Nieuws uit STAD en OMTREK Razende Radio-Rallye-ruiten rinkelden G 16 reed op intuïtie; G18 op kiezelsteentjes Encycliekenherdenking van katholiek Schiedam Bioscopen Schutters trokken voorbij in Valkenburg LAATSTE BERICHTEN Tegen mgr Grösz: „zwaarste Huren van nieuw bouw omhoog? Wereldproductie tin en tinmetaal in April gestegen Amerika's reserve i.z. Korea-oplossing Matisse's Kapel te Vence gewijd Terug uit Russische krij gsgev angenschap V.N.-assemblee zal bijeenkomen VLAARDINGEN DINSDAG 26 JUNI 1951 PAGINA 2 Maal er nog eens JUNCKER EN RUH OP GUSTOWEG HERMES-D.V.S.—XERXES KONINGIN WILHELMINA MARS SCHIEDAMMERS BUITENGAATS BURGERLIJKE STAND Niet dat gejaagde ALLEEN O.D.I. BLIJFT Afcl. Rotterdam van de K.N.V.B. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE VOORAFGAANDE OPTOCHT ROTTERDAMSE VEEMARKT Liebe '47 (Passage) ROMANTISCHE OPERETTE SFEER Koninklijke schutterij STANDAARDRIJWIELBANDEN VINDEN WEINIG VRAAG VEILINGHOUDER DROEG GELDEN NIET AF UTRECHT IN LUSTRUMSTEMMING Koninklijk paar zal „Dsjengis Khan" bezoeken TRUMAN WENST KRACHTIGER ECONOMISCHE CONTROLE ZILVEREN KLOOSTERJUBILé in Huize Sint Vincentius te Udenhout Besluit Bijzondere Huur prijzen gewijzigd NED. VRACHTF.NM ARKT DE HAVEN VAN ANTWERPEN CONFLICT IN ENGELSE STAALINDUSTRIE Straüss waarschuwt vroegere eigenaars SNELLE PRIJSDALING IN TWEEDE WEEK VAN JUNI HOFCONCERT. Al heel vroeg in ons nog niet zo lange leven zijn wij tot de conclusie gekomen, dat daarin geen plaats zou zijn voor wis-, reken- of boekhoud kunde. Wij meenden namelijk, dat geen twee levenssferen verder uiteen- lagen dan die van de boekhouder en de geen-zorgen-voor-morgen-figuur, waaruit uw verslaggever ontlook. Dus zeiden wij met Rudyard Kipling: „Never the twain shall meet" „Zij zullen nooit tot elkaar komen." Deze zekerheid, die met de overtuigingskracht van het marstempo in de afdeling exacte vakken op ons kwartaalrapport één, twéé, drie, vier, In ons intellectuele leven was gehamerd, werd Zaterdag j.l. wreed geschokt op de veer-je-niet-dan-hots-je-wel-wegen, welke in de Lopikerwaard de verbindingen tussen zulke bekende toeristenplaatsen als Polsbroekerdam en Lopikerkapel vormen. met de gespannen nonchalance van Humphrey Bogart en voor de. zoveelste maal in ons leven liet de intuïtie die onze Aphrodite „flair" noemt ons niet in de steek. Op de dijk bij Waardenburg even voor Zaltbommel waar een tijdcon- tróle was, kregen wij van oude rotiten in de rallye-boekhouderij te horen, dat wij prima op tijd waren. Als wij onze intuïtie eens niet hadden. Dié zelfde intuïtie had onr échter voor dien lelijk parten gespeeld; ook al, omdat zij op het gebied van rallyes in het alge meen en van radio-rallyes in 't bijzonder volslagen ongeschoold is. Het was namelijk in die buurt, dat wij voor het eerst probeerden onze gemiddelde snelheid te berekenen aan de hand van een moyenneklok, die vijf kwartier in een uur liep; met een kilometer-teller, die een ongekend aantal kilometers teveel moest aanwijzen, omdat wij op diverse plaatsen verkeerd gereden waren en met een ball point-pen, waarvan de kogel zich verslikt, had over een kuil, die nog niet door een begrotingspost Op de kapltaaldienst van de gemeente Polsbroek gedekt was. Toen begonnen wij spijt te krijgen van de jaren, dat wij naar vergelijkingen van de tweede graad onze pet gooiden en van de nog verderweg gelegen jongenskiel, waarin wij geheel buiten zijn medewe ten het uitkomstenboekje van de frater onder onze berusting hielden, zodat de hele klas foutloos de overigens onbegrijpe lijke sommen produceerde, waarin A. naar B. en C. naar D. moest. Wij lieten dit niet merken. Geheel alleen droegen wij onze schande, terwijl wü ner veus de broodjes accepteerden, die mevr. Melchers met de regelmaat van onze mo yenneklok genereus offreerde. Wij vertoonden geen spoor van onze zwakte op. het punt van de berekening van gemiddelde snelheden. Onze twijfel over afstanden en snelheden bleef kramp achtig beperkt tot de vele blaadjes papier, welke wij vol rekenden. Wij vielen zon der dat een van onze teamgenoten het bemerkte elastisch terug op onze intuïtie. .Stap er nog maar wat op", zeiden wij Temidden van de strenge en sobere in dustrie-panden aan de Gustoweg is een showroom verrezen, die in deze omgeving even vreemd aandoet als een fabrieks pand op Dijkzigt dit zou doen. De Nederlandse Handels Onderneming 'V, h. Juncker en Ruh heeft de enge en weinig representatieve behuizing in het Broersveld te Schiedam verwisseld voor een prachtige showroom, waarin het email van gasfornuizen, de ovens en de grote keukeninstallaties niets tekort ko men aan licht of ruimte om te pronken. Want het mag waar zijn, dat dit punt geen winkelstand is; de detaillisten waar aan geleverd wordt, willen het product toch op z'n voordeligst zien opgesteld en verlangen daarom een zaak met verkoop waarde. .Voor de firma, die vroeger aan de Wil leb! Buytewechstraat zat, is dit een gun stige tijd, omdat de aanvoer van gasin stallaties voor het grootbedrijf, voor de huishouding en voor verwarmingsdoel einden in Hannover weer zeer redelijk is. De Spoorwegen komen voor de deur en deze faciliteit is van grote waarde, omdat behalve een showroom en kan toorruimten ook een grote hal voor op slag in gebruik is genomen. Voor de opening bestond grote belang stelling, welke zich behalve in persoon lijk bezoek van vele relaties uitte in tal van bloemstukken, welke de ruimte fees telijk vulden. Morgenavond om 7 uur speelt Hermee- D.V.S. de laatste van de vriendschappe lijke wedstrijden tegen de Rotterdamse eerste klassers. Xerxes komt op bezoek op het hoofdveld aan de Da ml a an. Op Zaterdag 14 Juli organiseert het Vendel Schiedam van de Bond van Chr. Oranje Jeugd Verenigingen „Oranje Garde" een mars over 30 km en een jeugdmars over 18 km De start vindt plaats vanaf Café Rest. 