Welvaartspeil in eigen hand Zonder goed inzicht verdwijnt sociale zekerheid Mossadeq acht nationalisatie de redding van het Midden Oosten laten en Korea-conflict „Ombrelle"werd n volledig succes Maar Soesterberg ging (officieel) „in de prak" mat'QflXSmt Gemeentebestuur van Finsterwolde functie Stafchefs stellen nieuwe orders voor Ridgway op r Wisselvalligheden in weerpolitieksparen en haringrace Van Maarseveen beet fel van zich af Zaterdag 26 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Leuze: meer werkensoberder leveu niet overtuigend genoeg Omvangrijke textiel- diefstal ontdekt N.-Koreanen beginnen zich te herstellen 3 Doden, 25 gewonden Fascistische terroristen in Italië gearresteerd De geruchten over Russische vredespoging sceptisch ontvangen Noodzaak van een luchtwachtdienst Meisje door vlammen gedood Communistische politiek over de hekel Financiering van onze defensie Auto reed van Lekdijk De Prins was zoek V. J Collins acht Verre Oosten voldoende beveiligd WEERBERICHT Belegging in reële waarden Bij branden in April 1 De verrassing van Soesterberg V. N. EN N. V. Jfeer die ivashenzine! Steunfraude Minister kfyagt aan Philippica :- V". k T. S. Besprekingen van Spofford De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond, luidt: Vanavond en vannacht over het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen regen of onweersbuien. Morgen overdag wisselende be wolking met plaatselijk regen of onweersbuien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige richtingen uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 27 Mei: Zon op 4.32 uur, onder 20.43 uur. Maan op 1.37 uur, onder 11.28 uur. Maandag 28 Mei: Zon op 4.31 uur, onder 20.44 uur. Maan op 1.50 uur, onder 12.49 uur. I NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT yog. jfp „De leuze meer werken, meer produce ren, soberder leven, is juist, maar niet overtuigend voor de massa. Er zou een in populaire taal gestelde bevattelijke uiteenzetting van deze leuze nodig zijn, waarin van officiële zijde duidelijk wordt gemaakt, dat het niet voldoen aan deze lueee. het gebouw der sociale zekerheid onvermijdelijk moet maken tot een kaar tenhuis". Deze woorden sprak mr Jac. Dutilh. voorzitter van de Nederlandse Spaar- bankbond, in zijn openingswoord, op de Vrijdag in hotel Huis ter Duin in Noord- wijk gehouden 40ste Spaarbankdag. Hij legde de nadruk op de noodzaak, het spa ren te bevorderen en het sobere leven te propageren, aangezien de spaarder van nu de grondslag helpt leggen voor znjn kinderen en kleinkinderen. Mr Dutilh herinnerde in zijn betoog, aan de onrust, die in de tweede helft van het afgelopen jaar m de kringen van spaarders is ontstaan. Jtr valt een conti nuïteit waar te nemen van de nadelige saldi tussen inleg en terugbetaling. Niet alleen het Koreaanse conflict is hiervan de oorzaak, een complex van factoren werkt remmend op de spaarzin en het spaarvermogen en prikkelt de lust tot het opvragen der spaarpenningen voor het kopen van voedings- en genotmiddelen en het aanschaffen van duurzame con sumptiegoederen. Ook de zware belas tingdruk werkt, remmend op de spaarzin, alsmede de stijging der kosten van le vensonderhoud, die het schrikbeeld der inflatie en de gevolgen daarvan heeft op gewekt. Men vergeet daarbij echter, aldus spr., dart terugbetaling van spaarpenningen mist dit schrikbeeld meer nabij brengt •Ian verder verwijdert. Alleen hard wer ken en sobef leven kan het percentage, waarmede het welvaartspeil onvermijae- lijk moet dalen, zo gering mogelijk ma ken. Alleen dan kan ons volk de kr vinden om door de moeilijke ,nnr te komen en het welvaartspeil van voor 1940 weer te bereiken. In de middagbijeenkomst ontstond een discussie naar aanleiding van het.prae- advies Voor- en nadelen van belegging door spaarbanken in activa met een reële waarde", uitgebracht door de heer W. Verhage, directeur van de Nutsspaarbank te 's Gravenhage. Deze lichtte toe, dat de spaarders in moeilijkheden verkeren. Zij hebben ge spaard voor een speciaal doel, maar kun nen dit doel niet verwezenlijken, aange zien de koopkracht van hun geld ontoe reikend is. Daarom gaan zij er tOë over met het spaargeld hun inkopen te-betalen en de rest op afbetaling aan te