Waarom geen cijfers gegeven? Dure invoer en gebrek aan dollars MOZAI RIJKSMIDDELEN over APRIL Krasse taal aan de Frankrijk in klinkt te Bonn en Saar conflict met sentiment Duits Kleinere Engelse grondstoffen- leveranties BEWOGEN PRIESTERLEVEN VAN MGR DE SAIN van Amerika onontbeerlijk Hulp Lof voor Apostolaat der Hereniging RICHTSNOER Lrm/mnnnnriij Alle luchtwegen leiden naar Rome Een „overstapje" van land- naar zeemacht Handelsaccoord met Engeland WOENSDAG 30 MEI 1951 PAGINA Voor het bepalen der vacanties BEZWAREN TEGEN BEDRIJFSREGELINGEN STAATSSECRETARIS VAN OORLOG TE VORDEREN BEDRAG I KOHIERBELASTINGEN GEDAALD Buitengewone heffingen TRUC MET 10 TON ZINK BELANDDE IN EEN SLOOT JHR IR VAN LIDT DE JEUDE AFSCHEID Mr A. STRUYCKEN BRITSE STAALPRODUCTIE THEEVETLTNG TE A'DAM De Saar-politieh Adenauer in moeilijkheden Krasse taal De optimistische componist Het eerste altaar voor Pius X Twintig miliioen Italianen onder hamer en sikkel 31 Beeldhouwers VERDERE LOOD- EN ZINK- BEPERKINGEN IN DE V. S. SPECIALISERING VAN RECHTERS Doodsverachting 9 MTNDER KOTEN EN STAAL Echte marine-man I De toon van de Nota inzake de Devie zenpositie, welke de vorige week is SeP"' bliceerd, is zeer somber. Terecht wordt opgemerkt, dat het dollarvraagstuk mets aan betekenis heeft ingeboet. De uitzich ten voor 1951 worden in dit opzicht «uiterst somber" genoemd. Het is echter niet alleen de dollarpositie, welke to. grote zorg aanleiding geeft. Voor onze ge hele betalingsbalanspositie geldt 0.1. net- zelfde. In de Europese Betalingsunie staan Wij er zeer beroerd voor. In het jaar 1950 kon het tekort opde lopende rekening in U.S. dollars een ver mindering ondergaan. Gedeel.elijk was zulks het gevolg van beperking van e invoer, welke in dollars betaald most worden, door verschuiving naar import niet-dollargebieden. Gedeeltelijk was e verbetering een gevolg van een toeneming van de uitvoer, welke dollars oplevert terwijl ook de dollarinkomsten van de transitohandel in 1950 groter waren dan in 1949. Op een aanhouden van deze gun stige factoren kan echter voor 1951 met worden gerekend. De dollarinvoer zal in verband met de prijsstijging m.oer gaan kosten. Bepaalde extra baten in dollars uit de transitohandel zijn wegens de moei lijkheden in het verkeer met West-Duits- land weggevallen. De uitvoer naar het dollargebied zal dit jaar de steun van een uitzonderlijk grote verkoop van schroot naar de V.S. ontberen. Dit alles zal een hoger tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans in dollars tot gevolg hebben. Invoerversc.huiving naar niet dollar leveranciers onmogelijk Nu zal men zich wellicht afvragen, of er niet een vermindering van het dollartekort kan intreden door een verschuiving van «ankopen in het dollargebied naar andere landen, bijv. van het sterlinggebied Dit is echter onmogelijk, omdat deze verschui ving, welke mogelijk was na de devalu atie, waardoor de dollarinvoer duurder werd, reeds is Ingetreden in 1950. Thans bestaat de dollarinvoer uit onmisbare goe deren. De nota verklaart, dat die goederen, als zij niet rechtstreeks uit het dollarge bied zouden worden betrokken, via een omweg ons land zouden bereiken en ons dan veel meer zouden kosten, hetgeen voor de essentiële goederen niet verant woord is. Er li echter o.l. een andere reden, waarom een dergelijke verschuiving bin nen niet al te lange tijd toch geen voor deel meer zou opleveren, wat dollarbespa ring betreft. Wij zijn thans reeds in de derde tranche van ons quotum in de EBl). Het gevaar bestaat zeer zeker, dat wij op zekere dag-vrijwel zeker in de loop van dit najaar fn de vijfde tranche komen. Dan moet 80 pet In goud of dollars worden be taald en wordt slechts 20 pet crediet genoten. Is de vijfde branche uitgeput, dan moeten wil het gehele tekort in de EBH bij een periodieke afrekening in goud of dollars betalen. Dan helpt ons dus 'n ver schuiving van invoer uit het dollargebied naar landen van de EBU niets meer, afge zien nog van de verdere nadelen, welka daaraan verbonden zouden zijn. Men kan het met de samenstellers van de nota volkomen eens zijn, dat de enige uitweg voor ons is een voldoende hulp van Ho YaZi s'atei?- Komt deze er niet, dan is men mail0 °°S' Pp zi^n reserves kan men maar eenmaal interen en rian n,v> slechts gedurende zeer korte Ujd omda't men nu eenmaal een bepaald minimum moefAanhouden. V°0rraad -n deviezen heritaaide 1 ijIs Zgebeurd^at6 tJet*6?edfu streeks vergroten van onze dollarinkom- sten met kracht moet worden voortgezet Iedereen zal het hiermede eens zijn. Maar helaas zijn de mogelijkheden hier beperkt. In Zuid-Amerika liggen nog bepaalde kan- zen. Men denke aan het succes, dat :n Argentinië geboekt werd inzake de leve ring van spoorwegmaterieel. Men weet, dat in September 1949 de regering ter stimule ring van onze uitvoer naar de v.b. en Canada aan exporteurs de faciliteit heeft gegeven, dat zij 10 pet van de dollarop- brengsten van hun uitvoer naar genoemde landen vrjj ter beschikking kregen. In de Kamers is er van de zijde van de P- V. d. A nogal critiek geoefend op deze maat regel. De regering