EEN DAG OORLOG ROND UTRECHT Eerste Nederl. straalvliegtuig in de lucht mgr. matocha onder I A.R.K.A. heeft tien verlangens Reëel ambtenaren-inkomen daalde met 30 procent 7 Open Raam Oliekoorts vlak over de grens Het geheim Milaan verloor een punl Rode Kruis toetste zijn paraatheid Fokker S-14 boven Schiphol Ziekenfondsen en Ziekenhuiskosten In Juni reeds televisie Kan Korea worden „doodgestraald" Export van snijbloemen Brand bij het Bossche veilinggebouw Ambonezen niet ontvankelijk Nico de Jong gehuldigd Tweedaags congres te Haarlem Toch wetenswaardig MAANDAG 21 MEI 1951 PAGINA S Maar Inter verloor een wedstrijd OM DE ZILVEREN KADEBRUG Spartaan uitgeschakeld Ziekenhuizen vt Utrecht waren vol Minder fortuinlijke landing na de tweede vlucht het sneer met Gedeelte voor rekening verzekerden Omroepen zijn tevreden Onrustig, gejaagd? Revolutie in de Am. bewapening Ministers gaan praten Kort geding tegen de Staat ARREST WEDEROM PSEUDO- VOGELPEST HARING VOOR OOST-DUITSLAND SCHENKING VAN f 500 MILLIOEN VOOR JOEGO-SLAVië 55 Jaar bij het toneel OLIE OVER DE GRENS Het waren twee merkwaar- Program van actie van het (Woedt vervolgd) De uitslagen van de wedstrijden ge speeld in de Italiaanse eerste klasse lui den: BolognaTurijn 21, Juventus Genua 41, LazioComo 20, Lucca ïnternazionale 32, Milaan—Atalanta 33, Padua—Novara 12, Palermo- Florence 10, SampdoriaPro Patria 2—0, TriestNapels 11, UdineRome 1—0. Milaan verloor thuis een puntje tegen Atalanta, maar ïnternazionale deed het nog slechter door de wedstrijd tegen het zwakke Lucca te verliezen. Het verschil tussen de twee leidende ploegen be draagt nu weer 4 punten. _Q De stand aan de kop is: 1 Milaan pnt, 2 ïnternazionale 55 pnt, 3 Juven f 48 pnt, 4 Lazio 44 pnt. en 5 Florence In Fankrijk De uitslagen van de wedstrijden in de Franse competitie luiden: Eerste divisie: MarseilleBordeaux 33. Nancy Rijssel 1—2, Roubaix—Rennes d—u, ReimsStraatsburg 31, St.Etienr Stade Francais 3-5). Nice-N.mes 2-0. Sochaux—Le Havre 1—O. Rc- Pans se 1—3, Toulouse—Sete 0—0. In de ranglijst staan vier clubs met 39 punten op de eerste P|aat£ "A ;,'c„e' Le Havre, Rijssel en Nimes. Reims staat op de 5e plaats met 38 pnt. Sevojted Bordeaux en St. Etienne ieder met 37 punten. (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling organiseerde -Roosendaal" op haar terrein aan de Kade Xe Roosendaal voor de deJd® maal een tournooi om de zilveren Koebrug, waar van „Roosendaal zelf reeds tweemaal winnaar werd. Ook nn doet „Roosendaal" een goede rooi door een 5—l zege van Zaterdag op Rood-Wit uit St Willebrord. Wilheltnina uit Den Bosch schakelde Spartaan (Rotterdam) uit door een 40 zege. Hetzelfde deed Mechelen met Alliance uit Roosendaal. BSC uit Roosendaal speelde met 2—2 gelijk tegen Internos uit Etten en kon pas na verlenging winnen met strafschoppen Zondag 27 Mei komen BSC tegen Wil- helmina en „Roosendaal" tegen Mechelen uit en de winnaars hiervan tegen elkaar om de begeerde brug. (Van onze Utrechtse redacteur) - Voor het grootste deel van ons land zal het onopgemerkt zijn gebleven, maar Zaterdag verkeerden we in oor logstoestand. Ons leger opereerde buiten de gren zen. 200 Vijandelijke parachutisten, be stemd voor een aanval op Amsterdam, waren afgedwaald en neergekomen op het landgoed „Oud-Amelisweerd" ten Oosten van Utrecht. De Nationale Re serve Utrecht onder commando van majoor Klaversteyn had tot taak hen te verslaan en zo hebben wij daar kor te tud een geduchte strijd meegemaakt. De vele peddelaars het modie weer had tot een ware exodus uit de stad geleid op de lommerrijke Ko ningsweg naar Bunnik, waaraan het landgoed is gelegen zullen niet gewe ten hebben, hoe zij het hadden, toen daar geweren knalden (mitrailleurs zouden te gevaarlijk geweest zijn) en plotseling een rookgordijn tussen twee vechtende groepen viel. Toch heeft onze aandacht niet zo zeer het schijngevecht gegolden als wel de hulp, die het Rode Kruis Korps aan de „gewonden" verleende. T_ De Commandant van het R. K. K., lui tenant-generaal L. H. van Oyen had de gewestelijke commandant van Utrecht, dr Vrijland telefonisch met de leiding van de hulpverlening belast, nadat bur gerlijke en N. R. K. autoriteiten hem van het gebeuren op de hoogte hadden gesteld. Aangenomen werd, dat de ziekenhuizen te Utrecht als een gevolg van een epide- mie vol waren, zodat ernstig gewonden naar het ziekenhuis inlaten wjj zeg gen P. M. vervoerd moesten worden. Utrecht zelf beschikt reeds over een Mobile Medische Eenheid, een complex tenten, waarin de gewonden voorlopig opgevangen en verzorgd kunnen worden, doch deze middag werd belangrijke steun verleend door de M. M. E. uit Den Haag, die van een grotere capaciteit is en per etmaal twee tot drie duizend patiënten behandelen kan. Deze mobiele hospitalen zyn voor de hulpverlening bij rampen van ontzaglijk belang, hetgeen by deze Rode Kruis oefening ook duidelijk aan de dag trad. Zeker is het te wensen, dat het Rode Kruis spoedig over de geldmiddelen be schikt om ook op andere plaatsen een M. M. E. te vestigen. Er wordt reeds