C Pinksteren dubbel De wonder-doelman tenslotte hesietijk d** iaar geslagen irgentijnen scoorden het eerst ia De Coupe... vergeten! Open Raam m r~ Botwinnik won de 23ste partij Iwarij de verschrikkelijke SARANTO HfonksTeAdmyest! Darui moest toch keepen (werken...) rif/lS" Het geheim Franse Sportbrief ENGELAND—ARGENTINIË 2-1 I'i Maar Engeland bleek sterker Het onvermi Geen groots voetbal J Den Haag kwam na rust pas op volle toeren p. literfles. Ihaaqt Uw ivin^e/iet. T" PONDERDAG TO MET 1951 PAGINA Verdiend Geen ploeg, geen tempo Argentinië leidt Groggy TORNOOI BAD PYRMONT Zwaluwen met 42 verslagen TELEURSTELLEND SLOT Voor Nederlanders in de „Ster van Chaudfontaine r Prof.-„zegeningen" SHIRTS Cannes op de fle> W ervelwind van het Advertentie LOMDEN, Woensdagavond. Twaalf minuten voor het einde van een der opwindendste voetbalwedstrijden, ooit in liet Wembley-Stadium gespeeld, velde Mario Kugilo, de donkere durf-al, die langer dan een uur onder de Argentijnse doellat het ene voetbal-curiosum na het andere had staan op te voeren, zijn eigen doodvonnis. De Argentijn die, gekraakt in talloze, wilde scrim mages in zijn doelgebied, tevoren al tweemaal de eerste hulp alsmede een spons had nodig gehad, mikte een gevaarlijk schot van de Engelse linksbinnen, Hassall, met zóveel nijdigheid tot corner, dat hij vervolgens als een zoutzak volkomen groggy ter aarde ging. Dat werd hem noodlottig. De man, aan wie de Argentijnen het te danken hadden, dat zij twaalf minuten voor het einde van „de wedstrijd van deze eeuw" nog steeds de 10 voorsprong hadden, welke zij in de eerste helft tot verbazing der honderdduizend, voornamelijk Engelse toeschou wers, veroverden, de doelman, die zelfs dit verwende Engelse publiek met zijn wonderlijke verrichtingen tot geestdrift had gebracht, stond enkele seconden later nog allesbehalve fris uit zijn donkere ogen te kijken toen Finney, de Engelse rechtsbuiten die corner haarfijn naar Mortensen mikte en deze vervolgens eindelijk voor Engeland de gelijkmaker kon scoren. MORTENSEN De gelijkmaker Het betekende inderdaad het doodvon nis. Weliswaar hield Rugilo temidden van de algemene paniek in de Argentijnse defensie nog eenmaal een formidabel hard schot van midvoor Miibum in grootse stijl; weliswaar plukte hij nog eens met ware doodsverachting een zekere kans van Metcalfels voet; doch ver moedelijk zal de Argentijn zelf op dat moment al wel geweten hebben, dat hij zijn wed strijd reeds had gespeeld. Wat nog restte was het on- vernujdelijke doelpunt, waar mede het op eigen grond nog ongeslagen Enge land ondanks alles opnieuw de over winning zou be halen. Het doel punt Kwam zes minuten voor het einde. Het was eigenlijk maar een goedkoop doelpunt! Ramsay, de Engelse rechtsback, die vanmiddag tot de uitblinkers behoorde en die, tezamen met spil Taylor de be roemde Argentijnse voorhoede volledig m zijn zak had, nam op half-vcid een vrije schop. Er volgde een onschuldige kopbal van linksbuiten Metcalfe, maar Rugilo, die met een verbluffend gemak de moei lijkste ballen uit zijn doel had geranseld, greep mis (vermoedelijk zag hij alleen nog maar sterretjes!) en Jackie Milburn had vervolgens geen moeite om het win nende Engelse doelpunt m het Argen tijnse net te deponeren. Men kon, tot hoog in de tribune, Signor Rugilo van ellende en spijt horen kreunen. Zo wonnen de Engelsen tenslotte dan tóch deze wedstrijd. Zij wonnen hem ver diend. Ze waren practisch gedurende meer dan drie kwartier van de wedstrijd in de aanval; zij voelden zich op het zware, doorregende Wembley-terrein ken nelijk beter thuis; zij hadden het beste team. Doch niettemin zouden de Argen tijnen vermoedelijk met de overwinning naar Buenos Aires teruggevlogen zijn, als Signor Rugilo in het Argentijnse doel over juist wat meer incasseringsvermogen had beschikt. Het was deze fantastische Argentijnse doelman, die tot twaalf minuten vóór het einde héél dat Engelse elftai aan kon. Dat pleit uiteraard niet voor net Engelse team en als óóit gebleken is, dat ook het Engelse spelpeil sedert enige tijd op adem benemende manier aan het zakken is, dan bleek dat wel vandaag! Het is waar: de Engelsen hadden een excuus. Stanley Matthews, de voetbaltovenaar, was als gevolg van een knieblessure niet van de partij. Men verhuisde Finney daarom naar de