Hameren op vele aambeelden Diensttijd en pokken LICHTop KOREA-POLITIEK V.S. hadden in 1949 Formosa opgegeven De reis om de wereld per vlieg machine en auto I De „Evertsen" is terug HOEVEEL KOST EEN KIND? Grootse bekeringsactie in Engeland PERZIE WIL BRITSE DELEGATIE ONTVANGEN r Regering antwoordt op vragen over de kinderbijslag Zaterdag 2 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Snuiver-apparaat sat nog scheef Overleden na inenting Hoge woningproductie in Maart Hoofddoel der Amerikaanse politiek: voorkomen van oorlog Gevolg van persoonlijke tussenkomst van Truman Drie maanden wegens belastingontduiking De Valera of Costello? Einde V. N.-offensief in Korea Brits landingsvaartuig naar Perzië Hulde aan de bemanning voor houding Regering motiveert extra-kinderbijslag voor grote gezinnen K.. „Laat de mensen weten dat je katholiek bent" Heffing op vissers Bouw van vijf „supertankers" WEERBERICHT séÊtm 's GRAVENHAGE, 1 Juni 1951. HAVENSTAKING TE MANCHESTER GEëINDIGD Die maand kwamen 5239 woningen gereed AGENT SCHOOT OP VLUCHTENDE STUDENT „Geen zeer onverantwoordelijk optreden van politie" Niet eens met MacArthur 80(/WW VRIJGEZELLENVERZEKERING Organisatie ter verbetering van binnenvisserij Grote opdracht voor N.D.S.M. De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke regen- of onweersbuien, hoofdzakelijk in het binnenland. Matige tot zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde of iets lagere tem peraturen dan vandaag. Zondag 3 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 20JU uur. Maan op 3.06 uur, onder 20.23 uur. Maandag 4 Juni: Zon op 4.24 uur, onder 20.52 uur. Maan op 5.32 uur. onder 21.31 uur. CHIEDAMSCHE COURANT --rfjaIS$9r*akai*V'- Beperking diensttijd Zen volgende motie was er van de com munistische heer Gortzak, om de dienst- fM te beperken tot 12 maanden. Louter propaganda, waaraan de Kamer geen woord verspilde. Minister Staf wees deze kort en goed af. Niet voldaan Intussen bleek de Kamer over de ant woorden van minister en staatssecretaris niet geheel voldaan. De heer Fens hield vast aan- zjjn wens van 20 maanden diensttijd, omdat een 2/3 divisie, welke bil een diensttijd van 16 maanden kon worden gevormd, niet paraat zou zijn. Het antwoord op zijn vraag naar de positie van generaal Kruis vond hij zeer onbevredigend Hij betreurde het. dat de regering in verband met de parlementaire Enquête geen nadere beschouwing over woog van de positie van generaal Kruis. De regering moest zich op korte termijn hierover beraden. De huidige situatie kon niet worden gecontinueerd. De heer Ritmeester CV.V D toonde zich onvoldaan over het antwoord van de staatssecretaris op zijn vraag naar de be loning van 3000 voor het Snuiver- apparaat van lt Wichers. Deze was wel degelijk de uitvinder ervan. Minister Schokking was de man geweest die 85.000 had willen geven voor de uitvin ding van een apparaat dat de snelheid De behandeling van de Oorlogs- en Marine-Begroting werd gistermiddag in de 1 weede Kamer voortgezet met de replieken, waaruit vier moties ontstonden. De eerste was van de heer Bruins Slot (AR)In deze motie werd te kennen gegeven, dat een verplichting tot inenting tegen pokken niet enkel door een beschikking van de chef van de Generale Staf of door een ministeriële beschikking behoort te worden opgelegd. De heer Fens (KVP) was van mening, dat men in deze omstandigheden niet anders had kunnen handelen. Ook hij had liever een wettelijke regeling, maar nu deze ontbrak, moest men zo handelen. Ook de PvdA. was bij monde van de beer Vermeer tegen deze motie. Indien «r een pokkenepidemie onder het leger ware uitgebroken, dan zou er in de Kamer wat „gezwaaid" hebben, vond hij. De heer Tilanus (CH) wist het nog niet. Van het standpunt uit gezien, was hij misschien wel voor deze motie, maar de minister is een partijgenoot van dè heer Tilanus en dat maakte de zaak wat moeilijker. Hij wilde dus eerst maar eens het