Regering wil geen ontbinding van Nationale Reserve Levensverzekering-Mijen willen f 250 millioen in twee jaar beschikbaar stellen Verkiezingen in de N.O.-polder Zes personen (o.w. vijf kinderen) bij ongelukken gedood 7 Open Raam BESTUUR „DOOR DE EEUWEN TROUW" BLIJFT AAN Onder garantie van de Staat Het geheim Grote waardering voor „Steun Wettig Gezag Andere taken voor S.W.G. Protesttelegram Schildwacht schoot zichzelf in de schouder Dalend bioscoopbezoek Opgewonden vergadering in Utrecht „Dr Nikijuluw bracht ons de dolksteek toe" Vrijheidsstrijd van Ambon Financiering van Gemeenten Lieftinck is accoord Televisie-experimenten stellen teleur West-Berlijn slaat terug Belgische minister kreeg Ned. onderscheiding KVP, PvdA, AR en CHU elk drie zetels „Polderbelangen" leed nederlaag Twee kleuters overleden aan brandwonden Meer leerlingen in opleiding voor onderwijzer Pater J. Hovers S.C.J. Toch we tenswaardig MAANDAG 18 JUNI 1951 PAGINA 5 Datum van uitzending verschoven (Van oom correspondeert!) EMIGRATIE-FONDS VOOR ZIELZORG Op basis van vrijwilligheid Geen verdere leningen aan de Staat Lf Antwoord op Sovjet-blokkade Grootkruis Oranje-Nassau In teil heet water Rector StJoseph" te Heer Door Hollanders gesticht DELAWARE HERDACHT 300-JARIG BESTAAN van het door Anthony Gilbert N««a W' van plan, trio (Wordt vervolgd) De berichten als zou het in de bedoeling van de regering liggen oin tot ontbinding van de Nationale Reserve over te gaan, zijn niet juist. Dit is gebleken in een bespreking welke Zaterdag plaats vond tussen de vice- minister-president, de minister van Binnenlandse Zaken, de minister van Oorlog en staatssecretaris Moorman met enkele vertegenwoordigers van het Instituut „Steun Wettig Gezag". Men heeft gesproken over de duidelijke taakomschrijving van dit instituut met name voor wat betreft de Nationale Reserve. Tussen de heren bleek een duidelijke overeenstemming welke taak in het kader van de afweer tegen aanvallen van een binnenlandse of buiten landse vijand aan de Nationale Reserve kan worden gegeven. Omtrent de uitwerking van deze gedachte zal nog nader overleg worden gepleegd. Toorts zal gekomen worden tot een duidelijke.taakomschrijving omtrent het geen door S.W.G. overigens zal worden verricht, waarbij met name mede ge dacht wordt aan een taak op het terrein van bewakingskemen reserve rijks- en gemeentepolitie. Van regeringszijde werd grote waar dering uitgesproken voor hetgeen „Steun Wettig Gezag" tot dusver in weerwil van allerlei bemoeilijkende factoren in het kader van de bundeling van het gezags getrouwe deel der bevolking en ter be vordering van de algemene weerbaar heidsgedachte heeft gedaan, aldus luidt de tekst van een officieel communiqe dat Zaterdagavond werd verstrekt. (Van onze correspondent) Het spreekt haast vanzelf dat op de tweede dag van het congres „Inwendige Weerbaarheid", dat de Brabantse Volks hogeschool in samenwerking met het provinciaal S.W.G—comité op Bouvigne te Breda belegde, Zaterdag toen boven staand officieel communiqué nog niet be kend was uitvoerig gesproken werd over de reeds Vrijdag door ons gepubli ceerde richtlijnen, die de minister het Instituut zou willen voorschrijven en die min of meer een ultimatief karakter dra- ÊCDe voorzitter van de provinciale com missie S W.G.", mr Jos Raaymakers, bur gemeester te Rijsbergen, en de secretaris burgemeester C. V. d Hooft uit Willem stad gingen in hun toespraken nader in op de ontevredenheid, welke, volgens de ze berichten, bij de minister ten aanzien van het instituut zou heersen. Zij stelden daartegenover dat allerlei ook vaa de regering afhankelijke factoren remmend hebben gewerkt op de aanmelding van vrijwilligers ondanks het enthousiasme van de propagandisten. Onder meer werd als zodanig genoemd gebrek aan vertrou wen in de regering, onzekerheid omtrent de toekomst van de Nationale Reserve, de gezagscrisis in het algemeen, de lang zame afwikkeling van de keuringen (soms duurt het vier 1 vijf maanden voor dat de vrijwilligers gekeurd worden) en het nalaten van het vaststellen van het statuut van de Nationale Reserve. „Men krijgt de indruk, aldus de heer Van der Hooft, dat het werk van de S.W.G. alleen door de minister en het ministerie bemoeilijkt wordt. Een ultima tum van en niet aan S.W.G. zou «*p zijn plaats zyn", zo meende hij- De vergadering besloot vervolgens een telegram aan het hoofdbestuur van S.W G. te sturen, waarin met klem gepro testeerd werd tegen de Vrijdag gepubli ceerde uitlatingen van de minister en verzocht werd stappen te doen, opdat zo mogelijk herroeping kon plaats vinden. Dit is dan, zoals hierboven gemeld, in middels geschied. Diensttijd van 20 maanden nodig Luit-kolonel J. J. Fens, lid van de K.V.p.