Wat Nijmegen met Alfrink verliest Oorzaak van strijd, bindmiddel voor vriendschap De nieuwe bisschop een bekend Bijbelgeleerde Perzië zal zich niet aan Intern. Gerechtshof storen Controle-ambtenaren dreigden niet met revolvers Pokken zijn bijna weer historie maar met de olie is het nog mis Gesprek met de nieuwe Coadjutor Scherpzinnig geleerde, een hartelijk en eenvoudig mens Welkom aan de nieuwe Aarts bisschop JAVAANS GEZIN VERMOORD Dinsdag 29 Mp 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Paul Vlaanderen op het nippertje gered Executie der oorlogs misdadigers weer uit gesteld Petroleum grondmateriaal voor 14Ö0 andere producten Kirk overlegde met Jessup Mossadeq opgejaagd door krachtige oppositie Opschorting ontslag uit overheidsdienst „Inval" in Haagse N.V. was legaal mmmmmm. r/b V. WEERBERICHT Ook prof. Alfrink's Scherpzinnige geleerde Geen valse schijn studenten vol lof „Een zware taak wacht me" De katholieke pers En als derde belangrijk punt zou ik katholieke pers, de voorlichting van ka tholiek Nederland, willen noemen. Met alle respect voor hetgeen reeds gepres teerd wordt, geloof ik, toch dat er. nog verbetering mogelijk is. Hieraan zoveel mogelijk mee te werken zal een van mijn doelstellingen ziin. - - OUD-MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE ZIEK Nijmegen houdt een warme plaats in mijn hart" zaam waardige bekroning van e - DE ENGELSE ZIEKTE "°kk'n! analyst Minimum-eisen Slachtoffers met stokken doodgeranseld PLOEGBAAS SPOORWEGEN DOOR TREIN GEDOOD NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weervervrochtlrag, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. Koude nacht, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 30 Mei: Zon od 4.29 uur, onder 20.48 uur; Maan op 2.11 uur, onder 15.23 uur. Van onze redacteur) De benoeming van prof. dr B. J. Alfrink tot coadjutor van Kardinaal De Jong, heeft Nijmegen met vreugde en trots vervuld. Hoewel de nieuw- benoemde coadjutor eerst vijf jaar in de Karelstad vertoeft, zijn de Nijmegenaren al lang vertrouwd met zijn verschijning. Het is vooral echter in de universitaire gemeenschap dat prof. Alfrink in korte tijd een bewonderde geleerde, een bemin de persoonlijkheid en een onmisbare figuur werd. „Wij kunnen het Aartsbisdom felici teren, maar wij kunnen de Nijmeegse Universiteit niet feliciteren", zei prof. Bellon, een der naaste collega's van'prof. Alfrink die van nabij weten kan wat Nij megen i'n prof. Alfrink verliest Als ik ket kort moet formuleren" aldus prof. Bellon. dan zon ik prof. Alfrink wil len karakteriseren als een zeer scherpzin nige bflbelgeleerde. die open staat ook ▼oor de hachelijke problemen van de mo dernen, die niet terugschrikt voor agu- menten van andersdenkenden waarop het antwoord moeilijk is, maar de tegenstan der ruimhartig en objectief tegemoet treedt en diens problemen met strenge wetenschappelijkheid en steeds op de vei lige basis van zijn groot geloof behandelt. Daarnaast, aldus vervolgde prof. Bellon sijn karakteristiek, is hij een man met een ruime, klare visie en een brede belang stelling, zeer belangrijke eigenschappen voor een toekomstige bestuurder van het Aartsbisdom. Kort geleden nog ver^®af.