was echter van mening, dat deze maatregel niet ongedaan kon worden gemaakt, omdat zij een gunstig effect had. Wij vragen ons In verband hiermede af, of het niet voor de hand had gelegen de 10 pet dollarpremie uit te breiden tot de opbrengst van alle exporten in dollars. Waarom moet deze beperkt blijven tot de uitvoer naar de VS en Canada? Het zou 0.1. gewenst zjjn, Indien de Kamers by de behandeling van de Nota, hierover tot een gedachtenwisseling met de regering souden komen. Nog slechts gering tegoed van vóór-financiering Marshall-hulp Het tekort op onze betalingsbalans kon In 1950 gedekt worden door de E C.A. hulp. Dat deze in 1950 zo groot uitviel» was deels te danken aan het feit dat wjj in de voorafgaande jaren uit 'onze vrije deviezenvoorraad grote bedragen hadden vóór-gefinancierd. Maar lang zamerhand is deze voorfinanciering tot slechts een zeer beperkt bedrag terug- In de avond van 24 Mei j.L heeft Z. e kardinaal Tisserant, secretaris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, in zijn residentie te Rome pastoor A. Ci. Smit uit Soestdijk, die president is van het Aposolaat der Hereniging, en de al- femeen secretaris van dit werk, pater ranciscus Wijnhoven van de Assumptlo- nisten, in een bijzondere audiëntie ont vangen. De beide leden van het hoofdbestuur van het Apostolaat, die van een rondreis ten bate van dit werk in de Libanon, Syrië Transjordanie, Palestina en Egypte ziin teruggekeerd, hebben aan de kardi naal waardevolle inlichtingen kunnen verschaffen over de toestand van de ka tholieken in deze landen. Gedurende deze audiëntie heeft kardinaal Tisserant het werk van het Apostolaat van de Hereni ging in Nederland als v°lwaardi.g, gepre- gelopen. Op 30 April 1951 beliep het be drag van de vóórfinanciering van door de E.C.A. op een later tijdstip betaalde goederen en diensten nog slechts 23 miliioen. Wij hebben diis thans uit dezen hoofde niet veel meer tegoed. Tot dusverre heeft de regering haar maatregelen vrijwel geheel geconcen treerd op een indirect ingrijpen, ten ein de aldus de koopkracht te beperken en een geringere invoer te bewerkstelligen, zowel van consumptiegoederen als van investeringsgoederen. Welk effect hier mede bereikt is, of zal worden, valt nog niet te beoordelen. De cijfers van in- en uitvoer zijn slechts tot en met Maart be kend. Maar hierin was van enig effect nog niets te bespeuren. Directe maatre gelen zijn getroffen in de bouwsector. Een ander gebied van directe maatre gelen zal vermoedelijk de sector van de investeringen van de lagere publiek rechtelijke lichamen betreffen. Het ligt nl. in de bedoeling de investeringspro jecten van deze lichamen, waarmede een bedrag is gemoeid van meer dan 100.000, te onderwerpen aan het oor deel van een centrale investeringscom missie voor publiekrechtelijke lichamen. Dit zou geschieden op basis van vrijwil ligheid. Helaas komt deze maatregel veel te laat. In de voorafgaande jaren konden de lagere publiekrechtelijke lichamen in vesteren zóveel zij maar wilden. Dat werd o.a. mogelijk gemaakt, omdat min. Lieftinck tegen alle waarschuwingen in vasthield aan zijn goedkoop geldpolitiek. Had Lieftinck aan deze politiek niet zo haisstarig vastgehouden, dan zouden bij gebrek aan geld de investeringen van deze lichamen reeds veel eerder een be perking hebben ondergaan. Dit zou er zeker toe hebben bijgedragen het tekort op onze betalingsbalans te drukken. Ook ln ander opzicht heeft Lieftinck's goedkoop geldpolitiek het tekort op de betalingsbalans gestimuleerd. In toe nemende mate werd in 1950, naar mag worden verondersteld, door Nederlandse leveranciers crediet aan het buitenland verstrekt. De nota merkt op, dat zulks geschiedde in verband met de zwakte van óns exportpakket en de verslechte ring van de ruilvoet, maar dat deze ten dentie ook ln de hand werd gewerkt door de lage rentevoet in Nederland. Het is wel betreurenswaardig dat min. Lief tinck eerst zo laat tot inkeer is geko men op het punt van zijn goedkoop geld politiek. Dezelfde weg als Duitsland1 Behalve van een voldoende hulp van de V.S. zal veel afhangen van de moge lijkheden van uitvoer van onze produc ten. De moeilijkheden van West-Duits- land zjjn hier voor ons een zeer ongun stige factor. Daarnaast oefent het pro tectionisme op landbouwgebied in West- Europa een funeste invloed uit op onze pogingen om de uitvoer te vergroten en ons zodoende de middelen te verschaf fen, nodig voor het betalen van onze veel duurder geworden import. Optimis tisch kan men t.a.v, onze agrarische uit voer voor 1951 moeilijk zijn. De ontwik keling van de komende maanden zal aantonen, of wij het vereiste evenwicht van onze betalingsbalans zonder verder direct ingrijpen van de regering zuilen bereiken, of dat wfl dezelfde weg zullen opgaan als Duitsland in de Europese Betalingsunie. Hoeveel waardering men kan hebben over al hetgeen de nota te lezen geeft, teleurstellend is het te moeten consta teren dat er geen enkel actueel cijfer over onze huidige deviezenpositie wordt gegeven. Volstaan wordt met de vermel ding van het cijfer van de vermindering van de totale deviezenvoorraad en het cijfer van de toeneming van de U.S. dollar-voorraad in 1950. Waarom wor den hier niet cijfers vermeld over onze deviezenpositie per eind April gespeci ficeerd over de diverse valuta? WU kunnen er geen andere conclusie uit trekken, dan dat de regering en de Ned. Bank doelbewust het Nederlandse volk de gegevens onthouden, welke het In staat zou stellen na te gaan, hoe wU er op deviezengebied voorstaan. De volksvertegenwoordiging dient hierme de o.i. echter geen genoegen te nemen en nadere gegevens aan de regering te vragen. 