Van Ewijck''maakte driemaal (vergeefs) alarm Van een duikboot, die zich niet richtingnaar het Kanaal opstoorade, melden wilde Groepscijfers van Bezittingen en Schulden BLUE BAND smaakt vee/beter/ Pauselijke Missiegenootschappen vergaderden in Rome Drie jaar geëist tegen geschorste commandant POPPEN BEELDEN „HEFBOOM"- SPREUKEN UIT Flootoefcnirtg ,,Progrès 1 Dieptecocktailböiii op de wa Middenstanders ter beevaart Koninklijke/Shell Groep in 1950 In 1950 40 millioenmeer besteed voor investeringen dan afgeschreven 26 millioen brand schade in een jaar Mgr Celso Costantini over de Kerk in Indonesië Wat laat je voor een ander „Waarom vooral Blue Band? Je doet alsof er enig verschil is met andere merken.. „is er ook! Blue Band is werkelijk lekkerder!" PAGINA S WCj&NSDAG 6 JUNI 1951 Ook „Dubois" vergiste zich Nieuwe phase Spanning „Je sterft Mgr van schepen Weer vliegtuigen en onderzeeërs Indomitable getroffen Nog een ziektegeval Naar O. L. Vfouw ter Nood in Heiloo Onvoorzichtigheid nog altijd de grootste oorzaak Ook U proeft het verschil! Vooral als U de proef oeéftiteo Blue Band probeert, naast andere margarine, op een stukje brood, ra wat ge kookte groente of puur, van een lepeltje. Doe het eens, en let op hoe vers Blue Band is: door de snelle verpakking en verzending is fabrieksvers" als U ze koopt, 'n „Fabrieks- vers" product van met zorg gekozen grond stoffen, bereid op 'n eigen speciale manier en volgens een eigen recept: dat is Blue Band. U proeft het direct en U weet direct: voortaan sta ik er-op dat ik Blue Band krijg. Blue Band en niets anders! Nederland tweemaal met ere genoemd Verweer Drs. JOS. VAN CAMPEN gedelegeerde van episcopaat bij I. C. M. O. fzich dan ook een sterke operationele rode AAN BOORD VAN Hr Ms „VAN EWIJCK", Maandagnacht. Op de heiige kalme zee begon gisteren in de namiddag een nieuwe Phase ran de vlootoefening, waarbij de onderzeeboten bet stukken moeilijker hadden om bet versterkte convooi aan te vallen ondanks de hulp 'die ze kregen van Catalina-vliegboten. Van bet op volle kracht varende vliegkampscbip steeg een zwerm vliegers op maar waarschijnlijk hadden ook zij last van het zeer slechte zicht Later verdwenen de vage .ilhonetten van de schepen practisch helemaal in de nevel en konden de vliegtuigen nog moeilijker de posities bepalen te meer waar de schepen voortdurend zigzag voeren. Op de brug van de emdeloas dingen van andere schepen. De gehele formatie koerst tons weat- „Van Ewijck" was een herhaalde „ping"-tooii hoorbaar, alsmede onafgebroken mei iemand haast verbijsterend op en de si tuatie werd eerst iets normaler toen er Dinsdagochtend om twee uur een einde aan deze phase kwam. wa^ts^fronümie wordt gevoed door nm van jagers waarachter de fregatten in twee halve cirkels volgen #en scherm van jagers •n in twee halve, met in hun midden hct«genhJkecou- mooi, waaronder f vLüïT vUegkampschip .Indomitable bevindt. De Van Ewijdk" leverde in de nacht van Zondag op Maandag een prestatie, waaroo we met recht trots kunnen zijn: ziï ontdekte verscheidene aanvallende nw»tortoroedotooteii alsook opnieuw een Met deze laatste hebben van de oefening in Cher bourg trouwens een appeltje te schillen, aangezien deze schuit, ondaniks het on weerlegbare resultaat van onze jacht (onze handgranaatsalvo's „troffen" haar practisch boven de schroef), het vertikte door middel van het afsteken van een rookgranaat dan wel door naar boven te komen zidh als vernietigd te melden. Zee luitenant Duterloo, wiens radarinstallatie de gehele nacht door alleractiefst was, heeft de duikbootoommandant dan ook reeds een dieptecodktailbom op de wal Wloaftrl. De gehele namiddag speurden we ver der de spiegelgladde zee af. We maakten driemaal alarm, eerst voor een drijvend voorwerp, dat telkens na korte