1 Raad Europa ontevreden Eigen van uiteen gegaan souvereiniteit nog altijd een struikelblok Voorbereidend Hoger en Middel baar Onderwijs onder de loupe F rankrijk in zorg en onzekerheid over komende kiesstrijd Kleurrijk wagenspel trok door Eindhoven Drie-dimensionale griezels De bioscoop der toekomst De camera op 9t buitenland V Nieuw offensief in Korea Plan-Sakker een goede noot Ka jotters op terugweg uit Rome De eerste ziekenvluclit naar Lourdes Aandacht voor Middelbare Meisjesschool Jav ton over gevaar in R erzië Syrië kreeg Iraakse versterkingen C. H. U. bereid 0111 lasten te dragen „Vliegende trouwzaal" boven Djakarta Een nieuwe macht als slecht voorteken „Wij en Philips.... ivij bij Philips Publiek teert verder in DOLEND DOOR EEN FESTIVAL lidmaatschap van A.s. Zaligverklaring van Julianus Maimoir Gromyko: „Zonde van 't papier' RICHTSNOER DONDERDAG 17 MEI 1951 PAGINA Noordelijken op drie plaatsen doorgebroken ï)e Noordelijke troepen in Korea zijn Woensdagavond begonnen niet wat, naar men meent, de tweede phase van het lente-offensief is. Over de hele breedte van het centrale front hebben zij een aanval gedaan op Amerikaanse- en Zuidkoreaanse troepen. Amerikaanse troepen moes ten zich op gereedgemaakte stel lingen ten Z. W. van Sjanggong terugtrekken. Proef aanvallen, ge steund door nauwkeurig gericht mortiervuur, gingen aan <je hoofd aanval op de linie der verbondenen vooraf. Een eerste aanvalsstoot zou met hevige verliezen voor de Noorde- lijken zijn afgeslagen, maar de aan vallers naar men gelooft Chinezen bleven druk uitoefenen. Nijverheidsonderwijs Faciliteiten voor dienstplich tigen. TARIEFCONFERENTIE VAN TORQUAY CANADESE DOLLAR De nieuwe tijd Te Sittard VII CHR. VAKBEWEGING verenigbaar met dat van P. v. d. A.? KINE-REUKZOUT Geluid-in-perspectlef De zeeleeuw. Europa en hij bepleitte, dat de Vergade ring zich zou bezinnen op de samenwer king tussen Noord-Amerika en Europa in een Atlantische gemeenschap. Tezamen met het uitzicht op nauwere samenwer king met de Commonwealth, opent dit wijdse perspectieven. Inderdaad behoe\'en deze er geenszins toe te leiden, dat de Europese federalisten „zich over geven". De Raadgevende Vergadering van de omdat aan deze raadgevende vergadering Raad van Europa is ontevreden uiteen I nooit om raad gevraagd was Deze op gegaan. Ontevredenheid over eigen presta- 1 merking is tegenover minister Stikker ties wordt gemeenlijk als een deugd uit- niet geheel billijk. Tot op heden is he gelegd on is voor een lichaam als de 1 minister-comité steeds verweten, dat het Raadgevende Vergadering zelfs een on- de Vergadering steeds afscheepte met misbare vereiste wil zij haar levenskracht j nietszeggende praatjes, maar dit kan van bewaren. Zolang het ééngeworden EuropaStikker's betoog niet worden gezegd. Hij nog niet bestaat mag ZU niet rusten. Dit j kwam met constructieve denkbeelden naar keer was men echter niet slechts onvol- i voren inzake het economisch herstel van daan over het bereikte, maar tevens over j de wijze waarop de zitting verlopen is. j f De verkiezingscampagnes, die in de ver schillende landen aan de gang zijn. heb ben een hinderlijke schaduw op de des betreffende delegaties geworpen. Zo wa ren er namens de Ierse afgevaardigden slechts drie plaatsvervangers gestuurd, terwijl de Franse en Italiaanse cory- I pheeën of afwezig, of slechts heel incidenteel aanwezig waren. Tijdens de discussies zag men vaak tientallen zetels onbezet. Een verschijnsel, dat nog be vorderd werd door de poging om het te vefminderen. Want, aangezien men door oomprimering van de debatten zoveel m°ge!ijk tegemoet wenste te komen aan de eisen, die de nationale politiek aan de Redelegeerden stelden, bewerkte men. dat de plenaire zittingen samenvielen met de t®lrijke commissie- en subcommissie-ver- Raderingen, hetgeen onvermijdelijk ergens tot absentie moest leiden. Dit leidde tot een woedende uitval van voorzitter Spaak, die, naar zijn zeggen, "iet dit instrument niets kon uitrichten en met aftreden dreigde. Ondertussen deed zich nog een wrijving voor tussen de politieke commissie en de Raadgeven de Vergadering, resulterende in de niet- herkiezing van onze landgenote mej. Klompé en de Fransman Molle.t. resp. rapporteur en vice-president, hetgeen voor de president van de commissie. Bidault, reden genoeg was, om eveneens heen te gaan. In deze niet geheel prettige atmosfeer moest gewerkt worden. Zonder resultaat, meenden de vurige federalisten, zoals b.v. Mackay met bitterheid. De slotresolutie •tond' in mineur. „De verwachtingen bij de oprichting van de Raad gewekt zijn niet in vervulling gegaan". Niettemin kan men naar onze mening, over het resul- taat'milder oordelen. Al zijn dan ook de meest hooggestemde verwachtingen niet verwezenlijkt. Het stond van te voren vast dat er geen sensationele uitbreiding van de bevoegdheden der Assemblee te verwachten waren. De strijd ging op dit punt zeker niet heviger tegen 't ministers comité, dan tegen een bepaald deel der afgevaardigden zelf. Het getuigt dan ook