Nieuws uit STAD en OMTREK Maandsalaris door Britten bedreigd Wat "ET Vader? EXCELSIOR start ter promotie li GORZEN-FESTIVAL LAWINE VAN ATTRACTIES Selectie-orkest uniek lichaam in Nederland Raam Open KREUGER'S OP 7 IEDERS m AJ Het geheim Op S.V.V. -terrein tegen Spoorwijk Vanavond opening van de pret NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zo maar terloops TfilJDAG 8 JUNI 1951 PAGINA 2 PAS OP DE RONDE V. V. V. MOET ER KOMEN Gecombineerd geheeV' ZOON 'n bijpassende DAS BROERS VEST 6 VOETGANGERS OPGELET CREDO-PUGNO-MANNEN ATTENTIE! SUCCESVOLLE C.A.B.-TOCHT JAARVERGADERING NATION. RESERVE HERDENKT GESNEUVELDE VRIJWILLIGER PLANTAGE-CONCERT LOU DANIELS 25 JAAR DIRECTEUR S.V.V.—H.D.V.S. BEWIJS VAN GEMEENSCHAPSZIN DUIVENSPORT van het DE GEARRESTEERDE POLITIEMANNEN SCHIEDAMS WATERPOLO U.V.G.-PROGRAMMA HONKBALLEND S. V. V. V* "0> lil 4 Zondag tussen half 1 en 2 uur wordt de Ronde van Nederland door Schiedam verwacht. Evenals het vorig jaar zullen er veiligheidsmaatregelen genoemen moe ten worden. Men wordt verzocht gedu rende die tijd de rechter rijbaan van de Rotterdamse Dijk, de Gerrit Verboom straat, Nieuwe Haven, B. K.-laan en Vlaardingerdijk vrij te laten en hier ook geen auto's te parkeren. Honden moeten in die tijd aan de lijn gehouden worden of thuis gelaten. Men zal er verstandig aan doen ook kleine kinderen weg te houden van de door- tocht-route, want het zal niet onbekend zijn, dat er verscheiden ernstige onge lukken In de loop van de tijd zijn voor* gevallen door overstekende kinderen en loslopende honden. - sten niet. Alle tuigen en touwen, die aan diverse stellingen over de nieuwe Ooie- vaarsbrug gespannen hangen, werden om wille van de kolossale mast uit elkaar ge haald en gestreken, maar uiteindelijk moest die mast er toch aan geloven. Hij werd omlaag gehaald. Dat moet zijn alsof men een ballerina vraagt een duikerpak aan te trekken. Vandaar, dat men zonder aarzelen liever de bruggen liet opdraaien, dan de koste lijke mast niet in volle glorie door de havens te laten glijden. En het was een gezicht om jaloers op te worden. Wij hebben de Larph uit het oog ver loren, toen wij bij de Vismarkt aan wal stapten. Wij waren graag meegegaan naar Ostende en verder terug naar Engeland. Het koudste stukje de Oostzee was immers achter de rug. En koud was het daar geweest. De vier opvarenden huiver den er nog van. Terug naar ons werk gingen we. Terug naar de Ooievaarsbrug, die weer open is en welk feit wij alleen maar met eigen ogen wilden aanschouwen. Wat een stadwat een stadGa je er naar een brug kijken en vind je er een Engels jacht. Als hier geen V.V.V. moet komen, weten wij bet niet meer. Ondanks die geschiedenis met al dat bruggen- en sluis- geld. De doorvaart door de Ooievaarsbrug is weer vrij. De beide delen van de grote nieuwe brug zijn gemonteerd en de klap snijdt een grote hap uit de lucht in afwachting van het ogenblik, dat het mechanisme beproefd kan worden en het nog verder afgelegen moment, dat een of andere autoriteit de knellende banden van de oude Schiedamse binnenstad verbreekt. Zullen het wellicht vorstelijke handen zijn, die dit gaan verrichten? •Dat jacht, dat gisteren door de Lange Haven voer, was van Lt. Col. Ralph Blewitt uit Colchester in Essex. Het is prettig om te weten, wie er in Schiedam op bezoek geweest zijn. Vooral nu we aan Vreemdelingen Verkeer gaan doen. Natuurlijk kunnen we niet onmiddel lijk beginnen met alle havengelden af te schaffen, of voor vreemdelingen uit eigen zak te betalen, al moeten we zeggen, dat alleen de omvang van ons maand salaris ons verhinderde, tussen beide te komen, toen achter elkaar de sommen geïnd werden voor de Ooievaarsbrug, de binnensluis, de Appelmarktbrug en de Koemarktbrug, waarna later nog wel de Buitensluis zou volgen. Men krijgt zo gauw de idee, dat er in het buitenland borden zullen verschijnen met opschriften als: „Mjjdt Schiedam, omdat daar bruggen zijn". En zo! Wij konden dus niet beter doen dan bemiddelaar zijn tussen de bruggen- wachter, die zijn plicht moest doen en deze