tijd weer verdween, hetgeen de spanning verhoog de: daarna meldde het asdic-oor een zeer duidelijke echo, welke echter naderhand afkomstig bleek te zijn van een van onze Algen schepen en tenslotte meldde de uit kijk aan bakboord een onderzeeboot. De «panning steeg ten top; het alarm werd direct doorgegeven, doch plotseling werd door een kijker de commandotoren zicht baar, welke een signaal gaf, dat men reeds bulten gevecht gesteld was. Natuur lijk werd wel met enige spijt (ontglipte ons daar geen mooie kans om weer een goeie beurt te maken) de melding in getrokken. Doda het werd even later nog mooier, teen we een sein van ons collega-fregat ..Dubois" doorkregen, dat dezelfde onder zeeboot had ontdekt en eveneens meende een nog niet verslagen vijand gesigna leerd te hebben. Uiteraard ontstond er grote hilariteit onder de bemanning, toen ook de .Dubois" haar alarm inslikken moest Tot overmaat van ramp piMe een de. be manning wel een beetje uit, zodat wij op de onmogelijkste plaatsen op het dek mannen ontmoeten, die hun wacht.reeds geklopt hebben en die nu liggen e zonnebaden om elke minuut rust ten volle te benutten. Da afgelopen nacht zou het convooi aangevallen worden door de .kruisers Tromp" en „George Leygues Ebze zee-oorlog, welke wij thans meemaken, werkt uiterst ingewikkeld, speciaal om dat de positie, waarin het convooi in ihaar 'geheel vaart, behouden moet wor den ondanks het feit dat men s.eeds van de eigenlijke vaarweg afwijkt om .het de vijand moeilijker te maken, ben leek kan 'n idee krijgen van de grootte van het convooi als hij bedenkt, dat snelle jagerverkenners twintig mijl voor ons uitvaren. Op een fantastische oliegladde zee voer de „Van Ewijdk" vannacht in een koud- glanzend kielzog. Vooral de koerswijzi gingen maakten de fosforescerende brede baan achter ons zo mooi, dat een pro zaïsche Janmaat opmerkte: „Je kunt je sigaret wel aan dat kielzog aansteken!" De leider van de binnenste scherm, waar toe de „Van Ewij'k" behoorde, kreeg mel dingen door over vijandelijke schepen van de jagerverkenners en aan de hand v'an deze meldingen werden aanwijzingen voor koersafwijkingen gegeven. Het was alsof we alleen op zee waren, te midden een fascinerende waas waarin wij, via' radiotelefonie en radarecho's, dat een beveiligend Shcerm rondom ons trok, in geschakeld waren. De leider van onze pioe" schepen speelde met de radar alsof h i aan een schaakbord zat en alsof de echo's de sohaakstukken waren. Om tien uur des avonds nam nieu we phase een aanvang en t®=?E"lidüer- nacht voeren wij in 'n Noordelijke koers. Het was weinig opwindend: we pesten alleen goed opletten o-m onZL?a tè hir" genover de andere schepen goed te blij. ven. bezetten. Toen kwam er plotseling e^.?5V®-t°in enkele graden aan bafcboorctojde te wijken, aangezien door de lagers, cl e ver vooruitvoeren, een vijandelijke ^om gevangen was. Op alle schepen k n er orders en even later flakkercl r verscheidene malen lichtkogels 'CS.e S op en scheerden felle zoeklichten ove- de donkere zee, doch voor zover w.j iklein onderdeeltje van een ning als wij zijn) het konden j bad men wel contact met de vijand, maar "werden er geen gevechten geleverd. J ater in de nacht zwenkte een grote groep jagers, die aan de buitenkant van het convooi voeren, heimcluk naar mn nen en zo kwam het dat de uitkijk, die sew aarschuwd werd door een helder op lichtende boeggolf en door het kielzog, plotseling „Schip aan stuurboord" meld de Het totaal verduisterde schip, dat no„ iets zwarter was dan de hem omringende nachtelijke hemel,, leek als op vuur te varen Het werd erg spannend op de brug van de „Van Ewijck" toen ook meer naar voren en aan bakboord snelvarende sche- Dcn ontdekt werden. Eensklaps lieten deze als veiligheidsmaatregel hun naviga- UHfehten