Nieuws uit STAD en OMTREK Spotvogel fluit onder alle moeiu LAATSTE BERICHTEN Veertien Korea-vrijwilligers gesneuveld Geboren in de school van de documentaire De Ronde van Nederland gestart Open Raam Het geheim Zo maar terloops Advocaat verduisterde 17.000.-. Uitgebreide R. E. T.- maatregelen Na hevige gevechten op 31 Mei bij In je Bloedproef niet in strijd met de wet Twee doden en vier gewonden bij motor ongevallen Koussevitsky overleden VLAARDINGEN Moeilijkheden op het laatste ogenblik NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT DINSDAG 5 JUNI 1951 PAGINA 2 IMITATOR VAN GROTE GAVE DAMCLUB SCHIEDAM c. P. BIJEENKOMST SCHIEDAM—SCHOTEN II 9—25 BURGERLIJKE STAND Een jaar gevangenisstraf geëist EENS WAREN WIJ HOLLYWOOD In verband met voetbalwedstrijd in Feijenoord-stadion De busverbindingen „ULTIMATUM" BIJZONDER FILMWERK JONGEN IN ZWEMBAD VERONGELUKT COMMANDANT R. L. S. 25 JAAR VLIEGER BOERDERIJ TE BROUWHUIS AFGEBRAND PSEUDO-VOGELPEST BIJ NIJMEGEN DE SITUATIE IN DE NIJMEEGSE SCHOENEN INDUSTRIE THEESMOKKELAARS GEPAKT MGR GIOBBE NAAR GELEEN van het door Anthony Gilbert Ik heb u slechts één vraag te stellen, Van Est in de Tour „FATRSEA" ARRIVEERDE MET AMBONEZEN Het moet de wandelaar in bos en park de laatste weken wel zijn opgevallen, dat er zo veel zingende vogels zijn. Is het aantal soorten sedert de catastrofe van 1944 merkbaar afgenomen, het totaal aan tal exemplaren is daarentegen beslist uit gebreid. Dit is een gevolg van het feit, dat er in het bos nu belangrijk meer hees ters en lage bomen voorkomen en dat is Juist de begroeiing, die dermate geschikt is voor onze zangers. Met name spotvogels, tuinfluiters, groen- lingen, kneutjes en grasmussen komen de laatste jaren in veel groter aantal voor dan vroeger. Een bewijs dat de biotoop voor deze vogels uitstekend is. Evenals in de Meimaand gaat het vogel concert in bos en park onverstoord voort. Letterlijk alle vogels zingen dat het een aard heeft. Men kan nu nog met volle teugen genieten van het gezang der vo gels en indien men daarvan nog wat horen wil, dan moet men niet te lang wachten, want tegen het einde van deze maand is zang al belangrijk afgenomen. Thans is het aan de zang nog niet te merken, dat de huiselijke plichten al een woordje gaan meespreken. Veel wijfjes zitten te broeden of hebben jongen in het nest en in het laatste geval moeten de oude vogels er op uit om proviand voor hun kroost te zoeken. Als de jongen heel klein zijn, is dat wel bij te houden, c"881, wanneer ze van de vroege morgen tot de late avond schreeuwen van de honger en wanneer doet een jonge vogel dat niet dan komt er werk aan de winkel en is er uiteraard minder gelegenheid voor musiceren en pret maken. Heeds voordat mijn vorig stukje in de krant stond was de laatste zanger die we verwachtten, de tuinfluiter, ook wr present. Hij heeft zich nadien reeds be hoorlijk geïnstalleerd en we horen de ver tegenwoordigers van deze soort nag®"° j* het hele bos door. Ze zingen ontzaggel.jk •nel en het lijkt precies of ee" zingt, maar dan een die een enorme haa heeft. De tuinfluiter houdt het zing'" langst van allen vol, want als alle vogels er al het zwijgen aan toe ged^" ^nren' laat de tuinfluiter zich nog geregeld horen Ook mijn vriend de spotvogel geeft het zingen niet gauw op, maar daarvoor is hij een geboren optimist. Al drukken de huiselijke zorgen nóg zo, weet aUijd wel even tijd te vinden om de een of an- óere vogel na te bootsen. Evenals de spreeuw in het winterhalf jaar, is de spotvogel een echte imitator. Geen vogel laat hij om zo te zeggen met rust. Iedere vogel, die zijn weg kruist, wordt nagebootst. Hij is een meester in het weergeven van geluiden van andere vo gels en zowel overvliegende reigers, vis- diefjes kapmeeuwen, wulpen, kieviten en andere vogels zijn in zijn repertoire te herkennen. Tussen al deze geluiden lassen de spotvogels bovendien nog iets, om ze te zeggen, van eigen vinding. Om kort te gaan hij is een eerste klas grappenmaker en als je hem op een takje ziet zingen met z'n bekje zo ver mogelijk open, zodat de oranje gekleurde binnenkant daarvan dui delijk zichtbaar is, dan moet je wel van de rakker gaan houden. Het Is Intussen met de nachtegalen niet zo heel voorspoedig gegaan. Konden we aanvankelijk vaststellen, dat er drie zin gende mannetjes in ons bos voorkwamen, thans Is dit aantal gereduceerd tot één. Gedurende meerdere weken heeft deze vo gel in 'n bepaalde hoek van het Volkspark gehuisd, doch een week of twee geleden miste ik hem opeens. Gelukkig echter hoorde ik hem enkele honderden meters verder zingen, waaruit moet worden af geleid, dat de vogel in zijn eerste territo rium verstoord moet zijn. Erg verwonder lijk lijkt zulks niet, aangezien er, vooral door de jeugd, maar al te vaak tussen de beplanting wordt gelopen en er op tal van plaatsen eenvoudig plat getreden paden zijn ontstaan. Wat meer toezicht zou niet overbodig zijn. Maar, hoe het ook zij, een nachtegaal is er nog en dat is op zichzelf al verblij dend. Laten wij hopen, dat hij het in zijn nieuwe domein beter zal treffen en nog