aan gewerkt in Amersfoort, Roermond en (Van onze luchtvaartmedewerker) Zaterdag was het weer eens een be langrijke dag voor de Nederlandse lucht vaart! Een der laatste producten van de Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker, de straal- trainer S-14, zou zjjn luchtdoop ontvangen. En het moet meteen gezegd: de machine heeft niet teleurgesteld, ook ondanks het feit. dat de tweede vlucht een minder for tuinlijk en betrekkelijk ontijdig einde vond. Reeds enkele dagen was men bezig met uitgebreide taxi-proeven. Nadat deze proe ven met de nieuwe telg van Fokker alles zins bevredigend waren verlopen, was het grote moment aangebroken, dat de eerste vlucht zou worden ondernomen. Om onge veer half acht in de avond, nam de chef- invlieger van Fokker - tevens vlieger van Z.K.H. Prins Bernhard, die ook persoon lijk van het gebeuren getuige was in de cockpit plaats en taxide de machine naar de startbaan. Met een korte aanlo°P 1 het toestel los en met spanning werde:n de gedragingen in de lucht nauwkeurig g volgd. Deze vlucht was slechts van korte dJar en na enkele bochten boven het veld te hebben gemaakt werd de nieuwe Fokker weer keurig aan de grond gezet. Het eerste oordeel van de vlieger was Kunstig. De machine lag prettig in de hand en was gemakkelijk bestuurbaar. Een compliment voor de ontwerpers, te meer daar de S-14 het eerste straalvlieg tuig ter wereld is, dat van huis uit ls ont worpen als opleidingsvliegtulg. Een geheel nieuwe klasse dus. Korte tijd later werd een tweede vlucht gemaakt van ca 20 minuten, waarbij de machine wat meer aan de tand gevoeld werd. Echter bleek tijdens deze vlucht iets mt3 te zijn met het landingsgestel, zodat Son- derman besloot met ingetrokken landings gestel een buiklanding uit te voeren op de grasmat van Schiphol. Dank zij zijn vakmanschap bleven ernstige brokken ach- terwege en kreeg de machine slechts mi- DINSDAG 22 MEI. HILVERSUM 1 ,^02 M.l 7 00 -24.00 KRO. 7 00 Nieuws 7 is Gram 7,45 Morgengebed B00 Nieuws 8 15 Zo werkt Nederland" g Gram 9.00 Voor de vrouw 9 35 .Lichtbaken" lu 00 Voor de kinderen 10 15 Gram M 10 Schoolradio. n oo Vooi de vrouw u 3o Schoolradio 12 0C A .gelus 12 03 Orkestconc. 12 55 Zonnewijzer. 13 oo Nieuws 13 20 Actual' 13 25 Amusemen'.smuz 14.00 Gevar progr 14.53 Gram. 15 10 Sopraan en orgel 15 30 „Ben Je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 1630 Zie- kenlof 17 00 Voor de kinderen. 17 15 Felica- taties 17 45 Zang 18 00 Wetenswaardigheden voor jonge me sen 18 15 Sportpraatje 18.24 „Dit is leven" (cans) 18 30 RVU.: Prof. dr .Si Groenman spreekt over: „Het geboorte cijfer in West-Europa" 19 00 Nieuws 19 15 „Zo werkt Nederland-' 19 23 Vaudeville- progr 19 52 Pari. overz en buitenl overzicht, 20 00 Nieuws 20 05 De gewone man. 20 12 Kamerork en solisi 2l lo Toen sprak de Paus" (klankbeeld! 2125 pia-.ovoordracht, 22 15 Pianotrio 22.35 „Gesprek met mijn zoon- (klankbeeld 2245 Avondgebed 23 00 Nieuws 23 1524 00 Gram. HILVERSUM II 1298 AVRO 7.50 VPRO 8 00 24.00 AVRO 7 00 Nieuws 7 i5 Ochlendgvmn 7 30 Gram 7.50 Dagopeni-g 800 [s,ieiiiWS' 8 15 Gram 8.45 Orgel. 9 00 Mnrge, wiidmg 915 Gram 10 Voor de 35 Gram 10 50 Voor de ltleuters 1100 Pianocorc >130 Voor de zie. ken 12 «0 Exquise mui 1233 Voor net plai tc and 12 Y aaJ duhbelkwartet 13. <0 NtiiW! '2-?,, H w'e<'koverl> 13 30 Or- k, „nc 11 01 Vom de vrouw 14 30 Gram 15 „Cn*e Amerikaans.- buren" 10 05 Gram 18 Voor de leugd l(>50 Kinderkoor ;7 2Ó Jazz,„UZ 17 45 Regeri, gsuilz.: Pater C Meu- wese M.SC.: .W^'plnö 18 00 Nieuws. 18 Ij Piano. 18.30 Operette- conc 19 20 „Paris vous parle 19 25 Dansmuz. 18 50 Nieuws van de Kon. Marine 20 00 Nieuws 20 05 Actual. 20 15 Gevar progr 21.15 De Antwoordman 21.30 Operafragmenten 22 00 Goede moed (caus.J. 22 15 Sopraan, hobo .fn ano 22 45 Buitenl. overz 23.00 23 00° Nieuw» '33.13 Dansmuz. 23.45-24.00 Gram. nleme schade. Verwacht wordt dat zij binnen enkele dagen weer gereed zal staan voor verdere vluchten. Zoals wij reeds zeiden is de S-14 een speciaal lesvliegtuig voor bemanningen, die straks de snelle straaljagers zullen vliegen. In de zeer ruime cockpit zitten in structeur en leerling naast elkaar, terwijl ook nog een derde inzittende kan worden medegenomen. Daar het een trainingsvliegtuig ls, heeft men terdege rekening gehouden met de kans op beschadigingen en spoedrepara- ties en zo is de vleugel dan ook ln vier delen opgebouwd. Afneembare buitenpa nelen en twee middenstukken, die met bouten aan de romp zijn bevestigd. De romp heeft een cirkelvormige doorsnede en is geheel van licht metaal met uitzon dering van het gedeelte, dat de straalmo tor bevat en dat van staal is. Verwacht mag worden dat dit Fokker product, wanneer het straks op de grote luchtvaarttentoonstelling te Parijs te zien zal zijn, zeer de aandacht zal trekken, te meer daar er nu reeds grote belangstelling nÜ? buitenland voor bestaat, getuige L®1, dat thans al tekeningen zijn ver stoten Aina|rtr *nkele Zuid-Amerikaanse hppfi hprn hi Prins Bernhard onlangs deze de belangstel- Maastricht. Evengoed is het te hopen, dat zich