Rome nog steeds in teken der Rerum No var urn herdenking Indrukwekkende manifestatie op liet St. Pietersplein Mao Tse Toeng wil nationale Chinese kerk Sinistere arbeid met werken en groepen Gong S Minister oorlog dreigt van veel te grote macht te krij gen VERKEER EISTE 2 DODEN N. -Atlantisch Pact uitgebreid Koreaanse knoop wordt niet doorgehakt Bradley: „V.S. moeten wereld oorlog zien te voorkomen" r N r- Pauselijke waardering voor sociaal werk van onze K.A.B. Het liegt Verkeerde geestesgesteldheid bij militaire autoriteiten Woensdag 16 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J H. Vader begroette Nederlanders in hun eigen taal «f2!$ 3 ï-KStest !-"» - sas-! Pauselijke onder scheidingen voor K.A.B.-voormannen V J Bisschopswijding Mgr G. v. d. Westen Nieuw pokkengeval in Tilburg Onrust in Sukabumi Maar de Chinese katholieken blijven trouw aan de Paus LAGEN Wordt Belemmeringenwet99 een vorderingswet? Tweede-Kamerleden zijn verontwaardigd Ongeval bij •*slunt* -rijden op Groningse kermis VS. sullen Griekenland en Turkije opnemen MacArthur stond deze politiek in de weg Pax Christi-stertocht uitgesteld WEERBERICHT Tocht door Rome - blaam op katholieke ARBEIDERSJEUGD H. Vader ontving de arbeiders Weer zes patiënten genezen =F OP PAUSELIJK BEVEL ABSOLUTE MACHT Geen overleg Aarzeling Waarom geen samenwerking? SLA-EXPORT NAAR ENGELAND De weerverwaChting, geldig tot morgenavond luidt: Opklaringen en overwegend droog weer. In het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige wind tussen Nooïd en Noord-Oost. Vannacht kouder, morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Donderdag 17 Med: Zon op 4.4b uur, onder 20.29 uur, maan op 15.48 uur, onder 2,55 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCH URANT Maandagmorgen zijn de Nederlandse leden van de K.A.B. en de Kajot- ters, die voor de viering van liet diamanten jubileum van de encycliek „Rerum Novarum"' in Rome vertoeven, tezamen met de Belgische deel nemers naar het monument van Leo XIII in de binnenhof van de St. Jan van Lateranen getrokken. Dit monument stelt de Paus voor als de vriend van de arbeiders, die hun de weg wees naar de sociale rechtvaardigheid en vrede. De voorzitter van de Nederlandse K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, was de tolk van de dankbare Nederlandse arbeiders, terwijl de Belgische minister van Staat, Seeghers, namens zijn landgenoten het woord voerde. Maandagavond waren meer dan tien duizend Katholieke arbeiders uit Europa en Amerika bijeen vo°r het houden van een grootse openluchtbijeenkomst bij de ruines der basiliek va" ixentius. In de nog overeindstaande abss had zich het muziekcorps van de .Katholieke Arbeidersorganisatie opgesteld Daarvoor waren op een podium ae autoriteiten uit de verschillende landen gezeten. De ach tergrond werd gevormd door vlaggen en vaandels. Verschillende sprekers, o.w de burgemeester van Rome, voerden het woord, doch het hoogtepunt van deze herdenking vormde de waarlijk magis trale rede van de directeur der ontwik kelingscentrale van de KAB rector dr A. A. Olierook. In ademloze stilte luis terden zelfs de buitenlanders naar de in prachtig Nederlands uitgesproken feest rede, waarin met filosofische nauwgezet heid de grondgedachte der sociale ency clieken „Rerum Novarum" er> „Quadra gesima Anno" en hun gedeeltelijke ver wezenlijking binnen de Nederlandse ver houdingen werden uiteengezet. De !?.ul" tenlanders hadden reeds een vertaling van deze rede op schrift ontvangen. ïoen dr Olierook zijn rede beëindigd had stelden de arbeiders zich op voor een massale optocht door de straten der Eeuwige Stad naar het hart van de Chris tenheid. het St. Pietersplein. Op de maat van triomfantelijke marsmuziek achter de statige vaandels en fiere vlaggen trok