Parachutisten oefenen voor luchtlanding bij nacht Minutenlange spanning voor het groene licht aanflitst Organisaties van ondernemers formuleren haar bezwaren Ml Geheel nieuwe manier van haarwassen Landman weer in „groot milieu Open Raam KlSüfii&aftns Js ism-""*** °m r T n E Margaretde presidentsdochter tSport-iS patten* Het geheim Onzeker V. Voor een gezonde Toezicht Credietwezen Gevaren voor werkgelegenheid niet denkbeeldig V.. Iedere vrouw kan mooi haar hebben s m m DINSDAG 12 JUNI 1951 PAGINA 5 küle nrchStnstrojonmrewU binnen. De scherpe kanten van de deuropening zijn met papier band beplakt om straks ver wondingen te voorkomen by het verlaten van het toestel. Stil zit iedereen op de metalen banken. Er wordt weinig gespro ken Men staart een beetje voor zich uit m liet donkere vliegtuig of doet een dutje. En onwillekeurig dwalen de gedachten af naar de komende sprong. Niemand springt graas bij nacht. Men weet niet waar men terecht komt en er is weinig gelegenheid om eventuele obstakels uit de weg te natuurlijke gelaatsverzorging Hamea-crème. 45-90et GRONINGSE TANDARTS BIJ ONGELUK GEDOOD „VAN MEEGERENS" IN BESLAG GENOMEN? DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Enerverend Schok. GEDENKTEKEN VOOR PIETER GUILONARD Bij motorenproefstation op Schiphol KRUISEN EN KAPELLEN IN LIMBURG U tkOlMt YOOr gezinnen wassen ter hand genomen en op waarlijk nw' grandioze wijze opgelost. mei KinneiCII de handel, geeft iedere vrouw binnen HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE N.O.-POLDER KERKBESTUUR EXPLOITEERT ZWEMBAD EXPERIMENTEN IN B-PLOEG MORGEN TEGEN DEGERFORS DCG WON BISSCHOPSBEKER Pijnlijke stramheid dat is het begin. Maar dan DAMRUBRIEK VOERMAN VERONGELUKT „ASTRID"-HOTEL IN NOORDWIJK AAN ZEE GEOPEND van het (Van onze oorlogscorrespondent ALFRED VAN SPRANG) OP EEN VLIEGBASIS IN KOREA, Mei 1951. Het is avond. In kleine groepjes liggen de parachutisten in het gras van het vliegve te wachten tot het helemaal donker is. Ze dragen allemaal een valscherm, dat strak om hun lichaam bevestigd is. De helmen hebben ze nog in e hand. Er wordt gerookt en gepraat over allerlei kleinigheden. „Tellen als je springt... a „En je hoofd in.... i M „Ja.... „Benen bij elkaar Hef is korporaal Jim Kane, die me voor de zoveelste maal aan al die dingen herinnert.» De hele middag hebben we samen de theorie van het parachutespringen doorgenomen. We hebben alle commando s uitten- treure herhaald! We hebben het springen en vallen in de zandbak gere peteerd tot ik doodop was. Er blijft nu mets anders meer over dan alles in praktijk te brengen. „Instappen....'' Allen staan op en slenteren naar een van de toestellen. Het valtmet mee met de strakke mi zware parachutes het trapje op te klimmen. Maar elkaar helpend komen ze allemaal toch boven. In het donker zoekt iedereen een plaats. De motoren beginnen al te draaien. We taxiën naar de startbaan. „Controleer uitrusting!" Iedereen kijkt of er iets ontbreekt aan de parachute van de man, die voor hem stssit, j .ji „Meldt uitrusting in orde! Vanwege de herrie van de motoren geeft de voor zich staande man een flinke klap op het zitvlak als bewijs, dat alles m orde is. De voorste man meldt uitein delijk de commandant, dat zijn rij klaar is om te springen. De spanning groeit met de minuut. Allen staan gereed voor de sprong. Eén voet vooruit. In de ene hand de haak met de parachutelijn, die op het ogenblik van springen naar de staart van het toestel geschoven moet worden. Met de andere hand houdt men zioh vast. De ogen zijn strak op de plaats gericht, waar het groene licht om te springen elk ogen blik kan aanflitsen. Iedere zenuw is ge spannen. „Let op je voorman schreeuwt Jim. Er staat één man voor me. Jim volgt direct achter me. Door de deuropening kan ik naar buiten kijken. De lichten van huizen groepen en voertuigen op de wegen schui ven onder ons voorbij. Verder is het don ker. In de lucht pinken de boordlichten van de andere toestellen in de formatie. Maar veel gelegenheid om naar buiten te kijken is er niet. De blikken blijven bijna voortdurend op het groene licht gevestigd, Het istoud in het toeatel De deuren *aaHoe voel je je?" vraagt Jim. "Best" zeg ik. Maar helemaal waar la het toch' niet. Het Is geen kwestie van bang zijn. De kans, dat de parachute niet open zal gaan is minimaal. Met de uiterste zorg worden de valschermen gepakt. Er komen zelfs röntgenstralen aan te pas om de verpakking te controleren. Prima kwa liteit nylon en ander materiaal is erin ver werkt. De constructie is zo, dat de para chute zijn functie blijft vervullen, ook ai scheuren enkele panelen uit. Maar al zou het dan toch nog mis gaan, dan is er altijd nog de reserve-parachute. De kans, dat ook die zou weigeren, is bijna ondenkbaar. Daarover maak ik me dan ook geen zor gen. Maar wel over de