1 Laat de drukke vacantieweken voor hen die niet anders kunnen (door slui ting van het bedrijf; door schoolgaande kinderen). 2 Verminder de drukte voor U en voor hen. 3. Verhoog de ontspanning voor U en voor hen. 4. Bepaal dus uw vacantie op vóór half Juli of na Augustus. 5. Ge hebt minder kans op regen, ge hebt meer zon. 6. Ge hebt een betere yacantie en ge draagt bij tot een op vrijwilligheid be rustende regeling in het belang van het land en van de bevolking. De minister zonder portefeuille, prof. dr A. H. M. Albregts, heeft advies ge vraagd aan de Commissie-Bedrijfsrege lingen over de vraag, of de door de Alg. Medische Instrumenten Commissie (AMIC) getroffen bedrijfsregelingen zich verdragen met het algemeen be lang. Bij de AMIC is een grote meerderheid van de handelaren in medische instru menten aangesloten. In een aantal be drijfsregelingen en uitvoeringsbesluiten heeft de AMIC voor de bij haar aange sloten handelaren prijzen voor een aan tal medische instrumenten voorgeschre ven, beneden welke zij niet mogen ver kopen. Voorts is een regeling tussen de AMIC en de vereniging van agenten in medische en aanverwante artikelen (AMAA) tot stand gebracht, volgens welke de AMIC-handelaren uitsluitend bij of door bemiddeling van leden van evengenoemde vereniging mogen kopen en deze uitsluitend mogen verkopen aan, resp. hun bemiddeling verlenen voor AMIC-handelaren. Van de zijde der zie kenhuizen en van een aantal niet bij de AMIC aangesloten handelaren zijn tegen deze bedrijfsregelingen bezwaren naar voren gebracht. Thans is het reeds aangekondigde Kon. besluit verschenen, waarbij mr F. J. Kranenburg, advocaat en procureur te Rotterdam, wordt benoemd tot staats secretaris van Oorlog. De benoeming gaat in op 1 Juni a.s. In de maand April werd voor de geza menlijke kohierbelastingen een aanzien lijk lager bedrag opgelegd dan in de voorgaande maanden van dit jaar. Incl. opeenten en vermenigvuldigingsfactor vóór de gemeentefondsbelastingen beliep het in totaal ten kohiere gebrachte be drag slechts 59,8 miliioen tegenover in de maanden Januari tot en met Maart J.l. resp. 161,5, 184,8 en 139,7 miliioen. Deze daling is vooral een gevolg van het feit, dat de voorlopige aanslagregeling voor de inkomsten- en vermogensbelas ting 1950 nagenoeg is beëindigd. Boven dien is de voorlopige aanslagregeling ven nootschapsbelasting over het boekjaar 1949 grotendeels voltooid. Tegenover het betrekkelijk geringe be drag aan opgelegde aanslagen stonden ontvangsten, die zich met 174.5 miliioen handhaafden op het niveau der laatste maanden. Tengevolge van deze ontwik keling daalde het nog in te vorderen be drag aanzienlijk, n.l. met 114,7 tot 1.257,6 miliioen. De niet-kohierbelastingen brachten in de maand April in totaal 319,5 miliioen op en bleven daarmede beneden de ont vangsten in Januari en October j.l., toen resp. 328,5 en 330,5 miliioen werd geïnd. In de maand April nam het bruto- kohierbedrag der beide buitengewone heffingen toe met 8 miliioen en bereik te daarmede een totaal van 3.546.9 mil iioen. Hiervan betreft de vermogensaan- wastoelasting 2.460,4 miliioen en de ver mogensheffing ineens 1.086,5 miliioen Doordat de teruggaven per ultimo April stegen tot ca 432 miliioen, bleef per saldo het netto-kohierbedrag ongewijzigd op ca 3.115 miliioen. Het wit hoofde van de buitengewone heffingen geïnde bedrag beliep in de af gelopen maand 5,4 miliioen, waarmede de totale ontvangsten stegen tot 2.826,1 miliioen, van het laatstgenoemde bedrag heeft 1,824,5 miliioen betrekking op de vermogensaanwasbelasting en 1.001,6 miliioen op de vermogensheffing ineens. Gistermiddag is een truc met oplegger van de firma U. uit Utrecht, beladen met 10 ton zink, op de Abcouderstraatweg onder Weesperkarspel ten gevolge van 'n defect aan de stuurinrichting, in het wa ter van een vrij diepe langs de weg lo pende sloot beland. Er waren twee zwa re kraanwagens voor nodig om het ge vaarte weer op de weg te trekken. De straatweg, die vrij smal is, was een uur lang geheel versperd. Dit noodzaak te de Ned. Buurtspoorweg Mij. die langs deze weg een busdienst heeft tussen Utrecht en Amsterdam, een pendeldienst te onderhouden, waarbij de passagiers op het punt, waar de weg was versperd, zich van de ene bus moesten begeven naar de andere. Aan DE OUDE VIA APPIA ligt het nieuwe vliegveld van Ciampino. Vóór de oorlog was het een militaire vliegbasis met een afdeling voor vlieg tuigen en een voor luchtschepen. Tijdens de bezetting gebruikten de Amerikanen de ene en de