rechtervleugel en creëerde ver volgens een zuivere Huddersfield linker- wing: Metcalfe als linksbuiten en Hassall als linksbinnen. En misschien zou een Engelse voorhoede mèt Matthews het be ter hebben gedaan, doch deze aanvalslinia waa niet van een wereldschokkend kali ber; en als Signor Rugilo in dat laatste kwartier niet letterlijk en figuurlijk door zijn knieën was gegaan, dan had Enge land de fouten van zijn voorhoede wel licht betaald met een bittere, want onver diende nederlaag. Onverdiend? Inderdaad! Want de elf amigo's uit Argentinië, die ondanks alle handicaps vanmorgen nog in Londen rondliepen met de heilige over tuiging, dat zij het Engelse elftal zonde: veel moeite ondersteboven konden lopen, vielen in Wembley nogal tegen. Bravo, de beroemde middenvoor, van wie men zo veel voetbalsprookjes had verteld, kree tegen Taylor nauwelijks een kans. Hi, loste welgeteld één schot, dat Williams in het Engelse doel verraste, doch dat helaas over de lat ging. Voor de rest gedroeg Bravo zich als een alledaagse voetballer en toen hij in de tweede helft bovendien nog met een dij blessure op de ziekenlijst kwam en hij, gewoon maar voor de figu ratie. op do rechtervleugel ging meehin- ken, had men hem evengoed naar de kleedkamer kunnen sturen. Hij was de 'Se niet. die tegenviel. Lausto, de links buiten, van wie men heel daverende din- "cn verwachtte, had zelfs tegen de zwak- pelende Engelse rechtshalf, Billy Wright, geen schijn van kans. De rest was volgens het welbekende Zuldameriksanse scha- bloon; staaltjes van zelden vertoonde voetbal acrobatiek, maar geen ham en op den duur.... geen tempo! LONDEN, Woensdagavond De prijs voor de grootste presta tie van deze dag gaat stellig niet naar de Argentijnse wonder-doel man, Mario Rugilo, doch naar de verslaggever van de Argentijnse radio, die al twintig minuten vóór het eerste fluitsignaal het vader land begon toe te spreken met een geestdrift, alsof hij daarnet met eigen ogen een vulkaan uit elkaar had zien spatten. Twintig minuten na afloop van de wedstrijd sprak hij nog altijd in hetzelfde tempo en met hetzelfde, oorverdovende ka baal. Reeds in de eerste helft, toen het Argentijnse doelpunt viel, vermor zelde de man met één theatraal ge baar een microfoon. Men had daar kennelijk op gerekend: hij had er drie! Overigens vond ook hij, dat het Argentijnse elftal vandaag een stuk benéden zijn vorm gebleven was. De Engelse experts zeggen van hun team hetzelfde. En wat ons betreft: wij hebben in Engeland Inderdaad wel eens beter voetbal gezien, en niet alleen de Engelsen, maar b.v. ook de Italianen (die verleden jaar hier in Londen stuk ken gevaarlijker bleken) moeten in staat zijn deze Zuidamerikaanse voetbalartisten te verslaan. vallen op de schoen van Milburn, die gereed stond het eerste Engelse doel punt te scoren. Er werd niet gescoord, dat wil zeg gen: niet door de Engelsen. Maar in de zeventiende minuut, toen het Engelse offensief intussen al wat verflauwd was en men had kunnen zien, dat het in de Engelse voorhoede niet helemaal volgens het boekje ging, hees men daarentegen wel onder een griezelige Engelse stilte een Argentijns doelpunt op het score- boni. Het was een doelpunt, zoals men ze alleen maar in Zuid-Amerika maakt. Rechtsbinnen, Mendez, gaf een pass naar zijn linksbuiten Labruna; die omspeel de in één flits achtereenvolgens Taylor, Ramsay ende uitgelopen Williams, gaf toen van de doellijn een juweel van een afgemeten voorzet naar rechtsbui ten Boye, die maar behoefde in te kop pen (0X). En dat was dat! De Engelsen schrokken er kennelijk van. 2e kwamen onmiddellijk terug met een offensief, maar hun spel bleek net iets te Argentijns, hun schot bleek niet al te zuiver en bovendien was daar Signor Rugilo. Men kon het hem zó gek niet thuis bezorgen, of hij gréép het! De complete Engelse voorhoede schoot uit alle hoeken en in alle standen, maar de Argentijn maakte een hoogstandje in zijn doel met een air, alsof hij sedert zijn kin derjaren nooit meer door een vijande lijke schutter was gepasseerd. Hij werd ook nü niet gepasseerd. De Argentijnen gingen de rust in met een 1—0 voorsprong en kennelijk met de overtuiging, dat ze ook in de tweede helft stand zouden kunnen houden tegen het Engelse bombardement, dat nu on vermijdelijk moest losbarsten. Het bombardement