® deze vaktheoloog bijvoorbeeld met ee uitzonderlijk knappe uiteenzetting 0 6 sociale problemen voor de Ni)nice< Adelbertvereniging. Aan zijn «eer grote kwaliteiten als man van wetenschap - reeds van ziin wereldvermaarde voorganger prof. Heinlsch was er niet de Ml* twijfel dat prof. Alfrink de aangewezen opvolger zou worden paart de nieuwe coadjutor een zeldzame beminnelijkheid als mens. Om zijn persoon ls geen valse schijn, geen uiterlijk vertoon. Zijn een voud en zijn openhaid maakten voor de collega's en ook voor de studenten de toe nadering niet moeilijk en prof. Alfrink werd dan ook weldra een beminde figuur in het universitaire milieu, waar men hem gaarne als leider van theologische werk groepen of als spreker op universitaire bijeenkomsten vroeg. Een kort gesprek met enige studenten van de theologische faculteit bewees ons, dat ook bij zijn teerlingen de grootste be wondering bestaat voor prof. Alfrink's vakmanschap en voor zijn eigenschappen als mens. Men prijst bem als een bijzon der helfcer docent, die beschikt over de gave om situaties uit het Oude Testament met een groot plastisch vermogen weer te geven en die zijn studenten leert een probleem tot de diepste diepte te analy seren zonder de synthese te verwaarlo zen. Een rondleiding op de H. Landstich ting, zoals hij herhaaldelijk met zijn stu denten maakte, is voor hen een openba ring, zo lééft in prof. Alfrink's commen taren het Oude Testament. En wat zijn leerlingen ons met nadruk vroegen, is om vooral niet te vergeten zijn gevoel voor humor te vermelden dat het komische van bepaalde situaties met een plotselinge fijngeestige opmerking tot zijn recht doet komen. Wat een beminnelijke mens mgr Alfrink is mochten wij gisteravond zelf constate' ren, toen hij zo vriendelijk was ons in zijn werkkamer aan dé Oranjesingel te ontvangen. Van gisterochtend af, toen Kardinaal de Jong zijn opvolger persoon lijk telefonisch op de hoogte gesteld had van zijn benoeming en 't gerucht daarvan in Nijmegen en elders bekend geworden was. hadden vrienden en bekenden in een onafgebroken reeks hun gelukwensen aan geboden. „Al die vriendelijke mensen hebben me vandaag gevraagd hoe ik mijn benoeming vind", glimlacht prof. Alfrink. „Nu, ik sta er. zoals dat heet, met gemengde ge voelens tegenover. Toen de voortekenen van een eventuele benoeming zich begonnen te manifesteren, heb Ik me gerealiseerd dat het een zeer zware taak zal zijn, die ik thans op me ga nemen. Het bestuur van het Aartsbisdom brengt een geweldige veelheid van problemen met zich mee. En als men denkt aan het geen zich enige bonderden kilometers meer naar bet Oosten afspeelt, dan vraagt men zich af wat er nog eens ooit over ons landje zal komen. „Maar", voegt prof. Alfrink eraan toe, „over zulke dingen denk ik weinig. Dat kunnen we in vol vertrouwen aan de Goddelijke Voorzicnlg- netd overlaten". .ïsr.P,^7aat U Nömegen met spijt, mon- jaar het ambt van hoogleraar te hebben bekleed begon ik juist in het stadium te komen waar publicaties van grotere omvang de vrucht worden van jaren van wetenschappelijk werk. Die periode is nu afgesloten. Maar wij leven nu een maal niet ons eigen leven en daarom aanvaard ik gaarne mijn nieuwe taak. Nijmegen mag zich gelukkig prijzen in U een aartsbisschop te krijgen die de Universiteit uit eigen ervaring kent. De Universiteit zal inderdaad een warm plaatsje ln mijn hart blijven hou den. Nog steeds wordt het belang van eigen katholiek hoger onderwijs te wei nig ingezien. Ik zal zoals ik van morgen reeds aan de rector magnificus beloofd heb mijn best doen de R.K. Universiteit zoveel mogelijk te blijven steunen. Naast de vorming der katholieke intel ligentsia zal vooral ook de opleiding van de clerus, waarmee ik 12 jaar lang Ver knocht ben geweest, mijn b'teondere aan dacht hebben. Nieuwe bezoekers kondigen zich aan en mgr Alfrink gaat het onderhoud beëindi gen. „Ik