Dorst naar souvereiniteit dreigt ook met economische puinhopen in Perzië Amerika uitgeschakeld in het heren-enkelspel te Parijs begint tot ZWARTKOP SEBOREX HSfeerc A Open Raam Elke poetsing met IVORQL is een ware mondwassing Hiltonde hotelmillionnair M Katholieke aannemers aanvaardden bestedingsregeling voor het Bisdom Den Bosch Hollandse Signaal Appa raten fabriek te Hengelo geopend TLa/M^IófUc Het geheim De sonde van alleen maar gewin wordt herhaald Australiërs zijn nu favoriet Bartali naar voren! Ronde van Nederland niet in Feijenoord-stadion WOENSDAG 30 MEI 1951 PAGINA 4 LEGIOEN VAN EER VOOR NEDERLANDERS DOOR AUTO GEDOOD KEN KANJER VAN EEN ZWIJN. KOLONEL VAN SANTEN KEERT TERUG CONGRES TE ZWOLLE De bouwstop Kon. onderscheiding JEHOVA'S GETUIGEN mogen in Arnhem borden dragen HOEKSTEEN VOOR DE WEST-EUROPESE BEWAPENING Huishoudelijke zaken Roos Haren In de kam Jeuk SEBOREX WERKT WERKEL IJ KI Laatste vier dames Dc slanke lijn SveltPills van het CRICKET IN ENGEL AND Magni blijft leiden in de Ronde van Italië Advertentie. Engeland heeft het Perzische oliegeschi! reiniteit, die blind maakt voor de recht- voor het Internationale Hof van Justitie i matige belangen van anderen en zelfs voor ge'o-acht. Tegelijkertijd heeft de Engelse het uiteindelijke eigen belang. Hoe willen regering haar aanbod herhaald om de kwestie door middel van rechtstreekse onderhandelingen te regelen. De laatste methode zal vermoedelijk eerder tot enig concreet resultaat voeren, dan de lang durige juridische procedure die thans voor het eerbiedwaardige college te Den Haag een aanvang neemt. Toch is het principieel van zeer groot belang, dat Engeland het verlangen te kennen geeft de zaak door een onafhan kelijk rechtscollege te zien beoordeeld naar volkenrechtelijke maatstaven. Door deze stap wordt het geschil uitgeheven boven de troebele atmosfeer der nationale belangentegenstellingen en geeft Enge land te kennen zich te zullen neerleggen bij de heerschappij van het recht en niet van de blinde macht. Teheran echter, dat nog steeds niet gereageerd heeft op het laatste Britse voorstel een handelsmissie te sturen en evenmin op de eis van de Anglo-Iranian om zich aan de, bij de olie overeenkomst vastgestelde, arbitrage- clausule te onderwerpen, heeft inmiddels met bewonderenswaardige snelheid het Haagse Hof doen weten, dat de Perzische regering de bevoegdheid van het Hof ontkent. De Britse zaak staat juridisch sterk. Het gedrag van de Perzische regering tegenover de Anglo-Iranian, een maat schappij van Britse nationaliteit, is om- rechtmatig en in strijd met het Brits Perzische verdrag, waarbij Perzië de dra gers van de Britse nationaliteit een be handeling overeenkomstig de meest-be- gunstigingsclausule garandeert. Maar vermoedelijk is de kwestie prac- tisch reeds beslist, wanneer het Hof zijn beslissing neemt Als de Britten nog eens het genoegen smaken hun vordering te zien toegewezen, dan zullen zij er weinig plezier aan beleven, dat Perzië alsnog ver plicht wordt geacht zich aan arbitrage te onderwerpen. Want, zoals de zaken thans staan, ziet het er niet naar uit, dat de huidige toestand onveranderd kan voort duren totdat na maanden de beslissing valt Het Volkenrecht, hoever zijn zegeningen zich ook mogen uitstrekken is bij de huidige machtsverhoudingen in de wereld helaas nog niet in staat om tegen het wassend nationalistische tij in Azië op te tomen. De droom van de scheppers der Verenigde Naties is nog niet be waarheid. Dat komt bij het huidige olie conflict in dramatische hevigheid naar voren. Het Aziatisch nationalisme is op de verkeerde weg. Van meet af aan wordt het streven naar de vorming van moderne nationale gemeenschappen vertroebeld door een ongebreidelde dorst naar souve- Bij decreet van de president der Franse republiek zijn de kolonels Cb.d.1 dr J. NL Somer te Hilversum en mr C van Houten te 's-Gravenhage benoemd tot officier in het Legioen van eer. Aan eerstgenoemde werd tevens het Franse oorlogskruis met palm toegekend. Tot ridder in het Legioen van eer zijn benoemd kapitein G. A. de Jong, die thans in Indonesië verblijft en de heer L. Pot te Scbeveningen. De onderscheidingen zijn verleend naar aanleiding van de samenwerking van ge noemde heren in het voormalige bureau inlichtingen der Nederlandse regering met de Franse diensten tijdens de oorlog 1940—1945. Tengevolge van zware verwondingen, opgelopen bij een verkeersongeval nabij Deventer, is gisterochtend in het St. Geertruidenziekenhuis te Deventer over leden de 19-jarige mej. W- aldaar. Zij werd, rijdende op een rijwiel, Zaterdag nacht door een auto, welke werd be stuurd door zekere E. uit Deventer, aan gereden. Bewusteloos is zij in het zieken huis opgenomen en niet meer tot bewust zijn gekomen. E., die ervan verdacht wordt, dat hü onder