Malaise in Duitse iilm-mdustne j;rb™4_dU *"m" Éf fabrikanten binden de strijd aan tegen de tiOGt FRiJUM ïAm mre Wat kleuters NODIG hebben! MODEPRAATJE dlmqahkuhm, Ons De wraak der liefde mmi Kunt U niet slapen S. Fletcher GEBREK AAN SCENARIO'S KT 1 EN REGISSEURS i BI MmmSÊtKÊk' M I Let op bouw- en beschermingsstoffen ZATERDAG 26 MEI 1951 PAGiiNA 4 Hollywood maakt een film over het leven van generaal Rommel vi t f 'r l-fpff fT* >r .arm «1 ui»; AZIJN IS AZUN Geschil tussen fabrikanten in hoogste instantie beslecht DEECONOOM J IEDERE WINKELIER V C.61S Hoe bestel ik mijn patroon? SveltPills DOOR tty l&i huis hfi.d verjaty#. was in ge Doch hoewel hjj zoveel geruststelling H a- 1 TX ***1 1 !wat hjj legt" Einstein's soon maar lisver nist aan esn beschrijving Dp dit gebied willen 'wagen. Maar wél Het gaat niet al te best met de Duitse filmindustrie. Er is te weinig kapitaal en er zijn te weinig Jongere filmspelers, die als trekpleister kun nen dienen, zoals een Heinz Rtihmann of een Hans Albers vroeger waren en zelfs nu nog zijn. Een filmtijdschrift heeft een onder zoek naar de oorzaken van deze ma laise ingesteld en is daarby tot de conclusie gekomen, dat het op de eer ste plaats aan goede scenario's en op de tweede plaats aan goede regisseurs mangelt. Een regisseur als Geza von Cziffra, die o.a. de onbelangrijke film „Die Dritte von rechts" heeft gemaakt, werd als voorbeeld aangewezen van een re gisseur, de niet beseft, wat een goede film is en wiens producten zonder meer als „Kitsch" kunnen worden gekwalifi ceerd. De Duitse film kan op geen stukken fi concurreren met de Amerikaanse, oewel ook de Amerikaanse fiimindu- rie een crisis doormaakt, levert zij jfoch elk jaar enkele uitnemende films vOp, Algemeen wordt dan ook in Duits land aangedrongen op een weder inscha- eien van de oude garde. Vooral wordt naam van Veit Harlan genoemd, on- anks de talrijke protesten, die tegen ::»ijn terugkeer in de filmindustrie zijn gerezen. Van de kant van de industrie rordt er op gewezen, dat een door Veit farlan geregisseerde film direct naar sven landen kan worden doorverkocht, betgeen met de „gemiddelde" Duitse film nauwelijks voor enkele landen akt. Intussen Ia het filmtijdsdhrift op de gedachte gekomen, het filmpubliek eens Ijrtaar zijn mening te vragen. In een en- iquete, welke drie maanden duurde, ver- Jfcreeg die filmjournalist Bemhard Cza- ■jietski door middel van een aantal vra- fWen, die hij aan 3.000 filmliefhebbers jvan' allerlei pluimage stelde, het volgen de resultaat: 41 bleek niet tevreden fover de na-oorlogse Duitse film, 30 'toonde zich tevreden. 21 oordeelde, dat het beter kon, terwijl 8 er geen eigen 'ïnening op na hield. Wat het genre film betreft, toonde *1.3 der bioscoopbezoekers voorliefde Si oor realistische films, 36.3 voor illu sionistische en 22.4 kon niet tot een beslissing komen. Aan Duitse bóven bui tenlandse flims gaf 60.4 de voorkeur, 21.1 gaf de voorkeur aan Amerikaanse, 20.5 aan Engelse, 8.2 aan Franse en 2.5 aan Italiaanse films. De rest stond er onverschllig tegenover. Van de films, die men het liefst zag namen muziekfilms en detectivefilms met, 40 de leiding. Merkwaardig ge noeg haalden de documentaires en cul tuurfilms 33.6 terwijl Wild West films slechts 26 kregen. Historische films brachten het tot 19.7 Van de 3.000 ondervraagden verklaar de 70 nooit filmcritieken in de kran ten te lezen! Er was ook gevraagd naar de meest, geliefkoosde filmsterren Marika Bökk en Paula Wessely stonden ver bovenaan de lijst wat het zwakke geslacht be treft. Hans Albers en Willy Birgel had den de leiding bij bet sterke geslacht. Johan Heesters kwam ver achteraan met Stewart Granger, Greta Garbo en Mar- lène Dietrich. De Engelse brigade-generaal Desmond Young, die gedurende de oorlog in Jessica Tandy, die de rol van „Frau Rommel zal spelen in de film „Rommel, de Woestijnrat" Afrika een divisie commandeerde en die met Montgomery de voornaamste tegen stander was van generaal Rommel, heeft over deze laatste een boek geschreven onder de titel „Rommel, de Woestijnvos". Twenthieth Century Fox, die naar dit boek de geschiedenis van Rommel wil verfilmen, heeft generaal Young ver zocht, zichzelf in deze film te spelen. Generaal Young heeft dit verzoek inge willigd en vertol'kt onder regie van Henry Hathaway de hoofdrol. Dit is de eerste keer, dat een echte generaal in een film optreedt. De titelrol wordt ge speeld door James