Centrales werken voor wetenschap reeds volop industrie en Proefnemingen met merk waardige resultaten JEUGD HARING AAN DE KANT! D. A. M. Binnendijk ..tekst en geeft uitleg Een twintigtal kernachtige karakteristieken Wisselvallig weer r ■I--- m en soberheid Temperatuur nog aan warme kant Observator O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo A« J~JLotsy, Scheps deed er weer een schep op Enorme hoeveelheid opium in beslag genomen ZIJN ONZE DICHTERS V) Onze dichtkunst in de afgelopen vijftig jaar ZATERDAG 26 MEI 1952 PAGINA Jn Engeland zal de eerste industriële centrale voor atoomenergie uorden opgericht. Engeland en dit is buiten wetenschappelijke kringen nog slechts weinig bekend. is de voornaamste leverancier atoomenergievoor het vasteland van Europa. Ook de Verenigde Staten zijn in de laatste tijd naar voren getreden als exporteurs van istopen ten behoeve van chemische producten en geneesmiddelen, mitsgaders kunstmest, maar uit Engeland komt toch het grootste gedeelte van de atoomenergie, zoals deze, zij het nog in uiterst beperkte mate en op kleine schaal, ten bate van de mensheid gebruikt wordt. Lawrence's ontdekking In de staalindustrie t igSagl. - jv v' a -JMj W itte vliegen Biddag op 31 Mei Sport en volkskracht „PRIMA KWALITEIT, DOCH KLEIN VAN STUK" DE PECH VAN VLAARDINGSE FRIDA Eerste en toch tweede Groene" op de Ruvs Inval op een vertrekkend passagiersschip WORKING Namen, die wij missen Voortreffelijke karakteristieken Kan men in „Dichters van dezen tijd" zelf constateren, dat öe Nederlandse ver- Geen enkele dichteres Sleutel tot schoonheid ZILVEREN PRIESTER JUBILEA IN HET BISDOM HAARLEM 1 Atoom, een hulpe der mensheid worden atoom gedurende lange tijd uit, zodat altijd precies kan worden vastgesteld, waar het zicli bevindt. En dit nu is vooral in de medische wetenschap van groot belang, alsook in de landbouwwetenschap. Een merkwaardig voorbeeld is hier sodium. Aangezien de menselijke maag niet in staat is, het verschil tussen lichte en zware atomen vast te stellen en die van z.g. isotopen en van nat men zou kunnen noemen ingeblikte Atomelfufte^t geschikt, om de aard van de bloedsom- soorten atomen bestonden, werd in 1931 door een professor Soddy ont dekt. Wanneer ze radioactief zijn gemaakt, worden ze radioactieve iso topen en die zijn van groot belang voor de wetenschap. Er zijn heden ten dage reeds zestig verschillende soorten zware atomen radioactief gemaakt. Nu is het een geweldige ontdekking geweest, dat van de z.g. lichte atomen zware atomen kunnen worden gemaakt, wanneer ze door een atoomzuil worden geleid. Deze atoomzuil, de cyclotron, is een der voornaamste apparaten bij de studie en de doelmatige aanwending van atoomenergie. Na „behandeling" straalt het van licht tot zwaar ge- De wereld heeft voor het eerst met de atoomenergie kennisgem, .a ia de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki en ze heeft er een naargeestige indruk van gekregen. Maar dezelfde energie, die zo verwoestend werken ican, zal een hulp der mensheid zijn, zodra ook voor indus triële en wetenschappelijke doeleinden atoom-energie ter beschikking der ge leerden en technici wordt gesteld. Sovjet- Rusland heeft met zijn fijne neus voor propaganda direct de mogelijkheid aan gewend, om zidh zelf met een lauwer krans van weldadige atoomenergie te omhangen. Immers, zodra president Tru man bekend had laten maken, dat blij kens gedane waarnemingen ook Sovjet- Rusland over atoomenergie beschikte en dus, omdat het die tevens in voldoende hoeveelheid had, atoombommen kon ma ken. heeft dit onmiddellijk verhalen de wereld ingezonden over het gebruik van atoomenergie ten behoeve van het ver leggen en uitdiepen van rivierbeddingen. De