drankinvloed ver keerde, werd op het politiebureau inge- elotep en de auto is in beslag genomen. de Perzen, hoe willen de economisch achterlijke gebieden van Azië en Afrika in het algemeen zich verzekeren van de zozeer benodigde buitenlandse financiële steun, als zij niet wensen te garanderen, dat gedane investeringen niet eenzijdig illusoir worden gemaakt. Men kan de Westerse landen de heftigste verwijten naar het hoofd slingeren, omdat zij in het verleden uitsluitend bedacht waren op souvereiniteitsbegrip maakt de positie van buitenlandse geldgevers, en ondernemers in principe, en dus ondanks voorafgaande overeenkomsten, rechteloos. Zoals de zaak in Perzië gesteld wordt, is het niet een afweging van het algemeen belang tegenover dat van de particuliere onderneming, maar eenvoudig omdat men buitenlander is, leeft men onder de drei ging van de usurpatie door de nationale gemeenschap, zoals in de socialistische maatschappij de particuliere ondernemer principieel tegen de usurpatie van de staat zonder rechten staat. Ook in het overspannen nationalisme kiest een uit geputte klasse 'van volkeren) ten on rechte de meest flonkerende en voor het eigen belang op het eerste gezicht zo logische oplossing van de vernietiging der meer ondernemende (buitenlanders). Tot het, na schade wijs geworden, ook in de internationale verhoudingen de weg naar onderlinge solidariteit zal vinden. Maar waarom altijd eerst die schade en waar om altijd eerst die onredelijke haat tussen de volkeren? Ook in Teheran ziet men weer, hoe een bevolking, die nauwelijks nationaliseerde olie-industrie machteloos j staat zonder Britse en Amerikaanse hulp symboliseert de tragische situatie der economisch achterlijke gebieden. De olie-nationalisatie kan het Midden- Oosten, zelfs geheel Azië redden, zeide hij in een van zijn pathetische ontboezemin gen. Hij geeft door deze uitlating blijk te beseffen, dat er grotere belangen op het spel staan, dan die van Perzië alleen. Maar juist omdat hier een principieel voorbeeld gesteld wordt, kunnen Enge land en Amerika te minder toegeven Morrison heeft gisteren, met het oog op de binnenlandse moeilijkheden in Perzië, toegezegd de nationalisatie in principe te willen erkennen, mits onder afdoende garanties. Psychologisch is dit. in de huidige om- (.Van onze correspondent) De gemeentelijke boswachter van Dru- nen in de Langstraat vond in de Drunense Duinen een dood wild zwijn, dat 100 k.g. bleek te wegen. Het beest was aangeschoten en aan de bekomen verwonding blijkbaar gestorven. Men meent hiermpe de gevaarlijke last post, die de laatste tijd velden en weiden onder Drunen rigoureus vernielde, te zijn bureaux belegerd, kwijtgeraakt. Ze konden geen. plaats vinden in de her. bergen van Mokum. Onze hoofdstad en ook AlTTARTTi lfANTTTl nr ons land in zijn geheel hebben op spits- riUiUDUO iv/xly 1 r-jLjLJrj I dagen van het toeristenverkeer te weinig r ET PINKSTEREN HEBBEN IN Amsterdam buitenlandse toeristen des nachts de Amsterdamse politie- Gisterochtend is een autobus van een Enschedese onderneming, die dagelijks eigen gewin, zonder acht te geven op de weet van het bestaan van Britten en noden der door de Westerse ondernemers geëxploiteerde gebieden. Men kan anderzijds begrijpen en toe juichen, dat de inheemse leiders streven naar een meer rechtvaardige verdeling van de opbrengst van hun land. Maar men moet het afkeuren, dat zij vervallen in de niet minder ernstige fout van het tegendeel. De overspanning van het Amerikanen, alleen op de onbewezen ge ruchten dat deze landslieden hun belan gen aantasten, te hoop loopt en tot onbe- j heerste woede-ultbaretingen komt. Premier Mossadeq, die zich voor een afschuwelijk dilemma geplaatst ziet: niet terug kan wegens de demonen die hij in zijn eigen volgelingen verwekt heeft en nauwelijks vooruit durft omdat zijn ge- Zondagochtend vertrekt per K.L.M - vliegtulg uit Indonesië kolonel A. van Santen, hoofd van het Nederlandse mill- j talre afwikkelingscommando, met zijn j naaste medewerkers, waarna in Indonesië j alleen Nederlandse militairen van de militaire missie achterblijven. (Van onze correspondent) Tijdens het 29ste congres van de Ned. Kath, Aannemers- er} Patroonsbond te Zwolle gehouden, werd gisteren op voor stel van het hoofdbestuur het bindende besluit aanvaard, houdende vaststelling van een bestedingsregeling voor werken, welke onderhands worden besteed door instellingen, welke rekenpllchtig zijn aan het bisdom 's-Hertogenbosch. In principe komen alle leden van de bond in aan merking om te worden uitgenodigd tot onderhandse aanbestedingen van werken, uit fe geven door instellingen, welke aan het betrokken bisdom rekenpllchtig zijn. In de naaste toekomst zullen wellicht ook met de andere bisdommen overeenkom sten kunnen worden aangegaan. Vooral