Millioenen zwoegen op het Russisch Eén taal van Leipzig tot Peking, Stalin's ideaal De Catechisten van Laetare'' vieren eerste lustrum Pinksteren in ZOllllCSCllIjII Nederland kan helpen Drie Nederlanders vermoord Pinkstergedachten Wat was onze wereld schoon als allen het Pinksterfeest kenden rn Apostolaatswerk van de eerste rang Zaterdag 12 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. In Moskou vergeet men gemakshalve wat Lenin heeft gewild Groots opgezet plan Leken wijden zich aan bekeringswerk VS" wir Radiotoespraak van de koningin ,-r 1 I Uitstel opkomst voor herhalingsoefeningen IJsheiligen blijven echter wel in de buurt Grieken willen meren droogleggen Y erpleegstersschool in Nijmegen Consistories voor vijf nieuwe Heiligen 'N Mpt de a-religieuze moderne wereld- ling voor zover hij tenminste niet door het oneindige wordt gekweld en zoekc tida.«chtor de waarheid heen jaagt zullen we niet behoeven te spreken over Drievuldigheid, doopsel en vorm sel, over de H. Kerk en Verrijzenis; met de symboliek en de realiteit van het bovennatuurlijke heeft hij immers volkomen afgetekend. Maar wanneer er sprake is van de H. Geest en de cultuur, zal hij wellicht de oren spitsen. Dit laatste woord is hem in ieder geval niet vreemd; j Geestelijke vorming Zij gingen uit van de gedachte, dat als het voor een katholiek vaak reeds be- zwaariyk is om aan een pastorie of kloos ter aan te bellen, het nog veel moeilij ker moet zijn voor een niet-katholick. Daarom huurden ze 'n huis in de Willem- srtr 57 en richten dit als 'n normale woning in met wat huiselijke sfeer en gezellig- Voordelen Successen Klap in het gezicht Stalin's visie op de taal fe - i ONZE WAANZINNIGE WERELD Bij bende-overval op Javaanse onderneming De verwachting, geldig wam heden- tot mor genavond, luidt: In heit Zuid-Oosten van het land overwegend zonnig weer en weinig verandering in tempera tuur, elders aaiwanikelijk weinig, maar later toe nemende bewolking en lagere middagtempera- turen dan vandaag. Droog weer. Vannacht wei nig wind en hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag meest matige wind tussen Noord en West. Zondag 13 Mei: Zon op 4.51 uur, onder 20.22 uur; Maan op 10.34 uur, onder 2.05 uw. Maandag 14 Mei: Zon op 4.49 uur, onder 20.24 uur; Maan op 11.50 uur, onder 2.21 uur. Dinsdag 15 Mei: Zon op 4.48 uur, onder 20.26 uur; Maan op 13.08 uur, onder 2.34 uur. J Het grootse, goddelijke werk der Schepping, door de almacht van de Vader van de Verlossing, door de wijsheid van de Zoon vindt zijn vol tooiing in de Heiligmaking, door de lief de van de H. Geest. Want het werk van de H. Geest is: bezieling en ordening; verfijning en veredeling; voltooiing en voleinding. In de mysterieuze diepten van het eeuwige Triniteitsleven is Hij de persoonlijke liefdeband tussen Vader en Zoon; van het begin der wereld af is deze werking van de: „digitus pater- nae dexterae: van de vinger van G^d s rechterhand" zoals Hij in de hymne wordt genoemd, van deze goddelijke kunstenaar, overal naspeurbaar en zal het blijven tot de jongste dag. Als God's geest zweefde Hij over de wateren „opdat het water toen reeds de kracht der heiligmaking zou ontvan gen" (Doopvontwijding); ziJn kracht (al de schoonste en reihste, de gezegen de onder alle vrouwen, overschaduwen, tó. dat uit haar uiteindelijk, door en mèt en in Christus, de „nova creatura: het nieuwe schepsel de nieuwe mens, zal ontspruiten; onder Vit gedruis van een hevige wind zal Hij, in de vlam van vurige tongen, als de onsterfelijke ziel, het lichaam der jeugdige Kerk binnentrekken eu haar tot het einde der tijden, als het goddelijk heilsinsti tuut, „sine ruga et macula: zonder vlek of rimpel" bewaren; door Zijn „myste rievolle inwerking zal de bron van het doopsel geopend worden tot vernieu wing van de volkeren" (Doopvontwij