atoom-explosie, welke de Amerikanen hadden .geregistreerd, was volgens hen niets anders dan een reusachtig kar wei ten behoeve van de landbouw in Siberië Doch tot dusver is nog niemana uitgenodigd, dit grootse werik, deze ccwn- munistisoht triomf, eens nader te komei bekijken.... Maar in Engeland wordt thans werkelijk met grote vastberadenheid gewerkt, om te komen tot het eve ren van atoomenergie voor t industrie. Er is een plan gepubh- ceerd voor de bouw van een atoom- energie-centrale, welke met minder dan honderd miffioen gulden moet kosten. Met de bouw zal nog dit jaar begonnen worden, maar de plaats, waar de centrale zal komen, is nog niet bekend gemaakt. Men zal die nauwkeurig moeten kiezen, want de radio-actieve gassen, welke aan de schoorsteen van een atoomenergie centrale ontsnappen, zijn gevaarlijk voor de mens en moeten dus daar uitgelaten worden, waar ze zo weinig mogelijk gevaar opleveren. De schoorsteen zal ook bijzonder hoog moeten worden. Dit is reeds aange toond bij een dergelijke proef centrale, welke op kleine schaal te Brookhaven bij New-York ge bouwd is. D2 atoomenergie-centrale sal weinig van een normale eletnsehe centea.e ver schillen. Zelfs in omvang zal zijn aan een electrische van capaciteit. Er worden natuurlijk geen kolen als brandstof .gebruikt. Naar men vermoedt er werd hierover niets □«- kend gemaakt zullen .gepaalde uram- umelementen als zodanig dienst doen en naar men aanneemt, zal de atoomenergie- centrale in vergelijking met 'n electrische een besparing opleveren van ongeveer zeven millioen per jaar, terwijl boven dien natuurlijk geen kolen gebruikt worden. Dit betekent, dat de Engelse kolenmijnen ontlast zullen worden van een nieuwe levering van 700 ton kolen oer dag, die noodzakelijk zouden zijn ge weest, indien de nieuwe centrale volgens de oude principes zou zijn gebouwd. Men schat, dat de bouwkosten er in ongeveer 30 jaar uit zullen komen. Wat de installatie betreft, de voornaamste wijzigingen zullen in het ketelhuis te constateren zijn. Daarin 'komt een heel ingewikkeld systeem van apparaten rer controlerin-g van de ontwikkelde atoom energie. Er zal bij een veel lagere tempe ratuur dan bij kolencentrales gewerkt worden, nl. 1100 graden Fahrenheit. Na- tuurlijk zou het mogelijk zijn, een veei j grotere hitte te ontwikkelen, maar aange zien het voorlopig nog om een experiment gaat, zal men het zekere voor het onze kere kiezen, met als devies ..safety first". In de nieuwe atoomenergie-centrale zal dan in de behoeften van de industrie wor den voorzien, he'geen zeggen wil, dat men er het gebruik van atoomenergie voor industriële doeleinden op allerlei wijzen bestuderen en verder ontwikkelen jtal. Hiervan is in vergelijking met wat voor de atoombom en de H.-bom wordt gedaan, nog slechts weinig gewerkt. De geleer den in de atoo-mstad Harwell hebben tot voornaamste taak de atoomsplitsing te bestuderen en te ontwikkelen, vooral met het oog op de atoombom. Ze hebben zo goed als geen gelegenheid, op details in te gaans althans, voor zover het prac- tische gebruik van isotopen aangaat. Isotopen Wat zijn nu isotopen? Het zijn de zwaarste van de twee soorten atomen, welke er bestaan. En deze „zware" atomen kunnen radioactief worden eemaakt Dat er twee verschillende loop vast te stellen. Dit heeft bij het na gaan van de verschijnselen bij een be paalde ziekte natuurlijk bijzondere waar de. Zelfs heeft men met zware atomen proefondervindelijk kunnen vaststellen, dat het bloed inderdaad door bet lichaam circuleert iets, wat men allang wist. Maar nu kan men de loop der zware atomen door beschadigde bloedvaten volgen en vaststellen, wat er aan de hand is. Het is, alsof het zware atoom met een minuscule radiozender signalen