de afd. Asten had zich zeer scherp tegen de voorgestelde regeling ge kant omdat daardoor haars inziens 80% van de aannemers zou worden uitgeslo ten. Zij wenste publieke aanbesteding openstaande voor alle aangesloten aan nemers. De voorzitter, de heer H. H. Ter- lingen uit Bussum, die het niet daarmede eens was, wees hier met nadruk op de onaantastbare rechten van de opdracht gever t-a.v. de wijze van aanbesteding. De regeling heeft in de afgelopen twee jaren haar practische uitvoerbaarheid bewezen. Op dit congres, waar 82 afdelingen ver tegenwoordigd waren, hield de landelijke voorzitter een openingsrede, waarin hij uitging van de stelling, dat de belangen van de individuele leden het best ge diend worden door de behartiging van het welzijn van de gehele bedrijfstak en daardoor van het gehele Nederlandse volk, „Juist daarom wensen wij aan de verwerkelijking van ons doel te werken overeenkomstig de beginselen van de kath. godsdienst", zo zeide hij. Spr. noemde het geen gezond verschijn sel, dat tegelijkertijd enerzijds geklaagd wordt dat de totale hoeveelheid werk, welke In uitvoering is, groter is dan met de beschikbare arbeidskrachten kan wor den verzet, terwijl er anderzijds geklaagd wordt, dat een aantal ondernemingen zich bedreigd gevoelt door gebrek aan werk. Niet alleen onder de werknemers, maar ook onder de ondernemers dient werk loosheid te worden voorkomen. Het Is zeer de vraag of de wijze, waarop de bouwstoppen worden gehanteerd, het gehele bouwbeleid niet te onzeker, te on rustig en te wisselvallig maakt. Hier zou een taak liggen voor de in te stellen be drijfschap bouwbedrijf, welker vorming in het komende jaar ernstig aan de orde zal komen, nu de Commissie Telders zijn voorbereidende besprekingen hierom trent heeft beëindigd. „Bouwen is leven, maar men moet ook van het bouwen kunnen leven om vóór het bouwen te kunnen leven. Prijzen en lonen moeten gezond zijn en dat moet weer het resultaat zijn van een positief bouwbeleid dat re sulteert uit een krachtige samenwer king tussen arbeiders en ondernemers in de bedrijfstak en tussen de.bedrijfs- tak en de overheid. Dat hieraan nog wel wat ontbreekt Is zeker geen ge heim", aldus de voorzitter. stelling werd aangewezen de heer H. F. van Heusden (Nijmegen), Nadat besloten was aan de geestelijk adviseur pastoor H. A. Wennen te Nieuw- Vennep een telegram te zenden, waarin herstel van gezondheid werd toegewenst, werd bekend gemaakt dat de voorzitter was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-N assau. In de middaguren van de eerste dag bezochten de congressisten met hunne dames verschillende belangrijke werken in de Noordoostpoider. Intussen was het hoofdbestuur door het gemeentebéstuur van Zwolle in de historische schepenzaal van het stadhuis officieel ontvangen. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van enige „Jehova's getuigen", die te Arnhem zich met borden hadden vertoond op de openbare weg en deswege door de kantonrechter aldaar waren ver oordeeld op grond van een bepaling in de politieverordening van Arnhem (art. 31). krachtens hetwelk het verboden is aan kondigingen op de openbare weg om te roepen of bekend te maken. In cassatie pleitte de raadsman, mr L. S. van der Tas te Amsterdam de onverbin dendheid van deze verordening op grond van strijd met art. 7 der Grondwet, dus ontslag van rechtsvervolging. De Hoge Raad heeft thans overwogen, dat de gemeenteraad niet bevoegd is zover te gaan als hier is geschied door een dergelijk absoluut verbod uit te vaardigen. De be trokken verbodsbepaling heeft de Hoge Raad in strijd geacht met artikel 7 der Grondwet. Op die grond zijn de betrok kenen van alle rechtsvervolging ontsla gen. standigheden, een te verdedigen stap. In i arbeiders van Rheinc (Westfalen) naar de garanties zal Perzië dan echter de j Enschedé brengt, in de binnenstad van beperktheid van zijn souvereiniteit, nu en j Gronau tegen de pui van een café gere- in de toekomst, duidelijk moeten erken-den. Twintig passagiers werden licht ge nen. En daarin ligt een les besloten, die 1 wond, toen de bus tengevolge van de geheel Azië ter harte zou moeten nemen.schok omsloeg. Z. K. H. Prins Bernhard bracht gister ochtend op de Hollandse Signaal Appara- tenfabriek een richttoestel voor kruisers in beweging en daarmede had de officiële opening plaats van dit bedrijf, dat voor de defensie van West-Europa van grote be tekenis is. Het vormt een der drie hoek stenen van een belangrijk deel der West- Europese bewapening. Immers het levert riebtapparaten voor het geschut, dat door de Zweedse firma Bofors wordt gefabri ceerd, terwijl Philips de bijpassende ra- darinslallaties levert En bet Is bet groot ste bedrijf voor oorlogspreclsiewerktnigen van het continent van Europa. Bij de opening waren zeer veel