Defensie heeft grote haast! Kamer op de bres voor persoonlijke belangen Amerika wenste Mandsjoerije te bombarderen West-Ë uropese landen in twee groepen onderscheiden m Het lot van de Nederlands- Indonesische Unie Prof. Schermerhorn en zijn alleenzaligmakende visie Gong S, Weer zuivering in het rode paradijs 1 N Leerlingen-percentage op katholieke scholen is 44°/o Enin %t volle leven? v. Nog 5 maanden? Verkeer naar landen met visumplicht bemoeilijkt De Mariakapel in de kathedraal van Haarlem De bezem gaat door Hongarije en T sjecho-Slowakije Woensdag 6 Juni 19"1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kortenhorst verzoekt C.P.N. om een rode gramofoonplaat Opheffing Uniestatuut op speciale conferentie? Advocaat der oorlogs misdadigers beproeft laatste kans Advocaat verduisterde 17.000.-. Sicilië telt 12 pet. neo-fascisten Bondgenoten koesterden bezwaren Nieuwe regeling voor paspoorten LAGEN Frans tegenoffensief in Indo-China Weinig kans op cease-fire in Korea WEERBERICHT Oorlog en Marine Een jaar gevangenisstraf geëist Smalle beurzen WE VRAGEN BEGRIP VOOR De weerverwacMing. wond luidt: geldig tot Donderdag" Overdrijvende wolkenvelden, maar later ook af en toe zonneschijn. Overwegend droog weer. Meest matige Noordelijke wind. Vooral morgen overdag lagere temperaturen. Donderdag 7 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20 35 uur. Maan op 8J7 uur, onder 23.46 uur. E SCHIEDAMSCHE 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Er was door de minister van Oorlog en nog negen andere ministers een betem- meringenwet Landsverdediging inge diend, met bet doel bfl de opbouw van onze landsverdediging sneller te kunnen ingrepen ten behoeve van het aanleggen van verdedigingswerken, indien de toe stand dit noodzakelijk to" maken. Een niet zo belangrijk geval, ware het niet, dat naar de mening van vele kamerleden hierbU privaatrechtelijke belangen in ge vaar dreigden te komen. De publiek rechtelijke belrngen waren in dit ont werp wel voldoende gewaarborgd door de bepaling, dal er een voorafgaand over leg zou zijn met de betrokken instanties, voordat tot onteigening zou worden over gegaan. Nu was het eigenlijk zo en minister Staf legde daarop ook de nadruk - dat bij deze wet eenmaal aanvaard geen onteigening zou kunnen geschieden. Het wetsontwerp bedoelde het slechts mogelijk te maken de procedure der ont eigening, die bij verschillende andere Wetten en verordeningen is onderge bracht, te versnellen. Daartoe we-den door dit ontwerp uit andere belenvme- ringswetten de meest belemmerende be palingen weggenomen, maar deze ver snelling van procedure hield ook dhn toch maar het gevaar in. dat er geen vol doende waarborgen zouden zijn, dat de privaatrechtelijke belangen veilig zouden lijn. Hiertegen had bijvoorbeeld de heer Droesen (KVP bezwaar, die ter illustra tie met het verhaal kwam van een oner, die op Goede Vrijdag kennis kreeg van onteigening van grond, terwijl reeds Dinsdag na Pasen aan het bouwen van verdedigingswerken op die grond ward begonnen De boeren waren vaak ge dwongen afstand van de grond te teke nen en zij nadoen dgt dan maar gedaan, omdat zij bang waren, dat zij anders geen uitkering van schadeloosstelling zouden krijgen* Ook over de schadeloosstelling was een kleinigheid te doen. maar overigens was de Kamer he» met de noodzakelijkheid van deze wet wel eens. Aan prof- Ger- brandy ontlokte dit wetsontwerp zelfs deze Gerbrandiaanse aanvang van zijn rede: „Dit wetsontwerp bewijst, dat zelfs een slechte regering nog wel eens met iets goeds Kan komen". Alleen de communisten waren natuur lijk tegen. Moeten wij nog zeggen op welke gronden? Oorlogshitserij natuurlijk tegen de blank-onschuldige Sovjet-Unie. De C. P. N. stuurde