zeg dat nu allemaal" glimlacht hij „maar voorlopig heb ik niet anders te doen, dan mezelf beschikbaar stellen als coadjutor van de Kardinaal". En na een hartelijke handdruk begeleidt de nieuwe coadjutor ons persoonlijk naar de deur. Prof dr. B. J. Alfrink. (Foto J. Moerkerk, uitgave „Carolina") Paul Vlaanderen werd gister avond door Sir Graham en Ina op het nippertje gered van een wisse dood, hem toebedacht door een vals en gevaarlijk heerschap met een kunstbeen. Dit drama geschiedde in de antiquiteitenwinkel van Donnars aan de Haagse Papestraat, waar het „kunstbeen" een waardevol paarl- collier trachtte te verkwanselen. Paul (Jan van-Ees) greep in, doch werd gegrepen en met een „scniet- ijzer" op de korrel genomen. Toen greep Sir Graham (Piet den Uyl Sr) in onder luide aanmoediging van Ina (Eva Janssen). Dat kwam beter uit. 't „Kunstbeen" (Matthieu van Eysden) werd onschadelijk ge maakt en toen konden de schijn werpers van Profilti gedoofd wor den. „Spannend", zei de antiquair en wiste zich het voorhoofd. „In spannend", vond cameraman Piet Buis en herhaalde dit manuaal, op zijn eigen schedel wel te verstaan Het verhaal gaat binnenkort weet verder en de verfilmde „thriller verschijnt dit najaar. De rechter van r het federale districts gerechtshof te Washington heeft bepaald, dat de terechtstelling van de zeven Dnltse oorlogsmisdadigers, die al twee jaren in de gevangenis van Landsberg op hun execu tie wachten, is uitgesteld tot Dinsdag 5 Juni om de verdediger gelegenheid te geven civiele processen aanhangig te maken. Tijdens de bijeenkomst van het We reld Petroleumcongres gistermiddag in de Ridderzaal is jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude, president van de Raad van Bestuur van het Koninklijk Insti tuut van ingenieurs en oud-minister van Waterstaat, onwel geworden. Hij is naar het ziekenhuis Bronovd te 's Graven- hage overgebracht. Prof. dr B. J. Alfrink. die zijn benoeming ontving tot coadJ van Kardinaal De Jong met recht va® opvolging, werd tegelijk met deze be noeming ook verheven tot titulair Aartsbisschop van Tyana in Cappadocie. Dus nu al Aartsbisschop met het voor uitzicht straks de Aartsbisschop van Utrecht, Kardinaal De Jong, in de hoogwaardige functie te zullen opvol gen. Vandaar dat wij hier terecht een woord van welkom mogen toespreken aan de nieuwe Aartsbisschop. De grote genegenheid en verering, die Katholiek Nederland toedraagt aan de edele en genereuze Kardinaal van Utrecht, mengen deze dag een zekere weemoed in de blijdschap, waarmede zijn opvolger wordt begroet. Maar het is de eigen nadrukkelijke wil van Kardinaal De Jong geweest, die ge rekend met de verzwakking van zijn physieke krachten, het moeizaam gaan en de verflauwing van zijn gezichts vermogen, zelf zich grootmoedig heeft uitgesproken voor een jongere bestuurs kracht aan zijn zijde, die het dagelijkse werk van hem zou overnemen. De nieuwe Aartsbisschop, mgr dr B, J. Alfrinx, heeft gisteren, op de dag van zijn uitverkoren benoeming, reeds de voldoening mogen beleven dat alleen reeds bij het noemen van zijn naam, hij door katholiek Nederland met vreugde en blijdschap is begroet en welkom geheten. Een man van hoge priesterlijke standing. Een man van wetenschap, van de meest priesterlijke wetenschap, de H. Schriften. Een Universiteit van Nijmegen, die hem seigneur?. ?