ding); door de volle uitstorting van Zijn zeven gaven zal Hij, het in het doopsel begonnen bovennatuurlijke leven, vor men tot volwassen christen; onafgebro ken, eeuw na eeuw werkt Hij voort, in en door de Kerk, aan de ware cul tuur, want „die Kultur 1st das Gebiet, das dem heiligen Geiste in eigentüm- licher Weise gehort" 1); totdat Hij een maal de wereld, niet meer zuchtend en kreunend in barensweeën en de H. Kerk, niet meer lijdend en strijdend, maar' gloriërend, zal doen verrijzen in onverwelkbare jeugd en schoonheid. integendeel, het is misschien de korte samenvatting van z«n geloof. Bij de cultuur zal hij zweren, mens van cultuur wil hij zijn opgetogen zijn over alles, wat de cu rele verheffing van de mens en e mensheid bevorderen zal, ook al is de afdwaling van zijn geest zover gegaan» dat hij zelfs de werkingen van zijn verstand nog beschouwt als uitingen van de materie Maar als men hem zou vragen; wat is dat, cultuur? Wat verstaat gij daaronder, is dat hetzelfde als be schaving, welke zijn de cultuurgoede ren, erkent gij een hiërarchie van waarden daarin en zo ja, welke is haar rangschikking?" hij zou U antwoor den, maar ge zoudt spoedig ervaren, dat ge wel zo ongeveer in alles naast elkan der heen zoudt praten. Niet alleen gü, als christenmens met hem, maar ook de a-religieuze mensen onder elkander zouden betrekkelijk weinig aankno pingspunten hebben, geen gemeen schappelijke vaste uitgangspunten; geen overeenstemmende doelstelling; het zou blijken een babelse spraakverwarring te zijn. Noch van onder op, noch van boven af zou hij een veilig-leidend be ginsel blijken te hebben en het huidige overheersende wereldbeeld kan uiter aard hem helemaal geen houvast bieden, want vertoont dat niet de som van zijn innerlijke gespletenheid? Be tijd boven de eeuwigheid; de stof boven de geest; het lichaam boven de ziel; de tegennatuur boven de natuur; de echtbreuk boven de trouw; de be schaving boven de cultuur; de techniek boven het ambacht; het bijgeloof boven het geloof; het heidendom boven het christendom; de lol boven de vreugde; de hartstocht boven de versterving; de losbandigheid boven de heilige gebon denheid; de winzucht boven de zaken- moraal; de massa-mens boven de per soonlijkheid; het lawaai boven de stil te: sensatie boven ontspanning; de macht boven het recht ach, deze litanie van onvolkomenheden zou nog langer kunnen worden verlengd. Maar is dat geen zwart, donker, troos teloos pessimisme? Ziet het er inder daad zo hopeloos uit in de wereld van heden Geen lichtpunten in deze on- beilzwangere nacht We zeiden: het huidige wereldbeeld, veroorzaakt door de a-religieuze mens, dat is door de van God vervreemde mens, door de onverloste mens, waarvan St. Paulus ons reeds in sombere lijnen het beeld heeft geschetst: „Omdat zij de juiste kennis van God verwaarloosden, het God hen over aan een verkeerden zin, vervuld als ze zijn van allerlei on gerechtigheid, boosheid, hebzucht en •lechtheid, vol van nijd, moordlust, CHIEDAMSCHE COURANT ,Nederdaling van de Heilige Geest", ff' andschildering van Titiaan in de Santa Maria della Salute te Venetië. Vier millioen kinderen in Oost-Duitsland zwoegen iedere week vijf uur lang op de grondbeginselen van de Russische taal. Ieder kind, dat de lagere school verlaat, moet minstens een Russische courant kunnen lezen. Slechts hij of zij, die het Russisch voldoende beheerst, kan zich op de middelbare school handhaven en de universiteit bezoeken. Zelfs de leerlingen op de ambachtsscholen breken drie jaar lang hun hoofd over een taal, die hun ouders amper „van horen zeggen" kennen. In talloze cursussen voor vol wassenen proberen ongeveer 500.000 ambtenaren, partijleiders van de rommunistische „Freie Deutsche Jugend", alsmede vakbondsbestuurders, toekomstige onderwijzers en journalisten, leden