de stoet van het Forum Romanum naar de Piazza di San Pietro. Het duister vlei reeds, toen de voorposten de brug over de Tiber bereikten. De fakkels werden ontstoken en geliee] de colonne werd tot een stroom van licht. Het plein was een zee van beweeglijk Om half tien precies ging «en helwit verlicht venster open in het Vaticaanse paus Wuivend groette UiTnaar alle kanten, van waa~r een storm vn gejuich opsteeg. Toen werd het helwitte licht getemperd totzacht- rose en Wel.d 8lles donker in het Vati caanse paleis, ook de kamer, waarde H. Vader stond. Alteen Smalte va® Paus was nog helder verlicht. Zo gal ue II. Vader Zijn pauselijke Zegen aan de In een „Gongslag" de vorige week, is geattendeerd op het Pinksterkamp der commcmistisdhe jeugd. „De Waarheid" van Dinsdagavond bevatte een uiu-oerig versiag over dit kamp- E 6 m°eten we hier vast- leg'gCI1> om aar we hiervan geen woord ^HeTdêébetr effende gedeelte luidt aldus: Broederlijk rSUepen ANJV -er», te- zamen "®rs, Kajotters en niet georganiseerde .longeren, die het Pinksterkamp meemaakten in de tenten. Ook waren enkele Belgen leden van de Belgisdhe Vo]tajeu^|J£j£ komen. De Kajotters behoren tot de besten der katholieke jongeren en maken deel uit van een groep georganiseerde katholieke jeugd. Hoe weet de verslag gever. dat onder de aanwezigen KajttJ waren? Is hem, dat meegedeeld, Qf de man lau dat zelf mtmaken aan de van het feit, dat die Kajotters in hun uniform in dat Pinksterkamp roruülepen? We verklaren ronduit, dat de aanwezig heid van Kajotters geia£e/? 1S„ ^"derzi.ids lijkt de zaak ons gewichtig Oenoeg voor de K. A. J. om ook openlijk een nadere verklaring of excuus van „De Waarheid" 'L Wan een dergelijke rode stunt werpt een blaam op de naam van een der ROME, Dinsdagavond. •Tijdens een geanimeerde reünie van de KAB-pelgrims en de leden der Nederlandse kolonie te Rome In het pension „Salviati" heeft Mgr D. Huurdeman vicaris-generaal van het Aartsbisdom de verheugende mededeling gedaan dat een aantal voormannen van de KAB in Neder land door Z. H. Paus Pius XII zijn onderscheiden. Verbondsvoor zitter A. C de Bruijn uit Utrecht werd benoemd tot commandeur met de plaque in de orde van de Gregorius de Grote, terwijl tot ridder in deze orde werden be noemd de heer J. A. Middelhuis uit Utrecht secretaris van de KAB en de heer J. Maenen uit Roer mond, voorzitter van de KAB-Lim- burg. De heren F. Keesen uit Rot terdam, vice-voorzitter van de KAB-Haarlem en N. van Domme len uit Utrecht, penningmeester van de Ned. Katli. Kleding- en Textielarbeidersbond „St. Uamber- tus" en C. G. Bekkering uit Utrecht, algemeen secretaris van de Kath. Vereniging van Handels- vertegenwoordigers, Agenten en Verzekeringsinspecteurs „St. Chris- toffel" werden door de H. Vader benoemd tot ridder in de orde van de H. Sylvester. duizenden arbeiders op het St. Pieters plein, die de millioenen van de gehele wereld vertegenwoordigden. Een ogenblik was het stil, alleen de fakkels knetterden. Daarna brak een oor verdovend gejuich los in alle talen, En de tweeduizend Nederlanders heffen weer het lied aan. waaraan geheel Rome hen herkent: „Aan U, o Koning der Eeuwen". Terwijl deze jubelzang opklonk, werd alles donker aan het venster. De H. Vader trok zich terug, waarna de scharen orde lijk het plein verlieten. Dinsdagmiddag heeft Z. H. de Paus in de Zaal der Zegeningen de nationale groepen van de deelnemers aan de her denking in een speciale audiëntie ontvan gen. De H. Vader begroette het eerste de Duitse pelgrims in de Duitse taal. Daarop richtte Hij Zich in het Nederlands tot de Nederlandse delegatie. Doch nau welijks had hij in het Nederlands de woorden „Beminde zonen en dochters" uitgesproken, of de Nederlandse aanwe zigen barstten enthousiast in een hart stochtelijk gejuich