Bliksem-zet op het politieke schaakbord Niet leveren aan het Sovjet-blok Product van eigen industrie Acheson over de defensie van West-Europa Afslaan van rode aanval kan thans niet gegarandeerd worden Gongc Oost-Duitsland ontplofte Westelijken hebben vredesplan voor Korea WERKLOOSHEID BLEEF NOG DALEN een stinkbom Tien jongens nu als „staats vijanden" veroordeeld Wordt 1 Juli dag der vreugde voor kleine zelfstandigen Nederl. werven bouwen tank schepen Twee Britse diplo maten verdwenen Vrijdag 5 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Embargo op groot aantal Amerikaanse goederen Kinderbijslag Katholieke Bond voor het Gezin Artillerietrekker voor Paspoorten en nieuwe regeling onze landmacht Demobilisatie van 1946 was een fout Affaire Oldebroek „Amerika brengt Argentinië in discrediet' OLAGEN Oost-Berlijn en ons schoenenconflict J Weinig kans als Peking blijft bij oude eisen Arbeidsgelegenheid en seizoendrukte 25 Jaar dwangarbeid voor jongensstreek J Trein in brand bij Rio De Schelde-Rijnver- binding Goed kersen jaar WEERRERICHT Moeilijk orders plaatsen in V.S. Uitkering voor kleine zelf standigen op 1 Juli? Dr. J. Gilissen voorgesteld als opvolger van J. van Meegeren De directie van de Standard Ame- rikaansche Petroleum Compagnie N.V. te Den Haag deelt ons mede, dat in samenwerking met haar moeder maatschappij te New Vork, de Stan dard Oil Company (New Jersey), onlangs de contracten zijn getekend voor de bouw van twee dubbelschroef tankschepen met een laadvermogen van 10.000 ton elk, door haar zuster maatschappij de Creole Petroleum Corporation enerzijds en de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam en C. van der Giesen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen a/d Lek anderzijds. Deze twee opdrachten belopen te zamen een bedrag van ongeveer 16.000.000 gulden. Koninginneharing op Soestdijk. Schipper C. v. d. Lely van de T L 197 „Noordster", mocht gistermiddag aan H. M. de Koningin persoonlijk een oranjekleurig vaatje met uitgelezen Hollandse Nieuwe aanbieden. Commandant op vrije voeten gesteld Wat vroeg Wiley? De fouten der Kwomintang HET IS TE DOEN /T S': 1 1 Tientallen doden D» weerverwachtlng geldig tot Zaterdagavond luidt: In de Noordwestelijke helft van het land enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. In de Zuid-Oostelijke helft van het land aanvankelijk weinig, maar later toenemen de bewolking met enkele verspreide regen- of. onweersbuien. Matige tot vrij krachtige Ooste lijke tot Noord-Oostelijke wind. Koel weer. Zaterdag 9 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20157 uur. Maan op 8.21 uur, onder 0.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De regering van de V. S. heeft gis teren een lijst gepubliceerd van goe deren welke door bevriende mogend heden niet geleverd mogen worden aan de landen van het sovjetblok. De pu blicatie van deze lijst, die een zeer groot aantal artikelen bevat, viel samen met het bekend worden van een bericht, dat president Truman van plan is tijdelijk de maatregel te annu leren, welke hij vijf dagen geleden heeft goedgekeurd, volgens welke economische hulp zal worden gewei gerd aan landen, die potentiële oorlogs goederen leveren aan de communis tische landen. Truman zou nu traohten het Congres •rvan te overtuigen, dat de getroffen maatregel gewijzigd moet worden, aan gezien, indien zij letterlijk zou worden uitgevoerd het gehele Amerikaanse pro gramma van economische hulp aan het buitenland in gevaar zou komen. De artikelen, die op de gisteren ge publiceerde lijst voorkomen zjjn o.a. wa pens, materialen voor atoomenergie, ma chinerieën, petroleum, suiker en katoen, maar ook zwempakken, eetbare