nijvere varenslieden, die van een tientje en een kwartje net zoveel weten alst wij van schraal Engels bier en hon dendennen. Wij mochten een eindje mee varen, hetgeen ons benijdenswaardige blikken kostte van ettelijke Schiedam mers die de boorden van de Lange Haven «tonden te omzomen, omdat niet elke dag een zeewaardig jacht met een Engelse dame zich laat schouwen in een soort rode Zuid-Wester en een horizontaal ge- «treepte sweater met roodbelakte teen nagels in sandalen, masten sjorrend en zwoegend al« een manspersoon op een •cheeps werf. Wij vonden dit helemaal niet de hou ding van mensen, die aan Vreemdelingen Verkeer toe zijn, maar toen wij, om een betere indruk achter te laten begonnei uit te leggen, dat het gezelschap, liggenc in de sluis vertoefde „on the spot when Schiedam sprang up" hetgeen niet anders wil zeggen dan dat Schiedam daai ontstond zei de man „is that so?" op een manier, die liet blijken, dat hij eerder met welwillende gidsen te maken had ge had en dat deze lieden zo mogelijk nog groter last zijn voor een karige deviezen- toewijzing dan bruggen- en sluiswachters Reden waarom wij, fijngevoelig als wij deze zaken onmiddellijk aftasten, abrupt «topten met onze louter belangeloze er rein Schiedam-lievende explicaties. Wij hadden er inmiddels een Player mee los gebrand. De Overste, die eigenlijk een overste in ruste en schipper van het jacht was, excuseerde zich, dat hij wat nors was ge weest bij mijn eerste beroepshalve be langstelling naar de afkomst van het schip en verviel zonder aarzelen weer in een zekere korzeligheid, die naar wij later begrepen voortkwam uit het feit. dat dit de eerste keer was, dat hij met de Larph voer. Vooral voor mensen, die gewend waren aan de ruimte op Noord- en Oostzee, moest de lange tocht door Holland's kanalen vanaf Den Helder tot en met de binnensluis in Schiedam min of meer gelijk staan aan het pleit van de zee meeuw, die zijn vliegwaardigheid in een volière voor tropische vogels moet be wijzen. Toch waren wij in Schiedam de kwaad- Advertentie 'n Goede tip voor die gezinnen, die voor 'VADERDAG een willen maken. MflPrirP bijvoorbeeld 'n OVERHEMD l'lwnDLn voor haar rekening neemt, nnriITPn 'n paar MANCHETKNOPEN DUUniLfl of ZAKDOEKEN ongetwijfeld 'n tevreden VADER STAP DAAROM HEREN - MODEZAAK BINNEN. DAAR ZULT U ZEKER SLAGEN. In verband met de nieuwbouw aan de Oranjestraat is het trottoir aan de zijde daarvan tussen de Oranjebrug en de L. Nieuwstraat afgesloten voor voetgan gersverkeer. Door verkeersborden is de door voetgangers te volgen weg aange geven. Aan de voetgangers, komende uit de richting Schoolstraat en gaande in de richting Koemarktbrug wordt geadvi seerd gedurende de spitsuren nl. van Maandag t/m Vrijdag van 17 tot 17.30 uur en 's Zaterdags van 11.45 tot 12.15 uur de linkerzijde van de Nieuwe Haven te volgen tot voorbij de R.K. Kerk, dus voor het Wit-Gele Kruis gebouw en al daar via de voetgangers oversteekplaats de andere kant van de Oranjestraat te bereiken, aangezien oversteken in het drukke verkeer op de Oranjestraat zelf dan niet mogelijk zal zijn. Zaterdag a.s. is er een collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht". Deze geldinzameling moet slagen en daarom verzoek ik langs deze weg aan al onze C.P.-mannen zich hedenavond tussen 89 uur te vervoegen in de R.K. Volks bond voor het afhalen van de collecte bussen. WIM J. HÖL9CHER, voorzitter C.P.-club, afd. Schiedam. De 125e tocht van de C.A.B. is een groot succes geworden. Men ging het Brabantse land in naar Oisterwijk om er in Groot Speyk een aantal jubilea te vieren. Bijvoorbeeld dat van de heer K. J. Heijboer, die 25 jaar als secr.