De Limburgse bedevaart vertrok naar Lourdes De opleiding van onderwijzers Dukaat Ontspanningslectuur naar ieders gading Tachtig mijnwerkers ingesloten Generaal in het nauw geraldo r> r; van De A hoy hallen woud Groot aantal Duitse producten aanwezig hergen machines een ill Protestantse schrikbeelden TELEVISIE IN NEDERLAND 'Zédfod FOKKELMAN „Daar is alles bovennatuurlijk", verklaarde Z.H. Exc. Mgr Lemmens Kweekschool krijgt drie leerkringen PIJPTABAK „Juwelen-serie" is 9e jaargang begonnen Mr J. A. Jonkman Harvard maakte nood landing Mossadeq bereid tot onderhandelen? Weinig hoop op redding Sluiten nog meer schoenf abrieken? Weer een genezen pokkenpatiënt Vandenberg verklaart hoge verliezen der V.N.- luchtmacht in Korea TECHNI SHOW '51 R'dam hèt technische centrum Hebben is hebben! woensdag 30 mei 1951 fe d allélnrhf PAGINA S 111 DUIZEND GULDEN IN DE ASEMMER? Veel geestelijke bagage Hulpmiddel Salariëring DOUWE EGBERTS Tegen September geregelde uitzending' NTEUW-ZEELANDSE P.T.T. KAN EMIGRANTEN GEBRUIKEN Benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer Toestel beschadigd, inzittenden ongedeerd Het wereldvermaarde dansorkest van GERALD0 (22 man) De „Lits-jumeaux-bank" Resultaten? BILLIJKE VERDELING VAN SCHAARSE GROND- STOFFEN Techni Shoiv Congres Het „Rapport inzake het processiever- beu dat door een commissie ad hoe aan het Centraal Comité van A.R.-Kiesvereni- Smgen is aangeboden, is een merkwaardig geschrift, dat ons hier en daar komisch aandoet en in zijn geheel onbegrijpelijk is. ^Reeds sedert tientallen jaren ontbrandt rj-7Vf, j tot t'jd een discussie over art. lid 2 Grondwet, waarbij het houden van godsdienstoefeningen buiten gebou-^ en openbare plaatsen slechts geoor-' 3 wordt verklaard, waar zij in 1848 - '1^ waren toegelaten. In de praktijk uit artikel echter tot een fossiel gewor- tii'i Waarbij van de opzet, beperkingen te eiien aan de processie-vrijheid, niets eer te bespeuren valt. De jurisprudentie oeft zich, door op de Officier van Justitie e bewijslast van het in 1848 verboden ",Jn van processies te leggen, in feite los gemaakt van de bedoelingen van de grondwetgever. "Wanneer „de Roomsen van hun feitelijke processie-vrijheid dan ook niet meer gebruik maken, ligt dat uit sluitend aan „een zekere gematigdheid bij net Episcopaat" bevestigd de commissie. <4owel van onze zijde, als van Protes- tantse kant rijzen echter bezwaren. Voor °hs is een grondwetsbepaling, die ^wens- w®ar dood is, maar in zijn historische be tekenis een onnodige angst voor het ka tholicisme levend houdt een onding, dat uten beter doet te verwijderen. De pro cessie-vrijheid blijft echter voor bepaalde groepen van onze Protestantse medebroe ders een schrikbeeld, dat ben er toe brengt het dode grondwets-artikel te wil len vervangen door een bepaling, waarbij aan de katholieke „machtspolitiek" op dit Punt paal en perk kan worden gesteld. De onderhavige commissie deelt dit inzicht en adviseert overeenkomstig. Nu is het voor de protestantse staats- reebtstheorie, die de vrijheid van geweten, van godsdienst en godsdienstoefening tegen overheidsbemoeiing beveiligt, niet eenvoudig een rechtsgrond te construeren voor de beperking van de processie-vrij- heid. De processie moet daartoe worden opgeblazen tot een „in absolutistische zin op -straat brengen van de cultus", waar- doQr aan de burger „iets" wordt „opge legd", zodat de vrijheid van godsdienst van die burger, welke door de overheid beschermd moet worden, wordt aange tast.. Ben dergelijke opvatting bezit voor de katholiek iets onweerstaanbaar komisch, .w<? Plezier bedorven door de gedachte, dat een aantal protestanten er zo heilig in gelooft. In casu vertoont het standpunt van de A.R.-commissie een duidelijke verscherping, vergeleken met j «"o rapport geciteerde conclusie van de A.R.-commissie uit 1919 en andere ver klaringen van vooraanstaande A.R.