Neemt de krop in Nederland toe SARANTOj 0p, ee^ SS-OORLOGSCOKRESPONDENT ONTSNAPTE NAAR BUITENLAND De muiterij op liet m.s. „Congostroom" De Valera premier van Eire Bestrijding: Geef het ontbrekende jodium Commissie ad lioc Bedrijf sbonden Lokte advocaat meineed S.S.-er terroriseerde Loosdrecht en Brammen voor Wegongelukken in V.S. Wrede straf voor studentengrap PAGINA 8 West-Berlijnse jeugd doet beroep op de wereld De Amsterdamse arrondissementsrecht bank heeft gisteren drie van de vier ver dachten in het proces betreffende de muiterij op de „Congostroom" veroor deeld tot vier maanden gevangenisstra.!. Het betreft hier de 49-jaxige J. van der H., de 22-jarige P. F. J. van B. en de 26-jarige H .A. J. allen voormalige leden van de civiele dienst van he: schip. Tegen h>en was veertien dagen geleden zes maanden geëist. De vierde verdachte, J. C. B., tegen wie eveneens zes maanden was geëist, ontliep een straf, omdat de rechtbank de tegen hem uitgebrachte dagvaarding nie tig verklaarde. Het viertal had op 19 Octooer van het vorig jaar in Bordeaux geweigerd ver der dienst te doen op de ,,C mgostroom omdat de hofmeester van het ''.chip, die tot Bordeaux vervangen was geweest door een ander, in deze Franse haven plaats zelf weer aan boord van het schip kwam. De bemanning, bestaande uit een 25-tal leden, weigerde eerst en bloc am boord te gaan, omdat zij klachten had den over het eten. 21 der schepelingen schikten zich later in wat zij zagen als het onvermijdelijke, doch de vier ver dachten bleven in Bordeaux achter. Eamon de Valera, een der belangrijkste figuren uit de strijd om de zelfstandig heid van Ierland, is Woensdagavond tol premier van Eire gekozen. Zijn grote tegenstander, John Costello behaalde gisteren in het parlement vijf stemmen minder dan zijn rivaal, omdat enkele leden van de onafhankelijke partij zich achter de Valera hadden geschaard. Zij deden dit, omdat zij tegen een nieu we coalitie-regering waren, zoals er van 1948 een geweest is, met Costello aan het hoofd. De verkiezing van De Valera be tekent, dat het land weer een regering van één partij krijgt. Zij zal slechts wei nig fundamentele verandering ir. de poli tiek van het land brengen, want bij de onlangs gehouden verkiezingen zijn wei nig diepgaande verschillen tussen zijn partij en de coalitie aan de dag getreden. De Valera, die 68 jaar is, is van 1932 tot 1948 ook reeds minister-pres'.dent ge weest. (Van onze verslaggever). De ruimte voor de bezoekers aan de Wilhelminakade te Rotterdam stond gis termiddag weer volgepakt. En de men sen, die zich verdrongen om zo dicht mogelijk bij de balustrade te komen, wuifden, zwaaiden met zakdoeken cn riepen de dierbaren, familieleden, vrien den en kennissen aan boord van de „Vo- lendam", die onder stoom voor de kade lag, hun beste wensen toe, terwijl de passagiers, die de dekken van het schip bevolkten, zich evenmin onbetuigd lie ten. Aan boord heerste de gebruikelijke drukte. Het geroezemoes van stemmen was als altijd bij het vertrek van een schip gelijk het gegons van bijen, hoe wel zich ditmaal ook vele kinderstem men in de gesprekken mengden, want de „Volendam", die gisteravond met on geveer 1500 emigranten hit verschillende Zoals wij indertijd gemeld hebben lag het iri de bedoeling van het Episcopaat een commissie in te stellen, welke advies zou moeten uitbrengen over de al of niet wenselijkheid van de invoering van de bedrijfstaksgewijze organisatie van de werknemers, de z.g. Bedrijfsbonrien. Naar wij vernemen is deze commisis thans ge vormd. Zij staat onder voorzitterschap van prof. dr L. J. C. Beau.fort O.F.M. In de commissie zijn alle standsorganisaties vertegenwoordigd, voorts een drietal bij de K.A.3. aangesloten organisaties van handarbeiders en een drietal oij de K.A.B. aangesloten organisaties