Engelsen de andere afdeling. En allengs groeide Ciampino uit tot een moderne vlieghaven. De Romeinen zijn trots op hun Ciampino, want alle lucht wegen leiden, dank zij Ciampino, naar Rome. Het nog steeds betrekkelijk eenvoudig ingerichte vliegveld verwerkt zelfs in de minst drukke maanden toch nog een ge middelde van dertigduizend passagiers, meer dan b.v. de haven van Napels. Niet minder dan zes-en-tachtig luchtlijnen doen Ciampino aan. En al is Rome aan voor de meeste dezer luchtlijnen geen begin- en eindpunt, men heeft er verbin ding met alle vijf de continenten. Ciam pino is bovendien een luchthaven, die zo goed als nooit door mist of storm ge blokkeerd wordt. Verleden jaar gingen er slechts zes uren verloren, terwijl vele buitenlandse luchthavens soms dagenlang voor het verkeer gesloten moeten wor den. Van Rome uit kan men ongeveer honderd belangrijke steden in de wereld door de lucht bereiken en uiteraard is het mogelijk, op dezelfde manier van al die steden uit naar Rome te komen. Dit is het gevolg van het feit, dat Rome zo bijzonder centraal ligt, in het wereldver keer, maar tegelijkertijd ten opzichte van de Middellandse Zee. het grote bek ken waardoor drie continenten verenigd worden: Europa, Azië en Afrika. En nier door kan Rome op een groter transconti nentaal verkeer bogen dan Londen en New York. Elke dag dalen of landen er tweehonderd vliegtuigen. Wat de Romeinen een beetje dwars zit. is, dat het merendeel der luchtreizigers slechts een glimp van de Eeuwige Stad opvangt. Van de drie en dertig lucht vaartmaatschappijen, die van Ciampino gebruik maken, is er slechts één, welker passagiers er een rustperiode van drie en een half uur hebben, waarin ze dan een autobusrit door Rome kunnen maken. De massa van de ruim 200.000 luchtreizigers per jaar vertoeft slechts een half uur op Ciampino. Endit Ciampino zal binnen afzien bare tijd verplaatst worden. Wel kan het eventueel het dubbele luchtverkeer ver- De toestand van oud-minister jhr ir O. C. A. van Lidt de Jeude, die Maandag avond in het ziekenhuis Bronovo te 's-Gravenhage is opgenomen nadat hij op het Petrolei'imcongres onwel geworden was, is zo gunstig, dat hij reeds deze week het ziekenhuis zal kunnen verlaten. De nieuw benoemde gouverneur der Ned- Antillen, mr A. M. Struycken, nam Maandag in een lunchvergadering af scheid van de afdeling Breda der St. Adelbertsvereniging, waarvan hij enige jaren voorzitter was. Toespraken werden gehouden door de huidige voorzitter der afdeling, mr dr Ch. van Rooy, burgemees ter van Etten-Leur, de heer B. v. Slobbe, oud-gouverneur van Curapao en oud burgemeester van Breda, alsmede door de nieuwe gouverneur zelf. De bijeenkomst kenmerkte zich door een hartelijke sfeer, waaruit bleek hoe veel vriendschap mr Struycken zich in zijn vaderstad had verworven. Het H. B der St. Adelbertsvereniging had ook een hartelijk telegram van afscheid gezonden De Engelse Iron and Steel Federation heeft verklaard, dat de ontwikkelingen in de grondstoffenpositie Engeland in staat zullen stellen de staalproductie te hand haven op een niveau van 16 miliioen ton per jaar in 1951. In het maandelijks statistisch bulletin zegt de federatie, dat tegen 1954/'55 een niveau van 18 miliioen ton per jaar bereikt kan worden. zen en heeft hij te kennen gegeven dat hij gaarne in Juni 1952 de viering van het 25-jarig bestaan van het Apostolaat met zijn tegenwoordigheid zal opluisteren. Vrijdagmorgen zijn de twee leden van het hoofdbestuur ook in audiëntie ont vangen door Z. H. E. mgr Valerio Valen. assessor van dezelfde Congregatie. Op Donderdag 14 Juni a.s. zuUente Amsterdam in veiling worden aangeboden 1487 hele en 114 halve kisten Java-diee en 2341 heel kisten Sumatra-thee, directe aanvo»». - - (Van onze bijzondere correspondent) BONN, 24 Mei 1951. Het Schumanplan lijkt,^van de Westduitse hoofdstad uit gezien, in een gevaarlijk vaarwater te zijn geraakt. Tot voor weinige dagen bestond er over de vraag, of het Westduitse parlement er zijn zegen aan zou geven, hoegenaamd geen twijfel. Wel hebben de sociaal-democraten geen van hun reserves laten vallen, ook niet, nadat ten duidelijkste gebleken was, dat deze niet door de leiding van de federatie van vakhonden werden gedeeld, maar een royale meerderheid scheen toch verzekerd. Het Saar- gebied, de belangrijkste twistappel tussen Frankrijk en Duitsland, is echter tussenbeide gekomen en de ontstemming over het Franse ingrijpen in de politieke ontwikkeling daar heeft zodanige vormen aangenomen, dat ineens alles op losse schroeven gezet schijnt wat tevoren met zoveel diplomatieke handigheid in elkaar was geknutseld. Het was het eerste onderhoud en Spaak moest getuigen, dat het hem een grote indruk had gegeven van de persoonlijk heid van de veelbesproken en autoritaire socialistische leider in Duitsland. Het was Schumacher gelukt de bezoeker te over- tuigen dat de instelling van de Duitse sociaal-democraten niet zonder meer als nationalistisch kon worden aangemerkt. Schumacher was tijdens het bezoek min of meer in een triomfsstemming. Hu kon voor het forum treden met