-leden, hetgeen de zaak dubbel betreurenswaar dig maakt. Begrijpelijk wordt de houding dpr commissie alleen, als men aanneemt, dat ook haar een onredelijke angst voor .Rome" parten speelde. Sporen van die angst vindt men hier en daar in de tekst en in een noot verspreid. Als de commissie tenslotte komt tot concrete voorstellen, wordt zij eerst recht onbegrijpelijk. Zij wil de zaak „niet terug schroeven naar 1848 of vroeger". Wat dan? De lezer, die zo juist nog het verschil tussen processies en andere godsdienstige bijeenkomsten op voor openbaar verkeer bestemde plaatsen in den brede heeft zien uiteenzetten en vernomen heeft, dat de overheid zich in het algemeen van in grijpen in de vrijheid om godsdienstige bijeenkomsten te beleggen moet ont houden, zolang daardoor de vrijheid van derden niet wordt angetast, wordt verrast door de conclusie, dat voorafgaande toe stemming van B. en W„ goedgekeurd door Ged. Staten, voor alle godsdienstoefenin gen en godsdienstige bijeenkomsten op r«>r openbaar verkeer bestemde plaatsen beste oplossing moet worden geacht. „4,p™|?!nIssle is blijkbaar zo overtuigd ™2h«/st t-a-v. de processies de worden gescha^H^f5_ln5J?,P!,n /"«n dereeliike reven!". anderzijds, dat een la'tle geen kans ma^etpol"'fk7e.5°^- eigen principes in. alie g^|eS manifestaties op voor het verfa^^tem! de plaatsen van overheidsgoedkeurinz af- hankelijk maakt om in ieder geval' de processie te kunnen breidelen. Men zal van nationaal standpunt bezien, de pro testantse straatprediking nog tegen de commissie moeten beschermen Principieel is de formulering van de oommissie onaanvaardbaar. De regel moet zijn. dat dergelijke openbare manifestaties geoorloofd zijn. Öe overheid mag slechts eerbiedend optreden, als gevaar bestaat voor verstoring van openbare orde en fust. Men vergelijke het advies van n Centrum voor Staatkundige Vorming over deze materie. Het is te hopen, dat de A-R.-partij t.a.v. de processie een minder door emoties gekleurd standpunt inneemt., meer aansluitend bij haar gematigde traditie. Op de katholieken rust de plicht om bun andersdenkende medebroeders te overtuigen, dat zij zich, zoals thans weder om pijnlijk is gebleken, onnodig aan schrikbeelden overgeven. De met tact in ere te herstellen processies zelf zullen overigens het beste middel blijken tot wegneming van hun vrees. ihet gaat bij de onderwijzer niet alleen om intellect, maar in zeer gelanigrijke mate ook om aanleg en liefde voor zijn vak. In de hoogte van het salaris ziet de minister niet de alles beheersende factor voor de toeloop naar de kweek scholen. Hiermede wit hij natuurlijk niet zeggen, dat de salarissen van de onder wijzers niet op een behoorlijk peil die nen te staan. Zij kunnen echter niet los van die van andere groepen van over heidspersoneel worden bepaald. Bij de huidige organisatie van ons on derwijs dient naar de mening van de minister de toelating tot de kweekschool via de U. L. O.-school open te worden gelaten. Prof. R. Kranenburg, die in verband met zijn benoeming tot lid van de Raad van State, is afgetreden als voorzitter van de Eerste Kamer, hield gistermiddag in het gebouw waar hij zo lang de voorzittershamer heeft gehanteerd, een drukbezochte receptie. Van links naar rechts: jhr mr Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter Raad van Statemr J. A. Jonkman, de nieuwe voorzittter van de Eerste Kamer: mevr. en prof. Kranenburg en mr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tiveede Kamer, in. aangename discussie bijeen. Bij de Haagse politie is door een dame aangifte gedaan van vermissing van een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 700 stond enwaarin zich drie losse bankbiljetten van 100 bevonden. Vermoed wordt, dat de aangeefster het boekje verleden week tussen oude cou ranten in de asemmer heeft gedeponeerd. De inhoud van de asemmer is zeer waar schijnlijk reeds naar Drente vervoerd en daar gelost, (Van onze Limburgse redacteur.) Brie lange treinen, die uitsluitend uit D-wagons bestaan, zjjn Dinsdagna middag uit Maastricht naar