Credietbeperking en investeren evers zouden zich aan hun willen onttrekken Werkgi ojjers Liberalisatie had niet alleen gunstige gevolgen Wrak van de „Affray7 gevonden Mensenjacht in Oost-Europa grote Duizenden worden uit de steden verjaagd Legering van Nederl. troepen in Duitsland Het vlot niet met de Nationale Reserve Reorganisatie Nijverheidsonder wijs gaat 1 Augustus in Gong Mansholt licht weer eens een tip op van de regeringssluiet De Booy chef marinestaf Vrijdag 15 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Truman over het inflatiegevaar Legeroefeningen in groot verband Uitvoering milit. wer ken in buitenland Luchtwachtdienst van 3 a 4000 vrijwilligers Moskou meldt verdwij ning der diplomaten Oudjes en invaliden bij de Koningin Vijf en zeventig kilometer van duikpïaats MacArthur wenst geen candidatuur Rijswijk heeft nieuwe kath. burgemeester Kardinaal Sapieha doet beroep op geestelijkheid Zesduizend man te Lingen in garnizoen? Ned. luchtmacht koopt straaljagertrainers S 14 Minister legt S.W.G. richtlijnen op LAGEN Noord-Koreanen steeds verder terug WEERBERICHT Minstens twee jaar controle maatregelen Gedurende een maand in 1952 Kans voor Ned. aannemers? Mutaties in marineleiding Nieuwe commandant smaldeel V Geen deelneming aan gevechts- acties J. v. d Heyden benoemd DOCUMENTATIE NED. DIALECTEN Groep vijf" BEPERKING AANTAL LES UREN TOT 40 VAN 50 MINUTEN Experimenteerklassen De werkcommissie-Faber is bij de aanvang van de cursus 1951/1952 be gonnen in een aantal lagere technische schoten met een experiment tot her ziening van het leerplan waarin o.a. enige nieuwe vakken zijn opgenomen. Bijna 9000 CANADA VERHOOGT TARWEPRIJS Zullen andere landen volgen? BE- EN VEROORDELEN ENGELAND'S BUITENLANDSE HANDEL Deficit handelsbalans in Mei verder gestegen i r r HIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting, geldig van heden, tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking. Vanavond ln het Oos ten van het land hier en daar een bui. In de \roege ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Gematlg. de temperaturen. Zaterdag 16 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 17.43 uur. onder 1.39 uur. Daar voor de defensie gedurende vier jaar milliard gevonden moet worden, zal naar bezuiniging van de overheidsuitgaven en beperking van de investeringen gestreefd moeten worden. De uitgaven zullen ecliter slechts mogelijk zijn met buitenlandse steun, aldus de minister van landbouw en voedselvoorziening op de algemene vergadering van de Stichting voor Zelf standige Handel en Industrie die gisteren te Utrecht gehouden werd. Voor de beperking van investeringen is noodzakelijk credietbeperking en credietcontrole. Daartegen wordt nu actie gevoerd en de minister wilde in dit verband terloops opmerken, dat hij deze actie slechts kan betreuren, al heeft dit onderwerp niet rechtstreeks met zijn departement te maken. De actie richt zich immers niet tegen de techniek van de beperking en de controle, maar tegen het principe daarvan. De arbeidersorganisaties zijn er onder grote bezwaren mee accoord gegaan, maar nu zonden de werkgevers zich aan hnn offer willen onttrekken. Minister Mansholt deed nadrukkelijk uitkomen, dat dit standpunt tot gevolg zou kunnen hebben, dat de regering zich dientenge volge zou moeten onttrekken aan de !oon- controle en dit zou betreurenswaardige gevolgen hebben. Men dient er rekening mee te houden, zo ging de bewindsman verder, dat in de jaren 1940-50 de verdeling van het natio nale inkomen toch reeds wijziging heef? ondergaan ten nadele van loon- en sala- ristrekkenden. Het aandeel van de onder nemers steeg van ongeveer 42% pet tot ongeveer 46 pet, dat van de werknemers daalde van ongeveer 57% pet op onge veer 54 pet. De minister is van oordeei dat men niet steeds kan terugkeren