SA AR" wil FRANS spreken Duitsers houden het op de Duitse tongval De opbouw van t leger Reclame ONBEREKENBAAR APOSTOLAAT WOL Benzine-oorlog in de Ver. Staten TERUGKEER VAN KUBELIK H r Sherlock Holmes redivivus alkalivrij Inwendigheid van het resultaatj jgïJDAG 9 Adenauer en Schuman varen in gevaarlijke branding Eire krijgt weer een coalitieregering Ver. Nederlandsche j ^et Concertgebouw Scheepvaartmij De bewapening Maakt voor Uw zaak Toch wetenswaardig GOD EN ZIJN 1VERELD SPECIAAL* VOOR v 1 .TTJNI 19S1 PAGINA PHILIPS BOUWT NIEUWE FABRIEK Fabricage kunsharsgrondstoffen Stockdividend 5 pet. over gunstig jaar 1950 AMBASSADES IN NEDER LAND EN ZUID-AFRIKA N.y.V. OVER LONEN EN PRIJZEN KINDJE VERDRONK IN WATERPUT SCHAAKRUBRIEK ESSO STANDARD OIL TREEDT WELDRA IN HET STRIJDPERK V gevolgde gang van zaken niet kon goed' keuren. Zij kan met recht beweren, dat De prille vriendschap tussen Duitsland en Frankrijk beleeft haar eerste crisis en wel om een oude kwestie: de Saar. Aan gezien de nieuwe vriendschap niet zozeer uit sympathie, maar op de eerste plaats als „amitié de raison" wordt gesloten, juist met het oog °P bet overwinnen van de oude tegenstellingen, mag men ver wachten, dat beide partijen haar uiterste best zullen doen om ook thans redelijk heid vóór emotie te laten gaan. Het zou inderdaad de omgekeerde wereld zijn, de Europa-politiek van de beide landen "P te geven op grond van een geschil, dat bij realisering van die politiek aanmerke lijk aan levenskracht zal hebben ingeboet. De toenaderingspolitiek tussen de oude vijanden vereist voor alles aan beide zijden goede trouw, Adenauer, die terecht van „mijn politiek" inzake Frankrijk kan spreken, staat hier ais „gelovige", in tegenstelling tot de „ongelovige' opposant Schumacher, wat betreft hun vertrouwen in Frankrijk. Men kan tenslotte redelijke argumenten hebben voor het aangaan van een verbintenis, maar het blijft mogelijk, dat de wederpartij heimelijk andere be doelingen koestert. Schumacher heeft het nooit onder stoelen df banken gestoken, dat hij Frankrijk ernstig van het hebben van dergelijke bedoelingen verdenkt. De feile reactie van Adenauer op het, op Franse instigatie, verbieden van de Duits gezinde .Democratische partij" van het Saargebied. mag dan ook gezien worden als een poging om onmiddellijk het ter rein van elke verdachtmaking te zuiveren. Adenauer voert binnenslands een moedige strijd voor de aanvaarding van het Schu- man-plan en hiJ *an niet duidan, dat in ■t daarmee samenhangende Saarprobieem een spoor van Franse tweeslachtigheid blijft bestaan, die door zijn tegenstanders onmiddellijk zal worden uitgelegd als typerend voor de gehele Franse politiek, In zijn verklaring voor de Bondsdag, gisteren afgelegd, begon de Duitse kanse lier met de nadruk te leggen op de on democratische handelwijze van de Saar- regering-Hoffman, als de bron van de huidige moeilijkheden. Frankrijks aandeel in de ontbinding van de „Democratische partij" werd betreurd, maar uitgelegd als een vergissing op grond van de eenzijdige voorlichting, welke Saarbrücken ver schafte. Deze gematigde bewoordingen kunnen overigens niet verhelen, dat het Saar gebied On het ogenblik een ernstige twist appel bl£jft tussen Frankrijk en Duitsland. Schuman heeft inmiddels olie op de gol ven treehten te gieten, door te herhalen, dat de uiteindelijke regeling aan het vredesverdrag blijft voorbehouden, maar het onaangename van de Searkwestie is, dat de belangen-tegenstelling ook door een vredesverdrag niet uit de wereld zal worden geholpen, als niet tevens 'n radi cale politiek-economische reconstructie in Europa plaats vindt. Het plan-SchU- man beoogt zulks, maar het nog maar een begin (zij het in een speciaal voor het Saargebied allergewichtigste sectori en vervolgen» moet het plan nog geratificeerd worden en daarna een jarenlange over gangsperiode doormaken, alvorens tot vol ledige ontplooiing te geraken. Het is te begrijpen, dat de Franse rege ring, hoe vooruitstrevend zij zich ook be toont. niet geneigd is ogenblikkelijk al haar 'roeven uit handen te geven. Het Saargebied !s door Frankrijk zowel in 1919. als in 1W beschouwd als het onontbeer lijke tegenwicht tegen de overmachtige Duitse zware Industrie. Onmiddellijk na de oorlog streefde Bidgult naar nauwe politieke en econo mische samenwerking met de Saar, Het gebied is thans een autonome staat, die «venwel slechts via Parijs naar buiten kan optreden; het U ingeschakeld in het Franse douane- en tarievenstelsel; en ten slotte heeft Frankrijk v0Or de duur van vijftig jaar de kolenmijnen van dit gebied in pacht. Britten en Amerikanen, niet onverdeeld raet franse politiek, schortten de uiteindelijke politieke be slissing tot de vredesregeling Piet Duits land op. De organisatie van het Saarland ging uiteraard buiten West-Dultsland om. En het is niet minder vanzelfsprekend, dat de regering te Bonn vanaf haar ontstaan de Bij de zojuist gehouden algemene ver kiezingen in Eire heeft de regeringscoa litie van de aftredende minister-president John Costello, samen met de onafhanke lijker). volgens de tot nog toe bekende uitslagen 67 zetels in het parlement be haald. dat is 10 zetels meer <?an de pairtij van Eamon de Valera, Hoe-wol