Mason, terwijl „Frau" Rommel door Jassica Tandy zal worden gespeeld. De rollen van de Duitse offi cieren in de film worden niet door Duitsers, maar door Engelsen vertolkt. Bij de productie van deze film hebben zich al heel wat moeilijkheden voorge daan. De communisten 'hebben gepro beerd het maken van documentaire op namen in Frankrijk voor de film te ver hinderen. Hollywood is van mening, dat de roden bevreesd zijn, dat de film be wondering zal wekken voor de Duitse strijdvaardigheid op een ogenblik, waarop zij trachten de Duitse herbewa pening te verhinderen. Jessica Tandy, die de rol van ,-Frau" Rommel zal spelen in de 20th Century Fox-film „Rommel, de Woestijnvos", is op 7 Juni 1909 in Londen geboren en maakte in 1928 haar debuut pp hot to neel in Birmingham. Een jaar'later trad zij reeds op in Londen, terwijl zij ook m New York speelde. Zij trad in tal van Engelse en Amerikaanse films op, o.a. in „The Seventhbross", „The Valley of Decision", „Dragonwyck", „The Green Years", ,,A Women's Vengeance" en ..Forever Amber'. „TT bent beroemd, omdat de mensen u begrijpen. Mijn vader is beroemd, om dat de mensen geen steek begrijpen van Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pij nen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist t 0.83, f 2.08 en f 7.94. weten we één manier, waarop een meisje beslist géén beroemde filmactrice wordt: door mee te doen aan een schoonheids wedstrijd en die te winnen! In Hollywood is men er namelijk ach ter gekomen, dat vele van de tegenwoor dige sterren en sterretjes bij schoon heidswedstrijden wel een eervolle plaats hebben behaald, maar r.ooit winnares zijn geworden. De meisjes, die met de eerste prijzen gingen schuiven, zijn nu zonder uitzondering onderwijzeres, secre taresse, kinderverzorgster of huismoe der, blaeeren in hun vrije tijd de film- tijdschriften door en bekijken de foto's van de meisjes, die zij eens versloegen. Rhonda Flemming, die dc hoofdrol vertolkt in de film ..Little Egypt" werd b.v. tweede in een schoonheidswedstrijd, waarbij een zekere Dorothy How de eerste prijs won. Onder de duizend meis jes, die aan dezelfde wedstrijd deelna men, was er ook eentje, dat het niet ver der bracht dan de tiende plaats. Haar naam was.. Linda Darnell. Toen Selznick op zoek was naar een geschikt meisje voor de rol van Scarlett O'Hara, in de film „Gone with the wind" kregen dozijnen candiöaten een „film test". Ze waren diep teleurgesteld, toen Vivian Leigh tenslotte werd uitverkoren. Enigen hunner lieten zich echter niet ont moedigen en hielden vol. Hun namen? Susan Hayward en Yvonne de Carlo. Aldus zijn er heel wat sterren in Hol lywood, die het oude gezegde, „de over winnaar beh oort de buit", onwaar hebben -gemaakt. Zeifs de belangrijkste schoon heidswedstrijd de jaarlijkse verkie zing van „Miss America" in Atlantic City heeft nog nooit een filmster uit de winnaressen opgeleverd. Maar som mige deelneemsters, die geen prijs won nen. bereikten de hoogste sporten van de Hollywoodse sterrenladder, zoals o.a. Dorothy Lamour en Joan Blondell. Elf jaar geleden, toen de dreigng der invasie boven de Britse eilanden hing, bracht Winston Churchill in het Lager huis hulde aan een kleine groep jonge mannen: de piloten van de R.A.F., die vlogen en vochten boven het Zuiden van Engeland. In de jaren, welke sindsdien zijn ver lopen, is het offer van deze „weinigen" geroemd in woord en geschrift. Maar tot nog toe is er geen film gemaakt om het dramatisch verhaal, hoe deze jonge mannen geschiedenis maakten, te ver tellen. Thans heeft Robert Clark, de direc teur, die belast is met de productie in de studio's te Elstree, aangekondigd, dat in samenwerking met Templar Produc tions de film „Angels One Five" zaJ worden vervaardigd, een verhaal over de „Battle of Britain", dat zal worden opgedragen aan de dappere jong-man nen, die tegenover een bovenmenselijke overmacht de overwinning wisten te be halen. „Angels One Five" de titel is ont leend aan een bij de R.A.F. gebezigde uitdrukking, die „Hoogte vijftiendui zend voet" betekent is deze maand in productie genomen. De film zal worden vervaardigd door een groep technici, welke voornamelijk uit vroegere leden van luchtmacht en leger bestaat. De producenten, John W. Gossage en Derek Twist hebben beiden tijdens de oorlog m de R.A.F. gediend. Gossage was eskaderleider in de afdeling Fly ing Control" en Derek Twist comman deerde de Filmgroep van de R.A.F. met