wordt, gezien de ontwikkeling van de epidemie, voorshands niet noodzake üjk geacht, daar de vaccinatietoestand °P de scholen zeer bevredigend1 is. Wei heeft men van de hoofdinspectie der volksgezondheid de wenk gegeven, dat het maken van pelgrimages in binnen- Oj buitenland verstrekkende conseou- enties met zioh mede brengt. De patiënt in de gemeente Geldrop is de 77-jarige pastoor van Zesgehuchten ce zeereerw. heer G. M. van Hooff. die onlangs op bezoek was geweest in Til burg. Een geluidswagen reed gisteren door het dorp om aan te kondigen dat de kerkdiensten niet zouden doorgaan. Enkele personen, die met de pastoor contact hebben gehad, ziin geisoleerd Een van de misdienaars vertoonde gisterer een aantal symptomen welke aan de pekken plegen vooraf te gaan. In het Eindhovense stadsdeel Tivoli dat aan Zesgehuchten grenst, werden van de kansel en per geluidswagen de mensen aangespoord zich te laten in enten. En men gaf hieraan in groten ge tale gehoor. Drie doktoren waren zes uur lang bezig met het vaccineren van duizenden volwassenen en kinderen. 'n an<"Jere stadsdelen van Eindhoven wenden gisteren duizenden opnieuw in- »- Na de vergadering had een receptie plaats, waarbij het hoofdbestuur van zeer vele zijden gelukwensen voor het verrich te werk in het voorbije lustrum mocni ontvangen. Hierbij waren o.a. de heer Li vingstone, voorzitter van de Algem. Ned. Invaliden Bond. een afvaardiging var. Ver eniging St. Franciscus EHBO. dr Van Ba len, medisch adviseur van „St. Liduina" het lid van de Rotterdamse gemeenteraad tevens voorzitter van de Rotterdamse af deling van „St. Liduina" de heer L. Pla- tenburg. de oud-secretaresse van „St. Li duina", mej. T. v. d. Pluym en nog vele anderen. Vol moed en met veel plannen gaat de Ned. R.K. Bond van Lichamelijk Gebrek kigen „St. Liduina" nu het tweede lustrum in. Ongeveer vijftienhonderd leden telt deze bond nu. welk getal echter veel gro ter kan zijn en op welk doel de activiteit in de komende tijd dan ook zeker gericht zal zijn. Op het Zwartbroekplein te Roermond onthulde Prins Bemhard Zaterdag dit Limburgse verzetsmonument. Z. H. de Paus heeft tot de K.A.-be- wegingen over de gehele wereld een vaderlijke vermaning gericht vervat ln een boodschap aan de iaarvergadering der K.A. van Italië, welke de afgelopen week te Rome gehouden werd. In de boodschap wordt o.a. gezegd: „De opbouw van de K.A. moet in de verschil lende gebieden zich aanpassen aan de bij zondere omstandigheden van plaats. Maar op één punt moeten al haar ledeo gelijk zijn: in het „senttre cum Ecclesia in hun toewijding tot de zaak van de Kerk, in gehoorzaamheid iegens hen die onder leiding van de H. Geest tot bis schoppen zijn aangesteld om de Kerk Gods te besturen, in kinderlijke onder werping aan de Opperherder, aan Wiens zorg Christus Zijn Kerk heeft toever trouwd". Katholieke actie blijft altijd een vorm van lekenapostolaat. onderworpen aan het gezag van de bisschop of zijn gedelegeer den. De K.A. mag geen politieke organisatie worden, maar wel mogen katholieken zich in een vereniging die politieke activiteit ontplooit, aaneenscharen. (Van onze correspondent). In aanwezigheid van de ministers Ir C. Staf en prof. dr F. J. Th Rullen en vele geestelijke, burgerlijke en militaire auto riteiten heeft Zaterdagmiddag in het Nij meegse Goffert-stadion de opvoering plaats gehad van het oud-Hollandse Gan zenbordspel „Wie wint de pot" met de trekking van de nationale loterij ten bate van „Ereschuld en Dankbaarheid" en de gezamenlijke militaire fondsen. Deze opvoering, waaraan o.m. medewer king werd verleend door het circus Strass burger, was het besluit van de viering van het 10-jarige bestaan' van „Ereschuld en Dankbaarheid". Des morgens had in de grote zaal van De Vereeniging een plechtige herdenkings bijeenkomst plaats, tijdens welke de voor zitter van „Ereschuld en Dankbaarheid", de blinde oud-veldprediker dr W. G. Har- renstein een korte rede uitsprak. Deze bij eenkomst werd eveneens door vele auto riteiten bijgewoond, o.w. mr Klatten. se cretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. gen. b. d. H. G. Winkel man, oud-opperbevelhebbér, lt.