Nieuws uit STAD en OMTREK KLEINKUNST-AMATEURS uitgenodigd voor auditie loscopee Geen prijsstijging van textiel - waren meer Moeilijkheden, die minister v Stokes wachten Linkse groepering om Bevan wekt beduchtheid Woorden die daden vragen Vorming in de Katholieke S.Y.V. in Engeland Ex- en import in 1950 verdubbeld VLAARDINGEN n3a en fs/müï Geval van nekkramp in Pijnacker Redders van buspassagiers ziek Tliomsen's Haven bedrijf DINSDAG 8 MEI 1951 PAGINA 2 VACANTIE WEEK SCHIEDAM-WEEK arbeidersbeweging K.A.B.-ers ATTENTIE VER. OUD-STRIJDERS V.M. 4 R. I. NAAR ROME OPENBARE LES GEM. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK RETRAITECLUB „ST. DOMINICUS" BURGERLIJKE STAND BOUWVAKARBEIDERS V AC ANTIEB ONNEN S. V. V. TOURNEE DUIVENSPORT Mannen in de achterhoede (Passage) Gelijk spel 11 tegen de Queens Park Rangers SCHIEDAM—WANDSWORTH VOETBAL DAMCLUB SCHIEDAM NIEUWE SCHIfDAMSCHE COURANT Bevan's invloed Stokes' zware taak NED. VRACHTENMARKT m8?fs427millïl$9:nf 615 mill. 1950-. 740 mill. tevtïpl De nieuwe wintermode Gewonden buiten gevaar Ondanks congestie in haven, toch gunstige resultaten DIEFSTAL VAN AARDINGS- KOPER SOLEXRALLYE SCHIPHOL C. W. OUWEHAND t DE NED. BACHVERENIGING EN HET HOLLAND FESTIVAL BENOEMINGEN AAN DE T. H. CONFLICT IN VEENBEDRIJF VOORKOMEN ROTTERDAMSE VEEMARKT Met de ervaringen van de beide feest dagen zo kort achter de rug zijn verschei dene organisatoren bezig de opgedane lessen productief te maken voor de Va cantieweek. Tijdens de afgelopen avon den zijn er verscheidene verzoeken geko men van amateur-ensembles om te mo gen optreden. Deze verzoeken moesten tot nu toe worden afgewezen omdat er andere plannen waren Tijdens de Vacantieweek wil men nl. op het podium van de Broersvest alle daarvoor in aanmerking komende Sehie- damse kleinkunst-ensembles gelegenheid geven zich te laten horen en zien. Verscheidene groepjes gaven zich hier voor reeds op. Een dezer dagen hebben ze een uitnodiging ontvangen om naar de auditie te komen, ten einde zich te doen horen. Er zullen echter waarschijnlijk veel meer clubjes, duetten, quintetten, quar- tetten e.d. zijn, die mee willen doen aan deze representatie van eigen bodem. Daarom worden bij deze allen die in aanmerking menen te komen voor een openbaar optreden, verzocht zich Don derdag a.s. om half 8 te vervoegen aan het Gebouw van de Christelijke Sociale Belangen. Lange Haven 73 (naast de Volksbond). Verwacht worden zowel de individuele musici, bespelers van welk instrument dan ook pauken wordt men verzocht thuis te laten die voldoende routine hebben om opgenomen te worden in een klein orkestje; groepjes amateur-musici, duettisten bij guitaar, Hawanan-ensem- bles. Krontjong-bands, cowboy-combi naties e.d. „f Zij, die zich destijds opgaven voor het te vormen Amusements-orkest worden verzocht ook aanwezig te zijn Door de heren A. S. H. A. Blaisse, Joop Walvis en Leo Nelissen zal dan een korte beoordeling van het werkgegevenwor- den, terwijl de laatste mededelingen zal doen over de verdere plannen. De groepjes worden verzocht met nun Instrumenten' en goed ingestudeerde num mers te komen Aangezien het niet te ve:rwachten 11, dat al zeer snel alles kan worden afge werkt, is men ook later op de a^°"d nog welkom; uiterlijk tot half 10. Aange- Deze maand maakt ook katholiek Schiedam zich op, om de afkondiging van de grote sociale encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno te her denken. Van verschillende kanten zal men wel de gelegenheid aangrijpen, om de betekenis van deze encyclieken te be lichten. Het is te hopen, dat deze be schouwingen in alle geledingen weer klank mogen hebben en dieper inzicht mogen geven in de taak, die ons door deze encyclieken wordt voorgehouden. Wie Woensdag- en Vrijdagavond tegen 8 uur over de Lange Haven in de buurt van het KAB-gebouw komt, kan regel matig jonge mannen naar binnen zien gaan met een boek onder de arm, of een tas achter op de fiets. Velen zullen zich weinig rekenschap hebben gegeven, wat ze daar gaan doen. Maar wie eens zich de moeite zou geven om een paar trap pen te beklimem. die zal tot zijn verwon dering in de nok van het gebouw een keurig leslokaal vinden, eenvoudig en toch keurig. Daar wordt iedere Woens dag en Vrijdag van 3 tot 10 uur eenvou dig les gegeven. Waarin? Ja, er is heel veel, waarin je les kunt geven. Vakbe kwaamheid. kapperscursus, viool, muziek, vestigingsdiploma voor Middenstand enz. enz. Maar de lessen, die hier worden gege ven zijn het daadwerkelijk antwoord op de oproep van de Sociale encyclieken. Het is de 3-jarige Sociaal-Economische Cursus van de KAB. 3 Jaren, 40 weken in het jaar, iedere week twee lesavonden. Waarom? KAB-ers, als het ging om een vakdiplo ma of een vestigingsvergunning, zou het volkomen gerechtvaardigd zijn, om jie tijd eraan te besteden. En ook anderen om je heen zouden het begrijpen. Het gaat hier ook Inderdaad om een vestigingsdiploma! Maar in andere zin dan het gewoonlijk wordt opgevat. De encyclieken zijn de stoot geweest tot een heel nieuwe maatschappelijke structuur. Structuur, waarvan de PBO een van de symptomen is. Als je in de nieuwe structuur