aanflitsen. De andere schepen van het convooi en wij volgden dit voor beeld en plotseling bleek de „\an Ewjjck" omringd te zijn door cen ste, geheimzinnige en practisch geruisloos a oorbij jagende oorlogsbodems. A/b. van Hr Ms „Van Ewijck", Dinsdagmorgen. De motregen, welke uit de hemel sijpelde verdichtte zich in de nanacht tot een' flinke mist en deze hield niet alleen de vliegtuigen vast op het dek van de Indomitable", maar ook .uw verslag gever op zijn weinig gebruikte kooi. Daarom werd de zoveelste phase van deze manoeuvres, diè om zes uur van mórgen had moeten beginnen, tot tien uur opgeschort, maar toen groepeerde kreeg zij een fikse aanval uit de lucht te verduren, terwijl zij eveneens door onderzeeboten werd geschaduwd. Welke gevaren ook nu weer tot gevolg hadden, dat het wel leek of onze vloot een water ballet uitvoerde, zo wendden en keerden de schepen telkens hun koers. Intussen leken ons tot dusver vier uur in de middag de vliegtuigaanval- len minder gevaarlijk dan de loerende onderzeeboten, welke als grauwe, on- J zichtbare sluipwolven plotseling toe sloegen. Om kwart over een kreeg de „Indomi table" zo'n venijnige aanval te verduren en ware het echt geweest dan zou men hoogst waarschijnlijk van een af schuwelijke ramp hebben moeten spre ken. De radiotelefonist van het vlieg kampschip was er dermate van onder de indruk, dat hij per abuis de eigen naam meldde inplaats van de codenaam. Door de vele echo's van de omringende schepen werd het luisteren met de asdic- ïnstallatie zeer bemoeilijkt en daardoor kregen de onderzeeboten soms de kans door de kring van beschermende schepen heen te glippen zonder dat het gedruis dat ze moest verraden, werd opgemerkt Met dat al gaan we weer een zware nacht tegemoet, hoewel we tegen de avond steun mogen verwachten van land- vliegtuigen, die een parapluie boven ons zullen vormen. Er staan namelijk nieuwe luchtaanvallen op het programma en een nachtelijk ontmoeten met motortorpedo boten uit de Engelse wal, waar we niet ver meer vandaan zijn. Morgenochtend om zeven uur zullen we ons vlak onder het eiland Wight bevin den. Daar wordt dan d« koers scherp omgebogen naar Zuid-Oost, richting Frankrijk derhalve. De Jannen hier aan boord praten al druk over de wisselkoers van de Franse franc en een van hen vertrouwde mij toe, dat hij voortaan goed zou uitkijken naar journalisten. Want door een foto in ens blad, waarop hij stond afgebeeld, terwijl hij in Kopenhagen aan het passagieren was, had hij „hoopjes trouble'Agehad. En voor een tweede keer paste hij. J. W. HOFWUK. Het voorbeeld van de adelborst van de „Tromp", die Zondag blindedarmontste king kreeg, werkt aanstekelijk. Maandag is een lid van de bemanning van het fre gat „Dubois" overgebracht naar de Franse chirurg om van zijn blindedarm afgehol pen te worden. De operatie is uitstekend geslaagd. De Middenstanders uit het Bisdom Haar lem gingen gisteren velen vergezeld van hun echtgenote naar O. L. Vrouw Ter Nood ter beevaart Zij vulden de grote beevaartskerk op Maria's genade-oord te Heiloo, waar rector Kraakman 'n plechtige Hoogmis opdroeg, met assistentie van rec tor F. Holthuizen uit Alkmaar als diaken en pater Alexander als subdiaken. Rector F. Heemskerk uit Den Haag hield de predikatie, waarin hij Maria ten voor beeld stelde als toonbeeld van naasten liefde. Spr. wees op het egoïsme van onze dagen, waarin zovele huishoudens door een keiharde houding van vele vrouwen en meisjes, die eerder aan betalen denken dan aan hun christenplicht van naasten liefde, zonder hulp blijven. Wil men echter, zo betoogde spr., aan spraak maken op Maria's bijstand in uw nood, dan beginne men met anderen in hun nood bij te staaan. Bij de Kruisberg hield rector Kraakman des middags een toespraak, waarin hij commentaar