antwoord van de minister afwachten Indien er een wet zou komen over deze materie, zo zeide minister Staf, zou men het désastreuze gevolg krijgen, dat er niet onmiddellijk zou kunnen worden ingegrepen, indien dit noodzakelijk was Omdat men met zulk een motie niet zou kunnen werken, wees hij de motie af. De heer Bruins Slot bleek het hier mede met eens te zijn, Er moest voor deze verplichting een behoorlijke rechts grond komen. De Artillerie-Inrichtingen Een andere motie was van de heer Roosjen (A.R.). Deze betreurde hierin, dot in weerwil van door de regering gedane toezeggingen de status van de Artillerie-Inrichtingen nog steeds was uitgebleven en verzocht nadrukkelijk dat op zeer korte termijn aan deze toe- aeggingen zou worden voldaan. De PvdA. ging met deze motie accoord De heer Fens (KVP) verklaarde echter, dat deze motie overbodig was, daar uit het antwoord van de minister was ge bleken, dat een regeling van de status der Artillerie-Inrichtingen in de maak was. Ook de heer Tilanus vond deze motie overbodig. Over het Indienen van deze motie was minister Staf teleurgesteld. Men had vertrouwen in hem uitgesproken, maai veel bleek daarvan niet Bij zijn eerste optreden in de Kamer kreeg hij nu een stortvloed van moties. De steun van deze motie had hij echter allerminst nodig om zijn mening in het kabinet duidelijk te maken. Daarbij had hij geen hulp van de Kamer nodig. Hij had duidelijk gezegd dat de rechtspositie van het personeel «er Artillerie-Inrichtiivgèn onvoldoend* was en deze Veranderd moest worden Hij vroeg daarom de heer Roosjen zijn motie in te trékken. Waarop de heer Roosjen uiteen zette, dat deze motie was bedoeld als een vriendelijkheid, ais eensteun voor de minister. Nu de minister deze steun bleek te kunnen missen, trok de heer Roosjen zijn motie maar in. Verplichte vaccinatie Ook ds. Zandt (S.G.P.) kwam natuur lijk met een motiê inzake de verplichte vaccinatie (welke verplichting met ingang van gisteren weer is kómen te vervallen). Hij verklaarde zich in deze motie tegen het nemen van elke toekomstige toe passing van een dwangmaatregel Inzake de vaccinatie. Minister Staf wees deze motie natuur lijk ook van de hand. Minister Staf heeft ten slotte nog eens uiteengezet, dat de verdediging van front èn van achterland als één geheel moest worden gezien Het aantal van 21 squadrons voor de luchtverdediging was in internationaal verband vastgesteld. Een diensttijd van 20 maanden was momenteel materieel-technisch nog niet mogelijk. Voor een Nat. Reserve van 15.000 man zouden wapenen en munitie niet aanwezig zijn. Wel zou de doelstelling nauwkeuriger worden omschreven. De zaak van de mobilisatie-slachtoffers zou nog eens ge heel opnieuw worden bezien. De positie van generaal Kruis werd be heerst door de Bevorderingswet Land macht 1902. Van het rapport der Pari. Enquête-commissie had de minister zich nog niet op de hoogte kunnen stellen Het was duidelijk, dat de minister verder niets tegen generaal Kruis wenste te onder nemen Maar dat was de bedoeling ook niet geweest van de heer Fens. Die wilde slechts de toekomstige positie van gene raal Kruis bepaald zien. Kort en goed: hij wilde generaal Kruis voor zijn dure centen aan het werk zien. Maar dat scheen met de Bevorderingswet in de hand ook al niet te kunnen. Er bleven ten slotte drie moties over. Daarover zal Dinsdag worden gestemd. De nieuwe staatssecretaris, mr Kranen burg. die vandaag ln functie was ge treden had de eerste dag het parlement al opgezocht en kon dus van achter de regeringstafel Juist nog het staartje van het defensie-debat meemaken. T. S. Op de Leeuwarder luchtbasis zijn enige v aal ÜC vjnta!Lev die W4are" Angeë"i tege" van duikboten onder water had vergroot I geworden. Dezer dagen is één van 4 tot 12 mijl. Hij vond dit een eis van rechtvaardigheid en verwachtte dat deze minister die zaak opnieuw objectief zou bezien. Dat de heer Wiehers met 3000 accoord was