die komt! niet als een kat in een vreemd pakhuis wil staan te kijken en anderen niet de kolen uit het vuur wil laten ha len, dan moet je van de vraagstukken op sociaal gebied op de hoogte zijn. Daaraan werken onze jongens en man nen drie jaren van hun cursus. Sociolo gie, sociaal-economie, godsdienst, kennis van Nederlands dat is de voornaamste greep uit het program. Ook van u, KAB-er, wordt verwacht, dat we onze taak aan kunnen. September begint er weer een nieuwe cursus. Daarvoor kun je je nu al opge ven. Adres p. J. A. Boghmans, Hoogstraat 87. Schrijf even een kaartje, wanneer je er eens over kunt komen praten en je krijgt alle inlichtingen, die je maar wenst Waiht niet totdat de cursus is volge boekt; Meer dan 35 kunnen we er heus het volgend jaar niet hebben. Er staan al verschillende candidaten op de lijst. Denk er over na en beslis in de loop van de volgende weken. De kosten zijn niet meer dan 25 cent per week de boeken. p. J. A. ROGHMANS O.P. zien van deze eerste auditie en bespre king zal afhangen of Schiedam in de ko mende Vacantieweek tot een vertoning van eigen prestaties komt, worden alle betrokkenen aangespoord Donderdag avond te komen en hun bekende dilet tanten-orkesten aan te moedigen dit voor beeld te volgen. De kwesties welke besproken zullen worden zijn: 1ste Samenstelling van een programma gedurende één of meer avonden, geheel of gedeeltelijk te vullen met werk van Schiedamse amateur-kiein- kunst- dilettanten; 2de Samenstelling van een revue-orkest ter begeleiding en omlijsting van de grote Schiedamse Revue in het Passagetheater. De leiding van dit orkest zal in handen zijn van Joop Wal vis. In het seizoen 19501951 heeft de Cre- do-Puigno-club verscheidene succesvolle eontactavonden georganiseerd, waarbii besturen en leden van de onderscheidene vakafdelinigen aanwezig waren en waarbii het een of ander actuele onderwerp be handeld werd. Wat deze avonden betreft, zijn wil voor dit seizoen a.s. Donderdag 10 Mei aan de laatste contact-avond gekomen. Deze avond belooft echter weer een leerzame avond te worden waarbii recht geaarde K.A.B.ers niet mogen ontbreken De heer Holsdher, hoofdbestuurder van d£. Grafische Bond, komt spreken over het onderwerp .Heeft de Katholieke Sociale Organisaties een taak in deze tijd?". Dit is een onderwerp wat ons allen aangaat en waarvan we derhalve wel het een en ander vanaf behoren te weten. De gelegenheid hiervoor wordt U Don derdag geboden, wij roepen dan ook al len. die hiertoe in de gelegenheid ziin op genoemde contact-avond bii te wonen. U zult er geen spijt van hefbben. Dus om 8 uur in zaal 6 van het K.A.B. gebouw en U krijgt een interessante en leerzame avond. Bestuur Credo-Pugno Ook dit jaar organiseert de Oud-Strij dersvereniging v.m. 4 R.I. herdenkings- pleahtigheden voor onze gevallen strijd makkers en wel op Maandag a.s. Deze herdenking zal evenals vorige jaren bestaan uit een samenkomst te Kat wijk aan de Rijn waar iedere Oud-strij der van 4 R,I. om 9 uur in het Patronaats gebouw wordt verwacht. Daarna zal de kranslegging plaatsvin den op de verschillende ere-'begraafplaat- sen van Oud-strijders van 4 R.I. Zij, die nadere inlichtingen wensen over de te hóuden herdenking of nog geen uitnodiging mochten hebben ont vangen, kunnen die verkrijgen bij dhr- G. M. G. de Jeu, Lange Haven 65, Schie dam. In de Huishoud- en Industrieschool, Pr. Mauritsstraat 9 wordt Woensdag 9 en Donderdag 10 Mei a.s. een openbare les gegeven. Wie zich voor dit „bedrijfin teresseert kan 's middags van 24 uur en 's avonds van 7—9 uur tegen een toe gangsprijs van 10 cent een Kijkje komen temen en zo" een indruk krijgen van het Kap. van Djjk, aalmoezenier van de jNijverheidsonderwijs voor meisjes en van Kajotters van de St. Liduina-parochie is icte mogelijkheden, die dit onderwijs biedt, gistermiddag met 4 Schiedamse Kajol- Ongetwijfeld zullen velen deze gele ters naar Arnhem vertrokken om zich genheid willen benutten om hun belang- dc.ar aan te sluiten bij de grote nationale Kajotters-bedevaart naar Rome. die de uitvaardiging van de beide encyclieken aan de bron van hun ontstaan gaan vie len. Zondag over een week worden de pelgrims terug verwacht. In de maand April 1951 werden in het Hoofdgebouw aan de Lange Haven uit geleend 11.185 boeken vorig jaar 10.970 boeken), waarvan 2051 (1432) kinderboe ken, 3711 (3874) studiewerken en 5423 (5484) romans. In het filiaal in de Gorzen werden uit geleend 1214 (853) boeken, waarvan 473 (234) kinderboeken, 180 (159) studiewer ken en 561 (460) romans. In het filiaal te Kethel 483 (424) boe ken waarvan 137 (80) kinderboeken, 33 (40) studiewerken en 313 (304) romans. Aan het Weeshuis der Hervormden werden uitgeleend 250 (231) boeken en aan het Ziekenhuis 295 (264) boeken. Het aantal houders van leeskaarten be droeg 2613 (vorig jaar 2324). Het bestuur van de Retraiteclub „St. Dominicus" van de Singelparochie brengt hare leden hiermede nog eens in herin nering dat de eerstkomende Retraite zal worden gehouden te Seppe van Zaterdag 7 Juli tot en met Dinsdag 10 Juli 1951. Hun die zich nog niet definitief hebben opgegeven en dit alsnog