gelegenheid heeft een nest met jongen groot te brengen. In zo'n geval is de kans groter, dat de vogels het volgend jaar weer terugkeren. Tot mijn genoegen heb ik dezer dagen nog een nieuwe bewoner binnen onze ge meente ontdekt en wel een rietzanger in het riet van de Wilhelminahaven. Jaren lang hebben daar verscheidene kleine ka- rekieten gehuisd, doch toen men de riet- bossen ging afgraven, hebben zij dat ge- Daar hangt het dan. Het portret van onze geeerbiedigde Ko ningin. Als een kolossale devotieprent uit een boerenhoeve van Zuid-Limburg. In een lijst, die alleen door hele dure Ujstenma bied verlaten en zijn niet meer terugge keerd. Nu heeft zich daar dan een paartje riet zangers gevestigd en het schelle geluid van het mannetje is vanaf de dijk duide lijk te horen. De geheimzinnige koekoek hebben we ditmaal vrijwel niet in het bos gehoord. Slechts een enkele maal heeft hij acte de presence gegeven en ook in de omgeving van de begraafplaats horen we hem min der dan in andere jaren. Hij houdt van open terrein, al of niet bebost en aange zien aan de buitenkant der stad vrij veel woningen zijn gebouwd, zullen de koekoe ken minder gaan voorkomen. De uitslagen van de borden- en beker wedstrijden luiden: A. v. d. Moer—A. Verberk 2—0: J. Onink J. v. Tilborg 2—0; W. Verhaal—A. Ra- mak 20: J. LeveringJ. Versnel 20; J. de Wilde—A. Verberk 2—0: M. Coté—J. Levering 1—1; A. Blokland—J. Versnel I1; A. Struik—J. Onink 11. De „Credo Pugno" club heeft Woensdag avond a.s. vormingsavond. Wij rekenen dat alle CP-ers adspiranten en andere belang stellenden op tijd (7.30 uur) aanwezig zullen zijn. HET BESTUUR Ook deze wedstrijd is weer in een ne derlaag geëindigd. De eerste inning werd goed gespeeld. 3 Haarlemmers kwamen over de thuisplaat, maar Schiedam had direct een antwoord klaar en bracht twee man over de thuisplaat. Ook in de volgende inning leek niets er op dat de Zwart-Witten een zo grote nederlaag zouden moeten incasseren. Wel kwamen er weer drie mensen van Scho ten binnen, maar het was niet veront rustend. De Schiedam slagploeg liet ech ter verstek gaan en deze inning leverde verder geen punten op. Toen ook het veld der Zwart-witten fouten ging maken, kwamen met de regelmaat van de klok de tegenstanders binnen. Men ging elkaar over en weer de fouten verwijten en het moreel van de ploeg daalde beneden peil. Het is jammer, dat op deze manier keer op keer de wedstrijden verloren moeten worden, want in de 7e en 8e inning bleek toch, dat de Zwart-witten heus niet de mindere waren van hun tegenstanders. Er werd toen behoorlijk geslagen en er werd slechts één veldfout gemaakt. Het was echter te laat om de reeds verkregen achterstand in te lopen en de Schiedam mers zullen tot a.s. Zondag moeten wach ten om te proberen de volgende winst punten binnen te halen. GEBOREN: Willem z. v. W. Snijders en M. Lolkus; Antonius G. M. z. v. H. J. G Oosterholt en H. A. Nieswaag; Linda d. v. J. van Vliet en G. J. den Hartog; Johan nes L. z. v. B. L. T. van Eisden en G J. van Gean: Hendrina L. d. v. D. van Loopik en H. den Houting; Nicolaas R. z. v. L. van Schagen en S. S. v. d. Beek; Ronald z. v. A. Groene weg en A van Bochove; Elisabeth A. M. d. v. B. L. Ozé- phius en H. A. M. Ascherl; Theodorus z. v. Th. Zappeij en J. C. C. van Pelt: Gerar- da d. v. M. van Hees en P. J. v. d. Vlies- Jacobus A. M. z. v. H. W. G. Lansbergen en C G. M. Bakker; Robert z. v. J. Z. Roo- vers en M. C. Wildenberg. OVERLEDEN G. Kroes, 43 jaar; C. Moerman, 64 jaar. gehuwd geweest met C. de Regt; T. v. d. Slot, 44 j. vr. van L.van Oudenaarden. Een gevangenisstraf van een Jaar met aftrek eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank vanmorgen tegen de 6Ijarige advocaat en procureur mr J K. uit Schiedam. Hij zou in 1950 een be drag van f 17.000, dat hij van een zekere G. Z. had ontvangen om aan de erven B. uit te betalen, voor zichzelf hebben ge bruikt. Verdachte bekende. De officier van jus titie weer erop, dat verdachte is finan ciële moeilijkheden verkeerde en dat hij „Nu gaan we samen, of jij krijgt voort aan de stukken vlees met veel been, die ik nu altijd voor mijn rekening neem" Dit was Aphrodite's ultimatum, toen ze gelezen had, dat ik wel eens een bios- coopje pikte. Nu niet, omdat de liefde van een leeuw door de maag gaat, maar omdat ze een gezellig avondje verdiend heeft, heb ik Aphrodite vanwege dat ultimatum mee genomen naar „Ultimatum". Ik moet zeggen een film met een be hoorlijk stukje kunst eraan, als ik dat goed bekijk, maar daarover wilde ik het niet hebben. In het voorprogramma heb ik genoten van „Uit de oude doos''. Ze moeten dat ding al eens eerder gedraaid hebben, naar ik hoorde. Toch had ik dit niet willen missen. Zo'n oer-ouderwetse rol van de biograaf, die een veel grotere breedte had dan de tegenwoordige filmstrook, is met veel kunde op een moderne film band overgebracht. Nu kunnen we de oude tijd terug zien; bewegend dus levend. De laatste weken !s er bij de mensen nog al wat te doen geweest over Rerum Novarum. Ik kwam toen eens langs de Volksbond, waar 'n getekend portret van