VLAG en BORD zijn geplant Eerste tekenen der Perzische nationalisatie LEOPOLD TREEDT 16 JULI AL I Vijfhonderd man overvallen onderneming maten De verdwenen in Andorra? De trek van Ned. landarbeiders naar Lrankrijk Indonesië wil weer een suiker- exporterend land worden Over consumptie De nrii sont wikkel iim verloopt gunstig en P.B.O. Pr n Kogel door de kerk jagen is gemakkelijker dan kwesties oplossen Jurist heeft hen Donderdag gesproken Inwerkingtreding Werkloosheidswet moet worden uitgesteld "N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Britten blijven geloven aan minnelijke schikking „Eendracht in voldoende mate verwezenlijkt" Beheerste prijzen Elf doden onder wie een Nederlander Kunnen wij nog doorgaan?...." Alleen sterke mensen zullen het klaren Regeringsbepalingen ten aanzien van tie prijs Verwachtingen te pessimistisch geweest Gromyko praat veel, doch zegt niets V. WEERBERICHT INTERIMDIVIDEND CALVE DELFT en de winstmarge in de aardappelhandel „Afwachten; niet voorbarig oordelen PSYCHOLOGISCH VERKEER MOEILIJKHEDEN BIJ DE VOORBEREIDING LAGERE INDUSTRIëLE PRODUCTIE Gemiddelde dagproductie in April 152 (v.m. 156) MARGARET TRUMAN IN NEDERLAND AANGEKOMEN P. B. O. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Da weerverwadhttng, gtWlg van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking en enkele buien. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Iets koeler. Woensdag IS Juni: Zon op 4.20 uur, ron onder 21.00 uur Maan op 13,25 uur; maan onder 1,03 uur. Nadat gisteren de Perzische vlag op het hoofdkantoor te Abadan van de Brit--Iraanse oliemaatschappij was ge hesen, liet de nieuw benoemde gouver neur van de olieprovincie Khoezirtan, Amir Alai. boven de hoofdingang van de raffinaderij een bord plaatsen, waar'P te lezen is: „Voorlopige raad van directeu ren voor de nationalisatie der Perzische olievelden". Dit bord en de vlag zijn de en:ge tekenen, die er op wijzen, dat er een definitieve stap in de richting van de nationalisatie is gezet. De twee Britse vertegenwoordigers van de Anglo-Iraanse. die Zondag uit Londen waren vertrokken om met de Perzische regering besprekingen te gaan voeren, zijn gisteren te Teheran aangekomen Op het vliegveld waren geen Perzische auto riteiten aanwezig om hen te verweiko- men. De twee andere gedelegeerden ziin gisteravond uit Londen vertrokken. De besprekingen zullen beginnen zodra ook zij in Teheran zijn gearriveerd, vermoe delijk Woensdag. De leden van de missie hebben vol macht om „iedere redelijke overeen, komst" aan te gaan. Jackson, de vice- voorzitter van de maatschappij, zeide gisteren na zijn aankomst te Teheran, dat zijn maatschappij met haar dochte •- ondernemingen altijd drie kwart van d. Perzische olie hadden gekocht „We zou den wellicht een overeenkomst op basis fifty-fifty kunnen overwegen, maar wij zuilen zeker niet accoord gaan met 25 procent voor ons en 75 procent voor de Perzische regering". Hij voegde hieraan toe: Als ik maar wist. wat de Perzen onder' nationalisatie verstaan. Niemand heeft me dit nog verteld". Hij bleef ervan overtuigd, dat de Perzen de olie-industrie niet zelf kon den drijven. „Tegen nationalisatie be staat geen bezwaar, mits er voor ons plaats is", zeide hij. Overigens was hd van mening dat 'een belangrijke stap in de richting van een oplossing van het geschil gezet was door het beleg gen van een ronde-tafelconferentie mei „onze Perzische vrienden" Gisteren heeft premier Mossadeq ge antwoord op Truman's persoonlijke be middelingspoging. Hij verzekerde de Amerikaanse president, dat alles gedaan zou worden om een compromis te berei ken. Russen houden manoeuvres, maar De Perzische minister van buitenlandse zaken heeft van de Sovjet-Unie een „be vredigende uitleg" ontvangen omtrent nc aanwezigheid van Sovjetrussische iron penconcentratles aan de Noordelijke grenzen van Perzië, aldus wordt in poli tieke kringen te