Uniezaken en Overzeese Rijksdelen afgedaan Regering wil blijven afwachten z Veel NIEUWE AUTO'S in 1950 Zorg voor de ouderdom Mensen moeten echter zelf medewerken Commandant, liet.... zijn zwaard poetsen Een commissie voor de Indische pensioenen Uitgever verdiend" zwart 5"2 ton hoge straf geöist Montgomery weer in ons land Toezicht op pleeg kinderen Achesoii's opvatting over Tito naief Militaire oefeningen op de Yeluwe Sovjet-Unie loert op Duitsland en Japan Strijd tegen de kanker begint PU ROL IS PUUR GENEESKRACHT J. G. Suring t Vlootoefening Progrès geëindigd Werk aan de winkel voor het „lllizenlluis, „Tweemaal porren" VRIJDAG 8 JUNI 1951 PAGHfA S Deviezensmokkel van 1.5 millioen DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR ALFRINK ONTSLAG BIJ DE C.C.D. TRAMRAILS OPGEBLA ZEN BIJ NIJMEGEN De Ambonezen NieuW'Guinea Indische pensioenen WERELDPRODUCTIE BEREIKTE RECORDOMVANG Frankrijk 257.292 Kinderrechters Afscheid van het „ridderlijk kwartier" „Indische" bataljons maken uitstekende indruk Rede van Dulles te Londen Registratie wordt ter hand genomen SCHIPPERS HOUDEN PROCESSIE OP DE MAAS CONDENSE HAVENS LIGGEN WEER ST1E HUIDIGE GENERATIE REEDS SCHLEDIG TEGENOVER NAGESLACHT Premies achterwege laten? Reeds schuld tegenover nageslacht PROTEST TEGEN MAXIMUMPRIJZEN VOOR RUNDVEE IN DE V. S. Veeboeren staken bun afleveringen Gedachten FRATER WIGBERTÜ3 VAN ZON 's-GRAVENHAGE, 7 Juni 1951. Ruim drie en ecu half uur is de Regering aan het woord geweest hij Re beantwoording der elf sprekers, die de voorgaande dagen het woord Radden gevoerd over de Rijksbegroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Minister Peters hield zijn maidenspeech en na hem spraken "°g de staatssecretarissen Blom van Buitenlandse Zaken en Götzen van Uniezaken. Minister Peters heeft hij de Kamer ongetwijfeld een degelijke indruk aditergelaten. A iet de indruk van een groot redenaar, die voor de vuist Tveg een antwoord weg gaf waarnaar de Kamer niet open mond zat te luisteren, daarvoor was de stof ook te ingewikkeld en te veelomvattend. Maar hij gaf wel een degelijke beschouwing over de problemen, die aan de orde waren gesteld" en in aanmerking genomen het feit, dat hij zich nog maar kort had kunnen inwerken moest men bewondering hebben voor dc degelijke en tegelijk voorzichtige wijze, waarop hij de sprekers van antwoord diende. Voorzichtig was de minister met het voo naamste probleem, dat van de vei- houding tussen Nederland en Indonesië. Daar waren hartige woorden over ge legd en het. was niet onder stoelen of banken gestoken, dat èn de Unie èn de R.T.C.-accoorden een mislukking moes te worden genoemd. Men was in ge spannen verwachting, wat de minis'er bierop zou zeggen. Hij begon met de-opmerking, dat hij Biet meer kon geven dan enkele zeer al gemene aanduidingen. De eerste was. dat de Ned. regering alle consequenties van de souvereiniteitsoverdracht aanvaardde en de tweede, dat de regering besefte, sat een goede verhouding met Indonesië van primair belang moest worden geaent, niet alleen voor Nederland zelf maar ook in het kader der internationale verhou dingen. Men moest dus blijven streven naar een verhouding, welke beider 'oe- ngen zou kunnen dienen. En toen. na deze preliminaire uitspra ken. kwam hij op de wens, door Indo nesië geuit, om in de huidige verhouding verandering te brengen. De Nederlandse regering, zei de minister, had geen be hoefte gevoeld om op een wijziging aan te sturen en zou dus ook geen initiatief nemen, maar wel beschouwde zij de In donesische uitspraak als een belangrijk feit, dat nauwlettend moest worden be zien. Men kon moeilijk waarde hechten aan het Uniestatuut, indien men dat van In donesische zijde niet deed en men kon du.s een samenwerking op die grondslag niet blijven nastreven. Maar als nu vast staat, zo vragen wij ons af. dat Indonesië er geen waarde meer aan hecht, waarom dan niet van Nederlandse zijde bevorderd, dat d't statuut wordt vervangen door icis. dat méér waarde heeft voor de zo nood zakelijke samenwerking. Hét was duidelijk het regeringsstand punt. dat minister Peters verdedigd" Hij verdedigde dit met het argument- (Van onze correspondent) „Een dergelijke grote smokkclaffaire is nimmer tevoren in Nederland behandeld' zo verklaarde de officier van justitie van de Haarlemse rechtbank gistermiddag tijdens de behandeling van de zaak tegen de Haarlemse uitgever G. Deze uitgever had zich schuldig gemaakt aan een devie- i zensmokkel