ONZE VERDEDIGING IN OPBOUW Jaarlijks 3 ploegen recruten Van 1952 af moet heel de lichting dienen Reorganisatie VREDESOPZET m .11 RISICO va„TOTALE OORLOG MARSHALL beantwoordt MaeArthur Veestapel in vijf jaar t.h.c.-vrij Wat bezielt sommige ouders? Kinderen op vacantie door Frankrijk zwervend Tekenen van communistisch verval Straatsburg, Nijmegen Washington bewijzen dat er nog ernst is Dinsdag 8 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerste oefening op zestien maanden gesteld Geen verschillen tussen president en stafchefs Maar wel met bond genoten Honderd niillioen plan in werking Ambtenarenstaking in Italië Een gevaar voor zichzelf en voor Nederlands goede naam Truman verdedigt zijn beleid Zestien neonazi's in Nedersaksische parlement Drie nieuwe pokken- gevallen te Tilburg WEERBERICHT ■ammu a. Vier jaren lang zal ons land anderhalf milliard gulden per jaar moeten opbrensen ten behoeve van de opbouw van onze defensie. In zijn eerste defensie-nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Oorlog en van Marine dat onlangs aangekondigd. In een tweede nota, welke hij thans aan de voorzitter van de Tweede Kamer deed toekomen, doet hij nader uitvoerige mededeling omtrent de plannen lot opbouw van ons defensie-apparaat. Aan het einde van 1954 stelt de regering zich voor dat ons land zal kunnen beschikken over: Zeestrijdkrachten: het reeds bekende vlootplan omvattend: 1 yliegkampschip, 2 kruisers, 12 onderzeeboot jagers, 6 escor- teurs, 4 onderzeeboten, 48 mijnenvegers en een aantal kleinere eenheden voor kustbewaking en bescherming der zeegaten; circa 100 vliegtuigen en de vorming van een aantal mariniers eenheden, alsmede de defensieve bewapening en uitrusting van de Nederlandse koopvaardijvloot en de oefening van het personeel voor zijn oorlogstaak. Landstrijdkrachten: 5 infanterie-divisiën, een aantal terri toriale troepen, waaronder luchtdoelartillerie, alsmede een aantal eenheden Nationale-Reserve. Luchtstrijdkrachten^ 21 spuadrons gevechtsvliegtuigen (dag jagers, nacht jagers en tactische jachtvliegtuigen), alsmede een aantal squadrons verkennings-, artillerie-, waarnemings- en transportvliegtuigen en de nodige operationele vliegvelden. c. De financiële gevolgen Zestien maanden eerste oefening Legering in Duitsland Hogere bevelvoering Vrouwen Hulp Korps De luchtmacht zelfstandig Geen mensen van oudere lichtingen Meer beroepspersoneel Surmame en Antillen mandeell vag""XSjLde het memorandum van de Inzake de verdediging van Suriname j i™enrdc-tafleenvan een 1 verenigde stafchefs van 12 Januari waar- Meisjes met minneverdriet V reemdelingenlegioen „Nagels aan mijn doodhist".... o b Uitbreiding afweermaatregelen in overweging De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidt: Matige tot vri1 krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Plaatselijk enkele buien maar mor gen ook verspreide opklaringen. Vrij koud voor de tijd van het jaar. Woensdag 9 Mei: Zon op 4.58 uur, onder 20.16 uur; Maan op 6.09 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT luafegtfv De opbouw van een Nederlands defensie apparaat, dat als een redelijke bijdrage aan de Atlantische verdediging kan wor den beschouwd, kan. zo zegt de minister door de boven onze macht gaande tech nische en financiële- Inspanning, die zij van ons volk zou vragen, niet op eigen kracht alleen tot stand worden gebracht Daarom is de tot heden ontvangen hulp van de V.S., welke naast de hulp van Canada aan ons werd verstrekt alsmede de verder toegezegde steun, van het groot ste belang voor de opbouw van ons defensie-apparaat Voorzover het Nederlandse productie apparaat kan worden ingeschakeld voor de grote materiële behoeften, welke uit het defensieplan volgen, zal dit tot een maximum