Teheranverklaard- De Sovjet-ambassadeur heeft n-1. de verzekering gegeven, dat de concentraties alleen verband houden met manoeuvres Wel heeft de ambassadeur van deze ge legenheid gebruik gemaakt om de S' v- jetrussische houding by een eventuele landing van Britse parachutisten op de zuidelijke olievelden uiteen te zetten. Hieromtrent zyn geen bijzonderheden uit gelekt. Naar wij vernemen hebben commissa rissen en directie der Nederlandsche Naamlooze Vennootschap FranschHol- landsche Oliefabrieken Nouveaux Etablis- sements Calvé-Delft N.V. te Delft besloten op de 6 pet cum pref. aandelen tussentijds 6 pet dividend over 1950 uit te keren. Minister-president Pholien lieeft officieel bekend gemaakt, dat koning Leopold de wens heeft te kennen gegeven op 16 Juli a.s. af te treden. De koning stelde 17 Juli voor als datum van de troonsbestijging van prins Boudewijn. Deze mededelingen deed de Roning in een brief, welke gistermorgen in de mi nisterraad ls voorgelezen. Hij schreef hierin o.m.: „Ik meen, dat de kalmte en eendracht in voldoende mate ver ezen- HJkt zijn om my toe te laten de beslis sing te nemen, die definitief de over dracht der koninkiyke bevoegdheden op mijn zoon zal verzekeren. Het nationaal belang en de stabiliteit van de dynastie vergen een manifestatie van eendracht". Deze eendracht kwam gisteren tot uiting ln de verklaringen van de leiders der drie grote partyen in België, waarin zy verklaarden geheel met de voorstel len van de Koning accoord te gaan. De socialistische leider Max Buset ver- klaaarde: „We verwelkomen met diepe emotie de grootheid en spontaneïteit van koning Leopold's gebaar, dat hjj met edelmoedigheid maakt aan de vooravond van België's nationale feestdag. Dit ls een teken van nationale verzoening en een goed voorteken voor het begin van Boudewijn's regering". De nationale feestdag, 21 Juli, ls de verjaardag van de afkondiging van Bel gië's onafhankeiykheid. Intussen duren de onderhandelingen tussen de partyen voort. Zy betreffen de volgende belangryke kwesties: welke titel koning Leopold na zfc'n troonsaf stand zal dragen, zyn toekomstige resi dentie, zyn burgeriyke status en de titel van zyn tweede vrouw, de prinses van Réthy. De onderhandelingen worden in een sfeer van welwillendheid gevoerd, al dus wordt in welingelichte kringen ver klaard. Ik doop U „Prins Hendrik". Dat zei H. K. H. Prinses Wilhelmina toen zij gisteren in de versierde loods^der Scheepsbouiverij te Muiden een nieuwe motor-redding boot, die als opvolgster van de „Dorus Rijkers te Den Helder zal worden gestationneerd, te water liet. Links: de boot glijdt sierlijk te water. Rechts: H. K. H. Prinses Wilhelmina en Z. K. H. Prins Bernhard kijken belangstellend toe. •NV* ->" :i In zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Verkerk betreffende de prijzenverordeningen consumptieaa -d- appelen 1950 en 1951 betoogt minister Mansholt dat de verhoging van de con sumentenprijs per 23 April 1951 niet een geheel of gedeeltelik herstel is van de marge, zoals deze in de distributiepenode gold, doch als een tegemoetkoming aan de verzoeken van de handel hun moei Hjkheden te verlichten. Het is inderdaad juist, dat het bedrijf schap voor aardappelen een wijziging van de verordening maximumprijzen cosumptieaardappelien 1951, inhoudende een grotere verhoging van de marge, heeft vastgesteld en ook dat het hobfd- bedi-yfschap voor akkerbouwproducten zich hiermede heeft verenigd. Het stre ven echter van de regering om de prijs van ons belangrijkste volksvoed.se! te beheersen op een ook voor de consu ment redelijk te achten niveau, maakte een grotere verhoging van de oorspron kelijk overeengekomen marge op dat. moment onaanvaardbaar. De prijzenverordening consumptie aardappelen oogst 19150 voorziet slechts in maximumaankoopprijzen voor de ver schillende handelf schakels en in een maximumconsumentenprijs, doch niet in vastgestelde