tot een verbruiksvermindering door de ar beiders. De minister wees er voorts op, dat in ons land productieverhoging moet wor den nagestreefd, speciaal in de landbouw Wij moeten die verhoging trachten te be reiken door wijziging van het bouwplan waarbij de boeren niet alleen mogen kij ken naar hun individueel voordeel. Want wij moeten krijgen een productie, die de invoer vermindert. „Was er maar een vrije markt" De minister beeft er ln ztjn betoog ook not: op gewezen, dat de liberalisatie voor Nederland waarlijk niet alleen gunstige gevolgen heeft gehad. Was er nu maar een volkomen vrije markt zo zeide de minister voorts dan hadden wjj geen zorgen. Want wij hebben in bet alge meen de laagste prijzen ter wereld. Maar andere landen passen ten aanzien van de landbouw protectionistische maatregelen toe. De bewindsman toonde voorts aan dat een supernationaal orgaan in de land bouw nodig is- Dat kan een langdurig proces worden, gelijk de Benelux wei aantoont Men dient echter haast te maken met de landbouwintegratie, want de tiid gaat snel. In de loop van zijn betoog heeft de minister er ook nog op gewezen, diat de overheid bij het bezuinigen op zijn uit gaven ook zal moeten komen aan de stichtingen voor researchwerk op land bouwgebied. Z.i. zal het zo moeten wor den, dat handel en industrie meer dij- dragen aan het researchwerk. waardoor men op een fifty-fifty-basis komt. De bijeenkomst was geopend door oe voorzitter de heer Th. Boersma uit Gro ningen, die had doen uitkomen, dat het wel en wee van Nederland deels afhan kelijk is van 's minister integratieplan Voorts wees hij erop, dat de belasting verhoging, met gevaren dreigt. Ook laakte spr. de credietbeperkingsmaatre gelen. Wij zijn bereid zo zeide hij mede te helpen Nederland uit de benarde situatie te helpen door een deel van de offers te dragen, maar daarbij hebben wij de wens ons werk te blijven doen als zelfstandige ondernemers. In een radiotoespraak beeft president Truman Donderdagavond een beroep gedaan op het Amerikaanse congres om de „strengste" anti-inflatie maatregelen goed te keuren en deze op te nemen in een nieuwe wet op de defensie-produc tie, die de aan het eind van deze maand aflopende wet moet vervangen. De president verklaarde, dat de Sov jet-unie de wereld zou kunnen verove ren zonder een schot te lossen, als in flatie de Amerikaanse economie onbe lemmerd te gronde zou kunnen richten. Ook al kou de oorlog in Korea morgen eindigen dan bleven controlemaatrege len toch in de komende twee jaar nood zakelijk, zo voegde hij hieraan toe. Volgend jaar zal ons leger een militaire oefening in groot verband houden. De laatste herhalingsoefeningen van Indo- nesië-veteranen. die na de mislukking van de oefening „Crescendo II" tot bataljons- niveau beperkt bleven, hebben 'n zodan g verloop gehad, dat zij beschouwd kunnen worden als de t#sis voor de gro.ere oefening in 1952. Ter voorbereiding van deze oefening, die ongeveer één maand zal duren zullen dit jaar nog enkele staf kwartieren voor herhalingsoefeningen op geroepen worden. Voorts zullen huidige en toekomstige divisie-commandanten enige tijd bij Engelse en Amerikaanse staven in Duitsland worden ingedeeld ten ginde het specifieke stafwerk te be studeren. Naar wij vernemen, bestaat de moge lijkheid, dat Nederlandse aannemers in het buitenland met name in België Frankrijk en Noord-Afnka. militaire wer ken. als de bouw van vliegvelden en hangars, gaan uitvoeren. Er worden daar voor op het ogenblik onderhandelingen gevoerd. Naar wjj vernemen, zal commandeur F. T. Burghard, tot voor kort hoofd van de afdeling Zeemacht van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, binnenkort schout bij nacht A. de Booy opvolgen als commandant van smaldeel V. Schout hij nacht De Booy volgt vice-admiraal jhr C. E. van Holthe op als