mogelijkheid, dat ik een of andere fout zal maken: bijvoor beeld vergeet de lijn. die de parachute uit het omhulsel moet trekken, aan de kabel in het toestel vast te maken. Of by hel snrineen tegen de staart van het vliegtuig teS Ml komen. Maar ook da zijn slechts theoretische mogelijkheden. „Kauwgummi?' biodt Jim aatw Graag"- Vier stukjes tegelijk steek ik in mijn mond. Ook de anderen nemen kauwgummi. Het verschaft een beetje afleiding. En mis schien Is het ook wel zenuwstillend. Op driehonderd meiter hoogte met een para chute uit een vliegtuig stappen blijft ten slotte altijd iets ongewoon®. En er schuilt zeker een kern van waarheid in wat Jim er voor het vertrek over zei: „Je hoeft er niet absoluut gek voor te zijn, maar het npint toch een boel als j« t bent. We zaten in de tent te eten. Een kapitein liep binnen om een praatje te maken. Toen hij vernam, dat ik mee zou springen in de nachtoefening knikte hij veelbete kenend. „Eerste sprong?" informeerde hy. Ik bevestigde dat. „Dat herinnert me aan die cor respondent, die eens in de States met ons heeft gesprongen. Hij ver liet het toestel, de parachute ging niet open; hij trok aan de reserve, die weigerde ook. En toen hy zo pijlsnel omlaag schoot, mompelde hij: 't zou me niets verbazen, als de jeep er ook niet was, dóe me zou komen afhalen...." Allen schoten in de lach. Ook ik. Maar het was toch een beetje zuur zoet. Dergelijke verhalen zijn nu eenmaal niet erg bemoedigend voor iemand, die op het punt staat zyn eerste sprong te maken. Advertentie Op de Rijksstraatweg te Haren vond een ernstig ongeluk plaats waarbij dc Groningse tandarts, de 64 jarige A. R zo ernstig gewond werd dat hij later in het Academisch Ziekenhuis overleed, R. reed op een bromfiets met tamelijke grote snelheid de Rijksstraatweg op, Juist toen een auto passeerde, bestuurd door A. N. uit Assen. Het slachtoffer werd gegrepen en tegen de grond ge slingerd. Later overleed hij aan de op gelopen verwondingen. Bij de Ebbingebrug te Groningen bots ten twee auto's zodanig tegen elkaar. In de oplichtingszaak, waarbij een Haagse dame en een Rotterdamse koop man samen voor minstens zeven en een halve ton zouden zijn benadeeld, heeft de Haagse politie bij verder onderzoek een aantal schilderijen in beslag genomen, die wat de stijl van schilderen betreft, lijken op werk van Van Meegeren. Tot dusverre zijn geen aanhoudingen verricht De heer H. V. uit Echt werd Maandag middag bij de spoorbrug over de Vloao- haven in Sittard door de electrische trein komend van Sittard gegrepen en op slag gedood. Even tevoren passeerde aldaar een goederentrein- De machinist zag dat de heer V. tussen de rails liep en waar in iwee «u., ^huwde direct de spoon^gwaehter daar dat een van de wagens omsloeg. De in- in de nabyheid. Tevensjpoedde^hij^zich zittenden kregen lichte verwondingen en werden door de G.G.D. behandeld. De autc werd vernield. naar de aangewezen plaats doch hij kwam te laat. Hij aag hoe het ongeluk gebeurde. ben, komen mijn voeten al op de grond. Ik tracht zo goed mogelijk de val te ver spreiden over de vlezige delen van mijn lichaam. In een seconde is echter alles voorbij. Languit lig ik in de rulle, droge akker. „Niets gebroken! Dat is de eerste gedachte, die door mijn hoofd flitst. En tegelijk geeft me dat een enorm gevoel van opluchting. Nu pas is alle spanning geweken. De sprong is voorbij en met goed gevolg. Het schenkt me voldoening. Het losmaken van de para chute is het werk van niets. Volgens de voorschriften wordt het nylon opgevou wen en in de tas verpakt, die in het har nas mee naar beneden gekomen is. „Alfred?" Uit het donker klinkt de stem van Jim. Hij is niet ver van me neergekomen. „Ben je allright?" „Fijn, Jim!" „Okey-doke". Samen lopen we met de zware para chute op onze rug in de richting van de seinlamp, die het verzamelpunt aangeeft. „Hoe is 't bevallen?" vraagt Jim. „Machtig!" zeg ik eerlijk. „Doe je 't nog eens?" „Als ik de kans krijg zeker". De anderen komen van alle kanten met hun parachutes op het licht af. Men is heel wat luidruchtiger dan voor de sprong. Ervaringen worden uitgewisseld. Lachend en pratend klimmen allen op de wachtende vrachtwagens om naar het vliegveld terug te rijden. Sprong nummer zoveel is weer achter de rug. nelpt toch een boel als je Een rood lampje flitst aan. Dat is de waarschuwing, dat we het springterrein naderen. Het is een strook bouwland langs een rivier. Er staat weinig op om verwondingen op te lopen. Het enige is. dat men in een ploegvoor of op een dijkje terecht komt en een been of een enkel breekt. Maar dat is het nor male risico van een parachutesprong. Opstaan en vastmaken!" Allen staan op en bevestigen de haak van de parachutelijn aan de stalen kabel, die van voor naar achteren door het tuig loopt. Het gewicht van de springer trekt