Geen verdere tegemoetkoming aan het grote gezin Vrees voor wassende Roomse invloed99 Gong Morrison wenst dat Britten in Perzië blijven Regering verwaarlozing van hèt Midden-Oosten verweten Weer gewonden naar Nederland Mgr Grosz komt vandaag voor rechters zijn Nieuwe golf van terreur in Hongarije De verlaging der schoolgelden Zorgelijke Europese kolen- positie Er worden vele fouten gemaaktmaar liefde moet veel vergeven n_. Bisschopswijding van mgr Alfrink Onze hulp in gebed en actie Vrijdag 22 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mogelijk terugbetaling van voorschotten Kerkcollecte voor emigratiefonds Ned. politiemannen in Surabaja gearresteerd I LAGEN Lagerhuisdebat over de oliekwestie Alleen ernstige gevallen Onrust in Parana Geen verandering voor het lager onderwijs WEERBERICHT Ter behartiging van godsdienstige belangen m Grote meerderheid voor Mossadeq JUISTE MAN OP JUISTE PLAATS Versterkingen in Port Said GEEN OVEREENSTEMMING OVER TOEWIJZINGEN Compensatie voor bijz. scholen Aan de besturen van bijzondere scholen voor V. H en M. O. zal in een nader te bepalen vorm compensatie worden gegeven voor het verlies, dat tengevolge van de schoolgeldverlaginj wordt geleden. De weerverwaohting, geldig tot Zaterdagavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk matige wind, overwegend uit Zuidelijke richtingen. Later matige en langs de kust vrij krachtige wind uit Westelijke richtingen. Vrij koel. Zaterdag 23 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 23.56 uur, onder 9.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VGRAVENHAGE, 21 Juni 1951. Er is in liet standpunt van de Kamer nog weinig verandering gekomen wat betreft de beoordeling van de kinderbijslag, welke voor de grotere gezinnen een sterkere progressie zou moeten vertonen dan voor de gezinnen met niet meer dan twee kinderen. Minister Joekes had hedenmiddag het standpunt te verdedigen tegen dat van zijn eigen partijgenoten in en hij kwam met de juiste argumenten. Het ging op de allereerste plaats om de extra-verhoging voor liet derde en volgende kind en minister Joekes toonde allerduidelijkst aan, dat de prijsstijgingen voor de grote gezinnen de tien procent ver te boven gingen. Juist daarom liad de regering besloten voor deze gezinnen een extra-toeslag op de kinderbijslag te geven, een bijslag, die ging voor liet derde kind tot 54 en voor het vierde kind tot 69 cent. Wij hebben gisteren reeds uiteengezet, dat deze extra-toeslag van drie cent voor het derde en van twee cent voor het vierde en volgende kinderen, een doorn in het oog was voor de P.v.d.A., de A.R. en de V.V.D. Met tal van cijfers toonde minister Joekes aan, dat na aftrek van de opgevangen verhoging van brood, margarine en suiker de opvanging van denverdere prijsstijgingen voor een gezin met twee kinderen bedroeg 2.01 en voor een gezin van zes kinderen slechts 1.66 per kind. bleek op de dat deze voorschotten volkomen verant woord waren. eigen inkomsten voor de Noodwet Ouder domsvoorziening. Minister Joekes meende, dat men, als men hiermee begon, er ook mee moest doorgaan en dan was het einde niét te overzien. De vervanging van het invaliditeitspen sioen door de Noodwet Ouderdomsvoor ziening zou voor velen een achteruitgang betekenen, maar zou men op «5-jarige leeftijd het invaliditeitspensioen blijvend laten gelden, dan zou dit het Rijk wéér 13 millioen extra kosten. Voor de heer Stapelkamp (A.R.) was dit vrijlaten van een bepaald bedrag juist een begin op deze weg, welke minister Joekes afried. Men moest uiteindelijk komen tot vrijstelling van het gehele