Leo XVIII hing. Het was hem precies. Dat heb ik gisteren gezien. Want uit de oude doos kwamen opnamen van die Paus als hy in de Vaticaanse tuinen wandelt en een rijtoer maakt. Machtig interessant koffiedik van de toekomst keek. om te zien. Als ik het goed had waren er, Veel eleganter en veel dramatischer heb- een paar bezoekers aan een debat toe. j ben de Britten Roy en John Boulting dit De explicateur zei n.l. dat de Paus des- gegeven nu aangepakt in hun film ,Nog tijds verklaard had dat allen, die hem op zeven dagen rot Zondagmiddag 12 uur' de filmstrook zouden zien, deelachtig 0f te wel Ultimatum" waarin een pro- atp 'uaSaz a^fnasnej ap mm ufiz uapnoz fessor een ultimatum aan de Britse reae- hij op de filmstrook geeft. „Daar zijn wij ook nog by, zei de een. „Ben je gek", zei de ander, ,dan zouden de opnamen van de KRO over honderd jaar nog de pauseiyke zegen van Pius XII kunnen geven". Gelukkig behoef ik dit niet uit te zoe ken. Ik vond het trouwens interessanter om Koningin Victoria en Paul Kruger te zien en Prinses Wilhelmina, toen zy haar eer ste rijtoer maakte en gekroond werd. En de Affaire Dreyfus met Emile Zola. Zelfs twee kluchten van een paar seconden lengte waren erbij. En die camera maar star op die driepoot blijven staan. We blijven steeds op dezelfde afstand en we durven niet naar links of rechts gaan. Dat doet me ineens herinneren aan het feit dat Schiedam nog eens een Neder lands Hollywood Is geweest. Ik heb daar onlangs eens vluchtig iets van gelezen. Het ging over films gemaakt met Adrien- ne Solzer. Vreemd, dat daar nooit eens het ene gat met het andere had gestopt. Pleiter drong aan op een voorwaardelijke veroordeling. Uitspraak over veertien dagen. De R.E.T. heeft verschillende maat regelen genomen om het vervoer naar en van het Feijenoordstadlon van be zoekers van de voetbalwedstrüd Neder landNoorwegen morgenavond zo ge regeld mogelijk te doen verlopen. Allereerst zal van kwart voor vijf af een geregelde dienst worden onder houden tussen het station D.P. en het Feyenoordstadion. Van het Station- Maas zal van vijf uur tot tien over half zeven bij aankomst van treinen een extra-tramverbindlng tussen dit station en het stadion worden onderhouden. Alle trams, die tussen half vier en zeven uur en half negen en ongeveer tien uur van de rechter- naar de linker- Maasoever rijden, nemen de route Post hoornstraatGlashavenRederijstraat Boompjes Hiertoe behoren dus ook de dienstrijtuigen van de lijnen 2„ 3, 9 en 12. In de omgekeerde richting rijden de trams via Bolwerk, Gelderse kade en Blaak. De Bree zal van zes tot zeven uur niet door trams mogen worden ge passeerd, zodat de rijtuigen van lijn 3 in die tijd niet verder zullen rijden dan de Randweg. Op enkele drukke verkeersknooppunten zullen de halten tijdelijk komen te vervallen. Als gevolg van het te verwachten zeer drukke verkeer zullen de routes van de autobuslijnen A, B, D, F, G, N, W, X en Z tussen half vier en zeven uur en tussen half negen en ongeveer tien uur worden gewijzigd. Zowel bij de aanvang als by de afloop van de wedstrijd is het begin-,,, resp. eindpunt van autobuslijn Z tijdelijk verplaatst naar de Randweg bij het Breesplem. Extra-bussen zullen versterking bren gen op deze lijn. Na afloop van de wedstrijd zullen de trams als volgt staan opgesteld: Perron 2 (het dichtst by het stadion) en perron 3: naar het Station D.P. (via de Coolsingel). Perron 4 en 5: naar Bulgersteyn (Coolsingel). Het enkele-reistarief op de „stadion trams" is voor volwassenen 20 ets, voor kinderen 10 ets. Oude vrouw verdronken. Maandagmor gen is uit het Apeldoorn-Dierens kanaal te Apeldoorn het lyk opgehaald van de 73-jarige J. de V.—J. uit Beekbergen Door de duisternis misleid was zy Zater dagavond te water geraakt en verdronken. Het Nederlands detachement Verenigde Naties in Korea is opnieuw in ernstige gevechten gewikkeld geweest. Na dagen van vermoeiende marsen onder hevige regens' en met slecht zicht, werd op de avond van de 30ste Mei op een heuvel stelling genomen nabij Inje. De volgende morgen vroeg deed juist op dit punt een bataljon Noordkoreanen een scherpe aanval, ten doel hebbend tot elke prijs door de linie heen te breken en een belangrijk kruispunt daarachter te bezetten. De vijand slaagde na enkele aanvallen in de doorbraak, maar kon toen worden teruggedreven door een compagnie, die in reserve was gehouden. Helaas zijn in de gevechten van man tegen man op 31 Mei aan Neder- landsè zijde 14 doden en verscheidene gewonden gevallen. De vijandelijke verliezen waren vele malen groter. De Amerikaanse regimentscommandant betuigde aan het Nederlandse detachement zijn grote dank en waardering voor bijzondere prestaties. Bovenstaand bericht werd ons vanmid dag door de Legervoorlichtingsdienst ver strekt. Er werd aan toegevoegd da: de regering tot haai leedwezen bekend maakte dat de volgende veertien militai ren tengevolge van bovengenoemde actie op 31 Mei in Korea sneuvelden: de 26-jarige soldaat J. Th. v. d. Berg uit Grave, geb 25 Januari 1925, afkomstig van het Regiment Stoottroepen: de 27-jarige