-fractie der Tweede Kamer, had in de morgenuren van Zaterdag gespro ken over de militaire situatie in de we reld, Europa en Nederland._ Hij betoogde o.m„ dat een diensttijd van 20 maanden nodig zal zjjn, wil ons land in 1953 ten minste één parate divisie onder de wa penen hebben. (Van onze correspondent) Een merkwaardig ongeval heeft zich Zaterdagmiddag voorgedaan in het kamp van Laren, dat met October, zoals wy reeds berichtten, betrokken zal worden door het Betuwe-regiment. Een soldaat uit de nabijgelegen Palmkazerne, dte voor het kamp op wacht stond, heeft zich nl. zelf in de schouder geschoten. De Jonge man werd daarbij m ernstig gewond, dat men overbrenging naar het militair hospi taal in Utrecht noodzakelijke achtte. Door een tot op heden nog niet opge loste oorzaak bet onderzoek der mare chaussee is nog gaande ging het geweer van de schildwacht af. De kogel trof de militair in de schouder, waardoor deze hevig bloedend op de grond bleef liggen. Met de fiets van een voorbijganger reed men de soldaat naar de politiepost van Huizen, waar de dokter gewaarschuwd werd. Uit de door het C. B. S. samengestelde statistiek van het filmwezen 1950 blijk;, dat ofschoon het aantal bioscopen se dert 1939 steeg met 134 tot 484 in Mei 1950 het bezoek in de na-oorlogse ja ren voortdurend daalde. Werd in 1945 drie kwart van de capaci teit (aantal voorstellingen per jaar maal aantal zitplaatsen) bezet, in 1947 wat dit reeds tot de, helft verminderd, om in 1949 tot beneden de 40 pet te dalen. Het ver schil met de toestand in 1938, toen de capaciteit voor een derde werd benut, is niet groot meer. In totaal werden in 1949 320.000 voor stellingen verzorgd, waarvoor 64 mil lioen toegangsbewijzen voor gezamenlijk ruim 52 millioen werden verkocht. Van de ruim 2000 films was meer dan de helft afkomstig uit de Verenigde Staten. (Van onze Utrechtse redacteur) De recente opzienbarende publicaties over de stichting „Door de eeuwen trouw" en het bureau van de Republiek der Zuid-Mölukken, waarbij o.a. gesproken werd over een samenwerken met de spion Sweerts en een groot financieel tekort, hebben het vertrouwen van de afdelingen in het hoofd bestuur niet opgeheven. Na een uitvoerige uiteenzetting van de voorzitter der stichting, de heer H. Coenradi, die Zaterdagmiddag in een emotionele vergadering in de grote standzaal van de Jaarbeursgebouwen te Utrecht ten overstaan van de afdelingsbesturen verantwoording en geenszins een verdediging van het bestuursbeleid wenste af te leggen, stelde het hoofd bestuur zijn mandaat onvoorwaardelijk ter beschikking, doch na een stemming, waarbij 54 afdelingen zich voor aanblijven verklaarden, één voor aftreden en één zich van stemming onthield, besloot het te blijven zitten. Het bestuur verbond daaraan als voor waarden: le. dat uitgangspunt van de werkzaamheden zal blijven de vrijheids strijd van Ambon, hoe belangrijk het werk hier te lande voor de Ambonezen, kampen e. d. ook is (Ambon moe; in de strijd geholpen worden, waarbij het zelf moet uitmaken, op welke wijze die strijd gevoerd moet worden); 2e. dat uit hei comité van aanbeveling een commissie van advies gevormd zal worden, waar aan het bestuur alle moeilijke zaken zal voorleggen. De vergadering verkeerde in een zeer opgewonden stemming; herhaaldelijk werd geapplaudisseerd of op andere wijze Naar wjj vernemen beantwoorden do experimenten, die Philips neemt ln do nieuwe televisiestudio te Bnmum niet «m de verwachtingen die men zich pest el d heeft. Men heeft op de voormalige Ned. Hervormde kerk. welke tot studio la In gericht, een ongeveer 6 meter hoge slan J, toren gebouwd voor de straalzender op Lopik, doch deze toren blijkt te laag te z(jn. Het beeld wordt o.m. onderschept door hoge bomen. Men schijnt de toren hoger to kun. nen bouwen, daar deze dan ov®r zijn „knikpunt" komt. Er zijn echter nog an dere mogelijkheden, welke men wans be studeert. Ook de apparatuur voldoet met gej-j Docli zoals bekend zijn het allemaal experimenten en zal de oplossing wel ge vonden worden. Intussen wordt de televisle-nltzending er door vertraagd en de datum, dat men zou starten Is in ieder geval enige maan den verschoven. De Televisie-Stichting treft intussen alle voorbereidingen om zodra de tijd daartoe aanbreekt met de televisie te be ginnen. In de parochiekerken van de diocesen Den Bosch en Breda is Zondag een her derlijk schrijven voorgelezen, waarin van de gelovigen een geldelijk offer gevraagd wordt teneinde een fonds te vormen, waaruit de geestelijke verzorging van emigranten zal kunnen worden bekostigd De beide bisschoppen denken hierbij bv. aan een geestelijk verzorger op de boot. Op Zondag 24 Juni zal in de beide dio cesen een collecte voor dit doel worden gehouden. DINSDAG 19 JUNI HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 00 Nieuws. 7.15 Lichte muz. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Amusementsmuz. 9 CO Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 1100 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.33 Gram. 12.55* Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, mo Actual. 13.25 Amusementsork. 14.00 Gevar progr 14.53 Zang en piano. 