Prijsdaling op de wolmarkten In de winkels geen gevolgen te bemerken KOREA op politieke Nieuw voorstel „tot staakt het helling Coadjutor van Kard. De Jong vuren" op komst Britse regering Gerechtshof verzoekt Intern, om arbitrage „Gen. Langfitt" vertrokken met bestemming Korea OPMARS in Korea gaat voort Wordt Tilburg Donderdag a.s. besmettingsvrij verklaard? r Hulde aan Pausen in het Stadion werd ook hulde voor onze KAB v. Hoogste grondstoffenprijzen werden niet berekend Perzië zal geen scheidsrechterlijke uitspraak erkennen Koemer president van Oostenrijk Maandag 28 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zó vielen de punten Visser op IJsselmeer verdronken Laatste vredespoging maakt weinig kans OLIEGESCHIL NAAR EEN CRISIS Mossadeq onverzoenlijk Belgische en Nederlandse vrijwilligers scheepten zich in J Godsdienstvrijheid in Zweden hersteld Grapje99 dupeerde vele treinreizigers "N Hond terroriseerde trolleybus Den Bosch is al vrij van pokken WEERRER1CHT fT, j Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers Door Z. H. de Paus is benoemd tot coadjutor van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong met recht van opvolging prof. dr B. J. Alfrink, hoogleraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. „Heel gewoonzegt pater Schins Moskou polste niet Geen Russische experts Intussen trachtte de secretaris van de nationalisatie-commissie de gemoederen wat te sussen. Hij verklaarde Zaterdag, dat Perzië geen olie van de Zuidelqke olievelden naar Rusland zal verkopen en geen Russische hulp by het exploite ren van deze velden zal vragen. Wel zou de Sovjet-linie eventueel olie kunnen krijgen van de Noordelijke velden, waar de onderzoekingen nog slechts in voor bereidend stadium verkeren, maar ook hier zullen geen Russische experts wor den aangesteld. Onrust in het Perzische parlement In kringen van het Perzische parle ment heeft de stemming het kookpunt bereikt en gisteren is het in de Tweede Kamer tot een uitbarsting gekomen. De afgevaardigde Foliadwand beschuldig de de Perzische regering van „intimi datie en het gebruiken van terreurme thoden". „Gevaar voor vonken uit het Perzische kruitvat Er ontstond een hevig tumult en men hoorde een van Mossadeq's aanhangers boven alles uitschreeuwen: „Perzië krioelt van buitenlandse opruiers. Wy moeten oppassen, dat er geen vonken slaan uit het Perzische kruitvat, want dan zou een derde wereldoorlog ontbran den". Plechtigheid De weerverwachttog, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en in de na-nacht in de Noordelijke helft van het land nevel of mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 29 Mei: Zon op 4.30 uur. onder 20.45 uur; Maan op 2.01 uur, onder 14.07 uur. NIEUW DAMSCHE COURANT •vtflMv.,.. Het verloop van de wolprijzen heeft sinds maanden al sterk de belang stelling getrokken, niet alleen van handel en industrie, maar ook van het publiek. De laatste dagen nog eens des te sterker, nu enige fabrikanten en wel die van wollen dekens en breigarens er weer toe konden overgaan, hun prijzen iets te verlagen (met ca. 20 pet), nadat deze sedert Korea met ongeveer 100 pet en meer waren gestegen. Aangezien door het bericht van Zaterdag 19 Mei jJ. enig misverstand is gerezen, menen wij goed te doen een overzicht te geven van de wolsituatie op dit moment. De wolprijzen. die meestal gepubliceerd werden en dus onder de ogen van het publiek komen, zijn de prijzen van de ruwe wol op de veilingen van Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afnka en Londen, maar deze prijzen zeggen nog met veel omtrent de actuele toestand hier te lande. Want "n de eerste plaats-verloopt er een hele tijd voor de wol in het land is en dan moét de ruwe grondstof nog tot eindproduct verwerkt worden, terwijl met de aflevering en werkelijke verkoop aan de consument ook weer enige tijd grenzen, die wei niet absoluut vast lig gen en zeker op den duur voor over schrijding vatbaar zijn, niaar die toch op korte termijn tamelijk rigoureus zullen werken. Situatie in Nederland Wat nu de situatie in eigen land be treft kan worden oPSemerkt, dat de in dustrie hier waarschijnlijk slechts wei nig gekocht heeft tegen de topprijzen van Februari en Maart. Bjj de beoordeling moet men echter ie 'Hl ae >«e" eenier In deze>riode. die 8 maanden tot een ?