uitzendt, dank zij de radioactiviteit. Natuurlijk is de aan het zware atoom toegevoegde radioactiviteit heel gering, zodat ze in het menselijke lichaam geen schade kan aanrichten. En de radio actieve isotopen, aanzienlijk goed koper, beginnen allengs menigmaal de plaats van het dure radium in te nemen. Reeds worden voorts fosfor- atomen gebruikt bij ziekten van het bloed en ook verschillende andere soorten atomen doen goede dienst bij de behandeling van bepaalde ziekten. Bij planton kunnen radioactieve isoto pen aan de kustmest worden toegevoegd en to de laboratoria kan men dan pr ecies controleren, waarheen het voedsel zich begeeft. Ook bij de mens kon worden nagegaan, welke lichaamsdelen meer o: minder voedsel gebruiken of nodiig heb ben. Men hoopt, dank zij de radioactieve isotopen vele geheimen der natuur, wat de groei betreft, te kunnen ontraadselen. In tal van ziekenhuizen, zowel in Enge land als in West Europa Engeland levert zijn isotopen niet naar landen achter het IJzeren Gordijn wordt thans geëxperimenteerd en de resultaten zijn volgens de mededelingen en rapporten in wetenschappelijke publicaties veelbe lovend. Het gebruik van radioactieve isotopen staat inmiddels nog in de kindersohoenen. In Engeland is men pas twee jaar bezig met de productie van radioactieve isoto pen. Ze zijn het eerst geproduceerd door de Amerikaanse geleerde Lawrence van de Columbia Universiteit te New York, toen hij beziig was met het in elkaar zet ten van een cyclotroon. Toen men tijdens de oorlog aan de werkzaamheden voor de atoombom begon, werden de radioactieve isotopen als z.g. bijproduct gemaakt, waarbij men er toe kwam. ze ook ter beschikking van de industrie te stellen. De Amerikaanse industrie is inmiddels door allerlei bepalingen bij het gebrvk van radioactieve isotopen gebonden. Een Amerikaanse fabrikant, die er de be schikking over heeft gekregen, moet geregeld rapporteren, wat hij er mee doet. In Engeland bestaan dergelijke beper kende bepalingen niet en de radioactieve isotopen worden er zoals gezegd naar andere landen geëxporteerd. Aangezien de uitstraling allengs afneemt, worden radioactieve isotopen wanneer ze b.v naar 'n sanatorium in Zwitserland gaan aanzienlijk sterker gemaakt, dan voor het gebruik nodig is. Wat de industrie betreft, in de staal industrie zijn de radioactieve isotopen in gebruik genomen voor het ontdekken van gietfouten. Ze vervullen dan dezelfde roi als X stralen en zorgen, dat op een foto grafische plaat elk barstje of scheurtje nauwkeurig wordt vastgelegd. Dit kan volgens een eenvoudige en effectieve methode gebeuren, welke de betrouwbaar- heid van metalen voorwerpen ten zeerste mxm& Episode in de atoomkernsplitsing: ongecontroleerde electronen uit atomen schieten met een blauwe gloed als vlammen door liet laboratorium. Dit tweetal is verloofd. Maar alvorens het een avondje uit mag, moet hij eerst van alle radioactieve uit stralingen „ontsmet" worden. Frank Campbell werkt in het „lab" van de universiteit te Chicago. Hier ziet men hem met zijn verloofde, Alice Tenezer, terwijl deze met een z.g. Geiger apparaat controleert, of hij nog met de fatale radio-activiteit „besmet" is verhoogt. Ze kunnen door alles heen 'kijken", deze radioactieve isotopen en ze worden zeifs gebruikt, om de in houd van dozen en blikjes te controleren, Wat voor de verpakkinigsindustrie naar van zelf spreekt grote waarde heeft. Het principe is hier, dat de uitgezonden stra len slechts gedeeltelijk doordringen als het doos of blikje geheel gevuld is. Ook de dikte van materialen kan aldus gemeten worden. Bovendien kunnen in fabrieken de voorraden z.g. statische electriciteit, die altijd brandgevaar opleveren met ra dioactieve isotopen