't Paviljoen aan de Ary Prinslaan in het Sterrebos om lo uur. De artisten Harry Kloeg en Cor Don, die ook legelmatig in Schiedam optreden, zullen op uitnodiging van de radio mede werking verlenen aan enkele radiouitzen dingen getiteld: „Buitengaats" De eerste uitzending vindt plaats a.s. Zondag 1 Ju.i van 6.30—7 uur. GEBOREN: Carolina F. dr van M. Bós en C. H. Pranger; Marinus zn van J. Blok land en A. Viveen; Johannes Q. M. zn van A. J. Schrauwers en A. G. M- Rietstap; Johny zn van P. Capello en C. Th. Nesse; Adrians W. dr van M. H. Weber en C. de Baat; Anna dr van J. Pak en A. d. Haar; Anna J. dr van J. van Steenoven en K. Rusanowa: Arie M. zn van J. A. Verheij en J. S. Hartl; Klazina A. dr van I. Besteman en M. van Haasteren: Petrus zn van J. Loch en M. J. Soeters: Antonms C. zn van J. A. Geeratz en M. Verng- meier. Het begin liep aardig. Na de start, bij het viaduct in Voorburg op de weg naar Voor schoten gingen wij door Leidschendam en zagen tot onze grote vreugde de „maal inrichting", waarbij wü volgens de orien- tatierit-opgave links af moesten. Wij no teerden „Windlust 1885" en trokken de polder in om na enkele kilometers tot de conclusie te komen, dat we fout waren, ondanks dat wij n.o.m. de molen terecht voor een „maalinrichting" hadden aange zien. Intussen bleken wü de enigen, die deze subtiele woordspeling bü de organi satoren vermoed hadden, want toen wü, teruggereden, aohiter een vele nummers na ons gestarte mededinger aansjouwden, in de richting Pijnacker, bleek daar inder daad sinds 1912 een „maalinrichting" niet- zijnde-een-molen te bestaan geheten „Ons doel"; een naam, die bepaald hatelijk aandeed, omdat wü na een kilometer of 5 rijden al fout geweest waren en er nog 168 voor de boeg lagen, eer we aan ons Radio-Rallye-doel Den Bosch bereikt zouden hebben. Prompt twee kilometer verder waren we zo ijve rig bezig aan het inhalen van onze verlo ren tüd, dat wij bij Oostmeerpolder de brievenbus onder hét bordje „niets zon der" grandioos voorbijreden om in Ber- kel verwoede pogingen te doen uit een bordje „onder rijkstoezicht gediplomeerd sohoenhersteller" het begrip „niets zon- deT" te construeren, waarin wü terecht faalden, zodat ons duidelük werd. dat dit de verkeerde brievenbus was. Dit alles niet dan nadat wü drie keer de Noordeind- se weg op en neer gereden waren, te stik zenuwachtig om tegelijkertijd op de kilo meterteller te letten ten einde eventueel te veel gereden kilometers van de stand te kunnen aftrekken ter betere bepaling van ons gemiddelde. Wü hebben die „niets-zonder" brieven bus gevonden, maar we hadden ook de Noordeindse weg gewoon verder af kun nen rijden, want iedereen moest bü Nutricia zijn, waar arglistig gespeculeerd werd op het ontstaan van tijd- uit andere nood door het serveren van Ohocome! Een boodschap werd hier uitgedeeld als eerste exemplaar van de verzameling bü- zondere tekens, waarvan het resultaat in een grote zak moest worden gedeponeerd. Vanaf Benthuizen was het een kwestie van kaartlezen, hetgeen ons waarom zouden we het niet eerlyk zeggen? goed afging. Van Leo Pagano hadden we via de auto-radio gehoord, dat we van Boskoop naar Oudewater moesten via Tempel. Op het kerkhof van Waarden was het drukke nering, „want de mensch gaat naar zijn eeuwig huis Pred 125B". Wij vonden deze herinnering aan komende gebeur tenissen wat somber voor een vrolüke rallye, maar toen wü later Gé van Don gen spraken, bleek deze opfrlsser aan het gedenken van onze uitersten toch geen overbodige luxe, want hü had als een losgebroken beeldenstormer met stenen naar een mede Rallyeist gesmeten. Zo ontaard, dat de, in een heel geweest zijnde Austin aanwezige lieden terecht konden spreken van een mooi gezicht door eer, kapotte ruit. Dit is geen verhaal schertshalve. 40 km was de Peugot van Van Dongen ondanks kaartlezende Veer Wolfs en noterende Sjouke omgereden en die 40 km n.b. meer dan een uur gemiddelde rallye etappe moesten uit de lengte of uit de breedte komen. Breed zijn die wegen in de Tielerwaard niet, dus werd alles uit de lengte van het gaspedaal gehaald. En die Ge met een gang die dijken over. En die stukken diluvium, die ze daar kiezel-bestrating noemen, een eind weg vliegen. En die Austin denken dat gaat goed; wij ook uit de lengte 100 km. En die hele voorruit aan diggels, omdat ze zo lekker kort)es by dichtjes op elkaar zate t. En in Zaltbommel een zee van tijd om dat hard gekookte eitje vers van de kip klaar te laten maken. Wy deden dat heel anders. Wy reden onze eigen rallye. Van Oudewater waren wü in vloeiende styl naar Huis te Jaarsveld