olie, en dameskleding. De lijst omvat onge veer 1.700 categorieën, die elk weer zeer uitvoerig zijn gespecificeerd. De minister van defensie, Marshall, heeft de lijst aan de E.C.A. doen toeko men. De E.C.A. is met de uitvoering be last. William Forster, het hoofd van de E.C.A. heeft laten doorschemeren, dat vermeden zal worden het embargo te strict door te voeren. In de Ver. Staten is een nieuw lichaam opgericht, dat de uitvoer van goederen, die voor de defensie en ook voor andere doeleinden van groot belang zijn, beter wil gaan regelen. Op het ogenblik ervaren importeurs van Amerikaanse goederen nog maar al te vaak, dat hun bronnen voor uitrus tingen en materialen in Amerika zo oversteplt zijn met orders uit het land zelf, dat zij niet in de gelegenheid zijn om orders uit het buitenland in behan deling te nemen. Bovendien ondervin den de firma's zonder goed ingelichte relaties in de Ver. Staten moeilijkheden door het feit, dat zij niet weten, welke Amerikaanse ondernemingen eventueel in staat zijn of nog zullen zijn, de nood zakelijke goederen te leveren. De E.C.A. te Washington wil nu door het verlenen van assistentie deze situatie minder moeilijk maken en is bereid om als bemiddelaar tussen buitenlandse im porteurs en Amerikaanse leveranciers op te treden. Men heeft zich tot taak ge steld, contact op te nemen met onder nemingen in de V, S. die nog tot leveren in staat zijn- Bemiddeling wordt alleen dan ver leend, als het gaat om goederen, die reeds prioriteit genoten. Dat zi)n dus goederen, die in direct verband staan met het defensie-programma, die be horen tot bij de vervaardiging van stra tegische materialen gebruikte grond stoffen of die onmisbaar zijn voor de fundamentele economie van het betrok ken land. Voor zover het Nederland betreft, kunnen aanvragen voor genoemde be middeling worden gericht aan de E.C.A. - missie in Nederland. „Men doet in Den Haag alles om het wetsontwerp Kinderbijslag Kleine Zelf standigen er deze maand nog door te krij gen, om per 1 Juli met de uitkeringen te kunnen beginnen". Dit werd medegedeeld op de vergadering van de kring Overijssel der K.V.P., waarbij de beide katholieke Tweede-Kamerleden mr E. G. Roolvink en B. A. A. Engelbertink tegenwoordig waren. Deze laatste vroeg zijn gehoor begrip voor de moeilijkheden, waarmede de KVP in deze te kampen heeft. Geen enkele stem gewerd haar van de andere partijen; geen enkele stem ook is er te verwachten. Het wetsontwerp betreffende de kinder bijslag komt Dinsdag a.s. bij de Eerste Kamer in behandeling. Het hoofdbestuur van de Katholieke Bond voor het Gezin heeft candidaat ge steld als voorzitter en opvolger van de heer J. M. van Meegeren, dr J. Gillissen, burgemeester van Gennep. De verkie zing van de nieuwe voorzitter zal plaats vinden tijdens de in Juli te Maastricht te houden Centrale Raadsvergadering van de bond. Teirwijl men in UNO-verband doende is om te komen tot een vereenvoudiging van paspoort- en visa-formaliteiten, wor den wij in ons land „getracteerd" op een hieuwe paspoortenregeling die „et inter nationale verkeer nog omslachtiger en tiidrovender zal maken, dan thans reeds het geval is. De reacties in den lande gewekt door deze nieuwe regeling zijn niet mals. De ANWB gaf onverholen blijk van zijn teleurstelling. Bij de internationale vervoermaatschappijen en reisbureaux verwekte zij beroering terwijl het hoofd bestuur van de beweging van Europese Federalisten de minister van Buiten landse Zaken een protesttelegram deed toekomen. Deze reacties zijn zeer wel te begrijpen. Men kan zich terecht met de ANWB afvragen, waartoe het noodzakelijk is thans een afzonde: lyke categorie te creëren, waarvoor