wensen te doen, wordt verzocht zich ten spoedigste, doch uiterlijk tot 31 Mei e.k., te wenden tot het secretariaat, Stationsplein 9a, telefoon 65515, alhier. Uit Seppe ontvingen wij bericht-dat de kosten der Retraite, door de geweldige stijging der prijzen in de laatste tijd, noodzakelijk moesten worden herzien en thans zijn vastgesteld of 11 (voorheen 9.50) p.p. vanaf 1 Mei 1951. In verband met het bovenstaande moe ten wij onze sparende leden er nadruk kelijk op wijzen dat, willen we geen ach terstand krijgen, de contributie vanaf deze zelfde datum, voor de weekspaar- ders f 0.35 p.p. moet bedragen en de maandcontributie f 1.50 p.p. Wjj vertrouwen dat Iedereen deze ver hoging niet alleen zal billijken maar zelfs onvermijdelijk achten en hopen dat elk lid voor zich zijn schouders eronder zal weten te zetten om tot het gewenste re sultaat te komen. GEBOREN: Johannes A zoon van A Th Broekmeijer en A P M Odijk; Hendrina C M dochter van J J M Meijer en C J van Dorp; Dirk J C zoon van G Vermeer en W J C Reijers; Neeltje dochter van J C van Otterloo en N Vrijenhoek; Wil helmus L zoon van C A de Koning en H G v. Deurzen; Jan zoon van J Jeroni- mus en 'C F Sühlenbruch. OVERLEDEN: W v. d. Sluis 77 jaar. stelling te tonen. Hedenavond 8 Mei van half acht tot half 9 vacantiebonnen inleveren voor de Koninginnedag, Hemelvaartsdag en 2de Pinksterdag, in het gebouw R.K. Volks bond Lange Haven 71. Ingeleverd mogen worden 7 bonnen. Gisteren speelde SW haar eerste wed strijd in Engeland ter gelegenheid van net Festival of Britain. Ten aanschouwe van ongeveer 10.000 toeschouwers traden onze stadgenoten in het veld tegen de tweede divisieclub Queenspark Rangers. In de eerste helft vertoonde SVV een goede partij voetbal, die bekroond werd met een prachtig doelpunt van Van Pelt, die met 'n keihard schot na 'n listig hakballetje van Könneman, de Engelse keeper het nakijken-gaf. De stand 10 wisten de SW-ers te behouden tot aan de rust. Ook na de thee bleek, dat de Schiedam mers hun beste vorm hadden meegebracht, maar desondanks slaagden de Engelsen er in een kwartier voor het einde gelijk te maken. De uitslag bleef 11 wat de ver houding wel weergaf. Zaterdag a.s. speelt SVV tegen de eer ste divisieclub Stoke City, waarna ze haar tournee besluit met een wedstrijd tegen de tweede divisieclub Luton Town. Zondag vlogen de duiven van de P.V. ,,De Blauwe Doffer" vanuit Aschaffen- burg (D). Afstand 394 Km. De uitslag was: J. Christen 1 en 8; Sloot-Vrauw- deunt 2—1130; v. d. Linden-v. Giesen 3—18; J. Wenteler 4—32; Duivenbode o; A. Broeders 6; Legner 7; Paardekoper-v. Wijk 9—15; Doejaren 10—13—16; J. Opij- nen 1219; v. d. Steen 14; Middijdorp 17; Ekris-Schrumph 2027; Limborg 21; ge- brs. Ballijns 22; Weijmans 23 en dipL; Noordijk-Hagen 2426; v. Leeuwen- Schrumph 24; A. H, Bakker 28; M. Put ters 29; C. Flipse 31; A. Brokling 33. Eerste duif 10.32.42, laatste duif 10.59.09. De mannen in de achterhoede zijn een aantal geleerden, die onofficieel exneri- menten uitvoeren om nieuwe en betere wapens voor het leger te vinden. Zij zijn ■het ook, die nieuwe ontwikkelingen in het oorlo-gs-materiaal van de vijand moe ten trachten op te sporen en waardeloos te maken. De centrale figuur in deze film is de geleerde Rice. Rond zijn figuur spelen zich een viertal conflicten af. welke, wel iswaar tenslotte tot één oplossing leiden, maar die ieder voor zich onvoldoende kenden worden uitgewerkt, om de door snee bioscoopbezoeker meer te geven dan een vage suggestie van wat er aan de hand ls. Rice is lichamelijk onvolwaardig, aan gezien hij een kunstbeen heeft. Hij voelt deze onvolwaardigheid zeer zwaar, om dat hij zijn aanstaande vrouw hierdoor die dingen moet onthouden, waarnaar zii ais volkomen normaal mens verlangt, zo als een avondje dansen e.<?. Zijn tweede conflict is dat met ziin om geving. Als wetenschapsman kan hij de houding van zijn chef niet billijken, die op de eerste plaats zo snel mogelijk de resultaten van het experimentele onder zoek wil verkopen. Dit hangt nauw samen met het derde conflict, n.l. dat met het conservatisme, dat niet in kan zien wat voor waarde ogenschijnlijk doelloos experimenteel on derzoek uiteindelijk voor de practiik kan hebben. Conflict dus met legerleiding en ministerie. Het vierde conflict is dat met de dood. Rice is n.l. betrokken geworden in on derzoekingen naar een door de Duitsers ■gebruikte ,,boobey trap", een soort tner- mos-fles met hoog-explosieve 'jerking. Hij is een expert op het gebied van la dingen en op een ogenblik, dat de drie conflicten hun dramatisch hoogtepunt hebben bereikt, vraagt het conflict met de doodsbedreiging zijn grootste aandacht Zijn meisje is van hem weggelopen, omdat hij niet genoeg durf heeft om ziin chef en al diegenen, ofe boven hem staan de waarheid te zeggen. Als hij het conflict met de dood ge wonnen heeft door de demontage van de helse machine, heeft hij het zelfvertrou wen gevonden om erkenning var. ziin. waarde te eisen en vindt hij ook hier door zijn a.s. vrouw terug. Wie o>p deze manier een intrige weet te componeren, Uwel psychologisch als feitelijk aanvaardbaar verlopend, heeft