festivale mazelen Klein begin van n groots plan Onderwijs bezuinigt anderhalf millioen Heftige momenten in Boymans De Britten trots op hun expositie Eeig^e steen gelegd voor Nijmeegse medische faculteit Dividend verhoging Philips De nieuwe dienst regeling der N.S. Prof. Coremans vecht voor zijn stand punt inde zaakVermeer-v. Meegeren Dolend door een Festival Alleen H. Stoel beslist over keuze en wijding van bisschoppen De eerste studenten nullen pioniersarbeid doeji De inboedel van de lieer Menten Rusland verwerpt Amerikaans ontwerp Inzake Japans vredesverdrag Subsidiëring van sommige scholen ivordt uitgesteld Sibajak vertrekt naar Australië pagina A Politieman pleegde roofoverval en diefstal Zware aardbeving El Salvador Tn één stad al duizend dóden De Zwarte Ruiter Ned. pelgrims in speciale audiëntie Officieel decreet in verband met mogelijk heden achter ijzeren gordijn De Prins en de missionaris Ontmoeting in Chili DINSDAG 8 MEI 1951 Pioniersarbeid Dag van betekenis Regering zegt steun toe Kort geding tegen dagblad Bij stempeling der aandelen onder bijbetaling? Met bijna duizend emigranten Brigadier leidde dubbel feveri Uit wanhoop brand in eigen woning gesticht Hier en daar enkele verbeteringen Bewogen slot (Door MARTIN W. DUYZINGS) LONDEN, Mei 1951. ACHTER DE FACADE Kinderziekten Gij hebt, wil ik slechts zeggen, er uiterst verstandig aan gcdaan. met Uw bezoek aan dit Festival of Britain te wachten totdat wij, hier in Londen, de festivale kinderziekten hebben overleeid en men weer in alle gemoedsrust dooi de straten van deze goede, oude Stad zal kunnen wandelen zonder om de navei- klijp opgeschrikt, te worden door norajes van het, genre „Attention. Fresh "mm - en „Danger! Men at work overhead- „Very pleased!''' Vragen en antwoorden Insinuaties Dividendvoorstel 7 (5) pet. Middenstanders en Haagse Kath. Garde in Rome Complot? PARATYPHUS TE GLANERBRUG Met de pakkende plechtigheid van de eerstesteenlegging is gistermiddag de bouw van de Nijmeegse medische faculteit officieel begonnen. Als een kronkelende slang bewoog zich tegen 4 uur de stoet van officiële per soonlijkheden over het fraaie gazon achter het. landhuis „Heyendael op weg naar de plaats waar het eerste gebouwtje van de medische faculteit uit zijn fundamenten verrijst. Waar mgr Post enige maanden geleden de eerste spade in de besneeuwde grond had gestoken, hebben bouwmeesters en arbeiders inmiddels dc grondslagen gelegd voor het voorlopige gebouw, dat de eerste medische studenten van Nijmegen tot laboratorium en collegeruimte zal dienen. Op een receptie in het hoofdgebouw kwamen de vele aanwezigen, waaronder Z.Exc. mr J. L. M. Th. Cals, mr H. J. Woltjer, leden van de St Radboudstich- ting, van het college van curatoren, het vrijwel voltallige docentencorps en de burgemeester van Nijmegen mr Ch. Hus- tinx, de Raad van bestuur complimen teren. De eerstesteenlegging voor de medische faculteit te Nijmegen. Mgr Huurdeman zegent de steen voor het eerste voorlopige gebouw. In het midden der groep autoriteiten op dc achtergrond prof. mgr Post. Het reeds voltooide souterrain, dat als een nuchter bouwsel temidden van de ont luikende bomen van het sprookjespark Heijendaal staat, vormde het podium waar de Schola Cantorhm o.l.v. Remi Schel- straete de plechtigheid inzette met het Veni Creator. Daarna liet mgr Th. Huur deman, vicaris-generaal van het Aarts bisdom, daartoe afgevaardigd door Z.bm. Kardinaal De Jong, na het gebruikelijke gebed, de symbolische „eerste steen een grote grauwe kubus met het traditionele „Me posuit" erin gegraveerd, op het door hem eigenhandig met specie besmeerde fundament zakken. Een oorkonde waarin voor het nage- slacht dit historische feit vereeuwigd blijft, werd daarna door de sfcreiaris dar academische senaat prof. dr H. H. Janssen voorgelezen en, na door mgr Post, de curatoren, de academische senaat dr Ae. v. d. Werf en de architect ir v. d. Laan ondertekend te zijn, in de muur ingemet seld. Daarna hield mgr Post op de fundamen ten een toespraak die hij begon met woorden van dank aan allen, die aan de totstandkoming der medische faculteit het hunne hadden bijgedragen. Spr. noemde deze middag een mijlpaal in de geschiede nis der universiteit. „Het is nog slechts een klein begin van een groots plan", zo ging mgr Post voort Later zullen andere en grotere gebouwen naast dit eerste voor lopige gebouwtje verrijzen. Maar met dit begin is de opening der medische faculteit in September 