gaf op het kruiswoord waar in Christus ons Maria tot moeder gaf en Maria ons tot kinderen. Met een plechtig lof, waaronder een processie over het mooie beevaartsterrein, werd deze druk bezochte beevaart besloten. Bij het beschouwen van de aanzienlijke stijging to.v. vorige jaren van de winsten van de Koninklijke/SlieU-groep over 1950, welke verband houdt met een veel grotere activiteit in alle phasen van onze grote onderneming, moet de sterk verminderde koopkracht van het geld met uit liet oog worden verloren, aldus wordt in het jaarverslag over 19o0 van de Kon. Bied. Petroleum Mij, waaraan wij hieronder het een en ander ontlenen, opgemerkt. De toeneming kan in belangrijke mate worden toegeschreven aan de grote stijging in de vraag naar olieproducten, welke aanmerkelijk groter was dan werd verwacht. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de uitbreiding en vernieuwing der fabrieken en installaties van de Groep goede voortgang hebben gevonden. De terugslag van de devaluatie van het pond sterling.en van de andere munt soorten op de bedrijfskosten en overige uitgaven van de Groep werd niet ten volle weerspiegeld in de cijfers over de eerste maanden van het verslagjaar, doch tengevolge van de steeds stijgende prijzen van materialen, goederen en diensten, welke gedurende de laatste maanden van het jaar aan de dag traden, namen de uitgaven toe, waartegenover slechts ge ringe stijgingen stonden in de basiswe reld prijzen van aardolie en olieproducten. Daar de winst l»er verkochte eenheid gering is, saj ,uen beseffen dat iedere daling in de basiswereld prijzen van olie or verdere stijgingen in de kosten een merkbare terugslag moeten hebben op de winsten van de Groep. Bij de stijgende kosten van tegen woordig moeten de „winsten" in toene mende mate worden aangewend voor de instandhouding van het actief, daar an ders de werkelijke bcdrijfswaarde ervan in toenemende mate zou verminderen. nfnkljjke/Shell Groep bekend staan, stem men tot veel voldoening. Een aanzienlijk deel van de door de Groep behaalde winsten werd herbelegd in het zich steeds uitbreidende bedrijf van de werkmaatschappijen. Uit de daarna overblijvende winst werd door de Groeps maatschappijen een hoger dividend gede clareerd dan in de vorige na-oorlogse jaren. Dit hogere Groepsdividend is de verklaring van de hogere netto-winst van de Koninklijke. De nettowinst van de Koninklijke over 1950 bedraagt 111.220.806 (82.643.957), waaruit 12 pet. (9) dividend Op de gewone'aandelen zal worden uitgekeerd en 4 pet. (onv.) op de pref. .aandelen. De productie van ruwe olie en gasben- zlne (Incl. hoeveelheden ontvangen op grond van contracten op lange termijn) nas in 1950 op ruim 63 milliocn ton circa 10 millioen ton hoger dan in 1949, waar door bet aandeel van de Groep in de wereldproductie tot 11,7 gewichtspercent is gestegen een record dat sedert 1929 nog niet werd bereikt. Het jaar 1950 gat een maximale bedrijvigheid te zien in alle onderdelen van de Groep. In de eer ste maanden van 1951 zijn de werkzaam heden verder toegenomen. In het overzicht van bezittingen en schulden zijn de deelnemingen, voorzover zij ter beurze genoteerd zijn slecht" tegen de boekwaarde opgenomen. Ds beurswaarde ligt aanzienlijk hoger en thans aanzienlijk boven de beurswaarde van vorig jaa In mijnbouwondernemingen waaron der de productie van aardolie valt riskeren de aandeelhouders hun kapitaal. Zii moeten -vaak jaren wachten alvorens een succesvolle ontwikkeling de eventuele productie op winstgevende basis mogelijk maakt Als de beloning voor aandeelhou ders lót een gering bedrag wordt vermin derd ten gevolge van verhoogde belastin gen kan Shet gevolg zijn dat.de kapi taalstroom zich van ondernemingen van defo 1950 toeldde de productiviteit van Het totale