Politieke eenheid in de KV P blijft noodzakelijk Bereidheid tot samenwerking verzekerd Kalme verkiezingsdag na bijna geruisloze voorbereidingen SNIJBLOEMEN NAAR BELGIE Pauselijke encycliek over de missionnering Troostvolle resultaten maar zeer zware toekomst DAG VAN BEZIELING VOOR BOND ZONDER NAAM Tot nu toe 51 Nederlanders in Korea gesneuveld <r Goed begrip is het halve werkDus niet tornen aan eenheid Encycliek Evangelii Praecones Para-typhus in Hengelo Maandag 18 Juni 195 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.. 99 .99 HARDE NOTEN Afzijdigheid der intellectuelen wreekt zich in de portemonnaie Frankrijk koos nieuwe NatVergadering Is 38 geluks- of ongeluksgetal? Gaullisten en communisten tezamen 45 der stemmen, doch niet der zetels Zó vielen de punten: Regeringen snijden zich niet graag in de vingers Duizenden werkers in de Bossche Congreshallen Commandanten onderscheiden WEERBERICHT V. De eerste uitslagen M.R.P. sterk achteruit gegaan de OOGST VAN 25 JAAR Katholieke leven in missies organiseren Naast de vorming van inheemse pries ters en religieusen is het ook van zeer groot belang, dat de Katholieke Actie in al zjjn geledingen zo breed mogelijk wordt uitgebouwd in de missielanden. De werk zaamheid van de leken is in de missie van zeer grote betekenis en is een zeer'grote steun voor de missionarissen. Sociale taak der Kerk Koxs» fcgd m M W* Elf gevallen: geen vrees voor uitbereiding Ook in Oost-Friesland BENOEMINGEN IN HET BTSDOM HAARLEM A&ÈÊt*4ÊÊ&*t De weerverwachting, geldig tot Dinsdagavond, luidt: Wisselende bewolking met voornamelijk in het binnenland hier en daar een bui. Zwakke wind, overdag hoofdzakelijk Westelijk. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 19 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur; Maan op 21.59 uur, onder 3.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT GEEN PARTIJ MET VLEUGELS de arbeider Er zijn op de landdag verder harde noten gekraakt ten opzichte van K.V.P. en K.A.B., maar al spraken de begin selverklaring en 't slotwoord van de voorzitter over het gevaar van socia lisatie. over de moeilijkheden waarin grotere gezinnen van personen niet middelbare inkomens bij de gevoer de politiek kwamen te verkeren, over ile onvoldoende gegeven mogelijkheden voor de intellectueel om mee te wer ken in de K.V.P., vóórop bleef staan de wil van de zijde der St. Adelberts- mannen, om met de andere standen samen, op katholiek stramien, een een heid te vormen in verscheidenheid overigens) op alle terreinen van het leven. En dat deze landdag zich allerminst in „reactionnaire" richting bewoog bleek wel toen de voorz., onder goedkeuring der vergadering, de klinkende beginsel verklaringen van mgr Feron, die de arbeider het volle pond gaven als basis voor toekomstig handelen aanvaardde. Het, algemeen standpunt, waarop prof. Duynstee zich plaatste door de diepste oorzaken van het kwaad te willen zoe ken niet alleen op politiek maar óok op cultureel en wetenschappelijk terrein te weten de technocratie en het utilitaris me bewees wel hoe bi) allen de wil voor zat' de zaken uit algemeen-menselijk en zo breed mogelijk oogpunt te bezien Nuttige conclusies werden getrokken. Inderdaad moesten de voorzitter en mr (Van onze Brabantse redacteur) De Landdag van de Sint Adelbertsvereniging de standsorganisatie der katholieken, die een leidende rol spelen in het maatschappelijk leven die Zaterdag te Den Bosch werd gehouden, stond in het teken der plaats bepaling van de katholieke intellectueel zowel in de sociaal-godsdienstige als in de politieke sector. De algemeen voorzitter, mr F. J. G. baron van Voorst tot V oorst, hield een belaugrijke rede, waarin hij eerlijk en openhartig kritiek uitoefende op enkele ongezonde verschijnselen in de politieke en maatschappelijke sfeer van het katholieke