inkomen, om dat men aldus juist de spaarzin en de werklust bevorderde. F. S. De Centrale Emigratie 's Ministers becijfering bleek op afgevaardigden der genoemde partijen echter geen enkele indruk te maken. On danks het feit, dat de meeste fractie voorzitters na de regeringsverklaring had den ingestemd met de opvatting, dat ge waakt moest worden tegen een oneven redige achteruitgang van de grote gezin nen, kwamen zij nu tóch met bezwaren. Én dat terwijl de regering met dit voor stel uitvoering had gegeven aan dat regeringsprogram. Zijne Excellentie ont ried dan ook sterk de amendementen waarbij de extra-toeslag van het derde kind af, weer werd afgesneden. De argumenten, die de heren Van den Born en Suurhoff (P.v.d.A.) naar voren 'brachten,'waren eigenlijk met minder dan teer teleurstellend om het maar heel zacht te zeggen. De heer Van den Born meende, dat er met dit systeem van maand tot maand schommelingen zouden zijn te verwachten in de kinderbijslag en de neer Suurhoff zei het nog duidelijker. Stel U voor, zei hij, dat de prijzen van de klom- stijgen -of dat de prijzen van da j jn kinder- per T trambiljetten worden verfhooi steden, moeten dan telkens c bijslagen worden herzien? Het was eigenlijk een argumentatie om bij te huilen, want dit had toch niets met de kosten van het grote gezin te maken. Het bewees alleen maar, dat de opvat tingen hier zover uiteen liepen, dat men volkomen langs elkaar heen redeneerde. Men wilde blijkbaar niet begrijpen, wat minister Joekes toch met overtuigende cijfers had-aangetoond, dat de prijsstijgin gen voor de grotere gezinnen een percen tage haalden, dat te groot was voor de consumptiebeperking. En dé heer Van den Born (P.v.d.A.) en de heer Stapelkamp (A.R.) en mevrouw Fortanier de Wit (V.V.D.) wilden maar liever het rapport van de S.E.R- afwach ten. Dat wilde dus zeggen, dat de grote ge zinnen voorlopig maar moesten zien, hoe zij er kwamen. Er was een bepaalde onwil om deze gezinnen, die met een ver hoging van 5 pet. niet toekwamen, voor lopig uit de brand te helpen. Alle argumenten, die door de tegen standers te berde werden gebracht, ston den volkomen los van wat de S.E.R. in studie heeft genomen. Waar de regering meende, dat de grote gezinnen in deze niet langer konden wachten, en zij, vooruitlopende op deze regeling, reeds een voorschot had ge geven was de oppositie een andere mening toegedaan. Indien de amendemen- ten tot afsnijding van de extra-bijslag voor de grote gezinnen zouden worden aanvaard, zouden deze voorschotten moe ten worden verrekend. Het was vooral de heer Wagenaar (C. P. N.). die deze voorschotten een ..fraaie methode" vond; de grote gezinnen lagen de communisten dus niet zo heel na aan het hart, maar minister Joekes meende, De situatie bleef dus voorlopig zoals zii was. Minister Joekes kon praten wat hij wilde, men wilde niet verder gaan dan vijf procent, ook niet voor de grotere gezinnen. De K.V.P- zal dit geschil wel niet op de spits drijven, al zal het een bittere pil om te slikken zijn. Als de amende menten morgen worden aangenomen en daarop is grote kans zal er terug betaling moeten volgen van de reeds voorgeschoten verhogingen. Minister Joekes zal er niets aan kunnen doen. Men vraagt zich af waarom de A.R. zo gekant zijn tegen deze extra tege moetkoming aan de grote gezinnen. Is men In die kringen tóch bevreesd voor de wassende „Roomse invloed'"' Laat men het dan liever ronduit zeggen. Zó Hikt het wachten op het rapport van de S.E.R. niet meer dan een goed ge slaagde uitvlucht. Noodwet Ouderdomsvoorziening Er was nog wat deining over het vrij laten