men moet aantonen, dat men een aannemelijk reisdoel heeft en over voldoende middelen beschikt voor de reis daarheen en het verblijf aldaar. Het gevaar is Inderdaad met gering, dat bij deze nieuwe ambtelijk' interventie niet of onvoldoende rekening gehouden zal w or der. met de belanger der vele touristen, die het met besche'- den middelen moeten en kunnen doen. Voor het tot levende werkelijkheid maken van de internationale solidari- teit=?edachte, met name van de Europese solidariteit is internationaal persoonlijk contact, vooral tussen de jeugd de- West-Europese naties onmisbaar. Waarom deze nieuwe belemmeringen voor dit zo waardevolle international: persoonlijke contact? Het is minstens bevreemdend, dat „intematlonal-minded" man als minis ter Stikker, blijkens het naar hem ge noemde plan, toch geporteerd voor een voortschrijdende liberalisering van het handelsverkeer tussen de Westeuro pese- landen, achter de gewraakte rege ling staat. Met belangstelling zien wij uit naar het antwoord, dat mr Stikker en zijn ambtgenoten van Binnenlandse Zaken en Financiën zullen geven op de schrif telijke vragen, die het Tweede-Kamerlid M Janssen (KVP) aan genoemde excel lenties n.a.v. deze regeling gesteld heeft, waaronder met name de vraag of Je ministers van mening zijn, dat de voor delen der nieuwe regeling opwegen tegen de bezwaren, daaraan verbonden. Voor de Kon. Landmacht is door Van Doorne's Automobiel- en aanhangwagen- fabrieken N.V. te Eindhoven een uiterst moderne, middelzware artillerietrekker ontworpen, type YA-318, met 6 aangedre ven wieien. Van de zijde van andere Westeuropese landen en ook van Ameri kaanse kant bestaat voor dit voertuig reeds thans grote belangstelling. Zowel Nederlandse als andere Westeuropese des kundigen beschouwen de uitvoering van de YA-318 als een grote stap voorwaarts op het gebied van de constructie van ter reinvoertuigen. De prestaties van deze trekker, welke is uitgerust met een Amerikaanse 6-cy- linder Herculesmotor, liggen buitenge woon en zouden minstens gelijkwaardig moeten worden geacht aan die van de modernste buitenlandse terreintrekkers. De ontwerper heeft ernaar gestreefd net silhouet van de trekker met het oog op j de zichtbaarheid zo laag mogelijk te hou den. Men is hierin wonderwel geslaagd. Behalve de speciale gepatenteerde DAF wielaandrijving verdient gememoreerd te worden de eveneens gepatenteerde DAF lierinrichting met automatische trekhaak en de voorwielophanging door middel van torsiestaven. De lierinrichting met automatische trek haak maakt het de bestuurder mogelijk om, van zijn zitplaats af, zonder hulp van anderen, de treklast aan en af te kop pelen. Hierdoor is het b.v mogelijk, dat de bestuurder, wanneer het terrein zo zwaar wordt, dat trekker en kanon niet gelijktijdig kunnen worden voortbewo gen met een simpele handbeweging bet kanon afkoppelt, hetwelk dan door middel van een 50 meter lange kabel aan de trek ker blijft bevestigd. Heeft de trekker zon der kanon nu beter terrein bereikt dan kan het kanon, zelfs zonder dat de trek ker behoeft te stoppen, worden bijgelierd Wanneer het aanlieren zover is gevor derd dat de trekhaak in de vangmuil van het chassis aankomt wordt de lier auto matisch uitgeschakeld en de trekhaak in het chassis vergrendeld. De trekker heeft een nuttig laadvermo gen in het terrein van ongeveer 2 Vt ton en kan een last trekken van ongeveei 3 ton. Hierdoor is het voertuig o.a. in staat om een 105 mm. houwitser door het ter rein te verplaatsen en tevens volledige bediening van 11 manschappen en onge veer 1% ton munitie en uitrusting mee te voeren Op de weg kan de trekker met kanon een snelheid van 60- 70 km. continu onderhouden, terwijl in geaccidenteerd terrein een snelheid van ca. 25 km. met kanon kan worden gehandhaafd. Na een raadkamer-zitting van ruim vijf uur heeft de krijgsraad Oost gistermiddag op verzoek van mr P. Hooghenbergh de commandant van het Artillerie-schietkamp Oldebroek, luit.