ENTREE VAN WILLEM II EN HEERENVEEN A Quel linck-krijt Ernstige bezwaren tegen de benoeming van ir Warners V.O.C. start in op volle toeren draaiende cricket-competitie Nice grijpt de kroon Frans tennis kansloos in rarijs Er zit groei in „St. Christoffel" J Open Raam (§1 r Brabants vuur en Friese energie meer waard dan ivat Westis Coppi won tijdrit *S p or t-iS patten i Franse Sportbrief Het geheim rustaü sta- Sipstsss Bij scliermpartij gedood Ontstemming bij KNMI-staf Geen deskundige op meteorologisch gebied? J V Gaat Her mes zijn derde zege boeken? Favoriet door beter doelgemiddelde dan Le Havre, Lille en verslagen Nimes Bradley komt naar Europa Beslissingen te wachten in de tennis-competitie CRICKET IN ENGELAND Engelse honing zag geen cricket Cracks in Ronde van Italië komen nu naar voren Haal de spons er over! schifting in enkelspelen j H.B.S. naar V.R.A. Nog nooit eerder Le Havre verloor Verschil in opvatting Onderhoud met min. Wemmers Gistermorgen heeft porf- dr W. Breeker van het K.N.M.I. over deze zaak een onderhoud gehad met minister Wemmcrs, Over het resultaat van dit onderhoud wenste men ten departemente nog geen mededelingen te doen. Nu het K.N.M.I. echter deze zaak in de openbaarheid heeft gebracht mag men aannemen, dat ook minister Wemmers openlijk van zijn standpunt zal doen blijken. Dc Installatie van ir. Warners zou heden door de minister van Verkeer en Waterstaat ge schieden. ENCEPHALITIS TE NIJMEGEN van het Eindelijk weer kampioensvoetbal! Na het aarze lende herbegin in de j.l. Woensdagavond gespeelde hoofdstedelijke derby tussen D.W.S. en Blauw Wit fen eigenlijk blijft zo n midweekse wedstrijd toch altijd ver beneden de sfeer die de lcampioens-compe- titie pleegt te omgeven) ontbrandt morgen de strijd weer op twee grote fronten. Willem II, dat ongewild door de pokken-epidemie jn zijn goede Tilburg deze strijd om de „gouden plak zo lang heeft opgehouden, treedt morgen op eigen veld aan tegen P.S.V., de andere Zuidelijke kampioen die met drie overwinningen zo indrukwek kend van start is gegaan. Men kan wel van de grote slag van Brabant spreken. Ln uiteraard is het ondoenlijk om zich in speculaties te ver diepen, temeer daar de gastheren hier voor het eerst in deze „selectie van vijf" aan het werk VAN LOON, aanvoerder Willem II. ïaan. De entree van de Noordelijke matador j DHC met 21, maar op het Dordtse DFC- ^eerenveen brengt elk jaar weer een veld hebben de Dplffpnnron nncr nééit van R ekkelijk element in de kampioens- ^ompetitie en steeds weer ziet men met ^Panning, uit naar het moment waarop mannen uit het Oranjewoud zich brandsma, de Friese tank. de Presenteren. Die start' is dit jaar es te langer verbeid. En dus is het wel verklaarbaar, dat het Olympisch Sta- 2l?n. waar Blauw 'n Amsterdam gastheer voor Len- „tr® en zijn man jan zal zyn, giste renavond al zo goed uitverkocht was' *D'ge weken gele- publiceerden r''i reeds een arti kel over de verjon- '!Qgen die Hee- renveen heeft on dergaan en over "e intenties wgar- daee de pompebled- dragers deze voor hen negende ronde om de „plak" ingaan. Zeker is dat zij er al les voor zullen geven om ditmaal de nationale titel te verwerven en dat zij in enthousiasme en wilskracht hun Am sterdamse tegenstanders wel de loef af zullen steken. En met een angstaanja gend productieve middenvoor als Brands- nia zullen de Friezen er wel voor zorgen dat er doelpunten komen ook. Om een plaats in de eerste klasse spe ur*1 de twee tweede-klas-kampioenen van West n hun tweede wedstrijd. Thuis won 'Van onze tennismedewerker) Nu de competitie in de tweede helft aangeland is (zonder de inhaal-wcri- strjjden is de komende Zondag do voorlaatste), zijn er verschillende be slissingen over de eerste en de laatste plaatsen te wachten. In hoofdklasse A om het kampioen- Schap. is dit het. geval met Leimonias I— Leimonias II, Wint I, dan is het pleit beslecht. En de kansen zijn goed, want, er zijn reeds drie partijen gespeeld, da nspartijen, en in alle drie won I, zodat de stand reeds 3—0 is. Mej. Couquerque had in alle drie haar aandeel. Ook voor de laatste plaats kan er een beslissing vallen, in D.D.V—Thor/RW. Wint Thor, dan is D.D.V. tot degradatie-wedstrijden Verplicht. Wint DDV, dan is er nog een heel kleine kans dat dit lot Thor ten deel Zou vallen. Interessant is de partij Linck Irf hoofdklasse B heeft N.M.C. in afde ling 1 het kampioenschap voor het grij pen, tegen Het Spieghel dat liet zonder Van Swol moet doen. En wanneer er Weer te Tilburg getennist wordt, kan daar blüken of Philharmome nog kansen behoudt dan wel dat Hüversum haar opmars naar de eerste plaats voortzet. Mevr. Schmier is echter te hiet geringe verzwakking voor de uo Ploeg. In de eerste klasse zal er in afdo'ing stellig een beslissing vallen. whick (Njjrn.) heeft een thuiswedstrijd tegen Rhijnauwen en de te verwachten over winning geeft de Gelderse ploeg het afdclingskampioenschap. de Delftenaren