chef marinestaf. Men kon ons op dit ogenblik nog niet mededelen of vice-admiraal Van Holthe zjjn maritieme loopbaan zal beëindigen of wellicht in Atlantisch verband een andere functie zal krijgen. Een beslissing terzake schijnt nog niet genomen te zijn. Het Ned. smaldeel V dat in de afgelo pen weken heeft deelgenomen aan de vlootoefening „Progrès" zal van 9 Juli tot 8 Augustus onder zijn nieuwe com mandant een oefenreis maken langs de Noorse kust. Op deze reis zal een haven in Schotland worden aangedaan. De luchtwachtdienst, een korps ten be hoeve van de luchtverdediging, zal voor lopig drie a vier duizend vrijwilligers tel len, waarvan het grootste deel vrouwen De vrouwelijke vrijwilligers zuilen wor den ingedeeld bij het V.H.K.. de manne lijke bij de Nationale Reserve, echter met de aantekening dat zij bij gevechtsacties niet mogen worden ingezet. Een woord voerder van het ministerie von Oorlog verklaarde goede verwachtingen te heb ben ten aanzien van de wervings campagne voor de luchtwachtdienst. De te Moskou verschijnende bladen hebben gisteren voor het eerst een bericht over de verdwijning der Britse diplomaten Burgess en McLean gepubliceerd. Zonder enig commentaar werd melding gemaakt (Van onze correspondent). Het was Donderdag een grote, dag voor de Puttense ouden van dagen. Niet alleen dat zij een autotocht maakten, maar ook werden zjj des middags door H. M. Koningin Juliana in de zonnige paleistuin te Baam ontvangen. Vander en moeder Van den Broek Thomassen waren door de Puttense oud jes aangewezen om de Koningin wat aan te bieden. Moeder Van den Broek ont hulde een mand blinkend witte eieren, die proper waren afgedekt door een kleurige theedoek, en haar echtgenoot offreerde de Koningin een blikje echte Puttense moppen, door de dorpsbakker vervaardigd. Een van de ouden van da gen, de heer Van Veen, haaide lang ver vlogen herinneringen uit zijn Atjeh-da- gen op en allen luisterden met intense belangstelling. Later op de dag ontving de Koningin oorlogsinvaliden, die in gemotoriseerde wagentjes tot voor het paleisbordes re den. Zij waren afkomstig uit Engeland, België en Nederland' en hadden deelge nomen aan een tiendaagse trip. De laat ste étappe, van Zutphen naai- Hoek van Holland, ging via het Paleis. Mister Yar- viss bood Koningin Juliana namens allen een bouquet rose anjers aan. Koningin Juliana ontving gisteren 'n aantal Puttense ouden van dagen op Soest- dijk. H. M. tussen het echt paar Van de Broek Tomassen, dat de Koningin een mandje eieren en een doos Putter moppen aan bood. De Britse admiraliteit deelt mede, dat gisteren het wrak van onderzeeër „Affray" is gevonden. Zoals men zich zal herinneren, was deze onderzeeër op 1 April j.l. uit de vlootbasis Portsmouth vertrokken met de opdracht te duiken en de volgende dag weer aan de op pervlakte te komen. Dit gebeurde niet, ctoch er werden zwakke S.O.S.-signalen opgevangen. Honderden vliegtuigen en schepen hebben dagenlang naar de tAffray" gezocht, zonder enig resultaat. Aan de droeve lijst van het Britse duik bootwapen moesten 75 namen o.w. die van een twintigtal jongelingen, die een proefvaart maakten worden toe gevoegd. Ook nadat alle hoop op redding was op gegeven, werden de opsper neen zij het in beperkter omvang voortgezet. Het vin den van het wrak Was, behalve voor het zoeken naar de oorzaak van de ramp, van belang, om een einde te maken aan ge ruchten, als zou dp duikboot naar een Oosteuropese haven zijn gevaren. Thans heeft men kunnen vaststellen, dat de duikboot ongeveer 75 km ten zuid westen van de plaats ligt waar zij onder water is gegaan. De zee ia daar zeven gevonden met behulp van een hydrophoon van een der opsporingsschepen. De sche pen en vliegtuigen, die aan de opsporing hebben deelgenomen, moeten gedurende de eerste dagen van het onderzoek her