-kolonel C. T. N. uit de voorlopige hechtenis ontslagen. De datum van de uitspraak in de strafzaak tegen lt.- kolonel N. is nog niet bekend. De Amerikaanse minister van buiten landse jaken, Acheson, zette Donderdag zijn getuigenis voor ide verenigde se naatscommissie voort De republikeinse senator Henry Cabot Lodge stelde hem de vraag: „Bent u van mening, dat wfy in staat zijn op dit ogen blik te verzekeren dat onze bondgenoten. bU een Sovjetrussische aanval, «iet on der de voet gelopen en bezet zullen wer den?'' Hierop antwoordde minister Acheson: „Niét met de thins bestaande strijd krachten", Daarop vroeg de senator: „Heeft de Sovjet-Unie genoeg invl-;ed om. wanneer zij dat wenst, de agressie in Korea te doen eindigen?" Minister Acheson meende, dat zulks moeilijk te zéggen valt. Elk antwoord zou een gissing zijn. „Ik ben van mening, dat de Sovjet-Unie ten deze echter zeer grote invloed zou kunnen uitoefenen". In antwoord op een andere vraag van Cabot Lodge verklaarde Acheson van mening te zijn. dat „een goed gebruik" wordt gemaakt van de tijd. die, zoals de senator het uitdrukte, „Onze mannen voor ons in Korea kopen". Minister Acheson zei verder er geen voorstander van te zijn het aantal Ame rikaanse troepen in Europa te vermin deren, HU was het met senator Lodge eens, dat de V. S. een fout hebben be gaan door In 1946 zo snel tot ontwape ning over te gaan. Een door senator Wlley gestelde vraag, die blijkens de open ruimte een veertig woorden telde, Is door de censuur V®- schrapt. Het antwoord van Acheson hier op luidde: „Ik acht het niet mogelUk het resultaat te bespreken van de onderhan delingen, die thans gaande zUn". „Dus er wordt iets gedaan, dat wilde ik maar weten", vroeg Wiley. „Ja", antwoordde Acheson, Later deelde het ministerie van buiten landse zaken mede, dat de geschrapte passage betrekkin? had op de opbouw van de Westerse detensle en riet op Korea. In de loop van Aehesons' getuigenis haalde de democratische senator Mac Mahon gedeelten aan uit het reeds eerder ter sprake gebrachte geheime rapport van generaal-majoor Barr. hoofd van een Amerikaanse militaire missie, die China na de tweede wereldoorlog heeft bezocht. Generaal-majoor Barr verklaart daarin o.m.: „De val van de regering der Kwomintang werd veroorzaakt door ondoelmatigheid en corruptie van de legerleiding en van het burgerlijke bestuur. De generaals der Chinese com munisten bleken bekwamer te zijn dan die der nationalisten. De Chinese nationalisten hébben van het begin af aan de militaire kracht van hun communistische tegenstanders en hun aanhang onder het volk ernstig onderschat. De Chinese nationalistische luchtmacht beschikte over ruim vijf duizend in de V. S. opgeleide vliegers. Deze hebben niet veel meer gedaan dan het vervoeren van troepen door de lucht en het ten eigen bate aanwenden der vliegtuigen Het is mijn indruk dat de Chinese nationalistische vliegers er een hard- grondige afkeer van hadden hun communistische tegenstanders, die niet over vliegtuigen beschikten, uit de lucht aan te vallen en te doden", aldus generaal-majoor Barr In het aangehaalde gedeelte van zjjn rapport. Het seml-offlclële Argentijnse blad „Democracla" beschuldigt in een hoofd artikel, waarvan men aanneemt dat het door president Peron zelf geschreven is, de Amerikaanse regering openlijk van het financieren van een grote anti-Argen tijnse campagne- In het