gereden, om er bitter ontgoocheld, vandoor te gaan omdat alle bord wat er op te vinden is alleen „Rijkspolitie" zegt. Daarna waren wü over de Lekdijk naar de brug van Vianen gereden. Die brug is niets. Nee, dan Meerkerk. Zó'n dorp. Verkopen ze bruine en zwarte schoenveters en ansicht kaarten. Over die laatste moet U toch Mr Loeff toch nog eens zijn mening vra gen. Die zal er wel wat gekregen hebben bü zyn Maandagochtend-post. Ook van ons. Niet, omdat wü de radio-boodschap verkeerd uitgevoerd hebben, maar omdat wy als équipe de burgervader van Den Bosch wilden laten weten, dat onze ge dachten bij hem waren. Het gemaal in Ameide is van 1891. Wat wij weten, delen wy graag met andere intelligente Schie dammers, In-Bazeldijk was, de brug dicht. Dat vindt U niet belangrijk, maar wij vonden dat wel, want nu konden wij zonder wroeging „boiten achter 't hois" taan. Van Leerdam naar Zaltbommel zon- er Rijksweg B te kruisen of te gebruiken is niet moeilijk en even buiten Leercigm werden Lucifers voor- de kankerbestrij ding verkocht, zodat wij aan die opdracht zonder moeite voldeden. Wy hebben U aj gezegd, dat wy waar. schijnlyk precies op tüd in Waardenburg de contróle passeerden, maar daar hadden ze ons lelijk te pakken. Slechte boekhou ders werken overvloedig met kladjes in de vurige hoop alles te zijner tyd „in het net" te kunnen inschrüven. Zo ook wij.. Wij noteerden alles, maar niet op de kaart. In Zaltbommel kwamen wü tot de conclusie, dat de' helft door de contróle was verwijderd alleen in Bazeldijk hadden wü de tijd gehad de eerste vraag met het antwoord „in het net" te schrij ven. Bij Gottschalk in het charmante Zaltbommel waarom hebben ze op dit grappige plaatsje zo'n schand-lied ge maakt? duurt het koken van een ei helaas ook zes minuten; hetgeen wij aan onze tijd voelden. De juffrouw van de drogisterü stond al buiten om klanten voor ronde pillendoosjes op te wachten en zy raakte tegen 15 cent vlot haar ver ouderd model spanen zalfdoosjes kwijt. Toen Sjouke naderhand zei, dat spanon zalfdozen géén pilledozen en dus niet goéd warén,voridërt wij het toch niét meer zo érg van dat rare lied over dat nare stadje. Snel trokken wij naar HéUs- den via het kasteel in Well en als we één prima kwaliteit gele wegen mogen aanbe velen: ga daar rijden. Daar is toch nog wat verschil tussen gele wegen en gele wegen, wat zegt U, meneer Scholte. Het werd tyd om te zingen: „Dat gaat naar Den Bosch toe", maar wij hadden hét veel te druk om uit te knobelen, hoe we zes maal over die al, lang opgeheven lijn Den Bosch-Waalwijk konden komen. We hebben er van alles aan gedaan. We zün wegen In en wegen weer uit gereden, we hebben getracht in Elshout nieuwe wegen over de spoorlyn te banen. Uit eindelijk zün we er acht keer overheen gekomen, maar drie keren daarvan telden niet, want die waren steeds op dezelfde plaats. Tot op dit moment weet ik niet, hoe wij de contróle na de tweede spoorwegover gang bü het stationnetje in Vlijmen neb ben kunnen missen. Maar het is gebeurd. En dan die laatste boodschap: „Ga naar 't Kruithuis in Den Bosch en breng een patroon mee". Die hebben wy niet ge hoord, want wy zaten bij Gottschalk in dat alleraardigste ik bedoel in dat stierlyk vervelende plaatsje Zaltbom mel en we waren nog net op tijd voor het gedicht. Toch hebben ze ook ons een serenade gebracht na afloop op de Parade onder de St Jan, die van voren wat gereserveerd doet, omdat ie vanachteren zo van op schik schijnt te houden. Dat deed de Ko ninklijke Harmonie 's Hertogenbosch met. marsen en samba's en „Toen gingen ze door de ruit". En die Gé een schik. Om ongeveer half 7 waren we binnen. Om half 12 kwamen we weer uit het Casino. Toen wisten we alleen, dat we het niet zo beroerd gedaan hadden, dat wij geen pla quette kregen, want Paul Melchers had de zyne met zorgzame hand in de wagen gevlyd. Maar in de prijzen waren we niet gevallen. Ons vonnis wordt ons nage stuurd. Als we nog eens jong worden, gaan wü ons op wis-, reken- en boekhoudkunde toeleggen. O.D.I. is de enige ongelukkige van de vier eerste-klas-kampioenen in de afd. Rotterdam. Terwyl de drie andere titel- winnaars, Nieuwenhoorn, Nado V en H.W.D., naar de 4e klas K.N.V.B. promo veren, moet O.D.I. in de afd. achter blijven. De uitslagen luidden: Kampioenschap afd. Rotterdam van de K.N.V.B. en promotie K.N.V.B.; Nieuwen hoorn—HWD 2—2, beide promoveren naar de vierde klas K.N.V.B.. Nado V ODI 11, Nado V kampioen van de afd.; promoveert eveneens naar de vierde klas van de K.N.V-B. Degradatie le klas: PechvogelsAVO -3; Steeds HogerNoorderkw- 1—3. Promotie 3e klas: Blydorp—Kortenaer 0—0. Prom. res. le klas afd. Rotterdam, res. 3e klas K.N.V.B.: FSV Pret. 3—Xerxes 4 1—7; FSV Pret; 3—Poortegaal 2 3—3; Xerxes 4DEH 2 4—2. OAlifiHO VOOH SCHtfDAM 73ste Jaargang No. 21575 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zyn tydeiuk gevestigd in he gebouw UK Volksoond Lange Haven 71 Schiedam leieluon Administratie 66152 Telefoon Redactie 6/423. Giro-numme» 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs t 4 95 per kwartaal 1 JU per maand f UK) per week Advert rulle-pui» op gewon» noioniDreeon f ll la oei llllioilirlel nnngt» Iner/ooden Mr.ir.ic.ii.gr.. op