van ongeveer anderhalf mil lioen gulden. Verdachte, die met deze duistere praktijk ongeveer 5 Va ton ver- j diend had, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden. Tevens eiste de officier een voorivaardeiyke^eld boete van 400.000. Dc uitgever moet zich daarenboven verplichten, om zijn bedrijt voor de tijd van drie jaar onder bewind te stellen van een financieel deskundige. Tezamen met nog twee andere be drijven in de wereld had de uitgever toe stemming gekregen voor dc uitgave ,an een Latijns brevier, dat ook in het buiten, land verspreid kon worden. Nadat hij van de Ned. Bank een bijna blanco volmacht had ontvangen om over Belgische francs te beschikken, nam hij in België een groot crediet op. Een bedrag van ongev 16 millioen Belg. francs zette hij om ln Ned. guldens. In een auto wist hij dit bedrag van ruim anderhalf millioen over de grens te smokkelen. O Maandag zal veldmaarschalk Montgo mery wederom een eendaags bezoek aan Nederland brengen. Hij zal besprekingen met de chefs van staven voeren. De maar schalk wordt Maandagmorgen om 11 uur op Valkenburg ve. wacht. In verband met het terugtreden van 2. Km. Kardinaal de Jonig, wiens neen- gaan door geheel Nederland wordt be treurd. is'het de uitdrukkelijke wens van dc Coadjutor, dat plechtigheid van zijn Consecratie eon zo eenvoudig moge lijk en uitsluitend diocesaan on kerkelijk karakter zal dragen waartoe alleen de saccuiiere en reguliere geestelijkheid van ■het Aartsbisdom za! worden uitgenodigd (Van onze Haagse redact,at Aar. een .van de leidende figuren van de CCD. mr S te Den Haag. is dezer dagen in het kader van de reorganisatie en bezuiniging bij deze dienst ontslag aangezegd. Vau bevoegde zijde werd er met stel ligheid verzekerd, dat liet bericht in een eer avondbladen gisteren als zou dit ont slag verband houd r niet, de arrestatie een tijd geleden van een controleur van deze dienst in Noor.'-Brabant, van elke grond is ontbloot. Tegen deze, controleur is een strafvervolging ingesteld, doen door ziekte tan 'da 'betrokkene, had deze zaak nog weinig vooruitgang. Onbekenden hebben Woensdagavond laat met springstof zeven meter rails van de eleclriscbe tram Nijmegen-Beek langs de Ubbecse weg opgeblazen. Het was een gedeelte, "dat niet In gebruik 'was. De politie stelt een nader onderzoek in. Of het de heren om het oude ijzer te doen was? dat deze overeenkomsten eerst kort gele den, moeizaam waren tot stand gebracht en dus niet dan in ernstige en zwaar wichtige omstandigheden konden wor den gewijzigd. Hij vertrouwde intussen, dat de vormen van internationaal ver keer ten volle zouden worden geëerbie digd- Theoretische woorden, terwijl de practijk haar eigen gang gaat. Er was gevraagd naar de veiligheid van Nederlanders en Nederlandse onderne mingen in Indonesië en de minister moest antwoorden, dat er volgens officiële op gaven 78 Nederlanders om het leven wa ren gekomen, maar op aandrang van de Nederlandse regering had de Indonesische regering alles gedaan om verbetering in de toestand te brengen. Hij hoopte nu op verbetering der situatie in de nabije toe komst. De regering weet echter ook, dat er vele gebieden zijn, vooral in het bin nenland. tot waar de arm der Indonesi sche regering niet reikt en dat er in die gebieden voorlopig nog geen kans is op verbetering. Wat het zelfbeschikkings- betreft. zou hij gaarne nadere mededelin gen doen aan de Commissie voor Unie zaken uit de Tweede Kamer. Er was natuurlijk ook heel wat over de Ambonezen gepraat. De bedoeling van de regering was nu. dat hun verblijf hier zo kort mogelijk zou zijn en dat zij de terug keer naar Ambon zo veel mogelijk moest bevorderen. Wanneer dit zou kunnen ge schieden, kon men natuurlijk niet zeggen, er moest eerst een gerijpt inzicht komen bij de Ambonezen inzake een bevredigende oplossing. De suggestie van de heer Wei ter (KNP) om deze mensen over te bren gen naar eilanden bewesten Nieuw Guinea 'noemde hij met de gouverneur van Nieuw Guinea „onverantwoordelijk en misdadig" door de historische tegenstelling Papoea 's Ambonezen. De heer De Graaf (KVP) had gevraagd waarom de Ambonezen bier waren gede mobiliseerd. Hij kon daarmee volgens de minister niets anders hebben bedoeld dan het einde van een tijdelijke dienstbetrek king, daar allen reeds in Indonesië hun keuze hadden bepaald. Dit was in overeenstemming met de fei telijke situatie en bovendien hadden de Ambonezen de weg naar de Nederlandse rechter reeds gevonden en zou