van een bedrag van 100 aan Katholieke Stichting schrijft: Naast het stoffelijke welzijn in het nieuwe vaderland is de verzorging van de godsdienstige belangen onzer Katholieke emigranten van de allergrootste betekenis. Ook hier geldt: „Wat baat het de mens, zo hij de gehele wereld wint, maar scha de lijdt aan zijn ziel?" Rekening houdende met het feit, dat jaarlijks ca. 15 a 20.000 katholieke Neder landers een nieuw bestaan gaan opbou wen in den vreemde, heeft het Hoogwaar dig Episcopaat besloten een kerkcollecte te doen houden; uit de opbrengst wordt een fonds gevormd ter behartiging o.m. van de godsdienstige voorbereiding in Nederland en tot de betaling van het passagegeld der priesters, die de emigran ten aan boord vergezellen. Wetende, dat de katholieke emigranten de pioniers voor het Nederlandse volk dienen te zijn en daarbij geruggesteund moeten worden door de achterblyvenden, moeten alle Nederlanders het als hun mak beschouwen om door deze collecte by te dragen tot vorming van het fonds voor de godsdienstige belangen der katholieke emigranten. De Indonesische militaire politie te Su rabaja heeft om tot dusver onbekende redenen Zaterdag, Zondag en Maandag een aantal Nederlanders en Indonesiërs gearresteerd. In totaal zijn zes Nederlan ders gearresteerd, namelijk de inspecteur van de staatspolitie Lux en de leden van de politie van het voormalige Marine etablissement Durant, Koot, Hasquin, Gut- tenberg en Kneefel. s Op hun weg naar het Luxemburgse Staatssanatorium hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren de prachtige ruïne kunnen bewonderen van het beroemde slotm I landen. (Van onze correspondent) TOKIO, Juni 1951. In het militaire hospitaal in Tokio be vindt zich thans de soldaat W. Hageman, die door het ontijdig ontploffen van een eigen mijn het gezichtsvermogen en beide handen verloren heeft. Op korte termijn zal hij per vliegtuig naar Nederland overgebracht worden. Het ligt in de bedoeling, dat zuster Koopman (een van de Nederlandse ver pleegsters hier) hem naar Nederland zal vergezellen. De toestemming hiervoor is reeds door Nederland verleend. Het hangt echter af van de beschikbare plaatsruimte in het vliegtuig of ze mee zal kunnen. Ook andere gewonden wachten op ver voer naar Nederland, o.a. korporaal Jo- rink, die eveneens beide handen verloren heeft door het ontploffen van een mijn en enkele shock-lijders. In een gespannen atmosfeer opende de plaatsvervangende oppositieleider, Eden, gisteren het Lagerbuis-debat over de kwestie van de Perzische o.le. Hij zei, dat een Britse evacuat au de olievelden niet minder dan rampzalig zon zjjn. Hfl ondersteunde het regeringsbesluit om de zaak bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag aanhangig te maken. Indien de Britten verzocht werd in Perzie te biftven, was het de onontkoombare taak van de regering alle noodzakelijke maat regelen te treffen om hen te beschermen, aldus Eden onder toejuichingen van beide zijden van het huis. Eden verweet de regering, dat er drie jaar lang eeü vacuum in de -Britse poli tiek en de verdedigingsplannen voor het Midden-Oosten ts geweest. Indien eerder voorbereidingen waren getroffen, zouden mogelijk de huidige gebeurtenissen niet plaats gevonden hebben. De Egyptische houding tegenover Enge.and heeft zeker haar terugslag op het gehele Midden- Oosten gehad, niet het minst op Perzie. meende hij. Na verklaart te hebben dat Perzië zou instorten als de inkomsten uit de olie om welke reden dan ook ophielden, zei Eden, dat de communistische Toedehpartij rustig wacht om de macht over te nemen. En wat dan in