gegaan, was niet vol doende. Minister Staf meende echter dat deze zaak was afgedaan. Er stond een handtekening onder Bovendien had de heer Ritmeester het hem niet gemakkelijk gemaakt om hierop terug te komen wat hij dan ook niet doen kon. De heer Fens vroeg ook nog of de minis ter de inlichtingen welke hij om redenen van staatsbelang niet had kunnen geven zou willen verstrekken aan de Defensie commissie uit de Kamer. van hen, J. Hoff uit Assen, overleden. Voorts is in het ziekenhuis te Roermond vrijdagmiddag overleden na vaccinatie tegen pokken de dpi. soldaat P. H. L. Baetsen, afkomstig uit Weert. De staking van 2.300 havenarbeiders te Manchester is Vrijdag na vijf weken geëindigd, nadat de stakingsleiders de ver zekering hadden gekregen, dat hun klachten zouden worden onderzocht. Volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek kwamen in Maart 5239 woningen gereed. Dit Is een zeer hoog aantal, dat sedert de bevrij ding slechts in de maand December 1948 (6679) en December 1949 (5339) werd overtroffen. In de In Maart gereed gekomen 5239 woningen zijn 494 duplexwoningen be grepen (in 1950 214, in 1949 75 en In 1948 6). In het eerste kwartaal van 1951 werden 11.851 nieuwe woningen opgeleverd tegen 10.498 in dezelfde periode van het vorig jaar. Hieronder waren 1029 duplexwonin gen (vorig jaar 717). In Maart 1951 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 3881 woningen (Maart 1950 3911). Daar er meer wonin gen gereed kwamen dan het aantal, waar- I aan werd begonnen daalde het aantal in De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr F. J. Th. haefemd Tan' Februari" 1»? tot\m\Rutten' Vrijdagmiddag in de Vleeshal te Haarlem de Rembrandt- aan het eind van Maart 1951. 1 tentoonstelling geopend. In een bericht uit Telieran meldt de „Daily Telegraph", dat het Per zische kabinet bereid is een Britse diplomatieke missie te ontvangen om het oliegeschil te bespreken. Dit besluit is volgens het blad genomen als gevolg van de tussenkomst van president Truman. Trnman heeft namelijk Vrijdag per soonlijke boodschappen gezonden aan de Perzische en de Britse premier, waarin h(j aandrong op het openen van onder handelingen over het olie-geschil H|| wees er premier Mossadeq op, dat er een „explosieve toestand" in Perzië bestaat. Om erger te voorkomen, moest Perzië z.j. ingaan op het Britse voorstel om een delegatie naar Teheran te sturen voor het voeren van besprekingen. Truman maakte zijn bemiddelingspoging aanlokke lijk met te wjjzen op het voornemen der Amerikaanse regering om Perzië, dat met grote economische moeilijkheden te kam pen heeft, eventueel directe economische steun te verlenen. De Perzische premier heeft onmiddel lijk na ontvangst van de boodschap het kabinet bijeengeroepen en dit zon de bovenvermelde beslissing hebben genomen Een tweede bemiddelingspoging is onder nomen door prof. Gilbert Gidel. een be kende Franse deskundige op het gebied van internationaal reeht, die zich bereid heeft verklaard de Perzische regering van advies te dienen in het oiiegeschil. Hij is van mening, dat de kwestie buiten de competentie van het internationale hof valt, omdat het geen zaak tussen regerin gen is. Om half negen gisterochtend is de KLM- Skymaster Edam" zyn wereldreis, die dertig dagen zat duren, van Schiphol begonnen. Twintig minuten na aankomst op London Airport zou een gloednieuwe A-40 sportwagen var, de Austin-fabrieken aan boord zijn en oln eH uur precies zou dan van Londen de KLM-Austin-wereid- tochi aanvangen, die vliegtuig en »uto dertig dagen lang over oceanen en zeeën, woestijnen en onherbergzame gebieden zal voeren. Zoals bekend, is deze vlucht georgani seerd door de Engelse Austin autofatoriek, die de deugdelijkheid van haar product op in het oog vallende wijze wil tonen Over land za. de Austin het te volgen traject afleggen waarbij de wagen steeds in "adiocontact bliift met de ..Vliegende Hollander" De A-40 