los. Toen dit enigs zins was bedaard vervolgde de H. Vader Zijn toespraak in het Nederlands en ein digde met: „Wij smeken van harte Gods overvloedige genaden over U af". Wederom ontlokten deze woorden een langdurig applaus. Hierop sprak de Paus nog enkele korte zinnen in het Frans, Engels en Spaans. Na zijn toespraken daalde de H. Vader van Zijn troon af en sprak met enkele leiders Een ieder viel het op. dat de H, Vader Zich bijzonder lang onderhield met mgr Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht en met de heer A. C. de Bruijn, verbondsvoorzitter van de KAB. Tijdens deze audiëntie werden aan de Paus talrijke geschenken aangeboden. Dat van de Nederlandse arbeiders be stond uit een zestig centimeter hoge vaas van Delfts aardewerk, speciaal voor deze gelegenheid ontworpen Op de voet staat het Pauselijk wapen. De versierde deksel wordt bekroond door de Pauselijke tiaar Onder dankbaar gejuich van de aan wezigen nam de H. Vader tenslotte op de draagstoel plaats, teneinde Zich naar Zijn particuliere vertrekken te begeven. De bisschopswijding van de nieuw benoemde Apostolisch Vicaris van Pang- kal Pinang mgr Gabriel <N.) van de Wes ten S S C C.. die op 20 Mei (Drievuidig- heids-Zondag) is vastgesteld zal niet in de kerk, doch buiten in de open lucht worden toegediend De kerk van Pangka! Pinang op het eilandje Banka is te klein om het grote aantal gelovigen die de wijding van hun nieuwe bisschop willen bijwonen, te bevatten. Op het kerkplein zullen daarom vóór de voorgevel van het kerkgebouw twee altaren worden opge richt. waaraan de consecrator en de nieuwe bisschop de heilige handelingen zullen verrichten. De bisschopswijding zal worden toege diend door mgr G de Jonghe d'Ardoye, Apostolisch Internuntius voor Indonesië. Mede-consecratoren zullen zijn mgr H M. Mekkelholt S.C..T., Apostolisch Vicaris van Palembang en mgr A. Sugijapranata S.J., Apostolisch Vicaris van Semarang. Gisteren werd te Tilburg een nieuw ge val van pokken geconstateerd. De bron ervan kon worden opgespoord. Drie nieu we contacten werden ten gevolge hiervan in quarantaine gesteld. Inmiddels zijn weer zes patiënten als genezen uit het zieken huis ontslagen. Het totaal aantal genezen verklaarden steeg hierdoor tot 19. Van de 44 gevallen worden er thans nog 25 verpleegd. De toestand der patiënten is onverdeeld gunstig. De ondernemingen Gunung Tjampaka, Panjairan, Tjiharun en Gunung Besser (in het gebied van Sukabumi) zijn we gens de ongunstige toestand met spoed ontruimd, zo werd vap officiële zijde aan Aneta medegedeeld. Het is nog niet be kend of deze ontruiming de Europese of wel de gehele staf betreft. Op Zondag avond was juist door 150 gewapenden 'n aanval op de onderneming Gunung Tjam paka gepleegd, waarbij de inhoud van de kluis werd meegenomen. Ir F. Philips spreekt pa de aanbieding van het standbeeld van de stichter van het wereldconcern een dankwoord. PU.'masa IrntTinliölrar De pastoor van Sitsjiang in Szechwan, Tsjiang genaamd, is tegelijk met een Chinese seminarist, die als zijn assistent optrad, door de communisten vermoord. Het hele personeel van de missiepost, waar pastoor Tsjiang werkte, werd daarna in de gevangenis geworpen en men weet niet, wat er nadien mee gebeurd is. Volgens de communisten zouden in een van de missiegebouwen scherpe patronen gevonden zijn. nationale kerk aan de Chinese katholieken breedvoerig steunde, o-a. opmerkend, dat de 2500 Chinese priesters en ongeveer 3 millioen Chinese katholieken theologische werken en stellingen bestuderen, die slechts vertalingen van Westerse voor beelden zijn. Inplaats hiervan zouden ze een specifiek Chinees theologisch systeem moeten opbouwen, zo betoogde het com munistische blad en wel. zoals het zich uitdrukt „rond de parel van het Evange lie". De Chinese