een feit, dat door de Duitsers kan worden opgevat als een bewijs voor de steeds jj°°r hem verkondigde wjjsheid, dat de diplomatie van Parijs door nationalistische eerder dan door Europese overwegingen gedre ven zou worden. Adenauer had zich, al dus het socialistische inzicht, eens te meer vergist in de oprechtheid van de Franse bedoelingen. Doch er is meer dan de Saarkwestie om voor de Duitsers de smaak van de Schuman-pap te bederven. De veront waardiging richt zich ook op de hernieuw de negering door het gezagsorgaan voor de Roer van de Duitse argumenten voor een verlaging van de kolenexport. Vice- kanselier dr Bluecher heeft daarover de grote rom geroerd en k.ond gedaan van de verbolgenheid der Duitse regering over het feit, dat in dezelfde periode, waarin Engeland zyn aandeel in de Europese kolenexport verminderde van 24,7 procent tot 7,9 procent West-Duits- land door het internationale gezag, dat aan de Roer nog heerst, gedwongen werd 2jjn aandeel te verhogen van 25,6 pro cent tot 49,1 procent. Men soort hier nu allerwege de dreiging, dat men zich be ier niet aan het Schumanplan kan bin den, indien in het nieuw te vormen gezagsorgaan dezelfde geest zal heersen, die uit de jongste maatregelen aan Roer en Lijn kan blijken. De Saar-golven overspoelen thans eens te meer de politiek van Bonn. Paul Henri ^paak, de president van de Straatsburgse raadgevende vergadering, heeft dat aan den lijve gevoeld, toen hl) bij zijn bezoek »an de Westduitse hoofdstad met de plot- verstijving der betrekkingen tus sen Bonn en Parijs werd geconfronteerd Vpn?,.. heeft niet geaarzeld, zich zeer cni- f aan de zijde der verbolgen Duit- 1 ,e stellen Wie de democratie d'ent er ook naar te handelen -.„trail hier verklaard, daarbij h"t- de a reu ment hanterend, dat een goed jaar geleden thuis tegen hemzelf in het geding werd gebracht. .?raatshurgse president had, alvo rens hij zich uitsprak tegen ondemocra tische methoden, een langdurig onder- houd gehad met zijn Duitse confrater. Het valt niet te ontkennen, dat het verbod van de Duitsgezinde party van het SaargebieiJ de wind hier nog sterker in de zeilen van de socialisten heeft gebla zen. Heiaas, waarschijniyk niet alleen in die van de socialisten, want ook de vele nazi-jollen op de Duitse politieke wate ren verheugen zich in het opsteken van dit briesje. Dr Adenauer is met zyn zo zorgvuldig opgebouwde politiek van samenwerking met Parijs plotseling in een moeiiyke hoek gelaveerd. Toen hij voor weinige weken triomfantelijk uit Parijs terug keerde met Schuman's Saarprotocol, mepnde hij niets meer dan geduld nodig te hebben om het spel daar te winnen Men moest de stemming in Saarbrücken eenvoudig haar loop laten nemen, zo was zyn these, dan zou het „Deutsch- tum" er op de duur vanzelf het verloren terrein herwinnen. De Franse regering is echter, co leidt men hier uit de genomen maatregelen af, geenszins van plan de Duitse natuur haar loop te laten. Zij heeft daarom haar toe vlucht genomen tot maatregelen, die hier minstens onbegrijpelijk schijnen, nadat in Straatsburg een conventie van mensen rechten is opgesteld. Het gehele concept van Adenauer's politiek van toenadering tot Frankrijk is in het ongerede gebracht door de geest, die naar Duitse opvatting uit de jongste Franse maatregelen aan de Saar spreekt. Men merkt daarbij op, dat het verbod der Duitsgezinde partij niet op zichzelf staat, doch slechts onder deel is van een gehele serie van maatre gelen, die gericht zijn op een verstikking van de herlevende Duitse gevoelens der Saar-politici. Hoezeer men hier ln regeringskringen geschokt is, blijkt niet het sterkst uit dr Adenauer's eigen woorden, alhoewel het kras genoeg is, dat de zo bedaagde Duitse kanselier de hoop uitsprak, dat de Saar- bevolking niet zou nalaten haar veront waardiging over de maatregelen tot uiting te brengen. Het schijnt, dat in Saarbrüc ken overigens zulk een aanmaning niet nodig was, want het lied „Die Saar 1st Deutsch" wordt er tot ergernis van het huidige bewind weer gezongen. Duidelijker demonstratie nog van de impasse, waarin de Bonner-politiek tegen over Frankrijk thans geraakt is, ligt in de krasse uitdrukkingen van één der voor mannen van de liberale partij, die toch in het bestel der regeringscoalitie hier steeds meer aan gewicht heeft gewonnen. De fractieleider Schaeffer heeft de Franse politiek van „Sovjet-gewelddaden" beticht en gedreigd, dat er onder deze omstandig heden niet langer geestdrift voor het Schuman-plan kon bestaan. Hoe dit alles zich thans zal ontwikkelen, is nog moeilijk te voorzien. Van dr Ade nauer kan worden verwacht, dat hij zijn bedachtzaamheid ook nu niet zal verlie zen en zal doen wat hij kan om de storm te doen bedaren. Dat hem dit niet gemak kelijk zal vallen is duidelijk, want eens te meer moet hij met lege handen voor het parlement verschijnen, wanneer dit volgende week lucht zal geven aan zijn overtuiging, dat de diplomatie van Parijs de onoprechtheid zelve is. Overigens zit men hier in Bonn nu wel wat al te gemakkelijk voorbij aan een niet onbelangrijke zijde van het voor de Euro