redactionei. Loforem» 1 pr. «illliinetei nooglr Bh col I.act genten lagere tarieven wem. K d« ad..,...1st. at,» o. OU de erKenn. advertentie o.nea.IX verKriignaai **ln Kampioenen 'Kieln» 3 KI woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. A11» advertentie-orders worden geplaatst overeenkomstig de ttegeiea V't AO verten tie-wezen. Diretteur I Kuiper* I, i.,t re facteur: Leo J. IA Zoals in ons nummer van 19 dezer door het bestuur van het comité Katholiek Schiedam werd medegedeeld, zal de her denking van de uitvaardiging van de en cycliek Rerum Novarum en „Qudra- gesimo Anno op Zondag 1 Juli a.s plaats vinden. Vooraf zal 'n optocht worden ge houden van katholieke organisaties vol gens onderstaand schema. De optocht zal opgesteld worden tn de Warande. Om half drie worden de deel nemers (sters) daar verwacht. Verken ners zullen door nummers de groepen aanwijzen, waarbij men zich behoort te voegen. De volgorde en de nummers der groe pen zijn: 1. Harmonie-orkest „St. Amtoro- sius" gevolgd door: Bestuur van Comité Katholiek Schiedam; 2. Dames-congrega ties; 3. Ned. Kath. Vrouwenbeweging afd. Gilde; 4. Kath. Arb. Vrouwen; 5 Jonge dames- én Meisjescongregaties; 6. Gidsen; 7. Heren Broederschap en Heren Con gregaties; 8. KAB-afdelingen; 9. R.K. Middenstandsbond; 10. R.K. Werknemen- de Middenstand; 11. R.K. Technici „St. Bernulphus"; 12. KAJ; 13. Harmonie Ver eniging „St. Radboud", Kethel; 14. Land en Tuinbouw Jongeren (LTJ) Kethel; 15. R.K. Handbalver. UVG; 16. Charitatieve Verenigingen (St. Vincentius enz.); 17. Voortrekkers en Verkenners: 18. Jongens- congresaties; 19. Gymnastiek ver. „Excel sior"; 20. R.K. Mann. Jeugdverenigingen, die hiervoor niet genoemd zijn. Vertrek om 3 uur. Verwacht wordt, dat de tocht niet meer dan een uur zal du ren. Bij aankomst van Vlaardingenstraat op de Westvest trekt het voorste gedeelte over "Westvest, Oranjestraat naar de St. Lidulnakerk; het tweede gedeelte te be ginnen met R.K. Harmonie „St. Radboud" gaat Walvischstraat, Lange Haven naar de kerk van St. Jan de Doper (Haven- kerk). in de kerken beginnen. Het programma daarvan en de tekst der gezangen en lie deren, die door alle deelnemers (sters) ge zongen zullen worden, zullen bij het bin nentreden van de kerken worden uitge reikt. Zodra de deelnemers aan de tocht bin nen zijn, zijn alle andere belangstellen den welkom. De toegang tot de kerken is dan uiteraard voor alle katholieken ge heel vrij. Mocht een of andere groep, die hier boven niet vermeld Is, aan de tocht wil len deelnemen, dan zal bij ontvangst van bericht nog een nummer met letter wor den tussengevoegd. Verzocht wordt tijdig aanwezig te zijn om alles ordelijk en vlug te doen ver lopen. Om circa 4 uur zal du* da herdenking 1 wiigc vaeh. iRiOTTBRlDiAM, Dinsdag 26 Juni 199L. Vette koelen en ossen (naar schatting) 725; ge- bruilksvee (naar schatting) «15, totaal 1540; vette kalveren 12S, giraska'jveren 190, totaal a15; nuoh'tere kalveren 847; varkens 308. bag- gen 474; paarden 194; veulen 2C: schapen 46; lammeren 163; bokiken of gelten 29. Aanvoer In totaal 3329 dieren. Vette koeien per kig. 1e kw. ƒ2.792,35, 2e kw. 2,40-^2,95, Se kw. 200—2,40; vette kalveren le kw. 2,70-3,10, 2e kw. t 2.50 2.70, 3e kw. 2,30—2,80; slachtpaarden le kW. 2,05, 2,00, 1,90. Per stuk: graska'.veren j .>50, 260, 190; r.v.ehtere kalveren 53 48, 45: big gen 47, 42, 34; schapen 120, 100, 80; jam meren 715, 95. 45; kalf- me'kikoe'en t 1069, 875, 750; vare koelen 720, 920, 470; vaarzen f 725, r-5, 575; pinken 526, 475 400. Vette koelen aanvoer als vorige week, han del lui, prijzen onveranderd:; vette kalveren als vorweek, vlot, iets hoger; graskalveren Iets ruimer, traag, prijshoudend: nuchtere kalveren Iets korter, kaim, ietshoger; biggen Iets minder, matig, stabiel; slachtpaarden gewoon, stroef, ruim prijshoudend; schapen matig, slepend, onveranderd; lammeren iets korter, flauw, als vor. week; kalf- melk- koeieniets ruimer, tamelijk, prijshoudend; vare koelen als vor. week; redelijk, con stant; vaarzen en pinken gewoon, kalm, als Deze film vraagt een duidelük onder scheid van de beoordeling naar de in houd en die naar de vorm. Dit op zich reeds is een zwakte ,maar een. die men voor deze keer graag op de koop toe neemt. De inhoud vertelt ons van twee Duit sers. Van een Duitse vrouw. Frau Gehr- ke, wier man in dé oorlog gebleven is en wier enig kind tijdens een vlieg- teigaanval onder de wielen van een trein is gekomen én yan een Duitse on derofficier, Becfcmann. die na jaren ge vangenschap in Ruslalnd naar zijn huis terugkeert om er tot de ontdekking te kómen, dat zijn vrouw -zün doodsbericht ir de la heeft liggen en opnieuw is ge trouwd. Frau Gehrke heeft de bescherming moeten zoeken yan verschillende man-, nen, maar vooral de.zelfmoord van haar laatste „vriend" heeft haar "zo diep ge schokt, dat zü -zich .in. de Elbe wil--ver drinken. De oud-krijgsgevangene is zwaar gewond geweest en. .kan nu alleen niet verder. Ook 'hy zoekt het water van de Elbe op. Het is met deze .scène van twee le vensmoede mensen, dat de film opent'. De commentaar,, die hierbij wordt ge geven door een deftige meneer, die de poenige, vetgeworden .dood voorstelt, geeft aan het geheel min of