Perzië eist overdracht van olie industrie binnen zes dagen Sch 9 won de haringrace Fantastisch resultaat van de Haak-In-actie Gong Een „niet" in de grote loterij haringteelt Besomming: dertig haringen.... Waalwijk's schoenenindustrie heeft nog wel werk V.N.-troepen deels over de 38ste breedtegraad Onzekerheid over aanvalzones Mogelijk neemt Amerika te veel verplichtingen op zich Meerderheid in Tudderen wil Nederlands blijven Washington beveelt opnieuw uitstel Haak in, eet nieuwe haring, al zijn de aardappelen wat laat v. Engeland zoekt steun bij andere landen Vrijdag 25 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Auto rijdt op groepje jongens in Nederland schonk bijna drie millioen voor de kankerbestrijding m mm LAGEN Minder hoopvolle toekomst voor winkeliers? Vervlogen illusies Details der jongste operaties Maar Europese verdediging moet doorgaan De praktijk der grenscorrectie Helpers konden niet zwemmen Twee uur vóór executie: Onwaardige tragedie rond Landsberg gevangenen WEERBERICHT Kabinetscrisis in Teheran? Britse parachutisten toch naar Perzië? Vanochtend even over elf uur is de SCH 9 „Prinses Marijke" de haven van IJmuiden binnen gelopen met de eerste Hollandse Nieuwe. Deze Scheveningse jager heeft dus de haringrace ge wonnen. Het schip had 51 kantjes aan boord van de SCH 297 „Huberta". Schipper van de „Prinses Marijke" is W. F. Rog, De volgende loggers zijn nog met haring thuisstomendeSCH 342, die hedenmorgen nog 140 mijl moest afleggen; SCH 4, nog 100 mijl; SCH 242 nog 155 mijl; SCH 6 met 13 kantjes aan boord, en de.YL.208, die reeds 165 mijl had afgelegd. Eén dode, vier gewonden (Van onze correspondent.) cake aan. J Huiden goedkoper AAN ANDEREN DENKEN Prijsverhogingen afgeremd Jongeman voor hun ogen verdronken De verwachting, geldig tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met vooral in de nacht en ochtend plaatselijke opklaringen, maar voor namelijk in de middag ook kans op enkele re- gen- otf onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig ver andering in temperatuur. Zaterdag 26 Mei: Zon op 4153 uur, onder__2042 uur. Maan op 1.19 uur, onder 10.01 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WCWtfrWMW - - De Perzische regering heeft de „Anglo-Iranian Oil Company1' gewaar schuwd dat zij binnen zes dagen tijds haar bezittingen zal moeten over dragen. Doet zij dit niet, dan zal de regering ze zonder meer overnemen. Allahjar Saleh, voorzitter van de „Raad voor de nationalisatie der Perzische Olie-industrie", heeft Donderdag verklaard, dat de genationali seerde Perzische olie-industrie zal worden gedreven door een lichaam, dat „The National Persian Oil Company" zal heten. Hij voegde hieraan toe, dat de Perzische regering uitdrukkelijk heeft verklaard „de voormalige oliemaatschappij" schadeloos te zullen stellen. Inmiddels heeft, naar te Londen van welingelichte zijde vernomen wordt, Engeland een aantal landen verzocht hun diplomatieke invloed aan te wenden om een vreedzame regeling van het olie geschil tot stand te brengen. Engeland zou er by deze landen op hebben aan gedrongen „een sympathieke belangstel ling te tonen" voor een oplossing vair het geschil De regeringen, waartoe Engeland zich heeft gewend, zün over het algemeen die, welke er belang by hebben, dat de Per zische olie beschikbaar blijft. Zy hebben toestemmend geantwoord. Van welingelichte zijde is Donder dagavond te Londen nog vernomen, dat de Britse ambassadeur te Teheran verleden week de Perzische regering mondeling in kennis heeft gesteld van de Britse bereidheid tot onderhande lingen op basis van de Perzische wens tot nationalisatie der olie-industrie. Uit Teheran wordt gemeld, dat Donder dag aldaar van gewoonlijk betrouwbare zijde werd vernomen, dat de Perzische regering