hoge autoriteiten aanwezig uit binnen- en bui tenland en interessant waren de visies, door de directeur, de heer J. Schagen van Leeuwen, ontwikkeld Deze wees er op, hoe juist voor onze deviezenpot dit bedrijf van groot belang is. Het levert immers deze apparaten ook aan West-Europese partners, bijv. België, Zweden en Denemarken. De heer Schagen legde er de nadruk op, dat, wil Nederland zich op dit terrein verder ontwikkelen, ons land meer inge nieurs en MTS'ers zal moeten leveren, die zich geven aan creatief en constructief werk achter het tekenbord, terwijl ook meer vakbekwame metaalarbeiders ge kweekt zullen moeten worden. De fabriek neemt dit laatste zelf ter hand in haar eigen opleidingsinstituut. En een staaltje van het kunnen der leerlingen was te zien in een uitstekend gefabriceerd miniatuur van de richttoren. dat Z. K, H. zojuist in werking had gebracht, welk miniatuur was vervaardigd door de leer lingen van deze opleiding en dat nu aan de prins als aandenken werd geschonken. Ook voor civiele productie woordingen bij het welkom, dat hij de gasten toeriep. Minister Van den Brink legde vervol gens de nadruk op het feit. dat deze in dustrie inderdaad ook voor de civiele pro ductie van groot belang is. Zo Nederland met een dergelijke industrie niet deelnam aan de gemeenschappelijke verdediging, dan zou het zeker ook niet voldoende grondstoffen krijgen voor zijn economie en dit zou ook de civiele sector zeer be nadelen. Onder de vele autoriteiten die aanwezig waren merkten wij o.a. op tal van leden van het corps diplomatique evenals vele hoge militairen uit het buitenland. Daar naast waren er vele hooggeplaatste perso nen van onze Marine en de .ministeries van Economische Zaken en van Oorlog aanwezig. hotelcapaciteit. Bij manifestaties als het bloeien der bollenvelden is de ioeloop te groot. Maar anderzijds zijn dc hotels niet het hele jaar door behoorlijk bezet. Dit zou er op kun nen wijzen, dat er zoiets als een toeristen spreiding nodig is. In ieder geval, het maakt vim ons hotelwezen een tamelijk wisselvallig bedrijf. En men is in dit bedrijf dan ook iet wat voorzichtig met uitbreidingen nade- maal zelfs de vernieuwingen niet eens hun geld opbrengen en wel vanwege de wissel valligheid, waarmede vliegtuigen, treinen, auto's en autobussen de toeristen uit alle windstreken aanvoeren. De E.C.A. wil ons hotelwezen moderni seren en daartoe de nodige gelden ver strekken. In het bedrijf zelf is men om verschillende redenen nogal pessimistisch gestemd, al werd dan zopas weer het Grand Hotel te Scheveningen feestelijk heropend. Neen, het pad van de hoteliers gaat hier te lande niet over rozen, al doen de VW's alle mogelijke moeite, om toeristen te trekken. Ze zullen zich nauwelijks kun nen voorstellen, dat men elders met 't ex ploiteren van hotels millionnair kan wor den en dan nog in betrekkelijk korte tijd. Een voorbeeld hiervan is Mr Conrad N. Hilton. Natuurlijk weer een Amerikaan, zal men zeggen. Helaas, we moeten het toegeven, het is een bewoner van het. land der onbegrensde mogelijkheden. Tot zijn verontschuldiging mag worden aangevoerd, dat hij de zoon van een Zweedse landverhuizer is. Dus geen Yan kee met het air van ik-kan-alles. Hij heeft echter heel wat gepresteerd. Maar het was zijn vader, die hem de goede weg wees. Toen Conrad geboren werd, was het huis te klein geworden voor het gezin Hilton, dat toen te San Antonio in Texas woonde. Vader Hilton bouwde er een kamer bij. En zo ging het bij elke ver meerdering van het kroost. Toen dit op eigen benen ging staan, maakte vader Hilton van zijn veel te groot huis een hotel. En Conrad leerde daarin het vak. om spoedig als hotelier op z'n eigen benen te gaan staan. Het resultaat hiervan is de tegenwoordige Hilton Hotels Corporation, die een kapitaal van 60 millioen dollar heeft. Conrad Hilton was inmiddels, ondank* zijn Zweedse afkomst, wel genoeg Ameri kaan geworden, om naar het befaamde „Best and biggest" te streven. Zijn maatschappij is eigenaresse van het Stevens Hotel te Chicago, dat zich met z'n 3000 kamers het grootste ter wereld ma? noemen, alhoewel het bekende Waldorf Astoria Hotel te New York met z'n twee duizend stuks een grotere kubieke inhoud heeft. Maar het mag een troost voor hem genoemd worden, dat de Hilton Hotels Corporation de aandelen bezit van de Hotel Waldorf Astoria Corporation. Ze bezit verder nog enkele van de beroemd ste Amerikaanse hotels, in totaal 16 met een personeel van 11.500 man. Mr Hiltons laatste creatie is het. Caribe Hilton Hotel te San Juan op Portorico. dat juist geopend was, toen Prins Berr.