de ver deling van 23 der 14? zetels nog bekend moet worden, schijnt het bijna zéker te zijn. dat Eire wederom een coalitierege ring zal krijgen. De onafhankelijken, die 13 zetels krijgen, worden algemeen be schouwd als aanhangers van. de coalitie, die is samengesteld uit de partij van Costello, de labounpartij. <ïe boerenpartij en de nieuwe republikeinen. De partij van De Valera toehaalde tot nog toe 87 zetels. Alle aftredende ministers zijn her kozen- Zuid-Kceaanse premier onderscheiden Z.H. de Paus heeft «te Zuid-K<>reaan*e premier, dr J, M- Tsjan'g. benoemd lot Co-rnmanleur in de Orde van de H. Sil vester, als blijk van waardering voor het belangrijnse werk, dat deze katholiéke minister voor dfc Kerk in Korea gedaan heeft. leven bezitten en dat men er dus van beide kanten op uit moet zijn de gegroeide verstandhouding zo diep mogelijk wortel te laten schieten. Schuman motiveerde zijn brief aan Hoffmann met de woorden, dat Frankrijk nog steeds verantwoordelijk is voor orde en rust in de Saar. Maar de verantwoordelijkheid voor Europa is toch oneindig veel groter, Ad interim. zij zich niet behoeft' neer te leggen bij de Saar-constitutie, zolang niét alle belang hebbenden zich bij het vredesverdrag heb ben uitgesproken. Maar anderzijds heeft de Saarlandse bevolking zich met over weldigende meerderheid voor losmaking van Duitsland verklaard en dat is een criterium, waaraan de heer Hoffmann zijnerzijds weer gebonden is. Van zijn standpunt gezien is een partij, die beoogt annexatie met Duitsland tot stand te bren gen, erop uit de constitutie te ondermijnen en kan hij volhouden, dat zulk een partij bulten de wet moet worden gesteld. Het is duidelijk, dat niemand gebaat is bij het op de spits drijven van nationale gevoeligheden. Er Is sinds 1945 in Europa heel wat geschied. De Frans—Duitse antagonie is niet langer de voornaamste bron van onrust. Beide landen leven onder de gemeenschappelijke druk uit het Oosten, die des te doeltreffender kan wor den afgewend, naarmate de grenzen tussen de West-Europese landen meer vervagen. Op dit punt vallen de inzichten van Adenauer en Schuman samen. Vopr de bestendiging der Frans—Duitse vriend schap is het nodig, dat enerzijds de voor lopig nog sterke Franse belangen in ae Saar worden erkend, anderzijds de Duitse nationale gevoeligheden worden ontzien. Men moet bedenken dat de beide leidende j staatslieden niet het politieke eeuwige Philips is bezig een nieuwe fabriek voor de vervaardiging van kunstharsperspoe- aers te bouwen. Het vloeroppervlak van deze hoogbouwfabriek zal 4000 vierkante meter zijn. Voor de oorlog was de produc tie aan grondstoffen van de philite-fabri^s 800 ton per jaar. Deze is thans gestegen tot rim 2000 ton per jaar. De tegenwoor dige bedrijfsruimte is te klein geworden voor het van 400 tot 1100 man gegroeide personeel en voor de vele zware machi nes, ketels en walsen. De nieuwe fabriek zal begin 1952 gereed zijn. Dan zal de productie van de belangrijke phenol- furfurol persmassa, welke onlangs ter hand werd genomen, naar behoefte kun nen worden uitgebreid. Overal ter wereld neemt genoemde kunstharsgrondstof reeds naast andere bekende producten een voor aanstaande plaats in de plastic-industrie in Het goederenvervoer is, vergeleken met dat over het boekjaar 1949, in 1950 gestegen. Daarnevens was de gemiddelde opbrengst per vrachteenheid hoger, zo- cat de inkomsten uit het vrachtvervoer niet onbelangrijk zijn verbeterd, aldus het verslag van de Ver. Nederlandscfae Seheepvaartmij. Het saldo van de exploitatierekening bedraagt 12.012.754 (4.085.409) en de totale bruto-winst 14.081.855 (4.476.719; Na aftrek van afschrijvingen ad 6.122.82(5 (4.161.467) en reservering ad 4.483.529 resteert er eer. saldo winst van 3.475.500 (v. j. na afschrijving koersver lies effecten van ƒ276.211 een saldo van 22.324). Voorgesteld wordt extra toe te voegen aan de reserve voor vlootvernieuwing 1.370.000 en aan de assurantiereserve 500.000 en een dividend uit te keren van 5 pet. in aandelen, welke dividend gerechtigd zuilen zijn van 1 Jan. 1951 af. (Van een bijzondere medewerker) gen van Voor 1940 waren de bewapeningen de verschillende legers niet gelijk, landen, die een eigen wapenindustrie had den, maakten hiervan gebruik, terwijl ao andere landen, die deze industrie misten, dan bij deze dan bij gene wapenfabri kant hun inkopen deden, naarmate deze de wapenen leverde overeenkomstig de gestelde eisen. Daardoor toonden de wa penen der verschillende landen vele tech nische verschillen o a, wat het kaliber be treft en was de gebruikte munitie ook verschillend. De bezwaren waren in die tijd niet zo groot, omdat behalve de oorlogsvoorraad een reserve-hogveelheid wapenen aanwe zig was en een oorlogsvoorraad munitie was opgelegd, voldoende voor de eerste oorlogsmaanden. Daarna zou dopr eigen aanmaak of aankoop in het verdere wor den voorzien. Het zal duidelijk zijn, dat in een bond genootschappelijke oorlog dit tot talrijke moeilijkheden aanleiding geeft, voóral wanneer tot die bondgenoten kleine lan den behoren, die ieder hun eigen wapenen en munitie hebben van een soort, afwij kende van die der grote landen, Irj 1945 hadden wij niets meer. De Ca nadezen hebben materieel