nog nóóit van j]uP ,ven gewonnenOverigens gaat het ditmaal niet tegen DFC zelf en heb- b?" d e mannen uit de Prinsenstad tegen itxJUrl aan een gelijk spel genoeg.... BU de wereldkampioenschappen scher- men te Stockholm Is in een party op degen tegen de Deen Luckow door een stoot in de longen de Finse schermer Vartia gedood. Bij een riposte trof Luckow zijn tegen stander in de oksel. De punt van de degen ging tussen de ribben door en raakte de longen. Vartia zakte zwaar bloedend in een en werd in allerijl naar een zieken huis vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds overleden. HOLLANDIA- ROEIWEDSTRIJDEN Nieuw baanrecord dames-skif (Van een spec, verslaggever). Op de eerste dag van de driedaagse grote nationale roeiwedstrijden van „Hol- landia" bij 's Molenaars brug te Alphen a.d. Rijn werden niets dan kwalificatie heats voor J© diverse finales verroeid. Eén eindstrijd: Njord werd winnaar in de oude twee met 8 min. 28,8 sec. en yriton a]s tweede. Verder werd er een nieuw baanrecord gevestigd door mej. E. E. v. d. Burg (De Maas) in het nummer skiff dames-senio- res: 1000 meter in 4 min. 15,6 sec., waar mee zy eigen record van verleden jaar, 4.35,0, dus met bijna 20 sec. ver beterde. Mei, de eerste volle maand van het Engelse cricketseizoen, is bijna ten ein de, doch als er drie dagen geweest zijn zonder regen, is het veel! Door de eeuwen heen heeft het Engel se vorstenhuis steeds grote belangstelling voor het cricketspel getoond. Wanneer er een team van overzee testwedstrijden speelt, zal de koning nimmer nalaten een bezoek aan Lord's Cricket Ground te brengen. De eerste wedstrijd die de Zuid- Afrikanen te Londen speelden, op Lord's tegen de MCC. kwam Z. M. op de derde dag een paar uur naar Lord's; de spelers werden aan hem voorgesteld, doch cricket zag de koning niet, want het bleef de ge hele dag regenen En de regen is mede schuld dat reeds meer dan 50 pet. van de gespeelde wed strijden onbeslist geëindigd zijn (33 van de 62!) In de zo juist beëindigde serie, waren het naast de regen, ditmaal ook nog don der en hagel, die de zaak bedierven, waar door Donderdag j.l. dan ook vrijwel ner gens gespeeld is kunnen worden. Hampshire en Lancashire staan mo menteel aan het hoofd van het ranglijstje, „m punten; nummer drie staat Middlesex met 20. De resultaten waren: Zuid-Afrika: 300/5 en 62/0 draw met Oxford 159 en 50/0! Sussex 328 wint van Leicestershire 147 en 117; Hampshire 237 en 159 wint van Mid dlesex 167/6 en 177; Kent 170 en 133/9 wint van Worcestershire 191 en 119; War wickshire 171 en 92 wint van Yorkshire 128 en 94; Somerset 285 en 107 wint van Surrey 176 en 149. TERNI, Vrijdagavond Fausto Coppi was vandaag weer de grote Fausto Coppi. Met een constant tempo van boven de 39 km. heeft hü in de Ronde van Italië de tijdrit van Perugia naar Terni over 83 km. (zesde étappe) na een verwoed duel met de Fransman Bobet en de Zwitserse tempo-rijders Ko- blet en Kubler op zijn naam gebracht. En meteen klom hij COPPI, tijdrit -specialist. naar de vierde plaats in het algemeen klassement, waarin de Zwitser Schaer, die ook een goede tijdracc reed en zevende werd, de leiding behield. In het klassement zijn nu de grote favo rieten naar voren gekomen; alleen Bartali die in de tijdrit tussen de tien en de twintig eindigde, bleef in de middenmoot en heeft kennelijk zijn oude grote vorm nog niet (of niet meer?....) te pakken. De tien eersten in de tijdrit waren: 1. Fausto Coppi (It.) 2.04.15; 2. Bobet (Fr.) 2.05.22; 3. Koblet (Zwits.) 2.05.39; 4. Kubler (Zwits.) 2.06.25; 5. Magni (It.) 2.06.31; 6. Astrua (It.) 2.07.18; 7. Schaer (Zwits.) 2.08.03; 8. Brasola (It.) 2.08.20; 9. Padovani (It.) 2.08.30; 10. Rossi (It.) 2.08.32. Na deze étappe ziet het algemeen klasse ment voor de eerste tien er als volgt uit: 1. Schaer (Zwits.) 33.54.36; 2. Van Steen bergen (B.) 33.57.14; 3. Magni (It.) 33.59.01; 4. Fausto Coppi (It.) 33.59.21; 5. Astrua (It.) 33.59.48; 6. Kubler (Zwits.) 34.00.10; 7. Bobet (Fr.) 34.00.38 8. Koblet Zwits.) (34.00.55; 9. Soldani (It.) 34.02.09; 10. Pezzi (It.) 34.02.16. De Belgische ploeg voor de jubileum wedstrijden van KNAU op 3 Juni in het Olympisch Stadion zal. bestaan uit Pol Braekman, Lucien Theys en Neven; he laas zal Gaston Reiff niet komen. Donner en Van Scheltinga zullen de Nederlandse kleuren hoog houden in een van 26 Mei tot 20 Juni in verscheidene schaaktournooiwaaraan ook de Duitsers Engelse steden te houden Staunton- Unzicker en Bogoljubov de Zweed Stahl- berg, de Fin Book, de Fransman Tarta- kower. de Nieuwzeelander Wade, de Zuid-Slaven Gligoric, Pirc, Matanovic en Trifunovic en de Engelsen Golombek, Broadbent en Klein zullen deelnemen. Op Zaterdag 2 Juni zal er op het VUC- terrein te Den Haag een voetbal-„inter- land" worden gehouden tussen ambtena ren van het Belgische en Nederlandse ministerie voor sociale zaken. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de KNAU organiseren de Am sterdamse athletiek-verenigingen Sagit- ta, AAC en AV '23 op 9 Juni in het Olympisch Stadion grote athletiekwed- strijden voor scholieren. Nederland zal niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen tafeltennis '52 in Februari a.s. te Bombay. Ook dit jaar wordt er weer een voetbal competitie gehouden om het kampioen schap van Nederland voor reserve elftallen tussen de ploegen, die in de on derscheidene districten kampioen van de reserve eerste klas zijn geworden. Zatopek mag dit jaar niet in West- Europa lopen; zowel de KNAU als de Bel gische en Franse bond hadden geen suc ces met uitnodigingen aan de Tsjechische locomotief. Wet oordeel rsn de mafl tl!) de practijk €nka» iponsen voor d® Nederlandse Indusfn# (Van onze Haagse redactie..) De benoeming van lr C. P. Warners tot hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlands Meteorlogisch Instituut te De Bilt als opvolger van prof. dr ir F A. Vening Meinesz, heeft ernstige ont stemming, om niet te zeggen verontwaar- dinging, gewekt bij de staf van dit instituut. Men kan de bezwaren, welke van deze zijde tegen deze benoeming werden aangevoerd, aldus samenvatten, dat men ir Warners, die in Indonesië eerst directeur en later secretaris van Staat voor Verkeer en Waterstaat is geweest, geen deskundige is op het terrein der meteorologie, waarmede hij in Indonesië slechts uit de verte in aan raking is geweest. Men is in De Bilt nu beducht, dat na het directoraat van prof. Vening Meinesz, een geleerde van wereld vermaardheid, het directoraat van ir Warners aan de wetenschappelijke naam van het KNMI in de wereld geen goed zal doen. Hoewel de brief van onze Parijse sport-correspondent deze keer een paar dagen later komt dan ge woonlijk, is hij altijd -nog wel ac tueel. Temeer omdat vandaag (Za terdag) de favoriet Nice inderdaad kampioen kan worden in de wed strijd tegen hekkensluiter Stade in het Pare des Princes te Parijs. Hoewel dus de Nederlandse voet ballers in Frankrijk dus noch de Coupe wonnen nöch vermoedelijk aan het Championnat kunnen meevieren, zal er voor deze spec taculaire finale van vandaag on morgen (vier clubs gelijk en het doelgemiddelde moet waarschijn lijk beslissen toch wel belang stelling bestaan. Sportredactie. Op het circuit van Monthlery bij Parijs heeft de Italiaan Romolo met een Lam- bretta-scooter 125 cc (cat. 1 kl IV) de 100 km gereden in 37 min. 23,69 sec., gem. snelheid 160.450 km p.u., een nieuw we reldsnelheidsrecord voor deze soort mo toren, (oud retcord sinds 11950 t.n.v. de Italianen Ferri en Masetti op Lambret- ta met 42 min. 20 sec. ook te Mohthery). (Van onze cricket-medewerker) Do cricketcompetitie begint nu op voile toeren te draaien, daar er voor a.s. Zondag niet minder dan zes eerste- klasse wedstrijden vastgesteld zijn. V.O.C., de jongste A-klasser, krijgt nu gelegenheid om zich in de eerste klasse te presenteren, als het naar Rood en Wit trekt. Het tegenwoordige elftal van V.O.C. is voortreffelijk uitgeba lanceerd, en het is „uilen naar Athene dragen" om hier nogmaals de grote allroundcapaciteiten van aanvoerder A. Terwiet naar voren te brengen. Hij is nog steeds één. onzer beste spelers en uit zal Rood en Wit wel ondervinden! (''ri ri n;!ast do „captain himself", heeft cê ir* cllma»n van Bennekom, Stroo, Koopman, J. Nieuwenburg en Bongers, een zeer govarieërde aanval, waartegen het moeilijk runs maken is. Op „point" moet men ons nog 'n beter vanger dan L. Kettlitz aanwijzen, ter wijl T. C. van Eek een zeer betrouw- (Van onze sport-correspondent) PARIJS, Mei 1951 Hoewel er met nog één wedstrijd te spelen liefst vier ploegen met een gelijk aantal punten samen dc leiding hebben, is Nice de grote favoriet voor het Franse voetbal-kampioenschap. Hetzelfde Nice, dat met de Pinksterdagen verlamd door de zenuwen een 21 nederlaag leed tegen een Strasbourg dat zelfs met tien man (zonder zijn keeper die na een half uur gebles seerd was) de kampioenscandidaten in de ban van zijn zelfverzekerde Coupe-winnaars-glorie gevangen kon houden. Datzelfde Nice bestond het nu om op eigen veld, waar het overigens zo goed als onoverwinnelijk is, een 20 overwinning te behalen op de gevreesde concurrent Nimes. Het was de wedstrijd van Amalfi, tegen Strasbourg wit van nervositeit, nu in het volle dig beheerste bezit van zijn grote klasse. De virtuoze Braziliaan is geen vechter, maar zijn capaciteiten staken deze keer zo torenhoog boven die van vriend en vijand uit. dat hij inderdaad de match kon be slissen. Halverwegen de tweede helft scoorde hij zelf het eerste doelpunt en vijf minuten voor het einde bood hij Carré een niet le missen kans op een tweede voltreffer. Aan de andere kant mocht de Nimes-links- buiten Timmermans zich nog zo roeren en met al de zijn elan en techniek ten aanval stormen, de Nice- voetbalprofin Frankrijk, verdediging bleef een gesloten muur. Daarmee werd afscheid van het seizoen als Nimes kansloos. En