1951 definitief verzekerd. Met de ingang van het nieuwe studiejaar zullen de medische studenten onmiddellijk het onderwijs kun nen volgen en te zijner tijd (over drie jaar) het candidaatsexamen kunnen af leggen. Het aantal studenten dat voor dc eerste cursus verwacht wordt sooio- grafen hebben dit aantal nauwkeurig be rekend zal in zijn geheel kunnen w<ff- den opgenomen. Deze eerste studenten r.uUjMgtnët ons en de docenten, pioniers- «rbmJN errichten. Alnfi zal in het werk worden gesteld, aldus mgr Post, om in 1954 de studie voor het doctoraal en artsexamen voortgang te doen vinden. We hebben vertrouwen, dat dit streven met succes zal worden be kroond, al is voor zo verre toekomst 1 thans nog geen absolute garantie te geven. Maar, zo zeker als de Nijmeegse St Stevenstoren zal worden herbouwd, zo zeker zal ook de medische faculteit haar voltooiing krijgen. Sprekende over het belang van deze dag schetste mgr Post de betekenis der nieuwe medische faculteit. Niet alleen voor katholiek Nederland, dat een artsenopleiding naar de normen der Katholieke geloofsovertuiging rijker wordt, maar ook voor het algemeen onderwijs, daar de bestaande facultei ten de studenten niet voldoende naar de moderne eisen kunnen vormen. Tot slot wekte mgr Post alle betrok kenen op om met hun liefde en toe wijding het onderwijs en het onderzoek in de nieuwe faculteit te bevruchten. Een nieuw centrum van mediscne wetenschap is in opbouw, met nieuw enthousiasme, nieuwe ervaringen en nieuwe energie. Moge de Almachtige het werk zegenen. Hierna was het woord aan de chef van de afdeling Hoger Onderwijs van het Dep. v. O.K. en W., dr J. Woltjer, die het een voorrecht achtte op dit grote ogen blik het woord te mogen voeren. Spr. bracht dank aan degenen met wie de voorbesprekingen op zo'n aangename wijze waren gevoerd en noemde de nieuwe medische faculteit een belangrijke aan winst voor de wetenschap in Nederland. Op het gebied van dc volksgezondheid staat Nederland vooraan. Wij moeten dynamisch blijven, initiatieven durven nemen om deze positie te handhaven. Aan moed en durf heeft het de organisatoren der medische faculteit niet ontbroken en hiervoor uitte dr Woltjer zijn welge meende bewondering. Hij verklaarde, dat de regering naar best vermogen zal blij ven medewerken aan de voltooiing van deze wetenschappelijke onderneming. Als laatste spreker betrad de rector- magnificus prof. mr F. Duynstee het podium om met enkele korte woorden zijn dank uit te spreken voor het grootse werk der initiatiefnemers, met name van de voorzitter van de Raad van bestuur, mgr prof. Post. Namens de gehele univer siteit betuigde de rector zijn bewondering en erkentelijkheid voor het gedane werk en sprak zijn oprechte gelukwens uit op deze dag, die een betekenisvolle dag is voor de universiteit, voor het katholieke volksdeel en voor geheel Nederland. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: In de „Telegraaf" van 17 April 1951 komt een artikel voor, getiteld „La Vérité est en marche", waarin „hoge lieden' worden beschuldigd van het „gappen' van tapijten. Door het onder het Nederlandse Be heersinstituut» ressorterende bureau roe rende goederen, werden kort na de bevrij ding diverse goederen, waaronder meer dere Perzische tapijten afkomstig uit de inboedel van de heer Menten, in bruik leen afgestaan aan het rijk, ten behoeve van de inrichting van representatieve ver trekken in de ambtswoningen van een tweetal gezagsdragers. Toen het beheer van het Beheersinstituut over de inboedel van de heer Menten werd opgeheven, heeft dit instituut de rijksgebouwendienst aangeschreven de in bruikleen gegeven goederen terug te bezorgen. De rijksge bouwendienst heeft, alvorens aan deze opdracht te voldoen, getracht deze goede ren van de heer Menten ten behoeve van het rijk aan te kopen. De heer Menten stond aanvankelijk hier niet afwijzend te genover, doch aangezien geen overeen stemming over de prijs kon worden ver kregen, ging de koop niet door en werden de goederen door de rijksgebouwendienst ter beschikking van het Beheersinstituut gesteld. Hiervan werd schriftelijk kennis gegeven aan de advocaat van de heer Menten. De procureur-generaal heeft met in stemming van een beledigde gezagsdra ger, een gerechtelijk vooronderzoek ge opend, teneinde tot een strafvervolging wegens belediging te geraken. Aandelen Philips stonden de laatste dagen ter beurze in het teken van de belangstelling. Deze vindt haar oorzaak in de