kwam. Het kwam met schoten, met corners, met solo rushes en wat al niet. Het Argentijnse team gaf, in de defensie, een demonstra tie van zenuwslopend, Zuidamerikaans paniek-voetbal en toen al bleek, dat ze het tempo van de Engelsen niet konden houden. Maar voorlopig hielden ze stand; voorlopig holde in het Argentijn se doel, Rugilo van zijn ene hel dendaad naar de volgende. Slechts éénmaal greep hij mis: dat was toen Milburn een verschrikkelijk hard schot af vuurde, dat men al telde. De bal ging tegen de paal en vóór Hassall er aan te pas kon komen, lag Rugilo er al bovenop. Dat hU T1 M tijdens deze ope- MILBURN ratie geen her- Winnend doelpunt senschudding opliep, heeft geen mens begrepen Ie Pinksterdag valt dit jaar samen met Moederdag. Dat is dus dubbel feest voor Moeder! Nu ze de schoonmaakdrukte achter de rug heeft, hoopt ze met Pink steren eens heerlijk uit te rusten. Vader tracteert op een gezellig uitstapje en 't mooiste geschenk voor Moederdag ja't is haar al verklapt; van de kinderéh krijgt zij een prachtig „Safira"- tafelcouvert, vlekvrij door en door. Duur? Weineen, de kinderen hebben er hun Niemeijer's waardepunten voor be steed, die zij altijd spaarden voor de vliegtuigplaatjes. Toen hun album „Vliegende Vleugels" vol was, besloten zij door te sparen om Moeder te kunnen verrassen. Ook U kunt dubbel genieten wanneer U Niemeijer's Koffie en Thee gebruikt. Welk een pittig kopje koffie schenkt U van Niemeijer's Paarsmerk en hoe zeldzaam geurig is een kopje Gala-Thee of Princess-Thee, Op elk pakje bevinden zich waardepun ten voor het „Safira"-tafelbestek. Schrijft U even een briefkaart aan Nie- meijer, Groningen en U ontvangt omgaand franco de geïllustreerde geschenkenlij st. weet te brengen, dat hij zich vergiste, toen hij hoopte op een overwinning. Het was als een wervelwind. De wedstrijd was nog geen minuut ova, of Finnen holde al met een uit stekende pass in de richting van het Argentijnse doel. Hij schoot over, maar geen dertig seconden later voerde mer. in het heiligdom van Rugilo al een opgewonden scrimmage op, waarbij de Ar gentijnse rechts back, Colman, prompt tegen de wereld ging. Hij hinkte nog wal mee, docli werd. even later ver vangen door Al- legri, die later de beste man van het hele Argen tijnse defensie-syteem bleek te zijn Nou ja: systeem!.. Er viel, direct al, in dit Argentijnse team niets van enig systeem te bespeu ren. Het enige wat de (toen nog opmer kelijk koele) toeschouwende menigte voorlopig opviel, was de voorbeeldige rust, waarmee de Argentijnen dat felle. Engelse begln-offensief over zich heen lieten gaan. De menigte wist toen nog niet, dat de Argentijnen voorlopig geen enkele reden hadden om zich ongerust te maken, want achter hen stond nog steeds Rugilo. Wat Rugilo allemaal kon liet hij pas in de zevende minuut zien, toen hij een onhoudbaar schot van Mor tensen tóch nog uit de rechterbovenhoek goochelde en toen hij zich vervolgens, enkele seconden later, als een bom liet Wel: men duikt maar niet onge straft drie-kwart van een wedstrijd lang onder Engelse voetbalschoenen. Men loopt er toch wel enige averij bij op. Ook Rugilo heeft dat vandaag on dervonden. Een kwartier voor het eindo was de Argentijn méér rijp voor een rustig gelegen herstellingsoord dan voor een voetbalwedstrijd. En dat was het dan, dat hem tenslotte groggy on der de doellat liet staan in die laatste twaalf minuten, waarin Mortensen en Milburn de wedstrijd toch nog, koel en nuchter en weloverwogen, in het voor deel van de Engelsen beslisten. Hij mocht niet klagen, Kugilo. Hij had er om gevraagd. COLMAN Uitvaller Te Bad Pyrmont werd het Europees zoneschaaktornooi voortgezet met het spelen van de afgebroken partijen. De uitslagen luiden: 8ste ronde: Kubart—Pire 0—1; 9e ronde: Matanovic—Kramer 1—0; 10e ronde: Unzicker—Matanovic 1—0, Grob—Golombek 0—1, Aitken—Gligoric 0—1, Kramer—Bogoljubow 0—1. De stand na de tiende ronde is: 1-2 Matanovic en Gligoric, ieder 8 pnt; 3 Prins 7% pnt-; 4 Unzicker 7 pnt.; 5 Bogol- juibow 6!i pnt.; 6 Golombek 6 pnt.; 7 Pirc 5 pnt.; 8 Kramer 4% pnt.; 9 Grob 4 pnt.; 10 Aitken 3Vt pnt.; II Donner 3 pnt; 12-13 Paoli en De Moura ieder 2 pnt.; 14-15 Kubart en Pomar, ieder 114 pnt. Matanovic, Gligoric, Bogoljubow, Paoli en De Moura hebben ieder 10 partijen gespeeld, de andere