schaffen, hetgeen niet de bedoeling is van de spaar banken. De rentevoet trekt aan en met tertijd zal een hogere rentevergoeding aan de spaarders nodig zijn. Spr. vroeg zich af, of deze hogere rentevergoeding bij de tot dusver door de spaarbanken ge volgde beleggingspolitiek mogelijk zal zijn. Daarom bepleitte hij een gedeelte lijke belegging der spaargelden in aan delen en/of onroerend goed. Spaarders moeten er van overtuigd zijn, dat de Bond en de bestuurders der spaarbanken pa raat zijn om zoveel mogelijk te doen tot behoud der koopkracht van het geld. In zijn prae-advies verklaart de heer Verhage, dat vooraanstaande deskundigen op grond van onderzoekingen hebben be toogd dat, genomen over lange perioden, belegging in aandelen minder risico met zich brengt dan belegging in obligaties. Wel is aandelenbelegging geen „wonder middel" tegen daling van de koopkracht, maar de weergegeven meningen en on derzoekingen vallen; met ongunstig uit voor aandelenbelegging, indien althans aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Het vraagstuk der schaarste aan risico dragend kapitaal in Nederland vraagt om een oplossing. Spr. vraagt zich af, wat moet prevale ren: het bijzondere belang der institutio nele beleggers, of het algemeen belang. Uit een oogpunt van algemeen belang acht prae-admseur de huidige toestand niét ideaal. Hij acht. het verantwoord als spaarban ken tot een bedrag, dat een deel vormt van de cijfermatige hoogte, waarop haar eigen vermogen kan worden gesteld, be legging zoeken in aandelen en/of onroe rend goed. dus reële waarden. Met name denkt hij aan belegging in aandelen of participatiebewijzen van prima beleg gingsmaatschappijen en beleggingstrusts De bondssecretaris, dr J. R. A. Buning, zeide door prae-adviseur niet overtuigd te zijn. Bovendien beschikt het gros der spaarbanken z.i. niet over het vereiste apparaat om de bedoelde belegging (in aandelen) zorgvuldig te kiezen en te be waken. Uit de vergadering werd vervol gens gesuggereerd de keuze der beleg gingen over te laten aan een centraal li chaam en daartoe zelf een beleggings consortium op te richten, waarvan de spaarbanken de aandelen zouden nemen. Tot enige uitspraak over deze materie kwam de vergadering niet, hetgeen ook niet de bedoeling was. De fabrieksrecherche der N.V. Stoom spinnerijen en -Weverijen v/'h S. J. Span jaard te Borne is er in samenwerking met de rijkspolitie in geslaagd een om vangrijke tèxtieldiefstal op te sporen. Niet minder dan zeven arbeiders, afkom stig uit Borne, Almelo en Hengelo, wer den gearresteerd omdat ze gedurende ge ruime tijd lakens en slopen in de fabrie ken ontvreemdden. Wanneer zij de fabrie ken verlieten, bonden zij het gestolene om het lichaam. Bij huiszoekingen wer den aanzienlijke hoeveelheden textiel in beslag genomen, doch een grote partij had ook reeds haar weg gevonden naar enkele helers. Uit een communiqué van het Ameri kaanse achtste leger blijkt, dat de Noord- koreaanse troepen zich langzaam begin nen te herstellen van de ..volledige mis lukking" van hun tweede voorjaarsof fensief, waarvan de opperbevelhebber van het 8ste leger, luitenant-generaal James Van Fleet, gisteren, na een bezoek aan het front, gewaagde. Dat voorzichtigheid met vuur geboden bljjft, blijkt weer uit een door de hoofd inspectie voor het brandweerwezen op gesteld overzicht van de door brand ver oorzaakte schade in de maand April. Gedurende deze maand verloren ten gevolge van brand 3 personen het leven. 25 Personen, waaronder 14 brandweerlie den, werden door brand gewond. De di recte brandschade wordt voor April ge raamd op 2.704.500 (Maart 2.800.745, April 4950 3.180.895). Dertien boerderijen werden geheel of gedeeltelijk door brand verhield. De veestapel leed hierdoor de volgende verliezen: 4 paarden, 33 koeien. 