-gen. b. d. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, vlce- admiraal b. d. Quant en de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. Quarles van Ufford. Het Gelderse Orkest voerde onder lei ding van Leo Pappenheim de ouver ture „Egmont" van L. van Beethoven uit, alsmede de Plet Hein-rhapsodie van Peter van Anrooy. Na deze bijeenkomst recipi eerden het Nijmeegse gemeentebestuur en het hoofdbestuur van „Ereschuld en Dank baarheid" in de hai van De Vereeniging en aan enkele honderden gasten werd later door het gemeentebestuur een kof fiemaaltijd aangeboden. Honderden autoriteiten en vele duizen den burgers waren tegenwoordig bij de onthulling van het Oorlogsmonument op het Plein 1944, in het nieuwe stadscentrum. Dit monument van de beeldhouwer Jac. Maris uit Heumen, Is tot stand gekomen op initiatief van de Nijmeegse afdeling van de Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis. De vele duizen den guldens welke hiervoor nodig waren zijn door de oud-soldaten, de burgerij en het garnizoen van Nijmegen bijeen ge bracht. Vrijdagavond zou het monument van de woning van Jac. Maris naar Nijme gen worden overgebracht met een takel wagen. Nog in de tuin van de beeldhou wer viel het monument waarvan het beeld alleen 2000 kilo weegt, uit de ta kel en werd zeer ernstig beschadigd. De heer Maris is de gehele nacht bezig ge weest met het herstel, doch tenslotte moest met het gipsmodel van gelijke grootte worden volstaan. Het eigenlijke monument is uitgevoerd in Ettinger 'tuf steen. De gemeente Nijmegen heeft het voetstuk aangeboden. Namens de gemeente heeft burgemees ter Hustinx het monument met een korte rede aanvaard. Het stadionspel „Wie wint de pot" onder leiding van Carel Briels had een spectacu lair verloop door het bezoek van het K.L.M.-vliegtuig P.H. T.C.T. en een in drukwekkende show van het Commando Luchtvaarttroepen, voorafgegaan door 'n défilé voor de minister van oorlog, ir C. Staf. Carel Briels voerde een gesprek met gezagvoerder Guyt van de K.L.M. en tij dens het optreden van de militairen de monstreerden zes Harvard-vliegtuigen van de vliegbasis Gilze Rijen boven het sta dion. De tekst van het spel. geschreven door Dagboekenier en Joost werden uit gesproken door Peronne Hosang en Koos Koen. De Harmoniekapel van de Kon. Nederl. Gist- en Spiritusfabriek en de Oliefabrieken Calvé te Delft, zorgde voor de muzikale omlijsting. Het spel werd gewonnen door de Gre nadiers en de prijzen vielen in loterij A, groep 10 en loterij B, groep 7. Aan het einde van de middag heeft de heer C. J. UIrich, voorzitter van de Nederl. Bakkerij Stichting ln de vorm van 'n chè- que aan dr Hanensteln de opbrengst van deze nationale actie overhandigd. Hedenmorgen in alle vroegte zijn zes grote touringcars, compleet met keuken wagen, met ongeveer 250 Kajotters uit de drie Zuidelijk bisdommen van Eind hoven uit gestart voor de reis naar Ro me, waar de Nederlandse KAJ zal deel nemen aan de plechtige herdenking der sociale encyclieken. Woensdag zullen zij gevolgd worden door de Kajotters uit de Noordelijke provincies. Aan het vertrek van de eerste groep was Zondag een reünie voorafgegaan. Aan de reis wordt o.a. deelgenomen door de voorzitter van de diocesane KAB Den Bosch, de heer Vriens, de Bossche wethouder van sociale zaken, de heer Schuurman?, de drie diocesane voorzit ters van de KAJ in