-pennirjg- meester aan het Comité Auto- en Boot tochtjes verbonden is. Er was een bruiloft aan de gang, maar de stemming, die daar heerste was min der feestelijk dan die van de C.A.B., zodat men met elkaar aan het feestvieren ging, waarbij zelfs nog een dansje ge maakt werd. Leen de Bruin had voor een jubileum lied gezorgd, waarin hij niemand over sloeg, die voor een vermelding in aan merking kwam. Rinus van Wieringen werd in de serpetines gewikkeld en geen moment kwam men feestvreugde te kort. De stoet, die om kwart voor 10 uit Schiedam vertrokken was en om kwart over 12 op zijn bestemming arriveerde, kwam om 6 uur de stad weer binnen. Het verblijf in Groot Speyk had ruim drie en half uur geduurd. Vanavond 8 uur is er in de R.K. Volks bond Jaarvergadering van het R.K. Man nenkoor St. Caecilia. Bij het begin van de oefening van dc Nationale Reserve heeft gisteravond de commandant van het Oefenverband de troep toe>gesproken in verbana met het sneuvelen van de vrijwilliger P. E. Fhaff op 31 Mei in Korea. Deze was vóór zijn aanmelding voor Korea verbonden' aan de Nationale Re serve. Hij iging uit volle overtuiging en heeft nu zijn lever, gegeven voor een doel, waarvan velen de betekenis nog niet voldoende beseffen. Tenslotte werd, terwijl de troep de geweren presenteerde 1 minuut stilte in acht genomen, ter herdenking van allen, die in Korea gevallen zijn en van- Phaff u* het bijzonder. Het Stedelijk Muziekkorps geeft Zondag a.s. des namiddags om 8 uur in de Plan tage een concert Uitgevoerd rullen worden: 1. Sons of -She Brave, mars van Bidgood; 2. Overture „Orpheus i,n de onderwereld" van J. Offenbach; 3. Lotus bloemen, wals van E. Ohlsen; 4 „Fin- iandia", symro'honisch gedicht van J. Si belius: 5. Aubade Prirtanière van P. La- combe; 6. Posthoorn-Galop van Koening; 7. Fall in Line. mar,-, van G. Rosey. De heer Lou Daniels, directeur van het Monopole Theater op de Hoogstraat, her denkt op 20 Juni a.s. de dag, dat hij voor 25 jaar de leiding van dit theater op zich nam. Om dit bijzondere jubileum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, is er een ere-comité gevormd, waarin zitting hebben willen nemen: mr J. W. Peek, burgemeester, mr G. M. Hovingh, mr P. v. Bochove en de heer J. H. v. Veen, commissaris van politie. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heren J. W. de Groot en W. de Heer. Excelsior '20 speelt a.s. Zondag op het SVV-terrein de eerste van zijn vier pro motie-wedstrijden ter herovering van zijn plaats in de derde klasse. Die eer ste wedstrijd gaat tegen Spoorwijk uit Den Haag. Uiteraard is er van dit eerste treffen (en eigenlijk van deze hele promotie-competitie) niets te zeg gen. Wél is er een vergelijking te ma ken. Excelsior werd kampioen van de 4e klas E met 33 punten en doelcijfers 6132, Spoorwijk veroverde de titel in CHIEF WHIP 4D met 35 punten en doelcijfers 7432- De voorhoede van de Hagenaars lijkt dus iets sterker te zijn, maar men kan niet helemaal op deze tamelijk willekeu rige cijfers dicht varen. Belangrijker ia, dat er twéé van de drie candidaten mo gen promoveren. Wint Excelsior zijn eerste wedstrijd, dan is het dus al met een een belangrijk eind op streek. De zwartwitten rekenen er op, dat hun In enkele weken enorm gegroeide schare supporters hen ook a.s. Zondag om 9 uur in de strijd zal steunen. Volgens wedstrijd-secretaris Gokke zijn de hier volgende wedstrijden van de la gere elftallen de allerlaatste voor hen: het 6e speelt Zaterdagavond om half 7 een uitwedstrijd tegen Coal 9, terwijl het 7e besluit met een uitwedstrijd tegen DHZ 10 op Zondag 12 uur. Als waardig slot van het voetbal seizoen 1950-1951 zullen de Rood-Groenen Zater dag a.s. om 7 uur nog eens de krachten gaan meten met de stadgenote Hermes DVS. Zowel Hermes als SVV hebben in het kader van de vriendschappelijke wedstrij denreeks tussen de Rotterdamse le klas- sers 1 gewonnen en 1 verloren wedstrijd en dragen de SW-ers zelfs de twijfel achtige eer om de grootste nederlaag tot op heden op hun naam te hebben n.l. 7-0 tegen Feyenoord. Zondag J.I Er moet dus Zaterdagavond een hele boel goed gemaakt worden. Eerzucht en strijdvaardigheid zal er aan de dag ge legd moeten worden. Het individuele spel zal plaats moéten maken voor het team work, terwijl aan tempo de grootst mo gelijke aandacht moet worden besteed. Wordt aan deze voorwaarden voldaan, nu dan staat de Schiedammers nog een interessant gebeuren te wachten. V n i Sierlijk en trots als alleen een zeil jacht de kracht van ettelijke meters mast boven de slanke romp kan verheffen ligt de Larph in de Schie als een der eerste schepen, die de open doorvaart van de Ooievaars brug benut. 