20 var kens en 153 stuks klein vee. Tot dusverre kon bfi 57 pet. van de grootste branden de oorzaak worden vastgesteld. Zó dicht achter elkaar voeren de VL 208 en de KW 78, toen se in de haringrace de haven van IJmuiden binnen joegen. Vlaardingen had een voorsprong, maar Katwijk lag het eerst aan de kant en won De Italiaanse politie heeft Vrijdag be kend gemaakt, zeven en dertig neo-fas- cisten te hebben eearresteerd. die ervan worden beschuldigd sinds November van het vorig taar zeven bomaanslagen te hebben gepleegd. i Dr Mossadeq. de Perzische premier, heeft gisteren verklaard dat zijn regering verschillende malen geprobeerd heeft om een buitenlandse lening te verkrijgen. Aangezien deze pogingen niet zijn geslaagd, was de enige oplossing om uit de huidige financiële moei lijkheden te geraken het gebruik maken van dwe natuurlijke hulp bronnen van het land, waaronder de olie de belangrijkste plaats innam. Daar om is de eerste stap naar enige hervor ming in Peizië de nationalisatie van de olie-industrie, aldus Mossadeq. Men zou dan in staat zijn Perzië, het Midden-Oos ten en misschien geheel Azië te redden. Wat Perzië deed is van wereldbelang, zo verklaarde de premier. nistische regering officieel kan instem men met deelneming aan besprekingen ter beëindiging van de Koreaanse oorlog, daar Peking tot nu toe steeds heeft staande gehouden dat slechts Chinese „vrijwilligers" aan de strijd deelnemen. het te Lake Success waar- f,L?] 2 r dat eventuele openlijke J^e!«Ssprelcingen vaa communisti- enirvrftlitl, oc!F de Noordkoreaanse waarhii h« n worden gevoerd, de Soviet TTo?mmiiniStisChe China en de Sovjet-Unie achter de «chermen hulp zouden verlenen". Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken wilde Vrqdag g'een mentaar geven op de berichten, v 8 - welke het van een particulier talie gen zou hebben ontvangen, die_er°P1 den wijzen, dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn deel te nemen aan besprekingen ter beëindiging van de Koreaanse oorlog. In de Zweedse pers Is 7 Me! j.I. ge meld, dat dergelijke inlichtingen ter kennis zouden zijn gebracht van het hoofd der Zweedse delegatie bij de V. N., Grafström. Grafström beves tigde Vrijdag te Lake Success, dat dergelijke inlichtingen twee weken geleden op het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken zijn ontvangen. Doch een woordvoerder van het mi nisterie wilde Vrijdag niet bevestigen, dat dergelijke inlichtingen ter kennis van Grafström waren gebracht. Keuters medewerker te Lake Success, Michael Fry, meldt nog: „In kringen der Amerikaanse en Britse delegaties te Laise Success trekt men de juistheid der be richten over een geneigdheid der Sovjev- Unie tot het openen van besprekingen over Korea sterk in twijfel, Britse en Amerikaanse woordvoerders verklaarden Vrijdag het buitengewoon twijfelachtig te achten, dat de Russische regering een dergelijke bereidheid ooit rechtstreeks of indirect te kennen had gegeven. Zij legden er opnieuw de nadruk op dat het nauwelijks waarschijnlijk is dat het Kremlin, hetzij rechtstreeks hetzij indirect, enig voorstel zal döen om tot '■en regeling van de Koreaanse oorlog te komen. Immers, een dergelijk initiatief /ou een stilzwijgende erkenning der Sovjets inhouden,, dat de Koreaanse oor log op hun aanstichten wordt gevoerd en het zou tevens betekenen, dat het Krem lin in staat zou zijn deze krijg op elk tijd stip te doen eindigen. Sommige diplomaten te Lake Success betwijfelen zelfs of de Chinese commu- Mossadeq deed een beroep op de democratische 'art den van de we reld, om Perzië „bij zijn grote werk" te steunen, teneinde „de ineenstorting van een volk met een groot verleden" te voorkomen. Een dergelijke steun zou be slissende gevolgen hebben voor het lot van de wereld en de Westelijke bescha ving voor een dreigende vernietiging be waren. Naar uit betrouwbare bron verluidt, was de verklaring van Mossadeq door het kabinet goedgekeurd. Britse ambassadeur bij Mossadeq De Britse ambassadeur te Teheran Shepherd heeft Vrijdagavond ruim een uur met de Perzische premier Mossadeq beraadslaagd. Men taeent, dat gesproken is over het vjndén van een formule, wel ke het Pertië mogelijk zou maken de olie-industrie te nationaliseren, terwijl tevens zoii wórden verzekerd dat de Britten zouden blijven helpen bij de olie winning, opdat ook het nieuwe bedrijf doelmatig zou kunnen werken. Eveneens wordt vernomen, dat de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Grady, thans een belangrijke rol speelt bij de pogingen'om tot een of ander com promis te komen. Men zegt dat nu te Teheran zeer geheime besprekingen wor den gevoerd, met. het doel de wensen van Perzië