meer het karakter van een moderne legende. Voor al. daar. God. in de figuur van de. goede oude man vervolgens als tegenspeler optreedt. Deze beelden zijn op een lit teraire wyze geladen met' symboliek, maar zij blijven op het vlak van het verstandelyke of het dichterlyke bewe ren ,niet op dat van het beleven. Er zit een merkwaardige ontkenning, van de wezenlijke betrekking van de toeschouwer tot 't filmgebèuren in deze film. Zowel de vrouw als de man ver. tellen hun 'belevenissen van. de- oorlog met kortg „flashbacks";met korte flit sen naar de voorbije jaren- Maar het merkwaardige is .dat niet de vröuw of de man. tot wié zü vertéld worden, deze gebeurtenissen meebeleeft, maar de toe schouwer. Met het gevolg, dat .de. eigen lijke hoofdpersonen," die elkaar- .hun le vensgeschiedenis heten te vertellen, aan het eind van het verhaal eigenlijk nog precies zo ver van elkaar staan als in het begin. De dichter, Wolfgang Bor- chert, heeft gemeend; dat hij de ver- lelling in woorden kon" vervangen door die in beelden, maar by de vertelling- in beelden is de persoon, tot wie hy zich wendt, niet de medespeler,, maar de bio scoopbezoeker. Daaraan is niet te ont komen. Men behoeft, dan ook niet ver te zoeken om teontdekken, dat de „flashbacks" in alle films gericht zijn op het verduidelijken van een toestand aan de toeschouwer, niet aan een van de medespelenden in het drama, want deze heeft er geen deel aan; is er niet zelf bij. Een voorrecht, dat de toeschcou- wer wel heeft. Een tweede bezwaar, dat aan deze film kleeft .berust op precies dezelfde ont kenning van de eigen aard van de film. Als de vrouw haar levensgeschiedenis vertelt, zien wij gebeurtenissen uit haar leven; wü zien zich dit leven ontwik-ke len naar de wil tot zelfvernietiging. De man vertelt geen gebeuren; hij vertelt een diohterlüke visie op zijn soldaten tijd. wrang en cynisch met een heldere •kijk op schuld en verantwoordelijkheid, maar zijn verhaal is een veahaal van woorden, van levensphilosophieën, van dikke beeldspraak niet van belevenis sen, waarbü wü weer zelf aanwezig zyn Het begin lijkt er iets op. Zyn dwa len door de stad. Zijn komst bij de ko lonel. Maar de dialoog en de spookbeel den, die hier werkelü'kheid worden, zijn geen filmisch geworden beleven. Deze scène bü de kolonel is n.l. gebaseerd op de verkeerde veronderstelling, dat de toeschouwer zich zou vereenzelvigen met Beokmann, de soldaat, en daardoor zijn toestand zou begrijpen, maar die toeschouwer vereenzelvigt zich door de camera-behandeling met de kolonel en heeft hierdoor geen deel aan Beckmann's droom. Bovendien zien wy hier een te rugblik in een terugblik, waardoor de zaak nog veel verwarder wordt. De scène in de nachtclub is zeer na vrant met een buitengewoon cynische dialoog tussen de directeur en Beck- mann.i maar ook deze scène is gespeend van die directheid welke de filmvorm vraagt. Datgene Wat betoogd wil wor den. wordt niet getoond; het wordt lit terair verpakt .poëtisch verfraaid en fil misch bedorven door een overigens bij zonder goed lied. Het is wel zeer typisch, dat, waar de Duitse vrouw zonder symNJen, zopder dromen en zonder dichterlijkheid haar levensgeschiedenis vertelt, de Duitse man zich geheel verschuilt achter ex pressionistisch rkn-ram, die zo mislei dend vreemd is, dat er wellicht velen zullen zijn, die denken, dat d't iets met filmkunst te maken heeft. Het positieve slot van de film, dat levensaanvaardend en zelfs idealistisch is, nadat niet geschroomd werd harde waarheden over de Duitse man en de Duitse vrouw tijdens de oorlog te zeg gen. doet zeer sympathiek aan, zond/ r overdreven te zijn. Een film, die hst blijkens het drukke bezoek tyou'arlij.: goed doet in Schiedam; die echter door de eigenaardige vormgeving misleidend 'kan werken voor al diegenen, die hier filmkunst menen te kunnen vinden Om de inhoud dus gaarne aanbevolen. (Van onze correspondent) Honderden stramme schutters, die deel namen aan het 41ste bondsschuttersfeest van de R.K. Zuidlimburgse schuttersbond, marcheerden Zondagmiddag door Valken burg. Onder de verwonderde en bewon derende blikken van toeristen en Indone sische gerepatrieerden, die zoiets nog nooit hadden aanschouwd, trokken zü er langs de hotels naar het raadhuis om daar te defileren voor de plaatselijke autoriteiten en voor hun keisers cn koningen. De eer sten namen van het bordes van het raad- buis de parade af; de keizers en de ko ningen, van wie enkelen waren vergezeld van koninginnen in lange jurken en met bloemen in de hand, vormden voor dat hordes een brede haag, die een en al schittering was en die bovendien als maar rinkelde, dank zij de tientallen zilveren platen op elke vorstelijke borst. Een grandioos gezicht bood die lange schuttersstoet. Bont als Rembrand'ts Nacht- acht en martiaal als een Napoleontische garde zij het dan vredelievender ge zind trok hij door Valkenburg, begeleid door hartstochtelijk roffelende tamboers en door trompetters, die bliezen als hadden zü het op de muren van Jericho gemunt In de voorste gelederen trokken de or ganisatoren van het bondsfeest, de leden van 'de „Edele Noble Agtbaere Jonge Schutterije der Stad en Vryheyd Valke- borg", gestoken in groene geklede jas