telersprijzen. Op het gebied van tactische bommenwerpers heeft Amerika zijn meerdere moeten erkennen in Engeland. Daarom zal de beroemde Engelse „Canberra" tweemotorige straalbommenwerper, met zijn verbluffende vliegeigen- schappen bij Glenn Martin voor de Amerikaanse Luchtmacht in productie worden genomen, onder de aanduiding B-57, De foto toont de Engelse machine boven het vliegveld te Baltimore na haar succesvolle vlucht over de Oceaan. Bij een «rootscbeepse aanval door een zwaargewapende bende, (He Zaterdagochtend, op de thee- en rubberönderneming Tjiomas in het gebied van Sukabumi werd gepleegd, zijn elf doden te betreuren, van wie een Nederlander, die tevens een functie bij de P- en T,-landen liad. van het ontstellend zware vuren, wer den voorts vier personen gewond. Het kaliber van de automatische wapens, die de bende gebruikte, bleek wel uit de ver wonding van een vrouw, wier gehele kuit weggeschoten was. Zondag vroeg in de ochtend werd het Nederlandse slachtoffer begraven. Daar bij vroeg de heer De Vries namens de directie van de P. en T.-landen: Zijn deze offers nipt te zwaar, kunnen wy nog doorgaan Hierop is geen antwoord te geven. Wy kunnen slechts de Allerhoog ste vragen, ons te helpen voortgaan met het werk in het belang van dit land. De Nederlandse commissaris te Ban dung, de heer Veling, die tevens namens de Nederlandse hoge commissaris, de heer Lamping, sprak, zeide: Laten wij vertrou wen, dat het voor ons Nederlanders mo gelijk zal zijn, in de toekomst hier te blijven werken. De broer van de overledene legde vier rozen op de kist, als laatste groet van de weduwe en de drie kinderen van het slachtoffer. 11 Volgens ooggetuigen werd in dp vroeee ochtend rond het emplacement van de onderneming zwaar ge choten. Dit.vuren werd onmiddellijk beantwoord door de naburige politiepost van 30 man, aldus de correspondent van Aneta. Uit het feit. dat de bende lichtkogels gebruikte, bleek haar perfecte bewapening; zij beschikte o.m. over brenguns. Volgens schattingen zou de bende bestaan hebben uit 500.man. De kleine politiebezetting was niet op gewassen tegen de overmacht, doch ver dedigde zich tot de laatste patroon. Om 8 uur 's ochtends kwamen 25 man van de politiepost te Tugu, die een aan val inzette op de. bende, die inmiddels barricades had opgeworpen op hét ver overde emplacement van de onderneming. Een deel van het personeel was inmiddels van het emplacement gevlucht. Sommigen hielden zich uren schuil in het slootwater bij het emplacement. Een Nederlander rroet bij de vlucht neergeschoten zijn Men vond hem met schoten aan het hoofd, waardoor hij onmiddellijk moet zijn ge dood. In het Sukabumise mogen de planters geen wapens dragen. Pas toen als tweede versterking man schappen van de politiepost te Djampang Kulon aankwamen, trok de bende zich terug. In het kantoor van de onderneming heerste grote chaos, de kleren en per soonlijke bezittingen van de planters ble- ken te zün geroofd, de brandkast had echter de poging tot' inbraak doorstaan. ^ran de bevolking, die veel te Ujden had Het zoeken naar «Je twee verdwenen Britse diplomaten is thans gericht op Andorra, de neutrale passtaat tussen Frankrijk en Spanje. De reden hiervan is, dat een deskundige aan de politie heeft medegedeeld, dat hij de vorige week Donderdag - de dag, waarop de vermissing wereldkundig Morrison' heeft *'stPren werd en de uitgebreide naspeuringen begonnen met beiden in het Pyrenese dorpje Foix gesproken heeft. De jurist, mr Lannes, herkende, toen hij drie dagen later de foto's van de verdwenen Britse diplomaten in een krant zag direct de twee Engelsen, waarmede hij Donderdag in een winkel te Foix een gesprek had gevoerd. Hij had hen argeloos over de verdwenen diplomaten gesproken, maar de twee vreemdelingen waren daar niet op in -gegaan. Voordat de Engelsen van hem afscheid hadden genomen, hadden zij hem gevraagd of de Envalira-pas,die