bedrijfskapitaal waar dc omvang uit. De stimuleerden de reeds stijgende vraag naar' olieproducten. In de tweede helt. van 1950 bereikte de vraag een peil. het- jvelk een jaar tevoren niet werd verwach» voor 1952 of nog later. Hoewel deze °ht" wikkeling ook sterke invloed had op de prijzen van goederen en diensten en deze prijsstijgingen grote invloed hadden op de kosten van het uitbreidingsprogramma der olieindustrie, zijn de basis-wereld- prijzen van olieproducten gedurende het jaar betrekkelijk weinig gestegen, aange zien het aanbod van olieproducten elasti scher is dan dat van de meeste andere goederen. Dientengevolge nam de concur rentie toe naarmate de verschillende olie maatschappijen gereed kwamen met de uitbreidingen, welke op haar na-oorlogse programma's stonden. Aanzienlijk deel der winsten herbelegd in bedrijf De resultaten over 1950 verkregen dooi de verschillende dochter- en verbonden maatschappijen, welke onder de naam Ko- van Bezittingen en Schulden, Globaal resultaat over 1950 De resultaten over 1950 kunnen globaal als volgt worden samengevat. De Groep heeft ongeveer 40 millioen meer be steed aan kapitaalsuitgaven dan de af schrijvingen voor het jaar bedragen, ter wijl tegelijkertijd het saldo van de voor raden en vlottende middelen minus vlot tende schulden is toegenomen met on geveer 25 millioen. De totale toene ming van 65 millioen wordt ongeveer weerspiegeld door de verhoging van de reserves en niet uitgekeerde winsten, welke zijn gestegen van 169.119 316 eind 1949 tot 231.481.697 uit. 1950. Deze laatste post is in het verleden mede ge vormd door toevoegingen aan de Alge mene Reserve teneinde mogelijke oor logsverliezen. additionele afschrijvingen (met inbegrip van die, benodigd voor vernieuwing van de Vloot) en verschillen de onvoorziene uitgaven te dekken. De post omvat ook reserves door sommige der maatschappijen afzonderlijk gemaakt ter dekking van haar eigen bijzondere behoeften. Het overzicht van winsten en verliezen van de Groep vermeldt: netto Inkomsten uit bedrijf, dividenden en diverse in komsten 184.414.128 (136.289.377); af te trekken: interest van leningen op lange termijn £4.108^54 (4.120.131), af schrijvingen vaste eigendommen, in clusief 4.000.000 (2.000.000) voor toekomstige opsporingen, 61.132.955 (48-506-683), geraamde belast. 55.402 405 (41.667.765), diverse winsten gereserveerd door Groepsmaatschappijen 14.568-348 (6.147.864), Resteert netto jaarwinst be schikbaar voor bestemming door de Groep 49.202 066 (35.846.934), bij on verdeeld winstsaldo v. j. 40.202.520 (39.973.481), totaal £89.404.586 (75-820.415). Winstverdeling: winst bestemd voor be drijfsdoeleinden 33 (23,25) millioen. winst bestemd voor dividenduitkering san de Kon. Ned.- Petr. Mij en Shell Transnori Trading 16.283 332 (12.367.895), "onverdeeld winstsaldo naar nieuwe rekening 40.121.204 (40.202.520>, De brandweer heeft in 1950 niet stil behoeven te zitten! Bijna tienduizend keer, om precies te zijn in 9883 gevallen, is zU er op uitgetrokken en daadwerke lijk opgetreden. De meeste branden bra ken uit in de maanden Januari, Maart, April en December. Het directe verlies, dat door 4238 branden, waarvan het schadebedrag kon worden getaxeerd, werd veroorzaakt, bedroeg niet minder dan 26 millioen gulden. In 5024 gevallen (51 pet.) werden woonhuizen getroffen, in 1060 gevallen boerderijen en in 1023 gevallen fabrieken (elk ruim 10 pet.). Onvoorzichtigheid, onachtzaamheid, na latigheid en ondeskundigheid zijn voor het ontstaan van branden in verreweg de meeste gevallen als de alles beheersende factoren te beschouwen. Defecten, con structiefouten, verwaarlozen van het onderhoud van schoorstenen, kachels en andere stookinrichtingen en te fel stoken veroorzaakten 4281 branden. Het aantal branden, ontstaan door spelen met vuur en baldadigheid, was in 1950 iets minder hoog dan vroeger jaren, doch bedroeg nog 920. De schade van 439 branden door laatstgenoemde oorzaken beliep bijna ƒ1,4 millioen. Veel schade berokkenden ook ongelukken bij het hanteren van las apparaten en schilderslampen. Van de in totaal 237 van deze branden veroorzaak ten er 133 een schade van ruim 214 mil lioen gulden. BB ».