leven. Hij sprak uitvoerig over de controverse prof. Duynsteeprof. Romme, noemde uitlatingen als „scheuring" en „scheur maker", welke de laatste in zijn sterartikel had gebezigd, verfoeilijk en weer er voorts op, dat zijn kritiek niet de bedoeling had de verschillende groeperingen der Nederlandse katholieken tegen elkaar in het harnas te jagen, maar om in het belang van het algemeen welzijn van de Nederlandse samenleving en in het bijzonder ook van het katholieke volksdeel duidelijke en onverbloemde taal te spreken. J. Derks concluderen, dat er vaak ge brek aan belangstelling bij de intellec tueel voor het sociale en politieke leven bestaat; maar de smaad door prof. Röni- me de St. Adelbertsstand aangedaan in zijn ster-artikel van de Volkskrant, werd door de voorzitter met verontwaardiging en bezorgdheid van de hand gewezen. Het was niet te verwachten, dat op een Landdag al» deze, de problemen tot een oplossing zouden komen. Alleen bleek duidelijk, dat mr Derks vleugelvorming in de K.V.P. als in wezen eenheidbrekend verwierp In tegenstelling dus tot wat prof. Duynstee in zijn artikelen in De Maasbode poneerde. liet, belangrijkste is, dat de zaken thans formeel, ook op breder vlok, aan de orde zijn gesteld en dat de voorzitter in zijn redevoering te kennen gaf, dat van de zijde van St. Adelbert al wegen wer den gezocht om de divergenties weg te nemen, terwijl prof. Duynstee eveneens kon meedelen, dat hij reeds in contact was gekomen met persoonlijkheden uit de K.V.P. .Tammer was het, dat prof. Romme telegrafisch had medegedeeld niet aanwezig te kunnen zijn. Eenzijdige K.A.B.--invloed Inderdaad is de K.A.B. onze zus terorganisatie zoals de voorzitter na drukkelijk zei thans tot een macht uitgegroeid. Maar velen vragen zich met zorg af, of deze macht en invloed niet te eenzijdig worden aangewend. Uit de katholieke beginselen valt in elk geval niet macht als norm van hande len en beweren af te leiden". Spr. erkende ten volle, dat het moeilijk ls voor de arbeider, de machtsstrijd die zij nodig hadden om hun rechten te ver- krijgen nu maar opeens tot het verleden I te rekenen juist omdat er nog facto- I ren zijn, die hem tot voorzichtigheid ma- nen Hij waarschuwde intussen voor het i materialisme; het minimum stoffelijk ge- win dat thans door meer dan 95 pet van i het volk is bereikt, is een zeer gebrek kig iets. Maar het meerdere boven dit meer-dan-het-minimuni kan leiden tot verstarring. Spreker vroeg zich af, of de machtsformatie van K.A.B., C.N.V. en I N.V.V. ons niet zou brengen tot een overheersing van één of meer groepen en of dan niet de menselijke persoonlijk heid in de groepen daarbuiten in het gedrang zou komen. Het zou nuttig zijn dat eens een onderzoek werd ingesteld naar de arbeidstijd ook van hen, die lei dende arbeid verrichten. Voor hen geldt geen beperking tot de 48-urige werk week. Alleen bij hen is „harder werken" werkelijk devies. Intussen zijn de mogelijkheden van sociale zekerheden reeds over het maxi mum van wat bereikbaar is, heen. En met dat al worden in menig gezin van intellectueel milieu beperkingen door gevoerd, óók wat de normale levensbe hoefte betreft! Sociale ontwikkeling Mgr. Féron plaatste sociale ont wikkeling op de achtergrond jan de historie. Tenslotte bestaat het verschrik- deze vergadering bezoekt, denken aan de romantische tijd van de K.A.B. Overi gens bracht de heer Boersma nadrukke lijk naar voren, dat de K.A.B. op de prettigste wijze samenwerkt met „St. Adelbert" en dat zij dit in de toekomst even hecht wil blijven doen. Dat daarbij eens elke partij het zijne zegt, achtte deze spreker een gezond symptoom. kelijke probleem van massamens. De gehele sociale kwestie draait om de tegenstelling kapitaal arbeid. De arbeiders voelden zich ontrecht en in tellect, aristocratie, geestelijkheid en kapitaal