in overeenstemming te bren gen met de noodzaak een bevredigende bedrijfsvoering bij de Perzische olie- industrie te verzekeren. BOUWEN.' De intergeallieerde luchtmanoeuvres in West-Europa, welke dit voorjaar de naam „Ombrelle" kregen, zijn gisterenavond beëindigd. De juiste resultaten zal men pas over enkele maanden kennen, wanneer de films zijn ontwikkeld, de cijfers vergeleken en de technische feitelijkheden tegen elkaar afgewogen. Als men echter de meningen van de deskundigen hoort, dan mag men concluderen, dat deze oefening succesvoller is geweest dan „Cupola" verleden jaar* Air-vice marshal Sir Thomas Williams, commandant van de British Air Forces Overea (B.A.F.O.) in Duitsland, sprak zelfs van een volledig succes, toen hij gistermiddag met zijn speciale Dakota na een driedaagse reis langs de bases op Soesterberg arriveerde. „En ik neem aan, dat generaal Noxstad na afloop zeer tevreden zal zijn", zo voegde hij er aan toe. „Als ik de bemanningen van de bommenwerpers moet geloven, hebben zij heel wat jagers neergeschoten, maar omgekeerd zullen ongetwijfeld de jagers hetzelfde zeggen", aldus Williams. „Op de eerste dag gaven de telefoonverbindingen nog wat moeilijkheden, maar dat euvel wa» spoedig overwonnen en d< zaak heeft daarna zeer bevredigend gefunctionneerd". Wat Nederland betreft roemde de vice lnchtmaarsohalk voorhl de grote mede werking die men hiel van de militaire autoriteiten had ondervonden. „Zelfs het kleinste ding, waar we om veriegen zaten, kregen we onmiddellijk". Nu zullen deze Engelsen niet om zo heel veel verlegen hebben gezeten, want ze hadden bun hele bebben en houden zelf meegebracht en. zelfs het voedsel werd dagelijks via Hoek van Holland aangevoerd. Een grote vooruitgang bij verdeden jaar was ongetwijfeld dat thans al de jagers, die aan de oefening deel namen, straalvliegtuigen waren. Het vo rige jaar werden nog Spitfires en Hornets bij de verdediging gebruikt, doch dit jaar kon deze taak geheel worden overge laten aan Vampires en Meteors. Een be wijs dat de West-Europese luchtmacht geleidelijk beter wordt en gaat beschik ken over de meest moderne afweerwa- penen. Ook de verbindingen en dan bedoe len we speciaal de telefoonlijnen zij.i effectiever gebleken dan bij Cupola, ook al weer het gevolg van de technische vooruitgang van het laatste jaar. Wat overigens nn ook niet weer wil zeggen, dat de luchtverdediging vol maakt is en aan iedere vijandelijke luchtaanval het hoofd kan bieden. Een belangrijke euvel is het vrijwel volko men ontbreken vaD een luchtwacht dienst. Alleen in Engeland is een der gelijke organisatie thans, zij het nog summier, in werking, doch in de ove rige West-Europese landen ontbreekt hij nog geheel. En dit is, vooral nu de snelheid van de vliegtuigen zo veel groter is geworden, een enorme han dicap en een positief gevaar. Een bewfjs daarvan werd op Soester berg gegeven. Als het werkelijkheid was geweest, dan zou dit veld op de eerste dag waarschijnlijk na één minuut ari basis nitgeschakeld zijn geweest. Immers 20 seconden over tienen, direct dus na het begin van de oefening, deden Vampires een volkomen onverwachte aanval en voordat er ook maar één vliegtuig de lucht in had kunnen komen zou de basis vermoedelijk al onbruik baar zijn geweest. De radarstations hadden de vliegtuigen niet kunnen waarnemen, omdat zij te laag vlogen om op de schermen zichtbaar te worden. In zulk een geval is men dus uitsluitend op waarschuwingen van oog getuigen aanwezig. Als men nu rekent, dat een straaljager een snelheid heeft van 800 k 900 km., dan is het duidelijk, dat een dergelijke lucht wachtdienst Internationaal Georganiseerd moet worden. Maar eiik land zal toch zelf moeten beginnen. Grote vooruitgang ig geboekt op het terrein van de samenwerking, vooral dank zij het gebruik van stanöaardmate- riaal. Nu was het mogelijk een squadron van Nederland naar Frankrijk over te plaatsen, zonder dat het door gebrek aan onderdelen of taalmoeilijkheden aan slag vaardigheid inboette. Engelse Vampires kregen in Frankrijk de service die zij gewend zijn en Nederlandse en Belgische Meteorvliegers voelden zich op eikaars velden goed thuis. Op Soesterberg ia gisteren geen „scramble" geweest en de drie Engelse