pese samenwerking zo tragische conflict. Het democratische gejammer over de ge knevelde Duitse politici in Saarbrücken heeft namelijk een heel andere klank dan de verguizing, waarmee dezelfde politici hier nog maar een paar jaren geleden werden overladen. De Duitsgezinde Saar- landers, de politici wel te verstaan, heb ben namelijk in de eerste na-oorlogse ja ren minder bezorgdheid voor hun .Deutschtum" aan de dag gelegd, dan thans. Toen gold het nog te ontkomen aan hongerrantsoenen en fabrieks-ontmante- lingen. Niet alleen de tijden zijn veran derd, doch ook de gevoelens van de Saar- bevolking. Deze overweging mag gelden als een argument te meer voor een wer kelijk Internationale en Europese oplos sing van het Saarvraagstuk. werken, maar er zijn reeds plannen voor een nieuw, groot vliegveld te Fiumcino, langs ide Tiber, Dit nieuwe vliegveld zal door een autoweg met Rome verbonden worden. Langs de Via Appia, waarover vroeger de renboden op vleugelvoeten snelden, zullen dan niet meer de auto's razen, om de passagiers voor de lucht reuzen nog bijtijds op Ciapino te brengen. Mario ruccioni had in 1935 ais componist van „schlagers" zijn eer ste succes. Deze te Rome gevestigde Palermitaan wist het publiek te pakken en dit zong enthousiast z'n liedjes, al werd hij spoedig in een geruchtmakend proces gewikkeld, wegens plagiaat. Zijn „Serenata a Maria" en „Stornelli dl Mag- gio" bereikten enorme oplagen. Aan een zijner liedjes verdiende hij negen miliioen lire. Tijdens en na de oorlog bleef hij met componeren doorgaan. De bekende afgevaardigde Giannini. de kampioen van de „Uomo Qualunque", de gewone tnan, was een van zijn tekstenleveranciers. De Italianen zongen in de algemene opluch ting na de bevrijding zó enthousiast, dat Ruccioni een eigen uitgeverij oprichtte. Hij vond, dat hij de muziekuitgevers wel voorbij kon lopen. Het is hem noodlottig geworden. Want evenals zovele kunste naars bleek Ruccioni geen goed financier. En kort geleden is hij in de gevangenis „Regina Coeli" opgesloten, als bankroetier en oplichter. Er was een tekort van 29 miliioen en enkele lieden, die geld in de uitgeverij hadden gestoken, voelden zich opgelicht. Mario Ruccioni leefde met zijn vrouw en drie kinderen heel eenvoudig. Nie mand snapt, waar die 29 miliioen geble ven zijn. HET EERSTE ALTAAR,, DAT TER ere van Paus Pius X zal worden gebouwd, komt in de oude San Rocco kerk te Venetië, waar de heilige Paus zoals bekend Patriarch is geweest. De kerk van San Rocco of Sint Rochus is de zetel van de aartsbroederschap van diezelfde naam. In de San Rocco heeft indertijd de tot bisschop benoem de mgr Sarto zijn eerste pontificale H. Mis opgedragen. Nadien droeg de toekomstige Paus elk jaar in de monumentale, ln hel begin van de zestiende eeuw gebouwd» kerk voor de leden van de aartsbroeder schap een H. Mis op. Ook als Paus is Pius X zich steeds voor de San Rocco blijven interesseren. NIET MINDER dan twintig miliioen Italianen leven, wat hun gemeente bestuur aangaat, onder de hamer en de sikkel, in zoverre, dat burgemeesters en tal van functionarissen tot de commu nistische partij behoren. Vooral op het platteland leidt deze situatie tot een over heersing van de communisten, doordat die in hun functies op allerlei gebied een grote invloed weten te oefenen. Men heeft uit dit feit menen te mogen concluderen, dat er zich aldus reeds een sovjet-republiek in Italië bevindt, wier aanhangers bij een Sovjet-Russische in val direct klaar zouden staan, om hun eigen landgenoten in de rug aan te vallen. Hoe ernstig het gevaar is, kan hieruit geconcludeerd worden, dat de burge meesters van Milaan. Turijn, Florence, Genua, Bologna en Venetië communisten zijn of nauwe relaties met de communis tische partij onderhouden. Niet minder dan 2720 Italiaanse gemeenten staan on der communistische leiding. De burge meesters er van staan weer onder direct bevel van Togliatti. Men hoopt, bij de komende verkiezingen aan deze hoogst gevaarlijke toestand een einde te kunnen maken. 31 BEELDHOUWERS HEBBEN deel genomen aan een prijsvraag, uitgeschre ven voor een nieuwe deur voor Milaan's beroemde Gothische dom. Aanvankelijk waren vier beeldhouwers, o.a. een. die had medegewerkt aan de prijsvraag voor de nieuwe deuren van de Sint Pieter, aangezocht om hun ontwerpen in te die nen. Later echter werd de prijsvraag voor alle Italiaanse beeldhouwers opengesteld. Zo'n deur van Milaans dom is een heel karwei; immers, ze is ongeveer zeven meter hoog en drie en een halve meter breed. Vier mannen, van wie er drie op de schouders van de eerste gezeten zijn, kunnen er dus gemakkelijk doorheen gaan. De deur, waarvoor de prijsvraag werd uitgeschreven, is de laatste en moet reliefs dragen, waarin de recente episo den in de historie van de dom verbeeld woorden, o.a. het bombardement van de afgelopen oorlog. De deelnemers kregen Slechts vijf maanden, om hun maquette» te maken en zulks, terwijl Ghiberti, de middeleeuwse maker van de beroemd» deuren van Florence's dom, twee stuks, er bijna zijn gehele leven over deed en Filarete voor de hoofddeur van de