straks de parachute uit het omnui- sel, waarna de lijn breekt en de parachute vrij is. Met veel zorg wordt erop gelet 01 de haak goed aan de kabel zit en de veilig heidssluiter dicht W- De hemel was helder en er woei een lichte bries. Het was goed weer voor de parachutisten om wat erva ring op te doen in het springen bij nacht over Koreaans terrein. In een stille hoek van het vliegveld stonden acht transportvliegtuigen, waaruit de deuren verwijderd wa ren. In het gras ernaast zaten ruim honderd man met helmen op en valschermen aan te wachten op het bevel in te stappen. Een van hen was Alfred van Sprang, klaar om zijn eerste parachutesprong te ma ken. „Let's go!" Het groene licht is aan en meteen schreeuwt de commandant het bevel om het toestel te verlaten. Een fractie van een seconde later schuift de man voor me door de opening naar buiten en verdwijnt bliksemsnel in het donker. Meteen spring ook ik, handen op de reserveparachute voor de borst, hoofd naar beneden, benen bij elkaar. Een krachtige windstoot strijkt langs me heen. Ik schiet omlaag. Van de consternatie vergeet ik tot drie te tellen. Jim heeft me dat keer op keer gezegd: als je het toestel verlaat, tel éénduizend, tweeduizend, drie duizend en als de parachute dan nog niet open is, trek aan de handel van de reserve. Maar het eerste wat ik me realiseer is een enorme ruk aan mijn lichaam. De snelle val wordt abrupt gebroken. En even later zweef ik in de lucht. Een gevoel van rust vervult me. Ik buig mijn hoofd zover mogelijk achterover en zie boven me een kolossale bol van witte nylon. De hele sensatie herinnert me aan die tocht met een luchtballon over Den Haag met Boes man: die rust, die stilte en het zweven tussen hemel en aarde zonder het gedaver van vliegtuigmotoren. Er is overigens weinig te zien vanwege de duisternis. In de buurt hangen andere parachutisten. In de verte verdwijnen de vliegtuigen. Maar veel tijd om te kijken is er niet. De aarde nadert vrij snel. Alle aandacht moet nu op een goede landing geconcentreerd wor den. „Benen bij elkaar, naar de horizon kij ken, spieren ontspannen, ellebogen en hoofd intrekken", herhaal ik in mezelf de instructies. Maar als ik er nog mee bezig Ruim 12 jaar nadat Pieter Guilonard, In leven technisch directeur van de KLM, bij een vliegramp in de V. St. om het leven kwam, werd gisteren voor het mo torenproefstation op Schiphol een ge denkteken voor hem, die in feite de stichter van het technisch bedrijf van de KLM is geweest, onthuld- Het initiatief hiertoe word reeds onmiddellijk na de dood van Guilonard, in 1939, genomen doch de oorlog en de vernietiging van de luchthaven hebben dit plan aanzienlijk vertraagd. Dit gedenkteken, in de vorm van een natuurstenen zuil, naar een ont werp van architect Jan Wils, werd door mevrouw Guilonard onthuld. WOENSDAG, 13 JUNI. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24 W NCRV. 7 00 Nws.; 7.18 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Morgendienst: 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 10.00 nale Veldlag van het Leger des Heils; ïa-do Gram.; 11.40 „De Delftóe Wonderdokter (hoorspel); 12.33 Kamerkoor: 13.00 Nws.; i-ru) Mil reportage; 13.20 Banjo-ork.; 13.50 Gram.. 14.15 Cello en piano; 14.45 Voor de meisies. 16' 00 strijkkwart.; 15.00 Kamerork. en s0'1®"!: 16.15 Voor de Jeugd. 17.30 Mozartvleugel en viool; 17.45 Regeringsuitz.: drs L. Coomans de Ruiter: .Orchideeën in Indonesië"; 1» Gemengd koor; 18.30 R. V. U.: dr A. Saai- bom: ,,De dichter als waardemeter van zijn *ijd individualisten en socialisten: van K1°qs tot Adama van Scheltema": 19.00 Nws 19.1» Beioepskeuze". (caus 19 3V Gram; 19-38 Radiokrant; 19.55 Nws: 20 00 Londens Pniln- ork en koor; 21 00 ,,De Predikanten Studie (cans): 2115 Londens Phiih.^Jrk en koor (vervolg); 22.10 Gram 22 30 Cello en orgel. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15— 21.00 Gram HILVERSUM II (296 M.) 7 00 VARA, 1000 VPRO., 10.20 VARA, 19 30 VPRO., 26.00—24.00 VARA 7 03 Nws.; 7.13 Ochtendgymn 133 Gram. 8 00 Nws.. 8 19 Orgel. 8.50 Vooi de huisvrouw. 9.00 Gram 1 li 00 Schoolradio. .0 20 Kookpraat'e; 10.35 Vooi de huisviouww. 