SOLDATEN MET HOOG MOREEL Onder het critisch oog van de meester De lastige man, die Europa zijn zelfvertrouwen hergaf De Nederland99 bouwt Bloembollen op klei en zand Weer acht pokken-patiënten genezen Praag laat LOUWERS Kwijtschelding van straf aan A.K.U. -man VRIJ Verhoging van de Kinderbijslag L.. Eisenhower kwam weer op inspectie en Louwers is vrij De ramp met de „Affray' Donderdag 10 Mei 1951 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hoog zakelijk tempo Maatschappij krijgt 41 schepen De dodenlijst in Indo-China Punterend langs de akkers99 Een nieuw geval in Utrecht Duitse wapenleverantie aan Nederland Na 17 maanden Tsjechische gevangenschap Extra-compensatie van af het derde kind Plaatsvervan gers drie minuten bijeen Staking in Pamplona duurt voort Britse pantserdivisie naar Duitsland Vermoedelijk direct volgelopen Perzië verwerpt Brits voorstel -\ WEERBERICHT te»?*. Dwars door eventuele „show" heen „Ike" op de Stompert Méér dan veeleisend pottehijker De eenheid van vrije mensen Kruistocht en Rode Huzaar E migranten-schepen trVof^Tnmdateo!rten aanzien van bedragen van deze kinderbijslag op^ over eenkomstige wijze met de g Hortus Bulborum ZEVEN MAAL VEERTIG JAAR GETROUWD Vier gouden bruiloften DE GOEDE BUUR! In Achterveld bij Amersfoort troutvden gisteren tu>ee broers en een zuster uit het gezin Hamersveld met twee zuster* en een broer uit 't gezin Burgwel De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidt: Overwegend droog weer met wisselende be wolking. Matige tot krachtige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Vrijdag 11 Mei: Zon op 4.54 uur. onder 10.19 uur. Maan op 8.00 uur,, onder 1.14 uur. J NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■m% i (Van onze speciale verslaggever) Van vroeo i„ de ochtend tot laat in de middag raceten gistere» legerwagens door Nederland, omgeven door een aantal zware motoren van de witgehelmde militaire politie, zestiger In de eerste wagen zat een met zeer grote, kaarsrechte, vinn ge die alleen maar vragen stelde, zijn blauwe, zeer opmerkzame ogen t ege de kost gaf, maar zijn mening over hetgeen hij zag, angstvallig voor zich Generaal Dwight D. Eisenhower, Geallieerd Opperbevelhebber Europa, bracht een inspectiebezoek aan Nederland. «Tma ïn doo, gemotoriseerde, met pantsereenheden ondersteunde mfan- terie-eenheid ten uitvoer gebrachte aan- tal op een vijandelijke eenheid die zich in een bosrand verschanst had. Volgens een collega, wij zelf hoorden deze verklaring niet zou Eisenhower hier hebben verklaard, dat hij tijdens ziin inspectiereis door Nederland en andere Europese landen hijzonder getrof fen was door het zeer hoge moreel en de wilskracht van de soldaten. Generaal-majoor W. Baay, die hem tijdens zijn bliksembezoek aan ons land, permanent was toegevoegd, had moeite om hem bij te houden. Toen de generaal gisteren, vroeg in de ochtend, het Marine Opleidingskamp Loosdrecht binnenkwam, zijn korte jek ker aan z'n adjudant gaf en gekleed in een sober „Eisenhower-jacket" en goed geperste „pink pants" (de lichtbeige legerbroek) pleciitig het saluut bracht voor ons „Wien Neerlands bloed", gingen zijn koele, critisdhe ogen al meteen over het aangetreden bataljon matrozen. Het waren grotendeels recruten, som migen slechts enkele weken onder de wapenen; een kleine groep, waarmee men nog geen parade-risico's durfde ne men, was zelfs nog pas een paar dagen onder dienst. Omzwermd door Nederlandse en Ame rikaanse fotografen en cineasten, steeds „onopvallend" op de voet gevolgd door zijn twee F.B.I.-detectives, inspecteerde hij grondig, bijna „businesslike" en m verbluffend tempo, de aangetreden troc- P Terugkerend langs het carré van sty?