Benelux-ministers bespreken onder wij s-vraagstukken Algemeen staatspensioen moet op omslagstelsel berusten Ook Peters naar de f Prof. Rutten over de vernieuwing Sport" Spatten Toch ivetenswaardig Dronken chauffeur rijdt meisje dood Omvang van de niet productieve bevolking eist waakzaamheid Joegoslavië krijgt ponden PAGINA 4 WOENSDAG 13 J UNI 1951 Als de drank is in de man DE ONDERSCHEIDING VAN HET NED. KOREA- DETACHEMENT KWALLEN IN DE AANVAL VLIEGONGELUKKEN NIET GEVOLG VAN SABOTAGE DE EERSTE TESTWEDSTRIJD ENGELAND—ZUID-AFRIKA Dr EUWE WEERT ZICH IN NEW YORK UITSTEKEND Is met Reshevsky en Najdorf de grote favoriet MET AUSTIN DE WERELD ROND Piloot was twee keer jarig ST. WILLIBRORDUSPUT IN ZOUTELANDE GERESTAUREERD Pater Tromp S.J., professor aan de Gregoriaanse Universiteit te Rome, is be noemd tot corresponderend lid van de Knninklijke Nederlandse Academie. Jeugd van Europa bijeen. De „Deut sche Bundesjugendring",waarin alle Westduitse jeugdgroepen zijn onderge bracht, behalve de communistische, orga niseert van 20 Juli tot 6 September a.s. in de omgeving van de berg Lorelei een serie ontmoetingen voor de Europese jeugd. Men verwacht ongeveer 10.000 bui tenlanders o.m. uit Nederland. Watersnood in Joego-SIavië. Slavomië (Joego-Slavië) wordt geteisterd door de ergste overstromingen sinds 40 jaar. Dui zenden boeren zijn dakloos geworden. En kele dorpen staan volkomen onder water. De nieuwe betonnen hoofdverkeersweg van Belgrado naar Zagreb is door de druk van het water zodanig ondermijnd, dat er op een plaats een gat van vijf meter is ontstaan. Zaligverklaring van Kolping gevraagd. De Duitse bisschoppen hebben de H. Stoel verzocht een begin te maken met het proces voor de zaligverklaring van Adolf Kolping, de stichter van de Kolpingbe- weging, die vooral in Duitsland zeer veel opgang heeft gemaakt. De Kolpingbewe- ging staat hier bekend onder de naam Kolpingsgezellen. Dinsdagavond vond te Schin op Geul in Limburg een verkeersongeluk plaats waarbij drank een fatale rol speelde. Een dronken chauffeur van een vracht wagen reed n.l. op een moeder met haar dochtertje in ten gevolge waarvan het meisje zo ernstig werd gewond dat het later overleed. De chauffeur werd door de politie gearresteerd. Mevr. L. liep met haar dochtertje ge heel rechts van de provinciaLp weg toen een vrachtwagen, bestuurd door W. uit Valkenburg, die samen met zijn met gezel Jeveneens uit Valkenburg, meer alcohol genoten had dan goed voor hem was, over de rijweg slinger de. Het kind werd gegrepen en bleef een tiental meters verder bewusteloos liggen. De auto vloog een weiland in en belandde uiteindelijk in een heg, waarna de inzittenden (ook J. was mee gaan rijden) uit de wagen vielen. Het meisje was er ernstig aan toe. Overbrenging naar een ziekenhuis werd noodzakelijk geacht, doch onderweg overleed het slachtoffertje. De moeder bleef ongedeerd. In natii giste burg van gress ken. heid na-o ons reikt te hebben, die beantwoordt aan de eisen van dat nieuwe organisme. De lezingen der beide ministers werden door talrijke aanwezigen, onder wie de voorzitter van de Belgische senaat Struye, de Luxemburgse ambassadeur te Brussel, de vertegenwoordiger van de Nederland se ambassade en de oud-ministers Hoste, Mundeleer en Van de Straten-Wailiet luide toegejuicht. Zoals wij destjjds reeds berichtten ont ving op 10 Mei j.l. het Nederlands deta chement Verenigde Naties de hoge on derscheiding van een eervolle vermelding door president Truman, de zogenaamde „unit citation". Deze onderscheiding werd verleend op grond van uitzonder lijke goede plichtsvervulling en buiten gewone moed, aan de dag gelegd in de strijd tegen de vijand in Hoengsong en Wonjoe, gedurende de periode van 1215 Februari. De