werden als het ware in de an dere hoek gedrongen. De sociale strijd kreeg een godsdienstige kleur door de encyclieken der Pausen. Maar ook een politieke tint, daar.dit voor het verkrijgen van 'n goede sociale orde en wetgeving nodig was. Mgr. Féron verklaarde zich dan voorstander van een sociale opbouw maar niet van Socialisering. V erwijtcn Vervolgens hield mgr Feron de Sint Adelbertsmannen de verwijten voor. die andere groepen de intellectuelen maken, o.a. de intellectueel bezit te weinig in vloed. Als remedie gaf mgr Feron aan: tracht de katholieke intellectueel te ma ken tot een sociaal-denkend mens, niet uit noodzaak maar uit innerlijke overtui ging. Vorm een hechte organisatie. Men acht de intellectueel te veel zelfbewust. De remedie daartegen is weer: dat hij zonder vooroordeel samen gaat werken met andere groeperingen der maat schappij. Als anderen leiding kunnen geven, erken deze dan ook als leiders. Tenslotte behoort de intellectueel ook contact te hebben met de priester, die altijd man van God is, ook al mocht hij soms als wetenschapsman niet de hoogte van bepaalde intellectuelen halen. „Overleg binnen de partij" Mr Jan Derks wees in zijn toe spraak op het feit. dat de K.V.P. de democratische gedachte aanvaardt. Dan moet het ook mogelijk zijn, het eigen standpunt langs normale weg van dis cussie en overleg kenbaar te maken binnen de partij. Mocht, na deze vrije beraadslaging, zich dit inzicht niet kun nen doorzetten, dan heeft men zich bij de wil der meerderheid neer te leg gen. In dit verband verklaarde zich mr Derks voorstander van de K.V P als programpartij en wel in progres sieve richting. Men moet bij dit alles niet vergeten, dat we nu eenmaal staan voor de eman cipatie van de arbeider en dat de intel lectueel als leidinggever heeft voor te gaan, uit overtuiging, niet uit noodzaak. Een partij met verschillende vleugels zag mr Derks als een verscheurde partij Overigens achtte hij het niet mogelijk, dat. als men het over de beginselen eens is. men bij de uitwerking daarvan erg ver uit elkaar zou drijven. De beginse len geven immers al een richting aan Spreker bepleitte voor een meedoen van de intellectueel in de K.V.P. Kwesties ah Nieuw-Guinea. brede of smalle basis, de sociale politiek, dienen eigenlijk punten te zijn, die met interesse behandeld wor den in kleinere of grotere K.V.P.-kring. Tijdens het debat werd betoogd, dat men de K.V.P. het werk van enkelen vindt. Interessant was het woord van de heer Boersma, hoofdbestuurslid van de K.A.B. Romantische K.A.B.-tijd Hij moest, zo verklaarde hij als hij De vergadering had de belangstelling van verscheidene autoriteiten. Z. H. Exc. mgr Mutsaers gaf in de ochtend uitdruk king aan de belangstelling van het Door luchtig Episcopaat voor het werk van „St. Adelbert", terwijl mgr Alfrink in de middag niet alleen.: als „adviseur van de afd. Nijmegen van St. Adelbert', maar ook wel als coadjutor van Kavd. de Jong de vergadering toesprak. Mgr Alfrink wees op het grote belang, 1 het gehele Katholieke intellect in „St. Adel bert" gegroepeerd te krijgen. Nog waren aanwpzig de ministers Pe ters en Teulings. Vermelden wij neg. dat burgemeester mr Loeff op aangena me wijze als gastheer het gezelschap op zijn stadhuis ontving. In Frankrijk zijn Zondag de algemene verkiezingen voor de Assemblee gehouden. Een zuster brengt haar stem uit in een der Parijse stembureaux. Onze Nederlandse jongens in Korea zijn benieuwd wanneer zij weer op een of andere wijze met het getal 38 te maken krijgende vrijwilli gers zijn namelijk van mening dat dit cijfer bij hen een grote rol speelt. Dit begon al in Nederland in December van het vorige jaar toen het detachement opgericht werd. Het hoofdkwartier van de staf was toen nl. gevestigd in Kamer 38 van de Nieuwe Alexan- derkazerne te Den Haag. Het