haalde malen boven het wrak hebben ge koerst. Donderdagavond nog daalden duikers af om te zien, of het mogelijk is het vaartuig naar de oppervlakte te brengen. Zij ver richten hun werk onder moeilijke om standigheden en tengevolge vam stromin gen aan de oppervlakte en onder water kon elk van hen slechts 20 minuten onder water blijven. Generaal MacArthur heeft Donderdag op de vraag, of hij van plan was zich candidaat te stellen voor de volgend jaar te houden presidentsverkiezing, ge antwoord: „beslist niet". Bij K. B. van 13 Juni is als opvolger van dc heer Th. Eisen, met Ingang van 1 Juli 1951 benoemd tot burgemeester der gemeente Rijswijk (Z.-H.) de heer J. L. C. van der Heijden, met gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Denekamp (Ov.). De heer J. L. C. van der Heijden, die lid is van de K.V P-, werd 17 Februari 1893 te Rotterdam geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Schiedam en daarna de handelsschool te Osnabrüek. De heer Van der Heijden was vervolgens in het zakenleven werkzaam. In 1934 werd hij benoemd tot burgemeester der gemeente Denekamp in Overïjsel. Hij is. met een onderbreking gedurende de jaren 1941 1945. als zodanig in functie geweest. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen, n.l. twee zoons en twee dochters. De zoons verblijven in het buitenland, de oudste is gehuwd en woont in Oakville in Ca nada; de jongste in Djakarta. Nog dit jaar zal te Nijmegen door de R.K. universiteit een bureau worden op gericht voor documentatie op het gebied van de Nederlandse dialecten. van de nasporingen der politie in Enge- tig meter diep en men zal het wrak ver- iand. Frankrijk, Italië, andere landen. Zwitserland en moedelijk moeilijk vlot krijgen. Het eerste spoor van de „Affray" werd In minstens vijf landen achter het IJzeren Gordijn vindt de verscherpte actie tegen alle vijanden van de werkende klasse" in de grote steden onverminderd voortgang. Deportaties op grote schaal zijn dan ook aan de orde van de dag. En niet alleen de priesters hebben onder deze vervolging te lijden. Integendeel, ieder, tegen wie slechts het vermoeden bestaat, dat hij met het Westen zou sympathiseren, staat aan deportatie bloot. In Polen is de toestand reeds zo kritiek geworden, dat Kardinaal Sapieha, aartsbisschop van Krakau, van zijn ziekbed af een brief heeft gezonden aan de geestelijkheid in de dorpen teneinde haar aan te sporen de gedepor teerden te helpen. In Polen zijn namelijk velen uit de grote steden verwijderd en naar de dorpen overgebracht. Het grootste aan tal deportaties heeft men in de steden WarschauKrakau en Posnan kunnen constateren. Bijzondere brigades doen niet anders dan gehele gezinnen over brengen naar de dorpen, waar zij meestal zonder enig onderdak aan hun lot worden overgelaten. Dezelfde be richten zijn binnengekomen uit Hon garije, Roemenië, Tsjechoslowakije en Bulgarije. De deportaties in Polen zijn een gevolg van het regeringsbesluit van 15 Mei. Een der dagbladen van Krakau schreef hier over: „In ons land dienen noch de vijan den van de natie, noch zij, die in nauwe relatie met hen staan, het voorrecht te Meii verwacht in Den Haag een gunstig resultaat van de onderhande lingen, weike tbans tussen het mini sterie van Buitenlandse Zaken en het „Foreign Office" worden gevoerd over de legering van Nederlandse troepen in de Britse bezettingszone van Duits land. Ned. mil. autoriteiten zijn reeds met vertegenwoordigers van het Brit se bezettingsleger tot een accoord ge komen ten aanzien van de plaats waar de Nederlanders eventueel gelegerd zullen worden, namelijk in Lingen aan de Ecms. Indien de onderhandelingen met de Engelsen verder naar verwachting ver lopen en de legeringskosten niet te hoog zijn zal een regimentsgevechtsgroep, on geveer 6000 man, in Lingen gelegerd en geoefend