achtergelaten, dat aanvankelijk voor de eerste opleidin gen is gebruikt, Daarna heeft Engeland materieel en munitie ter beschikking ge steld, dat grotendeels naar Indonesië is verscheept en waarvan een deel niet het beste wordt teruggezonden. In 1950 is Amerika begonnen, in het kader van het Atlantische Pact, materieel te zenden, waarbij bet de bedoeling was, dat daar mede zouden worden uitgerust die onder delen, die onder bevel van de comman dant der Westeuropese troepen zouden worden gesteld. In dat jaar heeft tevens Canada dat tot de Amerikaanse bewapening overgaat de bewapening van een divisie aan ons land aangeboden, Wij hebben djt dank baar aanvaard- Een arme man, die slecht in de kleding zit, kan zich niet de weelde veroorloven een aangeboden jas af te wij zen, omdat deze niet past bij zijn overige costuum. De Engelse en Canadese wapenen zijn wel voorzien van een zekere hoeveelheid munitie en reserve-onderdelen, doch in dien ook Engeland tot een meer moderne bewapening overgaat, hetgeen niet uit gesloten is, zijn wij op ons zelf aangewe zen en moeten wij zelf voorzien in c-e munitie en de reserve-onderdelen d.w.z. we moeten deze zelf aanmaken. Het is niet uitgesloten, dat ei' aan Engelse en Canadese bewapening bepaald materieel ontbreekt, vooral omdat de En- gelse wapenen deels uit Indonesië zijn gekomen. Het zal dan wei zorg baren bet ontbrekende aan te schaffen, zodanig dat dit past bij bet reeds aanwezige. Men moet nemen, wat er op de markt is en niet de fout begaan van vóór 1940 door elk nieuw materieel aan eindeloze proe ven te onderwerpen en steeds verande ringen aan te brengen waardoor de te betalen prijs hoger wordt. Deze bezwaren bestaan met voor de Amerikaanse wapenen, hiervoor blijft de aanvoer verzekerd- Hierbij komt nog, dat vele van de Engelse wapenen niet be paald modern en technisch bij Zijn. Ook bij de opleiding stuit men op veie bezwaren; het materieel en de munitie zijn anders, zoals ook het onderhoud en de schietopleidipg. Deze verschillen be palen zich niet alleen tot de wapenen, doch tot alle verdere hulpmiddelen, wel ke deze wapenen in werking moeten brengen b.v. de radioverbindingsmidde len. Tenslotte verschillen de organisaties der onderdelen. Een soldaat, opgeleid met de Canadese of de Engelse bewapening, moet z.m. zijn gehele diensttijd daarbij blijven: een omschakeling geeft vele moeilijkhe den. Het zal daarom wel de bedoeling zijn de territoriale troepen met de Cana dese en Engelse wapenen uit te rusten en de te mobiliseren dlvisiën met de Ameri kaanse wapenen. Doch dan dient gezorgd te worden, dat deze wapenen aanwezig zijn, als de drie divisiën mobilisabel zijn d.w.z, einde 1951. In verband met het opleggen van een mobilisaticvoorraad munitie en tevens voor de te houden schietoefeningen, zal het van belang zijn met het oog op de deviezen dat de munitie zoveel moge lijk in eigen land kan worden vervaar digd of dat dit in het kader van de Bene lux, voor een deel hier geschiedt, voor 1940 werd veel munitie in eigen land aan de Artillerie-Inrichtingen vervaardigd; .dit zal ook thans weer moeten geschieden. Behalve wapenen zijn voor een leger vele gewone en speciale motorvoertuigen nodig, benevens grote hoeveelheden uit rustingsstukken, De speciale motorvoer tuigen zullen moeten worden opgelegd, de gewone en die welke met eenvoudige hulpmiddelen zijn in te richten, worden bij mobilisatie gevorderd in de geest zoals dit ook bij de vorige mobilisatie is ge schied. Een eis hierbij is. dat de voertui gen behoren tot de modellen van de laat ste jaren en van de soorten welke het meest in ons land voorkomen. Zulks is nodig met het oog op de beschikbare hoe veelheden reserve- en ver wisselstukken en banden. De uitrustingsstukken kunnen voor een deel door de eigen industrie worden geleverd, waarbij maatregelen worden beraamd ons land in te schakelen voor de levpiüng ook aan andere landen, hetgeen én'de industrie én de deviezen ten goede komt. Tijdens een heden in de late namiddag ter gelegenheid van „Uniedag" door de Zuidafrikaanse gezant te 's-Gravenhage gegeven ontvangst deed minister Stikker de mededeling van het besluit van beide regeringen om haar wederzijdse gezant schappen tot ambassades te verheffen. Tevens vermeldde minister Stikker dat H- M. de Koningin de bewilliging heeft verleend op het verzoek der Zuidafri kaanse regering om dr D. B. Bosman tot haar ambassadeur in Nederland te mogen benoemen. Onlangs is ook door de Zuid afrikaanse regering het agvement ver leend tot de benoeming van Hi- Ms ge zant te Pretoria, dr J. van den Berg, tot de eerste ambassadeur ven Nederland in Zuid-Afrika. De hoofdbesturen der bij het NW aan gesloten organisaties kwamen Donder dagavond in Amsterdam opnieuw in bui tengewone vergadering bijeen ter bespre king van het vraagstuk van lonen en prjjzen, In deze vergadering bleek grote on gerustheid te bestaan t.a.v. de gevolg de loon- en prijspolitiek, terwijl de vergadering met verontwaardiging ken nis nam van de afwijzende houding, welke door groepen en organisaties van beter gesitueerden wordt, aangenomen tegenover de belastingvoorstellen, die een consumptie-offer voor deze groepen zou den moeten bewerkstelligen. Tot haar grote