nog meer helpers en helpsters zullen melden, om deze prachtige sociale taak te vervullen. Op het ogenblik is het aantal helpers 5200, waartegenover een merkwaardig genoeg kleiner getal help sters staat, n.l. 4200, terwijl juist de vrouw als eerste zich tot de werk geroe pen moest gevoelen. Hoe handig zij in het algemeen met het helpen van de gewanden zjjn, hebben wij kunnen zien bij een bezoek aan de beide M. M. E.'s, die op verschillende punten op enigen afstand van het „ge vechtsterrein", voor het Stadion en in het Wilhelminapark in een uur tijds wa ren opgesteld. In deze ambulante hospitalen is ook gelegenheid voor behandeling van shock patiënten, die gewoonlijk 40 pet der ge wonden uitmaken. Dr De Ruiter, leider van de Haagse M. M. E. wees ons op het grote belang van shock-therapie die ook dr Herschel in de Utrechtse M. M. E. toepaste. En aller minst spel was ook het tonen van ge schminkte modellen, knap werk van de colonne Bergen op Zoom, waaraan ge routineerde helpers en helpsters onmid dellijk de aard van de verwonding of vergiftiging konden zien. Een belangrijke functie vervulde bij deze oefening, die generaal v. Oyen wei wat vlotter had gewenst, ook de colonne Arnhem met haar mobiele telefooninstal latie. Het Tweede-Kamerlid Maenen (KVP> heeft aan de minister van sociale zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister békend, dat zien in de laatste tijd in bepaalde gedeelten van het land moeilijkheden hebber voor gedaan, doordat de ziekenfondsen bezwaar maken tegen de door de ziekenhuizen on der goedkeuring van de betrokken over heidsinstanties vastgestelde verpleegtarie- ven? 2. Is de minister niet van oordeel, da', voor zover de bezwaren van de zieken fondsen zich richten tegen betaling van het volledige verpleegtarief ten behoeve van de verplicht verzekerden, dit stand punt onjuist is, daar toch artikel 14. sun. 5, van het tweede uitvoeringsbesluit inge volge het Ziekenfondsenbesluit volledige verpleging in een ziekenhuis voor de tijd van ten hoogste 42 dagen per geval waar borgt? 3. Is de minister voorts niet van me ning, dat het niet vergoeden van het vol ledige verpleegtarief ten behoeve van de vrijwillig verzekerden, als gevolg waar van dezen naast de door hen verschul digde ziekenfondspremiën nog een ge deelte van de verpleegprijs te hunnen laste krijgen, voor deze groep ernstige moeilijkheden oplevert? 4. Indien de vorige vragen bevestigend worden beantwoord, is de minister dan bereid te bevorderen, dat voorzieningen worden getroffen, waardoor deze moei lijkheden worden opgeheven? Zowel de omroepverenigingen als de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij zijn tevreden gesteld door de uitlatingen van staatssecretaris Cals, Vrijdag in de Tweede Kamer, dat de programmaverzor ging van de televisie in handen van de. omroepverenigingen dient te liggen en niet een taak van Philips Is. Van de zijde van Philips is eveneens een dergelijke mededeling aan de omroepen gedaan. De omroepen hebben zich, zoals men weet, reeds lange tijd op deze programmaver zorging voorbereid. Als de minister zich op even duidelijke wijze als de staatssecretaris zal uitlaten, dan kan er nog voor eind Juni met de experimentele televisie worden begonnen. Voor die tijd moeten echter ook nog enkele kwesties van minder groot belang dan de programmaverzorging tussen regering en omroepen worden geregeld. Te Bussum is de experimentele studio vrijwel gereed en ook te Lopik is men klaar om met de experimentele periode te beginnen. Mijnharde a» Zenu wiableneo sterken en kalmeren Uw zenuwen. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Lawton Collins, heeft te Seattle verklaard, dat de V.S. binnen afzienbare tijd over granaten met atoomlading zul len beschikken. De atoomwapens voor de grondstrijdkrachten zijn echter nog niet zo ver ontwikkeld, dat zij in de nabijheid van deze troepen kunnen worden ge bruikt. Korea heeft, volgens Collins geen ge schikte doelen voor atoombombardemen ten. In tegenstelling tot deze verklaring lanceerde de bekende radiocommentator Drew Pearson 't bericht, dat een nieuwe vernietigingsmethode, met radioactieve stralen zo dodelijk als men maar wenste, het meest revolutionnaire wapen vormde, dat de V.S. zonodig in Korea in het veld zouden brengen. Door middel van dit wa pen kan, aldus Pearson, een niemands land geschapen worden, waarin door te dringen een zekere dood betekent. Senator Johnson zoekt vrede Deze berichten komen op een ogenblik waarop Senator Johnson bij de Senaat een voorstel heeft ingediend, waarin de V.N. verzocht wordt te streven naar be ëindiging van het Koreaanse conflict op 25 Juni a.s., wanneer de strijd een jaar aan de gang zal zijn. Het feit, dat radio Moskou dit voorstel bij herhaling in haar programma omroept, doet de geruchten toenemen, als zou Rusland rechtstreeks met de V.S. willen onderhandelen over het herstel van de vrede. In officiële kringen te Washington staat men echter uiterst sceptisch tegenover deze verhalen, en men betwijfelt sterk de betrouwbaar heid der bron. Op