de bisdommen Den Bosch, Roermond en Breda en rector Simkes, aalmoezenier van de arbeid. Naar aanleiding van de Zaligverklaring van Paus Pius X zullen de relieken van deze grote Paus der H. Eucharistie worden geplaatst in een bewerkte sarcophaag met glazen wanden, zodat zij ook voor de ge lovigen zichtbaar zullen zijn. De sarco phaag zal dan definitief een plaats krijgen onder het altaar van Christus Koning in de grotten van de Sint Pieter. In verband hiermede wordt dezer dagen het stoffelijk overschot van Paus Pius X aan een hernieuwd onderzoek onderwor pen. Reuter meldt uit Albuquerque (Nieuw- Mexico): Een zware bommenwenper is Zondag bij een landing op het nabijge legen luchtbasis Kirtland verongelukt. Het toestel stond onmiddellijk in lichter laaie. Het vuur sloeg over op een trtns- porttoestel van de luchtmacht en op een klein particulier transportvliegtuig. De brandweer stond machteloos. Drie en twintig inzittenden verloren het leven, twee werden zwaar gewond. (Van onze speciale vliegende pottekijker) Wanneer wij het goed begrepen heb ben, heeft Carel Briels (boven wiens brieven Productie en Presentatie" staat) in Nijmegen dan tóch een regie steekje laten vallen. Heel Nederland kent 's heren Bnels kwaliteiten in massa-regie: met één gebiedend presen tatie-gebaar" brengt hij nu reeds ja ren complete volksverhuizingen in be weging. 100 pet Echte vliegtuigen (bleek ons. bovensidersj) zijn echter minder kneedbaar Wanneer immers de intocht van pak-weg 'n paar zich be langeloos ter beschikking gesteld heb bende regimenten landsverdedigers iets te vroeg is en deze intocht het feilloze verloop van het spel in gevaar brengen mocht, dan drijft deze kundige regis seur ze met één achteloos knipgebaar van z'n toverende duim en magische wijsvinger weer terug achter de cou lissen Een levensgrote Dakota, die te vroeg is, kan men echter niet vragen De verongelukte Belgische bus nadat zij met een kabel half overeind was Betrokken. Er is rouw in Evere en Haren en ook in Brussel. En heel België en Nederland zijn ontroerd door het verschrikkelijke, dat de „Gretrykring" is overkomen. Gistermorgen was het een geweldige drukte en een gesnap van een dialect, dat een Nederlands oor onmogelijk tot verstaanbare woorden weet om te vor men. De „kring", het plaatselijke fan farekorps van Haren zou een uitstapje gaan maken en met de werkende leden gingen oud-leden en familie mee, hon derd twee en veertig personen in totaal. Vijf autobussen zouden het opgewekte gezelschap een dag meenemen naar de bollenvelden van Holland en al veie da gen had men zich er op verheugd. Het wérd een prettige dag. Men be wonderde de kleur en de fleur van vel den vol tulpen en hyacinten, zag de fraaie, bloemenmozaieken in de tuinen voor de huizen en in Amsterdam maakte men een vaartocht door de grachten, 't Was feest ondanks het slechter wor dende weer en d-> regen, die soms bij bakken uit de ,ucht viel. En in de kleine groerie bus, die slechts veertien plaatsen telde en tussen de grotere zusters, wel wat iel aandeed, ge noten vooral de oudjes dubbel, omdat ze wat minder drukte om zich heen hadden, dan in die andere reiswagens. De reis verliep voorspoedig Men was alweer aan de rand van Rotterdam en binnen twee uur zou men weer thuis zijn. Van de grote brede rijksweg reed men de brug over van de Rotterdamse Schie cm dan rechtsaf Rotterdam binnen te rijden. Hoe het precies gebeurd is. kan nog niemand zeggen waarschijnlijk is de wagen in de tweede bocht op het rattewegdek geslipt maar plotseling voelden de inzittenden van de kleine bus een harde klap en toen duikelde het voertuig het water in van de Delfs havense Schie juist tegenover het voet- baiterrem van „Neptunus". De motorrijder, die achter de wagen had gereden en de