15.15 Orgel. 15.30 „Ben'.ie zestig". 10.00 Voor de zieken 16.30 z:ekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17 15 Felici taties voor de jeugd. 17.45 LdmPrgr- 10t Voor de jeugd. 18.15 Reportage. 18.25 viano. 18 45 Sportpr. 18.54 „Dit is leven (causerie) 53. -i Nieuws. 19.15 Actual. 19.23 „per is E -opa (vaudeville progr.L 1952 Pobt. °v®rz. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. zu.iz vlooi en ciavectmbel. 20,30 Kamerork. en so' ste. 21.00 „De Katholieke kunstenaar en i prnblemen", (caus.L 21.05 Actual 21.10 otrio. 21.38 Concertgebouwork. 22.35 Ge- sorek me! miin zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 N euws. 23.15-24.00 Gram. KTLVERSUM II (298 M.) 7.00 AVRO. 7.50 V HO. 3.00—24.00 AVRO. rt.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7 5i) DaRoaening. 8.00 Gram 8.45 Orgel. 9 00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 10.30 Voor de vro 1 w10.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. lLf'O Sopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. 12 00 Am'ip?nipn'smi'z. 12."3 Voor het platte- Enkele dagen geleden helbben wij ge- meld, dot minister Lieftinck zich tot ver tegenwoordigers van de levensverzeke ringmaatschappijen heeft gewend met het verzoek, gedurende een periode van twee Jaar 80 pet. van de voor belegging beschikbaar komende middelen der levensverzekeringmaatschappijen ter be schikking te stellen van de staat en de lagere publiekrechtelijke lichamen. Van de zijde der levensverzekeringmaatschap pijen was daarop verklaard, dat men een percentage van 60 pet. in Overweging zou willen nemen. Intussen hebben een aantal levensver zekeringmaatschappijen onderling over leg gepleegd- Na nit overleg heeft een nieuw contact met het ministerie van financiën plaats gevonden. Dit overleg heeft er toe geleid, dat de vertegenwoor digers van de levensverzekeringmaat schappijen in prihcipe hebben aangeboden gedurende een periode van twee jaar te beginnen 1 Juni jl„ een totaal bedrag van ƒ250 millioen ter beschikking van de ge meenten te stellen. Op deze wijze zullen de levensverzekeringmaatschappijen een bijdrage leveren om de gemeenten uit de impasse, waarin zij geraakt zjjn t.a.v. baar financieringen te helpen. Hiermede leve ren zij een bijdrage tot financiering van de woningbouw, waarvoor de gemeenten anders de gelden niet zouden kunnen ver krijgen. De minister van financiën heeft zich met dit aanbod van vertegenwoordigers van levensverzekeringmaatschappijen accoord verklaard. Dit wil echter nog niet zeggen, dat nu alles in kannen en kruiken is. Het bestuur van de Ned. Vereniging ter bevordering van het Levensverzeke ringwezen zal nu zijn plan, waarmede Lieftinck accoord is gegaan, nog moeten voorleggen aan de vergadering van de leden. En het is niet uitgesloten, dat er in een dergelijke vergadering nog oppo sitie ontstaat. Het bestuur is immers niet in staat de individuele leden te binden. Hef is van belang, dat het thans niet meer om een vast percentage van de voor belegging beschikbare middelen zal gaan, doch dat een bepaald bedrag wordt ge fixeerd. Voorts zal niet iedere maat schappij tegenover het ministerie van financiën aan een bepaald bedrag ge bonden zijn. Op basis van vrijwilligheid zullen thans de gelden verstrekt worden, al kan niet ontkend worden, dat de vrees voor eventuele dwang er vermoedelijk wel toe zal hebben bijgedragen, dat men tot deze vrijwillige medewerking bereid is gebleken. De levensverzekeringmaatschappijen zullen nu zelf onderling over de ver- .mJf™ bettotale bedrag ad ?50 millioen een beslissing moeten nemen. De minister vanj f^anclën zal er echter niets mede te maken hebben van welke geld- gevers de gelden afkomstig znn. De gelden zullen ter beschikking ge steld worden In de vorm van een 25- Jarige annuiteitslening, welke 4 pct. rente zal dragen. Voor deze lening za| garantie door de staat worden verstrekt. De gelden zullen niet rechtstreeks door de levensverzekeringmaatschappijen aan bepaalde gemeenten worden geleend. Dit lenen zal geschieden via een tussen schakel- De détails hieromtrent zijn echter nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk zal de Bank voor Nederlandse Gemeenten als tussenchakel fungeren, maar vast staat dit nog geenszins. BelangrUk Is dat de minister van flnan. ciën de voorwaarde, gesteld door de levensverzekeringmaatschappijen, dat *U verder in de bewuste twee jaar niets meer aan de staat zouden behoeven te lenen, heeft aanvaard. Nu is het wel zo, dat indien er ooit een gedwongen lening zou moeten komen in de komende twee jaar. de minister van financiën op eigen houtje nooit een der gelijke uitzondering voor de levensver zekeringmaatschappijen ZOU kunnen maken, maar de houding, welke de minis ter van financiën op redelijke gronden het ter beschikking stellen van net be wuste bedrag en zijn toezegging thans gedaan aanneemt, kan in deze van be slissende betekenis zijn. Er komt ook nog een