Vampire-sq-qadrons, die hier gestatiön- neerö waren, hadden het deze laatste dag dus rustig. „Als het ernst was geweest, waren we er wel op uit getrokken", zo deelde group-captain (kolonel Stapleton), de commandant van dit Britse onderdeel, mede. „maar uit veiligheidsoverwegingen hebben we het maar niet gedaan". Was Soesterberg in de laatste drie dagen min of meer een Engelse basis, de Neder landse noot ontbrak bij deze flegmatieke Engelsen toch niet geheel en al, één squadron droeg nL de naam van „Wagters van die luch" als herinnering aan de Z- Afrikaanse bemanningen, die m de oorlog bij het onderdeel hadden gediend. En al moge er dan nog slechts één Zuid-Afri- kaar. in het squadron over zijn. „Wach ters van die liuch zijn de bemanningen in elk geval gebleven en ze zijn nog steeds, zo zei de Zuid-Afrika an „van niks -lie bang mie". Men weet natuurlijk, dat V.N. betekent: Verenigde Naties en N.V.: Naamloze Ven nootschap, al hebben alle naamlozenin werkelijkheid wel een naam. Men leest altijd, N.V. de(volgt naam, welke wij verzwijgen, aangezien advertenties op een andere plaats in dit blad thuis horen). Nooit ziet men si an: N.V. de N.V Enfin, dat alles weet men reeds, al is de laatste inconsequentie wellicht nog niet aan allen van onze lezerskring, welks scherpzinnigheid wij intussen niet laag aanslaan, zo opgevallen. Waarom de naamdragers naamlozen zijn. dat is an derzijds toch niet zo ingewikkeld, maar wij hebben geen bevoegdheid om econo mie te docéren en dus mogen wij het niet vertellen. Wellicht weet men echter nog niet. dat de V.N. (let wel, niet de N.V.), de tere», nigde Naties dus, de omgebouwde fabriek te New-York, waar zij tot nu toe 826$ maal vergaderden, hebben verlaten. Nu denkt men misschien, dat er een woor den-fabriekje" van gemaakt zal worden, aangezien dit gebouw bewezen heeft, zich door de sfeer daarvoor uitstekend te le nen. Mis! De tijd van woorden is voorbij; de eigenaar, die weer de beschikking over het gebouw verkreeg, gaat er stante pede vervaardigenoommenrichters, automatische piloten en radar-uitrustin gen. Dat zijn daden! Zulks is o.i. werkelijk niet zo gek. In welk gebouw ter wereld weet men beter, dat alle woorden der V.N. heel weinig uithalen, dan in deze fabriek, waar op nieuw de waarde van de oude vermaning: „niet praten., maar doen" werd aange toond met de feiten? Het valt zeer te betreuren, doch zolang er achter het IJzeren Gordijn zoveel ver keerde dingen gedaan worden, kunnen de overige naties niet volstaan met mooi* of lelijke woorden. De V.N. gaan een ander „praat-patets betrekken. Hopelijk zal dit ook niet nog eens gebruikt moeten worden voor fa bricage van wapentuig. Mocht het echter nodig zijn, dan kan een N.V. onderdak- krijgen bij de V.N. Wij wensen van harte, dat wij pes simistisch zullen blijken, maar op he* ogenblik kunnen wij over het rreaesdi- vidend van de N.V, de VJN, nog niet opti- mistisch zijn. ANALYST Opnieuw is er d°or h«t gebruik van wasbenzine hij het schoonmaken van kleren een dode te betreuren. Gister avond vatten de kleren van het 20-jarig meisje J. H. uit Veenendaal, datjboven genoemde gevaarlijke bezi„ ei ^er" richtte, vlam. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht, waar het vannacht over leed. Het hakje met wasbenzine sloeg plotr seling om. Do inhoud verspreidde zie over de kleren van het meisje. Een vo van een motorrijwiel, dat een broer in de nabijheid van het meisje aan het repa reren was, deed de benzine ontvlammen. De broer liep brandwonden op en moest •veneens in het ziekenhuis opgenomen worden. 'ju- VGRAVENHAGE, 25 Mei 1951. jNaar aanleiding van het feit, dat de communisten in de Raad van de Gemeente Finsterwolde hun tegenstanders hadden gedreigd met de uit- eindelijke afrekening, welke de communistische heer Gortzak notahene had durven vergelijken met de goddelijke rechtvaardigheid, kwam minister Van Maarseveen eerst goed in het geweer. Als hier sprake was van com- mumstische rechtvaardigheid zei de minister, dan zouden nu de commu nisten op het spreekgestoelte staan om hun schuld te belijden en te verklaren, dat alles juist was wat hun was ten laste gelegd, zoals dat in communistische tanden gebruikelijk is. De heer Gortzak heeft gedreigd met het lot