®riS_9d *elj betreft. ik ken Nij- ik n mijn Hg'01;; «a kwam. De UniS?,*, laat lk niet zonder weemoed. Na vijf Wereldcongres over olie De nieuwe socialistische president van Oostenrijk, de 78-j. dr Theodor Koerner. ÏS Kardinaal De Jong een grootKerk- historicus, mgr Alfrink verwierf zich be- kendheid als Bijbëlgeleerde. De zo pas benoemde coadjutor is op 5 Juli 190U te Nijkerk geboren en maakte $Pp',?le1n studies aan het Aartsbisschoppelijk6 k'eiJP seminarie te Culemborg.Tn 1919 d66d staatsexamen en studeerde van 1920 tot 1924 aan het groot-seminarie „Rijsenburg en in laatstgenoemd jaar werd hij toi priester gewijd. Daarna zond de Aarts bisschop hem naar Rome voor verdere studie aan het Pauselijk Bijbel-instituut aldaar en vervolgens te Jeruzalem. In 1930 werd deze studie in Rome be kroond door de promotie tot doctor in de Bijbelwetenschap. Toen verwisselde dr Alfrink de stu deerkamer. met een landelijke pastorie en ging hij zich voor een viertal jaren als kapelaan aan de practische zielzorg wijden, eerst van 1 October 1929 tot 18 Juli 1930 te Houten, daarna tot 13 October 1933 in Maarssen. Toen gaf de Aartsbis schop hem opdracht de H. Schrift te gaan doceren aan het groot-seminarie „Rijsen- vertaaide prof. Alfrink de Epistels en f'Vangeliën volgens het Romeins Mis- Dit W6rk verscheen in 1938 en 6 vertaling is het, welke thans van zotwrt stoe' wordt voorgelezen. Hij hnJïrrH ^rrJ?.er voor een vprtaling van de Prediker, Ecclesiasticus b beid voor de Petrus Canisius-uit- ura vptJLk* °ude Testament, die in uit He? Pa«Tn- In 1946 kwam van hem Sfn Prof A^ïaal der Vier Evange- f T>;ibP7* wl is medewerker aan het Dij hels Woordenboek en rnn suitor van de Pauselijke S Wijding op 29 Juni? Als vermoedelijke datum van de wijding van prof. Alfrink wordt genoemd 29 Juni a.s., de feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. hoogleraar aan de Katholieke burg """waar hij tot 1945 professor is ge- --- j-.- weest' om dan benoemd te worden tot aan haar is wedervaren. De laatste maanden, toen bekend was geworden dat Kardinaal De Jong zich uit het openbare leven ging terugtrek ker was natuurlijk het gesprek van de das' wie zijn gevraagde coadjutor zou worden. De naam van prof. dr B. J. Alfrink kwam daarbij steeds het eerst on aner lippen, ook bij hen, die hem persoonlijk nog' niet kenden. Maar de faam van zijn deugd en wetenschap met spijt zal zien gaan, maar zich toch hoogleraar inde verheugt dat deze eer en uitverkiezing SSemitcU 3 Van prof Alfrink zijn op theologisch terrein tal van publicaties verschenen. In 1932 kwam van hem Het Boek Pre diker" uit, in 1935 gevolgd door „Het Doek Ecclèsiasticus". Met"1 mgr G. C. Hartmann, president van het Groot-seminarie „Rijsenburg", ging zijn benoeming vobruih Ook^nu is de vox populi de vox De g Prof. dr B. J. Alfrink de aanstaande Aartsbisschop van Utrecht. - beeldig priesterleven van amper en-twintig jaren. Kardinaal De Jong zal zijn helper - geell cue,cl eventueel opvolger, met welgeval Gromyko bleef vasthouden aan zijn „ulti- begroeten. gelijk ook Katholiek Neder- j de Westelijken wilden niet af- land mgr dr Alfrink De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou. admiraal Alan Kirk, heeft Maandag ie Parijs informele besprekingen gevoerd met de Amerikaanse afgevaardigde bij de conferentie der plaatsvervangers, dr Phi lip Jessup. Deze had weinig opwekkends mee te delen, want ook de zitting van gis- I teren leverde geen enkel resultaat op (Van onze Haagse redactie) Gisteren is in de Ridderzaal in Den Haag het Wereldpetroleumcongres ge opend. Deze opening is geschied in aan wezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, die het beschermheerschap over dit con gres heeft aanvaard, van verschillende ministers