niet van werkelijkheidszin om te blijven treuren over het feit dat Groot—Brittannië en de Scandinavische landen nog zo sterk hechten aan hun souvereiniteit. Met frontale aanvallen bereikt men niets, men moet wil men deze vrienden dwingen in de Europese boot te stappen, hen in de rug aanvallen. Op dit terrein ligt nog een grote taak voor de Raadgevende Ver gadering en dat is het opwekkende men is daarmee reeds begonnen. De pogingen om tot een nauwere aaneen sluiting te komen mét de landen van de Commonwealth vormt de enige weg om ook Engeland naderbij te krijgen. Een ander opwekkend moment was het optreden van minister Stikker. De heer Mackay zeide na afloop van de zitting, dat de bijeenkomst zinloos was geweest en achtte de naam van *t orgaan ridicuul, maar aangezien de gespecialiseerde ge zagsorganen nog niet eens in de kinder schoenen staan en verwijdering van Groot-Brittannië niet geriskeerd kan wor den. is er alle reden om in de federalis tische aspiraties een wijze gematigdheid te betrachten. Een hardnekkig verschijnsel blijft de tweedracht der socialistische delegaties. Deze is dit jaar niet minder gebleken, ondanks de plannen voor de oprichting van een losse „vierde internationale", waarvan op het ogenblik sprake is en ondanks de particuliere bijeenkomsten. Paul Reynaud kon dan ook, onder gelach, verklaren, dat de enige nationalisatie, die tot nog toe geslaagd Is, die van de socialistische partijen is. De Duitse socia listen hebben, ook in dit internationale milieu niets van hun anti-Schuman-plan- gezindheid laten varen, tegen al hun continentale geestverwanten in Labour hield zich afzijdig. Tenslotte: naast de bestaande coördi natie ir. de N.A.T.O. en de onderhande lingen over het Pleven-plan voor een Europees leger, viel er over het belang rijke vraagstuk der Westerse verdediging organisatorisch niet veel te zeggen. Dun can Sandys had het daarom dit keer over de politieke boeg gegooid met zijn voor stel de regeringen van Noord-Amerika en Europa uit te nodigen Rusland een halt toe te roepen. Wij delen de mening van de meerderheid van de vergadering, dat een dergelijke resolutie allerminst opportuun is. Zij trapt een open deur in met psychologisch gezien, voor de moge lijke vijand ongewenste hardheid. Ad Interim. Alle K.A.B.'ers waren Dinsdagavond bij een in de grote zaal van het Pension Sal- viati in Rome toen mgr Huurdeman de zes geridderden de versierselen van hun onderscheidingen opspeldde. Talrijke ker kelijke autoriteiten waren aanwezig o.a. de Nederlandse mgr C. van Lierde, sacrista van de Paus en vicaris-generaal van Va ticaanstad, mgr dr J. Olav Smit, bisschop van Paralus, mgr dr Jacq Bruning, minu- tant bij de H. Congregatie van de Ooster se Kerk en mgr drs J. Damen, rector van het Ned. college te Rome. Woensdagochtend vijf uur hebben de 246 Kajotters uit Brabant en Limburg Rome verlaten met bestemming Genua. Zij ma ken de reis in touringcars. Kajotters uit de Noordelijke provincies vertrekken Don derdagochtend met touringcars uit Rome. De H. Vader heeft de wens te kennen gegeven de verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, gister morgen om half elf nog eens in particu liere audiëntie te ontvangen. Deze wens zou de H. Vader te kennen hebben gege ven, wegens het imponerende aandeel, dat de Nederlandse K.A.B. heeft gehad in de Rerum Novarumherdenking te Rome. Don derdagochtend vertrekken de K.A.B.-ers met twee extra treinen naar Nederland. Patiënten per K.L.M.-toestel vertrokken Ook van het Oostelijk front wordt zware druk van de Noordelijken ge beld, die daar op drie plaatsen bisten door te breken. p„°P dat front werden de verbondenen tot n?" aI gemene terugtocht gedwongen naar -rvi We verdedigingsstellingen tussen i,s °entsj°n en Indje. In het gebied Va,n ■ts]°entsjon drong een noordelijk regiment e .unies der verbondenen binnen. Het refiment werd echter teruggeslagen, er i guens berichten van hedenmorgen was er in het Oosten een afnemende druk van aanvai der roden waar te nemen, waar- P«.de Zuid-Koreanen de tegenstander m bedwang hielden. Een aanva, ten. ZuidAVesten van n= werd door een strijdmacht van "aar schatting twee rode regimeriten ridernomen tegen Zuidkoreaanse troe- pj1- Zuidelijken moesten zich vnlfPTrrP?te terugtrekken. Ten Oosten va Una voerden de noordelijken aan een bataijn™6' troePcn ter sterkte van Will Clayton, 's-GRAVENHAGE, 16 Mei 1951- Na de moeilijkheden in verband met het quorum, zodat de vergadering van de Kamer niet kon beginnen en twee maal moest worden uitgesteld, heeft de Tweede Kamer zich beden opnieuw be zig gehouden met de begroting van On derwijs. De gehele middag werd besteed aan de afdelingen Middelbaar Onderwijs en Nijverheidsonderwijs. Het was overigens een vreemde ge- waarwording, dat de voorzitter dr Kor- tenhorst toch begon, alhoewel er geen 51 leden aanwezig waren. Hij wou echter opschieten en opende daartoe geen ver gadering maar een „bijeenkomst", waarin hij allerlei ingekomen stukken en wat dies meer bij het begin gebruikelijk is, afhandelde