verwachting, dat mede met het oog op de jubileumviering zeer binnen kort enkele mededelingen van de direc tie zullen volgen nopens de in 1950 be haalde resultaten en dé voorstellen, die aan de hand daarvan aan aandeelhouders zullen worden gedaan. Ten aanzien hiervan vernemen wij vam. doorgaans goed ingelichte zijde, dat meljj> op een dividendverhoging van 9 tot lf pet. op de gewone aandelen mag reke nen, terwijl daarnaast een hijstempeling der gewone aandelen van 750 tot 1000 onder bijbetaling van 250 in contanten zou plaats vinden. Aan de hand van de koers van gisteren voor gewone aandelen Philips ad 254 pet. zou men ingeval van een dergelijke bij stempeling tot 'n theoretisch koersniveau voor een aandeel van ƒ1000 nominaal komen van 215% pet. De Sovjet-Unie heeft het Amerikaanse ontwerp voor een vredesverdrag met Ja pan van de hand gewezen en geëist, dat de Chinese volksrepubliek deel zal nemen aan een viermogendhedenconferentie voor de opstelling van een vredesverdrag. Alexander Bogolomof, Sovjetrussisch onderminister van buitenlandse zaken, overhandigde het Sovjet-antwoord op het Amerikaanse ontwerp-verdrag, dat op 29 Maait j.L aan de Sovjet-Unie werd aan geboden, vandaag aan admiraal Alan Kirk, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. De Sovjet-Unie stelt thans een bijeen komst van de ministers van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, de V.S., de Chinese volksrepubliek en Groot-Brittan. nië in Juni of Juli voor. Het Amerikaanse ontwerp wordt door de Sovjets onjuist genoemd, daar het geen rekening houdt met de conferentie v*n Potsdam en Cairo, terwijl het de Sovjet- Unie, China en andere landen van deel neming tracht uit te sluiten. In de nota, welke elf pagina's beslaat, wordt gezegd, dat de V.S. Japan voor an dere doeleinden gebruiken dan die, welke zijn neergelegd in de documenten be treffende de overgave van Japan na melijk. aldus de nota, als basis voor ge- vapènde interventie op Korea. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft de voorzitter van de Tweede Kamer een opgave doen toekomen van de voor genomen verminderingen op de be8™tm 1951 van zijn departement, die de volgende week bij de Tweede Kamer in behande ling zal komen. Deze bezuinigingen be dragen in totaal 1.661.300. De minister stelt o.m. de volgende be- omdat er in 1S31 geen nieuwe studenten uit Indonesië naar Nederland Voor de subsidiëring van 't Buitengewoon Lager Onderwijs wordt 100.000 minder beschikbaar gesteld en voor de kosten van de examens bij het handelsonderwijs 30.200. De subsidies aan de gemeenten ten behoeve van gymnasia worden met 5600 verminderd, omdat de subsidiëring van de afdelingen gymnasium van enkele openbare lycea op grond van een te ge ringe leerlingenbezetting zullen worden gestaakt. Daarnaast wil de minister door het uitstellen van de subsidiëring van de MMS te Wassenaar, de R.K. H.B.S. te Valkenswaard, de tweede Chr. H.B.S. te Utrecht en de afd. Gymnasium van het R.K. Lyceum te Leiden 80.000 besparen. De minister verwacht voorts 30.000 te kunnen bezuinigen op de Instituten tot opleiding van Middelbare Onderwijsakten en f 34.000 op de Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande. Ten einde dit laatste te bereiken zal de subsidie voor de Huishoudelijke Voorlichting met in gang van 1 September a.s. tot de helft beperkt worden. De subsidies voor het Lagere Nijverheidsonderwijs voor jongens worden met 133.000 verminderd. Die voor scholen voor huishouden, landbouw- huishouden, vrouwelijke handwerken en maatschappelijk werk worden verminderd met f 154.000. Dit wordt o.a. bereikt doordat de subsidiëring van 10 scholen wordt verschoven naar 1952 onder voor waarde dat de voorbereidingen door kun nen gaan, zodat deze scholen volgend jaar haar deuren kunnen openen. Deze scholen zijn te St. Annaparochie, Beek (L>. (R.K.), Blauwhuis (R.K.), Garijp Herwen en Aerdt (R.K.), Langbroek, Mijdrecht (RK.) Rtjssen, Vianen en Vriezenveen De bijdrage aan de Organisatie vooc Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek wordt met 75.000 verkleind. Op de posten voor de Rijksuniversiteiten en voor de Techn. Hogeschool kan 435.000 bespaard wor den. Dit moet worden bereikt door be zuinigingen op de personeelsuitgaven 200.000), op de algemene uitgaven 60.000), op de aanschaffingskosten voor inrichting en uitbreiding van de rijks universiteiten 75.000) en Me Technische Hogeschool 100.000). De uitgaven voor het kamp- en inter- naatswerk