escape clausule, welke ln grote trekken zal inhouden, dat iri geval van oorlog, afkondiging van een moratorium, dus in het algemeen bij onvoorziene omstandigheden, de verplich ting zal vervallen. Voorts zal aan het verstrekken van de 250 millioen een beleningsfaciliteit wor den verbonden. Bii welk lichaam een der gelijke beleningsfaciliteit zou kunnen worden uitgeoefend staat nog niet vast. Evenmin als vast staat de vorm, waarin de gelden uiteindelijk, via het nog aan te wijzen lichaam, zullen worden geleend. leftlnek heeft zijn actie om geld te krijgen niet beperkt tot de levensverzeke ringmaatschappijen. Hij heeft zich ook in verbinding gesteld met pensioenfondsen. Met belangstelling wachten wij af, wat hij van deze kant aan toezeggingen van leningen, hetzij voor gemeenten, voor de staat zelf, zal krijgen. luide instemming betuigd, wanneer het zelfbeschikkingsrecht van Ambon verde digd werd. De heer Pati, directeur van het bureau van de Republiek der Zuid-Mölukken, dat volgens de voorzitter nog altijd be staat, legde allereerst een verklaring af als reactie op de persconferentie, die dr Nikijuluw hield- Deze heeft, volgende de heer Pati, door zijn ontslag een schier onherstelbare schade aan het Bureau toe gebracht en de tegenstanders grote dien sten bewezen. Hij ontkende, dat er een nood-regering op Nieuw-Guinea zou be staan. De regering van de Zuid-Moluk- ken resideert nog altijd op Ceram. Hij noemde het onjuist, dat 80 procent van de K.N.I.L.-officieren achter dr Nikiju luw zou staan, welk percentage volgens dr Taimana, die ook op het spreekgestoel te verscheen, op zijn hoogst 8 bedraagt. De zaak is volgens dr Taimana op Ambon allerminst afgelopen en hij achtte het onbegrijpelijk, dat gesproken wordt over een illegale en opruiende actie van de stichting „Door de eeuwen trouw". ,»Dr Nikijuluw", zo zei deze spreker, „heeft ons de dolksteek toegebracht". De heer Couradi, voorzitter van de stichting, noemde de publicaties van „Trouw" zeer misleidend, waarbij smaad en verdachtmaking zouden zijn gebruikt. Geheime Dienst „Ten onrechte", aldus de heer Coen radi, „wordt in de publicaties het Bureau Zuid-Molukken genoemd als zou het hui dige bestuur van dit bureau bij deze zaak betrokken zijn geweest. De opdrachten en beslissingen lagen in handen van bet hoofd van de Geheime Dienst van de Republiek der Zuid-Molukken. Over een dergelijke dienst beschikt elke regering, ook die van Nederland. Het ligt dus voor de hand, dat de opdrachten van het Hoo'd van deze dienst in het geheim worden uitgevoerd. Dit geschiedde door de ge volmachtigd minister van de Republiek der Zuid-Molukken, de heer P. W Lo- kollo, die destijds naar Europa werd ge zonden om hulp te halen voor de vrij heidsstrijd. Niemand ver wij te deze man, dat hij met een ex-S S -er in zee is gegaan Do heer Sweerts heeft ook belan?rijk w»-k met Sweerts korte metten te maken. Spr. betreurde het zeer, dat de rechtvaardige zaak van Ambon aan de onverkwikke lijke affaire Schallenberg is gekoppeld. Enige zeer zakelijke opmerkingen maakte de afgevaardigde van Rotterdam, die de huidige moeilijkheden zag als een gevolg van een niet zuiver bepalen van de taak van de stichting en van het bu reau der Republiek Zuid-Molukken. Amsterdam vond het, evenals het lid van het comité van aanbeveling, dr ir Van Riessen, beter, dat het bestuur af trad, tegen welk standpunt de meeste afgevaardigden zich met verontwaardi ging verzetten, omdat het bestuur, vol gens hen, niet gefaald heeft. Geen belang bij Westerlings mémoires Naar aanleiding van het interview met de heer Boelhouwer op 14 Juni j.l. maak te de Indonesische legatie ln Brussel Zondag bekend, dat zij nooit en te nim mer enige poging heeft aangewend, of enige relatie met wie dan ook heeft aan geknoopt, om de zogenaamre memoires van Westerling te kopen, of te verwer ven. Vragen Het Indonesische parlementslid Sahe- tapy Engel (democratische fractie) heeft aan de Indonesische regering gevraagd: Of de Indonesische regering reeds bij de Nederlandse regering heeft geprotes teerd tegen de beledigingen jegens Indo nesië in openbare vergaderingen der stichting „Door de eeuwen trouw" en of de Indonesische regering reeds de Neder landse regering „welke in wezen die opstandelingen asyl heeft verleend" heeft verzocht om hun uitlevering. De drie Westerse commandanten ft» Berlijn hebben het vervoer van rubber, electrische en industriële materialen, mijnbouw- en explosieve producten en transportonderdelen van West- naar Oost-Berlijn aan banden gelegd. Dit is de eerste vergeldingsmaatregel der geal lieerden, nadat van Sovjetzijde een maand geleden beperkingen werden op gelegd aan de uitvoer van Westberlijnse goederen naar West-Duitsland. In Westelijk geallieerde kringen wordt de maatregel meer uitgelegd als een waarschuwing aan de Sovjet-autoritei ten dan als een poging om de Oostduits» economie ernstig te treffen. In verband met de grote verdiensten van