0409140 VOOH SCmtOAM (té OMSt/rtKfH 73ste Jaargang No. 21560 De kantoren der Redactie en Admi- nisli alle zun Hjdelttk gevestigd tn he' gebouw K K VoiksiMitid Lange Haven 71 Schiedam le'etmin Adinuu&lfalit 0015? Teieioun tteducLe til423. Giro-nummei ten name van de N V De Courant De Maasbode. Kuiwrdaii Abunncinentapru* f 4 95 per ewartaa* f l lil pel (haalid f 'U 44) per Week Advertentie pril» 9p gewone *oiuttiüte«dit f o I» u**i «iiiitiinrtei Hoogte ing«~/niMl«n op redaction*!* ko.mniitrente l o «R P**' 'i»»ihniel.ei n<»ugtc Bl) v'onli «cl grtUrfi «atffï* tarieven bij G* ««tiiiifiijitf atie -• oti de «menu* acJveiiei tie uór«*aM* verKnigiMat tun K.aui|ii««*nen girine »ilv«»rtei»tieii tot WooHivn i(j ct tfiht woorr meet S cl. Maximum Ht> woorden Plaatsing uitsluitend bv) vooruitbetaling. Alle advertentie-order» worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Ad vertentle-weren. Directeur: J. Kufypers Hoof relacieur; lm J. U. „Wat hier gebeurt, komt practisch ner gens voor", zei gisteren de kapitein der Mariniers Gvjsbert Nieuwland tegen een veertigtal leden van diverse Schiedamse Harmonie-orkesten. „Men denkt er eenvoudig elders niet ,-ian om de leden van verschillende or kesten voor een bijzondere gelegenheid bii elkaar te brengen en ze met elkaar 'n selectie-orkest te laten vormen." De ideële betekenis van dit werk sloeg de bekende dirigent van de mari- lierskapel zo hoog aan dat hij er zijn nige vrije avond van de week voor de komende maanden aan wil opofferen >m het selectie-orkest van de Sectie Mu- <iek tot een werkelijk voorbeeldig en- emble te maken. Want al is de Ideële betekenis van dit ■zerk groot, de naam van de dirigent zou liet toelaten, dat er daarom een loopje tenomen kon worden met de artistieke prestatie. Na twee voorbereidende repetities weet lij nu wat er aan mogelijkheden in deze amenstelllng zijn. Geen mogelijkheden tot een concert van enkele uren, maar Wel tot een optreden, dat waarschijnlijk de velen, die voor dit experiment be langstelling hebben, zal doen besluiten lat er iets met de muzikanten gebeurd is. Dat hebben we gisteravond al kunnen opmerken. Hier stond een dirigent, die alleen met het allerbeste tevreden is; die precies weet te zeggen, hoe bepaalde pas sages verbeterd kunnen worden; die dui delijk maakt, dat het gaat om zuiverheid en mooie toon en niet om „van jetsum". Hij prees, waar te prijzen viel en vooral de bassen hadden overvloedige lof te In casseren voor hun herstel nu de eerste avond. Dat kwam door het duchtige studeren, dat reeds thuis had plaats gehad na de eerste repetitie. Het was duidelijk: de leden van het selectie-orkest wilden, dat het orkest zou optreden. Zij had den ervoor gewerkt; hun enthousiasme was merkbaar en het nam de laatste schroom weg, die de dirigent had om het stoutmoedige plan te gaan verwezenlij ken. Maar thuis zal gestudeerd moeten wor den. Niet alleen in het doorspelen van de muziek, maar in feilloos toonzuiver, maatzuiver en kleurzuiver maken van iedere maat. „Beter een hele avond op twee maten gestudeerd, dan het hele stuk tien keer doorgespeeld". De dirigent eist alles, bijna alsof het beroepswerk ls. Maar de leden van het orkest voelen, dat hij hen tot hun beste prestaties kan bren gen. Daarom ook komt dit selectie-orkest de afzonderlijke orkesten weer tep goede. Het artistieke peil van de spelers wordt omhoog gebracht; het algemene Schie damse muziekleven vaart wel bij dit ge- meenschapswerk. Het was geen wonder, dat allen na de mentale injectie aan het slot van deze repetitie-avond met de voet op de grond stampten bij wijze van instemming en dank voor de leiding en de woorden van de dirigent. En menigeen zal dezer dagen adem te kort komen, omdat hij lange noten aan het blazen is. Want en dit ls een advies voor alle leken tevens niets is zo be langrijk als