worden. Deze legering van Nederlandse troepen zal dan een per- mament karakter dragen. Na vier of acht maanden, afhankelijk van een diensttijd van zestien of twintig maan den, za] de gevechtsgroep door een an dere worden afgelost. De huisvesting in Lingen is, van die aard, dat de militairen hun gezinnen niet kunnen laten over komen. Op 1 October? De opzet was op één October de eer ste regimentsgevechtsgroep naar Duits land te zenden. Deze datum zal waar schijnlijk niet aangehouden kunnen wor den. Indien door te hoge kosten gelieel van legering in Duitsland afgezien zou moeten worden, zullen de zomerkampen te Oirschot en Stroe als opvangoorden worden ingericht. bezitten onderdak te hebben in de grote steden. Deze misdadige elementen moe ten uit de grote steden, waar scheppend wf?k, u,01?1 ve>richt, verdwijnen". Het blad waarschuwt tenslotte, dat de steden nog verder van onbetrouwbare elemensen en hun gezinnen zullen wor den gezuiverd. Voor het begin der deportaties had de Poolse regering de bevolking verdeeld in vijf groepen. Deze verdeling in groepen diende, zo deed zij toen voorkomen, voor het uitreiken van persoonsbewijzen De personen, die geclassificeerd zijn onder groep vijf, worden thans ui) hun huizen gezet. Groep vijf omvat „profiteurs, vijan den van het volk, priesters, monniken en zusters, Westers georiënteerde protes tanten en oud-katholieken, godsdienstige Joden, Wester georiënteerde Polen, anti communistische Duitsers en volgelingen van generaal Anders en van Mikolajczyk. (Generaal Anders vocht tijdens de oorlog in het geallieerde leger; Mikolajczyk was tijdens de oorlog hoofd van de Poolse regering in Londen). Een brief van een door dergelijk lot getroffen gezin uit Krakau heeft het Westen bereikt. „Weet het Westen dan helemaal niet, wat hier gaande is?", zo wordt in deze brief gevraagd. Het be treft hier een gezin van zeven perso nen, vader, moeder, drie kinderen en grootouders. Zij moesten binnen twaalf uur hun huis verlaten hebben met ach terlating vaö al hun bezittingen. Slechts wat lijfgoed en levensmiddelen moch ten zij meenemen. Zij werden overge bracht naar een dorp op ongeveer 50 kilometer afstand, waar zij zonder meer werden neergezet, zonder dat zij daar onderdak hadden. In Hongarije hebben de autoriteiten zich vooral toegespitst op de zuivering van de steden Boedapest, Debrecen en Szeged. In Roemenië treft men de steden Boekarest, Cluj cn Targa Mures; in Tsje choslowakije de steden Praag en Bratis lava en in Bulgarije de steden Sofia, Plov div en Stalin (Varna), Een brief uit Hongarije beschrijft, hoe een oude vrouw met twee dochters uit haar huis te Boedapest werd gezet en in een dorp onderdak vond in een kelder die eerst als kippenhok had dienst gedaan. „Wij moesten eerst het kippenhok uit mesten" schrijven zij „en hebben gepro beerd te tellen hoeveel emmers vuil wij uit de kelder haalden, maar bij de tweehonderdste ongeveer raakten wij de tel kwijt". „Arme moeder", zo besluit de brief, „dat zij op haar tachtigste jaar dit nog moest meemaken". Uit een brief uit Roemenië blijkt, dat in een stad reeds alle gezinnen zijn ver dwenen, die voor de oorlog een min of meer toonaangevende rol hebben ge speeld. Rapporten over massa-deportaties uit de steden in deze landen wijzen uit, dat alleen in Hongarije minstens 50.000 mensen voor deportatie in aanmerking komen. Ten behoeve van de opleiding voor straaljagers zal de Nederlandse lucht macht een aantal van de door Fokker De gang van zaken hij de Nationale Reserve is tot dusverre volkomen onbevredigend geweest. Eindeloze besprekingen en propaganda-acties, die honderdduizenden guldens hebben gekost, hebben op dit ogenblik nog geen duizend geoefende reservisten opgeleverd. Aan deze situatie wil de minis ter van Oorlog thans een einde maken. In overleg met de chef van de