Perzië zou gebeuren, zou onmiddellijke terugslag hebben op het gehele Midden-Oosten en daarbuiten. voor de Suez-kanaalzone, waaronder een volledig regiment, te Port Said aan land gezet. Ook een ander transport schip, de Empire Pride, is met troepen voor Singapore te Port Said aangeko men. Amerikanen solidair De grote Amerikaanse oliemaatschap pijen buiten Perzië zullen de Perzische regering geen 'hulp bieden om de ge nationaliseerde olievelden te bewerken, indien de Britse autoriteiten verdreven worden, aldus hebben functionarissen De Engelse minister van buiten- dezer maatschappijen aan de pers mee- in gedeeld. De maatschappijen hebben het landse zaken, Morrison verklaarde Amerikaanse ministerie van buiten- zijn antwoord, dat de regering géén i-ncjse zaken een desbetreffende mede- ontruiming wenst,. „WU zullen zeker niet voor ontruiming van de olievelden deling doen toekomen. De 91 leden van de in totaal 136 le zorgen. Het Is onze wens, dat de ambte naren en technici van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij daar blijven", aldus Morrison. Morrison zij evenwel nog steeds de i mogelijkheid voor 'n vriendschappelijke regeling, op basis van de nationalisatie maar niet zoals die in de Perzische wet was - oor - optreden inzake de oliekwes- neergelegd. De onderhandelingen wenien jjp bemoeilijkt door de zonderlinge regering Pes avonds gaf ook de Perzische Se in Teheran. Premier Mossadeq aldus naat met rrote meerderheid van stem- Morrison, is geen vooruitstrevend man i men t^t vertrouwensvotum aan de maar een reactionnair uit de bezittende kaste. Het is geenszins zijn bedoeling de den tellende Perzische Madjlis '2e ka mer), die op de vergadering van Don derdagmiddag aanwezig waren, hebben eenstemmig het vertrouwensvotum ge> geven aan minister-president Mossadeq De nood van de tijd dwingt tot grote en tegelijk goedkope productie.^ Twee fac« toren' zijn voor een dergelijk voorraat; maken uitermate belangrijk: geschoolci personeel en een uitgebalanceerde pro ductiviteit. Wat de vorming van vaklieden oetireR: ondernemers en onderwijsautoritesten wisselen van gedachten en experimente ren met een wellust, dat men er warm van wordt. Men wil directe scholing zon der oneconomische poespas-leerstof, t<x:h wél algemene ontwikkeling en vorming van mensen. Lieden, die willen aanpakken, kunnen het bijzondere omstandigheden uitge sloten behoorlijk ver brengen, j Mits op de zaken de zaken zakelijk worden bekeken. En zander met z.g. druk kers te werken, de juiste man op de juiste plaats komt. Maar niet alle zakenlieden zijn, tot schade van hun onderneming, zo zakelijk. De onzakelijkheid blijkt dikwijls nog meer uit de bedrijfsvoering. Dezer dagen heeft men nog kunnen lezen aan de hand van een rapport van het I.O.V. 'Instituut voor onderzoek en voorlichting) hoe prac- tisch men in Amerika werkt. Wij lichten een zeer belangrijke passage er nog eens uit. Men doet in Amerika met de verkregen kennis veel meer. De kennis wordtt veel meer toegepast, zowel door 'de hoogst» leiding als door de lagere leiders. Dit heeft men bereikt via de Conferentie methode, waarbij men bet personeel van een bedrijf in kleiner groepsverband bijeen brengt ter diiscussiëring van be paalde punten der bedrijfsvoering on der leiding van een deskundige uit het bedrijf zelve. Daarnaast zijn veel coördinerend» functies toevertrouwd aan werkcom- missies, die zijn samengesteld uit hoger» en lagere leiders. Deze werkcommissde» vervullen in verschillende Amerikaans» bedrijven een belangrijke taak en ver lichten de taak van de hoogste leiding in belangrijke