het blazen van lange noten. Wij zien met spanning het optreden van het selectie-orkest tegemoet. De draaimolen krijgt een laatste beurt. Er is al een clandestiene klant, die niet tot vanavond kan wachten. Maar als Pastoor Raaf fels eenmaal het lint zal hebben doorgeknipt, zal er geen houden meer aan zijn en gaat de Gorzen aan het draaien. Want er is een groot Festival. start. St. Ambrosius zal door de stad trek ken als rattenvanger van Hameln op zoek naar buit; om kwart over 8 opent pastoor Raaffels officieel het feestpark waarna de verlichting haar mooiste kleurenspel zal openbaren. Nu vraagt u natuurlijk wat Opa Walon met dit alles te maken heeft. Die is ge- engageerd om overdag de jeugd in de draaimolen en 's avonds de tweede jeugd in de zweefmolen zoet te houden. Hij was gisteren met zijn knechts bezig de paar den en de jeeps, de schuitjes en het koper van de molen een extra beurt te geven, want vanavond moet alles er piek fijn opstaan. Zoveel weten wij wel zeker, dat wij zelden zo'n grote verzameling kraampjes bijeen zagen. Het Gorzen Festival is goed voorbereid. Het is een gang door de mooie avond en daarna een financieel succes, dat de Jeugdbeweging wel heel goed kan gebruiken van vele stadgenoten ook de ver van de Gorzen wonende waard. ROTTERDAMSCHEDIJK 268 SCHIEDAM TELEFOON 67593 „Dat hebb'n ze mooi vóór mekaar 'prutst", zei opa Walon uit Leeuwarden, die in Schiedam een draaimolen heeft neergezet zonder dat wij er iets van kun nen zien. Die draaimolen staat dan ook ergens diep tussen de huizen van het Hoofd en de Lekstraat opgesteld aan de voet van de toren van de H. Hartkerk. Op dit stukje onbebouwde Gorzen zal vanaf vanavond tot Maandagavond het Gorzen-festival gehouden worden Een oud en dierbaar plekje grond heeft een heel oude bestemming hervonden. Hoe velen denken niet terug aan de tijd, dat hier toneelvoorstellingen in de open lucht werden gegeven. Het is deze keer wel geen festival van toneel, maar een kijkspel zal het niet temin worden. Weken lang is daarvoor iedereen in de weer geweest, die verbon den is met de Gorzen en de parochie-ge meenschap. Het resultaat konden we gistermorgen nog maar in grondverf zien. Want de tien tallen attracties moeten hun kleur en hun levendigheid krijgen door de bezoekers en deze grote met gras en onkruid dicht begroeide ruimte moet gaan vibreren van het plezier door de zich amuserende da mes en heren, jongens en meisjes. Dank zij het vernuft en de voorliefde van kap. De Wit is er veel uitgevoerd met electriciteit terwijl ook op ander gebied tal van stands geprofiteerd hebben van het technisch inzicht van de leider van het jongens jeugdwerk. Niet alleen bulten vindt men mogelijk heden om op een aantrekkelijke manier zijn geld kwijt te raken ten bate van de jeugdbeweging in de H. Hart parochie. Ook binnen zijn de ruimten benut voor een menigte van kansspelen, wedstrijd spelen en krachttoeren. Auto-races kun nen hier gehouden worden, waarbij de winnaar feilloos door het oog der electri citeit wordt aangewezen. Als zeer bijzondere attractie zal gedu rende meerdere avonden een extra wed strijd worden gespeeld tussen Excelsior en SVV. De spelers mogen slechts met 1 been trappen en de lijnen zijn uitgevoerd met elastiek. De grote toneelzaal is gezellig ingericht tot een restauratie, waarin het publiek zal worden bezig gehouden door een orkestje en door komende en gaande artiesten. Om het culturele werk in de Gorzen niet te verwaarlozen, is men er na lange tijd in geslaagd een van de beroemdste verzamelingen van moderne schilderijen tijdens het Festival in bruikleen te krij- gen. Vanavond gaat het Gorzen-festival van Zondag hield de P.V. „De Blauwe Dof fer" een wedvlucht vanuit St. Denis (Fr. i afstand 369 km. Het weer was in Frank rijk vermoedelijk minder mooi dan in ons land, want over het algemeen had het concours een traag verloop. De uitslag was: Gebrs. Put 1; Noordijk-Haigen 249; J. Doejaren 3—13—57—93—111; J. Wen- teler 5—16—36—42—69—112; v. Leeuwen- Schrumph 6—8—75—77—61—114; P- Wijn- ties 7—59; du