artikel wordt gezegd, dat twee grote Amerikaanse persbureaux door hun artikelen Argentinië door de gehele we reld in discrediet hebben gebracht. Ook persorganen in Brazilië en Uruguay de den mee aan de campagne. „Er zijn bewijzen, dat in Mexico een actie tegen Argentinië geleid wordt door de Amerikaanse ambassade", aldus het artikel. Argentinië heeft daartegen bij Amerika geprotesteerd. Heren, die op de hoogste sporten der maatschappelijke ladder staan, hebben van hun gezichtshoek uit nog eens „onze wan kele welvaart" belicht, gelijk dr Holtrop, president-directeur van de Nederlandsche Bank de huidige economische positie noemde. Uit hun prae-adviezen bleek, dat we nog niet behoeven te wanhopen, maar er wa ren toch wel bepaalde voorwaarden, om de Nederlandse koppen boven Amster dams peil te kunnen houden. Dr Holtrop sommeerde tot werkelijk heidszin en niet de ogen sluiten onder het rampzalige devies: pluk de dag, we zullen wel zien. De consequentie van deze tijd is hard werken. Prof. Tinbergen wees weer op de nood zakelijkheid van export met een laag prijs peil vanwege de buitenlandse concurren tie. Dr v. d. Wal achtte het van het grootste belang, dat de huisgezinnen goed letten op wat zij met het inkomen aankopen. Dr Rijkens bereed zijn geliefd maar des niettemin fraai getuigd stokpaard van be kwame ondernemers en doelmatig inge richte bedrijven. Tezamen zongen de inleiders van het congres het feestlied van vaardige han den. gebruiken van hersens. Bij alles zui nigheid in verbruik thuis en in de onder neming. Het gaat er nu maar om, of wij die stel lingen aanvaarden en elk voor zich en in eigen kring in daden omzetten. Onverschilligheid is inderdaad uit den boze. En met het bekende afwerende handgebaar van „allemaal klets" komen we niet verder. Vooral wat betreft het verbruik mogen lieden uit elke stand wel eens een gewe tensonderzoek Instellen. Het grootste deel der bevolking spreekt over kapitalisme als een pest, maar doen we niet gaarne wat kapitalistisch, wat dik De hoog moed is geen zonde uitsluitend van de hoogste stand. Er is echter nog Iets anders. Elk econo misch plan wordt door allerlei moeilijk heden afgeremd, belemmerd en soms ka pot gemaakt. Zo is nu weer de defensie zaak, die alle berekeningen doet falen en oorzaak is, dat op alle begrotingen wordt beknibbeld. Het wordt een tegen elkander afwegen van jewelste. Waterstaat, woning bouw en onderwijs komen in de knel. We kunnen eigenlijk niets missen. Alle departementen vragen juist nog ver meerdering van gelden. Doch men kan een gulden maar eenmaal besteden. Toch vragen we aandacht voor behoud van ons technisch onderwijs. Want als kwaliteits productie een eis is van de allereerste orde, omdat we hier vrijwel alleen grond stoffen veredelen, zullen we moeten beschikken over vaklieden. Vaklui komen niet voort uit avondslenteraars. Ernstig willende jongelui moeten eveijwel oplei ding kunnen krijgen. Elke gulden hieraan besteed, brengt honderdvoudige rente op. HENK VAN DER MAZE De sluiting van de schoenfabrie ken en de moeilijkheden in de schoenhandel hier te lande zijn ook achter het IJzeren Gordijn bekend geworden. Voor de Oost- Duitse zender van Radio Berlijn gaf de nieuwsdienst de volgende interpretatie van de feiten: Er worden in Nederland zoveel Ame rikaanse schoenen geimporteerd, dat geheel het land op Amerikaans schoeisel loopt en de Nederlandse fabrieken hun schoeisel niet meer kwijt kunnen. Zestigduizend ar beiders in Nederland, zo vervolgde de Oost-Duitse radio, zijn er het slachtoffer van geworden. Op de tentoonstelling van de Bond Zonder Naamtvaarover wij dezer dagen berichtten, zullen poppen de bekende slagzinnen uitbeelden