voor Sociale Jeugdzorg moeten met 200.000 worden verlaagd. Dit zal o.a. mogelijk worden gemaakt door de heropening van. het meisjes-internaat internaat „Mariahoeve" uit te stellen en de verbouwingen aan de jongenskampen te Appelscha, Beekbergen en Deurne in een langzamer tempo uit te voeren. Het culturele contact met de Ver. Staten tenslotte zal op beperkter schaal plaats vinden dan was voorgenomen; dit zal een besparing van 10.000 opleveren. Woensdag a.s. zal het enügrantenschip Sibaiak" van de Kon- Rott Llojd uit Rotterdam naar Australië ^rt rekken Onder de ruim 950 passagiers die met dit sdhip emigreren zullen, bevindt zich het sonip emigreren zunen, ,_HpI.pn record-aantal van meer dan 400 kinderen beneden 12 jaar, van wie zelfs ruim 100 beneden 3 jaar. De ongeveer 40 passa giers met bestemming Nieuw-Zeeland zijn uitsluitend vrouwen en kinderen, me in het kader der gezinshereniging daai- heen reizen Ondanks hetgeen over ge emigratie van grote gezinnen de laatste tijd geschreven werd, bevinden zich ook ditmaal nog verschillende grote gezin nen aan boord. Zo bestaat het gezin van de landbouwer J. v. d. Broek uit Asten uit 14 personen, dat van de wever J. H. v. Gestel uit Eindhoven uit 13 personen, mevr. Jansonv. d. Burg uit berkel (Z.- H.), wier echtgenoot, een monteur, reeds eerder naar Australië emigreerde, reist met 10 kinderen haar man achterna. Ruim de helft der emigranten behoort tot de categorie der „gesubsidieerden". Pater H. Pieters C.ss.R. uit Amsterdam behartigt tijdens de reis de geestelijke belangen der katholieke ppvarenden. Hij blijft als eerste Ned. Priester aan Austra- lië's Westkust voor de geestelijke verzor ging der katholieke emigranten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de 37-jarige brigadier van de gemeentepolitie te Drachten J. O,, aan de officier van Justitie te Leeuwarden toegegeven een viertal misdrijven te hebben gepleegd. O. zou een dubbel leven hebben geleid. Aan de ene kant zou hjj zich hebben voorgedaan als een politie man op wie niets viel aan te merken, maar aan de andere kant zou hij hande lingen hebben gepleegd, die grote ontstel tenis hebben teweeg gebracht. O. leefde op te grote voet en verkeerde daardoor in geldnood. Om zich uit die nood te redden, beraamde hij een roof overval. In de late avond van 20 Januari 1947 zou hij vermomd en gewapend met een karabijn, die volgens O. ongeladen was, naar Akarijk zijn gegaan, waar hij de woning van de kassier van de boeren leenbank zou zijn binnengedrongen. Hij zou. daar 7.300 hebben ontvreemd. In begin Januari 1950 was de man weer om geld verlegen- Hij werd be trokken bij de geruchtmakende zaak van de voorzitter van de Bond van Mobili satie-invaliden te Drachten. Op last van de justitie moest hij het kantoor verzege len, welk feit hem in kennis bracht met de aanwezigheid van geld in dat kantoor. Later zou hij de verzegeling hebben ver broken en zich enige honderden guldens hebben toegeëigend- (Van onze Utrechtse redacteur.) Het grote feit in de nieuwe dienstrege ling van de N.S., die op 20 Mei a.s. ingaat zal zijn de electrische verbinding Amers foortEnschedé cn HengeloOldenzaal. In hoofdzaak betekent de eleetrificatie van deze lijnen alleen meer comfort voor de reizigers, want dc rcisduur wordt slechts enkele minuten verkort. Vrijdag 18 Mei worden met een feest- rit door directie en genodigden de ge- clectrificeerde spoorlijnen officieel in ge bruik genomen. I3e kolensituatie is nog steeds ongunstig, zodat de beperking in de stoomtractie voorlopig gehandhaafd moet blijven en zeker nog niet te verwachten is, dat 20 Mei aan het overstappen te Amersfoort VOOr de treinen naar en van het Noor den een einde komt. Zoals men weet zal de eleetrificatie van de'lijnen naar Groningen en Friesland eerst in Mei 1952 voltooid zijn. Wel is te verwachten, dat op het baanvak Utrecht-- Zwolle met ingang van Januari reeds electrische treinen zullen rijden. De zomerdienstregeling brengt verder hier en daar enkele verbeteringen, die voor bepaalde streken van groot belang ZUZonzafde vertrektijd van trein 2402, die nu des morgens 6.11 uit na,dr Amsterdam vertrekt, uitsluitend op werk dagen worden bepaald op 6.04, om aan- sluiting te'geven op de expressetrein van Amsterdam naar Maastricht. Om de aandacht van zich af te lelden stak O. In de Oudejaarsnacht van '50'51 z'n eigen oude maar vrij hoog verzekerde motorrijwiel in brand. Aan de inspecteur van politie deed hij een anomiem schrijven