deelnemers 9. De afgebroken 23ste party werd na schitterend spel door Botwinnik na de hervatting gewonnen. Bronstein stond by het afbreken een pion voor, maar in positioneel opzicht mocht aan het spel van Botwinnik de voorkeur worden gegeven. In de tweede seance maakte de wereld kampioen schitterend gebruik van de goede posities, welke zyn raadsheren innamen, hetgeen hem de overwinning bezorgde. Na de 23ste party hebben belde grootmeesters 1VA pnt. Vrydag, 11 Mei, wordt de 24ste, tevens laatste party gespeeld. Bronstein moet winnen om de titel te veroveren, met remise blUft Botwinnik titelhouder. De stelling na de 57ste zet van Botwinnik, toen Bronstein de party opga! was: Wit: Kc3, Rf3 en Rg5; pionnen a4, d4 en h4. Zwart: Kg6, Pe7 en Pc8; pionnen b7, b6, d5 en h5. Ruim 10.000 toeschouwers hebben op Houtrust In een spannende wedstrijd, waarvan de financiële baten ten gunste van het voetballersfonds kwamen, het Haagse elftal een ruime doch enigszins geflatteerde overwinning op een Zwalu wen-team zien behalen, geflatteerd om dat het. Haagse team, waarin de aan vankelijk opgestelde Kuneman en Van der Vegt niet meededen, aan een uit stekend gespeelde tweede helft een vrij wel hopeloze eerste wedstrijdperiode had doen voorafgaan. Na 10 minuten was het reeds 10; Vermunt (R.B.C.) schoot hard tegen de paal en de terugspringende bal was een makkelijke prooi voor Van der Kuil (V.S.V.) die Van der Land (H.B.S.) met een laag schot onhoudbaar passeerde (01). Een fout van internationaal De Jong, die zich In de tweede helft door Rosmalen liet vervangen, bracht het leer bij De Graaf, die inschoot, Van der Land liet de bal glippen en middenvoor Van der Leij (Leeuwarden) maakte geen fout (0—2). Linkshalf I. de Lange (Scheveningen), die Loog (A.D.O.) in de eerste helft na 25 minuten had vervangen, vormde met de A.D.O.-speler Jans in de tweede helft de ruggegraat van de herboren Haagse ploeg, waarvan alleen Langelaan bene den de verwachtingen bleef. Clavan, nu op rechts hij wisselde met Röhrig schoot direct na de hervatting een voor zet van de linksbuiten in (1—2). Tien mi nuten later benutte W. Zwarts (Sche veningen) na goed opbrengen van De Lange een mooie pass (22) en voordat er een kwartier in de tweede helft was verstreken, had Röhrig (H.B.S.) in volle ren 'n lange pass van Langelaan (H.B.S.) benut (32). Tevergeefs trachtte de Zwaluwen- ploeg het spel te verplaatsen. Klaassens (V.V.V.), die een beste party speelde, kon het echter ook niet alleen af en toen Zwarts wederom scoorde, hij benutte een afgemeten voorzei van Clavan, was het pleit beslecht: 42. De Nederlandse amateurs hebben in de derde étappe van de „Ster van Chaud fontaine" hun fraaie prestaties van de 2 eerste étappes niet weten te herhalen. En waar zij in de vierde en laatste étappe het wel iets beter deden maar toch ook geen daverende dingen presteerden, zijn zij in het eindklassement nog aanzienlijk gezakt. De derde étappe, Chaudfontaine-Huy 128 km. had als uitslag: 1. Van Genech- ten B 3.34.09. 2. Nolten (N.) 3.35.48. 3 Bebry B 3.35.55. 4. Gosselin B 3.35.57, Severijns B z.t. Van de overige Nederlanders werd Paas 30ste in 3.37.52, Gelissen 3ie z.t., Van Elderen 38e in 3.39.05 en Jorris 39e in 3.39.11. De vierde en laatste étappe Chaudfontai- ne-Malmedy 148 km, werd gewonnen door de Belg Severijns in 4 uur 3 min. (waar- n?ee hij tevens eerste in het eindklasse ment werd); 2. Van Genechten B z.t., 3. Van Brabant B z.t., 4. Grondelaers B z.t., 5. Zen (It.) z.t., 9 Gelissen (N). 4.03.40, 16 Nolten 4.06.55; tijden en plaatsen van de andere Nederlanders niet bekend,. Het eindklassement luidt: 1 Severijns B 14 u. 21 min. 51 sec.. 2 Grondelaers 14.23.33, 3 Van Brabant 14.23.56, 4 Debry 14.25.29, 5. Thy 14.25.40, allen Belgen. De eerste Ne derlander werd Gelissen als 6e in 14.25.50; Nolten, Paas, Jorris en Van Elderen moe ten tussen de 10 en de 20 geëindigd zijn. Het bergklassement werd gewonnen door Van Genechten met 18 pt., terwijl Nolten derde werd met 9 pt. Gisteren is voor de 3e klas C van de K.N.V.B. West II te Rotterdam de derby E.D.S.D.C.L. gespeeld. E.D.S. verloor met 1—4 en bezet daardoor nu de laatste plaats op de ranglijst. Stand onderaan is nu: Olympia 8 uit 17, The Rising Hope ,7 uit 17, E.D.S. 8 uit 16. Htt t prmv ECHTER NIET IN HET e°hte, Arabische