om dat later toen de ve-ga- dering eenmaal kon beginnen ineens te laten goedkeuren. Het was toen intussen tegen half drie geworden. Met moeite had men nog vier leden in allerijl telefonisch kunnen optrommelen. Bij het Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs brak mej. Nolten (K.V.P.) een lans voor de M. M. S., waar bij zij zeer terecht opmerkte, dat het resultaat van dit schooltype meer afhing van de sfeer en de leiding dan van het program en zij vroeg daarbij of die sfeer en dl'e leiding overal wel aanwezig kon den worden geacht. Zij zou b.v. wel eens willen weten hoe de leerkrachten, man nelijke en vrouwelijke over deze school waren verdeeld. Een sterkere vrouwelijke invloed voor deze school achtte zij zeer gewenst. Overigens had zij bezwaren tegen het verschil insalariëring bij V.H.M.O. en N. O., welke voor de laatste veel gunsti ger was. 4 Minister Rutten antwoordde, dat het N. O. altijd beter gesalarieerd was ge weest eri dat dit 'niet iets was van de laatste tijd. Men moest daarbij bedenken, dat aan het N. O. dikwijls avondscholen waren verbonden. En tenslotte had het V. H M O de salarisregeling van het N. O. zélf niet gewild. Aan de differentiatie van het middelbaar onderwijs een kwestie, die was aangeraakt in verband met de bovenbouw der Lycea werd juist gewerkt. Minister Rutten beloofde een overzicht van alle mannelijke en vrouwelijke leerkrachten. lende afgevaardigden gepleit, voor een groot aantal bepaalde scholen in alle delen des lands. Bij de behandeling van het Nijverheids onderwijs werd door de heren Stapel kamp (AR), de Ruiter (CH) en Zegering Hadders (VVD) stelling genomen tegen de bezuinigingen bij dit type onderwijs. Zij vonden dat onjuist, omdat dit onder wijs juist in verband met de noodzake lijke technische ontwikkeling van ons vólk het dringendst noodzakelijk was. Men vroeg zich at of hier wat de be zuinigingen betreft wel de goede volg orde was betracht. De heer Stapelkamp pleitte daarbij vooral voor het Prot. Chr. Nijverheidsonderwijs, De heer De Rui ter pleitte voor de Chr. Landbouwhuis- houdschool te Fijnaart en voor een MTS in Zwolle. Minister Ruiten zeide in antwoord daarop, dat hij groot belang Hechtte aan het Nijverheidsonderwijs, maar een sub sidieregeling voor enkele lagere chris telijke nijverheidsscholen was thans niet mogelijk. Intussen was alleen de subsidie uitge steld voor die scholen, waarvan vast stond, dat zij niet voor 1952 zouden kun nen beginnen. Voor een MTS had Zwolle een te klein bevolkingsgebied, dat bo vendien niet. van belangwas voor de industrialisatie. Reeds vóór de voorbe reidingen voor de oprichting van deze school was deze mening van de regering kenbaar gemaakt Morgen zal worden voortgegaan met de behandeling van de afdeling Hoger Onderwijs. F. S. Door alle sprekers was gepleit voor faciliteiten voor dienstplichtigen, die voor hun examen stonden, zij wilden uitstel van de eerste oefening voor afge studeerden bij het M. O., die voor hun examen stonden. Dit zou de minister met zijn collega van Oorlog bespreken, hü zou zelfs trachten dit te bevorderen. Ook over de schoolgeldregeling werd het een, en ander gezegd. Mej. Nolten vond, dat men de nieuwe schoolgeldrege- ïing nu nog niet kon beoordelen, er moest eerst een nadere uitwerking *orPen van de plannen van de minister. De heer De Ruiter (C.H.) vond bij zijn bemerkingen over bet Nijverheidsonderwijs echter, dat de ouders mok een deel in de onderwijs kosten voor hun kinderen moesten bij dragen. Kosteloos onderwijs werd niet gewaardeerd. Op vragen van de heren Zegering Had ders (VVD) en Hoogcarspel (Comm.) om meer uren Staatshuishoudkunde te doen geven, welk onderwijs door de Duitsers was ingekrompen, antwoordde minister Rutten, dat in het aantal uren voor Staathuishoudkunde geen tussentijdse Wijziging kon worden aangebracht. Overigens werd evenals bij het hoofd stuk Nijverheidsonderwijs door verschil- Irak heeft luchtdoelecnhrden en een aantal escadrilles vliegtuigen naar Syrië gezonden voor „de verdediging van het Syrische grondgebied tegen iedere lucht aanval", aldus is officieel tc Bagdad be kend gemaakt. De eenheden hebben inmiddels reeds militaire posities in Syrië ingenomen. In de Iraakse verklaring werd gezegd, dat de stap genomen was na een volledig accoord met de Syrische regering en be doeld „om aan iedere Israëlische agressie het hoofd te bieden" De troepen zullen terugkeren, wanneer Syrië ze niet meer nodig heeft. De hulp van Irak, welke ongetwijfeld gevolgd zal worden door die van andere Arabische staten, luidt een nieuwe fase in het Israëlisch-Syrische conflict in. Eer gisteren nog hadden de partijen elkaar ODuieuw beloofd de wapens te zullen laten rusten, maar evenals bij alle vorige wapenstilstandsovereenkomsten vielen er enkele uren later al weer schoten in -et betwiste gebied. Een koude wind woei over het platform van Schiphol toen gisteren even na het middaguur twaalf zieken in een Dakota werden gedragen om de eerste Lourdes- vlucht van dit jaar te gaan ondernemen. Een