Nice de grote favoriet. uitblinker JOOP DE KUBBER jongste Nederlandse Nederlandss dames-nederlagen PARUS, Vrijdagavond. (Van een tennis-correspondent) Aan de rol van het Nederlandse dames- ennis is snel een einde gemaakt, in het ®llkelspei althans. Na de nederlaag van 5>evr. Scholten volgde nu een zeer rake ;)an mevr. Schmier tegen de sterke En- kelse mej. Tuckey: 36 06. In het |emengd dubbelspel verloren mevr. J'Cholten en Berthet (Fr.) van mej. Cur- en Coombe met 16 6—2 68. .Voor het Franse tennis zijn deze kam- P'oenschappen een donkere noot: geen enkele Franse speler in de vierde ronde (laatste zestien)Dat is in jaren niet gebeurd, scherpe tegenstelling met de Periode toen er twee a drie spelers in de Matste vier waren: Borotra, Cochet, La- p°ste. Zo heeft elk land in sport zijn ups and downs. Remy leek de enige te zijn, doch rui Verloor van de Amerikaan Burrows na dat hij op 2—6 64 6—2 5—4 en 30.0 gekomen was, met 57 en 16. Thomas Verweerde zich hevig tegen Ampon, maar toen diens slagen de dodelijke precisie gingen krijgen, was het met, hem gedaan: 1210 4—6 6—2 62. Destremau kreeg in vier sets klop van Savitt 6—2 6—3 3—6 62 en Abdessalam vond zijn mees ier in Bergelin 6—3 46 63 6—4. Hier- thee was de rol van het Franse tennis ten De Amerikanen deden het beter, doch fle grote verrassing was toch een Ameri cans* nederlaag, n.l. yan de „geplaat- ste" Mniinv de man die elk jaar met illusie eindelik een kampioenschap "uar Eurona komt, tegen de bescheiden ?ei'nik, MuUoy's sterke s ag de vlakke forehand was Al te vlak en aaaraoor te ^hgHij'konzijn juiste maatniet vinden eh verloor met 3—6 6—8 Burrow Doch Patty, Savitt, Cralk en vjer(1e *0n de vier Amerikanen, die Uuide kwamen. Pat ty had meer mo °m van Mot tram te winnen dancte ^ets doen vermoeden (9—1 6—4 .,n Jpoest zich herhaaldelijk redden met -J 1'ptige lobs, die hij goed hanteert. hij za] Veel sterker moeten spelen on *Ün titel te handhaven. y Gardini is de jongste en de enige Italiaan in de laatste zestien. Hu klopte Skonecki die nerveus speelde, gehinderd door een aanwezigheid van twee van zijn Ploeggenoten voor de Davis beker op de «erste rij van de tribunes: 6—3 8—6 6—4. De drie Australiërs zijn ook in de vier de ronde, Sedgman en McGregor gemak kelijk, Rose pas na vijf sets: 64 46 burn. En de Philippijnen hebben nog een 9—7 2—6 64 op de Zuidafrikaan Cock- tweede man in de vierde ronde; de ge- vaariyke Deyro die ditmaal steun had in de zeer matige vorm waarin Garrett speelde; 6—3 6—0 6—2. In het dames-enkelspel'werd ook een geplaatste speelster uitgeschakeld en waarlijk ook een Amerikaan (se)mej. Scofieid: 3—6 2—6 tegen mevr. Mottiam (Eng.), die ongewoon op dreef was en als een heer volleerde en smashes gar. Mevr. Long (Austr.) had haar moeilijke zege op mej. Rigoliett (Zwits.) te dan ken aan de juiste aanwending van de ris kante dropshot in de laatste fase van de derde set: 4—6 6—2 8—6. Ook hier vielen een voor een Franse speelsters uit. Slechts mevr. Adamson en mevr. De Ca- zaket kwalificeerden zich voor de derde ronde. Mevr. Dupont, mej. Hart, mej. Fry, zij wonnen onbedreigd. In het heren-dubbelspel nog een fraai succesje voor de vitale Borotra. Hij en Peiizza sloegen waarlijk de Deense Da- vis Cup dubbel Llnch en Nielsen met 6-3 7—5 13—lU baar, tevens „zuinig" wicketkeeper Is, die vrijwel alle geboden kansen accep teert, Alleen het verreveld fielden is niet altijd vlugvoetig genoeg en achten tve nog voor verbetering vatbaar. J. Nieuwenburg en T. C. van Eek zijn weder de openings batsmen, en als An ion Nieuwenburg nu eens niet door al te veel pech achtervolgd wordt, kan men van hem een serie behoorlijke to talen verwachten. Na hem komt het „zware gesehut": Fr. Konert, Loeh- mann van Bennekom en Kettlitz, die voor verrassende scores kunnen zor gen, terwijl Terwiel beide typen batten beheerst aanvallend of verdedigend naar gelang de situatie zich voor doet. Deze uitvoerige beschouwing van het VOC-elftal n.a.v. zfjn „maiden match aan de Spanjaardslaan, is een „extraatje zonder sneer. H.C.C. 1 en 2, zomede A.C.C., namen we reeds onder de loupe, van Rood en Wit—V.O.C. hopen we a.s. Maandagavond te vertellen, waarna in de maand Juni successievelijk de andere elf tallen de revue zullen passeren! Zal Hermes-D.V.S. a.s. Zondag de derde victorie in successie boeken als het aan de Damlaan H.C.C. 2 ontvangt? En zal G. Tettelaar weder een „zessenregen" op de huizen der daken laten kletteren? En zal het team van Sparta tegen vuick te Nijmegen tegen Burki c.s. een beter figuur slaan dan j.l. Zondag tegen rl.B.s. Of zal H. Burki ditmaal weder J te ®terk voor de batsmen van Sparta blijken? H.B.S trekt naar Amstelveen, waar iet bi) v .R.A. op bezoek gaat. R. Dellow zal °°k bier wel „dood en verderf" met z n snelle offbreaks zaaien, al zal hy heel wat krachtiger tegenstand ontmoeten dan tegen Sparta. Kampong Excelsior, twee oude tegen standers uit de tud van