van de Hefboomactie. Hierboven: de boekhouder, die ovenveegt welke post hij dit jaar had uitgetrokken voor de naastenliefde. In de maand Mei daalde het aantal Het aantal bij de arbeidsbureau's ingc- geregistreerde mannelijke werklozen van 77.255 tot 64.953, t.w. 42.471 geheel werk lozen (vorige maand 49.069), 22.274 DUW- arbeiders (28.019) en 208 wachtgelders 167Eind Mei van het vorig jaar waren 72 397 mannen werkloos, zodat het aan tal werklozen thans 74444 minder be draagt, gez'eu het feit. dat de werkloos heid zich tot Februari van dit .Har op een hoger peil bewoog dan een jaar te voren, mag uit deze cijfers worden afge leid. dat de yyerkgelegenheid zich in gunstige z'n blijft ontwikkelen. Voornamelijk onder invloed van bet seizoen iiep het aantal werkloze bouw vakarbeiders terug van 9399 .at '376. landarbeiders van 15.292 tot 10 0K6 en losse arbeiders van 11.934 tot 19.869. Het aantal werkloze metaalarbeiders daalde van 4524 tot 3976. Enige toename van de werkloosheid valt te constateren in de textiel-, de r. schoenen- en de lederindustrie «enge- vvelijk personeel daaldevan volg» van afzctmoeilijkhrdcn- i.C.31' schreven gedemobiliseerden daalde van 1420 tot 1115. Het aantal ingeschrevenen uit Indonesië gerepatrieerde mannen steeg van 1744 tot 1833. Onder hen be vindt zich veel hoger personeel op tech nisch en administratief gebied. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 19.949 tot 21.445. De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drenthe mot 50. Groningen met 44 en Friesland met 28, het laagst in Overijssel met 9 en in Zeeland en Limburg met beide 13 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Terwijl het rijksgemiddo-'u-' 21 bedroeg tegen 25 op 30 April ,i.«. Dit cijfer be draagt in Gelderland 13. Utrecht 15. Noord-Holland 21, Zuid-Holland 20 en Noord-Brabant 27 Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4368 tot 4361. De vraag naar vrou- 18.070 tot Tien leerlingen van een Oberschule (H.B.S.) in de Sovjet-Duitse stad Jena hadden zich dezer dagen voor de communistische volksrechtbank te verantwoorden onder de beschuldiging van overtreding van de beruchte w'et tot bescherming van de vrede en van samenzwering tegen de volks- democratische Staat. De tien jongens van wie nog geen de twintig heeft bereikt, hadden zich bij gelegenheid van de openbare viering van de verjaardag van de rode staatspresident Wilhelm Pieck tot een demon stratie laten verleiden. Op Piecks verjaardag ging hun vader stad Jena bijna schuil onder een zee van rode vlaggen en transparanten, ha mers. sikkels en vredesduiven. Zelfs de 72 meter hoge toren van de oude Mi- chaclskerk, die sedert de Hervorming in handen van de Protestanten is, was met een bovendimensionale „duif van Picas so" getooid. In het niet ver hiervandaan gelegen stadhuis was het gemeentebestuur met alle notabelen der nieuwe volksdemo- cratische maatschappij en de vertegen woordigers van de Sovjet-Russische be zettingsmacht bijeengekomen, teneinde het feest van de „Landesvater" der O.D.R. door een plechtige manifestatie de nodige luist»» bg te setten. See greep scholieren, blijkbaar geprikkeld door dit vertoon, had toen in jeugdige overmoed een overigens volkomen onschuldige stinkbom laten ontploffen. Waarschijn- H)k zullen zfl zelf geschrokken zjjn over „fungerend minister-president der D u Iv de uitwerking van deze streek. De Walter Ulbricht op de vooravond van het schrik van de rode autoriteiten was in! communistisch referendum speciaal tot de ieder geval zo hevig, dat de feestviering j .Christelijke moeders" van (Oost-) Duits- onmiddcililk werd afgelast en de deftige zaal op staande voet moest worden ont