11 00 G-am 12 00 Banui-ensenibie 12 33 Voor he In Limburg is een Werkcomité opge richt dat zich speciaal zal toeleggen op de registratie, de verzorging en het be houd van de vele kruisen en kapellen, die aan het Limburgse landschap zulk een apart cachet geven. De actie van dit werkcomité, dat door het bisdom Roer mond officieel is erkend, wordt in de Analecta van het bisdom genoemd als een taak van Kerk en priesters. Het Geschied- en Oudheidkundig Genoot schap in Limburg, de Vereniging voor het Limburgse Landschap en andere or ganisaties tonen grote belangstelling voor het werk. De regering heeft het niet nodig ge oordeeld haar plannen t.a.v. het toezicht op het credietwezen met belanghebben den, bankwezen en bedrijfsleven te be spreken voor zij deze belichaamde in een wetsontwerp. Zij heeft kennelijk de me ningsuiting van de betrokkenen ook niet willen uitlokken, hetgeen zij gemakke lijk had kunnen doen door haar plannen In een voor-ontwerp van wet bekend te maken. Toch heeft het ingediende wetsontwerp een zó grote stroom van commentaren en protesten los geslagen, als bi) een voor-ontwerp nauwelijks te verwachten zou zyn geweest. In de pers zijn ernstige bezwaren naar voren gebracht, de Ban kiersvereniging, de Mij. voor Handel en Nijverheid en thans ook alle organisaties van werkgevers en middenstand hebben z.ich in adressen tot de leden van de Tweede Kamer gewend en In met rede nen omklede betogen gevraagd, dit wets ontwerp af te wyzen of zeer sterk te amenderen. De regering zal dus wel met zeer ster ke en nog niet naar voren gebrachte ar gumenten moeten komen wil zy volgens menselijke berekeningen een kans van slagen maken met dit wetsontwerp Bovengenoemde organisaties hebben naar aanleiding van de indiening van het adres een toelichting aan de pers wil len geven. Daarbij werd er op gewezen, dat zij, als belanghebbenden bij een vlotte en soepele credietverlening zeer goed inzien, dat wegens het grote maat schappelijk belang hieraan verbonden aan de overheid een zekere mate van toezicht niet te ontzeggen valt, maar zy vrezen, dat dit te veel van fiscaal-mone tair standpunt uit zal worden uitgeoefend en dat onvoldoende rekening zal worden gehouden met het algemene economische belang, dat een continu verloop van het productie- en distributieproces eist. Crediet immers Is de smeerolie van dit proces, zo betogen zij en bij ontbreken daarvan of bij tekort loopt de motor warm. Juist tegenwoordig, nu o.a. als gevolg van overheidsmaatregelen (va luta-voorschriften h.v.) en geringere omzetsnelheid van goederen een gro tere behoefte aan crediet door het be drijfsleven gevoeld wordt, gaat de over heid de mogelijkheden aan banden leg gen en dit ten bate van zich zelf, want de credietmogelykheden worden voor de overheid geheel en al gereserveerd. In het adres wordt opgemerkt, dat de gevraagde bevoegdheden zo ruim zijn, dat de Ned. Bank en in laatste instantie de minister van Financiën alle richtingen uit kan, zodat het wetsontwerp geen enkele aanwijzing meer geeft voor het in feite te voeren beleid. Uiteraard zal veel afhangen, van de N daar bezoekt Margaret Truman, vankelijke schuchterheid Mevrouw Roo- L van Amerika's «resident, sevelt mag dan erkennen, nog steeds zowaar^ ons land™ We hebben ^n even een gevoel van aarzeling te moeten zowaar ou y r overwinnen, wanneer ze m het openbaar deze rubriek vrMger optreden en spreken moet. Margaret haar verteld en ze is dus Truman heeft het bestaan, de planken geen onbekende. gerede koorts van concertzaal en zelfs die van Haar bezoek is zon_ de televisiecamera's te overwinnen. Wat aanleiding, om haar g dit betreft, lijkt ze niet erg op haar moe netje te ,ze^",'°Jïgy\s^ heeft weten te der. Deze vertoeft nog steeds het liefst een plaats m de wigheid ten onzent tussen haar oude vriendinnen in Inde- nog°steeds zTlk een probleem is P*ndehce, waar Mevrouw de Presidents Margaret is voor een flinke vacantia heel eenvoudig „Bess is. op haar vad heeft in Buckingham Palace gedineerd muzikaliteit geërfd heeft. Harry S. 1""" 6";r„*,:""viTVabeth van Enge- met allerlei mensen lijkt Margaret meer ïe Ka*t bij koningin dent Truman op haar vader, van wie ze trouwens haar land. De dochter van Pj^nt^Jruman heeft_ Harry s_ Tru. man is een uitstekend pianist. Sommigen beweren zelfs, maar het zijn kwade ton gen, dat hij meer succes zou hebben ge- hd als musicus dan hij nu als president heeft. Truman, de trotse vader, moedigde zijn dochter aan, toen ze hem vertelde, zan geres te willen worden. Ze droomde van een carrière bij de opera. En Truman mate waarin de minister van zijn be voegdheden gebruik zal maken Dit blijft echter een groot vraagteken. Men vreest echter dat de bedrijvigheid en de werk gelegenheid er spoedig de weerslag van zullen ondervinden, zodra de kraan wat straf wordt dichtgedraaid. De organisa ties achten het dan ook niet juist, dat een regeling van een zo essentieel onderdeel van de volkshuishouding als het crediet wezen uitsluitend in handen van de re gering wordt gelegd en zich geheel ont trekt aan de controle van volksvertegen woordiging. Advertentie. 