mate. Uit deze bijeenkomsten kunnen stellig waardevolle aanwijzigingen naar voren komen. De arbeider interesseert zich meer voor het bedrijf, hij bestudeert de werk methoden automatisch scherper en krijgt ook niet alleen het gevoel maar ook d» wetenschap van medeverantwoordelijk heid. Als openlijk of bedekt de stelregel wordt gehuldigd: Alleen de directie of de chef heeft hersens en daarmee basta gaat d» animo voor het aangeven van op zich ge zonde aanwijzigingen spoedig verloren. Zeer tot schade van de onderneming en ook van de sfeer in het bedrijf. Men spreekt wel eens te veel van koud en zakelijk .Amerikanisme om eigen heers zucht en onmacht te camoufleren. Laat de mensen ideeën spuien. Het kan de zaak nooit schade doen. Integen deel, alleen reeds de gebondeniftid aan 't bedrijf, omdat men weet als vakkundig mens gewaardeerd te worden is al winst. Een winst, die misschien niet direct goud, maar indirect wel dat edele metaal ople vert. Maar op de sociale beurs hier staan deze arbeidsdevieren helaas nog maar laag genoteerd. De Amerikanen zijn er beter achter. HENK VAN DER MAZE. De bisschopswijding van nigr B. J. Alfrink zal geschieden op Dinsdag 17 Juli in de metropolitane kerk te Utrecht. Consecrator is mgr P. Giobbe, internun tius; mede-consecratoren zijn mgr dr J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond en mgr dr Jan Olav Smit. Zoals reeds is meegedeeld, zal de plechtigheid van de consecratie volgens do wens van de coadjutor een sober karakter dragen. Uitgenodigd zal worden de seculiere en dienstdoende reguliere geestelijkheid van het Aartsbisdom. Voor ile overblijvende plaatsen worden kaar ten beschikbaar gesteld. De plechtigheid wordt door de KRO uitgezonden. Volgens Donderdag in Rio de Janeiro ontvangen berichten, is een escadrille van de Braziliaanse luchtmacht uitge zonden om het gouvernement van de staat Parana bij te staan tegen de op- stendelingen. die als communisten wer den bestempeld en die d.e stad Londrina in handen hebben. De opstandelingen zouden grote groe pen landarbeiders gevangen zetten en de inwoners zouden dc verlaten. Troepen zijn St Maandag j,l- meldde het conservatieve avondblad .-La Noite". dat ,.vele com avonao a Londrina zija monistische agitators m gearresteerd wegens opruien ia platteland!arbeiders tégen de grondbc- zitters". stad* beginnen te op weg naar de Vandaag treedt Mgr Jozef Grosz de aartsbisschop van Kalocza in Ho"8a b voor zijn rechters. Hij was de ?PJol|" van Kardinaal Mindszenty als }eld®r,v' het Hongaarse Episcopaat, hij zal nem thans tevens volgen in de nacht van ge vangenschap een geestelijke marteiu ë- Gewend geraakt aan een dagelijkse stroom van berichten en ,inf°rmTr„„i. over het lijden van de strijdende werx in Oost-Europa en in China, dreigen wy ons te sluiten voor de taal van de de. Ons hart is te klein om de grootheid van dit lijden te kunnen omvatten. Er is nu eenmaal niets moeilykers, dan zich te verplaatsen in het verdriet en de droefheid van anderen. Het eigen leven gaat verder, zo zegt men dan. En lang zamerhand verliest men de bewogenheid met het persoonlijk lot van onze mede broeders, men verliest het besef, dat men als Christen persoonlijk betrokken is by de hedendaagse geschiedenis der Kerk, overal ter wereld. In plaats daarvan gaat men rekenen in onpersoonlijke schema's, in machtsverhoudingen, stro mingen en ontwikkelingsfasen, alsof men zich er toe zou mogen bepalen, de be langstellende maar niet direct belang hebbende toeschouwer te zijn bij deze tragedie Het wordt onze eerste zorg, om elk nieuw feit te „plaatsen", in het ont