geschieden. Daarnaast echter zai de regering streven naar een zo groot mogelijke productie op militair gebied ten behoeve van de partnerlanden in de Noord-Atlantische verdedigingsorganisatie Hierdoor zal het mogelijk zijn bepaalde producties te entameren, welke zowel het Nederlandse defensie-apparaat als de krijgsmacht van de geallieerden ten goede komen. Dit acht de regering daarom ook van zo groot belang, aangezien hierdoor steun wordt verleend zowel aan de grondstoffen- voorziening, als aan de bezettingsraad van de industrie terwijl In het bijzonder de betalingsbalans ten gunste wordt be- invloed. In dit kader dient het Fokker-contract met België te worden vermeld terwijl thans wordt onderhandeld over een pro ductie-programma van mijnenvegers. Het overleg binnen de boezem van de regering ging er van uit. dat de nationale Inspanning zover diende te gaan als Ir. redelijkheid door ons volk kan worden gedragen. De financiële gevolgen van de militaire inspanning zullen, gelijk gezegd voor de jaren 1951 tot en met 1954 met Inbegrip van de kosten voor de burgerlijke ver- dediging en de uitgaven verbonden aar, de stationnering van maritieme én leger eenheden in Nieuw-Guinea, de Neder landse Antillen en Suriname, een jaar bedrag vorderen van 1.500.000 000 De te verwachten buitenlandse hulp in de vorm van grondstoffen, eindproducten machines e.a. is daarvan reeds afge trokken. Mocht tengevolge van een ongunstig prjjsverloop, dan wel ter oorzake van nieuw optredende militaire verplichtingen, genoemd jaarbedrag oiet strekken tot de volledige verwezenlijking van de hoger geschetste plannen, dan zal temporisatie onvermijdelijk zijn. Deze temporisatie zal echter van geen invloed z(]n op de gereed heid van die delen van de strijdkrachten, welke van onmiddellijke operationele be tekenis zijn voor het Nederlandse aandeel in de Atlantische militaire taken, met name voorzover het de landmacht betreft, de vijf divisies. Gehele lichting moet dienen Om de opbouw der beoogde strijd krachten mogelijk te maken, zal, aanvangende met de lichting 1952, de jaarlijks beschikbare mankracht volledig worden benut. Hiervan zal 40.000 man bestemd zijn voor het leger. Bovendien zal, voor zover nodig, over het nog niet ingelijfde deel van de lichting 1951 worden beschikt. Ingaande 1952 zal in plaats van het tegenwoordige 2-ploegen stelsel een 3- Ploegenstelsel voor opkomst onder de wapenen worden ingevoerd, waardoor het in verband met de opleidings duur voor korporaals en manschappen bij de vredesopleidingseenheden - moge lijk zal worden zonder aanzienlijke uit breiding van de vredesorganisatie een aanmerkelijke versnelling van de vor ming van oorlogsverbanden te verkrij gen. Voor de duur van de eerste oefe ning verwijst de minister naar de daaromtrent in de regerings verklaring afgelegde principiële uit spraak, dat deze zal worden op gevoerd tot 18 maanden. Op militair technische gronden werd deze eerste oefening behoudens wettelijk toe gestane uitzonderingen voors hands gesteld op 16 maanden, waar van 8 maanden oefentijd bij de vredesopleidingeri en 8 maanden te velde. Mochten de internationale omstandig heden tot een langer verblijf onder de wa penen nopen, dan laat het gekozen sys teem verlenging van deze duur van eerste oefening tot 20 maanden toe zonder dat daartoe aantal en samenstelling der vre desopleidingseenheden behoeven te wor den gewijzigd, doch door de duur van het verblijf te velde te verlengen. Voor de a.s. officieren en onderofficie ren zouden deze getallen dan worden: 20 maanden (12 maanden oefentijd bij de vredesopleidingen en 8 maanden te velde) of 24 maanden (waarvan 12 maanden to velde). Bij eerste oefentijd van 16 maanden zal. na een. omstreeks medio 1951 beginnende aanlooptijd, gedurende welke 1/3 