sergeant le klasse S A. Breeman uit Nijmegen, geb. 24 Juni 1923, afkomstig van 4 II-R.I.; de 36-jarige soldaat le klasse J. Da ling uit Smilde, geb. 20 Februari 1915; de 30-jarige sergeant le klasse D. A. C. Jansen uit Utrecht, geb. 20 Augustus 1920, afkomstig van het Regiment Gre nadiers en Jagers; de 27-jarige soldaat le klasse A. Dissel uit Nijmegen, geb. 20 Februari 1924, af komstig van het corps Verplegingstroe- pen; de 23-jartge soldaat J. Flak uit Radan (Polen), geb. 22 Aug. 1927; de 23-jarige soldaat le kl. H. C. J. Kluft uit Haarlem, geb. 5 Januari 1928; de 22-jarige soldaat W. v. d. Kuij uit Hagestein, geb. 6 April 1929, afkomstig van de Kon. Marine; de 31-jarige soldaat C. H. Kuijer uit Wiik bij Duurstede, geb. 1 Oct. 1919, af komstig van het korps Mariniers; de 28-jarige soldaat P. E. Pbaff uit Djakarta, geboren 1 Sept. 1922; de 24-jarige soldaat P. van Kossum uit Heerlcrheide geo. 6 Jan. 1927. afkomstig van Il-R.I.; de 29-jarige soldaat L, C. Ruck uit Amsterdam, geb. 7 Jul1 1930; de 22-jarige soldaat M. H. Ryshouwer uit Der: Ilaag, geb, 9 Oct. 1928 en de 24- (Passage) Het is al weer enkele jaren geleden, dat er in buitenlandse vooral Arm: i- kaanse bladen reportages verschenen over de uitweiking van een atoombom op de stad New York. Deze reportages waren bege'»:d van foto's en een be schouwende tekst, die naar aanleiding van het gebeurde in Hiroshima in het ring stuurt, om de aanmaak van atoom bommen te staken, daar hy anders Lon- den's City zal opblazen. Eleganter, omdat niet alleen de bedrei ging van een grote stad wordt weerge geven, maar omdat tevens enkele van de menselijkste problemen zowel de tra gische als de numoristisohe die hie.-bii ryzen in beaid worden gebracht. Veel dramatischer, omdat dit geheei niet gegoten is in de vorm van een gedo cumenteerde beschouwing, maar beleefd wordt vanuit de bedreigde burgery zelf. De eigen aard van de Britse film laat zich niettemin toch kennen uit de objec tiviteit van de vormgeving by een draai boek en een gegeven, dat nog meer aan leiding had kurnen worden de toeschou wer zelf te betrekken by de spanningen, die opgewekt worden. Men moet de oorzaak hiervan zoeken in de oorspvoog van de huidige Bultte film-kracht. Die spruit niet voort uit een hoe men deze ..objectiviteit" in de film kan terugvinden, wijzen wij erop, dut practiseh geen enkel ogenblik de camera de plaats inneemt van een der spelers maar steeds als» extra-man de situaties gade-slaat. Slechts op de meest drama tische momenten* de voortvluchtige ziet zyn eigen portret kolossaal op de straathoeken, de leiders van de opspo- rings-operatie kijken naar de klok, de mensen op straat zien op naar de luid sprekers. waaruit de aankondiging van de minister-president komt slechts op die momenten neemt de camera de plaats in van het onderwerp: hierin wordt de camera subjectief. De graad van objectivitet is echter die, welke aan de zelfbeleving van de be schouwer grenst. Hij slaat de gebeu'te- nissen van zeer nabij gade. Hij is steeds vooraan met zijn neus erop, maar de toe schouwer blijft meelever niet belever. Grote bewondering moet men ook heb ben voor de montage en de beeldovergan gen, zonder welke het spannend verloop van de film en de dwingend logische gang van zaken ondenkbaar zouden zijn ge weest. Hoewel het eind van de film min of meer uitmondt in de ..thriller" is het ge heel toch meer dan dit. Het is geen filmsprookje om een pro fessor. die geholpen heeft een vernieti gend wapen te ontwikkelen, zenuwziek te laten worden en hem in deze overspan nen toestand zich het denkbeeld te laten vormen, dat het beter is Londen's City van de aardbodem weg te vagen dan de hele wereld t.e laten vernietigen onder een regen van oorlogs-atoomtoommen En dit alleen als dreigende waarschuwing kTrs In" Den Haag "geleverd kan "worden 1 °ver gepubliceerd is als herinnering Kers in Den Haag geie e het Ik zou zo graag nog eens iets zien uit ui.® L. „„„„„er» errnen en die oude Schiedamse Doos met de Greta blauwste blauw, het groenste groen en _-4 het geelste geel, dat onder de Talens verf- i ^?rb0 s_ en de Mary Pickfords, met de soorten verkrijgbaar is. Het hoofd van H.M. kolossaal en met een glimlach, die zo van de Pro dent-re cl unies is afgenomen. Daaronder sterk vallende schouders, die ternauwernood de mantel kunnen dragen, welke hangt als een te grote Sinterklaas-koorkap om de schouders van kinderen, die bisschopje spelen. De blauwe japon is met een koord by elkaar gesnoerd, zodat de plooien als wor sten in een slagerswinkel bollen. De rechterhand van Koningin Juliana komt ergens uit het niets achter de plooien en bezit twee muizen. Haar figuur i» zon der enige plastiek en lijkt juist daar terug te vallen, waar zulks het minst verwacht werd. Drie levensgrote zuilen en de rood pluche gordijnen, die op de verkoping niet meer weg willen, omlysten dit tafereel van byna majesteitschenneiyke ridiculi- teit. PERSOOG Gloria Swansons en de Asta Nielsens van de Tuinlaan en de Lange en Nieuwe Ha ven. Ik heb gehoord, dat er tydens de Va- cantieweek oude films zullen worden ver toond met een heuse explicateur. Zouden mensen, die in opleiding waren, moesten we daarbij die oude Schiedamse rolpren- weten zonder dat deze films te subjectief, ten ook niet eens te zien kunnen krygen? d.w.z. te veel werden ondergaan, alsof de Ik verkneukel me nu al in mijn klauw toeschouwer zelf de hoofdpersoon was, om de kopjes, die ik de Schiedamse j of men 2elf hetgebeuren betrokken schonen van een kwart eeuw geleden kan geven. LEO. fa?0vaneeeen'WtzoVd«^SftTld vow De geValIen VaT1 de atoom-9Pionnaga d^ en mtbyzondere vergaande ontginning van de documentaire. Zowel John Boulting, die een R.A.F.