detachement telt 38 officieren en 38 dagen, na het vertrek uit Nederland kreeg het detachement zijn eerste opdracht te vervullen bij de 38ste breedtegraad. Het is ingedeeld bij het Amerikaanse 38ste regiment infanterie. De mannen krijgen Amerikaanse rantsoenen, die verpakt zijn in dozen van 38 pond i. De Nederlanders vragen zich thans af of hun diensttijd in Korea 38 weken, 38 maanden of 38 jaar zal duren (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Tegen alle verwachtingen in is er gisteren in Frankrijk trouwer gestemd dan in 1946. De grote propaganda voor het deelnemen aan de stemming blijkt vrucht te hebben gedragen, vooral te Parijs, waar 85 tot 95 pet. der kiesgerechtigden gestemd hebben, In de provincie echter wisselde de opkomst tussen 65 en 90 pet. Het staat dan ook nog niet vast, of er in totaal meer dan twintig millioen stemmen zijn uitgebracht, hoewel 25 millioen Fransen (één millioen meer vrouwen dan mannen) waren opgeroepen om de nieuwe leden van de Nationale Vergadering te kiezen. Pétain vrijgelaten De verkiezingsdag is buitengewoon rustig geweest, zoals trouwens de verkie zingscampagne zelfzaam onopwiniend was. Dat de regeringspartijen, die samen zouden gaan, alkaar niet onderling be streden, is te begrijpen, de communis ten en Gaullisten vertrouwden op nun stille werk en ook zijlieten zich dus niet horen. Het enige rumoer kwam van advocaat Isomo en de zijnen, die aan de te weigeren, en de maatregel dus niet als een gratieverlening kan worden be schouwd, maar als een daad van mens lievendheid. Aangezien Pétain zo goed als stervende is en niet vervoerd kan worden, heeft men het eiland Yeu aan de militaire overheid onttrokken en onder gezondheidszorg geplaatst. Wanneer het later mogelijk is, wordt Pétain alsnog naar een gewoon ziekenhuis overge bracht Tengevolge van het uiterst ingewik kelde nieuwe kiesstelsel vorderde het Om het kampioenschap van Nederland DWSWillem H 4—0 PSVHeerenveen 20 Promotie naar le Idas Oost: BorneQuick N. --1 (Quick promoveert). Kampioenschap Zuid n 2A Groene SterR.K.O.N.S. 00 tellen tergend langzaam, niettegenstaan de de uitgebreide maatregelen, die over het gehele land waren genomen. Zelfs de gedeeltelijke uitslagen arriveerden later dan ooit en het werd middernacht eer de eerste definitieve resultaten be kend werden n.l. die van een klein departement, het territoir van Belfort, Van de twaalf soorten lijsten kan d« helft buiten beschouwing blijven, wegen» het geringe aantal stemmen, dat ze ver wierven. Zjj telden tezamen 2.7 tot 3 pet. Voor de zes grote stromingen zjjn op grond van de tot nog toe bekende uit slagen de verhoudingen aldus: de communisten 23.7; R.P.F. (Gaullisten) 20.fi; M.R.P. 16; S.F.I.O. (socialisten) 13.2; radi calen 11 pet en boeren en onafhankeltjken 12.4 pet. Bljjft deze verhouding voort duren, dan hebben de communisten en Gaullisten dus tezamen ongeveer 45 pet van de kiezers aangetrokken. Wat echter niet zeggen wil. dat ze ook hetzelfde percentage van de zetels krijgen. De communisten zijn in vergelijking met 1947 niet achteruitgegaan, maar toch zul len zij een zeer groot aantal zetels moe ten prijsgeven. De Gaullisten daarentegen, die de communisten op de voet volgen, winnen talrijke zetels. De socialisten zien hun percentage da len, de radicalen blijven in het onze kere, de MRP is sterk teruggelopen, maar in sommige departementen vallen de uitslagen mee en wordt zelfs het oude stemmenaantal gehandhaafd. Evenwel heeft men de indruk, dat de MRP een klap heeft gekregen, vooral te Parijs. Dit is allernoodlottigst. Communisten en Gaullisten gaan daar met de winst strij ken. Vanmorgen om kwart voor acht wat de verdeling van 401 der 627 zetels be kend. Deze was als volgt: communisten 62; Gaullisten 75; socialisten 75; MRP 55; radicalen 68; gematigden 63; overige par tijen 