de Overgangs klasse, kan, met een beetje geluk, in het voordeel van de bezoekers eindigen (doch dan beter batten dan tegen Her- En wil H.C.C. I in de running blijven, dan dient bet van Haarlem te winnen. Maar Haarlem cricket is net als Haarlem voetbal soms wat onberekenbaar! Nice zal vermoedelijk zijn kampioen schap te danken hebben aan zijn betere doelgemiddelde. Want dat beslist om de Franse titel! Zijn drie concurrenten heb ben ook 39 punten, maar in doelgemid delde is Nice haast niet meer voorbij te streven. Mits.... natuurlijk Nice zijn laatste wedstrijd, in Parijs tegen de al gedegradeerde hekkensluiter Stade Fran cais Red Star, weet te winnen, wat men wel als vrijwel zeker aanneemt. De doel- gemiddeldcn-verhouding is dan: Nice 1,50 (69—46), Le Havre 1,39 (57—41), Lille 1,33 (53—40). Nimes 1,22 (61—50). In ieder geval zal de kampioen niet meer dan 41 punten behalen, en dat zal dan een laagte record zijn. Nog nooit eerder in de Franse voetbalgeschiedenis gingen vier titel-can- didaten met een zelfde aantal punten het laatste weekend in, nog nooit ook behaal de een kampioen zo weinig punten en was het onderling krachtsverschil zo ge ring (verleden jaar werd Bordeaux met 51 punten kampioen). Stond met Pinksteren de competitie op Strasbourg-Nice ria stil in verband met de Franse deelneming aan het Festival of Britain, deze week waren de „thrillers" niet van de lucht. Behalve Nimes zag ook Le Havre zijn voorsprong van twee pun ten verloren gaan; de Normandiërs moes ten op bezoek bij de staartclub Sochaux, die er niet voor niets een reputatie van op eigen veld onoverwinnelijk te zijn op na houdt. Thuis versloeg Sochaux alle leiders op Lille na: Nice, Nimes, Reims, Bordeaux, allen werden met duidelijke cijfers verslagen. Le Havre ontkwam daar niet aan, de aanval leed weer aan schot- Loosheid en in de verdediging werd een overtreding van Besse met een penalty gestraft: 1—0 voor Sochaux en De Vroet presteerde niets bijzonders. Lille behield zijn theoretische kans en won (zonder Van der Hart) met 12 van Nancy. Op tie vijfde plaats in het score klassement staat nu Bram Appel'. Hij scoorde twee maal en hielp Reims aan eell 3l zege op Strasbourg, waardoor de Champagne-mannen hun fraaie vijfde plaats) als éénling achter het titel,jagers-kwartet, behielden. Bij Bor deaux schijnt men de Nederlanders te wisselen, want terwijl ditmaal De Har der gepasseerd was, speelde linkshalf De Kubber (lange tijd absent sinds een keel-operatie) weer mee, en wel zo goed dat men onmiddellijk weer op het lijstj'c van de uitblinkers zette (het werd 33 tegen Marseille). Zo komen we dan bij de staartclubs te- recht. Stade Francais Red Star, reeds ge degradeerd, verloor met 30 van Saint Etienne, waarbij Rijvers de laatste goal scoorde. Toulouse kon het tegen Sète niet verder dan 00 brengen (keeper Ibrir had zich over de onbeholpenheid van zijn voorhoede zó staan verbijten dat hij eens klaps met een zijner aanvallers van shirt wisselde en in stormpas op het vijande lijke doel ging afbenen, zonder succes overigensen is nu ook tot automati sche degradatie veroordeeld. Sète moet nu nog proberen aan de degradatiewed strijden te ontkomen en boekte dus een kostbaar punt. Lens deed het echter nog beter en klopte Racing Paris (met Stof- felen) 31, waartegenover Rennes een 30 nederlaag tegen Roubaix leed. In de tweede klas is Van Geen als middenvoor bij Nantes wèl op schot. In de 22 draw tegen Valenciennes scoorde hij beide goals en ook in de 32 neder laag tegen Toulon was hij de man die voor de tegenpunten zorgde; Vreken en Bauman handhaven zich hier goed. En Van Lent was bij Troyes weer opgesteld, maar al blonk hij uit, de 4—0 nederlaag tegen Montpellier kon hij niet voorkomen. Overigens is de belangstelling voor voetbal, nu de competitie op haar laatste ene been loopt, aan het afsterven. In Nantes trok het bezoek van generaal De Gauile heel wat meer dan de voetbal match en in Beziers speelde men voor welgeteld 1100 kijkers. Alleen bij het grote duel tussen Nice on Nimes verzamelden zich nog ruim 22.000 toeschouwers op de tribunes. En men verwacht bij Nice's kampioenszege te Parijs nog één keer een flinke recette. Maar dan is het voor de voetballerij fini. Voor de correspondent denkelijk ook wel Men kan wel aannemen, dat met dit als achtergrond. de wetenschappelijke staf van De Bilt zich gepasseerd heeft gevoeld, daar de benoeming is geschied bij K. B. zonder dat de directie van het K.N.M.I. hierin is gekend. Van de zijde van het departement van Verkeer en Waterstaat ziet men dit conflict als een verschil in opvatting tussen wetenschap en beleid. Terwijl het K.N.M.I. het wetenschappelijke karakter van het instituut op de voorgrond stelt, gaf de minister van Verkeer en Water staat juist de voorkeur aan iemand met administratieve en beleidscapaciteiten. Men bedenke daarbij, dat het K.N.M.I. een tamelijke onafhankelijk lichaam is, welke onafhankelijkheid