iets in zijn mars. Hetgeen met Michae. Powell en Emeric Pressburgêr ook wel het geval is. Hun beheersing over de stof maakt zowel de humoristische momenten (het bezoek van de Minister van Defen sie) als de spannende (het demonteren van de helse machine) tot prachtig uit gewogen stukjes filmische „beschrijvings kunst". Ook het gebruik, dat zij maken van de psychologisch beschrijvende cio- se-up. zoals tijdens de gezamelijk-! zitting van de geleerden en de militairen, is meesterlijk. De rolverdeling is. zoals in alle goede Britse films van de hoofdrol speler (Farrar) tot de kleinste neven figuur ideaal aanbevolen. Van de drie wedstrijden die de Schie damse eersteklasser SVV op uitnodiging van de KNVB in het kader van het „Fes tival of Britain" in Engeland speelt, ging gisteren te Londen de eerste tegen de tweede-klasser Queens Park Ran gers. De roodgroenen nu Arie de Bruijn zich voor het eerste eftal niet meer be schikbaar stelt en zijn plaats afstaat aan jongeren, onder aanvoering van Ri- nus Gosens verrichtten tegen deze sterke club een fraaie prestatie door een 11 gelijk spel te behalen. De twee andere wedstrijden gaan to gen de sterke eerste-klasser Stoke City (de vroegere club van Stanley Matthews! de Stoke on Trente en tegen de tweede klasser Luton Town te Londen. Tijdens hun verblijf te Londen logeert het gezelschap, 22 man sterk, in het Ca- dogan Hotel. Er worden thans voorbereidingen ge troffen om hier in Schiedam tijdens het weekend van 19 t/m 22 Mei a.s. twee voetbalwedstrijden tegen Wandsworth te spelen, met name een tussen de Juniores en een tussen de Seniores van beide plaatsen. De „jongens"-wedstrijd zou op Zondag (20 Mei) na 12 uur en die van de „mannen" op Maandag (21 Mei) na 7 uur nam. gespeeld worden. Het ENSO-sufocomité voor deze tak van sport is druk in de weer om de nodige regelingen te treffen, ook wat betreft de ontvangst en het onderbrengen van de Engelse gasten gedurende die 4 dagen. De uitslagen van de bordenwedstrijden luiden: D. ZonneveldJ. v. Tilborg 20; J. OninkJ. de Wilde 20; Jï Versnel A. v. d. Moer 11; W. VerhaalD. v. d. Spek 11; A. RamakP. v. Noordenne 0—2. VOO u OM-:.toeKfN 73ste Jaargang No. 21534 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In he' gebouw K K Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66152: Telefoon Redactie 81423 Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs f 4.95 per Kwartaal 1 1 70 per maand t 0 40 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte f 0 15 pet millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven. welKe bij de administratie of or) de entende adverter.tie-bureaux verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentiëni tot 2u w lorden 50 ct Elk woord meer ct Maximum «0 woorden Ptaatstng uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden a'j;"'°te° geplaatst overeenkomstig de Rege.en voo het Advertentie-wezen. Directeur. J Kuil pers H->-f relacteur: Leo J. M. (Door Douglas Hyde) WIMBLEDON, Mei 1951. De wolk van een dreigende regeringscrisis in Engeland, als gevolg van het aftreden van Aneurin Bevan als minister van arbeid en van zijn collega's Harold Wilson (handel) en John Freeman, is grotendeels voorbij gedreven. Voor zover men het op het ogenblik kan bekijken, zal het niet tot spoedige algemene verkiezingen komen, want de Labourregerins, hoewel intern verzwakt, zal aan de macht blijven, minstens totdat zij de voorzieningen, welke in de begrotingsrede van de minister van financiën zijn aangekondigd gaat uitvoeren. De afgetreden ministers blijven lid van de partij en hebben met nadruk verklaard, dat zij loyaal zullen zijn en niet het voornemen koesteren om ooit tegen de regering te stemmen, omdat dit, gezien de uiterst geringe meerderheid waarop Attlee kan rekenen, zeker de val van de regering zou betekenen. En nieuwe verkiezingen wil men liever niet riskeren, omdat ook die op het ogenblik zeker een nederlaag voor Labour zouden opleveren. We staan thans ver genoeg af van da gebeurtenissen, welke zowel in isngeiana als daarbuiten zulk een grote opwinainK hebben veroorzaakt, om de vermoedelijke gevolgen ervan te kunnen berekenen Het is welhaast zeker, dat Bevan, de leider van de meer doctrinaire socialisten, jarenlang zijn collega's in het Britse ka binet verder in linkse, richting heeft ge drongen, dan ze eigenlijk zelf wel hadden willen gaan. En hadden gegaan, als nu er niet geweest was! Hij, de man, die de regering zover kreeg, dat hij zekere voor stellen van de linkervleugel in het par lement aanhangig maakte, is echter met meer in de regering. Er is trouwens hele maal geen vertegenwoordiger van de linkse groepering meer in het kabinet al hebben Shinwell (defensie) en Strachey (oorlog) om zo te zeggen „een links ver leden". Men kan dus verwachten, dat de regering een gematigder koers zal SaaP varen, temeer nu de katholieke mr R. R- Stokes in het kabinet is opgenomen. Dat is ongetwijfeld een goede kant aan de door Bevan's aftreden geschapen situa tie. M.