toekomen, waaruit moest blijken dat O. vijanden had. Deze kennisgeving bracht zijn ontmaskering nader bij. De brief was n.l. getypt op een schrijf machine, zoals ook de brigadier er een. bezat. Bij het onderzoek bleek die echter verdwenen te zijn, maar later is zij gedeeltelijk gedemonteerd in een sloot terug gevonden. Toen O. de wanhoop nabij kwam, stichtte hij brand in zijn eigen woning en ging naar bed. Hij zorgde er echter voor tijdig met vrouw en kinderen het brandende perceel te verlaten. Dat ge beurde in de nacht van 14 op 15 Januari van dit jaar. De politie en justitie hadden intussen zoveel nateriaal verzameld, dat O. enige dagen later in arrest werd gesteld. Na een zeer moeilijk onderzoek door de rijksrecherche, de gemeentepolitie en de districtsrecherche van de rijkspolitie heeft de man nu bekend zich te hebben schul- dig gemaakt aan genoemde feiten. Schreven we enkele weken geleden dat aan liet toneelspel ermeer-\' an Meegeren zonder ontknoping door liet verschijnen van het hoek van de heer Decoen „Terug naar de waarheid", een nieuw bedrijf was toe gevoegd, gisteravond js opnieuw een bedrijf in scène gezet, ongeveer van dezelfde aard als het voorgaande, eveneens zonder ontknoping, eveneens in een sfeer van onverzoenlijkheid. Prof. Coremans kreeg voor een volle i aula van het Museum Boymans de gele- I genheid zijn visie op deze grootscheepse vervalsingsaffaire uiteen te zetten, nadat enige tijd terug zijn grote opponent, de heer Decoen, op dezelfde plaats gestre den had voor de auteursrechten van Ver ineer wat betreft de Emmaüsgangers en het Laatste Avondmaal. De lezing had haar hoogtepunt aan het slof, toen de heer Coremans met stem verheffing vroeg de Emmaüsgangers op kunsthars te laten onderzoeken door enkele vakbekwame chemici. Is deze kunsthars aanwezig, aldus spr., dan is het doek vals en voor dit onderzoek is maar weinig tjjd nodig; zeker geen vijf jaar. Toen hij hierna, helaas onoprechtheid insinueerde bij het zoeken naar de waar heid, waar dit in feite zo eenvoudig is, kon burgemeester Oud nis voorzitter van liet curatorium van de Stichting Bos nians, niet anders doen dan aan zijn dankwoord een fel profest te laten voor afgaan tegen de belediging als zou het curatorium wat auders dan de waarheid „No!" In dc departementen Usuiutanen^an Miguel van de Amerikaanse republiek El Salvador heeff Zondag een aa-rdbev'"* gewoed. Twintig duizend PerM!™*n dakloos en van voedsel noodtoestand is afgekondigd. ho /a» dat het aantal slachtoffers zeer hoogza, blijken te z(jn Alleen in de stad Jncuapa (25.000 inwoners) wordt officiële gegevens bet aantal rond de duizend geraamd. doch zuur. Achter de facade van het Festival worstelt Groot-Brittannië onver- verder met zii'i eigen proble- Do man zei; Dat was op die gedenkwaardige avond toen, op Victoria Embankment, de Londensc verkeerspolitie radeloos doch vergeefs met de diepzinnigste verkeersopstopping aller tijden worstelde; en toen, in het gelige licht der duizenden floodlights, Waterlod-Bridge dreigde te breken onder de last der duizenden Londenaren, die een haastige tlits wilden zien van de koninklijke familie; op weg naar de plechtige opening van Royal Festival Hall, dat pompeuze pronkstuk der South Bank Exposition, dat een adem benemend aantal ponden kostte van dc dertien mil ïoenf.), welke Zijne Excellentie Herbert (Lord Festival) Morrison uit naam der verzamelde belastingbetalers aan dit Festival of Britain besteedde. De man had drie weken lang met zijn Ploeg aan de finishing touch van deze weidsë Festival Hall gewerkt. Onder da gelijks applaus van de Britse pers hadden hij en ziin mede-arbeiders een spannende race gehouden tegen de tijd: zes dagen vóór de fatale openingsdatum stond de helft van Roval Festival Hall niet, eens in de grondverf! Men had die race gewon nen. Op 'n paar kleinigheden na: de rode loper waarover His Majesty de Hall zou betreden reikte, bi) nader inzien, niet verder dan een punt, wel acht yards ver- wijderd van de plaats, waar de Koning uit zijn hofauto zou stappen; en op het. platform, waarover andere belangrijke gasten die avond hun weg naar de Hall moesten vinden, kon men desgewenst zijn nek breken over een paar balken en een cement-ton welke men inderhaast vergeten had, weg te ruimen. De man antwoordde uit naam van meer dan vijftig mede-arbeiders toen men hem vroeg of er, met het oog op de loper, de balken, de modder en de cement-ton nog een uurtje bij kon. De man zei: „no. want zijn contract was af. Hij kon mets anders zeggen; zijn Trade-Union zon het hem kwalijk genomen hebben Ruim een jaar geleden stemde deze man voor Labour. En een uur na zijn weigering stapte Mrs. Attlee uil haar wo gen en in een plas bruine, papperige modder. Mrs. Attlee glimlachte dapper, stoord men Gjj moot, mister Morrison deze t?s; vale mazelen maar niet euvel duiden. Ml zijn wel internationaal en er is zelden een wereldtentoonstelling gehouden, ol men kon er een week na de opening nog wel een hall vol nijvere timmerlieden en radeloos in het rond ijlende standhouders bewonderen. Alhoewel De South Bank Exposition was nog geen drie uur oud of men had al ontdekt, dat men de belangrijkste ingang, bij Water loo-Bridge, eigenlijk op de verkeerde plaats had aangelegd; en dat er op de parkeerplaatsen onvermijdelijk een jan boel moest ontstaan; en dat de liften in Royal Festival Hall wel eens wilden ha peren. Wat dit laatste betreft: het ge beurde de eerste avond al, dat een lift vol autoriteiten tussen verdieping twéé en verdieping drie gewoon maar hangen bleef. Gelukkig zijn de liften in Festival Hall van alle gemakken voorzien. Men neme eenvoudig slechts de telefoon en belle de reddingsbrigade. Dat is het prin cipe. Doch de practijk is, dat die tele foonverbinding pas volgende week ge reed zal zijn. Het duurde een half uur voor men tenslotte de H.H. Autoriteiten uit hun gevangenschap had verlost. De H.H. Autoriteiten waren intussen stuk voor stuk schor van het brullen Er waren er „slechts" twintig duizend, die zich de volgende dag toen men de poorlen voor het publiek opende aan de South Bank Exposition waagden. Zij betaalden tien shillings per hoofd en muntten over het algemeen uit door een kras gevoel voor humor. Want het regende niet, die dag. Het góót! De wegen tussen de paviljoens veran derden in gele, gezellig kolkende rivie ren. In de meeste restauranis en snack bars, waar gedurende de rest van de dag geen plaats meer vrij was, lekte het zo vrolijk, dat de bezoekers er hun pa- rapluie bij opstaken. Het was een koste lijk gezicht. In het Transport Pavilion ging men hier en daar tot aan zijn enkels door het water en in het unicorn Pavil joen had het, monsterbeeld van de White Knight best een overmaatste parapluie kunnen verdragen. Het was, mét enige tientallen andere kleinigheden, allemaal in de prijs inbe grepen en de (Britse) toeschouwers na men het met. een geestdrift en een ver rukking welke men slechts benijden kon. „I am very pleased with everything", had eerder op de dag Lord Festival ten over staan van de Verenigde-Reporters-uit- alle-landen verklaard: „This is the great, day. The weather has not been too good, but it might have been worse" „Very pleased", inderdaad. En dat is dan Uw eerste impressie van dit Festival of Britain: de Brit zélf is er als een kind zo trots op. Want hij had dit Festival onderhand hard nodig. Niet alleen om de rest van de wereld, maar vooral wii zich zelf voor de goede orde nog eens voor ogen te honden, dat er nog altijd een Groot-Brittannië bestaat; niet het accent op gróót. Daar heeft hij, met minister Morrison, graag wat ongemakken en 'n paar door natte voeten voor over 1 op het oog hebben. Met een excuus van de zijde van de professor, die een warm applaus oogstte, werd de lezing besloten. Na de pauze beantwoordde de spreker de schriftelijk gestelde vragen. Hiervan verslag te doen, zou pagina's eisen, pa gina's die slechts hier en daar interes sant zouden zijn, doch die bezaaid zou den zijn met persoonlijke vinnige schermutselingen tussen de spreker en zijn opponent, elk met bondgenoten. Het incident voor de pauze is kenmer kend voor de sfeer. Ook nu moest de burgemeester enkele malen ingrijpen om een debat over de hoofden van de ge spannen luisteraars te voorkomen. In zijn lezing ging de heer Core mans opnieuw systematisch na naar hij zeide in zijn hoedanigheid van beëdigd expert, en directeur van het laboratorium der Belgische musea de argumenten waarop steunend hp bevestigend kon antwoorden op de vragen hem door de justitie gesteld. Zijn de bewuste schilderijen niet uit de 17e eeuw, en, indien ze modern zijn, kunnen ze dan door Han van Meegeren gemaakt zijn? H(j concludeerde dit uit de exper tise met. betrekking tot de gebruikte bindmiddelen (waarin hij kunsthars ontwaarde, hetgeen in de 17e eeuw onbekend was)voorts uit de beves tiging van vele van Van Meegeren's beweringen, zoals de overeenstemming