zal. op deze Wijze de Syrische woestijn en de Arizona moeten trotseren en tiidens .de tocht door India zenn:s mafcen met de natte, moesson De bemanning van het vliegtuig zal echter door middel van de radio als het ware van minuut tot minul„ de positie van de Austin kunnen peilen Over wate' zal de Austin de t0Cht maken aan Doord van de ..Edam". De voor het snel !n- en uitladen beno digde laadbrug is sneciaal vewaardiad door de techni-che dlenst van de KLM, onder leiding van de oud-gezagvoerder I, Siüevis. Persbureau- en krantenenrresnor.denten, een televisi man. een rad'-venorter en een fotograaf maken de vlucht'mede. -als. méde drie chauffeurs zoor he* besturen van de Austin en twee monteurs. Gezag voerder van de Skvmaster ts de heer .1 .1 Bak waarnemend ho <fd van de vliegtechnische dienst van ie KLM die reeds 180 oreaanvlueh'en ot> zijn naam heeft' staan De eerste en tweede piloot Z'in resp de heren L O Mriz °r A Gnggon en ian maakt het hoofd van de KLM-persdienst. de heer R. Voifo - rehc-ie vlucht mee Hij zal vin de t rl° Nederland e luisteraars op gezet.,e tij- C"'i verslas uitbrengen. En op de St Antonuisschool In iwn H"ag waar net 10-jarige zoontie van de heer Vogels onde-wijs geniet is nt> een grote wereldkaart opgehangen PaliHje ogels en rijn klasgenoten zullen fclkfc dag de vlaggetjes op de kaart verzetten en zo dertig dagen lang kunnen z'en waar pappa Vogels en zijn medepassa giers 'zich bevinden op deze tocht door de wereld-per auto en vliegmachine. Het gerechtshof te 's-Gravenhage be vestigde gistoren het vonnis van de Rot terdamse rechtbank, waarbij de 46-jauge Schiedamse distillateur W. E H. M. M. tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. M. zou in 1945 opzettelijk, op een bui tengewoon aangiftebiljet dat hem was toegezonden ingevolge het buitengewoon navorderingsbesluit. zijn inkomen over de bezettingsjaren alsmede zijn vermogen over 1945. foutief hebben ingevuld. In de nacht van Zaterdag 10 op Zondag 11 Februari van dit jaar heeft een Maas- strichtse agent van politie een 24.ja.rige student, die zich aan arrestatie wilde onttrekken, door de buik geschoten, waar door de jongeman levensgevaarlijk ge wond werd. Uiteraard heeft dit gebeuren enige beroering gewekt en de vraag werd opgeworpen, of mede gezien een viertal eerdere soortgelijke gevallen bij de politie niet al te snel gebruik van vuur wapenen wordt gemaakt Op vragen van het Eerste-Kamerlid Schoonenberg (CPN) hebben de minis ters van Binnenl. Zaken en Justitie nu geantwoord, dat zij in het Maastrichtse geval niet mogen spreken van „zeer on verantwoord gebruik van schietwapens door agenten van politie". Het schot was bedoeld als een waarschuwing voor de student, die zich schuldig had gemaak* aan het plegen van verzet, doch aanvan kelijk wist te ontkomen aan arrestatie. Door zigzaggend over de straat te lopen liep hij echter a.h.w. „in het (langs hem gerichte) schot". De ministers zullen nagaan in hoeverre de politie-dienstvoorschriften op het onderhavige punt nog verduidelijking be hoeven. Toen gisteren Dean Acheson de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, voor de verenigde senaatscommissies van onderzoek verscheen om te worden gehoord over de vragen, welke gerezen zijn na het ontslag van generaal MacArthur was de belangstelling buiten gewoon groot. Ander* dan bij de vorige zittingen, behalve toen MacArthur zelf verscheen, waren de meeste van de 26 leden der commissies aanwezig. De ver gadering was geheim en de later aan de pers verstrekte communiqué's werden eerst door dc militaire censuur onder zocht. Acheson kwam niet dadelijk aan het woord, want de vergadering was het ar niet over eens oi het geheime memo randum over Formosa, dat het ministe rie van buitenlandse zaken in 1949 aan alle Amerikaanse vertegenwoordigers in het Verre Oosten hadgezonden, al of niet besproken moest worden Acheson verzette er zicll aanvankelijk tegen en na enkele uren was men nog niet tot een beslissing kunnen komen. De zitting werd verdaagd tot 's avonds en. toen men v/eet bijeenkwam, besloot men met 15 tetger. 