- hard er op z'n eerste reis naar Zuid Amerika logeerde. De hotelmillionnair wil nu hotel? gaan bouwen te Londen, Parijs, Rome, Athene. Stamboel, etc., etc. van belang Hoe sterk overigens dit bedrijf mee werkt aan de West-Europese bewapening blijkt uit het feit dat het al een twaalftal andere Ned. bedrijven in zijn productie wist in te schakelen. Tenslotte wees de directeur er op, dat voor de civiele pro ductie de ervaringen opgedaan in de oor logsindustrie ook van grote betekenis kunnen zijn, wat metterdaad met dit be drijf al blijkt. Ook mr A. Ruys, president-commissaris der fabriek, uitte zich in dergelijke be- DONDERDAG 31 MEL HILVERSUM I (402 M.) 7.00 KRO. 10.00 NCRV. U.00 KRO. 14.0O—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 3.15 Gram 0.00 Voor de huis vrouw, 3.35 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10 45 Kerhkoren en orgel. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12 03 Kon. Mii.it. Kapel 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Mezzo-sopraan en piano. 14.00 Pro menade ork en soils'.. 14 45 Voor de vrouw. 1515 Gram. 15 30 Cembalo Gezelschap en tenor. 1800 By'oeheziug. 16 45 Vocaal en semble. 17.00 Voor de jeugd 17 30 Gram. 1750 Regeringsuitz. Jeugduitr. Regina Zwart: .-De brievenbus gaat jpea" 18.00 Verzoekprogr 18.30 „Alle klokken lulden" (caus.13.45 Gram. 19.00 Nieuws 1915 „Levensvrager. 19."0 „In dienst van het Vaderland" (caus 10,40 Radiokrant. 20 00 Ntieuws 20.05 Koor ver. en orkest. 20.30 Pianoduo 20 50 Coöpe ratie een vergeten hoofdstuk" "(caus 21 10 Gram. 21 29 Strijkork en solist. 22 15 Builetil. overz. 22.35 Gram. 22 45 Avondoverd. 23 00 Nieuws. 23 15- 24.00 Gram. HILVERSUM H (238 M.) 7.00 AVRO 750 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws, 715 Ochtendgymn 730 Gram 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9 45 ïdena. 9 00 Morgenwijding 8.15 Gram 930 Idem. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Radioscoop. 11.45 „Is er iets nieuws onder de zon?", (caus.) 12.00 Amusementsrnuz 12.33 „In "t spionne tje". 12 38 Piano. 13 00 N'euws 13.20 Metro- pole orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Metropoie ork 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zie ken 18.00 Amateurs van Walcheren 18 45 Piano en oorgel 17 00 Voor de jeugd. 1800 Nieuws. 18.15 Pract'sche wenken voor hen gelaars. 18.20 Sportprobiemen 18.30 Orkest- conc. 19.10 Gesprek met de brandweerman. 19.20 Gram. 19.50 Wervingspraatje over de op leiding tot. beroepsofficier bij de K.M.A. 20.00 Nieuws 20.05 Actual, 20.20 Radio Philh. Or kest. 21 35 „Een nachtmerrie" (hoorspel) 22.10 Gram 73.00 Nieuws 23 15 Sportactual. 23,30 rèrW.CKi Dpsmjjg, De jaarverslagen, waaruit bleek dat het ledental was gestegen van 4236 tot 4308 en het aantal afdelingen met twee, wer den alle goedgekeurd. De aftredende be stuursleden dc heren R. H. Terlingen (Bussum), J. A. Dessing (Rotterdam) en J Ververgaert (Tegelen) werden alle herkozen, terwijl tot nieuwe hoofdbe stuursleden werden gekozen de heren IG W. Debets (Spekholzerheide), G. A, l Hurics (Eindhoven), S. R. Rijnierse (Am sterdam) en M. v. Oers (Roosendaal). Besloten werd voor het bisdom 's-Herto genbosch een derde commissaris te be noemen, waarvoor bü enkele candidaat- Maat ai te dikwijls kondigen deze symp tomen kaalhoofdig heid aan! Veelal zijn het bewijzen, dat het haar gebrek lijdt aan belangrijke voedings stoffen óf dat de hoofdhuid niet ge zond is. Vele jaren werkte Zwartkop aan een doeltreffend middel en het werd gevonden! Door combinatie van actieve stoffen, die hét haar en de hoofdhuid dc ontbrekende substanties toevoeren, ontstond Zwartkop SEBOREX. Het bevat als belangrijkste bestanddeel „Thiohotn", dat de vorming van de Jteratine" bevordert. Masseert 's morgens en "s avonds de hoofd huid licht met SEBOREX. Het verfrist en geeft het haat nieuwe levenskracht. Door regelmatige toepassing verdrijft U zodoende roos en jeuken der hoofdhuid, terw$ de haargroei stimuleert. MET „THIOHORN" (Van onze tennis-correspondent) PARIJS, Dinsdagavond. Geen enkele Amerikaan in de laat ste vier van het heren-enkelspel in jaren heeft zich dit feit te Parijs of Wimbledon niet voorgedaan. Er moge dan geen Larsen of Flam deel- ueinen, een Paay, een Savitt, een Mul- loy behoren toch ook tot de sterkste Yanks van het ogenblik. Het Australische spel staat momenteel te Parijs aan de top. In de laatste vier is het door twee spelers vertegenwoor digd, door Sedgman en door McGregor. De eerste speelde in grote stijl en won van de Amerikaan Clark door zijn slui tende combinatie van diepe drives, ge volgd door afmakend volleren, hoe snel en brutaal de Amerikaanse tegenaanval soms was: 6—4 663. McGregor' had het zwaar tegen een Bergelin die de depressie in zijn spel, welke er in het begin van dit Jaar on miskenbaar was, geheel te boven is ge komen en die uit hel: achterveld listig manoeuvreerde en vaak verrassend pas seerde. Tweemaal kreeg de Zweed een kans voor de eerste set, hij verloor die