tussen een lat van het raam der Em maüsgangers en een erafgezaagd frag ment. Duidelijk bleek dit ui!» een der vele lichtbeelden. Tevens vond prof. Coremans de gele genheid zijn opponent, de heer Decoen, van kwade trouw te betichten en zijn beweringen te ontzenuwen. Zou een, op de Röntgenfoto van de Emmaüsgangers te voorschijn gekomen op, zoals de heer Coremans beweert, het Laatste Avondmaal, in het bezit van de heer Van Beuningen, is geschilderd? Toch is hiervan een foto, het is verkocht aan de heer Van Beuningen, de formaten kloppen, de bij Röntgenonderzoek ont dekte voorstelling onder het Avondmaal klopt met die van de foto. Tegenover dit alles accepteren we de beschuldiging van de heer Decoen niet dat de foto bedrieglijk is geconstrueerd uit de Röntgenfoto! Nog een complot onderstelde de heer Decoen. Hij gelooft niet aan het door prof. Coremans gevonden tweede Avond maal. Hij laat daarbij in het midden of het bestaat dan wel voor de gelegenheid gemaakt is; alweer een bewering, die een hele serie bedriegers veronderstelt. Het was dan ook niet bevreemdend, dat toen in schriftelijke vragen men hierop terugkwam, de felheid oplaaide, zodat burgemeester Oud wederom moest ingrijpen. Omstreeks middernacht kon men om bevredigd huiswaarts keren, omdat men in deze geladen bijeenkomst, nog steeds geen uitkomst heeft gevonden. Ten slotte, nog meer bedrijven wach ten ons, want het onderzoek zal, zoals burgemeester Oud zeide, worden voort gezet, opdat de waarheid achterhaald zal worden; dan zullen we, wat we vorige maal schreven, tevens weten, wie de schurkenrol speelde, prof. Coremans of de heer Decoen. De troeven van de eerste zijn sterk. oo Blijkens het verslag van De Rutten's Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter'beliep het saldo van de exploitatie, interest en dividend uit deelnemingen over 1959 366.077 (165.891). Na aftrek van afschrij vingen en reserveringen ad .f 186.043 (vj.l. afschrijvingen f 52.080) resteert een winst van 180 034 (113.810). Voorgesteld wordt een dividend van 7 (5) pet uit te keren De gang van zaken was beter dan het vorige jaar vooral in het tweede halfjaar. De belastingherziening 1950 bracht inder daad enig soulaas. De resultaten van de gelieerde ondernemingen waren op een enkele uitzondering na gunstig. De onont koombare verlaging van het levenspeil treft de vennootschap echter direct en wat nog erger is, ook indirect vip de ver arming van de cliëntèle. Hoewel men overtuigd is, dat de lasten, die wederom op ons volk en bedrijfsleven Maandagmorgen zijn de Nederlandse pelgrims van de Kath. Garde uit 's-Gra- venhage en leden van de Kath. Ned. Mid denstandsbond door de H. Vader In spe ciale audiëntie ontvangen. De "pelgrims werden binnengelaten in de kleine troon zaal, waar de H. Vader hen ontving en in de Franse taal toesprak. Na Zijn dank aan het Nederlandse volk te hebben uit gesproken voor de vele katholieke orga nisaties, die 't stichtte en tot bloei bracht, gaf de H. Vader ZQn bijzondere Zegen aan al degenen, die daar aanwezig waren en aan hun familieleden thuis in Neder land. Eén voor één werden de pelgrims tot de H- Vader toegelaten en voor ieder had Hij een afzonderlijk woord. Aan allen ook reikte Hij een medaille ter gedachte nis uit. Tijdens deze intieme en zeer in drukwekkende plechtigheid waren alle pelgrims zeer ontroerd en enthousiast over de wijze, waarop de H. Vader hen had ontvangen en toegesproken. Dit was hun schoonste moment, dat zij in Rome beleefden. De avond van Hemelvaartsdag waren de 50 leden van de Haagse Kath. Garde, die ter gelegenheid van het gouden ju bileum der vereniging naar Rome pelgri meren, in de Eeuwige Stad aangekomen. Daags daarop arriveerde een groep van 116 leden van de Kath. Middenstands bond, Vrijdag en Zaterdag werd besteed aan de bezichtiging van Rome. Zondag hebben de pelgrims de zaligverklaring van de Zalige Moeder Placida Viël bij gewoond. De Kath. Garde zou vandaag Rome verlaten en via Assisië naar Ne derland terugkeren. De Middenstands- groep vertrekt morgen, 9 Mei, naar Ne derland. Haar reis gaat over Milaan. gelegd worden, duidelijk uit latere iaar kópjë'een'schets zijn van* de "dienstmaagd, verslagen zullen zijn af te lezen leek het KJ v j«ie- nn.mtfit hrerrm te anticiperen in het zoals de heer Decoen veronderstelt, als we bedenken, dat dit kopje 5 c.M. groot is, terwijl dat van de dienstmaagd zelve 20 c.M. groot is? Hoe zal de heer Decoen ooit een ver klaring vinden (h(j