volbloed zei hij trots* IJ LEEIDE ELHIExi lNiüiJ. ün nai Mooi gaf Callenfels toe, maar geen oudte Rusland volbloed. Heel wat Engels bloed, lige Indie, het huld^e Ih^onesie. En De wilde er zijn zaligheid on- het was een bijnaam. Officieel heette hu der verwedden, dat het een volbloed waa, dr P. van Stem Callenfels. Van beroep zaligheid is me geen cent waard! was hü aanvankelijk i bestuursambtenaar. CallenfelSj maar ik wil om een tientje Hij werd echter ontslagen, omdat hij te wedden Aangezien er geen expert aan» veel grapjes maakte. Na een zeer bewo- lg besloten ze het lot te doen b«» gen bestaan ontpopte hij zich als een der hpstfi Nf»dprlan,i4cn Ir» Tnrlnnpsif» werk- Slissen. beste Nederlandse, in Indonesië werk' zame archeologen, als een ongeëvenaard Indië-kenner. Bij zyn examen voor bestuursambte naar kreeg hy onvoldoende voor Javaans. Mensen, die het kunnen weten, beweren dat geen Europeaan ooit zó ln de schoon heid van het Javaans en de Javaanse letterkunde is doorgedrongen als Iwan de Verschrikkelijke, wiens stem klonk gelijk het geluid van een orkaan en die een baard droeg, waarop elke oer-Ger- maan trots zou zijn geweest. De naam Callenfels beschouwde hy als een der vele waarborgen voor zijn afstamming van de, bier uit mensen- Ze deden kruis of munt en de Axafcie» verloor. Tooh is het een volbloed, hield dew vol. Ik wil om honderd gulden wadden- Het tweetal raakte zó in vuur, dat heé door bleef wedden. Ten slotte had de Arabier al zijn geld verspeeld. De straf van Allah, zei Callenfels. Het is tóch een volbloed, antwoord de de Arabier. Ik wed om het paard zelf. Hij verloor het en achtereenvolgens zijn leeuwen, een olifant, zijn tent en zyn vrouwen. Hy hield zich goed, maar zijn ogen fon kelden koortsachtig, toen hij zei; „Allah Wacht even, zei Callenfels, je hebt je als een echte Germaan gedragen. Wc zullen een glas bier drinken en dan krijrg je je tent, je beesten en je vrouwen te rug. Alleen dé olifant wil ik houden. De Arabier stak, alvorens te drinken, een vinger in het glas en schudde dia schedels drinkende en hun vrouwen ver- heeft my willen straffen, omdat ijk mijn dobbelende, bewoners der eikenbossen. zaligheld heb willen verwedden Hij Het "rootste gedeelte van zyn leven heeft stond op om de verloren tent te verlaten, deze „Germaan" in de tropen doorge- r-.iw-i. h** i» bracht. Hoe? Ten eerste als een vooraanstaand geleerde. Hiervan getuigt ir B. D. Swa- nenburg in zün lijvige boek „Iwan de Verschrikkeiyke", leven en werken van dr P. V. van Stein Callenfels, dat keurig - - uitgevoerd bij de N.V. Letter Nypels te schoon. „Laat de eerste druppel met ova* Maastricht verschenen is. uwe lippen komen' zegt de Koran ïm- Maar tevens als een bijzonder merk- mers inzake alcoholica. Over de volgen waardige figuur, een wetenschappelijke óe druppeh? wordt niet gesproken. En bohémien. Callenfels en de Arabier scheidden als Het boek is uiterst interessant en te- goede vrienden. ven3 bijzonder vermakeiyk. Wat denkt De volgende dag verscheen Iwan de U b.v. van dit intermezzo? Verschrikkeiyke bij de Regent, gekleed Op een ambteiyke reis als controleur in een pyjama en gezeten op een olifant, krwam hy in de dessa, waar zich een rei- Maar de held van dit sterke verhaal zend circus bevond, geleid door een Ara- heeft óók geleefd van de kliekjes, welke bier. Callenfels, dierenvriend, ging een de eigenaar van een hotel hem goedgun- voorstelling büwonen en tpaakte toen stig toestonu in zyn keuken te verorbe- met de eigenaar kennis. De Arabier toon- ren- En, zoals gezegd, hü was een groot dc hem een prachtige schimmel. „Een geleerde. PARIJS, Mei 1951. Daar hadden ze nou twee harde uren voor gevochten, dagen voor getraind, maanden naar verlangd. En toen de Coupe er dan eenmaal stond, na de 3—0 zege op Valenciennes, in de kleedkamer van Strasbourg in het Parijse Stade Colombes, toen keek er geen sterveling naar om. Een half uur later verlieten de Elzassers, schoongewassen en fuivensbereid, hun catacomben. Demaret als laatste; en de Coupe, waar in strijd met de traditie nog geen druppel champagne in was gegoten, vergeten op do masseer-tafel„Hé!", schreeuwde Demaret zijn makkers en officials ont hutst na, „nou moeten we de Coupe niet ver-gééé-ten. Zo kwam Strasbourg's 28-jarige links back ook na die glorieuze