Legervoorlichtingsdienst ontving thans de letterlijke tekst van het desbe treffende presidentele besluit welke na een opsomming van de heldendaden der Nederlanders gegeven te hebben, eindigt met de woorden: „De dapperheid van de mannen van het Nederlands detachement, zowel in dividueel als collectief, ten toon gespreid in het moedig standhouden tegenover een overmachtige vijand, strekt henzelf, hun vaderland en de strijdkrachten der Ver enigde Naties tot de hoogste eer". De dagorder is ondertekend door de chef staf der Amerikaanse strijdkrachten ge- neraal-majoor Leven C Allen, op last van de luit.-gen. van Fleet. De Legervoorlichtingsdienst verneemt nog, dat de plechtigheid, verbonden aan de uitreiking van deze hoge Amerikaan se onderscheiding op een nader te be palen dag, zodra de omstandigheden het gedogen, zal geschieden. Bjj deze plech tigheid zal boven de Nederlandse vlag een wimpel aan de vlaggestok worden bevestigd, waarop de naam van de plaats, waar het wapenfeit werd verricht, is aangegeven. Zij, die deel uitmaakten van het Korea-detachement ten tijde van deze krijgsverrichtingen, zullen gerechtigd zijn een speciaal hiervoor bestemde ha- ton te dragen, bestaande uit een in een goudgele lijst gevat langwerpig donker blauw veld. wan en n aldu vert tiaai Di mee in i ecor culti Toei vers eind tens die ecor strij dacl kee: •wij 2 sen ditl< van Joatt proi kon zige wer mal pat< die mis gro siev ook in, een zer: Dezer dagen wilde W. K. uit Naaldwijk zich in het zeewater aan het 's Graven- zandse strand eens verfrissen met een zeebad. Nauwelijks in het water, werd hij aangevallen door de kwallen, die reeds meer dan eens de baders hebben be dreigd. Dank zij zijn courage wist hij vol doende tegenwoordigheid van geest te be waren, toen deze weekdieren hem ver wondden aan gezicht, armen en benen. Er moest zelfs een dokter bij komen en de verwondingen waren van dien aard, dat hij per auto naar zijn woning moest worden vervoerd. De onderhandelingen, die te Londen tussen de V.S., Engeland en Frankrijk zijn gevoerd over het verlenen van hulp aan Joegoslavië, hebben geleid tot over eenstemming. Men verwacht een bekend making, dat de drie landen bereid zijn tezamen een bedrag van 50 millioen pnd st. te schenken, als bijdrage tot de stabilisatie van de economie van Joego slavië en om dit land te helpen zijn deviezenmoeilijkheden te overwinnen. Vermoedelijk zal Amerika 62% pet. Frankrijk 12% pet en Engeland 25 pet bijdragen. Voislaf Srzentic, die als onderminister van financiën een aandeel in de bespre kingen heeft gehad, Is gearresteerd op be schuldiging van samenwerking met de Kominform. Hij zou verantwoordelijk zijn voor de verdwijning van belangrijke docu menten over handelingen tussen Joego slavië en de wereldbank. De Amerikaanse luchtmacht heeft mede gedeeld, dat sabotage niet de oorzaak is geweest van het neerstorten van acht straaljagers. Vrijdag j.l. boven Indiana. De ramp was. aldus is na nauwkeurig onderzoek komen vast te staan, te wijten aan ijsvorming op de motoren als gevolg van bijzondere atmosferische omstandig heden. Staunton-schaaktournooi in Engeland: StahlbergTartakower Broad bent —Unzicker Vz'4; Klein—Golombek BogoljubovMatanovic 10; Glt- goric—Golombek 1—0. Hoewel het Zaterdag en Zondag had geregend en Maandagmorgen het weer opdrogend was, bleek toch het wicket niet veel spin aan te nemen en ten slot te toch weer in het voordeel van de batsmen te zijn. Rowan opende, en om een fout direct te kunnen uitbuiten, bowlde hjj met een veld met vier short legs, waardoor de vangkans groter werd, maar noch Watson noch Compton lieten zich verleiden en Compton was zelfs in veel betere vorm dan Zaterdag. Toen Compton op 65 stond maakte