met 79. In de tweede was hij 65 en 76, maar ziin service minderde en met 97 won de Australiër ook deze set. Om daarna nog vier games (zeven achter elkaar) te winnen en de set met 6—1. Drobny, de ervaren speler die des ondanks meer dan een wedstrijd juist op het kritieke punt verloor, had ditmaal beter beheersing in meer dan een crisis, had bovendien veine ook. Tegen de Amerikaan Savitt, in wie men een nieu we kampioen ziet, werd hij weggevol- leerd in de eerste set 16, verloor hij ondanks 65 de tweede met 68, kwam hy 34 in de derde plus de Amerikaanse service tegen zich. Hij leek een verloren man, doch zijn returns waren prachtig geplaatst, laag op de oplopende Savitt, bijna niet te volleren. Hij brak de ser vice en won de set met 6—4! In de vier de kwam hij opnieuw in gevaar, nog meer dan in de vorige set. De Amerikaan had zijn dropshots gehaald en afgemaakt, zijn passings schuin éf gevolleerd. Met 53 leek hy nu zeker winnaar, Drobny won zijn eigen service op 15. En tegen de Iets te weinig forcerende service van Savitt had hij wederom magnifieke returns, ter wijl een dropshot hem de doorbraak gaf: 55. Met 8—6 won hij de set. In de vier de was Savitt reeds na 02 een gesla gen man: 36 Sturgess was de vierde in de laatste vier waarin dus geen enkele Europeaan j Is, Drobny als Egyptenaar gerekend- Stur gess sloeg de Australiër Rose na een hard gevecht op hoog peil, een duel tussen volley (Rose) en drive (Sturgess) dat met 119 4—6 geheel open was. Daarna won de secure, scherpe drive: 63 63. De halve eindstrijden gaan nu tussen Sedgman en Drobny enerzijds, Sturgess en McGregor anderzijds. In het dames-enkelspel was het A®®" rikaanse overwicht niet zo groot als vorige jaren, mogelijk ook doordat Amerikaantjes op gravel nooit zo spelen als op gras. Mevr. Dupont werd verrast door een mevr. Adamson (Fr.) die in topvorm speelde en passeerde alsof er geen no 1 van wereldranglijst tegenover haar stond. Via 45 en 36 won de slice-en-volley van mevr. Dupont de eer ste set. In de tweede bepaalde zij zich tot op-adem-komend verdedigen (1—6). Na do rust in de derde kwam de aanval ten- volle los: 6—1. Mej. Hart had het minder moeilijk tegen een andere FranCaise. mevr. de Cazalet: 60 64. Doch mej. Fry moest zich tenvolle geven om de Australische mevr. Long te slaan: 1210 61, dank zij physiek overwicht. En waar lijk, in de vierde partij kreeg het Euro pese damesspel een plaats in de laatste vier. mevr. Walker Smith sloeg de 19- jarige mej- Beverley Baker met 3—6 6—4 6—3, dank zij groter routine en groter uithoudingsvermogen, hoe gering het ge wicht is dat het kleine Amerikaantje mee te dragen heeft. De halve eindstrijden gaan tussen mevr. Dupontmej. Fry, mej. Hartmevr. Wal ker Smith. In tol van gemengde dubbels geen bij zondere gebeurtenissen. In het troost-tournooi sloeg mevr. Schmier mevr. Dubois met 5—7 63 6—2 en mevr. Scholten verloor van mevr. Pa- torni: 16 36. Maandag had het enkelspel geheel stil gelegen, üi de herendubbels hadden de sterke Zweden Bergelin en Davidsson, een der geplaatste paren, een verrassende ne derlaag geleden tegen de ex-Tsjechen Cernik en Matous 4—6 64 6—3 1315 64, waarna dezen door een drie-sets- zege op Ducos en Thomas (7—5 86 6-2) doordrongen tot de laatste acht waar nie mand hen had verwacht. De Belgen Bri- chant en Washer verloren van de Fransen Remy en Abdessalam 6-8 6—4 4—6 4—6, de Italianen Cucelli en M. del Bello wer den weggesmashtdoor de Amerikaans- Australische combinatie Richardson-Rose, nog meer Italiaanse nederlagen: Bergamo- Merlo tegen de Australiërs Segdman en McGregor, waarna R. del Bello en Gff" dini tegen de Amerikanen MuUoy-53;1"" Doch Frankrijk kreeg een tweede ar in de laatste acht: Bernard en Destremeau sloegen de Zuidafrikanen Levy en gock- burn 46 7—5 63 46 6—Z. In het damesdubbel was er aljC hoop dat mevr. Scholten en mevr. B - - er door I» lie! geheh" der sdioonheld-Duizenden vrouwen, die een nel buitenland sedert laren ge brult van cBurebard» it fcrocfctïj werkends tllreno itankheidsdrejea. Zuiver plantoordlg en volkomen onschadeiijlr ookbHlangdufisaebruik', Beneocl ln Holland verkriioboor! tnOmgiifcirfl» «Wt AlPHAAdamjns UiLiutoat 104 door Anthony Gilbert 41) Newnham, bijvoor- Neenee. Ook niet mr beeld? Ik weet zelfs met eens. waar hy zich bevindt Een paar weken geleden vertelde hij me. dat hij grote reizen zou gaan maken, zodra hij hier eenmaal W62j2illfï" Zo- Had hij er al over gesproken dat hy weg zou gaan? Niet bepaald. Maar wij spraken eens over het vastenland en toen zei hij Ha, kende hij zijn. talen nogal? Dat., weet., ik niet Ach, 't is waar ook, daarover zou miss Marlowe me beter kunnen inlichten. Als ik 't wel heb. kwam het telegram uit 1 Noorden. Werkelijk? Mijn pleegvader heeft er me niets van verteld. Dat spijt me. Wij zijn