Chatenler 10: gebrs. Lems 11—17—32—44—87; v. Weelie 12—23—4b; Bopilk en zn. 1499110; A. Brockling 15—66; v Nunen 18; Duiventbode 19—26— 39; Schafer 20; v. d Steen 21—2955; 1 Sloot-Vrauwdeunt 22—74—96; Limborgh 24; ge'brs. Ballijns 2538; Paardekoper- v. Wijk 27—48—58—103; H. J, B'.'ockling 28; Nieberg 30— 42—105; v. As 31; C. Hersbacto 33—109; J Christen 34—54—67; Middendorp 35—od—65—81; F. Claes 37— 41—69; M, Putters 36—78: Legner 40—56 i 60; A. fL Bakker 45; D. Bakker 47 79—94; Barzilai] 49—02; j. j christen 51—76; Boorsma 52—88; C. Koogje 53. A. v. Put 61; A. Hersbaeh 63—72, H. v Gogh-Kosten 64— C. Verboom 6984; J- Verboom 71; Nageikerken 73; G. Breur 80; J. Kazenbrood 86—113; v. d Heiden 90; J. M. Koogje 91—97; de Hartog 92— 95; Rigters en co. 9h101; v. Wijk-Roo- kers 100; J. de Boer 102; Beckers 103; Opijxien 106; v. Deurzen 107; M. Ba'kker 108; Brouwer 115; Laferte dipl. Eerste duif 12.36.00, laatste duif 14.05.57. u door Anthony Gilbert 49) We moeten due geduld hebben tot Maandag, zei Frobisher. NEGENDE HOOFDSTUK. L De man ln de trein. Het gerechtelijk onderzoek was door erschülende omstandigheden, en gebrek aan voldoende bewijsmateriaal, bepaald op Maandagmiddag in Parijs Het was af- gesproken, dat Paula Maandagmorgen met Lestrange over zou vliegen De Franse detective moest zijn Engelse col lega een korte tijd het terrein geheel vrij laten, terwijl hij had beloofd, zijn best te doen. om op het vasteland nog enkele gegevens te bemachtigen, s Zondags viel Paula echter herhaaldelijk flauw, en de weinige ogenblikken, dat zij niet bewus teloos was, verklaarde ze telkens uiterst zenuwachtig en opgewonden, dat zij niet toe over kon gaan. Ze beweerde niet ln staat te zijn, de schok van het zien van. haar pleegvader ta doorstaan. Toch was dit alles wat de autoriteiten eigen lijk van haar verlangden. Toen Davidson dit hoorde, werd hij woedend. Kunnen we dan niemand anders oversturen? vroeg hij. Ruth Marlowe, aan wie hij in zijn wan hoop deze vraag had gesteld, keek hem verbaasd aan. Ik vermoedde, dat Sir Hector nog familieleden zou hebben, gaf ze toe. maar er is niemand komen opdagen. Misschien zou zijn advocaat ons kunnen helpen. De advocaat was een uitgedroogd type met name Dannister en zei korzelig, dat hij daar niets mee te maken had, Hij wist niets van Ascher af en verklaarde alleen, dat het een opvliegend mens ge weest was, die er warmpjes bij zat. Hij had altijd wel geweten, dat Ascher een behoorlijk vermogen had, maar was steeds onkundig gebleven van de bron nen en had zich nooit de moeite getroost om deze te weten te komen. Zowat twee jaren tevoren had Ascher een testament opgemaakt, waarby hu tienduizend pond naliet aan zijn P*®®*' dochter en de rest van zun bezittingen, inclusief de beroemde bibliotheek, be stemde om een leerstoel te stichten in oude manuscripten, waaraan de naam van Ascher voor eeuwig verbonden zou blijven. Davidson stelde hem voor of Dannister als gevolmachtigde voor miss Parkton op wilde treden, daar deze naar het «cheen de enige erfgename was of aitbatm het «ni« beken* femMlelW, maar de advocaat gaf daarop een ont kennend antwoord. Van een vliegmachine moest hij niets hebben en van doden nog minder. Dan schijnt er niemand anders over te blijven dan u zelf, merkte Davidson nuchter op tegen het meisje. Ruth Marlowe knikte zonder een woord te zeggen, alsof ze eigenlijk niet anders had verwacht. De laatste dagen hadden erg veel van haar gevergd. Dit stond nog duidelijk op haar gezicht te lezen, Zij scheen, een ogenblik te overwegen of zij deze ver schrikkingen niet zou kunnen ontlopen .Een ogenblik besloop haar de ironische gedachte, dat zij van al de acteurs in het grimmige drama, de enige was, van wie men maar niet, wilde veronderstellen dat ook zij slechts uit vlees en bloei bestond en wellicht ook een hart kon hebben, dat misschien ook reageerde op menselijke emotie's Davidson scheen het evenals de rest als een axioma te be schouwen. dat zij elke onmogelijke rol maar op zich moest nemen. Tenslotte sprak ze met een opmerke lijk