1 HAfinHAH heeft nu ook de kwestie van het haar- bmrloron Castella Crème Shampoo, per tube in vijf minuten mooi, glanzend zijde-zacht De moderne vrouw weet, dat het ab- haar. Een weinig van deze crème, door soluut nodig is, haar en hoofdhuid ge- de natte haren gewreven, vormt zich om regeld goed en'grondig te wassen. Dat tot een overvloed van rijk en weldoend is niet alleen een kwestie van hygiene, schuim! Maar het is ook een eerste voorwaarde Zelfs totaal verwaarloosd haar leeft voor het verkrijgen en behouden van weer op, legt zich in de natuurlijke golf mooi en gezond haar. Toch zien vele en wordt bevrijd van de ontsierende en vrouwen wel op tegen de rompslomp, onnodige dofheid. Alom ziet men de die een shampoo met zich mee brengt, nieuwe methode dan ook reeds toepas en menige vrouw stelt het haarwassen sen en ook het feit, dat het haar direct (en dat van de kinderen) vaak net zo na de behandeling kan worden opge- lang uit, tot het „werkelijk zo niet langer maakt, wekt een ware golf van enthou- kan"...- siasme op! Thans is er heugelijk nieuws op dit 0°k, in de gezinnen met kinderen, gebied. De N.V. Dobbelman in Nijmegen, waar het haarwassen meestal een corvee die de dames reeds op zovele manieren betekende, wint de snelle Castella- met nieuwe vondsten wist te verrassen, methode hand over hand veld! Het bezoek, dat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op Vrijdag 13 Juli a.s. aan de Noord-Oostpolder zullen brengen zal een werkbezoek zijn, waarbij de Koningin zich in de eerste plaats zal laten voorlichten over de sociale ontwik- keling van het nieuwe land, terwijl de Prins zich vooral over de technische zijde van de inpoldering zal oriënteren. De pol derbevolking zal geen grote feestelijkheden organiseren, daar het koninklijke paar het nieuwe land graag in zijn gewone staat wil zien. Het kerkbestuur van de parochie van de H. Andreas te Meliek, 'n klein dorpje in de buurt van Roermond, heeft van de gemeente de exploitatie overgenomen van de zweminrichting „De Bayekuil". De gemeenteraad heeft deze overdracht goedgekeurd wegens gebrek aan gemeen telijke financiële middelen. Het dorpje Melick heeft 1100 inwoners, die katholiek zijn. Dat Rotterdam twéé reserves ter ver vanging van Piet Kraak kan opbrengen: Feyenoord's Henk van der Bijl en Spar ta's Wim Landman, Is vooral in het laat ste jaar wel duidelijk geworden. Land man heeft intussen de oudste papieren en zyn terugkeer wordt dan ook met sympathie begroet. Geplaagd door een rheumatische aandoening heeft hij een deel van het afgelopen natte seizoen niet gekeept (maar in een lager elftal mid- voor gespeeld, èn met succes!) Met nieu we ambitie en in een hervonden glans- vorm heeft hij echter kort geleden zyn plaats onder de lat weer ingenomen: en opnieuw ging er in een paar weken een grote roep van hem uit. Morgenavond (Woensdag 13 Juni) verdedigt hij in het Feyenoord-stadion het doel van het Bondselftal tegen de Zweedse hoofdklas ser Degerfors. En stellig mag hij bij deze terugkeer in „groot millieu" wederom op grote belangstelling rekenen. Verder zijn er in het B-elftal van mor gen enige spelers opgesteld, van wie men uit dien hoofde kan aannemen dat zy dus geen deel zullen uitmaken van het Bondselftal dat op Zondag 17 Juni (Olympische Dag) te Amsterdam tegen Degerfors speelt. Dat zijn rechtsback De Jong en rechtshalf Van Schijndel; heeft de K.C. voor a.s. Zondag wellicht voor hen de P.S.V.-er Bakers en de V.V.V.-er Klaassens achter de hand Bus- schers, Kroon en Dijkgraaf blijken zich tot de vaste reserves te hebben opge- werkt De opstelling van de pittige B.V.V.-er Piet van Overbeek op de rechtsbuiten- plaats kan als een serieuze proefneming worden gezien (het verplaatsen van Van der Tuijn naar de linksbinnenplaats en met haar koninklijke gastvrouw, van de Engelse koninklijke familie en ae oudste koning van Europa, Haakon van Noorwegen. Vervolgens is ze gaan sightseeën In Londen, winkelde in Mayfair en kwam tot de voor haar verrassende ervaring, dat ze rustig door de straten kon wande- U1J „c ten zonder aangestaard of door een tro p schree{ aan een criticus een bijzonder nieuwsgierigen omringd te worden. Dat boze brief> toen deze de stem van zijn deed haar weer denken aan de goede dochter „gekraakt" had. oude tijd, toen ze als dochter van senator Geen commentaar, zei Margaret Harry S. Truman te Washington gewoon Truman toen. En ze nam een nuchter be- met haar vriendinnen kon uitgaan en niet gjujj indien de kunst met een grote K geschaduwd werd door geheime politie, baar dan niet wilde accepteren, dan maar die tot taak heeft, de president en zyn naar de kunst met een kleine. Ze sollici- gezinsleden tegen al te grote opdrmge- teercje by de radio. righeid en.... mogelyke aanslagen te ongetwijfeld zal men haar daar aan- beschermen. vankelijk geëngageerd hebben, omdat ze Aan de goede, oude tijd denkt Mar- ae dochter van Harry S. Truman was. garet dikwijls terug. Zelfs het leven in Maar het nieuwtje hiervan zou er gauw Washington was voor het meisje uit het af geweest zijn. Margaret bewees intus- stadje Independence in de rustieke staat sen, niet alleen op haars vaders naam te Missouri m menig opzicht een corvée. behoeven