de rang van „Wing Commander". De film wordt geregisseerd door Ge orge Move O'Ferrall, die verbindings officier van het leger was bij Fighter Command". Als zodanig maakte hij de ge-heie „Battic of Britain" mede. Hoewel hij met deze film zijn debuut maakt als filmregisseur, verdiende hij leeds i ;n sporen als voomaaamste producent bij de Televisedienst van de 3.B.C. en als diaioog-regissaur te Elstree voor de film ,The Woman with no name" en bij de 20th Century Fox voor „The Mudlark". Het oorspronkelijke verhaal voor „An gels One Five" is geschreven door Wing Commander" A. J. C. Pelham- Groom, die reeds in- 1927 bij de R.A.F. in dienst was. Na een vliegongeluk moest hij in 1933 de dienst wegens invaliditeit verlaten, doch drie jaar later was hij al weer terug. Tijdens de „Battle of Bri tain" was hij sector-controleur op het beroemde vliegveld Biggin Hill. Om de authenticiteit van de film zo veel mogelijk te waarborgen, zullen de opnamen gedeeltelijk worden gemaakt op het vliegveld Renley in Surrey, dat i tijdens de „Battle of Britain" een van de voornaamste landingsplaatsen der ge-1 vechtsvliegtuigen was. Het Britse mini- j sterie van luchtvaart zal zijn volledige medewerking aan de productie van deze film verlenen. n» -\ De Hoge Raad heeft arrest gewezen In een procedure tussen enige azijnfabrikan ten en de commanditaire vennootschap onder de firma Weduwe H. Breder te Rotterdam. Bovenbedoelde fabrikanten hebben in hun reclames de aandacht ge vestigd op twee soorten azijn, namelijk natuurazijn en een verdund chemisch product. Hierbij werd de huisvrouwen aangeraden eerstgenoemd product te ko pen, waarbij er tevens op gewezen werd, dat verdund chemisch azijnzuur ook wel onder de benaming natuurazijn wordt verkocht. De firma Breder, die fabrikante is van azijn op basis van azijnzuur, vond. dat de reclames der eerstbedoelde fabrikanten jegens haar een onrechtmatige daad op leverden, waardoor zij schade heeft ge leden en nog verder zou lijden, hierin be staande, dat het publiek zich van haar producten zou afwenden. Voor de presi dent der rechtbank te Rotterdam eiste zü een verbod van deze mededelingen op SCMIÊDAM CONSERVEN ROTTERDAM AZUNFA8RIEK ROTTERDAM AZIJNFABR •ons*DAM straffe van boete. Zij stelde nog. dat beide soorten azijn volkomen identiek zijn en het Azijnbesluit er dan ook geen onder scheid tussen maakt. De president wees deze vordering af. In hoger beroep heeft het gerechtshof, te 's Gravenhage overwogen, dat er twee soorten azijn in de handel zijn, die op verschillende wijzen worden vervaardigd en dat men één van die twee met klem aanprijst, doch dat het ontoelaatbaar is om het soortgelijke product van de door zijn fabricagemethode beleende groep fa brikanten af te breken op de manier als in de reclames is geschied. Het Hof ver nietigde het vonnis van. de president en wees de vordering in dier voege toe. dat eerstbedoelde azijnfabrikanten verboden werd mededelingen te doen, soortgelijk aan die. welke in de dagvaarding zijn gesteld, op straffe van een boete van 5000 gulden voor iedere overtreding, aan de appellante te voldoen. Het door de oorspronkelijke gedaagden tegen 'sHofs arrest ingestelde cassatie beroep heeft de Hoge Raad thans ver worpen. *.S>T'V ,Sj Vi V, ,V V V Een van de meest geslaagde modellen van dit seizoen, is wel het hierbij afge beelde model, voor zware figuren. Slanke dames kunnen nog wel eens gemakkelijk een japonnetje kopen voor zwaardere figuren is dat altijd veel moeilijker. Dit leuke model heeft een zesbaans klokkende rok. Aan de linkerkant valt er uit de naad, een klokkende volant, waar mee eveneens het lijfje aan de ene kant Is afgewerkt. Het lijfje heeft aan de schouders en de taille een paar coupenaadjes, wat voor figuren met een grote bovenwijdte altijd bizonder goed voldoet. De vouw valt tot de elleboog en is met een vaste manchet afgewerkt. Dit patroon is verkrijgbaar in maat 42, 44, 46, 48, 50 en 52 0.85. Benodigde stof van 90 cm. breed van 3.50 tot 4.50 meter. Plak aan de adreszflde van een briefkaart, naast en buiten de frankeerzegel, het ver schuldigde bedrag aan geldige postzegels, en zend deze naar ATELIER CROON, BEATRIJS STRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk naam, adres, woonplaats, maat en num mer van het gewenste model. Plak nooit meer dan 1.— op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen op nummer 271291, even eens ten name van Atelier Croon. Afgehaald elke dag van 912 en van 2 tot 5 uur. Behalve 's Zaterdags. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad meldt: De trots van iedere moeder is wel een gezonde, mollige kleuter met bellefleur- wangen! Terecht, want al in zijn kinder jaren wordt voor ieder mens de grond slag gelegd voor een goede gezondheid. Veel kan hieraan bijgedragen worden <Joor ene juiste voeding- Het is heel be langrijk dat de voeding van jonge kinde ren voldJoemte van die stoffen ibévat, waardoor «.ij kunmen groeien en zich ontwikkelen .waardoor ze een stevig slag, zijn arm aan beschermende stoffen; de meeste waarde hebben nog stroop en appelstroop. Gezonder dan zoetigheden echter zijn als broodibelegsel, ook voor kleuters: tomaat, komkommer, radijs, ge raspte wortel, aardbeien, plakjes appel of peer en vruchtenmoes. Daarnaast hebben de hartige 'belegsels zoals jonge kaas. mager vlees, plakjes ei, lever, pin dakaas, grote waarde voor de gezond heid Ozi.i bevatten o.a. veel eiwit! Aan de warme maalt! Jl kunnen de kleintjes dus gewoon meeëten, mits men 'beendiergestel, een sterk gebit en krach- ze gecn ster^ gekruide of zeer vette tige spieren kunnen vormen. Dat zijn de bouwstoffen, waartoe in de eerste plaats het eiwit behoort. Daar kinderen altijd actief en in be weging zijn, moet hun voedsel tevens de nodig brandstoffen leveren om hun lichaampjes het arbeidsvermogen hier voor te verschaffen, terwijl de bescher mende stoffen (vitamines eu voedings- zouten) moeten zorgen, dat zij gezond en levenslustig blijven en zoveel mogelijk weerstand hebben tegen ziekten. Aan de voeding van kleuters dient dus veel zorg te worden besteed maar dan zo, dat de kleintjes daar zelf niets van merken! Het is immers geheel ver keerd voor een kind om het middelpunt van de belangstelling te vormen; het behoort gewoon aan tafel mee te eten en zo ook te leren om aan a.lle spijzen eer te bewijzen en niets te laten staan. Wel moeten de moeders echter de kleu ters tegemoetkomen door hun niet te grote porties op te scheppen. Wanneer kinderen weigeren om te eten, doet men het beste, daar niet teveel op te letten; dikwijls is dit immers een (onbewuste) poging om de aandacht te trekken! Vooral voor deze kleintjes is belang rijker wat zij eten dan hoeveel. Geef de kleuters In de eerste plaats die levens middelen die veel bouw- en beschermen de stoffen bevatten: melk, melkproduc ten kaas, groente, fruit, eieren, vlees, vis'en peulvruchten. Wat de broodmaal tijden betreft: heel jonge kinderen (be- neden de twee jaar) geeft men nog liefst regerirugswitbroodouderen kun nen ook bruin brood en roggebrood gebrui ken daar deze meer beschermende stof fen bevatten en beter zijn voor het gebit. Dagelijks dienen de kinderen tenminste een halve liter melk te gebruiken. Kar nemelk en yoghurt kunnen de melk wel eens vervangen, en daarnaast kan slap pe thee met veel melk als drank wor den gegeven. Meestal zijn kinderen erg gesteld op zoete broodbeleiggingen. Een enkel zoet boterhammetje hoort dan ook bij hun maaltijd, maar.... deze zoete smeersels en strooisels, zoals jam, suiker en hagel- zen voorzet. Ook hierbij vormen groen ten en vruchten een belangrijk onder deel. Als een kindje eenmaal twee jaar oud is, kan het alle soorten groente, ook sla van rauwe groente, verdragen. Wan neer fruit te duur is, kan dit door rau we groente vervangen worden. Opge warmd en lange tijd warmgehouden voedsel heeft weinig voedingswaarde. Kook daarom vooral voor jonge kindee ren als regel de aardappelen en groen ten vlak voor het gebruik- Bij iedere maaltijd behoort een eiwit rijk gerecht gegevqn te worden: vlees (imager en goed fijngesneden), of via (ontgraat of gefileerd) of ei of peul vruchten of een nagerecht met melk. Nagerechten vallen bij kinderen meestal erg in de smaak en kunnen de maaltijd ook in voedingswaarde aanvullen .Zij mogen echter nooit de hoofdgerechten (aardappelen, groente en vlees) van hun plaats dringen! Heel verkeerd is het om kinderen veel te laten snoepen! Dat is slecht voor hun gebit en voor hun eetlust, terwijl suiker en snoepgoed geen waardevolle stoffen bevatten. Jong geleerd is oud gedaan; wanneer U Uw kind als kleuter aan het gebruik van de beste levensmiddelen, zoals melk en allerlei groenten,, went, zal het daar zijn leven lang de vruchten van plukken! schaden de gezondheid I Duuen den vrouwen In het buitenla verkiezen dan ook, om slank te worden, de <Burcbardï 4« kroditig weikeodf, zllviriii jlonkhaldidrogMi. Zuiver plantaardig en volkomen on5chodali|k, ook bil longdurlg gebruik 1 Thans ook in Holland verkrijgbaar! ♦n ApoflieGn enOroghtariltfi ütpoh ALPHA .A'dam.jon Luijkenjfioa! 