ruimd. De volkspolitie en de S.S.D. begonnen onmiddellijk op uitgebreide schaal met het onderzoek. Nog in de nacht werden verschillende schoolkinderen tot ontzet ting van hun ouders van hun bed gelicht. In de ioqp van flg cl*» vuigde een razzia Naar in diplomatieke kringen te New- York verluidt, zUn de zestien Janden, die troepen in Korea hebben, het gis teren eens geworden over vUf grond- doelstellingen en beginselen van een re geling van het Koreaanse conflict. Het is niet bekend, of deze beginselen spoe dig zullen worden gepubliceerd. Er zUn aanwijzingen ,dat de Amerikaanse rege ring liever wil wachten, totdat het se- naatsonderzoek Inzake MacArthur is ge ëindigd. De diplomatieke medewerker van Reu ter te New-York leidt de inhoud van deze vijf punten af uit <fe getuigenis van Acheson, uit vroegere binnen en buiten de organisatie der V. N, afgelegde ver klaringen en uit de meningen van of ficiële woordvoerders te Washington. De punten zouden dan als volgt luiden: 1. De verbonden legers zullen niet in groten getale over de 38ste breedtegraad trekken, hoewel tactische overschrijdin gen met zuiver militair doel kunnen wor den toegestaan. 2. Ergens langs de breedtegraad zal een gedemilitariseerde zone worden in gesteld, mogelijk ruim 35 K.M. diep; zU zal onder de supervisie van militaire waarnemers der V. N- worden geplaatst. 3. Er zal een V. N,-commissie worden ingesteld met de bevoegdheid om super visie uit te oefenen aan beide zijden dezer zóne ten einde elke militair® op bouw van strijdkrachten tijdens het sta ken van het vuren te voorkomen. 4. Er moet een conferentie worden bijeengeroepen van alle betrokken par tijen om de vraagstukken te bespreken, die verband houden met het herstel van vreedzame toestanden in geheel Korea. Op deze conferentie zal o-m. een plan tot geleidelijke terugtrekking van niet- Koreaanse strijdkrachten moeten wor den besproken. 5. Tijdens de tussenperiode zal het bestuur van Korea worden toevertrouwd aan een tijdelijke lichaam der V. N., Gisteren zijn een en vijftig personen omgekomen by een botsing tussen een electrische personentrein en een benzine auto met 45.000 liter brandstof. De trein was in de vroege ochtend met arbeiders op weg van Beien naar Rio de Janeiro en reed in volle vaart dwars op de tankauto, welke op een overweg tot stilstand gekomen was. De eerste drie wagons vlogen na een geweldige ontploffing onmiddellijk in brand. Binnen enkele seconden waren zij bedekt door wit-brandende vloeistof. De hitte was zo intens, dat de deuren niet meel te openen waren. Drie personen wisten zich uit de ramen te werken. Zij kwamen met - brandende kleren langs de spoorbaan land heeft gericht. Ulbricht vraagt de terecht, doch stierven enikele minuten welks voornaamste taak zal zijn de voor bereiding van verkiezingen en andere democratische maatregelen, die tot de vorming van een verenigd en onafhan kelijk Korea moeten bijdragen. Volgens welingelichte kringen zijn de kwesties van Formosa en de zetel van China in de V, N. niet in het plan op genomen, daar zij, naar de mening der zestien landen, onder de jurisdictie van de algemene vergadering der V. N, val len. Het is echter zo goed als zeker, dat Peking juist deze kwesties ais uitgangs punt van eventuele besprekingen wil beschouwen, Veel kans schijnt het plan der zestien dan ook niet te maken in alle middelbare scholen der stad. 33 Leerlingen, onder wie twee meisjes, be landden in de kelders van de S.S.D. waar zij aan een langdurig kruisverhoor werden onderworpen. Hun ouders kwam pas enige dagen later de verblijfplaats van hun kinderen te weten. Tien van deze kin deren waren tegen de morele foltering van het S.S.D.