te teren Ze toonde, haar geld Want ook een senator heeft vele sociale Waard te zijn. De mensen bleven naar verplichtingen, al zijn ze heel wat min- haar luisteren. Het bracht haar mooie der dan die van een president. contracten bij de televisie. En in de we- Maar toch, merkwaardig genoeg groei- reld van de kleine kunst zegt men, dat de uit het ietwat verlegen kind een per- ze haar weg gevonden heeft, soonlijkheid, wier optreden in het open- Nu rust ze wat uit van een jaar hard bare leven niets verraadt van haar aan- werken. Het te Sassenheim gehouden finale- tournooi om de Bisschopsbeker, verbon den aan het officieuze kampioenschap voor jeugdvoetbalploegen in het bisdom Haarlem en beschikbaar gesteld door Mgr Huibers, ging tussen de vertegen woordigers van West I: D.C.G. en R.K.A.V.I.C. (beiden Amsterdam) en die van West II: S. J. C. (Noordwijk) en Aeolus (Rotterdam). De eindstand werd een Amsterdamse aangelegenheid en met een 10 zege werd D.C.G. winnaar van de beker. het opstellen van Van Beurden al rechtsbinnen lijken ons meer manoeuvres zonder achtergrond). Maar geldt ook de Wageningen-crack Van der Weerd op de linksbuitenplaats als een ernstig experi ment? En betekent 't feit dat Van Melis morgen middenvoor speelt, dat er a.s. Zondag een ander dan de Ëindhovenaar de aanval van de Bondsploeg zal lei den...? Om méér dan één reden Is de wedstrijd van morgenavond tussen een B-elftal en Degerfors in het Feyenoord-stadion een interessante gelegenheid om aan het eind van dit seizoen nog eens te zien, op welke reserves en voorheen ongebruikte mogelijkheden men eventueel voor het volgende seizoen van het Oranje-elftal een beroep zou kunnen doen. Advertentie. Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nu hier, dan daar. Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bi] de eerste aanwijzingen van' Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. Onzuiver heden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs na tuurlijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leverancier een flacon Kruschen, om persoonlijk die radicale ver betering te ondervinden. Hoe moeilijk het is, een voetbal-inter land in het buitenland te winnen, bewijst de balans tot op heden van het Frame nationale elftal. Van in totaal 194 u>ea- strijden werden er 86 in den vreemde ge speeld en daarvan werden er liefst S> verloren (18 gewonnen en 9 gelijk ge speeld), waarbij de doelpuntenverhou- ding 136312 is. Het Noorse nationale voetbal-elftal gaat in de a.s. zomer vier weken op reis naar Oost-Azië, waar drie wedstrijden in Hongkong en drie op de Philippynen wor den gespeeld. Toen twee maanden geleden de Brazili aanse club Sao Paolo in Amsterdam speelde, kostte dat volgens de geruchten 15.000 gulden (die er met een vol Olym pisch Stadion wel uitkwamen). Een an dere Braziliaanse club: Portugueza. was nog duurder. Voor drie wedstrijden in Zweden vroeg zij driemaal 19.000 gulden. De drie Zweedse clubs: Helsingborg, Norrkoping en Jon koping, trokken eik- slechts 8.000 toeschouwers en legden er elk 9.000 gulden op toe- De beroemde Zweedse binnenspelers van Milaan, Gunnar Gren heeft zich toch maar bedacht en opnieuw een contract voor twee jaar met zijn Italiaanse cit-b afgesloten. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROEK. Nwe Binnenweg 46, Rotterdam-C. allen Gistermorgen reed de ongehuwde 20- jarige S. een met paarden bespannen wa gen met hooi nabij Rutten in de Noord oostpolder. Doordat hij struikelde, kwam hij voor een wagenwiel terecht en werd overreden. S. was op slag dood. De Koningin Astridboulevard te Noord- wijk aan Zee is thans verrijkt met een keurig nieuw strandhotei. Vertegenwoor digers van officiële instanties en een groot aantal belangstellenden waren gis termiddag getuige van de feestelijke opening van dit nieuw gebouwde ..Astrid-Hotel". Het hotelgebouw, dat plaats biedt aan een zestigtal gasten, werd ontworpen door de architect B. Ooms uit Haarlem. Ge bouwd voor rekening van de heren Blok (de eigenaren van het vooroorlogs- Strandhotei" en hotel Winkler"), wordt het hotel thans geëxploiteerd door de heer J. P. G. Kok. directeur van de N.V Koers. Naast 32 propere slaapkamers bevat het hotel thans een ruime conversatie- zaal. een restaurant en een bar Een kleinzoon van de heer P. de Graaf, com missaris van de N.V., onthulde bij de opening een gedenkplaat in de hal van het hotel. No. 750 (12 Juni 1951) PROBLEEM No. 2381 A. F. HOOGVELT, Eindhoven le plaatsing Zwart 9 schijven op. 8 10, 13, 16, 19, 23, 36 en 38. Wit 10 schijven op: 22, 27/8, 30, 32 37, 39, 43/4 en öO PROBLEEM No. 2382 Miniatuur A. F. HOOGVELT, Eindhoven le plaatsing Zwart 7 schijven op: 5, 11, 13, 21, 23. 