van de volksdemocratische rechtspraak en van de volkspolitie de „algèmeen geldende voertaal tussen Leipzig en Peking" zo 8nel mogelijk zonder haperen te leren spreken. Wat hier In de Oostelijke zone van Duitsland gebeurt, ts niet, zoals dik wijls wordt verondersteld, een kwestie van uitsloverfl van een onderdanige en slaafse regering, maar een onder deel van een groots opgezet plan, dat beoogt een eenheidstaal te scheppen voor het gehele Sovjet-Russische machtsgebied. Nog tn deze generatie zullen alle leidende groepen, zowel in Midden-Europa, in de Oeral als In Peking, zich met elkaar In het Rus sisch moeten kunnen onderhonden, zo bestaat het plan althans. In Oost-Duitsland, in Polen, Tsjechoslo- wakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Albanië, Litauen, Letland en in China proberen daarom de schoolkinderen zich het voor hen onbekende en ongewone Russische letterschrift eigen te maken. In steeds toenemende mate probeert men (Van onze Haagse redactie) Geen klooster niet slot en ascetisch sober ingerichte vertrekken, maar een doodgewoon huis met gezellig ingerichte kamers; geen zusterkens, gehuld in donker habijt en kap, maar jonge vrouwen in fleurige moderne kledij, die iedere morgen de deur uitgaan om in een gesalarieerde betrekking haar eigen 011 erioud te ^verdienen, dat is het saeculiere instituut van de „Cate chisten van aetare gevestigd in de Rusthoekstraat 5 te Scheveningen. In 1946 weid dit instituut van Catechisten, die wel de drie geloften afleg gen, maar zie i vei der als gewone leken in het leven bewegen en zicli geheel wijden aan het apostolaat onder niet-katliolieken en afgedwaalde katholie ken, door pater all M.S.C. gesticht en met Pinksteren vieren deze lekenzusters haar eerste lustrum. Nu dit instituut Jaar "jzyn Iheid. Dat bleek goed gezien, want hun woning, die ze „Dn. S.»e,,~ noemden, ander omtrent ontstaan, doel en werk wijze te vertellen. „-tare" ziin h» De „Catechisten van Laetare -^be gonnen als catechisten van de instelling van de paters sen van het H. Hart, waar derricht wordt gegeven aan niet- lieken en afgedwaalde katholieke, zich daarvoor aanmelden. Het wer „Una Sancta" is in de oorlogstijd ont staan. De grenzen waren gesloten en o~ paters konden niet naar hun missieg-- bieden vertrekken. Zij gingen zich toen wijden aan het bekeringswerk in eigen land. Zij vestigden zich daartoe in Arn hem, Eindhoven en Rotterdam en in 19" kwam pater Gall met enkelen van zijn confraters ook naar Den Haag. twist, bedrog, trouweloos, harteloos, zonder mededogen" (Rom. 1 2832). Daar tegenover, tegenover dat rijk van de Vorst dezer wereld en diens on heilige geest, die alles bederft, bezoedelt en besmet, wat hij aanraakt staat het Rij k van de H., Geest, van de Geest, door Christus gezonden, Die door Zijn genade, Zijn ingestorte deugden en Zijn zeven gaven, allen reinigt en heiligt, troost en versterkt, opbeurt en ver kwikt, heelt en verlicht. Wiens vruch ten zijn: „liefde, blijdschap, vrede, lankmoedigheid, welwillendheid, goed heid, trouw, zachtmoedigheid en ge matigdheid" (Gal. V, 22—23) Zo vormt en verheft Hij. stil en on gezien, de sterke zielen, de goeden, die de wereld zullen behouden en voor al de heiligen, die ze telkens weer zul len vernieuwen. JOS. POELS, pr 1) Die Gabe des H. Pfingstfesten' door*Moritz Meschler S.J., p. 367. trok al spoedig veler belangstelling. Het aantal godsdienstleerlingen steeg voort- hurend en ten slotte konden de paters, die met slechts enkelen waren, het werk met meer af. Zij riepen de hulp in van an leken, zowel dames als heren, die h„_"n opleiding en geestelijke vorming hiin waren wekelijks enkele uren van hef Hjd beschikbaar te stellen voor n van godsdienstonderricht. aanboden?ewanren en! V°°r d" W"k die zich geheel "n iuC 'T ™uwen' wn z.ii „„ij aan dit werk