allen uiterst verlangend om mr Newnham eens te ontmoeten. We voelen, zo zonder enige bepaalde reden, dat hij ons toch verba zend van dienst zou kunnen zijn. Trou wens, dank zij de moderne hulpmidde len van krant en radio, zal hij binnen enkele uren alles moeten vernemen, wat er is voorgevallen en dat wij hem wen sen te spreken. Dan zal. hy ongetwijfeld naar Chancelbury terugkeren, gelooft u ook niet? Dan zal hij ons wel alles komen vertellen, wat hij weet. Laat ons nu nog eens proberen enkele kleinighe den vast te stellen. U ging dus vanmor gen naar de stad. Met welke trein? Die van 10.1 uit Chancelbury. —En heeft u heel de dag gewinkeld? TKjee ik heb helemaal niet gewin keld. Ik heb zo maar wat rond gewan- de— Heel de dag? Dan twnt u misschien naar een matinée geweest? Neen ik was in zo lang niet meer in Londen' geweest, dat het een merke lijke vreugde voor me was, om al die vertrouwde straten eens Dat kan ik me voorstellen. Kunt u zich nog herimieren waar u. gelucn hebt? Absoluut overtuigd, dat hij. probeerde haar vast te zetten, antwoordde ze me een al te merkbare angst in haar stem, op goed geluk: Ik ging naar een van de grote win kels van Rolls. Ha, een Comer House. Nou, die zfjn altijd tamelijk vol, vindt u niet. Kon u nog een tafeltje vinden? Ja, nog net. Zou het werkelijk mogelijk zijn, dat hij de persoon wilde en kon vinden, die met haar het tafeltje had gedeeld? '.ij vermoedde, dat de macht, het doorzet tingsvermogen en de speurzin van de mannen der wet. onberekenbaar groot waren. Ach, ze zeggen wel, dat ondervin ding een goedic leermeesteres is, maar iik denk dat u toch liever thuis luncht, niet? O, het eten was heus zo slecht niet. Ik was er bij een in de Shafttesbury Avenue ingestapt, O, nou die zijn tamelijk warm met dit weer, vindt u niet? Ik had een tafeltje vlak by de deur en ik vond het lekker koel. En u vond het eten dus best? O, ja. Het vlees.ze hield ineens op en bemerkt te laat, dat ze een enor me flater had begaan. Vlees? antwoordde hy. Dat - is werkelijk iets nieuws. Dat hebben, ze zeker sinds gisteren pas ingevoerd. Je kunt er over het algemeen beneden niets anders krijgen dan wat lichte verver singen. Ik., het was eigent geen vlees. Ik had ham met eieren. Het begon ha.ir te duizelen. Ze zocht steun aan het tafelblad. Zou hij nu nooit opnouden met die kwellingen? Juist. En *s middags? O. ik heb niets gedaan, dan boven op een bus door Londen gereden. Ik kan me niet herinnaren ooit zoveel genoegen gehad te hebben. Het was zeker vier jaar geleden, dat ik zo had genoten. Ja dat is werkelijk heel gezellig, vooral als men niet gewoon Is met derge lijke lastige vervoermiddelen te ^eueiu^En hebt u in een andere gedronken? „„„voudlge tea-room. Nee^n een heel Jk zag die juist, toenTk uit dXe bus ^SlSÏÏ. d6 wil me niet te binnen schieten" Nou ia er zijn er ook zo veel in die h„„J sociaal voor dames die eens gaan ^Metten En u miste dus dc trein van 6 0^? Ja zcrwat 5 minuten was ik te laat. Ik dacht dat hij 812 zou gaan. Wei, nu ik goed zie, riep Davidson uit, terwijl hy 'n spoorboekje voor de dag haalde met. een gebaar, alsof hij een konijn uit zijn hoed opdiepte: 6.12 moet het ook zijn. ik kwam het station binnen toen hij in ieder geval vertrokken was, riep de In het nauw gedreven getuige uit en toen moest ik wachten. Ik ging naar het Pillar Hail-restaurant en heb daar wat soep ge geten en wat roomkaas. Het was een ver bazend aardige bediende. Een meisje met boog blond haar. Ik zat vlak bij een ven ster en toen kwam er een oude vrouw voorbij, die bloemen verkocht. Argeloos legde ze haar hand op de tafel. Die overvloed van details overtuig de hem, dat ze nu voor het eerst de waarheid sprak. Doch hij antwoordde niets dan: Inderdaad, ik kan me niet herinneren, dat ik er zelf ooit geweest ben. Ik zal u vanavond triet langer ophouden. Ik vrees, dat ik wat al te opdringerig ben. Tussen twee haakje», u bent toch niet met die schoenen naar de stad geweest? Paula keel: zenuwachtig naar de kieme zachte leren pantoffeltjes, 41e Bruce boven had gebracht. Betekende dit nu weer een nieuwe val? Natuurlijk niet. hoorde zij zich 2lch- zelf werktuigelijk antwoorden. Bruce, ae kamenier, heeft ze daar straks binnen ge bracht, omdat mijn schoenen zo vol mod der zaten. w Davidson's wenkbrauwen drukten een en al verbazing uit. Hé, heeft het in de stad misschien geregend? O nee, het was heel de tijd mooi weer. Slenteren in een stad is vréselijk ver moeiend, gaf Davidson toe- Nou, ik dank u voor alles, wat u mij verteld hebt en indien u toevallig te weten mocht komen, waar mr Newnlham uithangt, zou u ons een groot genoegen doen, dit aan de politie bekend te maken. Trouwens, er zijn een paar brieven voor hem ge komen en wie weet, is daar grote haast bij. Tot het uiterste gedreven wendde zij