3 zetels. Frankrijk stemde dus tot vijf uur in de namiddag en op het ogenblik van slui ting der bureaux werd het bericht be kend, dai nogal met gemengde gevoelns werd ontvangen, doch dat in de bezadig de kringen sedert lang werd verwacht. Het Elysée deelde n.l. mede, dat de pre sident van de republiek reeds 14 da- verkiezingen deelnamen om er tegen te gen geleden op grond van een nieuw protesteren, dat Pétain niet was vrijge laten. Dit gaf de laatste dagen tot klop partijen aanleiding, waarbij de politie het record sloeg. Maar hierbij vielen geen doden. Zoals bij bijna elke verkiezing, waren er echter enige gevallen van hart verlamming Een candidaat is, na terug keer van een verkiezingsvergadering plotseling gestorven en ook een kiezer keerde gisteren niet levend uit zijn stem hokje terug. medisch onderzoek besloten had, ex- maarschalk Petain gratie te verlenn. Op dat dit besluit niet als agitatiemiddel zou kunnen worden gebruikt bij Ie verkie zingscampagne, werd de bekendmaking opgeschort. De hoogbejaarde Pétain zal nu verder in en militair ziekenhuis kunnen ver blijven. Het besluit zal echter niet in de staatscourant worden vermeld, aangezien Pétain altijd verklaard heeft, gratie te Zoals bekend is, ls op de conferentie van ministers der Beneiux-landen. welke op 24 Mei j.l. te Breda is gehouden, aan experts opgedragen voorstellen te doen tot regeling van de uitvoer van Neder landse snijbloemen naar België door een tijdelijke heffing ter voorkoming van so ciale moeilijkheden in België. Deze be sprekingen over de hoogte van de heffing hebben nog niet tot overeenstemming ge leid. Daarom is een nieuwe overgangsre geling gemaakt, die zal gelden tot 15 Juli a.s. De regeling komt neer op handhaving van de bestaande situatie, en wel in dier K-*" in TtliCPlAC De jaarlijkse contactdag de D-Day van .le Bond Zonder Naam waarop promo toren en p.omotrices uit alle delen des lands tezamen komen, begint voor Den Bosch stilaan traditie te worden. Weer immers was Brabants hoofdstad en met name de immense congreshallen aldaar, uitverkoren voor de samenkomst der dui zenden, die zich onder leiding van pater tv. Loop S.M.M. kwamen bezinnen op de heerlijke idealen van de Zond zonder Naam en elkaar weer meedeelden van dat j onnige en blije idealisme, waaruit allen de begeestering putten om hun werk tn naam der naastenliefde te doen en on danks alles te blijven doen. Een indrukwekkend ogenblik van deze feestelijke zomer-Zondag lag zeker des morgens, toen Friezen en Brabanders. Limburgers en Zeeuwen, kortom alle ver tegenwoordigers van Nederlands gewes ten gezamenlijk neerknielden in de con greshal, waar pater Loop, geassisteerd i m. door pastoor Ras van de St. Leonar- nusparochie, een plechtige Hoogmis op- r oe° F.en koor van promotoren en pro- notrices van de Bond zonder Naam voer de de Gregoriaanse gezangen uit. Pater 1 non vroeg allen in zijn predikatie om houwe liefde voor de Bond en zijn iealen, alsmede om gebed woor de be weging en voor UJar stichter .pa/tei De Greeve. opdat deze spoedig een algeheel herstel herkrijgen mag. Op het middaguur werd de fraaie pop- pententoonstellmg, die zo markant en vol symboliek was, bezichtigd en gaf de Kon. Harmonie o.l.v. de heer Joh. Wierts mars muziek ten beste. Een gevarieerd programma werd s mid dags aangeboden, o.a. van zang, voiKsuan- sen, muziek, declamatie. De Jeugdbond bleek aanzienlijk gegroeid te zijn, de symbolische aanbieding van 7000 letten vond plaats. Pater Van Lent, aalmoeze nier van de Arbeid te Antwerpen, sprak namens de Vlaamse groepen. Aan pater De Greeve. die de hartelijk ste wensen voor liet welslagen van de D-day gezonden had, werd een telegram gestuurd van dank, met de wens voor spoedige beterschap. Een stroom van geschenken werd voorts aangeboden en pater Lor i w telkens opnieuw woorden