wilden gc- maarelWCl de drie geloften af- ferkinstituutrcl^C rater Ga" *U»« «««»- ier mstituut der „Catechisten van Lae- ontwierp waa'voor hy statuten Drie punten De grondgedachten van deze statuten waren geheel ingesteld op de aard van het catedhistenwerk. De drie voornaam ste punten daarin waren: le leek blijven 2e de Evangelische Raden volgen om zich in totale binding aan het cateohistenwenk te kunnen geven, en 3e een opleiding volgen en een vorming doormaken, waar door de catechisten zich onder alle om standigheden op het godsdienstig-,geeste lijk niveau, dat dit werk nodig heeft, kunnen handhaven. Het uiterlijk geheel als leek leven biedtvoor het catechistenwerk bijzon- dere voordelen. Vooreerst wendt e^n niet-katholieken zidh gemakkelijker tot 'n leek dan tot 'n priester of klooster ling in een ordeskleed. Ook voelen zij zich meer op hun gemak in een huise lijke omgeving dan in een sfeer van een klooster, die zij aanvoelen als een vlucht uit de wereld. Vervolgens maakt het de catechist beter voor zijn werk geschikt, wanneer hij midden in net volle leven staat en zelf ook de strijd om het bestaan kent, die zovelen, lie tot haai- komen, moeten voeren. Het werken in loondienst voor hele of ha.- ve dagen, waardoor iedere catechist in eigen onderhoud voonziet, ontlast het instituut niet alleen van vele financiële zorgen, maar het geeft de catechist ook gelegenheid. wanneer zij althans in niet-katholieke omgeving werkt, zoals hij voorkeur geschiedt, om het aposto laat door woord en voorbeeld ook in die omgeving uit te oefenen. Volgens deze principes is het lekenin- stituut der „Catechisten van Laetare" vijf jaar geleden opgebouwd en met vijf jon ge vrouwen begonnen. De bisschop van Haarlem gaf er spoedig zijn goedkeuring aan en ook de Provinciaal der Missiona rissen van het H. Hart stelde zich er vol komen achter. Thans hebben reeds 17 jonge vrouwen de drie geloften afgelegd en zijn er vier in opleiding, zodat het huis in de Rusthoekstraat te klein is gewor den en enkele catechisten in de omgeving van het moederhuis kamers hebben moe ten betrekken. Dit is helemaal niet erg, want als straks de catechisten over ver schillende plaatsen van het land Uit zwermen, zullen zij ook met drie of meer op zich zelf moeten wonen. Met uitzondering van de algemeen overste en de novicen-meesteres hebben alle „Catechisten van Laetare" een baan, hetzij voor hele, hetzij voor halve dagen. Iedere dag gaan ze naar hun werkkring en na daar haar taak te hebben volbracht, wijden zij zich aan het geven van gods dienstonderricht. Zij moeten daarvoor in het bezit zijn van het godsdienstdiploma B. In de 5 aren van haar bestaan hebben de „Catechisten van Laetare" reeds »an 275 leerlingen godsdienslessen gegeven, waarvan er 93 na voldoende voorberei ding het H. Doopsel hebben ontvangen. Op het ogenblik bedraagt het aantal leer lingen nog 75. Met Pinksteren zullen de „Catechisten van Laetare" het 5-jarig bestaan van het instituut feestelijk herdenken. De Eerste Pinksterdag wordt het feest in eigen kring gevierd en op Tweede Pinksterdag houdt pater Gall met zijn catechisten van 2 tot 4 uur een receptie in „Huize Lae tare", Rusthoekstraat 5 te Scheveningen. In verband met het hoogfeest van PINKSTEREN zal de eerstvolgende editie van onze courant op Dinsdag 15 Mei a.s. verschijnen. DE DIRECTIE. bovendien gedaan te krijgen, dat het La tijnse alphabet door het Russische alpha bet wordt vervangen. Sedert korte tijd kan men in de Sovjet-Unie het streven waarnemen, dat men het Russische alpha bet ook wil invoeren voor alle niet-Sla- vische volkeren in de Sovjet-Unie. Slechts de Baltische republieken», Est land, Letland en Litauen, alsmede de Ar- menen en Georgiërs mogen nog hun eigen schrijfwijze volgen. De talrijke andere volkeren hebben het Russische eenheids