10# ROMANBIJVOEGSEL KORTE INHOUD VAN HET VOORAF GAANDE. Kesteven, een „vriend" van Darrell Tress, wordt vermoord gevonden op Lynnè Court, het landgoed van Dar rell en diens zuster Paquita. Dr Hex- tall en zijn vriend, de advocaat John Smith trachten uit te vinden wie de moordenaar is. De advocaat vertrekt met zijn klerk, Styler, naar de kust, waar zij een kapitein ontmoeten, van wie zij te weten komen dat bij door onbekenden is aangezocht een ont vlucht gevangene van Frans-Guyana naar Europa te brengen. Tickell, de man, die van de moord op Kesteven verdacht werd, blijkt te zijn overle den, als het tweetal van de kust is teruggekeerd. Juffrouw Broch, gou vernante op Lynne Court, die met Kesteven in relatie schijnt te hebben gestaan, wordt eveneens dood aange troffen, 17) Zij had hier eens een maand gewoond, nu twee jaar geleden, dus ze was hier bekend. Ze zei, dat ze weer kamers wilde huren en ze nam de benedenverdieping twee kamers. Ze had geen bagage bij zichbeweerde, dat die later zou ko- rru-n. Maar die is nooit gekomen. Zij ging niet uit voor de volgende dag - in de namiddag. Zij kwam om ongeveer 8 uur 's avonds terug en spoedig daarna kreeg ze bezoek van een dame, ongetwijfeld mevrouw Renton. We weten dat natuur lijk zekerStyler zag mevrouw Renton immers komen. Precies om vijf minuten voor half 9, merkte Styler op: Juffrouw Broek kwam om kwart over 8 thuis. Mevrouw Renton bleef enige tijd bij Juffrouw Broek, vervolgde Hextall: De pensionhoudster kan over dat bezoek niets vertellen. Maar zij deed zelf onen toen mevrouw Renton kwam en liet haat ook weer uit, zodat bet niet moeilijk zal zijn te bewijzen, dat mevrouw Renton hier Is geweest.... waar ze dan ook voor kwam. Ze zal niet ontkennen dat ze kwam zei Smith: Ga door! Gisteren bleef juffrouw Brock ln huis vervolgde Hextall: Om ongeveer 7 uur 's avonds ontving zij een telegram Een uur later ging ze uit. Het dienstmeisje van het pension dat een boodschap had gedaan, zag juffrouw Broek juist nadat zelschap van een man - een lang iemand, niet jong meer volgens hetgeen de dienst bode zich herinneren kan. Ze zag, dat ze samen daar op het hoekje van de straat stonden te praten. Er kwam een taxi, de man riep hem aan, ze stapten beiden in en reden weg. En juffrouw Broek kwam niet terug en de pensionhoudster hoorde niets meer van haar, tot de politie van morgen kwam zeggen, dat ze vermoord was gevonden in Hyde Park. Hoe wisten degenen, die haar von den. wie zy was?, vroeg Smith. Zy vonden het telegram, antwoordde Hextall: Ik heb het gezienTress en ik gingen naar de politie zodra we van het geval hoorden. Het telegram geeft weinig opheldering. Het luidt alleen: „Bij uw pension - vanavond - acht en het was niet getekend. Heb je ook gekeken, waar het ver zonden werd?, vroeg Smith. Ja. Regent Streetom kwart voor zeven, antwoordde Hextall. De politie heeft zeker dat telegram, zei Smith. O natuurlijk.... ze hebben alles. En nog iets, voegde Hextall erbij: zij vonden iets op haar, dat je zeker van belang zult vinden - een hoeveelheid Franse bank biljetten. Aha, riep Smith uit: Dat is in ieder geval belangrijk. Ze had veel geld bij zich. Maar, be halve dat telegram, verder geen papieren, vervolgde Hextall: Wat het doel van de moordenaar ook was, het was zeker geen roofmoord. Al haar geld en voorwerpen van waarde waren onaangeroerd. En toch er wordt beweerd dat er tekenen waren, die er op wezen, dat haar kleren waren nagezocht. Dat zal wel, zei Smith met een blik naar Styler. Ik was er zeker van dat dit gedaan was. Wel, het geeft niets of We hier blijven staan. Kunnen we van de pensionhoudster niets meer horen? Niets, antwoordde Hextall. Maar wat gaan jullie doen? Voor Smith op deze vraag kon ant woorden reed een taxi haastig de hoek om en Fowlers gelaat werd zichtbaar aan het raampje. Toen hij zijn patroon zag, liet hij de taxi stoppen Hij sprong eruit en haastte zich naar Darrell. Zijn gelaat droeg een uitdrukking van hevige bezorgdheid. Kuujsen u en dokter Hextall da delijk thuiskomen, mijnheer? zei hij angstig. U bent er nodig. HOOFDSTUK. XXIII. Smith geeft een overzicht van de feiten. Darrell Tress ontwaakte uit de zwijg zaamheid waarin hij had verkeerd, ter