-.ar de keerzijde van de medaille is, dat de ontevredenen, de dissidenten, de politiek onstandvastigen, de doctrinaire socialisten en zelfs de communisten zich nu verzamelen om de figuur van Bevan. In de linkse gelederen van de Britse Labourparti) heeft verdeeldheid geheerst sinds enkele jaren geleden de naar het communisme neigende elementen in hef parlement een telegram zonden aan Nenni, de leider van de Italiaanse socialistische beweging, welke communistisch fleorlën- teerd is. Zij zegden hem in dit telegram hun morele steun toe en dit was voor het hoofdbestuur van de Labourpartij aanlei ding om hen ter verantwoording te roe pen. Maar nu Bevan het kabinet heeft ver laten, hebben zij in zijn persoon een soort verzamelpunt gevonden. Zij zijn allemaal bereid hem te steunen, ook de communis ten, of Bevan dat nu wil of niet. De betekenis van de ganse affaire schuilt hierin, dat Bevan, in wiens per soon zij hun heil zoeken, zich binnen de officiële Labourbeweging bevindt en aan zijn loyaliteit jegens de partij door een openlijke verklaring uiting heeft ge- geven Zodoende kan de verenigde Imker- zijde, waarvan er velen in de loop der laatste jaren uit de Labourbeweging. ge stoten zijn, thans des te krachtiger haa. invloed binnen die beweging uitoefenen. Of haar invloed op een gegeven mo ment overheersend zal worden, of Bevan zo men wil voor een toekomstige premier kan doorgaan, hangt in grote mate af van de loop der economische ge beurtenissen. Zij kan alles winnen bij een economische crisis, ofschoon zij luide ver kondigt, te hopen dat zulk een crisis niet zal intreden. De economische toestand van Engeland geeft geen reden tot voldoening en nie mand kan zeggen, wat de eerstvolgende jaren ons zullen brengen. Na twee we reldoorlogen in de tijd van één generatie, kan geen land de druk, veroorzaakt door de lasten, welke de herbewapening ter voorbereiding van sen eventuele derde verdedigingsoorlog tegen agressie mae~ brengt, gevoeglijk meer dragen. Zeker Engeland niet. Men vraagt zich hier af, hoe laag de welvaart zal zinken, wanneer het herbewapeningsprogram voltooid is. Veel van de kracht van Bevan's dema- nister is gelegen in het 'eit dat hij er nadruk op gelegd heeft, dat de prijs van de nationale veiligheid te noog is en dat wij moeten weigeren, om Harentwille die sociale voorzieningen op te oiteren. welke wij in de jaren na de oorlog verworven hebben. gogische oproep bij zvn aftreden als mi- Het meest nijpende economische pro bleem vloeit in de huidige omstandighe den voort uit het tekort aan grondstoffen, grotendeels veroorzaakt door Amerikaan se voorraadvorming ter tegemoetkoming aan de behoeften der defensie. Stokes' speciale taak zal het zijn, een oplossing voor het probleem te vinden. Zou hij daarin niet slagen, dan zou massa-werk loosheid hiervan het gevolg zijn. Wegens tekort aan grondstoffen werkt men reeds met verkorte arbeidstijden in de indus trieën van de Midlands, waar tienduizen den goedgeschoolde arbeiders de dupe van zijn. Een tweede factor, die ook met de de fensie verband houdt, draagt bij tot het scheppen van economische instabiliteit. Het is de snel stijgende levensduurte. De regering moest laatst +oegeven, dat het pond sterling thans nog slechts de helft waard is van wat het in '93o waard was. Maar de lónen van de meeste handarbei ders zijn niet verdubbeld en de salaris sen en inkomens van de middenklasse zijn in hoofdzaak of onveranderd gebleven, of anders zelfs lager geworden Sinds September van het vorige jaar zijn loonsverhogingen toegekend tot een totaal bedrag van 200 millioen pond ster ling per jaar. Zulks ter tegemoetkoming aan looneisen, door de vakverenigingen gesteld. Thans is een nieuwe ronde van looneisen geopend. Wanneer zij worden ingewilligd (en dit zou billijk zijn. want de arbeiders hebben het in vele gevallen zwaar te verduren) zou minstens weel" een kapitaal van 200 millioen op de be groting komen voor lonen. Wanneer die eisen verworpen worden, kunnen we rekenen op een periode van onrust in de industrie, met stakingen, uit sluitingen en allerlei geschillen. Ik zie geen kans, een waarschijnlijke oplossing van deze problemen aan te duiden. En voor zove~ ik uit gesprekken met sommi ge leden der regering kon opmaken weten zij, die met het gezag bekleed zijn ook geen oplossing aan te geven. Zy ho pen slechts dat men boe dan ook door de moeilijkheden heen zal komen. Dit koopt ook het Britse volk. GASMETER UIT ELKAAR GESPRONGEN. Door nog onbekende oorzaak is de gas meter, welke was ingebouwd in een nis van de accu.mula toren fabriek „A.F.S." Maasstraat, Vrijdag in brand geraakt en uit elkaar gesprongen. De brandweer heeft het vuur met een straal op de wa terleiding geblust, terwijl personeel van het energiebedrijf de gasmeter heeft afge sloten. JUBILEUM. Vrijdag herdacht de heer P. Rooden- burg, bedrijfsleider bij de Vlaardingse Melkcentrale, de dag dat hij vóór 25 jaar aldaar in dienst trad. Namens directie en commissarissen werd hij in hartelijke be woordingen toegesproken door de heer Torn, onder aanbieding van een cadeau onder couvert. Namens het personeel overhandigde de heer Hofman een fraai zilveren horloge- VLAGGETJESDAG. fcoals bekend zal de helft van de ha ringvloot op 22 Mei a.s. in