worpen beeld van wat er onder de com munistische heerschappij gaande is en om aan de hand van elke nieuwe ge beurtenis dit beeld te retoucheren en te verfijnen. En dit ovengens noodzake lijke -hulpmiddel om tot begrip te ko- 1 men, wordt langzamerhand het laatste i doel. De noodzaak van 95atetdJi& te men" verleidt snel te ver, dan dat men de sprong terug, naar waar de concrete mensen leven, nog kan maken. Alle martelaren en vervolgden, wier bloed en tranen zo overvloedig de akker des Heren doordrenken en vruchtbaar maken voor toekomstige nieuwe bloei, vormen inderdaad een overgangsfase naar 'n hoopvoller tijd. Maar het is een zijdig hen alleen te zien, als min of meer onpersoonlijke geroepenen in de altijd durende strijd tussen de Kerk en haar duistere belagers. De historicus mag er zich toe bepalen een bepaalde situatie in Let verleden onder deze gezichtshoek te beschouwen, en de katholieke historicus kan uit het verleden de vertrouwenge- vende bewijzen putten, hoezeer God zijn Kerk in de verdrukking steeds nabij was. Maar ten aanzien van onze tijdgenoten jat niet voldoende. Voor de doden draaet men in zekere zin geen verant woordelijkheid meer, voor de levenden echter wel. Wij zijn persoonlek betrok- «triid die iedere Christen thans te voeren heeft, niet alleen, en niet or. dl eerste plaats, voor 't voortbestaan L Kerk maar voor zijn eigen per soonlijke standvastigheid tot de dood. Ja zelfs, wij zijn betrokken by het van de vijanden en de beulen. Mgr Grosz treedt vandaag^ voor wjn rechters. Tezamen met hem and®re kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Dit nieuwe monsterproces komt op een ogenblik, dat over Hongarije, en vooral over Boedapest een nieuwe golf van terreur gaat; Duizenden families werden -de laatste weken van hun bed gelicht in het holit van tfe nacht sa op transport gesteld. Daaronder bevinden zich vele „onnutte mensen", zoals gepensionneer- den, rentetrekkers, oud-officieren, en verder „bourgeois", die men niet meer tot het nieuwe regime bekeren kan. In de ontstane paniek sloegen talrijke per sonen uit de vervolgde klassen de hand aan zichzelf. Doomde beschrijving van de gruwelen schrikken wij even op, herin nerd aan het weerzinwekkend optreden der Nazi's tegen de Joodse bevolkings groep hier in onze eigen steden, en wy winden ons er over op. Maar deze ge beurtenissen zijn niets bijzonders. Sinds de vorming van de Volksrepublieken hebben de geheime politie-organisa- ties op deze wijze huisgehouden en over enige tijd zijn ook deze gebeurtenis sen weer geplaatst in ons archief, en doen zij dienst om aan te tonen hoe groot de economische moeilijkheden in Hongarye op het ogenblik zijn, dat men oude men sen moest liquideren, om woonruimte te krijgen, want, naar betrouwbare corres pondenten melden, is dat inderdaad één van de redenen tot deze actie. Men vraagt zich over enige tijd wellicht nau welijks meer af, hoe het in Gods naam mogelijk was, dat om zulk een reden, zulke maatregelen getroffen konden wor den. En toch niet in staat om de afgrond van dit hyper-machiavellisme te peilen, leven wij door tot een nieuwe schok ons treft. Wij weten, dat het zo zal gaan, maar van tijd tot tijd zal het hart in opstand komen. Deze momenten zijn kostbaar, want op die ogenblikken hongert men naar de gerechtigheid. De aanleiding daartoe is willekeurig. Het had een ander geval kunnen zijn, dan de berechting van Mgr Grosz, het had een naamloze boer kunnen zijn, van wie men toeval lig hoorde, dat hij vervolgd werd om Zij nen Naam, en trouw bleef. Het had iemand kunnen zijn, die los van enig re ligieus