-verhoor niet bestand en bekenden tenslotte hun schuld aan deze grap. Zonder ooit in een normale open bare zitting voor hun rechter te hebben gestaan, zijn deze jongens thans tot jaar dwangarbeid (Zuchthaus) veroor- deeld. Na maanden van onzekerheid hebben ae ouders van deze tien pas deze week voor het eerst een bericht van hun kinderen gehad. Uit het „Zuchthaus" te Bautzen mocht iedere Jongen zegge 15 regels schrijven om aan vader en moeder mede te delen, dat hij volgens de wil van de volksdemocratische rechters de eerst volgende kwarteeuw niet naar huis zou terugkeren. Dit is een nieuw schrijnend symptoom van de wreedheid, waarmede de macht hebbers in de Sovjet-Duitse republiek zelfs de kinderen tot hun zienswijze pogen te bekeren. Ook het geval van de jonge Herman Joseph Flade in December j.l. en het monsterproces tegen de vier Beriijnse jongens in Mei j.l. waren zulke sympto men. Welk een hoon lijkt in het licht van zulke feiten de oproep, die de secretaris generaal van het Politburo der S.E D en moeders nog eens extra propaganda te willen voeren voor de „democratische Volksoefragung". „want", aldus zegt hij letterlijk, „hierdoor kunnen de moeders hun kinderen het best beveiligen, dat zij niet te eniger tijd het slachtoffer zullen worden van de kapitalistische oorlogs- drijvers"; Inderdaad, bij. Ulbricht en zijn rode i w aruen-ïü&de-üttieres „vwli*''. later. Toegesnelde mensen konden aanvanke lijk door de verschroeiende hitte de brandende wagons niet naderen en een gloeiende stroom over een weg langs de spoorbaan hinderde het reddingswerk. Er zijn 110 personen gerwond van wie enkele ernstig, en men vreest dat heit »antal dodea neg aal Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevel gegeven tot een on derzoek naar de verblijfplaats van twee leden van de Britse buitenlandse dienst, die sedert 25 Mei worden vermist, nl. Donald MacLean, raadsman van het mi nisterie van buitenlandse zaken en hoofd van de afdeling Amerikaanse zaken, en Guy Burgess, tweede secretaris van de Britse ambassade te Washington, die met verlof in Engeland was. Ook de politie op het vasteland ingeschakeld. Het is bekend, dat de diplomaten een paar dagen geleden naar Frankrijk ziin gegaan. Er zijn geruchten, volgens wel ke zij in het bezit zouden zijn van be langrijke documenten. Volgens Franse kranten heeft de Brit se politie instructie gekregen een waak zaam oog te houden op de Sovjet-ambas sade. Zij moet o.m. de identiteit van alle bezoekers nagaan. Een ambtenaar van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft tegenover Reuter verklaard: „Het is bekend, dat beide mannen in Parijs zijn. Onze agenten zijn achter hen aan". De twee vermiste leden van de Brits» buitenlandse dienst, Burgess en MacLean, zijn, „wegens afwezigheid zonder verlof', sinds 1 Juni j.l. geschorst. Goede vrienden van beiden verklaren er zeker van te zijn dat de verdwijning geen politieke ach tergrond heeft. Zij deelden mee, dat èn Burgess èn MacLean in particuliere ge sprekken te kennen hebben gegeven sterk tegen het communisme te zijn gekant. In een bijeenkomst te 's-Gravenhag« heeft zich vandaag een landelijk comité gevormd ter bescherming van de Neder landse belangen, welke verband houden met de Schelde-Rijnverbinding. Algemeen is men in de Betuwe van oordeel, dat het dit jaar een goed ker senjaar kan worden. Zowel de Duitse als de Meikersen hangen overal zeer dik. Verscheidene telers en aspirantkoper? zijn van mening, dat het dit jaar met dit volle gewas een hele opgaaf zal zijn de kersen allemaal geplukt te krijgen. Aan werkkrachten is geen gebrek, ma#» «Ml »aa deskundige plukker»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1