ernstige aandacht schenkt aan het Britse voorstel om een missie naar Perzië te zenden ter bespreking van de voorgestelde nationalisatie. Hierdoor zou duidelijk kunnen worden, waarom Perzie nog geen antwoord heeft gegeven op de jongste Britse nota. Men meent <at premier Mossadeq fel tegen _het Britse voorstel is gekant, doch dat zijn rechter hand Hoessein Makki, secretaris van de „Raad voor de nationalisatie der Perzi sche olie-industrie", er mede accoord gaat In invloedrijke kringen te Teheran is Donderdag, volgens Reuter, ernstig ge sproken over de mogelijkheid van een kabinetscrisis in de eerstkomende dagen. Het regeringsgezinde dagblad „Atesh" schrijft Donderdag: „Van bepaalde zijde worden kuipcryen bedreven, die ten doel hebben tot nieuwe onderhandelingen met de Britten te komen. \Vy kunnen echter niet teruggaan op de eens ingeslagen weg". Verder wordt gemeld, dat de sjah het verloop van de nationalisatiekwestic nauwlettend volgt. Waarnemers zijn van mening dat hij mogelijk nog een voor aanstaande rol zal spelen bü een regeling van het geschil. Duizend man van de geconsigneerde Britse parachutisten zijn Woensdag met 73 uur inschepingsverlof naar huis ge gaan. De anderen zullen later gaan, zo meldt de „Daily Herald". De mannen weten niet, waarheen zij na het verlof zullen vertrekken. Zij hebben kakhi- unlformen gekregen, die gewoonlijk in het Midden-Oosten worden gedragen en men had hun verteld, dat „lil bruine knieën zouden krijgen". Zoals gemeld, zyn deze parachutisten twee weken geleden onverwachts opge roepen. Het gerucht ging, dat zij naar Perzië zouden worden gezonden. De re gering heeft dit gerucht toen niet met evenveel woorden tegengesproken. In het dorp Aalst by Eindhoven heeft Donderdagavond een zeer ernstig ver keersongeval plaats gehad, waarvan vier kinderen uit Luyckxgestel a. d. Belgische grens en een dame nit Utrecht het slachtoffer zyn geworden- Een jongen werd gedood, teiwyi de andere drie als mede de vrouw gewond werden. Uit de rechting Eindhoven naderde een door de heer H. uit Utrecht bestuurde personenauto het kruispunt Raadhuis straatEmmastraat— Goudsbergstraat te Aalst, toen daar juist een wielryder de weg overstak. De wagen moest remmen en slipte daardoor tengevolge van de glad heid van het natgeregende wegdek- Vier op het rijwielpad fietsende jongens wer den door de auto gegiepen en tegen een winkelpui gedrukt. De elfjarige J. M. werd op slag gedood Van zyn kameraad jes werden er twee zwaar gewond, terwijl de vierde jongen slechts lichte verwon dingen opliep De echtgenote van de be stuurder van de Utrechtse auto werd uit de wagen geslingerd en ook zij moest in zwaar gewonde toer and in het Eindho- vens St. Jozefziekenhuis worden opgeno men. Bij het bezoek van Prins Bernhard aan Leek boden in de pauze tijdens de besprekingen twee in Groningse klederdracht gestoken meisjes thee en Van onze Amsterdamse redactie) Bijna drie millioen is uiteindelijk het bedrag geworden, dat de ,.lïaak-In"-actie heeft opgebracht. In een uitverkocht Concertgebouw heeft de voorzitter van de N.C.R.V., mr A. Roosjen, gisteravond aan de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. d'Ailly, voorzitter van het Koningin V ilhelminafonds, een bedrag van f 2.626.589.91 overhandigd. Met deze som kan niet slechts één gram radium voor de kankerbestrijding worden gekocht dit was oorspronkelijk het doel en men meende daarbij al hoog te hebben gemikt maar ook een groot deel van het instrumentarium ter bestrijding van deze ziekte worden vernieuwd. Sportief en spontaan heeft Nederland in-gehaakt en onder leiding van de befaamd geworden heer Bodegraven dit fantastische resultaat binnen korte tijd bereikt. De laatste avond kwamen nog vele giften binnen. a Soldaten der V. N. uit verschillende