divisie paraat zal zijn van het einde van 1952 af permanent 2/3 divisie aan parate troepen beschikbaar zijn. Bij 20 maanden eerste- oefentijd zal deze parate troepenmacht, te beginnen met medio 1951, via 1/3 en ver volgens 2/3 divisie, tenslotte per begin 1953 gegroeid zijn tot permanent een divisie. Inzake een eventuele legering van Ne derlandse troepen In Duitsland oefen- verbanden of parate eenheden welk vraagstuk verschillende aspecten van in ternationaal politieke aard vertoont, is het overleg geopend. Hierbij kan niet voorbii worden gezien de gewijzigde ver houding van Nederland tot Duitsland, nadat de oorlogstoestand geëindigd zal worden geacht. Het is de minister, gelet op het karak ter dezer besprekingen en het stadium, waarin zij verkeren, thans niet mogelijk daarop dieper in te gaan. Met betrekking tot de hogere bevelvoe ring deelt de minister de mening van zijn ambtsvoorganger, dat aan de commandant strijdkrachten te velde een grotere zelf standigheid dan thans het geval is. moet worden verleend. Met name behoort deze autoriteit reeds in vredestijd de bevels bevoegdheid uit te oefenen over de troe pen, die hij in oorlogstijd zal aanvoeren. Op grond van deze overweging zal hg buiten het hoofdkwartier van de generale staf worden gebracht en in een positie komen, die veel overeenkomst vertoont met die van commandant veldleger vóór 1940. Hij blijft echter ondergeschikt aan de chef van de generale staf, zulks in tegen stelling met de gezagsconstructie van vóór 1940, toen de commandant veldleger ne vengeschikt was aan de C.G.S. De functie van directeur militaire op leiding zal worden opgeheven. Eveneens rechtstreeks onder de chef van de generale staf zal de functie van Nederlands territoriaal bevelhebber wor den ingesteld, aan welke autoriteit de territoriale bevelvoering, zowel in vredes als in oorlogstijd zal worden opgedragen. Als zodanig zal worden aangewezen de huidige commandant Groep West. De reorganisatie van de generale staf door de C.G.S. vindt in samenwerking met het bureau efficiency voortgang. Het aantal opperofficieren en kolonels werd reeds, overeenkomstig de inzich ten van de hnidige C.G.S. verminderd. Thans wordt ook nagegaan, welke wij zigingen in de verschillende andere diensten en bureaux doelmatig moeten worden geacht. Bij de werving voor de Nationale Re serve, waarbij een nauwe samenwerking met het instituut „Steun Wettig Gezag' geboden is, zal voor een goede coördina tie met de burgerlijke verdediging, welke behoefte heeft aan een groot aantal man nen en vrouwen, worden zorg gedragen. Het uitwerken van een nieuwe opzet voor het Vrouwen Hulp Korps nadert het eindstadium. De bestaande organisatie is mlnderdoelmatig. Het nieuwe plan stelt allereerst vast voor welke taken in leger en luchtmacht de vrouw op grond van haar aanleg en gelet op de ervaring van de afgelopen oorlog, beter geschikt is dan de man. Dit Is o.a. het geval voor ver schillende functies bij de verbindings dienst en codediensten, in de navigatle- stations en de luchtwachtgroepen van de luchtmacht, alsmede uiteraard bij de ge neeskundige dienst Vervolgens wordt vastgesteld, welke kernen in de vredes organisatie moeten worden opgenomen om te voswzien in de behoeften der vre- iesdiensten (navigatiestations, verbin dingsdienst, enz.) en voor de opleiding en kadervoorziening der in vredestijd te oefenen en bij mobilisatie op te roepen oorlogsreserves. Het laat zich aanzien, dat de oorlogsbehoefte voor leger en luchtmacht gezamenlijk omstreeks 7700 vrouwen (waarvan 3200 bij de geneesk. dienst) zal vragen, terwijl In cte vredes organisatie ongeveer 1400 vrouwelijke militairen (waarvan 450 bij de geneesk. dienst) zullen moeten worden opgenomen. Gezien het 'gewijzigde karakter van de militaire