afgeleid worden. Teneinde de industrie op de hoogte te brengen van de mogelijkheden inzake radioactieve isotopen is te Harwell, de Engelse atoomstad, de „Isotope Develop ments Ltd" opgericht, een instituut, waar elke fabrikant zijn licht zal kunnen op steken. Hij kan dan tevens een kijkje nemen in het Radiochemical Centre te Amersham, dat zich o.a met de „verpak king" van radioactieve isotopen bezig houdt. Intussen, de Verenigde Staten blijven tucli het grote centrum voor het onderzoek naar de mogelijkheden voor het gebruik van atoomenergie voor industriële en wetenschappe lijke doeleinden. Het telt immers niet minder dan vijf grote labora toria of atoomsteden. Het reeds ge noemde Brookhaven is vooral inge steld op de wetenschap en de in dustrie. Er worden onderzoekingen verricht, die zo goed als geen ver hand houden met de atoomhom. Tal van kostbare apparaten en tientallen geleerden experimenteren er, in het hijzonder ten aanzien van de uit werking van radioactieve stralen op het menselijke organisme en tevens op net dierlijke en plantaardige. Er zijn o.a. proefnemingen gedaan mei radioactief cobalt, teneinde na te gaan welke invloed dit op de groei van ia planten heeft. Men tracht er. de atoom energie in dienst te stellen van een zo groot mogelijke opbrengst en heeft reeds heel merkwaardige resultaten bereikt, die ook voor bloemkwekers van belang zijn. Er wordt daar aJ gesproken van groene rozen En door radioactieve bestraling zijn er vliegen wit geworden en graankorrels twee, drie maal zo groot. Het is alles nog slechts een begin. La ten we hopen, dat de atoomsplitsing en het gebruik van atoomenergie ten be hoeve van een verdere ontwikkeling der mensheid niet door een vernietiging met atoombommen onderbroken zal worden.... Men schrijft ons: Van vele kanten is er reeds gereageerd op het nieuws over 31 Mei. Sterk wordt aanbevolen, dat er ook minder gunstige tijden, bijzonder rond het middaguur, een behoorlijk aantal bidders aanwezig zal zijn. Voor de lichtprocessie bestaat grote be langstelling, bijzonder van de zijde der jeugdbeweging. Op veler verzoek werd het plechtige sluitingslof een half uur later gesteld dan verleden jaar, nl. om half acht, opdat bij h-t begin der licht processie om kwart vóór negen de sche mering begonnen zal zijn. De predikatie wordt gehouden door pater G. Tesser. Als ik week in week uit door Neder land rijd, zie ik met vreugde, dat vrijwel tot in de kleinste plaatsen velden met de bekende goalpalen staan. Dat vervult mij met dankbaarheid, om dat wij, de Nederlandse voetbalgemeen- schap, door eendrachtige samenwerking en enthousiasme, dit alles bereikt hebben. Als ik echter een buk terugsla en naga of wij voetballeiders ook fouten begaan hebben, dan moei ik cit eerlijk erkennen. Wat is namelijk het geval? Oorspronkelijk speelden wij op onze eenvoudige terreinen zonder of vrijwel zonder publiek. Daarna kwam er enig publiek. Vervolgens veel en zeer veel publiek. Wij breidden onze velden uil met steeds groter accomodaties en wij i; blij met de hoge recettes. Alle hoge, v inkomsten werden immers gebruikt voor de jeugd, dan wel voor het instandhouden der opstallen en teneinen! De fout is echter, dat wij niet besef hebben, dat daardoor publiek en anderen steeds hogere eisen gingen stellen, waar door de zuivere sponsfeer hier en daar in het gedrang dreigoe te komen. Hieraan moest ik denken toen mij ver zocht werd om over soberheid en zelf beheersing te schrijven. Want het is in derdaad zo, dat wij moeten gaan versobe ren, dat wij tot inkeer moeten komen, dat wij ons duidelijk voor ogen moeten hou den, dat de enige zuivere sportvorm de amateursport is en dat de sport met an dere doelstellingen „show" dreigt te wor den met