vermoeide stem: Is er geen andere keus? Hij keek haar enigszins verwonderd aan. Heeft u enige reden, om u aan ons verzoek te onttrekken? Ruth zei mét dezelfde metalen stem: Ik ben nog niet vergeten, hoe hij mtowa is. Maar tenslotte was ze toch bereid te gaan- 's Maandagsmorgens was zy het, die op Croydon opsteeg. De vorige dag had ze echter een kort. maar uiterst vreemd gesprek met Pauja Parkton. Toen ze onverwacht de zitkamer bin nenkwam, vond ze het jonge meisje als een grijze spookgestalte lang uitgestrekt op de divan met het prachtige Perzische kleed, onder de Peter Lely, waarover Ascher zich zo vaak en bewonderend had uitgelaten- Indien Paula niet zo hevig had gebloosd, zou men werkelijk ver rast zijn, door de buitengewone gelijke nis met het schilderij. Alleen stonden haar ogen verschrikt en bang in haar mooie jonge gezicht. Ze kwam plotseling overeind zitten, alsof ze in iedere nieuw- aangekomene ees vijand vermoedde. Je komt me tooh niet vertellen, dat je tenslotte niet mee zult vliegen morgen" fluisterde ze gejaagd. Ruth antwoordde kalm. met een beetje minachting zelfs in haar stem: Neen. daarvoor ben ik niet gekomen Toen hield ze een ogenblik oip. Miss Parkton, weet u ook waar Arthur is? Paula werd kwaad- Arthur? Mr Newriham. bedoel je! Ach, we behoeven geen verstopper tje te spelen, miss Parkton ,Nu zeker niet. We zitten hier niet op de rechtbank. Ik weet, dat hij voor u zou doen, wat hij voor niemand anders ter wereld over beeft Ik zal u geen enwele vraag «tellen. slechts dit. Indien u werkelijk weet waar Lij is, zeg hem dan. dat hij nu voor de dag moet komen. Elk uur. dat hij zijn komst uitstelt, verhoogt hij het gevaar cfet hem dreigt. De mensen vragen zich af, waarom hij zich toch verstopt. Wan neer het ter wille van u is.... doet hij het werkelijk om u? Haar ogen waren zonder medelijden: ze keken uitdagend. Ze stond daar als een jonge vrouw, vechtend voor het leven dat zij liefhad. De voortdurend zich zelf controlerende machine-vrouw, die Paula gedurende drie jaren had gekend, was verdwenen en vergeten- Ruth leunde een beetje naar haar over. Miss Parkton, zeg hem, dat hij moet spreken, Waar hij ook is. wat hij ook doet. het is alles om u Gelooft u, dat ik een dwaas ben? Heeft zelfs uw pleeg vader u tenslotte niet ontmaskerd? Kon iemand hem zien. als uw naam werd uitgesproken zonder te weten, wat er in hem omging? Ach. hij is zo mak als een lam. Een ogenblik scheen ze ondanks haar korte gestalte hoog boven die jonge vrouw uit te torenen, die daar half uitgeput, op haar divan was teruggevallen. Toch bezat Ruth Marlowe zo'n zelfbeheersing dat haar stem, toen zij een ogenblik later opnieuw het woord nam, weer helemaal r.onmaal klonik. (Wordt vervolgd) Morgen vindt weer een muziek-festival plaats. Het woord Festival is erg luister rijk en het klinkt bar feestelijk, maar de deelnemende muziekverenigingen zijn minder festilollig dan men zou vermoe den. Niet alleen brengt dit festival nogal wat onkosten met zich mee, maar het is niet het beste middel om een publiek een middag aangenaam bezig te houden. Eigenlijk immers is dit festival 'een concours. Uitgemaakt moet worden welk orkest het beste van Schiedam is en naar aanleiding van de prestaties wordt dan uitgemaakt hoe vaak de orkesten in de Plantage-tent zullen spelen en welk part zij van de gemeentelijke subsidie van ƒ2000,zullen krijgen. Eén orkest zal men op het programma missen. Het Stedelijk Muziekcorps. Dat krijgt, zonder een noot te blazen, even veel als de andere corpsen met zijn negenen tezamen, oftewel ƒ2000,— alleen. Wij vinden tradities kostelijke dingen, maar wij vinden eigentijdse muziek beoefening nog net iets kostbaarder. En die eigentijdse muziekbeoefening plegen de Schiedamse amateurs bij voorkeur niet in het Stedelijk Muziekcorps, dat het zij zonder enige bijbedoeling gezegd onder de Schiedamse orkesten lang niet het beste en verre van het jongste van samenstelling is. Het Stedelijk Muziekcorps is uit de oude schutterij voortgekomen en geniet r'ii!en hoofde 'n jaarlijkse