toegang geeft tot Andorra, open was. Lannes antwoordde bevestigend. De Engelsen stapten daarna in een auto, die, naar mr Lannes geloofde, een Brits num merbord had, en reden weg. Onmiddellijk nadat mr Lannes Zondag zijn relaas had gedaan, is de politie van Parijs en Andorra gealarmeerd. Naar pas thans blijkt, heeft de vrouw van Maclean, van geboorte een Ameri kaanse. reeds Maandag 28 Mei. dus slechts twee dagen na het vertrek van haar man. eigener beweging zekere onderzoekingen laten instellen. Pas ruim een week later is de grote jacht op Maclean en Burgess begonnen. De Britse minister van buitenlandse T7 EN onzer kennissen vroeg ons, of wij Pj verstand, hebben van psychologie. Nu zijn wij van huis uit geen psy- choloog-om-den-brode, doch ronduit „neen" zeggen, zou voor een journalist niet psychologisch zijn, nademaal over het algemeen verondersteld wordt dat de krantenman overal verstand van heeft en hierin schuilt toch ook een kern van waarheid. Heel psychologisch antwoord den wij dus met de wedervraag: „Hoe zo?" Kijk nu dacht, onze interviewer, dat wij inderdaad notie hadden van psycho logie en wij hadden toch zelfs geen leu gentje om bestwil gebruikt om dit te sug gereren. Dat is psychologie! Enfin, onze kennis vroeg een oplossing voor het raadsel, hetwelk hem in deze veilig verkeersweek blijkbaar bezwaarde, hoe het n.l psychologisch verklaarbaar is, dat de mensen op straat allemaal zo'n haast hebben (hetgeen tot vele ongeluk ken leidt), terwijl in het gewone leren- die haast moeilijk te stimuleren is. Nog steeds moet aangedrongen worden, aldus onze vraagsman, op hogere productie; om, een karweitje gedaan te krijgen is ooje zo eenvoudig niet; met betalen hebben vele mensen al heel weinig haast en minister Lieftinck moet zelfs een krachtige stok achter de deur zetten in de vorm van een belastingtoeslag om alleen maar de aan giften-biljetten op tijd binnen te hebben. Aldus onze zegsman; wij geven zijn be merkingen zonder commentaar, hetgeen wij veiliger vinden om niet in narigheid te komen verkeren met hen, die er het niet mede eens zijn- Maar afgezien van alles, is het onge twijfeld vreemd, dat een ieder op straat zo'n tomeloze haast heeft. Wij veronder stelden. dat de mensen blijkbaar bijzon der huiselijk worden, doch deze verkla ring werd niet geaccepteerd. De mensen zijn immers helemaal niet huiselijk; men heeft, zodra men thuis is al weer haast om uit te gaan, nadat men haast had om thuis te komen. Sommige vrouwelijke toeristen hebben zelfs zo'n haast, dat zij blijkbaar vergeten hun rok aan te trek ken. Toen hebben wi) onverbloemd gezegd, dat dit psychologisch onverklaarbaar handelen van de mensen komt van de omstandigheid, dat de mensen en gros geen psychologen zijn. Waren alle men sen goede psychologen, dan zouden zij psychologischer handelen, ook in het ver keer en dus rustiger zijn op straat. O.i. kan men dan ook rustig het veilig verkeersvraagstuk psychologisch aanpak ken door een cursus in psychologie Tc gaan volgen. Men zal daarheen wellicht niet zo haastig lopen. ANALYST. De eigenaar van het hotel te Foix, waarin de twee vreemdelingen de nacht van 7 op 8 Juni hebben doorgebracht, verklaarde, dat zij geen sporen van on rust of bijzondere nervositeit vertoonden. Hij durfde er, toen de politie hem foto's van de vermiste diplomaten toonde, geen eed op doen, dat de mannen Burgess en Maclean waren, maar wel was hij er ze ker van, dat zij er op zijn minst bijzon der veel op geleken. De twee vreemdelingen hadden zich laten inschrijven in het hotelregister en De minister van Sociale Zaken heelt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Andricssen in verband met het tjjdstip van inwerkingtreding van de werkloosheidswet medegedeeld dat hU by schryven van 10 Januari 1951 aan het bestuur van het Alg. Werkloos- heidsfonds heeft doen weten, dat hy het op prqs zou stellen, indien do werkloosheidswet