alle gevaren van dien. Wij moeten niet fel zijn op de uitslag. Wij moeten fel zijn op net behoud van alle goede sportbegrippen, zoals zelfbeheer sing, altruïsme, eenvoud eniz. En nu is het juist de sport, die ons dB teren kan. Immers wij eisen van onszelf en van onze spelers, dat zij zich neerleggen zon der morren of mokken bij de beslissingen van de scheidsrechter Wij eisen ook dat zij gedurende het spel zich niet door eer. handeling van de tegenpartij laten prik kelen, dan wel met een wraakgedaeht» rondlopen, derhalve zelfbeheersing. Wij moeten niet willen meedoen aan de wedloop zoals elders om steeds grotera. recettes te bereiken, om wedstrijden op te luisteren met attracties enz. Kortom, wij moeten alles achterweg» laten dat strijdig is met de zuivere sport- gedachte, want die alleen leidt tot ver wezenlijking van het sportideaal, doch ook van het practisch doel, dat met sport bereikt kan worden: Het bevorderen van gezondheid, karak tervorming, gemeenschapszin en daar door het versterken van het individu en het verhogen van de volkskracht. De eerste Hollandse Nieuwe is binnen en gistermiddag op de Scheveningse afslag, waar de handel gespannen op dit eerste zeebanket wachtte, geveild. Het was dc I jager SCH 9 „Prinses Marijke", een log- ger, die zelf niet gevist bad, doch de 51 kantjes tellende vangst van de SCH 297 „Huberta" had evergenomen, die de haringrace won. Hij kwam om even over elf de ÏJmuidense haven onder gejuich van de wachtenden binnenvaren. In hoog tempo werd de buit overgeladen in vrachtauto's, die met spoed naar Scheve- ningen reden. De grote soort bracht 480 per kantje van 1000 stuks op en de kleinere soorten ƒ517 tot ƒ619. Ook het vorig jaar won de SCH 9 van de rederij J. J. van der Toom de race. Schipper W. F. Rog van dc „Prinses Marifke" vertelde, dat de kwaliteit van de haring prima is, hoewel de vissen klein van stuk zijn. Er is enige ontstemming ontstaan over het feit, dat de ..Prinses Marijke", die ook verleden jaar de haringjacht won, zelf niet heeft meegevist er. dus alleen ais jager is meegezonden. Dit zou niet in overeenstemming zijn met de bepa lingen van het bedrijfschap, die naar hier verluidt uitdrukkelijk zouden ver melden, dat voor de aanvoer van nieuwe haring alleen die schepen in aanmerking komen, die zelf ook gevist hebben. Hier uit tenminste concludeerde het gemeen tebestuur van Velsen, dat het niet juist zou zijn de door hem beschikbaar ge stelde legpenning voor de winnaar van de haringrace aan de „Prinses Marijke" toe te kennen. Naar ons echter bij informatie bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is gebleken, heeft het bedrijfschap voor visserij producten geen voorschriften gegeven met betrekking tot de zgn. ..haring race". De Sch. 9, aldus het ministerie mocht, evenals elke andere logger, de haring zelf vissen en naar ons land brengen of zoals thans is gebeurd, de haring van andere loggers overnemen en naar Nederland brengen. gistermiddag kwamen Hollandse Nieuwe de Schipper P. Hoek was best tevreden met het resultaat, hoewel hfj natuurlijk als rechtgeaard vissersman wel Iets voor het standpunt van zfln rivaal kon voelen. De passagiers van de „Willem Ruys" zullen inmiddels hun eerste „groene" van het seizoen al wel hebben gesavoueerd. Immers, terwijl het schip op het punt van vertrekken lag, werden de eerste logger was amper een uur binnen enkele vaatjes nieuwe haring onder een hoeraatje aan boord gebracht. Ont twee uur jtwee loggers met pieren van IJmuiden binnen. Vele ontwikkelde mensen, aan wie men vraagt waarom zij nooit verzen lezen, geven het antwoord: „Omdat ze zo moeilijk te begrijpen zijn". In de meeste gevallen is dit echter niet anders dan een versiering van de