van hoofdarbei ders, alsmere de Kath. Ver. van Mijn- beambten. Tenslotte hebben ook enige individuele personen in de commissie zitting, w. o. prof. Beel, detcen Niekel, prof. v. d. Ven. Het aantal dodelijke ongelukken, dat in de laatste halve eeuw op de weg iri de V, S. heeft plaats gehad, zal aan het eind van dit jaar een millioen bedragen. Bij auto-ongelukken zijn bijna evenveel Amerikanen omgekomen als in aile oor logen in de Amerikaanse geschiedenis. onderwerp zal worden gemaakt van een onderzoek door een commissie van des kundigen van de drie landen. Soortgelijke studies zullen later op andere gebieden ondernomen worden; b. Blijvende samenwerking tussen wetenschappelijke verenigingen door re gelmatige uitwisseling van de resultaten van haar arbeid en wederzijdse uitnodi ging tot bijwoning van bijeenkomsten: c. Een speciaal beroep wordt gedaan op de jeugdorganisaties der drie landen om de geest van onderling begrip te ver levendigen door bijeenkomsten Jmet een concreet studie-object. 3. Wetenschappelijk onderzoek. Een inventaris zal opgemaakt worden van bestaande instellingen op het gebied van wetenschappelijk onderzoek en ge specialiseerde opleiding, teneinde de samenwerking te bevorderen en doublures te voorkomen, zodat een meer verant woord gebruik gemaakt wordt van het voerhanden zijnde personeel en de finan ciële middelen, 4. Diverse maatregelen. a. Gelijkwaardigheid der diploma's. De reeds ondernomen werkzaamheden tot een goed einde brengen en de mogelijkheid onderzoèken om nader te bepalen voor waarden het regime van de „effectus civilis" vast te leggen; b. Nauwe samenwerking op het gebied van de opvoedende en wetenschappelijke film; c. In het comité der culturele deskun digen bij de Read van Europa 't Belgische voorstel steunen met "betrekking tot de reproductie van kunstvoorwerpen die tot het Europese gemeengoed behoren; d. Bij dit comité de samenstelling aan bevelen van een „Boek van Europa''. Keuze van teksten die betrekking hebben op de Europese gedachte door de eeuwen heen; e. Gemeenschappelijk de culturele activiteit van onze drie landen in het buitenland bevorderen (hogeschoolleer stoelen. scholen en leergangen in het buitenland). De gezamenlijke jeugdorganisaties van West-Berlijn hebben in een gemeenschap pelijke verklaring geprotesteerd tegen da veroordeling van tien jeugdige scholieren in Jena. Zoals wij reeds meldden zijn deze tien jongens verleden week elk tot 25 jaren zware dwangarbeid veroordeeld, omdat zij hadden deelgenomen aan een studentengrap. Op de jongste verjaardag van het staatshoofd der D.D.R., Wilhelm Pieck, was bij een officiële plechtigheid in het stadhuis van hun vaderstad door enkele H.B.S.'ers een stinkbom geworpen. De Berlijnse jeugd doet een beroep op de beschaafde wereld om door haar tussen komst de machthebbers der D.D.R te dwingen dit schandelijke vonnis weer on gedaan te maken. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer een korte nota doen toekomen in zake de wijze, waarop bij de aankopen van het Rjjksinkoopbureau de midden'stand wordt ingeschakeld. De minister merkt op, dat een nauwge zet onderzoek, welk percenfaga van de ingeschakelde leveranciers tot de mid denstand behoort en welk percentage van de omzet door de middenstand wordt geleverd, een omvangrijke en tijdrovende arbeid zou vergen. Waar het njksinkoop- bureau met een ernstig tekort aan perso neel heeft te kampen, zou het niet gera den zijn op dit ogenblik genoemd bureau een dergelijk onderzoek op te dragen. Dit komt echter niet strikt noodzake- Bezoek aan de mijnen. Tien leden van een groep steenkool-deskundigen der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking brachten dezer dagen een oriëntatiebezoek aan de Limburgse mijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3