van erkentelijkheid en enthousiasme te spreken, allen dankend voor de spontane toewijding, speciaal daarbij huldigend de 72-jarige heer Van Tol, die aan de voorbereiding van deze geslaagde dag weer zijn volle per soon gaf. Voorafgegaan door de Kon. Harmonie stroomden de duizenden tenslotte die con- greshallen uit, hun weg per bus, trein of fiets zoekend naar alle windstreken van ons land. - l Naar aanleiding van liet feit, dat 25 jaar geleden Z. H. Paus Phm NI de missie-encycliek „Rerum Ecclesiae" heeft uitgevaardigd aan de wereld, heelt Paus Pius XII een nieuwe encycliek over hetzelfde onderwerp aan de bisschoppen en de gelovigen van de gehele wereld gezonden. Deze encycliek, getiteld „Evangelii Praecones", „Verkondigers van het E™ng<rlie J8 gedateerd op de feestdag van de patroonheilige van de H. Vader, de II. Eugenius, 2 Juni. De algemene strekking van deze nieuwe encycliek over de missie is om na een beschrijving van de vruchtbare vooruitgang van de Katholieke missie gedurende de laatste 25 jaren nieuwe nonnen te geven voor liet missiewerk op religieus en sociaal gebied. Het i» een aansporing tot een steeds krachtiger begunstiging van de geloofsverbreidmg. land vertrekt, moet dit land beminnen als zijn tweede vaderland Htj moet zich op de grote taak, die hij daar vervult, zorg vuldig voorbereiden, niet alleen door een diep-godsdienstig leven en zijn theologi sche studies, maar tevens door alle an dere vakken van gewijde en profane we tenschap. Zij zullen zich ook moeten toe leggen op de technische, sociale en medi sche wetenschappen alsook op de land bouw, de ethnografie en de studie der talen, om dit alles dienstig te maken aan het missiewerk, wat zij gaan doen. Als tweede punt legde de H. Vader de nadruk op de vorming van een inheemse clerus en de vestiging van een inheemse Hiërarchie om de Katholieke Kerk in die landen een vaste basis te geven. Deze eis werd reeds door Pius XI gesteld en juist nu blijkt hoe nodig bet was de vorming van deze inheemse clerus en de vestiging van een inheemse Hiërarchie. De H. Vader trekt een vergelijking tus sen het missiewerk, zoals het was in 1926 en zoals het nu 25 jaar later is in 1951. In 1924 waren er 400 missiegebieden, ter wijl er nu in 1951 600 zijn, waarvan 88 werden toevertrouwd aan de inheemse geestelijkheid, door wie deze zelfstandige missiegebieden ook worden bestuurd. Te gen 15 millioen Katholieken in de missie landen in 1926 staan er nu in 1951 28 mil lioen. Tegenover 14.800 inheemse geeste lijken tellen wij er nu 26.800. Het aantal seminaries in de missies steeg in die jaren van 1770 tot 4300. Het aantal hogere scholen, dat in 1926 1600 bedroeg, is nu ko men te'staan op 6000. De H Vader noemt deze vooruitgang in het missiewerk zeer troostvol zaar zo zegt Hij, deze vooruitgang is gekocht met aheen met harde arbeid, doch ook met vervolgm- gen. De vervolgingen die in deze 25 jaren hebben gewoed en nu nog het Verre Oos ten bedreigen, betekenen zeer dikwijls de verbanning ian mi-sioranssen en zu,t s en zelfs vin Isschoppon; anderen verbe ven in gevangenissen of ronc®°'rat f^al?" pen en verscheidene onder hc-n sti-rven de marteldood. Ook nu nog geldt het woord: Het bloed der martelaren is het zaad der nieuwe Christenen. Ondanks de reeds bereikte prachtige re sultaten blijft er echter nog zeer veel werk te doen. Nog een milliard ongelovigen wachten op de verkondiging van het Evan gelie. Voor deze Evangelie-verkondiging geeft de H. Vader enkele richtlijnen aan. D. miwionarif, <tK «tw wi«fe- Juist in deze tijd voelt men aan den lijve, zoals in Korea en in China, het ge brek aan een voldoende aanthl inheemse priesters, die na de verjaging van de buitenlandse missionarissen aangewezen zijn om het gehele werk in die landen over te nemen. De inheemsce geestelijken zijn het meest geëigend