zelfs twee sprekers in het vuur. Maar omdat de goede heer Borst niet spectaculair genoeg is en hij als landbouwdeskundige hierover toch het 2ijne moest zeggen, kwam de heer Hoog carspel ook nog eens op het spreekge stoelte. Toen deze een kleine twintig mi nuten had gesproken over de Amerikaan- rp oorlogshitsers en wat dies meer zij, werd vforzitter Kortenhorst werkelijk boos. Hij onderbrak de heer Hoogcarspe diens fulminant betoog en vertelde hem, dat hij weer eens bezig was de nationale tijd te misbruiken voor propagandistische doeleinden. „U dwingt de Regering en de Kamer iedere keer opnieuw hiernaar te luisteren. Als u er kans toe zag, zou u het iedere dag doen". De voorzitter vond dit bij een zuiver tecbnische aangelegenheid als dit wets ontwerp buiten iedere proportie, maai kon toch ook weer niet zijn gevoel voor humor onderdrukken, toen hjj de heer Hoogcarspel de raad gaf deze steeds weer herhaalde communistische opvat tingen maar vast te leggen op een gramofoonplaat en die aan de regering aan te bieden. De heer Hoogcarspel sputterde natuur lijk geweldig tegen, maar hield er zich verder toch aan en bepaalde zich verder tot het wetsontwerp zelf. Minister Staf zat dus alleen met het geval van de privaatrechtelijke belemme ringen, waarover niet alleen de heer Droesen maar ook de heer Van der Goes van Naters (PvdA) een amendement had ingediend. .ui.. Minister Staf wilde het recht van over leg wel in de wet vast leggen, maar lie ver met een andere tekst dan de heer Droesen had voorgesteld. Hij las daartoe een heel uitgebreide tekst voor, die voor verschillende artikelen veranderingen in hield, maar die niemand natuurlijk zo gauw kon volgen of overzien. Zodat de voorzitter voorstelde er voorlopig maar mee uit te scheiden, totdat de Kamer de ministeriële tekst had kunnen bestuderen om dan morgen met de artikelsgewijze behandeling voort te gaan. By de aanvang der middagvergadering is nog gestemd over een drietal moties, die nog waren overgebleven van de be grotingen van Oorlog en Marine. De motie Gortzak om de diensttijd te bepa len op hoogstens twaalf maanden werd met 70 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór: alleen de communisten. Dan waren er nog twee inentings moties. Vooraf legde minister Staf een verklaring af. Hij zeide zijn verant woordelijkheid Inzake de verplichte in enting zeer zwaar te voelen en hij deel de daarom mede, dat er een commissie zal worden benoemd, waarin ook Ka merleden zitting zouden hebben, welke commissie zou hebben te bezien of de huidige basis voor het opleggen van verplichte inenting van militairen vol doende was of dat er een wet dienaan gaande zou moeten komen. De motie Zandt (S.P.G.) werd daarop verworpen met 63 tegen 13 stemmen. Vóór stemden S.G.P., A.R. behalve de heer Bruins Slot. Vóór de stemming over de motie Bruins Slot, die een rechtsgrond wenste voor deze verplichte inenting verklaar de de heer Korthals (V.V.D.), een der ondertekenaars van deze motie, dat hij haar na de verklaring van minister Staf verder overbodig achtte. De heer Bruins Slot, handhaafde haar echter. Zij werd verworpen met 55 tegen 22 stemmen. Voor stemden A.R., S.G.P. en C.P.N. alsmede de heren Schmal (C.H.), Weiter (K.N.P.) en Verhoeven (K.V.P.). F. S. Ter aanvulling van ons bericht van gisteren vernemen wij nog dat het *n de bedoeling van de Indonesische rege ring ligt om het rapport van de staats commissie voor het in beschouwing nemen van de R-T.C.