tussen 1 Juli en I September 1951 zou kunnen worden Ingevoerd. Hij heeft daaraan evenwel toegevoegd dat deze inwerkingtreding alleen moge- lyk zou zijn, indien de bedrijfsvereni gingen met de voorbereiding van d»; in voering der wet, met inbegrip van de vaststelling van de wachtgeldpremie, tijdig gereed zouden blijken te zyn en zich voorts geen nieuwe ernstige econo- voordoen. ni/et wel mische moeilijkheden zouden welke de inwerkingtreding mogeiyk zouden maken. Intusssen doen zich bij bedoelde voor bereiding in enkele bedrijfstakken, in het. by'zonder by de vaststelling van de wachtgeldpremie, moeilijkheden voor, voor welke nog geen bevredigende oplos singen zyn gevonden. Voorts noopt de economische toestand van ons land tot nadere overweging. Deze omstandigheden maken nader overleg, met name met de Stichting van de Arbeid, nodig. Het uitstel, dat hier van het gevolg is, brengt mede, dat in verband met de noodzakeiyke tijd van voorbereiding, aan de invoering dier wet verbonden, aan de bovengenoemde data niet kon worden vastgehouden. De minister is van oordeel, dat het inderdaad wenselijk is, dat de Werkloos heidswet, de Ziektewet en de Kinderbij slagwet door dezelfde bedrijfsverenigin gen worden uitgevoerd. toen hun passen getoond. Van het ene luidden de gegevens: JOHN WILLS, geboren 16 Januari 1911 te Angleurs in België. Bankbedien de te Jersey. Britse nationaliteit. Pas poort no 4646553, op 27 Maart 1947 af gegeven door het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Het andere paspoort stond op naam van RALP MARSH, geb. 22 Juni 1907 in Portsmouth. Bankbediende te Jersey. Britse nationaliteit. Paspoort no. 11969, op 30 April 1951 afgegeven te Jersey. De auto, waarmede zij op 8 Juni in de richting van Andorra reden, was een kleine groene wagen van Engelse makelij met op 't nummerbord G. B. J (Jersey). De speurtocht ls gisteren en van nacht ook in alle andere delen van West- Europa onafgebroken voortgezet, doch zonder enig resultaat. Uit de landen achter „het ijzeren gordyn" komt geen enkele commentaar op deze gebeurtenis, die de gehele vrije wereld bezig houdt. In het Lagerhuis zön aangekondigde ver klaring over de twee vermiste Britse diplomaten afgelegd. Morrison had niets bijzonders te vertellen. Zijn betoog kwam hierop neer: ..Er staat nog niets definitief vast. We moeten afwachten". Volgens Morrison was Burgess uit Washington, waar hij op de Britse am bassade werkte, teruggeroepen „wegens zijn algehele ongeschiktheid" Toen hij uit Engeland verdween hield het ministerie van buitenlandse zaken zich juist bezig met de vraag of men hem al dan niet een nieuwe functie kon toevertrouwen Vrienden van Burgess hebben verklaard, dat hij zich nogal zorgen maakte over zijn tewerkstelling. De minister zeide verder, dat de veilig heids-aspecten van de zaak worden onder zocht. Het was niet in het openbaar be lang deze te onthullen Op een vraag, of de vermiste diplomaten connecties had den met de Sovjet-Unie, antwoordde Morrison: „Ik geloof dat dit een kwestie ls. waaromtrent wij in dit stadium niet oo de een of andere manier een voorbarig oordeel moeten hebben". Het algemene productie-indexcijfer voor de industrie kwam in de maand April, volgens berekeningen van het C.B.S.. op 149, vergeleken met 156 in Maart. Het aan tal werkdagen beliep in April 23 tegen 23'4 in Maart, zodat de gemiddelde pro ductie per werkdag van 156 in Maart op 152 in April kwam. Voor de verschillende bedrijfstakken was het verloop van het indexcijfer als volgt. April Febr. Maart April 1950 1951 Bouwmateriaal 109 117 122 115 289 373 395 365 Steenkolen 86 88 99 91 Metaalproducten 140 166 193 185 Textiel 126 145 150 144 Op. nutsbedr. 169 183 200 187 Alg. prod, index 125 141 156 149 Gemid. dagprod. 