daarachter volgende bus. de vijfde en laatste van het gezel schap, remden uit alle macht, maar zij zagen van de verongelukte wagen niet veei meer dan de wielen boven hel water uitsteken: bij de val was hij ge heel omgekanteld. In de hevige consternatie van het ogenblik, is hier prachtig werk gedaan en het was voor de redders dan ook een zware teleurstelling, dat al de nog nier geredden het bewustzijn reeds hadden verloren, toen men erin slaagde hen te bevrijden. Inmiddels was de Rotterdamse brand weer met twee gereedschapswagens en zuurstofapparaten verschenen, voorts waren twee kraanwagens van de fa. De Putter, komen aansnellen en bin nen tien minuten waren bovendien acht sl ekenauto's, waaronder vijf van de Gem. Geneeskundige dienst op de plaats van de ramp aanwezig. Al spoedig gelnkte het bij enkelen door middel van zuurstofapparaten de le vensgeesten weer op te wekken, bij an deren had men niet zo snel succes en van twee van de inzittenden, die ook verwondingen hadden opgelopen, moest men direct de dood constateren. Zo spoedig mogelijk werden allen naar het ziekenhuis aan de Coolsingel, aan de Bergweg of naar Het Zuiderziekenhuis vervoerd. Daar Heeft men nog lange tijd kunstmatige ademhaling toegepast en zuurstof toegediend, doch ook bij vier anderen van de slachtoffers heeft dit niet mogen baten. Zodat gisterenavond derhalve zes personen het uitstapje met de dood hadden moeten bekopen. Het waren de 65-jarige Maurice de Muer uit Evere by Brussel, de 77-jarige J. de Koninck uit Brussel, de 20-Jarlge W. P. de Koster nit Brussel, de ongeveer 46-jarige P den Deken nit Haren, me vrouw F de Heyn uit Evere en de heer J. de Schouwers uit Haren. Van de overige inzittenden hadden er zes verwondingen opgelopen en twee hun ner zelfs ernstige Bij hen was o.a. een 12- jarig meisje. De chauffeur van de veron gelukte wagen is gered. De bus, welke achter de verongelukte reed is door de politie meegenomen naar het bureau Oos- tervantstraat. Daar konden de 32 inzitten den, die zoais men begrijpt totaal over stuur waren op verhaal komen en de po litie heeft uiteraard hen ook ondervraagd over alles wat met het ongeluk en de slachtoffers verband kon houden. In de andere drie bussen, die voor de verongelukte wagen hadden gereden, heeft men van het gebeurde niets bemerkt en deze wagens zijn dientengevolge gewoon doorgereden. Waarschijnlijk heeft men gedacht, toen men ze later miste, dat een van ae twee achtergebleven wagens panne had, doch dat de chauffeur van de andere wagen assistentie verleende, zodat men zich geen zorgen behoefde te maken. Op dezelfde plaats waar het ongeluk ts gebeurd, is op 16 Maart j.l. een luxe-auto, waarin twee dames en een kind zaten, te water gereden. Toen zijn een van de dames en het kind om het leven gekomen. Wü moeten uiteraard in het midden laten, wat Je oorzaak van deze ongeluk ken is geweest, maar men verzekerde ons, dat het wegdek ter plaatse bij slecht weer gevaarlijk glad is. Een onderzoek daar naar lijkt ons dringend noodzakelijk en mocht de klacht juist blijken, dan zal hier op deze uiterst drukke weg zo spoedig mogelijk verandering dienen te komen Een opgebroken straat meer kan Rotter dam er nog wel by hebben. De kanselier van het Belgische consulaat was spoedig aanwezig om zyn landgenoten van dienst te zijn. De officier van Justitie mr Van Doesburgh heeft op de plaats van het ongeluk het eerste onderzoek geleid en deed dit later ook op het politiebureau aan de Oostervantstraat. nog even terug naar de kleedkamers te gaan Om 16.11 uur stond de Dakota PH. T.C.T warm te draaien op Schiphol, en hoerden wij de oudste kleuter van gezagvoerder Guyt vragen: „Mammie, wanneer gaat Pappie nou rye?" Anderhalve minuut later hingen we reeds dreunend boven de polder