-overeenkomsten eerst voor publicatie vrjj te geven nadat bet door het Indonesische kabinet Is bestudeerd. Inzake het rapport kan nog gemeld worden, dat opheffing van het Uniesta tuut volgens welingelichte kringen dient te geschieden op een speciale conferentie Waar deze conferentie gehouden moet worden, zou in nader overleg tussen de Republik Indonesia en Nederland be paald moeten worden. Warren Magee, de verdediger van de zeven ter dood veroordeelde Duitse oor logsmisdadigers te Landsberg, heeft giste ren bet Amerikaanse hooggerechtshof om een nieuw uitstel van de executies ver zocht. Dit is het laatste middel, dat hem nog openstond. Het jongste uitstel liep gistermiddag om 15.00 uur af. maar het Amerikaanse depar tement van Justitie heeft meegedeeld dat de bezettingsautoriteiten in Duitsland niet tot terechtstelling zullen overgaan zolang een beroep in behandeling is. Aangezien het hof zijn zitting tot de herfst heeft verdaagd, levert de stap van Magee onverwachte moeilijkheden op. De advocaat-generaal, Philip Perlman, heeft zich dan ook in een memorandum verzet tegen het beroep van Magee. Een gevangenisstraf van een jaar met aftrek eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren tegen de 61 jarige advocaat en procureur mr J K. uit Schiedam. Hij zou in 1950 een be drag van f 17.000, dat hij van een zekere C. Z. had ontvangen om aan de erven B. uit ie betalen, voor zichzelf hebben ge bruikt. Verdachte bekende. De officier van jus titie wees erop, dat verdachte in finan ciële moeilijkheden verkeerde en dat hij het ene gat met het andere had gestopt. Pleiter drong aan op een voorwaardelijke veroordeling. Uitspraak over veertien dagen. Zondag zijn verkiezingen gehouden voor het 90 zetels tellende semi-autonomc parlement van Sicilië Van de 2.133.378 geldige stemmen kregen de Christen democraten er 668 126, de communisten en Nenni-socialisten 644.752; de Italiaanse- sociale beweging (neo-fascisten) 273504, en de monarchisten en liberalen 204.504. De rest van de stemmen viel ten deel aan kleinere partijen waaronder de soc - democraten. De „Italiaanse sociale beweging" nam voor het eerst als partij deel aan de verkiezingen. Zij krijgt elf zetels toege wezen. Oud-minister Struycken vertrok gisteren per K. L. M. naar Willemstad om daar zijn ambt van gouverneur der Ned. Antillen te gaan aanvaarden. Een van zijn kinderen vond het zo fijn, dat de peuter al vooruit „holde" naar het vliegtuig. Dinsdag werd de Amerikaanse minister i te gaan dan zij op economisch gebied van buitenlandse zaken Dean Acmeson bereid zijn. voor de vierde maal door de verenigde 0mtrent 4c mogelijkheid van een veto senaatscommissie gehoord. Zijn getuigenis g ind;en zon worden gepoogd de «matnrpn na aflnon chj "communistische regering, werd bekort, daar de senatoren na afloop nog een vergadering van de senaat moesten bijwonen. zetel in de Veiligheidsraad te bezorgen, zeide Acheson: „De V. S. zouden zich Acheson deelde mede, dathy de slechts dan kn^ d» vu Amerikaanse ambassades in de landen, I bun vetorecht gebruik te maken, "<l'cn die strijdkrachten in Korea hebben, in rij zich m. b. t. een dergelijk voorstel December telegrammen heeft gezonden, m de Raad in de minderheid zouden waarin een plan was uitgestippeld dat bevinden Wy verwachten met dat dit voorzag in een krachtdadige achtervolging verklaarde Verder dat de Amerikaanse bevelhebber-te-velde in 1*1 HaM +r»4- aan «ynrlanïtr mïcKri van vliegtuigen der communisten over de Jaloe en tot boven Mandsjoerije, indien deze toestellen van daaruit waren opge stegen om de verbonden strijdkrachten in Korea aan te vallen. In het plan was uiteengezet dat het „onschendbare Mandsjoerijse heiligdom" een ernstig probleem voor de verbonden strijdkrachten in Korea vormde. Toege licht werd, dat communistische vlieg tuigen van hun Mandsjoerijse bases opstegen, de verbondenen aanvielen en zich dan prompt weer over de slechts enige minuten vlieigens van het strijd toneel stromende Jaloe in veiligneid