34 en 37. door Anthony Gilbert door een dame is gezonden, doch een tax. trein vertrokken was. Maar zeker ben ik voor me zal zoeken en zo ben ik thuis er niet van. gebracht. De koorts stijgt zo hoog, dat koorts stijgt zo miin vrouw onmiddellijk een dokter laat halen en sinds die tijd lig ik nu nier Eerst vandaag kijk ik sen krant in, dan zie ik zijn naam en lees dat nij dood is en dat ze iemand zoeken van Calais is gekomen En de trein vertrok uit Calais? Om 7.45. En hij oereikte Parijs? Om elf uur. Zodat a dus ongeveer 8-45 bij mon- die met hem sieur Ascher was? En u hebt hem niet vóór tien uur verlaten? Dank u, mijnheer. U bent erg vrien delijk. Zou u d.e dame herkennen. Dat kan ik niet zeggen, mynheer. Ik haar hoed. Da: zou ik allemaal wel terug 52). De coupé wordt telkens groter en dan weer kleiner, 't Ene ogenblik is hij er helemaal niet meer en dan is hij zó, dat hij me schijnt dood te drukken. Dan herinner ik me alle mogelijke griezelverhalen van mensen, die in hun koorts dwaze streken uithalen en daarom haast ik me, zijn coupe kennen. Maar haar gezicht mijnheer hO' te verlaten, want ik voel, dat mijn benen zou ik kunnen zweren, dat ik haar zo't me niet lang meer dragen zouden. jkunnen herkennen Het zag er telkens Is u dus naar een andere wagen ge- i anders uit, zo ziek was ik. gaan, mijnheer'.' I Dat is jamme- Heeft ze helemaal ni-ti Oui, oui. Daar zat een dame In eer met u gespreken? Zei ze niet waar ze coupé Ik zeg, dat ik erg ziek ben ei, zy naar toe ging® ï'gt: dat zal influenza zijn gaat u hie, Ze was op weg van Frankrijk naar Chaumier scheen een beetje in de war Zou het zo laat geworden zijn? Dat weet ik niet meer. Misschien was het dan was zo ziek. Zr was erg vreemd gekleed, toch niet zo vrneg toen ik bij hem kwam. Haar mantel lag naast haar en baar japon u zujt me moeten toegeven, mijnhee., da. leek wel een schaakbord in allerlei kleu men feiten en data niet zo precies uil ren, zoals de Schotten, die op straat tnu eikander kan houden, als men negen en ziek maken. Er zat een grote veer t" dertig graden koorts heeft. Maar Lestrange dacht aan Burgoy- ne's verklaringen. Deze was natuurlijk onmiddelijk op zoek gegaan naar Asoher. Toen hl) voor het eerst langs diens cou pé kwam, zat Chaumier daar al! De de tective liet echter niet blijken en zei rustig: Eh bien. monsieur, laat ons verder weest zijn, te veronderstellen, dat vrouw, bedienden en dokter, gezamenlijk zouden samenzweren om de wet te misleiden. Toen hij echter weer in de hal kwam, merkte hij tegen de bediende, die hem uitliet, op: Het moet toch een grote schok voor u geweest zijn, toen mijnheer Chaumier .doodziek, diep in de nacht terug kwam. Hii Zeis zeer dst iGinsnu DGSt om half twaalf in de Poisson d'Or kon zijn en een uur later weer in zyn eigen huis. De man antwoordde tamelijk stijf: Ik begrijp u niet, mijnheer. Wij hadden mijnheer niet verwacht voor Donderdag, maar hij kwam Dinsdag met de laatste trein even over elven. Het verwonderde ons helemaal niet, dat hij onwel was, want mevrouw had hem al enige dagen eerder gezegd, dat hij maar in bed moest blijven. 't Is jammer voor hem, dat hij aan het vriendelijk verzoek van zijn echtge note niet heeft voldaan, zei Lestrange en hij stond reeds bijna buiten. Toch p'aitf ahd 12-38 Gram Nw.ï 13 ;5 nanvmuz; 13.50 Gram 14.00 Ge Sik Pil purl et 14 15 Gram 15 00 Kinder- ij, >o .Levende Bezems' (hoorspel vooi de leu'gd) 15 50 Pianorecital; 16.06 Voor de Jeugd- 16 30 Voor de zieken; 17 60 Voor de teued' 17 30 Gram.; 18 00 Nws.: 18.20 Actual; 18 35 Dansmuz.; 19.00 „De beweerde tragiek van de partij v. d A." (eaus 19 15 Gram.; 19.30 Voor de Jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Pol. comment.: 20.15 „Dubbele Lotje", (hoorspel); 2: 45 Metrolopeork en soliste: 22.15 „Lichaam en -ezondheid" (caus.); 22-30 Joods half- iiT'ie. 23 00 Nws.; 23.15 Sport: 23.20-24.00 Gram. (ID.e 12 33 Voor ne a-- aai uurueiiza - "i— au J - ö-- - 1255 Ka endei 3 oo maar rustig zi"en Ik vraag haar, hoevei Zwitserland gc'oof ik en ze sprak ook en ging to-n in een andere coupe waa. gaan. U blaef dus bij hem tot tien uur wendde hij zich nog even om en zei; O 1- Jnxn /I.MinA .linnr In lilt „4. n r] n n Sn m CC O» Vh t D.'ltl we nog van Pa'ijs zijn Zij zegt, he> is nog ove: Italië Ze droeg een bril, -nijii juist een paar minuten over tien. maa we heer, zo'n heel grote met schilpad er om- zullen niet vóór elven in Parijs zijn. AL we aankomen, vraagt ze, of er iemand is om op te wachten en ik vraag of ze zo goed wil zijn tegen de stationschef te zeggen, dat hij een taxi voor me laat halen. Zij vertrekt en zegt ja, en even heen. Hij maakte met zijn vingers enor me cirkels. Dank u wel, mijnheer. Nu zal ik uw verklaringen nog eens even voorlezen en dan moet u maar zeggen, of ik soms fouten heb begaan. Op Woensdag de der- later komt ei- een kruier en die zegt: Dit j tiende zat u in de trein van Calais naar is Parijs mijnheer