™ hoofd rechts makende onderofficieren begroette hij deze een kortaf maar zeker niet onwiendel«k ..Good morning". Na het defl% Jl|nP de king, afscheid, en even 'af stoven de motorrijders alweer ruim baan makend de grote weg op. Kwart voor elf kwam de wacht van de Amersfoortse Prins Bernhardkazerne in het geweer. „Ike" woonde er een excercitiedemonstratie bij van 'n meer er varen onderdeel, gaf de keurig marche rende jóngens een pluim met een kortaf „Splendid" (prima), bezichtigde daarna de werkplaats, een gepantserde verken- ningsafdeling, zag onder oorverdovend vuurwerk van ontploffende rookgranaten plastic een groep aanstaande officie ren op de stormbaan bezig en hobbelde «er-volgens in een halftrack de Amers foortse hei op. Staande in de gepantser de kuip van dit voertuig, omgeven door ziin adviseurs en Nederlandse gastheren, ■1p* acnia een kijker het sterk geaccidenteerde!^totaal aan flardenge- geacciaenieeiu waar de zware reden heide-ter gtompert" donder den™! lichtere Chaffee's later in een 't Middags ging het in even snel tempo naar Ede, waar de Luchtdoelartillerie- bezocht werd; een demonstratie met een 90 mm luchtdoelbatterij, compleet met radar, een kort bezoek aan een „opera- tionroom", een inspectie van de 40 mm afweerkanonnen en schijnwerpers, en tenslotte nog een bezoek aan enkele andere instructielokalen. Had Eisenhower daarmee een beeld van de huidige stand onzer defensie? Bij besprekingen in Den Haag met de Nederlandse legerleiding zouden onge twijfeld nog vele problemen ter sprake komen, maar de kwieke SACEUR (Eisen howers nieuwe titel: Supreme Allied Commander Europa) zag er niet direct uit, dat hij zich door „show" zou laten verblinden. Hij kon op z'n minst vergelij ken met hetgeen zijn inspectietochten in andere landen aan indrukken hadden opgeleverd, en ongetwijfeld was de wil van Nederland om zijn bijdrage te leve ren in de verdediging van het Westen belangrijker dan dat ene geweer in Loosdrecht dat „enigszins uit de toon" en uit de lange rechte rij van geschouderde geweren viel. Wellicht dat de harde mond tussen de brede Amerikaanse kaken nog meer „hard facts" van onze legerleiding eisen zou: de opperbevelhebber met de criti- sche, strenge ogen leek niet iemand, die zich gemakkelijk met halve toezeggingen laat tevreden stellen. Misschien zou men hem in Den Haag maar een lastig en veeleisend bezoek vinden Voor West-Europa betekende deze figuur echter veel méér dan een veel eisend pottekijker. Toen hij enkele maan den geleden in de donkere nerveuze win terdagen van 1950 door de vergadering der ministers van het N.-Atlantisch Pact te Brussel werd aangezocht, liet Eisen hower veel in de steek: het president schap der Columbia-universiteit en een goede kans op een glansrijke politieke carrière. Inplaats daarvan nam hij „een harde en langdurige taak" op zijn schouders en keerde naar Europa terug. Waren ziin indrukken van Nederland ditmaal gunstiger dan die tijdens zijn vorige inspectiebezoek, toen hij in 22 da gen bijna 20.000 mijl aflegde, alle 12 NATO-landen bezocht, overal door de communisten werd uitgekreten en reeds van Ottawa uit aan het Pentagon mee deelde: „Ik ben ziek en doodop, laat me eerst even tot rust komen"? Enkele dagen later bracht hij aan het Congres verslag uit van zijn tocht. Ame rika was toen juist in een van die ver warrende en luidruchtig bewogen depres sieperiodes verzeild geraakt, waarin men de buitenlandse politiek aan een nieuw onderzoek onderwierp en andermaal het isolationisme onder nieuwe namen en nieuwe propagandisten een kans gaf, welke voor Europa gevaarlijke conse quenties met zich had kunnen brengen. öe klare, zakelijke argumenten van Eisenhower bezwoeren dit gevaar. Hij stelde zich andermaal borg ->or Europa. „Ik heb één