bradhten. Verklaard werd, dat de Ame rikaanse regering het voor de hand liggend achtte dat „dit misbruik maken door de vijand van de Mandsjoerijse bases gemakkelijk zou kunnen leiden tot het ontstaan van een ondragelijke last voor de verbonden strijdkrachten in Korea" Aan de Amerikaanse ambassades werd verzocht het State Department in te lichten omtrent de reacties der betrok ken regeringen. Het voorstel der V. S. kon echter nimmer worden uitgevoerd, daar de regeringen der bondgenoten er ernstige bezwaren tegen hadden. In antwoord op vragen verklaarde Acheson: „Wij zullen dit voorstel niet in de V. N. herhalen, omdat wij van mening zijn veel eerder resultaten te zullen bereiken door de beperkende bepalingen op economisch gebied t. a. v. het communistische China te verscher pen, dan door onze bondgenoten te verzoeken in militair opzicht verder Naar de A.N.W.B. ons mededeelt, wordt in ons land een nieuwe paspoor tenregeling ingevoerd. Ten aanzien van de geldigheid van het paspoort komt er eejn landen-indeling in vier groepen, namelijk. 1. landen, waarvoor voor Nederlanders geen visumplicht bestaat, 2. de Bondsrepubliek Duitsland (West Duitsland), Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije, 3. de overigen landen van Europa, 4. de landen in andere werelddelen. Nieuwe paspoorten zullen in de regel slechts geldig worden gemaakt voor de landen genoemd onder I. Tot nu toe werd, zoals men weet, voor de paspoorten slechts onderscheid ge maakt in geldigheid voor Europa of voor de gehele wereld. Voor de onder 2 genoemde landen is thans een aparte aantekening nodig in het paspoort. Wil men een van de tot deize groep behorende landen bezoeken, dan zal men moeten aantonen, dat men Onlangs werd de Maria kapel in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo te Haarlem opengesteld. Sindsdien komen aldaar °P elk uur van de dag mensen van elke leeftijd bidden tot de Moeder Gods. Het fraaie hek werk, vervaardigd in het atelier voor kerkelijke kunst van H. van tier Heydcn te Bodegraven, stelt voor de Mystieke Boos, Maria, die de kop van de slang verplet. De toegang tot de kapel is aan de Leidse Vaart, naast de pastorie. een aannemelijk reisdoel heeft en over Korea het recht beeft „een wapenstilstand j voidoende middelen beschikt voor de reis tot stand te brengen", doch in dat geval daarheen en het verblijf aldaar. Dit geldt moeten de andere staten-leden der Ver enigde Naties worden geraadpleegd. Acheson's getuigenis wordt heden voort gezet. ook, naar wij bij informatie van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Za ken vernamen, voor bezoeken aan Ca nada en Amerika- In plaats van een vereenvoudiging van het internationale contact tussen de vol keren, wordt door deze maatregel thans zes jaar na de oorlog een regeling ingevoerd, die het reizen nog meer dreigt te belemmeren, dan tot dusverre het ge val was. De A.N.W.B. heeft dan ook de minis ter van Buitenlandse Zaken met klem verzocht, te overwegen de indeling der landen, met betrekking tot de territoriale geldigheid van het paspoort alsnog te herzien en de onder groep 2 genoemde landen op te nemen in groep 1, zodat normaal een paspoort geldig wordt voor alle landen van West-Europa. Het kan dan aan de reiziger worden overgelaten of hij in West-Europa landen wil bezoe ken, waarvoor een visum nodig is. De A.N.W.B. acht het onverklaarbaar en onbegrijpelijk, waarom deze omslach tige regeling, met al haar beslommerin gen, tijdverlies en extra-onkosten, thans wordt ingvoerd. terwijl in Uno-verband juist gestreefd wordt naar vereenvoudi ging van paspoort- en visa-formaliteiten. Aan de besprekingen hierover nemen ook vertegenwoordigers der Nederland se regering deel. De bond betwijfelt ten zeerste, of