het zo groot mogelijk wil houden. De minister is echter uiteindelijk verantwoordelijk en heeft deze benoeming blijkbaar gewenst om de zaak toch wat in de hand te kun nen houden en daarom voor deze functie het oog laten vallen op een man, die administratieve talenten aan beleids- capaciteiten paart. De minister wenste een man, die leiding kan geven aan net instiuut, waarbij hij op het standpunt sefhijnt te staan, dat het op dit. instiuut, dat een groote wetenschappelijke staf bezit, niet noodzakelijk is, dat de hoofd directeur van alle wetenschappelijke zaken op de hoogte zou moeten zijn. Volgens mededelingen van generaal Eisenhower's hoofdkwartier te Darijs, zal generaal Omar Bradley, de voorzitter van de commissie der Amerikaanse chefs van staven, in de loop van de volgende week in I'arijs aankomen. Hij zal een onderhoud hebben met Eisenhower en roet hoge functionarissen van de legers der bij het Atlantische pact aangesloten landen. In het Canislusziekenhuis te Nijmegen wordt een patient verpleegd, die na in enting tegen pokken, lijdende is aan ence phalitis. /Wanneer wij op een dag als deze het afgelopen jaar de revue laten passeren en een blik in de naaste toekomst werpen, dan moet het mij helaas van liet hart, dat wij in de huidige situatie vrij sombere geluiden moeten laten horen. Weliswaar is het in de handel een abnormaal druk jaar geweest, met grote verkoopmogelijk heden, heigeen dus voor de vertegenwoor digers en agenten doorgaans behoorlijke financiële resultaten meebracht. Het was echter alles niet gezond. En zoals de finan ciële toestand van ons land ontwricht werd, zo werd ook bij zeer vele van onze afnemers door abnormale aankopen tegen steeds stijgende prijzen, de liquiditeits positie ernstig in gevaar gebracht. De ge volgen daarvan doen zich voor onze groep met de dag heviger voelen." Met deze minder opgewekte toon begon hedenmorgen de heer A. A. Koot als voor zitter. zijn rede ter opening van de alge mene vergadering te Utrecht van de Kath. ver. van handelsvertegenwoordigers, han delsagenten en verzekeringsinspecteurs „St. Christoffel". Christoffelmannen betaamt het echter niet pessimist te zijn, noch minder dé- faitistisch en daarom liet de heer Koot on middellijk daarop een ander geluid horen, dat een aansporing inhield tot openlijk stelling nemen tegen een angstpsychose. Onze markt is tengevolge van de wis selende publiekstemmingen de laatste jaren in onverwachte stroomversnellingen en stroomvertraging geraakt, maar door elkaar hebben wij een behoorlijke markt gehouden. Het verenigingswerk overziend, mocht de voorzitter wijzen op goede en positieve resultaten. Het ledental steeg met enige honderden en spr deed een dringend be roep op de leden, dat in de resterende maanden van 1951 het aantal van 2500 leden zal worden bereikt. Inzake de samenwerking in de KAB merkt de heer Koot op, dat het contact met het Verbondsbestuur in het afgelopen jaar zeer hecht is geweest. Wij, bestuur van „St. Christoffel", hebben in tegenstelling met de van de zijde van de drie andere hoofdarbei dersgroepen uitgesproken verwachting volledig begrip en contact gevonden bij de voor onze groep meest vooraanstaan de handarbeiders-organisaties om de be langen van onze leden in de straks te stichten product- en bedrijfschappen, ondernemingsraden, enz, zo goed moge lijk te behartigen. „St. Christoffel" zal hierin mede spelen. Na de totstandkoming van een eigen be- drijfsunie: de Unie voor Handelsreizigers organisaties. kortweg UVH genaamd en van de zelfstandige osganisatie der han delsagenten, als onderdeel van dg Kath. Middenstandsbond gememoreerd te he'ó- ben, uitte de voorzitter zijn vreugde over de onderscheiding, die de algemeen secretaris, de heer C. Bekkering door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de H. Sylvester is ten deel gevallen. Staande huldigde de vergadering de heer Bekkering voor alles, wat hij in zo'n groot aantal jaren voor „St. Christoffel" en het sociale leven in het algemeen heeft gedaan. Tenslotte weidde de voorzitter uit over de betekenis van de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" met welker herdenking te Rotterdam deze jaarvergadering samenvalt. door Anthony Gilbert 38) Of had hij een pak boeken ontvan gen? Of is 't mogelijk, dat u hiervan on kundig bleef? Terwijl ik hier was, is ev nooit iets binnen gekomen en ik heb er mx- Newn- ham ook niet over horen spreken. - Juist, v/eet u ook ol' er hier een ■dame is geweest, twee diagen voordat naar Frankrijk ging dat moeit Maandag geweest zijn oen be- Jap 1 ?ime'" in zwart? Kiutto leunde een beetje naar voren, terwijl in haar tamelijk donker en strak getrokken gezicht, iets beigon te lichten. ik oacht wel, diat er iets vreemds aan die vrouw was. Ze was een en al tegenstrijdigheid. Haastig, maar heel duidelijk,, herhaalde zij alle opmerkingen <iie Arthur Newnibam op die daig van miss E err is bezoek