van litler en Seyss In quart, zei de minister, dat hebben wij vóór 1940 oo a ge ïoord, maar de geschiedenis heeft recht gedaan. Laten de communisten daaruit de lering trekken, dat de geschiedenis opnieuw recht zal doen. kjke gemeente Finsterwolde onder die 22? arbeiders niet meer dan in het fraudegevallen bij de steun geweest. Maar.de heer Scheps (P.v.d-A.), IlmProviste een redevoering weg- smüllen3,1",- i.hele Kamer van stond te In rin n„n!?Lhet we! anders te vertellen. Een der argumenten, die minister Van Maarseveen te berde bracht ter verdedi ging van het wetsontwerp, waarbij het bestuur van de gemeente Finsterwolde buiten werking wordt gesteld, was deze, en dit was wel zeer ter zake dat de heer Haken zelf had gezegd, dat het ge- ineentebestuur van Finsterwolde zijn Plicht had gedaan in het belang van de ..grote meerderheid" van Finsterwolde. Dus niet zo constateerde minister Van Maarseveen in het belang van de ge hele bevolking Juist daarom was een der grondbeginselen van'een behoorlijk be stuur geschonden, het beginsel namelijk van het belang van alle inwoners. Een ander argument van de heer Haken was geweest, dat debegroting van Finster wolde toch maar was goedgekeurd. Wat volgens minister Van Maarseveen bewees, dat de heer Haken geen notie had van de betekenis van een begroting, die zich op toekomst richtte en niet op het ver- nnf ^en begroting liet zich niet in met ii;i g* woonruimteverdeling en derge lijke zaken. was er de kwestie van de steun- De heer Van Maarseveèn had in lns, ie gezegd, dat het gemeente- bestuur dezesteunfraude in bescherming had genomen. Daar kwam de heer Haken bij de re plieken. tegen op. Er - waren in die liefe- £>af een reu waar ,de hele Kamer wist het wel ander: wolde stonHnt Vln de raad van Finster- fraudeeevMbJ„maar* dat het aantal onomkoopbaar en de .oVbkmTbTden tor wereld waren. u uc" ler Er waren 36 en geen twee geval len van fraude m de vergaderineen van B. en W. besproken. Maar toen eerste vijf gevallen ter sprake kwamen, wensten de communistische wethouders geen en kele maatregel te nemen. Iedere keer, dat de kwestie ter sprake kwam. moest de bij eenkomst wordenverdaagd. Minister Van Maarseveen had nog meer pijlen op zijn boog. Het ontslag van de ambtenaar ter secretarie had ook nog al wat stof tijdens de debatten doen op waaien. De communisten hadden verze kerd. dat deze ambtenaar ontslagen was, omdat er geen werk meer voor hem was. Maar de minister deed de zaak toen even uit de doeken. In hét najaar van 1948 hadden de communisten van deze amb tenaar geëist dat bij zou gaan colporteren met het communistische blad „De Voor waarts", Dat had hij geweigerd, daar hij een tuberculeuze aandoening had aan zijn been. Als hij het niet deed zouden de gevolgen voor zijn rekening zijn, werd er van communistische zijde toen gezegd. Toen zegde deze ambtenaar zijn lidmaat schap van de communistische partij op, wat volgens de communistische kopstuk ken in Finsterwolde zeer ernstige gevol gen voor hem zou hebben. Hij werd dan ook prompt ontslagen, toen er werkelijk geen werk meer voor hem was, maar toen er opnieuw werk was, werd niet hij in zijn functie herbenoemd, maar een trouw lid der partij. ,L De minister zette uiteen, dat in Finster wolde een ernstige gezagsondermijning had plaats gehad. In plaats van de klas sentegenstellingen op te heffen had het gemeentebestuur alle best gedaan om deze nog meer toe te spitsen. Die klassen tegenstellingen, zo had de heer Gortzak gezegd, zouden eerst worden opgeheven als de klassen zelf verdwenen waren. Maar, aldus de heer Van Maarseveen, zelfs in Rusland zijn de klassen nog niet opgeheven. Hier in ons land zijn schepen gebouwd voor de vaart op de Wolga en die schepen moesten worden gebouwd met drie verschillende klassen. De heer Gortzak heeft beweerd, dat de reactie had getracht de communistische wethouder om te kopen, maar waarom had deze dan niet een aanklacht inge diend, zoals zijn plicht was geweest. Dan had men de zaak kunnen onderzoeken en dan had de schuldige kunnen worden gestraft. Minister Van Maarseveen vatte zijn aan klacht tegen het gemeentebestuur van Finsterwolde samen in enkele punten. Ten eerste had het alleen de belangen van een deel der bevolking