katholieke priesters zou den zélf moeten uitmaken, wat die parel is. Deze weken zijn weer vol van de Pau selijke encyclieken Rerum Novarum" en „Quadagesimo Anno". De meeste voor- en tegenstanders hebben de beroemde ge schriften nooit gelezen. Men weet iets van geharnaste woorden over een „zeker sla venleven" of recht op menswaardig be staan en recht op een zekere hoeveelheid goederen der aarde. „De tijden hebben meer dan duidelijk bewezen, hoe juist Leo XIII heeft gezien". Dit Pauselijk woord op 1ste Pinksterdag door de'H. Vader gesproken biedt in ieder geval voor iedereen stof voor meditaba inzake een rechtvaardige sociale orde. Op Pauselijk bevel moet het werk worden voortgezet in een geest van waarheid, rechtvaardigheid en naastenliefde. Veel zal daarbij afhangen van de mentaliteit, de geestesgesteldheid van hen, die dage lijks met die sociale orde te maken hebben. Wetten alleen, hoe belangrijk ook, kunnen de zaak niet redden. Verkregen rechten op zich zijn niet voldoende voor een fijne sfeer in een bedrijf. We denken hier aan een „bespiegeling" dezer dagen afgedrukt in het orgaan vaa de Ned. Christelijke Grafische Bond. Eén der gedelegeerden naar Amerika merkte o.a. op: We hebben geen enkel niet tot d« staf beherende werknemer zijn direc teur horen aanspreken met een „hallo Bill" of andere voornaam. Maar het wa« ook niet het beleefd vormelijke tussen „hoog" en „laag" van hier. Geen neder- buigende vriendelijkheid van de direc teur en geen onderdanige beleefdheid van de arbeider. De Amerikaanse arbeider is zich be<- wust van zijn betekenis voor de onder neming en de ondernemer erkent dit. De laatste heeft respect voor de men«, die in zijn onderneming werkt. De gedelegeerde vertelt verder, hoe een directeur de liftboy telkens voor zijn „j„_ dienst bedankte. Nimmer werd een werk- De .Osservatore Romano deelt vend nemer om inlichtingen verzocht zonder De- mede, dat er van communistische zijde fc In de stad Hsishuido, in dezelfde pro vincie, werd de Chinese pastoor, Simon Hwang, door de communisten uit zijn pastorie gehaald en gevangen gezet, doch na een paar dagen weer vrijgelaten. Kort daarop is hij echter door een onbekende vermoord. De pastoor van Ou Min, in Kwangsi. Moung werd, toen hij de H Mis cele breerde, in zijn kerk gearresteerd en te gelijkertijd werd een Chinese missiezus ter in de gevangenis opgesloten. Er is omtrent beider lot niets bekend. Men ver moedt echter, dat pastoor Moung gede porteerd is. Hij is de derde Katholieke priester in dit gebied, die naar onbeken de oorden „op transport" gesteld werd. Deze recente berichten in het Pause lijke blad L'Osservatore Romano" wer pen een scherp licht op hetgeen dit blad Thans reeds dus voor het aanhangige ontwerp „Belemmeringenwet Landsverdediging" kracht van wet heeft gekregen wordt van militaire zijde op verschillende plaatsen gehandeld alsof men de grote bevoegdheden, die dit wetsontwerp aan de minister van Oorlog en Marine voorstelt te ver schaffen, reeds volledig ter beschikking heeft. Het komt reeds veelvuldig voor, dat de militairen op eigen gezag aan het bouwen gaan, zonder dat zij daartoe gerechtigd zijn. Van enig overleg of samenwerking met gemeente lijke autoriteiten is daarbij meermalen geen sprake. Dit is een uiting van zeer vele leden van de Tweede Kamer in het voor lopig veyslag op bovenbedoeld wetsontwerp „WU hebben de Indruk", zo zeggen vele leden, „dat het wetsontwerp wel veel verder gaat dan het opheffen van belem meringen. Het HJkt meer op een vorde ringswet. De minister van Oorlog dreigt een vrijwel absolute macht te krijgen om vliegvelden aan te leggen op grond, waar mooiste katholieke organisaties, speciaal zt uur tevoren nog boerderijen stonden, van de jeugd. en om radar installs tics te plaatsen in Ken aantal