Chad! gemaatot,, Dus 2ij heelt dat boek gebracht? vroeg ze met kla arblijike 1 ijike opwinding. Davidson merkte nuchter op: Dat zou me niets verwonderen- Het is een dame, waar wij maar al te graag dc hand op zouden willen eggen. Nog één ding, miss Marlowe Was er mets opvallends in Sir Hector's manier van doen, toen hij wegging? Heel haar houding onderging een gro te verandering. Die enkele woor en schenen haar in al hun eenvoud wan hopig te maken. Z,e zei haastig: Hij wilde niet weg, hij was bang,, verschrikkelijk bang. Het zou me met de minste moeite gekost hebben, hem tegen te houden. Als ik maar gezegd1 had. dat ik 't niet erg verstandig vond, te gaan, zou hij beslist gebleven zijn. Maar ik vond juist., dat de enige methode, om hem zijn angst te doen overwinnen, hierin bestond, dat hij 't gevaar, ver meend of niet onder de ogen moest zien. Ik heib nooit in voorgevoelens geloofd en toen hij opgewonden beweerde, dat dit voor 't laatst zou zijn., heb ik nooit ver moed, dat hij de waarheid zou spreken. Nu voel ik me, voegde zij er aan toe, met een schijnbare kalmte, alsof zij zich zelf tegen haar emoties trachtte te be sehermen, alsof ik schuldig ben aan zijn dood. Ik had moeten inzien, dat hij door een buitengewoon machtige vrees was bezeten. Een vrees, die het voor hem wenselijk gemaakt zou hebben de tocht op z'n minst een paar weten uit te stel len. Daarover moet u zich geen zongen maten, zei Davidson. Hoe laat vertrok hij? Zowat vijf en twintig minuten voor vier. Hij moest de trein van twintig over vier hebben. Daardoor had hij geen se conde meer over. Hij nam er zeifs de tijd niet voor, van miss Paula afscheid te nemen. Het kwam door zijn boek. Hij had vergeten, met mij daarover te spre ken. Daardoor moesten wij er een hele hoop andere uitgooien. Hij was heel die dag in een buitengewoon opgewonden toestand Is hij altijd gewend, op het laatste nippertje te vertrekken? Integendeel. Hij 'heeft meestal ruim twintig minuten over. En toen hij vertrokken was? Ik ruimde eerst al die 'boeken en de papieren op. Omdat het zo vreselijk nat was, belde ik de garage op en bestelde voor mijn eigen rekening een taxi. Toen ging ik naar huis. J Wat is uw adres? Jasperstraat 21. Ik woon in Chancel- bury. Nummer één en twintig is een ver bazend groot huis. Vroeger stond het midden in de velden, maar dat z°u men niet geloven. Men heeft er ontelbare hui zen gebouwd, die allemaal tegen elkan der staan. Een en twintig is van purper en mooi linnen afgedaald tot zitslaapka- mers met een badkamer op iedere verdie- ping Op die Woensdag hebt u dus rond vier Uur dit huis verlaten? Ja, dat zal wel zo zijn. Ofschoon ik niet precies op de klok gekeken heb. U begrijpt wel, dat ik tamelijk onder de indruk was van Sir Hector's zonderling gedrag. Ik had hem nog nooit zo bedrukt gezien, alsof hij werkelijk van tevoren reeds dreigementen had ontvangen. Ik vond dat al uiterst melo-dramatisch, Goed En hoeveel tijd hadt u nodig, om in Chancelbury te komen? U begrijpt natuurlijk wel, dat wij zoveel mogelijk gegevens zien te verzamelen, al is het alleen maar als vergelijkend materiaal. Natuurlijk. Ik denk dat het zowat half vijf geweest zal zijn. De weg was d-aar Verbazend nat en beslikt en de chauffeur moest dus vanwege de glad heid voorzichtig rijden En toen u thuiskwam. Hebt U toen niemand ontmoet, die u staande hield of waarmede u wat hebt gebabbeld op de trap? Ik ken werkelijk niemand in het hele huis. Het zijn bijna allemaal mannen en in dit deel van de wereld kent men niet de onbelangrijke zinnetjes, om een ge sprek met een onafhankelijke vrouw te beginnen. Daar komt nog bij, dat ze voortdurend verhuizen. Ik vermoed, dat zij gauw genoeg hebben van het plaatsje. Voor iemand met eerzucht valt hier niet veel te behalen En dan werk ik meestal 's avonds. Ik ben rechten aan het stude ren en ik heb streng bevolen, dat nie mand mij mag storen. Dineerde u alleen? O, er is geen algemene eetkamer. Een meid brengt mij steeds mijn eten. Ze zet het buiten gereed, en als ik klaar ben, zet ik alles weer voor haar terug. Ik heb nog wat zitten werken en ging toen tamelijk vroeg naar bed, terwijl die zonderlinge vrees van Sir Hector mij voortdurend bezig hield. Het mag vreemd klinken, maar ik kon zijn blik aiat uit mijn geheugen bannen. Het was de blik van iemand, die verwacht plotseling neergeslagen te zullen worden. Ik kon me maar niet voorstellen, waarom hij juist deze middag die uitdrukking van angst moest hebben. Vanmorgen nam ik de trein van 10.1 naar Londen. Sir Hec tor had mij instructies gegeven voor een ZONDAG 27 MEI. HILVERSUM 1 (402 M.) 3 00 KRO, 9 30 NCRV, 12.15 KRO. iï.00 IKOR. 19 00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 3.25 Hoogmis 9 30 Nieuws. 9.45 Omroeporkest. 10.00 Prot. kerk dienst. 11.30 Dubbelmannenkwartei 11.45 Ge wijde muziek. 12.15 Apologie 12.35 Grrm 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Gevar 'rauz. 13.45 „Uit het Boek der Boeken". 