Sint Pieter elf jaar nodig had. De 31 ontwerpen zijn thans tentoon gesteld. De jury zal het lang niet gemak kelijk hebben. De Amerikaanse National Production Authority heeft verschillende maatregelen uitgevaardigd, waarbij het burgerlijk ver bruik van highgrade zink en lood in het derde kwartaal verder beperkt wordt. De consumptie van highgrade zink wordt in het derde kwartaal verminderd tot 70 pet. van het gemiddelde verbruik in het eerste halfjaar van 1950. In het tweede kwartaal bedroeg de consumptie nog 80 pet. van het verbruik in de basis periode. De producenten van deze kwali teit zink moeten verder 20 (10) pet. van gestelde maandelijkse productie voor de defensiebehoeften in voorraad houden. Voorts moeten met ingang van Juni pro ducenten en importeurs van highgrade zink 5 pet. van de maandelijkse productie of invoer opzij zetten om onmiddellijk aan spoedaanvragen te kunnen voldoen. Loodproducenten zullen 25 (20) pet. van de maandelijkse productie voor defensie orders moeten reserveren en met ingang van 1 Juli moeten loodraffinaderijen 5 pet. van de maandelijkse productie reserveren voor spoedaanvragen, huurkoop- en afbetalingstransacties. In zön memorie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Regelen tot bevordering van grotere specialisering van de kinder rechters", zegt de minister van justitie o.m. dat hy op den duur meer aandacht zou willen besteden aan de specialise ring van rechters in het algemeen. Hy zou, meer dan tot dusverre wellicht ge- bruikeiyk was, by de benoeming van rechteriyke ambtenaren rekening willen houden met de noodzaak van meer ge nuanceerde belangstelling en ervaring van het college, waarin een vacature wordt vervuld. De specialisering van de kinderrechter is een eerste stap in deze richting. „Hoe bent U toch bij de Marine ver zeild geraakt", zo vroegen we de Hoofd- vlootaalmoezenier mgr J- F. M. de Sain, die gisteren zijn zilveren priesterfeest vierde. „Och, dat is zo gegaan'', luidde het ant woord. „Ik was kapelaan te Scheveningen toen ik op 13 December 1935 een aanstel ling kreeg als hulpaalmoezenier bij het ieger. In 1939, toen de mobilisatie werd afgekondigd, wend ik opgeroepen in wer kelijke dienst en gedetacheerd bij het 7e Regiment Infanterie te Amsterdam. Dit regiment kreeg de opdracht naar Amersfoort te gaan en de Eemlinie in orde te maken. Daar zijn we ook in de oorlogsdagen geweest. Het was een ang stige tjjd, maar het is een van de mooiste perioden van mijn priesterleven geweest. Toen Nederland de wapens had neerge legd, werd ik gedemobiliseerd en be noemd tot kapelaan te Amsterdam. Maar toen later de jongens in krijgsgevangen schap werden weggevoerd, werd ik door mgr Van Straelen, wnd. hoofdaalmoeze nier, voorgedragen om met de jongens mee te gaan". (Mgr De Sain voegde er bescheidenlijk niet bij. dat hij zich daar voor vrijwillig had aangemeld. Red. Msb.). >,We kwamen terecht in het krijgsge vangenkamp 1718 bij Briix in Tsjecho- slowakije, een kamp, dat vlak by een grote fabriek was gelegen, die in de oor log 38 k 40 maal door de geallieerden Is gebombardeerd. En het ergste was, dat vele voltreffers in ons kamp terecht kwamen" (Van andere zyde vernamen Wij hebber, reeds aemeld dat de onder handelingen welkr met Engeland zijn gevoerd inzak» een nieuw handelsaccoord zijn beëindigd Er is een nieuw accoord gesloten voor de periode 1 April 1951— 31 Maart 1952 In het vervolg zal het ac coord steeds op de periode AprilApril betrekking hebben, aangezien zulks voor de landbouw bste* uitkomt Voorbespre kingen hadden al van November tot Mei 1951 plaats gevonden, vooral voor lard- bouwproducten. De resultaten Inzake bacon, boter etc. zijn reeds eerder bekend geworden. Bij de jongste besprekingen girig het in de eerste plaats ever de leveranties van grondstoffen, halffabrikaten en non ferro- metalen aan Nederland In het algemeen is het resultaat voor ons land weinig be vredigend. Engeland verkeert zelf met zyn grondstoffen in een moeilijke posit'e Kolen zullen in het lopende kalender jaar (voor grondstoffen hebben de in voercontingenten op ne' kalenderjaar be trekking) sler-hr- in ceringe kwantiteit worden ge everd. igOOOO ton. of 45 00(1 ton per kwartaal Het torig jaar betrok ken wij 750 000 ter. bij eer contingent van 1 miliioen ton De Skandinavische landen komen er met hun kolenleveranties beter af dan Nederland. Maar Zweden heeft Engeland veel meer essentiële goederen te bieden dan wij, n.l. o.a. hout en cellu lose- Daar Nederland zijn baeoneontraet reeds had afgesloten, bad het weinig on derhandelingswapens meer in de hand. De geringere kolenleveranties zullen onze kolenpositie niet moeilijker maken dan zy tot dusverre was. Het vorig Jaar bedroeg het blikcontin- gent 7000 ton, voor 1951 zal het 6000 ton zijn Maar er is misschien kans, dat indien de nieuwe grote fabr ek in Wales gaat produceren dit mee '.a vallen Staal was een grote ,n v».dikheid Het vo-ig iaat wa het contingent 3r UOO ton Het Engelse staal is kw-mt uitiet n et var. grote bete kenis maar wel rnd-v het hier op spe ciale staalsoorten gu»i w elke onze sehpeps bouw hard noJig .leeft Aanvankelijk wil den de Engelseu ir het geheel geen staal leveren. Uiteindelijk is een staalcontln- gent van 30.000 ton uit de bus gekomen, maar in werkelijkheid zullen vermoede- ïyk slechts 20.600 ton worden geleverd. Alle» bij eikaar Is het beeld van de grondstoffe^'eversr -i-.s dooi Engeland zelf somb.