Maria's Ge nadeoord te Lourdes in de Pyreneeën vertrokken. Ze vervoeren 1586 pelgrims, onder wie zich ongeveer 400 zieken be vinden. Het is de grootste Limburgse bede vaart, die ooit georganiseerd werd. Wa ren er in Tilburg geen pokken uitgebro ken, dan zon het aantal zelfs meer dan 1800 bedragen hebben, waarmede een landelijk record bereikt zou zijn. Op advies van de Inspecteur van de volks gezondheid hebben de leiders deze deel nemers zeer tot hun spijt moeten af schrijven. Z. H. Exc. mgr dr J. H. G. Lemmens en mr 'dr F. Hótvben, Commissaris van de Koningin (laatstgenoemde vergezeld van zijn echtgenote) maken als hoogste ker kelijke en burgerlijke gezagsdragers van het gewest deze pelgrimstocht mee. „Wij hopen veel geestelijke bagage uit Maria's Genadeoord mee terug te nemen", ver klaarde ons de Gouverneur. En de Bis schop zei: „In Lourdes is alles bovenna tuurlijk: geloof, hoop en liefde!" Met klem verzocht Z. H. Exc. ons de grote intenties van deze bedevaart: het behoud van de christelijke geest in de huisgezinnen alsook de bevordering van het aantal priester- en kloosterroepingen in de courant te vermelden en onze lezers namens hem te verzoeken daarvoor gedurende de komende dagen heel bij zonder te willen bidden. De heer Heetman van de Regionale Omroep Zuid zal dagelijks een reportage voor de radio verzorgen, die op de z-g. Mayhak-apparatuur wordt opgenomen. Deze band wordt op de snelste manier liefst per vliegtuig naar Nederland verzonden. De opname wordt uitgezonden door de Regionale Omroep en in het Zonnebloemuurtje van de K.R.O, Ambulance-auto's reden af en aan; handige verkenners en verpleegsters droegen de zieken op brancards de coupé's binnen; zoals gewoonlijk klopte de organisatie perfect. „Portieren sluiten", beval de chef. Een laatste signaal en de Belgische machinist bracht zijn zware locomotief in beweging. Zwaaiend m#t zakdoeken vertrokken de pelgrims in.de allerbeste stemming naar de oevers van de Gave. 111 zijn Memorie van Antwoord op het van het onderwijs zou betekenen. Want voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Regeling van de vorming van onderwijzers en onderwij- zvressen voor het algemeen vormend la ger onderwijs en van de bevoegdheden, verbonden aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs", gaat de minister van O.. K. en W dieper In op de betekenis van het algemeen leer plan. Het onderwijs in de eerste leer kring van de kweekschool zal ten algemeen vormend karakter dragen. Van vakoplei ding in engere zin zal in deze leerkring geen sprake zijn. Het or.derw s zal moe ten dienen om. de leerlingen op een zo danig peil van algemene ontwikkeling te brengen als voor een Nederlandse on derwijzer noodzakelijk moet worden ge acht. Voorts zullen de leerlingen de ken nis moeten vergaren, welke hen in staat stelt in de vakken van het gewoon lager mderwijs vruchtdragend onderwijs te ge ven. Het onderwijs in deze leerkring moet zodanig zijn, dat de bezitters van het. einddiploma H. B. S. en-of gymna sium en de leerlingen van de eerste leer kring gezamenlijk in de tweede leerkring de eigenlijke vakstudie leunnen aanvan gen, zonder dat er te grote verschillen in kennis betreffende de in de tweede ieerkting te onderwijzen vakken bestaat. Evenals het einddiploma van een H. B. S. of van een M. M. S. moet het bewijs van overgang maar de tweede leerkring een min. of meer afgerond geheel van kennis waarborgen. De paedagogiek en de di dactiek beheersen de tweede leerkring. De derde leerkring (gelijk te stellen met de huidige hoofdakte) beoogt ener zijds de. studie van de vakken van de tweede leerkring te verdiepen, ander zijds de leerling nader vertrouwd te maken met de lagere school. Uitbreiding van de leeratof zal uitsluitend geschieden voor de vakken Opvoedkunde en Neder landse Taal en Letterkunde. Zoals de minister reeds In de Memorie van Toelichting heeft opgemerkt, be hoort naar zijn mening de tegenwoor dige splitsing in „akte van onderwijzer" en „akte van hoofdonderwijzer" in begin sel te vervallen. Dat hij niettemin heeft gemeend in het wetsontwerp te moeten voorstellen een onderwijzer, die nog niet in het bezit is van de volledige bevoegd heid tot de school toe te laten, maar dan uitslnitend tot de school voor ge woon lager onderwijs Is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat hü er van overtuigd is dat anders een ernstig tekort aan leerkrachten zou ontstaan met als gevolg, dat het lager onderwijs volkomen zou worden gedesorganiseerd. Hoewel de minister toegeeft, dat een hogere salariëring het ambt van onder wijzer, voor verscheidene jongelieden aantrekkel ker zou maken, acht hij het twijfelachtig, of een verhoging van de onderwijzerssalarissen een verbetering (Van onze correspondent) Ondanks de eerder gedane medede lingen, dat reeds voor einde Juni met de televisie-uitzendingen zou worden begonnen, koestert men in omroepkrin- gen thans de verwachting, dat de voor bereidingen hiertoe nog enige maan den in beslag zullen nemen en de tele visie pas omstreeks AugustusSeptem ber zal starten met de regelmatige programma-uitzending. Achf radio-medewerkers, die nauw bij de komende televisie ingeschakeld zullen zijn, gaan naar Engeland om daar de te levisie nader te gaan bestuderen Zij zullen van Maandag a.s. af een drie-weck- se cursus kunnen volgen in de televisie. Deze cursus geeft de B.B.C. voor eigen krachten, maar de Nederlanders kunnen mede de lesstof verwerken. Tot de acht medewerkers behoren er twee van elke omroep-vereniging. Het zijn J. Delf gauw en B Mettrop van de KRO, P. Koen en D. Simmons var. de NCRV, Ben Stegger- da en W. van Hemert van de VARA en Jan van Herpen en G. Lugtenburg van de AVRO O |jo De Juwelen-serie van de Uitgeverij J. H. Gottmer te Haarlem is aan haar negende jaargang beng, wel een bewijs, hoe zij bij het publiek in trek is. Zij biedt ontspanningslectuur, tien delen per jaar, aantrekkelijk uitgegeven op goed pa pier en met fraaie band. De prijs in serioverband is voor deze tijd ongeloof lijk laag. Voornamer is echter, dat de reeksen met zorg zijn samengesteld. De liefheb ber van een historische roman vindt er evengoed iets naar zijn gading in als hij (of zij!) die meer van een goede liefdes geschiedenis houdt. Afwisseling is er voldoende in deze reeks. De meeste ro mans zijn vertaald, maar er zijn ook oorspronkelijke. Het ene boek is natuur lijk beter dan het andere, maar over het algemeen Is het peil van deze ont spanningslectuur zeer behoorlijk, in en kele gevallen hoog of zelfs zeer hoog. Verleden jaar maakten wij kennis met deze reeks en deze kennismaking was buitengewoon aan jenaam. Om enkele voorbeelden te noemen. „Petra" van Virginia Myers, een jonge Amerikaanse schrijfster, is een voortreffelijk boek, Bp de post- en telegraafdienst In Nieuw-Zeeland bestaat een groot tekort aan lijnwerkers. Deze post- en telegraaf dienst is bereid een 300-tal ongehuwde jonge ongeschoolde werkkrachten aan te nemen die gedeeltelijk reeds in Augus tus a.s. zullen kunnen vertrekken. De vakopleiding zal in Nleuw-Zeeland ge schieden De werkkrachten zullen te werk gesteld woi den bij de aanleg van onder- en bovengrondse telegraaf- en te- lefoonleidingen. Namens de regering is gisteren aan mr J. A. Jonkman mededeling gedaan van zijn benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer als opvolger van prof. dr k. Kranenburg. Mr Jan Anne Jonkman is in 1891 te Utrecht geboren. Te Leiden promoveerde hij in 1918 OD een mdonesisch onderwerp. ï„Vrtrok naar Indonesië, waar hij ver schillende functies bij de rechterlijke macht bekleedde. Van 1927 tot 1931 was tnr Jonkman ij<j van volksraad, waar van hij in ,940 tot voorzitter werd be noemd. Op 1 Juli 1946 werd mr Jonkman be noemd tot minister van Overzeese Ge biedsdelen in het kabinet-Beel. In die kwaliteit bezocht hij verschillende ge bieden in Indonesië. Op 6 Augustus 1948 trad hij af als minister hij werd toen opgevolgd door mr E. M. j. Sassen. Een militair Harvard-lesviiegtuig van de vliegbasis Gilze-Rijen heeft s1"®, middag rond 1 uur onder de gemeente Helvoirt een noodlanding moeten maken wegens motorstoring. Het vliegtuig, da. bemand was met twee sergeants-vliegers landde in een haverveld en werd bescha digd. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. De machine moet even wel gedemonteerd worden. Zij zou van daag naar Gilze-rijen worden overge bracht. Volgens berichten uit betrouwbare bron te Teheran, zou premier Mossadeq. hoewel hij nog steeds vastbesloten is de nationalisatie van de Perzische olie-in dustrie uit te voeren bereid zijn de toe stand met de twee door de Britse rege ring benoemde olie-experts te bespreken, indien zij naar Teheran zouden komen. Volgens dezelfde bron zou Mossadeq in geen geval van plan zijn met geweld de maatschappij over te nemen, daar hij van mening is, dat hij zo nodig met succis economische sancties zou kunnen instel len. Morrison, de Blitse minister van bui tenlandse zaken heeft gisteren in het la gerhuis het aanbod om met Perzië te on derhandelen herhaald Engeland kon ech ter geen recht aan de zijde van Perzië er kennen om contracten te verbreken, zo zeide hij. Naar ln een deel onzer editie van gis teren reeds werd gemeld, zijn Zondagmor gen bij een mijnontploffing te Easington. in het Engelse graafschap Durham, onge veer tachtig arbeiders ingesloten. Red dingsploegen zijn direct aan het werk ge gaan, doch zwarte gaswolken en een drie honderd meter dikke muur van pain be letten hen, de Ingesloten mijnwerkers te bereiken. Slechts één mijnwerker kon tot nog toe worden bovengebracht, hij was ernstig gewond. Van veertien der ingeslo- tenen is het zeker, dat ze niet meer ln leven zijn. De kans, dat de anderen nog gered kunnen worden, is zo goed als nihil. De ontploffing vond plaats op het ogen blik, dat de dagploeg de nachtploeg af loste; daardoor bevonden zich tweemaal zoveel mannen in het gedeelte van de mijn, waar de ontploffing zich voordeed, dan normaal. Het aantal wordt geschat op 78, maar gevreesd wordt, dat het later hoger zal blijken te zijn. Er is bijna geen gezin in het mjjndorp, waar niet een familielid wordt vermist. Zwijgend wachten vrouwen en moeders van de vermisten bij de ingang van de mijn op nieuws. De reddingspogingen wor den voortgezet. Een lid der hulpploegen is bij een poging om de ingestorte mijn te bereiken om het leven gekomen. Koning George heeft de afdeling Dur ham van de nationale kolenraad een sym pathiebetuiging gestuurd. uiterst boeiend en knap geschreven. (Rijpere lezers). Het speelt in de eerste helft van de negentiende eeuw. Behalve het spannende en interessante verhaal een schokkend drama, dat de hoofd persoon, het meisje Petra beleeft geeft het boek een uitstekend beeld van het leven onder de Spaanse kolonisten van Californië. Zeer de moeite waard. Het romantische leven van Bemardotte Senta Centervall's levensverhaal van „Bemadotte" is een kleurrijke histori sche roman, gewijd aan het romantische leven van Bemadotte, de bekende mede werker van Napoleon. liet is zeer leven dig geschreven, vol met boeiende details, die een kijkje geven op de gebeurtenis sen van die dagen. Een ander hoogtepunt in de vorige serie was „De zingende bron" van de Deense schrijver Morten Koch. Het is een boerenroman met een zeer merk waardige intrigue, nauw verweven met het volksbijgeloof. Koch blijkt een ge boren verteller, die zijn stof beheerst en zijn verhaal goed heeft opgebouwd en uitgewerkt. Echt vrouwelijk is „Het leven gaat verder in Sumbri" van Maria Dutli- Rutishauer en dit boek zal dan ook voor al door vrouwen worden bewonderd, 't Is een rustig verteld verhaal van lief de en hartelaosheid maar natuurlijk overwint de liefde, al gebeurt dat in één geval door een offer. De vijf nieuwe delen De nieuwe jaargang begon heel ge- lukig met ..De terugkeer van Rogero" door John Kaf ka. een Oostenrijker van geboorte, die in Amerika woont. In dit boek schrijft hij merkwaardigerwijze niet over Amerikanen, maar over de be- WONING INRICHTING t/ NWl BINNENWEG 288-294 ROTTERDAM (Van onze correspondent) De schoenfabrikanten van Oisterwijk en Moergestel hebben besloten een wacht geldregeling aan te vragen, wegens het uitblijven van orders tengevolge van de (te lage) winstmarge-bepalingen der rege ring. Indien niet spoedig een oplossing ge vonden wordt, zal men ook hier tot ont slag van personeel, resp. sluiting van de fabrieken moeten overgaan. woners van de Italiaanse wijk in ew Vork. 