teleurstelling moest de vergadering vaststellen, dat deze afwijzende houding ook haar weerslag vindt in het desbetref fende voorlopig verslag der Tweede Kamer. Eenstemmig verenigde de vergadering zich met de eis, door het bestuur gesteld, dat de werkgeversorganisaties nu op zeer korte termijn een snede en constructieve beslissing nemen aangaande de datum, waarop zal worden vastgesteld of en zo ja, hoeveel looncompensatie de stijging van de kosten van levensonderhoud op grond van de regeringstoezegging wettigt en in welke vorm deze zal worden uitge keerd Eindelijk staat hij dan weer voor het orkest, bijna een half jaar later dan was afgesproken: Rafaël Kubelik, de lieveling van Amsterdam. De politiek schijnt hem de pas te hebben afgesneden, in meer dan één betekenis, toen hij in Januari uit Amerika naar ons land wilde komen. De afgrond van de moeilijkheden die, naar het heet, rond zijn visum gaapte, heeft op zijn beurt de afgrond van moeilijkheden opgeroepen, waarin het Concertgebouw- bestuur van de winter bijna te pletter is gestort. »- We weten er nog alles vanMaar goed, de winter vol problemen is voorbij en op het laatste nippertje, toen een be hoorlijk abbonnements-seizoen allang be ëindigd behoorde te zijn, is Kubelik toch nog op komen dagen. Daar staat hij dan weer voor het orkest en aan een hartelijk welkom-applaus heeft het hem stellig niet ontbroken. Voor zover men dat na één avond be oordelen kan, heeft het verstreken jaar aan de artistieke persoonllikheid van de dirigent weinig toe of afgedaan. Bij ontstentenis van Monique Haas, die een pianoconcert van Bartok zou spe len, begon hij met Mozarts Praagse sym- phonie, lyrisch en vol élan, zoals we dat van hem gewend zijn, maar in het eerste deel een tikje slordig en in het tweede een tikje oppervlakkig; ook dat zijn we wel zo'n beetje gewend.... De finale kwam het beste over het voet licht, met vaart en verve. Ook -na de pauze speelde Kubelik zijn van ouds be kende troeven uit in een bezielende ver- Gistermiddag ls te Hilversum een vier jarig knaapje in een in de tuin van het ouderlijk huis gelegen waterput geraakt en verdronken. Toen men het kindje ver miste, heeft men uren lang gezocht totdat men het uit de put ophaalde. Het jongetje had de deksel van de put weggeschoven en is daarna waarschijnlijk te ver voorover gaan hangen met gemelde noodlottige gevolg. tolking van Dvoraks vierde symphonie. Die wordt als regel stiefmoederlijk be handeld terwille van de vijfde, en niet ge heel zonder reden: er zit nog al wat hols en conventioneels in de lijvige partituur. Maar Kubelik speelt het altijd klaar om de verwaarlozing van die tweede rangs Dvoraks als een grof onrecht voor te stellen; hij stormt met zoveel geloof, hoop en liefde over de leemten heen van hoogtepunt naar hoogtepunt, en roept zo- eel kleine Slavische détails op van ritmen en melodiek, dat men na afloop van zijn pleidooi het juist gespeelde stuk bereid willig verklaart voor een verguisd mees terstuk. Ook deze avond, en wij mogen hem dankbaar zijn voor deze staaltjes van muzikale suggestie. Of.... heeft hü wel licht toch gelijk met zijn optimisme Inmiddels was de belangrijkste prestatie deze keer onmiskenbaar de uitvoering van Martinu's dubbelconcert voor twee strijk orkesten, piano en pauken. Het werd reeds in 1938 geschreven en men verbaast zieh er over dat het zo lang moest duren eer wij er hier mee kennis konden ma ken, want het is ongetwijfeld een stuk van formaat. Ook vorig jaar heeft Kubelik ons het een en ander laten horen van deze mede- Tsjech in mede-ballingschap, en telkens opnieuw toont Martinu zich een compo nist van onbetwistbare originaliteit. Of schoon het concert geschreven is vanuit de beroering die het lot van zijn vader land in hem wekte, heeft het weinig Tsjechische affiniteiten en zou men eerder denken aan de atmosfeer van Groupe des six en soms Strawinski, als sommige cantilenen niet toch duidelijk naar Oost- Europa wezen. Die cantilenen zijn het ook die het hem „doen", en het langzame middendeel tot de kern van het concert maken, ondanks de schoolse, al te uitvoerige pianosolo. De uitvoering die Kubelik van het werk gaf scheen buitengewoon zorgvuldig en niettemin doorleefd en gepassioneerd. H.N, Onderscheiding. Te Zwolle is afscheid genomen van de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat in de directie Overijssel(Drenthe, ir F. S. Langemeijer, die Donderdag de dienst met pensioen verliet. Bij deze jjeiegenheicl werd hij be noemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Onderscheiding. H. M. de Koningin heeft heden benoemd tot grootofficier jn de Huisorde van Oranje de heer F. van 't Sant, wonende in Engeland. Prov. Staten van Overijssel. Als opvol ger van de heer S. de Jong (P. v. d. A.) is benoemd verklaard tot lid der Prov. Staten van Overijssel drs J. S. van Hes sen, te Almelo. Oud-minister jhr lr O. C. A. van Lidth de Jeude, die bij de opening van het Petro- leumcongres te Den Haag onwel werd en naar bet ziekenhuis Bronovo werd over gebracht, heeft reeds vandaag dit zieken huis kunnen verlaten. Hij is voornemens morgen weder het congres bij te wonen. 