ziekenwagen reed de patiënten voor het vliegtuig, waar zij door zuster Tilman, geassisteerd door drie hulpverpleegsters en leden van de medische staf van de K.L.M., in het toestel werden gebracht. Een bran card-, vijf liggende en vier zittende patiën ten hebben de bedevaart naar Maria's ge nadeoord ondernomen. Onder hen bevindt zich ook een jongetje, de zevenjarige Hein tje Blom uit Rotterdam, die vergezeld van tijn moeder, als benjamin de reis mee Op het laatste ogenblik hebben zich nog twee zieken uit de Wieringermeer gemeld, waardoor de organisatie voor het pro bleem stond, hun nog een plaats ln net vliegtuig te bezorgen. Dit is gelukt, zodat zij niet behoefden te worden teleurgesteld. Aan boord bevonden zich ook rector Stie- ger en drs Smits, routiniers, die al meer malen met patiënten naar Lourdes zijn ge vlogen. „Er is 1» onze kringen een bereidheid de lasten die samenvallen met het ver dedigen van onze vrijheid, te willen dra gen. Wij moeten een strijdbaar Neder lands volk hebben, in de eerste plaats ook geestelijk strijdbaar". Dit zeide ir C Staf, minister van Oorlog en Marine gis teren in Amsterdam op de algemene ver gadering van de Christelijke Historische Unie waar hij en zijn ambtgenoot mr Muldcrije van Justitie het woord voer den. „Wij zijn samen met twaalf vrije vol ken, die bereid zijn °m het uiterste te doen. Wij hebben zware verplichtingen en persoonlijke offers zullen moeten wor den gebracht. Deze offers men kent ze reeds betekenen o.m. zware belastin gen langere diensttijd, herhalingsoefe riingen en restricties wegens de defensie die prioriteit heeft", zo betoogde ir Staf. Mr Mulderije zei dat het z.i. in het landsbelang is, dat C.H. ministers deel van" het kabinet uitmaken. „Ik ben het met de voorzitter eens als hij zegt, dat dit kabinet en dus ook mijn persoon met ge reserveerd vertrouwen tegemoet werd getreden". Dé drie aftredende hoofdbestuursle den, de heren H. Kikkert (Zeist), H. Tilanus (Den Haag) en prof. dr J. de Zwaan werden vervolgens herkozen. Er werd voorts een statutenwijziging aan genomen die de instelling van een Unieraad' beoogde. Deze Unieraad zal dienen ter ontlasting van de alge mene vergadering Hem wordt o.m. op gedragen: bespreking1 van de poli tieke toestand en het uitbrengen van advies inzake het bepalen van de politie ke gedragslijn aan de organen van de CHU. 't Huwelijk in een Convair Ergens ln de lucht bovert Djakarta vol trok dezer dagen een ambtenaar van de Burgerlijke Stand een hnwelijk. Deze on gewone plechtigheid geschiedde aan boord van eer, Indonesische Convair-Iiner, die speciaal was gecharterd voor het huwelijk lussen Henry M. P. Bohmbach. een Amerikaans Convalr-deskundige, die bü de Garuda Indonesian Airways werkt en de secretaresse van de Technische Dienst van de G.I.A., mej. Johanna M. W. Schilder. Om precies 11 uur, onder het monótoon gebrom der motoren, votirók de heer I. Tobing, hoofd van de Burgerlijke Stand van Djakarta, hét huwelijk, nadat hij eerst het voorgeschreven huwelijksformu lier in het Indonesisch en Engels had voorgelezen. Als getuigen fungeerden dr E. van Konijnenburg, directeur van de G.I.A. en een Amerikaan, David F. Fowler. Ook de bruidsmeisjes waren ge heel in de stijl van het gebeuren, name lijk twee stewardessen van de G.I.A. Het gezelschap bestond verder hoofdzakelijk uit familieleden. De bruidegom verklaarde na de huwe lijksvoltrekking, dat hij zich „volkomen thuis" voelde. Het is steeds de wens van deze 35-jarige technicus geweest zijn huwelijk in een vliegtuig te laten voltrek ken. Ook zijn 23-jarige bruid voelde zich volkomen op haar gemak. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand daarentegen verklaarde toch voortaan maar weer de voorkeur te zullen geven aan het vol trekken van huwelijken op de begane grond, in plaats van in een „vliegende trouwzaal". De internationale tariefconferentie, die onlangs te Torquay is gehouden, heeft ge leid tot 147 overeenkomsten, die voorzien in naar raming 8.700 tariefconcessies. De overeenkomsten zullen van kracht blijven tot 1 Januari 1954. Volgens mededeling van de Ned. Bank is de officiële koers van de Canadese dol lar vastgesteld op 3.56—3.58 (vorige koers 3.57—3.59) (Van onze Parijse correspondent). PARIJS, 14 Mei 1951. Met het vaststellen van nieuwe ver kiezingen, die nu, zoals men weet, op 1 Juni zullen worden gehouden, is geluk kig een einde gemaakt met het tergend langzame en verwarde geknoei aan de kieswet. Men heeft Het stelsel aanvaard waarvoor de grootste minderheid, maar daarom nog geen meerderheid bestond, zodat de nieuwe wet door velen werd begroet, met het vooruitzicht, haar zo spoedig mogelijk te niet te doen. Was de Gaulle niet in de politieke arena teruggekeerd, dan was het vrijwel zeker dat de komende verkiezingen tegen de communisten zouden zijn gekeerd. Maar de Gaulie heeft 8e strijd tegen de partijen aangebonden, tegen alle par tijen, die niet op zijn leiding gesteld zijn Wat hij wil is nog steeds niet duidelijk. Zijn program blijft onbekend. En hoewel hij