- officier was ais Roy Bolting, die in het leger als officier diende, hebben veel trainings-films gemaakt. Hierbij hebben zy een indringende wijze van filmen zich eigen moeten maken, die zo duidelijk mogelijk liet zien, wat de recruten of de Camera de derde man Om een enkele aanwijzing te geven, vooraanstaande geleerden, staat niet ver van deze psychopathie af. Evenmin is he1 een misvormde situatie om een rege.ing, die in het nauw gebracht is te doen be sluiten het bedreigde gebied te evacuren. Op bescheidener schaal en minder overhaast is dit in de oorlog evenzo ge. beurd. Vandaar, dat deze stukken in de film zo uitmunten door Brits humoristi sche observatie-kunst. Juist de 3iitse gave om normale situaties onder een ka rakteristieke noek of in 'n niet-alledaag- se combinatie te geven, brengt het ge heel van de film op een superieur peil Een voorbeeld hiervan is de razzia van de politie, waarby het Turkse bad even min wordt overgeslagen als de honden renbaan, terwyl de montage van het be- jarige sergeant A. A. Schoemaker uit Musselkanaal, geb. 9 Jan. 1927 afkom stig van het Regiment Aan- en Afvoer- troepen. Allen zyn ongehuwd. ®De Hoge Raad wees heden arrest in de zaak van A. v. d. B. te Amsterdam, waarin de rechtbank te Amsterdam een veroordeling uitsprak wegens het bestu ren van een motorrijtuig onder invloed van sterke drank. De rechtbank deeed haar vonnis mede steunen op de resul taten van de bekende bloedproef, welke door de veroordeelde in stryd met de wet werd geacht. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal heeft de Hoge Raad het cassatieberoep, tegen dit vonnis in gesteld, verworpen. Daarby is overwo gen dat, ingeval iemand vrijelijk toe stemming verleent tot het by hem ver richten van de bloedproef, dit niet in strijd behoeft te komen met enige wet telijke bepaling. (Van onze correspondent) De 22-jarige Haarlemmer W. T., pro beerde gistermiddag in het openluchtbad aan de Delftlaan door het gat van een op het water dryvende autoband. In het grote gasthuis is het slachtoffer heden nacht aan de bekomen verwondingen overleden. De jongeman dook van de hoge duik- toren en verdween onmiddeliyk inder water. De drenkeling, die niet meer uit eigen beweging boven kwam, werd later door de badmeester gered. Deze hulp heeft echter niet meer mogen baten. zoek aan de verdachte nachtclub vlak voor die aan de mlddernachtzending tegelijk humorvol en levensecht is, omdai beide instellingen ook in het leven dicht naast elkaar liggen, terwijl hum doel he melsbreed vp schilt. Terwijl men in andere gevallen nog wel eens de indruk krijgt, dat deze humor en de kleine neven-intriges naast de eigenlijke ontwikkelingslijn staan, eer den deze in .Ultimatum" tot een geheel Men vraagt zich werkelijk af. of de man. die haastig door de donkere straten rent niet de professor is, maar dan blijkt het een dief te zijn, die zijn kans schoon ziet, nu de mensen geëvacueerd zijn, rustig op roof te gaar: Niet ten onrechte is er veel goeds van deze film gezegd, ook ai heeft men er rpyt van dat de oplossing niet anders gevonden is. Ook deze is spy- ohologisch iuist voorbereid voor het camera-werk, die al enige tyd suggereert, dat de schietende soldaat in overspanden toestand is, maar toch blijft het wat eru. Voor de filmliefhebbers is hier een ge beuren, waarop te studeren valt: voor de routine-bioscoopbezoeker 'n avond span nende verpozing; voor wie eens eens avond uit wil maar zeker wil zijn, dai het goed is: deze film is goed. Londen hoofdpersoon Het is vanzelfsprekend, dat de docu- mentaristen Boulting in staat zouden zijn om Londen het schijnbaar levenloze v >or- werp van hun .-tudie tot een fel reagerend slachtoffer te maken, documentarster hebben immers de kracht, levenloze ain gen. taaie onderwerpen levend te maken Zij zijn hierin voortreffelijk geslaagd want de stad speelt inderdaad meesterlijk. Maar om dit te bereiken, moesten zij bijzondere ve. gunningen krijgen van een dozijn verschillende instanties, die zowei het Ministerie van Oorlog als de gewene man omvatten. De politie hield ontelbare keren het verkeer van Londen en wie er gewees. is, weet wat dit wil zeggen verschei dene uren over de hele stad op; voor een enkel beeld ovei het drukste punt Picca dilly Circus, werden twee uur lang de acht aangrenzende straten hermetisch afgesloten. De stations-Beambten veegden enkeie dagen lang verscheidene delen van Wa terloo Station schoon „Als we om een sleep wagons of een locomotief vroegen, brachten ze die zo snel als een kop kof fie in een cafetaria", zei Roy Boulting. de producer. Dat inderdaad deze film, zoals wij aar het begin senreven, meer is dan een „thriller", maar een dramatische docu mentaire, bewijst wel het feit, dat men de film in Manhattan gedraaid heeft voor de burgerlijke verdediging, om all.e"' erby betrokken waren een inzien'i geven in de evacuatie van een weie. stad onder ->elreiging van de atoom Met ruim acht duizend vlieguren op zijn naam, gaat de commandant van het school- bedrijf van de R. L. S. op Gilze Rijen, oud-kapitein-ltz-vlieger K. J. A. Meester, Donderdag zijn zilveren „viieg-jubileum" vieren. 