om het Evangelie aan hun landgenoten te prediken. Zij ver staan hun eigen mensen beter dan de bui tenlandse missionarissen dat doen en door hun gelijkheid van aard oefenen zij ook een grotere invloed uit op hun omgeving. Vooral in tijden van vervolging zijn de inheemse priesters een groot voordeel. Zij kunnen meestal blijven werken, ook ais de buitenlandse missionarissen uit het land worden In dit verband noemt de H. Vader ook het werk van de pers, zowel de periodieke pers als de dagbladpers in de missielan den. Ook de scholen en alle verdere onder wijsinstituten verdienen grote aandacht. Het is een noodzakelijkheid, dat een ge zonde Katholieke mentaliteit wordt bijge bracht aan hen, die straks de leidende klasse van de opkomende maatschappij zullen zijn. Ook de zorg voor de zieken moet met steeds meer ijver worden ter hand genomen, er moeten inheemse zus ters worden opgeleid en van primair be lang zullen ook zijn de Katholieke artsen in de missielanden. Er zal in de missie landen een leidende intellectuele klasse moeten worden gevormd om de arbeid van niet-Katholieken en communisten te neutraliseren. Daarna roerde de H. Vader het onder werp aan, waarop de Kerk wel eens al te gemakkelijk wordt aangevallen. De missie heeft niet de bedoeling in de landen waar zij werkzaam is, iets af te breken van de eigen cultuur, die daar bestaat, om er de totale Westerse cultuur voor in de plaats te stellen. De missie streeft er met alle kracht naar om alles, wat gezond, goed, schoon en nuttig is, te be houden, te bevorderen, op te heffen en het nieuw leven te geven door 't Evan gelie. Dit is een werk van grote omzich tigheid, zoals het missiewerk ook een onverzettelijke kracht vereist. Herhaaldelijk, zo zegt de II. Vader, heb ben wij er op gewezen, dat men ook in de missielanden aandachtig moet Ietten op het atheïstisch materialisme, dat onder het mom van sociale hervormingen tracht iedere vorm van bovennatuurlijk geloof onder de volkeren uit te roeien en te ver nietigen. Daarom willen wij, zo zegt htj, dat ook in de missielanden grote aandacht wordt besteed aan de sociale toestanden. Er moet met alle kracht naar worden ge streefd om sociale hervorming volgens de Katholieke geest aan te brengen. Reeds in 1942 wezen \Vfj hierop in Onze Kerstbood schap, vervolgt de H. Vader. Met steeds groter interesse moet aan de verheffing van de armere klasse worden gewerkt, zodat zli allen een behoorlijk levenspeil bereiken. Wij moeten door de verkondi ging van de sociale rechtvaardigheid en door de oprichting van sociale en economi sche verenigingen voorkomen, dat een voudige, onwetende zielen al te gemakke lijk worden verstrikt in de netten van de communistische Ideologie. De H. Vader wees er de missionnerende Congregaties ook op, dat zij zich moeten hoeden voor een te groot exclusivisme wat het eigen gebied en de daar uit te oefenen jurisdictie betreft. Missionnerende orden en congregaties moeten een voor hen te groot gebied aan andere orden of congregaties afstaaan om zo een intensere geloofsverbreiding mogelijk te maken. Tot besluit herinnert de H. Vader aan de grote missietentoonstellingen geduren de de Heilige Jaren van 1925 en 1950. Hij beveelt ook zeer bijzonder aan de Pause lijke missiegenootschappen, vooral de Priestermissiebond, en doet een beroep op de gehele wereld om aan de missionaris sen de nodige middelen te verschaffen, dat zij hun grote missietaak werkelijk kunnen vervullen. (Van onze Haagse redactie). Tot dusverre zijn 51 Nederlandse vrij willigers in Korea gevallen. De Indruk wekkende voorlezing van hun namen, steeds gevolgd door het „gevallen op het veld van eer", leidde een aan onze sol daten In Korea gewijde plechtige bijeen komt in, die Zaterdagmiddag door de Koninklijke Vereniging „Ons Leger" in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag werd belegd. De bijeenkomst werd o.a bijgewoond door de minister van Buiten landse Zaken, de staatssecretaris van Oor log en Marine, de burgemeesters van Den Haag, Voorburg en Rijswijk en de mili taire attaché's van Engeland en Canada. Nadat na het dodenappèl luit.