«^rscheM de branches, Jaar in beslag kan nemen, kunnen de prijzen van ruwe wol weer aanmerkelijk veranderd zijn, de verwachtingen van de tussenhandel t.a.v. het prijsverloop kun nen omslaan, zodat men voorraden gaat vasthouden of ruimen, al naar gelang de situatie, terwijl ook in eigen land de stem ming van bedrijfsleven en publiek een grondige wijziging kan ondergaan, die van invloed is op de werkelijke prijs van het eindproduct in de winkel. Prijsverloop grondstoffen- markten Voor een juist inzicht is het misschien goed even terug te grijpen naar het prUf" verloop op de grondstoffenmarkten. uatu- toe geven wij de gemiddelde pi'Uz5.Pj, en de veilingen in het Ver. ^n^ntatief de Dominions van enige }ePrj-, in ilet te achten soorten wol, geleverd a(kom Ver. Koninkrijk. De cijfers nisDO- stig van de „U.K :Donunion Wort Dtag>t sals Ltd gewoonlijk aan®~ nnunri) Organisation" (in pence P 1950 irp.br Mrt Kwal. Juli Jan- reBr' 70's 156 64'S 131 48's 71V* De daling, die zich in April heeft voor- gedaan is zeer opmerkelijk, zij bracht de prijzen weer beneden het niveau, van Ja nuari, zij het ook nog boven dat van De cember. Nadat op 9 Mei echter in de V.is. nieuwe en hogere maximumprijzen voor wol waren vastgesteld, konden de Ame rikaanse particuliere kopers weer in de markt komen. Dit heeft een merkbare in vloed gehad. De veilingprijzen haalden weer iets van het verlies in. Bij de oude maximumprijs in de V.S., die op Dec./Jan niveau lag, was het niet lonend de duur der geworden wol te..importeren. Veelal wordt de prijsdaling uitsluitend uitblijven van de Amerikaanse aan het UitDU Er m e geTezen worden, dat. talrijke kopers uit gewezen wui tijdens de topmaan- andere landen zien* hebben gehouden, den eveneens afzuig rnoest bij_ hetgeen er op den uu stijeing té ma- dragen, een einde aaIJ den)iaetwijfeld een ken. Maar de V.S. spelen o vaslge- zeer belangrijke rol en de pound 1950 T.n Juli Dec. Jan. - 31? 224 260 288 814 14G 177 187 214 April 275 259 173 zeef rve tui «r -nor vouna stelde maximumprijs van 9 P A topf voor 64's wol en 4.13 voor 64 s zou wel eens een plafond voor ae reldmarkt kunnen blijken te tvor vooral daar gebleken is, dat boven alt veau ook elders een aanmerkelijke w persweerstand is opgetreden. Het is alsof deze gebeurtenissen de Do minions en hot Ver. Koninkrijk dichtci tot elkaar hebben gebracht met betrek king tot een regeling, om scherpe prijs dalingen te voorkomen, 'n regeling waar over zij lang geharreward hebben. Zij hehben nu het voorstel gedaan met el kaar een fonds te stichten. Met de mid delen daaruit zal wol worden aangekocht indien de prijs tot een bepaald niveau dat telkenjare wordt vastgesteld, mocht dalen. Deze wol zal dan worden aange houden en geleidelijk wanneer de om standigheden dit toelaten, weer verkocht. Dit stelsel van een »rese price'' zal dit seizoen wel niet meer m werking komen, waarschijnlijk wel nei volgende, tenminste indien het aangeno men wordt. Van de zijde der Australi sche schapenfokkers schijnt er nL nog wel oppositie te zullen komen. \Vy zien dus, dat er op deze wyze grenzen aan de markt gesteld worden, zowel naar boven als naar beneden, Blauw Wit—Heerenveen3—1 Willem II—PSV 2—2 Promotie 2cle klas West II: EBOH-DHC 21 (DHC promoveert) Semi-interland: Oost NederlandNoord Frankrijk (amateurs) 30 waar mode en seizoen een grote rol spe len en die, waar dit minder het geval is. Eerstgenoemde waartoe gerekend kan worden de industrie van wollen stoffen, al dan niet vermengd met garens van andere produeten, werkt over het alge meen lange tijd op de verschillende sei zoenen vooruit en wel voor een groot deel op grond van orders, die zij van de kle dingindustrie heeft ontvangen, welke laatste vooral haar opdrachten plaatst aan de hand van