de minister van Financiën in België, prof. J. van Houtte, in het kader van de samenwerking der B<eneluxlanden en meer in het bijzonder ook in verband met zijn aandeel in de totstandkoming van de unificatie van de accijnzen, heeft het H. M. de Koningin behaagd deze be windsman het grootkruis in de orde vao Oranje-Nassau te verlenen. Zaterdag heeft prof. mr P- Lieftinck te Brussel de ordetekenen, verbonden aan deze hoge onderscheiding, aan de neer Van Houtte overhandigd. (Van onze speciale verslaggever) De eerste verkiezingen in het nieuwe drooggelegde land van 't IJsselmeer hebben grote verrassingen opgeleverd. Steeds was gesuggereerd, dat de bevolking van de Noord-Oostpolder niet de minste belangstelling liebben zou voor politiek, daar zij slechts oog zou hebben voor de ontwikkeling van de polder. Deze suggesties werden tijdig gekenmerkt als bet zoete gefluit van de z.g. onpolitieke vogelaar, die in de groep „Polderbelangen" de z.g. neutraliteitspolitiek voorstond. Het antwoord dat de kiezers Zaterdag gegeven hebben was raak. Slechts één zetel van de 13 kon er voor Polderbelangen overschieten. Minder verrassend, maar welsprekend, was de stem der katholieken. Als één man hebben zij hun 6tem op de K.V.P.-lijst uitgebracht en met 23.2 pCt. van liet totaal aantal stemmen, kwamen zij 1 procent uit boven het percentage katholieken op de totale bevolking (22.2 pCt.). AT? eari Irnr» ruim 7.000 op 14.000 eindigt de zittings- •f" ctctli UtC IvUJJ duur van de nu gekozen poldercommis- Maar laten we eerst het resultaat van e» zu'!e" .?ieywe verkiezingen plaats de eerste verkiezing in het nieuwe land Pa? 1S Seen overbodige luxe, geven. De AR kwam, aan de kop met,w!®n' J Januari 1951, de datum 836 stemmen of 25 pCt, daarna volgden wa5°.p de «vezeralijst werd opgemaakt. PvdA met 781 Of 23.3 pCt.. KVP 778 Ofi de bevolking alweer met 1700 zielen 23 2 pCt.. CH 634 of 18.9 pCt. en Polder-t0®fr belangen 321 of 9.6 pCt. Vergelijkingen I Wanneerde Poldercommissie vervan- met de kamerverkiezingen van 1946 en ?e"zfi *°[den e,enoJ mee.r gejneen- 1948 hebben geen zin. omdat toen de el-volgens insiders niet bij be neer owems neen uuk ucihiijiijr wnprtnmirilipprdp knmnhpvnners ook "adering te zeggen, dit Zal van velerlei in dc NOP hun stem uitbrachten. I li terwijl men wist, dat hij in Duitse diari3 was gewee t. Toen het bestuur achter de snteceden ten van Sweerts ts gekomen, die zich tot hetzij dan toe Le Coeq noemde, heeft men om hem te controleren, een vertrouwd per soon Ingesrhakeld. Aan de hand van cijfers weertegde de heer Coenradi dat er een tekort zou jn en tal van afgevaardigden kwamen met Dc dertien zetels in de Poldereommis- sie werden derhalve als volgt verdeeld: De vier grote partijen ieder 3 zetels en Polderbelangen slechts één. Gekscherend werd deze laatste groep wei de derde macht genoemd, maar in de gemeenten en zeker op het platteland liggen de po litieke verhoudingen heel anders dan tn de lanflspolltiek. De CHU had bij de giften als een bewijs van vertrouwen, ook I ferste verdeling twee zetels, maar zij Irrnnrf Ann cartinf^l (Van onze correspondenten) Tengevolge van diverse ongelukken tijdens het afgelopen weekeinde zijn in ons land voor zover ons vanochtend bekend was zes personen o.w. vijf kin- ren gedood. Een elfjarig jongetje te Rot terdam. een vierjarig Jongetje te Aduard en een negenjarig meisje te Wijhe In Overijssel verdronken. In Maastricht en Helvoirt overleden twee kinderen aan brandwonden. In Doetinchem ramde een autobns een luxe auto, tengevolge waar van een 61-jarige ongehuwde dame xo ernstig werd gewond dat ze enige uren na aankomst in het ziekenhuis overleed. Twee andere personen werden bij deze aanrijding gewond. De elfjarige jongen J. van R, uit de Beverstraat te Rotterdam, verdronk Za terdagmiddag bij 't iwemmen in de Waal haven nabij pier II. Het stoffelijk over schot werd naar het bureau van de rivier politie overgebracht. In een onbewaakt ogenblik geraakte Zaterdag het zoontje van de heer A. te Aduard in een langs het huis lopende sloot. Hoewel de dokter geruime tijd pro beerde de levensgeesten wederom op te wekken, mocht hulp niet meer baten. In het zwembad in de IJssel te Wijhe verdronk Zaterdagmiddag de negenjarige Gerrie van E. Zij was uit een gezin van tien personen. Het kind dat pas na uren dreggen werd gevonden, omdat het be kneld zat tussen de drijvers van het zwembad, was met een aantal speelkame raadjes door een gat in de omheining binnen gekomen. Het bad was gesloten. Tijdens een stoeipartijtje, zo vermoedt men, moet het kind te water zijn geraakt. De speelmakkertjes wisten niets te doen dan enkele voorbijgangers te waarschu wen, daar geen van hen kon zwemmen. In een onbewaakt ogenblik ging het 2-jarig meisje E. in de ouderlijke woning te Maastricht, op de rand van een teil met heet water zitten. Het verloor hierbij het evenwicht en viel achterover in het hete water. Alhoewel het kind snel door de