'n Paar jonge mensen een iize oude poppenspeler een wilde jonge kerel, ziedaar de hoofdpersonen in een boeiend verhaal, dat U enkele uren aangenaam bezig houdt. In de wereld van de film verplaatst ons Harold Robbins, die het. bedrijf door en door kent omdat hij er werkzaam in is. Zijn „Droofnfabrikanten" is een grote roman in twee delen, waarin een boei end kijkje achter de schermen van dit geestenverslindende bedrijf wordt gege ven. De draad in het verhaal wordt ge vormd door de worsteling van enkele sterkeren om zichzelf te blijven. Een prettig boek is het humoristische „Mensen als wij" van Willem Capel, vlot verteld zonder pretentie. Het laatstver schenen deel is eveneens van een Neder landse schrijver en het is een echt Hol lands boek over de zee. Het heet „Onder valse vlag". Allan Penning beschrijft er in, hoe twee reders vechten om het behoud van hun schip. Het is een fri* en spannend boek. Wij hopen enige indrtiB te hebben gegeven van de grote verscheidenheid in deze reeks. Van de juistheid van onze bewering, dat de „Juwelen-serie" voortreffelijke ontspanningslectuur biedt, zult U uzelf moeten overtuigen. Tot en met gisteren is een periode van twee weken voorbijgegaan tijdens welke zich te Tilburg geen enkel nieuw pokken- geval voordeed. Eén patiënt kon Dinsdag als genezen de barak „Buitenzorg" ver laten. Van de 14 overblijvenden kunnen er deze week een groot aantal huiswaarts keren. Ook kunnen zes personen uit de quarantaine-inrichting worden ontslagen, waarmede het aantal geïsoleerde geval len wordt gereduceerd tot tien. De 20-jarige militair P. H. uit Zaan dam, bij wie zich verschijnselen van encephalitis voordeden, is Zondag naar de barakken van het gemeentelijk zie kenhuis aldaar, overgebracht. Tien dagen geleden was hij als militair te Harderwijk tegen de pokken ingeënt. Generaal Hoyt Vandenberg, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteren tijdens zijn getuigenis voor de Amerikaanse Senaatscommissie even een pijnlijk ogenblik beleefd. Een republi keinse senator zeide, dat Vandenberg even eritisch tegenover de Koreaanse poli tiek had gestaan als MacArthur, hetgeen ?9 speelt van 1 t/m 10 Juni In AVIFAUNA, Pnmièrt Gala-avond (opbrengst Rode Kruis) Vrijdag 1 Juni; toegangsprijs f 7.30. Andere avonden toegangsprijs park f 1.—. Boven de normale entree f 2.50 extra, alleen voor orkest Geraldo in de bovenzaal. Dinsdag 5 Juni uitverkocht Iedere middag Thë-dansant met Toegang normaal f 1.—Op Zondagen geen dansen, doch wei show vso Geraldo en zijn orkest. Verder spelen in Avifauna ter af- wisseling Pali Lakatos (Hongaars ensemble) en Aart Zegse (Hollands dansorkest) met Sjouke Rieroersma (zangeres). Goed verzorgde menu s a i'6.— trcf 1®- Reserveer tijdig per telefoon 2091 3300 3000 Peërieker is nu de avondverlichtmg INTERNATIONAAL vogelpark De A hoy -liall.