14 00 Ka. merork. en solist. 14 50 Gesprek rond de tafel. 15.15 Vocaal kwartet. 15.40 Viool en piano. 16.10 „Katholiek Thuisfront Overal" 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Prot. kerk dienst. 18.15 Zangdienst. 19.00 Orgelconc, 19.15 „Mensen op de achtergrond" (caus 19.30 Nieuws. 19.45 Herdenking van de sociale encyclieken. 19.o2 Boekbespr. 20.05 De ge wone man. 20.12 Gevar. progr. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 17.00 VARA. r8.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor het plat teland. 8.40 Gram. 9.00 Vacantietips. 9.15 Ver- zoekprogr. 9.45 „Geestelijk leven" (caus.). 10.00 Instrum. trio. i0.25 „Met en zonder om slag". 10.50 Amusementsmuz. 11.15 Cabaret, 12.00 Aecordeonmuz. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 „De Nederlandse Athletiek in het Goud" (klankbeeld). 13.00 Nieuws. 13.20 Gram. 13.50 „Even afrekenen, Heren!" 14.00 Gram. 14.05 Rubriek van kunst en cultuur. 14.30 Klein vrouwenkoor. 14 45 iim 15.00 Concertge- bouwork. en soliste. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. 17,00 Voor de jeugd. 17.25 ..Mar tin's geheime raketvlucht naar de maan" (hoorspel). 17.45 Piano. 18.00 Sportpraatje. 18.15 Nieuws. 18.30 Korte Prot. kerkdienst. 19.00 Kinderdienst. 19.35 Bijbelvertelling. 20.00 Nieuws. 20.05 Actual. 20.15 AVRO ork. en dameskoor. 20.50 „De Forsyte Sage": ..Een man van Fortuin" (hoorspel) 21.30 Orgel en viool. 21.50 Hersengymn. 22.15 Suri naamse volksmuz. 22.30 Cabaret. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 28 MEI. HILVERSUM 1 (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 9.15 Voor de zieker, 9.35 Gram. 10,30 Morge/i- 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde rauz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram. dienst. 11.00 Gram. 11.35 Gevar. muz. 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13.35 Instrum ensemble. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio 14 35 Gram. 14.45 Vo:r de vrouw. 15.15 Alt, piano en viool. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing 16.45 tweetal boeken, die hij de moeite van Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 AlC piano een onderzoek waard vond Ik ging naar 17.25 klein koor gitaar en bas. 17.45 Voor de Beard and Matthews te St. Martins Lar.e iel,Sd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportpraatje. in ongeregelde goederen, maar ze weten toch ook wel eens wat goed op de kop te tikken en dat bleek ook nu weer het geval te zijn. Kocht u het boek? Ja het is al hier. Ik geloof niet. dat ik nog geheimhouding verplicht ben aan gaande deze transactie. Sir Hector zei er mij niets van. maar hij zal niet langer geheimhouding kunnen vragen De ande re firma, waar ik toen naar toe stapte, was Bradby an<j Rogers. Hun boek vond ik twijfelachtig. Sir Hector zou het na tuurlijk onmiddellijk gezien hebben, maar ik ben geen expert genoeg en daarom waagde ik de kans niet. Ik kocht echter een ander boek van geen buitengewone waarde, maar dat Sir Hector gaarne wenste te bezitten. Haar stem, die vlug ger had geklonken en tot een wakkere en warme belangstelling was gestegen, toen men over de boeken begon te spre ken, werd plotseling weer even somber als eerst, toen zij zich het drama herin nerde. Toen klonk er, voordat Davidson iets kon zeggen een luid gerinkel van de bel en even daarna een luid geklop 20.00 Nieuws. 20.05 Orgelconc. 20.25 ..Van Lief de iong en oud" (hoorspel). 21.30 Svmphonie- ork. en solist. 21 óf) Intern. Evang Commen taar. 22.00 Salon-ork. 22.30 Vocaa! ensemble en orgel. 22.45 4.vondoverd. 23 00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 12.78 M.) 7 00 VARA 10 00 VPRO 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.33 Gram 8.00 Nieuws. 8.13 Gram 10.Ó ..Voor de oudé dag" (caus.). 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 10.35 Voor de vrouw. 10 50 Voor de zieken. 11.45 Vioolduo. 12 00 Grain. 12 15 Aecordeonmuz. (12.33—12.38 Voor het platte land. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de midden stand. 13.20 Klein koor en orgel 13 45 Gram. 14.00 „Hoe horen wij?" (caus.) 14.15 Piano kwartet. 14.50 Gram 15 20 ..Onze oude Dun das" (hoorspel). 1610 Haarlemse orkestver., koor en solisten. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Pianoduo. 17.45 Regerlngsuitz.: mevr. S. de Bruyn-Botma: „Eervaringen op Nieuw-Gui- nea". 18 00 Nieuw-, 18.15 Mil. comment. 18.35 Metropole-ork. in.00 Pari, overz. 19.15 Viola da gamba en elaveetrnbel. 19.45 Regerings- uitz.: ir J. M. A. Penders: „Wat heeft de Amer. landbouw ons te zeggen?" 22.00 Nieuws 20.05 Instrum. Sextet. 20.35 Cabaret. 21.10 Lichte muz. 21 35 .De Kraaiende Haan", (klankbeeld) 22.05 Radio Philh. Orkest en solist 23.00 Nieuws, 23.15 Social nieuws ta (Wordt vervolgd) Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40—24.00 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5