doel voor ogen", zei de soldaat, „het welzijn van de Verenigde Staten". Met die premisse als uitgangs punt had hij volgens zijn rapport het hele probleem der Europese defensie be keken. Er was voor de U.S.A. geen ander alternatie dan Europa te verdedigen, maarEuropa moest meewerken. Daarvoor stelde hij zich garant. De werkelijke defensiekracht van een natie moest, volgens Eisenhower, in de ziel van die natie zélf liggen. Waarom was het Westen met zijn groot potentieel bang voor de 175 divisies aan gene zijde van de Elbe? Omdat het Westen bang was voor het éne doel, dat die vijand had. Het was echter een eenheid, welke tot stand was gebracht door dwang, onwetendheid en de N.K.V.DHet enige antwoord op die eenheid was, naar zijn mening, de eenheid van vrije mensen dat de Russen volkomen „krankzinnig zouden zijn, wanneer ze een nieuwe oor log begonnen". Zo begon hij enkele maanden geleden zijn tweede „Kruistocht in Europa"; zijn vastberadenheid gaf Europa nieuwe hoop en nieuwe zekerheid in een tijd van wan kelen, twijfels en angst. Of de recruten in Loosdrecht, het Re giment Prins Alexander en de Huzaren van Boreel (de laatste twee onderdelen verrasten hem gisteren aan de lunch met een asbak en een schenkkurk In de vorm van een rode huzaar), of het bezoek aan de luchtdoelafdelingen en de inspectie der vliegvelden vandaag hem versterk ten in zijn mening, dat Europa allereerst zichzelf helpen wilde Of tenslotte de aanvullende besprekin gen in Den Haag hem in deze mening zouden versterken De zwijgzame SACEUR beloofde nög een persconferentie vöör de Constellation „Columbine" met de vjjf sterren haar tocht zou voortzetten boven het vrije randgebied van een enorm rood impe rium. Een imperium waarvan men aan nemen mag, dat de huzaren er minder onschuldig zijn dan die op de schenk kurk Een gelukkige verbetering. Een betonnen muur van 1 meter hoogte en 42 meter lengte moet op de Abr. van Stolkiveg te Rotterdam verhinderen, dat nog meer auto's in de Schie slippen. inhoud zal 10.800 Brt. bedragen en zij zul len een zeer grote snelheid kunnen ont wikkelen, nl 16% mijl. lclo lal De beide andere schepen zijn besteld bij boot van die naam, die gebouwd is omdatde Ned Dok- en Scheepsbouw Mij. en bu (Van onze Amsterdamse redactie). Als op 12 Mei de „Billiton" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" haar eer ste reis zal aanvaarden, zal de tweede Strategisch zouden de verdedigers van Europa eerst over 18 maanden een rede lijke kans maken tegen de Russen: 40 divisies, 1.600.000 man, was wel het mi nimum, zei hij later op een besloten ver gadering. Desondanks was hij ervan overtuigd. de „Nederland" zulke goede betrekkingen met de Billiton Mij onderhoudt in de vaart zijn gebracht. Het eerste schip werd In 1909 gebouwd. Het kostte toen 900 000 en telde een bruto register tonnenmaat van 5850. Deze tweede .Billiton" (7444 brt.) heeft een passagiersaccommodatie voor 12 per sonen en heeft een 3500 tons dieptankuit- rusting voor palmolie. Het dekhuis is niet in het midden gebouwd, zodat vooraan ruimte is voor lange lading Als de lading een laag soortgelijk gewicht heeft, dan kunnen bepaalde ruimten nog met lading worden gevuld. De snelheid bedraagt 16% mijl. Er zijn nog vier schepen in bestelling voor de Mij „Nederland". Deze worden in tegenstelling met de „Billiton" alle in ons land gebouwd Inclusief de „Bintang", die onlangs is afgeleverd is hiermede een bedrag van f 50 000 ooo gemoeid een be drag dat de maatschappij geheel uit eigen middelen fourneerde. Twee schepen zijn in Rotterdam besteld een bij P. Smit en een bij de Rotterd. Droogdok Mij. Hun Vuyk en zullen een inhoud van 9000 brt. krijgen. De schepen uit Rotterdam zullen midden 1952, de beide andere resp