motief de onmenselijkheid van het régime ondervond, omdat hij „scha delijk" was. Op die momenten doet men Iets anders, dan zich gereed maken om het dreigende rode gevaar te keren. Men denkt niet op de eerste plaats aan het bestaan van twee blocs in de wereld, waarvan het ene het onze onver wijld versterking behoeft. Neen op die ogenblikken zien wij de enkeling voor ons, gefolterd tot de waanzin, die tot het laatste moment van zyn vrijheid vecht voor zijn trouw aan zyn Schepper, en wij künnen. niet: anders doen dan de Geest van sterkte "voor hem vragen. Ad interim Perzische bevolking van haar armoede en achterlijkheid te verlossen. De aan «ie regering ter beschikking gestelde op brengst van de olieproductie was groten deels verkwist, aldus Morrison. Anderzijds waarschuwde Morrison de conservatieve partij in het Lagerhuis zich niet te laten verleiden tot oorlogs ophitsing. Het koloniale tijdperk is voor bij, zei hij. Er is één hoop. zo besloot Morrison en dat is dat de Perzische regering na zoveel onbegrijpelijke koersveranderin gen, eindelijk eens een stap doet in de goede richting. Inmiddels heeft Engeland Donder dag aan de president van het Interna tionale Gerechtshof te Den Haag een telegram gezonden, waarin gevraagd wordt, dat het Hof de Perzische rege ring zal verzoeken elke maatregel te gen de Anglo-Iraanse oliemaatschappij op te schorten, totdat het Hof zich over de kwestie heeft uitgesproken. In het telegram wordt verder ge zegd, dat Engeland heden, Vrijdag, een verzoek bij het Hoi zal indienen om voorlopige maatregelen te ti effen voor de bescherming van de belangen van de oliemaatschappij in Perzië. Strijdkrachten van de R. A. F te Hab- baniyah hebben bevel gekregen om zieh gereed te houden voor de bescherming van Britse levens en eigendommen in Perzië, indien zij daartoe opgeroepen worden aldus verluidt te Bagdad. Het vliegveld Habbaniyah, ongeveer 160 km. ten Westen van Bagdad, is de voornaamste basis van de R. A. F. in Iraik. Het Britse transportschip „Devonshi re" heeft vandaag troepenverrierkingen premier. De algemene uitgenodigd om als getuige aanwezig te zijn. Na het besluit van de Perzische mi nisterraad van Woensdag om de inlich tingendienst van de „Anglo-Iranian" op te heffen, heeft de directie van de maat- bedrijfsleider van de schappij enige voorzorgsmaatregelen ge- Anglo-Iramian, Eric Drake, had in de loop j troffen. Zo werden o.a. talrijke acten en van de dag te Abadan een onderhoud documenten op andere plaatsen in veilig heid gebracht. Dit bericht werd echter onmiddellijk aan de contrölecommassie voor de uit voering van de wet op de nationalisatie en aan de Perzische arbeiderspartij overgebracht, die de procureur-generaal op de hoogte stelden. Deze liet alle documenten, die de olie maatschappij in veiligheid had gebracht, in beslag nemen. De contrólecommissie is hierna voor •het eerst in actie gekomen. van slechts één minuut met de drie leden tellende Perzische voorlopige di rectie gehad. Drake had om een ondernouci ver zocht teneinde het besluit van ce Per zische ministerraad van gisteren te be spreken. De Perzen verlieten de bijeenkomst, nadat zij geweigerd hadden de bespre kingen te beginnen in het bijzijn van de Britse consul-generaal te Choroms- jahr, C. F. Oapa, die door D-ake was De Minister van Binnenlandse Zaken deelt in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer mede dat de plannen inzake verlaging der schoolgelden zich thans in een vergevorderde staat van voorbereiding bevinden. Het ligt in de bedoeling, een verlaging voor de schoolgelden voor het voorbereidend hoger-, het