deze straks wel uitspraak doen. Dc minister zou gaarne in overweging nemen de katholieke Ambonese gezinnen tezamen in één kamp onder te brengen. De Nederlandse militaire Missie in Indo nesië was van het hoogste belang om in Indonesië een doeltreffend gezagsapparaai t.e kunnen opbouwen, óók ter bescherming van de Nederlandse belangen. Deze militaire missie deed in Indone sië pionierswerk op het terrein der samen werking. Over Nieuw Guinea gaf de minister een volledig economisch rapport over alies wat daar was tot stand gebracht en wat er nog zou worden gedaan aan visserij landbouw en verkeer. De Indonesische infiltraties op Nieuw Guinea, waarnaar de heer Vonk (VVD) had gevraagd, bevestigde minister Peters, maar dit waren nog geen gewapende infiltra ties, al moest daarmee ter zijner tijd wel rekening worden gehouden. Deze onge wenste infiltraties hadden plaats des nachts vanuit naburige eilandengroepen, maar hiertegen werd doeltreffend opgetreden en verschillende groepen waren reeds aange houden. Hij bevestigde nog eens wat minister president Drees in dc Eerste Kamer had gezegd, dat er geen wijzigj„g ju dc status van Nieuw Guinea zou worden gebracht zonder dat de Kamer hierin zou worden gekend, maar dat wilde niet zeggen, dat er geen onderhandelingen zouden kunnen worden begonnen zonder dc Kamer hiervan qp de hoogte stellen. Wat de woongelegenheid betreft, hier naar had de Directeur-Generaal van de Volkshuisvesting een onderzoek op Nieuw Guinea ingesteld: er waren daar 80 pet. crepeergevallen en 20 pet. noodwoningen, j een niet bijzonder opwekkend beeld dus. J De beer Götzen beantwoordde tenslotte allerlei vraagstukken van financieel-eco- noniische aard. Wat de Indische Nederlan ders betrof was er een Centrale Commis sie van kerkelijke en particuliere instel lingen voor sociale zorg, welke geen on bevredigende resultaten boekte. Konden deze mensen zich niet assimileren dan konden zij altijd terug, mits zij een toe stemming hadden van de Indonesische re gering. De back-pay-pecsioencn waren altijd betaald in het courant van het land, waar dc gepensionneerde verblijf hield, dat was nu ook gebeurd. Daartegen kon geen bezwaar worden gemaakt en b\j wees dus dc ingebrekestelling van de Nederlandse regering af, dat deze pen sioenen nu 1 op 3 werden uitbetaald. Overigens trachtte de heer Götzen aan te lonen, dat de Nederlandse regering deze zaak dikwijls bij de Indonesische regering had bepleit, maar zonder resul taat. Een commissie voor achterstallige uitbetalingen zou hij echter in ernstige overweging nemen en daarin zouden dan ook niet-ambtelijke leden worden benoemd. Van het wetsontwerp voor toeslag op pensioenen zou binnenkort de M. v. A. de Kamer bereiken. Over de opheffing der Indische pen sioenfondsen was ook heel wat. te doen geweest.. De uiteenzetting van de staats secretaris kwam hierop neer, dat dit juridisch een interne aangelegenheid was van Indonesië. Dit was een regeling van Indonesische publiek recht en dat gold reeds vóór de souvereiniteitsover dracht. De weduwen- en wezenfondsen waren door het wegvallen van de directie Pen sioenfondsen in Indonesië onder het be heer gekomen van een stichting. Het overgedragen kapitaal was echter on voldoende, er moest dus een jaarlijkse bijdrage komen van de regering en hier op grondde hij zün afwijzing van de suggestie belanghebbenden in het be stuur der Stichting te doen vertegen woordigen. Een wijziging van de garantiewet Bur gerlijke ambtenaren in verband met de vestigingseisen was reeds naar de Raad van State gezonden. Voor liet Neder lands onderwijs in Indonesië was dc subsidieregeling voor dit. jaar voldoende. Over de West sprekend, zeidde de heer Götzen, dat. er voor de grote land- bouwplannen een juiste keuze van men sen moest. zijn. Een boer in Suriname had niet alleen landbouwkundige kennis nodig maar ook administratieve en beheerskwalitei- ten. De selectienormen zouden daarom tijdig worden vastgesteld. Overigens zou de practijk het moeten uitwijzen. Emigratie op goed geluk zou ongeluk brengen en teleurstelling. Na de replieken ging minister Peters nog eens nader op enige vraagstukken in. Wat de voorlichting betreft, die de minis ter zeer ter harte ging, zou hij gaarne nagaan in hoeverre hij op doelmatige wijze daarin verbetering kon brengen. De staatssecretaris van Uniezaken, de heer Götzen, reide ongetwijfeld te zul len nagaan of Indische Nederlanders met succes te werk zouden kunnen wor den gesteld