14 mijnwerkers ingesloten Door een gasontploffing in een mijn te Herringen bij Hamm (Westfalen) zijn minstens veer tien mijnwerkers ingesloten en twintig gewond. Er is weinig hoop, dat de veer tien nog gered kunnen worden. De ont ploffing deed zich voor, toen de mijnwer kers bezig waren met het bestrijden van een onderaardse brand. Veldmaarschalk Papagos, opperbevel hebber van het Griekse leger, is afgetre den, terwijl de Turkse militaire missie zich in Athene bevindt voor het houden van besprekingen over gemeenschappelij ke defensie en de westerse mogendheden Griekenlands deelneming aan de collectie ve defensie van Europa overwegen. Actie voor kard. Mindszenty. De Amerikaanse senator Javits vraagt een nieuwe actie van de Amerikaanse rege ring om de invrijheidstelling van kardi naal Mindszenty te bewerken. In een brief aan minister Acheson schrijft hij, dat, nu Robert Vogeler door de Hongaarse regering is vrijgelaten dank zij de be moeiingen der Ver. Staten, het ook moge lijk moet zijn de vrijlating van kardinaal Mindszenty te bewerkstelligen. ET is NATUURLIJK NONSENS, dat Sherlock Holmes „redivivus". want de grote detective heeft immers nooit bestaan. Maar er zijn roil- lioenen mensen, die dit niet weten en nog meer müiioenen, voor wie de man uit Baker-Street een volkomen realiteit is, zelfp al is hij slechts in hun verbeel ding springlevend. Tn ieder geval, Sherlock Holmes wprdt als een historische persoonlijkheid be handeld op de tentoonstelling, welke te Londen geopend werd in Bnkcr Street, Er zijn nog steeds verenigingen van Sher lock Holmes-vereerders. De „Sherlock Holmes Society" te Londen heeft zich bij de organisatie der expositie natuurlijk niet afzijdig gehouden. En de „Baker Street Irregulars", de be kendste van de 25 in de Verenigde Sta ten bestaande verenigingen van vrienden van Sherlock Holmes, zond heel wat in haar bidt zijnd materiaal in Op de tentoonstelling werd Sherlock Holmes' zitkamer nauwkeurig gerecon strueerd, volgens de gegevens uit Conan Marylebone. In Baker Street, Maryïebone Doyle's beschrijvingen. Diens zoon, Adrian v i -- - i m n T^Airl a 4 ■- -1 /-) n n ul- it 1 -J - te Londen heeft volgens Sir Conan Doy le de nog steeds wereldberoemde speur der geleefd en gewerkt en wel op num mer 221B. Het is inmiddels niet in het huis Ba ker Street 221 B, dat de Sherlock Hoi- mes-expositie werd ingericht. Dit bleek practisch niet mogelijk. Men had immers heel wat ruimte nodig, om alles, wat op de bijna mythologisch geworden figuur betrekking heeft, ten toon te stellen. Er is met de grootste nauwkeurigheid te werk gegaan. Daar was allereerst Scotland Yard, dat spontaan zijn volle dige medewerking verleende. Het lever de O-a. een levendige voorstelling van: „The tracing of footsteps, with some re marks upon the use of plaster as a pre server of impressions" en „The typewri ter and its relation »o crime", dus „het opsporen van voetafdrukken, jnet enkele opmerkingen in verband met het ge bruik van gips als conserveermiddel voor indruksels", alsmede „de schrijfmachine en haar verhouding tot de misdaad". De uiteenzettingen zijn in de sfeer van de negentiende eeuw gehouden en deze sfeer wordt, nog versterkt door authen tieke handboeien, politielantaarns en an dere voorwerpen, welke in Sherlock Holmes' gefingeerde glorietijd werden. Conan Doyle, trad daarbij als adviseur op, terwijl een schouwburgdeeorateur de su pervisie had. De bezoeker zal zich dus, als een twee de Watson, in deze zitkamer kunnen nes telen en menige pakkende scène uit een der boeken van zijn geliefde schrijver opnieuw kunnen beleven, in een milieu, tegen elke critische zin bestand. En voorts kan hij allerlei edities van Sherlock Holmes' werken bekijken. Er zijn edities bij, vertalingen in tal van talen, vervalsingen, apocriefen, geïllus treerde en op bijzondere wijzen gedrukte of gebonden uitgaven. Vereerders zonden tal van merkwaar digheden in. Dan zijn er de originelen der illustraties, waarmede de verhalen verlucht werden, toen ze voor het eerst in het „Strand Magazine" verschenen, voorts parodieën en carieaturen, foto's uit films en van scènes uit toneelstukken, alsmede boeken en artikelen, aan de fi guur van Sherlock Holmes gewijd. De tentoonstelling is in Mei geopend Ze zal vier maanden duren. Indien het „Festival of Britain" niet trekt, dan zal de Sherlock Holmes expositie het moeten doen Het bijzondere in Baker Street, Mary, lebone, Londen is wel, dat er zoveel eer gebracht wordt en aandacht gewijd aan gebruikt een figuur, die in werkelijkheid nooit bestaan heeft. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID) Huize St. Bernardus, Sassenheim KLEIN GOED. Deze uitdrukking mag niemand doen veronderstellen, dat dit gebrek aan waar dering insluit; juist het tegenovergestel de. Alle opgaven hebben we op bord gehad en in deze rijke verscheidenheid menig juweeltje ontdekt, dat ons onbe kend was. De heer Van Grieken moet wel heel wat tijd besteed hebben, om dit artikel samen te stellen. De probleemliefhebber verzuime niet deze keurcollectie met aandacht te vol gen. We verwachten niet, dat iemand deze problemen stuk voor stuk zal oplossen, we bedoelen hiermede voornamelijk de meerzetten. Aan de hand van de oplos sing kan wel een ieder, die 'n beetje routine bezit, van het mooie genieten. HET BABY-PROBLEEM, door J. L. Grieken. Onder een baby wordt in de proble matiek verstaan, een probleem met hoogstens vijf stukken. Dat js niet veel en om met zo weinig „hout" een behoor lijke inhoud te verkrijgen, vereist een beheersing van het materiaal, die slechts weinigen bereiken. Veel baby's brengen het dan ook niet verder dan tot een aardig snoesje en nog meer bereiken zelfs dat peil niet en vervelen schaakredac teuren! Natuurlijk zal men zijn eisen moeten aanpassen en bijv. niet verlangen, dat een baby een half dozijn onberispe lijke varianten laat zien. dat lukt slechts zelden. Welk modern probleem met zijn mode-thema's bevat die overigens wel en daar worden vier a vijf maai zoveel stukken gebruikt! Op matbeelden-terrein zal men zeker meer dan één variant kunnen verlangen, op thematisch gebied zal men met die ene dikwijls tevreden kunnen en ook mogen zijn. Een thema dubbel te zetten met maximaal vijf stukken is wel wat veel verlangd! Een voor de componist zeer onhebbelijke eigenschap van de baby is, dat het anticipatie-gevaar zeer groot is, des te groter kunnen we wel zeggen, naarmate de inhoud beter is, we componeren ook al zo lang, nietwaar? We willen trachten onze lezer een indruk te geven van wat er zoal op dit gebied gepresteerd is, door hem mee te nemen op een zwerftocht door dit kleuterrijk, waarbij we ook wel eens een slippertje zullen maken in het Fairy, ohess. Het minimum aantal stukken, dat het directe- en het helpmat probleem moet hebben is drie, als derde stuk kan slechts dienst doen: pion, toren of dame. Bij dit minimum is natuurlijk helemaal niet veel te verwachten. In het directe probleem kan de pion Op thematisch gebied de minor promotie tot toren laten zien, de twee mogelijkheden, die er zijn werden een eeuw geleden reeds uitgewerkt in tweezebvorm, drie zettig is: No. 1. R. STEENWEG, Das neue iU. Blatt, 1904. Wit: Kd7, pion c7. Zwart: Ka8; 1. Kc6, Ka7. 2 c8T. Voor het helpmat geven we enkele resultaten van de 16* reconstructie-wedstrijd 1949, waarin voor geschreven was: het materiaal (pion), het zettenaantal (vijf) en de matzet (eSD). No. 2. ingez. door: N. PETROVIC en B. SLIPCEVIC. Wit: Ke5, pion e5. Zw.: Kh3; 1. Kg4, eö. 2. Kf5, e7. 3 Ke«, Kb5 sid tempo! Ter geruststelling van termino- logfe-enHhousiasten diene, dat die tempo-manoeuvre in het helpmat een naampje gekregen heeft (Hongarije thema) No. 3 ingez. door J. HARTONG, J. B. VERDONG en J. J- VOOGDT. Wit: KbS, pion e2. Zwart Kh4:. 1. Kg5, e4. 2. Xf6, e5T. 3. Ke7, e«, waarin het Excelsior thema. Gaan we over naar het tweede stuk, de toren, dan blijkt dat deze een simpele matvoering, langs twee kanten, kan laten zien zoals: No. 4 SILBERSCHM1DT, Neu entdeckte Schachgeheimnisse, 1826. Wit: Kfö, Tal. Zwart: Ke8, driezet, 1. Ke6, Kd8. 2. Tel; 1Kf8. 2. Tgl. Met zijn 125 jaar een baby van eerbiedwaardige ouderdom! Het Is tevens de eerste correcte uitwerking van dit idee, correct volgens moderne opvattingen, want dat bijv. een probleem maar één, absoluut bepaalde sieutelzet dient te hebhen is niet altijd,het geval geweest. Er kan wel een schepje op, wat blijkt Uit: No. 5 O. DEHLER. Deutsche Schaohzsg., 2-1923. Wit: Kg5, Te5. Zwart: Kh7. driezet, 1. Kfö, Kh6—h8. 2. Kf7. 1Kg8. 2. Th5. Met drie matstellingen, waaronder zelf» een camelcon-eeho, waarmee wel een vooruitgang na 100 jaar techniek blijkt. Het derde stuk tenslotte, de dame, blijkt, zoals te verwachten was, het moeilijkste in toom te houden, het is gewoonlijk vrijwel onmogelijk te zorgen, dat zet of zetvolgorde absoluut zijn, zodat zo ons weinig, op behoorlijke wijze, kan laten zien. We kozen: No. 6 O. DEHLER, Schwalibe, 9-'37. Wit: Ke5, Da8, Zwart: Kc7, vierzet, 1. Kd5, Kb6. 2. Db8t, Ka5. 3. Kc5. 1Kd7. 2. Dab7t, Ke8. 3, Ke6. Resulterend in een cameleon-echo, waarvan de matstellingen een behoorlijk eind uit elkaar liggen. Met vier stukken komt er heel wat meer te voorschijn. Zwart kan er een helper, in het ongeluk, bij krijgen, waar vijf stukken de kan 131 HM l» het oastcn van dr Ver. Staler? is in de detailverkoop van benzine een prtj/en- oorlns aan de gang, die op sommige plaatsen zerr fel wordt en zich «ok over andere delen van het land uitbreidt. De Standard Oil of Ohio te Akron heeft een prijsverlaging aangekondigd ven U cts per gallon aan de wederverkopers en van 1 cts aan de afnemers in de door de maatschappij geëxploiteerde benzine-stations. In Fargo (Noord-Dakota) daalden de kleinhandelsprijzen met bijna 3 S rts oer gallon. De voornaamste olie-verfcoopmaatschap- Plf van de oogkast, de Esso Standard OU Comn heeft de prijsverlagingen nog niet gevolgd die door de Sun Oil, Socony Oil Vacuum, Atlantic Refining, Gulf .Oil eekondigd. Wel heeft de Esso Standard Oil Camp, verklaard dat zij het antwoord op de Uitdaging der concurrenfen niet schul dig gal blijven; er werden echter geen in lichtingen verstrekt omtrent de omvang van de prijsverlaging, die de Esso zou nemen. De meeste verkopers begrijpen niet waarom de detailprijzen moeten wprden verlaagd, juist pij door seizqens-invloeden do Vfgag zal gaan Stijgen en in bet bh- zonder omdat bet aanbod nogal krap en het prijspeil op de grondstoffenmarkt vast is. Aan de oostkust is het aanbod van benzine