de vroege och tend zee kiezen. Het „Comité Vlaggetjes dag" wil de traditionele „Buisjesdag" enigszins, feestelijk inluiden en hcefl daartoe een programma samengesteld. „Buisjesdag" is de laatste Zondag voor de uitvaart. Zaterdag 19 Mei 's middags om half 4 beginnen de feestelijkheden met een mars door hét pijperscorps. Deze eindigt om vier uur aan de Koningin Wilhelminahaven. Daar zullen het ge meentebestuur en verdere genodigden zich verenigen aan boord van het vlag- geschip, dat is zoals bekend dit jaar we derom de VL 61 „Jo", schipper Joh. Rog, van de firma C. van Toor Hzn. Deze schipper is de eer te beurt gevallen omdat- hij voor de tweede maal beslag legde op de bedrijfswimpel voor de best verzorgde haring. Op het schip zal de heer P. de Goede, voorzitter van het comité Vlag getjesdag, een rede uitspreken, waarna de burgemeester mr J. Heivsdens, officieel de bedrijfswimpel zal hijsen. „Neptunus" zal zich daarna met gevolg aan boord van het vlaggeschip begeven en zich met de bemanning onderhouden. waarna hij enkele jonge matrozen, die voor het eerst de reis ter haringvisserij zullen meema ken, op zijn wijze zal scheren en dopen 's'Avonds zal de gepavoiseerde vloot door schijnwerpers worden verlicht en zal de band van de Vlaardingse padvin- dersgroepen een mars van het centru der gemeente naar de have» haken. Niet alleen op Zaterdag doch ook Maan dagavond zal de verlichting aan de ha vens worden ontstoken. DE BEVRIJDINGSDAG. De Bevrijdingsdag werd Zaterdagmor gen 8 uur ingeluid door klokgelui van de verschillende torens. Door de talrijke vlaggen bood de stad een feestelijk aan zien. 's Middags 2 uur werd op het parcours HofsingelSchied. Dijk-Hoflaan de 3e ronde van Vlaardingen verreden. Door de stadsbeiaardier C. Don werden een tweetal concerten gegeven op het stadscarillon. 's Avonds werd op het feestterrein aan de Broekweg vanwege 't comité tot vie ring van Nationale Gedenkdagen een pro gramma verzorgd door het bekende Ra dio-gezelschap „De Bietenbouwer met boer Biet". De duizenden bezoekers, die op het terrein aanwezig waren, hefobén kunnen genieten van een beschaafd, vro lijk programma met muziek en humor van de beste soort. Tijdens het feest werd tevens de winnaar bekend gemaakt van de hoofdprijs, aangewezen door mr Midden. BURGERLIJKE STAND. GEBORJEiN: Leendert W., z. van N. Hon- ders en A. Punt, BachjStraat 40 Cornelia d. van C. Don en L. M. van der Heijden, Emmaplein 16 Johannes C., z. van J- van Heijningen, en M. M. Nahoe, Groen'e s 25 - Gerrit z. K. Vos en L. Fors, Gr. van Prlnsterenstraat 106 Franc tna M. d. van van Buren en J. Dijkshoorn, lentestraat 42b - Batje A., d. van L. van Oudenaarden en M. van Witzenburg, Röntgenstraa.21c Jacob z. van J. Klos en J. Janson, Staitions straat 104 - Robert z. van D. Maat en T. Venema, Steenplaats 3 Adrianat d. Roodenburg en A. A. KoeUveW, Blcekstraat 28 - Fhilippus z. van w'f™ j - Kortedü'k 73a - Paula M-. d. van A. Bosch en M. M. van Haarlem, Chopinstraat 22b Johannes M., z. van J- C- van der Vlies en R. Kolenberg, Irtsstvaat IT. o-ft'rottwdj P* Th. de Wit 26 j. en A. L. M OtUens22j. - D. van Noord 27 j. en N. ran Sen 21 1- - J- Zeüstra 34 j. en J. mLZÏÏ A. de Romph 28 j. en D. Wil- denboer 24 j. - A. Schepen 21 j. en A. J. van Noort 22 J. OVERLEDENH. J. Lange 71 J„ Sandelljn- straat 19. Maassluis E. de Waal 84 J., echtg van J. Luthart, Verpl. Chasséplein 5 A. B. de Wit 78 j., wedr. van M. de Zwart, Kortedljk 24. 800 ton suiker Adam; 200 ton kolen Ter- heijden; 96 ton graan Boxmeer; 550 .ton mais 1.-varen: 3 X 600 ton ld. l.-varen; 525 ton id. 1.-varen189 ton granen Groningen; 90 ton klei Hoogezand; 490 ton kolen Tilburg; 615 ton id. Eist 360 ton ld. Tilburg: 90 ton blik- afvai Leeuwarden: 82 ton Johannesbrood Deventer; 500 ton kolen den Haag: 200 ton stukgoed Adam; 250 ton id. ld.; 10 vletreizen. Men verhwacht niet, dat de prijzen van textielwaren nog zullen stijgen. De wol markt daalt weer onder invloed van Aemerika, terwijl dit ook wordt verwacht voor de katoenprijzen, omdat de aanplant enorm is toegenomen. Men zal de oogst in Juni moeten afwachten om te zien of de verwachtingen zullen worden geëffec- tueerd Dit verklaarde' de heer A. Kattenburg op een persconferentie te Amsterdam naar aanleiding van de Amsterdamse „Fashion Week 1951 die van 2126 Mei wordt gehouden. De heer Kattenburg die voorzitter is van de Stichting „Amsterdam Fashion Week" gaf ook enkele vergelijkende cij fers over de in- en export van Neder landse textielwaren in welke cijfers niet is ogenomen de uitvoer aan gebreide stoffen en tricot boven- cn onderkleding. Uit deze cijfers blijkt dat de in- en export 1950, vergeleken met het voor gaande iaar verdubbeld zijn. De cijfers bedragen nh voor 1949 en 1950 res£ 38.1 mill en f 74.4 uitvoer en 33. mill, en 76.5 mill, invoer. Voor de eerste twee maanden van dit jaar bedroegen de cij- mDe tolml 'omzet'in de Ne^riandse kle- Ook het personeel, dat in'.„rende industrie werkzaam was iq^r de afgelopen vier jaren: 1947: 46 70°1948 52.500 (75.7 pet. vrouwen). 