7 Juni 1926 behaalde luitenant Kees Meester op Soesterberg het internationale vliegbrevet, uitgegeven door de FAI. Wat later verwierf hij zijn militaire vliegbre vet. In dienst van de M.L.D. ging hij twee maal voor langere tijd naar Indië en in 1939 werd hij verbonden aan de staf van admiraal C. E. L. Helfrich. Na de inval van de Japanners kwam hij in Colombo terecht en in 1942 kreeg kapitein-ltz-vlie- ger Meester het commando over het Ne derlandse 320 squadron. In 1944 werd hij geplaatst bij de staf van de opperbevel hebber in Zuid-Oost-Azië, Lord Mount- batteo, in New Delhi. Na zijn terugkeer naar Nederland en zijn ontslag uit de dienst, aanvaardde hij. toen de heer J. Bach de leiding der R. L. R. neerlegde, het commando over het te Gtlze Rijen gevestigde schoolbedrijf van de R. L. S., waar hij thans sedert vier jaar de scepter zwaait. In de nacht van Zondag op Maandag is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer H. Martens te Brouwhui? tussen Helmond en Deurne. De brand had reeds een flinke 0II1£ang aangenomen toen de familieleden wa,YH„ werden. De landbouwer Martens moest het vensterraam in veiligheid worden g bracht, twee zoons sprongen uit derraam. Boerderij en inventaris gingen verloren. De schade wordt op e g duizenden guldens geschat ™°'dt slechts gedeeltelijk door de g ge- dekt. De oorzaak van de brand kon nog niet worden opgehelderd. Tengevolge van drie ongevallen met motorrijwielen werden gisteren twee per sonen gedood en vier zwaar gewond. De 36-jarige aannemer J. v. d. B. uit Ede, die des ochtends op weg was naar zijn werk in de N.O.-polder, botste te Apeldoorn tegen een vrachtauto. De man overleed later in het Julianaziekenhuis. Een duopassagiere, het 16-jarige meisje H. P. uit de N.O.-poIder werd vry ern stig gewond. Des middags reed op de rijksstraatweg UtrechtDen Bosch naby Culemborg een motorryder een vierjarig jongetje aan, dat op de berm van de weg aan het spe len was. De motorrijder en zyn duo-ie sagiere, alsmede het jongetje moester, in het ziekenhuis worden opgenomen. Op de Meulunterseweg te Lunt'-r n botsten gisteravond in de gevaarlyk S- bocht aldaar een vrachtauto, bestuurd door S. uit Lunteren en een motorrywiel, bestuurd door de 29-jarige H. B. uit Ede. B. werd met een zware schedelbasisfrac- tuur en een hersenbloeding naar het. Sint-Canisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hy in de loop van de nacht overleed. Maandagavond is de beroemde oud dirigent van het symphonie-orkest van Boston, Serge Koussevitsky, na een kort stondige ziekte overleden. Hy was 77 Jaar. In de buurtschap Brakkenstein bij Nijmegen hebben zich enige gevallen van speudo-vogelpest voorgedaan. Enkele honderden kippen in een hoenderpark en bij particulieren zijn afgemaakt. De toestand in de schoenenindustrie te Nijmegen is nog steeds verre van gunstig. °P de Swiftfabrieken zijn 300 employé's zonder werk en keert de directie het wachtgeld zonder rijkssubsidie uit, in af wachting van de r' ksregeling. Elke dag "eemt hier het aantal werklozen toe. Ey Qe Robinson wordt deze week maar drie dagen gewerkt en is voor de volgende week nog geen regeling getroffen. Ook nier wordt het wachtgeld op eigen risico ^tgekeerd. Bij Wellen en Co. liggen alle F e'lnSen op één na stil en gaan ook honderden op de wachtlijst. Tot heden Y2? py de directies te Nijmegen nog geen oriicieel bericht ingekomen omtrent -eUnn^ ,.Yan de wachtgeldregeling. Wel is werktijdkorting toegestaan. De politie te Vlagtwedde heeft twee personen uit Bourtange gearresteerd, nl. de 26-jarige E. B. en diens vriend H H_ verdach$ van smokkelhandel naar Duits land. Bij een onderzoek is komen vast te staan, dat dit tweetal geregeld thee naar Duitsland smokkelde. Voor zover thans kon worden nagegaan, is in totaal 250 pond over de grens gebracht. De smok kelaars brachten op de terugreis ge bruiksvoorwerpen mee hierheen, zoals staalwaren, messen en hulpmotoren. Bij het 75-jarige bestaan van de Carmel te Geleen, dat, zoals bekend is, op 17 Juni wordt gevierd, zal ook de Pauseiyke Internuntius, mgr Paolo Giobbe, aanwezig zijn. De Internuntius zal om tien uur "ia het klooster een pontificale Hoogmis op dragen. Deze H. Mi9 zal door de K. R. O. worden uitgezonden evenals de pontificale Vespers om half vyf. VLAARDÏNGSE JEUGD MAAKTE DUIZEND STUKS SPEELGOED Gisteravond is in tegenwoordigheid van. de wethouder van onderwijs en