en van vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Engelse en Franse rege ringen. De wijde zaal was dicht bezet rnet congressisten, toen gisterenmiddag om kwart over drie de voorzitter, jhr O C A. van Lidth de Jeude. president van het Kon. Ned. Instituut van ingenieurs, een woord van welkom richtte tot Z.K.II Pritis Befnhard. Hij begon zijn rede in het Frans, omdat hij allereerst de voorzitter van het Parijse congres, kolonel Louis Pineau herdacht, „de meest eminente vertegenwoordiger van de petroleumindustrie in Frankrijk" Hij zeide te hopen, dat dit congres de voorloper zou zijn van een lange, niet door oorlogen onderbroken serie van con gressen.. Voortgaande in het Engels gaf de voor zitter een overzicht van de oliepróductie sinds 1890. Hij sprak over de exploratie- methoden en vertelde daarbij, dat de Amerikanen nu reeds bij boringen een diepte van 6 kilometer hadden bereikt Na verder iets te hebben gezegd over de organisatie van het congres, verzocht hij minister Van den Brink het congres te willen openen. Minister Van den Brink deed dit met een toespraak, die eveneens in het Frans aanving. Hij was verheugd dat Nederland nu als plaats voor dit congres was uit gekozen, wat een bewijs was voor het vertrouwen, dat werd gesteld in de Nederlandse gastvrijheid en het Neder landse organisatietaient. Daarna ging minister Van den Brink voort in het Engels zeggende, dat nergens in de industriële wereld sterker de wen selijkheid aanwezig was van uitwisseling van gedachten. Niet zonder trots, herinnerde hij eraan, dat Nederland een niet onbelangrijk deel in de ontwikkeling van de olieproductie der wereld had bijgedragen. En juist om dat het Nederlandse aandeel in de histo rische groei zo belangrijk is geweest, lijk onderzoek is daarom ook van het hoogste belang voor tal van andere 'in- strieën. Dit congres, aldus de minister, is een manifestatie van internationale samen werking. "Hier zijn deskundigen tegen woordig van alle landen. Hij wenste ten slotte alle buitenlandse gasten ook een prettig verblijf in Nederland naast de ge stage studie in wetenschap en techniek. Daarna verklaarde hij het congres voor geopend. Tenslotte voerde het woord mr G. A. Tuyl Schuitemaker, de voorzitter van het organisatiecomité. Hij verwelkomde aller eerst Prins Bernhard en de officiële ver tegenwoordigers van de Amerikaanse, Engelse en Franse ï-egering. Hij bracht dank aan de Nederlandse regering voor haar aandacht voor dit congres, speciaal aan de minister van Economische Zaken en vervolgens aan de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en aan de burgemeester van Den Haag. Zonder hun hulp, zo zeide hij, zou de organisatie niet mogelijk zijn geweest. Vervolgens ver welkomde hij de meer dan 2500 deel nemers aan dit congres uit veertig ver schillende landen uit alle hoeken van de aardbol. Spr. legde er tenslotte de nadruk op, dat op dit congres de technische aspec ten van de petroleumindustrie zouden worden besproken, maar dat hij de hoop koesterde, dat daardoor ook de onder linge vriendschap tussen de verschillende naties zou groeien. Over 't jongste verslag van de enquête commissie regeringsbeleid 1940'45 zal ongetwijfeld nog wel niet het laatste woord gezegd zijn. Daarvoor is het te in teressant en te ontstellend, 't Ligt niet op ons hoekje om er diep op in te gaan; wij beschikken slechts over een gewone huis-, tuin- en keuken-loupe en niet over een monster-telescoop. Maar een paar mon- sters pvillen wij toch wel demonstreren en dit reeds geeft ons de indruk, dat