9 stemmen het memorandum openbaar te maken. Acheson was bij deze stemming niet aanwezig. Uit het document, dat daarna werd voorgelezen, bleek, dat Washington in 1949 Formosa als anti-communistisch bol werk had afgeschreven. De diploma ten, voor wie het memorandum bestemr tot het terugroepen van generaal MacArthur ontketent, had. Hij had het nieuws van het aanstaande ontslag pas telefonisch van Truman vernomen. D't wil niet zeggen, dat hij het met MacArthur's strjven eens was Integen deel, want de minister meende, dat de huidige koers van de regering t.a.v Korea de beste kans biedt op het be ëindigen van de vijandelijkheden, ter wij] de plannen van MacArthur het conflict uitgebreid en zijn duur verlengd zouden hebben en een gevaar zouden hebben betekend voor de eenheid in Je vrije wereld. Het hoofddoel van de Amerikaanse buitenlandse politiek noemde Acheson: het vermijden van een wereldoorlog, als dit maar enigszins mogelijk was Werd de V S. echter een oorlog opgedrongen, dan zouden zjj zich verdedigen Een vlootblokkade van communistisch Ohina achtte Acheson niet nodig, daar de economische blokkade „aanzienlijke successen" oplevert. Hedenavond zal Acheson zijn getuige nis voortzetten. Volgens de definitieve uitslagen van de algemene verkiezingen in Eire, welke „Vrijdagavond laat te Dublin bekend wer den gemaakt, ziet het er naar uit, dat de regeringscoalitie onder leiding van John Costello op 78 zetels in het parle ment mag rekenen, tegen de party van De Valera 69. De party van Costello zelf behaalde 40 zetels, doch zy heeft waarschy'niyk de steun van de arbeiders partij met 16 zetels, de boerenparty met 6, republikeinen met 2 en onafhankeiy- ken met 14 zetels. Het is echter mogelijk, dat vijf onafhankeiyken zich achter de Valera zullen scharen zodat die met één zetel de meerderheid krijgt, Zaterdag heeft de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea ge- t/.cü,. vuui wie ut?i uiemutmiuuin ucattjui* [-1» was. kregen ricntlijnen welke houding uva zij t o.v. de verwachte val van Formosa da ?e troepe" V <*e achter" -• •- volging van de terugtrekkende commu nistische legers hebben voltooid. „De aehterviilgingspbase is geëindigd met het opnieuw verdrijven van vijande lijke eenheden uit Zuid Korea" beh-tlve het grensgebied ten Westen van de Im- djin, aldus Van Fleet. dienden aan te nemen Zij moesten „geen te grote bezorgdheid tonen, maar er de nadruk op leggen, dat Fo-mosa geen bij zondere militaire betekenis lad" Acheson, die na voorlezing van het do eument aan het woord kwam bevestig de, dat hij in 1949 zitn veto had uitge sproken tegen een voorstel van het ministerie van defensie om een militaire missie naar Formosa te zenden. Hij meen de toen n.I., dat zulk een stap niet doel treffend zou zqu, omdat alleen de tussenkomst van Amerikaanse strijd krachten het eiland zouden kun nen redden. Ook Trnman was er tegen geweest. (Zoals bekend, willen de V. S. thans Formosa koste wat kost behouden. Zij hebben er een mili taire missie en de zevende Amerikaanse vloot moet het eiland bewaken. Red Sprekende over de gebeurtenissen in Korea, begon Acheson met te verklaren, dat het niet waar was, dat lij de actie Het Engelse landingsvaartuig voor tanks „Messina" van de Middellandse- Zeevloot is op weg naar de Perzische Golf, aldus wordt te Valetta (Malta) vernomen. De „Messlna" bevindt zich op het ogen blik te Abadiya in Egypte. De 8000 ton metende Britse kruiser „Mauritius" wacht thans op orders te Trincomalee (Ceylon) De Britse admi raliteit deelde twee dagen geleden mede. dat de kruiser ,.op redelijke afstand' van Perzië gereed zou worden gehouden om dienst te doen fn geval van noodzakelijk, heid. De tentoonstelling en bazar van de Haak-In-Actie, die de vorige week in Amsterdam werd