bestellingen van de af nemers, i.e. de detailhandel. Omdat de winkeliers zo lang van te voren orders moeten plaatsen berusten deze uiteraard sterk op verwachtingen t.a.v de toekom stige vraag van het publiek. JT einig gekocht tegen topprijzen De stoffenfabrikanten, die de nieuwe wol moeten kopen en het zeker tegen woordig doen aan de hand van de bin nengekomen orders, kopen dus ver óp het seizoen vooruit en het is aan te ne men, dat zij. voorzover de orders tijdig binnenkwamen zich reeds enige tijd ge- Leden hebben gedekt voor het komende winterseizoen. Zij kochten dus vóór de periode van topprijzen op de wolveilin gen. Nu de prijzen daar enigszins zijn gedaald en ook in de tweede hand lagere noteringen gelden, is het aan te nemen, dat verdere wolaankopen gemiddeld weer ongeveer op hetzelfde niveau, dat iets beneden de topprijzen ligt, kunnen plaats vindén. Een prijsverlaging van wotlen stof fen en kleding is uit deze hoofde dus voorlopig niet te verwachten. Maar er zijn ook enkele afnemers, die hun orders voor het komende winter seizoen later hebben geplaatst, waar door de stoffenfabrikanten wol moesten kopen in de topmaanden Februari of zelfs Maart. Het lijkt waarschijnlijk, dat deze afnemers grossiers en detaillisten, indien de huidige status quo gehand haafd blijft, verlies zullen moeten ne men, in ieder geval niet op basis van deze top-wolprijzen zullen kunnen ver kopen. Bfj de beoordeling van de detailprijzen w? •yol'enstoffen en kleding moet ook ju,,.? Wo.rden, dat verschillende gros- tèrsriz^enWhnoKev!iers het afgelopen win- SS hebben geteerd op ruime p?«sd konden ^°ng relatief goedkoop ge' van'j verkooptacttek1 hun* pryzenWni^ om gevoerd, dus geen vervangingswaarde gecalculeerd. Het is te verwachten dat deze firma s het volgende winterseizoen hogere prijzen zullen berekenen Als er niets byzonders gebeurt, waardoor b.v. bijzondere schokken op de wereldmarkten zouden ontstaan, moet worden aangenomen, dat de prij zen van wollen stoffen en wollen da mes- en herenkeding de eerste tyd niet zullen dalen, integendeel, mis schien hier en daarnog iets zullen sta gen. Dekens en breigarens Enigzins anders ligt de situatie voor de industrie van wollen dekens en brei garen. In de eerste plaats is haar in- kooppolitiek wat betreft ruwe wol niet gebaseerd op de reeds ontvangen orders van afnemers. Zij werkt over het alge meen op grond van eigen verwachtin gen t.a.v. de marktsituatie. Vervolgens is de periode tussen aankoop grondstof en verkoop eindproduct iets korter (ca. jaar), zij kent eigenlijk maar één sei zoen en in de prijs van het eindproduct speelt de prijs van de grondstof een gro tere rol dan b.v. bij costuums het ge val is. Al deze factoren maken het veel meer mogelijk en ook noodzakelijk in de of ferte-prijs de wolprijzen van de dag te berekenen, ofschoon ook hier niet moge lijk was steeds de volledige vervangings waarde te berekenen. De fabrikanten plegen de hoogste toppen en de diepste dalen van de wolprijs in de eindprijs te elimineren, om zodoende een zekere sta bilisatie van eindprijs te bereiken. Doordat ook deze branche minder wol gekocht heeft in de topmaanden, speelt de prijsverlaging van het moment een geringere rol dan misschien verwacht kon worden. Bovendien is door de in dustrie tegen de hoogste prijzen, die zij moest offreren, vrywcl niets verkocht, althans in het binnenland, zodat van de formele prijsverlaging geen grote ver wachtingen gekoesterd mogen worden. Eerder kan het voorkomen, dat hier en daar in de winkels wegens een zekere na-yiing nog wat hogere prijzen zullen worden gevraagd. Positie van wolmarkt nog sterk Samenvattend kan worden gezegd, dat er over het algemeen weinig kans is op een daling van de winkelprijzen van wollen artikelen, wollen stoffen en kle ding. De prijsdaling op de grondstoffen- markten heeft er toe geleid, dat een aanmerkelijke prijsstijging voorlopig niet verwacht hoeft te worden. Een Uch- zijn, terwijl hier en daar zelfs voor ar tikelen als dekens en breiwol een lichte prijsstijging verwacht, zou