het monsterachtig is geweest. Over het op de keien zetten van prof. Veraart door oud-premier Gerbrandy, omdat de hoogleraar iets schreef, wat de minister niet beviel, zullen wij het niet hebben. Men vindt het natuurlijk van zelfsprekend, dat voor de Delftse hoogle raar partij getrokken wordt door 'n jouf. nalist, die om zijn ondeugend geschrijf, ook verschillende malen op het matje ge roepen was moeten worden. Iets wat in tussen nog nooit gebeurd is. Dat is geen kunst; men moet niet bang zijn en een grote mond opzetten. Net als generaal Kruis. Dan redt men het lang. Wij hopen het echter nog langer te redden, want aan insubordinatie maken wij ons toch weer niet schuldig, omdat wij aan subordinatie met een lolletje plegen te ontkomen. Moet U ook proberen; is lang niet gek. Doch wij hadden het over generaal Kruis. Onze gedachte is steeds geweest, dat insubordinatie, in het legér het ergste is, wat bestaan kan, omdat subordinatie condito sine qua non is: voor ordinatie. Het heeft echter heel wat jaren geduurd, voor er orde op zaken werd gesteld door het zenden van een ordonnans naar generaal Kruis met een ontslagbrief. Minister s'Ja- cob is blijkbaar toch de ware Jacob ge weest, Jammer dat hij te laat en slechts zo kort de scepter gezwaaid heeft; hope lijk zwaait Staf thans de staf van deze Jacob. Wy hadden verzuimd, ons blad met at die stichtende lectuur, zoveel mogelijk, uit handen van de kinderen te houden- Het gevolg? Toen wij opmerkten bij een kibbelpartij van ons opgroeiende kroost, dat grote verstandige mensen niet kibbe len, werd ons geantwoord: „dan moet U eens lezen van die kabinetscrises enz. in Londen tijdens de oorlog". Een kort com mentaar. maar o.i. voldoende en afdoende! Het spijt ons, doch wij kunnen het niet anders zien dan dat de hoogste gezagdra gers, waartegen wij zo hoog hebben op gezien, voor een deel aan het „gewogen en te licht bevonden" niet kunnen ontko men. Wanneer de gewone huisvaders al lemaal zo slap hun gezin zouden lei den, dan zou er van de bouwcellen der maat schappij maar bitter weinig terecht ko men. Gelukkig schijnt de wind aan de depar tementen weer wat straffer te gaan waaien en hopelijk zal de enquête-com missie de storm nog wat aanwakkeren. De Volksvertegenwoordiging moge de re gering duidelijk maken, dat het volk van een bewind als te Londen en voor een deel na de oorlog, schoon genoeg heeft. Wij zijn niet moordlustig, doch als het moet, dan vallen er maar zoveel hoofden van hooggeplaatste personen en hoge ambtenaren als nodig is om aan alle on gewenste toestanden het hoofd te kunnen bi eden. Zo 'n Engelse ziekte is erger dan de De Perzische regering heeft gisteren 1 wachts krachtige taal heeft doen horen, een telegram naar Den Haag gezonden, kennelijk om de oppositie tegen zijn be- waarin zij verklaart het Internationaal leid het zwijgen op ie leggen. Na een Gerechtshof inzake het oliegeschi) niet zitting van de nationalisatie-commissie competent te achten Zodra ie Teheran te hebben bijgewoond liet hij de secre de volledige tekst van het Britse ver- taris namelijk mededelen, dat Perzië er zoek om arbitrage is ontvangen, zal de regering haar standpunt nader toelich ten. Intussen zijn zes Perzische juristen benoemd, die een studie moeten maken van de positie, waarin de Perzische re gering door de Britse step bij het Inter nationaal Gerechtshof is gekomen. „Het staat echte: nu reeds vast", aldus schrijven de Perzische bladen: ,.dat ds Britse stap niets zal uithalen. We zijn vastbesloten ons niet te laten intimida ren" Alles