toeschietende moeder uit het hete water werd gehaald, bleek de kleine zo deerlijk verbrand te zijn, dat overbrenging naar St. Annadal nodig was, alwaar het meisje Zaterdag is overleden. Het tweejarig zoontje van de heer C. te Helvoirt bij Den Bosch geraakte in een onbewaakt ogenblik In de heetwaterafvoer van T stoomgemaal, dat bij de ouderlijke woning ligt. Het kind overleed in het ziekenhuis te Den Bosch aan de bekomen brandwonden. Bij hotel „De Gouden Karper" te Hum- rnelo werd Zondagmiddag een luxe auto met vier inzittenden de vertegenwoordi ger Van der H. uit Arnhem, diens echt genote en twee schoonzusters gegrepen door een bus van de firma Hageman ui'. Doetinchem. De drie dames werden ern stig gewond naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht waar de onge huwde schoonzuster, die bij de heer Van der H. inwoonde, overleed. De beide an d-ere dames, mevrouw Van der H. en de gehuwde schoonzuster uit IJsselmonde. hadden een hersenschudding opgelopen. De chauffeur van de luxe auto trachtte op het laatste moment nog vol gas te ge ven om de bus te ontwijken, doch de wa gen werd aan de achterkant gegrepen De buspassagiers bleven ongedeerd. kreeg een restzetel toegewezen. Gekozen zijn voor de PvdA: H. Dijk stra te Kraggenburg, Dorschman, Ruln- derweg en J. Jonkers-Smid Emmeloord; van de KVP: J. W. B. van der Noort. Neushoornweg; E. J. van de Klundert, Kraggenburg en P. J. A. Albers, Emme loord; voor de AR: W. G. de Feijter, Kuinderweg: D. Linzel, Emmeloord; H. G. Kamp. Marknesse; voor de CHU; M. Rijkers, Marknesse, A. Krijgsman Emme loord; A. A. van der Werf in Ens en voor Polderbelang: J. G. Buddingh, Emme loord. Hoewel van enig politiek strijdgewoel niet veel te bespeuren viel, toonde de polderbevolking een grote belangstelling voor deze verkiezingen. Weliswaar is het een adviserend college, maar toch zal de landdrost stellig niet zonder meer in be langrijke zaken aan de uitgebrachte ad viezen voorbij gaan. Ongeveer 90 pCt. der stemgerechtigden nam aan de verkiezingen deel, wat een hoog percentage is, als men weet dat se dert het opmaken van de kiezerslijst ver schillende inwoners naar elders zijn ver trokken dan wei verhuisd naar een ander deel van de polder, waardoor het niet steeds mogelijk was een .ver-verwijderd stembureau te bereiken. Overigens be- ieiding voor onderwijzer, tegen 8500 ge- hoefden de kiezers geen grotere afstand in het financieel beleid. Geen wapens Het heeft nooit in de bedoeling gelegen volgens de voorzitter om wapens met een vliegtuig naar Ceram over te brengen. De enige bedoeling was radio-materiaal te brengen, waardoor Ceram weer in do lucht zou komen. Op verzoek van een vooraanstaand man in het bedrijfsleven in Indonesië is slechts eenmaal contact met Westerling opgenomen, op wiens hulp de Ambonezen geen prijs meer stel len. De heer Coenradi noemde net vervol gens onjuist, dat een Lockheed uit En geland ten behoeve van de Ambonese hulp-actie naar België zou zijn overge bracht. Ook zijn geen twee vertegen woordigers van het Bureau Zuid-Moluk- ken gewapend naar Bru-ssel gegaan om Ruim 10.500 leerlingen zijn thans in op heeft de polderbevolking een grotere be langstelling voor politiek aan de dag ge legd, dan algemeen werd verondersteld. De provinciaal der priesters van het H. Hart. pater L. Leblanc S.C.J., heeft tot rector van huize „St. Joseph" te Heer (Limburg) benoemd pater J. Hovers SCJ thans rector van het klooster der genoem de congregatie in Rotterdam. Pater Ho-- vers was reedt van 1939 tot 1945 rector in Heer. De tegenwoordige rector, pater J. van Hoek, is thans assistent-rector geworden aan huize „St. Joseph", maar hij is direc teur van de instelling Jeugdzorg, welke in St. Joseph is gevestigd, gebleven. Rec toraat en directeurschap zijn nu dus, we gens de zeer toegenomen werkzaamheden, gesplitst. durende het vorige Jaar. Ruim een kwart van deze leerlingen volgde openbaar on derwijs, eenzelfde deel bezocht prote- stants-chrlstellik en ruim 40 procent ka tholieke scholen. In 1950 behaalden 1732 leerlingen de onderwijzersacte. Meer dan de helft dei- voor het eerst toegelatenen komt uit de middelbare, bijna 1 '3 uit de lagere sociale milieus. Voorts bleek, dat de belangstel ling voor de onderwijzersopleiding, gelet op de bevolkingsgrootte, in Friesland net grootst, in Overijssel en Zuid-Holland het geringst was. Deze cijfers blijken uit een statistiek van het C.B.S. Boerderij in as gelegd. Een hevige brand heeft de nieuwe boerderij van de heer H. v. d. Berg in Lankhorst bij de Wijk geheel in de as gelegd. Achttien varkens kwamen in de vlammen om. dan 3 km. te overbruggen. Te New Castle in Delaware (V S.) heb ben gisteren verscheidene plechtigheden plaats gevonden ter herdenking van het feit, dat voor 300 jaar Hollanders de staat Delaware stichtten. Voor de feestelijk heden waren diplomaten en leden van negen buitenlandse ambassades uitgeno digd. Tot de eregasten behoorden o.a. onze