7 (76.9 pet vrouwen), 1950 S^.700 (77.7 pet vrouwen). (Van onze mode-medewerkster) Wat de Nederlandse confectie-industrie voor de komende winter aan novlteiien op mode-gebied brengt, kregen wij uj- dens een demonstratie in het Vondelpark Paviljoen te Amsterdam te zien Vooral op het gebied der mantels zijn wat de modellen betreft veel nieuwighe den te verwachten. De swaggers hebben hun „wrap-around"-allure verwisseia voor een meer vrouwelenk kegel-silhouet, dat in een frêle, rond schouderlijn zijn karakteristiek vindt De grote kragen, die de schouders voor een gedeelte bedekken, worden doorgaans vervangen door kleine pretentieloze Chi nese boordjes. Deze halsafwerking is op velerlei verschillende manieren toegepast en vooral de vrij smalle „transformable' kragen, die op verschillende manieren te dragen'zijn, geven de mantel een typisch 1951-accent. Aan het modelé van de mou wen wordt eveneens veel aandacht be steed Om de smalle schouderlijn te be reiken past men veel raglan ol hoog in gezette mouwen toe, waarvan de ruimte ontspringt boven de elleboog of ter hoog te van de vrij brede manchet. Ook oij bontmantels gelden deze mouwen als hoogst modieus. Bontgarnering blijkt erg en vogue" en door een bijzondere toe- passing van deze versiering, die vooral het voorpand markeert, weet men aparte effecten te bereiken. Bij de tailleurs doet zich hetzelfde ver schijnsel voor en bontgarneringen in mof- of tablier-stijl geven daarbij de toon aan. Naar Parijs' voorbeeld worden wat de Stoffen betreft vooral de „tissus secs", weefsels met een veloursachtige opper vlak, het z.g. „tapis brosse". Een asymmetrische lijn komt bij de jurken veel voor, terwijl hierbij zowel als bij de mantels en tailleurs knopen in allerlei vorm, kleur en grootte als gar nering dienst doen. Naast enkele sprekende kleuren, zoals b.v. een nieuwe tint rood „rouge ameri- cain" en een suggestief groen zijn het vooral de meer gedekte, herfstige nuances van bruin, grijs, groen en rood, die naast zwart als typerend voor de nieuwe win termode gelden. In Pijnacker doet zich een geval van nekkramp voor Het slachtoffer is de 16-jarige dochter van de gemeente werkman Van V. uit de Emmastraat. De patiënte is in de barak voor be smettelijke ziekten van het St. Hippo- bitusziekenh'uis te Delft opgenomen. Haar toestand liet zich Zondag zeer ernstig aanzien, maar thans gaat zij voorv.it. Haar 11-jarige zusje, dat eveneens enige ziekteverschijnselen vertoonde, is uit voorzorg in hetzelfde ziekenhuis opge nomen. Bij haar is de ziekte echter niet geconstateerd. De openbare school >s m verband met het laatste geval Maandag middag, na overleg met het geneeskundig toezicht, gesloten en geheel ontsmet. Van daag zijn de lessen hervat. De 26-jarige kistenmaker G. Meijer van de Korte Hillestraat en de 33-jarige stucadoor A. Noyens uit de Br. de Vis serstraat te Rotterdam die zich Zondag by het ongeluk met de Belgische bus onmiddellijk te water hebben begeven om de passagiers te redden, hebben gis teren bet bed moeten houden. M. had een longontsteking opgelopen en N. een zenuwschok. De toestand van de gewonden is redelijk. Voor geen hunner bestaat nog levensgevaar. De zes overledenen zullen Zaterdag morgen om elf uur te Haren (België* worden begraven. De stoffelijke resten zullen Vrijdag met een speciaal daarvoor ingerichte auto worden vervoerd, waar zij des avonds opgebaard worden in het lokaal van de „Gretykring" te Haren, van welke fanfare de overledenen lid waren. Aanvankelijk zette zich ln 1950 dezelfde gunstige ontwikkeling voort, welke 1949 had gekenmerkt, zo schrijft de direct e van Thomsen's Havenbedrijf te Rotterdam in het verslag over 1950. Verschillende oorzaken hebben echter ln het tweede halfjaar geleid lot een congestie in onze haven, die vooral ln het stukgoedbedrljt zeer ongunstig heeft gewerkt, de na an van de haven afbreuk heeft gedaan en de resultaten van het bedrijf nadelig heeft beïnvloed. Blijkens de winst- en verliesrekenln» beliepen de saldi der bedrijfsrekenin«en incl. winst uit beleggingen en uit o nemingen 1949 in andere onderneming 1.051.146 (950.901). Daarbij word» voegd het onverdeelde saldo l» R1(, 3850 (1440). Na afschrijving ad J van (633.473) resteert een wi"®ts®„rdt een 405.180 (318.869), Voorgesteld w bedrag van 114 498 (26.130) v' uIt' neelsbelangen af te zonderen 290 681 dan nog beschikbare bedrag d (292.739) een onveranderd ^vUtemi^rir 6 pet uit te keren, alsmede op de winstbewijzen. De inrichtingen voor nale Boederen waaraan een derde laa,a- Crig in 1951 wordt toegevoegd hebben bevredigend gewerk^t. mh voor het veembednjf- van Algemeen Vervoer v/h H. W. Konig Co heeft volledig emplo0i^""e"v'nden voor haar wagenpark. He'^0rlj£ Antwerpen heeft ondanks de staking toch gunstige resultaten weten te boeken. Voor de wederopbouwen van de bedrijfs- installaties en verdere aanschaffingen werd 918816 (1.367.472) uitgegeven. Ten aanzien van de toekomst merkt de directie op dat deze geheel beheerst wordt door de ontwikkeling van de internatio nale politieke toestand. De directie van de Provinciale Gelderse Electriciteitsmaatsohappij deelt ons mede, dat in verschillende provincies van ons land en ook in Gelderland thans een