sen en witte broeken; jassen, die nog nergens glommen en broeken werkelijk smetteloos wit. Geen wonder ook, want de tenues der „Edele Noble Agtbaere" garde, een geschenk van Valkenburgs burgerij, werden gisteren voor het eerst den volke getoond. Maar niet minder waren de uniformen van de andere gilden een feest voor het oog en zij vervulden de straten van Val kenburg met een romantische operette sfeer. Twintig schutterijen, waaronder.' er drie uit het „Land yan Overmaas" in België, waren het in totaal,, die door het toeristen stadje trokken; de soldaten met het ge weer aan de schouder en de officieren met de sabel gestrekt. Het zou ons te ver voeren ze allemaal met name te vermel den, maar een uitzondering moeten wij toch wel maken voor „St. Sebastianus" van Voerendaal, Limburgs meest pittoreske en meest toegejuichte schuttery, welks dezer dagen met het praedicaat „koninklij ke" onderscheiden werd. Fierder dan ooit trok zy gisteren op, voorafgegaan door haar vermaarde „bielemennekes", impo nerende personagiën, die met een bolhoed op, een lange (valse) baard aan en een leren schootsveld om, steeds voor dit gilde uittrekken om waar nodig met hun bijlen de weg vrij te maken voor de schutters. Vermelding verdient eveneens nog, dat ook Valuas en zijn vrouw, de reuzen-oppen van het Venloe Akkermansgilde, meetrok ken in de stoet. Toen op het wedstrijdter rein natuurlijk volgde op het défilé een schiet- en exercitietournooi! gespeecht moest worden, vond loco-burgemeester Pessers van Valkenburg voor die twee poppen de originele betiteling „Romeo en Julia der Limburgse Sehutterswereld" uit. Toespraken werden Op genoemd terrein ook gehouden door pastoor Ad. Welters - zelf oud-commandant van de Rold-ucse schutterij door de nestor der Limburgse schutters, de heer Laval, voorzitter van de Zuidlimburgse Bond/en door de heer Chr. Huynen, president van de Jonge Valken- burgse sohuttery. De voorziening met rijwielbuitenbanden is thans van dien aard, dat de verplich ting voor de Nederlandse industrie tot het brengen van twee-derde gedeelte van de productie voor de binnenlandse markt in banden van het standaardtype niet kan worden gehandhaafd, daar de vraag naar dit type banden zeer sterk is afge nomen. De consument kan deze banden echter tegen dezelfde prijs 5.20) blij ven betrekken, daar de industrie aan elke vraag er naar kan en zal voldoen en de handel deze banden steeds voorradig zal houden. In verband hiermede is in de Staats courant van gisteren de pryzenbeschik- king handelsmarges rijwielbuitenbanden 1951 verschenen ter vervanging van de prijzenbeschikking rijwielbuitenbanden '51 In hoger beroep heeft het Amsterdams gerechtshof vanmorgen de 47-jarige vei linghouder J. O. uit Bussum, die in eerste iméantie door de rechtbank wegens ver duistering tot 6 maanden was veróordeeld, een hogere straf opgelegd: 1 jaar met aftrek van de gehele preventieve hechte nis en met bepaling, dat van dat jaar 6 •maanden voorwaardelijk worden opgelegd' met een proeftijd van 3 jaar. De veroordeelde heeft erkend, dat hij in 1949 in talrijke gevallen gelden, die hij na de verkoop in veiling van bontjas sen aan zijn cliënten moest overdragen, te eigen bate had besteed. '99 De openbare aanklager heeft heden de „zwaarste straf" geëist tegen de Hongaar se aartsbisschop van Kalocsa, Grösz. die thans, tezamen met acht anderen, te Boe dapest terecht staat wegens „samenzwe- rên tegen de Hongaarse staat". De eis betekent, dat mgr Grösz tot de doodstraf kan worden veroordeeld. Eens in de vüf jaar verandert Utrecht van sfeer, bij de viering van het universi teitslustrum. Voorbereidingen voor ver siëring van gebouwen en straten trekken de aandacht. Het hoofdnummer van de viering is zoals men weet een openlucht spel gevolgd door een maskerade. Van het openluchtspel „Dsjenghis Khan" gaat op 3 Juli de gala-première op het concours- hippique terrein aan de Croeselaan Hoofdmotief van het openluchtspel vormt het oponthoud der legers van de Mon goolse veldheer Dsjenghis Khan in de Perzische stad Samarkand (Utrecht). Koningin Juliana en Priris Bernhard hebben het voornemen te kennen gegeven de voorstelling van Dsjenghis Khan op 3 Juli te zullen bijwonen, evenals de Britse ambassadeur sir Philip Nichols, de Perzi sche gezant Hossein Navab en de in Lon den verblijvende prins Omar, een nazaat van de vorst van Samarkand. Voorts de burgemeesters van Utrecht, Leiden, Delft, Groningen, Amsterdam en Wageningen en de rectores magnifici van deze universi teitssteden. In gelijkluidende brieven aan de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, waarin president Truman commentaar levert op amendementen op het wetsontwerp tot verlenging van de wet op de defensie- productie. welke de laatste tijd zijn goed gekeurd door Congrescommissies, dringt de president aan op krachtiger economi sche contröle-maatregelen. Hy verzoekt de. wet, welke de regering de bevoegdheid verleent contróle uit te oefénen op lonen, prijzen en toewijzingen van grondstoffen, met twee jaar te ver lengen. De president dringt er ten sterkste op aan dat het Congres de wet op de de fensie-productie zal verscherpen, „opdat wij de verdediging van het land kunnen opbouwen zonder