-Q te Rotterdam zijn onherkenbaar. En elke willekeurige bezoeker van de haven tentoonstelling van vorig jaar zou zijn ogen uitkijken als hij een kijkje nam in de hallen. Want de ruimten zijn omgetoverd tot één geweldige fabriek. Een opsomming van de geëxposeerde machines, gereedschappen en materialen van de „Techni Show '51", die vandaag is geopend, zou een volledige dag in beslag nemen, aldus de organisatoren van de tentoonstelling. Zoveel is echter in het geheel niet nodig,Want het. duizelt de leek al bij het horen van enkele namen om nog maar te zwijgen van een technische uiteenzetting over één enkele machine. AlfMïK AIO RIJN Enkele cijfers maken overigens direct duidelijk, dat de verklaring „Het is de moeite waard" eenvoudigweg belache lijk pover is. De totaalwaarde van de ge- exposeerde artikelen bijvoorbeeld wordt geschat tussen 25 en 30. millióen gulden De machines zijn uitgerust in totaal met ongeveer 2000 motoren van 'A pk. tot 30 pk. En de lengte van de elec- triscbe kabels is 60 kilometer. De zwaarste machine weegt 50.000 kg. De „Techni Show '51" is georganiseerd dooi- de Stichting Technisch Centrum. De ze stichting stelt zich ten doel Rotterdam gedurende de periode van 30 Mei tot en met 9 Juni (de tijd, dat de tentoonstel ling duurt) te maken tot hét technische centrum voor de metaal- en houtindustrie en voor het technische onderwijs. Daar door zal de Nederlandse industrie in staat zijn nauwlettend te onderzoeken, welke verbeteringen zij ln haar outillage zal kunnen aanbrengen, terwijl het technische onderwijs zich kan oriënteren over de feitelijke ontwikkeling, teneinde de theo retische opleiding hieraan aan te passen. Hieruit blijkt reeds, dat de Techni Show geen tentoonstelling voor het ge wone publiek is, alhoewel men wel toe gang kan verkrijgen.Dei 'overstelpende hoeveelheid „artikelen" is dan ook voor de bezoeker voor wie de ten toonstelling is ingericht, geen enkel be zwaar. Hij zoekt immers uit de hoeveel heid toch die branche, waarin hij geïn teresseerd is. Een argeloze nieuwsgierige zal echter bij de aanblik van de hallen even terugdein zen en geen raad weten met de vraag, wat het eerst te gaan zien en wat het meest interessante is. Evenmin is het een voudig iets speciaals over de show te ver tellen en als wij het toch wagen, kan het resultaat niet meer zijn dan een heel vluchtige en misschien wat onjuiste in druk bij de lezer. Na deze „waarschuwing"' kunnen we dan beginnen met wat te vertellen over de 35 ton wegende frais- en boorbank van de firma Droop en Rein, welke machine he lemaal uit Bielefeld in Duitsland is ge komen. Leverde het vervoer reeds grote moeilijkheden op, bij aankomst voor de hallen bleek, dat het gevaarteniet naar binnen kon. Een gedeelte moest ge demonteerd worden en binnen weer wor den opgebouwd. Zo heeft men vele moeilijkheden moeten overwinnen in de 10 dagen, waarin de expositie moest worden opgebouwd. Lan ge transporten uit diverse andere landen, waaronder de V. S„ voerden goederen aan, terwijl buitenlandse experts mee kwamen om de machines in werking te stellen. Het binnengebrachte overtrof verre de ver wachtingen van de organisatoren, terwijl tevens bleek, dat men met gemak een tweede Ahoy'-ha! had kunnen vullen. Dan zagen wij (zo maar voor de vuist opgenoemd) o.a. draai- en slijpbanken van de Ned. Artillerie-inrichting, een machine voor het fabriceren van elementen voor meubelstukken, waarmee men gehele kast- en ledikantdelen bv. ineens klaar kan maken, een grote Amerikaanse carous- selbank, een grote frais- en schaafbank en nog veel meer. De ene machine nog groter dan de andere en van vrij simpele (althans van aanzicht) tot de meest inge wikkelde toe. Ook is er een aardige minia- tuurborenfabriek. De firma Intermetaal heeft een.stand, waar verschillende soorten metaal wor den tentoongesteld. Men deelde voorts mede, dat de Demka begin Mei met de productie van edelstaal is begonnen, zoals sneldraaistaal en gereédschaps- staal, dat vroeger altijd geïmporteerd moest worden. Voor een zeer groot ge deelte zal men de Nederlandse behoefte kunnen dekken. Opvallend op de tentoonstelling is het grote aantal Duitse machines dat aanwe zig is. De organisatoren konden geen cij fers geven, doch schattingen over het per centage vielen alle ongeveer uit op 50 pet Duitse machines, 10 pet Engelse en voorts maken Belgische en Amerikaanse een be langrijk deel uit. Behalve uit deze landen werden overi- gens artikelen aangevoerd uit Italië,; Frankrijk, Zweden Tsjecho-Slowakije en Hongarije. En natuurlijk niet te vergeten