wijst er op, dat de regering blijft staan op haar eis. dat uiterlijk Don derdag alle bezittingen van de Anglo j Iraanse maatschappij moeien worden overgedragen. De geruchten, ate zou verdeeldheid in het kabinet het voortbestaan van de re- gering-Mossadeq bedreigen, olijven aan houden. Enkele Perzische bladen voor spellen, dat de regering nog deze week zal vallen. Drie ministers zouden reeds niet aan dacht, in te gaan op het Britse aanbod om een missie naar Teheran te laten komen om bet oUegeschil te bespreken. Alle berichten, die het tegen deel suggereerden, waren vals, aldus ver klaarde de secretaris. Hoessein Makki Bij onderscheidene ministeries wordt geen uniforme gedfagslijn gevolgd voor zover het betreft de zeer bijzondere ge vallen, waarin de tndiensthouding van de ambtenaar, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, in het algemeen uit een oogpunt van dienstbelang onvermijdelijk is. In sommige gevallen wordt ontslag verleend bij het bereiken van genoemde leeftijd, terwijl dan met ingang van de dag van ontslag een arbeidsovereenkomst vol gens de bepalingen van het Arbeidsover- eenkomstenbesluit wordt gesloten; in andere gevallen wordt het ontslag opge schort tot een in de toekomst gelegen tijdstip. Om ongelijkheid in de rechts positie van betrokkene te voorkomen, geeft de minister van Binnenl. Zaken de andere ministers in overweging, in der gelijke gevallen het ontslag op te schor ten. ontwikkeling ervan, juist daarom heeft zij ook zulk een belangstelling voor dit derde Wereldpetroleumcongres. Hierna kwam de minister te spreken over het doel van de activiteiten van dit congres om de voorname plaats welke de petroleumindustrie inneemt. De petro- wordt verweten dat hij talmt en daar door „het Britse imperialisme" in de kaart speelt. Voorts zou hij zich geneigd hebben getoond, op de jongste Britse be middelingspoging in tte gaan. De geruchten over onenigheid in het kabinet schijnen bevestigd te worden leum immers is het grondmateriaal voor door het feit, dat Mossadeq, die om vei- veertienhonderd andere producten. De iigheidsredenen nog steeds in het parle- noodzakelijkheid van een wetenschappe- I mentsgebouw woont, gisteren onver- blijdschap welkom heet. Wij zullen het boeiende ceremonieel van de bisschopswijding hier niet voor uitlopen, maar roepen de hoge ultv®r^ korene toch van ganser harte een „Aa muitos annos" toe. met eerbied en gappen van hun alternatieve agenda. Da vies deed nog een kleine bemiddelings poging door te zeggen, dat, ook al kwam de kwestie van het Atlantische pact niet op de agenda voor, het bij een conferentie der „grote vier" de Sovjet-minister vrij zóu staan zijn mening hieromtrent te «eggen. De ministers van Economische Zaken en van Justitie rijn van oordeel, aldus antwoordden zij op betrokken vragen van het Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.H.U.), dat er geen termen aanwezig zijn om tegen de controleurs van de Eco- nomische^Contróle Dienst, die enige tijd geleden bij een Haagse N.V. een onder zoek instelden ter contróle op de naleving van de prijsnoorschriften. een strafver volging in te stellen of maatregelen tegen hen te nemen. Zij hebben geen redenen om aan te nemen, dat deze opsporings- ambtenren. die bij het onderzoek niet ge wapend waren, de hun bij de wet toe gekende bevoegdheden hebben overschre den. Zoals men zich zal herinneren, zijn er onlangs berichten gelanceerd, dat de ambtenaren misbruik gemaakt zouden hebben van hun bevoegdheden, doordat zij tamelijk autoritair waren opgetreden en, als