verzoek van Belgische zijde za' Donderdag 24 Mei te Anneville bij Breda een ministeriële bespreking gehouden worden over het probleem van de Ne derlandse snijbloemenexport naar België Van Belgische zijde zullen aan deze con ferentie deelnemen de heren Heger, mi nister van landbouw, Meurice, minister van buitenlandse handel, baron Sonoy, secetaris-generaal van het ministerie van econ. zaken en burggraaf Du Pare, direc teur bij het ministerie van buitenland-e zaken te Brussel. Van Ned. zijde wordt aan de bespre kingen o.a. deelgenomen door de her»i; Mansholt, minister van landbouw. Van den Brink, minister van econ. zaken. Spie renburg, directeur-generaal van de bui- te-i.andse economische betrekkingen, en een vertegenwoordiger van de bedrijfs groep voor snijbloemen. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur hadden gespeeld ontstond Zaterdag middag brand bij het veilinggebouw van de N.C.B. te Den Bosch Een grote houten loods stond in een ommezien in lichter laaie, waardoor eet. honderdduizend groentenkisten, VPie aardbeimanden en jutezakken een proo' der vlammen wer den. De brandwpei bestreed met groot materiaal het vutlt en wist het veiling gebouw. dat op slecht.- korte afstand van de brand lag, te oeh- uden. Het nnblus- singswerk heeft tot diep in de nacht ge duurd. Door het ver'oren gaan van zu ke enorme hoeveelheden emballage heeft de veiling uiteraard een grote schade gele den. Uitspraak doende in kort geding, heeft de president van de Haagse rechtbank hedenmorgen de eis van de 7528 Ambo nezen tegen de Staat met ontvankelijk verklaard en de Ambonezen veroordeeld tot betaling van de kosten van hel ge ding, zijnde f 137.50. De rechter overwoog hierbij, dat.de als eisers genoemde personen niet voldoende individueel waren aangeduid en ook als zodanig konden worden aangeduid, omdat de betreffende Ambonese bevol kingsgroep in de kampen zeer vlottend is Dit deel van de dagvaarding verklaarde de president dan ook als nietig. Voorts werd overwogen dat door eisers het levensgevaar, waarin zij zouden ver keren, niet voldoende was bewezen en dat de Staat voorts duidelijk had gemaakt dat dit levensgevaar bepaald niet aanwe zig was. Voorts heeft de Staat volgens de overwegingen gesteld, dat zij die volgens het oordeel van de autoriteiten ter plaat se inderdaad in levensgevaar zouden ver keren, voor vervoer naar Nederland in aanmerking komen en men geen reden heeft om aan deze gedragswijze van ge daagde te twijfelen. Voor vervoer naar Nederland komen niet in aanmerking zij. die volgens de adat tot de familie van de ex-KNII,-leden behoren doch alleen zij, die hiertoe behoren volgens de bepalingen van de overeenkomst der Ronde Tafel Conferentie. Bovendien heeft de Staat zich reeds bereid verklaard de pleegkin deren van de ex-KNIL-gezinnen. die min- derjarig zijn, mede te vervoeren naar Nederland. De aartsbisschop van Olmoetz (Tsje- oho-Slowakjje) mgr Matocha, is in zijn paleis geïnterneerd en mag niet met de buitenwereld in contact treden, aldus een bericht van radio-Vaticaan. Mgr Matocha wordt beschouwd als de tweede in rang in de Tsjechoslowaakse katho lieke hiërarchie, na Mgr Beran. Wederom is op verschillende plaatsen te Oostzaan de gevreesde pseudo-vogel pest uitgebroken. Bij enige bedrijven aan de Kerkstraat werden de afgelopen dagen ruim 300 stuks pluimvee door he» destructiebedrijf te Purmerend vernie tigd. Zaterdag zijn in de Haal te Oost zaan bij het pluimveebedryf van de fa milie De B. eveneens verdachte ver schijnselen onder het pluimvee ontdekt. Deze pluimveestapel betreft enige hon derden dieren. Voor nader onderzoen zijn enige kippen naar het laboratorium van de veeartsenijkundige dienst te Rot terdam- opgestuurd. Ook te Nijmegen Van officiële veterinaire zijde werd ons medegedeeld, dat Zaterdag in de bui tenwijken van Nijmegen, onder Brakken- stein, een geval van pseudovogelpest is geconstateerd. Uit alle kippenhokken van een blok woningen tussen Buurmans- en Gerardsweg werden uit voorzorg ruim 300 kippen afgemaakt. De Nederlandse haringexporteurs heb ben een contract afgesloten voor de leve ring van 39.000 vaten zoute haring aan Oost-Duitsland, te leveren in Mei en Juni. Naar in diplomatieke kringen in Lon den verluidt, zijn Frankrjjk, de V.S. en Engeland van plan Joego-Slavië 500 mil- lioen gulden te schenken. Gevraagd naar de juistheid van be richten uit Washington, dat over een dergelijke schenking reeds bijna overeen stemming bereikt is, zeide een woord voerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken gisteren, dat de drie- mogendheden besprekingen in Londen voortgang maken, maar nog niet voltooid zijn Hij bevestigde, dat hulp in de vorm van een schenking en niet als een lening wordt overwogen. Op buitengewoon hartelijke wijze Is Zaterdag in de AVRO-studio de acteur Nico de Jong wiens stem o.a. uit de Paul Vlaanderen-serie in wijde kring bekend is gehuldigd in verband mei zijn 75ste verjaardag en tevens met zijn 55-jarig toneeljubileum. Vele groten uit de wereld van toneel en radio waren ge komen om deze