op de open markt klein en de Prijzen zijn vast. Het grootste deel van het beschikbare aanbod gaat naar vaste iclanten of is reeds gecontracteerd. Het aanbod van Stookolie op de open markt tn hot zuiden is eveneens beperkt. Sommige afnemers trachten daarom hun behoeften aan dit product In het midden van de enkele andere maatschappijen zijn aan- i Ver, Staten, te dekken. De geest van eerlijk en welgemeend apostolaat, die altijd over het christendom is vaardig geweest, heeft reeds dikwijls tot allerlei min Of meer grootscheepse acties geleid. Het christendom moest, volgens opdracht binnendringen in de wereld en daarvoor moest door mensen gewerkt worden. Het viel te voorzien, dat dit een riskante onderneming zou zijn. Het christendom is immers goddelijke openbaring en daar mensen dit goddelijke in handen nemen, om het tot het einde der tijden en tot de grenzen der aarde bij alle volke ven te brengen, moeten menselijke onvolkomenheden de arbeid af en toe wel komen ontsieren. Er is vooral één groot gevaar, waarop door verschil lende Pausen de laatste tijd reeds is gewezen. Bij het aanvangen en doorzetten van het christelijke aposto laat stelt men zich te vaalt op menselijk standpunt. Daartoe geneigd door wat men de practijk van het dagelijkse leven noemt, wil men liefst van te voren een soort zakelijke begroting maken. Men wil van te voren weten, waar men met ziin eigen arbeid aan toe is en aan toe komt. Men wil cijferen en berekenen en vooral: men wil graag zo spoedig mogelijk concrete en liefst enigszins omvangrijke resultaten zien. Men leest iets of hoort iets vertellen over het apostolische werk der „prêtres puvriers" van Parijs; en men vraagt Zich onmiddellijk af: wat zal dat nu uithalen? Men ver neemt, dat in een of andere stad apostolaat wordt uit geoefend epder niet-katholjeken en men kamt te weten, dat slechts een uiteraard zeer beperkt aantal mensen door middel van dit apostolaat tot de katholieke ge meenschap toetreden; de vraag rijst: is dit de moeite wel waard? Men wordt geconfronteerd in eigen om geving of via de moderne publiciteitsmiddelen met nieuwe apostolaatsvormen onder de jongeren en staat vrij spoedig gereed met de opmerking: wat doen ze nu eigenlijk? daarmee bedoelend: wat zijn nu eigenlijk de resultaten van al die drukte? De instelling en de mentaliteit waaruit deje vragen en opmerkingen komen, zijn even begrijpelijk als ge brekkig. De voortplanting der goddelijke openbaring en der door God geopenbaarde werkelijkheid is nu een maal 'n arbeid, die gezien zijn object en gezien ook de kracht die hem bezielen moet, maar moeilijk te be rekenen valt. Het christelijke apostolaat is geen „zaakje", Zuiver van menselijk standpunt werkend en denkend, komt men er niet ver mee, Wie zich er met hart en ziel aan wil geven, zal alle menselijke stand punten in heilige roekeloosheid ver aehter zich moeten laten. Om dit te kunnen en te durven, zal hij moeten be ginnen met te geloven, niet enkel in hetgeen hij met zijn apostolaat te verkondigen heeft, maar ook in de kracht die hem daartoe drijft en in 't ontastbare geheim van zijn eigen sacramenteel of koninklijk priesterschap. Alleen dit geloof is in staat die heilige roekeloosheid op te leveren, die aan de resultaten voorbij durft zien. Het is nl, in het christendom zó en alléén het geloof maakt ons dit duidelijk dat de mensen, die het apostolaat door hun persoonlijke inzet en activiteit moeten verwezenlijken, helemaal niet oyer de resultaten peinzen. Zij kunnen onmogelijk deze resultaten be rekenen, omdat die immers op de eerste plaats onder de hoede staan van de Heilige Geest en op de tweede plaats dikwijls van louter inwendige aard zijn. De Heilige Geest, die de apostelen en hup apostolaat leidt, stuwt en bezielt, is de grote Onberekenbare. Als Hij in Gods openbaring ergens mee vergeleken wordt, om ons althans enigszins te doen vermoeden wie Hij is, dan worden bijna onveranderlijk de beelden opge roepen van het vuur, de stormwind en de watervloed: het vuur, waarvan de vlammen overal naar toe gaan en men weet nooit waar het eindigt; de stormwind die waait waar hij wil en ge kent noch zijn oorsprong, noch zijn bestemming; de watervloed, die met geweld alle hindernissen neemt en alles meesleurt, terwijl niemand weet waarheen. Alle drie deze beelden sug gereren tegelijkertijd mateloze kracht en volkomen onberekenbaarheid. Zó is de Geest, die gr mee wordt vergeleken gn die de ziel is van elk waarachtig apos tolaat. Hij laat zich dóór geen enkele „begroting" grijpen. Hij laat zich niet dwingen binnen allerlei menselijke spelregeltjes en statuten. Hij kan zich daar niets van aantrekken, want Hij is er te gróót veer. Van menselijk standpunt uit redenerend raakt men dus bli een bepaalde vorm van apostolaat uitgepraat, juist daar waar deze vorm apostolaat begint te wor den. Daar komt, zoals reeds terloops opgemerkt, nog een andere factor van onberekenbaarheid bij: de dik wijls zuivere inwendigheid der resultaten. Hoe vaak overkomt hef een priester niet, dat hij een stuk van zijn eigen apostolaat vrij onvruchtbaar acht, terwijl hl) pas jaren later toevallig tegen de dan zichtbaar geworden resultaten aanloopt. Hoe stond b.v. dat kleine groepje missionarissen