schrift reeds noodgedwongen aanvaard. Het betreft hier vooral de Mongoolse re publieken, de Ugro-Finnen en de onge veer 20 Turkse volkeren Het feit. dat in de talen van deze volkeren verschillende klanken zijn, die door het Russisch alpha bet niet kunnen worden weergegeven, was geen beletsel. Voor de Jakoeten (een Mongoolse stam in Siberië) werd het alphabet aangevuld met nieuwe letterte kens voor de niet om te zetten klanken. Het czarendom heeft, zelfs tijdens 't bestuur van de meest Imperialistisch gezinde czaren, het nooit gewaagd dergelijke maatregelen te nemen. Daarbij komt, dat deze maatregelen een klap in het gezicht zijn van het marxistische ideaal, zoals dit nog wei nige jaren geleden in de Sovjet-Unie gold. Lenin immers leerde, dat de vol keren van de Sovjet-Unie voor alles recht hadden op het behoud van hun eigen nationale taal Men deed alles om zelfs de achterlijkste bevolkingsgroepen in het Oosten van het Sovjetrijk van eigen woordenboeken enz. te voorzien. Dat is echter al lang vergeten. Uit de Stalin, die eenmaal geloofde aan het dogma van Marx en Engels, dat de staat na de socialistische revolutie moest afsterven, is een imperialistische heerser gegroeid, die zich schijnt te hebben voorgenomen het stempel van Rusland op de gehele wereld te druk ken. Toen Hitler in Europa de macht in handen kreeg, verbood hij het gebruik van het Duitse schrift van couranten, boeken en op de scholen, ofschoon hij tien jaar daarvoor ditzelfde schrift nog uitdrukkelijk had verdedigd. „Ik wil", zo verklaarde Hitier deze maatregel, „dat het Duits zo gemakkelijk mogelijk ge leerd zal worden teneinde als tweede taal overal in Europa ingang te vinden" Toen Stalin na de oorlog de weg naar de wereldheerschappij openzag, gooide hij eveneens het voorheen aangebedene van zich af en roeide hij de marxistische taalwetenschap, die van een bovennatio nale kunstmatige taal van het proletari aat had gedroomd, grondig uit. Na het voorbereidende werk van zijn taaispecia listen publiceerde de „Prawda" in de zomer van 1950 een viertal brieven, die (door Stalin waren geschreven. Daarin werd aangevoerd, dat de taal geen klas se-aangelegenheid is, zoals Marx leert maar iets eeuwigs, ontstaan uit de inspan ningen van honderden generaties van een volk. De geschiedenis heeft beiwezen. aldus Stalin, welke een centrale plaats de taal inneemt bij de opbouw van een rijk. Zijn kameraden, die zich niet kun nen losmaken van hetgeen zij in hun re- volutionnaire verleden hebben geleerd, worden door Stalin „Schriftgeleerden, Talmudisten en kleine geesten" genoemd, „die niet in staat zijn tot het wezen van een grote zaak door te dringen". Bedoel de kameraden zijn overigens reeds lang tot de orde geroepen Er is echter lets ln deze nieuwe leer van Stalin, dat zeer belangrijk kan worden genoemd. Er blijkt namelijk uit, dat de leiders van het communis me, dat tenslotte een reactie is op eeuwenlang sociaal onrecht onder de czaren, geworden zijn tot imperialisten. Wat Stalin betreft blijkt uit zijn taal hervormingen en uit de theorieën, waar- op deze worden gebaseerd, dat hij zich beschouwt als een der grote rijksop bouwers van de geschiedenis. De radiotoespraak die H.M. de Koningin Zondag ter gelegenheid van Moederdag zal houden, zal niet worden nitgezonden des middags om 13 uur, zoals eerst het plan was, maar Zondagavond van 20 uur tot 20 uur 10. HCIPT 06 BISSCHOP KERKEN BOtHVEN/ In de koepokinrichting te R'dam draaien de glazen koepokstofmolens thans dag en nacht door voor de vervaardiging van entstof. Links een fles met vaccin. MORGEN vieren wij Pinksteren en deze hoge feestdag moet voor de katholiek meer betekenen dan twee vrije dagen. Het is immers het feest van de H. Geest, tot Wie wij bidden om in ons het vuur Zijner liefde te omsteken en dat Zijn geest het aanschijn