landen, allen gedecoreerd wegens hun heldhaftig gedrag in de strijd op Korea, genieten van een sigaret en houden een praatje aan boord van 'n schip in de haven van Yokohama in afwachting van hun vertrek naar het vaderland. Van links naar rechts: Brayim Borkmoez (Turkije)sergeant Kakonis Constantinos Griekenlandkorp. Robert Herve (Frankrijk)soldaat Flor Troonbeeck Belgiëen sergeant J. J. Zeeuwen Nederland s (Van onzé Brabantse redacteur) We hebben dezer dagen ons licht eens opgestoken in de Langstraat, het Centrum van Sint Crispyn, Waalwijk, om te vernemen hoe het daar met de schoenenindustrie staat. Nu maakt, zo bleek ons by informatie, de Waal- wijkse schoenindustrie niet die schok ken mee, die elders gevoeld worden, sinds de winkeliers in inkoopstaking gingen. Immers voor luxe-schoeisel is de winstmarge vrij. En het Dlrecto- raageneraa] voor de Prijzen wees 14 fabrikanten aan van luxe-schoeisel, waarvan er 10 in Waalwyk zyn geves tigd. Wegens de vrije marge, nemen de winkeliers dit soort schoeisel in het algemeen nog af en Waalwyk kan dus wel doordraaien. Of dit op de lange duur zo kan blijven, is natuuriyk een andere vraag. Men is er te Waalwyk overigens van overtuigd, dat de handelsmarges voor de winkelier inderdaad onhoudbaar zün. De reclame- en de personeelsonkosten zijn gestegen. Een bepaald percentage schoei sel is niet verkoopbaar en moet onder de inkoopprijs in de uitverkoop worden gebracht. En dit alles doet een behooriyke winstmarge verantwoord zyn. AAN BOORD VAN DE „NEELTJE" Donderdagavond acht uur. Terwijl wij vanochtend vroeg de schepen, die in de afgelopen beslissende nacht iets gevangen hadden, over de logger-golf hun posities hoorden opgeven, zodat de jager van de combinatie hen bij het vrij slechte zicht toch zou kunnen vinden om de buit over te nemen, spoelde het afhoudertje de laatste resten van onze vangst over boord. In de grote loterij, die de haringteelt nu eenmaal is, hadden wij een niet getrokken. Een vijftien kantjes vis hadden de mensen die nacht met venijnige slagen uit de mazen van het want geslagen, maar helaas was het allemaal makreel, die weer net zo hard overhoord ging als dat zij scheep gehaald was. Uit de zeventig netten, een gordijn van thééy dan twee kilometer lengte, kwamen alles bijelkaar dertig armzalige harink jes. Alle moeite voor niets, alle illusies van een spannende race om een maatje als eerste aan de markt te brengen, ver vlogen! Wanneer men overigens uit het kabaai van die tientallen loggers, die zich meld den, wijs kon worden, is er deze nacht overal méér makreel gevangen dan Hol landse Nieuwe. Schipper Westerdijk nam het allemaal met de berustende philosophie van een Men meent liier dat het voor de win kelier nog erger kan worden, als de grondstoffenprijzen werkelijk omlaag blijven gaan, zoals heden het geval is. vissersman, die al zoveel seizoenen met voor. en tegenspoed achter de rug heeft: Het geeft niets of ie de kop tussen de knieën laat hangen, in één nacht kunnen we getroost z\jn". En dus gingen we vanochtend tegen een uur of tien opnieuw stomen, koers West-Noord-West, om tegen vier uur 's middags vlak by de 57ste breedtegraad ons geluk nogmaals te beproeven. Het was overigens begrijpelijk, dat an dere schippers vannacht de makreel wei nig vleiende namen gaven. Op hoop van zegen Het weer is thans veel gunstiger dan gisteravond. Er staat een koeltje en het zicht is goed. We liggen prachtig achter onze lange vleet en opnieuw klonk van avond, toen de zwarte bol de voorsteng inging, het welgemeende: op hoop van zegen. De-atmosferische toestand in de aether heeft overigens uw verslaggever wel eni ge averij aan de stembanden bezorgd. Desondanks was het van gisteravond af onmogelijk om de wal te bereiken. Zelfs toen een schip van de