eenvoudige, hartelijke mens te huldigen op het eerste toneel jubileum, dat hij in zijn leven viert. Onder hen zagen wij Paul Huf, Theo Frenkel, Jo Sternheim, Louis Gimberg en vele anderen, voorts radioregisseurs, vrij wel alle leden van de radiohoorspelkern die hun collega dank kwamen brengen voor diens adviezen en vriendschap, en verder vele anderen uit den lande als Care) Briels, Anton Ruys en vertegen woordigers van de senaten van studenten corporaties. Een lange rij van sprekers heeft de Jubilaris gehuldigd. De heer W. Vogt schetste in zijn toe spraak de loopbaan van de jubilaris, die bij het Rotterdams Toneelgezelschap zijn werk als toneelspeler begon, daarna voor de film heeft gespeeld in Engeland en Duitsland en een der eerste acteurs was die in de hoorspelen voor de radio op trad. De heer Vogt noemde Nico de Jong een sieraad van de hoorspelkern. Jo Sternheim sprak namens de Ned. Toneelkunstenaarsveren, en het A. T. G. hartelijke woorden. Anton Ruys bejubelde hem namens het Vrije Toneel, terwijl Kommer Klein Nico de Jong van harte „in het zonnetje zette". Marie van Eysden-Vink, voorzitster van het huldigingscomité, was door ziekte verhinderd bij deze huldiging aanwezig te zijn, maar schriftelijk had zij een har telijke gelukwens aan de jubilaris en zijn gezin doen toekomen. Er was voorts een grote stapel brieven en telegrammen onder de laatste hartelijke gelukwensen van anoniem gebleven luisteraars, van vele bekende figuren uit de toneelwereld en ook van Frangois Durbridge, de auteur van de Paul Vlaanderen-cyclus. z dige feiten, die ons dezer dagen trof fen. En wel „het Duitse Iran" en de „Haven der Vrijheid". Allebei feiten, ten nauwste verband houdende met de problemen, die namen, teel de internationale politiek tot een steeds boeiender schouwspel maken. Ze hebben betrekking op olie en bewape ning en ze bevinden zich niet eens zo vd van ons vandaan. „Het Duitse Iran" ligt zelfs vlak aan onze grens en als we de Duitse reporter mogen geloven, die er kortelings een re portage over maakte, zijn wij bezig te proberen, met man en macht de olie uit het Duitse Iran weg te halen. Emsland heet het in werkelijkheid. Nog niet zo heel lang geleden was het wemug meer dan een moeilijk toegankelijk moe rassengebied, het land van de Eems, het riviertje, dat ongeveer evenwijdig met de grens van Drente en Groningen loopt Vijftien miliioen ton olie moet daar in de grond verborgen liggen, ofwel 70% van de hele Duitse olievoorraad. En de Duitsers zijn koortsachtig bezig, de pro ductie van hun „Iran" zo snel mogeiijs op te voeren. Van 1934 tot 1948 haalden ze 424.000 ton uit het Emsland. maar in 1950 hadden ze het reeds tot 350 000 ton gebracht en ze willen dit getal binnen drie jaar tot een miliioen opvoeren. De boortorens rijzen nog steeds als padde stoelen uit de grond. Duizenden vluchte lingen uit de Russische zone hebben er werk gevonden en wonen in het ol'e- gebied. Wie er niet hoort, mag er niet binnen. Overal waa-schuwen borden: Halt: Sperrgebiet Eintritt strengstens verboten Wird unmitteibar geschossen. Het is een terminologie, ons tijdens de bezetting vertrouwd geworden, zij hit dan met een bitter bijsmaakje. Intussen, we geloven niet. dat de borden zijn aan. gebracht, om Nederlandse invallers te gen te houden. Trouwens, volgens de Duitse reporter hebben we het immers te druk met de kostbare olie van Emsland af te tappen. Hij beweert zelfs, dat Ne derland rechte: ~>p dit gebied doet gel den, waarschijnlijk met een herinnering aan' de eerste, nogal overdreven berich ten over de grenscorrecties. „En", zo constateert hij, „wanneer de Nederlan ders het Emsland zouden opeisen, zullen ze waarschijnlijk tal van redenen opge ven, maar in werkelijkheid is er slecht» één: olie". Nu, het zou niet eens zo dwaas zijn, Indien de Duitsers ons enige schadever goeding in de vorm van olie gaven. Maar naar het schijnt zijn ze vastbesloten, ai- les zelf te houden. En, wat ons betreft we geloven niet, dat wij er een echt Iran van zullen maken, want wat daar gebeurt, is waarlijk niet opwekkend of tot navolging prikkelend. „Het Emsland", zo schrijft de repor ter verder en hij kan het weten, want foto's tonen aan, dat hij er werkelijk ge weest is, tot het hart van dit „Sperrge biet" en er niet „unmitteibar" op hen» „geschossen" is ,.zit vol mensen, aan getast door de oliekoorts. De mannelijke jeugd wil er minstens boormeester wor den en het zijne er toe bijdragen, om de onder de Nederlandse grens doorlo pende onderaardse oliezee zo snel moge lijk in de Heimat aan de oppervlakte te pompen. Er zijn slechts enkele ontevreden men sen: de boeren, wier land land onteigend is en die geen pfennig meer krijgen dan hun grond als moerasgebied waard was.. Het Duitse Iran is het ene merkwaardi ge feit Over het andere,, „De Haven der Vrijheid", een volgende maal. De Algemene Katholieke Ambtenaren Vereniging (A. R. K. A.), hoiult vandaag en morgen haar jaarlijkse congres in hotel „De Leeuwerik' te Haarlem. De congres-agenda bevat voornamelijk huishoudelijke aan gelegenheden, o.a. de