behartigd. Ten tweede had bet geweigerd mede te werken aan de bestrijding van de werk loosheid door niet te willen medewerken aan een plan tot industrialisatie. Ten der de had het ambtenaren, die weigerden mede te werken met de communisten met ontslag bedreigd. Ten vierde had het te genstanders bedreigd met de uiteindeliike afrekening Ten vijfde had het de tegen stellingen op de spits gedreven in plaats van te trachten deze op te heffen Een dergelijk gemeentebestuur kon men niet handhaven. Drie communisten kwamen daarna met een vurige redevoering waarin de blan ke onschuld van hun partijgenoten den voike werd aangetoond. Maar toen kwam de heer Scheps (P. v. d. A.) een nummertje weggeven. Het is voor uw overzichtschrijver niet doen lijk daarvan ook maar een verkorte weer gave te geve». Er- wa* «en stenografisch* vaardigheid van meer dan driehonderd lettergrepen per minuut nodig om de gave volzinnen, die de heer Scheps over de verbijsterde hoofden der communisten uitstortte, te kunnen vastleggen voor de historie. De heer Scheps zette een denkbeeldige troon te midden van het Nederlandse volk, waarop eerst Mussert, toen Arnold Meyer en daarna Van Rappard wilde plaats nemen. Alle drie prezen zij elkan ders beginselen, maar zij zijn door de historie verzwolgen. Zo zal het gaan met de troon, waarnaar achtereenvolgens Sta lin. Hitler, Quisling, Franco, Degrelle en Mosley hebben gedongen. Het ging om de rechtvaardigheid, de vrijheid, de vrede van het Nederlandse volk Daarvoor strijden wij nu. zei de heer Scheps. met een stem als een klok tussen alle interrupties door, u ten zegen. Die zegen Was aan het adres van de communisten bedoeld. De hele Kamer had het boeiende be toog van de heer Scheps met de groo(- ste aandacht en met kennelijk pleizie? gevolgd. Niemand zat meer op zjjn plaats, allen stonden rond het spreek gestoelte, vanwaar de heer Scheps met een benijdenswaardig spreektalent. waarop zelfs de heer Gortzak jaloers kon zijn en waartegen deze zelfs mach teloos was, zijn banbliksems naar de communisten wierp. Hij had bijna een applaus van de Kamer gekregen. Na hem sprak de heer Stokvis, die nog een stunt probeerde. De communis tische lezers van „De Waarheid" want voor dezen was dit bedoeld zul len daar morgen wel meer van horen. Hij vroeg schorsing van de beraadsla gingen en benoeming door de voorzitter van de Kamer van een commissie, die de feiten van Finsterwolde nauwkeurig zou moeten nagaan. In deze commissie zouden vertegenwoordigers van alle partijen zit ting moeten hebben. Men begrijpt de tendenz. Aan de com munistische lezers van „De Waarheid" kan nu worden duidelijk gemaakt, dat de „reactie" de waarheid schuwt, die de communisten zoeken. Het voorstel van orde werd verworpen met 57 tegen 6 stemmen. Vóór stemden alleen de com munisten. Een amendement Scheps (PvdA) om de beëindiging van de nieuwe toestand in ieder geval te laten vallen op de datum van 1 September 1953 en niet wanneer de moeilijkheden in Finsterwolde eerdei zouden zijn opgelost, werd verworpen met 44 tegen 18 stemmen. Vóór stemde alleen de P. v. d. A. Het wetsontwerp werd tenslotte, zonder dat de communisten nog een verdere po ging tot obstructie hadden gedaan, aan genomen met 57 tegen 6 stemmen, die der communisten. De volgende week komen de begrotin gen van Oortog en van Marine In de Kamer aan de orde. Charles Spofford, voorzitter van de Noord-Atlantische Raad in Londen, ar riveerde gisteren in ons land. Na zijn aankomst had hij een lang onderhoud met de minister van Economische Zaken, prof Van den Brink. Aangenomen wordt, dat gesproken is over de financiering van de Nederlandse verdedigingsplan nen. waarbij eventueel gebruik gemaakt zou kunnen worden van de tegenwaar derekening van de Marshall-gelden. Gisteravond ontmoette Spofford we derom prof Van den Brink en bovendien de ministers Lieftinck en Stikker tijdens een diner, dat hem werd aangeboden door de Nederlandse regering. De heer Spofford. die slechts 24 uur in ons land zal verblijven, wordt vergezeld door jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Nederlands vertegenwoordiger in die Noord-Atlantische raad. Na de gehele nacht aan een spoedkarwei te hebben gewerkt, bracht de geragehou- der T. te