subsidie van w T~' de °drlog ls er over deze subsidie nogal wat te doen geweest, maar zij is op grond van de tradities weer ver leend. Wat staat hier tegenover? Dat het Stedelijk Muziekcorps op een bijzondere manier bijdraagt tot de repre sentatie van de stad? Men zal het toch niet willen beweren, als" men ziet, dat het in samenstelling, in kleding en in pro- grammakeuze in de afgelopen jaren nau welijks boven het gemiddelde Schiedamse corps is uitgekomen. Wij vinden er iets schrijnends inzitten, dat er in Schiedam negen orkesten be staan bij de gratie van de offers van kleine mensen, met een grote liefde voor hun vereniging. Mensen, die met stukjes en beetjes, met inzameling van oud papier en andere acties zorgen, dat er nieuwe instrumenten en nieuwe unifor men komen. Mensen ook, wier orkesten in stijgende lijn gaan wat hun prestaties betreffen; wij vinden er iets schrijnends in, dat deze met zijn negenen moeten vechten om de buit, die een alleen, louter uit een versleten traditie, in de schoot geworpen krijgt. Wij hebben geen schutterij meer en een Stedelijk Muziek corps als officiële instelling kan nauwe lijks nog plaats opeisen naast de negen anderen. Daarom zouden wij het een groot goed achten, als zo spoedig mogelijk tien corpsen 4000,te verdelen krijgen, waarbij dan het Stedelijk Muziekcorps zijn traditionele plaats in de stad uit eigen kracht zal moeten bewijzen PERSOOG. vernemen is het niet waar schijnlijk, dat de in arresthouding van de twee aanvankelijk als eersten aangehou den Schiedamse politieagenten Van S- en Van N. zal worden verlengd. Omtrent de drie andere later aange houdenen is nog geen beslissing geno men. De Schiedamse Zwemcltib is voorlopig al met drie zeventallen in 'het nog vui frisse water de zomercompetitie begon- eeJste zevental ontving Maandag avond „Surea" uit Ereda. Voor de rust werd eenmaal tegen SZC gedoelpunt en de score veranderde niet meer voor het eindsignaal. De dames speelden direct hierna en bevochten een 21 cverwinn.mg op ZZ PC uit Zwijndrecht. Een keurig resul taat daar dit dames-team buiten ieders verwachting in de eerste klasse van de Zwemkring Rotterdam en Omstreken is ingedeeld. De heren reserves trokken Dinsdag naar Maassluis om daar de club de Wa terweg te bekampen. Het vrij talrijke publiek kreeg nog even hoop men Maas sluis het eerste tegenpunt maakte (5-1), maar de eindstand werd 61 in het voor deel van SZC. Maandagavond om 8 uur weer twee wedstrijden in het Gemeente Zwembad voor Heren. Het 2de en 3de herenzeven- tal van SZC ontmoeten daar de zeven tallen van Maas en RZ PC uit Rotter dam. Het zevental van Maru had vorig seizoen nog spelers die dertii-» jaar ge leden al indruk maakten door hun af metingen. Wanneer deze heren weer op gesteld zijn, staat het publiek 'n aardige wedstrijd te wachten. Op het terrein aan de Damlaan hoek Oude Dijk worden Zondag de volgende competitiewedstrijden gespeeld- Dames: UVG 2Spartaan aanvang 12 uur. Junioren: UVG a—Advendo aanvang 1 uur. Heren: UVG 1—Dynamo aanvang 3 uur; UVG 2Snelwi-ek aanvang 3 uur. De wedstrijd van het eerste herenelftal is van groot belang voor de bezetting van de eerste plaats. Willen de Groen- Witten hun kans op het kampioenschap behouden dan mag niet een aunt meer verspeeld worden. Het eerste negental van SVV, dat j.L Zondag een verdienstelijke overwinning behaalde op Celeritas 2 in Den Haag, speelt a.s. Zondag tegen de kampioen van het vorig seizoen USC. Beide ploegen be haalden tot op heden vier punten uit .3 wedstrijden en vaii de uitslag zal het afhangen of de rood-gromen voorlopig in de kopgroep zullen blijven. Een zeer zware opgave voor H K>n{j c.s. maar gezien de goede geest in het team achten wij hen in staat een goed re sultaat te behalen. Voor de liefhebbers: Zondag a.s. 2 uur naar het Martinit terrein. Het tweede team ontmoet Zaterdag a.s. de USC reserves aan de Abraham van Stolkweg te Rotterdam. Gezien de grote nederlaag van vorige week durven wij haar niet veel succes te voorspellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2