kunnen wor den, tenzij de winkeliers uit concurren- tie-overwegingen de verhoging achter wege menen te moeten laten. Al zal dan de prijs voorlopig niet veel stijgen, in het verdere verschiet is mo menteel nog niet een veel verder gaan de daling van de wolprijzen te zien. Af gezien van de bovengenoemde grens naar beneden die misschien wel ta melijk laag komt te liggen is de sta tistische positie van de wolmarkt tocih nog tamelijk sterk. Tegenover het afgenomen wereld ver bruik, dat thans op jaarbasis 2.400 mil- lioen pounds beloopt (v. j. 2.640 milli- oen) staat ees aanbod van 2.860 millioen pounds. Indien verdere aankopen van regeringen voor voorraadvorming e.d. uitblijven, zou het aanbod haast toerei kend zijn. Dus net niet voldoende en dit is genoeg om de prijzen op hoog niveau te houden. De laatste berichten uit, binnen- en buitenland wijzen op een zeker gebrek aan orders bij de industrie van wollen stoffen. In ons land zagen enkele fa brieken zich reeds genoopt een wacht geldregeling voor personeel aan te vra gen. Dit wijst wel op een toenemende kopersweerstand. Het is niet te voor spellen, welke invloed deze nog zal heb ben en ook niet, of deze eventueel het hierboven geschetste beeld in bepaalde richting kan wflzlgen. De Belgische korporaal Verschaer, die zich Zaterdag in Rotterdam met vele (ook Nederlandse) Korea-vrijwilligers inscheepte op de „General Langfitt" wist voor het vertrek met Mickey, de detachementshond van Mechelen, de aandacht van de autoriteiten te trekken. Minister Staf en zijn Belgische collega De Greef kijken met veel plezier naar de verrichtingen van het beestje. Tijdens een hevige onweersbui, die Za terdagavond omstreeks acht uur boven het IJsselmeer woedde, is een roeibootje met twee vissers uit Oosterleek omge slagen, tengevolge waarvan een van de vissers, de 41-jarige W. K. is verdronken. Nadat het bootje was gekapseisd klom men de twee vissers, de gebroeders K. op de kiel en dobberden zo urenlang rond. Inmiddels was de duisternis gevallen en de ene broer raakte zo door de koude be vangen. dat hij van de kiel gleed en zon der dat zijn broer er iets aan kon doen, verdronk. De overlevende broer is Zaterdagnacht om half twee nabij de Appelhoek te Wij- denes aan land gekomen. Het lijk van de verdronkene is Zondagmorgen op dezelf de plek aangespoeld. Renter's correspondent bij de Ver. Na ties seint, dat Zondag te Bake Success de verwachting heerste, dat de Chinese en Noordkoreaanse volksrepublieken bin nenkort voor het laatst de kans zal wor den geboden de Koreaanse oorlog te beëindigen door een staakt-het-vuren op enkele plaatsen zelfs al overschreden hebben. Het is nog niet duidelijk, welke organen deze stap zouden ondernemen. Naar verluidt, zouden de volgende drie voorstellen worden gedaan: 1. een onmiddellijk staken der vijande lijkheden aan alle Koreaanse fronten. 2. Het scheppen van een 35 kilometer De Britse regering lieeft Zaterdag het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenliage verzocht, een arbiter te benoemen om het geschil met de Perzische regering over de nationalisatie van de olie-industrie te beslechten. Met grote nadruk verklaarde zij, deze stap alleen te hebben genomen om haar juridische positie veilig te stellen. Zij blijft bereid tot het voeren van rechtstreekse onderhandelingen met Teheran en als de Perzische regering het jongste Britse aanbod voor een oplossing van het geschil aanvaardt, zal de behandel in*; door het Internationaal Gerechtshof direct worden gestaakt. Perzië heeft tot op heden nog niet ge antwoord od ledoelde Britse verzoenings poging, waarin wordt voorgesteld, dat een Britse officiële missie naar Perzië zou komen om besprekingen te voeren. De Britse ambassadeur te Teheran heeft Zaterdag dit aanbod nogmaals mondeling by premier Mossadeq her haald, doch deze toonde geen bereid heid om er mede in te stemmen. Gelyktydig, doch onafhankeiyk van de Britse regering, heeft ook de Anglo- Iraanse oliemaatschappij zich tot de president van het Internationaal Ge rechtshof