waarheid: „Me doen er geen moeite voor om ze te begrijpen kort en goed gezegd, we hebben er geen belangstelling voor Zeker, iele onzer hedendaagse dichters schrijven moeilijke verzen, die men pas kan begrijpen als men ze leest en herleest. We denken hijvoorbeeld aan Gerrit Achterberg. Maar er zijn toch genoeg dichters, wier verzen de lezer direct aanspreken en ook die worden verwaarloosd. gids te zijn- Dat heeft hij overigens ook in zijn vele critieken en beschouwingen bewezen. Waarom Willem KIoos, Hélen e Swartb en Herman Gorter niet zijn opgeuomen, is ons niet duidelijk. De samensteller gaf Het werken in de laboratoria voor radioactieve isotopen is levensgevaar lijk. De geleerden en technici worden overal met grote borden gewaar schuwd, hoe lang ze in een bepaalde afdeling blijven mogen Als men de uitgebreide bloemlezing .Dichters van dezen tijd (Uiig. P. N. van Kampen Zn, Amsterdam) aandachtig doorbladert, zal men veel meer verzen aantreffen, die geen enkele moeilijkheid opleveren' dan ingewikkelde, duistere gedichten.' Deze bloemlezing is thans voor de zeventiende maal herdrukt, tot verle den jaar toe bijgewerkt. Ze opent met Albert Verwe.v en sluit met Hans An dreus en Dirk Nolting, jonge dichters, die nog geen werk hebben gebundeld. Hier tussen vindt men een keuze uit de poëzie van meer dan zeventig dichters. Deze bloemlezing geeft dus een beeld van wat de Nederlandse en Vlaamse dichtkunst in de eerste helft van de twin tigste eeuw gepresteerd heeft; eerlijk gezegd is het een indrukwekkend beeld, i Kuyle, Gerard Wijdeveld en Gabriel Smit want er staan vele goede, sterke verzen!om enkele voorbeelden te noemen in. De keuze is over het algemeen zeer ontbreken, bevreemdt ons. Zij hebben goed. De samensteller, de dichter D. A. goede verzen geschreven en verdienen M. Binnendijk, heeft genoeg smaak en toch ongetwijfeldeen plaats in een lite- critische zin om een betrouwbare literaire ratuurspiegel. Nu heeft de samensteller wel niet met evenveel woorden zijn keuze als zodanig aangediend, maar hij heeft haar evenmin uit bepaalde politieke of religieuze of andere overwegingen ver klaard, want zoals gezegd ontbreekt elke verantwoording. Onder de jongeren in de bloemlezing bevinden zich enke'e talenten, die (nog) niet overtuigender zijn dan andere, welke niet zijn opgenomen. Het is zeker, dat verschillende verzen het zouden moeten afleggen bij vergelijking met het beste van Ab Visser, Niek Verihaa- gen en Kees Buddingh, die niet ge noemd zijn. Maar over wat men in een bloemlezing mist, kan nu eenmaal altijd getwist wor den. Men moet per slot van rekening als samensteller ergens de grenzen trekken en natuurlijk spreekt de persoonlijke voorkeur daarbij een woordje mee en dat is maar goed ook, zolang zij niet door andere dan zuivere literaire over wegingen gevormd wordt. geen verantwoording van zijn keuze, j zen lang niet allemaal moeilijk zijn, Bin- maar vermoedlijk wilde hij na. „tachtig" (de beroemde literaire vernieuwing) be ginnen en zeker kan men Verwey be schouwen ais een dichter, die in zijn jonge jaren „tachtig" reeds overwonnen had. Maar datzelfde kan van Gorter wor den gezegd. De bloemlezing bevat vele bekende, doch ook minder of nauwelijks bekende namen. De maatstaven zijn vrij hoog ge weest en enkele goede dichters en dich teressen zijn gewogen en te hcht bevon- den In de meeste gevsllen terecht, maar dat Teun de Vries, A. J. D. v. Oosten, Alb. nendijk maakt dat nog eens extra duide lijk in zijn „Tekst en uitleg", een verza meling van artikelen over dichters. (Eveneens uitgegeven bij Van Kampen). Van elke dichter behandelt hij één vers, maar hij iaat leze kundige analyse voor afgaan door een korte, kernachtige karak teristiek van het