ln Maart en eind 1953 klaar moeten zijn. De onderhoudskosten zijn aanmerkelijk gestegen. Voor de oorlog bedroegen deze iVz cent per ton per dag. Tegenwoordig liggen zij tussen 6 en 7% cent Jaarlijks maakt dit een bedrag van tien millioen gulden uit Na voltooiing van deze schepen en als Zodra de Johan van Oldebarnevelt in Amsterdam zal zijn teruggekeerd zal dit schip worden omgebouwd tot 'n emigran tenschip, waarmee 1400 personen zullen kunnen worden vervoerd Eenzelfde lot zal de Sibajak van de Rotterdamsche Lloyd ondergaane met dien verstande, dat daarmee dan ln de toekomst 1100 emigran ten vervoerd zullen kunnen worden. In een verklaring voor de Brits-Ameri kaanse persvereniging te Parijs heeft de Franse minister voor de vertoonden sta ten, Jean Letourneau, Woensdag meege deeld, dat sinds 1945 meer dan 28.000 sol udaten in de strijd tegen de Vietminh-op geen enkel uitvalt zal de vloot van de I standelingen zijn gesneuveld. Hierbij be jn flOS Froncnn tiro et rl ni Nederland" uit 41 schepen bestaan tegen 33 in September 1939 Dan zal de maat schappij en ook geheel Nederland de grootste vrachtvloot hebben in de geschie denis van ons land. vonden zich 9.925 Fransen, waaronder meer dan 1000 Franse officieren, 4.893 Leden van het vreemdelingenlegmen, 4.762 Noord-Afrikanen, 1.345 neeersoHIaten en 8.002 Indo-Chinezen. Woensdag deden zich in Tilburg geen i den verple«£' achtjan hen als volkomen nieuwe gevallen van pokken voor. Wel j werd in Utrecht een geval geconstateerd. Het betreft hier een persoon, die in con tact was geweest met de eerste Utrechtse patiënt, die in Tilburg was geweest. Deze tweede Utrechtse pokkenpatiënt was even wel reeds enige tijd als „contact" geïso leerd, zodat van deze zijde niet voor uit breiding gevreesd behoeft te worden. Gisteren konden uit de barak van het ziekenhuis, waar de pokkenpatiënten wor- De directeur van de Hoerster-staalfa- hrieken te Solingen. Fritz Hauck, erken de, dat voor „het buitenland" bajonetten worden gefabriceerd. Een te Frankfort verschijnend communistisch dagblad had de vorige maand van dit feit ophef ge inaki. Hauck noemde de afnemer niet, maar een geallieerde woordvoerder deel de mede. dat het hier een „kleine" Ne- d landse bestelling betreft, die was ge plaatst door de kwartiermeester-generaal van de Koninklijke landmacht- De geruchten over de bajonetten- fabricage verwekten opzien, omdat in het algemeen het fabriceren van wape nen aan de Duitse industrie verboden is. De woordvoerder deelde mee, dat de geallieerde militaire veiligheidsraad jn dit geval speciale toestemming heeft verleend. ne directeur van de Hoerstëtfalbrieken fip,]de nog mede. dat de arbeiders in de rubriek vele oproepen uit Oost-Duitsland hadden ontvangen om te helpen een einde mrketi aab „de kapitalistische bewaipe- r -'--campagne". De fabriek is op de •/wn-'e lijst van- de geheime po'itie van Oost-Duitsland geplaatst, aldus Hauck. tiënten bevindcn yich n,^ hp( 'ïieken. huis De toestand van allen js gunstig. Geeen enkel sterfgeval deed zich tot dus verre voor. In Groningen en he.®ft men voorbereidingen f'^1™ tueel voorkomende gevallen vanPokken direct te behandelen. Aan alle burgemees ters is medewerking verf°^hXd 'n~ gang van deze week gelegenhedte ven tot inenten en hennenten. E reeds gezorgd voor isolatie-mogelijk n om verdachte gevallen in quarantm ne men, als ook in het Noorden pokken den voorkomen. Ook is gezorgd voor vol doende gevaccineerd personeel, dat met het vervoer en de verpleging van eve tuele patiënten zou worden belast, uug - breide voorzorgsmaatregelen riln fr" ten ten aanzien van de kermis-expioitan ten uit het Zuiden, die op de traditionele Groningse Mei-kermis standplaats genomen. De Groningse G.G.D. houdt - samenwerking met de Inspectie van Volksgezondheid controle op de kermis exploitanten. Dezen zullen zich, indien dit nog niet het geval is geweest, moeten laten inenten. De kermis zal evenwel niet worden afgelast. Staande in de bak van een legerwagen keek generaal Eisenhower gisteren op de Vlasakkers toe bij een demonstratie der huzaren van Boreel. Rechts van Eisenhower generaal Baay. (Van onze speciale verslaggever) Tussen Alkmaar en Den Helder wor den ook bloembollen verbouwd. Deze streek is voor toeristen nog „onontgon nen" gebied, maar dat is begrijpelijk, om dat een bezoek aan deze streek niet zo aantrekkelijk is als de omgeving van Lisse en Hillegom. De Noordhollaiulse bollen zijn moeilijker van de weg af te bekijken; in Enkhuizen moet men zelfs op een schuit plaats nemen en al punte rend langs de bollenakkers varen om er de tulpen te zien groeien op de zware kleigronden. Dit is op zichzelf wel een bekoring, vooral omdat men van het water uit een prachtig gezicht heeft op Enkhuizen, de plaats waar de veiling ge houden wordt en waar voor 6.500.000 wordt omgezet; de plaats ook met het unieke Zuiderzeemuseum. Makkelijker voor de toerist is de be zichtiging van de bloembollenvelden in Breedzand, bij Anna Paulowna. Hier is men in 1910 begonnen met de bollen- cultures en thans worden 1500 ha. bezet door alle soorten bollen. Een 25-tal exporteurs verbouwen hier de deviezen- opbrengende fraaie producten en het is nu zo, vertelde de burgemeester ons, dat Na een gevangenschap, welke op enkele dagen na zeventien maanden heeft ge duurd, wérd hedenmiddag in het vader land terugverwacht de heer J. A. hou wers, de voormalige hoofdvertegenwoor diger van de A.K.U. te Praag, die daar verleden jaar, wegens economische spion- nage en het verschaffen van hulp aan is.iechen. die het land wilden ontvluchten ?r„1-iVeï.°-"rdeeld tot vijftien jaar dwang- 1 stcren is namelijk door de stcld regering in vrijheid ge- Van officiële Nederlandse zijde verne men wij over het in vrijheid stellen van de heer Louwers nog het volgende: „Op ne plaatsvervangers der ministers van bu" nlandse zaken te Parijs hebben gis- eren gedurende drie minuten vergaderd. Daarna werd de vergadering tot heden- mVolg?ensert!wdWestelijke woordvoerder fa Gromvko, die voorzitter was of ""a vet woord wilde voeren. Toen me- icmand het had verklaarde Gro- mand ieJ*. hü zffh het recht voorbehield mvko, dat bU «rortlanttrlp opr- Donderdag te spreken en verdaagde ver volgens de vergadering. ou de dag had Gromjko om twee ,nn idtrlel van de vergadering verzocht Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kin derbijslagwet en de Kinderbijslagwet voor Invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrente- trekkers (compensatie prijsstijgingen). Aan de Memorie van Toelichting van de ministers van Sociale Zaken en Financiën Is het volgende ontleend: De regering acht het gewenst, te reke nen van het derde kind, een extra-com- pensatie voor de prijsstijgingen te ver strekken van 12 18 cent per kind en per week. Voorgesteld wordt de kinderbijslag te brengen voor het eerste kind op 0.46 per dag, voor het tweede kind op 0.51 per dag, voor het derde kind op 0.54 per dag en voor het vierde kind en de volgen de op 0.69 per kind en per dag. De kosten, welke uit de voorgestelde verhoging van de kinderbijslagen zullen voortvloeien, worden geraamd op ca 15 millioen. Het gemiddelde dagloon, dat ten minste moet worden verdiend om over alle werkdagen van een kwartaal voor kinderbijslag in aanmerking te komen moet met 8 pet worden verhoogd en ln op verband daarmede worden gesteld 4.40. Voorgesteld wordt de verhoging te doen ingaan op 1 April 19o Voorts acht de regering het redelijk, dat, voor wat