Nederlandse ma rine, Hr Ms „Zeeram" zo vriendelijk was bemiddelend op te treden als tussenzen- der tussen de „Neeltje" en Scheveningen- Radio lukte ons contact met de wal niet. Terwijl ik dit korte verslag or> de slin gerende brug van de „Neeltje" doorbel heb ik me echter andermaal gespiegeld aan het optimisme van schipper Wester dijk en hoop, dat men er althans iets van zal kunnen maken. (En dat dit lukte, ziet u aan het bovenstaande, maar zonder de vriendelijke hulp van een volhardende telefoniste van Scheveningen-Radio zou het zeker niet gegaan zyn. Redactie) J. W. HOFWIJK Individu of partij, die een aanval pleegt op des mensen beurs, kan er van ver zekerd zijn. dat hij of zij al spoedig zwart wordt afgetekend. We zien dat in particuliere kring en in de sectoren van het openbare leven. Eén ding bevreemdt ons steeds en dat is, dat men nóg niet genoeg doordrongen is van het feit, dat we nog altijd in een abnormale periode leven. Elke poging tot normalisatie thuis en in de staatshuishou ding wordt telkenmale door onvoorziene omstandigheden doorkruist. Omstandig heden. die allemaal geld of meer geld vragen. We zijn van mening, dat het voor be houd van eigen gemoedsrust en ook voor het op peil houden van de volkskracht, een allerheilzaamste gedachte is. om bi} al onze strevingen naar dezelfde blijvsa of verbeteren er rekening mede te hou den, dat het primair er om gaat all* Nederlanders onder enigszins dragelijk# voorwaarden in het leven te houden. Deze gedachte moet doorwerken bij elke stand en bij het stellen van eisen door hoog en laag. We denken, met alle respect voor het geen al geofferd wordt, nóg te weinig aan anderen. Daarom kan het goed doen te laten zien, dat er nog wel aan anderen wordt ge dacht. Zo vraagt een lezer via ons blad de aandacht van regering en bedrijven te vestigen op de nood van lieden, die een lijfrente genieten. De levensverzekering maatschappijen maken grote winsten. Inzender oppert de vraag of voor bepaal de gevallen niet een hogere uitkering zou kunnen worden uitbetaald. De uitkering Drees is daarvoor niet afdoende. Met een uitkering van 6 op 7 pet. zou blijk van begrip kunnen worden gegeven. De idee Is eenvoudig, maar de uitvoering is niet zo simplistisch. Maar er is over te pra ten We komen dan wel verder. Een lezeres vraagt een denken aan vrijgezellen. Als moeder was het voor haar moederdag maar voor een ongehuw de vriendin, die heel wat geploeterd heeft ten bate van kinderen niet Zij breekt een lans voor een huldiging en waardering ook van dergelijke vrouwen. Sympathiek. Leven maar ook laten leven. Denken aan zich zelf, maar anderen niet vergeten. Er zijn toch nog wel schone zielen in de wereld. HENK VAN DER MAZE De Nederlandse landmacht overhan digde onder het blitz-lirhl van fotogra fen, die zelfs op de trap in hst midden pad waren geklommen, ruim tien dui zend gulden Koffiehandelaren brachten eenzelfde som bijeen, maar een jongetje had ook gespaard en uiteindelijk een voor hem fantastisch bedrag van tien cent bi.ieen kunnen brengen ook voor de kankerbestrijding. Veel van deze roerende momenten zijn voorgekomen. Om een enkel nog te ver meiden: twee kleuters van vier jaar uit U recht kwamen met een versje bijna 21 duizend gulden aanbieden, die ne km. deren van Utrecht hadden bijeen ge bracht. ,-Wij staan hier beiden hand in hand namens de kleuters van Nederland. En het was niet met lege handjes. Er kwam een telegram binnen van een !