het tot nu toe bestaande paspoort, dat gel dig is voor geheel Europa, de mogelijk- Voor de behandeling van de begroting van Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen zat gisteravond in de Tweede Kamer minister Peters voor het eerst achter de regeringstafel, geflankeerd door de staats-secretarissen Götzen en Blom, zodat twee ministeries bij de behandeling van deze begroting present waren. Mr Donker fungeerde deze avond als voorzitter. Waar het zo allemaal over ging? Over Indonesië, dat nu souverein en zelfstandig is, viel niet zo heel veel te zeggen, al betreurde de heer Van de Wetering (C.H.) het wel, dat de Nederlands-Indonesische Unie een volkomen mislukking was geworden. Hij weigerde echter het wel eens ;ehoorde verwijt te accepteren, dat Nederland Indonesië had verspeeld voor het fata morgana van een Nederlands-Indonesische Unie. Hij immers had de smadelijke behandeling door de Engelsen na de oorlog aan den lijve gevoeld en de geschiedenis zou over de houding van Nederland wel K)rdelen. In het belang van beide volken moest de regering nu zoeken naar een oplossing, die beide landen zou bevredigen desnoods met een constructie-wijziging van de Unie. Kwesties als die der naar ons land ge brachte Ambonezen de positie der Indi sche Nederlanders en de achterstand in de betalingsverplichtingen aan terugge keerde Nederlanders werden eveneens tn het debat betrokken en tenslotte waren daar dan ook Suriname en de Nederland- se Antillen. Men vond het jammer, dat door locale tegenstellingen een behoor lijke kiezersuitspraak niet mogelijk was geweest en voor Suriname vroeg men vooral goed geschoolde boeren. Ondanks alles was de verhouding Ne derlandIndonesië, binnen de Neder landsIndonesische Unie toch wel het voornaamste punt van bespreking. Even als de heer v. d. Wetering (CH) had de heer Meyerink (AR) het over de trieste toestand in Indonesië, waar nog tiendui zenden Nederlanders leven. Wat deed de regering om deze mensen te beschermen? Het Unieverdrag had daartoe niets gehol pen, maar in tegenstelling met de heer v. d. Wetering achtte de heer Meyerink het Unieverdrag niet opzegbaar Men had slechts te breken met de halfslachtige po litiek van het verleden. De heer Schermerhorn (PvdA) daaren tegen gaf dezelfde wazige uiteenzetting als voorheen over de psychologische groei naar de huidige toestand En bij uiterst rechts, dat de oorzaak hiervan zag in het slappe beleid van de regering, èn bij uiterst links, dat meende, dat er door militair ingrijpen veel was verknoeid en dat was dus gericht tegen de linker vleugel van zijn eigen partij dé heer Schermerhorn een zekere mate van overschatting van eigen standpunt. Daarmee was hij waar hij wezen wilde: zijn eigen standpunt nog steeds het al leen juiste. En dat was, dat Nederland en Indonesië elkander alleen maar dien sten moesten bewijzen tot beider nut. maar daarvoor moesten beiden vrij tegen over elkander staan. Men moest dus na gaan in hoeverre de Ned.-Ind. Unie een belemmering was voor de zakelijke be trekkingen tussen beide landen. Indonesië wil de Unie opzeggen en de heer Schermerhorn kwam met zijn advies: afwachten tot Indonesië het initiatief neemt. Bij de heer Schermerhorn weer geen erkenning van de feiten en nagaan hoe men deze tegemoet kan treden. Hij kwam niet verder dan een bestrijding van de opvatting, dat het Indonesische sen timent de oorzaak was geweest van de huidige moeilijkheden. De samenwerking op verschillend ge bied zelfs op militair was voor de professor het bewijs, dat sentimenten te overwinnen waren. Opmerkingen over he; gevaar van het communisme in Indone sië bestreed hij met de bewering, dat hier dezelfde politiek tegenover het commu nisme werd gevoerd als in Indonesië