in Nieuw Guinea en Surina me, indien de omstandigheden dit zou den toelaten. De Rijksbegroting hoofdstukken XIII A werden daarop z.h.st. aangenomen. De enige communist, de heer Stokvis, kwam nog te laat om aantekening te vragen, dat hij geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Bij Hoofdstuk XIII B lukte dit wel en dus was er de aantekening, dat heer Stok vis geacht moest worden te hebben tegen gestemd. Nog was aan de orde het, wetsontwerp voorzieningen betreffende het toezicht op de verzorging en opvoeding van pleegkin deren. Tot nu toe is er slechts 'n enkeje grote gemeente met een eigen toezicht, maar verder was er niets. Volgens dit wets ontwerp zal het toezicht centraal onaer het ministerie van Justitie komen en wel onder de Voogdijraad. De voornaamste bepalingen van dit ont werp zijn: 1. dat men bij het aannemen van een pleegkind dit moet. melden aav dc burgemeester; 2. dat er toezicht komt door dc voogdijraden, wier léden de be voegdheid krijgen gezin of inrichting te betreden ter controle2. dat de voogdij raad, zo hij dit in het belang van het kind nodig acht, het kind uit gezin of inrich ting kan doen weghalen. Enkele van deze bepalingen gingen de A.R. en K.V.P. echter iets te ver. Daarom hadden rij - tezamen twee amendementen ingediend. Het eerste wilde, dat een on derzoek in gezin of inrichting niet ral kunnen plaats vinden, tenzij er een rede lijk vermoeden bestaat, dat er in dat ge- De wereldproductie van auto's, vracht auto's en autobussen heeft in 1950 met 10.488.226 voertuigen een nieuw hoogte punt bereikt. In 1949 bedroeg de totale wereldproductie 8.169.881 voertuigen. De_ Verenigde Staten namen met 8.002.782 voertuigen in 1950 de eerste plaats in. Hierbij zijn inbegrepen 6.665.628 auto's. 1.332.247 vrachtauto's en 4.907 motorbussen. Hieronder volgende cijfers van de productie in de voornaamste produce rende landen 6.665.628 1.332.247 4.907 40.8U.267 auto's, 8.141.506 vrachtauto's en 130.562 motorbussen. De omvang van het wagenpark van Europa wordt geschat op ruim 12'1 mil lioen voertuigen, auto's vrachtauto's en autobussen inbegrepen. Naar schatting bevinden zich in Azië. 1.039.074 voertui gen, in Afrika 1.192.633, in Oceanic 1.831.114, en in Noord en Zuid Amerika mot uitzondering van de Verenigde Sta ten 4.320.321. 105.418 621 97.981 2.279 82.876 3.812 23.557 2.980 262.702 351.000 6.400 37.680 5.392 V. S Canada 284.797 W. Duitsland 219.405 Italië 101.310 Ver. Kon. 522.515 Sowjet Unie 65.600 Alle and. landen 31.827 Totaal: 8.148.374 2.293.461 26.391 ln de overzeese uitgave van The Ame rican Automobile wordt gemeld dat in 1950 ongeveer 68.920.592 auto's en auto bussen in de gehele wereld in gebruik waren. In 1949 bedroeg dit aantal 63.475.714 Ongeveer 70 pet van de voer tuigen welke in 1950 in gebruik waren, bevond zich in de Verenigde Staten n.l. „Dean Acheson legt een zeldzame onge voeligheid aan de dag tegenover de ver schrikkelijke kerkvervolging in Joego slavië", zo verklaarde mgr J. Ready, bis schop van Columbus (Ohio) op de jaar vergadering van de katholieke persver eniging te New Vork. „De katholieken hebben kennis geno men van het rapport, dat de minister van buitenlandse zaken aan het Congres heeft voorgelegd", verklaarde de bisschop ver der. „Zij hebben ook gelezen, dat Acheson de brutale kerkvervolging vergoelijkt en spreekt over een verbetering in de gods dienstige toestand". De. bisschop noemde een dergelijke op vatting naïef en zelfgenoegzaam. zin of inrichting misstanden heersen of dreigen te ontstaan. Dit amendement was ingediend door de heer De Haas (KVP). Het tweede amendement, ingediend door de heer Terpstra (AR) wilde iets sterker formuleren, wanneer een kind uit gezin of inrichting kan worden weggeno men. Dit moest alleen kunnen geschieden „indien gebleken is, dat het belang van het pleegkind zulks bepaaldelijk vordert". Ondanks de eenstemmigheid, die er over dit ontwerp heerste, werd er toch nog door verschillende afgevaardigden over gesproken en wel vooral in verband met de bezwaren, die in de belde amendemen ten waren ondergebracht. De heer Donker (P.v.d.A.) sprak zich uit tegen deze amendementen. De overige sprekers, mevr. Fortanier-de Wit (VVD), freule Wttewaall (C.H.), de heren Terp stra (A.R.), De Haas (K.V.P.) en zelfs de communistische heer Stokvis spraken zich voor het wetsontwerp en amendementen uit. Maar er waren van andere zijde wel bezwaren tegen het amendement-De Haas. Minister Mulderije