wijl Hextall en Smith praatten en hij keek zijn knecht achterdochtig aan. Wat is er nu weer, Fowier? vroeg hij. Is er iets verkeerds gegaan? Wat is er gebeurd? Fowler keek de anderen veelbeteke nend aan. Het gaat om Walters, mynheer, ant woordde hij. Darrell schrok. Hij wendde zich tot Hextall en zyn gezicht werd bleek. Walters! riep hij uit. Wat.. Hij stopte plotseling, terwijl hij Hex tall aanstaarde. En Hextall vroeg haas tig: Wat is er Fowler. Wat is er met Walters? Ik denk. dat hij niet goed by zijn hoof.' is, dokter, antwoordde Fowler. Het lijkt wel zo, tenminste. Nadat u en mijnheer Tress vanmorgen waren weggegaan, hoorden we het nieuws over juffrouw Broek. Er kwam een kranten jongen langs en ik kocht een courant. Even later vond. ik Walters in de hal zitten huilen en kermen. Toen begon hij allerlei wonderlijke dingen te zeggen, terwijl hij alles door elkaar haalde. Ik maakte er uit op, dat hij verliefd was op juffrouw Broek en het scheen mij, dat het plotselinge nieuws van haar dood hem helemaal uit zijn evenwicht had gebracht. Hij sprak veel wartaal dokter over moord en revolvers en weet ik veel en ten slotte zei hij iets .over „aan de politie vertellen" en plot seling zette hij zijn hoed op en verdween voor ik hem kon tegenhouden, naar de flat, terwijl hij iets zei over „de dingen r.iet langer voor zich te houden" en naar Scotland Yard gaan". En toen dacht ik. dat ik u beter kon gaan halen., ik wist waar u heen was. Hextall gaf Darrell een wenk om in de wachtende taxi te stappen. Hij wend de zich tot Smith. Volg mij naar de flat met Styler en Fowler dadelijk! zei hij zacht. Misschien kan je van nut zijn Ik ga regelrecht met Tress Ik wil met hem spreken. Toen de taxi wegreed, z#nk Darrell wanhopig in een hoekje. Nu is het gedaan Hextall. riep hi uit. Die ezel zal naar de detectives zijn gegaan en hun alles verteld hebben over Paquita en die slaap wandelgeschie denis. En nu zullen ze haar arresteren. Niet op die getuigenis, denk Ik, zei Hextall. Ik geloof, dat ze meer nodig hebben, eer ze tot zulke maatregelen overgaan. in zijn stem legde als hij kon, voelde ht) zich niet zo rustig over dew plotselinge onverwachte wending van de zaken. Hij had natuurlijk nooit gedacht, dat het zo zou lopen. Maar htf zag nu hoe logisch het was, dat dit was gebeurd Walters was blijkbaar uit zijn geestelijk even wicht geraakt bij het nieuws van de tra gische dood van de gouvernante. Hy had nu natuurlijk heel wat valse voor stellingen betreffende h®t mysterie, waarvan hem een indruk sterk bij bleefnamelijk dat hö in de nacht van de moord op Kesteven Paquita had gezien met een revolver iu."e hand. En daardoor was zijn verbeelding nog ver der gaan werken en hij had gedacht dat er een moordcomplot bestond, waarvan Kesteven het slachtoffer wag en juf frouw Broek het andere en,zyn beloften van geheimhouding en zwygen had hij onmiddellijk vergeten en hij was naar de politie gelopen om alles eruit te flap pen wat hij wist. Het is een ellendige geschiedenis, vervolgde Hextall na een korte stilte, maar .ik denk niet, dat de politie je zuster zal arresteren op hetgeen Walters van die avond weet te vertellen. Maar niettemin ben ik bang, dat we wel na vraag van de politie zullen krijgen. Darell bromde wat. Hij mopperde Iets over bemoeizucht; hij had Lynne Court verlaten omdat de Kesteven-zaak zoyeei stof deed opwaaien en nu kreeg hij er hier ln Londen nog meer last van. Hy had zijn eerste idee moeten volgen, zei hij en zijn zuster en broertje meenemen naar het vasteland. Ik ben bang, dat je dat niet had kunnen doen, zei Hextall. Je zult nog meer dan eens moeten getuigen. En natuurlijk konden we niet voorzien, dat de zaken zo zouden lopen. Ook wisten we niet, dat Walters verliefd was op de gouvernante. Trouwens, misschien is hij nog niet naar de politie gegaan. Maar toen ze een paar uur later de zaken met Smith en Styler zaten te bespreken op Darrell's kamer in Queen Anne Street, kondigde Fowlet twee bezoekers aan, die van Scotland Yaro bleken te komen. Walters was regelrecht naar het hoofdbureau van politie gegaan, toen hij de flat verliet en had die gehele geschiedenis verteld. En mu wensten ae autoriteiten er meer van te weten. Met hun gewone, officiële voorzichtigheid wilden zy alles geleidelijk te weten komen. Zij begonnen te vragen of Walters goed bij zijn hoofd was; of hij enige reden had voor zijn getuigenis; of er nog meer te vertellen