de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouder doms. en wezenrentetrekkers betreft, een ten van het levensonderhoud wordt rexe ning gehouden. Voorgesteld wordt het bedrag van de kinderbijslag voor de eerste twee Kin deren te verhogen tot 12-76 P en per maand, voor het Jerde kind f 13.50 en vor het vierde en volgende kinderen tot 17.20 per kind en per maand. De aan verhogingen verbonden kosten welke naar raming 700.000 per ja®1" z™" len bedragen, komen ten lastert van het Rijk. 7 Mei jl. werd aan H. M.'s gezant te Praag door het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken een nota overhandigd, waarin „gevolg gevend aan de herhaalde verzoeken", van de Nederlandse regering, werd medegedeeld, dat de Tsjechoslo waakse autoriteiten hebben besloten de rest van de straf, opgelegd aan de heer J. A. Louwers, kwijt te schelden. De heer Louwers zou heden, 10 Mei op het vlieg veld te Praag aan de Nederlandse legatie aldaar worden overgegeven. Hij zou on middellijk daarna met een Tsjechisch lijn- toestel naar Nederland vertrekken". Het toestel werd vanmiddag om tien mi nuten over twaalf op Schiphol verwacht. Onder verdenking van sabotage en spi- onnage werd de heer Louwers op 14 De cember 1949 gearresteerd en op 2, 3 en 4 Maart 1950 stond hij samen met twaalf Tsjechoslowaakse burgers voor een ge rechtshof te Praag terecht. De aanklacht tegen hen sprak van spionnage, verraad, sabotage en steun aan de internationale reactie. De rechtszitting heette openbaar, docb zoals men zich zal herinneren werden cor respondenten van de Westerse nieuws- bureaux niet toegelaten. Wel woonden de Ned. zaakgelastigde de heer J. v. d. Gaag en de militaire en handelsattaché's van de Ned. legatie, j'esp. kolonel B. Hasselman (de tegenwoordige chef van de generale staf) en mr K .Westerhof de zitting bp, maar een tolk was hun niet toegestaan. Volgens het verslag van het officiële Tsje choslowaakse persbureau legde de heer Louwers een volledige bekentenis af. Het einde was, dat op 4 Maart de open bare aanklager de doodstraf eiste, doch het hof, dat dezelfde dag vonnis wees legde de heer Louwers 15 jaar dwangar beid op met verbeurdverklaring van al zijn bezittingen. De Ned. regering heeft terstond een krachtig protest ingediend bij de regering van Tsjechoslowakije, doch de Ned. zaak gelastigde zag zich gedwongen dit protest aan de portier van het departement van Buitenlandse Zaken te overhandigen om dat hij geen verantwoordelijke persoon kon vinden, die de nota wilde aannemen. Prompt de volgende dag meldde Radio Praag, dst de Tsjecboslowaaks» regering om de onmiddellijke terugroeping had verzocht van de heren v. d. Gaag, Hassel man en Th. Lochmann, de kanselier der legatie. In antwoord daarop heeft toen le Ned. regering de terugroeping geëist van mej. M. Ludvova, attachée en mej. R. Pa- lova, kanselarijbeambte bij de Tsjechische legatie in Den Haag. Velen van de vierduizend arbeiders, die DL-isdag in de Noordspaanse industrie stad Pamplona het werk hebben neerge legd, hebben ook gisteren gestaakt. Een vrouw werd zwaar en drie andere personen lichter gewond, toen bi) dc po ging van een groep mannen om werkwil ligen bij een fabriek tegen te houden, ge schoten werd. De politie heeft meege deeld, dat een aantal „onruststokers, die niet in de plaatselijke industrie werkten, ln de stad is aangekomen". Enigen van hen zijn gearresteerd. Woensdagmiddag zijn enkele arbeiders weer aan het werk gegaan. Na het inci dent bij de fabriek echter besloten zij op nieuw in staking te gaan. Winkels café's en bars in de binnenstad waren gesloten maar op sommige ban ken en in kleine fabrieken werd gewerkt. In de ochtendbladen was een regerings waarschuwing opgenomen dat arbeiders die