men deze berichten mocht geloven ongeoorloofde arrestaties zouden hebben verricht De ministers zeggen nu, dat er in de Loop van het onderzoek in de kantoor gebouwen van de N.V. op grond van be paalde feiten en omstandigheden vermoe dens rezen dat in het bedrijf strafbare feiten werden gepleegd. Bij het verdere onderzoek werden de aanvankelijke ver moedens versterkt en de N.V. werd dien tengevolge verdacht van overtreding van prijsvoorschriften. Ten einde de waarheid aan de dag te kunnen brengen, alsmede om de omvang en de ernst van de vermoedelijk gepleeg de feiten te kunnen vaststellen, hebben de genoemde opsporingsambtenaren het noodzakelijk geoordeeld inzage en, tqen deze werd geweigerd, uitlevering ter in beslagneming te vorderen, o.m. aan de leden van de directie, van bepaalde boe ken en bescheiden, waartoe zij het recht hadden. Toen aan het aldus gegeven bevel niet werd voldaan, hebben de opsporings ambtenaren dé weigerachtige personen aangehouden, ter voorgeleiding aan de of ficier van justitie. Bji het met laatstge noemde functionaris gepleegde overleg heeft deze verdere aanhouding, alsmede voorgeleiding, niet nodig geoordeeld. Afgezien van het onderhavige geval merken de ministers op, dat aan de oplei ding van opsporingsambtenaren, waartoe mede behoort de instructie over de hun toekomende bevoegdheden en grenzen daarvan, bij voortduring aandacht wordt besteed. De opleiding van ambtenaren, be horende tot de bijzondere diensten, welke zijn belast met de opsporing van econo mische delicten, heeft intussen onderwer pen van meer diepgaande bestudering uit gemaakt in de jongste vergaderingen van ae Coördinatie Commissie opsporing eco nomische delicten, welke periodiek bij eenkomt. Hoewel de minister van Justitie over tuigd is. dat de bestaande opleiding 'aan redelijke eisen voldoet, is hij voornemens het rapport van de coördinatie commissie ter kennis van zijn betrokken ambtgeno ten te brengen en er bij dezen voor zoveel nodig op aan te dringen, dat zij zorg dra gen. dat bij de onder hen ressorterende diensten, welke zijn belast met de opspo ring van economische delicten, 'slechts personen worden aangesteld, die voldoen aan de minimumeisen, welke naar het oordeel van de coördinatie commissie aan de opleiding van ambtenaren van zodani-, oc diensten behoren te worden, gesteld. Jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude sprak gisteren tijdens de openings bijeenkomst van het derde Wereld Petroleumcongres in de Ridderzaal een welkomstwoord. Op de. eerste rij ziet men ntffist Prins Bernhard. minister Van den Brink. Er heeft zich 'n drama afgespeeld in een dessa op Oost-Javd, waar drie jongemannen een gezin, bestaande uit vader, moeder en dochter in koelen bloede vermoordden. De slachtoffers werden met stokken dood geranseld. De daderg verklaarden dit af schuwelijke misdrijf te hebben ge pleegd uit wraak. Htm slachtoffers zouden er oorzaak van zijn, dat enkele familieleden van de moorde naars zijn overleden. Zij zouden dit hebben gedaan met behulp „zwarte kunst". van Hedenmorgen om 7.50 uur moest op de spoorlijn NijmegenArnhem nabij het viaduct Mariendal, de 52-jarige ploegbaas der Ned. Spoorwegen, de gehuwde H- Rozeniboom uit Oosterbeek, uitwijken voor een hem tegemoetkomende goede rentrein uit de richting Arnhem. Clp het zelfde moment werd hij in de rug aangereden door een electrisohe personen trein uit de richting Nijmegen. De dood trad onmiddellijk in- Het slachtoffer lagl drie kinderen achter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1