«S.Ï4 De nationale directeuren van de drie Pauselijke Missiegenootschappen, de Voortplanting des Getoofs, het Liefde werk van de H. Petrus en de Priester- missiebond, zijn van 30 Mei tot 2 Juni jk te Rome bijeen geweest voor de algemene jaarvergadering. Op deze vergadering waren aanwezig de Nationale Directeuren voor Nederland, België, Frankrijk, Duits land, Italië, Spanje, Zwitserland, Canada, de Ver. Staten van Amerika, Columbia en India. Voor Nederland was aanwezig de Nationale Directeur, mgr H. J..J- van Hussen. De vergadering' werd geleid door de algemene voorzitter van de drie Pau selijke Missiegenootschappen mgr Celso Costantini, secretaris van de H. Congre gatie van de Propaganda Fide. Ga de eerste dag van deze jaarlijkse bijeen komst, Woensdag 30 Mei jl., werden de gezamenlijke nationale directeuren, door Z.H. de Paus in speciale audiëntie ont vangen, Tijdens deze audiëntie heeft de H. Vader met ieder van de nationale directeuren afzonderlijk gesproken en toonde daarbij zeer grote belangstelling voor de toestand van deze missiegenoot schappen in hun eigen land. Tijdens de eerste vergadering heeft mgr Costantini een overzicht gegeven van de toestand der missies in de ver schillende werelddelen. De algemene president van de Pauselijke Missiegenoot schappen schetste de droeve toestand van de missie in China en in andere landen, die onder communistisch regime staar:. In tegenstelling daarmede beklemtoonde hij de hoopvolle toekomst voor de missie in de Afrikaanse gebieden. Opmerkelijk was het oordeel, dat de voorzitter van de Pauselijke Mis siegenootschappen uitsprak over het missiewerk in Indonesië. Wat dit mis siegebied van Indonesië betreft, gaf mgr Costantini <wee zeer concrete punten aan. Allereerst het onderwijs, dat volgens het oordeel van mgr Co stantini in Indonesië zo snel en zo grondig mogelijk moest worden uit gebouwd in al zijn verscheidenheid van het meest elementaire tot het universitaire onderwijs. Van even groot belang oordeelde mgr Cortan- tini het, dat in Indonesië een e.gen Katholieke pers zou worden gevormd. Een goed Katholiek onderwijs en een goede Katholieke pers zou het voor de Katholieke Indonesiërs mogelijk maken in hun land op godsdienstig, sociaal en wetenschappelijk terrein een belangrijke plaats in te nemen en zodoende vruchtbaar werkzaam te zijn voor de uitbreiding van de Katholieke Kerk in Indonesië. In het algemeen jaarverslag, dat door het Centraal Bureau, van de drie Pause lijke Missiegenootschappen te Rome aan de nationale directeuren ter bespreking en goedkeuring werd voorgelegd, werd. Nederland tot tweemaal toe met ere ge noemd. Het betrof allereerst de grote aanwas van 260.175 leden voor de Voort planting des Geloofs door de grote actie tijdens het Heilig Jaar. Ook bij het be spreken van het Sint Petrus Liefdewerk werd Nederland geroemd, omdat in Nederland in zo goed als in iedere parochie een afdeling van dit genoot schap bestaat. De symbolische start voor de Ronde van Nederland trok gisteren vele honderden belangstellenden naar de Dam ut Amsterdam. (Van onze correspondent.) Op de D-day van de Bond Zonder Naam, die Zondag 17 Juni a.s. in 's-Her- togenbosch gehouden zal worden, zullen ae promotors en promotrices van deze beweging de thans gereed gekomen pop- penstad kunnen bewonderen. Op deze tentoonstelling worden de spreuken van de maand, die in de loop