georganiseerde diefstal van zgn. aa™'n°?" koper, dat zich aan de masten van ae bovengrond e hoogspanningsleidm=en De- vindt, wordt gepleegd. Het ontb dit aardin.gskoper, dat ""^seminslae in de beveiligingen tegen blll5s ze S 0 de hoogspanningsleidmgen, k stifie ^evolgen heb'ben voor jis- zekerheid van de stroomvoorziening by onweer. De directie ro^t hulp en medewerking in van een ied'sr d:'e gege vens kan verstrekken, welke tot de op sporing van de dadei s De wisselbeker, die de Solexclub Arn hem won toen zij met het grootste aantal deelnemers de Solexrallye Sehuphol 1951 „ree welwillende ter beschikkino Ten gevolge van een hartverlamming overleed gisteravond in zijn woninig te Rhenen de heer C. W. Ouwehand, stich ter en eigenaar van Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg. Zuiderzeeraad. Bij Kon. besl. is aan jhr ir J. E. van Heemskerck van Beest, ouo- directeur der P. W. te Amsterdam, op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid v de Zuiderzeeraad en is tot lid van dl® benoemd ir W. Clerx, directeur der F. w. U Amsterdam, Onder leiding van de dirigent, de heer dr Anthon van der Horst, geeft de Ned. Bachvereniging in het kader van het Holland-Festival 1951 een tweetal uitvoe ringen en wel op Vrydag 29 Juni om 20 uur in de St. Janskerk te Gouda en op 7 Juli om 14 uur in de Grote Kerk te Naarden. Te Gouda wordt een uitvoe ring gegeven van het Te Deum Lauda- mus van Henry Purcell en van Bach het symbolum Nicenum uit de Hohe Messe en het Magnificat. Medewerking verlenen hierbij: Erna Sporenberg, sopraan; Annie Hermes, alt; John van Resteren, tenor; Laurens Bogtman, bas; het koor van de Bachvereniging en het Residentieorkest. Te Naarden wordt Bach's Hohe Messe uitgevoerd met medewerking van Dora van Doorn—Lindeman, sopraan; Kath leen Ferrier, alt; Lloyd Strauss Smith, tenor; Herman Schey, Bas; het koor van de Bachvereniging en het concertgebouw orkest. De generale repetitie wordt ge houden op Vrijdag 6 Juli 's avonds om half acht. Dr ir C. Schouten, lector aan de Tech nische Hogeschool te Delft, is bjj K. B. benoemd tot buitengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in de ertsscheiding aan de afdeling der mijnbouwkunde. Voorts is bij K. B. benoemd tot gewoon lioogleraar in de afdeling der mijnbouw kunde der Technische Hogeschool om onderwijs te geven in de economische geologie ir W. van Bevervoorde te Ma- lang. Naar aanleiding van de wens van de bonafide werknemersbonden in het veen- bedrijf om ƒ3.80 per duizend persturven uit te betalen, inplaats van ƒ3.40 en dit bedrag vast te leggen in de nieuwe C.A.O. is gisteren de federatie van werkgevers- bonden in vergadering byeen geweest. Besloten werd de wens van de werkne mers in te willigen, waardoor een conflict in het veenbedrijf werd voorkomen. Jubilé. De Eerw. Broeder Justinus in „Huize Padua" der Minderbroeders Poe- nitenten te Boekei is Dinsdag 60 jaren in de kloostercommuniteit werkzaam, waar van 50 jaren als broeder-verpleger. ROTTERDAM, 1 Mei Tel veemarkt aan gevoerd: vette koeien en ossen maar scnat- thlg 74(|, varkens 581 stuks PrUs pet kg., vette koeten te kwal. 2 60— '■90, 2e kwal 2 40 2 60. 3e kwal J 2 10—2 40, varkens (lev. gew I resp 1 90. 1.84, I 1 74. vette koeien aanvoel grotei, nandei tame lijk, prijzen nager; varkens (lev gew 1 aan voer kle.ner. nandei ving. prijzen hoger ROTTERDAM, 8 Mei. Ter veemarkt aan gevoerd: vette koeien en ossen (naar schat ting 775), gebrui'ksvee (naarschatting lSSSn, vette kaliveren 85, graskaiiveren 249, nuchtere 1747, varkens 209, biggen 623, paarden 169, veulens 6. schapen of lammeren 74, weide oi zutig lammeren 217, bokken en geiten 49. Totaal aangevoerd 5792 dieren. Prijs per kg.: vetite koe.en Le kwal. 2.(55 —2.95, 2e kwal. 2.40—2.65, 3e kwal. 2.10 —2.40, vette kalveren resp. 2.60—3, 2.30— 2.00, 2.20—2.3O, slaohitipaarden resp. 2.15, 2.05. 1.95. Prijs per stuk, graskalveren le kwal. 340, 2e kwal. 240, 3e kwal. 160, nuchtere kal veren resp. 53, 48, 45, biggen resp. 42, 37, 27, schapen resp. 105, 14'5, 160, weide of zuig lamme ren resp. 60, 50, 40, kalfkoeien resp. f 16S0 875. 750, melkkoe;en resp. 1060 875. 750 vare koeien resp. 700, 600, 550, vaarzen resp. f 680 620 520, pinken reap, f 430, 429, 350 Vette koe.en aanvoer iets m'nder, handel levendag, prijzen iets stijver dan gisteren; vette kalveren aanvoer iets ru'mer, handel ka'm, prijzen vooral niet hoger; graskalve ren aanvoer ruimer, handel zier ka'tn prij zen ru m prijshoudend: nuchtere kalvc en aanvoer iets korter, handel willig, prijzen hoger: biggen aanvoer groter, hande lui, prijzen ru'm prijshoudend; slachtpaarden aanvoer iets kleiner, handel zeer traag, prij zen iets stijver; schapen aanvoer iets ruimer handel slepend, prijzen iets stijver; weide of zuiglamimeren aanvoer flinke aanvoer, handel tamelijk, prijzen als vorige week; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week handel stil, prijzen Iets stijver; vare koeien aanvoer gewoon, handel traag, prijzen onver anderd; vaarzen en pinken aanvoer kleiner, handel strroef, prijzen als vorige week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2