gene rale staf en de inspecteur van de Nationale Reserve beeft de minister een aantal richtlijnen opgesteld ten aanzien van de opbouw en taak van de Nationale Reserve. Deze richtlijnen zullen binnenkort be sproken worden met vertegenwoordigers van het Instituut „Steun Wettig Gezag", het wervings- en propaganda-orgaan van de Nationale Reserve. Indien de door de minister opgestelde richtlijnen door het S.W.G. niet worden aanvaard, zal het ministerie van Oorlog verdere medewer king aan de opbouw van de Nationale Reserve weigeren, hetgeen automatisch het einde er van betekent. Richtlijnen Bedoelde richtlijnen bevatten o.m. bet volgende: De Nationale Reserve dien? te worden opgevat als een legerorgaan eer onderdeel van de territoriale troepen met een constante sterkte van 16.000 man De vrijwilligers zullen zich voor meer dan één jaar moeten verbinden (tot lus- verre een jaar). Hun geoefendheid moet zodanig zijn, dat zij stand kunnen houden tegen élitetroepen als parachutisten. Zij moeten voornamelijk worden gebruikt als bewaking van kruispunten en bruggen De werving voor de Nationale Reserve ontworpen straaljager-trainers S 14 aan- zal voortaan in handen moeten liggen kopen. Dit oefen vliegtuig heeft bewezen van de districtscommandanten en niet in bedrijfskosten veel goedkoper te zljnj meer door het SWG dienen te geschie- dan de Meteors. de. Als dit niet gelukt, zal een andere Reeds bij de aanvang van de cursus 1950/51 lag het in de bedoeling van de minister van Onderwijs, K. en W. over te gaan tot beperking van het aantal wekelijkse lesuren aan de lagere en uit gebreid technische scholen en tot vast stelling van de duur der lessen op 50 minuten aan alle nijverheidsscholen. Aangezien de voorbereiding niet tijdig gereed kon zijn, is de datum van in voering toen naar een later tijdstip ver schoven. Thans heeft de minister kenbaar gemaakt, dat de reorganisatie met in gang van 1 Augustus 1951 mogelijk zal zijn en na overleg met de vertegen woordigde organisaties in de salaris commissie en met de werkcommissie- Faber heeft de minister besloten over te gaan tot beperking van het aantal lessen tot 40 per week bij een lesduur van 50 minuten. Hierdoor is het mo gelijk aan de leerlingen behalve de Zaterdagmiddag een extra vrije mid dag te geven. Voorts ligt het in de bedoeling ook het aantal wekelijkse lessen, dat een leraar vande dagschool ten hoogste mag geven, te verminderen tot 40 van 50 mi nuten. Voor leraren aan uitgebreid tech nische scholen is het maximum aantal lessen per week gesteld op 36 van 50 minuten. Leraren in het bezit van een bevoegdheid voor lager nijverheidson derwijs aan een uitgebreid technische school en leraren van de lagere tech nische scholen mogen dan bovendien ten hoogste 6 lessen van 50 minuten ge ven aan avondnijverheidsscholen voor jongens. Voor deze experimenteerklassen zal bij 40 wekelijkse lessen het volgende schema gelden: godsdienstleer en/of ethisch onderwijs en maatschappijleer 1 (1), taal en lezen incl. Engels 3 (2), aardrijkskunde, geschiedenis, kennis van de natuur 2 12), rekenen, meetkunde, algebra 2 (2), natuur- en werktuigkunde 1 (1), zang, muziek 1 (1), lichamelijke oef. 2 (2), tekenen (6), vaktheorie 3 (3), praktijk 19 (20). De tussen O geplaatste cijfers geven het aantal lessen aan in het tweede leer jaar, voorziening getroffen moeten worden, waarbij te denken valt aan het oproenen van oudere lichtingen. Opening oefenkamp In tegenwoordigheid van verschillende militaire autoriteiten is gisteren 't oefen kamp der Nationale Reserve op de golf links bij Arnhem geopend. Dit samp biedt plaats aan 144 personen, welk aan tal in de toekomst tot 250 zal worden opgevoerd. Het omvat 8 barakken en is door de Duitsers gebouwd als woonge legenheid voor de families der soldaten, die in dienst waren gesteld bij