geeft die in zijn boek ook niet) voor de apert duidelijke over eenkomst tussen jaarringen van de lat en het erafgezaagde fragment Kan de heer Decoen zonder bewijzen de beschuldiging volhouden dat prof. Coremans en met hem een dozijn andere mensen gevaarlijke oplichters ziin, het geen direct volgt uit zjjn ontkenning van het bestaan van een Hondius waar- onjuist. hierop dividendvoorstel. In het retraitehuis der paters Redemp toristen te Glanerbrug, dat als verblijf plaats voor Ambonese gezinnen is inge richt, is een geval van paratyphus ge constateerd, terwijl er drie zgn. „contac ten" zijn. Het betreft hier vier kinderen, die naar het R.K. ziekenhuis te Enschede zijn overgebracht. De Opperste Congregatie van het H. Of ficie heeft het nodig geoordeeld er in een speciaal decreet nogmaals met nadruk op tc wijzen, dat de beslissing over de keuze en de wijding van nieuwe bisschoppen slechts toekomt aan de H. Stoel. Het decreet, dat dezer dagen werd uitgegeven, maakt verder zware kerkelijke straffen bekend, die al degenen treffen, die tegen deze be palingen ingaan. Zowel degene, die de bis schopswijding toedient als de wijdeling, beloopt de zwaarste excommunicatie, die aan de H. Stoel is voorbehouden. Deze stra» beloopt ook degene, die zelfs onaer f. van de uiterste vrees voornemens Is de bis schopswijding toe te dienen of zichzelf tot bisschop te laten wijden. Gewoonlijk tre den dergelijke beslissingen eerst drie maanden na publicatie in de Acta Aposto- licae Scdis in werking. In dit decreet echter staat uitdrukkelijk vermeld, dat de daar getroffen beslissingen onmiddellijk van kracht ziin- Iedereen die zich schuldig maakt aan handelingen tegen de bepalin gen van dit decreet, valt onder de genoem de straf, onverschillig welke rang hij be kleedt In het kerkelijke leven of tot welke jtus hij ook behoort, aldus meldt het KNP. Door dit decreet van het Heilig Officie is de houding van de bisschoppen in de lan den achter het Uzeren Gordijn wel zeer scherp bepaald. Op geen enkele manier mogen zij toegeven aan de druk van de communistische regering om personen, die geheel of gedeeltelijk meegaan met de communistische bedoelingen, de bisschop pelijke macht te geven. Zelfs de uiterste vrees mag voor hen geen verontschuldiging zijn. De opdracht, die hun hierdoor wordt gegeven, is wel een zeer zware, doch het is de enige om de Kerk in die landen, waar Zij wordt vervolgd, zuiver tc. houden en getrouw aan haar principes» Met een enkel woord hebben wij on langs melding gemaakt van het bezoek, dat Prins Bernhard tijdens zijn reis door Zuid-Amerika heeft gebracht aan Puerto Varas in Chili. Een Nederlandse missionaris, pater Harry v. d. Bogaard M.S.F. uit Oisterwijk. die Pto Octay als standplaats heeft, een plaats 56 Km. van het Pto Varas. heeft bij deze gelegenheid de Prins ontmoet n hü is er enthousiast over. Maar uit Ijn brief blijkt, tevens hoe serieus Z.K.H. eze reis opvatte en hoe bij geen gelegen- eid onbenut liet om inlichtingen op te doen. welke hier te lande van nut konden ijn. De kennismaking begon al du-ect bii de ntvangst, die ook in Puerto Varas weer iet veel plechtigheid gepaard ging Pater v. d Bogaard en twee andere Nederlandse missionarissen hadden ereplaatsen en verden als eregasten ook genodigd op de ocktaiL welke het gemeentebestuur des vonds de hoge bezoeker aanbood. In een brief aan zijn familie schrijft de pater ér o.m. het volgende over: ..Gedurende de cocktail heeft de Prins bijna de hele tiid met ons staan en zitten te praten, on der t genot van een glas wijn en sand wiches Hij deed zo gewoon en gemoede lijk. alsof hij me al jaren kende, vroeg hoe ik hier in Zuid-Chili verzeild was geraakt, over ons werk enz. Toen kwa men we over emigratie-problemen te praten en ten slotte over paardrijden. Later, na die cocktail, stuurde hü zijn secretaris naar me toe. die me vroeg om hem dezelfde inlichtingen over emigra tiemogelijkheden te geven, welke ik aan de Prins gegeven had. Hij moest alles optekenen, wat ze daarover noorden. Naar zün zeggen stelden zij evenveel belang in onze inlichtingen als in die. welke van officiële Chileense zijde werden gegeven. De Prins was van plan om de reis van Pto. Varas naar de Argentijnse grens per vliegtuig te maken. Ik had hem aange raden die tocht per auto te maken, om dat dit zo'n prachtige omgeving is. Ze hebben hieraan gevolg gegeven en ver trokken de volgende dag per auto".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3