niet aan het werk gingen en werk gevers die hun fabrieken niet openden, zich aan zware straffen blootstelden. Uit Bilbao en Logrono, 80 km. ten Zuid westen van Pamplona, zijn politiever- sterkingen naar de stad gezonden. Een woordvoerder van het Britse Rijn- leger heeft Woensdag medegedeeld dat de Britse zesde pantserdivisie naar Duits land zal worden gezonden De komst van deze divisie werd door de Britse minister van defensie. Shinwell. verleden maand aangekondigd De datum van aankomst en de toekomstige plaats van legering zijn nog niet bekend aldus de woordvoerder. Dit zal de vierde Britse divisie zijn. die in Duitsland wordt gestationneerd. De tweede infanterie- en de zevende pantser divisie waren de permanente bezettings troepen; dit jaar is reeds de elfde pant serdivisie aangekomen, als eerste phase van het versterkingsplan voor Europa, Anna Paulowna in het buitenland beter bekend is dan in het binnenland. Wie een tocht door Noord-Holland onderneemt, moet niet verzuimen door De Bangert te rijden, waar de vrucht bomen op kleine akkers, die door sloten van elkaar zijn gescheiden, bloeien. Voor een autobus is het haast ondoenlijk de smalle weg met zijn vele bruggetjes te rijden, maar kleinere wagens kunnen hier een aardige tocht maken. Uniek voor ons land en misschien we] voor de hele wereld, is de Hortus Bulborum te Limmen. Hier worden vier eeuwen oude tulpenvariëteiten bewaard. Onder leiding van dr Mol worden achthonderd soorten van de alleroudste tulpensoorten bewaard en als men deze tulpen ziet, dan herkent men er de oervormen in van de bloe men, die wij thans op de velden zien bloeien en deze vormen in de Hortus te Limmen doen vaak niet onder voor de vele malen gekruiste en bestraalde tulpen die aangepast aan de smaak van het publiek, de velden sieren. Zal Noord-Holland de geestgronden naar de kroon steken? Wij weten het niet, maar wel weten wij, dat hier hard wordt gewerkt om niet onder te doen voor de Zuidhollandse kwekers en om een product te leveren, dat er zijn mag. Gisteren herdachten in Valkenswaard zeven paren het feit. dat zij aldaar 40 jaar geleden, op hetzelfde tijdstip in de echt werden verbonden. Als inzet van de feest dag werd voor hen in de St. Antoniuskerk een H. Mis opgedragen. Op een lange rij hadden de bruidsparen in het priesterkoor plaats genomen, juist als 40 jaar geleden. Thans waren zij ech ter vergezeld door een grote schare kin deren en kleinkinderen. Pastoor Heekens droeg de H. Mis op, met assistentie van de kapelaans Smits en Berkelmans. Tijdens deze plechtigheid feliciteerde de pastoor de feestgangers met dit merkwaardige feest Het betreft hier de volgende jaren; J. CornelissenVan Gompel; J. Mandigers Verhappen, H. HertroysSchrijvers, J. van BeekVan Lieshout, H. van der LaakJansen, H. WilsVan Gerven, A. Beulans—Van Och. In het dorpje Winssen bij Nijmegen is het goed getrouwd te zijn. Deze maand komen daar niet minder dan vier gouden bruiloften. En alle vier echtparen heb ben sinds de trouwdag in Winssen ge woond. Hier zijn de namen: Van Kuyk— Roelofse, Heijmans—Christiaans, Willems Van den Heuvel en GradussenRoelofse. De Wegenwacht van de A.N.W.B. be staat vijf jaar en ongetwijfela zullen vele weggebruikers met dankbaarheid terug denken aan de hulp, welke nun verleend werd, terwijl zij met panne op de wegen wachtten. Gelukkig blijken verreweg de meeste mensen bereid om in noodgevallen hulp te verlenen, doch er doen zich da gelijks grote moeilijkheden voor, waarin nog onvoldoende voorzien wordt. Wij bedoelen de gezinshulp, vooral aan de grote gezinnen. Zonder twyfel wordt ten deze door de verschillende verenigin gen e.d. voor gezinshulp prachtig werk gedaan, maar de nood is te groot, te incidenteel vaak en