ambassadeur In Washington, dr J. H. van Rooyen en zijn echtgenote. Er werden om. Hollandse volksdansen uitgevoerd De feestrede werd uitgespro ken door de vroegere Amerikaanse am bassadeur in Argentinië. James Bruce, een rechtstreekse afstammeling van een Er zat weinig variatie in deze verkle-recnisin zingen De meesten deden alsof het uit-der «tichte» van de staat Peter Alnchs. Des avonds werd aan boord van de „Van brengen van hun stem een alledaagse gebeurtenis was. Het stembureau van Ens was zeer op klandizie gesteld en elke honderdste kiezer werd een siga ret aangeboden Uniek was, dat wjj des middags om 2 uur al over de eerste verkiezingsuitslagen beschikten en de eerste berekeningen konden maken. Dat waren de resultaten van vier rei zende stembureaux, waar des morgens was gestemd. Vier September installatie Op 4 September wordt de nieuwe Pol dercommissie geinstalleerd en van dan af zullen de vergaderingen van de commis sie openbaar zijn. Over 2 jaar, wanneer de bevolking zal zijn verdubbeld van 57) F 13 39 12 9 Pianospel. 13 09 Nieuws. 13 29 w-skover-. !3.39 Sa'onork. 14 09 v(V. 14 30 ,,D:e F'edermaus" '3*9 r--m 19 "0 Voor d° ietigd. I"!1 Di SM" 17 "5 Rege- "amina- ..Over het ont- dco-» en oorlog, naar een ace pgende". 18.no Nieuws. 18 15 Piano. Fanfare-ork.19.cn „Paris vous parle" 19 05 Orkestconc. 19.50 ,,De vliegtuigen van de luchtmacht en hun taken" (caus t. 20.00 Nieuws. 20 05 Actual. 2p.l5 Het Promenade- en solisten 2L00 De Antwoordman. 21.15 over do Ttal'annse onera. 22.15 Plano, viool en ceUo 22.25 Buit-ml. overz. 22 40 Renorl-ve. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23,25 2-4.00 Gram. Wat? Die snor? O, dat deed ik zelf. Daargipigs in „Het Heiligdom". Ik zie -het al. Wilt u dus beweren, dat u tussen Dinsdagmiddag en van morgen niemand heeft gezien? Newnham öaeht even na. Het spijt me, nee. En u hebt de nacht van de storm daar doorgebracht? Dat wil zeggen de zelfde avond, dat Sir Hector naar Parijs oversiak? Ja. het was verbazend vuil weer. Xk dacht een ogenblik, dat het huis op mijn hoofd zou vallen. Het staat tame- 'u-kte hy, om dat bange voorgevoelen, dat in zijn borst opsprong te verbergen, h miJ te doodverven als de blonde pp- vleespen in Ascner's s-chou- foton vÜ gestok en en hem daar heeft S,,bij Wijze van overtuigend ló„^? ]aik geef toe, dat ik zo geel ben als een kanarie en ik heb niets weg van een filmheld, die de alibi's zo maar uit zijn vestzak haalt, om te kunnen bewijzen, dat hy op dat ogen blik aan de Caspische Zee waterwild aan het schieten was en ik geef natuur lijk toe dat ik op zeer gespannen voet leefde met Sir Ascher, Ja, u hebt gelijk het ziet er verbazend slecht voor me uit Geen der twee detectieven wist daar iets op te zeggen en Newnham ging met een geforceerde lach verder: En een land'oper, die nog kaarsvet op mijn karpet morste op de koop toe. mijn enige mooie tapijt, trapte de deur in. terwijl ik uit was. Frobrher keek snel op. Wat voor landioper was dat? Ik weet het niet Hoe zon ik dat nu weten? Ik was er zelf niet bij maar hel moet gebeurd zijn nadat ik dk Woens ïyk onbeschermd tegen wind en weep, i *'a-?mqrgen het huis had veria'en Ik had Bleef de storm de hele dag aanhou- u *J den? Neen. Ik ging wandelen van half zeven tot zeven uur. Ik was doodop van die vier muren. Het was een heeriyke frisse morgen na die regen, En weer heeft u niemand ontmoet? na die storm verbazende hoofdpijn ge kregen, en daarom was ik gaan wandelen. Toen ik tegen vier uur terugkwam, zag ik, dat het s-lo: geforceerd was en dat iemand zich toegang had verschaft tot mijn provisiekast. Bent u de plaatselijke politie gaan waarschuwen? Newnham Lacht* acorum* nend het hoofd. Och die heb ik maar niet lastig gevallen. Ten eerste was het te veir, en ten tweede, zoveel schade heeft hy niet aangericht. Ik heb hem tenslotte die ene fles whisky maar gegund, omdat hy mijr. boeken met rust heeft gelaten Dat is zeer edelmoedig van u. Tussen twee haakjes; bent u, of was u van plan ln dat buitenhuisje te blyven wonen? Is daar al uw bagage? Maar een valies. De rest Is op Worthing Station, dal 'is de naastbij-ge legen bewoonbare piaats. Van -iet sta tion neem je oen bus en je komt zo wat vlak by Combe aan en dan loop je nog vijf en. twintig minuten de heu vel op. Nou dan heb je genoeg aan één valies. Hebt u al plannen voor de toe komst? Ik had er aan gedacht naar hel buitenland te trekken. Wellicht dat mijo talenkennis mij daar behonnijk van dienst zou zyn. Hebt u een paspoort? Ja. sinds dr.e maanden ioen Ascher my eens naar Berlim zond. om daar een zaakje op te knappen. Ik vermoed dat hij bang was dat ik er ingelopen was Vertel me dit nog even. Hebt u Sir Hector ooit horen spreken over de winkel van Buinhams? Ik geloof het niet. Was het een boekwinkel? Neen. Maar hij droeg toch een pruik nietwaar? Zieker, dl* kwam altijd uit Parijs. HU wilde niets uit Engeland dragen. Ha, ik dacht, dat u er misschien iets van