verkiezing van drie hoofdbestuursleden wegens het periodiek aftreden van de heren A. C. F. Conijn, A. J. A. van den Donck en drs M. A. M. van Heivoort. In de eerste zitting hedenmorgen heeft de algemene voorzitter, de heer B. van Elk, gemeente-secretaris van Eindhoven, in zijn openingsrede, welke meer dan een uur de aandacht der congressisten in beslag nam, in het bijzonder het program van actie ontvouwd en daarbij een toelichting gegeven,( welke aan duidelijkheid ten aanzien van de verlangens der ambtenaren niets te wensen overliet. In enkele bewogen zinnen herdacht spr. allereerst de doden, die de vereniging in het verstreken jaar ontvielen. „Het vuur. dat zij onderhielden door hun waakzaam heid, zullen wij brandende houden zolang, tot het de sociale misstanden, waartegen ook hun strijd ging, naar de mate van menselijk vermogen zal hebben teniet ge daan". Vervolgens las spr. van de ere-rol de namen af der leden, die een bijzonder re- lief waardig mochten heten: C. Frietman, onderscheiden met de gouden medaille Oranje Nassau; W. J. v. Dijck, „met zijn waarlijk onoverzienbare activiteit en bre de belangstelling naar alle zijden", 30 April jl. benoemd tot ridder van Oranje Nassau; A. M. Teyssen, benoemd tot ere voorzitter der Hoofdgroep Gemeente-amb tenaren, wegens zijn belangrijke verdien sten voor die groep; H. A. v. Veizen, die „met grote kennis van zaken, toewijding, en stipte onkreukbaarheid" achtereenvol gens dertig jaar in het hoofdbestuur zit ting heeft. Na de werkzaamheden van het bureau onder leiding van drs W. Dijsselbloem c.s. te hebben gewaardeerd, van de redactie, en van de Z. E. heer adviseur J. Kraak man, ontwikkelde de heer Van Elk de groei der organisatie voor zijn gehoor. Het ledental bedraagt 14.000. Het zou aanmerkelijk hoger zijn, indien niet de hogere ambtenaren en zulks in strijd met de uitdrukkelijke wensen der bis schoppen zich op laakbare wijze afzij dig hielden. Het Program van Actie vatte spr. samen binnen tien punten: 1. Een afdoende bezoldigingsregeling; 2. Invoering van 'n progressieve kinder toeslagregeling; 3. Afschaffing van de huidige gemeente classificatie; 4. Verdergaande verbetering van de Pensioenwet 1922; 5. Spoedige invoering van een definitie ve ziektekostenregeling voor het over heidspersoneel; 6. Een ongelimiteerde vacantietoeslag van 2 pet.; 7. Wederinstelling van 'n goed werkend, eigentijds opgezet en toegepast Rijks Georganiseerd Overleg; 8. Invoering van de medezeggenschap; 9. Afschaffing van het instituut der ar- beidscontraetanten; 10. Herziening van het Reisbesluit 1916. Ad. 1. Volgens het rapport van de Soe. Econ. Raad, ls het reële ambtenaarsinko men t.o.v. '39 met 30 pet gedaald en dat wel vóór de jongste prijsstijgingen (na in houding der subsidies). „Deze salarispolitiek der Ned. regering verproletariseert het gezagsgetrouwe in tegere ambtenaarscorps" riep spr. uit, „en eist van dat corps onevenredig zware offers". Reeds in „De Maasbode" consta teerde prof. Duvnstee, dat de redelijke verhoudingen zijn gelaedeerd, onevenwich tig uitgelegd, en misvormd. Spr. wees deze politiek hartgrondig de deur, evenals de maximumgrens van 200 bij de laatste looncompensatie, die op willekeur berust. „Onze bezoldigingsregeling eist de groot ste waakzaamheid" stelde spr. vast. Ad 2. „Oudere, niet-verdienende kinde ren zijn duurdere kinderen!" De kinder bijslag behoort evenredig te stijgen met het inkomen. Vooral qua katholieken, die een eerbaar, natuurlijk huwelijksleven als een groot goed beschouwen, dienen wij op onze „saeck" te letten besloot spr. dit punt. Ad 3. De organisatie zal haar standpunt nader bepalen, nadat is kennisgenomen van het rapport-Kruyt over het classifi catie-vraagstuk. Prof. Kruyt zou deze materie hedenmiddag ten congresse per soonlijk nader ontvouwen. Ad 4. Zeer scherp critiseerde de hegr Van Elk, die mede namens het A.R.K A.- hoofdbestuur sprak, het gesukkel met de overheidspensioenen. „Verbijsterend" vond spr. de zeer scha mele weduwen- en wezenpensioenen, meer in het bijzonder voor kinderrijke gezin nen. Ad 5. Betreffende de ziektekostenrege ling, betreurde de algemeen voorzitter de ongevraagde interventie van net K.V.P.- kamerlid, dr Mol. Deze afgevaardigde, zo zeide hij. heeft niet de moeite genomen zich nader te vergewissen van het stand punt der ambtenaarsorganisaties terzake. De A.R.K.A. streeft naar een eigen ziekte kostenregeling „Op menig punt is de rechtspositie der ambtenaren voorbeeldig geweest" stelde de heer v. Elk vast „doch op dit punt dreigt zij een aanfluiting te worden, wanneer men haar vergelijkt met de sociale zekerheid, die de werkers in het particuliere bedrijfsleven wordt ge boden". Ad 6. De materiële inhoud van een des betreffende regeling mag niet onderdoen voor de vacantie-toeslagregeling in net bedrijfsleven. Voor een vacantietoeslag- regeling, die, wat het totale bedrag be treft, niet hoger zal gaan dan voorgaande Jaren, had spr. „geen goed woord" over. Ad 7. „Wij schrijven 1951 en nog steeds wordt het overleg met de regering ge voerd via