middelbaar- en het uitgebreid lager onderwijs te bevorderen. De schoolgelden voor het nijverheidsonderwijs, voor zovér dit met middelbaar onderwijs of uitgebreid lager onderwijs kan worden gelijkgesteld, zullen in verband hiermede wellicht ook enige wijziging behoeven. In de schoolgeldregeling voor het lager onderwijs zullen geen veranderingen worden gebracht. Gestreefd zal worden naar een verla ging van het schoolgeld voor het V. H. en M. O. en het U. L. O. van ongeveer onderscheidenlijk 30 pet. en 20 pet., in gaande met het schoolgeldjaar 1950-1951. Voorts zal ingaande met het schoolgeld- De Economische Commissie voor Europa van de Ver- Naties heeft bekend gemaakt, dat haar kolen- commissie, waarin 17 landen vertegen woordigd zijn, verleden week geen vorderingen heeft gemaakt in de rich ting van een oplossing van de Euro pese brandstoffencrisis. Het zomerte- kort aan kolen en cokes bedraagt meer dan tien millioen ton. De commissie zal op 16 Juli a-s. opnieuw bijeenko men. De door de 18 Europese landen en Triest opgegeven invoerbehoeften belo pen 18,3 millioen ton kolen en 5,1 mil lioen ton cokes voor de komende drie maanden. De totale hoeveelheid, die Europese landen voor export beschik baar hebben, bedraagt 9,4 millioen ton kolen en drie; millioen ton cokes. Verder heeft'de commissie aanwijzingen, dat de V S vermoedelijk 6 tot millioen ton van het totale Europese tekort voor hun rekening zouden kunnen nemeju Het i* veer: de-eerste maal, dat. jaar 1949-1950 voor het V. H. en M. O. een sedert de wet van 24 November 1949 voorgeschreven gezins-eductie worden ingevoerd. Deze reductie zal be dragen 25 pet. indien twee of drie kin deren een school bezoeken, en 50 pet- indien meer kinderen een school bezoe ken. Indien bovenbedoelde verlagingen wor den gerealiseerd, zal ae verhouding van de schoolgelden voor het L. O., het U. L. O. en het V. H en M. O. worden 1 (L. O.). IJL CU. L. 1,4 (V. H. en M. O.). Voorts ligt het in de bedoeling aan de gemeenten die de schoolgeldregeling Voor de gemeentelijke scholen aanpas sen aan de rijksregeling, eveneens een. kolencommissie er niet in geslaagd is overeenstemming te bereiken over de toewijzingen voor een bepaald kwartaal. Door de herbewapening is de Europese vraag naar kolen en cokes sterk toege nomen, maar de beschikbare hoeveelhe den zijn of dezelfde gebleven of kleiner geworden. Naar vernomen wordt heeft Engeland aan de commissie doen weten, dat zyn kolenexport grotendeels dezelfde zal blijven als voorheen, maar dat zyn 200 OwTton' per'"kwartaaTtot^OOOO ton j compensatie in uitzicht te stellen. Ge- voor het komende kwartaal. Ook wordt dacht wordt aan een verhoging van da de vernomen, dat West-Duitsland te kennen heeft gegeven dat het zijn kolenexport niet kan vermeerderen tot het niveau, dat door bepaalde invoerlanden wordt verlangd. Functionarissen van de E. C. E. ho- pen dat de toestand in Juli, wanneer de kolencommissie weer bijeenkomt, vol doende verbeterd zal zjjn om het de ko- lenexporterende landen mogelijk te ma- ken op zijn minst iets meer kolen en cokes voor export in aanmerking te doen komen, vergoeding per klas, die thans 1125 per jaar bedraagt. De verlaging van de schoolgelden voor het U. L. O. met 20 pet. zal kunnen worden bereikt door een vermenigvuldi- gingscijfer van 0,8 vast te stellen. Over wogen wordt, aan de gemeenten, die niiertoe overgaan, een compensatie te verlenen geiqk aan 25 pet. van de werketyRe opbrengst Tan het school» ?>Onder deze regeling vallei» dan leven* de hitaonder* Ulo-sohote»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1