vond het overbodig het woord „bepaaldelijk" in artikel 10 in te lassen. Ook het amendement-De Haas wees de minister af. Dit was een over accentuering bij de normen, die de prac tijk zou schaden. Men moest voldoende soepelheid behouden om aan de eisen van de practijk te kunnen voldoen. Hij wees dus de amendementen af, maar beloofde wel de Voogdijraden in de geest dier amendementen te zullen instrueren. Intussen schreef de minister nog gauw even een nota van wijziging bij art 5, waartegen de commissie geen bezwaar had. Er kwamen echter nog meer wijzi gingen, zodat de voorzitter het beter achtte, de tekst van die wijzigingen maar af te wachten. De stemming over de, amendementen werd uitgesteld tot Dinsdag 20 Juni bij de aanvang der vergadering. Ook dc stemming over het wetsontwerp werd daarop aangehouden. Het wetsontwerp Regelen tot bevorde ring van grotere specialisering van de j kinderrechters lokte alleen wat critiek uit van de heer v. d. Feltz (C.H.). Minister Mulderije gaf toe, dat bij meer specialisering het gevaar van eenzijdig- j heid aahwezig was, maar men moest rekening houden met de eisen van de practijk. Speciaal de laak van de kinder rechter eiste inzicht en ervaring en zou voor verschillende districten een vol ledige dagtaak kunnen geven. Het ont werp heeft een keuze gedaan tussen twee j bezwaren, maar zo zal een zeer belang- rijk werk kunnen worden gediend. Het wetsontwerp werd z. h. st. aan genomen. Voorzitter Kortenhorst hield .toen voor dc overgebleven acht leden een toespraak bij het veriaten van deze „ridderlijke kwartieren", die men zonder rouw ging verlaten. Hij bracht hulde aan de Rijks gebouwendienst en. gaf een kort overzicht I van wat er gedaan was. Hij had van zijn j hoge zetel kunnen waarnemen, hoe het rookverbod tegelijk kon worden over treden en gehandhaafd en hij voelde we) aan, hoe de eenheid lussen pers en Kamer verbroken zou worden. Er zou geen wed loop meer behoeven te worden gehouden i tegen de wind op bet Binnenhof om nog op tijd te zijn voor de stemming „De ballingschap is ten einde". Daarmee was de laatste vergadering van de Tweede Kamer in de Ridderzaal dan ten einde. Van half Maart 1950 tot nu heeft de Kamer hier vergaderd wegens de verbouwing van het Kamergebouw. Op 20 Juni zal de Kamer weer in haar ge restaureerde éigen gebouw trekken en uw overzichtschrijver zal moeten volgen. Maar wij zullen het vrije en prettige contact met de Kamerleden, dat in de Ridderzaal mogelijk was, node missen. Wij zullen weer naar de tribune worden verbannen. F. S. Opnieuw is de Veluwe gevechtsveld voor de grote groepen militairen, die enige weken geleden voor herhalingsoefeningen zijn .opgekomen. In de omgeving van Elspeet is nu de 12e regimentsgevechts groep actief. Zij bestaat uit soldaten, die eertijds waren ingedeeld bij de 7-Decem- ber divisie en de 2e divisie en telt drie bataljons. Hierbij schuilt het verschil met de vorige oefeningen. Men laat nu name lijk de bataljons afzonderlijk oefenen en bi) de gevechtshandelingen treden zij ook zelfstandig op. Zulk een bataljon wordt echter versterkt met een afdeling artil lerie, in dit geval bestaande uit 18 stuk ken, enige tanks, zware mitrailleurs, mor tieren en vliegtuigen. De oefeningen, „Blanco" genoemd naar de commandant van de regiment gevechtsgroep overste D. C, Blanken, blijkt volgens ter zake kundige"' door de sa menwerking van genoemde wapens in klein verband veel effect te sorteren. Overste Blanken was over de discipline van de manschappen zeer tevreden. Hij is echter wel van mening, dat men zich te weinig moeite geeft om de gevechts handeling realistisch te zien. De mening van de overste over de discipline en het hoge moreel wordt door andere comman danten gedeeld. Ditmaal bestaat dc gevechtsgroep hoofd zakelijk uit Noorderlingen. De tegen standers van de regimentgevechtsgroep zijn Cursisten van het vrijwilligers oplei ding centrum te Wezep en voor herhaling opkomende pioniers uit Den Bosch. Gene- raal-majoor A. T. C. Opsomer, comman dant strijdkrachten te velde en zijn chef staf kolonel E. J. Le Fèvre de Montigny woonden de oefening bij, evenals de com mandant groep Zuid, generaal-majoor J. A. Sitsen. Op 15 Juni zwaaien dc man schappen af. John Foster Dulles, de speciale gezant van Truman, die naar Londen is geko men om besprekingen over een vredes verdrag met Japan te voeren, heeftop een diner tc Londen verklaard, dat Duitsland en Japan „de twee voornaamste doelen van het