finale nog „in het nieuws". De kleine 27-jarige ex-in ternationale linksbinnen Michel Jacques kwam er ook in: hij maakt als Coupe winnaar een béste kans om gemeente raadslid van zün Elzasse woonplaats Neudorf te worden! Typisch was ook de verkeers-entourage by deze finale. De 10.000 supporters uit de münwerkersstad Valenciennes en de hele münstreek van Noord-Frankrük kwamen in on afzienbaar lange treinen, waarop bor den waren gespükerd met de hoogmoe dige woorden; „Bidt maar een beetje voor Strasbourg". De supporters uit het deftige en ryke Strasbourg kwamen voor drie-kwart met auto's, zonder op schriften En na onze uitvoerige reportage in de krant van Maandag kunnen we gevoeg lijk nu het boek over Strasbourg's Coupe sluiten. Alleen nog dit: toen het elftal van Valenciennes bij zün binnenkomst in het Stade Colombes door zün supporters werd verwelkomd met een oorverdovend gescandeerd „Vive V.A.", dacht de pre sident van de Franse republiek Vincent Auriol, die later de Coupe aan Vavri- niac zou uitreiken, werkelijk één klein moment dat men hém met zün Initialen toejuichte In de competitie hees Le Havre zich op gelijke hoogte met Nimcs door een 10 zege op Roubaix en een merk waardig doelpunt. Een penalty name- ïyk, veroorzaakt door hands van Rou baix' rechtshalf Fratoso. De nationale keeper Julien Darui was, doordat daags tevoren zün beminde moeder was overleden, niet >n de stemming Bihel, de Zó-jarige ex-internatio nale middenvoor van Strasbourg, was de grote man in de 30 finale-zege tegen Valenciennes in Colombes. Hier triomfeert hij, met de Coupe, op de schouders van zijn medespelers van wie links de Letlandse linkshalf Vanags nog zichtbaar is. om ook maar één hand naar het schot van Saunier uit te steken. En nu zün er Fransen, die aanvoeren dat Darui, trainer, aanvoerder en inter nationaal, zich door een gemoedstoe stand nimmer tot een dergeiyke houding mag laten verleiden, maar één van de zegeningen van het (Nederlandse) ama teurisme is toch wel, dat een amateur keeper de dag na züns moeders dood met eens behoeft te keepen (lees in prof voetbal; werken) En een andere »^®Kenlng" van het professionalisme ond®5v!n<lt, (hén eerst daags in Cannes, w®<Tdeclub van het Stade Hespérldes met zün beroemde fraaie entourage van palmbomen op „springen", zal worden gezet. Cannes had namelük nog een kans op promotie wedstrijden naar de eerste klas, maar door de nederlaag met 2-3 tegen Nan tes (de Schevemnger Van Geen scoorde het beslissende doelpunt!) zün dia kan sen nu verkeken. Behalve dan Signor Mario Rugilo in het Argentijnse doel. Ais hij thuis, m Buenos Aires nog geen eigen standbeeld heeft, dan zal men het nu wel in allerijl moeten nnrichten Want wat hij vanmiddag dlle- mMl voor hct heil van het vaderland verrichtte, is met een machine nauwelijks te bci?knj»en. ut/s- alleen deze doelman die ae engelse voorhoede kennelijk intmuMe.rtfe iJea voorhoede was van start (,gJl adembenemende tempo, waai rst Engelse ploeg de tegenstander m de eerst, de beste minuut al aan net vet stana door Anthony Gilbert 25) Hij gooide er van tijd tot tijd zeer bekoor lijke veronderstellingen uit, hopende dat da vis wel zou bijten, maar zonder enia resultaat. Toen Burgoyne ten slotte zijn tamelijk onsamenhangend verhaal had be ëindigt?. klapte Lestrange zün boek dicht stak zijn vulpotlood op zün plaats en zei: Zouden de heren wellicht zo be leefd willen zijn om mij té volgen naar de SCtreté en daar hun verklaringen af te icgigen? Dat zou verbazend vriende lijk zün. Niet voegde hij er aan toe, in antwoord op de loop naar de maan uit drukking op Burgoyne's verontwaardigde gezicht, dat het onmogelijk zou zim u spoedig op te roepen, maar aaneezien u jammer genoeg niet tot morgenochtend in Frankrijk kunt blijven.... Hij hield een ogenblik op, teneipae de heren gelegenheid1 te geven alsnog van plan te veranderen, maar Burgoyne zag er uit als een man, die weet. dat hii schuld heeft en zijn tegenstander uitdaagt om hem vast te zetten, terwijl Egerton nog altyd uit 'het venster staarde. Indien dit dus zo .blijft, ging Lestrange even la ter verder, zou u ons een grote dienst kunnen bewijzen. Maar waarom zouden wij iullie eigenlijk een grote dienst bewijzen, vroeg Burgoyne op vijandige toon. Egerton. die ondanks zijn verstrooide houding alles