Zuid Afrika weer eens een fieldfout en Comp- ton's leven werd onnodig verlengd door een vangmisser van mid-off. Toen Comp ton zijn 91 scoorde was hjj de eerste En gelsman van het seizoen die 1000 runs voor het seizoen noteerde. De 300 kwamen op in 363 minuten, een teken dat er niet zo erg langzaam gescoord wasde 335 kwam zonder scheiding en het vierde wicket had voor 100 runs gezorgd en zo kwam de lunch op 344/3. Chestham „kwam fieldend lelijk te vallen en moest worden vervangen, wal voor de Springbokken een grote han dicap betekende. Na de lunch kwam Mc Carthy op dreef en hü wist binnen de veertig «runs twee wickets te scalpen en wel Watson l.b.w. voor 57 en Compton door Waite achter het wicket gevangen: 382 voor 5. Brown en Evans moesten nu de zaak voortzotten terwijl Baileü even werd achtergehouden om eventueel een for- cement in te zetten. Op 395 was het de beurt van Evans om te gaan voor een heel magere 5; Wardle kwam in met zijn captain die op 19 stond. Na de thee begon het grote drama. Van 385 voor 5 werd het 419 voor 9, Onze nationale schaakkampioen dr Max Euwe blijft zich in het sterk be zette internationale tournooi te New York uitstekend weren. Weliswaar leed hij in de vijfde ronde een verrassende nederlaag in 39 zetten tegen de Ameri kaan Evans, maar in de zesde en zeven de ronde herstelde hij zich met twee fraaie overwinningen op de Argentijn Guimard en de Amerikaan Byrne. In de partij tegen Guimard had Euwe in een geweigerd koninginne-gambiet bij het afbreken reeds een voorsprong van twee pionnen: de Argentijn gaf in de tweede zitting zonder verder te spelen op. Tegen Byrne opende Euwe met de dame pion, Byrne koos de Hollandse verdedi ging, stond aanvankelijk goed maar kwam later in moeilijkheden, zodat onze land genoot na de 35e zet zijn tegenstander tot opgeven dwong. Verdere uitslagen: 5e ronde: O'Kelly- Shainswit 10, Najord-Bisquier 10, Ho rowitzGuimard 10, FineByrne Va6e ronde: FineO'Kelly 10, Evans Kramer 10, NajdorfHorowitz afg., 7e ronde: NajdorfFine 10, Guimard O'Kelly 1—0, Horowitz—Kramer afg. De Amerikaanse favoriet Reshevsky neeft de leiding met 5 punten uit 6 par tijen gevolgd door Euwe met 5 uit 7 en de zeer sterke Argentijn Najdorf met 4 uit 6 en 1 afg. Tijdens atheletiekwedstrijden in het ka der van het Festival of Britain te Glas gow won Fanny Blankers-Koen een 100- yards handicap-race in de uitstekende tijd van 10,8 sec. op een doorgeregende baan. De te Antwerpen wonende Nederlandse autocoureur H. Roosdorp heeft op het cir cuit van Zandvoort met zijn Ferrari- sportwagen drie nieuwe records geves tigd: 1 uur metstaande start: 114,87976 km (oud record 11-11-49 t.n.v. A. J. ten Hope met Citroen 91,1778 km.), snelste ronde: 2 min. 7,6 sec. gem. 118,297 km. p. u (oud record ll-H-49 t.n.v. A. J. ten Hope Citroen 03,120 km. p. u.), 100 km. met staande start: 52 min. 18 sec. gem. 114,723 km. p. u. (nieuw record). Op Donderdag 14 Juni a.s. zal op het Vitesse-terrein te Arnhem een voetbal wedstrijd worden gespeeld tussen elftal len van de Nederlandse en de Franse luchtmacht. De monsterrit voor motoren LuikMi laanLuik over 2282 km. is gewonnen door drie Belgen die ex aequo met 0 strafpunten eindigden: Decat, Neuman en Stasse. Bij de zanspanmotoren won de Belgische equipe BatailleDelbouille met 20 straf punten. Jean Stock won door interventie van de. scheidsrechter in de elfde ronde van Kid Marcel en werd daardoor Frans bokskam pioen middengewicht. Dauthuille en Vil- lemain. die hem willen uitdagen, boksten tegen elkaar onbeslist. DONDERDAG 14 JUNI. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.Ij Morgendienst; 10.45 Gram. 11,00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Oram.