ongelukken Heeft gisteren weer verschillende slachtoffers, twee doden en vier min of meer ernstig ge wonden geëist. Bij de inrit van de melkfabriek ..De Ommelanden" aan de Friese Straatweg te Groningen werd gistermiddag de 19- iarige mej. W. R. gegrepen door een vrachtauto, welke te laat door haar op gemerkt werd Zwaar gewon werd het meisje dat werkzaam was op het kan- toor van de fabriek, naar bet Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar het later op de dag aan de opgelopen verwondingen is overleden. Op de Groningse Mei-kermis deed zich een ongeluk voor, dat nog bijzon der goed is afgelopen. De twee motor rijders. die in de stalen bol. welke op de Grote Markt staat opgesteld, aar het „stunten" waren. ïeden tegen elkam op en vielen daardoor in volle vaart kreeg slechts één der rijders lichte ver wondingen. °P de hoek Ceintuurbaan-Dusartstraat te Amsterdam is gisteren een 62-ja-ige dame, die weifelde bij het oversteken, door een motorrijder aangereden. Het slachtoffer, dat op de Ceintuurbaan woon de, werd kwaar gewond naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd, waar zij bij aan komst bieek te zijn overleden De motor werd bij de va] zwaar beschadigd. OP het Amelandséplein te Rotterdam kwamen een taxi en een particuliere per. sonenauto in botsing De personenauto sloeg om, waardoor de drie inzittenden zwaar gewond werden De bestuurder de 51-jarige B. A.. kreeg een schedelbreuk, zijn 39-jarige echtgenote een ribfrartuur en hoofdwonden en zijn 3-jarig dochtertje een hersenschudding en diverse snijwon- den. Allen zijn in het Zuiderziekenhuis ter verpleging opgenomen. Beide auto's naar benedén. Wonder boven wonderwerdeti zwaar beschadigd. unieke natuurmonumenten. Men kan dan achteraf reclameren, doch dan is het soms te laat". Men had reeds vele klachten vernomen van burgemeesters, die door de militai ren bij het eigenmachtig gebruik van ge meentelijke grond eenvoudig op zij ge schoven worden Van militaire zijde schijnt men zich gaarne op het standpunt te stellen, dat men niets met de burge meesters te maken heeft. Als men thans nu nog geen bijzondere bevoegdheden voor de aanleg van militaire werken ge geven zijn, reeds moet constateren, dat van militaire zijde dikwijls met onvol doende zorgvuldigheid e% een kenneli.lk tekort aan begrip voor de civiele bgjan- gen van de maatschappij opgetreden wordt, is er wel aanleiding voor de waar schuwing om de nieuwe bevoegdheden, die het aanhangige wetsontwerp wil scheppen, in elk geval met de grootst mogelijke omzichtigheid te doen toepas sen, zo zeggen de rapporteurs- De rapporteurs zijn bang dat de boven aangehaalde gevallen (een vliegveld op de plaats van een boerderij en een radar installatie in een natuurmonument" zich dreigen voor te doen onder de bestaande wetgeving. In geval van de boerderij werd een schikking verkregen, in het andere werd de radarinstallatie na overleg elders geplaatst Zal zulk overleg in de toekomst ook nog plaats vinden? In de Memorie van Toelichting wordt dit wel in uitzicht gesteld, maar in de tekst van het wetsontwerp wordt het niet met zoveel woorden voorgeschreven Reeds thans is in sommige gevallen be gonnen Overleg afgebroken, omdat men van militaire zijde van oordeel was, dat het aanhangige wetsontwerp wel spoe dig aangenomen zou worden, waardoor overleg overbodig zou worden. Uit dit alles blijkt een geestesgesteld heid. die niet aangemoedigd, maar bestre den moet worden, en de hier aan het woord zijnde leden aarzelden zuJke grote bevoegdheden, als het wetsontwerp vraagt, in feite in handen van de mili taire administratie te leggen, zolang geen zekerheid bestaat, dat deze niet op onre delijke wijze gebruik van haar bevoegd heden zal maken. Weliswaar wordt voor geschreven. dat de minister van Oor log (of van Marine) in bepaalde geval len overleg pleegt met andere ministers maar dit overleg wordt afhankelijk ge steld van het oordeel, dat de eerderbe- doelde minister zelf over de zaak heeft Zal dit in de practijk niet betekenen, dat de zaken in feite uitsluitend door de militaire deskundigen van het ministerie van Oorlog of van Marine beslist en af gedaan worden? Voorts waren de hier aan het woord ïrnj Jet*en van mening, dat de zaak altijd dient te wordem voorgelegd aan het hoogste planologische orgaan in Neder land. de vaste commissie van de rijks dienst voor het Nationale Plan Verscheidene andere leden verklaarden weinig geestdrift voor het wetsontwerp te gevoelen. Zjj wilden op geen enkele manier trachten te verhinderen, dat op sneue wijze alle noodzakelijke militaire werken verricht worden. Zjj oegrepen ephter niet, waarom daarvoor zulk een rigoureus wetsontwerp ingediend moest worden Men moet tocb aannemen, dat de Generale Staf nauwkeurig weet wat er nu aangelegd en gebouwd moet wor den. Waarom kan de Generale Staf niet met het burgerlijk gezag samenwerken voor de uitvoering van deze werken? Tal van leden, die zich met het wets ontwerp wel verenigen konden, achtien het wenselijk, dat boeren, die ten gevolge van toepassing van deze wet van hun grond verdreven zouden worden, niet met geld. maar zo mogelijk met elders be schikbare grond schadeloos gesteld zou den worden. Dit zo* b v met gronden in de Noord-Oost-Polder kunnen geschieden, in welk geval men uiteraard niet meer zou moeten vasthouden aan de bestaande regeling bij de uitgifte van deze gronden Van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland vernemen wij, dat de termijn-, waarin glassla naar Engeland kan worden geëxporteerd, met een week is verlengd. De ooide termijn liep gisteren af- reeds te voren heeft medegedeeld om trent pogingen van de communistische dictator van China, een nationale Chine se Katholieke Kerk te stichten, dié ge heel los van Rome moet staan. Mao Tse Toeng volgt hier het voor beeld, natuurlijk op aanstichting van Moskou, van de andere machthebbers der Sovjet-Russische satellietlanden. Hij is er op uit, de Chinese Katholieken onder een nationalistisch mom van Rome te verwijderen, om hen dan des te gemak kelijker te kunnen vernietigen en het Katholicisme in China uit te roeien. Reeds in Maart 1949 nam hij hiertoe de eerste maatregelen, hetgeen blijkt uit een tweetal documenten die kort na de val van Peking gepubliceerd werden. Het eerste document was een „Brief aan de clerus van Peking", het tweede een „proclamatie" geschreven door de „Vereni ging van Vooruitstrevende Chinese Ka tholieken", die inmiddels tot dusver niet nader aangeduid is, zodat niemand weet, wie het zijn. Uit de volledige tekst, aldus het Pauselijk blad, blijkt overigens over duidelijk, dat de documenten niet door Katholieken geschreven kunnen zijn. In de „Brief" werd de Katholieke Kerk er van beschuldigd, de „methoden van het fascistische feudalismè aan te han gen", terwijl in de proclamatie notabene werd vastgesteld, dat de doeleinden van de Katholieke Kerk en die var: het com munisme dezelfde zijn, maar dat het. wat de Kerk betreft, nodig is het „feudalismc en despotisme" de kop in te drukken De twee documenten zijn een inleiding gebleken tot een systematische vervol ging der Chinese Katholieken, welke al lengs heviger is geworden, nu het de communistische machthebbers duidelijk wordt, dat de Chinese Katholieken zich vastbesloten tegen hun streven verzetten, overtuigd als ze zijn, onder aile omstan digheden trouw aan de Paus te moeten blijven. Worden ze Pomp ontrouw. dan houden ze ook op Katholiek te zijn. Dit is de vaste overtuiging der Chinese ka tholieken. „Liever", aldus het Pauselijk blad, zouden ze zich het hoofd laten af