afgevaar digden van organisaties, aangesloten by de Vlaardingse Jeugdgemeenschap, in de Erasmusschool een tentoonstelling geopend onder de titel „Hart en Hand". De waarn. voorzitter van de Vlaardingse Jeugdgemeenschap, de heer B. Spit, zeide in zijn openingswoord, dat in de afgelo pen maanden door ruim 500 kinderen, waarvan er 250 niet aangesloten waren bij een of andere jeugdorganisatie, byna 1000 stuks speelgoed zijn vervaardigd, wel ke zullen worden geschonken aan de St. Luciastichting te Rotterdam, de Martha- stichting te Alphen aan de Rijn en de Margriet-stichting, het medisch kleuter dagverblijf te Leiden. Spr. wees op het federatief verband, dat in Vlaardingen be staat tussen alle jeugdorganisaties. Vlaar- d n*>n telt ca. 13.000 jongeren, van wie slechts 3000 zijn georganiseerd en door deze speelgoedactie is men er in geslaagd ook een deel van de ongeorganiseerde jeugd van de straat te houden. De ten toonstelling blijft geopend t/m 9 Juni. Zaterdag a.s. zal het speelgoed worden aangeboden. Om tien uur had vanochtend op de Dam te Amsterdam, onder stralend weer, de symbolische start plaats van de Ronde van Nederland, Als altyd heerste er een ont zaggelijke drukte en toen het startschot gelost was, vertrok men in wandeltempo naar de IJ-ponten, het gezelschap werd over het ÏJ gezet en peddelde vervolgens rustig naar Volendam. Hier werd het om twaalf uur ernst. Het startschot, aldaar gegeven, luidde de Ronde van Nederland D464MO VOO* SCMItDAM tN 73ste Jaargang No. 21557 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zyn tljdeiyk geve»tlgd in he' gebuuw HK Volksbond Lange Haven 71 Schiedam leiehmn Administratie 66152- Telefoon Redactie 6/423 Giro-nummei 9095 ten name van de N V De Couranl De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs f 4 95 per ewartaai 1 A 70 oei maand t 0 40 pel «reek Aavertri»Ne pi i|* op gewone «toiuuioreedi* f In oei miliimrlfl Hoogte Inge/.oiirtri» vié-«ie<ie.iio<er op rvdactioneii Kii oiifw een!» l .R pel 'ftllllllietfi h'Migle- Bl) •ofiiiart ge Hier IflBeie tan^ver» wem» bil de attiiiiiiijii.irttie (>U 1» erkend* advfttei f ie not***!!» v*rKriig!>a*i «Mn Kampioenen Kleine *.iv»»rte!»tipri tot £t> w hu den «i et tsllk «mof meet 3 ct Maximum si womden Plaatsing uitsluitend bu vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J- Kutjpers Hooft redacteur: Leo J. M. Hagelzet 46) Bent u altyd hier? vroeg hy. Als ik niet slaap wel, mynheer. Dan kunt u my misschien helpen. Myn naam is Macpherson dr Mac- pherson en ik heb een kliniek voor geesteszwakke patiënten op het plat teland. Gisteren is een dame uit myn tuin ontsnapt en wy vermoeden, dat ze op het ogenblik in Londen Is. Nu begrypt u natuuriyk wel, dat ik haar verbazend graag terug zou hebben. Niet alleen voor myn reputatie, maar voora, or^vv haar familie haar tot elke prys terugverlangt. Ze had maar weinig geld by zich, maar wy menen er zeker van te zyn, haar spoor tot het Victoria Station te kun nen volgen. Waarschljniyk heeft zy hier een taxi genomen. Ze droeg een brede stroohoed, tuinhandschoenen en een kas tanjekleurig costuum. Het was een erg net meisje. Hm, getikt, zei u? SouJa' zo'n heel klein beetje. En die is by u weggelopen? Juist, Dat heb je goed gezien. En dat noemt u gek? ha-ha. HU be gon te lachen. Neen, mijnheer, er is geen enkel lief meisje geweest, dat my giste ren om een taxi is komen vragen en ik ben hier heel de dag geweest en ze ko men byna allemaal naar my. Maar vraag het aan myn kameraden als u wilt. Davidson liet zich niet gauw met een kluitje in het riet sturen en bleef in het station rondhangen, totdat hij er absoluut van. was. dat hij zowat iedere chauffeur had ondervraagd, die daar de vorige dag had kunnen staan. Zoals hy wel verwachtte, kon niemand zich her inneren. Paula gezien te hebben. Daar het ffiPir eis "n géworden was, besloot hij Hughenden op te zoeken, Newnham's bookmaker, en dan wat te gaan luchen voordat hij op Scotland Yard verslag uit ging brengen en informeren of men op het hoofdbureau nog iets naders te weten was gekomen. Toen hij bij Hughenden aankwam, vroeg hy naar mr Bourne. Heeft u een afspraak? vroeg de klerk. Davidson haalde zyn kaartje te voor schijn. De jongeman zette onmiddellijk een ernstig gezicht en snelde weg. Een minuut later liet hij de detective binnen in een keurig gemeubileerde kamer waar een man van middelbare leeftijd hem wachtte. De klerk ging terug en zei tegen zyn kameraad: Man, er is roet in het eten, de politie heeft ons in de smiezen. Met een schou derophalen zette hij zich weer aan het werk. Davidson sprak tamelijk scherp; mr Bourne, waarop u mij zeker wel zult willen antwoorden. Het betreft een uwer cliënten, mr Newnham. Mr Bourne's gelaatsuitdrukking onder ging niet de minste verandering. Ze was even vriendelijk, even bedachtzaam, even gesloten. Men heeft my belast met een onder zoek, ging Davidson vérder, dat na tuurlijk de meest vertrouwelijke vorm moet hebben, doch waarin mr Newnham's doen en laten een zeer belangrijke factor vormt. En daarom is het voor ons van het grootste belang te weten