der jaren in het kader van de hefboomactie gelanceerd zijn, op aanschouwelijke wijze voorge steld. Voor de poorten van deze z.g. Dolly Town nodigt een veelkleurige heraut de toeschouwers uit deze stad te bezoeken. Ruim tweehonderd poppen illustreren op treffende wijze, hoe men de strekking van de Hefooomslagzinnen dient op te vatten. Bijna gereed voo: het transport naar de Brabantse hoofdstad, staan de poppen nu opgesteld in het „hoofdkwartier"* van de Bond Zonder Naam te Haarlem. Een vacantieganger. die juist de stads poort van Dolly Town wil verlaten, wordt daar aangehouden door een anaere pop, een norse ambtenaar van de incasso- dienst. „Eerst betaalplannen, dan reis plannen", zo luidt de slagzin, die deze teleurgestelde reiziger beduusd over weegt. De man had over het hoofd gez'en. dat hij nog een achterstallige belasting moest betalen In een van <1e straten ontmoeten we een sjofel mannetje met een groot recla mebord. Op ne; verkiezingsaffiche staat te lezen: .Onze candidaat is de naasten liefde!". Twee zwarthandelaren, die ach ter een muurtje distributiebonnen ver sjacheren. moeten het ontgelden met de spreuk: „Zwarte pieten zwarte zie len". Ook Bran.metje van de Bond is vertegenwoordigd en de slagzin .Oranje hoven, boven Oranje God" prijkt voor twee kinderen, die met toeters en teest- mutsen het Kor.inginnefeest vieren. Een dronken student in jacquet slin- igert zich rond een lantaarnpaal, mei ia de ene hand een gevulde fles en in ds andere een lege De eerste fles houdt hij voor zichzelf en de tweede offreert hij aan een voorbijganger. „Wat laat je vcor een ander, wat neem je voor jezelf?', zo knaagt het geweten van deze dranklus- tige student. Een kring van Nederlanders m de ver schillende provinciale klederdrachten schaart zich hecht en eensgezind rond het monument van de Bond Zonoer Naam. Zij illustreren de leuze: „Geen nationale eenheid, zonder naastenliefde Binnenskamers ontdekt men een oude dame, die haar poesjes vertroetel; en tegelijk kibbelt met een buurvrouw Ze moet niet alleen de dierder,, maar ook de mensen met zachtheid behandelen, ver wijt haar de Bond Zonder Naam. Ergens anders is een klerk juist bezig met het uittrekken van een belangrijke post voor de naastenliefde en een eer zame huisvader komt de keuken binnen met het haast ongeloofwaardige aanbod: „Kan ik helpen?" De Veiligheidsraad is in „Dolly Town" bijeengekomen onder het motto: ..Naas tenliefde kent geen politieke kleuren". Niettemin wo,dt er ook op deze mlnia- tuurconferentietafel flink met de vuist op tafel geslagen. Een miniatuur-kermis, die mechanisch in beweging gebracht kan worden, is af gestaan door de zusters van „Sancta Maria" uit Noordwijkerhout en comple teert de tentoonstelling. Het bijzondere cachet van deze ten toonstelling is nog gelegen in het feit dat op het gezicht van iedere pop een beDaal de uitdrukking ts weergegeven De pop pen hebben dus niet het sterotype „pop- pengezicht" In de tweede helft van Juli wordt de poppenstad tentoongesteld in Zand voort, waar men veel toeristen hoopt te trek ken. De organisatoren hopen, dat van Zandvoort uit een zegetocht door het gehele land zal beginnen. (Van onze correspondent) Een goedgeefse Sinterklaas, Dit moeten de toeschouwei-s op de publieke tribune van de kleine rechtszaal van het gebouw van de Krijgsraad te Arnhem wel hebben gedacht, toen ze het verweer hadden ge hoord van de geschorste commandant van het schietkamp Oldebroek, luit-kol. N., tegen alle punten, die in de dagvaarding te berde waren gebracht. Een onergden- kende man, zonder enig begrip voor almini- stratieve aangelegenheden en blind voor alle fraudes in zijn territoir bedreven. Zó viel het niet te verwonderen dat er even een pijnlijke stilte viel, toen de auditeur militair in een fel