hakken, dan ontrouw aan de Paus te worden. Het deelt voorts mede dat de regering van Mao Tse Toeng in aanslui ting op de publicatie van de twee ge noemde documenten, die als het ware de weg moesten voorbereiden aan de Chi nese katholieken dezelfde voorstellen heeft gedaan, welke de rode satellietre geringen in Hongarije, Tsjecho-Slowakije. Polen etc. gedaan hebben, om te komen tot het stichten van een nationale kerk. die de katholieken van Rome losscheuren moet. Ter staving hiervan haalt het 'n ar tikel aan van het Chinese communistische blad „Sjangjang Je Pao", dat de voor stellen tot het oprichten van een Chinese een soort tien geboden voor de Chinese j katholieken is uitgegeven, welke hierop 1 dankje. De Amerikaanse arbeider heeft niets van het slaafse. Dit zal ook wel komen, omdat de handarbeider in Amerika m hoger aanzien staat dan bij ons. Men dwingt daar geen respect af met bezii of omdat men gestudeerd heeft, of omdat men onder zijn werk geen vuile handen krijgt. Wie wat presteert, is een kerel. Bij alle rechten en strijd daarvoor blijf» de waardering voor het individu toch eea zeer belangrijke aangelegenheid. Waar- neerkomen: 1. Practiseer geloof hoop en liefde: 2. Geloof in God: 3. Onderhoud ,de Tien geboden; 4. Onderdruk despotische en feudalistische methoden; 5, Steun de volksdemocratische regeringen; 6. Be zoek de volksscholen; 7. Gehoorzaam zon der aarzelen de communistische organisa ties: 8. Leve Don Bosco; 9. Leve de H. Aloysius van Gonzaga; 10. Leve de H. Katholieke Kerk. De „Osservatore Romano merkte te recht op, dat de laatste „drie geboden" j deren kan echter slechts hij, die van bin- een typisch voorbeeld zijn van de „diepe, nenuit goed is. Men kan gemakkelijker de diploma's der drie moderne talen halen dan het getuig schrift van „goed mens" verwerven. Toch is dit laatste getuigschrift door slaggevend èn voor aangename verhoudin gen in het bedrijf èn voor het eindoordeel hierboven. Maar tja dat eindoordeel hierboven." 't Is nog zo vroeg. 't Was te wensen, dat bij de vele cur sussen in verantwoordelijkheid een hoog puntencijfer voor goed karakter dwingend zou zijn. HENK VAN DER MAZE theologische cultuur" der samenstellers van deze „10 geboden". Het spreekt vanzelf, dat de Chinese Katholieken zich in verband met een en ander met Rome in verbinding hebben gesteld. Nadat ze de „Brief" en de „Proclamatie" hadden doorgezonden, ont vingen ze uit Rome van het H. Officie een decreet, waarin er nog een nadrukke lijk op gewezen werd, dat het commu nisme onvoorwaardelijk moest worden af gewezen. Inmiddels schijnt Mao Tse Toeng het handigheidje van de „Vereni ging van progressieve Chinese Katholie ken'1 prijsgeven te hebben, want deze is niet meer ten tonele verschenen. Hiertegenover werden de gewelddaden tegen Chinese katholieken steeds talrijker, verdrijven hopen ze de Chinese Protes- terwijl anderzijds ook de lastercampagne tanten van hun leiders te beroven en al tegen de Katholieke Kerk fel voortgezet dus des te gemakkelijker in de commu- wordt Men heeft daarbij niet geaarzeld, nistische schaapstal bijeen te drijven. In een manifest van een tot de Y.M.C.A. be- middels hebben de vertrekkende Protes- horende groep Chinese Protestanten, dat I tantse zendelingen hun bekeerlingen aan- op de meest misleidende wijze geinter-1 gemaand, een nationale kerk te stichten, preteerd werd, tegen de Chinese Katho I Dit werd o.a. gedaan door de Church of lieken te misbruiken. England, wier zendelingen naar Malakka Ter aanvulling van het bovenstaande getrokken zijn. om daar onder de talrijke kunnen we nog mededelep, dat ook de er wonende Chinezen te gaan werken. Protestantse missies in China grote moei- Men schat, dat 95 procent der Protestantse lijkheden ondervinden. Het is thans zo zendelingen China