met zijn luitenants over een organisa tie beschikt, die zijn volksverzameling zelf ontegenzeggelijk tot een politieke partij maakt, Is die partij zo gedrild en zodanig naar zijn hand gezet, dat het volslagen begrijpelijk is, dat alle demo craten in de Gaulle een vestiging van het „persoonlijk bewind", een vorm van caesarisme, vrezen. Naast de communistische bedreiging, is er dus het gevaar-de Gaulle. En die beide bestonden reeds sinds de laatste twee jaar in de oude Kamer. Voor moeilijk heden geplaatst, die voor een groot deel het gevolg waren van verzuimen en fou ten van de man, die bij het aanbreken der bijna afgelopen wetgevende periode met het Franse volk alles had kunnen ondernemen wat hij maar wilde, hebben zijn bevelen een belangrijk deel van de scheidende Kamer van elk meedoen aan de regering, van alle steun aan haar, zelfs van elke medeverantwoordelijkheid afgehouden. Voor een Kamer, die onder ontzaglijke moeilijkheden moest leven van de na- oorlogstijd en die de volle druk onder gaat van de tegenwoordige bedreigingen, betekende de invloed van de Gaulle een ernstige verbouwing van de parlemetl- Ook in April veel opgevraagd bij spaarbanken Evenals uit de cijfers van de spaarban ken in de grote steden, die een ontspa- ring over April te zien gaven, blijkt uit de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers, dat ook hier de ont- sparing in April werd voortgezet. In deze maand werd nl. bij de algemene spaar banken ingelegd 26.008.013 en terugoe- taald 36.296.995, hetgeen een vermmde- ring van de spaarsaldi met 10.288.98Z betekent. In de maand Maart bedroeg de ontsparing ruim 15.000.000. Bii de bankspaarbanken is in Apru ingelegd 1.613.317 en terugbetaald 3.021.440, hetgeen een vermindering u.r spaargelden met 1.408.123 betekent. Wat er het meest viel te bewonderen in de grootse stoet, die gisteren ter ere van Philips' diamanten feest door Eindhoven's straten trok, weten we niet. De kleurige groepen en wagecis of de demonstratie van verbondenheid tussen verleden en heden, door de stram stappende gilden uitgebeeld, het was allemaal even mooi en het gaf een ware getuigenis van de wüze waarop het Brabantse volk in het bijzon der met Philips meeleeft. Z. K. H. Prins Bernhard, die des mid dags in Eindhoven was aangekomen, heeft met veel genoegen het bonte schouwspel aan zich voorbij zien trekken. Voldaan vertrok hü in de namiddag weer van het vliegveld Welschap bü Eindhoven- Het verleden was in de op(ocht niet vergeten. Een antieke zeilsch.p laveerde door de straten; er achter reden in hun karos de norse Spanjaard Philips II en zijn vijand Oranje, die hem uitgeleide deed. Een volgend tafereel liet de raad zaal van het stadhuis te Munster zien met de roemruchte vredestekening door onze Staten Generaal en' Spanje. Daarvoor móchten we al een blik slaan in de goede middeleeuwse tijden met herauten en vlaggen, geharnaste ridders en soldeniers en de beide Philipsen bijgenaamd de Goede en de Schone. Boertige taferelen van volksgroepen en jagers wisselden al dit schitterends en statigs af. Het meest indrukwekkende wellicht was het „trekken.' der gilden. Alle vlaggen trokken tezamen op, alle koningen deden gelijktijdig hun oude zil ver blinken, alle vendels wentelden ach ter elkaar hun grillige capriolen.. En daar achter kwamen de gildencorpora ze.f, in zwart met wijnrode sjerpen of met brede hoeden en veren, met landsknechtenkle- ding of in mantels. De nieuwe tijd: de moderne Philipsen, die Eindhoven, Brabant en Nederland tot welvaart strekken. De oude fabriek pas seerde; een wat grotere editie volgde, om tenslotte te besluiten met de grote bouw werken, die het huidige Philipsconcern kenmerken. De Philipskoerier met draaiende „brains" omgeven door pefs- muskieten wekte algemene de lachlust op en zo volgde het ene fantastische en bi zarre tafereel na het andere. En voor de tribunes waarop Prins Bemhard en de Commissaris der Koningin Prof. de Quay ook aanwezig waren, ging heei dit rijdende draaiende of stappende kleurrijks de ge beurtenissen. die het voorstelt, in wu°r en spel verhalen. De bruid van Philips de Goede komt aan het hof en word. daar met de ordetekenen van het Gul den Vlies omhangen. Philips TI betreedt werkelijk het grote schip en vaart dan woest uit tegen Oranje. De Gilden rijden hun aloude figuren, brengen hun vaan- delgroet en vendelen vóór de autoriteiten. Massaal trekken zij dan voorbij, onder het doffe geroffel van tientallen trom men. Die Russen toch! En dan volgen de spelen van de Philipswagens der nieuwste tijden. Gees tig züu de pal ei stat ere) en van de Tsaar aller Russen, die Anton Philips genadig audiëntie verleent maar wordt opge schrikt door de lampensensatie van die nuchtere koopman de Lage Landen. Kostelijk Is het tafereel in de oude fabriek, als daar bekend wordt, dat er een Russische order van 56.600 lampen is binnengelopen. Hetaardigste in deze serie voorstellin gen' was zeker de standwerker die in een kraam op-„de wereldmarkt" met bravour en gein zijn Philipswaren aanprijst. Ir