137 151 156 152 Een commissie, bestaande uit een tweetal functionarissen van het rijks arbeidsbureau en fn vertegenwoordiger van de Centrale Stichting Landbouw Emigratie en welke in opdracht van de minister van Sociale Zaken een onder zoek heeft ingesteld naar de milieu- De productie van suiker in de maal- periode 1951 zal naar verwacht wordt het quotum van de binnenlandse consumptie overschrijden, zodat weer suiker kan wor den uitgevoerd, hoewel nog op bescheiden Hedenochtend is Margaret Truman, de dochter van president Truman, die een bezoek aan Europa brengt, met de „Arnhem" te Hoek van Holland aange komen. Om vijf minuten over acht stapte zij aan wal, gekleed in een blauwe japon mét korte bontcape en met een blauwe hóed. Ter begroeting waren onder meer aanwezig de Amerikaanse ambassadeur en mrs Chapin. Per auto vertrok het ge zelschap naar Den Haag Op de algemene vergadering van de Ned. Chr. Grafische Bond heeft de voor zitter van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, de heer M. Ruppert, het woord gevoerd over de compensatie voor de eventuele overschryding van de 5 pet consumptiebeperking. De heer Ruppert zeide, dat; het over leg over de loon- en pryspolitiek sedert de Paasdagen gaande is. Het C. N. V. heeft de 5 pet consumptiebeperking aan vaard, onder conditie van maatregelen op het gebied van de prijzen en de pro ductie. De regering verklaarde in een communiqué, dat, voorzover dit van haar afhankeiyk was, de vermindering zich zou beperken tot 5 pet. Indien de con sumptiebeperking echter de 5 pet te boven zou gaan, zou dat meerdere ge compenseerd worden, indien de econo mische toestand niet zóu verslechteren. NiezBünd kan op 'asrl ognt&Mk saggtn, dat die verslechtering ingetreden is. Met «ie centrale ondernemersorganisaties is een vrij langdurig overleg gepleegd en over enkele dagen zal daarover een officieel communiqué verschijnen met betrekking tot het tijdstip en het tempo der eventuele verdere compensatie. De visie van het C.N.V. is, dat de cij fers over het gezinsverbruik op 15 April en 15 Mei uitwijzen, dai men te pessi mistisch is geweest ten aanzien van de prijsontwikkeling. De staging is mee gevallen en momenteel is er zelfs een afbrokkeling van de wercldprijzen, het geen verheugend is voor de arbeidende stand. Indien inderdaad blijkt, dat de consumptiebeperking de 5 pet. niet of slechts zeer weinig overtreft, zal onze opdracht moeten zyn, dat de rust in het prijzenbeleid gehandhaafd biyft. In elk geval zal het noodzakelijk zyn de even tuele hogere consumptiebeperking af te rekMsea hij hst begin der wiatesp«rS»de,. ook als de prijsstijging slechts gering zal blijken te zijn geweest. De heer Ruppert zeide verder nog. dat het C.N.V. positief op het standpunt staat, dat er geen motief is te vinden, dat de invoering der Werkloosheidswet kan be lemmeren. De wet brengt geen consumptie-ver meerdering. maar verschuiving van de lasten van de staat naar het bedrijfsleven. Over de P.B.O. zeide spr., dat de wet er nu een jaar is, maar dat bij de organi satiecommissie van de S.E.R. het eerste verzoek voor de vorming van een „schap" nog moet worden ontvangen. En toch moeten wij vooruit. Want in 1953 verdwij nen de bezettingsmaatregelen dus ook de organisatie—Woltersom. De bedrijfschap pen op het gebied der voedselvoorziening kunnen wij echter niet missen Dat de staat daarom van zijn kant doorzet is dus logisch Van de zijde van het bedrijfsleven komt men er echter niet met fu.mineren- de hoofdartikelen. Spr uitte de hoop dat de mannen uit het grafische bedrijf spoe- die zouden komen met hun grafisch be drijfschap. Helaas ontwikkelt zich in niet-confes- sionele kringen een mentaliteit, die ae klassestrijd weer oproept, terwijl rnen in 1945 slechts repte over samenwerking, 'eii <3vsBbm. schaal, aldus een bekendmaking van het Indonesische ministerie van economische zaken. In verband hiermede heeft het ministerie maatregelen getroffen, waarbij vooral gelet wordt °P de belangen van het land zelf. De regering streeft er naar dat Indonesië