ervoor, die aan het be gin van deze eeuw aan de kerstening van Nederlands Nieuw-Guinea begonnen en dl... het vijf en twintig jaar lang moesten doen met een territorium zonder één enkele gedoopte behalve zijzelf. Als zij inder daad zélf niet gedoopt waren geweest en niet in de kracht van hun eigen doopsel en priesterschap had den geloofd, dan zouden zij ongetwijfeld na vijf of tien jaar geconcludeerd hebben, dat hier geen resul taten te behalen vielen en ze zouden omwille van de „zakelijkheid" hun koffers hebben gepakt, om hun krachten elders te gaan beproeven. Zij zijn gebleven en hun missie staat momenteel in volle bloei. Het apostolaat staat wezenlijk gericht op de inwen dige mens en 't is dus onwerkelijk er allereerst uiter lijke successen van te verwachten. Het verlossings werk moet worden voltooid een andere bestem ming kent het christelijke apostolaat niet en dit verlossingswerk wi] goddelijk leven brengen, even onzichtbaar als werkelijk. De boodschap, die gepreekt wordt, is de verkondiging van een onzichtbare schep ping welke binnendringt in de zichtbare. Wie onmid dellijk het spectaculaire resultaat beoogt als doel en niet als middel, is géén apostel. Wie de mensen, die door een bepaalde apostolaatsvorm „bereikt" worden, „Daarna stelde de Heer nog twee-en-zeventig anderen aan, en zond ze twee aan twee voor zich uit naar elke stad of plaats waar Hij zelf naar toe wilde gaan" (Luc 10 1). „De Heer volgt Zijn eigen predikers op de voet; want eerst komt de prediking en dan komt de Heer zelf in onze geest en in ons hart". (Gregorius, Homilia 17 i. Evang.). aanstondg wil optellen QH in rijtjes zetten van tien, honderd of duizend, kan natuurlijk zijn gang gaan, als hij maar niet meent, daarmee absoluut en volledig de vruchtbaarheid of onvruchtbaarheid van die apos tolaatsvorm zwart 08 wit te hebben. Het spectacu laire en Het getal behoeven geenszins uitgeschakeld te worden; als men er maar niet in berust en maar niet voor succes aanziet wat hoogstens middel tot suecej kan zijn. Ook het stille werk moet zonder ophouden door gaan: de weinig luidruchtige prediking van het zui vere Evangelie van Jezus Christus, de geregelde ver borgen activiteit der Sacramenten, het goed doordach te initiatief in kleine kring, het getuigenis van een eerlijk en oprecht christelijk leven. En elke grotere vorm van apostolaat zal zijn vruchtbaarheid slechts kunnen verzekeren door de onbarmhartigheid, waar mee de apostelen alle bijbedoelingen weten weg te snijden en door de ontvankelijkheid van hun arbeid voor de invloed van de goddelijke Geest, die ruimte moet hebben, S, JELSMA M.S.C, voor ieder van dienen. No. 7 Dr Zd. MACH, Sehwalbe, 7-'38. Wit; Kb3. Zwart Kbl, pion b2, plaats een wit paard achtereenvolgens op cl, dl en el, helpmat tweezet, opl. resp. 1. Kai, Ka3. 2. bl L. 1Pe3- 2. blp. 1 Ka3, 2. blT, dg drie minor promoties out. Tempo-matverandering it te vinden in: No. 8 E. C. MORTIMER, Chess. Ama teur, >'22. Wit: Kf5, Dc3. Zwart: Kh4, pion g4, tweezet. 1. De3. Wat de pionier is voor dit aantal stukken. W. LANG- STAFF zond het zelfde probleem naar hetzelfde blad en heeft dus ook vader- rechten op deze baby. Mortimer vond ook nog twee andere stellingen, waarmee het aantal mogelijkheden van dit idee met vier stukken wel uitgeput zal zijn- Het simpele retro-ideetje, waarin aan getoond wordt dat zwart aan zet is en wit daarna mat geeft in één zet, is natuurlijk ook uitgewerkt. U zult de stand zelf wel kunnen vinden (witte T, zwarte pion). Een Bohemertje met niet minder dan zes matstellingen is: No. 9 M. HA VEL, Bohemia, jaar? Wit: Kd5, Dg4. Zwart Ko8, Pe2. driezet. 1. Ke6. Pd/f4t. 2. DXP- 1Kd8. 2. Kd6. 1, Kf8. 2. Kf6. Een tweetal cross-dhecks, zonder slaan, laat zien: No. 10 W. A. SHINKMAN. Laskeris Chess Mag., 6-1905. Wit: Ke6, Tb6. Zwart: Ka8. Ff3, vijfzet. 1. Tb7, Pd4t. 2. KbS, Pe6. 3. Th7. 1Pe5t. 2. Ke7, Pc4. 3. Tbl, De logische school komt, met een slag- Romein, aan bod in: No. 11 G. BERG, Deutsche Sohachztg., 9-'31- Wit: Ke7, Dg2. Zwart; Kh8, Tb5. vierzet. 1. Kf6, Tb6;-. 2. Kf7, Tf6t. 3. Kf6:. 2Tb7j. 3. Db7;. Direct 1. Kf7 (het hoofdplan) faalt op Tf5t. De zw. D wordt gevangen in: No. 12 O. DEHLER, Deutsche Srihac'hztg. 10-35, Wit: Kd6, Dg4. Zwart; Kd8, De8, vierzet 1. Dg7, Dcte6f. 2. K*D. 1 DeS'göt, 2. D'<D. Dat in het Fairy Chess ingewikkelde manoeuvres op verbluffend economische wijze uitgewerkt kunnen worden bewijst: No. 13 J. MAAS, Fairy Chess. Rev. 1939. Wit: Kg4, Tg5. Zwart: Kbl, Pfl. zelfmst maximummer zeszat. In de maximummer moet zwart steeds zijn langste zet doen. 1. Td5, Da6. 2. Td3. Dh6. Kf3, Del. 4. Ke2, Dh6. 5. Td2, Da8. 6. Kdl, Dfltt. De dame. die een symme- tisehe figuur beschrijft, keert op de dwalingen „haars weegs" langs dezelfde wog terug! Een zeer opmerkelijke switch back! Is er geen zw. helper dan zijn we aan geland in de onderafd., waarin we de eerste prijzen tegen komen. Wat overigens niet wil zeggen, dat niet-bekroonde baby's minder gehalte behoeven te hebben. Het Excelsior them® met minor- promotie zien we in: No, 14 Dr K. FABEL, Sdhwalbe, l-'42. Wit: Kc3, LbJ, pion g2. Zw. Kbl, zeven- zet, 1. g4, Ka2, 2—5, g5—g8T. 6. Ta8t.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5