en het was op ons horloge 1655 toen we in de verte de twee Waalbruggen over de rivier zagen springen. We waren, verzekerde men ons, netjes op tijd en elk ogenblik kon in het Gof fert-stadion de luidspreker op verbaasde toon schallen: „Moeten we in de lücht kijken? Wat zegt U, is de KLM in aan tocht, maar dat kèn toch niet De bemanning, die boven de Waalbrug mee zat te luisteren en de tekst voor zich had, moest echterminstens 15 blad zijden terug bladeren: dus deed de Dako ta net of hij er niet was, vloog een paar wijde cirkels rondom de Keizer Karei-stad lanterfante nag 'n klein half uurtje in de buurt rond over de bloeiende bongerds, die nog best een scheut voorjaar verdra gen konden, hobbelde laag en nieuwsgie rig in de Lente-remous over alle moge lijke plaatsjes, zag dat er op de nationale feestdag maar povertjes gevlagd werd en kwam zo nu en dan als een lastige bromvlieg weer in de buur van regisseur Briels' overladen hoofd. Toen we eindelijk om 17.05 mochten optreden" en er ineens uit het smetteloze hemelsblauw een zilveren vogel moest komen aansnorren, was er vermoedden we, wel al een en ander van het verras singseffect weg: het Goffertstadion moet toen al ongeveer doof geweest zijn van ons toestel „Wa£ zégt U is de KLM in aantocht, maar dat kèn toch niet?op dat teken trapte gezagvoerder Guyt de Dako ta op zijn staart en stoof onder ons de kuip van het stadion naderbij: op de grasmat de Chineesjes in de gevangenis (kennelijk had het lot van McArthur de spelleiding niets geleerd), de Indiaan tjes bij de spoortrein, de elfjes en boe rinnetjes rondom Moeder de Gans, die als U het óns vraagt sprekend op een zwaan leek. Bij de tweede ereronde letten wij meer op de mensen. Het stadion was vrij slecht bezet, maar wat er zat, wuifde ons toe; verrassend was het uit de lucht te constateren hoeveel procent der bezoe kers zakdoeken bezat, welke in het we- heldvermaarde hyper-super-blank gewas sen waren Gezagvoerder Guyt beweerde bovendien dat ie de burgemeester en dr Harrenstein, de voorzitter van „Ere schuld en Dankbaarheid", zag, maar nu het achter de rug is, kunnen wij wel uit de doeken doen, dat dit finaal gelogen was: het stond zo in zijn tekst en hij had zijn beide ogen hard nodig om zijn kunst matige horizon in de gaten te houden en zijn propellerspoedmeters of hoe die dingen heten mogen. Wij zelf, met niets om handen, waren gelukkiger: zagen wij daar niet (met enig leedvermaak) onze hardwerkende collega's zitten transpireren, bezig het héle stadionspel te verslaan? En zagen wij niet iemand op de perstribune ken nelijk juist doende een venijnig „Nijdas- je" te bedenken op ons laag overdonde rend Dakotabeest? Onze. taak was alweer bijna afgelopen: voor de derde maal draaide het toestel zijn naderingsbocht, zakte toen laag door (buurvrouw Jan sen uit een der voorsteden mag voortaan de papilotten wel eens uit haar pruik halen, wanneer ze ons toewuiftü!) en kwam vlak boven de bekende huisjes- boompjes-beetjes op de pot afgevlogen. Op tien meter hoogte donderden wij over het stadion heen, waarna de Guvt de kist scherp optrok de guit 1 èn onze minder luchtvaste collega's zowat van de kaart gingen. De hoofdprijzen van „Wie wint de Pot?" (een paar auto's die van de gras mat af iedereen deden likkebaarden) zakten peilloos diep onder ons weg Wéér niks, maar gelukkig hebben wij nog een paar landhuizen en een stuk of vijf jaar gratis leven in het vooruitzicht van an dere loterijen. Om acht over half zes (17.38 uur) ston den we weer onder een mals buitje op het Schipholse beton. De twee kinderen van de gezagvoerder (allebei nog onder de 5 jaar zo te zien) mochten nog even naar voren komen om Pappie in d« cockpit te zien zitten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1