de levensstandaard van ons volk te ondermijnen of de Ameri kaanse dollar te verzwakken". Vandaag herdenkt de Eerw. Zuster Marie Josephine (mej. Jo Kemps uit Hilvarenbeek), de dag dat zij 25, jaar geleden haar intrede deed in de Congregatie der Dochters van Maria en Josef, Choorstraat Den Bosch. Zuster Marie Josephine heeft ongeveer 20 jaren hiervan haar beste krachten ge geven aan het buitengewoon lager onder- wüs op Huize Sint Vincentius te Uden hout. Het onderwijzen van het achterlijke kind eist een zware, steeds blijvende stu die, opoffering en geduld van de lerares. Terecht luidt dan ook het devies van Huize St. Vincentius „In omnibus Chari- tas" (in alles de liefde). Ondanks haar drukke bezigheden, zag de Jubilaresse nog kans zich verder te be kwamen en verdienstelijk te maken op het gebied van muziek, zang en schilder kunst. Het Besluit Bijzondere Huurprijzen, ge baseerd op artikel 4 van de Huurwet, legt de vaststelling van de huurprijs van een op of na 27 December 1940 gebouwd on roerend goed, waarvoor overheidssteun is toegekend, in handen van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Tot dusver was in het besluit nadrukke- lyk vastgelegd, dat deze huurprijs niet hoger mocht zyn dan 30 pet. boven de pry's, welke op 31 December 1950 gold voor een vergelijkbaar vroeger gebouwd goed. Deze bepaling is thans bü nadere overweging geschrapt. Zü geeft namelijk degenen, die met overheidssteun een woning bouwen, geen zekerheid, dat de door de minister vastgestelde buurprüs, welke met het overheidssubsidie een slui tende exploitatie moet mogelijk maken, na de verhuring gehandhaafd blUft. Het is immers mogelük, dat de huurder, die zich tegen deze huurprijs verzet, door de rechter in het gelijk wordt gesteld. De voorgeschreven vergelijking met soort gelijk vroeger gebouwd goed kan nu een maal tot verschillende uitkomsten lejden. Hierdoor zou de exploitant gemeente, woningbouwvereniging of particulier in moeilijkheden komen. Afgéschéiden hiervan is door de te ver wachten rentestijging van bouwkapitaal de vraag actueel geworden of de huurprüs van nieuwe woningen in feite gehouden zullen kunnen worden beneden de tot dusver geldende grens van 130 pet. Door het lid van de Tweede Kamer, mr Ten Hagen, zün hieromtrent aan de regering vragen gesteld. In het antwoord op deze vragen zal de regering haar standpunt in deze uiteen zetten. In een officieel voor publicatie vrij ge geven-verklaring van het hoofdkwartier! van généraal Rldgw-ay te Tokio wordt de volgende, uitlating van een' Amerikaanse diplomatieke woordvoerder aangehaald:' „De Verenigde Staten gevoelen zich niet verlokt tot het aanvaarden van het voor stel om de verbonden strijdkrachten van de 38ste breedtegraad terug te trekken, daar het- vraagstuk van hef vinden van een oplossing voor het Koreaanse geschil veel verder gaat dan sleehts een terug- trekken der troepen". Duizenden toeristen waren gisteren naar het Franse plaatsje Vence (in de Pro vence) gekomen om de cónsacratie mee te maken van de kapel die Henri Matisse daar voor de zusters Franciscanessen ont wierp en met muurschilderingen en ra men versierde. Mgr P. Remond, de bisschop van Nice verrichtte de plechtigheid. Matisse, die door ziekte verhinderd was de cónsacratie bü te wonen zond een telegram van de volgende Inhoud: „Ik begon dit werk vièr jaar geleden" en het resultaat is dat-ik thans geloof, in God. De kapel in Venca is mijn meesterwerk". ROTTERDAM. 25 Juni 1951 108 Ton mals Hulst- 2000 ton pyriet Sas van Gent- 175 ton graan Mepoel; 577 ton kolen Zwljndrecht; 500 ton kali Lemmer; 100 ton supev Vianen; 89 ton graai Doesburg- 2200 ton tarw.e VÏissingen- 1037 ton cokesbries Nijmegen; 400 ton dwarsliggers Kimpen a. d. Lek- 100 ton kolen Muiden; 'i x -110 ton cokes- bries Best- 200 ton tarwe i/v; 425 ton cokes bries Best; 100 ton gerst Weespercarspel- 60 ton tarwe Alkmaar; 500 ton tarw» Leiden. 1 \i«tr«2*n. „Door de eeuwen trouw". Ue secre taris en de voorzitter van de afdeling Zaandam van de stichting „Door de ,Q11 vull,s Jaal. eeuwen trouw", hebben voor hun functies dus een vermeerdering van 486 ochepen bedankt. en 1.119.843 netto reg. tons. De sovjet-ambassadeur heeft aan het ministerie van buitenlandse zaken te 's Gravenhage mededeling gedaan, dat binnenkort uit de Sovjet-Unie een nieu we groep van 65 uit krügsgevangenschap ontslagen Nederlanders verwacht mag worden. De namen der betrokkenen zü» nog niet bekend, Secretaris-generaal rygve Lte, Me^eyn vacantie in Noorwegen heeft afgebroken, om naar New York te vertrekken, heeft op zyn reis derwaarts te Londen ver klaard, dat de Olgemcne Vergadering der Verenigde Naties büeen zal moeten ko men, om de toestand te bespreken, welke ontstaan is door het doen van de voor- stellen van Molik- Gedurende de maand Mei zijn in de haven van Antwerpen aangekomen 978 zeeschepen met een inhoud van 1.751.584 netto reg. tons, tegen 941 schepen met 1.608.532 n. r. t. in dezelfde maand van vorig jaar. Totaal vanaf 1 Januari tot en met 31 Mei 1951 4727 schepen met een inhoud van 8.663.888 n. r. t tegen 4141 schepen met 7.544.045 n. r. t' in de overeenkom stige periode van vorig jaar. Voor 1051 Op de conferentie van de vakvereni ging