scheen afgeluisterd te hebben, zei rustig. Be geloof dat wü het best doen kun nen, als er niet te veel tyd verknoeid wordt, en daar uw bagage toch aan het station is, Burgoyne, is dat alvast in orde De detective keek de Jongeman dank baar aan voor zün vriendelijke tussen komst. Toen rekende de laatste met da hotelhouder af en allen namen plaats in een taxi, die hen naar de Süretè bracht. Hier herhaalde Burgoyne zijn verhaal in tegenwoordigheid van de chef, die op een of andere geheimzinnige wijze reeds de voornaamste feiten van de misdaad was te weten gekomen. Het verhaal var. de Ier vlotte nu beter, daar Lestrange hem heel tactisch te hulp kwam, indien hij afdwaalde en Egerton stond als een mijl paal naast hem, onvermurwbaar en zon eter enige poging om te helpen, wat vol gens Burgoyne de meest spraakzame re denaar nog de mond gesnoerd zou heb ben. Voor M. Degas, een man van zeer scherp waarnemingsvermogen, was heel dc houding van de Ier doorzichtig genoeg De man kon zijn ogen nooit langer dan een seconde op hetzelfde voorwerp ge vestigd houden. Ze vlogen als een rus teloos insect van het een mar het ander. Zijn vingers gingen zenuwachtig over de tafel, zün nagels volgden de inkepingen van de rand, zelfs de slordlgste toeschou wer moest zijn inwendige onrust bemerkt hebben. Maar t enslotte brak hij in ant woord op een heel simpele vraag in ver bazende woede uit en trappelend van on geduld schreeuwde 'hü: Snappen jullie dan niet, dat mijn boek al die tijd al verder en verder weg raakt en dat ik daarvoor in de plaats niets anders bezit dan het ellendige prul van een namaak, waar zelf een Oxford student zich niet mee zou laten bedotten? Eerst toen 'had M. Degas de oorzaak ge vonden van Burgoyne's zenuwachtigheid Toen zij ten slotte werden vrijgelaten, wendde Burgoyne zich opgewonden tot Egerton en schreeuwde hem toe: Wat 'n akelige vent! Die denkt zekei dat ik het gedaan heb? Egerton zei niets. Hij zag er erg som ber uit cn zijn. ogen waren voortdurend op de .grond gevestigd. Zou je nou eindeiyk niet eens vyf minuten op kunnen houden, met aan die verwenste politiek te denken? zei Bur goyne woedend. Waarom hebben die be moeiallen het Juiat op mü «emunt? Egerton keck op. In zijn ogen lag een glimlachje. Zo zouden eerst moeten ^bewijzen- dat jij daar een motief toe bad- tieven zün voldoende aanwezig. _u schouwt Asoher beslist als de m jouw eigendom, dat in de standi'gheden van een ons° aar de is, daar het nu eenmaa met is te ver vangen; om niets te neggen van de an dere kostbare boeken, die hij waarschyn- liik heeft meegebracht. Je moet verder niet vergeten, dat verzamelaars, in de ogen der politie, geen nette burgers zün. Het zijn fanatici, maniakken, mensen, die je niet goed kunt vertrouwen. Je weet nooit, wat zij nu weer uit zullen halen en het wetboek, dat gewone mensen vol- óoende in bedwang kan houden, heeft op hen geen vat. Onthoud dat nu eens goed en knoop het voor het eens en altijd in je oren. Er zijn duizenden mensen over het gehele vasteland, die zodra deze misdaad bekend; wordt en jouw tegen woordigheid in dé Poisson d'Or daarbij vermeld, zonder enige aarzeling zullen zeggen: Juist iets voor «Jergelijke lui; die hebben geen begrip van ndjn en dijn. Och dat kunnen zij ook niet helpen- de stakkers, zij hebben nu eenmaal geen normaal begrip van moraal. Ze zullen het je niet eens kwalijk nemen, dat je de kerel een por hebt gegeven. Ze zullen roggen, evenate vwn d* own—n dia da En nu gaat men de club doodgewoon opheffen; tweedeklas-voetbal is op den duur niet lonend genoeg. Ach ja. ten slotte is de club ook maar een dood gewone vennootschap die doodgewoon geliquideerd kan worden; sportieve overwegingen spelen ai lang geen rol meer. Appel scoorde de enige goal voor Reims dat met 21 van de staartclub Lens verloor; Appel past niet ln het korte spel dat de Reims-voorhoede speelt en zou met „Hollands" spel veel produc tlever zyn. Do Hardei- had by Bordeaux, dat met 1—0 van Saint Etienne won, een voortreffelüke tweede helft, terwül by de Stophanezen Ryvers zich evenals zijn maats vast Hop in do fraaie mefchemati- sche show-figuren die deze begaafde voor hoede op het veld weet te tekenen maar die hoe langer hoe meer tot een ste riele dood-in-eigen-schoonheid leiden. Mèt Lens wonnen ook alle andere ge gadigden