luchtvaart, overweegt de minis ter de luchtmacht tot een zelfstandige organisatie te doen verktaran en het wa pen der militaire luchtvaart als zodanig op te heffen. Deze reorganisatie zal uiter aard slechts plaats hebben onder handha ving van de departementale indeling. De luchtmacht zal in de toekomst over een grote kern van beroepspersoneel moeten beschikken, mede in verband met de hoge technische vaardigheid en de daarmede in verband staande langdurige en kostbare opleiding die van het per soneel moet worden geëist. Het beroepspersoneel zal ongeveer ver drievoudigd moeten worden. hÉIÉI Op de marinewerf te Boston heeft de overdracht van twee Amerikaanse torpedojager-escorteschepen aan de Kon. Ned. Marine plaats gevonden. Het ogenblik, waarop de Nederlandse vlag wordt gehesen aan boord van Hr Ms „Van ZijlT', de vroegere „Stern" rechts) en Hr Ms „De Zeeutf", voordien „Eisner". Met het oog op de vorming der oorlogs verbanden en van een daarbij voor de troepen te velde noodzakelijk geoordeelde encadrerings- (tevens instructie-), ploeg, zal de reorganisatie van de vredesopzet resulteren in: a. de vorming van enige nieuwe vredes opleidingseenheden tw.: een regiment cavalerie (tanks), een regiment luchtdoel artillerie, een regiment pioniers, een regi ment verbindingstroepen en een regi ment technische troepen; b. de afsplitsing van een tweetal scho len uit bestaande regimenten, t.w.: de cavalerieschool, de school geneeskun dige troepen; c. de uitbreiding van een aantal be staande vredesopleidingseenheden; d. het opheffen van de kaderscholen der infanterie. Voorts zal aan het regiment Van Heutz, dat als taak had het vormen van oorlogs verbanden ten behoeve de territoriale verdediging een andere bestenimtug wor den gegeven. Het ligt in in dit regiment een der ®nd'V. tJP denkt doen opnemen, waarbij de min aan het korps commandotroepen. BIJ de uitwerking der legerplannen politiek. Er was toen geen andere op- losing meer mogelijk dan nem te ont slaan. aldus Marshall. Hij deelde verder mee, dat dé stafchefs in December van het vorig Jacr een voor stel hadden ingediend om MaeArthur machtiging te verlenen, dat de vliegtui gen van de verbondenen loesieilen van de tegenstander tot een bepaalde a/stand De Amerikaanse minister van defensie generaal George Marshall begon Mean- dug met de verdediging van presiden! Truman's politiek in het Verre Oosten. als repliek op de kritiek van generaal over de Jaloe in Mandsjoerije zouden Mac Arthur, die vóór hem verklaringen kunnen volgen. Dit voorstel had Marshall had afgelegd tijdens de Attingen van krachtig gesteund en het was door de de senaatscommissie van onderzoek. president en door de Amerikaanse minis- Volgens het officiële verslap van de ter van buitenUmdse zaken, Dean Ache- geheime zitting begon Marshall met ie son, goedgekeurd. Wanneer een desbetreffend besluit van de minister van landbouw spoedig ver schijnt, kunnen binnen afzienbare tjjd verordeningen van de bedrijfschappen voor zuivel en voor vee en vlees tege moet worden gezien, welke betrekking hebben op de landelijke bestrijding van rundertubcrculose. Reeds een jaar geleden kon gemeld worden, dat een vijfjarenplan zou wor den Opgesteld om deze gevreesde ziekte te bestrijden. Over de technische uitwer king van dit plan is vrij veei ie doen ge weest. Per jaar zou door het rijk uit tcgen- «vaardefondsen van de Marshall-hulp tien «nill':°en gulden beschikbaar worden ge- nield onder voorwaarde, dat door de vee houderij landelijk eenzelfde bedrag bij eengezameld zou worden. Hiertoe hééft men zich bereidver klaard, nadat aanvankelijk door reeds vrijwel geheel tbc-vrije gebieden als Friesland in Drenthe en op Rozenburg bezwaar werd gemaakt tegen de heffing van een kwartje per 100 kilogram melk. De