en dan leg ik hem uit, Parijs. Hoe laat ontmoette u Sir Ascher? hoe ziek ik ben en hij zegt, dat hij nietIk denk zowat een uur nadat de êên~da~me zat, en reisde met haar tot Parijs Daar heeft een kruier een taxi voor u gezocht en u bent onmiddellijk naar huis gereden. Uw vrouw liet ter stond de dokter komen en sindsdien cent u bedlegerig gebleven en heeft u het huis niet meer verlaten. Zo oppervlakkig gezien, bleek heel deze verklaring aannemelijk en het zag er naar uit. «Jsof Chaumier's alibi goed was Het zou toch werkelijk al te mal ge- ja, luister eens, daar is misschien één ding, wat jij me zou kunnen vertellen, zodat ik mevrouw daarvoor niet behoef lastig te vallen. Weet je ook de naam van de huisdokter. Ik heb natuurlijk een bewijsje nodig, dat mijnheer te ziek is om voor de rechter van instructie te ver schijnen. De dokter is monsieur Herriot en hij woont hier in dezelfde straat op no 92. Hy zal nu wel thuis zijn, denk fk. Lestrange bedankte hem en wandelde naar het huis van de dokter. Hij werd on middellijk binnengelaten. Ik ben van de geheime politie, leg de Lestrange uit. Ik heb monsieur Chau mier op diens verzoek een verklaring af genomen. betreffende zijn avontuurlijke reis van Calais naar Parijs, op de avond dat monsieur Ascher werd vermoord. Onder gewone omstandigheden zou hij natuurlijk verplicht zijn, voor de rechter van instructie te verschijnen, maar in dien u mij een bew"s wilt geven, dat hij werkelijk niet in staat is zijn kamer te verlaten, kunnen wij ons met een ge schreven verklaring tevreden stellen. O, dat zal ik u onmiddellijk geven, zei de dokter. Hij moet nog minstens een week binnen blijven. Hij werd nog al tamelijk plotseling ziek, niet waar? wenste Lestrange te weten. Toch niet. Ik heb hem de laatste tijd reeds herhaaldelijk moeten behan delen vanwege zijn hart en toen ik op zo'n laat uur uit mijn bed werd gehaaid, vreesde ik zelfs, dat hij er erger aan toe zou zijn, dan hij inderdaad was. Zo Hoe laat was dat ongeveer? Tegen middernacht, Madame Chau mier belde mij op, ze zei dat haar man zowat een half uurtje thuis was, en dat ze het ergste vreesde. Ik geloof niet, dat er enig gevaar is. Influenza met een hoge koorts, die hem in huis zal houden, maar waarvan het ergste reeds geleden is. Hij was al niet lekker, toen hij die morgen vertrok. Hij had het aan een van de be dienden moeten overlaten. (Wor*t vervolgd) Wit 6 schijven op: 14, 15, 32, 41, 44 en 49. PROBLEEM No. 2383 A. F. HOOGVELT, Eindhoven le plaatsing Zwart 9 schijven op: 10, 12'4, 20 2, 24 elWit 9 schijven op: 25, 29, 32/3. 37'8, 42, 44 en 48. PROBLEEM No. 2384 A. F. HOOGVELT, Eindhoven le plaatsing Zwart 11 schijven op: 6, 10, 12/4, 13, 20, 24, 30, 35 en 36. Wit 12 schijven op: 11. 27/9, 32/3, 37 40 42, 44, 47 en 50. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN Probleem No. 2357 (J. Klomp) Zwart schijven op 13 en 28. Wit schijven op 11, 16 en 26. Wit 11—7 (zw. 28—32 gedw.) 7—2 (13—18) 2—7 (18—22) 7—11 (22—27) 11—33 (32—37) 33—28 (27—32) 23—23 (32—38) 23:41 (38—43) 41—32, wint. Probleem No. 2358 (Joh. v. d. Boogaard) Zwart: 9. 12 4, 18. 21. 25. 31 en 35. Wit: 15. 22. 32 4, 38, 44, 48 en 49. Wit 49—43 44 -40. 34—30. 33—29, 41—39, 4810, 10—5 (zw. 23—29) 5—14. Ook wint: 33—29, 34—30 (Zw. 35:42) 4810 en 10-4. Probleem No. 2359 (J. Klomp) Zwart 6. 17. 29 en 30. Wit 27, 37 tot 40. Wit 38—32 (zw. 30—35 A) 40—34, (29 40) 39—34 (40 29) 27—22 (17 28) 3234 A (zw. 1721) 27 :16 (3035) 39—33 (29 27) en 40—34. Probleem No. 2360 (G. van Dijk) Zwart 5, 7, 8. 10, 12/4, 17, 19/24, 26 en 28. Wit 30/2, 34/5, 37, 39, 40, 42 5, 48 en 50. Wit: 32—27, 42—37, 34—29, 39—34, 34—29, 4842, 35—30 40 9 en 44 4. Probleem No. 2361 (Jan Klomp) ..Zwart 20 en 36. Wit 28 en 29, dam op 13. Wit 13—19. Zwart 20—25 A; wit 28—23, zwart 3641 B; wit 19—10, zwart 2530, wit 29—24 (zwart 30 28) en 10 46. A. Op zwart 3641, wit 29—24 (zw. 20 29) 28—23 (29 18) en 19 46. Op zwart 2024, wit 29 20, zw. 36—41 en wit 2015, wint. B. op zw. 2530, wit 1935, zrw. 35—41 en wit 3524, wint. Probleem No. 2362 (Joh. v. d. Boogaard) Zwart 3. 9, 10. 12, 14, 18, 20. 22, 26 en 27. Wit 23, 29 3 34 5 37. 40. 43 47 er 43. Wit: 35—30. 23—19, 47 —41, 40—35, 30 8, 37—31, 48—42 en 42 22. Probleem No 2363 (J. W. Konings) Zwart 9, 13. 17. 18, 20, 21, 26. 29, 34 en 36. Wit 23. 32. 37. 38, 41/5 en 48. Wit; 32—27. 43—39 37 8. 48-43. 45 21, 83 (zw 9— 13) 3 25. wint. Een oencnd thema. Probleem No. 2364 (D. Vuurboom) Zwart 5, 8. 10. 17 20, 22 3. 28 en 32. Wit 26, 29, 30, 34, 37. 39 41, 46. 49 en 50. Wit: 26-21, 37—31, 30—24, 3414, (zw. 23:45 gedw.) 50—44, 44—40, 49:27, 41:3 (19—23) 3—12 (23—28) 12—17 (28—32) 17—21 (32—37) 21-26 (5—10) 46—41 en 26:5. OPLOSSERS De namen der goede oplossers makoa wü in onze volgende rubriek bekend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5