de Nederlandse! Dat men niet van plan is de machines i renteloos te laten staan of materiaal te verspillen, blijkt wel uit het feit, dat tij dens de show werkstukken zullen worden gefabriceerd, die aan de Nederlandse in dustrie zullen worden afgeleverd. congres georganiseerd, waarbij ook hoog leraren van de Technische Hogeschool te Delft en een lector van de Ned. Economi sche Hogeschool zijn betrokken. De lezin gen zullen worden gehouden door zeer vooraanstaande experts, terwijl het gehele congres is ingesteld op de moeilijke vraag stukken van deze tijd. Daarnaast heeft men een filmdienst in het leven geroepen, die de bezoekers in staat zal stellen de productiewijze en de productiecapaciteit van vele geëxposeer de (en nlet-geëxposeerd,e) machines in ogenschouw te nemen. Verschillende op namen zijn ook gewijd aan de productie van staal en de mogelijkheden,die de nieuwste staalsoorten de industriële pro ductie kan bieden. Tenslotte is er nog 'n Voorlichtingscentrum, waarin een aantal semi-officiële en particuliere organisaties en ondernemingen zijn ondergebracht met de bedoeling de bezoeker een zekere al gemene voorlichting te geven. Over de resultaten van de Techni Show '51 kan men uiteraard niets mede delen, doch de verwachtingen zijn hoog gespannen en gezien de voortekenen verwacht men een zeer groot succes van deze tentoonstelling, die de grootste en interessantste collectie metaal- en hout bewerkingsmachines, gereedsschappen en staalsoorten te zien geeft. Van deze resultaten zal tevens afhangen of men elk jaar een dergelijke expositie zal in richten. de vraag opwierp of hij ontslag zou moeten nemen of van zijn functie ont heven zou moeten worden. De generaal ontkende, dat hij het niet eens was geweest met de politiek van de V.N. in Korea. Hij gaf toe. in Maart in een artikel geschreven te hebben, dat de Amerikaanse luchtmacht bijna waardeloos was gemaakt, toen „de V.N., in een poging om een diplomatieke breuk met de Chinese communisten te voorkomen, een offensief aan de Jaloc verboden". Hij voegde hieraan tot zijn ver dediging toe: „ik zette in dit artikel alleen het gevolg van een militaire actie uiteen". Naar aanleiding van de door de V.N- gepubliceerde berichten, dat de V.N. In Korea 212 vliegtuigen hebben verloren tegen de communisten 149, vroeg een andere republikeinse senator, waarom de verliezen van de V.N. zoveel groter waren. Vandenberg antwoordde, dat de lucht- activitett van de V.N. ongeveer vijf maai zo groot is als die der Noordelijken, die hun luchtmacht niet inzetten tegen de landstrijdkrachten van de V.N. Het hoofd van de Amerikaanse economi sche mobilisatie, Wilson, heeft de rege- ringsbureaux voor de defensie opgedragen om een „billijke uitvoer van schaarse voorraden" naar de landen, die mede het communisme bestrijden, te verzekeren, In een formele politieke verklaring drong hij er op aan, dal de Ver. Staten het na volgen van dergelijke maatregelen door andere landen zouden bevorderen. Bij het doen van toewijzingen moesten echter alle voorzorgen genomen worden om te verhinderen dat voor de oorlog be langrijke goederen verscheept of doorver- voerd werden naar landen van het Sovjet blok, aldus Wilson. Zijn verklaring volgde op klachten van enige buitenlandse critici, ip het bijzonder in Engeland, die de. Ver. Staten er van beschuldigd hadden, dat dit land in bui tensporige mate strategisch belangrijke goederen opkocht en zo andere landen be nadeelde. De bezoeker, die dagelijks behalve (Zon dags) van half tien 's morgens tot negen uur 's avonds terecht kan, zal behalve visueel op de expositie ook op andere wijze worden ingelicht. En wel ln de eer- ste plaats door middel van het Techni, Show Congres. In nauwe samenwerking met een aantal belangrijke industriële j organisaties op het terrein van de me-n taal- en houtbewerking heeft men dit I Machines en nog eens machines m de grote Anoy -lial te Rotterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3