te gevarieerd dan dat georganiseerde bijstand hierin kan voor zien. Daar moet particuliere hulp aan vullen, speciaal door burenhulp, al dan niet, of min of meer georganiseerd. En dat kan, wanneer zij, die hiervoor tijd en gelegenheid hebben, zich voor dit werk van naastenliefde inspannen. Gelukkig doen verschillende vrouwen en meisjet ulks metterdaad. Dezer dagen stonden wij aan het graf van een weduwe, waarvan ons bekend is, dat zij haar leven gevuld heeft met o.a. huishoudelijke hulp in gezinnen, welke in zorgen kwamen door ziekte van de moe der e.d. En wij weten van naoij, dat deze vrouw vooral een grote steun is geweest als goede buur voor de moeder van een- groot gezin, waarvan zij de meeste kin deren geboren zag worden. De christelijke naastenliefde overbrugde het godsdienstig verschil tussen deze Prot.-Christelijke we duwe en dat katholieke gezin en in har telijke onderlinge waardering is een daad werkelijk verheven voorbeeld gegeven van wat een consequente beleving van het gebod der liefde kan wrochten aa?i schone daden. Reeds op vrij jeugdige leeftijd weduwe geworden, scheen menselijker wijze ge sproken voor deze jonge vrouw het leven zijn waarde verloren te hebben. Door de kracht echter van haar geloof heeft zij in christelijke berusting en olijmogdig- heid stand weten te houden en na enkele jaren vond zij in haar nabijheid gezins- nood, waar haar krachten moeilijkheden konden voorkomen en zorgen helpen leni gen. Dit heeft haar leven nog een nieuwe waarde gegeven en voldoening en vreug de gaven haar de dankbaarheid van de ouders en de aanhankelijkheid van de kinderen. Dit goed bestede leven van deze thans ontslapen vrouw is er een lichtend voor beeld van, welke verheven taak kan zijn weggelegd voor hen, die menen b.v. niet aan hun roeping als moeder te kunnen beantwoorden. Zij immers heeft haar schoonste vrouwelijke deugden in dienst gesteld van het verhevenste goede werk: de naastenliefde. Mogen haar voorbeeld en dat van ver schillende anderen gelukkig zijn er meer van deze vrouwen-van-ae-daad velen inspireren om, waar mogelijk, hun tijd en krachten nuttig te tasteden en aldus verlichting en blijdschap te brengen waar zorgen zwaar drukken. Daarmede zijn zij anderen en ook rich zelf tot zegent ANALYST De Britse admiraliteit heeft het tijde- ljjlce verbod voor onderzeeboten van de „A"-kIasse om zee te kiezen, opgeheven. De aanleiding tot dit verbod, was de ramp met de „Affray", die verleden maand met vijf en zeventig man aa-i boord verloren ging. Deze onderzeeër behoorde tot de „A"-kIasse. De eerste lord vaa de admiraliteit heeft Woensdag in het Britse hogerhnis verklaard, dat de afwezigheid van wrak stukken en olievlekken, en het feit, dat geen der opvarenden is kunaen ontsnap pen, er op wijst, dat de „Afray" direct na het onderduiken volgelopen is, zodat de gehele bemanning om het leven kwam. De Perzische premier, dr Mossadeq, heeft geantwoord op het voorstel van de Britse minister van buitenlandse zaken om onderhandelingen over de oliekwestie te openen Dit Britse voor- stl wordt verworpen. De premier zegt o.m., dat „de activiteit en het gedrag van de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij ontevredenheid bij het Perzische volk heeft gewekt en dat het grootste deel van het volk de Britse regeringsamb tenaren daarvoor verantwoordelijk stelt". De oorzaken van de ontevredenheid zullen volgens de premier ongetwijfeld worden weggenomen door de nationalisa tie De inkomsten uit de olie wil Perzië gebruiken om de economie van het land te versterken en een einde te maken aan armoede en ontevredenheid. Daardoor zou ook de oorzaak van de wanordelijk heden worden weggenomen. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1