was over het voorval, dat hij verhaalde. Hü heeft ons gezegd, dat hij u al heeft verteld wat hij zag, mijnheer Tress en u ook, dokter Hextall, zei de oudste van de twee bezoekers. Dus u weet even veel van de bijzonderheden als wij. U zult moeten toegeven dat er enige aan' wijzing bestaat om het gedrag van juffrouw Tress in verband te brengen met Kestevens dood. Zy liep daar met een revolver Ik heb nog nooit gehoord dat iemand die slaapwandelde een ander doodschoot, die wakker was. viel Smith cynisch in de rede. Ik zou zeggen, dat de medische wetenschap een dergeiyk voorval nog niet heeft geboekstaafd. Het is te dwaas om los te lopen. Het zou betekenen dat; De detective glimlachte zo mogelyk nog cynischer dan Smith. Een ogenolik! zei hij, terwijl hij zijn vinger ophief. Wij weten niet dat juffrouw Tress in slaapwandelende toe stand verkeerde. Die Walters vertelde ons niet dat juffrouw Tress in haar slaap wandelde. Al wat Walters te zeggen had was dit; Op die en die nacht op dat en dat uur zag ik de juffrouw uit de richting komen van het bosje waarin de vermoorde Kesteven later gevonden werd en zij had een revolver in haar hand. Dat was alles. Wanneer nu een man ergens doodgeschoten wordt ge vonden en het is bewezen, dat een zeker iemand dicht by de plaats werd gezien met een revolver in de hand en op de tijd, dat de ander vermoedelyk werd doodgeschotenwat dan? Zolang wij het tegendeel niet weten, kunnen wij evengoed veronderstellen, dat juffrouw Tress haar redenen had om Kesteven dood te schieten. En wij weten niet, dat ze slaapwandelaarster is. Hextall, die met Smith had zitten fluisteren, eiste nu de aandacht van ae bezoekers voor zich op. Ik geloof, in overleg met m1-]" r Tress en mijn vriend Smith, dat ik u alles kan vertellen wat ik weet, Mynheer Tress is n^u^ter jJ over de veiligheid van zyn zu J wil niet dat er enige Sehrimzinmgheld bliift bestaan of ook maar een schyn van het verborgen houden van gebeurtenissen. Dus ma" ik u wel vertellen dat ik uit ervarin«° weet dat juffrouw Tress slaap- wandelaarster is en dat ik er volkomen van overtuigd ben, dat zij slaapwandelde toen Walters haar zag. Hy vertelde nu zijn eigen ervaringen betreffende hetgeen hy gezien had in de laatste nacht dat hij op Lynne Court ge slapen had. En daar hij de hele waarheid wilde vertellen sprak hy ook over de ont dekking van de revolver en de ene afgeschoten patroon. De detectives luis terden zwijgend en daar zij niet onmid dellijk antwoord gaven toen Hextall ult- gesproken had, werd Darrell ongeduldig. Kyk eens, zei hij plotseling. Ik wil weten waar ik aan toe ben. We hebben u alles verteld wat we wetentenminste dokter Hextall heeft het verteld. En we kunnen niet meer zegigen, omdat we niet meer weten. Wat ik echter wel graag wou weten; bent u van plan mijn zuster te arresteren? De oudste detective glimlachte. Op het ogenblik niet, mijnheer Tressi, antwoordde hij. Ik zei u al, dat we in lichtingen kwamen vragen en dat hebben we gedaan. Wat we nu moeten doen is ons rapport opmaken. Als we uw zuster te zijner tijd nodig hebbenvoor nadere inlichtingen, voegde hij erby met een blik op Smith, dan veronderstel ik, dat wy haar hier zullen vinden of op Lynne Court. Ze zal heus niet weglopen, zei Dar- rel nors. Maar als u een raad van my wilt aannemen, probeert u dan uit, te vin den wie Kesteven werkelijk vermoord heeft en ook wie juffrouw Broek heeft ge dood, in plaats van achter een vals spoor aan te lopen. En als u die idioot van een Walters op het hoofdbureau hebt, vertel hem dan, dat hij hier zijn neus niet meer behoeft te laten zien.... ik wil hem niet terughebben. De detectives glimlachten en %inSJ*i weg. Toen zij uit de kamer waren, „ai Smith de anderen een wenk om weer a de tafel te komen zitten, waaromheen y de toestand hadden zitten bespreken voor het officiële bezoek. Kyk eens, zei hij. - kunnen de toestand beter duidelijk n zien. Ik ben bang.V dat dit zal leiden tot de arreatefie van juf frouw Tress. Je kent die lui, Hextall. creeft hun een moaelykheid die niet al te onwaarschijnlijk vast tot in de dood. En we staan tegen- over het ellendige feit, dat Tickell dood is Waarom is dat feit zo ellendig? vroeg Darrell. Omdat de politie nu eenmaal besloten had dat Tickell de schuldige was, ant woordde Smith beslist. Zij zouden Tickell gehangen hebben als hy geleefd had..,, zo vast als een huis. Maar Tickell is hun ontsnapt en nu volgen ze het