verlaten heeft of ver ver gekomen, dat Protestantse zendelin- laten gaat. gen in steeds groter aantal het land ver- De houding der Protestantse zending- laten, teneinde hun bekeerlingen niet in genootschappen maakt intussen de situa- moeiïijkheden te brengen. De communis- tie voor de Katholieke missie en cïe Chi- ten beschouwen de zendelingen als „spi- nese katholieken nog moeilijker, aange- onnen en agenten" van de Westerse „ka- zien deze onder geen voorwaarde de band pitalistische mogendheden". Door hen te met Rome willen verbreken. De Ver. Staten zullen er bi) de andere leden vaa het Noordatlantisch paet op aan dringen, dat Griekenland en Tnrkjje in de komende maanden als volwaardige leden tot dit verdrag zullen worden toe gelaten. aldus is te Londen officieel be kend gemaakt. De Griekse en Turkse regeringen ver zochten verleden jaar reeds, hun landen toe te laten tot het Noordatlantlsche ver drag, doch deze verzoeken werden in September 1950 door de toen te New York vergaderende Atlantische Raad verwor pen. Wel wilde men beide landen in schakelen bij de plannen der Atlantische verdragsstaten om een verdedigingsstelsel voor het Middellandse-Zeegebied te ont werpen. Sindsdien zijn de Ver. Staten er ech ter steeds sterker van overtuigd geraakt, dat slechts een volledig deelgenootschap van Griekenland en Turkije de veilig heid van het Oostelijke gedeelte van het MiddellandseZeegebied zal verzekeren. Washington hoopt dat de zaak in Aug. reeds haar beslag zal krijgen. M Na geaeraal MacArthnr en minister i militaire positie bevinden om de kaarten Marshall is de voorzitter der verenigde j op tafel te leggen" aldus de generaal. Amerikaanse stafchefs generaal Omar Bradley als getuige voor de verenigde senaatscommissie van onderzoek ver schenen. Bradley's Inzichten betreffende dr politiek t a.v het Verre Oosten in het algemeen en Korea in 't biizonder waren voor het merendeel lijnrecht in strijd met die van MacArthnr. Hij antwoordde enige critici, die onge duldig waren over het plan der regering om een beperkte oorlog in Korea te voeren, dat „van zuiver militair standpunt bezien een andere tactiek niet wenselijk was, daar de V. S. zich niet in de beste Bradley verklaarde, dat het programma van MacArthur de instelling van een blokkade van communistisch China, het bombarderen van Mandsloerijse bases en het gebruiken van Chinese nationalistische troepen - van .grote militaire waarde was voor zover het de campagne in Korea betrof". Maar dit alles zou het risico van een wereldoorlog direct vergroten en dat mag niet onnodig gebeuren. Het zou ook voor de V. S. het gevaar meebrengen van het verlies van hun meeste, zo niet alle. bondgenoten, aldus Bradley. De generaal was van mening, dat de verenigde stafchefs beter dan MacArthur het risico van een algemene oorlog en de militaire middelen van het land konden beoordelen. Volgens hem waren de com munisten op de hoogte van het potentieel en de kracht van de V.S. en hun bond genoten en zij wisten, dat zij op de lange duur een oorlog niet zouden kunnen winnen. Hij zeide er zeker van te zijn dat com munistisch China „geen machtige natie is. die naar wereldoverheersing streeft". Daarom zou de strategie vaa MacArthnr de V.S. gewikkeld kunnen hebben in „een verkeerde oorlog op de verkeerde plaats, op het verkeerde tijdstip en met de ver keerde tegenstander". Bradley waarschuwde, dat het streven der V.S. om het communisme zonder alge hele oorlog een halt toe te roepen nog geen garantie was dat zij niet in een wereldoorlog zouden kunnen worden be trokken. In verband met de pokkenepidemie is de stertocht van de Pax Christi-beweging welke op 1, 2 en 3 Juni naar Den Bosch georganiseerd zon worden uitgesteld tot het najaar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1