Culemborg een viertal mon teurs Vrijdagmorgen met ztjn luxewagen huiswaarts. Op de Beusichemsedijk raak te de bestuurder de macht over ztjn stuur kwijt en na eenmaal over de kop te rita geslagen kwam de wagen onder aan de dijk terecht. Twee monteurs nL G. v. W., en T. K., bleken een been en een arm te hebben gebroken, de bestuurder en een derde monteur, v. K.. werden licht ge wond. Sr is gisterenavond in het Noor den des lands onge-.nstheid ge weest om Prins Bomhard. Na zijn bezoek aan de provincie Groningen en hét afscheid van de autoriteiten, was ZJCJi. om precies zes uur met zijn Messerschmidt van het vliegveld Eelde opgestegen. De bestemming was Leeuwarden op welks vliegveld hij een luchtvaart- tentoonstelling zou openen. Het weer was niet best, doch de berichten uit Leeuwarden waren niet al te slecht Juist echter toen het vliegtuig zich van de grond had losgemaakt, kwam op Eelde een weerbericht binnen, dat weinig goeds voorspelde. De mogelijkheid werd nog ge opperd een rode waarschuwings kogel de lucht in te zenden, maar voor men dit kon doen, was de Messerschmidt reeds verdwenen. Intussen stonden op het vliegveld Leeuwarden tientallen autoriteiten klaar, o.wgeneraal Dürst Britt en schout bij nacht Slot. Langs de start baan stond een ere-bataljon opge steld benevens de militaire kapel uit Nijmegen. Het werd echter zeven uur, kwart over zeven en nog steeds wa* er niets van het vliegtuig verno men. De gezichten van de autori teiten kregen strakke lijnen, omdat wel bekend was, dat de Prins Eelde had verlaten, maar ook omdat het toestel geen radio had. Het publiek zat in de stromende regen gelaten te wachten. Op Eelde stond de Com. missaris der Koningin in Gronin gen, die niet wilde weggaan, voor dat het bericht gearriveerd was, dat de Prins veilig en wel in de Friese hoofdstad was aangekomen. En even spande het op alle Neder landse vliegvelden.... Maar om half acht kwam einde lijk het bericht via Amsterdam in Leeuwarden, dat de Prins behou den was geland op Soesterberg. Het zicht was uitermate slecht en de Prins had het blijkbaar beter geacht niet te landen op het vlieg veld Leeuwarden. Toen in de Friese hoofdstad de eerste teleurstelling wat was ge luwd. nam generaal Dürst Britt het défilé van de ere-compagnie maar af en de tentoonstelling werd daarna geopend zij het wat min der officieel dan de bedoeling was geweest! Generaal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, die thans, na Brad ly voor de Senaatscommissie te Washing ton verschijnt, heeft op een dringende vraag van de republikeinse senator Sal- tonstall geantwoord, dat de Instructies, volgens welke generaal Ridgway (de geallieerde opperbevelhebber in Korea) handelt, thans herzien worden door de Amerikaanse commissie van stafchefs en dat zeer zeker binnenkort nieowe richt lijnen aan de generaal gegeven zullen wor den. Lawton Collins zeide geen bljzonderhe den te kunnen mededelen, daar de staf chefs nog geen uiteindelijke beslissing had den genomen. Collins verwierp met klem de door generaal MacArthur voorgestelde strate gie in Korea. „WiJ hebben voldoende strijdkrach ten", so meende Coltas, om de Sovjet- Unie al strijdend in het Verre Oosten ei, Alaska tegen te houden, doch dit is niet het geval in Europa. Slechts weinig verklaringen over Korea zijn bekend geworden. De censuur heeCt flink in Collin's mededelingen geschrapt. Hij versprak zich eenmaal toen hij zeide, dat „de Russische luchtmacht" nooit ver ten Zuiden „van deze rivier" is gekomen, met welke rivier waarschijnlijk de Jaloe bedoeld werd. Hij verklaarde daarop echter, dat hij niet de Russische luchtmacht, maar de Chinese luchtmacht bedoeld had. „Wij zijn er echter van overtuigd, dat sommige vliegtuigen van de Chinezen door Russen bestuurd worden". Collins noemde' een geval waarin gene raal MacArthur niet volgens de instructies gehandeld had. Hij had namelijk duide lijk opdracht gekregen slechts Zuld-Ko- reanen dicht bij de Chinese grens t* ge bruiken. MacArthur zond echter Ameri kaanse troepen rechtstreeks naar de grens zonder de stafchefs er van te verwittigen. Daar eenmaal tot actie in deze was over gegaan hadden de stafchefs geen tegenor der doen geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1