gewend met het verzoek om een scheidsrechter te benoemen. Zij be roept zich op artikel 22 van het con- (Van onze verslaggever). Het wachten duurde lang, héél lang. En de velen, die Zaterdagmiddag in de grote inschepingsl oods van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd aanwezig waren, dren telden ongeduldig heen en weer of ston den in groepjes bijeen, te wachten op de .General Langfitt", die de Belgische en Nederlandse Korea-vrijwilligers naar hun kameraden in Azië moest brengen Oorspronkelijk zou het schip om 1 uur 's middags vertrekken, doch later werd dit uitgesteld tot 5 uur. Om half 4 was de „Gen. Langfitt" echter nog niet eens op de Nieuwe Waterweg en men had geen Idee, wanneer het schip eigenlijk zoo binnenkomen. In afwachting van de komst vond het officiële afscheid plaats Eerst tegen half acht kon men met de Maandag hebben de troepen van de V, N in Korea, bij hun grote offensief, waar- hiï de Chinezen mogelijk beslissend zullen worden geslagen, opnieuw vorderingen „T,na Z«ndag Hwatsjon en Indje gemaakt, j /y namen meer dan MOn'NnordelHben gevangen Het grootste 2000 No°rde!i|k _n s wer(J binnengebracht aantal geyaoge xsjoentsjon, waar ten Noordwest*) fl»„„fctiseh regiment een oms.nyeld comrniin een vergeefse poging «eeo ken. In het gébiéd +eri N°°r^ena.f" het Nco doosten van Oelujongboe Westelijke t,ont zord.rden ^verbonde nen acht ki.otr.cter In het e Noordoosten van Tsjsnggori vtferd1 zelfde terreinwinst' geboekt In het ui r ste Westen staken Maandag opn e Zuidkoreaatise verkërmingseenheden de Imdjin over. •Nrpjer. In de centrale sector.waar de Neder landers giste1-*» Hionn bezette lierhts lichte tegenriscd ontmoet. Vol»ei ket communiqué van het achtste leger trokken de geallieerden in het gebied ten Noordwesten van Tsjrengtsjon ongeveer vijf kilometer op. Grote hoeveelheden uit rusting werden buitgemaakt. De communisten zet'er hun vertraging®, gevechten ten Noorden van het heroverde Hionni en in net gebied van Indje voort. Het Zweedse parlement heeft in laatste ïezmg het wetsvoorstel behandeld krach- n® hetwelk iedere Zweed voortaan het recht verkrijgt om naar eigen vrije keuze een godsdienst aan te. hangen Hiermede komt na 225 jaar een einde aan de gods- bs,,l8® intolerantie, vooral t.a.v. de katholieken en wordt de wet van 1726 afgeschaft <jie tedere Zweedse staatsbur ger, verplichtte lid te zijn van de Lutherse Staatskerk. inscheping beginnen. Echter om 10 min. over II vertrok het schip pas. Voor het begin van de afscheidsplech tigheid had de Koninkiyke Militaire Kapel, onder leiding van kapitein Rocus van Yperen, zich opgesteld in de grote inschepingsloods van de Lloyd Daarna marcheerden eerst de Belgen, met hun stormvesten aan en de bruine baret van hun detachement op het hoofd, binnen Bevelen weerklonken in 't Frans en Neder lands en even later stonden de 154 man met hun commandant, kapitein Ph Moulart. keurig opgesteld. Intussen was ook de Nederlandse commandant, kapi tein J H. Luykenaar, met zijn 6 officie ren. 30 sergeanten en 127 korporaals en manschappen gearriveerd, Vele autoriteiten waren aanwezig, o.a. kolonel S. B. H. (stafbrevethouderl E. V. de Greef. de minister van Landsver- dedig.ng, lt-gen. A. P. J Rosenlbaum be velhebber Binnenlandse strijdkrachten en gen. majoor. JAC. Woussen militair attaché te Den Haag van Belgische zijde en ir C. Staf, minister van Oorlog en Marine van Nederland, gen.-maj, B. A. Sjoerdsma, adjudant-generaal namens de Chef van de Generale Staf en gen.