gesloten, zal gedurende de maand Juni in Zuid-Holland worden gehouden nL van 48 in Dordrecht (Kunstmin), van 11—16 in Den Haag (Houtrust), van 18—23 in Rotterdam (Ahoy'-gebouw) en van 25—27 in Leiden (Stadsgehoorzaal) DEZER dagen kregen wij weer eens een reclame-folder van een levens verzekering-maatschappij m han den. Die geschriftjes zijn altijd interes sante en bemoedigende lectuur, want het wordt zo voorgerekend, dat men al spoe dig tot de geruststellende overtuiging komt, zich tegen alles en voor alles t'eilifir te kunnen stellen. Alleen is de naam, hoe wel onbedoeld ongetwijfeld, wat mislei dend. Immers met geen 10 levensverzeke ringen kan men zich van zijn leven ver zekeren: dood gaan wij allemaal! Nu zagen wij bij het rijtje soorten ver zekeringen er een staan, welke onze bij zondere aandacht trok n.l. „Vrijgezellen- verzekering". Niet dat wij belanghebben den zijn; neen die „goede oude tijd" is schoon lang verleden tijd. Zo langzamer hand worden wij vader van jonge vrij- nezeltjes, waarvoor wij, als zijnde te ris kant, geen vrijgezellenverzekering zullen sluiten. Doch nieuwsgierig, zoals wij nu een maal ambtshalve zijn, vroegen wij ons af. of deze verzekering aan vrijgezellen be doelt te garanderen, dat zijna het sluiten van een verzekering, er van verzekerd kunnen zijn, altijd vrijgezel te blijven. Zulks zal wel niet, want het zou complete zwendel zijn. Wie toch kan een man de zekerheid geven, dat hij niet zal bezwij ken voor de aantrekkelijkheid van eeu vrouw? Als deze een post voor het leven wil afsluiten, dan is een man geen premie te hoog. indien hij het maar voldoende te pakken heeft. En nu blijkt dagelijks, dar de vrouwen als haar-leven-verzekerendc agenten de hardnekkigste mannen de amoureuze nek breken. Eerlijk, men vindt het wellicht niet aar dig van ons. maar bij dergelijke geslaan- de acquisities hebben wij altijd plezier wanneer n.1 weer een „branie" op de knieën gedwongen wordt. Wij hopen het nog eens te beleven, dat onze vriend-vrij gezel ook zal inhaken met een gezellin voor het leven, al heeft hij daar momen teel nog geen zin Vn. Onzerzijds is reeds herhaaldelijk betoogd, dat op die manier zijn leven geen zin heeft. Hij heeft thans nadere gegevens ge vraagd over de Vrijgezellenverzekering. In stilte hopen wij, dat die hem verstrekt zullen worden door een aardige inspec- trice.Misschien smeert die hem dan een „levensverzekering" aan, opdat .urouto en eventuele kinderen niet on verzorgd achterblijven ANALYST Vrijdagmiddag bracht de vlee-admiraal jhr E. J. van Holthe. bevelhebber der zeestrydkrachten, in gezelschap van schout-bij-nacht C. W. Slot. commandant der zeemacht In Nederland, een bezoek aan de „Evertsen", die, uit Korea teruggekeerd, gisteravond op de rede te Texel lag. Vice-admiraal Van Holthe arriveerde op Texel in een Sea-otter-amphibievliegtuig van de marine-luchtvaartdienst en begaf zich per sloep naar de .Evertsen". By aankomst aan boord werden de autoritei- In hun nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de kin derbijslagwet, (compensatie prijsstijgin gen) merken de ministers van Sociale Zaken en van Financiën o.m. het volgen de op: Het spijt de ministers, dat verschillende leden zich met de voorgestelde extra compensatie ten behoeve van het derde en volgende kinderen niet kunnen ver enigen en de motivering, waarop de re gering haar fundeert, onvoldoende achten. Aan de hand van de ook door andere Leden gevraagde cijfers willen de minis ters gaarne hun voorstellen op dit punt nader toelichten. In de eerste plaats is overwogen, dat het door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende prijsindexcijfer be trekking heeft op een gemiddelde ge zinsgrootte van 4 personen. Geconsta teerd moest worden, dat de prijsstijgin gen van brood, margarine en suiker de kosten van levensonderhoud van de ge- Hij bleek het niet verleerd: de eerste vangtt in de nieuive vistyd De katholieken