Otten werd zo geestdriftig over deze gehaaide venter, dat hij hem z'n jas aan bood en zélf daarvoor in ruil de witte köopmansjas van het heerschap aantrok, wat 'weer applaus bij de talloze aanwe zigen uitlokte. Zo leeft en tintelt alles in deze stoet en in dit spel; zo worden de toehoorders en kijkers gegrepen door wat in hun her inneringen aan het zestigjarig Philips- vei-leden wordt opgeroepen aan schoons en goeds, aan droefs en glorierijks. Ongeveer 1500 personen vierden Wpens- dag op het terrein en-in de ruime hallen van Philipsradiobuizenfabriek te Sittard het jubileumfeest mee. De bedrijfsleider, de heer B. Koolhaas, opende de feestelijkheden met een korte terugblik op het ontstaan en. de groei van de Philipsfabrieken. Het officiële gedeel te werd o.m. bijgewoond door de hoofd ingenieurs Hazen en Reubig. deken Hafn- raets, het college van B. en W. en talrijke andere genodigden. Aalmoezenier ïeiter dankte voor de prettige samenwerking en legde de nadruk op de goede sociale ver houdingen. - Op het terrein van de radiobuizenfa- briek had men een lunapark In de zalen was gelegenheid voor de jeugd was naast de kermis een kinderfeest met goochelaanpcppeijhast en ballon wedstrijd, terwijl Charles Aerst z'n radioshow gaf en de met Jan Boots en Jan van Herpen een hersengymnastiek-programma verzorg den. taire grondslag voor de regering die slechts een meerderheid had in de kamer zolang socialisten, sociaal-republikeinen, Christen-democraten, linkse onafhanke- lijken en radicalen met elkander wilden samenwerken en in gevallen, dat de constitutionele meerderheid werd geëist, ook de rechtse republikeinen én onaf- hankelijken het stemmenaantal_ willen completeren. Maar van de radicalen af tot de conservatieven toe was dat com pleteren onzeker en zelfs was dat het geval voor sommige links-onafhankelij- ken en sociaal-republikeinen. Immers over die partijen of groepen strekte de Gaullistische overkoepeling zich uit. De „Derde macht", uit de democra tische middenpartijen gevormd, konden slechts een regeringsmeerderheid vor men. dus de lijn van het politieke beleid aangeven. Die meerderheid staat nu voor de verkiezingen met als eerste nadeel, dat zij vijf jaren lang de regering heeft gevormd, of helpen vormen, tegen wie een ontzaglijke ontevredenheidsbewe ging is gericht. Die Derde Macht heeft haar verantwoordelijkheden niet willen ontlopen en aanvaardt haar ook nu om de toekomstige Kamer een regerings meerderheid te verzekeren, zonder welke het land aan gevaarlijke avonturen zou worden blootgesteld. Wordt zij op 17 Juni geslagen, dan zouden of de communisten of de Gaullisten de spil voor het nieuwe bewind moeten vormen, tenzij een andere mogelijkheid zich zou vogrdoen, die slechts kan ontstaan bij een volkomen verandering in de partijverhoudingen. De mogelijkheden voor de Derde Macht berusten geheel op het behoud van de eensgezindheid tussen de partijert en de groepen die tot dusver de rege ringsmeerderheid hebben opgeleverd- Dia meerderheid heeft een kiesstelsel ga- maakt. dat die eensgezindsheid wil be vorderen door de candidatenHjsten on derling verbindbaar te maken. Maar dat stelsel heeft de zwakke zijde, dat hef berust op de huidige partijverhoudingen Zodoende heeft men te vechten tegen het communistisch blok aan de linkerzijde, met het Gaulllsme op de rechterflank. Het is dus een stelsel van driehoeksver kiezing, waarbij de Derde Macht do hypotenusa wil zijn. Is echter die groot» ste zijde niet lang genoeg, dan zal da tweede wetgevende periode weer een onbestuurbare Kamer opleveren met een regering zonder stabiliteit Op het ogenblik houden alle partijen zich bezig met het opmaken der Candida- tenlijsten. waarbij de partij van da Gaulie dit eigenaardige heeft, dat de ge neraal zelf de uiteindelijke keuze der candidaten doet. Maar de democratische partijen houden zich niet minder bezig met het vraagstuk van het koppelen dei- lijsten. (Behalve voor Parijs en omstre ken). In veertig departementen moeten lijsten verbonden worden, anders zijn die koppelingen niet geldig. De MRP is de eerste geweest om zich voor de meest brede samenwerking uit te spreken. Na tuurlijk plaatselijke omstandigheden in aanmerking nemend. Ook de socialisten hebben dat gedaan op hun zo pas gehou» den congres. Van een groot deel der ra dicalen en onafhankelijken is dat even zeer te verwachten. Natuurlijk met; het laten van grote vrijheid in de deprte- menten, waar verdeeldheid piet tot Gaul listisch of communistisch voordeel kan leiden, of waar één of twee partijen van de Derde Macht zelfstandig de meerder heid kunnen behalen. Maar zal het bij de driehoeksverkie zingen blijven? Er zijn bedenkelijke te kenen, dat zulks weinig zeker is. Sjedert het jongste congres der radicalen, waar bij de heer Herriot met kracht was op gekomen tegen het dubbele lidmaatschap, zowel var de radicale partij als van de Gaullistische concentratie, hebben veie radicalen zich uit de Gaullistische verza meling teruggetrokken. Daarentegen heeft de steeds anti-gouvernementele