-maj J. R. H. Lagas. Inspecteur Verkeerswe zen. Voorts waren de hoofdlegeraalmoe zenier, mgr A. E. van Straelen en de hoofdlegerpredikant, ds A. T. W. de Kluis, tegenwoordig. Ministers aan het woord Nadat beide ministers de troepen had den geïnspecteerd, sprak kolonel lie Greef de Belgen toe, eerst in het Frans daarna in het Nederlands. Hij huldigde hen om het feit, dat zij aan de oproep hadden gehoor gegeven en om het offer, dat zij brachten Spr. hoopte dat zij de eer van hun tand hoog zouden houden vol gens de schoonste tradities van hun voorvaders. Vervolgens besteeg ir Staf het spreek gestoelte! Hij verklaarde, dat hij de Ne derlander? met vertrouwen zag vertrek- kenn 0:11 deel ie nemen aan de strijd van de vrije volken tegen de agressie. Hij wees er verder op, dat de mannen gin gen om hen die zijn voorgegaan bij te staan en hen te vervangen, die het hoog ste offer hebben gebracht. Spr. ver klaarde trots te zijn op hen en wenste de mannen veel voorspoed bij de krijgs handelingen. Met een „goede reis" be sloot hij De K.MK. zette vervolgens het Wilhelmus in. Nog geruime tijd bleven de manschap pen in de loods en de ministers onder hielden zich met de commandanten en anderen. Herhaaldelijk flitste het licht van de Blitz-lampen der fotografen en een druk geroezemoes ontstond. Er was tevens een opgewekte stemming en de aanwezigheid van velen onzer Zuider buren verleende het geheel een aparte sfeer, die men zelfs gemoedelijk zou kunnen noemen. In de drukte ontdekte wij ergens pater H. P. Schins C.S.Sp., de Nederlandse aalmoezenier, die met de aanvullingsde tachementen meegaat en de taak van aalmoezenier v d. Vrande gaat verlich ten. Hij is overigens geen onbekende met het werk. want ook in Indonesië heeft hij onder de Nederlandse militairen gewerkt. „Het is voor ons toch heel gewoon om naar Korea te gaan", zo merkte pater Schins op na onze vraag, hoe hij over een en ander dacht ,_Het mooiste werk is het moeilijkste", zo zei hij verder en hij beschouwde de zaak daar mee afgedaan. Ook de Belgische militairen staan on der zijn hoede gedurende de overtocht Het is voorts de bedoeling, dat pater Schins en pater v. d. Vrande om beurten tevens hun krachten zullen wijden aan het werk in het militaire hospitaal in Tokio, waar 2000 militairen worden ver pleegd. Voor de geestelijke verzorging van de protestantse militairen van het Nederlandse detachement ging mee 1s H J Diekerhof uit Arnhem. De commandant van het Nederlandse aanvullingsdetachement ontving nog het volgende telegram. brede bufferzone langs de gehele 38ste breedtegraad. 3. Het uitschrijven van een conferentie onder auspiciën der V. Naties, waarop het tot stand komen van een verenigd, onafhankelijk Korea zou moeten wor den besproken. Militaire deskundigen te Lake Success hebben weinig verwachtingen van deze vredespoging, zij zijn er geenszins van overtuigd, dat de Chinese communisten inderdaad bereid zijn vredesbesprekingen aan te knopen. Zij zeggen dat de Chine zen juist voorbereidingen treffen om met behulp van meer gevechtswagens en vliegtuigen de verbonden strijdkrachten opnieuw aan te vallen. Sommige diplomaten te Lake Success zijn de mening toegedaan, dat bet com munistische China en de Sovjet-unie In Korea een uitputtingsoorlog willen blij ven voeren, terwijl zij intussen voorbe reidingen treffen voor nieuwe aanvallen in andere delen der wereld. De Zweedse bankier Walleniberg, die in vroegere persberichten waarvan wij mel ding hebben gemaakt, is genoemd als tussenpersoon bij vredespogingen van de Sovjet-unie ten aanzien van Korea, heeft met stelligheid ontkend, dat er enige waarheid in deze berichten schuilt. .Hare Majesteit de Koningin heeft mÜ opgedragen en het detachement een goede reis toe te wensen. I)e Ko ningin is overtuigd, dat ook gij even als de beide detachementen, die reeds in Korea zijn. de naam van de Neder iandse soldaat aldaar boog zult honden". Het telegram was ondertekend door de chef van het Militair0 Hu's van H.M. de Koningin, Rost van Tonningen. cessie-contract van 1933, waarin be paald is dat geschillen door arbitrage beslecht moeten worden. De Perzische minister van financiën heeft reeds te verstaan gegeven, dat rijn regering niet zal toestemmen in enige scheidsrechteriyke uitspraak, „van welke onpartijdige rechter of welk in ternationaal lichaam ook, zelfs niet van de Veiligheidsraad". De minister beschuldigde de Anglo- Iraanse van vervalsing van de balans van 1949. Hij beweerde, dat de winst toen met elf millioen pond sterling was verminderd, zodat Perzië's aandeel te klein was