provinciale gezondheidsdiensten voor dieren hebben toen per provincie opdracht gekregen een bestrijdingsplan uit te werken Voorstellen betreffende methoden wn luffing, b^tnjding en be talingen van op te ruimen ziek vee wer den ingewacht. Rekening houdende met zoveel moge lijk wensen hebben de bedrijfschappen in samenwerking met andere organisaties thans ontwerp-verordeningen voor de hef fingen gemaakt. Het bedrijfschap voor vee en vlees maakte een verordening voor Zeeland, Goeree en Overflakkee, omdat deze gebieden buiten de sfeer van het bedrijfschap zuivel vallen. Laatstge noemd bedrijfschap heeft een heffings verordening voor de rest van het land ontworpen. In Zeeland en de eilanden zal de heffing 4.— per koe bedragen. Men is daar reeds met de inenting begonnen, hoewel deze nog niet gesanctionneerd is. Voor andere gebieden is een kwartje per 100 kilogram melk vastgesteld. De voor waarden voor bestrijding en vergoeding echter zijn nog niet buiten de werkver trekken van ontwerpers en beoordelaars gekomen. Zo kon een mededeling over een spaarfonds van 57 cent per koe nog niet bevestigd worden. Indien, zoals de verwachting is, het mi nisteriële besluit spoedig valt, dan kan binnen enkele weken met de inning der gelden, dus met 't vijfjarige bestrijdings- plan, dat 100 millioen gulden gaat kosten, begonnen worden. werd uiteraard de nodige aandacht be steed aan de inschakeling der ondere lichtingen. Na rüp beraad werd het on uitvoerbaar en ondoelmatig geacht, de nog niet gebruikte mankracht van de lichtingen 1950 en ouder te benutten. De onvermijdelijke uitbreiding van het beroepspersoneel tengevolge van de ver snelde opbouw en uitgebreidere opzet en om de benodigde encadrerings- (tevens instructie-) ploeg voor de troepen te velde te verkrijgen, kan globaal gesteld worden len der Nederlandse strijdkrachten, die op een vermeerdering van Vvan het hui- Iter beschikking van de opperbevelhebber dige aantal beroepsofficieren en -onder- der strijdkrachten van de Verenigde Na- officieren (korporaals inbegrepen), terwijl j ties in Korea zijn gesteld, ongetwijfeld een grotere behoefte aan I De verliezen door het .Korea detache- burgerpersoneel zal ontstaan. ment" geleden, zijn zwaar. ernstig bezorgd was over de gevechtsmoe heid van zijn troepen, en 2) dat de ver bondenen waarschijnlijk Korea zouden moeten ontruimen, tenzij hij China zou kunnen bombarderen, een Dlokkade ter zee kon instellen en troepen van natio nalistisch China zou kunnen gebruiken. De stafchef van hot Amerikaanse leger, generaal Collins, en de stafschef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Van- denberg, waren echter na een inspectie reis naar Korea tot de overtuiging ge komen, dat de toestand zich radicaal zou wijzigen, wat ook inderdaad gebeurde. De verbondenen gingen over tot de aan val en hadden in Februari en Maart het initiatief Marshall voegde hier aan toe. dat tengevolge van het rapport van de generaals Collins en Vandenberg de na tionale veiligheidsraad van de V.S. nooit het memorandum van 13 Januari in zijn geheel had goedgekeurd. Generaal Marshall vervolgt vandaag zijn verklaringen. De 1.680.808 rijksambtenaren in Italië zullen heden 24 uur staken om hogere lonen. Zowel de communistisch georiën teerde. als de socialistische en de christe lijk-democratische vakbonden staan acn- ter de staking. De regering heeft met sancties gedreigd, variërend van het inhouden van het loon voor een dag tot ontslag. Prémier de Gasperi verklaarde Zondag te Venetië, dat de rijksambtenaren „onbetwistbaai slecht betaald" worden. De kern van de moeilijkheid was volgens de Gasperi. het geweldige aantal rijksambtenaren, een erfenis van het fascistische regiem. Zelfs geringe loonsverhogingen voor enkele ten koste van het