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.no Nieuws; 13.20 Metropole ork. en solist; ÏVRV: 14.00 Promenade ork. en soliste; 14.45 oor de vrouw; 15 15 Gram.; 15.25 Kamermuz.; 1 to n/ibelleztng; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de d. 17.30 Instr. septet; 17.50 Regeringsuitzr Heert van Sloten: „In een vlerk- van Ceram naar Australië"; 18.00 progr.; 13.30 „Jeugd-Techniek-Vakbe- •v;", (caus.)18.45 Gram.; 19.15 Levens- 19.""0 ..in dienst van het Vaderland", 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.03 n. :.i Klankbeeld; 21.30 Piano quatre ...oo vocaal ensemble, tenor en or- 1.) Bu.lenl. overz.; 22.35 Gram.; 22.45 -.1 li l.: 73.00 Nieuws; 23.15—24 00 Gram. VE3SUM II (208 M.): 7.00 AVRO, 7.50 O, 8.00 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 1 -ndgymn.7.30 Gram.; 7.50 Dagopening; I 31 i.iuws: 8.15 Gram.; 8.43 Idem; 9.00 Mor genwijding: 9.15 Gram.; 9.30 Idem; 10 30 De ....'„voordman; 10.45 Gram.; 10.50 voor de kleuters; 11.00 Radioscoop: 11.45 „Het toneel in de Oudheid" (caus.): 12.00 Orkestconc ■12.33 „In 't spionnetje";,12.38 Piano en orgei' 11.00 Nieuws: 13.15 Amusemenjsmuz.; 13.45 „U kunt bet geloven of niet"; 13.50 Gram.; 1400 Voor de vrouw; 14.30 Volkszang; 15.00 Voor de zieken: 16.00 Accordeonmuz.; 16.30 Kinder koor: 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Instrum. kwintet: 18.00 Nieuws; 18.15 Practi- scho wenken voor athleten: 18.20 Sportpro- blemen- 18.30 Promenade-orkest en solist; 19.0; Ml. reportage; 19.15 Gram.; 19.45 „Pa rapsychologisch Radio Experiment" (caus.); 20 00 Nieuws; 20.05 Actual.; 20.15 Radio Philh Orkest en solist; 21.10 „Rechter van Lier ver telt" (hoorspel); 21.45 Surinaamse volksmuz 22.00 Gram. Intermezzi: Gesproken brief uit Londen cn vacantietips; 23.00 Nieuws; 23.13 Sportactual.; 23.30—24,00 Gram. De KLM Skymaster „Edam" is gis teren op Honoloeloe aangekomen met aan boord de Austin A40, die op wereldreis is. Het bijzondere van deze vlucht was. dat de „Edam" op Honoloeloe arriveerde voordat het toestel van het eiland Wake naar Honoloeloe was vertrokken. Dat kon, omdat tijdens de vlucht van Wake naar Honoloeloe de internationale da- tumlijn werd gepasseerd. Zo kon het ook gebeuren, dat gezag voerder J. Bak, die 11 Juni jarig was. op Wake zijn verjaardag vierde en op Honoloeloe nogmaals, al was het toen dan een dag later, maar r.og wel 11 Juni. De St. Willibrordusput te Zoutelande is thans gerestaureerd. Deze put dank' haar naam aan St. Willibrordus, die volgens de legende met zijn staf uit da grond helder zoet water deed opwellen, omdat de bevolking geen drinkwater had. Tot Walcheren drinkwater kreeg leverei* deze put het water aan velen uit de orn' geving. Daarna werd zij verwaarloosd. Men hoopte voor de restauratie de steun van Monumentenzorg te verkrijgen, ma®' toen deze uitbleef, heeft de gemeente d® restauratie zelf bekostigd. door Anthony Gilbert De dokter had ondertussen zijn verkla ring geschreven. Lestrange nam die met veel complimenten aan, al wist hij, dat ze wellicht nooit dienst zou doen. Het was hem er alleen om te doen geweest, madame Chaumier's verklaringen even te toetsen, aan wat de dokter zelf zou zeg gen. Toen hij de trappen van het dokters huis afging, zei hij tegen zioh zelf: Dit pleit alles ten voordele van monsieur Ohaumier. Het zal mij benieuwen, wat Davidson ondertussen heeft uitgevoèrd. TIENDE HOOFDSTUK. Dc man met het litteken. Terwijl Lestrange Chaumier interview de, was Davidson in East Clapham druk aan het werk Sandilands op te sporen. Deze was een kort en breed geschouderd mannetje met een melancholieke blik, zo als men die wel aantreft bij musici die al hun hoop om nog ooit eens beroemd te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4