Sovjet-communisme" schijnen te zijn. „Als de heersers van Sovjet-Rusland dc industrie en mankracht van Duitsland of van Japan zouden kunnen exploiteren, zou dit zulk een verandering geven ln het machtsevenwicht in de wereld, dat deze nieuwe imperialisten met een goede kans op succes een nieuwe wereldoorlog zou den kunnen beginnen". Japan heeft, evenwel voor het Westen gekozen. Het gevaar bestaat echter, dat in Japanna de totstandkoming van een vredesverdrag een machtsvacuüm zou ontstaan of dat Japan, zogenaamd uit zelf verdediging, zich in zo'n mate zou gaan bewapenen, dat het „gevaarlijk voor >'ns" zou worden. De geallieerden zijn echter van plan het niet zover te laten komen en de Japanners zijn het daarmee ten volle eens. De huidige kennis omtrent de aard en de frequentie van kanker is onvoldoende en ln het hijzonder schiet de kennis in zake de resultaten van de verschillende behandelingsmethoden tekort. Daarom is het nodig nauwkeurige gegevens omtrent de kankergevallen te verzamelen en die statistisch te verwerken. Deze kan kerregistratie vormt een onderdeel van het gehele sociaal-geneeskundige aspect van de kankerbestrijding, welke er in dit stadium van de wetenschap op is gericht de patiënten zo vroeg mogelijk op de meest doelmatige wijze te behandelen en bovenal de ziekte in het allereerste begin te onderkennen. De staatssecretaris voor volksgezond- heid heeft in het belang van deze regi stratie. welke financieel mogelijk wordt gemaakt door de gelden van het Koningin Wilhelminafonds, de benoeming bevorderd van een medicus-statisticus bij het Staats toezicht op de volksgezondheid, gedeta cheerd bij het Kankerinstituut, Antb. van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Als ge volg daarvan is per 1 Juni 1951 aange steld tot geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in algemene dienst, be last met werkzaamheden voor de kanker bestrijding en de medische statistiek, dr M. G. Neurdenburg, arts, hoofd van het bureau bedrijfscontrole en statistiek van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst'te Amsterdam. De waterprocessie, welke op 17 Juni a.s. op dc Limburgse Maas gaat varen, beloert iets heel bijzonders te worden. Met vreug de hebben de Katholieke schippers van het rectoraat Papenhoven-Grevenbicht de mededeling ontvangen, dat de bisscnop- coadjutor van Roermond, mgr dr A- Han sen, daarbij tegenwoordig zal zijn. De toeloop van deelnemers is dit jaar zo groot, dat het voorbereidend comité r> Grevenbicht assistentie heeft gekregen van comité's in Maasbracht en Maastricht. Vroeg in de morgei van 17 Juni zullen de processies van beide laatste plaatsen wegvaren om zich daarna in Born bij gróte processie aan te sluiten. Het mid delpunt van de processie zal jyorden ge vormd door een Marine-hulpvaartuig, cbi een hoge brug heeft. Van dit schip af 7.4 de bisschop de zegen met het Allerbeil ste geven in de havens, welke de proces sie zal aandoen. De Maastrichtse S'lc: - ting „Het Graf van St. Servaes" zai o n schip van 20 meter lengte uitrusten, waar- op'een Verrijzenisgroep is uitgebeeld. Tachtig schepen met vlees, suiker ah fruit wachten in dc haven van Londbt» om gelost te worden, daar 1400 lading^ controleurs in staking zijn gegaan, waar door alle werkzaamheden op de schepen stilliggen. Bijna 7000-bootwerkers zijn tot "werkloosheid gedoemd. Australië zal dit jaar minstens 180.000 immigranten opnemen, zo is van Austra lische zijde te Londen verklaard. Het ligt in de bedoeling, dat eerlang 200.000 immigranten per jaar worden toegelaten. Advertentie. voor elke olek van Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood is ol ontstoken. De minister van Financiën, prof. dr P. Lieftinck, heeft gisterenmiddag in de grote zaal van het. Kurhaus bet 13de Internationale Congres' van Actuarissen geopend, dat door het „Actuarieel Ge nootschap", in samenwerking met de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen wordt georganiseerd. Tijdens de openingszitting werd het woord gevoerd door minister Lieftinck, door de heer A. P. T. J. Theate, president van het permanent comité voor de inter nationale congressen van actuarissen en door de heer J. Engelfriet, voorzitter van de organisatie-commissie. In zijn rede over „De grenzen van de sociale zekerheid", zei minister Lieftinck o.m.: De gedachte van de verzorgde ouderdom voor iedereen is tijdens en na de tweede wereldoorlog de geesten meer en meer gaan beheersen. Allerwegen blijkt