verlies van onze ge; *^rriêhti£rwrèteUen" I categorieën zouden de staat milliarden verbond vaT vrijt vofkTn n"131 l ÜSUST 'nflat''e Marshall vervolgde dat alt ook Toen ande n, het vervolgens met de andere welke troepen in Korea hebben, zeggen, dat er, voor zover hem bekend, van het begin van het Koreaanse con- flict tot op het huidige ogenblik geenbesproken was, bleek echter dat de ze onenigheid tussen de president, de ml- eenstemmig tegen het voorstel gekant nister van defensie en de verenigae waren. Hierdoor had men liet plan moe chefs van staven was geweest. Wel ech ten laten varen. ter waren er fundamentele verschillen Marshall verklaarde, dat het vraagstuk in beoordeling geweest tussen generaal van een blokkade van de Chinese kust Mac Arthur aan de ene kant en tk jmet dg andere landen besproken was, president, de minister van defensie en 'maar dat de kwestie niet als ean for de verenigde chefs van staven aan de meel voorstel te berde was genracht. De andere kant. jV.S. hadden een volledige economische t„ w nm hf* conflict tot Korea blokkade ingesteld, de andere landen j te beïwffiM^^des^un vS in beperkte mate luerin en de Nederlandse Antillen is thans in deoóriog tot communis- van MaeArthur had gezegd, dat het voor het kader van een Caraibisch verdedi-bscbCMna maar ook vin een algehele een deel met zijn aanbevelingen voor een gingsplan - uiteraard in samenwerking tisch chlna' maar o0--van - Koreaanse met de beide rijksdelen overleg gaande met de V.S. van Amerika. De regeling vertrouwt erop, dat Suri name en de Ned. Antillen op den duur aan hun verdediging zullen deelnemen door het leveren van mankracht en het aanvaarden van een redelijke bijdrage in de kosten van het defensie-apparaat Aan het slot van de nota spreekt de minister mede namens de regering zijn grote waardering uit jegens de onderde rfT~cX„w"TTrCiö 9 -1 dit" zelfs succesvolle beëindiging van de Koreaanse CftUM <mze ge- porlog accoord ging. L Marshall, dat de «eringe wereld'. -- een aanval op West-Europa zou kunnen veroorzaken. Hij achtte het begrijpelijk, dat een commandant te velde wel eens bevelen van hogerhand kreeg, waar hij het niet mee eens was. Maar wat het ontslag van generaal MaeArthur noodzakelijk had gemaakt was het feit, dat deze in het openbaar zijn misnoegen over de buitenlandse en militaire politiek van de V.S. had uitgesproken. Het werd dui delijk dat hij het niet langer eens was met de tot dusver door de V.S gevolgde „Het gevaarlijke seizoen voor avontuur- Maar het gezwerf en gebedel van Neder- lijbe Nederlandse jongens en meisies j iandse kinderen er zijn er bij van veer- breekt weer aan. Als de vacantles weer j tien en vijftien jaar bederft de goede komen, trekken ze. vaak zonder een cent naam van ons land. Ik begrijp niet wat op zak, naar Frankrijk. Ze fietsen of liften sommige ouders bezielt om hun kinderen mee op vracht- en personenauto's, scharre- maar lukraak op een koopje den' vreemde mee op len hun kostje op met zingen en muziek- maken en komen voor het overgrote deel In handen van de Franse politie terecht. Want dit ..vacantiehouden" is een vorm van landloperij, die ook in Frankrijk niet wordt getolereerd. Het liften is hier bij zonder impopulair geworden». En dan* Dan raken ze in het cachot en kunnen veroordeeld worden. Gelukkig l» de verhouding tussen de Franse en Neder landse politie zo goed, dat ik meestal wel in staat ben de jongelui tn handen te krijgen en naar huis te sturen. Als het er nu een paar waren, dan zonden de kosten voor de staat nog niet zo oplopen Maar ze zwermen de hele zomer lang bij tien- tallen Frankrijk in, soms zelfs zonder gel dige papieren. Afgezien nog van de ero- stige gevaren, die dergeiijke jongelui In Parijs en vooral ook in Zuid-Frankrijk lopen, bezorgen