Alsof een gevestigde en geordende demo cratie hier hetzelfde zou zijn als een de mocratie, die niets meer in de hand heeft Des professors toekomstbeschouwing v«i hetzelfde wazige gehalte, het waren meer irreële, ongrijpbare fanta sieën van 'n man, wiens beschouwingen niet diep genoeg gaan om houvast te krijgen. De heer De Graaf (KVP) sprak van zijn waardering voor de moeilijke arbeid van minister Van Maarseveen om daarna over te gaan tot de verhouding Nederland— Indonesië. Deze spreker stelde tenminste na de vage beweringen van de heer Scher merhorn de naakte feiten. Indonesië wil de Unie weg hebben. De Nieuw-Guinea- kwestie. In beide landen een regeringscri sis, Wat nu te doen? Wij en allen die de vrijheid lief hebben hebben belang bij een goede verhouding met Indonesië, waarbij als zwaarste argument gelder, de communistische bedreigingen in Z O.-Azië. Daarom moest het Westen alle mogelijke 'aulp geven aan het Oosten. Bij de samen werking zag de heer De Graaf (KVP» vooral een taak voor ons volk. Wat de opzegging van het Unie-sta tuut betreft konden wij niets anders doen dan afwachten. Een wijziging van het Statuut en de RTC-overeenkomsten had niets te maken met N.-Guinea. Daartoe moesten andere argumenten dienen. Indonesië mocht de mogelijkheden tot samenwerking niet lichtvaardig op zij schuiven. Indien bij een der partijen de j heid tot een zodanig misbruik heeft ge boden, dat een dergelijk drastisch Ingrij pen zoals de nieuwe regeling in feite betekent, gemotiveerd zou kunnen wor den geacht Voor de onder groep 2 genoemde lan den kan men op dezelfde eenvoudige wijze reisdeviezen opnemen als voor de landen van groep 1, zodat de vraag op komt, waartoe het noodzakelijk is nu een afzonderlijke categorie te creëren, waar voor men moet aantonen, dat men een aannemelijk reisdoel heeft en over voldoende middelen beschikt voor de reis daarheen en het verblijf aldaar. Naar de mening van de A.N.W.B. biedt de visumplicht geen enkele aanleiding, verschil te maken tussen deze groep van landen en groep 1. Bovendien acht de bond het onjuist een onderzoek naar het reisdoel en de beschikbare geldmiddelen te leggen in de handen van plaatselijke instanties, welke daarvoor de competen tie niet bezitten, zodat uniformiteit in beoordeling dan ook geenszins gewaar borgd zal zijn. Daarenboven bestaat aldus het gevaar, dat bi) de beoordeling van de geldmidde len èn reisdoel niet of onvoldoende reke ning zal worden gehouden met de belan gen van de zeer vele toeristen, die met bescheiden middelen moeten rondkomen. Men denke daarbij aan kampeerders, ge bruikers van jeugdherbergen, aan fami liebezoek en een uitwisseling van jonge ren via scholen, verenigingen etc. en ook, zoals sinds de oorlog zo veelvuldig ge schiedt, aan uitwisseling tussen particu lieren, waarbij men over en weer in een gezin gastvrijheid vindt. Dit geldt ook voor de landen in an dere werelddelen, waarvoor men thans een deviezenvergunning zal moeten to nen, terwijl het herhaaldelijk voorkomt, dat men overzee bij familie of kennissen gaat logeren, of deelneemt aan een stu denten-uitwisseling, waarmede geen, of nagenoeg geen deviezen gemoeid zijn. Voorts wijst de A.N.W.B. erop, dat thans nog de toestand zo is, dat wan neer men verblijf houdend b.v. in Frank rijk, zich genoodzaakt ziet naar Spanje door te reizen, men hiervoor ter plaatse een visum kan aanvragen. Volgens de nieuwe voorschriften zou een zakenrei ziger door een dergelijke handeling in ovetreding zijn en zou inbeslagneming van het paspoort, wegens „misbruik mo gelijk zijn. Ondernemers, middenstanders en werk nemers staan allemaal achter de politiek van de regering om de prijzen zo laag mogelijk te houden. Maar op elke bijeen komst eist men