de ucht- afweer op Deelen. De vrijwilligers nu, die elders in den lande gedecentrali seerd reeds hun eerste opleiding ont vingen, kunnen thans op de golf-links in groter verband worden geoefend. Luit-kol- Th. Stoltz, heeft als inspec teur der Nat. Reserve de kamp-comman dant, majoor A. L van Roosmalen, ge ïnstalleerd- Hij bracht de jonge historie van de Nationale Reserve in herinnering en zeide grote waardering te hebben voor de districtscommandanten, die ondanks de vele moeilijkheden en desillusies uit stekend werk hebben verricht. Trouwens ook de inspectie zelf van de Nationale Reserve had met veel teleurstelling te kampen. Spreker deed een beroep op aller samenwerking om deze moeilijk heden te overwinnen. In een onderhoud met overste Stoltz en majoor Couvreur. hoofd bureau oefe ningen en opleidingen, vernamen wfj nog, dat de sterkte van de Natiouale Reserve op 1 Juni j-1. 8785 man bedroeg waarvan 7000 oefenende manschappen Men wint volgens de maandoverzichten ongeveer 120 man per maand. De Natio nale Reserve vormt thans een aantal oor- iogscompagnieën. voldoende mannen heeft men nog niet Het einddoel is 16.250 man, ondergebracht in 15 infan- terie-bataljons. Men is ook bezig met de vorming van enige afdelingen luchtdoel- artillerie, terwijl voorts wordt gewerkt aan verzorgingspelotons. Canada heeft de tarweprijs met 6 dollar cents per bushel verhoogd, aldus heeft de Canadese minister van handel, Howe, in het parlement bekendgemaakt. De prijsverhoging, die voor de binnen- .andse verkopen onmiddellijk en voor exportverkopen op 1 Augustus ingaat, za! de vorm hebben van een vervoerstoeslag die de importerende landen zullen moeten betalen boven de prijzen, die krachtens de internationale tarwe-overeenkomst zijn vastgesteld. De prijsverhoging zal niet g elden voor tarwe, die in het seizoen 1950-51 is ver kocht. Minister Howe zeide, dat hij meen de te weten, dat ook andere tarwe-expor- terende landen een toeslag op hun tarwe - prijzen overwegen. s \S[' ANNEER men zijn oor te luisteren Yy legt, kan men .wanneer 't over de financiën van zaken en particulie ren gaat, een oordeel vernemen, dat varieert van „vuile dieven" tot „snap-je waar-ie-van het doet". Elke zaak zit vol gens zeggen ongeveer aan de grond, ter wijl men zijn ogen uitwrijft, bij al de verbouwingen. Er is vaak bijna geen bedrijfskapitaal meer vanwege duurder inkopen van voorraden en tegelijkertijd vertrekt van zo'n zaak, bijna in staat van faillissement een droom van een slee. Bij de werknemers kan men eveneens zodanige uitdagingen waarnemen, dat men zich afvraagt; Is de nood nu zo groot? We doen armoedig als groep en dik ak particulier. De oneerlijkheid i» niet van de lucht. Maar dat betekent tegelijkertijd, dat men eigenlijk voorzichtig moet zijn met beschuldigingen: de grote over de klei nen, de kleinen over de groten. Want er wordt zo spoedig gegeneraliseerd. Econo mie is een moeilijk vak, verklaarde nog zo pas prof. Romme. Er zijn natuurlijk ook nuchtere feiten. Zo lezen we in het laatste weekover zicht van de Rotterdamsche Bank: Op grond van de reeds gepubliceerd» verslagen kan wel worden aangenomen, dat het afgelopen jaar de handelsonder nemingen geen windeieren heeft ge- legd. De financiële resultaten geven in de meeste gevallen een heel forse toe neming te zien". Zo is het met de handelsondernemin gen, zo is het met levensverzekerings maatschappijen, olie-ondernemingen en de scheepvaart. Verhogingen van omzet ten en winsten met 30, 40 en 50 procent. Lieftinck pakt dergelijke ondernemin gen behoorlijk aan. maar dan zijn af schrijvingen en reserveringen al ge schied. Natuurlijk moet een zaak afschrij ven en reserveren we zijn geen kind meer maar met die politiek is nog al een en ander te mazzelen. Bij al die mil- lioenen cijfers doet het zielig aan, wan neer na