zij ons land in menig op zicht een kwade naam". Deze zware verzuchting, welke een niet minder ernstige waarschuwing inhouat voor de Nederlandse ouders, slaakte in - en persgesprek mr T Spijker, ambtenaar voor internationale rechts- en politiehulp te Parijs. En hij vervolgde: „U moet niet denken, dat in Frankrijk ook maar enig bezwaar bestaat tegen een voudige vormen van toerisme. Integendeel in te sturen. Ik heb de indruk, dat als deze zwerverij doorgaat, de Franse politie op den duur minder soepel zal worden. De „losse" vacantlekinderen zijn natuur lijk niet mijn enige zorg hier. Je hebt bijv. ook meisjes met minneverdriet, die ver getelheid in Parijs of elders willen zoeken Sommigen wensen het voorbeeld van „l'inconnue de la Seine" te volgen. Dank zfl de medewerking van de Franse politie is het nog onlangs gelukt zo'n dom kind op de Seinekade in de kraag te grijpen. Net op het nippertje Mr Spijker roemt de organisatie van de Franse politie zeer, alsook de voortreffe lijke samenwerking, die hem in staat stelt actief aan onderzoeken deel te nemen. „Wij kunnen daarvoor niet dank baar genoeg zijn", zegt hij „en kunnen op die manier vaak in aanzienlijke mate tijd, geld en soms levens sparen". Het is mr Spijker ook mogelijk gemaakt in geregeld contact te staan met het Vreemdelingenlegioen, dat doorgaans slechts ongaarne voor pottenkijkers open staat. Tal van Nederlandse minderjarige jongens knijpen uit zucht naar avontuur of uit angst voor straf naar Frankrijk uit en laten zich bij dit legioen inschrijven En dar begint hün ellende. Het is al vaak gelukt jongens op verzoek van ouders of politie weer uit het legioen te halen, zolang tenminste kan worden aangetoond, dat zij naar voorschrift van dit leger onderdeel te jong zijn. Maar natuurlijk draait de Nederlandse staat voor de terug zending op. En die komt al gauw op ruim honderd gulden. Onlangs zei een Nederlandse Jongen nog tegen me: „Liever vjjf jaar thuis in de gevangenis, dan nog een maand in het legioen". Dat is wel kenschet send voor de, op zijn zachtst gezegd, teleurstellende toestanden voor avon tuurlijke jongens bij dat legeronder deel", zo meent mr Spijker. Al het genoemde werk beweegt zich goeddeels op het gebied van de rechts hulp. Het politiewerk strekte zich In voorbije jaren ook tot collaboratiegeval- len en ondergedoken vermogensbestand delen uit. Thans behelst dit werk vreem delingen- en visa-kwesties, onderzoek in misdaad- en smokkelzaken, opsporen van voortvluchtigen, krankzinnigen en derge lijke dingen. De heer Spijker heeft bijv. de moordenaar van de schrijver A. M. de Jong aan de Spaanse grens te pakken ge kregen. Dit was mogelijk, dank zij de assistentie van de Franse politie. Door dit werk voor internationale rechts- en politiehulp kunnen vaak de diploma tieke wegen, die toch al dicht bezet zijn, vermeden worden. Er wordt op die manier geld en tijd en ook vaak veel narigheid voor de betrokkenen en voor de schatkist bespaard. „In hartelijke samenwerking met de Franse politie ben ik hier tegelijk am bassade-ambtenaar, politie-agent, recher cheur en kindermeisje voor minderjarigen, alsook contactman voor de Internationale politie-organisatie. Het is absorberend en interessant werk, dat mjj veel voldoening geeft. Alleen die minderjarige vacantie- zwervertjes zijn even zovele nagels ean mjjn doodkist.