een nood-instituut, de Salaris- commisie-ad-hoc. Bij herhaling heeft de regering een unaniem advies dezer commissie naast zich neergelegd. Het particuliere bedrijfsleven kent zijn pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, en zijn wet op de ondernemingsraden. Het Overheidspersoneel evenwel moet het met noodrecht doen en is schromelijk achterop geraak". Ad 8. Spr. drong aan op een positief- rechtelijke regeling. Zich aansluitend bij mr dr J. B. Sens en diens rapport terzake, bepleitte hij het nemen van bindende be sluiten In het Georganiseerd Overleg, het geen niet in strijd is met het publiek rechtelijk karakter van de verhouding tus sen gezagsorganen en overheidsorganen, immers betref het geen medezeggenschap in een materie, die verder reikt dan de dienstverhouding. Ad 9 Spr. bepleitte pensioensvoorziening voor het personeel op arbeidscontract, waarbij verkregen rechten éh betaalde premiën gehandhaafd behoren te worden. Ad 10. Over de gehele materie van net Reisbesluit behoort de organisatie een ze ker recht van medezeggenschap bij de uit voering te worden toegekend. „Levende vissen zwemmen tegen de stroom in alleen de dode drijven mee" betoogde spr. hierna in zijn slotwoord. Met tal van verwijzingen naar de H. Schrift, het buitenlandse sociale leven (Fulton Sheen) en, vooral ook, naar de bewogen geschiedenis der stad Haarlem en de schilderstukken van Frans Hals, be pleitte hij voor deze tijd een sociale zorg, die aan actieve en gepensionneerde amb tenaren de levensmogelijkheid zoude schenken, welke bij hun staat en stand past. De vaderlandse economie behoort de arbeid niet te beroven van het hem toe komende profijt, waardoor de activiteit zou kunnen worden geschaad. Met het inroepen van Gods onmisbare zegen voor het nieuwe verenigingsjaar, besloot de heer v. Elk zijn belangrijke rede. (De vergadering duurt voort). door Anthony Gilbert 34) Je hebt gelijk. merkte Davidson nuchter oip. Dat was een verbazend korte tijd om zoveel in te pakken, ik begrijp niet, hoe hij dat alles in zo'n korte tijd heeft kunnen klaar spelen. Ik ook niet. sit waarachtig niet. En 't tweede feit, merkte David son op, terwijl hij zich in het Frans tot Lestrange richtte is dat hij het na tuurlijk helemaal niet in dat kwartier heeft gedaan. Alles stond al netjes kant en klaar, voordat nij naar boven ging Dus hij ging tegen elf uur weg? ver volgde hij -n het Engels tegen de butler. Jameneer, het zal zo wat elf uur geweest ijn. En is dat het laatste wat jullie van hem gezien of gehoord hebben? Slane's gezicht veranderde plotseling van uitdrukking. Hij scheen half van plan om het antwoord in te houden, maar toen hij zag dat juist deze aarzeling de beide mannen tegen hem in het geweer dreigde te brengen viel hij plotseling met een zonderlinge heftigheid uit: Ik weet zeker, dat hij gisteren hier was. Geen óer beide detectives had deze uitval verwacht. Maar niemand zou Da vidson's verbazing hebben kunnen aflei den uit de kalmte waarmede hjj vroeg* Waarom denk je dat? Ik was gistermiddag in de provisie kamer en stond daar^ het zilver te poet sen, toen ik toevallig even opkeek. U weet hoe donker het was. Zo donker dat je bijna geen hand voor je ogen zag. Maar ik weet zeker, dat er iemand we) Cen minuut lang in die struiken heeft gestaan. Die lopen daar langs die kant van het huis, zoals u weet! Dat weet ik niet, zei Davidson kort af. Voor dat jij verder gaat. moeten wi) eerst een kaartje maken van de achter kant van het huis. De struiken staan aan die rechterkant, nietwaar? Juist, mijnheer, En daar is ook de achterdeur. Op een donkere middag zou het gemakkelijk genoeg zijn door de struiken te sluipen en in de moestuin terecht te komen. Tussen de moestuin en Sir Hector's afgesloten grasveld is een houten poortje en dan hebt u ook nog het hoge hek, zodat niemand van de moestuin uit op het grasveld kan zien. Je kunt daar op. geen enkele manier ko men dan langs een trap van af Miss Paula's kamer, boven de bibliotheek, door de glazen deuren van Sir Hector's kamer of door twee poortjes. Twee? Ja meneer, een in de heg van de moestuin en het andere poortje in de muur aan de overzijde. Die poortjes wor den altijd op slot gehouden en alleen Sir Hector en de Miss hadden daar sleu tels van. Hij wilde alleen zijn, zei hij aitijd. Terwijl Slane sprak had Davidson een ruwe schets van de achterkant van het huis gemaakt. Heb je enige reden om te veronder stellen dat die poortjes die middag open waren? Neen, meneer, maar ze konden best geopend zijn door iemand die van bui ten kwam. Je bedoelt mr Newnham? Ja meneer, hij is door de moestuin binnengekomen, maar niet daar door terug gegaan. -- Denkje dat Sir Hector zijn secre taris een sleutel zou hebben gegeven? Sir Hector niet, meneer! De bedoeling was duidelijk, en nie mand achtte het nodig nog een verdere vraag te stellen. Ik begrijp het. Maar veronderstel, dat je gelijk had, Slane, wat zou dan het voordeel zijn, langs die kant binnen te komen? Waarom was hij dan niet langs het andere poortje gegaan? Omdat de trap het dichtst aan deze kant lag. Indien hij langis het andere poortje was gekomen, had hij langs de bibliotheek moeten gaan. waar Sir Hec tor en Miss Marlowe aan het werk wa ren. Is de bibliotheek die grote zaal aan de linkerkant als je binnen komt? Ja. ze loopt over de gehele lengte van het huis. Maar de tafel waar Sir Hector altijd zit te werken, staat vlak bü het raam en ziet uit op het grasveld. Nou ja. maar als hij boeken aan het pakken was. zal hij toch niet voortdu rend uit het raam hebben gekeken en )e zegt zelf dat het erg donker was.