°.gger, die de opbrengst van het eerste yaatje haring ter beschikking zou stel len van Koningin Wilhelminafonds. Am- terdamse schillenophalers brachten ruim vier honderd gulden bijeen. Ge- r'ri=<^Gri stunrden duizend gulden. Rot- j losse havenarbeiders meer wanrrtno- t°nd*rd in een reddingsboei. g^den werhdUn t0taal 36 namens Haar, r.aar wie dit fonds is ge noemd en. zij overhandigde aan de heer Bodegraven een portret van H.K.H. als blijk van waardering vpor het werk, dat hij heeft verricht.. Mr d Ailly herinnerde aan de eenheid, die in het verzet was gedemonstreer 5 en de eenheid, die in '48 tot U'ting kwam bij de troonswisseling. Een zelfde een heid heeft dit resultaat opgeleverd, via één simpele microfoon. De heer Bode graven en zijn naaste medewerkers kregen als hulde het gouden insigne van de Ned. Ver. voor Kankerbestrijding' de N.C.R.V. zelf werd het eerste erelid van de vereniging „Koningin Wilhelmina Fonds". De huiden in het Beneluxgebied kost ten tot voor kort 150 per stuk. Die prijs is nu al 30 a 35 pet lager. Zelfs de Zuid-Amerikaanse vellen, waar men in dat werelddeel zo zuinig mee omspringt, zijn in prys gedaald. Als deze tendenz aanhoudt en de kostprijs van het schoei sel wordt dus weer lager, dan zullen dé winkeliers met hun 18 pet winstmarge, nog minder geld in hun toonbanklade krilgen. Het is dus heel goed begrijpelijk, dat zij doorvechten, voor alle veiligheid. Overigens moet de verbruiker van schoei sel toch weer niet te veel illusies koes teren uit de huidige grondstoffenprijzen. De situatie ls, wat men noemt „uiterst iKTaad gevoelig". Maar men kon ons wel zeg- Gedetailleerd weergegeven, was het gen, dat de prijsverhogingen, die in het verloop der jongste operaties als volgt: verschiet lagen, met de laatste grond- Een Amerikaanse pantserkolonne drong stoffenprysdalingen wel zyn afgeremd. [Donderdagmiddag in Tsjoentsjon-binnen. De kolonne bereikte de Sojang en rukte De V.N.-troepen hebben vanmorgen in noordeiyke richting op zonder tegen- hun snelle opmars in alle sectoren van stand te ontmoeten. Een andere Ameri- het Koreaanse front voortgezet, aldus kaanse pantserkolonne bewoog zich meldt een communiqué van het Ameri- lang de weg Kapjong-Hwatsjon in noor- kaanse achtste leger. Patrouilles over schreden de 38ste breedtegraad in de oostelijke sector naby de stad Indje. In het Westen is een tankmacht der ver bondenen ten noorden van Oeyonghoe binnen gezichtsafstand van de breedte- Generaal Omar Bradley, voorzitter der commissie van chefs van de Amerikaanse generale staven, zette Donderdag zijn ge tuigenis voor de verenigde senaatscomrr is- sie voor buitenlandse betrekkingen en d» strydkrachten voort. De republikeinse senator Wiley stelde de vraag: „Is het niet verkeerd onze bond genoten de indruk te geven, dat w'j meei kunnen verdedigen dan ln feite het geva' Op een bijeenkomst van de Limburgse Culturele Kring te Den Haag, sprak de heer Hub. Dassen landdrost van het 'vprtrnï'°eider3 brachten een ton 7 hke-n, ee.n uur overwerk j mWchiei? een ^oor ^de Bodpvraven drostambt Adderen gisteravond over de in Hi!'-'- ;m - waarvan opbrengft bliT prakt«k der «f«™eorrecties. con- vend aar. het Koningin W dh elm in af on 1C clusie was. dat de houding der bevolking ten goede zal komen. Het befaamde pop- «on'vA van Beo henft penh-is van Bep_ heeft jn totaa 19.389.50 opgebracht.En Bep „elf zag zich uit waardering voor haar belange loze werk een televisietoestel cadeau ge daan, dat haar op haar ziekbed verpo zing zal brengen. Na de pauze sprak de privé-secreta- resse van H K.H. -Prinses- Wilhelmina- mej. Geleien», woorden van waardering correct is. De grote meerderheid is thans zeer vriendschappelijk ten opzichte van Nederland gestomd. Vooral geldt dit voor de arbeidende bevolking. De boeren wa ren aanvankeiyk wat terughoudend- De meerderheid der bevolking wenst de huidige situatie bestendigd te zien. Slechts een minderheid wenst terugkeer naar Duitsland. Maar een volksstemming wil deze niet, omdat zij vreest haar doel dan niet te bereiken. Als een paar typische verschijnselen van de vriendschappelijke stemming