de wil en de bereidheid om deze gedach te concretiseren. Bij de zozeer toegenomen omvang der toekomstverzorgingsregelingen komt ook het kardinale vraagstuk van de verdeling van de baten en lasten tussen de genera ties noodzakelijkerwijze in discussie- Nu de toekomstverzorging meer en meer in contracten van oudedags- en weduwepensioen wordt belichaamd, gaat thans de figuur overwegen dat dezelfde generatie tijdens haar ouderdom ont spaart, hetgeen zij in de voorafgaande periode, vermeerderd met rente, heeft opgebracht. Van dc werkenden der toekomst wordt verwacht, dat zij deze „claims': van de gepénsionneerdeh en de weduwen zullen honoreren, d.w.z. dat. zij de ontspringen, die hét gevolg zijn van het pensioettgenot van deze 'gepensionnëerden, mogelijk zul len, maken door zelf nieuwe spaarders- groepen te vormen. Al sedert, geruime tijd wordt door een aantal economisten voorgestaaD met I name voor die ondedagsverzekoringen die door de overheid worden gedragen, de heffing van premies achterwege te la- I ten. Hiermede zou dan bereikt worden, j dat de druk op het investeringsvolume, i die het, gevolg is van overmatig sparen, achterwege blijft. Waarmede dan de mogelijkheden van de reële kapitaals accumulatie en daarmede die der toe- komStverzorging zouden worden gediend. Volgens spr. past tegenover deze gedach- tengang grote reserve. In de eerste plaats onderschat zij de omvang van de behoefte aan kapitaalgoederen, die nodig is om de welvaartsbronnen tot volle .ontplooiing te brengen. In de tweede plaats zien zij, die haar voorstaan, over het hoofd, dat de zekerheid om door productie van kapi taalgoederen voor de toekomst te zorgen, maar betrekkelijk is. Daarom moet volgen* de minister de consequentie zün, dat het doen van toe zeggingen met betrekking tot de toe- komst nadrukkelijk zorgvuldig moet worden overwogen en dat men zieb dient af tc vragen of het niet gevaarlek is om maatregelen tot honorering der aanspra ken naar de verre toekomst te verschui- ven. Het achterwege laten van de heffing van staatsverzekeringspremies moge on der bepaalde omstandigheden verdedig baar zijn, b.v. als de conjunctuur een diepe depressie vertoont, als een aan vaardbaar systeem van toekomstverzor- ging zouden wij 'dit toch bezwaarlijk kun nen .erkennen. Het nastreven van een evenwicht tussen de aanspraken en de reële activa zal als .doelstelling stellig niet mogen worden opgegeven. Op 69-jarige leeftijd is gisteren ie Utrecht plotseling overleden de heer J. G. Suring, oud-lid van de Tweede Kamer en lid van de Utrechtse gemeente raad. De heer Suring was ridder in de orde van St Gregoriüs de Grote en van de orde van de Ned. Leeuw. Gistermiddag was de heer Suring nog aanwezig als plaatsvervangend wethouder der gemeente Utrecht bij de ontvangst van het congres der Ver. van Ned Gemeenten door het gemeentebestuur i van Utrecht. De heer Suring gold zowel vroeger in de Tweede Kamer als thans in de Utrechtse, gemeenteraad als specialist in onderwijszaken.. Ook in de kringen der kath. drankbestrijding heeft hij zich grote verdiensten verworven. De uitvaart, heeft plaats Maandag a.s. in de kerk van O.L. Vrouw Tenhemel opneming te Utrecht, waar hij ook deel uitmaakte van het kerkbestuur. De be grafenis geschiedt daarna op het kerkhof aan de Prinscsselaan. Wanneer men dit vraagstuk beziet, moet men bovendien niet uit het oog ver liezen. dat in vele landen de huidige generatic tot op zekere hoogte reeds schuldig staat tegenover het nageslacht uit hoofde van de omvang van dc over- i heidsschold. In deze landen overschrijdt het. totaal bedrag der overheidsschuld de waarde van het ovèrhóidsactief in bc- i langrijke mate. .Voor de toekomstige gc- j neratic betekent de ongedekte staats- schuld wel degelijk een last. Dit. met nadruk vast te stellen, kan zijn nut. heb ben tegenover die economisten, die ge neigd zijn het vraagstuk van de'omvang van. de staatsschuld" en bagatelle te ..