in hoeverre hy met u in .financiële relatie stond. Of liever gezegd, hoeveel hy u momenteel schuldig is. Het spijt me, dat ik u hierop een teleurstellend antwoord moet geven, ant woordde mr Bourne. Dit is een kwes tie tussen ons en onze cliënt. Deze zaken zyn voor ons absoluut vertrouwelyk. Ik begryp natuurlijk wel, dat het u moeilijk zal vallen van uw gedragslijn af te wijken, zei Davidson, die zijn best deed de sluwe, ontwijkende woorden van de bookmaker zo aangenaam mogelyk te be antwoorden. Maar ik kan u wel zeggen, dat wij hier met een buitengewone mis daad te doen hebben. Verder moet het voor u niet onverschillig zyn te weten, dat, wat thans vriendelyk van u wordt verzocht, binnen enkele uren met wette- lyke drang kan worden geëist met gevaar van herhaling voor de rechtbank, zodat uw gehele zaak door alle Engelse kran ten zou worden bekend gemaakt. Ik hoop, dat v er voldoende van overtuigd zult zyn, dat het voor u verkieslijker is deze noodzaak te ontgaan. Kom. u zult er wel de voorkeur aan geven, rmj m K®"nJs stellen met de enkele feiten, die ik wens Bourne dacht een ogenb^^H3f-h, Kunt u ons verzekeren, dat hiervan niets uit zal lekken tegenover mr Newn ham zelf? „t Indien ik wist. waar mr Newnham zich bevond, zou hy mij waarschijnlijk zelf deze inlichtingen hebben verstrekt Ik ben verplicht deze vraag te stellen aan een der beide betrokkenen en ben vast besloten het antwoord, hoe dan ook, te weten te komen. Bourne boog even vriendelyk als steeds en zei; Als de zaken zo staanmr Lewnham is ons 'n ontzettend groot be drag schuldig. Hy is de laatste tyd niet erg gelukkig geweest en de laatste wed denschap, die hy ongeveer drie weken geleden heeft aangegaan, bleek een noodlottige vergissing Hy vouwde zyn dikke plompe handen op zyn buik en keek de ander listig aan. En heeft u hem om dat geld ge maand Bourne deed werkeiyk verontwaar digd. Wy hebben hem alleen aan zyn verplichtingen herinnerd. Meer dan eens? Wy zien de noodzakeiykheid in ons veilig te stellen en dat zult u ons niet kwalyk nemen, me Davidson. We ge voelden ons dus verplicht, mr Newnham te verzoeken, ons althans iets ai i_ be talen, Ik herhaal nog eens, dat hit ons verbazend veel schuldig was. En wat antwoordde hij hierop. Hij zond ons een chèque. Onmiddellijk? Dat wil zeggen: na verloop van en kele dagen. Voegde hij daar niets aan toe. betref fende de verdere regeling? Zeker. Hy schreef, dat hy spoedig ln staat zou zyn, het gehele bedrag ineens af te lossen. Voordat hij vertrok, slaagde Davidson er nog in, de brief even onder ogen te krijgen. Newnham had vijftig pond op afbetaling gezonden en er bijgeschre ven, dat hij het ontbrekende zonder man keren binnen enkele weken zou aanvul len. Met deze belangryke mededeling in zyn zak ging Davidson naar een City Restaurant, waar hy Hy vroeg zich af, ol Newnham wellichl in de klau wen van een of andere geldschieter te recht was gekomen. Daar de jongeman immers enkele weken te voren nog ver klaard had. niet eens tien pond te kun nen missen, leek deze plotselinge stor ting van vijf maal dit bedrag toch wel verdacht. Davidson liet de rest voor het ogenblik rusten, vouwde een krar.t open en wachtte op zyn lunch. Wat hem het eerst in het oog sprong was een reus achtige foto van Newnham en daarboven in zware letters: Waar is mr Newnham? (Wordt vervolgd) werkelijk in. Gisteren bleek, dat bij de Internationale Ploeg de Italianen Serge Meneguetti was uitgevallen. De organisatoren van de Ron de slaagden er echter in de bekende Belg Impanis te engageren en gisteravond nog verscheen de Belg in Amsterdam. Hij zou echter vanochtend niet starten en is ook niet gestart. De technische commissie ver zette zich namelijk tegen diens opneming in de Internationale Ploeg en in plaats van Impanis is thans de Nederlander De Best in deze ploeg geplaatst. De Belgische officals verklaarden nog, dat ook Wim van Est eigenlijk dolgraag aan de Ronde van Nederland zou heb-, ben meegedaan. Hij was er zelfs zó op gebrand in Nederland te rijden, dat hij, naar men verklaarde, zonder enige ver goeding had willen starten. De organi satoren hebben dit echter geweigerd. Ook werd verklaard, dat hij er zich over zou hebben uitgelaten, dat hij gaar ne aan de Tour de France zou deelne men en een plaats in de Nederlandse ploeg zou ambiëren. Men wist verder nog te vertellen, dat de manager van Van Est, die het in de rit Bordeau—Parijs zo lelijk had laten zitten, door de fabriek Garin als mana ger van de Garin-fabrieksploeg zou zijn ontslagen. Aan de tJovdltaie te IJnMerdam begon vanmorgen om arhl uur de ontscheping van 1815 met het tro-nent 'ansi-orl- hip „Fairsea" uit Indonesië aangekomen Arn- bonse ex-KNIL-militairen en hun vrou wen en kinderen. Vandaag zullen 1200 opvarenden worden ontscheept en de overige zullen morgen het schip verlaten. De plv. Commenderend Officier Troe pen aan boord vertelde, dat de reis een zeer rustig verloop had gehad. Gedurende de overtocht werd een baby geboren; een 1 te Suez achtergebleven manneiyke patiënt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2