tegenover Nederland, vermeldde de heer Dassen, dat een der dorpen (waar een onderwijzersvacature was wegens het hu welijk van de onderwijzeres) een Neder landse onderwijzer vroeg te mogen heb ben. En dat de schutterij bij hem infor meerde of zij het oraedicaat Koninklijke kon krijgen. Ook is er veel belangstel ling, zelfs onder volwassenen, voor het volgens van cursussen in de'Nederlandse taal. Generaal Bradley antwoordde: „Moge lijk zyn de Amerikaanse diplomatitke verplichtingen thans veelomvattender dan met ons huidige militaire vermogen m overeenstemming ls te brengen. Dit houdt echter niet in. dat wU niet toort zouden moeten^ gaan met de opbouw van de or ganisatie van het Noordatlantische ver drag, c'ie ten doel heeft met gezamenlijke inspanning een doeltreffend verdedigings stelsel op te bouwen". In antwoord op een andere vraag van dezelfde senator zeide Bradley: „Van lou ter militair standpunt gezien kan -k het niet onjuist achten, dat generaal MacArthur van zijn functies werd onthe ven. Ik ben echter wel van mening, dat de wijze waarop dit geschiedde, beter had kunnen zijn". Generaal Bradley, deelde verder mede dat generaal MacArthur verleden jaar, vóór de Chinese communisten hun herfstoffensief begonnen, twee maal was gewaarschuwd m.b.t. de wijze waarop zijn troepen op dat tydstip wa den opgesteld. De chefs der Amerikaan se generale staven waren verontrust over de grote, onverdedigde ruimte, die zich tussen de twee hoofdmachten der verbondenen bevond.Ook vonden zij de kwetsbare positie van het tiende legerkorps onbehagelijk. De chefs van staven hadden MacArthur eerst voorgesteld de opstelling zyner troepen te wijzigen. Later vroegen zij hem op het tiende legercorps een minder Vooruitgeschoven positie te doen inne men. Het was het tiende legerkorps dat, toen de Chinese communiste» onver wachts in de strijd in Korea ingrepen en in enorme getale aanvielen, terug moest trekken om zich, na verbitterde strijd, een uitweg te vechten naar de haven van Hoengnam, waar het door geallieerde schepen aan boord werd genomen. De republikeinse senatoren hebben Don derdag, vóór de aanvang van Bradley's getuigenis, verklaard, dat zij de generaa1 wilden ondervragen over een vertrouwe lijk document, waarin zou zyn aangegeven welke militaire doeleinden de Verenigde Staten in elke overeenkomst ter beëindi ging van de Koreaanse oorlog verwezen lijkt zouden willen zien. Naar aanleiding van hetgeen Bradley Woensdag over Perzië had opgemerkt vroeg senator Wiley: „Acht u de toestand in Perzië kritiekêr dan de mogelijkheid van het binnenvallen in Joego-Slavië door vazalstaten der Sovjet-Unie?" Generaal Bradley zeide hierop: „Er zyn in de afgelopen zes maanden vele nlaat- sen geweest, waar een aanval of moei ïykheden dreigden. Zo stond Joego-Slavié twee of drie maanden geleden hier n het middelpunt der belangstelling en het vormt nog steeds een gevaariyke zóne. Perzië is steeds een dergelijk bedreigd gebied geweest. Het trekt nu de algemene aandacht door het geschil met Engeland over zyn olie-industrie en de Britten be schouwen thans Perzië waarschijnlijk als het meest bedreigde gebied ter wereld. Ik zou wi' en zeggen er niet zo zeker vin te zyn dat de Russen in Perzië eerder dan elders ter wereld zouden willen be ginnen. Dat was de basis van m n ver klaring van Woensdag". Op een desbetreffende vraag zeide Brad ley, dat Engeland en de Verenigde Staten géén besprekingen hebben gevoerd over een militair ingrijpen in Perzië. De republikeinse senator Smith stolde no. de vraag: ..Zouden de chefs der Ame rikaanse generale staven bij besprekingen ter 'egeling van de Koreaanse oorlog iet toelaten van het communistische China tot de organisatie der Verenigde Naties als een punt beschouwen, waarover valt te