geweest. „En terwijl de maat- schappy deze reusachtige extra-winst opslokte, leefden haar arbeiders in de bitterste armoede in holen in de grond", aldus de minister. Hij wees er nogmaals op, dat de ge hele Britse staf van de Anglo-Iraanse in dienst van de genationaliseerde indu strie zou kunnen blijven, met uitzonde ring van die employë's, die zich als anti- Perzisch gezind hebben doen kennen, Zoals gemeld, heeft de Perzische re gering geëist, dat de maatschappij Woensdag a.s. al haar bezittingen moet hebben overgedragen en heeft zy een vertegenwoordiger van de maatschappij uitgenodigd voordien een en ander te komen bespreken. De Anglo-Iraanse heeft hierop geantwoord, dat haar yoor- naamste vertegenwoordiger de nationa lisatie-commissie 'n bezoek zal brengen, „doch uitsluitend als waarnemer". Hy zal verschynen „als uiting van eerbied voor het parlement en de regering van Perzië, maar alleen om te luisteren naar wat gezegd wordt, hetgeen hy daarna aan Londen zal melden". Hy wendde zich tot een lid van het nationale front en riqp: „Ik weet, dat je moordenaars me achterna zullen zit ten, maai- ik ben niet bang. Jullie heb ben de nationalisatie met de hulp van die moordenaars doorgedreven. Premier Razmara werd vermoord omdat hy tegen de nationalisatie was, maar zijn rege ring was beter dan die van Mossadeq, die regeert met geweld". Andere afgevaardigden namen deel aan de aanval op de premier. Een groot aantal van hen verliet het parlements gebouw, zodat, toen er moest worden gestemd over de verlenging van de staat van beleg in Koezistan het voor naamste centrum van de olie-industrie het quorum niet meer aanwezig was. Dr Theodor Koemer, de candidaat der socialistische partij, is Zondag tot president van de Oostenrijkse federale republiek gekozen. Hij behaalde bijna 170.000 stemmen meer dan zijn mede dinger dr Heinrich Gleissner, de can didaat der katholieke volksparty. Ook de vorige Oostenrijkse president, dr Karl Renner, die op 31 December 1950 overleed, was socialist De stemming van gisteren was de tweede ronde, doordat by de eerste ver kiezingen geen der zes candidaten meer dan de vereiste helft der stemmen ver wierf. Dat Koerner thans boven de vijf tig procent kwam, dankte hij mede aan het hoge aantal niet-geldige stemmen (ruim 180 000). Koerner kreeg zo goed als alle stem men van de communisten, die al"us de katholieke candidaat de pas wilden af snijden. Waarschijnlijk zal de nieuwe president omstreeks 20 Juni a.s, worden beedigd. Hij zal dan de leider der grootste par lementaire party (dr Leopold Figl van de katholieke volkspartij) met de vor- min" van een nieuwe regering belasten. Men gelooft, dat de huidige regerings coalitie van katholieken en socialisten ondanks de zeer scherpe wederzydse ver wyten tijdens de verkiezingen, zal wor den voortgezet. Er worden dan ook geen wyzi gingen in het kabinet verwacht. De trein, die Zondagavond om 23.22 uur uit Schiedam naar Amsterdam moest ver trekken, kreeg op het station Schiedam een half uur vertraging. Voordat de trein tot stilstand was ge komen, trok namelijk een reiziger aan de noodrem, omdat enige opgeschoten jon gelui op het perron door geschreeuw het deden voorkomen alsof er iemand on der het treinstel was gekomen. Dit bleek echter slechts een „grap" te zijn. Het treinpersoneel had ruim een half uur no dig om de rem, die klem bleek te zit.en, weer los te werken. (Van onze correspondent) Dezer dagen was er grote conster natie in de mooie nieuwe trolley bussen van Arnhem. Op een der eindhalten in de buitenwijken had een grote ruige herder zich onge vraagd een zitpiaatsje onder een der eerste banken gekozene De be stuurder vond dit vrij brutaal en poogde de ongenode viervoetige gast uit het voertuig te verwijderen, maar het dier zette zijn haren over eind en trok weinig goeds belovend zijn bovenlip omhoog. Daarbij stootte hij een angstaanjagend ge brom uit. In arren moede besloot de chauffeur maar op te rijden, wel licht kwam spoedig de baas wel opdagen. Hoe druk het ook werd in de bus. niemand