zou weten In zijn papieren wordt nog al eens over Burnhams ge sproken, maar er zijn natuurlijk heel wat mensen van die naam in En geland. en die kunnen wij niet stuk voor stuk gaan opzoeken. In zo'n duistere zaak als deze. moeten wij ons werkelyk beperken. Ook miss Marlowe kon ons niet verder helpen. Indien zy het r.iet weet, merkte Newnham op, wie dan wel? Zy is wer kelijk een wandelende encyclopaedie. Is zy nog altijd op het Museum? Zy heeft ons heel vriendelijk beloofd, daar te zullen blUven, totdat de zaak is opgehelderd of tot zo lang wij denken, dat zij ons van dienst kan zijn. Heeft u een bijzondere reden om vanavond reeds terug te keren naar uw „Heiligdom", mr. Newn ham? Neen, dat kan ik niet zeggen. U zoudt ons een genoegen doen, de naam van uw club even op te geven, zodat wy u onmiddellyk kunnen bereiken indien dit nodig mocht zyn. die dood had plaats gevonden, en hy werd weer kalm. Neemt u 't my niet kwalijk, zei hy enigszins beschaamd. Maar de gedach te aan Sir Hector, terwijl hij in een of andere Oosterse of Middeleeuwse dracht rondsluipt, was werkelyk te komisch. En toch, voegde hij er een beetje brutaal aan toe, zou het Paula wat opgemonterd heb ben. Die heeft vyf jaren lang in een mau soleum gezeten en nooit iemand anders ontmoet dan twee vervelende buren. die. óf kwamen dineren en dan een spelletje domino speelden, of 's middags kwamen thee drinken. En het laatste is erger dan het eerste. Als ze uitging, liep ze als het ware aan de leiband van Sir Hector. Er heeft nooit een avond-partytje plaats ge vonden. Radio mocht ze niet hebben, er werd zelfs niet gedanst, laat staan toneel gespeeld. Bent u er nog al handig ln? Zyii" en de „De Zeeuw'", de twee fre gatten. die Nederland onlangs van Ame rika heeft overgenomen, een receptie ge houden. De twee boten hadden in de buurt van New Castle ligplaats gekozen. Industrie verhulst naar Oosterhout. De Nederlandse Fabriek voor Asbest producten N.V. Nefabas, die de laatste tijd tijdelijk gehuisvest was in bedrijfsruimte te Heem stede. in afwachting van de keuze van een definitieve vestigingsplaats heeft deze thans gevonden te Oosterhout aan de pro vinciale weg Oosterhout-Vyf Eiken. Nederlander verdwenen. De heer P. N. van den Worm uit Semarang (Ind.), die Donderdagochtend was uitgereden met zijn motorfiets om benzine te tanken en een bezoek af te leggen, is sedertdien niet thuis teruggekeerd, hoewel men hem die zelfde ochtend nog terugverwacht had. Opsporingen van de politie leverden tot op heden nog geen resultaat. Steeds weer pseudo-vogelpest. Er is op nieuw een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Ook ditmaal weer in Oost- zaan. Ruim 160 jonge hennen werden in bet desfcructorbedrijf van Purmerend ver nietigd. Geheim wapendepót in België ontdekt Zes kisten granaten, twee kisten patronen en voorts een hoeveelheid springstoi zijn Zaterdag ontdekt in een ongebruikte gara ge te Cuesmes, een Belgisch plaatsje by de Franse grens. Er is een onderzoek in gesteld. „Ongewenste elementen". De Hongaarse regering heeft erkend tussen 21 Mei en 15 - °c.h' hel? het noo't geprobeerd. Juni negenhonderd vier en twintig on- Ik ben in de oorlog geweest en dan heb gewenste elementen" uit Boedaoest te heb je genoeg van toneelspelen. ben verwijderd H;ertoe behoren nriruin Dank u Hei sniit me dat ik u zo- u„.n.ertoe oenoren prinsen, veel vragen k u. Het spyt me da, ik u zo- graven, baronnen. geneTaats rtafoffi erl? 1 heb moeten stellen. Indien u fabrieksdirecteuren, bankiers. --- - -- - Nou. als ik heel eeriyk mag zyn, die nu uw verklaringen wil neerschryven en huizen aan"grot7"»bé1dersgezmnen wor! -u 4 t-\„ iu 4 on Hpnpn 7ii n on7t» nanprnssPH uual 11 rin» gctuiueij Wüi heb ik niet. Dat kan ik me op het ogen blik n.et veroorloven. Ik zal een beetje rondscharrelen en ergens voor een paar nachten een kamer zien op te duiken. Zo dra ik het weet, zend ik u een telefoontje. Dank u. Kunt u mij misschien ook zeggen, of Sir Hector ook aan particuliere toneelvoorstellingen deed? Newnham begon te lachen. Toen herin nerde hy zich ineens, dat de man dood was en d« v«rschrikkelijk* maaier, waarop ondertekenen, zijn onze paperassen, wat u den toegewezen betreft, volledig. U kunt het hier wel even schrijven, als u wilt. Heeft u ook een pen? Newnham had al die tyd zyn hand schoenen aan gehouden. Maar nu trok hy er een uit en begon te schryven. David son keek onmiddellijk naar de rechter hand. De vierde vinger had een litteken, alsof hij die heel lang geleden verschrik- kelyk had gebrand. Koning George naar Windsor. Koning George van Engeland, die herstellende is van een longaandoening, is Zaterdag naar net kasteel van Windsor vertrokken. Vol gens een bulletin van Buckingham palace heeft de koning de laatste twee dagen een korte wandeling in de tuin van het paleis kunnen maken. Het is niet bekend, hoe lang da komma te Windsor aal ver blyven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5