van Enge land zijn een intensieve campagne begonnen voor de bekering van hun tand. Deze campagne zal de ge hele zomer duren. Gp Zon dag 13 Mei. die door het Engelse Episcopaat offi cieel tot Home Mission Sundav (Zondag voor het binnenlandse missiewerk) werd geproclameerd, is deze actie reeds begonnen. Duizenden katholieken hebben gevolg gegeven aan 4e oproep van hun bis schoppen. Zij woonden des morgens de H. Mis bjj en communiceerden voor de 'ntentie van dc actie Dc campagne richt zich echter niet in het algemeen op de bekering van het land Van iedere katholiek wordt ge durende de campagne ge vraagd te bidden voor een bepaald persoon, wiens bet kering hU wenst: een fami lielid, een vriend, een toe vallige kennis, Ml chef in de fabriek of op het kan toor, een kind uit de straat. De 3 millioen katholieken van Engeland beginnen hun invloed te beseffen op een bevolking van 40 millinen zielen. De algemene ind'uk is, dat er minstens één mil lioen op de zeven en dertig millioen niet-katholieken bij zondere belangstelling heeft voo^ het Katholicisme. Vooral het Catholic Mis sionary Society, welks rond trekkende priesters op zoek zyn naar zielen in de pa- rochleloze gebieden van het platteland, en in de overbe volkt» wij koe dar «tadon; spannen zich met alle kracht in voor het slagen van de actie. De overste van deze So ciëteit, pater G. Dwyer. houdt de katholieken voor: „Laat de mensen weten, dat je katholiek bent. Laat hun zien wat het geloof voor je betekent. Praat met hen over het katholicisme. Vraag hun of zij er belang in stellen. Zo niet, bid dan wat meer voor hen. Hebben zij er wel belangstelling voor, neem hen dan eens mee naar de conferenties of gesprekken voor niet-katholieken, die in steeds meer parochies wor den gehouden. Breng hen in •-kenni* met «en printer, Leen hun katholieke lectuur. Nodig hen uit om de H Mis eens bij te wonen of het Lof. Denk er bovenal aan. dat iedere individuele katholiek verantwoordelijkheid draagt voor gheel de Kerk". „De priesters van de Ca tholic Missionary Society hebben verscheidene malen de ervaring opgedaan", aldus pater Dwyer. „dat vele niet- katholieken verbaasd zijn wanneer zij ontdekken, dat zij by de godsdienstoefenin gen der katholieken welkorn zyn. Ook hebben wij vele malen ervaren .dat vele niet- katholieken gaarne meer van het katholieke geloof zouden willen weten, maar dat zij de grootste moeite hebben een katholiek te vinden, die er over wil en kan spreken Geef hun een kans zondei lastige vragen te stellen of te overhaasten. Het zijn dik wijls degenen, van wie je het eigenlijk niet verwacht, die het katholicisme nader wil len, laren kennen". zinnen met meer dan 2 kinder sterker verhoogden dan uit het prijsindexcijfer voor een gemiddelde gezinsgrootte kon worden afgeleid. Zou ook aan deze gro tere gezinnen slechts een inkomstenver meerdering van 5 pet zyn toegestaan- dan zou de consumptiebeperking aldaar dus meer dan 5 pet hebben bedragen. De berekening van de" uit dezen hoofde billijk te achten extra-compensatie kan niet met volledige exactheid geschieden. Het is echter aannemelijk te achten dat de prijsverhogingen voor brood, marga rine en suiker voor elk volgend kind een zelfde stijging van uitgaven met zich hebben gebracht. Op grond van het ver bruik per gezinslid in een gezin van ge middelde grootte en bij een weekloon van 5060 gulden kan deze sty ging van uitgaven op 28 cent per week en per kind worden berekend. Daarbij wordt uitgegaan van een gemiddeld verbruik per hoofd van 1750 gram brood, 270 gram margarine en 330 gram suiker. De prijs stijgingen van deze artikelen hebben resp. bedragen 3 cent per 800 gram, 15 cent per 250 gram en 15 cent per 1000 gram. Wordt hiertegenover de in eerste aanleg voorgestelde verhoging van de kinderbijslagen met 5 pet in aanmerking genomen, dan resteert een tekort van ca 16 cent per week voor het derde en ca 10 cent per week voor elk volgend kind. Naast