scheen kennis aan deze Kazan te hebben. Op het centrale knooppunt van autobuslijnen het Willemsplein riep de chauffeur de hulp van een zilver gegalonneerde chef in. Deze begreep niet. dat men zich door zo'n hondje overstuur liet maken. Met ferme stap koerste hij op de hond aan. maar het beest had maling aan de hiërarchische orde bij het Gem. Vervoersbedrijf en kwam dan ook helemaal niet onder de indruk van de man met de zilveren uitmon stering. De chef kreeg toen een lumineuze inval. IJlings dook hij een slagerswinkel binnen en kwam triomfantelijk met een eindje lever worst retour. Met gulzige schrokken werkte de herder het hartig hapje naar binnen, maar overigens bleef hij de situatie beheersen. Ten einde raad adviseerde de chef om maar verder te rijden niet tegenstaande de hond kwaadaardig hapte naar passagiers, die zich te dicht in de buurt waagden. En zo heeft deze bestuurder de niet ge wenste passagier drie ritten lang rondgereden, maar toen was zijn geduld dan ook op. Weer op het Willemsplein aangekomen, koerste hij met z'n trolley linea recta naar de remise, waar men tenslotte de herder met een brandslang uit de wagen heeft gespoten. Er is gunstig nieuws over de pokken In Brabant. 's-Hertogenbosch is Zaterdag definitief pokkenvry verklaard en Tilburg zal Donderdag a.s. besmettingsvrij worden verklaard indien zich tot die dag geen nieuwe pokkengevalien in deze stad heb ben voorgedaan. Het was Zondag nl. al de twaalfde achtereenvolgende dag, dat er geen patiënten meer bij kwamen. Alge meen aebt men in Tilburg het gevaar totaal geweken. Minder gunstig Is het feit, dat vyf per sonen. die voor de eerste maal tegen pokken werden ingeënt, in het ziekenhuis te Tilburg zijn opgenomen, daar zij lyden- de waren aan hersenontsteking (encepha litis). In de nacht van Donderdag op Vrij dag is één dezer patiënten, een 22-jarig meisje uit Haaren by Oisterwük, over leden. Zaterdag konden weer drie pokken- patiënten als genezen het Tilburgse ziekenhuis verlaten, zodat het aantal nog in verpleging zijnde patië nten tot vijftien verminderde. Vier zgn. contacten konden eveneens uit de quarantaine-inrichting worden ontslagen, zodat het aantal nog in observatie zijnde personen terugliep tot 22. Het pokkengevaar in Brabants hoofd stad was van begin af in de kiem gesmoord Er is tot dusver slechts één inwoner van Den Bosch geweest, die door de ge vreesde ziekte is aangetast en niet zodra was dit geconstateerd (men was er zeer vlug bij) of deze persoon werd in Tilburg opgenomen. Dat is nu ongeveer drie weken geleden. Wel moes'sn toen de no dige maatregelen worden getroffen voor een aantal nersonen, welke mogelijk besmet zouden kunnen zijn. maar de practijk heeft gelukkig uitgewezen, dat het bij één geval gebleven is. Reeds begin dezer week konden een 30-tal personen uit de quarantaine worden ontslagen. Zaterdagmiddag was er in het „Lo- geergebouw" van het Rode Kruis een officiële plechtigheid in tegenwoordigheid van leden v. d. gemeentelijke geneeskun dige dienst, doktoren, verpleegsters en verplegers alsmede B. en W. van 's-Her togenbosch. De laatste vier personen, die in quarantaine waren konden nl. naar huis toe. Burgemeestere Loeff sprak zijn verheugenis uit over het voorspoedige verloop der situatie en bracht grote lof aan allen, die op een of andere wijze hebben meegeholpen het pokkengevaar van Den Bosch tot een minimum te redu ceren. Het economisch leven zal wel enigszins geleden hebben, maar op het ogenblik gaat alles weer zijn gewone gang in de Bossche hoofdstad. Overigens is het ook opgevallen, dat de jaarlijkse trek van pelgrims, die in de Meimaand de kathe drale basiliek van St. Jan bezoeken, een heel stuk minder was dan andere jaren. Het quarantainegebouw aan de Orthense- weg heeft verder in de voortdurende aan dacht gestaan der burgerij en de „patiën ten" werden niet vergeten. Overal was er een hartelijk medeleven en de onvrijwil lige logé's werden ruimschoots voorzien van surprises en lectuur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1