zijn positie van voor de oorlog als suikerexporterend land in de internationale wereld zal terug krijgen. Met ingang van 1 Juli 1951 wordt ver koop van suiker via de distributie opge heven vrije verkoop van suiker wordt toegestaan op de binnenlandse markt. Hierbij zal de regering nog de nodige controle uitoefenen, opdat de voorraad voor eigen consumptie wordt gegaran deerd. Hoewel als gevolg van loonsverhogingen, grondhuur en productiekosten het nood zakelijk is geworden, de prijzen te ver hogen, zal uiteraard aan ondernemers slechts toegestaan worden, dat deel van de opbrengst van de vrije verkoop op de binnenlandse markt te ontvangen, dat ge lijk is aan de verkoopsprijs van suiker ten behoeve van de export. De prijs „af fabriek" moet derhalve een overeenstem ming vertonen met de prijs „export pariteit", gebaseerd op de huidige suiker prijs in het buitenland, nl. circa 152 rupias per quintaal. Indien de opbrengst van de vrfle ver koop op de binnenlandse markt meer be draagt dan volgens de aangegeven prijs, zal van deze „winst" 25 pet aan de be trokken ondernemers worden afgestaan dit mei het oog op de moeilijkheden die ze nog hebben te weerstaan en de resterende 75 pet komt in de staatskas. Door de prijs „af fabriek" afhankelijk te stellen van de „pariteit export" wordt het limiet inkomen van de ondernemingen als maatstaf gebruikt voor een evenredige verdeling van de winsten tussen de kapitaalbezitter, bedrijfsleiding, werk nemer. grondeigenaar en staatska*. sldue da bekendastóins. omstandigheden in de landbouw in Frankrflk. verklaart in haar thans ver schenen rapport, dat de gehoorde Ne.d. arbeiders in het algemeen met hun lot tevreden waren. Over de loon. en arbeidsvoorwaarden werden in het al gemeen geen klachten van betekenis vernomen en de toekomst werd door de arbeiders met vertrouwen tegemoet gezien. De commissie kon zich niet aan de in druk onttrekken, dat de in Frankrijk ge vestigde of tijdelijk verblijvende Neder landers te veel aan hun lot zijn over gelaten, doordat van Ned. geestelijke, zowel als van Ned. officiële zijde te weinig contact met hen kan worden onderhouden. Zij acht dit betreurenswaard, omdat haar gebleken is, dat de Nederlanders in Frankrijk wel behoefte hebben aan geestelijke en materiële adviezen. De commissie komt tot de conclusie dat het bevorderen van de trek van Neder!, boeren en landarbeiders naar Frankrijk dient te worden beperkt tot personen, die tegen moeilijkheden en tegenslagen zijn opgewassen en die verder over de zede lijke, geestelijke en lichamelijke eigen schappen en hoedanigheden beschikken, welke hen bestand doen zijn tegen de aanvechtingen van het leven in den vreemde, tegen de niet uitblijvende teleur stellingen en tegen de eisen van een hard leven in het algemeen. Voor degenen, die aan deze voorwaarden voldoen, bestaan er. naar de mening van de commissie, mogelijkheden zich op te werken hetzij tot opzichter, bedrijfsleider, deelpachter of zetboer hetzij indien men over het nodige geld beschikt tot eigenaar van een bedrijf. Het verdient voorts sterke aanbeveling, dat de gegadigden voor vestiging in -Frankrijk scherp geselecteerd worden. De commissie meent dat gespecialiseer de krachten, zoals melkers in de streken, waar veeteelt beoefend wordt, aardappel selecteurs. paardenknechts en zij, die met landbouwmachines kunnen omgaan en deze kunnen repareren, in de landbouw gebieden de beste kansen voor het vinden van een goed bestaan hebben. Maandag zijn de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der „grote vier" te Parijs voor de 67ste keer bijeen geweest De vergadering duurde drie uur. Een westelijke woordvoerder verklaarde, dat de Rus Gromyko twee uur aan het woord was geweest en dat het grootste gedeelte van zijn rede niet ter zake dienend was geweest. Hedenavond komen de plaatsvervangers weer bijeen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1