Daladier roet in het eten geworpen. Ge steund door een aantal onafhankelijken en door leden uit de groepen van de rechterzijde, die fel gekant zijn tegen het dirigisme van de Derde Macht, willen zij de Vierde Macht vormen. En. die Vierde Macht is de onverwachte gast. die de oog merken. welke bij de vervaardiging van 't nieuwe kiesstelsel werden nagestpeeft, kan verijdelen. Zij is een element, dat spoedig sterk genoeg kan zijn om voor de grote verrassing bij de verkiezingen te zorgen. Meer nog dan door de aan wezigheid van het Gaullisme, kunnen de verkiezingen door haar beïnvloed wor den. Ook na het aanvaarden van het nieuwe kiesstelsel blijft dus alle onze kerheid bestaan. gewezen van buitenlandse zaken onderminister in de Verenigde Staten, heeft in een rede gezegd: .diet bijeenbrengen van onder Russisch toe- ticht staande „bevrijdingstroepen" aan 3e Noordgrens van Perzië en het in ge kheid brengen van Britse parachutis- om een door de Russen geïnspireerde aetie in dat deel van de wereld af te slaan, toont ons hoe dicht wij zijn bij een exPlosie in het midden-Oosten. Een over gang van perzië naar de Russische 'nachtssfeer zou het machtsevenwicht in de wereld verstoren. De vrije landen zou- den dit niet kunnen toestaan. Het zou 0orl°S betekenen". Tn de komende jaarvergadering der Ngd. Ver. van cbrist. kantoor- en han delsbedienden zal o-a. de vraag ter sprake kómen of het lidmaatschap van dn ch ast. vakbeweging verenigbaar is met dat van de Partij van de Arbeid. De afdeling Alkmaar heeft in de ver- gadering van verleden jaar voorgesteld, het lidmaatschap van dé P. v. d. A. on verenigbaar te verklaren met dat van de vereniging. Naar aanleiding daarvan is een commissie ingesteld, die concludeerde dat een uitspraak, als door Alkmaar be doeld, behoort tot de taak van het Chr. Nat.. Vakverbond. Het hoofdbestuur is echter van mening, dat een uitspraak van de vereniging n enigerlei vorm onjuist en ongewenst is. De afdéling Alkmaar is het daar niet mee eens en heeft een motie ingediend, vo - gens welke de vergadering het hoofdbe stuur verzoekt, de vraag aan het C.N.v. voor te leggen. Het hoofdbestuur vindt dat aanvaarding noch verwerping van deze motie aanbeveling verdient, aange zien „zowel uit het een als het ander door criticasters van de christ. vakbeweging I munt zal worden geslagen". Door MARTIN W. DUYZINGS. LONDEN, Mei. Uw hoofdpijn kost vijf shillings. Gij ontkomt daar op de duur niet aan. Gij moogt tijdens Uw bezoek aan dit Festival wel vijf maal naar de South Bank Exhibition gaan zonder dat men U zo ver krijgt, vijf shillings te offeren om vervolgens anderhalf uur in de rij en in de regen te staan teneinde, tenslotte, anderhalf uur te. mogen verblijven in de Telekinema: er komt onvermijdelijk een (zeldzaam zonnige) dag waarop gij U zelf manmoedig in de queue-der-geduldigcn ontdekt, vijf shillings in de hand, en voetje voor voetje schuifelend op weg naar het zoveelste wereldwonder. Neen' gij ontkomt daar niet aan. Het moge waar zijn. dat gij met de drie dimensionale film. waarvan men in deze „super-cinema" zo hoog opdoet, jaren geleden, thuis in bet vaderland, al eens eerder kennis hebt gemaakt cn dat het. U destijds niet het gevoel gaf. dat gu zonder deze drie-dimensionale projectie verder niet meer rustig en gelukkig zoudt kunnen leven; het moge óok waar zDn> dat gij, wijs geworden na zoveel dagen Festival, in deze Telekinema eigenlijk niet méér ziet dan een ietwat buitennis- sige attractie ten gerieve van de toe schouwers, een attractie welke men voor uw part evengoed aan de overkant van de Thames, op de Fun-Fair, tussen de overige kermisvermakelijkheden had 'kunnen opstellen,...: ,gjj staat, op een góede dag, niettemin voor die Telekine ma in de rij. Gij hebt er namelijk in de achter u liggende dagen tevéél opge wonden verhalen over gehoord. Gij hebt in uw hotel lieden ontmoet die van de South Bank terugkeerden met een onge neeslijk derde-dimensie-complex, Gij hebt, in datzelfde hotel, andere (stoere) lieden gesproken die het woord ..Tele kinema" niet meer kunnen horen zonder prompt naar hei flesje met reukzout te grijpen. Naast Mr Bevan, de Labour-rebel, vormt deze Telekinema sedert dagen in dit goede Londen het gesprek van de dag, wil ik slechts zeggen. En daar wilt gij tenslotte dan toch wel het uwe van we ten.... Anderhalf uur <ater is het uw beurt. Gij worstelt U met vier honderd andere nieuwsgierigen in een kleine doeh knus se zaai die, zo op het eerste oog, het mid den houdt tussen een solarinm en een ooglijderslnstituut: vier honderd mense verscholen achter een donkere stereo- coop-bril! Men heeft U die bril sejeend en als gij hem bijgeval breekt, temidden van de opwinding, kost hct U opnieuw vijf Shillings, en men melt U ten nv" vloede, dat het apparaat voor alle and doeleinden volslagen nutteloos is. „not for snn-glare or for night driving D^n tracteert men U op de sensaties» Sensatte-numero-één (de projectie van televriie-onnamen welke men intussen elders op de South Bank maakt of, zo dat