-,," oplossing van het Koreaanse conflict. In tegendeel! En deze ontwikkeling zou, on geacht de afloop, kritieke militaire ge volgen in Europa hebben. „Er is niets wat het Kremlin groter voldoening zou geven", De president sprak tot slot over „meer en meer tekenen van spanning en onrust Tn een rede voor de nationale conferen tie over de burgerlijke verdediging heeft president Truman verklaard, dat de vrije landen de opmars van het communisme in Azië tot staan hebben gebracht en „do samenzwering van het Kremlin over de gehele wereld" 'een zware slag hebben toe gediend. „Ithreidinr van in het communistische kamp". In China De president «elde, da ...kh j verzwakte door „het mislukken van het de Koreaanse oorlog Ameri Sorr,aanse avontuur, de greep van de vernietigende atooma^vallen op Amen commnn(BtIsche „gering". Er vinden «u lsaanse steden, zo niet ve"de groie sch„, arreetaties en executies plaats, beschaving, zoals wd die kennen zon be- DaarnajMst vees Trnman op „de toene- tekenen. mende druk van de politiestaat in andere Zonder MaeArthur met name te noemen I sateliietlanden". Dagelijks vluchten men- laakte Truman diens „eigengereide" po- sen „over de grenzen van de landen achter litiek voor Azië, die de gehele Westerse het Ijzeren gordijn naar de vrije landen verdediging te gronden zou kunnen rich' ten en een „geweldige Sovjetrussische overwinning" zon kunnen opleveren. MacArthur's voorstel, dat de V.S commu- istisch China 'n ultimatum dienden te stel en zou tengevolge kunnen hebben, dat de V.S. hun bondgenoten verloren. „Ik ben echter niet van plan dit land van zijn bondgenoten te ontdoen met het oog op het Sovjetrussisch gevaar", aldus Truman. Door het standhouden van de V.N. in Korea werden niet alleen de communis tische hulpbronnen uitgeput maar werd tevens „een zware slag toegediend aan de samenzwering van het Kremlin". Intussen groeit de kracht van allé vrije landen. Tru man herhaalde, dat een uitbreiding van het strijdgebied in het. Verre Oosten niet zou leiden tot e ensneüe en gemakkelijke Zondag zijn in Neder-Saksen verkiezin gen voor het parlement van deze staat gehouden De socialisten staan met 64 van de 158 te verdelen zetels ver aan de spits Tn het oude parlement hadden ziJ er 65 De Chr -democraten en de Duitse partij hadden zich ditmaal verbonden ee behaalden samen 34 zetels d.i 23 min der dan de vorige keer Deze zetels gin gen naar het vluchtelingenblok en 1» neo-nazistische Soc Rijkspartij die bei den voor de eerste maal aan verkiezingen deelnamen. De partij der vluchtelingen behaalde 22 zetels; de Soc. Rijkspartij, die openlijk aan voortzetting van de partij van Hitier is, kreeg 16 zetels toegewezen De communisten konden van hun 8 oude setels n maar 3 redden. van Europa" „Naarmate de agressieve tactiek van het Kremlin door de eolleotleve verdediging van de vrije wereld meer wordt gedwars boomd, wordt de nutteloosheid van het ge hele communistische program aan do vol ken onder de Sovjetrussische heerschappij hoe langer hoe duidelijker", aldus Truman. Gisteren hebben zich in Tilburg weer drie pokkcngevalien voorgedaan, waar door het aantal tot 36 steeg. Twee ervan kwamen voor bfl personen die zich reeds in de auarantaine-inrlchting bevonden, het derde geval was geheel nieuw. Twee nieuwe contacten werden In quarantaine genomen, doch er werd geen uitbreiding naar batten de stad geconstateerd. Juist de nieuwe gevallen vormen het grootste gevaar en moehten deze zich in de komende dagen in grotere mate open baren. dan zal mogelijk de revaccinatie uitgebreid worden tot een primo-vaccl- natie, zodat dan ook de pl.m. 23.000 per sonen tn Tilburg, die tot dusverre niet werden gevaccineerd zullen worden inge ënt. Het nemen van meer uitgebreide maat regelen vormt overigens de laatste dagen een ernstig punt van bespreking tussen de inspecties van de volksgezondheid en de G.G. en G.D. te Tilburg, zodat de ten uitvoerlegging ervan, indien het pokken- gevaar zo groot wordt, dat het moeilijk kan worden overzien, onmiddellijk kan geschieden. Gisteren werden weer 3500 vaccinaties verricht, zodat in totaal 95.000 Inwoner* werden ingeënt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1