van diezelfde regering open oog voor de situatie, waarin de des betreffende groep verkeert. „Sdhei nou eens uit met loonsverhogingen en social# voorzorgen", verklaart de ondernemer. ..Mijn winstmarge is veel te laag", jam mert de middenstander. „Hoe kan ik bij zulke prijzen ook maar redelijk mijn gezin verzorgen", zucht de werknemer. Het orgaan van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers schrijft in lijn nummer van 1 Juni ote.: „De consumptiebeperking, die de Re gering noodzakelijk acht om de beta lingsbalans in evenwicht te brengen, zal de concurrentie om de „consumen ten-gulden" sterker doen worden; lm» mers, bepaalde bestedingen rullen ach» terwege moeten blijven en de concur rentie tussen de verschillende beste- dingswijzen wordt dan scherper. Men heeft in de laatste jaren zeer duidelijk de neiging zich zien ontwik kelen, alleen naar de ondernemers winsten te zien. Welnu, dat de onder nemersrisico's er ook nog zijn, demon streert het huidig tijdsgewricht wel zéér duidelijk!" Aalmoezenier Ronoken waarschuwde d» Limburgse middenstanders; „De opleving van het organisatieieven is "niet zozeer te danken aan groter principieel inzicht als wel aan het feit, dat de druk van de verslechterde eco nomische omstandigheden steeds meer voelbaar wordt In deze tijd zijn een grote mate van zelfbeheersing en tevens samenwerking tussen alle groepen nodig". Prof. Romme schrijft o.a. in „De Volks krant": „In Finsterwolde is de meerderheid der bevolking communistisch. Hoe is dat zo gekomen? Minister Van Maarse veen schilderde in de Kamer de tragi sche verhouding tussen boer en land arbeider in de provincie Groningen: hoe daar in de loop van rond een eeuw een levensvervreemding tussen deze beiden is gegroeid, waardoor ze van gezinsgenoten werden tot gescheidenen, van gescheidenen tot vreemden, van vreemden tot vijanden. De sociale toe standen, zoals die zich in Groningen ten plattelande ontwikkeld hebben, en, ge deeltelijk daarmee gepaard, de ontwik keling op godsdienstig gebied in onker kelijke richting daarin wees de mi nister de oorzaken aan van de relatief grote invloed van de communistische partij in de welvarende pwMncie Gro ningen". Voelt U de nuances? Toen vijftig jaren geleden een gulden werd gedistribueerd, was er 5 cent voor de werknemer, 20 cent voor de midden stand en 75 cent voor de werkgever. Die tijd is voorbij. En komt nooit meer terug. Globaal is de verdeling van een gulden tegenwoordig 10 cent voor de arbeider. 30 cent voor de middenstand en 60 cent voor de werkgever. Niemand kan er van zijn loon of salaris komen. Elk der groepen zou gaarne of twee kwartjes of drie kwartjes van de gulden willen ontvangen. Dat maakt sa men ƒ1.75. Dat is bijna het dubbele van de te verdelen „buit" of het gezamenlijk inkomen. We zullen ons allemaal beperkingen moeten opleggen. En die zullen we ons zelf en niet anderen moeten opleggen. De beperking eist persoonlijke otters. Worden die gebracht, dan is er kans. dat, al zullen de rijken dan het leven niet zo „lollig" vinden, de minder bedeel den het leven niet zo „ellendig" zulien achten. Als we gevoelig horen preken over het „naakten kleden", worden onze ogen min stens vochtig. Maar dat éne werk van barmhartigheid er zijn er nog dertien eist reeds meer dan het wegschenken van een verlegen badpak. Naastenliefde, rechtvaardigheid, sociale doctrine. Jawel, jawel. Er zijn er nóg te weinig, die gedurfd zijn in hun daden. We vragen begrip voor elkaar te heb ben. Maar bijzonder voor de economisch zwaksten. Daaraan dient de arbeiders stand zelf ook te denken als het op naas tenliefde aankomt. HENK VAN DER MAZE. Te Londen ontvangen berichten zouden volgens de diplomatieke correspondent van de „Times" wijzen