requisitoir de keer zijde van deze medaille toonde en, na de aan het licht gekomen feiten scherp ge hekeld te hebben, o.a. drie jaar eiste voor de gewezen commandant, die zelf ruim dertig zittingen van de krijgsraad als lid bijwoonde. In het verweer verklaarde de verdach te, dat hij alles had gedaan om anderen goed te doen. Het wegnemen van blikken vlees achtte bij niet strafbaar, omdat het vlees afgekeurd was. Hij had zijn zeiljacht laten verven om de schilders van 't kamp gelegenheid te geven proeven te doen met een lichtgevende verf, evenzo wat dit het geval met de wegwijzerborden. De aanleg van de kogelvangers voor de schietvereni ging in Elspeet was een mooie oefening voor de chauffeurs van een tweetal boil- dozers, waarover hij de beschikking had gekregen. En zo voort. Dit alles had de commandant echter naar hij verklaar de geen enkel financieel voordeel' ge bracht. De auditeur-militair bezag deze en de overige feiten echter met geheel andere ogen. „Er zijn aan verdachte een groot aantal feiten tenlaste gelegd, welke in wezen misschien onbegrijpelijk kunnen worden genoemd. Bezien tegen de achtergrond van de wantoestanden, die in het schietkamp Oldebroek heersten, zijn zij echter hoogst ernstig en moeten wij ze ten zeerste ver oordelen. Men zal er goed rekening mee moeten houden", zo vervolgde de auditeur militair, dat het hier niet gaat om het op schilderen van een zeiljacht met verf van j het Rijk, of om het stelen van een paar blikjes boerenkool met worst, die eigen dom van de Staat waren. Het gaat in deze zaak enkel en alleeen om het feit, dat een hooge'plaatst Nederlandse militair frau deerde én toestond, dat zijn ondergeschik ten knoeiden; ja zelfs dat hij hen daartoe aanspoorde. De blaam, die luit.-kol. N. daardoor op ons leger heeft geworpen, verdient de strengste afkeuring en eist een gevoelige straf. Het hoeft geen betoog, dat de gedragin gen van verdachte speciaal onder de Veluwse bevolking het vertrouwen in de regering in hoge mate in gevaar brach ten. En het is daarom noodzakelijk, dat deze bevolking weet, dat er in Nederland geen klasse-justitie bestaat; dat ook een luit.-kol. veroordeeld kan worden en dat men dergelijke vergrijpen zwaar straft. Op grond van al deze overwegingen con cludeerde de auditeur-militair, dat luit.- kol. C. T. N. ontslagen zal moeten worden uit de militaire dienst en ontzet uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te mogen dienen. Daarnaast requireerde hij een gevangenisstraf voor de tijd van 3 jaar met aftrek en een geldboete van 1.- wegens ongeoorloofd wapenbezit. Er waren voor deze zitting geen getui gen a charge opgeroepen. Wel verscheen er een reeks getuigen a décharge, onder wie kolonel F. G. Dürst Britt, gep. kolonel der artillerie; gen-majoor J. H. Droste; overste G. Wegerif, lt.-kol. der artillerie b. d.; mr A. L. S. Baron van der Feltz, wnd Officier van Justitie en burgemeester U. de Vries uit Doornspijk. Zij allen ver- klaardene, dat verdachte een zeer behulp zaam mens en een goed officier was. Een verzoek van de verdediger, mr Hoo- genbergh, tot onmiddellijke invrijheidstel ling, werd door de krijgsraad tot morgen in beraad gehouden. Drs Jos. F. van Campen. directeur van de Kathoiieice Centrale Emigratiestich ting, is op voordracht van het Episcopaat benoemd tot Nederlands gedelegeerde bij het Internationa] Catholic Migration Of fice gevestiga te Rome Drs Van Campen bevindt zich voor besprekingen in ver band met deze benoeming momenteel te Rome Het I.M.C.O. is de internationale Ka tholieke organisatie, waarin alle landen vertegenwoordigd zijn, die bij de emigra tie of immigratie betrokken zijn. Deze organisatie geniet de bijzondere steun en bescherming van de H, Stoel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3