zich weer tot de detective. Wat kan hij u vertellen, als hij het huis heeft verlaten meer dan vier-en- twintig uur vóór Sir Hector zelf vertrok? Hij kan wellicht op de hoogte zijn van de transactie, die uw pleegvader in Parijs wenste te ondernemen. We tasten op het ogenblik zo vleselijk in het duister. Alles wat wij weten is, dat Sir Hector iemand ontmoette op de trein van Ca lais...." (Wordt vervolgd) haar heter netspel de Franse „achter- speelsters" mej. Pannetier en mevr. Pa- toini zouden slaan, doch dit netspel miste goed plaatsen en afmaken en de Franse drives vonden openingen te over, zodat ook deze Nederlandse kans verdween: 6—2 63. In het troostnummer voor da mes die in de eerste ronden verloren won mevr. Scholten 60 2—6 63 van mevr. Bernard (Fr,). De Zuid-Afrikanen hebben op Trent Bridge, waar de eerste test volgende week begint, gelegenheid gehad de pitch te be oordelen en wel zullen ze ontdekt heb ben, dat het daar voor de bowlers verre van een paradijs Is. Reeds op Zaterdag ondervonden ze dat batten niet al te ge makkelijk ging en voor even honderd wa ren reeds vijf wickets neer: toen echter kam er verbetering en vooral Rowan 55 en A. Rawom 98 en Mann 36 zorgden er voor dat een goed totaal van 394 bereikt werd ln verre van ideaal weer. Wanneer zoals berichten luiden Nourse toch nog genezen zal zijn van tja gebroken vinger, dan kan op een vlotte strijd worden gerekend. In de grote rivalenkamp tussen Lanc» en Middlesex roerde Lancs zich uitstekend met een 309. Ikin scoorde hier 115 en G. Edrich 91, Hier kon Ikin zich wel eens in het testteam gebat hebben. Middlesex liet het met 118 maar lelijk liggen, Statham de tester nam maar liefst 4/14 en Compton struikelde over een magere 11. De uitslagen luiden: Somerset 234 en 62/8 draw met Yorks hire 77 en 267/9. Kent 300 en 130 wint van Leicester 210 en 199 Warwick 389/8 en 135/7 wint van Wor cester 250 en 167. Glamorgan 178/8 draw met Hampshire 120)6. Zuid-Afrika 304 en 176/2 draw met Notts 297. Gloucester 104 en 251 wint van Derby shire 190 en 92. Lancs 309 en 18/0 wint van Middlesex 118 en 208. S irrey 92 en 206 verliest van Essex 215 en 131. In de negende etappe van de Ronde van Italië oyer 181 km. van Napels naar Fog- gia is eindelijk Gino Bartali naar voren gekomen. 2yn landgenoten Corrieri en TA-1 hadden direct na de start een voo. sprong genomen, die na 60 km, reeds Minuten bedroeg toen' het peloton aan een achtervolging ging denken. Een po- 6mg van Koblet en Marinelli had echter Seen succes: wél ging men verwoed spur ten toen Coppi een band aan flarden reed. zodat Fausto 10 km. lang moest jagen om bij te komen. Bij stukjes en beetjes verminderde het tempo van Corrieri en De Santi. en toen Bartali en Menon. kans hadden gezien om uit het peloton weg te komen, drukte Corrieri het tempo om Gino gelegenheid te geven hen in te halen. Enkele kilometers voor de finish lukte dat en in de sprint maakte Bartali het gat waardoor Corrieri kon winnen: 2 Bartali, 3 Menon, 4 De Santi. Intussen was de kopgroep van het peloton op 5 minuten genaderd en Schaer werd vijfde voor een hele sliert Italianen. Het alge meen klassement onderging in d« eerste tien geen wijzigingen, Bartali klom wel iets maar is nog altijd meer dan 10 min. achter.jje Belg Dupont, de Frans man Fachleitner en de Italiaan Petrucci gaven op. Ook in de 10e etappe over 311 K M van Foggia naar Pescara een der langste en zwaarste etappes, opende Bartali 'het MIensief door de eerste berg-sprint te winnen. Maar voor de rest bleef het Peloton angstvallig bijeen. Zes kleine Italianen demarreerden 50 K.M. voor de finish en wonnen in de sprint, waarbij Minardi nummer 1 werd. Ook nu onder- ging het algemeen klassement geen ver andering, Magnl bleef leider voor Astrua, Kubler, Bobet en Van Steenbergen. De Ronde van Nederland krijgt op Zaterdag 9 Juni te Rotterdam een andere etappe-finish. Daar de K. N. V. B. geen toestemming geeft voor een voetbalwed strijd, zal de aankomst niet in het Feijenoord-stadion doch op de baan Var kenoord zijn. De R. R, C. Foijonoord wil een groot nationaal criterium voor amateurs als vóórwedstrijd organiseren: inschrijving daartoe is nog mogelijk. In de internationale en grotendeels uit Italianen bestaande ploeg is ook Wim de Ruiter opgenomen en wel als vervanger van de zieke Italiaan CamellinL Voorts zal Pellenaers niet als ploeg leider optreden doch de Ronde uitslui tend volgen als selectiormeur van de Nederlandse ploeg voor de Tour de France- Pijnenburg neemt zijn plaats als leider van een der Nederlandse ploegen over en J. v. d. Heijden leidt de interna tionale ploeg. Fanny BlankecwKoen won te Liverpool de 100 yards Ir sec., het Britse dames- record ennrarend,, alsmede de S0 meter horden in 11A sec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4