-r maar dit aeldt niet voor die grondstoffer, uit het sterlinggebied. welke via Engelan.i worden betrokken. Nederland heeft zich genoodzaakt ge zien om de contingenten voor de invoer van Engelse industriële producten te be perken. Dit geldt voor een aantal goede ren. welke het vorig jaar vrij waren en thans niet meer geliberaliseerd zijn, als mede voor goederen, welke in jonge Ne derlandse industrieën zelf gemaakt wor den, als bijv bepaalce landbouwwerk tuigen, terugtrapremnaven en gehoor apparaten. Over de contingenten welke voor Ne derlandse landbouw- en industriële pro ducten zijn afgesproken, is men van Ne derlandse zijde tevreden. Het totale bedrag van de omvang var. de handel tussen Nederland en Engeland is moeilijk te schatten War onze uitvoer betreft zullen de industriële uitvoe-eontingenten i.5 miliioen b-dragen de landbnuwuitvoer contingenten V 'mihoen Dr raming van onze vrije uitvoer naar Engeland be loont voor orrze industriële produce*) 14.5 mj|t~en en vioi onze vriie land bouwproducten 21 miliioen terwij! on ze uitvoer van landbouwproducten, val lend onder de Engelse staatshandel op 13 miliioen wordt geraamd Dit alles geeft een totaal van 70 v- j. 72) mil iioen. In het algemeen is onze uitvoer naar Engeland stijgende terwijl de En gelse nitvoer naar ons land zyn top heeft bereikt. Onze Invoer van Engelse producten, vallende onder handelspolitieke contin genten, bedraagt 12 miliioen. Hier zijn auto's met 4,7 miliioen de grootste post. De vrije en autonome invoer wordt geraamd op 55 65 miliioen In het autonome oioff-sm zitten de grondstoffen waarvan wit de -om'r-genten eenziid'g va tstel'en Een groot ceel hiervan wordt in Londen gekocht, maar komt uit het sterlinggebie-i D» tev®rintj«s van wnl*en ®n katoenen garens zullen geen moeilijkheden op leveren. Van een extra afzet naar Engeland van producten, waarvan de afzet naar Duits land moeilijkheden ondervindt, ia niet» terecht gekomen. we, dat mgr ais aalmoezen'er in deze „hel" van Brüx, terwijl de bommen ora hem heen vielen, rustig en met ware doodsverachting zijn priesterlijke taak vervulde- Bed. Msb.). Eindelijk op 8 Mei 1945. aldus vervolgde mgr werden we door de Russen bevrijd. Na een lange en moeilijke tocht kwamen we eindelijk in Nederland terug. Dan volgden drie maanden verlof om op verhaal te komen. Inmiddels was het departement van Defensie gesplitst in een departement van Oorlog en een van Marine. Marine wilde een eigen hoofdaalmoezenier heb ben. Ik werd als zodanig voorgedragen en per 1 September 1945 benoemd. „Vond U het niet bezwaarl'jk om van het leger naar de vloot over te stappen?" „Ja. het was in het begin wel moeilijk, omdat ik helemaal op de landmacht was ingesteld. Maar ik heb er nooit spijt van gehad. De prachtige medewerking en de spontane tegemoetkoming, die ik van het begin af aan ondervond, hebben me tot een echte Marineman gemaakt. ,,Hoe groot is thans het corps aalmoeze niers, monseigneur?" „Achttien man, waarvan de meesten bij de depots te lande werken, enkelen varende zijn en twee zich op Nieuw-Gui- nea bevinden". „Vroeger stonden de katholieken nog al afwijzen^ tegenover het dienstnemen bij de Marine wegens de godsdienstige en morele gevaren. Is dat nog zo?" Die opvatting is wel zeer gewijzigd- Te" genwoordig iS 38 40% van het Marine personeel katholiek. De geestelijke ver zorging is thans zo, dat het de schuld van de jongens zelf is. als ze kapseizen. Er zyn er enkelen, die de branie willen uithangen, maar er zijn onnoemelijk veel pracht-jongens tij de Marine. ,,En wordt het aalmoezenierswerk ook door de commandantengewaar deerd?" „Zeker, men is hoe langer hoe meer overtuigd geworden, dat bij de militaire opvoeding voor het bewaren van een goed moreel de godsdienstige overtuiging een zeer grote rol speelt. Bij de marimers- patrouilles op Oost-Java en bij de lan dingen is gebleken, dat de aanwezigheid van de aalmoezenier van grote beteke nis was, de jongens gerust stelde en hun een blijmoedige dapperheid gaf. Als een jongen ernstig werd gewond was zijn eerste roep om de aalmoezenier". „Doet U zelf ook nog aalmoezeniers- wenk, of bestaat uw functie uitsluitend in het leiding geven aan de geestelijke verzorging en het contact met de auto riteiten?", zo vroegen wij verder. .,Ik heb een afkeer van alleen maar op het bureau te zitten. Daarom heb ik v >or me zelf behouden het eerste contact met de recruten in Voorschoten. En op mijn inspectiereizen doe ik ook het gewone aalmoezenierswerk. Met genogen denk ik nog altijd terug aan mijn inspectietocht ten naar Indonesië en de West. Ik kan me best begrijpen, dat de jongens echt gegrepen worden door de zee", zo be sloot de „zilveren" hooftüvlootaalmoeze- oier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5