toevallig uitkomt, een flits uit het juist lopende BBC-televisie-programma) L in een land als Engeland waar gi] te genwoordig om de haverklap over een televisie-ontvangapparaat kunt struike len, eigenlijk al geen sensatie meer. En terwijl men U sensatie-numero-tweê aankondigt (de drie-dimensionale film, brillen op, ladies and gentlemen leunt gij al teleurgesteld achterover in Uw stoel. Gij hebt het wel geweten: de ver halen waren overdreven. Gu kent die film-in-perspectief. Gü herinnert U, dat 't vreemd aandoet en (even) interessant. Maar schokkend?..,.. Jawel, ladies and gentlemen, scnok- kend!, Inderdaad! Want men is in deze bioscoop-der-toe- komst volledigheidshalve nog een stap verder gegaan. Men bezorgt U er ad 5 Shillings niet alleen het drie-dimensio nale beeld, doch bovendien hetdrie dimensionale geluid. Bij wijze van spre ken. Zo gauw gij dat ontdekt hebt, hebt gil geen leven «neer. Als in een korte „cultuurfilm een zee leeuw met een korte grauw van een rots springt en het perspectief in het beeld U heel even het griezelige gevoel geeft alsof het beest gewoon maar uit het doek de zaal zal binnenspartelen, dan kunt gü dat nog hebben. Maar als boveDdicn, op hetzelfde moment, het dreigende geluid van de grauw niet van achter het doek komt, doch als het plotseling, keihard, nit een luidspreker vlak boven Uw hoofd schalt, dan hebt gij prompt het alles be halve festivale gevoel alsof die zeeleeuw al op Uw knieën ligt te glibberen. Het is allemaal bijzonder suggestief en gjj hóórt hoe vier honderd mensen in de zaal precies dezelfde sensatie ondergaan: hoe zij heel even naar adem snakken. En nu verzekert men U, dat dit niet alleen maar een grappige stunt-voor-een- Exhibition, doch inderdaad de bioscoop der-toekomst is. Men bezweert U, dat het niet lang meer zal duren of we zitten overal ter wereld met een donkere bril op onze neus in de J>iosco°P: griezelend van het zo suggestieve drie-dimensionale geluid (..stereophonic sound", heet het voorlopig' nog), een „geluid-in-perspec tlef", een geluid dat mèt het beeld ver springt, dank zij de batterijen luidspre kers welke men links en rechts in de zaal bij U en achter U en ónder U, heeft opgesteld, Men heeft U. zo meldt U het lijvige programma-boek, lu deze Telekinema een blik ln de toekomst gegund. Deze blik bezorgt U niet alleen wat hoofdpijn (men moet aan de bril, het perspectief, het geluid en de daarmee gepaard gaande sensaties kenoel^k wel even wennen)» doch maakt U bovendien voor die be loofde toekomst toch wel wat huiverig. Want hoewel het mogelijk is dat ccn mens op de duur aan alles went, biedt déze val-drie-dlmensionaie film straks j ieder listig, kundig cn bloeddorstig re gisseur zoveel mogelijkheden, dat hij niet eens het masker van Lon Chaney nodig heeft om in een „thriller" elke bioscoop zaal in een griezelkamer tc veranderen. Men zal (althans voorlopig) in deze bioscoop-der-toekomst de toeschouwer niet alleen een bril, doch ook het flesje met Txej: tegkiopt moeten Ier Op Zondag 20 Mei zal de Eerbiedwaar dige Dienaar Gods Julianus Maunoir van de Sociëteit van Jezus worden zaligver- klaard. Julianus Maunoir wordt als de apostel van Bretagne 268 jaar na zijn door daar nog steeds in hoge ere ge houden. Aan Pater JulianusMaunoir heeft Bretagne het behoud van het geloof te danken. Ofschoon het Franse schier eiland in vroeger eeuwen een bloeien! Katholiek leven kende, was dit in de 17de eeuw door onwetendheid en bijge lovigheid uitgedoofd, maar ook door het feit, dat de priesters, die met d? zielzorg waren belast, de taal van deze streek niet beheersten Ook Pater Mau noir kende de taal nog niet, toen hij door zijn oversten naar Bretagne werd gezonden, maar in korte tijd leerde hij haar kennen. ,.?5 De Westelijke plaatsvervangers der „grote vier" hebben er gisteren bü de Rns Gromyko op aangedrongen, dat hü een einde zou maken aai de impasse, waarin de conferentie zich bevindt, door een van de drie door de Westelüken voor gestelde agenda's aan te nemen. Jessup wees er op, dat de derde agenda die de detailering van de te bespreken pun ten aan de ministers zelf wil overlaten ruimte bood voor Gromyko's wensen, maar de Rus riep uit: „Deze agenda is niets waard Zonde van bet papier, waar op zü getypt tsIk begrijp niet, waarom u mü vandaag eigenlijk heeft laten komen". De drie Westelijke gedelegeer den keken elkaar strak aan en de zitting werd opgeheven. Waarnemers vrezen, dat het lot van de conferentie zo goed als bezegeld is. Voor het bepalen der vacanties t Laat de drukke vacantieweken voor hen die niet anders kunnen (door slui ting van het bedrijf: door schoolgaande kinderen). 2 Verminder de drukte voor U en voor hen. Verhoog de ontspanning voor O en voor hen. Bepaal dus uw vacantia op vóór half Juli of na Augustus. 5 Ge hebt minder kans op regen, ge hebt meer zon, 6. Ge hebt een betera ^acantie en ge draagt bij tot een op vrijwilligheid be rustende regeling in. het belang van het land en van de bevolking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3