van de aarde zal vernieuwen. Aan de H. Geest dienen wij echter ook te vragen om ons verstand te verlichten en de geruide te schenken om ons geloof ongeschonden te bewaren. Deze verlichting en genade hebben wij allen in deze waanzinnige wereld hard nodig, immers, hoeveel gebeurt cr niet in onze dagen, dat menselijkerwijze ge sproken krankzinnig schijnt ons en m de ban van ons beperkt mensenverstand voor komt in strijd te zijn met Gods Voor zienigheid. Hoe sterk lokt niet de dwa ling, welke ons geloof dreigt te onder mijnen bij een niet begrijpen. Als sterveling staat men hier voor raad sels bij de onnaspeurlijke wegen van God en het is vaak heel moeilijk ie berusten in de overtuiging, dat elke kruisweg uil- eindeiijk leidt tot de glorie van Fasen. Doch zoals door de H. Geest op de eerste Pinksterdag aller eeuwen aan de Apos telen duidelijk werd gemaakt, hoe alles geleid werd tot glorie van God en lot heil der mensheid, zo moeten wij de H. Geest bidden met Pinksteren, ons evenzo te ver. lichten opdat het heilig Pinkstervuur mi ons worde ontstoken en wij ondanks onze krankzinnige wereld en het slechte voor beeld van zovelen. blijven geloven ni ce goddelijke Voorzienigheid en de heilig heid van de Kerk zelf, waarvan de leden tens lotte mensen blijven met ode mense lijke gebreken. Als mens zonder geloof kan deze aarde niet begrijpen; met geloof evenmin doorgronden, maar wet aanvaar- dev'ragcn wij daarom morgen de H. Geest om Zijn licht, op dat bij alle eller.de wij ook nog niet ons hoogste gcestenjn goed n.1. ons geloof verliezen zuilen ANALYST De Legervoorjchtlngsdienst bericht ons: „Aan al het in de gemeenten Tilburg. •s-Hertogenbosch. Vught, Eindhoven en Geldrop woonachtige reserve- en dienst plichtige personeel, dat een oproep in zijn bezit heeft om op 15 Mei 1951 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te. komen, wordt medegedeeld, dat voor hen de opkomstdag wordt uitgesteld tot nader te bepalen datum". (Van onze weerkundige medewerker) Het weer heeft zich in de eerste helft van deze week niet van z(jn zonnigste kant laten zien. Vooral in het Noord- Oosten van het land is de ene bui na de andere gevallen en de stad Groningen kreeg in vijf dagen tjjds dan ook meer regen dan gewoonlijk in de hele maand Mei naar beneden komt. In Eelde was het iets minder slecht, maar toch wel zodanig, dat het vliegveld daar gesloten moest worden. Elders viel veel minder, ofschoon de hoeveelheden b.v. in Bra bant zeer aanzienlijk waren. Donderdag werd het echter beter en als de voortekenen niet bedriegen, zal deze verbetering nog enkele dagen aan houden, zodat het er voor de Pinksteren gelukkig niet slecht uitziet, al is er ook geen reden om nu het neusje van de zalm te verwachten. De temperatuur kan niet In Griekenland bestaan concrete plan nen om tot drooglegging van een achttal strandmeren en draslanden over te gaan. Bij elkaar beslaan deze acht objecten een oppervlakte gelijk aan de Noordoostpol der, namelijk ruim 45.000 hectaren. De Griekse regering, geadviseerd door de E.C.A., heeft contact gezocht met de N.V. Grondverbeterings en Ontginningsmaat- schappij dat op cultuur-technisch gebied na de oorlog reeds talrijke opdrachten buiten de grenzen ten uitvoer bracht. De directeur van de Grontmij ir J. Han- raets is onlangs met de Haagse ir H, Tel- hoog oplopen, omdat de hoge druk zich boven de Britse ejlanden handhaaft en in Scandinavië de barometers een lagere stand aanwijzen. Dë toevoer van lucht uit het Noorden blijft daardoor besten digd, zodat het vooral aan de kust fris zal blijven. Bovendien is boven de Noorse Zee een niéuwe depressie aan het meteo rologische firmament verschenen, die de barometers in Scandinavië verder zal doen dalen en die de toevoer van tame lijk koude lucht zal versnellen. Het front van deze depressie