de drie genoemde posten zyn echter ook nog andere artikelen, die by toenemende gezinsgrootte een belangrij ker aandeel in de totale gezinsuitgaven innemen, zeer aanzienlijk in prys geste gen. Zo kan bijvoorbeeld met zekerheid worden aangenomen, dat ook de sterke prijsstijging van schoeisel en schoenre paraties het grotere gezin relatief zwaar der heeft belast. Daartegenover moet echter in aanmerking worden genomen, dat andere in prijs gestegen artikelen voor het grotere gezin naar verhouding juist weer minder betekenis krijgen. Alle bovenvermelde overwegingen in aanmerking nemende, hebben de minis ters gemeend de bijslagen voor derde en volgende kinderen extra te moeten verhogen met bedragen, overeenkomen de met de tekorten, welke eerder werden berekend als gevolg van de prijsstijgin gen van brood, margarine en suiker. Af gerond betekende zulks, dat de bijslagen voor het derde kind met 3 cent en voor alle volgende kinderen met 2 cent per dag moesten worden verhoogd. De «bedragen per dag zijn daardoor thans geworden: 1ste kind 0,46, 2de kind 0,51, 3d« kind 0,54, 4de kind e. v. t 0,6», ten ontvangen door de commandant, lt ter zee Ie klasse D S. van Dborninck, die gedurende de gehele Korea-periode van Juni 1950 tot April 1951 het commando voerde- over deze bodem. Vice-admii aal Van Holthe sprak de bemanning ter ver welkoming toe. Hij releveerde de uit stekende diensten door mensen en schip van het begin van het Korea-conflict af, verricht. In bet bijzonder sprak hij zijn tevredenheid uit tegenover de luitenants ter zee Cramwinckel en Tuynman, resp. eerste officier én hoofd-machinekamer en tegenover de korporaal-machinist Mens. Verder deelde hy de bemanning mede dat hy van hoge Engelse en Amerikaanse marine-autoriteiten zeer waarderende rap porten over hen had mogen ontvangen. Tevens richtte admiraal Van Holthe zich tot enkele leden van het Korea-detache- ment der Kon. Landmacht die aan boord in overvoer zyn meegekomen. De vice-admiraal eindigde met een drie werf hoezee voor H. M. de Koningin. Het besluit „Bijdragen verbetering binnenvisserij 1942" zal door een wet wor den vervangen; het ontwerp biervoor is althans by de Tweede Kamer ingediend. Ingevolge genoemd besluit wordt van een ieder, die als beroep, by wyze van sport of anderszins de binnenvissery uitoefent, een bijdrage geheven, variërende a] naar gelang wordt gevist hetzij krachtens een grote visakte A of B en een kleine visakte, hetzy krachtens een hengelakte of met één hengel. De door het opleggen van deze heffing verkregen middelen worden aangewend ten behoeve van het kweken of aankopen en uitzetten van pootvis. het bestrijden van waterverontreiniging en het treffen van andere maatregelen, welke er op ge richt zijn de productiviteit van het vis water waarin de binnenvissery wordt uit geoefend. te verhogen. Artikel 16 van het wetsontwerp bevat de bepaling, dat ingevolge het bepaalde in deze wet ontvangen bijdragen ter be schikking worden gesteld van een open baar lichaam, de organisatie ter verbete ring van binnenvissery dat tot taak heeft de hierboven weergegeven maatregelen te treffen en in welks bestuur vertegenwoor digers van de beroepsvissers en van de sportvissers als leden zullen worden op genomen. (rro,^* onlangs van de Koninklijke Sheli- vnnr hoi k r 1 te hebben ontvangen 18 oon tl UW,6n Van 4 tankschepen van Nerierl n 1 !an 28 000 to>i- 'neeft de en Scheepsbouw mij te Am- ®rrl thans opdracht gekregen voor ,|t b°UWen van twee tankschepen van 28.000 ton elk. Opdrachtgeefster is de Rispond Tan kers Ltd te Edinburgh, Dit is de eerste maal na de laatste wereldoorlog, dat een Engelse maatschappy een dergelijke op dracht by een Nederlandse werf heeft geplaatst De schepen zullen in 1954 af geleverd moeten worden. Er »yn onderhandelingen met buiten landse maatschappyen aan de gang voor de bouw vu nog meer euperUi***.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1