-kolonel B. Koning het verloop van de strijd op wezen op de heldhaftige krijgsverrichtin gen der Nederlandse vrijwilligers, deelde de voorzitter van „Ons Leger" generaal- majoor b.d. K. E. Oudendijk, mede, dat het bestuur besloten heeft de Prins Mau- ritsmedaille van de vereniging als olijk van hulde voor de prestaties van het de tachement toe te kennen aan de voorma lige commandant, wijlen luit.-kolonel M. P. A. den Ouden, en aan de tegenwoor dige commandant, luit.-kolonel W. D. H. Eekhout Hij overhandigde de medailles vervolgens aan de echtgenoten van beide officieren. De bijeenkomst werd met muziek en zang opgeluisterd door de drumband van de Nationale Reserve en het zangkoor Meer Vriendschap Onderling" van het voege, dat de export van snijbloemen naar België vrij blijft onder bepaalde con dities. Nederland zal namelijk zorgen, dat. prijsverstoringen op de Belgische markt worden voorkomen en zal daartoe toezien, cat de uit te voeren snijbloemen uitslui tend op de veilingen zullen worden ge kocht. België zal kunnen nagaan wat te gen de leurhandel in zijn land kan wor den gedaan. Bovendien zullen beide lan den elkaar voortdurend in kennis stellen van het prijsverloop van de snijbloemen op de betrokken markten. Mochten deze maatregelen niet toerei kend blijken om ernstige terngslag te voorkomen op de prijzen in België ten gevolge van de invoer van Nederlandse snijbloemen, dan zal de uitvoer hiervan van Nederlandse zijde, in nauw contact met de Belgische autoriteiten, worden geremd. Inmiddels zullen de productie- en de verkoopvoorwaarden van snijbloemen zo wel in België als in Nederland worden onderzocht. Het rapport daarover zal tij dig gereed moeten zijn om de experts in de gelegenheid te stellen vóór 15 Juli tot een definitieve beslissing te komen. In Hengelo zijn in het midden van de vorige week elf gevallen van para- typhus geconstateerd, waarvan er acht bij een familie aan de Populierenweg, dat Juist een huiselijk feestje gevierd had. De sporen van het onderzoek, dat terstond onder leiding van dr Pieron uit Almelo, de inspecteur voor de Volks gezondheid voor Overijssel, ter hand werd genomen, leidden naar een sla gerij, waar worst gekocht was. Van tieze ondeugdelijke worst hadden enke len der besmette personen gegeten. De slagerij ls voorlopig gesloten. Dr Pieron stelde nadrukkelijk vast dat voor uit breiding geen vrees behoeft te bestaan, daar de besmettingshaard zich niet kan uitbreiden. Het onderzoek duurt even wel nog voort. In Aurich In Oost-Friesland, ongeveer vijftig kilometer van de Duits-Groningse grens gelegen, ls paratyphus. uitgebroken en het Iaat zich aanzien dat deze ziekte een grote omvang zal krijgen. Reeds acht Oostfriese dorpen zijn besmet. Er zijn tot nu toe twee doden te betreuren. Voor de Groningers betekent dit dat bij bezoek aan Aurich en omgeving de nodige voorzorgen in acht moeten worden geno men. Omdat de stad Weener (ten Oosten van Nieuwe Schans) haar tweeduizend jarig bestaan herdenkt en talrijke Gro ningers Oost-Friesland bezoeken verzoekt de geneeskundige inspectie voor Gronin gen en Drenthe reizigers naar Oost-Fries land niet te gaan naar gebieden waar be smettelijke ziekten voorkomen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend bij zijn vertrek naar Argentinië aan de weleerw. heer J. P. Doeswijk, die pastoor was te Zevenhoven. Tot pastoor te Zevenhoven is benoemd de weleerw. heer H. J. P. Tabink. die kapelaan was te Scheveningen (H. Ant. AWi- Jtü&i _£fe- SÜ.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1