spoor, dat het meest in het oog springt. Walters, heeft hun de lucht gegeven.en het valt niet te ontkennen, dat er ongetwijfeld bewyzen tegen je zus ter zijn, Tress: Zoals een van die twee mannen zei.... zy weten niet welke re denen juffrouw Tress gehad kan hebben om die man te willen doden. Zij ook niet, dat ze werkelijk slaapwandelde toen Walters haar zag. Dan weten ze nog, dat jy Hextall en jij, Tress in haar slaap kamer een revolver vonden, waarvan een kamer kortgeleden ontladen was. O ja. bewijzen genoeg tegen haar. Ik zeg dit alles, ik herinner je eraan, omdat het niets geeft of we om de dingen heendraaien en ze niet willen zien; we moeten de fei ten ln ogenschouw nemen. Laat me de feiten voor je opsommen.... iet alle maal eens goed op en kyk dan eens of je niet tot dezelfde conclusie komt als ik. tk zal punt voor punt opnoemen. Ten eerste. Er bestaat geen reden om te twyfelen, dat op de avond dat jy, Tress, naar Lynne Court terugkeerde met Kesteven en Tickell, zy belden een con ferentie hielden, waarvan net resultaat was, dat Tickell met een grote som gelds naar Weymouth ging. Hü was van plan dat geld te overhandigen aan kapitein Tilbeck, teneinde een complot ten uit voer te brengen om een onbekende, die we X. zullen noemen, uit de Franse straf kolonie in Guyana te laten ontsnappen. Ten tweede. Ik twyfel er absoluut niet aan,, dat Kesteven en juffrouw Brock in het bezit waren van een geheim betref fende het huwelijk, dat m de St. Eans- wythe kerk in de City gesloten werd tus sen twee mensen, die zich noemden: Ed ward Charleston Legette en Maud Eleanor Rivers. Juffrouw Brock wist, dat Kesteven de acte van dat huweüjk bezat, dat staat vast. Ze wist ook, dat het ln een pak verborgen was, dat op da flat lag. Zorw der twijfel verliet zfl Lynne Court na zyn dood om naar de flat te gaan en het weg te nemen. Ten derde. Ik voor mij persoonlijk twij fel in het geheel niet, wat de eerste ttvee punten betreft, maar nu kom in op min- der vaste grond. Ik vraag mezelf twee dingen af. Het eerste is; Is de geschie denis van de veroordeelde Engelsman in Frans Guyana de man die wy X. noe men samengevlochten met de kwestie van die huwelyksacte, die Kesteven zo zorgvuldig bewaarde en die juffrouw na ziJn dood zo gaarne wilde be zitten? Het tweede is; Werden Kesteven en juffrouw Broek beiden vermoord door een persoon of personen, die hen tot zwygen wilden brengen om hetgeen ze van die zaak wisten? Ik voor my vind het niet moeilyk die vragen te beant woorden. Ik beantwoord beiden let wel, beiden bevestigend. Volgens my zou het hele geheim van die twee moorden opgelost zyn, als we de man hier hadden, wie het ook mag zyn, die op het ogenblik in Frans Guyana gevangen zit. Hy weet waarschynlyk alles, alles! En Een bescheiden tikje op de deur was de voorbode van het binnenkomen van Fowler, die bedaard de deur achter zich sloot. Mevrouw Renton is er, mijnheer, zei hij, naar Darrell toegaand. Zy vraagt mij U te zeggen, dat zij u en dokter Hextall en mr amith gaarne dadelyk zou spreken. HOOFDSTUK XXIV. Het verhaal van mevrouw Renton! Voor Darrell genoeg van zyn verba zing was gekomen om Fowler antwoord fe geven, .tikte Smith, dïe naast hem zat, hem even op de arm. Mag ik even, Tress, zei hy. Waar, Sinig hij voort tot de knecht, waar is mevrouw Renton?? In de ontvangsalon, myheer, ant woordde Fowler onmiddellijk. Vraag haar om een ogenblik te wachten want dat mijnheer Tres in ge sprek is, iei Smith. Hy wendde zicth tot zyn metgezellen, toen Fowler de kamer verlaten had en schudde waarschuwend zijn hoofd. Wees voorzichtig, vervolgde hij. Mevrouw Renton zal natuurlyk hier ontvangen worden.... pas op wat jullie zeggen. Zeg liever helemaal niets. Laat haar aan my over, dan zal ik luisteren naar wat zy te zeggen heeft. Vergeet niet dat voor zover wy weten, mevrouw Renton er onkundig van is, dat Styler haar naar het huis in Kensington zag gaan, waar juffrouw Broek woonde- Wij hebben dat aan niemand verteld, niet aan de politie of aan de kranten. Toch wil ik er alles om verwedden, dat ze juist daarover komt praten. Tress, laat haar nu maar binnenkomen en vergeet niet, wat ilk gezegd heb. Laat haar praten., wij zullen luisteren. Toen mevrouw Renton door Fowler werd binnengelaten, zag zij de vier man nen, die by haar komst opstonden, scherp aan- Bij het zien van Styler aarzelde zij en deinsde achteruit. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4