zal Zondag de bewolking in ons land doen toenemen. Naar het zich vanmorgen liet aanzien, zal dit front Zondagavond passeren, het geen ten hoogste enkele spatjes regen zal kunnen veroorzaken. Maandag zijn dan opnieuw opklaringen te verwachten. Kort samengevat zouden wij kunnen zeggen, dat het weer met Pinksteren naar alle waarschijnlijkheid droog zal blijven met af en toe wat overdrijvende bewolking, maar ook met fraaie perioden van zonneschijn, terwijl de temperatuur iets aan de frisse kant blijft. Zelfs is er enige kans op nachtvorst, die ook in de afgelopen nacht plaatselijk zich nog heeft doen gevoelen. legen naar Griekenland gegaan om een indruk te krijgen van het enorme dioog- leggingswerk. Zij kwamen tot de conclu sie, dat de droogmaking van de aangewe zen acht strandmeren en draslanden. in grootte variërend van 12.000 to, 300 bun der en hoofdzakelijk aan Griekenlands Westkust gelegen, inderdaad mogelijk is. Met de Griekse regering kwam de „Grontmij" reeds tot overeenstemming en de verwachting is, dat binnenkort een grotere groep experts uitgezonden zal worden, welke tot taak krijgt bmnen een half jaar een algemeen adviserend rap port uit te brengen. Daarna volgt de de finitieve studie van de het eerst uitge kozen objecten en tenslotte (naar ver wacht wordt reeds volgend jaar) de uit voering van het grote werk. De Zusters van de H. Carolns Borro- meus (Onder de Bogen) nit Maastricht zullen binnenkort een z.g. Monitriecen- school openen in Nijmegen. Op deze eri Mazzarello worden heiligverklaard, school worden religieuze- en ieken-ver- terwijl op 21 October de heiiigverkla- pteegstersopgeleid voor leidende functies ring van de zalige Gianelli. Bianchi en in de verpleging. I Ignatius van Laconi zal volgen. Z. H. de Paus zal op 28 Mei de Kar dinalen ln een Geheim Consistorie hij- eenroepen teneinde hun mening te vra gen over de heiligverklaring van do zaligen Emitie de Vialar, Marie Domi nique Mazzarello, Antonio Gianelli, Franciscus Xaverius Bianchi en Igna tius van Laconi. Op 4 Juni a.s. zal het semi-openbaar consistorie worden gehouden, waartoe mede de Kardinalen, de Aartsbisschoppen en de Bisschoppen, binnen de afstand van 100 mijlen van Rome verblijvend, zullen worden toegelaten. De heiligverklaringen van de vijf za ligen zullen tijdens twee grootse plech tigheden ln de Sint Pieter geschieden. Op 24 Juni a.s. zullen de zalige de Vialar Opnieuw heeft de bende-terreur op Java neming een politiewacht heeft van twintig man. Plotseling echter werd Gunung Buleud overvallen door een goedgewapende bende van twee a driehonderd man, die gekleed slachtoffers geëist." Deze keer waren het waren in politie- en legeruniformen. De drie Nederlanders, namelijk de heren ft. politiemacht verweerde zich hardnekkig. Timmerman, C. A. de Voogd en F. Meeter. nadat twee politiemannen en twee allen cmployé's van de onderneming Mira vrouwen waren gedood en een derde Montana in het Snkabnmise en voorts Politieman zwaar gewond was, moest de twee Indonesische politiemannen en twee kleine groep voor de overmacht zwichten. Deze zes nclub-directors'recreatie-officieren van het Amerikaanse leger in Duitsland komen op uitnodiging van de A. N. V. V. de kennismaking met Nederland hernieuwen in verband met de verloven van de Amerikaanse vrouwen van Indonesische politiemannen. Zoals gewooniyk waren de 3 employé's gisteravond na het werk om veiligheids redenen naar de naby gelegen onder neming Gunung Buleud gegaan om daar ta overnachten, omdat deze laatste onder- Daarna sommeerde de bende de Neder landers naar buiten te komen, waar z.y, toen zy aan deze sommatie voldeden, A bout portant werden neergeschoten. Toen uit Sukabumi politiehulp kwam opdagen, verdween de bende met mede neming van ruim tien geweren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1