praten?" „Neen, mijnheer", antwoordde Bradley. „Wij zijn van mening dat dit niets te maken heeft met een regaling van het Koreaanse geschil". delijke richting. Ten westen van Kapjong rukten Britse en Canadese eenheden Donderdag middag ongeveer 9 k.m. op, zonder met de tegenstanders contact te maken .Ten zuiden van Tsjoentsjon konden Zuid- Koreanen ongeveer 10 k.m. terreinwinst boeken. Zuidkoreaanse verkenningstroepen aan het westelijke front staken de Imdjin over en overschreden over de Kaesong heen de 38ste breedtegraad. De bevelhebber van het Amerikaans» achtste leger in Korea, luitenant-gene raal James Van Fleet, heeft verklaard, dat de verbondenen langs het lehele front aanvallen en „dat zij onbeperkt zullen oprukken". Waarnemers leiden hieruit af. dat de geallieerden opnieuw de noorde lijken in Noord-Korea zullen achtervol gen, als dat nodig is Do vijandelijke tactiek om snel terug te trekken en opnieuw hevig aan te val len was, volgens Van Fleet, genoeg zaam bekend. Het achtste leger rukt op om het initia tief te behouden, de grootst mogelijke verliezen toe te brengen en een eventu ele nieuw tegenaanval af te slaan. Ge zien echter zijn reserves is de vijand tot een tegenaanval in staat, aldus Van Fleet. Generaal Van Fleet prees zyn troepen en ook de Franse en Nederlandse batal jons. De voorzitter der stafchefs, generaal Bradley, heeft aan Amerikaanse sena toren meegedeeld, dat de Amerikaanse verliezen ln Korea in het totaal 141.955 man bedragen. Ruim de helft aezer man schappen, namelijk 72.679. werd niet tij dens gevechten uitgeschakeld doch (joor andere oorzaken, voarnamelyk ongevallen en ziekte. In Winschoten heeft zich een uiterst tragisch ongeluk voorgedaan. De 21-jarige D. S. reed met zijn fiets ln 't Winschoter- diep. De jongeman, die blijkbaar niet kon zwemmen, wist zicb niettemin drijvende te houden en op zyn hulpgeroep snelden verscheidene omwonenden toe. Ook van hen was echter niemand de zwemkunst machtig, zodat geen hunner te water durf de gaan. In alleryi werd daarom een ladder ge haald. doch toen men die aan de drenke ling toestak, was deze aan bet eind van zyn krachten en zonk ia de diepte weg. Na een half uur dreggen heeft de politie z)jn lijk opgehaald. Bij het gemeentehuis te Eelde vond men gistermorgen op de grote verkeers weg het lyk van een onbekende liggen- Uit het onderzoek bleek, dat het stof- felyk over. ehot was van de heer C. J. K. uit Groningen- De ongelukkige moet reeds Woensdag avond door een auto zijn aangereden. De politie tradht thans de automobilist op te sporen. In een doosje Zeeuwse babbelaars brachten enkele schonen uit onze eilanden-provincie de heer Bode graven een bedrag van f 657.15. Als beloning mochten zij een babbelaar proeven. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft op het laatste ogen blik tot nader order bevolen de executie der zeven oorlogsmisdadigers te Lands berg uit te stellen. Aan dit nieuwe uitstel was een besluit van een rechter van het Amerikaanse districtsgerechtshof te Was hington, Walter Bastian, voorafgegaan, in houdend dat de Amerikaanse avtorltelten in Duitsland niet gerechtigd rijn de exe cuties te bevelen. De advocaat der oor logsmisdadigers, Warren Magee. had Woensdagavond om een dergelyk beslnit verzocht. Bastian zal Zaterdag officiéél een nieuw beroep om het leven der ver oordeelden te sparen in overweging- nemen. Het bevel van het ministerie kwam nog geen twee uur voordat de veroordeelden zouden worden opgehan gen. De gevangenen hadden inmiddels de las. van de „laatste dag" gedragen. Zij hebben hun naaste familieleden op be zoek gehad. Aan dezen werd bij het verlaten van de gevangenis meegedeeld, dat de terechtstellingen één minuut as middernacht zouden beginnen»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1