voor de voorlaatste plaats die tot automatische degradatie leidt: Sète met 31 van Marseille; Toulouse met 10 van Racing Paris (waar de te trage Stoffelen vervangen was door de te on stuimige Le Maitre, van het ene uiterste in het andere); Nancy met 53 van Rennes en Sochaux met 30 van het reeds definitief gedegradeerde Stade Frangais. Met nog twee wedstrüden te spelen is de strijd om de titel nu eigenlijk nog maar tot vier clubN beperkt: Ni- mes (dat nog tegen Bordeaux en Sochaux speelt) en Le Havre (tegen Sochaux en Toulouse) met 39 pt., Nice (dat nog drie wedstrijden speelt tegen Strasbourg, Nimes en Stade Francais) met 37 pt. en Ulle (tegen Nnncy en Saint Etienne). Voor de voorlaatste plaats komen Sète, Lens en Toulouse in aanmerking, maar vermoedelük zullen de tweo dia de auto matische degradatie nog zullen ontsprin gen tóch wèl degradatiewedstrijden te gen de nrs. 3 en 4 van de tweede klas moeten spelen. Het. beslissende doelpunt van Van Geen voor Nantes tegen Cannes in de tweede klas noemden wp reeds, Bauman spil en Vreken rechtshalf speeldon by Nantes ook weer mee, Van Lent had met Troyes een vrije dag, de nrs. 1 en 2 van de tweede klas Lyon en Metz zijn reeds zeker van automatische promotie naar do eerste divisie. En in het scoringsklassement is Courteaux (Nice) met 25 tot op 1 doel punt benaderd door Piantoni (Nancy) met 24, maar Courteaux heeft een wed- strüd meer te goed. oorlog hebben doorgemaakt: voor hem is het heel iets anders. O, ik heb in de gaten, dat jy me ook al niet meer voor vol aanziet, brom- ■Jo Burgoyne Dat klopt niet precies, antwoordde zijn metgezel. Ik tracht je alleen uiteen te zetten, hoe de politie er over denkt. Dan is er noig iet®. Asoher zou incognito reizen. Men kon dus van de veronderstel ling uitgaan, dat maar heel weinig mensen van zün plannen op de hoogte zün, een zonderlinge samenloop van om standigheden. maar <?e politie Is gewend om al dergelijke toevalligheden het eerst by de kop te pakken. Ja, daar heb je weer geüjk in Maar dat is niet minder waar voor jou, voeg de Burgoyne er met een nydig genoegen aan toe. Eri jouw bibliotheek is niet eens door die schurk leeggeplunderd. O ja, dat geef ik volkomen toe en Lestrange, dien ik nu wel niet voor een genie aan zie. maar evenmin voor een dwaas, zal met zün jarenlange routine heus wel een, behoorlijke dosis verden kingen voor mü in reserve houden. ik denk wel, dat jij veilig uitgaat tWordt vervolgd) «ld VRIJDAG XI MEI HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Symphonette-ork. en solisten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Vrouwen, koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.33 Piano voordracht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actual. 13.25 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-ork. 14.40 Altsaxofoon en orgel. 15.00 Koorconcert. 15 25 Strijkkwar tet; 16.00 Voor de zieken. 17:00 Voor de jeugd 17.15 Kinderkoor. 17.43 Amusementsmuz. 18.18 Kath. signaal, commentaar uit de Benelux en West-Indisch commentaar, 18.30 Lichte muz. 18.52 Reportage. 1B.OO Nieuws. 19.15 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.35 Lichte muz 19.48 Kath. signaal en poli tiek overzicht 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Promenade-ork. en solisten 20.50 „Ja, zo was 't(klankbeeld) 21.50 Radio Philh. Orkest en soliste (ca 22.25 Actual.). 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO 16 00 VARA. 19.30 VPRO. 12 00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram. 10.00 „Thuis" (caus.). 10 01 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor da vrouw. 10.45 Orgel en ing. 11.10 Radiofeull- leton. 11.30 Pianovoor .acht. 12.00 Orgel en viool. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 1320 Lichte muz. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Kamerork, 15.05 Voordracht. 15.25 Ca baret. 16.00 Gram. 16.30 Voor de Jeugd. 17 00 Pianoduo. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „Bre ken en bouwen" (caus.). 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr 20 15 Koorzang. 20.35 Caus. 21.00 Verzoekprogr 21.40 „De Ducdalf" 22.00 Bui tenlands weekoverz. 22.13 Gram. 22.40 „Van. daag" (caus.). 22.43 Avondwijding 2S.W pUeuws. 33.13 Caus. 2S.90-S4JM Grata.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4