van gieterij-arbeiders te Margate heeft de Britse minister voor de bevoor rading. George R. Strauss, Donderdag ge waarschuwd, dat de regerings staalmaat- schapipy mogelijk drastische maatregelen zal nemen tegen de Iron and Steel Fede ration, de organisatie der vroegere eige naren van de genationaliseerde Britse staalindustrie. Hy zeide, dat de federatie alle mogelijke middelen, wettige of Qn- wettige'j toepast om de regerings itaal- industrïe te dwarsbomen. „Het is von het grootste belang, dat het conflict in de naaste toekomst wordt opgelost", zeid® Strauss, „naar ik hoop door gezond ver stand en verantwoordelijkheidsgevoel en niet door een drastisch optreden, waartoe de regeringsmaatschappü anders genood zaakt zal zijn". Bepaalde onderdelen van de staalindus trie, o.a. de aankoop in het buitenland van ijzererts, schroot en andere grondstoffen, zijn nog in handen van de Iron and Steel Federation. De minister zeide, dat de fe deratie tot dusverre te kennen had gege ven, vastbesloten te zijn dit uiterst be langrijke onderdeel In eigen handen te handen, hetgeen volgens hem „een bui tengewone toestand" is. Volzens de voorlopige statistieken van de internationale Tin Studiegroep heeft de wereld-mijn productie van tin in Apill 14.500 long ton bedragen, vergeleken met 14*200 ton in Maart. Deze stijging was het gevolg van een scherpe toeneming van de Boliviaanse uit voer van 2.097 ton in Maart tot 3.452 ton in April. In Malakka. Indonesië en de Belgische Congo daalde de productie in April tot 4.728 ton. 2.641 en 1.025 ton. In Mei steeg zowei de productie in In donesië als in de Belgische Congo tot resp ,99,100 s,m 2.713 en 1.442 ton. Er zijn nog geen andere ductie daalden tot resp. ózz.wa en 50.500 De werelduitvoer van tinmetaal bedroeg in April 8.800 ton tegen 9.600 ton in Maart. Nederland voerde 2.115 ton uit. De uit voer van tin in concentraten bedroeg 9.600 ton tegen 6.800 ton in Maart. Indone sië exporteerde in April 3.119 ton in April 3.119 ton en in Mei 2.621 ton. De voorraden tinmetaal en tin in con centraten per einde April bedroegen m Malakka 6.700 ton en in Engeland 5.100 ton, hetgeen ongeveer evenveel is als in de voorafgaande maand. Het verbruik van tinmetaal in Engeland bedroeg in April 2 104 ton. De wereld-blikproductie daalde van 494.000 ton in Maart tot 457 000 ton m April. De Amerikaanse en de Engelse pm- cijfers beschikbaar voor de maand Mei. De wereldproductie van tinmetaal be droeg in April 14.600 ton tegen 14.100 ton in Maart. Er trad een scherpe stijging in de Nederlandse productie, namelijk van 1.181 ton in Maart tot 2.160 ton in April op. De Amerikaanse productie steeg in April tot 3.058 ton doch de productie van Malakka daalde tot 5,752 ton. De Engelse productie wordt voor April geraamd op 2.200 ton. ton. De prijzen daalden snel in de tweede week van Juni. De gemiddelde prijs voor locotin in Londen bedroeg m de periode 1 tot 15 Junt gemiddeld 1-025 per ton tegen 1.136 in Mei en termijntin 1000 tegen 1.117 in Mei. De notering voor locotin te New York bedroeg in de eerste 2 weken van Juni gemiddeld 129.000 cents per lb tegen 139.95 cents in Mei. de VERJAARDAG van prins BERNHARD. Het Comité tot viering van de Natio nale gedenkdagen meent de verjaardag van Prins Bernhard op Vrijdag a.s. niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. 's Avonds zullen dan ook muziekkorp sen in het Oostelijk, zowel als in' het Westelijk stadsgedeelte, muzikale wande lingen maken om dan om haif tien op het feestterrein byeen te komen waar tot slot een film zal worden gedraaid. ANJER-COLLECTE. De jaarlijkse anjercollecte is voor onze gemeen!*- vastgesteld op Zaterdag 30 Junt a.s. ZAAL HARMONIE. Door dp bouw van de nieuwe stads gehoorzaal bestaat de mening, dat de zaal van de Harmonie niet meer wordt verhuurd. Wel konden de verhuringen enkele weken geen doorgang vinden wegens, het wegbreken van 'het toneel en het maken van een podium in de zaal. Thans echter is de zaal weer voor verhuring beschikbaar. TENNISWEDSTRIJDEN. Op Initiatief van de gemeentelijke sportcommissie, beheerster van het complex, zullen op Zaterdag 30 Juni a.s., aanvangende te 14.30 uur, op da gemeentelijke tennisbanen aan de Van Linden van den Heuvellweg tenniswed- strijden worden gehouden door Neder landse tennisleraren. De volgende bekende oefemreestera zullen op deze middag het tennisspel demonstreren: A. Waasdorp, 14 maal kampioen van Nederland enkelspel en 6 maai in dub belspel; W. Hemmes, 5 maal kampioen enkelspel en 14 maal kampioen in dub"- belspel; A. Hemmes en S. Parlevliet, R. K. WIK. R. K. WIK komt deze week tegen „Vlaardingen" in het veld. Heden: Vlaardingen 3R. K. WIK 3, 7 uur. Woensdag: VI. c-juniorenR. K. WIK c-junioren 6.30 uur, idem B-iunioren "i.junioren A. K. WIK 7.35 uur. Zaterdag: VI. 2—-R. K. WIK 2 3uur; id, VI. 1—R. K. WIK - 4 45 uur. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, Zaterdag j.l. gehouden door de Ned. ver. „De Reddingsmedailie" heeft opgebracht 1.209,07. Woensdagavond 8 uur geeft de Chr. Harmoniever. „Sursum Corda" een con cert in het Hof, onder auspiciën van de Federatie van "VTaardingse Muzieks - zeischappen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2