-be handelen „Een volk dat leeft, houwt aan zijn toe komst". Het heeft er wel eens schqn van dat de tegenwoordige generatie meer ge neigd is om toekomstverzorgingsschema's te bouwen, dan om zich zelf af te vragen wat nodig is om hier werkelijke inhoud aan te geven. De economisten en ook de actuarissen hebben de nadrukkelijke taak op dit stuk dc voorlichting te geven, die tot grotere werkelijkheidszin leidt. AAN BOORD VAN HR MS „VAN EWUCK", Donderdagochtend. Om zes uur Woensdagavond donderden van het Engelse vliegkampschip „Indomitable" en van de Nederlandse kruiser „Tromp" saluutschoten over Cherbourg en hiermee was voor de grote schepen, die aan de vlootoefening deelnamen, een einde aan het krijgsrumoer gekomen. Het andere deel van de Progrèsvloot. waaronder zich de fregatten en de jagers bevonden, was toen nog in een verbitterde strijd gewikkeld met de onderzeeboten en de motortorpedoboten. Voor ons klonk Donderdagochtend om twee uur de eerste ocbtendschcmer verjoeg toen reeds aarzelend het donker van dc nacht het sein „Einde van de oefening" en zo was toen in het gehele kanaalgebied onder de Franse kust de vrede weer getekend. Uit. ontevredenheid over de maximum prijzen voor rundvee, die verleden maand i in de Ver. Staten zijn vastgesteld, hebben de Amerikaanse veeboeren hun afleverin- gen van rundvee gestaakt. Men voor- spelt thans, dat. er binnen 10 dagen een I tekort aan rundvee in de Ver. Staten zai bestaan. De president van de veebeut's te Chicago verklaarde, dat de huisvrouwen zulk een opschudding zullen veroorzaken, j wanneer zij geen rundvlees meer zulten kunnen kopen, dat de autoriteiten te Washington genoodzaakt zullen zijn de maximumprijzen te herzien. Een func tionaris van het bureau voor de prijs- stabilisatie heeft de slachterijen ervan beschuldigd hun eigen belang te stellen boven het welzijn van het land door te trachten de controle op de vleesprijzen 1 te doen verdwijnen- Gedurende de laatste nacht hadden de jagers en onze fregatten, die in een dubbele rechthoek onï de laatst over gebleven Franse kruiser „George Ley- gues" patrouilleerden, nog de handen vol om de aanvallen van de tovpedobo- ten af te slaan, maar thans zijn wij dan in het gezicht van Cherbourg, in welke haven wij over enkele uren hopen bin nen te lopen. En wij twijfelen er niet aan of wij zullen deze gecomprimeerde oorlog en het geregeld terugkerend alarm wel spoedig weer vergeten zijn. I Alleen de opmerking „Twee maai por ren, anders word ik hief wakker" achter i de 'namen op de „porltist." zijn nog flauwe na-echo's van de vermoeiende laatste dagen. De commandant gaj zijn i laatste oorlogsorder uit: „Poets mijn zwaard". Dat za] wel bedoeld zijn voor de vele' officiële bezoeken, nabespre kingen en recepties, Welke thans nog voor hem op het programma staan. Morgen is het „King's Birthday" en dan zullen opnieuw saluutschoten van de speciaal voor deze gelegenheid ge- pa voiseerde schepen over de haven klinken. Hel belangrijkste werk komt echter neg, namelijk de ontleding en bestude ring van wel een pakhuis v ol rapporten, maar daar zal het ..luizenhuls" zich de eerstkomende tijd wel mee bezig hou den (Het „luizenhuis" is de oneerbie dige benaming van zeerotten voor de ma rinestaven). Deze zullen na enkele maanden over de afgelopen „l'rogrès"- oefening wel een samenhangend verslag uitbrengen met suggesties, critiek dan wel lof voor de deelnemers. Wij stonden vannacht op de winderige brug van de „Van Ewijck" terwijl een vredig knipperend vuurtorenlicht uit de verte zijn stralen over de donkere zee wierp en wij dachten onwillekeurig aan zeven jaar geleden toen dit gebied overbrugd werd door duizenden schepen welke West-Europa de vrijheid brach ten. Angst, onzekerheid en eenzaamheid moeten het deel geweest zijn van de be manningen en soldaten op die volge pakte boten en de vele offers, welke deze mannen brachten, leggen ons wei extra verplichtingen op om de door hen zo duur bevochten vrijheid te bewaren en te verdedigen. De resultaten die toen behaald werden, moeten wjj ook voor de toekomst veilig steUen. Dit kan door de huidige politieke constellatie van de wereld thans helaas alleen door het samenballen van alle krachten en met de allergrootste inspanning. Moge de kostbare en groots opgezette vlootoefening „Progrès" werkelijk een „vooruitgang" betekend hebben in hel handhaven van deze vrede en moge zij bijgedragen hebben in de paraatheid van de geintegreerde West-Ëuropese zee machten. J. W, HOFWIJK. De in binnen- ets buitenland bekende esperantist frater Wigbertus van Zon. die destijds de grote promotor was voor de studie van Esperanto onder katholieken, wordt thans verpleegd in het rusthuis Steenwijk te Vught. Na zijn ziekte, waar voor hij in het ziekenhuis St. Joan de Deo te Den Bosch is opgenomen geweest, is de frater zeer verzwakt, zodat hij zijn werkzaamheden nog niet heeft kunnen hervatten. Frater van Zon werd op 22 Maart j L 82 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3