ontvangst van 5 pet loonsverho ging, een vacantietoeslag of het loon voor 'n overuurtje, de fiscus daarvan nog een behoorlijke brok inslikt. Als extra ver maning om toch hard te werken komt dan het jaarverslag van de Organisatie voor Europese Samenwerking met een betoog over meer productie. Intussen zit de regering, van alle kan ten verguisd over teveel nemen of te weinig geven, met de handen in het haar om alles bij elkaar milliarden. let wel milliarden, op tafel te brengen voor dui zend en een op zich niet te veroordelen en meestal zelfs aan te 'bevelen doelein den. Aan de orde zijn nu weea*millioenen voor kleine zelfstandigen en uitkeringen aan ouden van dagen. Zo is voor de laatste groep een nieuwe regeling op sta pel Om in aanmerking te komen voor uitkering volgens die wet mag men in een eerste klas gemeente niet meer inkomen hebben als gehuwden dan ƒ1560 (thans 1375), in een tweede klas ƒ1475 (ƒ1300). in derde klas ƒ1365 (ƒ1225), in vierde klas ƒ1305 (ƒ1150), in een vijfde klas ƒ1250 (ƒ1075). Eigen in komen met uitkering samen mag ook bovengenoemd bedrag niet te boven gaan. Heeft men geen eigen inkomen, dan wor den de uitkeringen als volgt: I klas nu ƒ1116, vroeger ƒ936; II klas ƒ1080 (900', III klas ƒ1032 (864). IV klas ƒ996 (823), V klas ƒ948 (792). Men heeft kun nen lezen, dat de regering er niet aan wil om de eerste 100 of 200 eigen inko men vrij te laten. Dit lijkt onaangenaam, om niet te zeggen onsociaal. Misschien verzachten de volgenae cijfers de teleurstelling. Het aantal ouden van dagen, dat enig eigen inkomen had bedroeg in 1948 ongeveer 85 pet. Bijna 87 pet. (meer dan 100000) had een inko men van 260 tot ƒ520 per jaar. Lieden die een spaarduitje hadden, waren er in 1948 ongeveer 180.000 met een vermogen van gemiddeld ƒ2676. De nieuwe voorge stelde regeling kost 17 millioen. Laat de regering de eerste 100 of ƒ200 vrij, dan stijgen de uitkeringen met 13 resp. 20 millioen. De oudjes zullen alles bij elkaar nog niet zo vet soppen. Alleen men ziet maar weer. hoe moei lijk het vaak oordelen en beoordelen :s. En hoe gemakkelijk veroordelen is. Alleen nog dit. Ér moeten offers wor den gebracht door de kleinen en door oe groten Maar dan dooir de groten het meest Dat moet het princiep der recht vaardigheid zijn en blijven. HENK VAN DER MAZE. Na de val van Pjongjang zijn de noor delijke troepen in Korea verder gereti reerd. De verbondenen dringen aan het centrale front dieper door op Noord- koreaans gebied, terwijl de noordelijken pogen een nieuwe verdedigingsllinie te vormen. Er is afnemende tegenstand der Chi nezen waar te nemen in alle front-sec toren, behalve in het uiterste Oosten, waar ten Noorden van Kansong tegen- aanvollen der noordelijken werden afge slagen. In Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse verliezen tot 70.317 man zijn opgelopen. Hieronder bevinden zich 10.432 gesneuvelden, 48.133 gewonden en 11.752 vermisten. Blijkens de voorlopige statistieken, van het Engelse ministerie van Handel, is het tekort op de Engelse handelsbalans in Mei j.L gestegen. De waarde van de in voer bereikte een nieuw hoogtepunt en bedroeg 338.2 millioen, hetgeen een stijging van 48-3 millioen betekende ten opzichte van de gemiddelde invoer waarde in de eerste vier maanden van dit jaar. De waarde van de uitvoer be droeg 229.7 millioen. tegen 230.2 mil lioen in April. Over Mei bedraagt het deficit 97.1 millioen en over de eerste vijf maanden van dit jaar in totaal 401.9 millioen of 54 millioen meer dan het deficit over geheel 1950. De Nederlandse hoge commissaris In Indonesië, de heer Lamping, is voornemens met zijn echtgenote half Juli naar Neder land te vertrekken voor een. verblijf van ongeveer «en maand. De heer Lamping zal hier overleg plegen met de regering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1