* Goed. maar Miss Marlowe was er ook nog. En haar ontgaat niet veel. Trou wens. indien hij die kant genomen had. had hij ook langs haar kamer moeten komen. Haar venster ziet uit op het pad dat naar het andere poortje voert. Ik durf gerust te zeggen, dat hij daar ook wei aan gedacht zal hebben. In zijn plaats zou ik ook liever het risico van Sir Hector, dan van Miss Marlowe ge nomen hebben. En hij kon niet ver moeden dat iemand hem van de provi siekamer uit zou zien. Best. Vertel me nu dit nog: Waar om denk je, dat het mr Newnham ge weest is? Zeg je dit nu niet, omdat je onmogelijk vermoeiden kuint dat het iemand anders kan zijn geweest. Dat is natuurlijk geen bewijs. Dat weet ik ook wel, meneer. Lestrange moest even glimlachen om het hautaine gebaar van de butler. Maar dat was het niet. Ik geef toe, dat ik met die donkerte zijn gezicht niet kon onderscheiden; dat zou trouwens niemand gekund hebben. En bovendien ging hij een heel eind in de struiken schuil. Maar hij moest door de moestuin, en toen kreeg ik hem helemaal te zien. Ook zijn gezicht? Neen, meneer. En ik zou natuurlijk ook niet durven beweren, dat ik hem aan zijn kleren herkende maar aan zijn ma. nier van lopen, dat zou ik wel voor honderd rechters durven volhouden en onder ede als u wenst. Een is voldoende, dtenk ik. Wat is er dan voor bijzonders aan dat lopen? Nou, dat doet hij nogal komiek. Hij loopt niet als een gewoon mens. maar je zou haast zeggen, dat hij springt als een kangoeroe bijvoorbeeld. Ik weet niet of meneer begrijpt wat ik daarmee bedoel!! Neen. Welnu, ik bedoel zó, meneer. Slame stond op en begon de kamer heen en weer te lopen. Nu begrepen ze heel goed waar hij heen wilde, al waren zijn bewegingen een belachelijke imitatie van Newnham's veerkrachtige passen. Je bedoelt de loop van iemand, die blijkbaar voor zijn plezier loopt en niet alleen zijn benen verzet, om zich te ver plaatsen. Juist. Smokkelaarspech. De Belgische douane heeft te Ravels een vrachtauto met 130 kg.en bij Weelde een auto met 207 kg. Nederlandse boter aangehouden. Dodelijke val. Terwijl zij door het trap gat op de zolder van haar woning aan de Gijsbreeht van Amstelstraat klom, is de weduwe M. te Hilversum door een duize ling overvallen. Zij viel en liep een schedel'basisfractuur op, waaraan zij later in het ziekenhuis overleed. Perszuivering. De commissie voor de perszuivering heeft B. tegi Schiphorst te Amsterdam uit de bevoegdheid gezet een journalistieke functie te vervullen voor een termijn, eindigende op 5 Mei 1955. Betrokkene is chef-perszaken van het gewest Noord-Holland van de NSB geweest, heeft meegewerkt aan „De Waag", „De Stormmeeuw" en „Werkend Volk" en is hoofdredacteur geweest van „De Stormvlag". Aan boord gearresteerd. Aan boord van het s,s. „Rijnkeik", dat Woensdag in Am sterdam is binnengelopen, is gearresteerd de Nederlander W. H. v. d E. Deze fs enige tijd waarnemend honorair consul geweest bü het Ned. consulaat te Durban (Z.A.). Ongeveer een jaar geleden is hij daar wegens malversaties ontslagen. Hij is aanvankelijk in Z. Afrika gebleven doch was thans vrijwillig naar Nederland teruggekeerd. Columbiaans banditisme. Volgens het Columbiaanse blad El Pais, dat nauwe betrekkin,gen met de regering onderhoudt, zijn in het gebied van Cali 65 personen door bandieten vermoord. De helft van de vermoorden behoorde tot de politie. De regering van Columbia heeft maat regelen ter bestrijding van het banditisme genomen. Sneeuw ln Zuid-Frankrijk. In het Zuidfranse departement Haute Loire is sneeuw gevallen, die op sommige plaatsen een hoogte van 40 cm. bereikte. Verschei dene wegen ziin geblokkeerd en telefoon lijnen verbroken. Geweldige overstromingen op Formosa. Bij overstromingen in midden-Formosa zijn meer dan 1500 personen verdronken Duizenden mensen zijn dakloos. Helle dorpen staan t'vee meter onder water Het weg- en spoorwegverkeer tussen noord- en zuid-Formosa is onderbroken Spoorwegongeluk In de V.S. Op het station van Bryn Mawr. in de Ameri kaanse staat Pennsylvanië, is een binnen komende passagierstrein op de expresse- trein naar Philadelphia ingereden. Acht personen zijn gedood en minstens zestig gewond, waarvan acht ernstig. De cycloon ln O.Bengalen heeft, naar thans is gebleken, aan vermoedelijk 500 personen het leven gekost. Ongeveer 2.000 personen zijn gewond. Ambtenaren, du- een reis hebben gemaakt door het ge troffen gebied, zeggen, dat de schade op ongeveer 10 miliioen gulden wordt ge schat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5