op het aan de gang u zijn van een zuiveringsactie in Hongarije wéns niet ïêëfdê, het Uniestatuut "tot le-1 op minstens even grote schaal als ten ven te brengen,' had het ook voor de tijde van het proces tegen de voormalige andere geen zin'daaraan vast te houden. Hongaarse minister van buitenlandse za Dat was duidelijk genoeg. De heer de Graaf noemde dit over brugging van tegenstellingen. Slechts voor de zaak Nieuw Guinea zag lui geen oplossing, omdat hij vast hield aan het zelfbeschikkingsrecht der autochthone bevolking. Inzake de kampen der Ambonezen zou de com missie uit de Kamer voor Uniezaken een gesprek vragpn met de minister. Inzake Nieuw Guinea huldigde de heer Meijerink het bekende A.R.-standpunt: Nieuw Guinea moet bij Nederland blij ven. De politiek van afwachten was symptomatisch voor de na-oorlogse rege ringen. Een zwevende status in Nieuw- Guinea verhindert de bestuursactiviteit tot ontplooiing te komen. De heer Schermerhorn meende, dat wij met Nieuw Guinea niet te koop moes ten lopen wij hadden verplichtingen tegenover de bevolking aldaar. Met deze visie moest de Kamer het doen. Tenslotte kreeg de minister nog aller lei goede raadgevingen inzake Suriname De heer Schermerhorn vroeg of de re gering haar beleid dienaangaande ken baar wilde maken. Wellicht zullen wij dit straks bij het antwoord van de re gering hóren. Mqar eerst komt er morgen nog een hal', dozijn spreker». F, X. ken Rajk. Bela Szanto, voormalig minis ter van oorlog in de regering van Bela Kun, zou kortelings met orders uit Mos kou naar Hongarije zijn gekomen. Szanto, van Fools Joodse afkomst, is, naar men aanneemt, Russisch burger geworden. Als gearresteerden worden genoemd: Janos Kadar, minister van binnemandse zaken tot Juni 1950, Gyula Kallai, tot voor enige weken minister van buiten landse zaken, Sandor Zold, de voorganger van Kadar, de vroegere presidenten Sza- kasits en Tildy en anderen. In Tsjechoslowakije wordt eveneens drastisch ingegrepen tegen de deviatimis- ten van de partijlijn. Na de onlangs ge houden jaarlijkse conferenties van de Tsjecboslowaakse communistische partij zijn in elf van de negentien districten, Sterke strijdkrachten van de Franse Unie gesteund dooi vliegtuigen en ka- nonreerboten, hebben Dinsdag haar eer ste grote tegenoffensief tegen de troepen der Vietminh, die aanvallen doen in de Tonkin-delta in Noord-Iindo-Ghina. ge opend. waarin het land is verdeeld, de districts- leiders vervangen, aldus meldt het blad van de partij, de „Rude Pravo" Slechts in drie van deze veertien districten is de oude voorzitter gehandhaafd. In twaalf districten zijn nieuwe secretarissen van het bestuur benoemd. Het blad maakt geen melding van het resultaat der bijeenkomsten in de vijf andere districten. Het hoofd van de Poolse delegatie bij de Ver. Naties, dr Julius Katz—Suchy. heeft Dinsdag verklaard, dat een staken van het vuren in Korea slechts dan zou kunnen worden bereikt, als de Westelijke mogendheden er in toestemden tevoren het vraagstuk van Formosa en het toela ten van communistisch China tot de Ver. Naties te bespreken. Een staken van het I vuren op zichzelf zou slechts „de agres sors van de V. N. een adempauze ver schaffen om nieuwe aanvallen voor te be reiden". aldus de Poolse afgevaardigde. Zoals gemeld, heeft Londen stappen be raamd om tot een cease-fire bij de 38ste breedtegraad in Korea te komén. Als de Pool inderdaad, zoals men aanneemt, als spreekbuis van de Sovjet-Unie is opgetre den. dan kan men als vaststaand aanne men. dat de Britse poging bij voorbaa' al tot mislukken gedoemd is. De V. S. blijven zich juist tegen de twee door Katz— Suchy genoemde eisen hardnekkig verzet ten. «nanweatSW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1