gehele werk van de be sproken dichter Deze karakteristieken zijn zeer raak en getuigen van een grote kennis van zaken en fijnzinnig begrip. Ket is echter niet zo, dat Binnendijk U in enkele bladzijden het wezen van de dichter en zijn werk onthult dat zou onmogelijk zijn- Men moet iets van de besproken figuur afwe ten om van deze artikelen ten volle pro fijt te kunnen trekken Maar dan zijn ze uiterst verhelderend. Het boek bevat orie afdelingen, In het De dichter J. C. Bloem, wiens werk j in „Tekst en uitlegvoortreffelijk j wordt gekarakteriseerd eerste worden Hooft, Vondel, Bredero en tijdgenoten besproken. Het tweede han delt over de tachtigers en na-tachtigers, terwijl het derde zich bezig houdt met de dichters, die tussen 1920 en 1930 tot ont plooiing kwamen (Van Bloem en Nijhoff tot Marsman en Engelman). Overigens is het merkwaardig, dat er geen enkele dichteres in „Tekst en uit leg" voorkomt. Naast Leopold en Boutens hadden we toch wel erg graag Henr. Roland Holst behandeld gezien. Na een karakteristiek te hebben gege ven, volgt de tekst van een gedicht, en dat geeft Binnendijk gelegenheid om te wijzen op bepaalde eigenaardigheden; op schoonheden, welke men licht over het hoofd zou zien; op zinrijke klanken of rhythmen. Zonder schoolmeesterachtig te doen, verklaart hij waarom de dichter een bepaald beele gebruikt en wat er mede gesuggereerd wordt. Tot de allerbeste artikelen behoren die over Bredero, Leopold en Bloem. In som mige gevallen zal men tot zijn verrassing ontdekken, dat Binnendijk U in enkele bladzijden en %nct spaarzame vingerafwfl- zingen veel méér geleerd heeft dan U bij anderen in hele artikelen heeft kunnen vinden; dat hij Tl een sleutel tot de schoonheid heeft gegeven. Laat ons van deze sleutel een dankbaar gebruik ma ken! De uitgave js keurig verzorgd. Van alle besproken, dichterszijn portretten opf?- nomen. voer de VX 208 „Frida", met de KW 78 „Excelsior H" in het zog. Van de haring- gronden af hadden deze twee schepen elkaar niets toegegeven. Binnen de pie ren probeerde de Katwijkse logger zelfs de VÏaardingse concurrent nog voorby te komen. Dit lukte tenslotte op enige tien tallen meters voor de kant, daar de Kat wijkse logger, door makkelijker wend baarheid, vlugger de tros over boord kon krijgen en dus het eerst vast lag en daar mede de prijs van het Velsense gemeente bestuur: een zilveren legpenning en een oorkonde, in de wacht sleepte. Men is het er overigens nog niet over eens, of het winnen van deze haringrace afhankelijk gesteld moet worden van het moment, waarop de winnaar de haven binnenvaart, in welk geval de Vlaardin- ger nummer één was, of van het moment van nieren. I Op het werkdek van de „Excelsior II" kreeg schipper P. Hoek een krans omge hangen namens de Katwijkse midden standers. Een groot aantal bekenden heeft hem gelukgewenst met het succes. De vangst van de KW 78 bedroeg 57 kantjes van drie schepen, die van de VL 208 64 kantjes van twee schepen. Schipper P. van der Zwan van de VL 208 was lichtelijk teleurgesteld door deze uitslag van de reis. omdat hij tot het laatste moment had gedacht, dat de eer dit jaar voor hem was. „Wij hebben voortdurend achter elkaar gevaren en mijn schip heeft de ketels tot berstens toe opgejaagd om geen snelheid te verliezen. Dat is op het laatste moment nog mijn ongeluk ge worden, want wij hadden zo'n grote snelheid, dat wjj niet snel genoeg ach teruit konden slaan. Daardoor moesten wjj met een grote boog naar de kant draaien, waardoor wij de laatste kost bare minuten verspeelden". Gistermorgen heeft de recherche a/b van 't op vertrekken liggend passagiers- I schip „Willem Ruys" 'n inval gedaan, 'n Grote ploeg rechercheurs verscheen plot seling in de verblijven van de Chinese V bemanning. Deze werden aao een gron- k\V 7s di8 onderzoek onderworpen. Wandplaten werden weggeschroefd en hierachter vond men de enorme boeveelheid van CO pond opium in staafjes. Dit is een van de grootste slagen, die ooit door de recherche in de Rotterdamse haven zijn geslagen. Bovendien bleken zich op verschillende plaatsen ook nog grote aantallen dollars en ponden te bevinden, De waarde van deze bankbiljetten werd zeker op een 30.000 geschat. Tot nu toe zijn drie Chinezen aange houden en in bewaring gesteld. Op 29 Mei hopen in het bisdom Haar lem hun 25-jarig priesterjubileum te ge denken: W. Bende, bouwpastoor te Noordwijk aan Zee, rector W. A. E. Bo- keloh te Scheveningen, pastoor Th. Buis te Yerseke, mgr J. F. M. de Sain, hoofd- vlootaalmoezenier te Den Haag, pastoor J. J. Eeken te Rotterdam, pastoor C. P. M. Holtkamp te De Rijp, pastoor A. Hooij- schuur te Andyk, B. J. van Houten, rec tor van het St Liduinagesticht te Schie dam, mgr H. J. J. van Hussen, nationaal directeur van de Pauselijke Missiege nootschappen te Den Haag, C. G. Kempen te Amsterdam, C. J. Koning te Rotterdam Oud-Mathenesse, pastoor J. J. Kooij te Egmond a-d. Hoef, pastoor S. Ligthart te Alkemade, pastoor C. P. G. Persoon te Den Burg. pastoor N. G. Pronk te De Kaag, pastoor H. W. van Schie te Wester- Zwaagdijk, pastoor C. C. Standenmeijer te Schermerhom, E. Stolwijk, directeur van de congregatie van de zusters Augus- tinessen te Heemstede, pastoor A. A. Trouwborst te Tholen, J. Th. J. de Wit, te Castricum en pastoor W. N. Zijlstra te Wieringerwerf. Er heeft deze week grote verwarring geheerst in de atmosfeer. Nu eens was het prachtig, soms zelfs zomers weer, dan weer maakten zware onweersbuien radi caal eeri einde aan alle neigingen, om de zomertoiletjes uit de kast te halen voor zover ze toch al niet te voorschijn waren gekomen. Vooral gisteren zijn de elemen ten te keer gegaan; een kleine storing is met grote snelheid van Zuid-Frankrijk naar ons land getrokken, om boven de Noordzee een wisse dood tegemoet te gaan. Het laatste stukje van haar levens weg is voor vele sjreken erg zwaar ge weest; wij denken hierbij vooral aan Oost-Brabant en Gelderland, waar het tijdelijk zeei donker werd en waar de regen in stromen neerviel Felle bliksem stralen werden daarbij herhaaldelijk door zware donderslagen gevolgd, plaatselijk werd door de bliksem aanzienlijke schade aangericht. Hoe zwaar de regen was, wordt het beste geïllustreerd door de hoe veelheid die het vliegveld Volkel meldde, nl. 24 millimeter in twee uur tijds; dit is nagenoeg de helft van de normale hoeveelheid voor de gehele maand Mei in een tweetal uren Ook vanmorgen zag het er nog niet naar uit, dat de onweersbuien van het weer- toneei zullen verdwijnen. Een herhaling van het gevaarlijke spelletje leek toen dan ook lang niet onmogelijk, want boven Zuid-Frankrijk was een nieuwe storing ontstaan, die zich in de richting van ons land beweegt. Vanmiddag zal het dus wel weer opnieuw op onweersbuien uitdraaien, terwijl ook van deze storing moet worden verwacht dat zij haar laatste rustplaats op het depressie-kerkhof boven de Noord zee zal vinden en zich boven ons land in vertraagd tempo zal bewegen, om daar door meer onaangenaamheden te bren gen dan anders het geval zou zijn ge weest. Zondag zijn dan weer opklaringen te verwachten, maar het blijft mogelijk, dat in de middag een onweersbui zijn kop in de lucht steekt. Er waren vanmorgen nog geen aanwijzingen, dat zich een nieuwe storing ontwikkelt zodat de buiigheid morgen naar alle waarschijnlijkheid min der groot zal zijn dan de laatste dagen. De temperatuur blijft nog aan de warme kant van normaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3